KUKURYDZA Naturalnie mistrzowskie nasiona! farmpartner KATALOG 2021

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KUKURYDZA Naturalnie mistrzowskie nasiona! farmpartner KATALOG 2021"

Transkrypt

1 KUKURYDZA Naturalnie mistrzowskie nasiona! farmpartner KATALOG 2021

2 KATALOG

3 SPIS TREŚCI KATALOG KUKURYDZA KATALOG 2021 Wstęp 4 #farmprinzip 5 Nasz zespół farmpartnerzy Hodowla 10 Znak jakości 11 Zestawienie cech odmian 13 FARMEZZO 14 FARMODENA 15 FARMFIRE 1 FANTOSO 1 SG 112 (FARMROCK) 1 FARMUELLER 1 FARMORITZ 20 FARMIDABEL 21 FARMIRAGE 22 FARMURPHY 23 Wyniki COBORU 24 Więcej praktyki, mniej statystyki 2 Warianty zapraw 2 Cornguard + Korit 2 Cennik odmian kukurydzy 30 Pozostałe produkty 31 SOJA 32 MIESZANKA KWITNĄCA 34 Mieszanki traw 3 Formularz zamówienia 3

4 KATALOG WSTĘP Żyjemy w pełni rolnictwem! Rolnictwo jest pracą na łonie natury i z naturą. Ważne jest gospodarowanie ziemią tak, aby z jednej strony efektywnie ją wykorzystać, ale z drugiej należycie chronić. Prawdziwi rolnicy, a więc także i my, biorą z natury to co najlepsze i jednocześnie dbają o nią najlepiej, jak potrafią. Już na etapie hodowli naszych odmian kierujemy się tymi zasadami, prowadząc nasze prace hodowlane w bardzo tradycyjny sposób - pod gołym niebem, w zgodzie z naturą, poddając się jej prawom i zasadom. Działać i myśleć jak prawdziwi rolnicy oznacza dla nas także dzielić się wiedzą z innymi rolnikami i przekazywać ją bezpośrednio, konsekwentnie i uczciwie. Z tego samego powodu także nasze nasiona sprzedajemy bezpośrednio do rolników, z pominięciem standardowej sieci dystrybucji. Takie podejście wyraża nasza idea #farmprinzip, która jest fundamentem naszej działalności. Z tych samych powodów w lipcu 2020 r. powołaliśmy do życia firmę farmsaat Polska Sp. z o.o. Wierzymy, że dzięki tej organizacji będziemy mogli być jeszcze bliżej polskich rolników. Oczywiście personalny kontakt i doradztwo twarzą w twarz będą kwintesencją także naszej aktywności pod nowym szyldem i wyróżnikiem na tle innych firm nasiennych. Matthias Kühlmann i Tomasz Krakowiak Zarząd, farmsaat Polska Sp. z o.o.

5 FARMPRINZIP KATALOG #farmprinzip Odpowiedzialność za plon traktujemy bardzo osobiście. Dlatego farmsaat przestrzega reguły: hodowla, doradztwo i sprzedaż w jednych rękach. Nasza idea #farmprinzip jest więcej niż tylko obietnicą, to jest kwintesencja naszej codziennej działalności. Te zasady przyświecają nam już przy pracach na naszych plantacjach hodowlanych i znajdują kontynuację w kontaktach z naszymi klientami począwszy od zindywidualizowanych porad przed siewem po wymianę doświadczeń po zbiorach. Z odpowiedzialności za rolnictwo w ujęciu długofalowym pracujemy z naszymi klientami bezpośrednio, konsekwentnie i personalnie. Od rolnika do rolnika. Dla rolnictwa z zasadami. Hasztag #farmprinzip Ten znacznik będzie w przyszłości często towarzyszył marce farmsaat. Jego wpisanie w wyszukiwarce pozwoli na szybkie wyświetlenie wszystkich wzmianek internetowych dotyczących tej idei. Sprzedaż bezpośrednia od rolnika do rolnika Od samego początku nasza działalność opiera się wyłącznie na sprzedaży bezpośredniej. Nasze nasiona są dystrybuowane bez pośredników i można je kupić wyłącznie korzystając z pomocy naszych farmpartnerów. Bezpośrednio osobiście uczciwie kompetentnie. Dzielenie się wiedzą jak rolnik z rolnikiem Cenną wiedzą dzielimy się z naszymi klientami i z nikim więcej. Doskonały kontakt z rolnikami i wymiana informacji pozwalają nam na uwzględnianie doświadczeń i wyników z praktyki rolniczej przy rozwijaniu kolejnych odmian i mieszanek. Hodujemy jak rolnik pod gołym niebem Jako jedyna hodowla na świecie wykorzystujemy wyłącznie tradycyjne metody. Nie posiłkujemy się procesami laboratoryjnymi i modyfikacjami genetycznymi. Wszystko w naszym procesie hodowli odbywa się w zgodzie z naturą, dokładnie tak, jak działo się to w przeszłości na przestrzeni wieków.

6 KATALOG 2021 NASZ ZESPÓŁ Zarząd farmsaat Polska Sp. z o.o. Tutaj rozmawia rolnik z rolnikiem Nasi pracownicy Tomasz Krakowiak Tel. kom Matthias Kühlmann Tel. kom Polska południowo wschodnia Mikołaj Szumański Tel. kom.: Polska południowo zachodnia Tomasz Grzesik Tel. kom.: Polska centralna Dariusz Socha Tel. kom.: Polska północno zachodnia Dawid Bylicki Tel. kom.: Polska północno wschodnia Łukasz Pycz Tel. kom.:

7 REGIONY W POLSCE KATALOG 2021 KATALOG Regiony w Polsce Członkowie naszego zespołu nadzorujący poszczególne regiony są do dyspozycji naszych klientów w każdym momencie i służą bezpośrednim, fachowym i niezawodnym doradztwem. Zachęcamy do kontaktu z nimi!

8 KATALOG 2021 FARMPARTNERZY Działamy w całej Polsce Nasi farmpartnerzy Oferowanych przez nas nasion nie znajdziecie w standardowej sieci dystrybucji materiałów dla rolnictwa. Można je kupić tylko bezpośrednio w naszej hodowli, korzystając z pomocy naszych farmpartnerów. Zgodnie z naszą ideą #farmprinzip najważniejszymi dla nas rzeczami są: bezpośredni kontakt i doradztwo twarzą w twarz. Punktem wyjścia do budowania plonu jest siew. farmpartner, który sam prowadzi w danym regionie gospodarstwo rolne, zna doskonale lokalne uwarunkowania uprawy, czego często nie można powiedzieć o przedstawicielach handlowych dużych firm dystrybucyjnych. Dlatego osobisty kontakt i zindywidualizowane doradztwo mają w naszym przypadku tak duże znaczenie. Bazując na własnej znajomości lokalnych warunków glebowych i klimatycznych oraz wynikach doświadczeń z danego regionu, farmpartnerzy są w stanie dobrać odpowiednie odmiany dla naszych klientów najwłaściwsze, najlepiej dopasowane, a nie takie, które są po prostu dostępne w magazynie. Nasi farmpartnerzy angażują się także bardzo mocno w logistykę dostaw. Od rol do rol Nie znacie jeszcze naszego farmpartnera w swoim regionie? Zadzwońcie do nas!

9 FARMPARTNERZY KATALOG 2021 Nasi regionalni farmpartnerzy oferują w Niemczech i całej Polsce fachowe oraz indywidualne doradztwo, spełniające najwyższe wymagania. ELŻBIETA I DARIUSZ KLUSKO farmpartner AGRO-TEAM Klusko Dariusz nika nika Od doradztwa bezpośrednio na polu, przez optymalny dobór odmiany, aż po dostawę materiału siewnego to wszystko rolnik otrzymuje z tej samej ręki. Ta kombinacja w połączeniu z najwyższej jakości nasionami, składa się moim zdaniem na super pakiet korzyści. TOMASZ PUTZ farmpartner AGRI PUTZ

10 KATALOG HODOWLA Nasza hodowla Firma farmsaat to wysokowydajne odmiany kukurydzy o najwyższych parametrach jakościowych. W naszym gospodarstwie hodowlanym w bawarskim Osterhofen nasz zespół troszczy się z dużą starannością o rozwój najnowszych mieszańców, które będą mogły zostać włączone do naszej oferty. Nasze odmiany hodowane są wyłącznie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod krzyżowania roślin, bez jakichkolwiek modyfikacji genetycznych. Całość prac hodowlanych przebiega pod gołym niebem. Hodujemy naturalnie bez GMO! Badamy i rejestrujemy nasze odmiany w Polsce oraz w innych krajach Europy! Do momentu dopuszczenia do obrotu nowej odmiany mija przeciętnie więcej niż 10 lat. Nasza pierwsza odmiana została wpisana do niemieckiego katalogu odmian w 2000 r. Natu born Nasza hodowla może poszczycić się 30-letnią tradycją. Już w 11 r. wyselekcjonowany został nasz podstawowy materiał genetyczny, który następnie przez lata był konsekwentnie dopracowywany i rozwijany.

11 ZNAK JAKOŚCI KATALOG Stempel jakości Farmsiegel Jako hodowca jesteśmy przekonani, że o jakości kukurydzy decydują trzy najważniejsze cechy: ral corn. Wieloletnia praca nad hodowlą i rozwojem odmian zaowocowała stworzeniem szerokiego asortymentu specjalnie wyselekcjonowanych odmian mieszańcowych kukurydzy. ROZWÓJ POCZĄTKOWY Szybkie zakrywanie międzyrzędzi hamuje rozwój chwastów i tym samym pozwala na ograniczenie stosowania herbicydów. Większa masa liści przekłada się na poprawę wydajności procesu fotosyntezy, a co za tym idzie, na lepsze wykorzystanie nasłonecznienia od najwcześniejszych faz rozwoju. STAY GREEN Wyższa zdrowotność roślin. Wydłużony termin zbiorów, pozwalający na większą elastyczność gospodarowania czasem. Większy komfort wyboru najoptymalniejszego momentu na zakiszanie. JAKOŚĆ I PLON Wysoka koncentracja energii i bardzo dobra strawność, przekładające się na jakość paszy. Wysoki potencjał plonowania ziarna. Wyważony stosunek kolb do reszty rośliny w połączeniu z wysoką strawnością pozostałych części. Większa powierzchnia transpiracji, szybki start początkowy, wydłużony okres wegetacji, mające znaczący wpływ na zwyżkę plonowania ziarna.

12 KATALOG 2021 KUKURYDZA 12 Nasze najlepsze odmiany Przedstawione przez nas opisy i oceny odmian bazują na wynikach doświadczeń ścisłych oraz obserwacjach i ewaluacjach w trakcie wegetacji. Każdorazowe wyniki plonowania naszych odmian mogą w istotny sposób zależeć od rzeczywistych warunków środowiskowych uprawy. Dlatego danych zamieszczonych w opisach odmian nie należy traktować jako bezwzględnie powtarzalnych. KUKURYDZA No to ruszamy!

13 ZESTAWIENIE CECH ODMIAN KATALOG Kiszonka Ziarno Biogaz CCM Przegląd odmian Poniższa tabela zawiera zestawienie odmian opisanych w katalogu z uwzględnieniem najważniejszych cech, możliwego kierunku użytkowania oraz wymogów względem stanowiska uprawy. Odmiana FAO kiszonka FAO ziarno Typ kolby Typ odmiany Wymagania stanowiskowe * Kierunek użytkowania FARMUNOX fix mieszaniec pojedynczy średnie FARMEZZO fix mieszaniec pojedynczy średnie do wysokich FARMODENA flex mieszaniec pojedynczy średnie do wysokich kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM Wczesne FARMILK fix mieszaniec trójliniowy niskie kiszonka, ziarno, CCM FARMICUS fix mieszaniec pojedynczy niskie kiszonka, ziarno, biogaz FARMFIRE fix mieszaniec pojedynczy niskie, uprawa na ziarno średnie FARMURMEL flex mieszaniec pojedynczy średnie do wysokich FANTOSO fix mieszaniec trójliniowy niskie kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM Średnio wczesne MORIBOR fix mieszaniec trójliniowy niskie kiszonka, ziarno, biogaz SG 112 (FARMROCK) flex mieszaniec trójliniowy niskie FARMUELLER flex mieszaniec pojedynczy średnie do wysokich FARMORITZ flex mieszaniec pojedynczy niskie FARMIDABEL fix mieszaniec pojedynczy średnie FARMGIGANT fix mieszaniec pojedynczy FARMIRAGE fix mieszaniec pojedynczy wysokie FARMURPHY fix mieszaniec pojedynczy wysokie niskie; uprawa na ziarno - średnie kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM kiszonka, ziarno, biogaz, CCM Średnio późne GULLIVER fix mieszaniec trójliniowy niskie kiszonka, ziarno, biogaz FARMUMBA fix mieszaniec pojedynczy średnie kiszonka, ziarno, biogaz FARMUREI flex mieszaniec pojedynczy średnie do wysokich kiszonka, biogaz * niskie = wszystkie rodzaje gleb, w tym także stanowiska piaszczyste i suche średnie = wszystkie rodzaje gleb, z wyłączeniem stanowisk piaszczystych i suchych wysokie = gleby zasobne

14 KATALOG FARMEZZO ca. K 210 Z 220 Wzorzec COBORU na ziarno MTZ g 3 ziaren w rzędzie rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: fix FARMEZZO Sprawdzona w boju WCZESNA FARMEZZO to sprawdzony partner! Rejony Polski południowo-wschodniej to mozaika gleb i warunków, a FARMEZZO sprawdza się tu doskonale w uprawie na kiszonkę i na ziarno, konkurując przy tym pod względem plonu z odmianami o wyższym FAO. FARMEZZO to pewność zbiorów niezależnie od stanowiska. MIKOŁAJ SZUMAŃSKI Polska południowo-wschodnia ŚREDNIO WCZESNA KLUCZOWE CECHY Wczesna odmiana na ziarno i kiszonkę Doskonała na kiszonkę z uwagi na koncentrację energii oraz poziom plonowania Wysoki plon suchej masy, zawartość skrobi i koncentracja energii oraz bardzo dobra strawność Wzorowa stabilność plonowania nawet w trudnych warunkach Niska podatność kolb na zakażenia mykotoksynami ŚREDNIO PÓŹNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m²,5 rośliny/m 2 roślin/m² Ziarno,5 rośliny/m 2 roślin/m²,5 rośliny/m 2 EKO Kukurydza FARMEZZO dostępna jest również z upraw kontrolowanych ekologicznie (zgodnie z rozporządzeniem EU w sprawie rolnictwa ekologicznego). Numer certyfikatu: DE-ÖKO-00. WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

15 FARMODENA KATALOG 2021 ca. K 220 Z MTZ 30 3 g 3 ziaren w rzędzie 1-20 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: flex FARMODENA Wczesna dawka energii FARMODENA charakteryzuje się wysokim plonowaniem już przy wczesnej dojrzałości technicznej. Na Kujawach, przy dużych niedoborach wody, odmiana wyróżnia się znacznie, dając wysoki, stabilny plon ziarna i kiszonki. Jej niska wilgotność przy zbiorze ułatwia omłot. Polecam tę odmianę jako przedplon dla zbóż ozimych. PATRYCJA BYLICKA farmpartner, Satio WCZESNA KLUCZOWE CECHY Doskonały wigor początkowy Szybkie tempo przyrostu masy i kolb Wczesne zbiory Nadzwyczajny plon energii ŚREDNIO WCZESNA Świetne parametry biogazowe z uwagi wysoki plon ogólny masy ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m²,5 rośliny/m 2 roślin/m² Ziarno,5 rośliny/m 2 roślin/m²,5 rośliny/m 2 ŚREDNIO PÓŹNA WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

16 KATALOG FARMFIRE ca. K 230 Z 230 Wzorzec COBORU na ziarno i kiszonkę MTZ g 3 ziaren w rzędzie 14 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: fix Wysoka tolerancja na suszę FARMFIRE Prawdziwy wulkan WCZESNA FARMFIRE to wyjątkowo wysoki wigor, błyskawiczny rozwój początkowy oraz plony ziarna i kiszonki, które mogą wprawić w osłupienie. W naszym gospodarstwie nasiennym na Pomorzu wszechstronny FARMFIRE bije rekordy plonowania na glebach kl. IV VI, przekonując do siebie coraz większe grono klientów. KRZYSZTOF ŁAWRENOWICZ farmpartner, Agro Field ŚREDNIO WCZESNA KLUCZOWE CECHY Idealna zdrowotność liści i łodyg Doskonały balans pomiędzy strawnością a plonem suchej masy Świetna na kiszonkę oraz biogaz z uwagi na wysoką koncentrację skrobi Niska zawartość deoksyniwalenolu (DON) w kolbach (badania Bawarskiej Izby Rolniczej, 201) ŚREDNIO PÓŹNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m²,5 rośliny/m 2 roślin/m² Ziarno,5 rośliny/m 2 roślin/m²,5 rośliny/m 2 EKO Kukurydza FARMFIRE dostępna jest również z upraw kontrolowanych ekologicznie (zgodnie z rozporządzeniem EU w sprawie rolnictwa ekologicznego). Numer certyfikatu: DE-ÖKO-00. WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

17 FANTOSO KATALOG 2021 Wysoka tolerancja na suszę ca. K 240 Z MTZ g 3 ziaren w rzędzie 14 1 rzędów Typ mieszańca: trójliniowy Typ kolby: fix FANTOSO Nie lada gratka! Region północno-wschodniej Polski potrzebuje alternatywnych odmian kiszonkowych na słabe gleby. Od trzech lat świetnie spisuje się tu odmiana FANTOSO. Silny stay green, wysoki plon zielonej masy na kiszonkę oraz odporność na choroby to główne cechy odmiany, która znajduje coraz więcej zwolenników w moim regionie. ŁUKASZ PYCZ Polska północno-wschodnia WCZESNA KLUCZOWE CECHY Niezawodny mieszaniec trójliniowy o odpornych roślinach Doskonałe połączenie wydatnych plonów kiszonki i ziarna o pierwszorzędnych parametrach jakościowych Wysoka stabilność plonowania ŚREDNIO WCZESNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m² roślin/m²,5 rośliny/m 2 Ziarno roślin/m² roślin/m²,5 rośliny/m 2 ŚREDNIO PÓŹNA WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

18 KATALOG 2021 SG 112 (FARMROCK) 1 ca. K 250 Z 240 MTZ g 3 ziaren w rzędzie 1 rzędów Typ mieszańca: trójliniowy Typ kolby: flex SG 112 (FARMROCK) Korzystna alternatywa WCZESNA Profil tej odmiany bardzo dobrze wpisuje się w cechy kukurydzy pożądane w moim regionie. SG 112 świetnie radzi sobie ze stresem powodowanym suszą oraz gwałtownymi wahaniami temperatur w trakcie wschodów. Doskonale toleruje także różne warunki glebowe. Nie bez znaczenia jest także bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. PAWEŁ STACHOWIAK farmpartner, KMPS ŚREDNIO WCZESNA KLUCZOWE CECHY Doskonała tolerancja rodzaju stanowiska Na ziarno lub na wysokoenergetyczną kiszonkę Szybki rozwój początkowy i dobry stay green Wysoka oporność na HTR oraz fuzariozę kolb ŚREDNIO PÓŹNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka, rośliny/m², rośliny/m², rośliny/m² Ziarno roślin/m²,5 rośliny/m² roślin/m² WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

19 FARMUELLER KATALOG 2021 NOWOŚĆ ca. K 250 Z MTZ g 3 ziaren w rzędzie 20 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: flex FARMUELLER Czysta energia Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest duże zapotrzebowanie na odmiany o przeznaczeniu młynarskim. Wychodząc naprzeciw zapytaniom rolników o odmiany na grys, wprowadzamy nowość w postaci odmiany FARMUELLER. Jestem przekonany, że sprosta ona największym wymaganiom i zachwyci wysokim plonowaniem oraz dużą gęstością ziarna. DAWID BYLICKI Polska północno-zachodnia WCZESNA KLUCZOWE CECHY Idealna na ziarno i CCM Równomierne dojrzewanie Wysoki plon suchej masy oraz ziarna Duża stabilność plonowania ŚREDNIO WCZESNA Wysoka koncentracja energii w połączeniu z dobrze wyważoną zawartością skrobi ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m 2 roślin/m 2,5 rośliny/m 2 Ziarno roślin/m 2 roślin/m 2,5 rośliny/m 2 ŚREDNIO PÓŹNA WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

20 KATALOG 2021 FARMORITZ 20 ca. K 20 Z 240 BESTSELLER MTZ g 3 ziaren w rzędzie 1 20 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: flex Wysoka tolerancja na suszę FARMORITZ Wzór stabilności WCZESNA FARMORITZ jest odmianą o bardzo szybkim wzroście początkowym, odporną na wiosenne chłody. Świetnie znosi warunki stresowe i dopasowuje się do stanowiska. Odmiana tworzy kolbę o zmiennej wielkości. Mniejszą obsadę albo warunki stresowe potrafi zrekompensować dłuższą kolbą. Jednym słowem petarda! Nr 1 w naszej sprzedaży! DARIUSZ KLUSKO farmpartner, Agro-Team ŚREDNIO WCZESNA KLUCZOWE CECHY Odmiana uniwersalna z wysokim plonem ziarna i produktywnością biogazu Intensywny stay green umożliwiający osiąganie idealnej dojrzałości ziarna przy zachowaniu zieloności i zdrowotności pozostałych części roślin Wysoka odporność na rdzę łodyg Duża tolerancja doboru stanowiska Szybka budowa masy liści w początkowym stadium rozwoju ŚREDNIO PÓŹNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m 2,5 rośliny/m 2 roślin/m² Ziarno roślin/m 2,5 rośliny/m 2 roślin/m² EKO Kukurydza FARMORITZ dostępna jest również z upraw kontrolowanych ekologicznie (zgodnie z rozporządzeniem EU w sprawie rolnictwa ekologicznego). Numer certyfikatu: DE-ÖKO-00. WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

21 FARMIDABEL KATALOG 2021 Wysoka tolerancja na suszę ca. K 20 Z MTZ g 3 ziaren w rzędzie 14 1 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: fix FARMIDABEL Wytrzymała z natury FARMIDABEL to fenomenalne FAO z dużą różnicą między zbiorem na ziarno i kiszonkę. Odznacza się wysoką masą roślin z bardzo zdrowymi liśćmi. Dobrze toleruje słabsze stanowiska, ale swój potencjał najlepiej wykorzysta na zasobnych w wodę glebach o dobrej kulturze. TOMASZ PYCZ farmpartner, Tomcorn WCZESNA KLUCZOWE CECHY Unikalne FAO 240 (ziarno) i 20 (kiszonka) Bardzo szybki start początkowy i mocne ukorzenienie Nadzwyczajny efekt stay green do samego końca wegetacji Maksymalne wypełnienie kolb ŚREDNIO WCZESNA Wysoka zawartość skrobi i koncentracja energii ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka,5 rośliny/m 2 roślin/m²,5 rośliny/m 2 Ziarno,5 rośliny/m 2 roślin/m²,5 rośliny/m 2 ŚREDNIO PÓŹNA WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

22 KATALOG 2021 FARMIRAGE 22 ca. K 20 Z 20 BESTSELLER MTZ g 3 ziaren w rzędzie 1 1 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: fix FARMIRAGE Gratka dla zjadaczy kolb WCZESNA Wspaniały rozwój początkowy, wysoka strawność i bogato uziarniona kolba to tylko część atutów odmiany FARMIRAGE. Zaspokoi ona oczekiwania najbardziej wymagających rolników, którzy cenią sobie najwyższą jakość nasion oraz zebranych plonów. Jej parametry wpisują się także świetnie w rosnące w moim regionie zainteresowanie odmianami uniwersalnymi. TOMASZ GRZESIK Polska południowo-zachodnia ŚREDNIO WCZESNA KLUCZOWE CECHY Równomierne dojrzewanie kolb i części zielonych Duży udział kolb przy jednocześnie silnie rozwiniętych łodygach i liściach Wysokie plony ziarna, suchej masy oraz biogazu Doskonałe parametry jakościowe ziarna i kiszonki Najlepsze wyniki daje w korzystnych warunkach ŚREDNIO PÓŹNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka,5 rośliny/m 2 roślin/m 2,5 rośliny/m 2 Ziarno,5 rośliny/m 2 roślin/m 2,5 rośliny/m 2 WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

23 FARMURPHY KATALOG 2021 NOWOŚĆ ca. K 20 Z MTZ g 3 ziaren w rzędzie 1 20 rzędów Typ mieszańca: pojedynczy Typ kolby: fix FARMURPHY Prawdziwy przyjaciel FARMURPHY jest naszym żywiołem! To absolutny idol we wczesnym wigorze. Wschodzi niezawodnie w najcięższych warunkach. Na glebach dobrych i bardzo dobrych odmiana wykazuje się niezwykłym potencjałem plonowania i zaskakuje swoim wynikiem nie jedno gospodarstwo. Stawiamy na nią w wielu rejonach w województwie dolnośląskim. PAULINA BEDNARZ farmpartner, Agrobednarz WCZESNA KLUCZOWE CECHY Wysokie plony ziarna Doskonała odporność na wyleganie Jakościowa kiszonka o wysokich parametrach żywieniowych ŚREDNIO WCZESNA ZALECANA OBSADA Przeznaczenie Gleby lekkie Gleby średnie Gleby ciężkie Kiszonka roślin/m² roślin/m²,5 rośliny/m 2 Ziarno roślin/m² roślin/m²,5 rośliny/m 2 ŚREDNIO PÓŹNA WYDAJNOŚĆ KISZONKI Plon ogólny suchej masy Plon ziarna WYDAJNOŚĆ ZIARNA Koncentracja energii Plon energii Odporność na fuzariozę łodyg Opłacalność - uprawy Zawartość skrobi Plon skrobi Odporność na fuzariozę kolb Odporność na HTR Plon biogazu Stay Green Stay Green

24 KATALOG 2021 WYNIKI PLONOWANIA 24 Badania PDO COBORU - Kukurydza na kiszonkę Plon ogólny suchej masy Zawartość suchej masy w plonie ogółem Odmiana dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca Grupa odmian średnio wczesnych Wzorzec 214, , , 100 1, 100 3, , , , 100 FARMEZZO 213,1 1,5 1,4 3, , 103 3, 103 FARMAGIC 205, , 102 3, ,3 105 FARMFIRE 202, , 10, , ,2 34, 100 FARMPLUS 220, , ,5 11, , , , , 103 Grupa odmian średnio późnych Wzorzec 223, , , 100 3, , ,5 100 FARMGIGANT 21,2 14, ,1 3, , ,5 100 Badania rozpoznawcze CCA COBORU - Kukurydza na kiszonkę Plon ogólny suchej masy Zawartość suchej masy w plonie ogółem Odmiana dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca Grupa odmian wczesnych Wzorzec 11, , 100 FANTOSO 1, ,3 Grupa odmian średnio wczesnych Wzorzec 234, , , 100,0 1, 100 3, , , 100 3, 100 FARMEZZO 22, 20, ,3 3, , 105 3,5 105 FARMAGIC 24, , , ,3 3, , , ,3 104 FARMFIRE 242, 104 1,5 21,3 1, , , ,5 3,3 FARMPLUS 23, , , 10, , , , ,3 102 FARMODENA 212,4 5 34,2 FARMORITZ 21,5 1, ,3 5 3, 101 FARMERINO 22,2 1,5 1 3,0 35,0 101 FARMIDABEL 1,2 0 33,2 FARMPILOT 1, 4 35,3 102 Grupa odmian średnio późnych Wzorzec 234, , , , , , , , 100 FARMGIGANT 22, 1,0 21, 3, , ,4 101 FARMIRAGE 200,3 225, ,2 34, , 101 3, 105

25 WYNIKI PLONOWANIA KATALOG Badania PDO COBORU - Kukurydza na ziarno Plon ziarna Wilgotność Odmiana dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca Grupa odmian wczesnych Wzorzec 121, , , , , 100 2, , , 100 FARMPLUS 125, , , , , , , ,4 Grupa odmian średnio wczesnych Wzorzec 12, , , , , , , ,3 100 FARMEZZO 130, , , , , 102 2, , , 102 FARMFIRE 13, , , , , 10 30, , , FARMAGIC 122, , , ,4 105 Badania CCA COBORU - Kukurydza na ziarno Plon ziarna Wilgotność Odmiana dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca dt/ha % wzorca Grupa odmian wczesnych Wzorzec 11, , , , , , , ,3 100 FARMPLUS 120, , , , , , 21, ,1 5 FANTOSO 10, , Grupa odmian średnio wczesnych Wzorzec 133, , , , , , , ,5 100 FARMEZZO 13, , , , , , , , 101 FARMFIRE 142, 10 11, , , 100 2,4 10 2, , ,5 104 FARMAGIC 134, , , , , ,3 5 FARMERINO 12, 112, , 24, 103 2, 10 21, 102 FARMPILOT 11,2 2, 10 FARMODENA 132, , , ,2 5 FARMORITZ 142, ,4 22, 10 25,4 104 Grupa odmian średnio późnych Wzorzec 143, , , , , , , , 100 FARMIRAGE 130, , , 105 2,1 101 FARMGIGANT 14, ,4 122, 3 2, , ,4 114 FARMIDABEL 11, 3 12,0 5 2,2 1,3

26 KATALOG WIĘCEJ PRAKTYKI, MNIEJ STATYSTYKI Więcej praktyki, mniej statystyki Pod takim właśnie hasłem od 2015 roku prowadzimy w Polsce innowacyjne doświadczenia łanowe, mające na celu obserwację przebiegu wegetacji oraz porównanie plonowania i wilgotności ziarna naszych odmian zależnie od stanowiska. Podstawą opracowania naszej autorskiej metody były praktyczne spostrzeżenia podczas lustracji doświadczeń w ramach oficjalnych badań COBORU oraz liczne rozmowy z rolnikami na temat wyników podawanych w tych badaniach. Podczas spotkań rolnicy nader często zwracali nam uwagę na to, jak mało praktyczne, z ich punktu widzenia, są wyniki oficjalnych doświadczeń, które są statystycznymi wyliczeniami plonów uzyskanych na mikropoletkach, dodatkowo w odległych lokalizacjach, w innych warunkach glebowych i klimatycznych. Wielokrotnie słyszeliśmy też narzekania rozczarowanych rolników, którzy pod wpływem informacji o rewelacyjnych plonach w oficjalnych badaniach w danym roku, decydowali się na uprawę określonej odmiany, która potem okazywała się być jedynie gwiazdą plonów określonego roku. Sieje pew To uświadomiło nam konieczność zwrócenia większej uwagi na praktyczny aspekt doświadczeń oraz potrzebę ich prowadzenia w bliskim sąsiedztwie rolników i ponadto w warunkach zbliżonych do typowych w uprawie łanowej, na większych areałach. Ponieważ mamy pełną świadomość tego, jak wielki wpływ na plon oraz jego parametry może mieć zmienność glebowa, nasze łany doświadczalne są zawsze ułożone wg schematu: wzorzec badana odmiana nr 1 wzorzec badana odmian nr 2 wzorzec, itd. Wzorcem dla każdej lokalizacji doświadczenia jest odmiana najwyżej plonująca w danym regionie. To jest kolejny element, który odróżnia nasze doświadczenia od doświadczeń oficjalnych, gdzie wzorzec siany jest losowo i stanowi punkt odniesienia średnio dla 3 bloków doświadczenia. Zdecydowana większość zbiorów z pól doświadczalnych odbywa się w trakcie organizowanych przez nas dni pola, w obecności uczestniczących w nich rolników, a plon oceniany na bieżąco. Notowane wyniki i możliwy wpływ określonych czynników na ich zróżnicowanie stają się od razu przedmiotem wymiany opinii i dyskusji. Z tego wyróżnika naszego cyklu jesteśmy szczególnie dumni!

27 KATALOG my ność Co roku doświadczenia w ramach naszego cyklu zakładane są w kilkunastu lokalizacjach na terenie całej Polski. Daje nam to pełen przegląd przydatności poszczególnych odmian do uprawy na przeróżnych kompleksach glebowych i w przeróżnych warunkach klimatycznych. Mnogość doświadczeń w przeróżnych lokalizacjach pozwala także na właściwą ocenę cech wyróżniających odmiany, np. odporności na suszę albo tolerancji niekorzystnych warunków w newralgicznych fazach rozwojowych. Co jednak najważniejsze w naszym przedsięwzięciu, to powtarzanie doświadczeń w tej samej lokalizacji przez minimum 3 lata. Dzięki temu możemy w sposób wiarygodny ocenić stabilność plonowania w różnych warunkach, która w naszej ocenie jest cechą ważniejszą niż sam potencjał plonotwórczy. Uśrednione wyniki z dotychczasowych lokalizacji doświadczeń Więcej praktyki, mniej statystyki. 10,5 Plon t/ha, wilg. 14% 10,0,5,0,5,0,5,0 WZORZEC SG 112 FARMPLUS FARMORITZ FARMFIRE FARMPILOT FARMEZZO FARMIRAGE FARMUMBA FARMURPHY FARMAGIC FARMGIGANT FARMODENA FARMERINO FARMODENA FANTOSO FARMIDABEL FARMUSIC FARMUREI,5,0 FARMINION 5, Wilgotność w momencie zbioru (%) Liczba lokalizacji: FARMERINO: 4; FARMGIGANT: 4; FARMFIRE: 41; FARMORITZ: 34; FARMIRAGE: 32; FARMEZZO: 2; FARMAGIC: 25; FARMIDABEL: 23; FARMODENA: 22; FARMURPHY: 20; FARMUMBA: 1; FARMUNOX:1; FARMUSIC: 14; FARMUREI: 13; FANTOSO: 10; FARMPLUS: : FARMPILOT: ; FARMINION: 4; SG 112 (FARMROCK): 3

28 KATALOG 2021 WARIANTY ZAPRAW ORAZ NORMA WYSIEWU 2 Zaprawianie nasion Warunkiem maksymalizacji siły kiełkowania oraz zabezpieczenia właściwej obsady jest ochrona ziarniaków i siewek przed porażeniem chorobami oraz przed szkodnikami. W przypadku naszych nasion dostępne są następujące warianty: DZIAŁANIE STANDARD CORNGUARD* + KORIT Fungicyd Repelent odstraszający ptactwo (bażanty, gołębie, wrony i inne krukowate) Nasiona zabezpieczone przed chorobami odglebowymi oraz ptakami są gwarancją optymalnego rozwoju roślin. Nawóz donasienny (mineralno-organiczny NK) Dopłata do ceny podstawowej za jednostkę + 0,- PLN / j.s. + 42,0 PLN / j.s. MAXIM QUATTRO plus nawóz NK zawierający: 0,% azotu (N), 1,3% potasu (K 2 O), 0,2% boru (B), 1,2% miedzi (Cu), 12% manganu (Mn), 0,3% molibdenu (Mo), % cynku (Zn) Z uwagi na ograniczenia w rejestracji w sezonie siewnym 2021 wariant zaprawy Cornguard + Korit dostępny jest wyłącznie przy zamówieniach złożonych do r. Zwroty tak zaprawionych nasion nie są możliwe. Wyliczenie normy wysiewu Odstęp między rzędami 5 cm i dobre warunki uprawy: Pożądana obsada na m² Odstęp między rzędami Odstęp w rzędzie rośl. / m²,5 rośl. / m² rośl. / m²,5 rośl. / m² rośl. / m² przy dobrych warunkach uprawy 1, cm 1, cm 15, cm 14, cm 14,0 cm 5 cm = norma wysiewu 1,50 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha Odstęp między rzędami Odstęp w rzędzie,5 rośl. / m² 10 rośl. / m² 10,5 rośl. / m² 11 rośl. / m² 11,5 rośl. / m² przy dobrych warunkach uprawy 13,3 cm 12, cm 12,1 cm 11, cm 11,1 cm 5 cm = norma wysiewu 2,00 j.s. / ha 2,10 j.s. / ha 2,20 j.s. / ha 2,30 j.s. / ha 2,40 j.s. / ha DOBRE WARUNKI UPRAWY Odstęp między rzędami 5 cm i przeciętne warunki uprawy: Pożądana obsada na m² Odstęp między rzędami Odstęp w rzędzie rośl. / m²,5 rośl. / m² rośl. / m²,5 rośl. / m² rośl. / m² przy przeciętnych warunkach uprawy 1, cm 15, cm 14, cm 14,0 cm 13,3 cm 5 cm = norma wysiewu 1,0 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha 1,0 j.s. / ha 2,00 j.s. / ha Odstęp między rzędami Odstęp w rzędzie,5 rośl. / m² 10 rośl. / m² 10,5 rośl. / m² 11 rośl. / m² 11,5 rośl. / m² przy przeciętnych warunkach uprawy 12, cm 12,1 cm 11, cm 11,1 cm 10, cm 5 cm = norma wysiewu 2,10 j.s. / ha 2,20 j.s. / ha 2,30 j.s. / ha 2,40 j.s. / ha 2,50 j.s. / ha PRZECIĘTNE WARUNKI UPRAWY

29 CORNGUARD + KORIT KATALOG Cornguard + Korit Maksymalna ochrona przed ptakami oraz patogenami dla optymalnego rozwoju oraz odporności Nasza specjalna opcja zaprawiania nasion Cornguard + Korit zapewnia szczególnie szeroką ochronę fungicydową i zabezpiecza nasiona przed ptakami. Nowa zaprawa MAXIM QUATTRO została zastosowana łącznie z substancją aktywną ziram z zaprawy Korit, aby uzyskać jak najszersze spektrum ochrony przed chorobami odglebowymi oraz przenoszonymi przez materiał siewny. Dzięki temu nasiona kukurydzy zostały w optymalny sposób uodpornione na choroby zagrażające kiełkującym ziarniakom, siewkom oraz wschodzącym roślinom w najbardziej krytycznym momencie. Preparat MAXIM QUATTRO wykazuje silne działanie przeciwko Pythium oraz Rhizoctonia, dlatego jest szczególnie polecany w przypadku uprawy na stanowiskach po warzywach i roślinach krzyżowych. Dodatek Koritu powoduje, że zaprawa pełni także rolę repelentu, zabezpieczając kiełkujące nasiona przed zjadaniem przez ptaki, bez stwarzania dla nich jakiegokolwiek zagrożenia. Cornguard to przy obecnych regulacjach absolutnie najlepszy wariant zaprawiania nasion kukurydzy, przy jednoczesnym zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa dla roślin oraz właściwego zarządzania pozostałościami. farmsaat w wariancie Cornguard oferuje także dodatek mineralno-organicznego nawozu donasiennego NK z dużą zawartością mikroelementów, który rewelacyjnie wspiera kiełkowanie i rozwój początkowy kukurydzy. Wybór tak zaprawionych nasion jest szczególnie zalecany w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków w okresie wschodów. Fusarium graminearum 100% Pythium irregulare 0% Fusarium culmorum 0% 40% Pythium sylvaticum Fusarium monoliforme Pythium ultimum Fusarium subglitunans Rhizoctonia solani Fusarium proliferatum

30 KATALOG CENNIK ODMIAN KUKURYDZY Upraszczamy nasz system rabatowania! Od lat nagradzamy naszych klientów za stwarzanie nam możliwości dogodnego planowania naszej produkcji i dlatego cena przy zakupie w październiku jest niższa od tej, jaka obowiązywać będzie przy zakupie tej samej odmiany w marcu. Nasi klienci mogą też uzyskać dodatkową korzyść przy zwiększonych zakupach. Premiujemy zakupy już od 10 j.s (około 5 ha). Aby zapewnić jeszcze większą prostotę w sposobie naliczania rabatów, od nadchodzącego sezonu rabaty ilościowe będą dotyczyły kompletnego produktu, czyli zarówno nasion, jak i kosztów zaprawy. Tym samym dodatkowa korzyść związana z dużym zakupem będzie rozciągała się także na nasz specjalny wariant zaprawiania Cornguard + Korit. Szczególnie w latach z suchą wiosną optymalne wsparcie kukurydzy na starcie wegetacji i optymalna ochrona siewek stają się niezwykle istotne. To wszystko zapewnia szerokie spektrum działania fungicydu Maxim Quattro w połączeniu z nawozem mikroelementowym oraz repelentem odstraszającym ptactwo (substancja aktywna ziram). Wszystkie szczegóły dot. systemu rabatowania oraz wariantów zapraw można przedyskutować z naszymi farmpartnerami lub znaleźć na naszej stronie Cennik odmian kukurydzy Odmiana Cena netto/j.s. przy zamówieniu do Cena netto/j.s. przy zamówieniu od Cena netto/j.s. przy zamówieniu od FARMUNOX K 210 Z 210 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMEZZO K 210 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMODENA K 220 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMODENA 2,5 j.s. 35,20 PLN 3, PLN 32, PLN FARMILK K 230 Z 220 2,00 PLN 25,23 PLN 30,53 PLN FARMICUS K 230 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMFIRE K 230 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMURMEL K 240 Z 230 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FANTOSO K 240 Z ,00 PLN 340,5 PLN 354,4 PLN MORIBOR K 250 Z ,0 PLN 2, PLN 2,14 PLN SG 112 (FARMROCK) K 250 Z ,0 PLN 2, PLN 2,14 PLN SG 112 (FARMROCK) 2,5 j.s. 250,0 PLN 25, PLN 2, PLN FARMUELLER K 250 Z 250 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMORITZ K 20 Z 240 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMORITZ 2,5 j.s. 3,40 PLN 30,1 PLN 40, PLN FARMIDABEL K 20 Z 240 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMGIGANT K 20 Z 20 34,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMIRAGE K 20 Z 20 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMIRAGE 2,5 j.s. 3,40 PLN 30,1 PLN 40, PLN FARMURPHY K 20 Z 20 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN GULLIVER K 20 Z 20 2,00 PLN 25,23 PLN 30,53 PLN FARMUMBA K 20 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMUREI K 20 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN 1. Ceny netto zgodnie z cennikiem farmsaat obowiązującym w dniu przygotowania katalogu. 2. Jednostka siewna (j.s.) = 50 tys. nasion. 3. Odmiany FARMODENA, SG 112 (FARMROCK), FARMORITZ oraz FARMIRAGE dostępne są także w workach 2,5 j.s. = 1,35 mln nasion = około 1-1 ha. 4. Ceny obejmują zaprawianie nasion w wariancie Standard. 5. Dopłata do zaprawy w wariancie Corguard + Korit wynosi 42,0 PLN/j.s. Ten wariant nie jest dostępny w przypadku odmian: FARMICUS oraz SG 112 (FARMROCK) w opak. 2,5 j.s.. Odmiany FARMEZZO, FARMFIRE, FARMURMEL oraz FARMORITZ dostępne także w wersji EKO za dopłatą 140,0 PLN/j.s.

31 POZOSTAŁE PRODUKTY KATALOG Pozostałe produkty Rolnictwo mamy we krwi i kochamy wszystko, co się uprawia. Obok nasion kukurydzy nasi farmpartnerzy dysponują także wysokiej jakości materiałem siewnym międzyplonów, mieszanek traw, soi oraz jedną mieszanką kwitnącą. MIESZANKI TRAW Trawy jako źródło pokarmu dla zwierząt, materiał do zazielenienia, czy też surowiec dla biogazowni są uprawiane w wielu gospodarstwach rolnych. Odpowiednio dobrana mieszanka to gwarancja wysokich plonów, odpowiedniej jakości paszy, czy spełnienia aktualnych wymogów polityki rolnej. MIĘDZYPLONY Międzyplony mogą być uprawiane zarówno w celu podratowania bazy paszowej, poprawy żyzności gleby i dodatkowo być ważnym ogniwem w realizacji wymogów zazieleniania. Stąd też międzyplony są coraz częściej wykorzystywane w zmianowaniu roślin.

32 KATALOG 2021 SOJA 32 SOJA Plony do potęgi! Mała fasolka wielki potencjał Soja pochodzi z Chin i należy do rodziny bobowatych. W ostatnich latach wielu europejskich hodowców roślin zintensyfikowało prace nad tym gatunkiem. Efektem tych wysiłków są nowe, wczesne odmiany, świetnie dopasowane do naszych warunków klimatycznych. Dzięki temu uprawa soi w Polsce cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu oraz białka soja uprawiana w Europie jest cennym i wolnym od GMO pokarmem dla ludzi i zwierząt.

33 OBELIX KATALOG Wczesna nasion/m² Koniec kwietnia połowa maja OBELIX Pakiet mocy OBELIX jest idealna na stanowiska, na których dobrze udaje się kukurydza ziarnowa FAO Dobrze toleruje niezbyt korzystne lokalizacje, ale wymaga gleb ciepłych. Rośnie szybko i jest odporna na wyleganie. Dojrzewa terminowo przy niskiej wilgotności ziarna. OBELIX to gwarancja wysokich plonów o bardzo dobrej koncentracji białka. KLUCZOWE CECHY Wymaga zaprawienia nasion inokulantem z bakteriami brodawkowymi Dorodne ziarniaki (MTZ około 24 g) Wysoka zawartość białka ogółem (ponad 3% s.m.) i niska włókna surowego (około % s.m.) Mała podatność na wyleganie Doskonała odporność na bakteryjną plamistość oraz ospowatość Bardzo dobra odporność na mączniaka rzekomego WYNIKI DOŚWIADCZEŃ PDO COBORU, GRUPA ODMIAN ŚREDNIO WCZESNYCH Plon nasion dt/ha Plon białka kg/ha % wzorca kg/ha % wzorca kg/ha Obelix Wzorzec Obelix Wzorzec Wzorzec 201 średnia badanych odmian KR Wzorzec 201 średnia z większości odmian KR

34 KATALOG 2021 MIESZANKA KWITNĄCA 34 MIESZANKA KWITNĄCA Liczy się kolor! Różnorodność na skrajach gruntów ornych Czy wiedzieliście, że pszczoły zapylają blisko 0% roślin uprawnych i dziko rosnących? Do tego potrzebują jednak odpowiedniego środowiska z bogatymi w pyłek i nektar ro ślinami miododajnymi. A te spotyka się coraz rzadziej. Dlatego w naszej ofercie znalazła się mieszanka kwitnąca, która nie tylko jest źródłem pokarmu dla pszczół i innych owadów, ale także jest naszym małym przyczynkiem do zwiększania bioróżnorodności i poprawy wizerunku współczesnego rolnictwa. Nasza mieszanka FARMAJA zawiera aż 31% facelii, która powszechnie uchodzi za jedną z najlepszych i najbardziej ulubionych przez pszczoły roślin miododajnych.

35 FARMAJA KATALOG Jeden rok 25 kg/ha Marzec Sierpień FARMAJA Sama słodycz Jeżeli mówimy o różnorodności, to nie może zabraknąć naszej mieszanki kwitnącej, która przyczynia się do zachowania należytej różnorodności gatunków, jest piękna dla oka i na dodatek spełnia wymogi zazielenienia. Jej uprawa z pewnością będzie świadczyła dobrze o gospodarstwie, a ponadto pomoże pokolorować świat. KLUCZOWE CECHY Jednoroczna mieszanka kwitnąca. Idealne środowisko i źródło pokarmu dla owadów. Wysoki udział bogatych w pyłek roślin miododajnych. Wysoki udział motylkowatych (powyżej 50%). Doskonała do zazielenienia na grunty ugorowane z roślinami miododajnymi (współczynnik 1,5). Odpowiednia na międzyplony (wskaźnik 0,3). SKŁAD 31,% Facelia 2,3% Gryka zwyczajna 21,4% Koniczyna aleksandryjska 1,5% Gorczyca 14,5% Koniczyna skręcona 1,2% Łubin wąskolistny 14,5% Rzodkiew oleista 1,0% Słonecznik,% Saradela 1,0% Ogórecznik lekarski 2,% Wyka siewna 0,1% Groch zwyczajny Dane dot. udziału nasion poszczególnych roślin.

36 KATALOG POZOSTAŁE PRODUKTY Mieszanki traw Odmiana Okres wegetacji W skrócie FARMCUT jeden rok do dwóch lat Szybko rosnąca mieszanka pastewna do uprawy na gruntach ornych FARMCUT W jeden rok do dwóch lat Życica wielokwiatowa z najwyższą produktywnością FARMCUT F dwa cztery lata Najlepszej jakości pasza nawet na glebach suchych i lekkich FARMCUT K dwa cztery lata Duża objętość masy zielonej oraz wysoka zawartość białka. FARMCUT G dwa cztery lata Mieszanka spełniająca wymogi zazielenienia, idealna jako międzyplon FARMGRAZE wieloletni Uniwersalna mieszanka z przeznaczeniem na użytki zielone FARMENERGY 4Q wieloletni Specjalna mieszanka odpowiednia do intensywnego użytkowania kośnego FARMHORSE wieloletni Specjalna mieszanka na pastwiska i wybiegi dla koni FARMCOVER SMR wieloletni Doskonała mieszanka późnych gatunków do podsiewów FARMREPAIR wieloletni Klasyczna mieszanka do podsiewów FARMCUT EKO dwa trzy lata Wysoka jakość i wysokie plony w uprawach ekologicznych FARMCUT EKO PROTEIN dwa trzy lata Wyjątkowa mieszanka eko z wysoką zawartością motylkowatych FARMCOVER EKO wieloletni Wyjątkowa kompozycja do podsiewów w rolnictwie ekologicznym LUCERNA wieloletni Pasza o doskonałej strukturze i wysokiej zawartości białka KONICZYNA CZERWONA wieloletni Pasza o wysokiej strawności dzięki dużej zawartości białka Międzyplony Odmiana Skład W skrócie FARMSOMMER rzodkiew oleista, gorczyca biała i len zwyczajny głęboko się korzeni, do przyorania wiosną FARMWINTER rzepik ozimy, gorczyca biała, rzodkiew oleista i rzepak pastewny zimoodporny FAARMOK facelia, len zwyczajny, gryka zwyczajna bez roślin krzyżowych, do przyorania wiosną

37 Zamówienie nasion kukurydzy 2020/2021 FORMULARZ ZAMÓWIENIA farmsaat Polska sp. z o.o. Nowa Trzcianna Nowy Kawęczyn Polska Nabywca Nr klienta: Kolejne zamówienie Nazwisko, imię Spedytor Ulica, numer Kod i miejscowość farmpartner NIP Tel. komórkowy Rabat ilościowy: 10 2 j. s. 1 % 2 54 j. s. 2 % j. s. 3 % j. s. 4 % od 15 j. s. 5 % Termin płatności: 15 maja 2021 Dopłata: 0 PLN / j. s. 15 października 2021 Dopłata: 5 % / j. s. Odmiana Cena netto/j.s.* przy zamówieniu do Cena netto/j.s.* przy zamówieniu od Cena netto/j.s.* przy zamówieniu od Zaprawa standard ± 0 PLN netto/j.s. Zaprawa Cornguard + Korit** ± 42,0 PLN netto/j.s. Eko ± 140,0 PLN/j.s. Suma j.s. danej odmiany Uwagi FARMUNOX K 210 Z 210 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMEZZO K 210 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMODENA K 220 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMODENA 2,5 j.s. *** 35,20 PLN 3, PLN 32, PLN FARMILK K 230 Z 220 2,00 PLN 25,23 PLN 30,53 PLN FARMICUS K 230 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMFIRE K 230 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMURMEL K 240 Z 230 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FANTOSO K 240 Z ,00 PLN 340,5 PLN 354,4 PLN MORIBOR K 250 Z ,0 PLN 2, PLN 2,14 PLN SG 112 (FARMROCK) K 250 Z ,0 PLN 2, PLN 2,14 PLN SG 112 (FARMROCK) 2,5 j.s. *** 250,0 PLN 25, PLN 2, PLN FARMUELLER K 250 Z 250 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMORITZ K 20 Z 240 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMORITZ 2,5 j.s. 3,40 PLN 30,1 PLN 40, PLN FARMIDABEL K 20 Z 240 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMGIGANT K 20 Z 20 34,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMIRAGE K 20 Z 20 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN FARMIRAGE 2,5 j.s. *** 3,40 PLN 30,1 PLN 40, PLN FARMURPHY K 20 Z 20 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN GULLIVER K 20 Z 20 2,00 PLN 25,23 PLN 30,53 PLN FARMUMBA K 20 Z ,00 PLN 3,0 PLN 402,15 PLN FARMUREI K 20 3,20 PLN 3, PLN 41,34 PLN SOJA OBELIX (100 tys. nasion) 000 SOJA OBELIX (24 x 100 tys. nasion) **** 000 Mieszanka kwitnąca FARMAJA Razem j. s. Odmiany FARMEZZO, FARMFIRE, FARMURMEL, FARMORITZ (za wyjątkiem opak. 2,5 j.s.) oraz soja OBELIX są dostępne z upraw kontrolowanych ekologicznie (zgodnie z rozporządzeniem EU w sprawie rolnictwa ekologicznego). Numer certyfikatu: DE-ÖKO-00. * Ceny netto za j.s. (= 50 tys. nasion, za wyjątkiem Farmaja oraz Obelix) ** Wariant zaprawy Cornguard + Korit z uwagi na ograniczenia w dopuszczeniu do obrotu i stosowania substancji aktywnej metalaksyl M oraz ziram będzie dostępny w sprzedaży jedynie do r. Materiał siewny zaprawiony Cornguard + Korit będzie mógł być wysiany do końca maja *** FARMODENA, SG 112 (FARMROCK), FARMORITZ oraz FARMIRAGE są dostępne także w workach 2,5 j.s. (1,35 mln nasion = około 1-1 ha). **** Soja OBELIX jest dostępna także w opakowaniach zbiorczych 24 x 100 tys. nasion ( kg = 4 ha). Zwroty z uwagi na niemożność pełnego odtworzenia historii produktu, dbałość o jakość oraz aspekty higieniczne co do zasady nie będą możliwe. Do wszystkich cen należy doliczyć podatek VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dostępność poszczególnych odmian i wariantów zapraw do wyczerpania zapasów. Obowiązują ogólne warunki sprzedaży i dostawy (OWSiD) w najnowszej wersji. W kwestiach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy zapoznać się z klauzulą informacyjną na stronie Pieczątka Klienta 20 Dzień Miesiąc Rok Czytelny podpis Klienta

38 1 Łatwe otwieranie W rolnictwie szczególnie cenione są proste i efektywne rozwiązania. Dlatego wyposażyliśmy nasze worki w specjalny system Easy Open, który umożliwia łatwe otwarcie worka bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Aby otworzyć worek, wystarczy pociągnąć za jego dno w oznaczonym miejscu. Jednym 2 ruchem! Jeszcze prostsze przesypywanie nasion Równie łatwo, można teraz przesypać nasiona z worka do siewnika. W worku nie pozostaną żadne nasiona, żadne też nie powinny się rozsypać przy odpowiednim obchodzeniu się z workiem. Nowe worki zapewniają nie tylko proste napełnianie zbiornika siewnika, ale gwarantują także, że zachowana zostanie pełna czystość materiału siewnego i do siewnika nie dostaną się żadne niepożądane elementy, np. kawałki papieru czy plastiku.

39 Wszystko na kliknięcie! Również przez internet zamawiasz nasiona od rolnika do rolnika. Nasiona farmsaat są dostępne również przez iterenet. W naszym sklepie internetowym, zarówno przy pomocy domowego komputera, jak i tabletu czy smartfonu można szybko, łatwo i przyjemnie zapoznać się z kluczowymi informacjami na temat naszych odmian, sprawdzić ich dostępność oraz złożyć na nie zamówienie. farmsaat jest jedną z pierwszych na świecie hodowli w branży nasiennej, która oferuje swoim klientom ten sposób zamawiania towaru. Nasz sklep internetowy jest dostępny pod adresem: Zeskanuj i zamawiaj bezpośrednio.

40 Wydanie 2021 Wydawca: farmsaat Polska Sp. z o.o. Nowa Trzcianna Nowy Kawęczyn Tel Odpowiedzialność za treść: Laurie Breuer, Tomasz Krakowiak Projekt: KOPFKUNST, Münster Skład i druk: IMITA, Warszawa

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno30A Kutno

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno30A Kutno Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno30A 99-300 Kutno OFERTA : KUKURYDZA Odmiany na ziarno i na kiszonkę średniowczesne, średniopóźne Producent : Pioneer 2 SPIS

Bardziej szczegółowo

KUKURYDZA. Jako partner każdego rolnika zespół TeamAgro Kuczyńska, od 25 lat obsługuje rolników w województwie lubelskim i podkarpackim.

KUKURYDZA. Jako partner każdego rolnika zespół TeamAgro Kuczyńska, od 25 lat obsługuje rolników w województwie lubelskim i podkarpackim. www.teamagro.pl KUKURYDZA Jako partner każdego rolnika zespół TeamAgro Kuczyńska, od 25 lat obsługuje rolników w województwie lubelskim i podkarpackim. Działamy na rzecz rolnictwa, doradzamy i sprzedajemy

Bardziej szczegółowo

E D U A R D O Kukurydza mlekiem płynąca

E D U A R D O Kukurydza mlekiem płynąca KUKURYDZA ZIARNOWA /KISZONKOWA [FAO 220] E D U A R D O Kukurydza mlekiem płynąca EDUARDO to wczesna odmiana kukurydzy przeznaczona do uprawy na ziarno i wysokoenergetyczną kiszonkę. To odmiana o znakomitym

Bardziej szczegółowo

Pszenice ozime siewne

Pszenice ozime siewne Pszenice ozime siewne 2017 www.dabest.pl 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pszenica o najgrubszym ziarnie, do wszechstronnego wykorzystania! Pszenica BOGATKA Nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów

Bardziej szczegółowo

Materiał siewny: RZEPAK Odmiany: mieszańcowe i populacyjne. Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp.

Materiał siewny: RZEPAK Odmiany: mieszańcowe i populacyjne. Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A 99-300 Kutno Materiał siewny: RZEPAK Odmiany: mieszańcowe i populacyjne Producent : KWS 2 SPIS: Odmiany mieszańcowe: 1.

Bardziej szczegółowo

hodujemy Twój zysk Kukurydza na biogaz

hodujemy Twój zysk Kukurydza na biogaz hodujemy Twój zysk Kukurydza na biogaz 2012-2013 ODMIANY DAJA WIECEJ BIOGAZU!!! hodujemy Twój zysk Odmiany kukurydzy na biogaz Odmiana FAO Użytkowanie Kompleks glebowy Typ ziarna LG 30.240 230 kiszonka,

Bardziej szczegółowo

KUKURYDZA

KUKURYDZA www.farmsaat.de/pl KUKURYDZA! e i n s o r ech Ni KATALOG 2019 2 3 Nasze najlepsze odmiany 14 FARMEZZO FARMODENA 16 17 FARMICUS FARMFIRE FARMILK FARMERINO FARMPLUS FARMAGIC FARMFANCY FARMPILOT FARMORITZ

Bardziej szczegółowo

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Uprawa grochu siewnego w Polsce ma długą tradycję. Gatunek ten odgrywa główną rolę w grupie roślin bobowatych, jako roślina jadalna i pastewna. Dużą wartość odżywczą białka

Bardziej szczegółowo

Żyto KWS Vinetto. Pakiet korzystnych cech - wysoki plon ziarna, dobra odporność na wyleganie, korzystny profil zdrowotnościowy

Żyto KWS Vinetto. Pakiet korzystnych cech - wysoki plon ziarna, dobra odporność na wyleganie, korzystny profil zdrowotnościowy Żyto KWS Vinetto. Pakiet korzystnych cech - wysoki plon ziarna, dobra odporność na wyleganie, korzystny profil zdrowotnościowy Wysoka jakość technologiczna ziarna - możliwość wykorzystania na cele konsumpcyjne

Bardziej szczegółowo

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Uwagi ogólne i omówienie wyników Pszenżyto jare jest zbożem o stosunkowo mniejszym znaczeniu. Według GUS w strukturze zasiewów w 2013 powierzchnia uprawy pszenżyta wynosiła

Bardziej szczegółowo

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno30A Kutno

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno30A Kutno Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno30A 99-300 Kutno OFERTA : KUKURYDZA Odmiany wczesne, średniowczesne, średniopóźne Producent : KWS 2 SPIS : Odmiany wczesne

Bardziej szczegółowo

Opracowała: Krystyna Bruździak SDOO Przecław. 13. Soja

Opracowała: Krystyna Bruździak SDOO Przecław. 13. Soja Opracowała: Krystyna Bruździak SDOO Przecław 13. Soja Uwagi ogólne Soja jest jedną z najcenniejszych roślin strączkowych. Uprawiana jest głównie na nasiona, które zawierają przeciętnie 40% białka o doskonałym

Bardziej szczegółowo

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres wegetacji. Nasiona

Bardziej szczegółowo

Lista Odmian Zalecanych do uprawy w województwie lubelskim w roku 2019 Bobowate grubonasienne, Bobik, Groch siewny, Łubin żółty, Soja

Lista Odmian Zalecanych do uprawy w województwie lubelskim w roku 2019 Bobowate grubonasienne, Bobik, Groch siewny, Łubin żółty, Soja Lista Odmian Zalecanych do uprawy w województwie lubelskim w roku 2019 Bobowate grubonasienne, Bobik, Groch siewny, Łubin żółty, Soja Opracował: dr inż. Piotr Pszczółkowski Bobik - charakterystyka odmian

Bardziej szczegółowo

Pszenica na słabe gleby i nie tylko, czyli jak dobrać odmianę

Pszenica na słabe gleby i nie tylko, czyli jak dobrać odmianę https://www. Pszenica na słabe gleby i nie tylko, czyli jak dobrać odmianę Autor: Karol Bogacz Data: 20 lipca 2017 Pszenica jest zbożem chętnie uprawianym przez polskich rolników, nie tylko tych dysponujących

Bardziej szczegółowo

Pszenżyta ozime siewne

Pszenżyta ozime siewne Pszenżyta ozime siewne 2017 www.dabest.pl 1 2 3 Pszenżyto PALERMO - stabilny, wysoki plon! Odmiana pszenżyta ozimego o bardzo wysokim i stabilnym plonie. Wykazuje nadzwyczajną zdrowotność, szczególnie

Bardziej szczegółowo

Tabela 42. Owies odmiany badane w 2013 r.

Tabela 42. Owies odmiany badane w 2013 r. VIII Owies Owies jest tańszy w uprawie niż inne zboża. Wymaga, bowiem nie tylko mniej intensywnego nawożenia, ale również mniejszej ochrony chemicznej. Wadą natomiast jest niższa cena ziarna na rynku.

Bardziej szczegółowo

Mieszanki poplonowe traw idealne na pasze objętościowe!

Mieszanki poplonowe traw idealne na pasze objętościowe! https://www. Mieszanki poplonowe traw idealne na pasze objętościowe! Autor: Małgorzata Srebro Data: 11 lipca 2018 Sporym problemem w obecnym sezonie wegetacyjnym jest niedobór pasz objętościowych. Dobrym

Bardziej szczegółowo

TROIZI CS FAO ASTERI CS TEKNI CS FAO BELUGI CS FAO RIANNI CS BACKARI CS BORGI CS ODMIANY KUKURYDZY ODMIANY KUKURYDZY GAZ

TROIZI CS FAO ASTERI CS TEKNI CS FAO BELUGI CS FAO RIANNI CS BACKARI CS BORGI CS ODMIANY KUKURYDZY ODMIANY KUKURYDZY GAZ TROIZI CS FAO 200-210 Wcześnie dojrzewająca odmiana o profilu ziarnowo - kiszonkowym. ziarno, bioetanol, kiszonka mieszaniec trójliniowy, ziarno typu flint-dent, rośliny srednio wysokie wszystkich kompleksach

Bardziej szczegółowo

OFERTA HANDLOWA RZEPAK 2017

OFERTA HANDLOWA RZEPAK 2017 OFERTA HANDLOWA RZEPAK 2017 Odmiany liniowe Hodowla Odmiana Jednostka sprzedaży Cena sprzedaży netto za jednostkę HR Strzelce BRENDY 2,0 mln nasion/3ha 340,00 zł/szt. HR Strzelce MARCELO 2,0 mln nasion/3ha

Bardziej szczegółowo

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A Kutno

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A Kutno Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A 99-300 Kutno Materiał siewny: JĘCZMIEŃ Odmiany: JARE I OZIME Producent: KWS Polska 2 SPIS Odmiany jare: 1. KWS OLOF Odmiany

Bardziej szczegółowo

SY Splitter. Hodowca: Syngenta Zyski wysokich lotów Kierunek użytkowania: ziarno, kiszonka, biogaz, grys FAO:

SY Splitter. Hodowca: Syngenta Zyski wysokich lotów Kierunek użytkowania: ziarno, kiszonka, biogaz, grys FAO: Odmiany kukurydzy SY Splitter Hodowca: Syngenta Zyski wysokich lotów Kierunek użytkowania: ziarno, kiszonka, biogaz, grys FAO: 230-240 bardzo dobre plony ziarna i zielonej masy dobry stay green duża odporność

Bardziej szczegółowo

MAŁOPOLSKA HODOWLA ROŚLIN KUKURYDZA. Kraków 12/398-79-20/23/24 Lidzbark Warmiński 89/767-22-81 Świecie 52/331-34-39

MAŁOPOLSKA HODOWLA ROŚLIN KUKURYDZA. Kraków 12/398-79-20/23/24 Lidzbark Warmiński 89/767-22-81 Świecie 52/331-34-39 MAŁOPOLSKA HODOWLA ROŚLIN KUKURYDZA ODMIANY WCZESNE ODMIANY ŚREDNIOWCZESNE ODMIANY ŚREDNIOPÓŹNE KB 1903 FAO 190 CEDRO FAO 200 LOKATA FAO 220 WIARUS FAO 220 PROSNA FAO 200 RATAJ FAO 220-230 SMOLAN FAO 230

Bardziej szczegółowo

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres wegetacji. Nasiona

Bardziej szczegółowo

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Groch siewny ma duże znaczenie w grupie roślin bobowatych, jako roślina jadalna i pastewna. Odgrywa bardzo ważną rolę w płodozmianie, jako roślina przerywająca częste następstwo

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Szanowni Państwo,

WSTĘP. Szanowni Państwo, ODMIANY KUKURYDZY 2017 SPIS TREŚCI Wstêp... 3 LG... 4 LG 30.229... 5 Mas 26.B... 6 SY Splitter... 7 Kresowiak... 8 Mas 17.G... 9 Mas 27.L... 10 Borgi CS... 11 Telesto CS... 12 Skoli CS... 13 Adengo...

Bardziej szczegółowo

Nawóz dolistny nowej generacji w postaci koncentratu zawiesinowego. Poprawia wzrost systemu korzeniowego kukurydzy

Nawóz dolistny nowej generacji w postaci koncentratu zawiesinowego. Poprawia wzrost systemu korzeniowego kukurydzy Kukurydza katalog odmian 2013 nowoczesne nawozy dolistne Nawóz dolistny nowej generacji w postaci koncentratu zawiesinowego Poprawia wzrost systemu korzeniowego kukurydzy Poprawia zaopatrzenie kukurydzy

Bardziej szczegółowo

Żyto ozime mieszańcowe SU PERFORMER

Żyto ozime mieszańcowe SU PERFORMER Zalety Czołowy poziom plonowania wg COBORU i BSA Niemcy 9/9 pkt., zarówno w intensywnym, jak i ekstensywnym poziomie uprawy, Wyróżniający się jesiennym, jak i wiosennym rozwojem roślin, Stabilne źdźbło,

Bardziej szczegółowo

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Uwagi ogólne i omówienie wyników Pszenżyto jare jest zbożem o stosunkowo mniejszym znaczeniu. Według GUS w strukturze zasiewów w 2015roku powierzchnia uprawy pszenżyta

Bardziej szczegółowo

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Groch siewny ma duże znaczenie w grupie roślin bobowatych, jako roślina jadalna i pastewna. Odgrywa bardzo ważną rolę w płodozmianie, jako roślina przerywająca częste następstwo

Bardziej szczegółowo

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A. 99-300 Kutno

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A. 99-300 Kutno Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A 99-300 Kutno OFERTA : PSZENICA Odmiany : JARE I OZIME Producent : Hodowla Roślin Strzelce 2 SPIS : Odmiany jare: 1. NAWRA

Bardziej szczegółowo

PR45D03. Produkt z Katalogu Wspólnotowego, w doświadczeniach firmy Pioneer w Polsce. Wczesność kwitnienia Zawartość oleju: Zawartość glukozynolanów:

PR45D03. Produkt z Katalogu Wspólnotowego, w doświadczeniach firmy Pioneer w Polsce. Wczesność kwitnienia Zawartość oleju: Zawartość glukozynolanów: PRD0 odporny na patogeny Posiej rzadziej, zbierz więcej MIESZANIEC PÓŁKARŁOWY REKO idealny do go i optymalnego terminu siewu nie wymaga stosowania regulatora wzrostu jesienią, tworzy nisko osadzoną rozetę

Bardziej szczegółowo

OFERTA ODMIANOWA NASION ZBÓŻ. Nasiona godne zaufania! Nasiona godne zaufania

OFERTA ODMIANOWA NASION ZBÓŻ. Nasiona godne zaufania! Nasiona godne zaufania OFERT ODMINOW NSION ZBÓŻ Nasiona godne zaufania! Nasiona godne zaufania jesień 2016 Pszenica ozima RTIST prawdziwa sztuka plonowania Bardzo wysoki i stabilny potencjał plonowania połączony z wysoką zdrowotnością

Bardziej szczegółowo

Nowe odmiany rzepaku ozimego - jakie mają geny?

Nowe odmiany rzepaku ozimego - jakie mają geny? https://www. Nowe odmiany rzepaku ozimego - jakie mają geny? Autor: Katarzyna Szponar Data: 13 lipca 2017 Wybierając nowe odmiany rzepaku ozimego do swoich zasiewów, warto zwrócić uwagę na te, które wyróżniają

Bardziej szczegółowo

Wpływ obsady roślin na wysokość i jakość plonowania kukurydzy

Wpływ obsady roślin na wysokość i jakość plonowania kukurydzy Wpływ obsady roślin na wysokość i jakość plonowania kukurydzy 2018-12-21 Wpływ obsady roślin na wysokość i jakość plonowania kukurydzy Wysokość i jakość uzyskiwanych plonów zależy zarówno od warunków glebowo-klimatycznych,

Bardziej szczegółowo

ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH

ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH FORMCJA GIMANTIS ASTORIA LEGENDA TULECKA PIASTOWSKIE POZNAŃSKIE ANTONIŃSKIE KATALOG 2017-2018 1 2 2 ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH 2017-2018 Szanowni Rolnicy Informacje zawarte w tym katalogu

Bardziej szczegółowo

Soja. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń

Soja. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń Soja Uwagi ogólne W ostatnich latach wzrasta zainteresownie uprawą soi, gatunku stosunkowo nowego dla rolnika, który w Polsce nie był uprawiany na szeroką skalę. Aktualnie w Krajowym rejestrze (KR) znajduje

Bardziej szczegółowo

Rzepak ozimy. Odmiany mieszańcowe. Odmiany liniowe. 1. Bellevue. 2. Aixer. 3. Patron. 1. InV 1165 NOWOŚĆ! 2. InV 1120 NOWOŚĆ! 3. InV 1024 NOWOŚĆ!

Rzepak ozimy. Odmiany mieszańcowe. Odmiany liniowe. 1. Bellevue. 2. Aixer. 3. Patron. 1. InV 1165 NOWOŚĆ! 2. InV 1120 NOWOŚĆ! 3. InV 1024 NOWOŚĆ! Rzepak ozimy Odmiany mieszańcowe 1. InV 1165 NOWOŚĆ! 2. InV 1120 NOWOŚĆ! 3. InV 1024 NOWOŚĆ! 4. InV 1066 NOWOŚĆ! Odmiany liniowe 1. Bellevue 2. Aixer 3. Patron 5. InV 1022 6. Safer 7. Fencer 8. Silver

Bardziej szczegółowo

Materiał siewny: PSZENŻYTO Odmiany : JARE I OZIME Producent : Hodowla Roślin Strzelce. Hurtownia Materiałów Przemysłowych

Materiał siewny: PSZENŻYTO Odmiany : JARE I OZIME Producent : Hodowla Roślin Strzelce. Hurtownia Materiałów Przemysłowych Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A 99-300 Kutno Materiał siewny: PSZENŻYTO Odmiany : JARE I OZIME Producent : Hodowla Roślin Strzelce 2 SPIS : Odmiany jare:

Bardziej szczegółowo

Tabela 46. Pszenżyto jare odmiany badane w 2016 r.

Tabela 46. Pszenżyto jare odmiany badane w 2016 r. Pszenżyto jare Pszenżyto jare ma najmniejsze znaczenie gospodarcze wśród wszystkich gatunków zbóż, gdyż jego uprawa zajmuje niewielki areał i w bilansie paszowym kraju nie odgrywa większej roli. Ziarno

Bardziej szczegółowo

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Uwagi ogólne i omówienie wyników Pszenżyto jare jest zbożem o stosunkowo mniejszym znaczeniu. W strukturze zasiewów zbóż z mieszankami, udział jarej formy pszenżyta jest

Bardziej szczegółowo

Kukurydza: jak wybrać nasiona?

Kukurydza: jak wybrać nasiona? .pl https://www..pl Kukurydza: jak wybrać nasiona? Autor: Katarzyna Dobroń Data: 23 grudnia 2015 Tegoroczna kukurydza osiągała nie więcej niż 1,5 m wysokości, po czym rośliny zaczynały wiechować. Ich kolby

Bardziej szczegółowo

Pozostałe odmiany siewnych zbóż ozimych 2018 w ofercie DABEST. Jęczmień, Pszenżyto, Żyto, Pszenica

Pozostałe odmiany siewnych zbóż ozimych 2018 w ofercie DABEST. Jęczmień, Pszenżyto, Żyto, Pszenica Pozostałe odmiany siewnych zbóż ozimych 2018 w ofercie DABEST Jęczmień, Pszenżyto, Żyto, Pszenica Jęczmień EUFORA - odmiana pastewna dwurzędowa; plonowanie bardzo dobre na wszystkich stanowiskach; dobra

Bardziej szczegółowo

LAUREEN FAO 230 LG FAO 230 KUKURYDZA KUKURYDZA. Kukurydza. Kukurydza - 2 -

LAUREEN FAO 230 LG FAO 230 KUKURYDZA KUKURYDZA. Kukurydza. Kukurydza - 2 - LAUREEN FAO 230 Wczesna odmiana ziarnowa o dużym potencjale plonowania Stabilność i regularność plonowania w latach 2008-2012 Bardzo duża zdrowotność roślin w szczególności dobra odporność na fuzariozę

Bardziej szczegółowo

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres wegetacji. Nasiona

Bardziej szczegółowo

Rozdział 8 Pszenżyto jare

Rozdział 8 Pszenżyto jare Rozdział 8 Pszenżyto jare Pszenżyto jare jest zbożem odznaczającym się większą tolerancją na słabe warunki glebowe i stanowiskowe od pszenicy jarej, dlatego też budzi ono coraz większe zainteresowanie

Bardziej szczegółowo

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ GROCH SIEWNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Uprawa grochu siewnego w Polsce ma długą tradycję. Gatunek ten odgrywa główną rolę w grupie roślin strączkowych, jako roślina jadalna i pastewna. Dużą wartość odżywczą białka

Bardziej szczegółowo

Mieszanki traw pastewnych:

Mieszanki traw pastewnych: Trawy Pastewne Mieszanki traw pastewnych: Nasze mieszanki powstały poprzez dobór najlepszych gatunków traw i nasion motylkowych. Wykorzystywane są dla potrzeb gospodarstw rolnych, prowadzących intensywną

Bardziej szczegółowo

017 arzec 2 graf m A ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH

017 arzec 2 graf m A ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH ODMIANY ZBÓŻ OZIMYCH FORMACJA Pszenica ozima nowość na rynku Medal Polagra Farm 2005 Odmiana wysoko plonująca Grupa A Odporna na choroby 4,5 2 CECHY UŻYTKOWO-ROLNICZE Termin dojrzewania średni Wyrównanie

Bardziej szczegółowo

RZEPAK OZIMY DK EXCELLIUM

RZEPAK OZIMY DK EXCELLIUM Rzepak RZEPAK OZIMY DK EXCELLIUM Hodowca: Monsanto GDY LICZY SIĘ STABILNY I WYSOKI PLON Odmiana o bardzo wysokim potencjale plonowania. Polecana do uprawy we wszystkich regionach Polski. Umożliwia uzyskanie

Bardziej szczegółowo

E D U A R D O Kukurydza mlekiem płynąca

E D U A R D O Kukurydza mlekiem płynąca KUKURYDZA ZIARNOWA /KISZONKOWA [FAO 220] E D U A R D O Kukurydza mlekiem płynąca EDUARDO to wczesna odmiana kukurydzy przeznaczona do uprawy na ziarno i wysokoenergetyczną kiszonkę. To odmiana o znakomitym

Bardziej szczegółowo

P7905 FAO K 220 Z 220

P7905 FAO K 220 Z 220 POLECAMY KISZONKĘ F/SC P FAO K Z Produkt z Katalogu Wspólnotowego, w doświadczeniach firmy Pioneer w Polsce Średniowysoki, wczesny mieszaniec na kiszonkę. mieszaniec o typie masowym, dający wysokie i bardzo

Bardziej szczegółowo

7. Jęczmień ozimy. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń. presji chorób jęczmienia ozimego. Odmianą z nieco większym porażeniem mączniakiem była

7. Jęczmień ozimy. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń. presji chorób jęczmienia ozimego. Odmianą z nieco większym porażeniem mączniakiem była 7. Jęczmień ozimy Uwagi ogólne W sezonie 2017/ w ramach PDO w woj. warmińsko-mazurskim prowadzono dwa doświadczenia z jęczmieniem ozimym. Założono je w stacjach doświadczalnych we Wrócikowie i w Rychlikach.

Bardziej szczegółowo

Rzepak ozimy i jary. Z dobrych nasion dobry plon. Nasiona rzepaku optymalnie dostosowane do polskich warunków.

Rzepak ozimy i jary. Z dobrych nasion dobry plon. Nasiona rzepaku optymalnie dostosowane do polskich warunków. Rzepak ozimy i jary Z dobrych nasion dobry plon Nasiona rzepaku optymalnie dostosowane do polskich warunków. www.bayercropscience.pl Edycja 2015 Spis treści Rzepak ozimy...................................

Bardziej szczegółowo

TRAWY, KTÓRE DAJĄ WIĘCEJ MLEKA

TRAWY, KTÓRE DAJĄ WIĘCEJ MLEKA MIESZANKI TRAW OST TRAWY, KTÓRE DAJĄ WIĘCEJ MLEKA wysokie plony o świetnych parametrach jakościowych Mieszanki OST produkowane są przez holenderską firmę Barenbrug światowego lidera na rynku traw. Tworzące

Bardziej szczegółowo

Łódzki Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego

Łódzki Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego Łódzki Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego WYNIKI PLONOWANIA ODMIAN ROŚLIN ROLNICZYCH W DOŚWIADCZENIACH POREJESTROWYCH w województwie łódzkim Łubin żółty 2018 Sulejów, marzec 2019 1 Przewodniczący

Bardziej szczegółowo

W 2014 komisja rejestrowa COBORU zarejestrowała aż 4 odmiany mieszańcowe rzepaku Syngenta. Są to odmiany: SY Saveo, SY Alister, SY Polana, SY Samoa.

W 2014 komisja rejestrowa COBORU zarejestrowała aż 4 odmiany mieszańcowe rzepaku Syngenta. Są to odmiany: SY Saveo, SY Alister, SY Polana, SY Samoa. Polska Wybór właściwej odmiany rzepaku Aktualności Produkty 05.06.2014 W 2014 komisja rejestrowa COBORU zarejestrowała aż 4 odmiany mieszańcowe rzepaku Syngenta. Są to odmiany: SY Saveo, SY Alister, SY

Bardziej szczegółowo

Owies. Tabela 40. Owies odmiany badane w 2014 r. Rok wpisania do KRO LOZ

Owies. Tabela 40. Owies odmiany badane w 2014 r. Rok wpisania do KRO LOZ Owies Owies jest tańszy w uprawie niż inne zboża. Wymaga, bowiem nie tylko mniej intensywnego nawożenia, ale również mniejszej ochrony chemicznej. Wadą natomiast jest niższa cena ziarna na rynku. Gatunek

Bardziej szczegółowo

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A Kutno

Hurtownia Materiałów Przemysłowych. FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A Kutno Hurtownia Materiałów Przemysłowych FAZOT Więtczak i Wspólnicy Sp. Jawna Gnojno 30A 99-300 Kutno OFERTA : PSZENICA Odmiany : JARE I OZIME Producent : KWS 2 SPIS : Odmiany jare: 1. KWS CHAMSIN A (s. 3) 2.

Bardziej szczegółowo

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2016 ( )

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2016 ( ) ,DOLNOŚLĄSKI ZESPÓŁ POREJESTROWEGO DOŚWIADCZALNICTWA ODMIANOWEGO Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2016 (2014-2016) Zeszyt 6 ( 18 ) Bukówka. pażdziernik 2016..

Bardziej szczegółowo

VIII Owies. Tabela 41. Owies badane odmiany w 2012 roku. Rok wpisania do

VIII Owies. Tabela 41. Owies badane odmiany w 2012 roku. Rok wpisania do VIII Owies W przeciwieństwie do jęczmienia jarego, w krajowym rejestrze dominują odmiany rodzimej hodowli i są to w ponad 90% odmiany żółtoziarniste, jedna odmiana jest brązowoziarnista natomiast pięć

Bardziej szczegółowo

Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres

Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres wegetacji. Nasiona

Bardziej szczegółowo

Pszenica jara. Tabela 29. Pszenica jara odmiany badane w 2014 r. Rok wpisania do:

Pszenica jara. Tabela 29. Pszenica jara odmiany badane w 2014 r. Rok wpisania do: Pszenica jara Pszenicy jarej uprawia się w Polsce znacznie mniej niż ozimej z uwagi na nieco mniejszą jej plenność. Jej znaczenie gospodarcze jest jednak duże ze względu na większą, niż w pszenicy ozimej,

Bardziej szczegółowo

10. Owies. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń

10. Owies. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń 10. Owies Uwagi ogólne W 2018 roku w województwie warmińsko-mazurskim założono dwa doświadczenia z owsem: w ZDOO Rychliki i SDOO Wrócikowo. W ZDOO Rychliki badano większość odmian, które w 2018 roku znajdowały

Bardziej szczegółowo

Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres

Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres wegetacji. Nasiona

Bardziej szczegółowo

Jaka odmiana rzepaku najlepsza na wysoki plon

Jaka odmiana rzepaku najlepsza na wysoki plon https://www. Jaka odmiana rzepaku najlepsza na wysoki plon Autor: Katarzyna Szponar Data: 30 czerwca 2017 W dzisiejszych czasach można się pogubić. Na rynku jest bardzo dużo odmian rzepaków przeznaczonych

Bardziej szczegółowo

OFERTA NA NASIONA RZEPAKU. Odmiany liniowe (ceny netto/jedn. 2,0 mln nasion/3ha*)

OFERTA NA NASIONA RZEPAKU. Odmiany liniowe (ceny netto/jedn. 2,0 mln nasion/3ha*) OFERTA NA NASIONA RZEPAKU Odmiany liniowe (ceny netto/jedn. 2,0 mln nasion/3ha*) BRENDY hodowla HR STRZELCE 340,00 zł wysoki potencjał plonowania do 110 % wzorca w 2013 r. dobra zimotrwałość potwierdzona

Bardziej szczegółowo

Tabela 65. Groch siewny badane odmiany w 2017 roku.

Tabela 65. Groch siewny badane odmiany w 2017 roku. GROCH SIEWNY W Krajowym rejestrze odmian grochu siewnego znajdują się odmiany przeznaczone do uprawy na nasiona jadalne lub paszowe na glebach klas bonitacyjnych I-IV a. Wszystkie aktualnie zarejestrowane

Bardziej szczegółowo

Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń

Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń ROZDZIAŁ 8 Pszenżyto jare Uwagi ogólne Ziarno pszenżyta przeznaczane jest w całości na paszę. Wykorzystuje się je bezpośrednio do żywienia wszystkich zwierząt gospodarskich w formie gniecionej lub w paszach

Bardziej szczegółowo

Dobór odmian do doświadczeń PDO w województwie

Dobór odmian do doświadczeń PDO w województwie Dolnośląska Lista Zalecanych do uprawy odmian roślin uprawnych 2014 zboża i rzepak ozimy Dolnośląski Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, spośród kilkudziesięciu odmian w każdym gatunku

Bardziej szczegółowo

Omacnica: jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Omacnica: jaką odmianę kukurydzy wybrać? .pl https://www..pl Omacnica: jaką odmianę kukurydzy wybrać? Autor: Magdalena Kowalczyk Data: 1 czerwca 2016 Dobór odpowiedniej odmiany to niemal połowa sukcesu w uprawie kukurydzy. Od tej decyzji zależą

Bardziej szczegółowo

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2018 ( )

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2018 ( ) DOLNOŚLĄSKI ZESPÓŁ POREJESTROWEGO DOŚWIADCZALNICTWA ODMIANOWEGO Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2018 (2016-2018) Bukówka. Grudzień 2018 Dolnośląski Zespół

Bardziej szczegółowo

KOLEKCJA MIESZANEK TRAW w 2013 i 2014 roku. Pole Doświadczalno-Wdrożeniowe w Pożogu II

KOLEKCJA MIESZANEK TRAW w 2013 i 2014 roku. Pole Doświadczalno-Wdrożeniowe w Pożogu II KOLEKCJA MIESZANEK TRAW w 2013 i 2014 roku. Pole Doświadczalno-Wdrożeniowe w Pożogu II 1. COUNTRY Energy 2020 późna z koniczyną - mieszanka o wysokiej koncentracji energii, do wieloletniego intensywnego

Bardziej szczegółowo

13. Soja - mgr inż. Aneta Ferfecka SDOO Przecław

13. Soja - mgr inż. Aneta Ferfecka SDOO Przecław 13. Soja - mgr inż. Aneta Ferfecka SDOO Przecław Uwagi ogólne Wyniki z doświadczeń PDO dla soi opracowano po trzyletnim okresie badań w 2013, 2014 i 2015 roku. Doświadczenia w roku 2015 przeprowadzono

Bardziej szczegółowo

Rok wpisania do Krajowego Rejestru Odmian w Polsc e

Rok wpisania do Krajowego Rejestru Odmian w Polsc e Tabela 14.1 Groch siewny. Odmiany badane. Rok zbioru:. Lp. Rodzaj ulistnienia Rok wpisania do Krajowego Rejestru Odmian w Polsc e Adres jednostki zachowującej odmianę, a w przypadku odmiany zagranicznej

Bardziej szczegółowo

3. Technologia uprawy pszenicy ozimej Produkcja i plony Odmiany pszenicy Zmianowanie Termin siewu

3. Technologia uprawy pszenicy ozimej Produkcja i plony Odmiany pszenicy Zmianowanie Termin siewu SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ I ZBOŻA... 11 1. Biologia zbóż... 11 1.1. Pochodzenie i udomowienie zbóż... 11 1.1.1. Pszenica... 13 1.1.2. Jęczmień... 14 1.1.3. Żyto... 15 1.1.4. Owies... 15 1.1.5. Pszenżyto...

Bardziej szczegółowo

Kukurydza. Uwagi ogólne

Kukurydza. Uwagi ogólne Kukurydza Uwagi ogólne W roku 2016 w ramach PDO w woj. warmińsko-mazurskim przeprowadzone zostały dwa doświadczenia z kukurydzą na kiszonkę w SDOO Wrócikowo i ZDOO Rychliki oraz dwa doświadczenia w użytkowaniu

Bardziej szczegółowo

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2017( )

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2017( ) DOLNOŚLĄSKI ZESPÓŁ POREJESTROWEGO DOŚWIADCZALNICTWA ODMIANOWEGO Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2017(2015-2017) Bukówka.Grudzień 2017 Dolnośląski Zespół Porejestrowego

Bardziej szczegółowo

Pszenżyto jare. Uwagi ogólne

Pszenżyto jare. Uwagi ogólne Pszenżyto jare Uwagi ogólne Pszenżyto jare jest zbożem o mniejszym znaczeniu gospodarczym, w strukturze zasiewów województwa pomorskiego zajmuje ok. 2%, ale zaznacza się tendencja wzrostowa uprawy tego

Bardziej szczegółowo

Pszenica ozima Kerubino: jakością odwdzięcza się za agrotechnikę

Pszenica ozima Kerubino: jakością odwdzięcza się za agrotechnikę https://www. Pszenica ozima Kerubino: jakością odwdzięcza się za agrotechnikę Autor: Beata Kozłowska Data: 2 sierpnia 2017 Pszenica ozima Kerubino lubi być pielęgnowana. Za poświęcony jej czas i uwagę

Bardziej szczegółowo

pochodzenia Kod kraju Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o., ul. Główna 20, Strzelce 2 Augusta 2002

pochodzenia Kod kraju Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o., ul. Główna 20, Strzelce 2 Augusta 2002 Kod kraju pochodzenia 12. Soja Uwagi ogólne Wyniki z doświadczeń PDO dla soi opracowano po dwuletnim okresie w 2011 i 2012 roku. Doświadczenia przeprowadzono w trzech punktach doświadczalnych: SDOO w Przecławiu,

Bardziej szczegółowo

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ PSZENŻYTO JARE WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Uwagi ogólne i omówienie wyników Pszenżyto jare jest zbożem o stosunkowo mniejszym znaczeniu. Wg danych FAO STAT (2016) powierzchnia uprawy pszenżyta jarego w Polsce wynosi

Bardziej szczegółowo

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE

Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE DOLNOŚLĄSKI ZESPÓŁ POREJESTROWEGO DOŚWIADCZALNICTWA ODMIANOWEGO i ROLNICZEGO Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych na Dolnym Śląsku PSZENŻYTO JARE 2014 (2012-2014) Zeszyt 6 ( 16 ) wydawnictwo sto

Bardziej szczegółowo

Odmiany kukurydzy wydajne i szybkoschnące. Sprawdź nowości na rynku!

Odmiany kukurydzy wydajne i szybkoschnące. Sprawdź nowości na rynku! .pl https://www..pl Odmiany kukurydzy wydajne i szybkoschnące. Sprawdź nowości na rynku! Autor: Małgorzata Srebro Data: 1 lutego 2018 Odmiany kukurydzy w zależności od kierunku ich użytkowania mogą różnić

Bardziej szczegółowo

Orkisz ozimy. Uwagi ogólne

Orkisz ozimy. Uwagi ogólne Rok wpisania Rok włączenia Kod kraju pochodzenia Orkisz ozimy Uwagi ogólne Doświadczenia PDOiR z orkiszem ozimym w woj. małopolskim w r. założono w dwóch punktach - w SDOO Węgrzce oraz w IHAR Radzików

Bardziej szczegółowo

www.terrasorbfoliar.pl 115% plonu Terra Sorb foliar to stymulator rozwoju roślin, zawierający w swoim składzie wolne aminokwasy w formie biologicznie aktywnej (L-α), które zwiększają w roślinach aktywność

Bardziej szczegółowo

Informator. Inicjatywa białkowa COBORU, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU)

Informator. Inicjatywa białkowa COBORU, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) Inicjatywa białkowa COBORU, 2017-2018 Informator Słupia Wielka, 26 października 2018 www.coboru.pl Potencjalne korzyści z uprawy roślin białkowych

Bardziej szczegółowo

13. Soja mgr inż. Aneta Ferfecka SDOO Przecław

13. Soja mgr inż. Aneta Ferfecka SDOO Przecław 13. Soja mgr inż. Aneta Ferfecka SDOO Przecław Uwagi ogólne Wyniki z doświadczeń PDO dla soi opracowano po trzyletnim okresie badań w 2014, 2015 i 2016 roku. Doświadczenia w roku 2016 przeprowadzono w

Bardziej szczegółowo

10. Owies. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń

10. Owies. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń 10. Owies Uwagi ogólne W roku w województwie warmińsko-mazurskim założono dwa doświadczenia z owsem: w ZDOO Rychliki i SDOO Wrócikowo. W ZDOO Rychliki badano większość odmian, które w roku znajdowały się

Bardziej szczegółowo

SKARB FAO 220. EUROPEJSKA JAKOŚĆ ZE SMOLIC rok rejestracji 2012 Słowacja - nowość!

SKARB FAO 220. EUROPEJSKA JAKOŚĆ ZE SMOLIC rok rejestracji 2012 Słowacja - nowość! SKARB FAO 0 EUROPEJSKA JAKOŚĆ ZE SMOLIC rok rejestracji 01 Słowacja - nowość! - wczesna odmiana mieszańcowa, trójliniowa (), ziarno typu semi-flint - odmiana z Katalogu Wspólnotowego (CCA), zarejestrowana

Bardziej szczegółowo

Choroby liści zbóż sprawdzony sposób na ochronę [WYWIAD]

Choroby liści zbóż sprawdzony sposób na ochronę [WYWIAD] https://www. Choroby liści zbóż sprawdzony sposób na ochronę [WYWIAD] Autor: agrofakt.pl Data: 9 kwietnia 2019 Choroby liści zbóż oraz podstawy źdźbła to poważne wiosenne zagrożenie w ich uprawie. Prawidłowe

Bardziej szczegółowo

wielorzędowe Saaten Union Polska sp. z o.o. ul. Straszewska DE Melania KWS Lochow-Petkus Polska sp. z o.o. Kondratowice ul.

wielorzędowe Saaten Union Polska sp. z o.o. ul. Straszewska DE Melania KWS Lochow-Petkus Polska sp. z o.o. Kondratowice ul. Jęczmień ozimy Ozima forma jęczmienia jest uprawiana głównie z przeznaczeniem na cele paszowe. Powierzchnia uprawy jęczmienia ozimego była niewielka w skali kraju podobnie w woj. lubelskim. Ze względu

Bardziej szczegółowo

QQrydza. w produkcji biogazu. Kukurydza

QQrydza. w produkcji biogazu. Kukurydza QQrydza w produkcji biogazu Kukurydza Kukurydza w produkcji biogazu Kukurydza swój wielki sukces w żywieniu bydła, powtórzyła w imponujący sposób jako koferment do produkcji biogazu w biogazowniach. Od

Bardziej szczegółowo

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ

ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ ŁUBIN WĄSKOLISTNY WYNIKI DOŚWIADCZEŃ Zainteresowanie nasionami łubinu wyraźnie wzrasta w ostatnich latach. Z racji swojego pochodzenia łubiny mają małe wymagania cieplne przez cały okres wegetacji. Nasiona

Bardziej szczegółowo

WIOSNA 2015 KATALOG ODMIAN SOI OFERTA NA LEPSZY PLON. nasiona. Nowość * * * MALAGA

WIOSNA 2015 KATALOG ODMIAN SOI OFERTA NA LEPSZY PLON. nasiona. Nowość * * * MALAGA WIOSNA 2015 KATALOG ODMIAN SOI OFERTA NA LEPSZY PLON nasiona Nowość * * * MALAGA STRONA 2 nasiona / wiosna 2015 Szanowni Państwo, dzięki sukcesowi w uprawie soi na Dolnym Śląsku z roku na rok rozszerzamy

Bardziej szczegółowo

BURAK CUKROWY 2019/2020 BETASEED. SIMPLY DIFFERENT.

BURAK CUKROWY 2019/2020 BETASEED. SIMPLY DIFFERENT. BURAK CUKROWY 2019/2020 www.betaseed.pl POCHODZI Z USA ROŚNIE W EUROPIE W Stanach Zjednoczonych jest jedenaście regionów, w których uprawia się około 500 tysięcy hektarów buraków cukrowych przerabianych

Bardziej szczegółowo

SOJA. pełnomocnika w Polsce BOHEMIANS CCA Prograin Zia s.r.o. CZ

SOJA. pełnomocnika w Polsce BOHEMIANS CCA Prograin Zia s.r.o. CZ SOJA Z punktu widzenia botanicznego soja należy do roślin bobowatych grubonasiennych, ale z uwagi na jej przeznaczenie traktowana jest jako roślina oleista a śruta poekstrakcyjna wykorzystywana jest jako

Bardziej szczegółowo

E-doradca pomoże w wyborze odmiany

E-doradca pomoże w wyborze odmiany https://www. E-doradca pomoże w wyborze odmiany Autor: Magdalena Kowalczyk Data: 24 sierpnia 2016 Wybór odpowiedniej odmiany to dla większości rolników nie lada wyzwanie. Gospodarze muszą przebrnąć przez

Bardziej szczegółowo

GROCH SIEWNY. Wyniki doświadczeń

GROCH SIEWNY. Wyniki doświadczeń GROCH SIEWNY Wyniki doświadczeń Uprawa grochu siewnego w Polsce ma długą tradycję. Gatunek ten odgrywa główną rolę w grupie roślin strączkowych, jako roślina jadalna i pastewna. Dużą wartość odżywczą białka

Bardziej szczegółowo

Łubin wąskolistny. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń

Łubin wąskolistny. Uwagi ogólne. Wyniki doświadczeń Łubin wąskolistny Uwagi ogólne Aktualnie w KR znajdują się 24 odmiany łubinu wąskolistnego, które w większości badano w doświadczeniach PDO, realizowanych ze środków budżetowych. Odmiany te podzielono

Bardziej szczegółowo