Po co to harcerstwo? Co robicie na tych zbiórkach? Biegacie ciągle po lesie?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Po co to harcerstwo? Co robicie na tych zbiórkach? Biegacie ciągle po lesie?"

Transkrypt

1 POROZMAWIAJMY O ZHP

2 Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kujawsko - Pomorska Hufiec Toruń 2015

3 Po co to harcerstwo? Co robicie na tych zbiórkach? Biegacie ciągle po lesie? Z takimi pytaniami instruktorzy ZHP spotykają się na co dzień. Zadają je rówieśnicy, rodzice harcerzy, dyrektorzy szkół. Idealne odpowiedzi nie istnieją, ale są rzeczy, które możemy zrobić i powiedzieć, by przedstawić sedno naszej działalności. Przy okazji realizowania próby podharcmistrzowskiej postanowiłam przygotować zbiór rad i dobrych praktyk, które przydadzą się na początku ścieżki instruktorskiej i nie tylko. Wszystkie przykłady, czy rady, oparte są na moim doświadczeniu jako instruktora. Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie materiał będzie dla Was cenną pigułką wiedzy.

4 Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

5 Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja wychowawcza dzieci i młodzieży. Liczy 95 tysięcy członków. Od stu lat tworzy warunki do wszechstronnego rozwoju harcerek i harcerzy. Misja ZHP jest jak wizytówka w kilku słowach przedstawia to, czym zajmujecie się na co dzień. Wspieracie wychowanie dzieci i młodzieży, kształtujecie postawy, charaktery. Dajecie możliwości wszechstronnego rozwoju, poznawania i rozwijania nowych pasji. Zgodnie ze Statutem ZHP to organizacja apolityczna, otwarta dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. ZHP jest członkiem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) oraz Międzynarodowego Bractwa Skautów i Przewodniczek (ISGF). Dzięki temu ZHP ma możliwość uczestniczenia w międzynarodowych zlotach skautów, gdzie harcerze jako uczestnicy lub wolontariusze mają okazję do poznania różnorodnych kultur z całego świata. Ta organizacja ma prawie sto lat. Harcerskie wartości są uniwersalne patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność, pokój. ZHP doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, m.in. w programach działania gromad i drużyn. Stale doskonalony program drużyn harcerskich jest powodem do dumy. Instruktorzy nie osiadają na laurach ciągle rozwijają się, zdobywają nowe umiejętności, dzięki którym są jeszcze lepszymi wychowawcami. Samo pełnienie funkcji instruktorskich jest niezwykłą kopalnią doświadczenia i umiejętności. Od planowania pracy, przez kierowanie zespołem i projektami, zarządzania czasem wymieniać można naprawdę długo!

6 Efekt pierwszego wrażenia trwa maksymalnie około 3 minut od poznania nowej osoby.

7 Specjaliści pokazują, że to pierwsze kilkanaście sekund decyduje o wyrobieniu sobie oceny danego człowieka. Ma na to wpływ całokształt prezentacji zachowanie, wygląd, sposób rozmowy, gesty. W codziennej pracy instruktorskiej prowadzi się nie tylko zbiórki harcerskie. Prezentuje się na zebraniach z rodzicami, spotkaniach z dyrekcją szkół, z którymi się współpracuje, działamy w różnych zespołach instruktorskich. To, jak siebie prezentujemy, ma duży wpływ na jakość prowadzonych rozmów i działań. Oto kilka podstawowych wskazówek. Na spotkania, zebrania, zbiórki przychodź punktualnie i bądź zawsze dobrze przygotowany. Warto przemyśleć co chcesz przedstawić podczas swojego wystąpienia, spisz sobie kilka informacji na kartce, które chcesz zaprezentować i w jakiej kolejności, czy nawet rozwiązań, które możesz zaproponować. 55% informacji przekazujesz w sposób niewerbalny. Na to w Twojej prezentacji składają się: gesty, mimika, kontakt wzrokowy, postawa, ubranie i wygląd zewnętrzny. Dlatego ubierz się schludnie, odpowiednio do okazji zadbaj o odpowiednie obuwie, wyprasowany mundur. Ważna jest prosta postawa, uniesiona głowa, utrzymywany kontakt wzrokowy. Unikaj postawy zamkniętej ze skrzyżowanymi ramionami, nogami. Przedstaw się, bądź świadomy i pewny swojej wiedzy, umiejętności.

8 Dbaj o to, by Twoje wypowiedzi były spójne, odpowiednio akcentowane. Zastanów się nad zadanym pytaniem, pamiętaj o odpowiednim oddechu. Nie bój się przerw w wypowiedzi chwila zastanowienia lub oddechu, która wydaje się wiecznością, jest często niezauważalna dla słuchacza/widza, a może pomóc w uporządkowaniu myśli. Używaj zrozumiałego języka nie każdy rodzic, dyrektor szkoły wie co to zastęp, biwak, bieg harcerski. Postaraj się takie rzeczy dokładnie wyjaśniać. Uśmiechaj się! Pozytywny nastrój na pewno udzieli się odbiorcom. Wyraźnie pokazuj swoje zaangażowanie podczas rozmowy, uważnie słuchaj zadawanych pytań potakuj, utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeżeli masz problem z nadmierną gestykulacją lub jej brakiem, spróbuj prostych trików weź do ręki notes, podkładkę, długopis.

9 Nie bój się mówić nie wiem Większy profesjonalizm pokażesz przyznając się do niewiedzy i zapewniając o niezwłocznym uzupełnieniu tych braków, niż gdybyś miał wprowadzać kogoś w błąd co zresztą będzie widoczne i łatwe do zweryfikowania.

10 social media

11 W XXI wieku ludzie nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez Internetu. Dzięki nowoczesnej technologii każdy może mieć go zawsze przy sobie. W Sieci mamy możliwość być na co dzień przy śniadaniu, w autobusie, na przerwie w szkole. Codzienna komunikacja uzupełniana jest o różne narzędzia, które są w zasięgu kilku kliknięć myszką Facebook, Instagram, Twitter, Youtube i inne. A jak możemy korzystać z nich na co dzień? Oto zbiór różnych rad na temat korzystania z takich serwisów. Jak Cię widzą, tak Cię piszą szczególnie w Internecie. Jest to miejsce, gdzie kreujesz swój wizerunek, przedstawiasz siebie tak, jak chcesz, żeby inni Cię odbierali. Dlatego postaw sobie pytanie, jak chcesz być postrzegany przez swoich znajomych na Facebooku, czy obserwujących Cię na Instagramie, Twitterze. Mamy XXI wiek Twoimi znajomymi stają się harcerze z drużyny, ich rodzice, przełożeni i nie tylko. Postaraj się o profesjonalne profilowe, o przestrzeganie norm społecznych. Prezentuj się od jak najlepszej strony. Pamiętaj, że nie wszystko co jest zrozumiałe dla członków ZHP, organizacji z pewnymi tradycjami, utartymi zachowaniami, jest tak samo interpretowane przez społeczeństwo niezwiązane z organizacją. M.in. Obozowe i biwakowe tradycje, obrzędy. Wstawiając zdjęcia z harcerskich zbiórek, biwaków, pamiętaj, żeby przedstawiały jak najlepiej nasze działania. Postaraj się o dobrą jakość, ciekawe kompozycje, które jak najlepiej pokażą plusy należenia do ZHP.

12 Mówi się, że co raz trafi do Internetu, już na zawsze tam pozostaje. Publikując w sieci zdjęcia zwróć uwagę na to, kto będzie mógł je oglądać. Nigdy nie masz pewności w czyje ręce trafią. Mogą je zobaczyć obecni lub przyszli pracodawcy, wychowawcy, rodzice, dyrektorzy szkół. Zachowuj się ostrożnie w kwestii udostępniania danych i plików. Danych osobowych, nie tylko swoich, ale również harcerzy z drużyny. Zachowuj się w sposób nienarażający Ciebie lub Twoich znajomych na ryzyko i zagrożenia. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jesteś elementem globalnego systemu zaawansowanych baz danych. Naucz się profesjonalnie komunikować - wyrażać swoje opinie w sposób otwarty, uargumentowany, konstruktywny. Jesteś profesjonalistą, który potrafi brać udział w dyskusjach, które mają na celu wypracowanie nowych rozwiązań, punktów widzenia. Okazuj szacunek uczestnikom dyskusji. Nasza tablica nie powinna być ścianą gorzkich żali korzystaj z niej mądrze. Nie załatwiaj tam spraw prywatnych. Dbaj o ortografię, interpunkcję. Przedstawiaj swoje zainteresowania, pasje. Żyjemy w czasach dominacji zdjęć i obrazków. Twój komunikat będzie lepiej odbierany, gdy będzie zawierał interesującą i adekwatną do niego grafikę.

13 prywatność online istnieje tak długo, jak będziemy potrafili nią zarządzać - Jan Zając - założyciel Sotrender, firmy zajmującej się badaniami i analizami social media Coraz powszechniejsze stają się złośliwe aplikacje na Facebooku dokładnie uważaj, zanim jakiejś aplikacji przekażesz dostęp do swoich danych. Takie złośliwości mogą pojawiać się również pod postacią nieznanych linków na czacie, czy kontrowersyjnych, udawanych udostępnień np. Wakacje przedłużone o miesiąc, wyciekły odpowiedzi do matury 2015, ferie zimowe odwołane etc. Warto zachowywać dla siebie zdjęcia, na których oznaczają nas znajomi. Domyślnie pojawiają się w naszych albumach. W ustawieniach prywatności możemy zmienić dostęp do nich wyłącznie dla siebie, tak aby nie były one dostępne dla twoich pozostałych znajomych (wybierz z menu opcję Konto-> Ustawienia prywatności -> Dostosuj). Jest to przydatne w sytuacji, gdy ktoś bez twojej wiedzy oznaczy cię na zdjęciu np. z nieformalnego spotkania.

14 pytania i odpowiedzi

15 Co robicie na zbiórkach? Realizujemy zasadę nauki poprzez działanie. Uczymy samodzielności, współpracy, rozwijamy też indywidualne pasje harcerzy. Podejmujemy się różnych aktywności, stawiamy na umiejętności przydatne w codziennym życiu. Tradycje harcerskie uzupełniamy aktualnymi potrzebami harcerzy i harcerek. Ile kosztuje harcerstwo? Co się dzieje ze składkami mojego dziecka? Obowiązkiem członka ZHP jest opłata składek członkowskich 4zł miesięcznie. Składka dzielona jest odpowiednio dla drużyny, hufca, chorągwi i Głównej Kwatery ZHP. Wykorzystywane są one na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla instruktorów. Oprócz tego pokrywają składki członkowskie w międzynarodowych organizacjach skautowych oraz koszty administracyjne. Jakie ma Pan/Pani uprawnienia do opieki nad moim dzieckiem w trakcie zbiórek? Jestem odpowiednio przeszkolony do pełnienia funkcji drużynowego. Mam za sobą kurs przewodnikowski (wychowawców harcerskich) oraz metodyczny, czyli bycia liderem grupy w wieku harcerzy w swojej drużynie. Jeżeli jestem niepełnoletni na zbiórki uczęszcza opiekun drużyny. Mam za sobą kurs pierwszej pomocy, dzięki któremu mam odpowiednią wiedzę i umiejętności, by czuwać nad bezpieczeństwem harcerek i harcerzy na zbiórkach.

16 słownik harcersko - polski

17 ALARM sygnał lub rozkaz wzywający do szybkiego stawienia się w wyznaczonym miejscu; może być przeciwpożarowy, mundurowy, ewakuacyjny etc. BISZKOPT żartobliwe określenie harcerza, który jest pierwszy raz na obozie. CHORĄGIEW jednostka organizacyjna ZHP, która obejmuje hufce na terenie jednego województwa (wyjątek: Chorągiew Stołeczna ZHP, oraz pojedyncze przypadki niewielkich zmian terytorialnych). CZUJ! tradycyjne pozdrowienie zuchów. CZUWAJ! tradycyjne pozdrowienie harcerska. DRUH/DRUHNA zwyczajowe określenie harcerza czy instruktora, stosowane przy zwracaniu się do siebie (np. druhu Piotrze) lub mówieniu o innym harcerzu lub instruktorze (np. druhna Ewa ) DRUŻYNA podstawowa jednostka organizacyjna w ZHP, składa się z kilku zastępów, liczy średnio harcerzy. Na czele drużyny stoi drużynowy. Drużynę, w skład której wchodzą zuchy, nazywamy gromadą zuchową. DRUŻYNOWY instruktor harcerski kierujący drużyną lub gromadą, który ma wiedzę i umiejętności potrzebne do wychowania i opieki nad dziećmi i młodzieżą. DZIESIĄTKA (inne określenie: dycha ) potoczne określenie namiotu o podstawie 4x5 m i wysokości 2m, zasadniczo przeznaczonego dla 10 osób, powszechnie używanego na obozach harcerskich, choć zwykle śpi w nim na obozie 5 7 osób. GŁÓWNA KWATERA ZHP zarząd ZHP; liczy 7 osób, działa pod kierunkiem Naczelnika ZHP. Potoczne: określenie siedziby władz naczelnych ZHP w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6. GROMADA ZUCHOWA podstawowa jednostka organizacyjna w ZHP skupiająca zuchy (dzieci w wieku 6 10 lat). GWIAZDKA ZUCHOWA określenie stopnia zucha. W ZHP są trzy gwiazdki: zuch ochoczy, sprawny i gospodarny. Ich nazwy charakteryzują poziom, jaki musi osiągnąć zuch, aby zdobyć kolejną gwiazdkę. Zdobywa się je po kolei, realizując zadania ustalone z drużynowym. Na znak zdobycia gwiazdki odnawia się Obietnicę Zucha, a na mundurze pod znaczkiem zucha, na pasku w barwach romady, nosi się białą gwiazdkę. HARCERZE członkowie ZHP w wieku lat. HARCERZE STARSI członkowie ZHP w wieku lat. HARCMISTRZ najwyższy (trzeci) stopień instruktorski, oznaczany na mundurze czerwoną podkładką pod krzyżem harcerskim oraz czerwoną lilijką na lewym ramieniu. HUFIEC jednostka organizacyjna ZHP obejmująca gromady zuchowe, drużyny i szczepy działające najczęściej na terenie jednej miejscowości, dzielnicy miasta lub gminy. Na czele hufca stoi komendant hufca. INSTRUKTOR ZHP członek ZHP w wieku min. 16 lat, który ma wiedzę i umiejętności potrzebne do wychowania i opieki nad dziećmi i młodzieżą. Instruktorem ZHP zostaje się po zrealizowaniu próby instruktorskiej i złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego. ISKRA (iskierka) zwyczaj harcerski stosowany w harcerskim kręgu, polega on na uściśnięciu dłoni stojącej w kręgu obok osoby, aż iskra zatoczy koło; przekazywanie odbywa się w ciszy, czasami w momencie uściśnięcia dłoni wypowiada się harcerskie pozdrowienie Czuwaj.

18 KANADYJKA składane łóżko polowe, wykorzystywane na obozach harcerskich i koloniach zuchowych. KOMENDA HUFCA zespół instruktorów ZHP, kierujący pracą hufca, któremu przewodzi komendant hufca. KOMENDANT - szef jednostki organizacyjnej ZHP ; szczepu, hufca, chorągwi, lub osoba kierująca obozem harcerskim (komendant obozu) bądź kolonią zuchową (komendant kolonii) KOMISJA STOPNI INSTRUKTORSKICH zespół doświadczonych instruktorów, którzy zajmują się zatwierdzaniem programów prób na stopnie instruktorskie, monitorowaniem przebiegu prób oraz ich oceną po zrealizowaniu wszystkich przewidzianych w próbie zadań. KRĄG (np. przyjaźni) obrzęd kończący harcerskie spotkanie, któremu towarzyszy obrzędowa pieśń. KRĄG RADY obrzędowa część zbiórki zuchów, podczas której wszyscy zuchy i kadra gromady zuchowej decydują o najważniejszych sprawach gromady, jak np. przyznanie sprawności, nagradzanie zuchów KWATERKA grupa wykonująca podstawowe prace logistyczne na kilka dni przed rozpoczęciem obozu harcerskiego. KWATERMISTRZ harcerz lub instruktor zajmujący się sprawami gospodarczymi, sprzętowymi w danej jednostce harcerskiej lub na obozie. LILIJKA tradycyjny symbol harcerski w kształcie lilii, noszony m.in. na nakryciu głowy. NIEPRZETARTY SZLAK ruch w ZHP pracujący z dziećmi niepełnosprawnymi. NIEZBĘDNIK zestaw turystycznych sztućców. NS 1. Potoczne określenie namiotu o wysokości ponad 2 m, półkolistego, z okrągłymi oknami, używanego na obozach harcerskich. OBIETNICA ZUCHA najważniejszy zuchowy uroczysty obrzęd, podczas którego zuch wypowiada słowa Obietnicy i otrzymuje znaczek zucha. OBOŹNY osoba pilnująca porządku i dyscypliny na obozie, biwaku harcerskim. OBÓZ HARCERSKI kilkutygodniowy wyjazd wakacyjny harcerzy PIGUŁA potoczne określenie pielęgniarki na obozie harcerskim. PIONIERKA pierwsze dni obozu harcerskiego przeznaczone na wykonanie wyposażenia obozowego. PODHARCMITRZ drugi stopień instruktorski, oznaczany na mundurze zieloną podkładką pod krzyżem harcerskim oraz zieloną lilijką na lewym ramieniu. PODKŁADKA kwadratowy kawałek filcu w kolorze odpowiednim do stopnia instruktorskiego. PODOBÓZ autonomiczna terytorialnie i programowo jednostka wchodząca w skład obozu harcerskiego. PRAWO HARCERSKIE zbiór najważniejszych zasad obowiązujących wszystkich członków ZHP; liczy dziesięć punktów. PRAWO ZUCHA zbiór najważniejszych zasad obowiązujących wszystkie zuchy; liczy sześć punktów. PRZEWODNIK pierwszy stopień instruktorski, oznaczany na mundurze granatową podkładką pod krzyżem harcerskim oraz granatową lilijką na lewym ramieniu.

19 PRZYBOCZNY starszy harcerz lub instruktor ZHP pomagający drużynowemu w prowadzeniu drużyny. PRZYRZECZENIE HARCERSKIE najważniejszy dla harcerza uroczysty obrzęd, podczas którego harcerz wypowiada słowa Przyrzeczenia harcerskiego i otrzymuje krzyż harcerski. RADA DRUŻYNY grono składające się zwykle z kadry drużyn oraz zastępowych, które podejmuje najważniejsze decyzje w drużynie. RAJD jedno- lub kilkudniowa wycieczka harcerska polegająca na wędrówce połączonej ze zwiedzaniem i wykonywaniem różnych zadań. SPRAWNOŚĆ HARCERSKA zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność, którą zdobywa harcerz. Zdobyte sprawności oznacza się kolorowymi okrągłymi emblematami na prawym rękawie munduru. SPRAWNOŚĆ ZUCHOWA zdobyta przez zucha i udowodniona działaniem umiejętność, wiedza, którą zdobył zuch. Sprawności zuchy zdobywają indywidualnie oraz całą gromadą. Zdobyte sprawności zuchowe oznacza się kolorowymi trójkątnymi emblematami na prawym rękawie munduru zucha. STATUT ZHP najważniejszy dokument wewnętrzny ZHP, określający zasady funkcjonowania organizacji STOPIEŃ HARCERSKI określenie poziomu wiedzy, umiejętności i wyrobienia harcerskiego harcerzy. Stopnie zdobywa się realizując zadania określone w programie próby na stopień, dostosowane indywidualnie do potrzeb i wieku harcerza. Stopnie oznacza się na naramiennikach munduru oraz na krzyżu harcerskim. w ZHP istnieją trzy stopnie instruktorskie (przewodnik, podharcmistrz, harcmistrz). STRAŻNIK OGNIA funkcja honorowa pełniona przez harcerza podczas ogniska harcerskiego; jego zadaniem jest utrzymywanie ognia SZCZEP kilka współpracujących ze sobą gromad i drużyn harcerskich, jego celem jest ciąg wychowawczy, na czele szczepu stoi komendant szczepu. SZÓSTKA grupa kilku zuchów, wykonująca razem zadania podczas zbiórki zuchowej. WARTA służba pełniona zwykle na obozie przez harcerzy, której celem jest pilnowanie terenu obozu. Warta honorowa straż honorowa pełniona podczas oficjalnych uroczystości. WĘDROWNICY członkowie ZHP w wieku lat. ZASTĘP kilkuosobowa grupa harcerzy, której przewodzi zastępowy. Praca w małych grupach przynosi lepsze efekty wychowawcze, ponieważ łatwiej jest dotrzeć do każdego harcerza, dostrzec jego wartość, pomóc mu pokonać słabości, poznać go. ZASTĘPOWY harcerze mający większe doświadczenie lub wyrobienie harcerskie, cieszący się zaufaniem, stoi na czele kilkuosobowej grupy harcerzy, dzięki czemu zdobywa umiejętności liderskie. ZBIÓRKA cykliczne, tematyczne spotkanie określonej grupy członków ZHP. ZUCHY członkowie ZHP w wieku 6-10 lat. STOPIEŃ INSTRUKTORSKI określenie poziomu wiedzy, dojrzałości społecznej i umiejętności wychowawczych instruktora harcerskiego;

20 notatki

21 Opracowanie, skład i łamanie pwd. Katarzyna Świejkowska HO Źródła: Czuwaj - miesięcznik instuktorów ZHP #Think social - raport o trendach i zarządzaniu wizerunkiem w internecie Zdjęcia: magdeleine.co littlevisuals.co getrefe.tumblr.com jaymantri.com

22

Konsultacja językowa. Elżbieta Ciesielska-Zając. Konsultanci merytoryczni: hm. Ryszard Polaszewski. hm. Aleksandra Ziółek. hm.

Konsultacja językowa. Elżbieta Ciesielska-Zając. Konsultanci merytoryczni: hm. Ryszard Polaszewski. hm. Aleksandra Ziółek. hm. M 2 Konsultacja językowa Elżbieta Ciesielska-Zając Konsultanci merytoryczni: hm. Ryszard Polaszewski hm. Aleksandra Ziółek hm. Maciej Młynarczyk Autorzy: pwd. Małgorzata Folusiak phm. Aleksandra Baranowska

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ DOBRY KURS PRZEWODNIKOWSKI?

JAK ZROBIĆ DOBRY KURS PRZEWODNIKOWSKI? JAK ZROBIĆ DOBRY KURS PRZEWODNIKOWSKI? Poradnik dla kadry kształcącej Poradnik dla kadry kształcącej Jak zrobić dobry Kurs Przewodnikowski? pod redakcją hm. Lucyny Czechowskiej Centralna Szkołą Instruktorska

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA KADRY WĘDROWNICZEJ

PORADNIK DLA KADRY WĘDROWNICZEJ PORADNIK DLA KADRY WĘDROWNICZEJ NIEMAŁA SZTUKA PORADNIK DLA KADRY WĘDROWNICZEJ 2 NIEMAŁA SZTUKA PORADNIK DLA KADRY WĘDROWNICZEJ pod redakcją Ryszarda Polaszewskiego i Ewy Sidor 3 Niemała sztuka. Poradnik

Bardziej szczegółowo

Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie harcerskiej?

Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie harcerskiej? Anna Józefczyk Hufiec ZHP Wejherowo Jak wprowadzić system zastępowy w drużynie harcerskiej? Praca podharcmistrzowska napisana pod kierunkiem hm. Weroniki Pydy-Ledwoń Gdańsk 2002 Spis treści I. System małych

Bardziej szczegółowo

Uchwała nr 83/XXXVI Rady Naczelnej ZHP z dnia 5 października 2013 r. w sprawie systemu metodycznego ZHP

Uchwała nr 83/XXXVI Rady Naczelnej ZHP z dnia 5 października 2013 r. w sprawie systemu metodycznego ZHP Uchwała nr 83/XXXVI Rady Naczelnej ZHP z dnia 5 października 2013 r. w sprawie systemu metodycznego ZHP I. Postanowienia ogólne 1. Na podstawie 67 ust. 4 pkt 2 i 3 Statutu ZHP Rada Naczelna ZHP uchwala

Bardziej szczegółowo

3 poruszanie się na rynku pracy, poszukiwanie pracy, 3 etyka w biznesie, postawy życia i współpracy,

3 poruszanie się na rynku pracy, poszukiwanie pracy, 3 etyka w biznesie, postawy życia i współpracy, 36 3 ofiarność, akcje charytatywne, 3 oszczędność, dbałość o powierzony majątek i sprzęt, 3 działalność gospodarcza ZHP, 3 podstawowe pojęcia ekonomiczne, 3 umiejętności z zakresu bankowości zakładanie

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA KADRY KOLONII ZUCHOWEJ

PORADNIK DLA KADRY KOLONII ZUCHOWEJ PORADNIK DLA KADRY KOLONII ZUCHOWEJ pwd. Monika Witusik phm. Agnieszka Kander phm. Anna Książek phm. Agnieszka Półtorak hm. Emilia Kulczyk przy współpracy hm. Adama Czetwertyńskiego ilustracje Beata Sajewska

Bardziej szczegółowo

PROGRAM HARCERSTWA STARSZEGO SPIS TREŚCI:

PROGRAM HARCERSTWA STARSZEGO SPIS TREŚCI: PROGRAM HARCERSTWA STARSZEGO SPIS TREŚCI: 1. WSTĘP 2. PROGRAM HARCERSTWA STARSZEGO 3. STOPNIE I SPRAWNOŚCI HARCERSKIE W NASTĘPNEJ KOLEJNOŚCI UKAŻĄ SIĘ: - GRA PROGRAMOWA - ZNAKI SŁUŻB - STARSZOHARCERSKI

Bardziej szczegółowo

Poradnik metodyczny ZNAKI SŁUŻB PROŚCIEJ. Opracowanie pwd. Radosław Nowak HO

Poradnik metodyczny ZNAKI SŁUŻB PROŚCIEJ. Opracowanie pwd. Radosław Nowak HO Poradnik metodyczny ZNAKI SŁUŻB PROŚCIEJ Opracowanie pwd. Radosław Nowak HO Opracowanie to powstało na potrzeby szerzenie idei znaków służb na terenie Hufca Chorągwi Stołecznej ZHP w Nowym Dworze Maz.,

Bardziej szczegółowo

W drużynie harcerskiej

W drużynie harcerskiej S Y S T E M Z a s tępowy W drużynie harcerskiej BROSZURA METODYCZNA ZESPOŁU HARCERSKIEGO CHORĄGWI DOLNOŚLĄSKIEJ 1 Spis treści SPIS TREŚCI... 2 PRZEDMOWA... 3 ROZDZIAŁ I CZYM JEST SYSTEM ZASTĘPOWY... 4

Bardziej szczegółowo

PLANOWANIE PRACY W DRUŻYNIE PORADNIK DLA DRUŻYNOWEGO

PLANOWANIE PRACY W DRUŻYNIE PORADNIK DLA DRUŻYNOWEGO PLANOWANIE PRACY W DRUŻYNIE PORADNIK DLA DRUŻYNOWEGO Witaj, druhno drużynowa! Witaj, druhu drużynowy! Masz przed sobą poradnik planowania pracy w drużynie. Powstał po to, żeby pomóc Ci zaplanować działania

Bardziej szczegółowo

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH

GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH GDYŃSKA DEBATA MŁODYCH ORGANIZATOR: WSPÓŁORGANIZACJA I DOFINANSOWANIE: PARTNERZY DEBATY: PATRONAT: Prezydent Miasta Gdyni dr WOJCIECH SZCZUREK SPIS RZECZY 4 OD REDAKCJI ROZMOWA 5 DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Bardziej szczegółowo

(Projekt) STRATEGIA ROZWOJU HUFCA 2007-2011

(Projekt) STRATEGIA ROZWOJU HUFCA 2007-2011 Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska Hufiec im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie (Projekt) STRATEGIA ROZWOJU HUFCA 2007-2011 Tarnów 2007 1 Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Misja... 5 2.1. Misja ZHP...

Bardziej szczegółowo

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji BUDOWANIE WIZERUNKU ORGANIZACJI KOMUNIKACJA: JA - ORGANIZACJA - OTOCZENIE WSPÓŁPRACA

Bardziej szczegółowo

Regulamin Stopni Instruktorskich

Regulamin Stopni Instruktorskich Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej GŁÓWNA KWATERA HARCERZY 00-589 Warszawa, ul. Litewska 11/13 tel./fax (22) 629-12-39, e-mail: gkh@zhr.pl Regulamin Stopni Instruktorskich Organizacji Harcerzy ZHR zmieniony

Bardziej szczegółowo

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza Niniejsza publikacja Pryzgotowanie i druk niniejszej publikacji wsparły finansowo powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu

Bardziej szczegółowo

Wszystkim osobom, które zechciały wziąć udział w dyskusji, serdecznie dziękuję.

Wszystkim osobom, które zechciały wziąć udział w dyskusji, serdecznie dziękuję. Finanse organizacji sprawozdanie z pracy grupy Pisząc to podsumowanie starałam się jak najwierniej oddać problemy i rozwiązania, o których członkowie grupy się wypowiadali. Dlatego też, do napisania podsumowania

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Wydział Nowych Technologii GK

Wstęp. Wydział Nowych Technologii GK Wstęp Wydział Nowych Technologii GK Z H P t o g r u p a i n s t r u k t o r ó w i wędrowników, która postawiła sobie ambitny cel przybliŝenia nowych technologii szerokiemu gronu harcerek i harcerzy. Niniejsza

Bardziej szczegółowo

I GŁÓWNEJ KWATERY ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO

I GŁÓWNEJ KWATERY ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO SPRAWOZDANIE NACZELNIKA I GŁÓWNEJ KWATERY ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO za okres od grudnia 2009 r. do grudnia 2013 r. Spis treści List Naczelnika ZHP... 3 Działalność Głównej Kwatery ZHP... 7 Kalendarium

Bardziej szczegółowo

Regulamin sprawności harcerskich Organizacji Harcerzy ZHPnL

Regulamin sprawności harcerskich Organizacji Harcerzy ZHPnL Zatwierdzony Rozkazem L02/2012 Naczelnika OH-rzy ZHPnL z dnia 31 stycznia 2012 r. Regulamin sprawności harcerskich Organizacji Harcerzy ZHPnL 1 Sprawność to zdobyta i udowodniona działaniem umiejętność,

Bardziej szczegółowo

do 30. roku życia bezrobotnych W jaki sposób czytać ogłoszenia o pracę? str. 6 str. 17

do 30. roku życia bezrobotnych W jaki sposób czytać ogłoszenia o pracę? str. 6 str. 17 lipiec 2010 6 Projekt Promocja Rynku Pracy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki W jaki sposób czytać ogłoszenia o pracę? str. 6 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

Sukces na rynku pracy

Sukces na rynku pracy Broszura o egzaminie zawodowym dla uczniów 2- i 3-letnich zasadniczych szkół zawodowych Beata Kolan Sukces na rynku pracy Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Zacznij działać dla przyrody

Zacznij działać dla przyrody Zacznij działać dla przyrody Przewodnik dla animatorów edukacji przyrodniczej Wydawca: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki tel. 22 761 82 05 e-mail: biuro@otop.org.pl

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej SPIS TREŚCI 1. Klika praktycznych wskazówek 2. Planowanie poszukiwania pracy 3. Jak pracodawcy szukają pracowników i kandydaci pracy? 4. Pracodawca, czyli kto? 5. Jawny i ukryty rynek pracy 6. Pasywne

Bardziej szczegółowo

Projekt PwP Nowe Kompetencje

Projekt PwP Nowe Kompetencje Projekt PwP Nowe Kompetencje Modele animacji lokalnej Model 1 TYTUŁ: PwP Nowe Kompetencje; Modele animacji lokalnej; Model 1 AUTORZY: Anna Szałańska, Agata Urbanik, Tomasz Waleczko, Agnieszka Wesołowska,

Bardziej szczegółowo

Redakcja wydawnicza: Izabela Rutkowska. Ilustracje: Ryszard Druch Adam Hanuszkiewicz Piotr Olszówka. Opracowanie typograficzne: Sylwia Kucharska

Redakcja wydawnicza: Izabela Rutkowska. Ilustracje: Ryszard Druch Adam Hanuszkiewicz Piotr Olszówka. Opracowanie typograficzne: Sylwia Kucharska Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2011 Redakcja wydawnicza: Izabela Rutkowska Ilustracje: Ryszard Druch Adam Hanuszkiewicz Piotr Olszówka Opracowanie typograficzne: Sylwia Kucharska Projekt

Bardziej szczegółowo