Dobre praktyki miłosierdzia

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dobre praktyki miłosierdzia"

Transkrypt

1 Dobre praktyki miłosierdzia o realizacji projektu Mieć wyobraźnię miłosierdzia w Gimnazjum w Załucznem Nasza szkoła uczestniczy w realizacji projektu od 2008 r. Obecne są w niej więc dobre praktyki miłosierdzia i dlatego już kolejne pokolenie młodych wolontariuszy robi wszystko, aby je pielęgnować. Co roku nowi uczniowie uczą się od starszych koleżanek i kolegów uważnie obserwować najbliższe środowisko, słuchać innych i wczuwać się w ich problemy, dostrzegają radość w gotowości bycia dla innych. Dzięki temu wiedzą, jak ważne są spotkania z osobami starszymi, niepełnosprawnymi. Wiedzą, że najmłodsze dzieci z naszych miejscowości czekają na organizowane przez naszą szkołę twórcze zajęcia a rówieśnicy z Madagaskaru na pomoc finansową i rzeczową. Wiedzą wreszcie, że są osoby i rodziny, którym nie można odmówić pomocy. I dlatego w ramach projektu: - uczestniczą w różnorodnych zajęciach z osobami niepełnosprawnymi, - spotykają się z osobami starszymi, czerpią z ich bogatych doświadczeń, a wiedzę i przeżycia starszego pokolenia utrwalają i przekazują innym, - rzeczowo i finansowo wspierają misję katolicką na Madagaskarze, wysyłając paczki ze słodyczami, zupkami w proszku i innymi potrzebnymi rzeczami, - umożliwiają najmłodszym dzieciom (szczególnie z rodzin wielodzietnych) udział w kreatywnych zajęciach, wspierając w ten sposób rodziców w przygotowaniu ich do życia w szerszej społeczności, - odpowiadają na apele Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych Pomóż i Ty (zebrali i przesłali na konto fundacji fundusze na zakup specjalistycznych protez palców dla Justyny), - zorganizowali pomoc dla wybranej rodziny w ramach akcji Szlachetna paczka, bo po prostu chcą być dla innych.

2 Opis działań w ramach VII edycji projektu Działanie 1 Współpraca z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Odrowążu Współpraca z WTZ w Odrowążu na stałe zagościła w programie działań naszej szkoły. Wypracowaliśmy określone formy spotkań. W czasie ferii zimowych, w styczniu 2013 r., w grupach 3-5 osobowych byliśmy w ośrodku 9 razy, a w czasie wakacji, w sierpniu 2013 r., także w grupach - 11 razy. Część z nas w czasie tych spotkań bawiła się w nauczycieli. Uczyliśmy naszych podopiecznych czytania, pisania, rozwiązywaliśmy rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne. W pracowni plastycznej malowaliśmy pejzaże, wykonywaliśmy prezenty okolicznościowe, pomagaliśmy dobierać kolory, wykonywaliśmy bibułkowe kuleczki, a w pracowni gospodarstwa domowego przygotowywaliśmy wspólne posiłki. Ponadto w czasie wakacji wspólnie z podopiecznymi Warsztatów uczestniczyliśmy w pracach ogrodowych. Po raz szósty, tym razem 19 czerwca, odbyła się wspólna Majówka-Czerwcówka. Piękna pogoda zachęcała do zabawy na świeżym powietrzu. Po radosnym powitaniu znamy się przecież całkiem dobrze rozpoczęliśmy przygotowania do wspólnego spotkania w Owocowym Świecie (staramy się, aby nasze spotkania za każdym razem miały inną tematykę). Wszystkie przygotowane przez nas zabawy i konkursy dotyczyły owoców. Były więc: owocowe zagadki, rozpoznawanie owoców z zawiązanymi oczami za pomocą dotyku i węchu, owocowe zimno - ciepło cieplej gorąco (szukanie ukrytych koszów z owocami) i wreszcie konkurs plastyczny Martwa natura z owocami.

3 Trochę zmęczeni zabawą i konkursami z radością odpoczywaliśmy w cieniu rozłożystych dębów na terenie ośrodka WTZ w Odrowążu i zajadaliśmy przygotowane przez nas i uczestników WTZ owocowe ciasta i kolorowe galaretki z owocami i bitą śmietaną (ciasta upiekliśmy z pomocą naszych rodziców, galaretki przygotowaliśmy sami, produkty zakupiliśmy z własnych oszczędności). Na zakończenie naszego spotkania, tradycyjnie już, zagraliśmy w Balonówkę. Zabawa naprawdę była przednia i aż żal było wracać z powrotem do szkoły. Dobrze, że za rok znowu będzie Majówka - Czerwcówka. 17 października obchodziliśmy w naszej szkole mały jubileusz. Już po raz piąty spotkaliśmy się na Dniu Twórczości. Mottem przewodnim tego dnia są słowa A. de Saint - Exupery,,Aby zdobyć wielkość, człowiek musi tworzyć dlatego, jak zwykle, przygotowaliśmy różne propozycje twórczych zajęć w pracowni plastycznej, komputerowej oraz warsztaty teatralne. Pracowaliśmy wytrwale pod czujnym okiem naszych nauczycieli p. Stanisławy Rafacz, p. Rafała Pacera i p. Jadwigi Sajdak. Efekty pracy Naszych Gości zachwyciły nas. Podziwialiśmy oryginalne martwe natury i grafiki komputerowe. Obejrzeliśmy również wyjątkową inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt.:,,na straganie. Wspólny czas umilił nam skromny poczęstunek - przygotowaliśmy sałatkę jarzynową oraz herbatę i ciasteczka. Na zakończenie dyrektor naszej szkoły każdemu Twórcy wręczył pamiątkowy dyplom.

4 Działanie 2 Spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi 17 stycznia, już po raz trzeci, zorganizowaliśmy dla przebywających w naszej szkole na zimowym wypoczynku 20 osób niepełnosprawnych z grupy Kruszynki ze Skawiny spotkanie integracyjne. Całe przedpołudnie wspólnie bawiliśmy się. Były kalambury, konkursy sportowe np. rzucanie piłką do kosza, turlanie piłki między pachołkami i zabawy taneczne. Rozegraliśmy również trzy krótkie mecze piłki nożnej w mieszanych drużynach. Działanie 3 Spotkania z osobami starszymi z cyklu Na motowidle nawijane wspominki 23 października odbyło się III spotkanie z cyklu Na motowidle nawijane wspominki. W godzinach popołudniowych do naszej szkoły przybyli wyjątkowi goście osoby starsze z Odrowąża i Załucznego. Te, cykliczne już, spotkania dwóch pokoleń mają szczególny wymiar. Pozwalają, nam młodym, czerpać z bogatych doświadczeń starszego pokolenia, są niezwykłą lekcją tego, co dobre, ważne i piękne. Tym razem spotkanie poświęcone było poezji i prozie Podhala. W oparciu o autorski scenariusz nauczycielki języka polskiego p. Stanisławy Rafacz nasze koleżanki i koledzy zabrali wszystkich w podróż szlakiem ludowych twórców. Usłyszeliśmy wiersze S. Nędzy Kubińca, A. Suskiego, A. Zachemskiego, W. Szado Kudasikowej, E. Kowalczyka i Z. Roj Mrozickiej.

5 Tematyka utworów połączona z wielkim kunsztem wykonania malowała wzruszenie na twarzach Naszych Gości. W drugiej części spotkania, zajadając pyszne, upieczone przez nas i naszych sojuszników ciasteczka, słuchaliśmy opowieści o tym, jak dawniej żyło się tu, na Podhalu. Były także anegdoty, rymowanki, krótkie wiersze i przyśpiewki. Mamy nadzieję, że w oparciu o nie, do bogatego już zestawu na temat przeszłości naszego regionu, dołączymy kolejne opracowanie.

6 Działanie 4 Wspieranie misji katolickiej na Madagaskarze Od 2009 roku wspieramy finansowo uczniów, naszych rówieśników na Madagaskarze. Sami wypracowujemy środki na ten cel, najczęściej poprzez wykonywanie i sprzedaż kartek okolicznościowych i wieńców z okazji Wszystkich Świętych, możemy również liczyć na wsparcie darczyńców. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy także wsparcie rzeczowe. W czasie Tygodnia Misyjnego (od 21 do 27 października 2013 r.) zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę słodyczy, zupek w proszku i przeciwsłonecznych czapek z daszkiem (prośba misjonarza, który gościł w naszym gimnazjum). Uczniowie naszej szkoły, jak zwykle, odpowiedzieli na apel wielkim sercem. Zebraliśmy łącznie 27 kg. Ponadto do naszych działań włączył się właściciel Przedsiębiorstwa Handlowego Rekin, który zaopatruje sklepik szkolny, przekazując nam za symboliczną złotówkę 5 kg cukierków i 24 opakowania dropsów. Wszystko pięknie zapakowaliśmy i wysłaliśmy na Czerwoną Wyspę. Mamy nadzieję, że dotrze tam przed Bożym Narodzeniem i będzie skromnym prezentem pod choinkę dla najmłodszych podopiecznych ks. Józefa Klatki zaprzyjaźnionego ze szkołą misjonarza. Działanie 5 Zorganizowanie imprezy Świat uśmiechem malowany - 4 dla dzieci w wieku przedszkolnym Umożliwiamy najmłodszym dzieciom udział w kreatywnych zajęciach. Po raz czwarty zorganizowaliśmy imprezę Świat uśmiechem malowany. Po przygotowaniu scenariusza i zgromadzeniu funduszy na niespodzianki i dyplomy (sprzedaż kartek okolicznościowych, darowizny od osób prywatnych) zaprosiliśmy do szkoły dzieci w wieku przedszkolnym. Do naszej szkoły 7 czerwca około godz tej przyszło 33 najmłodszych dzieci. Szczególną opieką otoczyliśmy dzieci, które nie mogły przyjść na spotkanie z rodzicami (zapewniliśmy im bezpieczne dotarcie i powrót). Aby naszych Milusińskich trochę ośmielić, zaczęliśmy od wspólnej zabawy w kółku. W międzyczasie każdemu maluchowi robiliśmy zdjęcie do pamiątkowego dyplomu na tle Martwej natury z owocami. Potem, jak co roku, były kreatywne zajęcia. Dzieci za pomocą dotyku i węchu rozpoznawały owoce, odgadywały zagadki, uczyły się krótkich wierszyków i rymowanek. Następnie z wypiekami na twarzach rysowały wspomnianą już wcześniej Martwą naturę z owocami. Powstały naprawdę

7 ciekawe prace. Na zakończenie wszystkie dzieci zaprosiliśmy do stołu na owocowy deser kolorowe galaretki z bitą śmietaną. Zwieńczeniem wspólnej zabawy były przygotowane przez nas i naszych sojuszników dyplomy każde dziecko otrzymało dyplom ze swoim zdjęciem. Wszystkie maluchy były zachwycone. Działanie 6 Włączenie się w akcję Szlachetna paczka W drugiej połowie listopada wzorem ubiegłego roku włączymy się w akcję Szlachetna paczka. Wierzymy, że dzięki niej rodziny, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej choć na chwilę będą mogły zapomnieć o swoich problemach. Inne działania We wrześniu tego roku odpowiedzieliśmy na apel Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych Pomóż i Ty i rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na zakup specjalistycznych protez palców dla Justyny. Na konto fundacji przesłaliśmy zł. O realizowanych przez nas działaniach napisaliśmy w Dobrej Gazecie

8 DOBRA GAZETA Scena I (wbiega gazeciarz i krzyczy) Kupujcie gazetę, Dobrą Gazetę, tylko u nas dobre wiadomości! Dobra Gazeta, Dobra Gazeta Czytajcie Dobrą Gazetę! Pogodne przedpołudnie w naszej szkole! Dzieciom podarowano Świat uśmiechem malowany! Radosne spotkanie niepełnosprawnych z uczniami Gimnazjum w Załucznem! Twórcze rozwijanie skrzydeł! Tylko u nas, tylko w naszej gazecie same dobre wiadomości! AKTUALNOŚCI 1) Dobiegła końca VII edycja projektu Mieć wyobraźnię miłosierdzia. Młodzież z Gimnazjum w Załucznem brała w nim udział. 2) Odpowiedzieliśmy na apel Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych Pomóż i Ty wspierając zakup specjalistycznych protez palców dla Justyny. Z TEKI REPORTERA O! Kolejny reportaż Dobromiry Dobruchny! Tym razem: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Odrowążu to placówka, która ma pod opieką 35 niepełnosprawnych osób. W Gimnazjum w Załucznem uczy się 98 pełnosprawnych uczniów. Czy coś może łączyć te dwie odrębne placówki? Może! I to wiele. Przekonuję się o tym, kiedy oglądam scenariusze imprez, zdjęcia, pamiątki, dyplomy, plakaty, wystawy. Gimnazjaliści w czasie ferii i wakacji poświęcają swój wolny czas i odwiedzają niepełnosprawnych w ośrodku, aby wspólnie z nimi uczyć się, bawić, rozmawiać - po prostu przebywać. Wielkim radosnym świętem jest majówka-czerwcówka, czyli spotkanie na świeżym powietrzu w cieniu rozłożystych dębów w pobliżu budynku WTZ-u. Pomysłów na zabawy

9 integracyjne nie ma końca: owocowe zagadki, zimno-ciepło, balonówka, konkurs plastyczny. No i nie brakuje tego, co łączy najbardziej - wspólnego biesiadowania. Jak kreatywne mogą być zajęcia z niepełnosprawnymi pokazuje Dzień Twórczości, który ma już 5. letnią tradycję. Warsztaty teatralne, techniki komputerowe, działania plastyczne - to najbardziej lubiane formy twórczych zajęć. A efekty? Zachęcam do obejrzenia szkolnej kroniki i wystawy prac. To tutaj postulat Chcemy być dla innych stał się rzeczywistością. Przekonajcie się o tym sami. Odwiedźcie szkołę i ośrodek. Przez dziurkę od klucza czyli ŚWIAT UŚMIECHEM MALOWANY OKIEM DZIECKA - Ej, w czapeczce! Ty, kudłaty! Ja gazetkę chcę dla taty. Ale.. co to? Ja w kółeczku! Mój brat wtedy był w łóżeczku. A ja w szkole tańcowałem! I kredkami malowałem! I owoce próbowałem! Wiesz, Dzień Dziecka wtedy miałem. Niebo w gębie i zabawa. Co Ci będę Klawa sprawa! Mamy mina coś nie tego.. To nie wróży nic dobrego! A! dziękuję Ci, kolego1 - Proszę bardzo, smyku drogi. Nie goń tak! Połamiesz nogi!

10 LISTY DO REDAKCJI Kochani przyjaciele Misji i Dzieci na Madagaskarze! Bardzo serdecznie dziękuję za życzenia na Boże Narodzenie i za paczkę ze słodyczami dla naszych dzieci. Wszystko doszło na miejsce w lutym 2013 r., a więc teraz gdy obchodzimy święto szkół katolickich (od 28 lutego do 2 marca). U nas obecnie okres deszczów i cyklonów, a więc drogi zniszczone. Przygotowujemy się do Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest bardzo gorąco +32 C i wilgotno. Serdecznie Wam dziękuję, że nie zapominacie o nas i za wasze pomoce pieniężne. Dzięki Wam mogliśmy poświęcić internat dla chłopców w Mannanteninie. Już skończyliśmy też kuchnię, jadalnię i zbiornik na wodę z deszczówki. Internat jest poświęcony opiece bł. Jana Pawła II. Pamiętam o miłym spotkaniu w waszym gimnazjum i za wspaniałych pedagogów. Życzymy Wam, nauczycielom i dzieciom Radosnego Alleluja. Z Bogiem ks. Józef Misjonarz Do Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników Gimnazjum w Załucznem Witajcie w drużynie SZLACHETNEJ PACZKI. Cieszymy się, że chcecie razem z nami zmieniać świat na lepsze! Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiecie, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Wyobraźcie sobie, jak poczuła się rodzina, która otrzymała przygotowaną przez was paczkę. Być może od dawna nie dostała prezentu, być może dla dziecka to była pierwsza w życiu nowa rzecz. Wasze zaangażowanie to także znak, że istnieje świat, w którym ludzie są na siebie otwarci i życzliwi, pomagają przyjaciołom w biedzie, nie boją się przekraczać siebie dla innych. Stowarzyszenie Wiosna Drodzy Przyjaciele! Składamy gorące podziękowanie za wieloletnią, aktywną i owocną współpracę, ogromne zaangażowanie w rozwijanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Dzięki Wam hasła o integracji i akceptacji osób niepełnosprawnych przestają być postulatami a stają się rzeczywistością. Uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim

11 Z PAMIĘTNIKA BABCI RÓZI Ładnie to se umyślyli Na motowidle nawijane wspominki W październikowe popołednie już trzeci roz my sie ześli na posiadak w szkole My, młodse i trochę starse babki i ciotki. I tym razem było co wspominać Młodzi cytali piykne góralski wierse o miyłości, zyciu, scynsciu i dobroci, a my się cudowały Potym przy dobryj herbatce, kawce i ciastkach gwarzyli długo, bo było co zbacować: dawne roki, uciechy i to, co minyło ale przecie nie na zawse, bo jak oni, ci młodzi chcą nas jesce słuchać i godać z nami, to przecie tyn stary świat nie przeminie. I powiem Wam, moi ostomili, ze tak mi było, jak dawniyj, kiej małe dziecko siadało na podołek, a jo tulyła go i septalimy se dziwy najwiynksze. Babcia Rózia OGŁOSZENIA Od stycznia rusza kolejna edycja projektu. Młodzież z Gimnazjum w Załucznem nadal będzie utrwalać dobre praktyki miłosierdzia, bo oni po prostu CHCĄ BYĆ DLA INNYCH. Z OSTATNIEJ CHWILI Najlepsze życzenia na Boże Narodzenie i już na Nowy rok 2014 przesyła dla profesorów, dla wszystkich uczniów i księży i parafian misjonarz z Madagaskaru ks. Józef Ps. Zapraszam na Madagaskar w odwiedziny, bo tutaj drogi już są asfaltowe. Można zwiedzić bo mamy samochód bus na 12 osób.

12 NA KONIEC Czytajcie naszą DOBRĄ GAZETĘ! Sami możecie stworzyć własną! Żeby dobra gazeta miała dobry temat CZYŃCIE DOBRO! Opracowanie: Barbara Wojtarowicz nauczyciel Gimnazjum w Załucznem

Czy trudno zostać myśliwym?

Czy trudno zostać myśliwym? PANORAMA ŻÓŁKIEWSKA Z ŻYCIA GMINY (luty) Nr 1(10)/2012 3 Czy trudno zostać myśliwym? Rozmowa z panem Ryszardem Borowcem, myśliwym Koła Łowieckiego Nr 17 Jeleń Żółkiewka. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej

Bardziej szczegółowo

Nr 24. Strona1. Gazetka Szkoły Podstawowej w ZSO w Rybczewicach Nr 24 MAJ 2015r.

Nr 24. Strona1. Gazetka Szkoły Podstawowej w ZSO w Rybczewicach Nr 24 MAJ 2015r. Strona1 WOŚP 11.01.2015 r. już 23 raz w całej Polsce grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem wolontariusze zbierali na leczenie dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla

Bardziej szczegółowo

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa!

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! ( ) Sztuka w tym, by różnica

Bardziej szczegółowo

rok CXXII nr 10 / październik 2014 Urok afrykańskich imion / Animatorzy misyjni Niedziela Misyjna / Różne są dary łaski

rok CXXII nr 10 / październik 2014 Urok afrykańskich imion / Animatorzy misyjni Niedziela Misyjna / Różne są dary łaski rok CXXII nr 10 / październik 2014 Urok afrykańskich imion / Animatorzy misyjni Niedziela Misyjna / Różne są dary łaski Od Redakcji przedostatnią niedzielę października obchodzimy w Ko- W ściele Światowy

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Bągarcie ma swój sztandar

Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Bągarcie ma swój sztandar DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY kwiecień 2009 Miesięcznik * Rok III * Nr 4(16) * nakład 1000 egz. * kwiecień 2009 rok * egz. bezpłatny * ISSN 1898-1224 W numerze: Poseł na Sejm RP z wizytą w Dzierzgoniu,

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

Przemówienie dyrektora Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp., pani Ewy Józefowicz podczas jubileuszu obchodów 20-lecia powstania szkoły.

Przemówienie dyrektora Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp., pani Ewy Józefowicz podczas jubileuszu obchodów 20-lecia powstania szkoły. Przemówienie dyrektora Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp., pani Ewy Józefowicz podczas jubileuszu obchodów 20-lecia powstania szkoły. Wszystko ma swój czas, i każde dzieło ma swój czas pod niebem: jest

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

MOC ŚWIĄTECZNYCH PRZEPISÓW

MOC ŚWIĄTECZNYCH PRZEPISÓW Nr 3/2014 magazyn PKUconnect MOC ŚWIĄTECZNYCH PRZEPISÓW NIECH BĘDZIE Z WAMI! KULTURA POD CHOINKĄ PODPOWIADAMY, CO WYBRAĆ NA PREZENT PKU W USA I NA WĘGRZECH HISTORIE DANA I RÉKI O MAGII ŚWIĄT ROZMAWIAMY

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY KOORDYNATORKI PROJEKTU: Marta Białek-Graczyk, Agata Nowotny ZESPÓŁ: W GÓRZE KALWARII PRACOWALI: Marta Olejnik, Łukasz Ostrowski,

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Strzegom. Własne projekty do budżetu obywatelskiego można zgłaszać w Punkcie Konsultacyjnym do 6 lutego. Złóż swój wniosek

Strzegom. Własne projekty do budżetu obywatelskiego można zgłaszać w Punkcie Konsultacyjnym do 6 lutego. Złóż swój wniosek Gminne Wiadomości Strzegom Gminne Wiadomości STRZEGOM Nr 57; 27.01.2015 r. Rok IV ISSN 2299 579X. Następne wydanie: 10.02.2015 r. w numerze: STRZEGOM Co w budżecie na rok 2015? Radni uchwalili budżet na

Bardziej szczegółowo

DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU

DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU 1 2 SPIS TREŚCI 4 JAK REALIZUJEMY PROGRAM DZIAŁAJ LOKALNIE? DOBRO WSPÓLNE. OPISY WYBRANYCH

Bardziej szczegółowo

CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ

CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ Wielu z nas zna przysłowie: Choćby cię smażono w smole, nie mów, co się dzieje w szkole. Jednak jubileusz, jakim jest 40-lecie szkoły, to z pewnością okoliczność, która

Bardziej szczegółowo

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W m ł o d z i o b y w a t e l e d z i a ł a j ą Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Warszawa 2004 03 06 06

Bardziej szczegółowo

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Numer 12 styczeń-marzec 2013 ISSN 2081-9137 Nakład: 5000 egz. Egzemplarz bezpłatny WITAMY Zapraszamy do lektury XII już numeru naszego kwartalnika.

Bardziej szczegółowo

pieniądze z Unii Europejskiej. M.P.

pieniądze z Unii Europejskiej. M.P. Warto mieć świąteczny Informator, bowiem wiele ważnych informacji mamy Państwu do przekazania. W tym numerze m.in. dyżury świąteczne służb (str. 4), które odpowiadają m.in. za ośnieżanie dróg, a także

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Nasze liceum skończyłam trzy lata temu. Swój czas tam spędzony wspominam bardzo ciepło z uśmiechem, bo przecież dzięki tej szkole dostałam się na

Nasze liceum skończyłam trzy lata temu. Swój czas tam spędzony wspominam bardzo ciepło z uśmiechem, bo przecież dzięki tej szkole dostałam się na Nasze liceum skończyłam trzy lata temu. Swój czas tam spędzony wspominam bardzo ciepło z uśmiechem, bo przecież dzięki tej szkole dostałam się na wymarzone studia, na których dobrze sobie radzę. Chodziłam

Bardziej szczegółowo

Do zaczytania jeden krok...

Do zaczytania jeden krok... 22 maja 2015 Nr 11 (860) Do zaczytania jeden krok... Główną ideą festiwalu jest zachęcenie dzieci do czytania, ale także zachęcenie rodziców do głośnego czytania dzieciom mówi Izabela Kula, dyrektorka

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM PODSTAWOWY B1 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo

KAśDY INNY, WSZYSCY RÓWNI...

KAśDY INNY, WSZYSCY RÓWNI... gazetka szkolna II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie ul. Kilińskiego 62 tel. (034) 361 25 68 e-mail: agnieszka.henel@vp.pl Wszelkie uwagi na temat gazetki proszę pisać na Forum Traugutta w kategorii

Bardziej szczegółowo

Wszystkie smaki Wielkiej Nocy

Wszystkie smaki Wielkiej Nocy Wszystkie smaki Wielkiej Nocy Rozmaitości Moje marzenie Radziejów miasto edukacyjne Wywiad z dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych im. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie, Włodzimierzem Kucem W lutym br.

Bardziej szczegółowo

Popękane lustra Widzenia punkt inny

Popękane lustra Widzenia punkt inny Popękane lustra Widzenia punkt inny Kolegium Redakcyjne: Anna M., Christina, K., Kasia Kaśka Katarzyna, Kicia351, Lilianna M., Luna, meg, Michael oraz Agnieszka Czechowska i Magdalena Orczykowska Oprawa

Bardziej szczegółowo

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek MOC BOŻEGO SŁOWA od redakcji duchowość komunii Carlos Garcia Andrade CMF: KU TEOLOGII SŁOWA 3 świadkowie Camillo Bianchin OFM: DO ZOBACZENIA, PADRE NOVO! 12 doświadcrenia Róża Wilczek: PANIE, DO KOGÓŻ

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 3 do Statutu Szkoły

Załącznik nr 3 do Statutu Szkoły Załącznik nr 3 do Statutu Szkoły Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską

Bardziej szczegółowo