AUKCJA DIZAJNU WYSTAWA AUKCJA Dom Towarzystwa Kredytowego, ul. Pomorska 21, Łódź
- Magda Domagała
1 AUKCJA DIZAJNU WYSTAWA AUKCJA Dom Towarzystwa Kredytowego, ul. Pomorska 21, Łódź ww.lodzdesign.com
3 AUKCJA DIZAJNU Wystawa w dniach października 2011 W Domu Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej 21, Łódź czwartek 20 października: poniedziałek - piątek: sobota niedziela: Aukcja odbędzie się w Domu Towarzystwa Kredytowego 29 października 2011 (sobota) o godz Fundacja tel ; artonfundacja@gmail.com Łódź, 2011
4 Organizator i wydawca: Fundacja ul. Wilcza 12C, Warszawa kontakt: ; artonfundacja@gmail.com Redakcja i opracowanie katalogu: Katarzyna Figura Współpraca: Marika Kuźmicz Reprodukcje: Robert Nirowski, Piotr Chlipalski, Tomasz Józefovski, Ernest Wińczyk, Bartek Górka oraz Autorzy Projekt graficzny, skład i przygotowanie do druku: Marcin Gromek BATORSKI POLIGRAFIA, tel. kom Druk: Drukarnia MDruk ul. Jagiellońska 82, Warszawa, tel./fax Okładka: Marcel Breuer, fotel Wassily Chair, 1925 Partner wystawy: Vitrum Wystawa i Aukcja towarzyszą 5 Międzynarodowemu Festiwalowi Designu - Łódź Design
5 Sztuka dekoracyjna, użytkowa, stosowana, rzemiosło artystyczne, wreszcie wzornictwo przemysłowe wszystkie te określenia odnoszą się do dziedziny wytwórczości człowieka, do której stosujemy dziś jeden, niezwykle pojemny znaczeniowo termin - design, w spolszczonej wersji także dizajn. Wzornictwo jest najpopularniejszą, najłatwiej dostępną i najbardziej demokratyczną sztuką. Jednocześnie specyficzną jego cechą, jest to, że łączy w sobie przeciwności to co potoczne, utylitarne, codzienne, z tym, co wysokie, realizacją potrzeb estetycznych, celów społecznych, komunikowaniem konkretnych wartości. Dzięki uwzględnianiu estetycznych trendów, stylów czy kierunków jest soczewką, w której skupia się obraz kondycji współczesnej kultury ¹. Przedmioty potrafią zmienić styl epoki, kierunek rozwoju gałęzi przemysłu, dzięki zastosowanym materiałom lub technologiom, określić charakter narodowej sztuki. Integrująca rola jaką wypełniają w życiu zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa sprawia, że pewne szczególne projekty przechodzą do historii, nabierając nowych znaczeń i wartości. Ich siła oddziaływania wykracza daleko poza tylko materialną formę, funkcję użytkową i czas, w którym powstały. To właśnie dlatego stają się obiektami, który chcemy zachować i posiadać, jako znak czasu, odzwierciedlenie mody i estetycznych upodobań epoki lub po prostu, dla ich nieprzemijającego piękna. Sztuka użytkowa narodziła się w Polsce pod koniec XIX w., za sprawą tych samych idei, które zapoczątkowały odrodzenie rzemiosła w całej Europie. Teorie i działalność Johna Ruskina, Williama Morrisa i ruchu Arts and Crafts, a w Polsce także odkryte na nowo teorie Cypriana Kamila Norwida, dotyczące integracji wszystkich sztuk oraz cyrkulacji piękna pomiędzy tym, co piękne i użyteczne, spowodowały po raz pierwszy na tak dużą skalę zwrócenie uwagi na tę dziedzinę twórczości. Dostrzeżono wówczas, że sukces rewolucji przemysłowej stał się poważnym zagrożeniem dla jakości produkowanych masowo przedmiotów użytkowych. Grupa reformatorów rozpoczęła walkę z industrialną brzydotą rzeczy produkowanych przemysłowo, nawołując m.in. do powrotu do tradycyjnego rzemiosła, jako źródła autentyczności i piękna. Drugim niezwykle istotnym zjawiskiem, które zasadniczo wpłynęło na narodziny polskiego wzornictwa było poszukiwanie, głównie w architekturze i rzemiośle, stylu narodowego, który opierałyby się na formach charakterystycznych dla danego państwa. Zjawisko to dotyczyło na przełomie XIX i XX w. takich krajów i narodów europejskich, jak Niemcy, Rosja, Rumunia, Czechy, Węgry, Finlandia, Norwegia. W Polsce pierwszą odpowiedzią na poszukiwania stylu narodowego, która przyczyniła się do poświęcenia większej uwagi przedmiotom użytkowym był styl zakopiański, stworzony przez Stanisława Witkiewicza. Sztuka użytkowa, nazywana wówczas stosowaną znalazła się w centrum zainteresowania najważniejszych twórców epoki, a posiadanie sprzętów użytkowych sygnowanych nazwiskiem znanego artysty wyrażało status społeczny i majątkowy ich właścicieli, stanowiło nobilitację i prestiż. Przykładem takich pierwszych inwestycji w sztukę użytkową były np. meble projektu Stanisława Wyspiańskiego, zaprojektowane do mieszkania Zofii Pareńskiej i jej męża Tadeusza Boya Żeleńskiego, które mimo, że z powodu zastosowanej konstrukcji i dekoracji nie do końca spełniały zasadę użyteczności, dla Żeleńskich były świadomie nabytym dziełem sztuki wielkiego artysty. Ważnym dla historii polskiej sztuki użytkowej zjawiskiem artystycznym była Spółdzielnia Artystów Ład (założona w 1926 r.) zajmującą się projektowaniem, wytwarzaniem i sprzedażą przedmiotów wyposażenia wnętrz. Działania Ładu zmierzały do rozwijania formuły stylu narodowego zakorzenionego w rodzimych tradycjach i materiałach. W dziedzinie meblarstwa Ład stworzył swój odrębny styl, uznawany za polską odmianę art deco. Prosta forma krzesełka Sarenka, prezentowanego na wystawie reprezentuje jeden z nurtów poszukiwań Ładu, kontynuowany także w pierwszych latach powojennych funkcjonalnych surowych i prostych mebli do przeciętnych wnętrz. Mebel zabawka projektu Olgierda Szlekysa i Władysława Wincze, produkowany przez Spółdzielnię Ład od 1946 prezentuje bezpretensjonalną formę wynikającą z obróbki drewna, zgodnej z jego właściwościami, skonstruowaną wg dawnych rzemieślniczych reguł oraz wyraźne inspirowaną wiejską snycerką. Kolejny istotny dla polskiego wzornictwa kierunek poszukiwań związany był ze środowiskiem architektów i malarzy związanych z grupami Blok i Praesens, zainspirowanych awangardowym ruchem w sztuce europejskiej. Formy i technologie odkryte przez projektantów Bauhausu, m.in. meble wykonywanie z giętych stalowych rurek szybko zostały przyswojone i zaadaptowane do warunków w innych krajach europejskich. O popularności tej technologii najwymowniej świadczy fakt, że meble wykonane ze stali chromowej, skóry i pluszu znalazły się na wyposażeniu rezydencji prezydenta Ignacego Mościckiego Zameczku w Wiśle, zaprojektowanego przez Adolfa Szyszko-Bohusza oraz jego współpracowników Andrzeja Pronaszkę i Włodzimierza Padlewskiego w latach Stół do gry z czarnych oksydowanych rurek giętych odzwierciedla popularność i szerokie zastosowanie technologii łączącej funkcjonalność z niskimi kosztami produkcji do produkcji sprzętów o bardzo różnym zastosowaniu. Modernizm i tzw. styl międzynarodowy stał się modny i był stosowany chętnie w wyrobach takich jak: lampy, zegary, zastawa stołowa. Oderwany już od swoich teoretycznych i społecznych konotacji przeniknął do innego, modnego kierunku art deco. Styl art deco, zarówno w nurcie narodowym, jak i międzynarodowym, ogólnoeuropejskim uznawany jest za niezwykle ważne historycznie ogniwo w rozwoju sztuki XX w. Charakteryzował się tendencją do mocnych, zwartych konstrukcji, spiętrzania brył, jej obłości, symetrii, geometryzacji i rytmizacji układów oraz używania czystych, świetlistych kolorów, m.in. w stosowanych w meblach fornirach². Mimo panującego w latach 30. kryzysu, polskim firmom udało się zbudować swój wizerunek w oparciu o wzornictwo. Wyroby polskiego przemysłu wreszcie mogły poszczycić się doskonałym wzornictwem. Warto tu wymienić porcelanę z Ćmielowa, szkło stołowe i toaletowe hut Niemen i Zawiercie, lampy firmy Marciniak, wyroby firm Norblin, Fraget, Braci Hennenberg (wyroby metalowe), motocykl Sokół, lokomotywę Pm-36, samoloty Łoś i Wicher. Serwis Kula projektu Bogdana Wendorfa z 1934 roku, wyróżniający się spośród ówczesnej produkcji fabryki swoją awangardową, geometryczną formą i prostą dekoracją kolorystyczną, wpisuje się jako jeden z nielicznych w zachodnioeuropejską konwencję stylu art deco. Zmiana polityczna, jaka nastąpiła w Polsce po wojnie, spowodowała m.in. wprowadzenie planowej gospodarki centralnie zarządzanej oraz upaństwowienie przemysłu. Wzornictwo miało się stać elementem państwowej polityki kulturalnej. Wanda Telakowska, propagatorka wzornictwa, organizatorka, założycielka i pierwsza dyrektorka Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie (1950) już w pierwszych latach powojennych, zdając sobie sprawę z wartości polskich projektów i przewidując ich znaczenie dla kultury, systematycznie gromadziła najoryginalniejsze prace polskich projektantów. Tkaniny, biżuteria, wyroby ze szkła i porcelany, meble, ubiory, przedmioty, które weszły do masowej produkcji, ale też prototypy wykonane w jednym tylko egzemplarzu, a nawet projekty, które pozostały wyłącznie na papierze. Weszły do kolekcji należącej najpierw do BNEP, potem do Instytutu Wzornictwa Przemysłowego następnie zostały przekazane Muzeum Narodowemu w Warszawie, gdzie stały się ważną częścią największego w Polsce zbioru wzornictwa. Po roku 1955 nastąpił kilkuletni okres odwilży. Rozpoczął się jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. Narodził się specyficzny styl, nazywany często stylem form organicznych, estetycznie nawiązujący do projektów Alvara Aalto, Eero Saarinena Charlesa i Ray Eamesów, Lucienne i Robina Day, rzeźb Henry ego Moore i malarstwa Pabla Picassa. Najważniejszą kategorią stała się nowość i nowoczesność. We wzornictwie pojawiły się wówczas formy o miękkich, asymetrycznych konturach, organiczne, wrzecionowate kształty, żywe, kontrastowe kolory. Lata 50. i 60. to także czas eksperymentowania z nowymi tworzywami. Ten kierunek projektowania rozwijał się intensywnie na Zachodzie, przyczyniając się do powstania przełomowych w historii światowego wzornictwa projektów, czego doskonałym przykładem jest kolejna ikona designu prezentowana na wystawie i w katalogu, wykonany z jednego kawałka tworzywa Panton Chair Vernera Pantona z 1960 roku. W Polsce wyjątkowym przykładem takich poszukiwań jest fotel z włókna szklanego Romana Modzelewskiego z 1961 roku. W latach 50. obok fascynacji materiałami syntetycznymi, powróciła również moda na surowce naturalne, takie jak trzcina, wiklina czy gięte drewno. Najwybitniejszym twórcą mebli z wikliny był Władysław Wołkowski. Jego dzieła stanowiły kwintesencję stylu epoki. 3
6 Mimo żelaznej kurtyny i braku możliwości wymiany myśli artystycznej i wzajemnych inspiracji z twórcami innych krajów europejskich polskie projekty ceramiki, mebli i tkaniny w stylu z lat 50. i 60. są jednymi z najlepszych realizacji tego czasu w Europie, co znajdywało swoje odzwierciedlenie m.in. w sukcesach polskiego wzornictwa na zagranicznych wystawach. Mimo to, sytuacja polityczna spowodowała, że nie mogły zrobić wielkiej światowej kariery. Uniemożliwiono m.in. współpracę Romanowi Modzelewskiemu z Le Corbusierem, który chciał na Zachodzie produkować jego słynny fotel z żywicy na polskiej licencji, a także Lubomirowi Tomaszewskiemu, z którym chciał podjąć współpracę szef słynnej brytyjskiej wytwórni porcelany Studio Line Rosenthal. Dziś wzornictwo tego okresu odkrywane i docenione jest nie tylko w kraju, ale wreszcie także za granicą projekty, zarówno Modzelewskiego, jak i Tomaszewskiego znajdują się w kolekcji Victoria and Alberts Museum. Jeszcze jednym szczególnym osiągnięciem tego okresu są projekty porcelany, a także fajansowe wyroby z Włocławka potocznie nazywane Pikasami. Stanowią kwintesencję stylu epoki i cieszą się dużym powodzeniem wśród kolekcjonerów do dziś. Do najwybitniejszych realizacji należą projekty dwóch serwisów do kawy czarnej i białej Dorota i Ina zaprojektowane w latach przez Lubomira Tomaszewskiego, projektanta działającego w Zakładzie Szkła i Ceramiki IWP. Wraz z trojgiem innych projektantów działających w Zakładzie Henrykiem Jędrasiakiem, Hanną Orthwein i Mieczysławem Naruszewiczem przyczynili się znacznie do wysokiego poziomu wzornictwa przemysłowego tego czasu. W II połowie lat 60. i latach 70. polskie wzornictwo zwrócone było bardziej w stronę techniki, niż sztuki. Stylistyka wielu polskich wyrobów wpisywała się w światowe tendencje, w tym techniczny charakter, oparty o założenia naukowego operacjonalizmu teorii stworzonej w Hochschule für Gestaltung w Ulm. Wśród ciekawszych dokonań polskich projektantów można wymienić np. proste, a zarazem nowotarskie technologicznie szkło Jana Sylwestra Drosta, twórczo nawiązującego do najnowszych światowych tendencji. W obliczu wydarzeń lat 80., powolnej destrukcji systemu politycznego wzornictwo przemysłowe i zagadnienia estetyki produkcji, zeszły na dalszy plan. Projektanci rozpoczęli działalność projektową i niejednokrotnie wytwórczą, zakładając niewielkie prywatne firmy (MASS Studio, IDEA, MIMO, FORMA, KARTA, design studio KONCEPT, CREAP). Zniesienie cenzury, otwarcie granic w latach 90. przyniosło wolność działań twórczych, ale także pewne zagrożenia i wyzwania. Dla polskiego wzornictwa konieczność nieuniknionego konkurowania z wzorami i wzorcami napływającymi z Zachodu. Powstały wówczas firmy projektowe istniejące do dziś jak Ergo Design, Triada Design, Towarzystwo Projektowe. Współczesny polski design, po 2000 roku, to projekty o dużym potencjale rynkowym, prezentujące twórcze podejście do nowoczesnych technologii, materiałów i form. Współcześni polscy projektanci nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. Nadają swoim projektom znaczenie wykraczające poza funkcje użytkowe czy dekoracyjne, podejmując niejednokrotnie dialog z użytkownikiem lub zapraszając go do własnych działań z obiektem. Taki kierunek działań można dostrzec np. w twórczości projektantów porcelany Kariny Marusińskiej (m.in. Reproducts) i Bogdana Kosaka (Stroiki sentymentalne), którzy w swoich realizacjach przywracają do życia i nadają nowe role odpadom produkcji masowej porcelany. Projekty Agnieszki Lasoty to z kolei prace na pograniczu sztuki i wzornictwa. Projektantka zamyka w szklanej konstrukcji fragmenty zabytkowych mebli, jak gdyby próbując ocalić od zniszczenia. Za pomocą projekcji przywołuje chwile świetności mebla. Prace Oskara Zięty to realizacje, które wykorzystują możliwości nowych materiałów, nauki, zaawansowanych technologii. Stanowią wyraz bardzo ciekawego kierunku, w jakim podąża obecnie światowy design. Idea projektów Oskara Zięty jest ściśle powiązana z myśleniem o materiale, technice i drodze do doskonalenia jego wykorzystania. Jest to przykład designu, który w zastosowaniu nowych technologii znajduje sposób na nieznane wcześniej podejście do projektowania tradycyjnych sprzętów. To także przykład designu, który odwołuje się do poczucia humoru użytkowników i nawiązuje pewnego rodzaju grę z odbiorcą jego meble wykonane w technologii FIDU, udają, coś czym nie są, nie są czymś, czego byśmy się po nich spodziewali forma, materiał, wykonanie, nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Jeszcze innym przykładem zastosowania stosunkowo nowego materiału są lampy Genotyp projektu Tomka Rygalika, wykonane przy użyciu materiału DuPont Corian. Struktura pozwalająca na specyficzne przepuszczanie światła ujawniła zupełnie nowe, ciekawe zastosowanie. Swoją formą lampy Genotyp nawiązują do archetypu lampy. Maksymalna prostota ich formy ma za zadanie wydobycie urody materiału i delikatnych efektów świetlnych. Inspiracją dla wielu polskich projektantów jest także rodzima tradycja i rzemiosło. Tradycyjne rzemiosło odcięte już od swych korzeni przybrało dziś bardziej współczesną formę. Przykładem takiego twórczego podejścia do rzemiosła i sztuki ludowej jest dywan Joanny Rusin Pasanka. Fotele z serii Transformacja pracowni Fawory odwołują się z kolei do tradycji polskiego wzornictwa przemysłowego. Użyta do nich stalowa konstrukcja mebli z lat 70. stała się tłem do autorskich, nowatorskich poszukiwań formalnych i materiałowych. Zwarta, kubiczna bryła, a jednocześnie miękkie, wyoblone formy foteli Agnieszki Bąk nawiązują natomiast do stylu mebli z lat 50. Najważniejsze nagrody w międzynarodowych konkursach, targach i wystawach, jak Red Dot Design Award, DMY Award, przyznawane polskim projektantom, świadczą najlepiej o tym, że nasze wzornictwo jest atrakcyjne także dla europejskiego odbiorcy i może z powodzeniem konkurować z projektantami z innych krajów. Ostatnie lata przyniosły w Polsce oczekiwany, wyraźny wzrost zainteresowania polskim wzornictwem. Ukazuje się coraz więcej specjalistycznych publikacji, pozwalających na stworzenie syntetycznego obrazu tej dziedziny. Tworzeniem kolekcji designu powoli, lecz systematycznie uzupełnianych o współczesne realizacje polskich projektantów zajmuje się też coraz więcej ośrodków muzealnych. W Polsce dopiero zaczynamy odkrywać bogactwo i różnorodność naszego wzornictwa, co niesie ze sobą szansę na zdobywanie rzeczy niezwykłych i unikatowych. To najlepszy czas, aby zainicjować własne poszukiwania i zdobyć dobry,polski projekt w przystępnej cenie. Zwłaszcza, że uwarunkowania historyczne, polityczne i ekonomiczne sprawiły, że najciekawsze przykłady naszego wzornictwa, to często krótkoseryjne lub nawet jednostkowe, unikatowe realizacje, projekty wykonywane na zamówienie, powstałe w warsztatach rzemieślniczych, z nadzieją na wprowadzenie do produkcji masowej w przyszłości. Dlatego też, tak ważne jest poznawanie i odkrywanie nazwisk projektantów, producentów stojących za projektami, które stały się symbolem swoich czasów i określiły charakter polskiego i europejskiego designu. Tak, jak w przypadku budowania każdej kolekcji sztuki, przystępując do kolekcjonowania designu należy podjąć decyzję o profilu kolekcji. W przypadku wzornictwa, może być budowana według kilku kluczy chronologicznego, tematycznego, związanego z daną dziedziną, np. porcelaną z lat 50. i 60., może opierać się na nazwisku projektanta, wytwórni, stylu np. polskim lub międzynarodowym art deco, stylu międzynarodowym, może to być kolekcja współczesnej porcelany unikatowej, lub designu konceptualnego. Dla jednych ciekawsze okażą się ikony designu, dla innych jedynie unikatowe, niepowtarzalne wzory, jednostkowe przedmioty. Kierunków jest wiele, a każdy wybór może stać się początkiem unikalnego i cennego zbioru wzornictwa. Mamy nadzieję, że prace prezentowane na wystawie i Aukcji zachęcą Państwa do poznawania historii wzornictwa i budowania własnej kolekcji designu. Katarzyna Figura ¹ Przemyśleć u/życie Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne. Monika Rosińska, Warszawa 2010, s. 36 ² Irena Huml, Polskie art deco w Krakowie, Design Wiadomości IWP, nr 1-2, 1994, s
7 1. BOGDAN WENDORF, Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych Spółka Akcyjna Ćmielów w Ćmielowie Serwis kawowy Kula, 1 poł. XX w. Porcelana szkliwiona, złocenia; wymiary: czajniczek wys. 15 cm dł. 20 cm szer. 13 cm; mlecznik: wys. 7,5 cm, dł. 11 cm; szer. 8 cm; cukiernica wys. 11 cm, dł. 14 cm, szer. 10 cm, filiżanka wys. 4,5 cm, dł. 8 cm, szer. 7 cm; spodek wys. 1,5 cm, śr. 11 cm; sygnowane: pieczątka: w trójkącie litera Ć, pod trójkątem ĆMIELÓW, numer 2012, tłoczona sygn. Cena wywoławcza: 8500 zł FABRYKA PORCELANY I WYROBÓW CERAMICZNYCH SPÓŁKA AKCYJNA ĆMIELÓW W ĆMIELOWIE W okresie międzywojennym Zakłady w Ćmielowie stały się potentatem w produkcji porcelany na polskim rynku. Wydamy w 1938 katalog wyrobów obejmuje 580 pozycji. Fabryka realizowała również zastawy o charakterze reprezentacyjnym, m.in. dla Prezydenta Ignacego Mościckiego. W latach rozpoczęto produkcję nowoczesnych, utrzymanych w stylistyce art deco wzorów zakupionych w paryskiej pracowni Bogdana Wendorfa: Płaski, Kaprys oraz Kula. Spośród tych trzech serwisów Kula posiada najbardziej awangardową, geometryczną formę. Serwis dekorowano jednolitym szkliwem, w całości, lub tylko dolne partie czerepów, oraz złocono podstawy i uchwyty. Istniała również wersja dekoracji w formie geometrycznych wzorów w formie zachodzących na siebie kółek złotych i czerwonych. W latach 90. odtworzono serwis i przygotowano dziesięć całkowicie nowych wzorów dekoracji. Źródło: Barbara Banaś, Serwis Kula, w: Rzeczy pospolite. Polskie wyroby , Warszawa BRACIA HEMPEL Zestaw sztućców środka stołu art deco, Warszawa, ok r. Sześcioelementowy srebrny, pozłacany komplet sztućców środka stołu: chochla do zupy, łopatka i widelec do serwowania ryb, para łyżek sałatkowych, chochelka do sosu, sygn. Br Hempel, srebro 3. próby, częściowo złocone, waga łączna 700 g. Cena wywoławcza: 4500 zł 5
8 3. KOMPLET DO KAWY I HERBATY, FRANCJA, l. 20. XX w. Srebrny komplet składający się z dwóch dzbanków, mlecznika i cukiernicy, wymiary: wysokość dzbanków: 22 i 24 cm, mlecznik 11 cm, cukiernica 16 cm; srebrna próba: 1, państwowa punca głowa Minerwy oraz monogram złotnika : gwiazdka i F.L. w rombie, waga: 2390 g. Cena wywoławcza: zł 4. RUTH I WILLIAM GERTH, Chase Brass & Cooper Company Wazon art deco, ok Mosiądz chromowany, mosiądz chromowany, wys. 23 cm, średnica podstawy 9 cm. Wazon w formie konstrukcji z rur umieszczonej na okrągłej podstawie Cena wywoławcza: 1250 zł RUTH GERTH (ur r., zm r.) i WILLIAM GERTH Ruth i William Gerth byli jednymi z najbardziej wpływowych i najważniejszych projektantów w firmie Chase and Brass Company. Twórcy najbardziej nowatorskich form i najlepiej sprzedających się przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych w historii firmy. Chase Brass & Copper Company firma założona w 1876 r. w Waterbury w Connecticut w Stanach Zjednoczonych, w 1930 roku rozpoczęła linię chromowanych, mosiężnych i miedzianych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych pod nazwą Speciality Line. Dla firmy Chase projektowali czołowi projektanci wzornictwa tamtych czasów, jak Walter von Nessen, Rockwell Kent, Lurelle Guil, małżeństwo Gerth, Rusell Wright, Harry Laylon i wielu innych. Ich projekty dla Chase odegrały ważną rolę w kształtowaniu wyjątkowego charakteru amerykańskiego Art Deco. Linia Chase Specialty Line produkowana była około dwunastu lat, aż do 1942 roku. Powstało w tym czasie ponad 500 przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych i ponad 500 lamp i opraw oświetleniowych Chase Company. 6
9 5. ALEXANDER STURM Para podstawek do jajek, Wiedeń, 1920 Srebro, wys.: 9,5 cm; próba: 3 ; sygn. puncą austriacką, puncą warsztatową oraz nr 67499, waga: 216 g. Cena wywoławcza: 1450 zł 6. MLECZNIK, SZWAJCARIA, PRZED 1934 r. Srebro, wysokość: 6,5 cm, śr.: 10 cm; próba: 835, waga: 108 g; sygn. państwowa kuropatwa, ryty numer Cena wywoławcza: 400 zł 7
10 7. MOSER, KARLSBAD Wazon, lata 20. XX w. Szkło, szlifowane, o ośmiobocznej stopie, i szlifach poziomych i pionowych, wysokość: 15 cm; na spodzie trawiona sygnatura: Moser Karlsbad. Cena wywoławcza: 700 zł MOSER Historia Huty szkła Moser rozpoczęła się w roku 1857, gdy Ludwig Moser założył w Karlowych Varach (ówczesnym Karlsbadzie) pracownię zdobniczą i sklep ze szkłem. Huta szkła założona w Dworach koło Karlowych Warów rozpoczęła produkcję w 1893 roku pod nazwą Ludwig Moser & Söhne, specjalizując się w produkcji szkła według własnej technologii- tak zwany kryształ bezołowiowy (czeski kryształ). Ludwog Moser posiadał oficjalny tytuł dostawcy szkła na dwór Franciszka Józefa I, zaopatrywał Perskiego szacha i angielskiego króla Edwarda VII. 8. BACCARAT Wazon Baccarat, Francja, 1920/30 Szkło bezbarwne, szlifowane, wysokość: 24,6 cm; na spodzie sygnatura: Baccarat France Cena wywoławcza: 1900 zł BACCARAT Słynna fabryka produkująca wysokiej jakości szkło kryształowe powstała w 1764 roku w Baccarat Produkcja wysokiej klasy kryształów (żyrandoli czy butelek perfum) zapewniła przedsiębiorstwu ogólnoświatową reputację. W 1907 roku do asortymentu Baccarat dołączyły flakony do perfum największych kreatorów: Coty, Elizabeth Arden, Guerlain, Dior, Montana, Versace, Lancome. Asortyment Baccarat to przedmioty dekoracyjne takie: jak świeczniki, lichtarze, wazony, zastawy stołowe: kielichy i karafki i wiele innych bibelotów i przedmiotów codziennego użytku. 8
11 9. SZAFA, l. 20./30. XX w. Szafa fornirowana brzozą falistą lub cytryną i czeczotą topolową, z pięcioma komorami, dwiema zamkniętymi drzwiczkami (z lewej strony wyższymi, jednoskrzydłowymi, z prawej dwuskrzydłowymi), pozostałe klapą i przesuwnymi taflami szklanymi, wymiary: wys. 136 x 146 x 49 cm. Mebel o prostych ściankach kontrastowanych z łukowatymi podporami i obrzeżami blatów o profilu półwałka. Cena wywoławcza: 1900 zł 10. KREDENS - POMOCNIK, l. 20./30. XX w. Kredens fornirowany brzozą falistą lub cytryną i czeczotą topolową, z dwiema komorami, prawa wyższa, z jednoskrzydłowymi drzwiczkami, lewa z dwiema szufladami; powyżej mieszczące się pod blatem wnęki, wymiary: 54 x 62 x 30 cm. Mebel o prostych ściankach kontrastowanych z łukowatymi podporami i obrzeżami blatów o profilu półwałka. Cena wywoławcza: 900 zł 9
12 11. MARCEL BREUER Para foteli Wassily Lounge Chair / B3 Chair, producent Knoll, 1925/do 1989 r. Skóra bydlęca, stal chromowana, wym.: 77 x 76 x 70 cm, tłoczona sygnatura M Breuer w lewym górnym rogu oparcia. Stan dobry, uszkodzona skóra na siedzisku jednego fotela. Cena wywoławcza: 4000 zł MARCEL BREUER (ur r., zm r.) Architekt i projektant form przemysłowych pochodzenia węgierskiego, działający w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Jeden z największych architektów i projektantów XX w. Przedstawiciel funkcjonalizmu i stylu międzynarodowego. Jeszcze jako student Bauhausu objął kierownictwo pracowni meblarskiej. Na początku lat 30. został kierownikiem pracowni Waltera Gropiusa. Wraz z nim przeniósł się do USA gdzie objął stanowisko profesora w Harvardzie. Od 1946 r. rozwinął samodzielną praktykę w Nowym Jorku. Projektował formy przemysłowe, budynki biurowe, domy jednorodzinne. Prezentowany w 1925 roku fotel Wassily, znany również jako Model B3, to jeden z jego najsłynniejszych projektów i jednocześnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych dzieł światowego dizajnu. Według tradycji miał być zaprojektowany do domu malarza Wassily Kandinsky'ego, swoją nazwę zyskał jednak dopiero kilka dekad później, za sprawą włoskiego producenta, który wznowił produkcję krzesła. Uznawany za pierwszy mebel wykonany całkowicie z metalowych rurek. Inspiracją dla konstrukcji miała być kierownica roweru Breuera Adler. Po raz pierwszy zostały wyprodukowane pod nazwą Model B3 przez firmę Thonet w końcu lat 20. XX w. Po II wojnie światowej firma Gavina zaczęła produkować fotel w jego najbardziej znanej skórzanej wersji. Od 1968 roku właścicielem Gaviny został Knoll, który do dziś produkuje meble projektu Marcela Breuera. 10
13 12. FABRYKA ŻYRANDOLI ELEKTRYCZNYCH ANTONIEGO MARCINIAKA SA W WARSZAWIE Lampa na biurko, model nr 1057, l. 30. XX. Lampa mosiężna, niklowana. Wymiary: wys. 42, szer. klosza 25 cm, szer. ok. 22 cm; sygn. A. Marciniak, na spodzie wybity numer Cena wywoławcza: 2000 zł FABRYKA ŻYRANDOLI ELEKTRYCZNYCH ANTONIEGO MARCINIAKA SA W WARSZAWIE (zał. 1910) Fabryka powstała w 1910 roku, jako mała pracownia brązownicza. W 1923 roku została przekształcona w Spółkę Akcyjną i stała się jednym z największych w kraju producentów elektrycznego oświetlenia. O wysokiej renomie, jaką cieszyły się wyroby firmy świadczą duże zamówienia rządowe m.in. do gmachu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym do gabinetu ministra Józefa Becka oraz do Zameczku prezydenta Ignacego Mościckiego. Lampy wykonywano z dużą dbałością o materiały odlewano z brązu, mosiężne polerowano, niklowane polerowano, oksydowano i chromowano. W 1923 roku Firma Marciniaka nawiązała stałą współpracę z profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (późniejszej ASP) znanym grafikiem Edmundem Bartłomiejczykiem, który do czasów wojny był kierownikiem artystycznym w fabryce i twórcą zapewne większości projektów lamp i żyrandoli. Źródło: Hubert Bilewicz, Żyrandole wykwintne. O oprawach oświetleniowych warszawskiej firmy Antoniego Marciniaka, w: Wiadomości IWP Design, nr 1-2, 1994, s STÓŁ DO GRY, l. 20./30. XX w. Stolik kwadratowy i 4 krzesła sprężynujące z rurek stalowych oksydowanych na czarno i giętej sklejki, stół, wymiary: wys. 66,5 x 74 x 74 cm; 4 krzesła: wys. 84, szer. 39 cm, gł. 39cm; Szkielety mebli wykonane z pojedynczych rurek o załamanej linii, w stole tworzącej zamknięty obwód, w krzesłach otwarty od góry. Blat stołu drewniany, z prostym obramieniem ujmującym nieznacznie obniżoną część środkową. Krzesła podparte na dwóch frontowych nogach, zagiętych u dołu w poziomą, stabilizującą podstawę, u góry przechodzące w boczne ramiaki siedzenia i oparcia. Siedzenia płytowe, esowate, od frontu półkoliście wywinięte; oparcia analogiczne, wygięte w linii pleców. Pierwsze tego rodzaju fotele i krzesła z elastycznym szkieletem z rurek stalowych umożliwiającym lekkie kołysanie zaprojektowali M. Breuer i M. Stam, w latach Dzięki swojej trwałości, lekkości i funkcjonalności nalazły zastosowanie nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w biurach, sklepach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej. Cena wywoławcza: 4500 zł 11
14 14. ZEGAR KWADRANSOWY ART DECO, l. 20./30. XX w. Skrzynia fornirowana, okleina orzechowa, szkło szlifowane, wymiary 61 x 35 x 17 cm. Cena wywoławcza: 1800 zł 15. ZEGAR KOMINKOWY ART DECO, l. 20./30. XX w. Obudowa z marmurowa. Wymiary: 26 x 39 x 12,5 cm. Cena wywoławcza: 1200 zł 16. DUCADO, NIEMCY Zegar wiszący, l. 60. XX w. Skrzynia drewniana. Wymiary: 26 x 22 x 6 cm. Cena wywoławcza: 700 zł 12
15 17. GABINET ART DECO, l. 20./30. XX w. Biurko i szafa biblioteczna w okleinie orzechowej, biurko wymiary: wysokość 76 cm, szerokość 166 cm, głębokość 82 cm; biblioteka wymiary: wysokość 172 cm, szerokość 228 cm, 50 cm. Cena wywoławcza: 9000 zł 18. FABRYKA MEBLI GIĘTYCH MAZOWIA, RADOMSKO Fotel, 1913/1939 Fotel z drewna giętego, tapicerowany, wymiary: 83,5 x 55 x 54 cm; oryginalna nalepka: Mazowia Radomsko. Cena wywoławcza: 900 zł FABRYKA MEBLI GIĘTYCH MAZOWIA Historia zakładu Mazowia wiąże się osobą Michaela Thoneta wiedeńskiego wynalazcy prekursorskiej metody gięcia drewna bukowego. Ogromna popularność mebli robionych techniką gięcia na gorąco sprawiła, że synowie Michaela Thoneta August i Karol zaczęli zakładać w Europie kolejne fabryki mebli również w Polsce. W latach 80. XIX w. wybudowali w Radomsku dużą Fabrykę Mebli Giętych Bracia Thonet (Thonet Mundus), co przyczyniło się do powstania dużego ośrodka meblarstwa w Radomsku. W 1913 roku uruchomiono tu również inne fabryki mebli giętych, które produkowały podobny asortyment wyrobów z giętego drewna, jak Zakład Produkcji Mebli Giętych Ksawery Wünsche i S-ka czy duża wytwórnia mebli giętych Mazowia, która w została zamknięta w 1939 roku. 13
16 19. ŻYRANDOL ART DECO, l. 20. XX w. Stal niklowana, pięcioramienny, wymiary: wys. 88 cm, szer. ok. 68 cm. Cena wywoławcza: 4200 zł 20. ŻYRANDOL ART DECO, l. 20. XX w. Metal niklowany, szkło barwione, trawione; wymiary: 82 x 60 x 60 cm. Cena wywoławcza: 2000 zł 14
17 21. SÈVRES, FRANCJA Wazon, wczesne l. 20. XX w. Szkło kryształowe, wymiary: 13 x 7,5 x 7,5 cm; sygn. trawiona na spodzie: Sevres FRANCE. Cena wywoławcza: 200 zł 22. RENÉ JULES LALIQUE Misa, l. 30./40. XX wieku Szkło, wymiary: wys.: 6,5 cm, śr.: 33 cm; sygn. diamentowym piórem na spodzie misy. Cena wywoławcza: 2900 zł 23. RENÉ JULES LALIQUE Misa, l. 30./40. XX wieku Szkło, wymiary: wys.: 9,5 cm, śr.: 25,5 cm.; sygn. diamentowym piórem na spodzie misy. Cena wywoławcza: 2400 zł RENÉ JULES LALIQUE (ur r., zm r.) Artysta tworzący w szkle, jubiler. Zajmował się wyrobem butelek na perfumy, waz, wazonów, świeczników, zegarków, biżuterii i podobnych form sztuki użytkowej. Pracował dla firm jubilerskich, m.in: Cartier, Boucheron. W 1884 założył wraz z jubilerem Varenne firmę Lalique & Varenne. W następnym roku założył własną firmę produkującą wyroby według jego własnych projektów. W roku 1908 zaczął produkcję flakonów do perfum dla firmy François Coty. Od roku 1911 zaczął tworzyć wyłącznie w szkle. Francuski jubiler i projektant odkrył dla świata dwa rodzaje szkła - opalizujące, które znane było wcześniej, ale nigdy nie miało tak dekoracyjnego charakteru i kryształowe szkło prasowane. To ostatnie powstaje przez wtłaczanie szkła przechowywanego w ceramicznych naczyniach do metalowych form za pomocą prasy. Nowatorstwo Lalique'a polegało na tym, że po wyjęciu z form szkło było jeszcze ręcznie rzeźbione i polerowane - w ten sposób udało się połączyć produkcję masową (choć na małą skalę) z indywidualnym charakterem każdego egzemplarza. To właśnie projektowanie kryształowych przedmiotów przyniosło mu uznanie i światową sławę. Do dziś symbolem marki Lalique jest kryształ: satynowy, szkliście transparentny, mleczny albo barwiony. Założona przez René Lalique'a firma w dalszym ciągu produkuje biżuterię, flakoniki do perfum i przedmioty sztuki użytkowej: lampy, stoły, wazony, lustra. Jego prace poszukiwane są przez kolekcjonerów na całym świecie. 15
18 24. WŁADYSŁAW WINCZE, OLGIERD SZLEKYS, PRODUCENT SPÓŁDZIELNIA ARTYSTÓW ŁAD, WARSZTATY WYTWÓRCZE W KŁODZKU Krzesło Sarenka, projekt 1942, produkcja poł. l. 60. XX w. Drewno sosnowe, palone, lakier, 66 x 30 x 42 cm Cena wywoławcza: 500 zł OLGIERD SZLEKYS (ur r., zm r.) Architekt wnętrz, projektant mebli. Studia w l PSSZiPA Poznań, Wydział Architektury Wnętrz (prof.karol Maszkowski) SSP Warszawa, Wydział Architektury Wnętrz, dyplom w 1939 r. W latach pracował jako projektant w Spółdzielni Artystów ŁAD. W latach prowadził własną pracownię doświadczalną (z W. Wincze i W. Jaworskim). Współpracował z BNEP, a następnie IWP. Należał do grona najwybitniejszych projektantów mebli Spółdzielni ŁAD. W latach prowadził wraz z Władysławem Wincze spółkę autorską. Kontynuowali przedwojenny styl mebli. W małej firmie meblarskiej założonej wraz z Władysławem Jaworskim realizowali projekty przedwojenne, powstawały też prototypy, które produkował Ład po 1945 roku. WŁADYSŁAW WINCZE (ur r., zm r.) Aarchitekt wnętrz, projektant mebli. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej ( ), absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: architektury wnętrz w pracowni Wojciecha Jastrzębowskiego (dyplom ) oraz malarstwa pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego i Karola Tichego (dyplom ). Asystent prof. J. Czajkowskiego w pracowni Kompozycji i Płaszczyzn ( ); prowadził stolarnię w Warszawie ; dyrektor Ładu ; doradca ministra przemysłu ds. plastycznych; z-ca prof. w PWSSP we Wrocławiu 1948 r.; organizator i kierownik Zakładu Metalu i Drewna; dziekan Wydz. Architektury Wnętrz wrocławskiej PWSSP i kierownik Pracowni Architektury Wnętrz ( ). 25. WŁADYSŁAW WOŁKOWSKI Krzesło wiklinowe, l. 50. XX w. Siedzisko wraz z oparciem wyplatane z wikliny, konstrukcja drewniana, stan dobry, na siedzisku brakujące elementy wikliny. Cena wywoławcza: 1000 zł WŁADYSŁAW WOŁKOWSKI (ur r., zm r.) Studiował malarstwo, architekturę i pedagogikę na ASP w Warszawie. Tworzył rzeźby, przedmioty użytkowe i meble, używając wikliny, trzciny, słomy, sznurów konopnych i lnianych, drewna, piór (rzadziej metalu, szkła, mas plastycznych i bambusa). Ponieważ miał solidne podstawy wiklinowego rzemiosła, wszystko wyplatał sam. Jeszcze przed II wojną światową prace Wołkowskiego cieszyły się wielkim powodzeniem, największy jego sukces to złoty medal przyznany w 1937 r. na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na licznych wystawach w kraju i za granicą m.in. w Berlinie, Paryżu, Mediolanie, Nowym Jorku. Meble kupiły królowe angielska i belgijska, Muzeum Ziemi w Sztokholmie, ambasada Polski w Berlinie i kilka innych instytucji. Jego prace były wystawiane Największy zbiór prac Władysława Wołkowskiego można dziś oglądać w jego muzeum w Olkuszu. 16
19 26. BIURKO ŻALUZJOWE, koniec l. 40./I poł. l. 50. XX w. Drewno, fornirowane drewnem orzechowym, dębowym i czereśniowym. Wymiary: 91 x 84 x 60 cm. Projekt artysty z kręgu polskich architektów projektantów, biurka te były między innymi na wyposażeniu salonów Mody Polskiej. Cena wywoławcza: 5000 zł 27. JOHANNES ANDERSEN, CFC Silkeborg, Dania Stolik Smile, 1957 Drewno teakowe, blat o wymiarach 134 x 52 cm, wys. 50 cm. Pod blatem półka o zaokrąglonym kształcie. Stan zachowania bardzo dobry, na blacie kilka ciemnych przebarwień. Cena wywoławcza: 5500 zł JOHANNES ANDERSEN (ur r., zm r.) Duński designer, projektował min. dla szwedzkiej firmy Trensum i CFC Silkeborg i C.F. Christensen. Jego stolik Smile jest jednym z najlepszych przykładów jego twórczości - funkcjonalny, zabawny i delikatny zarazem. Drewno teakowe z którego stolik został wykonany było surowcem faworyzowanym przez duńskich projektantów w latach 50. XX w. Projekt Andersena prezentuje wysoki poziom wykonawstwa, jaki udało się osiągnąć duńskiemu przemysłowi meblarskiemu. Precyzyjne wykończenie mebla, idealna gładkość powierzchni, obróbka drewna zachowująca naturalność materiału, tradycyjne, rzemieślnicze wyczucie formy, materiału i detali. Wyrafinowana forma stolika- rzeźby, wspaniałe proporcje i dbałość o każdy szczegół to doskonały przykład duńskiego designu z połowy XX w. 17
20 28. LUBOMIR TOMASZEWSKI, ZAKŁADY PORCELANY ĆMIELÓW W ĆMIELOWIE Serwis do kawy Dorota, 1962/63 Porcelana, dekoracja jednobarwna, natrysk wybierany, wys. imbryka 14,5 cm dł. 20 cm (brak przykrywki); sześć filiżanek, wymiary: wys. 6 cm, śr. ok. 7,5 cm; sześć spodków, wymiary: śr. 11,5 cm, mlecznik, wys. ok. 10 cm, cukiernica, wys. 5 cm. Cena wywoławcza: 3500 zł LUBOMIR TOMASZEWSKI (ur r. w Warszawie) Studiował inżynierię oraz architekturę na Warszawskiej Politechnice, a następnie rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował jako projektant przemysłowy, zdobywając uznanie w Polsce i za granicą ( wystawy w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Norwegji i ZSSR). W 1966 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie do zajmuje się rzeźbą. W latach był profesorem na Wydziale Wzornictwa na Uniwersytecie w Bridgeport i Connecticut. Jego prace znajdują w kolekcjach prywatnych, korporacjach oraz muzeach, w USA, Europie Japonii. Lubomir Tomaszewski od 1961 roku prowadził w Zakładzie Szkła i Ceramiki w IWP badania nad skonstruowaniem nowego kształtu naczyń w żaden sposób nie nawiązującego do istniejących już form. W wyniku jego studiów m.in. nad cechami funkcjonalnymi, cechami fizycznymi płynów i mechaniką, powstały dwa serwisy (drugi serwis to Ina z 1962) o maksymalnie uproszczonej, zwartej bryle, pozbawione całkowicie wszystkich zbędnych detali i doklejanych elementów, jak ucho, czy wylew, nawiązujące do panujących wówczas tendencji stosowania form organicznych, biologicznych. To, co stanowi o nowatorstwie tego serwisu, to nieobrotowa forma imbryka w kształcie wysklepionej, zniekształconej powłoki półkuli. Serwis Tomaszewskiego o nowoczesnych formach, które nadawały mu charakteru dekoracyjnej rzeźby jest wyjątkiem w skali światowej. Wzbudził zainteresowanie m.in. Rosenthala, właściciela Studio Line. Dziś znajduje się m.in. w zbiorach Victoria and Albert Museum w Londynie i MN w Warszawie. 29. ZAKŁADY PORCELANY CHODZIEŻ W CHODZIEŻY Serwis kawowy, l. 60. XX w. Porcelana, szkliwiona, malowana, wymiary: dzbanek: wysokość 17,5 cm, śr. ok. 10 cm (brak przykrywki); 5 filiżanek, wys. 4,5 cm, śr. 6,5 cm, 5 spodków, śr. 11,5 cm, mlecznik, wys. 11,5 cm, śr.: 6,5 cm, cukiernica, wys. ok. 8 cm, śr. ok. 9 cm, sygn. na spodzie oraz ręczne sygnatury. Cena wywoławcza: 1800 zł 18
Bardziej szczegółowoPoczuj inspirację, stwórz z nami swoje meble
Poczuj inspirację, stwórz z nami swoje meble Kolekcja 2012 Gravity Meble sypialniane o unikalnym kształcie oraz charakterystycznie zaokrąglonymi krawędziami, które nadają wizualnej swobody. Przedstawianą
Bardziej szczegółowoNasza historia. Podbój świata. Tradycja zobowiązuje
Katalog produktów 2014 Nasza historia Od samego początku działalność naszej radomszczańskiej firmy oparta była na niezwykłym dziedzictwie pioniera produkcji mebli z giętego drewna Michaela Thoneta. Klasyczne
Bardziej szczegółowoROZJAŚNIJ SWOJĄ CODZIENNOŚĆ LAMPĄ TRIPOD
DREWNIANE LAMPY MARKI LIGHTWOOD ROZJAŚNIJ SWOJĄ CODZIENNOŚĆ LAMPĄ TRIPOD W aranżacji wnętrz, tak jak we wszystkich innych dziedzinach życia, obowiązują pewne style i trendy. Wnętrza o charakterze rustykalnym,
Bardziej szczegółowoPorcelana Bogucice od ponad 90 lat jest obecna na stołach w wielu zakątkach świata. Przez ten okres wprowadzono do produkcji wiele nowych form i dekor
Porcelana Bogucice od ponad 90 lat jest obecna na stołach w wielu zakątkach świata. Przez ten okres wprowadzono do produkcji wiele nowych form i dekoracji, a dzisiejsza kolekcja jest zwieńczeniem wieloletniego
Bardziej szczegółowoTargi wyposażenia wnętrz
Tekst i zdjęcia: Anna Krzystowska / www.2atelier.pl Targi wyposażenia wnętrz Saloni Milano kwiecień 2011 Właśnie zakończyły się najbardziej prestiżowe targi w branży wyposażenia wnętrz, odbywające się
Bardziej szczegółowoprawdziwa natura w Twoim salonie
prawdziwa natura w Twoim salonie O zlasu Pierwsze egzemplarze mebli tworzyłem z myślą o bliskich, chcąc sprawić im radość, ale również celem sprawdzenia samego siebie. Kolejne projekty pojawiły się bardzo
Bardziej szczegółowoprofile aluminiowe i drewniane
i drewniane »» Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem amerykańskiej firmy NielsenBainbridge, lidera na rynku wyrobów ramiarskich,»» W 1971 roku Helmar Nielsen założył jej pierwszą siedzibę w miasteczku Townsend,»»
Bardziej szczegółowoDla ceniących naturalne piękno drewna
Dla ceniących naturalne piękno drewna Milano 2014 1 Firma MEBLE OLEJNIKOWSKI została założona w 1991 roku przez Tadeusza Olejnikowskiego. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od nazwiska założyciela, co świadczy
Bardziej szczegółowoSZKŁO LAKIEROWANE DO TWOJEGO WNĘTRZA
SZKŁO LAKIEROWANE DO TWOJEGO WNĘTRZA CO Szkło to fascynujący materiał, znany od wieków. Zazwyczaj kojarzy się z gładką, przezroczystą i połyskującą powierzchnią, ale to nie jedyne jego oblicze. Współczesne
Bardziej szczegółowoKuchnia naturalna i graficzna, szafki wiszące powieszone nad wyspą ze zintegrowanym pochłaniaczem powodują, że jest ona nietuzinkowa.
tel/fax 02 2733357, kom. 600 392 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68-3-60-07 REGON 3572500 Inspiracje Piękna Kuchnia Kuchnia naturalna i graficzna, szafki wiszące powieszone nad wyspą ze zintegrowanym pochłaniaczem
Bardziej szczegółowoNumer ogłoszenia: ; data zamieszczenia: OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA. Ogłoszenie dotyczy: Ogłoszenia o zamówieniu.
Ogłoszenie powiązane: Ogłoszenie nr 2779-2014 z dnia 2014-01-07 r. Ogłoszenie o zamówieniu - Myszków 1. Opis przedmiotu zamówienia A) Przedmiotem zamówienia są dostawy mebli dla potrzeb projektu Profesjonalna
Bardziej szczegółowoStal w twoim wnętrzu... Katalog produktów
Stal w twoim wnętrzu... Katalog produktów Nasz asortyment Dzięki naszym dekoracjom stworzysz wysmakowane i niepowtarzalne wnętrze. W naszym asortymencie znajdziesz dekoracje ścienne, stojaki na wino, gazetniki,
Bardziej szczegółowo240,00 zł WYSYŁKA 48h Serwis obiadowo-kawowy 30el PORTO / DU
Serwis obiadowo-kawowy 30el PORTO / DU-5907666509159 6 talerzy obiadowych głębokich o średnicy 20,5 cm 6 talerzy obiadowych płytkich o średnicy 25,5 cm 6 talerzy deserowych o średnicy 20 cm 6 filiżanek
Bardziej szczegółowoARCHITEKTURA II Rzeczypospolitej inspiracje do przygotowania konkursowego LAPBOOKA
ARCHITEKTURA II Rzeczypospolitej inspiracje do przygotowania konkursowego LAPBOOKA MODERNIZM Cechy architektury modernistycznej: FUNKCJONALIZM, czyli architektura dostosowana do potrzeb: dostęp do świeżego
Bardziej szczegółowoSTWÓRZ WŁASNY STOLIK
COMBINE 2 Combine Combine 3 COMBINE Łączenie. I swoboda wyboru. Stolik do kawy, który jest najlepszym rozwiązaniem. Mając na uwadze zarówno pomieszczenie, jak i funkcję oraz wygląd. Pasuje do sofy, siedziska
Bardziej szczegółowoRobert Izdebski usługi stolarskie
Na indywidualne zamówienie klientów tworzymy tradycyjne, drewniane meble, o wysokim standardzie wykonania, wzornictwa i jakości materiałów. Kontynuujemy rodzinną tradycję stolarską sięgającą lat 50-tych
Bardziej szczegółowoplebiscyt dla projektantów na Łódź Design Festival
plebiscyt dla projektantów na Łódź Design Festival // o plebiscycie must have - plebiscyt must have to plebiscyt organizowany przez Design Festival od 2011 roku, najlepsze od polskich i trendy w krajowym
Bardziej szczegółowoK I M JESTEŚMY? DL A K OGO?
DLA ARCHITEKTÓW K I M JESTEŚMY? Jesteśmy producentem mebli industrialnych. Naszą pasją jest niedoceniany przez lata polski design lat 60-tych a także niebanalne współczesne wzornictwo użytkowe. Bazujemy
Bardziej szczegółowoZałożenia must have. must have to przede wszystkim nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą się posługiwać w kraju i za granicą;
Założenia must have must have to przede wszystkim nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą się posługiwać w kraju i za granicą; Edukacja przedsiębiorców w zakresie skutecznej promocji
Bardziej szczegółowoDom.pl Nowoczesna stodoła od środka. Projekt wnętrza najmodniejszego domu jednorodzinnego
Nowoczesna stodoła od środka. Projekt wnętrza najmodniejszego domu jednorodzinnego Pasterska Chata, dom położony nad Jeziorem Czorsztyńskim na południu Polski, został zwycięzcą w kolejnym międzynarodowym
Bardziej szczegółowoDom w Amarylisach. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Amarylisach
-440 Sułkowice, ul. Zarzecze, tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Aura kolorów i materiałów ujętych w nowoczesnej, designerskiej stylistyce, tworzy niezapomniane
Bardziej szczegółowoDom pod jarząbem G2. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom pod Jarząbem G2
-0 Sułkowice, ul. Zarzecze, tel/fax +8 7 8 6, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68--60-07 REGON 57500 Inspiracje Piękna Kuchnia Dom pod Jarząbem G Postęp technologiczny, który dokonuje się w tak
Bardziej szczegółowoZałącznik nr 1/1 do SIWZ Znak sprawy KA-2/040/2008
Załącznik nr 1/1 do SIWZ Znak sprawy KA-2/040/2008 Krzesło konferencyjne z chromowanym stelażem. Z tyłu oparcia maskownica z czarnego lub szarego tworzywa sztucznego. Krzesło konferencyjne rio chrom lub
Bardziej szczegółowolobos W S Z Y S T K O D O %! M E B L E W A T R A K C Y J N Y C H C E N A C H W I E L K A W Y P R Z E D A Ż E K S P O Z Y C J I M E B L O W E J
lobos W I E L K A W Y P R Z E D A Ż E K S P O Z Y C J I M E B L O W E J we Wrocławiu M E B L E W A T R A K C Y J N Y C H C E N A C H W S Z Y S T K O D O - 7 7 %! FOTEL OBROTOWY RAYA 23S -46% 750,-* 400,-*
Bardziej szczegółowotiago projekt: Stanisław Charaziak
tiago projekt: Stanisław Charaziak projekt: Stanisław Charaziak Jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie wzornictwem przemysłowym.
Bardziej szczegółowoDom w Miniaturce (N) Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Miniaturce (N)
e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Ciepła i przytulna propozycja kuchni, charakteryzująca się niebanalnym połączeniem faktur oraz kolorów. Lakierowane fronty MDF w kolorze białym ożywiają fornirowane
Bardziej szczegółowoOPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA ZAŁĄCZNIK NR 9 DO SIWZ CZĘŚĆ I
OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA ZAŁĄCZNIK NR 9 DO SIWZ CZĘŚĆ I lp. symb. element 1.1 - sala wielofunkcyjna 1. stolik techniczny 60x100, PARTER 1 Nogi stalowe, malowane proszkowo (kolor biały); blat i ścianki
Bardziej szczegółowoZakup wyposażenia biurowego do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Zakup wyposażenia biurowego do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie SZACOWANIE WARTOŚCI ZAMÓWIENIA Muzeum Wsi Kieleckiej zwraca się z uprzejmą prośbą o oszacowanie wartości zamówienia na dostawę
Bardziej szczegółowoKatalog lamp 2014 cz. 2
Katalog lamp 2014 cz. 2 foto aranz Szanowni Państwo, ddajemy do Państwa dyspozycji katalog lamp na rok 2014. Jest nam niezmiernie miło zaprezentować Państwu szeroką gamę kolekcji oświetlenia dekoracyjnego
Bardziej szczegółowoDom pod Liczi (G2) Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom pod Liczi (G2)
Inspiracje Piękna Kuchnia Fronty z wysokiej jakości laminatów HPL z imitacją przetartego drewna tartacznego to unikalne połączenie trwałości i wyglądu mebli.zastosowane w szafkach wiszących drzwi imitujących
Bardziej szczegółowoZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM
Temat działu 1. Tajniki malarstwa 2. Grafika sztuka druku Treści nauczania Czym jest malarstwo? malarstwo jako forma twórczości (kolor i kształt, plama barwna, malarstwo przedstawiające i abstrakcyjne)
Inspiracje Piękna Kuchnia Aura kolorów i materiałów ujętych w nowoczesnej, designerskiej stylistyce, tworzy niezapomniane wnętrze. Różnorodność usłojenia i idealnie satynowa płaszczyzna forniru odkrywa
Bardziej szczegółowostoły biurowe STB COMFORT
stoły biurowe STB COMFORT MALOW stoły biurowe STB COMFORT 2 Firma Malow jest czołowym producentem mebli metalowych w Polsce. Począwszy od 1989 roku, gama produkowanych przez nas mebli jest synonimem niezawodności,
Bardziej szczegółowoDom w Rododendronach 6 (W) Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Rododendronach 6 (W)
tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68--60-07 REGON 57500 Inspiracje Piękna Kuchnia Klasyczne, proste fronty meblowe w kolorze platyny i bieli wygięte w narożnikach nawiązują do stylu
Bardziej szczegółowopiękno kocha precyzję produkujemy w Polsce projektujemy i wykonujemy meble na wymiar wnosimy, montujemy i ustawiamy w pokoju
piękno kocha precyzję produkujemy w Polsce projektujemy i wykonujemy meble na wymiar tworzymy solidne meble z naturalnych materiałów dowozimy do domu wnosimy, montujemy i ustawiamy w pokoju Ambasador Rozbudowana
lobos W I E L K A W Y P R Z E D A Ż E K S P O Z Y C J I M E B L O W E J we Wrocławiu M E B L E W A T R A K C Y J N Y C H C E N A C H W S Z Y S T K O D O - 7 7 %! KRZESŁO KONFERENCYJNE MISHELL -53% 1 301,-*
Bardziej szczegółowoII POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA KONKURENCYJNA POLSKA POZNAŃ, 2-15 CZERWCA 2014
M i ędzynarodo w e Targ i P oznańsk i e II POWSZECHNA WYSTAWA KRAJOWA KONKURENCYJNA POLSKA POZNAŃ, 2-15 CZERWCA 2014 Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego WWW.PEWUKA.PL
Bardziej szczegółowooscar projekt: Stanisław Charaziak audytoria obiekty kultury
oscar projekt: Stanisław Charaziak audytoria obiekty kultury Sztuka w dobrej formie projekt: Stanisław Charaziak Jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Bardziej szczegółowookapy dekoracyjne Połączenie Stali nierdzewnej inox & Corianu DuPont TWORZENIE
okapy dekoracyjne Połączenie Stali nierdzewnej inox & Corianu DuPont TWORZENIE okapy dekoracyjne W niniejszym katalogu przedstawiamy owoc połączenia brandów dwóch producentów specjalizujących się w wyposażeniu
Bardziej szczegółowoINFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO ZAPYTANIA OFERTOWEGO pkt. II. Zamawiający zamawia następujące zestawy mebli do poszczególnych pomieszczeń GCK:
Załącznik nr 2 INFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO ZAPYTANIA OFERTOWEGO pkt. II. dotycząca usługi dostarczenia mebli i wyposażenia pomieszczeń: szatni, sali kameralnej, byłej galerii, sali instruktorów, kasy,
Bardziej szczegółowoDom w Groszku 4. Inspiracje Piękna Kuchnia
Inspiracje Piękna Kuchnia Naturalna, modernistyczna kuchnia. Czysta forma, stonowane kolory z wyważonymi dodatkami oraz geometryczne kształty nadają poczucie porządku i zorganizowania. Dominującym materiałem
Bardziej szczegółowoPaged dla pięciogwiazdkowych hoteli
Warszawa, 17 sierpnia 2015 roku Paged dla pięciogwiazdkowych hoteli W tym roku Paged zrealizował dwie prestiżowe inwestycje hotelowe. Dla Hotelu Grand Lubicz w Ustce i Rezydencji Nosalowy Dwór w Zakopanem
Bardziej szczegółowoOPIS TECHNICZNY Modyfikacja 05.02.2013 r. PAKIET I
OPIS TECHNICZNY Modyfikacja 05.02.2013 r. PAKIET I Załącznik nr 2 do SIWZ Załączone poniżej rysunki (zdjęcia) mają charakter poglądowy, obrazują tylko kształty i stylistykę, której Zamawiający wymaga.
Bardziej szczegółowoAukcja dzieł sztuki. X Jubileuszowy Bal Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 16 lutego 2019 r.
Aukcja dzieł sztuki X Jubileuszowy Bal Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 16 lutego 2019 r. CEL AUKCJI Dochód z aukcji przeznaczony jest na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci w Jaszkotlu
Bardziej szczegółowoDom w Bergamotkach (G2) Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Bergamotkach (G2)
tel/fax 0 733357, kom. 600 39 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68-3-60-07 REGON 3574500 Inspiracje Piękna Kuchnia Wymiar nowoczesnej i zarazem ponadczasowej kuchni. Frezowane uchwyty we frontach fornirowanych,
Bardziej szczegółowo3D by VOX ZASKAKUJĄCA FUNKCJONALNOŚĆ
ZASKAKUJĄCA FUNKCJONALNOŚĆ ZAGŁÓWEK MAŁY 99 zł WAZON WYSOKI PARELL SZKŁO 169 zł I NOWOCZESNA STYLISTYKA POJEMNIK Z POKRYWKĄ DUŻY CASSA 59 zł 3D by VOX to odpowiedź na światowe trendy meblarskie. Eleganckie
Bardziej szczegółowoDom w Kalateach 2 R O M I Q. I n s p i r a c j e. D o m w K a l a t e a c h 2. Biura Projektów ARCHON+ P i ę k n a K u c h n i a
tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 I n s p i r a c j e P i ę k n a K u c h n i a B i u r a P r o j e k t ó w A R C H O N + Elegancka kuchnia z ramowymi frontami z lakierowanego MDF-u wprowadza nieco klimatycznego
Bardziej szczegółowoDom w Robiniach R O M I Q. I n s p i r a c j e. D o m w R o b i n i a c h. Biura Projektów ARCHON+ P i ę k n a K u c h n i a
I n s p i r a c j e P i ę k n a K u c h n i a B i u r a P r o j e k t ó w A R C H O N + Kuchnia klasyczna kojarzy nam się z dużą ilością litego drewna, bogatymi zdobieniami i ciepłą kolorystyką bejcowania.
Bardziej szczegółowoPICOLO AVIGNON PODATKU. wybrane meble z linii Pres geline i Trendline. taniej o wartość podatku VAT TANIEJ O WARTOŚĆ. Kolekcja Prestigeline
wybrane meble z linii Pres geline i Trendline taniej o wartość podatku VAT Masywne fronty i metalowe uchwyty podkreślają prestiżowy charakter mebli. PICOLO AVIGNON Kształty brył i unikalne połączenie kolorystyczne
tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 I n s p i r a c j e P i ę k n a K u c h n i a + B i u r a P r o j e k t ó w A R C H O N Wyrafinowane połączenie nowoczesności i klasyki sprawia, że możemy naprawdę czuć się
Bardziej szczegółowoDom w Groszku 5 ROMIQ. Inspiracje Piękna Kuchnia
-0 Sułkowice, ul. Zarzecze, tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68--60-07 REGON 57500 Inspiracje Piękna Kuchnia Naturalna, modernistyczna kuchnia. Czysta forma, stonowane kolory z wyważonymi
Bardziej szczegółowoDom w Rododendronach 15. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+
tel/fax +48 37 38 64, kom. 600 39 600 e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Połączenie ciepłych kolorów oraz drewna z zimnym i surowym materiałem jaki użyty został do obudowy kominka, doskonale
Bardziej szczegółowoROMIQ. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Awokado 2
e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Duża otwarta na salon kuchnia jest pełna dziennego światła. Zabudowa zaspokoi zarówno fanów nowoczesnych, jak również tradycyjnych wnętrz. Do jasnego forniru
Bardziej szczegółowoROMIQ. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Bergamotkach (G2T)
Inspiracje Piękna Kuchnia Wymiar nowoczesnej i zarazem ponadczasowej kuchni. Frezowane uchwyty we frontach fornirowanych, wykończonych w satynie, blat z laminatu HPL w dekorze drewna, pojemna lodówka SIDE
Bardziej szczegółowoCeramika Europejska. w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole
Ceramika Europejska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole KATALOG WYSTAWY 15 stycznia - 18 marca 2011 Ceramika europejska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Katalog wystawy Koło 2011
Bardziej szczegółowoZałącznik nr 1a do SIWZ ORG-ZP.271.2.2012
Załącznik nr 1a do SIWZ ORG-ZP.271.2.2012 Lp. Rodzaj produktu i opis Ilość sztuk Cena netto Cena brutto POWIDZ 1. Łóżka sosnowe wraz ze stelażem- z tarcicy sosnowej 8-12%,bezżywiczne, bez przebarwień,
Bardziej szczegółowoAKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH IM. JANA MATEJKI W KRAKOWIE WYDZIAŁ ARCHITEKTURY WNĘTRZ
EFEKTY KSZTAŁCENIA DLA KIERUNKU ARCHITEKTURA WNĘTRZ STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA profil ogólnoakademicki w obszarze w zakresie sztuki WIEDZA u obszarowego 1. Wiedza o realizacji prac artystycznych K1_W01
Bardziej szczegółowoLada wyposażona w dwie półki na klawiaturę, oraz dwa kontenery mobilne o wym. 43x58x60h.
Zalesie G. wyposażenie: 1.Lada 290x90/60x75h. + 2 kontenery mobilne 43x58x60h. ( 1 kontener wyposażony w system archiwizacji płyt cd) Biurko lada obsługi, wykonana z płyty meblowej dwustronnie laminowanej
Bardziej szczegółowoDom pod jarząbem G. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom pod Jarząbem G
Inspiracje Piękna Kuchnia Fronty z drewna dębowego w naturalnym kolorze to powrót do klasyki w kuchni. Trwałość materiału, duża odporność na starzenie oraz naturalny charakter powodują, że przez wiele
Bardziej szczegółowoCENY:* Zestaw Mebli STANDARD+ (bez blatów) - cena od: 16500zł z szufladami tandembox intivo w stali nierdzewnej 17400zł Blaty CORIAN cena od 7900zł
Inspiracje Piękna Kuchnia Nowoczesna, zawierająca naturalne materiały wykończeniowe kuchnia doskonale harmonizuje z atrakcyjnym, przestronnym wnętrzem małej rezydencji. Wyróżniającym elementem tej zabudowy
Bardziej szczegółowoCENY:* Zestaw Mebli STANDARD+ (bez blatów) - cena od: 19800zł z szufladami tandembox intivo w stali nierdzewnej 20600zł Blaty CORIAN cena od 5900zł
Inspiracje Piękna Kuchnia Prezentowana kuchnia jest propozycją skierowaną do osób szukających niebanalnego układu kuchni i nowoczesnej zabudowy. Dzięki użyciu nowoczesnych materiałów powstaje prosta zabudowa,
Bardziej szczegółowoStoisko Instytutu Książki na targach Bologna Children's Book Fair w Bolonii w terminie 30.03 2.04.2015
Projekt ekspozycji Stoisko Instytutu Książki na targach OPIS 2 2 Stoisko ma mieć powierzchnię 48m (12 x 4 m. w tym zaplecze około 6m (wg rys. na str. 7). Zabudowa ścian stoiska, o wysokości 3 m, oparta
Bardziej szczegółowoDom w Asparagusach. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Asparagusach
tel/fax +8 7 8 6, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68--60-07 REGON 700 Inspiracje Piękna Kuchnia Kuchnia o starannie zaprojektowanej i czystej stylistyce w biało-platynowych matowych kolorach połączona
Bardziej szczegółowoDom w Hebe 2. Inspiracje Piękna Kuchnia. Dom w Hebe 2 Biura Projektów ARCHON+
e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Biura Projektów ARCHON+ Piękno naturalnego forniru od zawsze było doceniane w kunszcie meblarskim. Najpiękniejsze meble wychodzące z pod ręki mistrzów stolarskich
Bardziej szczegółowoLada wyposażona w półkę na klawiaturę, kontener mobilny o wym. 43x58x60h.
Głosków wyposażenie: 1.Lada 190x160x75h. Biurko lada obsługi, wykonana z płyty meblowej dwustronnie laminowanej w klasie higieniczności E1. Blat wykonany z płyty o gr. 36mm. Boki lady oraz fronty proste
Bardziej szczegółowoStół okrągły TOM drewno lite metal pod wymiar
Dane aktualne na dzień: 30-06-2019 19:41 Link do produktu: https://mks-meble.pl/stol-okragly-tom-drewno-lite-metal-pod-wymiar-p-11920.html Stół okrągły TOM drewno lite metal pod wymiar Cena 2 250,00 zł
Bardziej szczegółowoDom w Avenach. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Avenach
e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Bardzo przytulna, a zarazem nowoczesna propozycja aranżacji kuchni. Charakteryzuje się mocnymi połączeniami kolorów i faktur. Jednolite płaszczyzny białych
Bardziej szczegółowoStal w twoim wnętrzu... KATALOG PRODUKTÓW
Stal w twoim wnętrzu... KATALOG PRODUKTÓW Nasz asortyment Dzięki naszym dekoracjom stworzysz wysmakowane i niepowtarzalne wnętrze. W naszym asortymencie znajdziesz dekoracje ścienne, stojaki na wino, gazetniki,
Bardziej szczegółowoinstytut sztuk wizualnych
Bardziej szczegółowoOPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 do SIWZ CZĘŚĆ I Dostawa mebli szkolnych wraz z dostarczeniem do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku, ul. Graniczna 5, 66-016 Czerwieńsk
Bardziej szczegółowoLUSTRO WITRYNA COMFORTY MEBLE DREWNIANE
Meble drewniane WITRYNA Kompozycja tej wyjątkowo luksusowej witryny jest esencją szlachetnego stylu i elegancji. Proste, wyważone podziały, szklane lub wykończone skórą półki, pozwalają w pełni wyeksponować
Bardziej szczegółowodeciso Stół Deciso DE2210. Fotel obrotowy 9554 N35. Komódka Deciso Płyta boczna DES215.
deciso deciso Linia Deciso jest oparta na skandy nawskiej tradycji wzornictwa. Jest ona dostosowana do nowoczesnego systemu zarządzania oraz zgodna z międzynarodowymi trendami. Czynniki wpływające na niepowtarzalność
Bardziej szczegółowoSZCZEGÓŁOWY OPIS TECHNICZNY: ZADANIE 1 Dostawa mebli biurowych
Załącznik nr 6. do SIWZ Zakup i dostawa wyposażenia do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce SZCZEGÓŁOWY OPIS TECHNICZNY: ZADANIE Dostawa mebli biurowych. Zadanie obejmuje dostawę następującego sprzętu:
Bardziej szczegółowoW duchu. art déco. wnętrze. wnętrze
W duchu art déco Tekst: Alicja Kurlenda, zdjęcia: Robert Łupiński Harmonijnie przenikające się elementy nowoczesności i stylu art déco, podparte oryginalną kolorystyką tworzą magiczny klimat. Inspiracją
Załącznik nr do SWIZ Nr JRP-PE.272.2.203 FORMULARZ OFERTOWY Dane dotyczące Wykonawcy: Nazwa (imię i nazwisko). Siedziba (adres). Tel... Faks E-mail.. NIP...PESEL *... REGON:...Ser. Nr d.o *... *należy
Bardziej szczegółowoPRACOWNIA FOTOGRAFII. Nie można stworzyć dzieła sztuki, jeśli nie jest ono zorganizowane jednoczącą je myślą. E.G. Craig
PRACOWNIA FOTOGRAFII Nie można stworzyć dzieła sztuki, jeśli nie jest ono zorganizowane jednoczącą je myślą. E.G. Craig Cel zajęć Nadrzędną ideą Pracowni jest umożliwienie uczestnikom aktywne zaistnienie
Bardziej szczegółowoStoisko Instytutu Książki na targach The London Book Fair 2015 w Londynie w terminie 14 16.04.2015
Projekt ekspozycji w Londynie w terminie 14 16.04.2014 OPIS 2 Stoisko ma mieć powierzchnię 80m (8 x 2 10 m. w tym zaplecze około 13,5 m (wg rys. na str. 7). Zabudowa ścian zaplecza o wysokości 4m oparta
Bardziej szczegółowoROMIQ. Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom - Miniaturka (NT)
e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Kolejna propozycja kuchni, idealna dla zwolenników klasycznych rozwiązań. Naturalna okleina anegre prosto słoistego kontrastuje z niebieskimi błyszczącymi
Bardziej szczegółowoFashion&Home Eva Minge
Fashion&Home Eva Minge 1 Magdalena Woźniak zdjęcia: arch. Evy Minge 22 Rezydencje numer 1/2011 Światowej sławy dyktatorzy mody, obok projektowania odzieży i dodatków konfekcyjnych, aktywnie uczestniczą
Bardziej szczegółowoOPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. pn. Dostawa mebli biurowych do pomieszczeń Urzędu Miasta Tychy
OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA pn. Dostawa mebli biurowych do pomieszczeń Urzędu Miasta Tychy ZADANIE NR I Przedmiotem postępowania jest dostawa mebli biurowych do pomieszczeń Urzędu Miasta Tychy o poniższych
Bardziej szczegółowoDom w Kaliach 3. Inspiracje Piękna Kuchnia
-0 Sułkowice, ul. Zarzecze, tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68--60-07 REGON 57500 Inspiracje Piękna Kuchnia Niepowtarzalny styl i elegancja w kolorystyce. Ciepłe i klimatyczne wnętrze,
Bardziej szczegółowop r o j e k t a n t Aleksandra Twardowska
p o r t f o l i o p r o j e k t a n t Aleksandra Twardowska jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekt dyplomowy z wynikiem celującym, wyróżnieniem, został
Bardziej szczegółowoMARIA TERESA. Produkty przeznaczone do oświetlenia dekoracyjnego: apartamentów nowoczesnych biur i gabinetów restauracji sal bankietowych
Produkty przeznaczone do oświetlenia dekoracyjnego: apartamentów nowoczesnych biur i gabinetów restauracji sal bankietowych Produkty przystosowujemy do sterowania poprzez inteligentny bezprzewodowy system.
Bardziej szczegółowo10 września - 10 listopada 2010 wernisaż: 9 września godz
Bardziej szczegółowoCENY:* Zestaw Mebli STANDARD+ (bez blatów) - cena od: 21900zł z szufladami tandembox intivo w stali nierdzewnej 25600zł Blaty - cena od: 1950zł
e-mail:info@romiq.pl Inspiracje Piękna Kuchnia Nowoczesna technologia, brak zbędnych elementów dekoracyjnych oraz klasyczna symetria to główne cechy tej aranżacji. Klasyczne połączenie białych frontów
Bardziej szczegółowoWewnętrzny katalog mebli. Akademia Rolnicza Kraków
- 1 - Wewnętrzny katalog mebli. Akademia Rolnicza Kraków UWAGA: Wymiary, kolor tapicerki i okleiny mebli umieszczonych w niniejszym katalogu mogą być zmienione przez jednostki organizacyjne AR w zależności
Bardziej szczegółowoMETALOPLASTYKA - WYTRZYMAŁE I ESTETYCZNE MEBLE
MEBLE KUTE W DOMU I W OGRODZIE METALOPLASTYKA - WYTRZYMAŁE I ESTETYCZNE MEBLE Meble i akcesoria kute to inwestycja, która się opłaca. Przede wszystkim są one niemal niezniszczalne, odporne na jakiekolwiek
Bardziej szczegółowoJak to jest zrobione, czyli architekci wnętrz w niemieckich
Jak to jest zrobione, czyli architekci wnętrz w niemieckich fabrykach Hettich Z cyfrową precyzją, przy pomocy zaawansowanych robotów, powstają zawiasy czy prowadnice szuflad firmy Hettich. Mogli się o
Bardziej szczegółowoDom w Majeranku 2 (N) Inspiracje Piękna Kuchnia. Biura Projektów ARCHON+ Dom w Majeranku 2 (N)
tel/fax 0 757, kom. 600 9 600 e-mail:info@romiq.pl NIP 68--60-07 REGON 574500 Inspiracje Piękna Kuchnia Ta kuchnia to kwiat całego domu, już w progu zauważyć można jej dominację wyrażoną w kolorach fiołkowego
Bardziej szczegółowoZESTAWIENIE KOSZTÓW ZAMÓWIENIA ZASTAWA KUCHENNA. Część I. Cena jedn. Wartość netto Stawka podatku Ilość Wyszczególnienie. miary
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko Na sprawy: RZP-II-WI/15/DZP-1/2014 Załącznik Nr 5 do
Bardziej szczegółowoUNIKATOWE DREWNIANE STOŁY
UNIKATOWE DREWNIANE STOŁY WOOD ACCENT to nie tylko marka ale i filozofia życia 4 Kochamy naturę, jej czystość i bezpretensjonalność, dlatego też produkty, które tworzymy są ascetyczne i czyste w formie,
Załącznik nr do zapytania ofertowego FORMULARZ OFERTOWY... ( pieczęć firmowa Wykonawcy) Dane o Wykonawcy: Nazwa(imię i nazwisko)... Siedziba (adres)... Tel...Faks...email.... NIP...PESEL*... REGON...Ser.Nr
Bardziej szczegółowoMARZENA JAGIEŁŁO. hermeneutyka chleba powszedniego
Bardziej szczegółowoWZORU PRZEMYSŁOWEGO PL 15734 RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS OCHRONNY (19) PL (11) 15734. (51) Klasyfikacja: 06-05. (21) Numer zgłoszenia: 15702
RZECZPOSPOLITA POLSKA (12) OPIS OCHRONNY WZORU PRZEMYSŁOWEGO (19) PL (11) 15734 Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (21) Numer zgłoszenia: 15702 (22) Data zgłoszenia: 26.11.2009 (51) Klasyfikacja:
PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA NAZWA INWESTYCJI PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA: Budowa centrum kultury wraz z rozbudową i przebudową pływalni Delfin oraz budową, przebudową i rozbudową infrastruktury towarzyszącej obu zadaniom,
Bardziej szczegółowoABACUS. projekt: Rebecca Stewart. Obiekty sportowe
ABACUS projekt: Rebecca Stewart Obiekty sportowe projekt: Rebecca Stewart Stadionowy design Prosty, nowoczesny design i wyjątkowe walory ergonomiczne to kluczowe zalety krzesła Abacus. Model zaprojektowany