ABC Instalatora Co zyskuje Instalator na współpracy z EWE? Jak usprawnić proces przyłączenia? Dlaczego i jak przekonywać do gazu ziemnego?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "www.ewe.pl ABC Instalatora Co zyskuje Instalator na współpracy z EWE? Jak usprawnić proces przyłączenia? Dlaczego i jak przekonywać do gazu ziemnego?"

Transkrypt

1 ABC Instalatora Co zyskuje Instalator na współpracy z EWE? Jak usprawnić proces przyłączenia? Dlaczego i jak przekonywać do gazu ziemnego?

2 2 EWE Dlaczego warto współpracować? W EWE szanujemy fachowość. Zawsze wymagamy jej najpierw od siebie. Cały czas staramy się podnosić jakość swoich usług, aby zapewnić naszym klientom komfort korzystania z gazu ziemnego jednego z najbardziej ekonomicznych, wygodnych i ekologicznych w użytkowaniu źródeł energii. Nie moglibyśmy osiągnąć tego bez Waszej pomocy mamy świadomość, że dla klienta ważna jest rekomendacja profesjonalnego Instalatora, rzetelne wykonanie instalacji na gaz ziemny oraz fachowy serwis urządzeń gazowych. W tym specjalnym wydanym tylko dla Instalatorów współpracujących z nami poradniku zebraliśmy kilka informacji, rad i sugestii, które pomogą nam jeszcze lepiej współpracować. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie zdobyte podczas współpracy z innymi Instalatorami oraz zebrane w tej broszurze informacje pomogą Wam łatwiej zdobyć nowych klientów i sprawią, że współpraca z EWE będzie przebiegała jeszcze sprawniej.

3 Gaz ziemny przełącz się na lepsze! EWE 3 Co znajdziesz w poradniku? Dlaczego warto przekonywać do gazu ziemnego? Od kontaktu z klientem do montażu gazomierza O czym warto przypomnieć klientowi? Przyłączenie budynku do sieci gazowej - krok po kroku Instalacja wewnętrzna nie warto zwlekać! Najczęstsze błędy w wykonywaniu instalacji wewnętrznej Wykaz elementów składających się na przyłącze gazowe o różnym zapotrzebowaniu na gaz Najważniejsze przepisy dotyczące instalacji gazowych Dlaczego warto zostać Instalatorem rekomendowanym przez EWE? Zobacz jak możesz zostać partnerem EWE str. 4 str. 5 str. 6 str. 7 str. 9 str. 10 str. 11 aaa str. 12 str. 14 str. 15 Zajrzyj na Najczęściej aktualizowane źródło informacji! Szukasz dodatkowych informacji? Potrzebujesz danych kontaktowych, wniosków, formularzy? Na znajdziesz wszystkie informacje!

4 4 EWE Dlaczego warto przekonywać do gazu ziemnego? To proste! Na zmianie ogrzewania na gaz ziemny zyskuje zarówno klient jak i Instalator. Dla klienta najważniejsze są wygoda, bezpieczeństwo i różnorodne zastosowania gazu: ogrzewanie, gotowanie i podgrzewanie ciepłej wody. Instalator, oprócz korzyści finansowej w postaci wynagrodzenia od klienta, również korzysta! Zyskuje pomoc sprawdzonego partnera EWE który promuje usługi Instalatora, poprzez udostępnienie klientom listy Instalatorów. Ciepło za rozsądne pieniądze Koszt ogrzewania to główna pozycja domowego budżetu i istotny argument decydujący o wyborze źródła ciepła. Gaz ziemny, w porównaniu z innymi paliwami zapewniającymi bezobsługowe ogrzewania, jest najtańszym źródłem energii. Ogrzewanie tradycyjne, czyli na paliwa stałe wcale nie jest tańsze. Dziś uzupełnianie opału, składowanie czy usuwanie popiołu, może wydawać się łatwe. Ale nie stajemy się młodsi i za kilka lat każdy doceni wygodę, jaką daje ogrzewanie gazem ziemnym. Ceny gazu wbrew pozorom są bardzo stabilne i jak dotąd nie wzrastają skokowo w porównaniu do cen innych źródeł energii. Ceny te dodatkowo są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który czuwa nad tym, żeby żaden z dostawców gazu ziemnego nie stosował nieuzasadnionych stawek.

5 Od kontaktu z klientem do montażu gazomierza EWE 5 Proces przyłączenia do sieci gazowej i budowy instalacji wewnętrznej może być dla nas (EWE i Instalatorów) oczywisty ale klienci zazwyczaj przechodzą przez niego tylko raz i dla nich to dość skomplikowana procedura. Warto aby Instalatorzy, którzy mają już spore doświadczenie, pomogli klientowi przejść ten proces bez większych problemów. Co zrobić, żeby zdążyć przed zimą? Przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej to normalna budowa dla klienta jak i EWE która wymaga prac projektowych, uzyskania opinii i pozwoleń oraz pracy kilku specjalistów (projektantów, instalatora, kominiarza, kierownika budowy). Od momentu złożenia wniosku o przyłączenie do sieci gazowej do uruchomienia gazomierza upływa z reguły około 4 miesięcy. Wynika to m.in. z okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę. Szybkie podpisanie umowy opłaca się każdemu Rozpoczęcie procedury odpowiednio wcześnie daje klientowi szanse na spokojne przygotowanie dokumentacji i pewność, że zdąży przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Instalator i pracownicy EWE mogą natomiast lepiej zaplanować swój harmonogram i rozplanować prace. Należy pamiętać, że podpisanie umowy do 30 czerwca daje gwarancję dostawy gazu przed zimą.! Umowa do 30 czerwca gwarancją dostawy gazu przed zimą! Warto przypomnieć klientom, by w sezonie grzewczym móc ogrzewać dom gazem ziemnym, decyzja o przyłączeniu nieruchomości powinna zapaść najpóźniej do 30 czerwca tego samego roku. W innym przypadku z gazu będzie można korzystać dopiero wiosną w roku następnym.

6 6 EWE O czym warto przypomnieć klientowi? Gaz ziemny to wybór, który opłaci się na wiele sposobów. Automatyczne oszczędzanie Nowoczesne urządzenia gazowe pozwalają na pełną automatyzację pracy. Nie tylko można ustawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, a więc nie przegrzewać mieszkania czy domu, ale można również swobodnie programować temperaturę w określonym czasie. Pozwala to uzyskać duże oszczędności, np. ustawienie niższej temperatury i oszczędniejsze ogrzewanie w nocy lub wtedy, kiedy wszyscy domownicy są w pracy. Wygoda jest bezcenna Prosta obsługa urządzeń, dodatkowe pomieszczenie w piwnicy i ciepło wtedy, kiedy to potrzebne uniwersalne 3 w 1 przy korzystaniu z gazu ziemnego. Gaz ziemny można stosować do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody oraz przygotowywania posiłków. Wysoka wydajność dzięki technologii Co z tego, że niektóre paliwa są czasem nawet tańsze w zakupie, jeśli duża część energii jest tracona? Przy spalaniu węgla popularne stare urządzenia osiągają sprawność rzędu 50-60%. Nowocześniejsze urządzenia np. ekogroszek, są wydajniejsze i umożliwiają automatyczne dozowanie ale nawet to nie eliminuje problemu ze składowaniem opału i usuwaniem popiołu. Nowoczesne kotły gazowe są inne. Serwis w większości przypadków ogranicza się do rutynowej wymiany palników, a dzięki technologii odzyskiwania ciepła ze spalin ich wydajność sięga nawet 106%. Zdrowie i czyste środowisko tego nie da się kupić Gaz ziemny jest paliwem przyjaznym środowisku naturalnemu i człowiekowi. Dlaczego? Nie zanieczyszcza powietrza pyłami, nie emituje do atmosfery związków, które powodują szkody w uprawach rolnych i niszczą lasy. A przy tym nie brudzi elewacji domów, okien i chodników, ponieważ nie pozostawia po spaleniu popiołu, żużlu oraz sadzy.

7 Przyłączenie budynku do sieci gazowej - krok po kroku Najważniejsze pojęcia EWE 7 Przyłącze gazowe Odcinek gazociągu od gazociągu zasilającego do kurka głównego, znajdującego się w szafce gazowej służący do przyłączenia instalacji gazowej. Przyłącze to część sieci gazowej, będącej własnością EWE, która odpowiada za sprawność i stan techniczny przyłącza gazowego. Wewnętrzna instalacja gazowa Instalacja gazowa stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzących na zewnątrz i wewnątrz budynku wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych. W przypadku przyłącza (szafki gazowej) na granicy działki, układ przewodów od granicy działki do budynku jest elementem wewnętrznej instalacji gazowej. Przyłączenie do sieci gazowej w 5 krokach Krok I Krok II Złożenie wniosku o zawarcie umowy Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej i Kompleksowej umowy sprzedaży gazu EWE Klient Wpłata zaliczki Uruchomienie prac nad projektowaniem przyłącza gazowego Krok III Projekt instalacji wewnętrznej i uzyskanie pozwolenia na budowę Krok IV Montaż instalacji wewnętrznej Budowa przyłącza gazowego Złożenie podania o uruchomienie przyłącza gazowego Krok V Uruchomienie instalacji - montaż gazomierza Odbiór gazu ziemnego

8 8 EWE Przyłączenie budynku do sieci gazowej krok po kroku - Bezpośredni kontakt Instalatora z klientem pozwala uniknąć najczęściej popełnianych przez Klienta błędów. Poniżej przedstawiamy pokrótce etapy przyłączenia. Krok 1: Złożenie wniosku Wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej EWE, z kompletem dokumentów, klient może złożyć na trzy sposoby niech wybierze ten, który odpowiada mu najbardziej! On-line wniosek znajdzie na w Biurze Obsługi Klienta EWE lista biur znajduje się na końcu broszury podczas spotkania z Doradcą w domu - wizytę Doradcy może zamówić na lub telefonicznie Krok 2: Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej EWE Doradca EWE na podstawie wniosku przygotowuje umowę przyłączenia do sieci gazowej. Umowa zawarta zostanie pomiędzy EWE a właścicielem nieruchomości i precyzuje warunki techniczne oraz zawiera wstępną kalkulację opłaty przyłączeniowej. Po podpisaniu umowy w ciągu 14 dni należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł a EWE uruchomi prace nad projektowaniem przyłącza. Ponadto na tym etapie klient otrzymuje umowę kompleksową na dostawę gazu ziemnego. Zdarza się, że klienci zapominają o jej podpisaniu i odesłaniu, a ta jest konieczna, by na późniejszym etapie można było zamontować gazomierz. PRZYŁĄCZENIE DO SIECI KROK PO KROKU Krok 3: Projekt instalacji gazowej Instalacja gazowa składa się z dwóch części przewodu na zewnątrz budynku, a także instalacji wewnętrznej, wykonywanej w domu klienta. Najtrudniejszym dla wielu klientów jest etap projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę instalacji wewnętrznej. Jeżeli klient wyrazi taką chęć warto mu pomóc znaleźć sprawdzonego projektanta i kominiarza oraz wytłumaczyć gdzie i jakie należy złożyć dokumenty. Krok 4: Montaż instalacji gazowej Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, wybrany przez klienta Instalator może rozpocząć pracę nad instalacją wewnętrzną. Przypominamy, że EWE prowadzi listę wiarygodnych i zaufanych (rekomendowanych) instalatorów, których usługi poleca swoim klientom podczas rozmów handlowych. Po zakończeniu budowy instalacji wewnętrznej klient musi złożyć w biurze EWE podanie o uruchomienie przyłącza gazowego. To dokument, który stanowi załącznik do umowy kompleksowej na odbiór gazu ziemnego. Podanie to powinno zawierać odbiór instalacji wewnętrznej podpisany przez 3 osoby: instalatora, kierownika budowy oraz kominiarza. Krok 5: Uruchomienie instalacji Warunkiem montażu gazomierza jest zakończenie wszystkich prac związanych z wewnętrzną instalacją, prawidłowo wypełnionym podaniu o uruchomienie przyłącza gazowego EWE oraz uregulowanie faktury za przyłączenie do sieci. Gazomierz zostanie zamontowany w terminie 7 dni roboczych od momentu złożenia podania, w terminie uzgodnionym z klientem.

9 EWE 9 Instalacja wewnętrzna nie warto zwlekać! Po podpisaniu umowy o przyłączenie do sieci gazowej, klient ma około 4 miesięcy na wybudowanie wewnętrznej instalacji gazowej. Termin budowy przyłącza określony jest przy podpisywaniu umowy. Już na tym etapie warto klientowi przypomnieć, że: prace związane z budową przyłącza gazowego mogą być wykonywane jednocześnie z innymi pracami instalatorskimi, niewymagającymi formalnych zezwoleń, do rozpoczęcia budowy wewnętrznej instalacji gazowej nie jest konieczne gotowe przyłącze gazowe obie instalacje zostaną połączone po zakończeniu prac, dopasowanie połączenia instalacji wewnętrznej z przyłączem gazowym należy do instalatora, klient ma czas do 30 kwietnia roku następnego po wybudowaniu przyłącza na wykonanie, instalacji wewnętrznej i odbiór gazu. Niedochowanie tego terminu skutkuje naliczeniem kary umownej, im bliżej sezonu grzewczego, tym trudniej zarezerwować termin u Instalatora.! Sprawdź promocje EWE! Zanim przyjmiesz zlecenie zajrzyj na i sprawdź aktualne promocje dla siebie i klienta!

10 10 EWE Najczęstsze błędy w wykonywaniu instalacji wewnętrznej Każdorazowo przed montażem gazomierza pracownicy EWE dokonują odbioru wewnętrznej instalacji gazowej. Kiedy nie spełnia ona wszystkich stawianych przez EWE wymagań, odpowiedzialny za jej wykonanie Instalator jest zobowiązany do wykonania poprawek. Mamy nadzieję, że zapoznanie się z listą najczęściej zdarzających się niedociągnięć pozwoli ich uniknąć i przyśpieszyć możliwość szybkiego terminu rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego przez klienta. Przygotowanie wyjścia pod gazomierz a) Instalacja bez przygotowanego wyjścia pod gazomierz Miejsce połączenia instalacji wewnętrznej z gazomierzem jest jej częścią i przygotowanie prawidłowego wyjścia pod gazomierz należy do obowiązków Instalatora. Jego brak lub niewłaściwe przygotowanie uniemożliwia montaż gazomierza i wymaga kolejnej wizyty Instalatora i montera EWE. b) Montaż nieodpowiedniego monozłącza lub jego brak Przypominamy o prawidłowym rozstawie gazomierza oraz zamontowaniu prawidłowego rodzaju śrubunku (na podstawie mocy przyłącza): G4 (do 60kW) rozstaw 130mm obowiązek montażu monozłącza G6 (od 60kW do 100kW) rozstaw 250mm obowiązek montażu monozłącza G10 (do 160kW) i G16 (do 250kW) rozstaw 280mm obowiązek montażu śrubunku do 2 G25 (do 400kW) rozstaw 335mm obowiązek montażu śrubunku do 2 ½. c) Brak poziomu przy rozstawie gazomierza (powyżej 60kW) Ten błąd zdarza się najczęściej kiedy śrubunek zamontowany jest tylko z jednej strony. Uzupełnienie śrubunku z drugiej strony wiąże się często ze stwierdzeniem braku poziomu pomiędzy dwoma śrubunkami. Prosimy, aby zawsze sprawdzać poziom pomiędzy śrubunkiem na reduktorze a śrubunkiem montowanym na instalacji wewnętrznej. Poziom należy sprawdzać po zakończeniu pracy. Aby wyeliminować brak poziomu i złego rozstawu przy montażu gazomierzy powyżej G6, EWE zaleca montaż monozłącza. Uwaga: Wszystkie wymiary zostały podane w mm. Wymagana odległość zaworu odcinającego od okien, drzwi: zapotrzebowanie do 10 m 3 /h (do 100 kw) 0,5 m, powyżej 10 m 3 /h (powyżej 100 kw) 1,0 m. d) Brak zaworu odcinającego za gazomierzem na instalacji wewnętrznej Ten wymóg stawiany przez EWE, umożliwia m.in. wymianę gazomierza bez konieczności ponownego odpowietrzenia instalacji. e) Nieszczelność instalacji wewnętrznej Każdorazowo u odbiorców indywidualnych przeprowadzana jest kontrolna próba szczelności instalacji wewnętrznej. Wynik próby jest odnotowywany w protokole montażu gazomierza. Oczywiście w przypadku nieszczelności montaż gazomierza nie jest możliwy aż do jej usunięcia. f) Wykonanie instalacji wewnętrznej z rur miedzianych w garażach Zaleca się by w pomieszczeniach garażowych, instalacje były wykonane z rur stalowych, łączonych przez spawanie. g) Brak stalowej rury osłonowej przy przejściu przez ścianę Rura osłonowa pozwala m.in. uniknąć nadmiernych naprężeń.

11 Wykaz elementów składających się na przyłącze gazowe o różnym zapotrzebowaniu na gaz EWE 11 Gazomierz G4 i G6 (4) (3) 00000,000 (1) (5) I 1. Szafka 2. Rura Ø PE 25 + stalowa rura ochrona 3. Zawór kulowy 4. Reduktor 5. Zawór odcinający za gazomierzem (2) Gazomierz G10, G16 i G25 (4) (5) (3) 00000,000 (1) (6) II 1. Szafka 2. Rura Ø PE 25, 32, 63 + stalowa rura ochrona 3. Zawór kulowy 4. Łącznik zawór-reduktor (,,fajka ) 5. Reduktor 6. Zawór odcinający za gazomierzem (3) (2)

12 12 EWE Najważniejsze przepisy dotyczące instalacji gazowych Aktualne wymogi dotyczące możliwości użycia materiałów do instalacji gazowej reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r. z późniejszymi zmianami). Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe. Poniżej przypominamy najważniejsze paragrafy Instalacja gazowa budynku zasilanego z sieci gazowej powinna mieć zainstalowany na przyłączu kurek główny, umożliwiający odcięcie dopływu gazu. 2. Kurek główny powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku w wentylowanej szafce co najmniej z materiału trudnozapalnego przy ścianie, we wnęce ściennej lub w odległości nieprzekraczającej 10 m od zasilanego budynku, w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczonym przed wpływami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób niepowołanych. 3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się instalowanie kurka głównego w odległości większej niż 10 m od zasilanego budynku, w wentylowanej szafce, usytuowanej w linii ogrodzenia od ulicy lub ogólnego ciągu pieszego z dostępem do niej od strony zewnętrznej działki budowlanej. 5. Odległość kurka głównego, montowanego przy ścianie lub we wnęce ściany budynku, od poziomu terenu oraz najbliższej krawędzi okna, drzwi lub innego otworu w budynku powinna wynosić co najmniej 0,5 m W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej, gdy kurek główny jest zainstalowany w linii ogrodzenia w odległości większej niż 10 m, należy na ścianie budynku dodatkowo zastosować zawór odcinający. 162 Urządzenia redukcyjne mogą być instalowane wyłącznie na zewnątrz budynku i powinny być zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych i uszkodzeniami mechanicznymi Przewody instalacji gazowej, prowadzone poniżej poziomu terenu, poza budynkiem w odległości większej niż 0,5 m od jego ściany zewnętrznej, powinny spełniać wymagania określone w przepisach odrębnych dotyczących sieci gazowych. 2. Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych z szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm, łączonych przez spawanie. 3. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych, zagrodowych rekreacji indywidualnej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do wyprowadzenia poza lico wewnętrzne tej ściany, powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2.

13 EWE Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu. 2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, zgodnych z Polską Normą dotyczacą rur miedzianych do gazu, łączonych przez lutowaniem lutem twardym, lub rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z Polską Normą dotyczacą rur przewodowych, łączonych przez spawanie. 3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych. 4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących. 5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m. 6. Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione. 167 Gazomierzy nie można instalować: 3. w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska, 4. w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych. 171 Urządzenia gazowe, pozostające bez stałego dozoru w czasie ich użytkowania, takie jak kotły gazowe lub ogrzewacze pomieszczeń, powinny być wyposażone w samoczynnie działające zabezpieczenia przed skutkami spadku ciśnienia lub przerwą w dopływie gazu Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się urządzenia gazowe, nie powinna być mniejsza niż: 1) 8 m 3 - w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń, 2) 6,5 m 3 - w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania. 4. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej powyżej 30 kw do 60 kw należy instalować w pomieszczeniu technicznym lub w przewidzianym wyłącznie na kotłownię budynku wolnostojącym.

14 14 EWE Dlaczego warto zostać Instalatorem rekomendowanym przez EWE? Z myślą o wygodzie naszych klientów prowadzimy listę firm instalacyjnych, które wykonują dla naszych odbiorców instalacje wewnętrzne. To lista wiarygodnych i zaufanych instalatorów, których usługi możemy polecić naszym klientom. Dzięki niej klient zyskuje pewność, że prace w jego domu przeprowadzane są zgodnie z najwyższymi standardami, zgodnie z wymogami prawa budowlanego oraz wymogami EWE. Warto znaleźć się na takiej liście, ponieważ klienci bardzo często o nią pytają i właśnie na niej poszukują Instalatora, któremu zlecą prace. Aktualna lista rekomendowanych Instalatorów dostępna jest w każdym Biurze Obsługi Klienta EWE, u doradcy oraz na naszej stronie Miejsce dla najlepszych! Jako EWE, z oczywistych względów nie możemy w pełni gwarantować jakości firm instalatorskich znajdujących się na liście. Staramy się jednak, aby znajdowali się na niej Instalatorzy najlepiej oceniani przez naszych klientów i pracowników firmy EWE. Aby upewnić się, że polecamy najlepszych, do każdego klienta, po zakończeniu procesu przyłączenia, wysyłamy ankietę powykonawczą, z prośbą o ocenienie jakości obsługi poszczególnych etapów prac. Oceniany jest zarówno doradca EWE, Instalator, firma podwykonawcza (firma budująca przyłącze gazowe do domu klienta) oraz monter EWE. Kilka sygnałów na temat złej pracy w oczywisty sposób może spowodować konieczność udzielenia wyjaśnienia i ewentualnie zawieszenie obecności danego Instalatora na naszej liście. Chcemy, aby lista rekomendowanych Instalatorów przez EWE zawierała dane rzetelnych i profesjonalnych firm.

15 Zobacz jak możesz zostać Partnerem EWE! Jak trafić na Listę Instalatorów rekomendowanych przez EWE? EWE 15 Jeśli chcesz być wpisany na listę musisz spełnić następujące warunki: 1. Posiadać aktualne uprawnienia zawodowe do wykonywania wewnętrznych instalacji gazowych. 2. Wykonywać rzetelnie i terminowo wewnętrzne instalacje gazowe na rzecz osób będących obecnymi lub przyszłymi klientami EWE. 3. Otrzymywać pozytywne oceny od klienta w ankietach powykonawczych. 4. Przyczyniać się do zwiększenia grona osób wykorzystujących do ogrzewania domu ekologiczny nośnik energii, jakim jest gaz ziemny. 5. Przedstawić listę wykonanych min. 4 instalacji wewnętrznych u klientów EWE bądź polecić 2 nowych klientów dla EWE. 6. Złożyć wypełniony formularz zgłoszeniowy. W sprawie Programu Partnerskiego prosimy o kontakt z Działem Marketingu: Wszystkie szczegóły i formularze oraz regulamin Programu Partnerskiego Lista rekomendowanych Instalatorów znajdziesz na w zakładce Partnerzy Rynkowi.! Lista Instalatorów rekomendowanych przez EWE Na listę trafią Instalatorzy, którzy rzetelnie i terminowo wykonują wewnętrzne instalacje gazowe na rzecz klientów EWE i otrzymują pozytywne oceny za jakość wykonanych usług, wyrażone przez klientów w ankietach powykonawczych. Na listę mogą być również wpisani Instalatorzy propagujący ekologiczne ogrzewanie gazem ziemnym.

16 Zawsze w kontakcie EWE energia sp. z o.o. ul. 30 Stycznia 67, Międzyrzecz Infolinia: * Biuro Techniczne w Międzyrzeczu ul. 30 Stycznia 67, Międzyrzecz tel.: , fax: Biuro Techniczne w Rzepinie ul. Słubicka 12, Rzepin tel.: , fax: Biuro Techniczne w Krośnie Odrz. ul. Poznańska 88, Krosno Odrzańskie tel.: , fax: Biuro Techniczne w Kożuchowie ul. Grota-Roweckiego 3 A, Kożuchów tel./fax: Biuro Techniczne w Wieluniu ul. Wojska Polskiego 2, Wieluń tel.: , fax: *Koszt połączenia jak za jeden impuls wg taryfy Państwa operatora. Połączenie jest możliwe również z telefonów komórkowych. Stan na: r.

Montaż instalacji gazowej 713[02].Z3.04

Montaż instalacji gazowej 713[02].Z3.04 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Marzena Więcek Montaż instalacji gazowej 713[02].Z3.04 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 Recenzenci: dr

Bardziej szczegółowo

Woda ogrzewana ciepłem sieciowym

Woda ogrzewana ciepłem sieciowym Woda ogrzewana ciepłem sieciowym Program kompleksowego wykorzystania ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej Kraków, sierpień 2013 Pod Patronatem: Partnerzy Programu: www.cieplodlakrakowa.pl Spis treści

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PRIORYTETOWY ver 2.0

PROGRAM PRIORYTETOWY ver 2.0 Ocena programu priorytowego dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych NF-15 / NF-40 realizowanego przez NFOŚiGW (propozycja nowego tekstu) PROGRAM PRIORYTETOWY ver 2.0 Tytuł programu: Poprawa

Bardziej szczegółowo

OGÓLNE WARUNKI TECHNICZNE PRZYŁĄCZANIA DO MIEJSKIEJ SIECI CIEPŁOWNICZEJ W SUWAŁKACH (wydanie 3)

OGÓLNE WARUNKI TECHNICZNE PRZYŁĄCZANIA DO MIEJSKIEJ SIECI CIEPŁOWNICZEJ W SUWAŁKACH (wydanie 3) PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ w SUWAŁKACH Spółka z o.o. OGÓLNE WARUNKI TECHNICZNE PRZYŁĄCZANIA DO MIEJSKIEJ SIECI CIEPŁOWNICZEJ W SUWAŁKACH (wydanie 3) Opracowali Marek Ciężkowski Artur Rejterada

Bardziej szczegółowo

INWESTOR : UNIWERSYTET PRZYRODNICZY, UL. NORWIDA 25, WROCŁAW

INWESTOR : UNIWERSYTET PRZYRODNICZY, UL. NORWIDA 25, WROCŁAW Zakład Ogólnobudowlany 50-251 WROCŁAW NIP 895-000-23-77 UL. Św. Wincentego 35 REGON 006046233 PRACOWNIA PROJEK TOWA INWESTOR : UNIWERSYTET PRZYRODNICZY, UL. NORWIDA 25, WROCŁAW PRZEDSIĘWZIĘCIE: przebudowa

Bardziej szczegółowo

IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna OSOBY POSZKODOWANE

IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna OSOBY POSZKODOWANE P R O D U K T P R O G R A M R Y N E K IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna jesień i zima Ciepło to miła atmosfera w domu, szczególnie wtedy, gdy za oknem pada deszcz lub panują minusowe temperatury. Gdy jest

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii

PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii WIELKOPOLSKA AGENCJA ZARZĄDZANIA ENERGIĄ SP. Z O.O. PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii Autorzy: Kinga Świtalska,

Bardziej szczegółowo

wt60_po_uzgod_09_03_06proj28_czarny 1

wt60_po_uzgod_09_03_06proj28_czarny 1 wt60_po_uzgod_09_03_06proj28_czarny 1 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich

Bardziej szczegółowo

INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU. przy współpracy KRAJOWEJ AGENCJI POSZANOWANIA ENERGII S.A. z energetyką. przyjazną środowisku za pan brat.

INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU. przy współpracy KRAJOWEJ AGENCJI POSZANOWANIA ENERGII S.A. z energetyką. przyjazną środowisku za pan brat. INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU przy współpracy KRAJOWEJ AGENCJI POSZANOWANIA ENERGII S.A. z energetyką przyjazną środowisku za pan brat dom pasywny Wydawca: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju ul. Nabielaka

Bardziej szczegółowo

e-poradnik Ta k Część DLA zarządców nieruchomości, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, deweloperów i gmin ISBN 978-83-64094-09-5

e-poradnik Ta k Część DLA zarządców nieruchomości, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, deweloperów i gmin ISBN 978-83-64094-09-5 e-poradnik Ta k DLA zarządców nieruchomości, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, deweloperów i gmin ISBN 978-83-64094-09-5 Część 2 Wstęp Poradnik dla zarządców nieruchomości, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych,

Bardziej szczegółowo

S. 00.08.03. Odbiory instalacji i urządzeń technicznych... 17 S. 00.08.04. Odbiór częściowy i odbiór etapowy... 17 S. 00.08.05.

S. 00.08.03. Odbiory instalacji i urządzeń technicznych... 17 S. 00.08.04. Odbiór częściowy i odbiór etapowy... 17 S. 00.08.05. SPECYFIKACJA techniczna wykonania i odbioru robót instalacji sanitarnych w budynku usługowym (przeznaczonym m.in. na wypożyczalnię nart biegowych oraz rowerów, z pomieszczeniem socjalnym i gospodarczym)

Bardziej szczegółowo

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Efektywne wykorzystanie w budynkach. i finansowanie przedsięwzięć

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Efektywne wykorzystanie w budynkach. i finansowanie przedsięwzięć ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII Efektywne wykorzystanie w budynkach i finansowanie przedsięwzięć Poradnik Autorzy: Sławomir Pasierb Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Jerzy Wojtulewicz 1. WPROWADZENIE Drogi Czytelniku

Bardziej szczegółowo

=============== BRASTAL ==============

=============== BRASTAL ============== 1 =============== BRASTAL ============== Szanowni Państwo... Gratulujemy dokonania wyboru!!! Wysokiej jakości produkt firmy BRASTAL, na długo zapewni bezpieczeństwo i niezawodne użytkowanie. Jesteście

Bardziej szczegółowo

PROGRAM FUNKCJONALNO - UŻYTKOWY

PROGRAM FUNKCJONALNO - UŻYTKOWY PROGRAM FUNKCJONALNO - UŻYTKOWY Nazwa zamówienia: Rozbudowa i nadbudowa budynku usługowego - biura obsługi klienta dla cmentarza komunalnego przy ul. Panewnickiej w Katowicach Ligocie, na działce nr 26,

Bardziej szczegółowo

Dla instalatora. Instrukcja instalacji i konserwacji. ecotec plus. Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny VU 656/4

Dla instalatora. Instrukcja instalacji i konserwacji. ecotec plus. Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny VU 656/4 Dla instalatora Instrukcja instalacji i konserwacji ecotec plus Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny PL VU 656/4 Spis treści Inhaltsverzeichnis Informacje dotyczące instrukcji... 3. Przechowywanie dokumentacji...

Bardziej szczegółowo

Poprawa efektywności energetycznej

Poprawa efektywności energetycznej Załącznik nr 1 do umowy nr.. z dnia... PROGRAM PRIORYTETOWY Tytuł programu: Poprawa efektywności energetycznej Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych 1. Cel programu Oszczędność

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja techniczno-ruchowa. kotłów zasypowych serii: KSW, KSW Plus, KSW Alfa, KSW Alfa Plus, KSW Prima, KSW Master, KSX, KSD

Dokumentacja techniczno-ruchowa. kotłów zasypowych serii: KSW, KSW Plus, KSW Alfa, KSW Alfa Plus, KSW Prima, KSW Master, KSX, KSD Dokumentacja techniczno-ruchowa kotłów zasypowych serii: KSW, KSW Plus, KSW Alfa, KSW Alfa Plus, KSW Prima, KSW Master, KSX, KSD Dziękujemy Państwu za wybór kotła marki PEREKO. Niniejsza dokumentacja dotyczy

Bardziej szczegółowo

Wytyczne do projektowania, wykonania i montażu kotłowni gazowych będących własnością Spółek Grupy GPEC

Wytyczne do projektowania, wykonania i montażu kotłowni gazowych będących własnością Spółek Grupy GPEC Strona 1 z 9 Definicje 1. Spółka GPEC, Orchis Energia Sopot, STAR-PEC, ZEC TCZEW. 2. Wykonawca GPEC Serwis. Przepisy, normy i standardy: Kotłownia gazowa musi spełniać wymagania normy PN-B-02431-1;1999

Bardziej szczegółowo

04/ / 4 / 20 / 21. Co zrobić żeby otrzymać zapłatę? Zawory kątowe grzybkowe Alterna. Węże gazowe. kwartalnik programu tadmar partner.

04/ / 4 / 20 / 21. Co zrobić żeby otrzymać zapłatę? Zawory kątowe grzybkowe Alterna. Węże gazowe. kwartalnik programu tadmar partner. kwartalnik programu tadmar partner 4 04/ 2014 pażdziernik porady akademii tadmar Zawory kątowe grzybkowe Alterna Węże gazowe Altech / 21 / 4 / 20 Co zrobić żeby otrzymać zapłatę? tadmar Zaloguj się do

Bardziej szczegółowo

WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 WINDSOR - 50

WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 WINDSOR - 50 IO-350-Windsor-25-30-50-PL.doc / 4.0.200 IO-350:2009 str.0 DWUFUNKCYJNE WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 JEDNOFUNKCYJNE WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 WINDSOR - 50 IO-350-Windsor-25-30-50-PL.doc / 4.0.200 IO-350:2009

Bardziej szczegółowo

Dz.U. 1999 Nr 74 poz. 836 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

Dz.U. 1999 Nr 74 poz. 836 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Kancelaria Sejmu s. 1/1 Dz.U. 1999 Nr 74 poz. 836 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

Bardziej szczegółowo

1. TERMINOLOGIA i PODSTAWY PRAWNE 2. DOKUMENTACJA TECHNICZNA OBIEKTU 3. PRZEGLĄDY TECHNICZNE OBIEKTÓW 4. PRZEGLĄDY TECHNICZNE URZĄDZEŃ

1. TERMINOLOGIA i PODSTAWY PRAWNE 2. DOKUMENTACJA TECHNICZNA OBIEKTU 3. PRZEGLĄDY TECHNICZNE OBIEKTÓW 4. PRZEGLĄDY TECHNICZNE URZĄDZEŃ 1 1. TERMINOLOGIA i PODSTAWY PRAWNE 2. DOKUMENTACJA TECHNICZNA OBIEKTU 3. PRZEGLĄDY TECHNICZNE OBIEKTÓW 4. PRZEGLĄDY TECHNICZNE URZĄDZEŃ 2 obiekt budowlany - należy przez to rozumieć: a) budynek wraz z

Bardziej szczegółowo

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie 44 Janina Kopietz-Unger, prof. UZ, kierownik Zakładu Architektury i Urbanistyki Wydziału

Bardziej szczegółowo

Poprawa efektywności energetycznej

Poprawa efektywności energetycznej 01-01-2015 r. PROGRAM PRIORYTETOWY Tytuł programu: Poprawa efektywności energetycznej Część 2) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych 1. Cel programu Oszczędność energii i ograniczenie lub

Bardziej szczegółowo

Poprawa efektywności energetycznej

Poprawa efektywności energetycznej PROGRAM PRIORYTETOWY Tytuł programu: Poprawa efektywności energetycznej Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych 1. Cel programu Oszczędność energii i ograniczenie lub uniknięcie

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 3 do programu priorytetowego Efektywne wykorzystanie energii. Część 4) LEMUR- Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej

Załącznik Nr 3 do programu priorytetowego Efektywne wykorzystanie energii. Część 4) LEMUR- Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej Załącznik Nr 3 do programu priorytetowego Efektywne wykorzystanie energii. Część 4) LEMUR- Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej WYTYCZNE TECHNICZNE Określenie szczegółowych zasad kształtowania

Bardziej szczegółowo

Nr 3, 2011 r. Publikacja finansowana ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Nr 3, 2011 r. Publikacja finansowana ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Biuletyn Rzeczników Konsumentów Nr 3, 2011 r. Publikacja finansowana ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Spis treści 1. Koleżanki i koledzy 3 2. Uszkodzenie układu pomiarowo-rozliczeniowego

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 9 października 2012 r. MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH Biuro Administracyjno-Finansowe

Warszawa, dnia 9 października 2012 r. MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH Biuro Administracyjno-Finansowe MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH Biuro Administracyjno-Finansowe Warszawa, dnia 9 października 2012 r. Znak pisma BAF-VI-2374-1-42/12 WYKONAWCY ubiegający się o zamówienie publiczne prowadzone w trybie

Bardziej szczegółowo

Nr 63, grudzień 2012 ISSN - 1505-2478

Nr 63, grudzień 2012 ISSN - 1505-2478 Nr 63, grudzień 2012 ISSN - 1505-2478 C z a s o p i s m o M i e j s k i e g o P r z e d s i ę b i o r s t w a W o d o c i ą g ó w i K a n a l i z a c j i S A w K r a k o w i e Kilka słów na koniec roku

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH INSTALACJE SANITARNE

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH INSTALACJE SANITARNE Załącznik nr 1b do SIWZ SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH INSTALACJE SANITARNE CPV 45330000-9 roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne Malbork luty 2014 1 1. WSTĘP

Bardziej szczegółowo