POLONIA UNITED NEWS Styczeń / Luty 2012

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "POLONIA UNITED NEWS Styczeń / Luty 2012"

Transkrypt

1 POLONIA UNITED NEWS Styczeń / Luty 2012 Polonia United została założona w celu zebrania funduszy i wybudowania Polskiego Centrum w San Diego. Centrum to będzie domem kultury polskiej dla wszystkich organizacji i wszystkich Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia w San Diego i na całym świecie. Pragniemy, aby budynek ten napawał dumą nie tylko nasze, ale także i przyszłe pokolenia. Centrum, które będzie nie tylko pomnikiem Polonii w San Diego, nie tylko pomnikiem Polonii w Ameryce, ale centrum, które bedzie można nazwać pomnikiem Polonii całego świata. Wszelkie dochody z organizowanych przez Polonię United imprez przeznaczane są na ten właśnie cel i wpłacane są na specjalne konto bankowe założone tylko w tym celu: Building Trust Account. Dlatego pragniemy połączyć wszystkie siły Polonijne apelujemy przyłączcie się do naszego działania! Marek Brzeszcz - Prezydent Polonii United Drodzy Państwo. Kolejny rok działalności Polonii United rozpoczął się o północy, w sylwestrową noc. Wkroczyliśmy w 2012 rok z pompą i z nadzieją na jeszcze lepsze jutro. Dla Polonii United Nowy Rok oznacza nowe wyzwania i dużo pracy społecznej. Organizacja rozrasta się bowiem, a to do czegoś zobowiązuje. Częścią tej pracy jest Polonia United News - miesięcznik, który powoli zbliża się ku swoim drugim urodzinom. Styczniowo lutowe wydanie gazety ma charakter nieco przejściowy: jest pomostem pomiędzy starym rokiem a nowym. Grudzień był przecież miesiącem świąteczno-magicznym, a przy tym obfitował w wiele wydarzeń polonijnych. Płoną izby drzewka blaskiem spektakl świątecznopoetycki z udziałem Stanisława Górki - należał bodajże do najzacniejszych wśród tych wydarzeń, a to z uwagi na swą wartość tak sentymentalną jak i artystyczną. Dla Polonii United niezwykle ważną była nadto współpraca z Polskim Domkiem, która w pierwszą sobotę grudnia znalazła swój wyraz we wspólnym świątecznym wydarzeniu w Balboa Park. Ukoronowaniem roku był niewątpliwie Bal Sylwestrowy z Polonią United, którego gościem był między innymi Michał Milowicz. O wszystkich tych wydarzeniach będziecie Państwo mogli przeczytać w niniejszym wydaniu naszego miesięcznika. O Michale Milowiczu opowie natomiast on sam w pierwszym wywiadzie jakiego udzielił w 2012 roku. W tym wydaniu ogłaszamy ponadto wyniki konkursu na logo Polonii United, który zakończył się wyłonieniem zwycięskiego logotypu. Efekt pracy uczestników konkursu prezentujemy na łamach gazety. A że Nowy Rok rozpoczął się jak to ostatnimi laty bywa w zawrotnym tempie, dla tempa podtrzymania serwujemy Państwu krótką relację z Maratonu, który miał miejsce w Carlsbad w styczniu i który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Redakcja Polonii United News życzy Państwu przyjemnej lektury.

2 House of Poland i my Co roku w pierwszy piątek i pierwszą sobotę grudnia, w Balboa Parku odbywa się International Christmas Festival. Tak też było i w tym roku. Sama nazwa festiwalu nadaje charakter temu co się w tych dniach, w parku dzieje. Wszystko zatem opływa w dekoracjach świątecznych, pełno świateł i światełek na budynkach i na drzewach. Jest kolorowo i radośnie. Na scenach rozsianych na terenie całego parku odbywają sie różnego rodzaju występy taneczne, brzmi muzyka. Park świętuje i wszyscy z nim. Zwyczajem tego okresu jest również to, że każdy domek należący do międzynarodowego osiedla, ma prawo do handlu swoimi narodowymi przysmakami i specjałami kuchni. W wydzielonym beer garden można skosztować trunków alkoholowych nieomalże z każdego kraju świata. Wszystko to przyciąga miliony ludzi, tak turystów jak i mieszkańców San Diego. My Polacy jesteśmy bardzo dumni z naszego Polskiego Domku. House of Poland ma też bardzo dobrą lokację, znajduje się w środku osiedla sąsiadując z Domkiem Irlandzkim i USA, zaraz przy scenie, na której występują zespoły etniczne wielu krajów. Wszystko to - plus fakt, że polskie jedzenie jest najlepsze na świecie sprawia, że Polski Domek ma niezły utarg, a co za tym idzie całkiem dobre dochody w tym okresie. Poza tym trzeba przyznać, że cała armia ochotników pomagająca w tym czasie w Polskim Domku jest super zorganizowaną grupą i całkowicie oddaną sprawie. W tym roku Zarząd Polskiego Domku uruchomił dodatkowe stoisko sprzedaży żywności zaraz przy scenie i do pomocy zaproszono Zespół Polonez wraz z Polonią United. Za pomoc podzielono się z nami zyskami i w ten sposób Polonia United zarobiła $500, które oczywiście przeznaczone zostało na budowę Polskiego Centrum w San Diego. Myślę również, że jest to dobry przykład współpracy i pomocy Polskich organizacji. My, Polonia United jesteśmy wdzięczni a zarazem dumni, że inne organizacje popierają nas i pomagają nam w naszym działaniu. Marek Brzeszcz POLSKI REALTOR Zbigniew Gałązka Domy - Mieszkania - Short Sale - REO

3 Połoną izby, drzewka blaskiem Tuż przed Swiętami Bożego Narodzenia Polonia United gościła popularnego aktora z Polski Stanisława Górkę, znanego z serialu telewizyjnego Plebania i innych filmów oraz sztuk teatralnych. Tym razem artysta przedstawił spektakl swiąteczny, poetycki o Bożym Narodzeniu Płoną izby, drzewka blaskiem. Artystyczne kolędowanie, bajkowa oprawa plastyczna, umowność i symbolika jak w dziecięcej zabawie, a to wszystko na bazie znakomitego materialu literackiego. Teksty Joanny Kulmowej, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Juliana Tuwima ze wspaniała muzyką Jerzego Derfla, Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego brzmiały w wykonaniu aktora bardzo świątecznie. Przemyślany układ utworów składał się w bardzo interesującą całość:nastroje przeplatały się, budując ciekawy rytm. Największym jednak atutem przedstawienia było wykonanie. Historie o Bożym Narodzeniu opowiadał Stanisław Górka pięknym głosem. Talent wokalny, w połączeniu z talentem aktorskim i emanującym od artysty ciepłem doskonale przystają do tematu, tworzą artystycznie niezwykłą jakość. Niemalże fizycznie czuliśmy ciepło miłości, jaką otaczano Dzieciątko, radość i magię chwili Bożego Narodzenia. Po tym wspaniałym spektaklu, wszystkim zebranym i cudownym gospodarzom nastrój Swiąt Bożego Narodzenia bardzo sie udzielił i po chwili wszyscy razem zaczęlismy kolędować wraz z aktorem, który nam akompaniował z gitarą. Kolędowaliśmy do póżnych godzin nocnych. I musze tu powiedzieć, że kolejna impreza zorganizowana przez Polonię United ponownie bardzo się udała, i wszyscy byli bardzo zadowoleni. A ten piękny, podniosły nastrój Swiąt Bożego Narodzenia każdy zabrał ze sobą do swojego domu rodzinnego. Janusz Jachimek. P. S. Podziwiam gratuluję i życzę wszystkim członkom Polonii United dużo dobrych, ciekawych imprez i wszystkiego najlepszego. Spektakl Płoną izby drzewka blaskiem zostanie zapewne na długo w pamięci Państwa. J.J.

4 Spotkanie artystyczne z Panem S.Górką było również spotkaniem światecznym Polonii United.W związku z tym nadażyła się okazja aby podziękować Członkom za ich poparcie i pomoc dla Organizacji w ciagu minionego roku. Za całokształt działalności i pomocy w rozwoju Polonii United nadano specyjalne wyróżnienia i drobne upominki dwóm działaczom i sponsorom : Panu Z.Cabajowi i Panu Z.Juchumowi. Zupełnie niespodziewanie Pan Stanisław Górka zawitał również do Państwa Bełzów gdzie odbywało się Christmas Party Polskiego Salonu Artystycznego w San Diego.

5 5-sylwester Sylwestrowe wspominki Sylwester 2011/2012 z Polonią United pachniał jodłą i brzmiał przebojami z różnych muzycznych epok. Przy wejściu na salę balową witał gości szlachcic w strojnym kontuszu, który ramieniem służąc paniom, odprowadzał je do stolika. Panowie rzecz jasna, podążali w ślad za. Droga do stołu wiodła... przez las. Oto bowiem organizatorzy balu, zwieźli na sylwestrową salę 20 świeżych choinek, które ozdobione srebrnymi i złotymi kokardami, tworzyły pachnący, powitalny szpaler. Sala balowa prezentowała się dużym parkietem i przestrzenią, w której nonszalancko unosiły się złoto - srebrno - fioletowe balony. Na scenie 6-cio osobowy zespół Breez n wygrywał szlagiery w wersji angielskiej. Gwiazda wieczoru, Michał Milowicz, bawił natomiast gości na polską nutę, że wspomnę: Wakacje z blondynką czy 10 w skali Beauforta. Podczas obiadu odbyła się aukcja na której licytowano ogrodowy wodospad, kosmetyczny zabieg laserowy oraz usługi komputerowe dla domu i biura. O północy zaś starym zwyczajem polał się szampan i życzeniom końca nie było. Kolejny Bal Sylwestrowy z Polonią United uznać należy za udany. Bal Sylwestrowy od kuchni Planowanie Sylwestra z Polonią United zaczęło się już 1 stycznia 2011 roku i zaowocowało rezerwacją elegackiej Sali balowej w Hotelu Four Point Sheraton w San Diego. Mając tak prestiżową salę w zanadrzu, Polonia United mogła spokojnie planować organizację balu, który mógł stać się polonijnym sylwestrowym wydarzeniem z udziałem ponad 200 rodaków. Muzycznie zaproponowaliśmy rozwiązanie jakiego jeszcze w San Diego nie było, zapraszając do współpracy amerykański zespół, który w swoim repertuarze oferuje przeboje od lat 50-tych po dzień dzisiejszy. Przesłuchanie zespołu odbyło się w Seaport Village gdzie to członkowie Zarządu Polonii United udali się pewnego letniego popołudnia, co by jak to mówią nie zakupić kota w worku. W międzyczasie zrodził się pomysł na polską gwiazdę, której obecność mogłaby stać się miłym akcentem na polonijnej imprezie. Wybór padł na Michała Milowicza, z którym po krótkich negocjacjach Polonia United podpisała kontrakt. Burza mózgów stała się udziałem członków Zarządu na parę tygodni przed Sylwestrem, kiedy to trzeba było uzgodnić i dopracować plan dekoracji sali i logistykę tego typu wydarzenia. A podnieść w tym miejscu wypada, że organizatorzy balu to ludzie nie mający wiele wspólnego z profesjonalną organizacją imprez. To działacze społeczni, którzy wolny swój czas postanowili poświęcić na to, by taki bal mógł być miłym wspomnieniem dla jego uczestników. Czas tych ludzi i ich zaangażowanie to podstawa takiej organizacji jak Polonia United. Zważywszy zaś, że budżet na organizację imprez nie jest mocną stroną stowarzyszenia nieprofitowego jakim jest Polonia United, to i możliwości ci zwykli - niezwykli ludzie mięli okrojone aż do bólu. Jak to jednak często w takich sytuacjach bywa, kreatywność to podstawa. I o niej właśnie chciałabym napisać parę słów.

6 Leć no Danka do Home Depot Sala balowa w Hotelu Sheraton ma wymiary hangaru. Wysokie sufity, niemożnośc przymocowania czegokolwiek do ścian za pomocą solidnych gwoździ, ograniczone możliwości operowania światłem... to tylko parę niedogodności z którymi przyszło się zmierzyć organizatorom. Kiedy weszliśmy na salę na parę dni przed balem każdy wyszeptał sobie pod nosem: przestrzeń widzę, przestrzeń! I to by było na tyle, gdyby nie uaktywniły się szare komórki organizatorów. Artur zaproponował balony niech unoszą się centralnie nad stołami. Wykorzystajmy szklane świeczniki i bombki z zeszłego roku, w których umocujemy balony zaproponował ktoś inny. Butle z helem wypożyczymy w Party City, nadmuchamy te balony na 3 godziny przed Sylwestrem, będą fruwać jak ta lala. Droższe i bardziej strojne balony kupmy na scenę. Niech się unoszą na długich wstążkach. Zakupmy też lampki choinkowe o białych światłach. Powiesimy gdzie się da, będzie atmosfera. No i wykorzystajmy też materiały z zeszłego roku do dekoracji sceny. Są złote, dokupimy fioletów i utrzymamy kolorystykę. Jak tak, to koniecznie serwetki na stół... też muszą być fioletowe. No dobrze... a co zrobimy z tym wejściem. Tam tak pusto. Na to Mirek jak nie wyskoczy: A choinki się z Home Depot przywiezie. Świetny pomysł rzekła Danka i jak się już zapewne wszyscy domyślają to właśnie ona powędrowała do Home Depot negocjować deal na drzewka. Podaj pan piłę Na drzewkach oczywiście się nie skończyło. Raczej od drzewek wszystko się zaczęło. Oto bowiem po Wigilii Andrzej zwiózł na swoją posesję 20 świeżych choinek. Ściętych - żeby jasność była. Co sobie sąsiedzi pomyśleli? Że to taki polski zwyczaj? Choinki zajechały na salę balową w przeddzień Sylwestra, a wraz z nimi mężczyźni uzbrojeni w piły i siekierki. Wióry ino szły ale leśny szpaler stanął tuż przed północą. Na drabinach niewiasty wymachiwały tiulem w kolorze raz to złotym raz fioletowym. Stoły dekorowały się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przy czym w ramach przygotowań do tych czarów trzeba było wyszorować wszystko co się zakurzyło od zeszłego roku. Na sam koniec, kilka godzin przed otwarciem balu, ekipa balonowa nadmuchała co się dało i tak oto fioletowo złoto - srebrne balony postawiły kropkę nad i. Post scriptum Komentarze po Sylwestrze były różne, w większości bardzo pozytywne. Te negatywne zasłyszałam od ludzi, którzy na balu... nie byli. Frekwencja, rzeczywiście do najlepszych nie należała. Sprzedaż biletów w ofercie Last minute sale tak niektórych oburzyła, że dostało się po głowie paniom witającym sylwestrowych gości. Czy vouchery wartości $60.00 dla pełnopłatnych gości zmieniły bojowe nastawienie co poniektórych gości, trudno powiedzieć. Grunt że parkiet był pełny przez cały wieczór. Ci bowiem, którzy chcięli się bawić w sylwestrową noc, bawili się świetnie. A o to przecież w sylwestrową noc chodzi. Agata Sliwowski

7 MICHAŁ MILOWICZ PIERWSZA ODSŁONA W 2012 ROKU Rok 2012 wraz z sandiegańską Polonią witał Michał Milowicz. Polski aktor, piosenkarz, a w ostatnich czasach także przedsiębiorca. Przyjechał do San Diego na zaproszenie Polonii United i dla tej Polonii wystąpił w sylwestrową noc. Wakacje z blondynką, 10 w skali Beauforta, Elvisowskie, Love me tender śpiewała z artystą cała sala. O północy to właśnie Michał odliczył czas, a w chwilę potem szmapany rozhuczały się w całym San Diego. Kto był w Hotelu Sheraton tej nocy ten najlepiej wie, że wejście w nowy rok było uroczyste i swoją pompę miało. Nowy Rok zaczął się więc tak jak zacząć się powinien. Dla Michała Milowicza był nawet bardziej łaskawy bo powitał go wakacjami w San Diego. Kilkanaście pierwszych dni 2012 roku artysta spędził bowiem w San Diego wśród znajomych i przyjaciół ciesząc oko kalifornijskim słońcem. Zapytany o Warszawę, powrtót do codzienności, zrobił błagalną minę i wyszeptał: proszę, jeszcze nie teraz. Teraz jestem tu, w San Diego, rower, plaża, słońce, zabawa. No więc wolę artysty uszanowaliśmy, ale tylko do ostatniego weekendu jego pobytu w San Diego. 7 stycznia Polonia spotkała się ponownie z Michałem Milowiczem, tym razem w bardziej prywatnej scenerii, a wszystko po to by jeszcze raz mu podziękować. Był więc jeszcze jeden występ, było śpiewanie z gitarą, były kwiaty i ciepłe słowa skierowane do Polonii w San Diego. Artysta dał się też tym razem namówić na krótką rozmowę o tym co planuje i o tym kim jest. AIS: Michał, spotykamy się na samym początku Nowego Roku. Moje pierwsze pytanie musi zatem brzmieć: jakie masz plany na ten rok? MM: Dwie filmowe premiery w pierwszym kwartale roku: 19 stycznia Sztos 2; 4 marca Kac Wawa. Sztos 2 to komedia, zabawna opowieść, druga część Sztosa z doskonałą obsadą i mnóstwem humoru. To taka podróż w czasie, świetnie wyreżyserowana przez Olafa Lubaszenko i dobrze zagrana. Kac Wawa to również komedia. Pełna świetnych tekstów i polskich realiów. Scenariusz do Kac Wawa powstał zanim jeszcze Amerykanie zrobili Hangover tłumaczony w Polsce jako Kac Vegas. Koncepcja jest identyczna, ale końcowy efekt ma zupełnie inny wymiar. Jest swojski, jest polski. Polecam i zapraszam. Na wiosnę planuję także wydanie mojej nowej płyty Half to Half. Piosenki z tej płyty śpiewałem dzisiaj i w sylwestrową noc. Mam nadzieję, że się spodobają. Nie chcę o nich mówić bo o muzyce się nie opowiada. Jej po prostu się słucha. AIS: Te Twoje plany to plany zawodowe. Czy planujesz też coś na bardziej prywatnym polu? MM: Mam 41 lat, a w zasadzie 28 (śmiech). Jestem kawalerem, urodzonym Warszawiakiem, spod znaku panna z lwem w ascendencie. To tyle co moge powiedzieć. AIS: Hmm... tajemnicą owiany Michał Milowicz. No właśnie. Kim zatem jest Michał Milowicz? MM: Urodziłem się po to by grać, śpiewać i dawać dobrą energię ludziom. Oto kim jestem. AIS: Brzmi pewnie i zdecydowanie. W którym momencie nabrałeś przekonania, że taka właśnie jest Twoja życiowa droga?

8 MM: Wiedziałem o tym od dziecka. Od zawsze. Urodziłem się w czepku. Kiedy miałem rok i kilka miesięcy wpadłem pod samochód. Nic mi się nie stało. Samochód po prostu przejechał nade mną nie robiąc mi najmniejszej krzywdy. Takie zdarzenia dają ci większą wiarę w siebie. AIS: Wspomniałeś, że jesteś urodzonym Warszawiakiem. Żyjesz w Warszawie, tam jest Twoje życiowe centrum. Jaka jest Warszawa widziana oczami Michała Milowicza? MM: Warszawa jest jak wielkie mrowisko. Ludzie, jak mrówki, gonią, pędzą, byle przed siebie. Nie zwracają uwagi na innych, nie patrzą w oczy. Po prostu gnają na zbity kark. AIS: Czy Ty też uczestniczysz w wyścigu? MM: Dla mnie ważne jest to by być człowiekiem. By zatrzymać się, zauważyć drugiego człowieka, by patrzeć mu w oczy. Urodziłem się by kochać ludzi. Dzisiaj wiem, że to nie jest takie proste. Dostałem swoją bolesną lekcję. Więc uczę się dystansu, którego wcześniej nie miałem. Bez względu jednak na wszystko chcę żyć dla ludzi i dla nich chcę tworzyć. AIS: Czy to wzorce, które wyniosłeś z domu rodzinnego? MM: Z moim ojcem komunikuję się jak ze świetnym kumplem. Moja mama to kobieta o złotym sercu. Jestem humanistą z polonistyczną schedą. Moi dziadkowie byli uzdolnieni muzycznie. Ja mogę powiedzieć, że jak tylko wypadłem z kołyski zacząłem tańczyć i śpiewać (śmiech). Reszta przyszła z czasem. AIS: A na początku było Metro... MM: Mój sceniczny debiut. Najpierw w Polsce. Niezliczone ilości spektakli. To także pierwszy polski musical na Broadwayu. Muszę powiedzieć, że ponad 40 przedstawień odbyło się przy pełnej sali teatru Minskoff w Nowym Jorku. To był sukces. 30 stycznia od tego debiutu minie 21 lat. 21 lat mojej pracy scenicznej. AIS: Jesteś nie tylko aktorem i piosenkarzem. Jesteś także businessman em. MM: Milowicz Developmnet to inicjatywa budowlana. Firmę założyliśmy z grupą doświadczonych inżynierów. Budujemy luksusowe mieszkania w kameralnych, niedużych budynkach, oferując zarazem ciekawe rozwiązania architektonicze. Jestem ponadto wspówłaścicielem klubu i restuaracji pod nazwą Maska. Klub mieści się w Warszawie i już teraz chciałbym zaprosić do niego każdego rodaka z San Diego, który zawita do Warszawy. AIS: Czy mógłbyś zamieszkać w San Diego? MM: Zdecydowanie tak. Chociaż jeszcze nie teraz. Niczego jednak nie wykluczam (uśmiech). AIS: Michał. Serdecznie dziękuję za rozmowę i jeszcze raz życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku MM: Dziękuję i również życzę pomyślności w Nowym Roku całej Polonii w San Diego. Z wielkim podziękowaniem W imieniu całej Polonii w San Diego pragnę podziękować Panu Michałowi Milowiczowi za wspaniały wystep na zorganizowanym przez Polonia United balu sylwestrowym. Dziękuję również menadżerowi Pana M.Milowicza Pani Katarzynie Fila Fila Production za wszelką pomoc i współpracę. Marek Brzeszcz - Polonia United President

9 Ostatnie pożegnanie Należę do tych, którzy znali Tomka. Nie zdążylismy poznać go bliżej. To wielka skoda. Tak naprawdę przez ostatnie półtora roku bardziej zbliżyliśmy się. Parę razy odwiedzał nas w domu, razem witaliśmy Solanusa, razem byliśmy na wyprawie motocyklowej. Witaliśmy wówczs śmiałkow z Polski, którzy objeżdżając na motorach Alaskę, dotarli do Palm Springs. Stamtad już wspólnym paradnym konwojem jechaliśmy do San Diego. Pamiętam, Tomek jechał opiekuńczo cały czas za mną, pilnując, abym się gdzieś nie zgubił, bo jako niedoświadczony jechałem trochę wolniej niż inni i odstawałem od grupy. Tomek dał się poznać jako otwarty i serdeczny człowiek. Był zawsze uśmiechnięty i pogodny. Kochał ludzi i rodzinę, kochał morze, kochał wszystko, co polskie, popierał wszystko, co polskie. Nie było bowiem imprezy organizowanej przez naszą Polonię United, której TOMASZ KARPECKI NIE BYŁBY SPONSOREM! Tomasz L. Karpecki September 18,1961 January 11, 2012 Przed swoim ostatnim wyjazdem do Polski przyjechał do mnie, aby zakupić koszulki Polonii United, w które potem ubrał wszystkich w klubie Solanusa w Bydgoszczy. Tomek był znany również ze swego jakże wielkiego i otwartego dla wszystkich hojnego serca. Wielu pomagał, zapominając czasami o sobie. Tomku, żegnaj przyjacielu - na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Marek Brzeszcz

10 Pragnę poinformować, że konkurs na logo został zakończony. Do konkursu zglosiło się trzech uczestników: - Bogdan Cichocki z propozycją dwóch - Kamil Maciantowicz!!! Aleksander Bąk!!! Z powyżej przedstawionych projektów logo,najbardziej spełniającym wymagania Polonii United (zawartych w brifie opublikowanym na naszej stronie) jest projekt przedstawiony przez Pana Aleksandra Bąka. - Jemu też przyznajemy zwycięstwo i nagrodę pieniężną wysokości $200. Panu Aleksandrowi gratulujemy a my możemy się już pochwalić, że Polonia United posiada swoje logo!

11 MARATOŃCZYKIEM BYĆ Co roku, pod koniec stycznia w Carlsbad odbywa sie od kilkunastu już lat półmaraton i maraton. Jakoś tak w zeszłym roku pomyślałam, że fajnie byłoby go przebiec, bo trasa jest stosunkowo płaska, przyjemna i blisko domu, czyli ma wiele pozytywów, które powinien mieć pierwszy daleki bieg. Tak więc 4 miesiące przed wielkim dniem zaczęłam trenować i jakkolwiek nie bardzo rygorystycznie, to jednak na tyle wytrwale, że 22-go stycznia razem z 1500 innymi uczestnikami stanęłam na starcie 42 - kilometrowej trasy. Choć maraton w Carlsbad nie jest liczącą się imprezą na którą przyjeżdżaliby wielcy biegacze, to jednak z mojej perspektywy było tu sporo imponujących osób, jak choćby Christine Kenney-kobieta, która w samym tylko zeszłym roku przebiegła 100 maratonów. Maraton zaczął się o 6 rano w kompletnej ciemności ale już od początku wiadomo było, że pogoda nam sprzyja i będzie piękny dzień. Pomyślałam sobie, stosując się do rad ekspertów, że zacznę powoli i nie dam ponieść się emocjom, tak żeby zakończyć z zapasem sił i w dobrym stylu. Tak więc większość maratonu była dla mnie właściwie joggingiem, wypełnionym delektowaniem się wschodem słońca, widokiem oceanu, słuchaniem muzyki, ludzi, kapel, które po drodze zapewniały biegaczom rozrywkę, a także piciem i jedzeniem. Brzmi to jak nic tylko przyjemność? No cóż, przyznać muszę, że po jakimś czasie stało się to nieco bolesną przyjemnością. Jedyne słowo, które przez tych kilka godzin kilkakrotnie powtarzałam to było dziekuję do tych wszystkich, którzy stali na trasie maratonu i ochotniczo rozdawali picie, jedzenie, sprzątali, przybijali piątki, wspierali. Ci do których pomimo zmęczenia aż chciało się uśmiechać. Okazało się, że trochę treningu i obecność innych jest w stanie wykrzesać z człowieka bardzo dobrą energię, a ta pozwala przebiec 26.2 mili, co może wydaje się nie lada wyczynem, ale w gruncie rzeczy każdy może tego dokonać. Jest coś tak pozytywnego i radosnego w byciu razem z tyloma setkami ludzi, że nie dziwię sie dlaczego maratony bywają uzależniające, jak dowiedziałam się po drodze od pewnego straszego pana, który planował przebiec tylko jeden, a biegł już chyba siódmy maraton. Kto wie, może i moim udziałem się stanie to uzależnienie? Ostatecznie bowiem maraton przebiegłam w dobrym jak na swoje możliwości stylu, nieźle finiszując i gdyby jeszcze trzeba było przebiec parę mil to dałabym radę. Zwłaszcza, że na koniec czekała mnie nagroda: medal i obiad z przyjaciółmi. Ogólnie więc powiedziałabym, że maraton to fajna akcja, którą każdemu gorąco polecam. Małe zwycięstwo nad własnymi ograniczeniami smakuje bowiem pysznie! Ewa Biernacka

12 MUZYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ Zespół muzyczny lub DJ FESTIWALE - ZABAWY - WESELA - PRYWATNE PARTY Profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy i oświetlenie ZBIGNIEW GALAZKA ZbigniewGalazka.com Przypomnienie! Ogłoszenia biznesowe - $100 za oglosznie na cały rok - Zaprzyjażnione organizacje mogą zamieszczać swoje informacje za darmo W sprawie ogłoszeń dzwonić pod tel Do you know House of Poland has a Pre-School? - for more information go to: POLONIA UNITED NEWS 4710 RUFFNER ROAD SAN DIEGO, CA TEL:

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

LEPIEJRAZEM news ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA WSPIERAMY MŁODE TALENTY

LEPIEJRAZEM news ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA WSPIERAMY MŁODE TALENTY LEPIEJRAZEM news NR 10 kwiecień 2014 ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA - WRAŻENIA BEATY PAWLIKOWSKIEJ Z AFRICA TOUR WSPIERAMY MŁODE TALENTY MISTRZOWIE

Bardziej szczegółowo

Wkraczamy do (read)akcji!

Wkraczamy do (read)akcji! strona REaDakcji gazetka uczniów I LO im. M. Kopernika ul. Łopuskiego 42-44 78-100 Kołobrzeg tel. 943544633 redakcjaread@gmail.com www.readakcja.republika.pl nr 1(14) 2013/2014 nakład 80 egzemplarzy Opiekun

Bardziej szczegółowo

Świąteczne podróże Wojtka Szweja. Smaki świąt Chodkowska, Jaroszyk, Kudelska, Kaliszczak, Orlikowska, Walach. wigilia. nr 12 (33)

Świąteczne podróże Wojtka Szweja. Smaki świąt Chodkowska, Jaroszyk, Kudelska, Kaliszczak, Orlikowska, Walach. wigilia. nr 12 (33) miesięcznik bezpłatny nr 12 (33) grudzień 2011 r. www.magazynprestiz.com.pl Świąteczne podróże Wojtka Szweja Smaki świąt Chodkowska, Jaroszyk, Kudelska, Kaliszczak, Orlikowska, Walach Rycerska wigilia

Bardziej szczegółowo

Sylwester Ostrowski. Inlogic - inteligentna architektura Szczecińska firma już dziś tworzy domy przyszłości. Jazzowy globtroter

Sylwester Ostrowski. Inlogic - inteligentna architektura Szczecińska firma już dziś tworzy domy przyszłości. Jazzowy globtroter GRUDZIEŃ 2014 NUMER 12 (21) / WYDANIE BEZPŁATNE Inlogic - inteligentna architektura Szczecińska firma już dziś tworzy domy przyszłości Sylwester Ostrowski Jazzowy globtroter Szczeciński saksofonista opowiada

Bardziej szczegółowo

MONIKA JASKÓLSKA ZUCHWALE PODEJMUJĘ WYZWANIA. Właścicielka marki J. FRYDERYK ze swoimi dziećmi: trzyletnią Basią i rocznymi bliźniętami Hanią i Jasiem

MONIKA JASKÓLSKA ZUCHWALE PODEJMUJĘ WYZWANIA. Właścicielka marki J. FRYDERYK ze swoimi dziećmi: trzyletnią Basią i rocznymi bliźniętami Hanią i Jasiem I S S N 1 8 9 9-1 2 7 0 DW U M I E S I Ę C Z N I K R O K V I I N R 6 ( 3 3 ) 2 0 1 4 E G Z E M P L A R Z B E Z P Ł AT N Y MONIKA JASKÓLSKA Właścicielka marki J. FRYDERYK ze swoimi dziećmi: trzyletnią Basią

Bardziej szczegółowo

www.artmedicalcenter.eu

www.artmedicalcenter.eu www.artmedicalcenter.eu miesięcznik bezpłatny nr 06 72 czerwiec 2014 r. www.prestizszczecin.pl MODNY SZCZECIN Paweł Żuchowski NA TROPIE AMERYKI NIEZWYCZAJNA PARA KSIĄŻĘCA DZIEŃ Z ŻYCIA CHIRURGA 4 od

Bardziej szczegółowo

1-2 Dłonie i Słowo. Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Maraton w Nowym Jorku. s. 4. Wyprawa na rowerach. s. 11. Biblioteka dla wszystkich

1-2 Dłonie i Słowo. Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Maraton w Nowym Jorku. s. 4. Wyprawa na rowerach. s. 11. Biblioteka dla wszystkich 2013 rok 1-2 Dłonie i Słowo Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Maraton w Nowym Jorku s. 4 Wyprawa na rowerach s. 11 Biblioteka dla wszystkich s. 63 od redakcji Drodzy Czytelnicy, za nami gorące

Bardziej szczegółowo

sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Cytat miesiąca

sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Cytat miesiąca SGazeta APERE AUDE Społeczności Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie S TR. 1 sapere aude Rok 14 Nr 2/83 grudzień 2014 Miesięcznik. Wydaje zespół Sapere aude. ZSO w Zambrowie Kolejny numer

Bardziej szczegółowo

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie miesięcznik bezpłatny nr 01 59 kwiecień 2013 r. www.magazynprestiz.com.pl Łona & Webber Złote Chłopaki Za co kobiety pokochały Christiana Greya? Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Wojtek Brzeziński Kaligula

Bardziej szczegółowo

Zimowe przymarzanie. Linia lotnisko. Wyróżniony. Katowice H. M. Górecki - honorowym katowiczaninem. Zabrze Wykład prof. Michała Kuleszy. str.

Zimowe przymarzanie. Linia lotnisko. Wyróżniony. Katowice H. M. Górecki - honorowym katowiczaninem. Zabrze Wykład prof. Michała Kuleszy. str. NR 12 (28) www.pkm.katowice.pl Nr. rej.: Pr. 1862 Katowice H. M. Górecki - honorowym katowiczaninem Zabrze Wykład prof. Michała Kuleszy S T R O N A 6 S T R O N A 1 2 Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego

Bardziej szczegółowo

GAZETA GMINNA MOJE POWOŁANIE TO PRZEDE WSZYSTKIM BYĆ NAUCZYCIELEM! W NUMERZE: Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Buczkowice

GAZETA GMINNA MOJE POWOŁANIE TO PRZEDE WSZYSTKIM BYĆ NAUCZYCIELEM! W NUMERZE: Budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Buczkowice Nr 6/2011 (80) GRUDZIEŃ 2011 ISSN 1506-9303 BUCZKOWICE RYBARZOWICE GAZETA GMINNA PISMO SAMORZĄD0WE GMINY BUCZKOWICE Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących

Bardziej szczegółowo

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 22 / GRUDZIEŃ 2013 ISSN 2084-6207. Anna Stępień ANIA WYSZKONI

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 22 / GRUDZIEŃ 2013 ISSN 2084-6207. Anna Stępień ANIA WYSZKONI BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK MIASTA CZĘSTOCHOWY MIASTO ROZRYWKA KULTURA KALENDARIUM SPORT NR 22 / GRUDZIEŃ 2013 ISSN 2084-6207 Marta Nowak Kabaret Zrywka Adam loniewski T.ETNO Muzeum Historii Kolei Anna Stępień

Bardziej szczegółowo

Rozkład jazdy profesorów II MAGAZYN STUDENCKI WSB SPORT IMPREZA KONKURS. Nr 4 (33), maj sierpień 2005 ISSN 1642-8161. Gdzie wyjść w Poznaniu str.

Rozkład jazdy profesorów II MAGAZYN STUDENCKI WSB SPORT IMPREZA KONKURS. Nr 4 (33), maj sierpień 2005 ISSN 1642-8161. Gdzie wyjść w Poznaniu str. MAGAZYN STUDENCKI WSB Nr 4 (33), maj sierpień 2005 ISSN 1642-8161 Rozkład jazdy profesorów II SPORT Kto został najpopularniejszym sportowcem WSB str.22 IMPREZA Gdzie wyjść w Poznaniu str.19 KONKURS Do

Bardziej szczegółowo

BRZOZOWA THE 24.VI.2010. Wielkie problemy małolaty, czyli jeden dzień na gigancie opowiadanie. Wrażenia z pobytu w Anglii NUMER 3

BRZOZOWA THE 24.VI.2010. Wielkie problemy małolaty, czyli jeden dzień na gigancie opowiadanie. Wrażenia z pobytu w Anglii NUMER 3 THE 24.VI.2010 NUMER 3 BRZOZOWA GAZETA UCZNIÓW GIMNAZJUM SPOŁECZNEGO MTE NAKŁAD: 50 CENA: 3 ZŁ Wielkie problemy małolaty, czyli jeden dzień na gigancie opowiadanie Pewnego pochmurnego, lecz ciepłego dnia

Bardziej szczegółowo

G A Z E T A B E Z P Ł A T N A ISSN 1734-5510

G A Z E T A B E Z P Ł A T N A ISSN 1734-5510 nr 16 07/2006 G A Z E T A B E Z P Ł A T N A ISSN 1734-5510 historia z Ochotą w tle Krzysztof Trawkowski Polski Casals na Ochocie? Nie przypadkowo polska krytyka muzyczna określała Kazimierza Wiłkomirskiego

Bardziej szczegółowo

Retrospekcyjne spojrzenie na mazowiecką wieś. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Rzetelni w Biznesie wybrani po raz drugi

Retrospekcyjne spojrzenie na mazowiecką wieś. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Rzetelni w Biznesie wybrani po raz drugi Rzetelni w Biznesie wybrani po raz drugi Kwartalnik Nr 4 (35) październik/grudzień 2012 Cena 5.20 zł (w tym 8% VAT) Zbigniew Buczkowski Optymista z krwi i kości Jerzy Hoffman Życiorys dobry na scenariusz

Bardziej szczegółowo

Relacja z Dni Mosiny na stronach 6-12 Twarde warunki przetargu - rozmowa z burmistrz M. Ornoch-Tabędzką - str. 5

Relacja z Dni Mosiny na stronach 6-12 Twarde warunki przetargu - rozmowa z burmistrz M. Ornoch-Tabędzką - str. 5 1 www.gazeta-mosina.pl ISSN 1689-8958 Czerwiec 2010 Nigdy mi się to nie śniło str. 16 Powódź stulecia? Fotoreportaż na stronach 22-23 Od tego domu zaczęło się Puszczykowo str. 20 To nie będzie blokowisko

Bardziej szczegółowo

wykład nik Szczęścia nigdy za wiele ...nie czytać na wykładach! styczeń 08 WWW.KNM.HOME.PL/WYKLADNIK WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU

wykład nik Szczęścia nigdy za wiele ...nie czytać na wykładach! styczeń 08 WWW.KNM.HOME.PL/WYKLADNIK WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU WWW.KNM.HOME.PL/WYKLADNIK wykład...nie czytać na wykładach! nik styczeń 08 MIESIĘCZNIK WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA Szczęścia nigdy za wiele Strona 2 Zagraliśmy

Bardziej szczegółowo

Danuta Stenka PROF. ŁUKASZUK MATEUSZ BOREK MIREK NIEBODAJEW. Wirus doskonałości NA MIEŚCIE. miesięcznik bezpłatny nr 3 (2014 r.

Danuta Stenka PROF. ŁUKASZUK MATEUSZ BOREK MIREK NIEBODAJEW. Wirus doskonałości NA MIEŚCIE. miesięcznik bezpłatny nr 3 (2014 r. miesięcznik bezpłatny nr 3 (2014 r.) 42 SPOTKANIA NA MIEŚCIE MIREK NIEBODAJEW PROF. KRZYSZTOF ŁUKASZUK MEDYCZNY WIZJONER MATEUSZ BOREK BEZ KOMENTARZA! www.magazynprestiz.com.pl Danuta Stenka Wirus doskonałości

Bardziej szczegółowo

NIE MA PRZERWY W REALIZACJI INWESTYCJI W GMINIE

NIE MA PRZERWY W REALIZACJI INWESTYCJI W GMINIE 9 5 1 Taka chwila Każdego roku bywa taki moment, Gdy mi u ramion zda się skrzydła rosną Serce się zrywa dotychczas uśpione, Śpiewać zaczyna To bywa na wiosnę! Choć jeszcze kwiatów nie widać kwitnących,

Bardziej szczegółowo

Kasia Staniszewska MODA. Michał Stenzel. MGA roadster piękny staruszek. jesienne trendy. Uczennica Vivienne Westwood. Młody i film.

Kasia Staniszewska MODA. Michał Stenzel. MGA roadster piękny staruszek. jesienne trendy. Uczennica Vivienne Westwood. Młody i film. miesięcznik bezpłatny nr 10 (21) październik 2010 r. www.magazynprestiz.com.pl MODA jesienne trendy MGA roadster piękny staruszek Michał Stenzel Młody i film Kasia Staniszewska Uczennica Vivienne Westwood

Bardziej szczegółowo

Nagrody sportowe burmistrza za 2014 rok 2

Nagrody sportowe burmistrza za 2014 rok 2 ISSN 1425-7610 Nr 4 (228) kwiecień 2015 cena 1,8 zł z 8% VAT www.facebook.com/gazetaorzeska Nagrody sportowe burmistrza za 2014 rok 2 50 osób odebrało nagrody burmistrza za wybitne osiągnięcia sportowe

Bardziej szczegółowo

luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood zdj.: Kamil Musiejczuk czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi

luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood zdj.: Kamil Musiejczuk czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi b e z p ł a t n y m i e s i ę c z n i k luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi zdj.: Kamil Musiejczuk 2 Agnieszka Janiszewska

Bardziej szczegółowo

kwiecień 2015 nr 5(215)

kwiecień 2015 nr 5(215) kwiecień 2015 nr 5(215) Wybory Prezydenta RP 10 maja 2015 r. Izabelińczyk Roku 2014 2 W NUMERZE Strona 2 Ważne dla wyborców Strona 3-4-5-6 Wywiad z Jerzym Pietrzakiem Izabelińczykiem Roku 2014, samorządowcem,

Bardziej szczegółowo

Skąpani w ulewie i w pełnym słońcu

Skąpani w ulewie i w pełnym słońcu Nr 7(70) Lipiec 2013 ISSN 1898-0791 ISSN gazeta 1898-0805 bezpłatna Nakład 8.000 egz. GŁOS PROSZOWICKI miesięcznik regionalny Bezpłatne ogłoszenia na stronie www.glos24.pl proszowicki gazeta bezpłatna

Bardziej szczegółowo

BIZNES. Szukaj nas również na tabletach i smartfonach KALINOWSKA KOPERKIEWICZ KOŁODZIEJCZYK PAWLIK. dr Michał PACHOWSKI JANOWSKI. Adam.

BIZNES. Szukaj nas również na tabletach i smartfonach KALINOWSKA KOPERKIEWICZ KOŁODZIEJCZYK PAWLIK. dr Michał PACHOWSKI JANOWSKI. Adam. Szukaj nas również na tabletach i smartfonach Nr 3 (46) lipiec/wrzesień 2015 Cena 5.20 zł (w tym 8% VAT) Sylwia KALINOWSKA Adam KOPERKIEWICZ Kiksa Krystyna KOŁODZIEJCZYK Włodzimierz PAWLIK BIZNES dr Michał

Bardziej szczegółowo

Sienkiewicz w trójkącie Kolejna teoria spiskowa

Sienkiewicz w trójkącie Kolejna teoria spiskowa NR 8 / MAJ 2015 NAKŁAD 40 SZTUK CENA 2 PLN NAGŁOWEK STR. 4 Sienkiewicz w trójkącie Kolejna teoria spiskowa STR. 9 Wybory są częścią naszego życia Rozlane mleko STR. 5 Niewiele wyborów w dzieciństwie podejmowałem

Bardziej szczegółowo

Dzieciak OD PRZEWODNICZĄCEGO: OD REDAKCJI: Bezpłatny kwartalnik Towarzystwa Nasz Dom Numer 8: Marzec 2014 SPIS TREŚCI

Dzieciak OD PRZEWODNICZĄCEGO: OD REDAKCJI: Bezpłatny kwartalnik Towarzystwa Nasz Dom Numer 8: Marzec 2014 SPIS TREŚCI Dzieciak Bezpłatny kwartalnik Towarzystwa Nasz Dom Numer 8: Marzec 2014 OD PRZEWODNICZĄCEGO: Wciąż jeszcze w Nowym Roku, którego dni tak szybko mijają, pozdrawiam serdecznie wszystkich naszych zapracowanych

Bardziej szczegółowo

Misie Ratownisie trafiły do chorych dzieci

Misie Ratownisie trafiły do chorych dzieci l POWIAT PIASECZYŃSKI l POWIAT GRÓJECKI l URSYNÓW l Czytaj str. VII ROK XII NR 4 5 ( 4 6 4 ) 07-13 GRUDNIA 2012 ISSN 1643-2843 G A Z E TA B E Z P Ł AT N A Czytaj str. VIII-IX l POWIAT GRODZISKI l POWIAT

Bardziej szczegółowo