ABC Instalatora Co zyskuje Instalator na współpracy z EWE? Jak usprawnić proces przyłączenia? Dlaczego i jak przekonywać do gazu ziemnego?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "www.ewe.pl ABC Instalatora Co zyskuje Instalator na współpracy z EWE? Jak usprawnić proces przyłączenia? Dlaczego i jak przekonywać do gazu ziemnego?"

Transkrypt

1 ABC Instalatora Co zyskuje Instalator na współpracy z EWE? Jak usprawnić proces przyłączenia? Dlaczego i jak przekonywać do gazu ziemnego?

2 2 EWE Dlaczego warto współpracować? W EWE szanujemy fachowość. Zawsze wymagamy jej najpierw od siebie. Cały czas staramy się podnosić jakość swoich usług, aby zapewnić naszym klientom komfort korzystania z gazu ziemnego jednego z najbardziej ekonomicznych, wygodnych i ekologicznych w użytkowaniu źródeł energii. Nie moglibyśmy osiągnąć tego bez Waszej pomocy mamy świadomość, że dla klienta ważna jest rekomendacja profesjonalnego Instalatora, rzetelne wykonanie instalacji na gaz ziemny oraz fachowy serwis urządzeń gazowych. W tym specjalnym wydanym tylko dla Instalatorów współpracujących z nami poradniku zebraliśmy kilka informacji, rad i sugestii, które pomogą nam jeszcze lepiej współpracować. Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie zdobyte podczas współpracy z innymi Instalatorami oraz zebrane w tej broszurze informacje pomogą Wam łatwiej zdobyć nowych klientów i sprawią, że współpraca z EWE będzie przebiegała jeszcze sprawniej.

3 Gaz ziemny przełącz się na lepsze! EWE 3 Co znajdziesz w poradniku? Dlaczego warto przekonywać do gazu ziemnego? Od kontaktu z klientem do montażu gazomierza O czym warto przypomnieć klientowi? Przyłączenie budynku do sieci gazowej - krok po kroku Instalacja wewnętrzna nie warto zwlekać! Najczęstsze błędy w wykonywaniu instalacji wewnętrznej Wykaz elementów składających się na przyłącze gazowe o różnym zapotrzebowaniu na gaz Najważniejsze przepisy dotyczące instalacji gazowych Dlaczego warto zostać Instalatorem rekomendowanym przez EWE? Zobacz jak możesz zostać partnerem EWE str. 4 str. 5 str. 6 str. 7 str. 9 str. 10 str. 11 aaa str. 12 str. 14 str. 15 Zajrzyj na Najczęściej aktualizowane źródło informacji! Szukasz dodatkowych informacji? Potrzebujesz danych kontaktowych, wniosków, formularzy? Na znajdziesz wszystkie informacje!

4 4 EWE Dlaczego warto przekonywać do gazu ziemnego? To proste! Na zmianie ogrzewania na gaz ziemny zyskuje zarówno klient jak i Instalator. Dla klienta najważniejsze są wygoda, bezpieczeństwo i różnorodne zastosowania gazu: ogrzewanie, gotowanie i podgrzewanie ciepłej wody. Instalator, oprócz korzyści finansowej w postaci wynagrodzenia od klienta, również korzysta! Zyskuje pomoc sprawdzonego partnera EWE który promuje usługi Instalatora, poprzez udostępnienie klientom listy Instalatorów. Ciepło za rozsądne pieniądze Koszt ogrzewania to główna pozycja domowego budżetu i istotny argument decydujący o wyborze źródła ciepła. Gaz ziemny, w porównaniu z innymi paliwami zapewniającymi bezobsługowe ogrzewania, jest najtańszym źródłem energii. Ogrzewanie tradycyjne, czyli na paliwa stałe wcale nie jest tańsze. Dziś uzupełnianie opału, składowanie czy usuwanie popiołu, może wydawać się łatwe. Ale nie stajemy się młodsi i za kilka lat każdy doceni wygodę, jaką daje ogrzewanie gazem ziemnym. Ceny gazu wbrew pozorom są bardzo stabilne i jak dotąd nie wzrastają skokowo w porównaniu do cen innych źródeł energii. Ceny te dodatkowo są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który czuwa nad tym, żeby żaden z dostawców gazu ziemnego nie stosował nieuzasadnionych stawek.

5 Od kontaktu z klientem do montażu gazomierza EWE 5 Proces przyłączenia do sieci gazowej i budowy instalacji wewnętrznej może być dla nas (EWE i Instalatorów) oczywisty ale klienci zazwyczaj przechodzą przez niego tylko raz i dla nich to dość skomplikowana procedura. Warto aby Instalatorzy, którzy mają już spore doświadczenie, pomogli klientowi przejść ten proces bez większych problemów. Co zrobić, żeby zdążyć przed zimą? Przyłączenie nieruchomości do sieci gazowej to normalna budowa dla klienta jak i EWE która wymaga prac projektowych, uzyskania opinii i pozwoleń oraz pracy kilku specjalistów (projektantów, instalatora, kominiarza, kierownika budowy). Od momentu złożenia wniosku o przyłączenie do sieci gazowej do uruchomienia gazomierza upływa z reguły około 4 miesięcy. Wynika to m.in. z okresu oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę. Szybkie podpisanie umowy opłaca się każdemu Rozpoczęcie procedury odpowiednio wcześnie daje klientowi szanse na spokojne przygotowanie dokumentacji i pewność, że zdąży przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Instalator i pracownicy EWE mogą natomiast lepiej zaplanować swój harmonogram i rozplanować prace. Należy pamiętać, że podpisanie umowy do 30 czerwca daje gwarancję dostawy gazu przed zimą.! Umowa do 30 czerwca gwarancją dostawy gazu przed zimą! Warto przypomnieć klientom, by w sezonie grzewczym móc ogrzewać dom gazem ziemnym, decyzja o przyłączeniu nieruchomości powinna zapaść najpóźniej do 30 czerwca tego samego roku. W innym przypadku z gazu będzie można korzystać dopiero wiosną w roku następnym.

6 6 EWE O czym warto przypomnieć klientowi? Gaz ziemny to wybór, który opłaci się na wiele sposobów. Automatyczne oszczędzanie Nowoczesne urządzenia gazowe pozwalają na pełną automatyzację pracy. Nie tylko można ustawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, a więc nie przegrzewać mieszkania czy domu, ale można również swobodnie programować temperaturę w określonym czasie. Pozwala to uzyskać duże oszczędności, np. ustawienie niższej temperatury i oszczędniejsze ogrzewanie w nocy lub wtedy, kiedy wszyscy domownicy są w pracy. Wygoda jest bezcenna Prosta obsługa urządzeń, dodatkowe pomieszczenie w piwnicy i ciepło wtedy, kiedy to potrzebne uniwersalne 3 w 1 przy korzystaniu z gazu ziemnego. Gaz ziemny można stosować do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody oraz przygotowywania posiłków. Wysoka wydajność dzięki technologii Co z tego, że niektóre paliwa są czasem nawet tańsze w zakupie, jeśli duża część energii jest tracona? Przy spalaniu węgla popularne stare urządzenia osiągają sprawność rzędu 50-60%. Nowocześniejsze urządzenia np. ekogroszek, są wydajniejsze i umożliwiają automatyczne dozowanie ale nawet to nie eliminuje problemu ze składowaniem opału i usuwaniem popiołu. Nowoczesne kotły gazowe są inne. Serwis w większości przypadków ogranicza się do rutynowej wymiany palników, a dzięki technologii odzyskiwania ciepła ze spalin ich wydajność sięga nawet 106%. Zdrowie i czyste środowisko tego nie da się kupić Gaz ziemny jest paliwem przyjaznym środowisku naturalnemu i człowiekowi. Dlaczego? Nie zanieczyszcza powietrza pyłami, nie emituje do atmosfery związków, które powodują szkody w uprawach rolnych i niszczą lasy. A przy tym nie brudzi elewacji domów, okien i chodników, ponieważ nie pozostawia po spaleniu popiołu, żużlu oraz sadzy.

7 Przyłączenie budynku do sieci gazowej - krok po kroku Najważniejsze pojęcia EWE 7 Przyłącze gazowe Odcinek gazociągu od gazociągu zasilającego do kurka głównego, znajdującego się w szafce gazowej służący do przyłączenia instalacji gazowej. Przyłącze to część sieci gazowej, będącej własnością EWE, która odpowiada za sprawność i stan techniczny przyłącza gazowego. Wewnętrzna instalacja gazowa Instalacja gazowa stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzących na zewnątrz i wewnątrz budynku wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych. W przypadku przyłącza (szafki gazowej) na granicy działki, układ przewodów od granicy działki do budynku jest elementem wewnętrznej instalacji gazowej. Przyłączenie do sieci gazowej w 5 krokach Krok I Krok II Złożenie wniosku o zawarcie umowy Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej i Kompleksowej umowy sprzedaży gazu EWE Klient Wpłata zaliczki Uruchomienie prac nad projektowaniem przyłącza gazowego Krok III Projekt instalacji wewnętrznej i uzyskanie pozwolenia na budowę Krok IV Montaż instalacji wewnętrznej Budowa przyłącza gazowego Złożenie podania o uruchomienie przyłącza gazowego Krok V Uruchomienie instalacji - montaż gazomierza Odbiór gazu ziemnego

8 8 EWE Przyłączenie budynku do sieci gazowej krok po kroku - Bezpośredni kontakt Instalatora z klientem pozwala uniknąć najczęściej popełnianych przez Klienta błędów. Poniżej przedstawiamy pokrótce etapy przyłączenia. Krok 1: Złożenie wniosku Wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej EWE, z kompletem dokumentów, klient może złożyć na trzy sposoby niech wybierze ten, który odpowiada mu najbardziej! On-line wniosek znajdzie na w Biurze Obsługi Klienta EWE lista biur znajduje się na końcu broszury podczas spotkania z Doradcą w domu - wizytę Doradcy może zamówić na lub telefonicznie Krok 2: Zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej EWE Doradca EWE na podstawie wniosku przygotowuje umowę przyłączenia do sieci gazowej. Umowa zawarta zostanie pomiędzy EWE a właścicielem nieruchomości i precyzuje warunki techniczne oraz zawiera wstępną kalkulację opłaty przyłączeniowej. Po podpisaniu umowy w ciągu 14 dni należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł a EWE uruchomi prace nad projektowaniem przyłącza. Ponadto na tym etapie klient otrzymuje umowę kompleksową na dostawę gazu ziemnego. Zdarza się, że klienci zapominają o jej podpisaniu i odesłaniu, a ta jest konieczna, by na późniejszym etapie można było zamontować gazomierz. PRZYŁĄCZENIE DO SIECI KROK PO KROKU Krok 3: Projekt instalacji gazowej Instalacja gazowa składa się z dwóch części przewodu na zewnątrz budynku, a także instalacji wewnętrznej, wykonywanej w domu klienta. Najtrudniejszym dla wielu klientów jest etap projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę instalacji wewnętrznej. Jeżeli klient wyrazi taką chęć warto mu pomóc znaleźć sprawdzonego projektanta i kominiarza oraz wytłumaczyć gdzie i jakie należy złożyć dokumenty. Krok 4: Montaż instalacji gazowej Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, wybrany przez klienta Instalator może rozpocząć pracę nad instalacją wewnętrzną. Przypominamy, że EWE prowadzi listę wiarygodnych i zaufanych (rekomendowanych) instalatorów, których usługi poleca swoim klientom podczas rozmów handlowych. Po zakończeniu budowy instalacji wewnętrznej klient musi złożyć w biurze EWE podanie o uruchomienie przyłącza gazowego. To dokument, który stanowi załącznik do umowy kompleksowej na odbiór gazu ziemnego. Podanie to powinno zawierać odbiór instalacji wewnętrznej podpisany przez 3 osoby: instalatora, kierownika budowy oraz kominiarza. Krok 5: Uruchomienie instalacji Warunkiem montażu gazomierza jest zakończenie wszystkich prac związanych z wewnętrzną instalacją, prawidłowo wypełnionym podaniu o uruchomienie przyłącza gazowego EWE oraz uregulowanie faktury za przyłączenie do sieci. Gazomierz zostanie zamontowany w terminie 7 dni roboczych od momentu złożenia podania, w terminie uzgodnionym z klientem.

9 EWE 9 Instalacja wewnętrzna nie warto zwlekać! Po podpisaniu umowy o przyłączenie do sieci gazowej, klient ma około 4 miesięcy na wybudowanie wewnętrznej instalacji gazowej. Termin budowy przyłącza określony jest przy podpisywaniu umowy. Już na tym etapie warto klientowi przypomnieć, że: prace związane z budową przyłącza gazowego mogą być wykonywane jednocześnie z innymi pracami instalatorskimi, niewymagającymi formalnych zezwoleń, do rozpoczęcia budowy wewnętrznej instalacji gazowej nie jest konieczne gotowe przyłącze gazowe obie instalacje zostaną połączone po zakończeniu prac, dopasowanie połączenia instalacji wewnętrznej z przyłączem gazowym należy do instalatora, klient ma czas do 30 kwietnia roku następnego po wybudowaniu przyłącza na wykonanie, instalacji wewnętrznej i odbiór gazu. Niedochowanie tego terminu skutkuje naliczeniem kary umownej, im bliżej sezonu grzewczego, tym trudniej zarezerwować termin u Instalatora.! Sprawdź promocje EWE! Zanim przyjmiesz zlecenie zajrzyj na i sprawdź aktualne promocje dla siebie i klienta!

10 10 EWE Najczęstsze błędy w wykonywaniu instalacji wewnętrznej Każdorazowo przed montażem gazomierza pracownicy EWE dokonują odbioru wewnętrznej instalacji gazowej. Kiedy nie spełnia ona wszystkich stawianych przez EWE wymagań, odpowiedzialny za jej wykonanie Instalator jest zobowiązany do wykonania poprawek. Mamy nadzieję, że zapoznanie się z listą najczęściej zdarzających się niedociągnięć pozwoli ich uniknąć i przyśpieszyć możliwość szybkiego terminu rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego przez klienta. Przygotowanie wyjścia pod gazomierz a) Instalacja bez przygotowanego wyjścia pod gazomierz Miejsce połączenia instalacji wewnętrznej z gazomierzem jest jej częścią i przygotowanie prawidłowego wyjścia pod gazomierz należy do obowiązków Instalatora. Jego brak lub niewłaściwe przygotowanie uniemożliwia montaż gazomierza i wymaga kolejnej wizyty Instalatora i montera EWE. b) Montaż nieodpowiedniego monozłącza lub jego brak Przypominamy o prawidłowym rozstawie gazomierza oraz zamontowaniu prawidłowego rodzaju śrubunku (na podstawie mocy przyłącza): G4 (do 60kW) rozstaw 130mm obowiązek montażu monozłącza G6 (od 60kW do 100kW) rozstaw 250mm obowiązek montażu monozłącza G10 (do 160kW) i G16 (do 250kW) rozstaw 280mm obowiązek montażu śrubunku do 2 G25 (do 400kW) rozstaw 335mm obowiązek montażu śrubunku do 2 ½. c) Brak poziomu przy rozstawie gazomierza (powyżej 60kW) Ten błąd zdarza się najczęściej kiedy śrubunek zamontowany jest tylko z jednej strony. Uzupełnienie śrubunku z drugiej strony wiąże się często ze stwierdzeniem braku poziomu pomiędzy dwoma śrubunkami. Prosimy, aby zawsze sprawdzać poziom pomiędzy śrubunkiem na reduktorze a śrubunkiem montowanym na instalacji wewnętrznej. Poziom należy sprawdzać po zakończeniu pracy. Aby wyeliminować brak poziomu i złego rozstawu przy montażu gazomierzy powyżej G6, EWE zaleca montaż monozłącza. Uwaga: Wszystkie wymiary zostały podane w mm. Wymagana odległość zaworu odcinającego od okien, drzwi: zapotrzebowanie do 10 m 3 /h (do 100 kw) 0,5 m, powyżej 10 m 3 /h (powyżej 100 kw) 1,0 m. d) Brak zaworu odcinającego za gazomierzem na instalacji wewnętrznej Ten wymóg stawiany przez EWE, umożliwia m.in. wymianę gazomierza bez konieczności ponownego odpowietrzenia instalacji. e) Nieszczelność instalacji wewnętrznej Każdorazowo u odbiorców indywidualnych przeprowadzana jest kontrolna próba szczelności instalacji wewnętrznej. Wynik próby jest odnotowywany w protokole montażu gazomierza. Oczywiście w przypadku nieszczelności montaż gazomierza nie jest możliwy aż do jej usunięcia. f) Wykonanie instalacji wewnętrznej z rur miedzianych w garażach Zaleca się by w pomieszczeniach garażowych, instalacje były wykonane z rur stalowych, łączonych przez spawanie. g) Brak stalowej rury osłonowej przy przejściu przez ścianę Rura osłonowa pozwala m.in. uniknąć nadmiernych naprężeń.

11 Wykaz elementów składających się na przyłącze gazowe o różnym zapotrzebowaniu na gaz EWE 11 Gazomierz G4 i G6 (4) (3) 00000,000 (1) (5) I 1. Szafka 2. Rura Ø PE 25 + stalowa rura ochrona 3. Zawór kulowy 4. Reduktor 5. Zawór odcinający za gazomierzem (2) Gazomierz G10, G16 i G25 (4) (5) (3) 00000,000 (1) (6) II 1. Szafka 2. Rura Ø PE 25, 32, 63 + stalowa rura ochrona 3. Zawór kulowy 4. Łącznik zawór-reduktor (,,fajka ) 5. Reduktor 6. Zawór odcinający za gazomierzem (3) (2)

12 12 EWE Najważniejsze przepisy dotyczące instalacji gazowych Aktualne wymogi dotyczące możliwości użycia materiałów do instalacji gazowej reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r. z późniejszymi zmianami). Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe. Poniżej przypominamy najważniejsze paragrafy Instalacja gazowa budynku zasilanego z sieci gazowej powinna mieć zainstalowany na przyłączu kurek główny, umożliwiający odcięcie dopływu gazu. 2. Kurek główny powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku w wentylowanej szafce co najmniej z materiału trudnozapalnego przy ścianie, we wnęce ściennej lub w odległości nieprzekraczającej 10 m od zasilanego budynku, w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczonym przed wpływami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób niepowołanych. 3. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się instalowanie kurka głównego w odległości większej niż 10 m od zasilanego budynku, w wentylowanej szafce, usytuowanej w linii ogrodzenia od ulicy lub ogólnego ciągu pieszego z dostępem do niej od strony zewnętrznej działki budowlanej. 5. Odległość kurka głównego, montowanego przy ścianie lub we wnęce ściany budynku, od poziomu terenu oraz najbliższej krawędzi okna, drzwi lub innego otworu w budynku powinna wynosić co najmniej 0,5 m W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej, gdy kurek główny jest zainstalowany w linii ogrodzenia w odległości większej niż 10 m, należy na ścianie budynku dodatkowo zastosować zawór odcinający. 162 Urządzenia redukcyjne mogą być instalowane wyłącznie na zewnątrz budynku i powinny być zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych i uszkodzeniami mechanicznymi Przewody instalacji gazowej, prowadzone poniżej poziomu terenu, poza budynkiem w odległości większej niż 0,5 m od jego ściany zewnętrznej, powinny spełniać wymagania określone w przepisach odrębnych dotyczących sieci gazowych. 2. Przewody instalacji gazowej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do kurków odcinających przed gazomierzami w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych lub do odgałęzień lokali użytkowych w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wykonane z rur stalowych bez szwu bądź z rur stalowych z szwem przewodowych, zgodnych z wymaganiami przedmiotowych Polskich Norm, łączonych przez spawanie. 3. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych, zagrodowych rekreacji indywidualnej, począwszy od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do wyprowadzenia poza lico wewnętrzne tej ściany, powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2.

13 EWE Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu. 2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, zgodnych z Polską Normą dotyczacą rur miedzianych do gazu, łączonych przez lutowaniem lutem twardym, lub rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z Polską Normą dotyczacą rur przewodowych, łączonych przez spawanie. 3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych. 4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących. 5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m. 6. Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione. 167 Gazomierzy nie można instalować: 3. w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska, 4. w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych. 171 Urządzenia gazowe, pozostające bez stałego dozoru w czasie ich użytkowania, takie jak kotły gazowe lub ogrzewacze pomieszczeń, powinny być wyposażone w samoczynnie działające zabezpieczenia przed skutkami spadku ciśnienia lub przerwą w dopływie gazu Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się urządzenia gazowe, nie powinna być mniejsza niż: 1) 8 m 3 - w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń, 2) 6,5 m 3 - w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania. 4. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej powyżej 30 kw do 60 kw należy instalować w pomieszczeniu technicznym lub w przewidzianym wyłącznie na kotłownię budynku wolnostojącym.

14 14 EWE Dlaczego warto zostać Instalatorem rekomendowanym przez EWE? Z myślą o wygodzie naszych klientów prowadzimy listę firm instalacyjnych, które wykonują dla naszych odbiorców instalacje wewnętrzne. To lista wiarygodnych i zaufanych instalatorów, których usługi możemy polecić naszym klientom. Dzięki niej klient zyskuje pewność, że prace w jego domu przeprowadzane są zgodnie z najwyższymi standardami, zgodnie z wymogami prawa budowlanego oraz wymogami EWE. Warto znaleźć się na takiej liście, ponieważ klienci bardzo często o nią pytają i właśnie na niej poszukują Instalatora, któremu zlecą prace. Aktualna lista rekomendowanych Instalatorów dostępna jest w każdym Biurze Obsługi Klienta EWE, u doradcy oraz na naszej stronie Miejsce dla najlepszych! Jako EWE, z oczywistych względów nie możemy w pełni gwarantować jakości firm instalatorskich znajdujących się na liście. Staramy się jednak, aby znajdowali się na niej Instalatorzy najlepiej oceniani przez naszych klientów i pracowników firmy EWE. Aby upewnić się, że polecamy najlepszych, do każdego klienta, po zakończeniu procesu przyłączenia, wysyłamy ankietę powykonawczą, z prośbą o ocenienie jakości obsługi poszczególnych etapów prac. Oceniany jest zarówno doradca EWE, Instalator, firma podwykonawcza (firma budująca przyłącze gazowe do domu klienta) oraz monter EWE. Kilka sygnałów na temat złej pracy w oczywisty sposób może spowodować konieczność udzielenia wyjaśnienia i ewentualnie zawieszenie obecności danego Instalatora na naszej liście. Chcemy, aby lista rekomendowanych Instalatorów przez EWE zawierała dane rzetelnych i profesjonalnych firm.

15 Zobacz jak możesz zostać Partnerem EWE! Jak trafić na Listę Instalatorów rekomendowanych przez EWE? EWE 15 Jeśli chcesz być wpisany na listę musisz spełnić następujące warunki: 1. Posiadać aktualne uprawnienia zawodowe do wykonywania wewnętrznych instalacji gazowych. 2. Wykonywać rzetelnie i terminowo wewnętrzne instalacje gazowe na rzecz osób będących obecnymi lub przyszłymi klientami EWE. 3. Otrzymywać pozytywne oceny od klienta w ankietach powykonawczych. 4. Przyczyniać się do zwiększenia grona osób wykorzystujących do ogrzewania domu ekologiczny nośnik energii, jakim jest gaz ziemny. 5. Przedstawić listę wykonanych min. 4 instalacji wewnętrznych u klientów EWE bądź polecić 2 nowych klientów dla EWE. 6. Złożyć wypełniony formularz zgłoszeniowy. W sprawie Programu Partnerskiego prosimy o kontakt z Działem Marketingu: Wszystkie szczegóły i formularze oraz regulamin Programu Partnerskiego Lista rekomendowanych Instalatorów znajdziesz na w zakładce Partnerzy Rynkowi.! Lista Instalatorów rekomendowanych przez EWE Na listę trafią Instalatorzy, którzy rzetelnie i terminowo wykonują wewnętrzne instalacje gazowe na rzecz klientów EWE i otrzymują pozytywne oceny za jakość wykonanych usług, wyrażone przez klientów w ankietach powykonawczych. Na listę mogą być również wpisani Instalatorzy propagujący ekologiczne ogrzewanie gazem ziemnym.

16 Zawsze w kontakcie EWE energia sp. z o.o. ul. 30 Stycznia 67, Międzyrzecz Infolinia: * Biuro Techniczne w Międzyrzeczu ul. 30 Stycznia 67, Międzyrzecz tel.: , fax: Biuro Techniczne w Rzepinie ul. Słubicka 12, Rzepin tel.: , fax: Biuro Techniczne w Krośnie Odrz. ul. Poznańska 88, Krosno Odrzańskie tel.: , fax: Biuro Techniczne w Kożuchowie ul. Grota-Roweckiego 3 A, Kożuchów tel./fax: Biuro Techniczne w Wieluniu ul. Wojska Polskiego 2, Wieluń tel.: , fax: *Koszt połączenia jak za jeden impuls wg taryfy Państwa operatora. Połączenie jest możliwe również z telefonów komórkowych. Stan na: r.

ABC INSTALATORA CO ZYSKUJE INSTALATOR NA WSPÓŁPRACY Z EWE?

ABC INSTALATORA CO ZYSKUJE INSTALATOR NA WSPÓŁPRACY Z EWE? ABC INSTALATORA CO ZYSKUJE INSTALATOR NA WSPÓŁPRACY Z EWE? 2 EWE Gaz ziemny przełącz się na lepsze! EWE 3 Dlaczego warto współpracować? Co znajdziesz w poradniku? W EWE szanujemy fachowość. Zawsze wymagamy

Bardziej szczegółowo

TEMAT : PROJEKT WYKONAWCZY INSTALACJI GAZU ZIEMNEGO NA POTRZEBY KOTŁOWNI GAZOWEJ WBUDOWANEJ DLA BUDYNKU MIESZKALNEGO przy ul.brylowskiej 4, WARSZAWA

TEMAT : PROJEKT WYKONAWCZY INSTALACJI GAZU ZIEMNEGO NA POTRZEBY KOTŁOWNI GAZOWEJ WBUDOWANEJ DLA BUDYNKU MIESZKALNEGO przy ul.brylowskiej 4, WARSZAWA TEMAT : PROJEKT WYKONAWCZY INSTALACJI GAZU ZIEMNEGO NA POTRZEBY KOTŁOWNI GAZOWEJ WBUDOWANEJ DLA BUDYNKU MIESZKALNEGO przy ul.brylowskiej 4, WARSZAWA FAZA BRANŻA INWESTOR PROJEKT WYKONAWCZY SANITARNA ZAKŁAD

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY instalacji gazowej budynku mieszkalnego Kolbudy, ul. Osiedle Leśników 10, działka nr 64/17

OPIS TECHNICZNY instalacji gazowej budynku mieszkalnego Kolbudy, ul. Osiedle Leśników 10, działka nr 64/17 1 OPIS TECHNICZNY instalacji gazowej budynku mieszkalnego Kolbudy, ul. Osiedle Leśników 10, działka nr 64/17 a. Podstawy do projektowania: - Zlecenie Inwestora - Dokumentacja techniczna budynku - uzgodnienia

Bardziej szczegółowo

Kotły z zamkniętą komorą spalania. Rozwiązania instalacji spalinowych. Piotr Cembala Stowarzyszenie Kominy Polskie

Kotły z zamkniętą komorą spalania. Rozwiązania instalacji spalinowych. Piotr Cembala Stowarzyszenie Kominy Polskie Kotły z zamkniętą komorą spalania. Rozwiązania instalacji spalinowych Piotr Cembala Stowarzyszenie Kominy Polskie Dwufunkcyjny kocioł z zamkniętą komorą spalania i zasobnikiem ciepła 1-dopływ powietrza,

Bardziej szczegółowo

Oświadczenie projektanta i sprawdzającego 3. Uprawnienia budowlane projektanta 4. Zaświadczenie o opłaceniu składek projektanta 5

Oświadczenie projektanta i sprawdzającego 3. Uprawnienia budowlane projektanta 4. Zaświadczenie o opłaceniu składek projektanta 5 SPIS TREŚCI: Oświadczenie projektanta i sprawdzającego 3 Uprawnienia budowlane projektanta 4 Zaświadczenie o opłaceniu składek projektanta 5 Uprawnienia budowlane sprawdzającego 6 Zaświadczenie o opłaceniu

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY. z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY. z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr

Bardziej szczegółowo

Zawartość opracowania

Zawartość opracowania Zawartość opracowania I Część ogólna 1. Przedmiot opracowania 2. Zakres opracowania dokumentacji technicznej 3. Podstawa opracowania II Opis techniczny projektowanych instalacji 1. Instalacja gazowa III.

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY PRZEBUDOWY INSTALACJI GAZOWEJ

PROJEKT BUDOWLANY PRZEBUDOWY INSTALACJI GAZOWEJ PROJEKT BUDOWLANY PRZEBUDOWY INSTALACJI GAZOWEJ NAZWA I ADRES INWESTYCJI: REMONT I TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU ZESPOŁU SZKÓŁ IM. KS. PRAŁATA STANISŁAWA SUDOŁA W DZIKOWCU DZIKOWIEC, DZ. NR 1229, 1230. INWESTOR:

Bardziej szczegółowo

Instalacje i urządzenia gazowe. Wykład 2, 3. Warunki techniczne

Instalacje i urządzenia gazowe. Wykład 2, 3. Warunki techniczne Instalacje i urządzenia gazowe Wykład 2, 3 Warunki techniczne Podstawowe pojęcia, terminy SIEĆ GAZOWA Gazociągi wraz ze stacjami gazowymi, układami pomiarowymi i tłoczniami gazu, połączone i współpracujące

Bardziej szczegółowo

b) wywiew Ilość powietrza: V W = 0,5 x 260 = 130m 3 /h = 0,036 m 3 /s Powierzchnia otworu wywiewnego: F W = 0,023 x 1,0-1 = 0,023 m 2

b) wywiew Ilość powietrza: V W = 0,5 x 260 = 130m 3 /h = 0,036 m 3 /s Powierzchnia otworu wywiewnego: F W = 0,023 x 1,0-1 = 0,023 m 2 OŚWIADCZENIE Oświadczam, Ŝe projekt wykonawczy wewnętrznej instalacji gazowej do kotłowni grzewczej c.o. i c.w.u. i wentylacji w projektowanym budynku PWSZ Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych przy ul.

Bardziej szczegółowo

Wytyczne lokalizowania kotłowni gazowych. Wymagania i zalecenia dotyczące pomieszczeń kotłowni wybrane informacje

Wytyczne lokalizowania kotłowni gazowych. Wymagania i zalecenia dotyczące pomieszczeń kotłowni wybrane informacje Wytyczne lokalizowania kotłowni gazowych Wymagania i zalecenia dotyczące pomieszczeń kotłowni wybrane informacje Literatura Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków

Bardziej szczegółowo

INWESTOR: GMINA SIEROSZEWICE ul. Ostrowska 65, Sieroszewice

INWESTOR: GMINA SIEROSZEWICE ul. Ostrowska 65, Sieroszewice OPIS TECHNICZNY do projektu budowlanego wewn. instalacji gazowej w ramach Modernizacji Budynku Sali wiejskiej w Parczewie dz. nr 4/9, gmina Sieroszewice INWESTOR: GMINA SIEROSZEWICE ul. Ostrowska 65, 6-405

Bardziej szczegółowo

Dz.U ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i

Dz.U ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i Dz.U.02.75.690 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY 1.0. Podstawa opracowania 2.0 Zakres opracowania 3.0 Opis stanu istniejącego

OPIS TECHNICZNY 1.0. Podstawa opracowania 2.0 Zakres opracowania 3.0 Opis stanu istniejącego OPIS TECHNICZNY do projektu budowlano wykonawczego wewnętrznej instalacji gazu w budynku mieszkalnym przy ul. Bukowskiej 328 w Poznaniu, działka nr 148, arkusz 04, obręb Ławica. 1.0. Podstawa opracowania

Bardziej szczegółowo

IV. INSTALACJA GAZOWA DLA POTRZEB KOTŁOWNI I KUCHNI

IV. INSTALACJA GAZOWA DLA POTRZEB KOTŁOWNI I KUCHNI 1 IV. INSTALACJA GAZOWA DLA POTRZEB KOTŁOWNI I KUCHNI Autorzy opracowania Imię i Nazwisko Nr uprawnień Data Podpis Projektował mgr inŝ. Piotr Ćwiek SWK/0088/PWOS/08 12-2009 Opracował Ryszard Susło GT.V-63/138/75

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY. Projektant : inż. Jan Skrzyszowski... L.p. Nazwa załącznika Nr str. Nr rys.

PROJEKT BUDOWLANY. Projektant : inż. Jan Skrzyszowski... L.p. Nazwa załącznika Nr str. Nr rys. EGZ.4 PROJEKT BUDOWLANY Obiekt : BUDYNEK URZĘDU GMINY INSTALACJA GAZOWA Adres : SKOŁYSZYN 12 Inwestor: GMINA SKOŁYSZYN. Adres : SKOŁYSZYN 12 Projektant : inż. Jan Skrzyszowski... Uprawnienia nr: 110S/01

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY Instalacji wewnętrznej gazu w budynku Kancelarii Leśniczego Leśnictwa Niebylec w Konieczkowej.

PROJEKT BUDOWLANY Instalacji wewnętrznej gazu w budynku Kancelarii Leśniczego Leśnictwa Niebylec w Konieczkowej. P r o j e k t o w a n i e N a d z ó r K i e r o w a n i e robotami budowlanymi w zakresie sieci, instalacji i urządzeń: wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych PROJEKT BUDOWLANY

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY WYNIESIENIA KURKA GŁÓWNEGO GAZU NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU PRZY ULICY KRZYŻANOWSKIEGO 44 W WARSZAWIE

PROJEKT BUDOWLANY WYNIESIENIA KURKA GŁÓWNEGO GAZU NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU PRZY ULICY KRZYŻANOWSKIEGO 44 W WARSZAWIE PROJEKT BUDOWLANY WYNIESIENIA KURKA GŁÓWNEGO GAZU NA ZEWNĄTRZ BUDYNKU PRZY ULICY KRZYŻANOWSKIEGO 44 W WARSZAWIE INWESTOR: ZAKŁAD GOSPODAROWANIA NIERUCHOMOŚCIAMI W DZIELNICY WOLA M ST. WARSZAWY ul. J.BEMA

Bardziej szczegółowo

Ciepło z lokalnych źródeł gazowych

Ciepło z lokalnych źródeł gazowych Ciepło z lokalnych źródeł gazowych Ciepło z lokalnych źródeł gazowych Kotłownie gazowe to alternatywne rozwiązanie dla Klientów, którzy nie mają możliwości przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Bardziej szczegółowo

Wytyczne branżowe dla kotłowni

Wytyczne branżowe dla kotłowni Wytyczne branżowe dla kotłowni Kotłownie o mocy do 30 kw Lokalizacja Zgodnie z PN-B-02431-1 kotły mogą być umieszczone w piwnicy lub na dowolnej kondygnacji budynku, w pomieszczeniach nieprzeznaczonych

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ

PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ PRACOWNIA PROJEKTOWA mgr inż. Paweł Jankowski 55-002 Kamieniec Wrocławski ul. Szkolna 12, tel 0-71 318-56-27, kom 606-249-467 NIP 697-132-57-07 REGON 932935410 PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH ST-4. Nazwa zadania. Adaptacja budynku na potrzeby Dziennego Domu Senior-Wigor

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH ST-4. Nazwa zadania. Adaptacja budynku na potrzeby Dziennego Domu Senior-Wigor SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH ST-4 Nazwa zadania Adaptacja budynku na potrzeby Dziennego Domu Senior-Wigor INSTALACJA GAZOWA (Kod CPV 45333000-0) 1. CZĘŚĆ OGÓLNA 1.1 Nazwa

Bardziej szczegółowo

Tomasz Paszczak USŁUGI PROJEKTOWE Szczecin ul. Jasna 51/29 tel kom

Tomasz Paszczak USŁUGI PROJEKTOWE Szczecin ul. Jasna 51/29 tel kom Tomasz Paszczak USŁUGI PROJEKTOWE 70-777 Szczecin ul. Jasna 1/29 tel. 91-464-24-86 kom. 02-097- 329 Zadanie: Remont lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym Inwestor: Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych

Bardziej szczegółowo

Spis treści Załączniki Zestawienie rysunków

Spis treści Załączniki Zestawienie rysunków Spis treści 1. Dane ogólne... 2 1.1. Przedmiot opracowania... 2 1.2. Podstawa opracowania... 2 1.3. Zakres opracowania... 2 2. Opis stanu istniejącego... 2 3. Stan projektowany... 2 3.1. Wewnętrzna instalacja

Bardziej szczegółowo

Projekt wewnętrznej instalacji gazowej. Oznaczenie urządzeń gazowych na rysunkach.

Projekt wewnętrznej instalacji gazowej. Oznaczenie urządzeń gazowych na rysunkach. Projekt wewnętrznej instalacji gazowej Co należy zrobić: 1. Wrysowanie urządzeń w podkład budowlany.. Połączenie urządzeń z instalacją gazową. 3. Sporządzenie rozwinięcia izoetrycznego instalacji. 4. Obliczenia

Bardziej szczegółowo

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA. Załączniki. Opis techniczny

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA. Załączniki. Opis techniczny ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA Załączniki 1. ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA 2. STWIERDZENIE POSIADANIA PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO PROJEKTANTA 3. ZAŚWIADCZENIE O CZŁONKOSTWIE W IZBIE BUDWOLANEJ PROJEKTANTA 4. STWIERDZENIE

Bardziej szczegółowo

Zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia) w budownictwie mieszkaniowym. Przyczyny, skala zjawiska i środki zaradcze

Zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia) w budownictwie mieszkaniowym. Przyczyny, skala zjawiska i środki zaradcze Zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia) w budownictwie mieszkaniowym. Przyczyny, skala zjawiska i środki zaradcze Piotr Cembala Stowarzyszenie Kominy Polskie ODPROWADZANIE SPALIN bezpieczeństwo i ekologia

Bardziej szczegółowo

Przyłączenie do sieci gazowej. Krok 1/8

Przyłączenie do sieci gazowej. Krok 1/8 Przyłączenie do sieci gazowej Jeśli zdecydowaliście się Państwo na korzystanie z gazu ziemnego dokonaliście dobrego wyboru! Teraz pozostało jedynie 8 kroków, aby zostać odbiorcą tego nowoczesnego, bezpiecznego,

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA 1. Instalacja gazu KOD CPV 45333000-0 1.1. Wstęp -Przedmiot Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Przedmiotem niniejszej Szczegółowej Specyfikacji Technicznej (SST)

Bardziej szczegółowo

Nasz znak: W109/ /00001/2016/00000 Gliwice,

Nasz znak: W109/ /00001/2016/00000 Gliwice, P1. Z9 ver. 01.08.2015 Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. Oddział w Zabrzu ul. Szczęść Boże 11, 41-800 Zabrze Rejon Dystrybucji Gazu w Gliwicach ul. Na Piasku 12, 44-100 Gliwice tel. 32 331 49 96, faks

Bardziej szczegółowo

b r a n ż a s a n i t a r n a

b r a n ż a s a n i t a r n a 0511 Projektowanie i Nadzór Sieci i Instalacji Sanitarnych Krzysztof Dybicz 88-100 Inowrocław, ul. Wachowiaka 7/28 z siedzibą przy ul. Gen. Kleeberga 1 w Inowrocławiu tel. / fax (052) 352-19-40, e-mail:

Bardziej szczegółowo

INSTALACJE I URZĄDZENIA GAZOWE

INSTALACJE I URZĄDZENIA GAZOWE INSTALACJE I URZĄDZENIA GAZOWE Ćwiczenie projektowe Jak zaprojektować instalację gazową w budynku? Wrocław 2014 Literatura 1. Bąkowski K., Gazyfikacja, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996 2.

Bardziej szczegółowo

Projektowała: mgr inż. Zuzanna Maleska

Projektowała: mgr inż. Zuzanna Maleska E D M A R Ul. Bema 26, 42-660 Kalety tel. 602 397 150, e-mail: edmar.biuro@gmail.com NIP: 5751229616 REGON: 150402943 Certyfikaty Energetyczne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6

Bardziej szczegółowo

CP-60343. 05. 2013 r. upr. bud. Nr LOD/0309/POWS/05 Asystent: Techn. Janina Olczak

CP-60343. 05. 2013 r. upr. bud. Nr LOD/0309/POWS/05 Asystent: Techn. Janina Olczak bipro-bumar sp. z o. o. rok założenia 198 IN -272 Inwestor PRZEDSIĘBIORSTWO PROJEKTOWANIA I REALIZACJI INWESTYCJI SP. Z O.O. ul. Nawrot 11, 90-029 Łódź Tel: 10-21-, 10-21-6, 2-67-1-8, 2-676-10-70 Tel./Fax

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI KUCHENEK GAZOWYCH

INSTRUKCJA OBSŁUGI KUCHENEK GAZOWYCH PPUH EGAZ Janusz Lolo 26-600 Radom ul. Barlickiego 8 tel. (48) 384 40 52, tel./fax (48) 384 47 07 INSTRUKCJA OBSŁUGI KUCHENEK GAZOWYCH KG-41 KG-42 1. Budowa kuchenek Kuchenki gazowe KG-41 oraz KG-42 wyposażone

Bardziej szczegółowo

Radom, styczeń 2015r. Tom II instalacja gazu. Inwestor: Gmina Białobrzegi Pl. Zygmunta Starego 9 26 800 Białobrzegi

Radom, styczeń 2015r. Tom II instalacja gazu. Inwestor: Gmina Białobrzegi Pl. Zygmunta Starego 9 26 800 Białobrzegi Projekt budowlany przebudowy istniejącej kotłowni gazowej w budynku Gimnazjum Publicznego na działce nr ew. 1235/17, przy ul. Reymonta 13, 26 800 Białobrzegi Tom II instalacja gazu Inwestor: Gmina Białobrzegi

Bardziej szczegółowo

1. ZAKRES OPRACOWANIA.

1. ZAKRES OPRACOWANIA. 15 O P I S T E C H N I C Z N Y INSTALACJI GAZOWEJ DLA BUDYNKU ZIPR, NA TERENIE INSTYTUTU TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZEGO W KŁUDZIENKU DZ.EW.NR 1/78 ORAZ DZ.EW.NR 1/79 1. ZAKRES OPRACOWANIA. Niniejszy projekt

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA . 3 SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA Obiekt : WEWNĘTRZNA INSTALACJA GAZOWA W BUDYNKU URZĘDU GMINY W SKOŁYSZYNIE Adres : SKOŁYSZYN 12 Inwestor : GMINA SKOŁYSZYN. Projektant : inż. Jan Skrzyszowski Jasło,

Bardziej szczegółowo

Spis rysunków. 1. Rzut piwnicy. 1:50 2. Rzut parteru. 1:50 3. Rzut I piętra. 1:50 4. Rzut II piętra. 1:50 5. Aksonometria instalacji gazowej 1:50

Spis rysunków. 1. Rzut piwnicy. 1:50 2. Rzut parteru. 1:50 3. Rzut I piętra. 1:50 4. Rzut II piętra. 1:50 5. Aksonometria instalacji gazowej 1:50 Spis rysunków. 1. Rzut piwnicy. 1:50 2. Rzut parteru. 1:50 3. Rzut I piętra. 1:50 4. Rzut II piętra. 1:50 5. Aksonometria instalacji gazowej 1:50 OPIS TECHNICZNY Przebudowy instalacji gazowej dla budynku

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY wewnętrznej instalacji gazu

PROJEKT BUDOWLANY wewnętrznej instalacji gazu Z A K Ł A D P R O J E K T O W O W Y K O N A W C Z Y S AN - G AZ 9 7-3 0 0 P i o t r k ó w T r y b. u l. W i ś l a n a 7 c t e l. 0-4 4 6 4 7-3 9-4 7 PROJEKT BUDOWLANY wewnętrznej instalacji gazu A D R

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY PROJEKT WYKONAŁ: OBIEKT: Wewnętrzna instalacja gazowa w budynku mieszkalnym wielorodzinnym

PROJEKT BUDOWLANY PROJEKT WYKONAŁ: OBIEKT: Wewnętrzna instalacja gazowa w budynku mieszkalnym wielorodzinnym PROJEKT BUDOWLANY OBIEKT: Wewnętrzna instalacja gazowa w budynku mieszkalnym wielorodzinnym LOKALIZACJA: Gaj Wielki, ul. Nowa 4, dz. nr 77/7, gm. Kaźmierz INWESTOR: LTD Nieruchomości sp. z o.o. ADRES ZAMIESZKANIA:

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

SPECYFIKACJA TECHNICZNA SPECYFIKACJA TECHNICZNA ST I.S. Wewn. BRANŻA SANITARNA - INSTALACJE WEWNĘTRZNE 01. Instalacja centralnego ogrzewania Kody i nazwy robót (CPV): 45300000-0 Roboty instalacyjne w budynkach 45331100-6 Instalowanie

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ DO BUDYNKU MIESZKALNEGO

PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ DO BUDYNKU MIESZKALNEGO 7 USŁUGI PROJEKTOWO-BUDOWLANE PAWEŁ PIETRZAK 43-267 Suszec, ul. Modrzewiowa 4 tel. 662 017 146, e-mail: pietrzak.pawel@wp.pl NIP:651-116-17-01 REGON: 240728247 PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY WEWNĘTRZNEJ

Bardziej szczegółowo

Projekt Wykonawczy PROJEKT WYKONAWCZY BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO BUDYNEK C

Projekt Wykonawczy PROJEKT WYKONAWCZY BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO BUDYNEK C ul. Kościuszki 25/ IVp, 05-300 Mińsk Mazowiecki tel. (25) 758 54 75, fax. (25) 758 54 36 Projekt Wykonawczy Obiekt: PROJEKT WYKONAWCZY BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO BUDYNEK C Lokalizacja ul. Puscha

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY PROJEKT WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZ BUDYNEK A

OPIS TECHNICZNY PROJEKT WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZ BUDYNEK A OPIS TECHNICZNY PROJEKT WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZ BUDYNEK A SPIS TREŚCI I. PODSTAWA OPRACOWANIA...2 II. ZAKRES OPRACOWANIA...2 III. INSTALACJA GAZU...3 1. Stan aktualny...3 2. Zapotrzebowanie gazu i źródło

Bardziej szczegółowo

Projekt budowlano-wykonawczy wymiany instalacji gazu w budynku mieszkalnym przy ul. Fontany 24 w Warszawie.

Projekt budowlano-wykonawczy wymiany instalacji gazu w budynku mieszkalnym przy ul. Fontany 24 w Warszawie. inpro- projektowanie, nadzory, wykonawstwo budownictwa ogólnego 00-682 Warszawa HoŜa 72/33 tel.(0 22) 625-40-85 kom. 0602-190-624 e-mail: inpro52@go2.pl NIP 527-015-66-83 Projekt budowlano-wykonawczy wymiany

Bardziej szczegółowo

NR DZ : 25/5, obręb 70 PRZEBUDOWA INSTALACJI GAZOWEJ W KOTŁOWNI

NR DZ : 25/5, obręb 70 PRZEBUDOWA INSTALACJI GAZOWEJ W KOTŁOWNI PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNA AGNIESZKA ROMANOWSKA-TARCZYNSKA 44-100, GLIWICE, UL.BEDNARSKA 4/4 T E L > 0 3 2 2 3 8 9 6 8 5 F A X < 0 3 2 2 3 0 9 6 9 2 K O M : 0 6 0 1 0 6 4 8 9 9 3 D g l i

Bardziej szczegółowo

Ciepło Systemowe URUCH O M. Bezpieczny i niezawodny sposób na ciepło

Ciepło Systemowe URUCH O M. Bezpieczny i niezawodny sposób na ciepło Ciepło Systemowe URUCH O M Bezpieczny i niezawodny sposób na ciepło Ciepło systemowe to ogrzewanie i ciepła woda dla mieszkań, lokali użytkowych, obiektów handlowych i użyteczności publicznej, wytwarzane

Bardziej szczegółowo

PIOTR PASZENDA Ruda Śląska, ul Kolberga 4 NIP: tel PROJEKT

PIOTR PASZENDA Ruda Śląska, ul Kolberga 4 NIP: tel PROJEKT PIOTR PASZENDA 41-710 Ruda Śląska, ul Kolberga 4 NIP: 641-210-98-73 e-mail: paszenda.piotr@wp.pl tel. 697 562 960 maj 2014 r. PROJEKT Temat: Część: Projekt termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

Bardziej szczegółowo

Inwestor: Zarząd Mienia m. st. Warszawa, Warszawa ul. Jana Kazimierza.

Inwestor: Zarząd Mienia m. st. Warszawa, Warszawa ul. Jana Kazimierza. A. CZĘŚĆ OPISOWA. I. Opis techniczny 1. Zakres opracowania 2. Podstawa opracowania. Opis projektowanej zabudowy 4. Opis projektowanego rozwiązania 4.1. Przyłącz gazu 4.2. Instalacja gazowa 4.. Obliczenia

Bardziej szczegółowo

I N W E S T O R : MATEUSZ KOTECKI. A D R E S INWESTYCJI : ul. Willowa Poznań

I N W E S T O R : MATEUSZ KOTECKI. A D R E S INWESTYCJI : ul. Willowa Poznań P R O J E K T B U D O W L A N Y I N W E S T O R : MATEUSZ KOTECKI A D R E S INWESTYCJI : ul. Willowa 13 60-480 Poznań O B I E K T : Wewnętrzna instalacja gazowa PROJEKTOWAŁ : mgr inż. Zuzanna Kaczmarek

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ i CENTRALNEGO OGRZEWANIA

PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI GAZOWEJ i CENTRALNEGO OGRZEWANIA PRACOWNIA PROJEKTOWA mgr inż. Paweł Jankowski 55-002 Kamieniec Wrocławski ul. Szkolna 12, tel 0-71 318-56-27, kom 606-249-467 NIP 697-132-57-07 REGON 932935410 PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI

Bardziej szczegółowo

Gazyfikacja miejscowości Biestrzyków i Radomierzyce w Gminie Siechnice. 12 maja 2014 r.

Gazyfikacja miejscowości Biestrzyków i Radomierzyce w Gminie Siechnice. 12 maja 2014 r. Gazyfikacja miejscowości Biestrzyków i Radomierzyce w Gminie Siechnice 12 maja 2014 r. Kim jesteśmy? Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA PGNiG SA Dolnośląski Oddział Handlowy ul. Gazowa 3, 50-513

Bardziej szczegółowo

PROJEKTOWANIE I NADZORY ANDRZEJ GÓRSKI SIERADZ CZARTKI 20A

PROJEKTOWANIE I NADZORY ANDRZEJ GÓRSKI SIERADZ CZARTKI 20A PROJEKTOWANIE I NADZORY ANDRZEJ GÓRSKI 98-200 SIERADZ CZARTKI 20A RODZAJ OPRACOWANIA: Projekt budowlany wymiany istniejącej instalacji kotłowej wraz z wymianą istniejących kotłów gazowych i zasobników

Bardziej szczegółowo

ZABEZPIECZENIE INSTALACJI C.O.

ZABEZPIECZENIE INSTALACJI C.O. POLITECHNIKA WARSZAWSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA ZAKŁAD KLIMATYZACJI I OGRZEWNICTWA mgr inż. Zenon Spik ZABEZPIECZENIE INSTALACJI C.O. Warszawa, kwiecień 2009 r. Kontakt: zenon_spik@is.pw.edu.pl www.is.pw.edu.pl/~zenon_spik

Bardziej szczegółowo

Projekt wewnętrznej instalacji gazu dla kotłowni Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego. IS - instalacyjna. ul. Jana Pawła II 1A

Projekt wewnętrznej instalacji gazu dla kotłowni Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego. IS - instalacyjna. ul. Jana Pawła II 1A Temat opracowania: Projekt wewnętrznej instalacji gazu dla kotłowni Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego Zakres opracowania: Projekt budowlano - wykonawczy Branża: IS - instalacyjna Lokalizacja obiektu:

Bardziej szczegółowo

Budowa wewnętrznej instalacji gazu dla budynku wielorodzinnego w Sosnowcu ul. Swobodna 11ABC

Budowa wewnętrznej instalacji gazu dla budynku wielorodzinnego w Sosnowcu ul. Swobodna 11ABC SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH Budowa wewnętrznej instalacji gazu dla budynku wielorodzinnego w Sosnowcu ul. Swobodna 11ABC Inwestor: Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości

Bardziej szczegółowo

INSTALACJE WODNO- KANALIZACYJNE

INSTALACJE WODNO- KANALIZACYJNE INSTALACJE WODNO- KANALIZACYJNE Dane do projektu http://riad.pk.edu.pl/~azastawna/ Instalacje i sieci miejskie Projekt http://archon.pl/projekty-domow/domy-male/1/1?per_page=100 Dla celów projektowych

Bardziej szczegółowo

POLSKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA

POLSKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA 4 POLSKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział we Wrocławiu ul. Ziębicka 44, 50-507 Wrocław tel.71 364 94 00, faks 71 336 78 17 Wpl ~-( r '*'*^**' Nr. j ll~7 3 Dział Przyłączeń

Bardziej szczegółowo

SPIS ZAWARTOŚCI 1. Spis zawartości 2. Stwierdzenie przygotowania zawodowego - Płatos Roman 3. Zaświadczenie o przynależności do MOIIB - Płatos Roman 4. Stwierdzenie przygotowania zawodowego - Płatos Kamil

Bardziej szczegółowo

Opracowanie koncepcji wymiany centralnego ogrzewania

Opracowanie koncepcji wymiany centralnego ogrzewania Opracowanie koncepcji wymiany centralnego ogrzewania Nazwa: Opracowanie koncepcji projektowej: wymiana instalacji c.o. na potrzeby ogrzewania oraz ciepła technologicznego w budynku nr 14-1 zlokalizowanej

Bardziej szczegółowo

Ustawa Prawo budowlane (z dnia 7 lipca 1994, Dz.U. z 1994 roku, Nr 89, poz. 414; z poźniejszymi zmianami)

Ustawa Prawo budowlane (z dnia 7 lipca 1994, Dz.U. z 1994 roku, Nr 89, poz. 414; z poźniejszymi zmianami) Zakładka: Przepisy UWARUNKOWANIA PRAWNE KOMINIARZY Ustawa Prawo budowlane (z dnia 7 lipca 1994, Dz.U. z 1994 roku, Nr 89, poz. 414; z poźniejszymi zmianami) Art. 57 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy

Bardziej szczegółowo

Okresowe kontrole kominów dymowych,spalinowych i wentylacyjnych w budownictwie mieszkaniowym. Przepisy prawne a praktyka wykonywania przeglądów.

Okresowe kontrole kominów dymowych,spalinowych i wentylacyjnych w budownictwie mieszkaniowym. Przepisy prawne a praktyka wykonywania przeglądów. Jan Budzynowski Korporacja Kominiarzy Polskich Okresowe kontrole kominów dymowych,spalinowych i wentylacyjnych w budownictwie mieszkaniowym. Przepisy prawne a praktyka wykonywania przeglądów. 1 Wymagania

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA (SST) CZĘŚCIOWA WYMIANA URZĄDZEŃ i OSPRZĘTU w KOTŁOWNI GAZOWEJ. ROBOTY REMONTOWE w BUDYNKU PAŃSKA 99 w WARSZAWIE

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA (SST) CZĘŚCIOWA WYMIANA URZĄDZEŃ i OSPRZĘTU w KOTŁOWNI GAZOWEJ. ROBOTY REMONTOWE w BUDYNKU PAŃSKA 99 w WARSZAWIE SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA (SST) CZĘŚCIOWA WYMIANA URZĄDZEŃ i OSPRZĘTU w KOTŁOWNI GAZOWEJ ROBOTY REMONTOWE w BUDYNKU PAŃSKA 99 w WARSZAWIE Inwestor : Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy

Bardziej szczegółowo

Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V

Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V Wienkra: Hydro Kit - Moduł centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla systemów MULTI V Hydro Kit LG jest elementem kompleksowych rozwiązań w zakresie klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, który

Bardziej szczegółowo

Warunki techniczne wykonywania budynków i odbioru robót - branża sanitarna.

Warunki techniczne wykonywania budynków i odbioru robót - branża sanitarna. Warunki techniczne wykonywania budynków i odbioru robót - branża sanitarna. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. ( z późniejszymi zmianami)w sprawie warunków technicznych,

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 2/2012 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie wprowadzenia zasad wykonywania nowych przyłączy.

Zarządzenie nr 2/2012 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie wprowadzenia zasad wykonywania nowych przyłączy. Zarządzenie nr 2/2012 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie wprowadzenia zasad wykonywania nowych przyłączy. 1 Wprowadza się zasady określony w regulaminie przyłączania do sieci ciepłowniczych i przyłączy

Bardziej szczegółowo

Rzeszów ul. Grunwaldzka 15 ROZBUDOWA I PRZEBUDOWA BUDYNKU SPECJALNEGO OSRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO NA DZ. NR 2704/1 W MROWLI I ETAP

Rzeszów ul. Grunwaldzka 15 ROZBUDOWA I PRZEBUDOWA BUDYNKU SPECJALNEGO OSRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO NA DZ. NR 2704/1 W MROWLI I ETAP P R O J E K T W Y K O N A W C Z Y Inwestor: Powiat Rzeszów Rzeszów ul. Grunwaldzka 15 Nazwa projektu: ROZBUDOWA I PRZEBUDOWA BUDYNKU SPECJALNEGO OSRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO NA DZ. NR 2704/1 W MROWLI

Bardziej szczegółowo

Bezpieczna eksploatacja kotła gazowego

Bezpieczna eksploatacja kotła gazowego Bezpieczna eksploatacja kotła gazowego moc pozytywnej energii Przygotowanie do montażu Troska o bezpieczeństwo i właściwe działanie urządzeń grzewczych, a w tym wypadku kotła gazowego, zaczyna się już

Bardziej szczegółowo

PRZYŁĄCZA GAZOWE 2 LUTY 2015 R.

PRZYŁĄCZA GAZOWE 2 LUTY 2015 R. PRZYŁĄCZA GAZOWE 2 LUTY 2015 R. Tematy spotkania 1. Sieć gazowa na terenie Gminy Golina. 2. Przyłącza gazowe. Co jest przyłączem gazowym a co jest instalacją? Formalności związane z przyłączeniem się do

Bardziej szczegółowo

- PROJEKT BUDOWLANY -

- PROJEKT BUDOWLANY - - PROJEKT BUDOWLANY - OBIEKT: BUDYNEK MIESZKALNY wielorodzinny ADRES OBIEKTU: Leszno ul. Nowy Rynek 3/2 INWESTOR: MZBK Leszno ul. Dekana 10 TEMAT OPRACOWANIA: Projekt budowlany wewnętrznej instalacji gazu.

Bardziej szczegółowo

Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw

Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw Hoval Cosmo Ekonomiczny kocioł grzewczy o mocach 100 do 1450 kw Czujesz się dobrze, gdy zimową mroźną porą wchodzisz do ciepłych, dobrze nagrzanych pomieszczeń: hal, basenów, szpitali, biur czy centrów

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Spis rysunków:

Spis treści: Spis rysunków: Spis treści: Spis treści:... 2 Spis rysunków:... 2 1. Podstawa opracowania.... 3 2. Zakres opracowania... 3 3.Opis stanu istniejącego.... 3 4. Opis projektowanego rozwiązania... 4 5. Próba szczelności....

Bardziej szczegółowo

Zawartość opracowania. 4. Zestawienie podstawowych urządzeń i elementów instalacji centralnego ogrzewania

Zawartość opracowania. 4. Zestawienie podstawowych urządzeń i elementów instalacji centralnego ogrzewania Zawartość opracowania. Materiały służące do opracowania. Dane ogólne, zakres opracowania 3. Instalacja centralnego ogrzewania. Zestawienie podstawowych urządzeń i elementów instalacji centralnego ogrzewania

Bardziej szczegółowo

Jan Budzynowski Korporacja Kominiarzy Polskich. Rola przeglądów kominiarskich dla bezpieczeństwa użytkowników. aspekty prawne a rzeczywistość

Jan Budzynowski Korporacja Kominiarzy Polskich. Rola przeglądów kominiarskich dla bezpieczeństwa użytkowników. aspekty prawne a rzeczywistość Jan Budzynowski Korporacja Kominiarzy Polskich Rola przeglądów kominiarskich dla bezpieczeństwa użytkowników. aspekty prawne a rzeczywistość 1 Wymagania podstawowe zdefiniowane w dyrektywie 89/106 EWG,ustawie

Bardziej szczegółowo

Wymiennik do kominków. INOTEC Sp. z o.o. ul. Radziecka Nowy Sącz tel./fax. (48 18)

Wymiennik do kominków. INOTEC Sp. z o.o. ul. Radziecka Nowy Sącz tel./fax. (48 18) Wymiennik do kominków INOTEC Sp. z o.o. ul. Radziecka 39 33-300 Nowy Sącz tel./fax. (48 18) 443-41-32 www.inotec.pl, inotec@inotec.pl Spis treści; Spis treści;... 2 1. Dane techniczne... 3 2. Przeznaczenie...

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY 1. Podstawa opracowania. Zlecenie Inwestora, PB,,Architektura, Obowiązujące normy i przepisy, Katalogi urządzeń, Uzgodnienia z inwestorem. 2. Zakres opracowania Projekt obejmuje rozwiązania

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTACJA PROJEKTOWA. Budynek Skarbu Państwa 81-820 Sopot, ul. 23 Marca 110 działki nr : 5 jedn. ewid. Sopot

DOKUMENTACJA PROJEKTOWA. Budynek Skarbu Państwa 81-820 Sopot, ul. 23 Marca 110 działki nr : 5 jedn. ewid. Sopot BESSKO Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe 80-204 Gdańsk, ul. Dębowa 22 058 558 47 92 Nr umowy: /2013 DOKUMENTACJA PROJEKTOWA Obiekt: Budynek Skarbu Państwa 81-820 Sopot, ul. 23 Marca 110 działki nr

Bardziej szczegółowo

Ciepła woda użytkowa. Zalety ciepłej wody użytkowej

Ciepła woda użytkowa. Zalety ciepłej wody użytkowej Ciepła woda użytkowa Ciepła woda użytkowa to produkt, który powstaje w wyniku ogrzania zimnej wody wodociągowej ciepłem sieciowym. Wyprodukowane w elektrociepłowni ciepło trafia do sieci ciepłowniczej,

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNA INSTALACJA GAZU EGZEMPLARZ NR...

PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNA INSTALACJA GAZU EGZEMPLARZ NR... TEMAT: PROJEKT BUDOWLANY WEWNĘTRZNA INSTALACJA GAZU EGZEMPLARZ NR... OBIEKT: KATEGORIA OBIEKTU BUDOWLANEGO: INWESTOR: BUDYNEK PARAFIALNY ul. Kościelna, działka nr 330 Wysocko Wielkie JEDNOSTKA EWID.: 301704-2,

Bardziej szczegółowo

III/2 INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

III/2 INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA III/2 INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA I. Spis zawartości 1.1. Straty ciepła dla budynku 1.2. Instalacja centralnego ogrzewania 1.3. Przewody i rozprowadzenie instalacji 1.4. Próby, montaż, izolacja termiczna

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY

PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY Dla obiektu: Budynek gimnazjum Jasienica ul. Szkolna dz. ew. nr 829 gm. Tłuszcz Budowa instalacji gazowych Inwestor: Gmina Tłuszcz 05-240 Tłuszcz, ul. Warszawska 10 IMIĘ I

Bardziej szczegółowo

Projektowanie Kosztorysowanie Nadzór i Wykonawstwo instalacji C O i gazu. Alicja Genderka Gostyń, ul. Agrestowa 1. Nazwa opracowania:

Projektowanie Kosztorysowanie Nadzór i Wykonawstwo instalacji C O i gazu. Alicja Genderka Gostyń, ul. Agrestowa 1. Nazwa opracowania: Projektowanie Kosztorysowanie Nadzór i Wykonawstwo instalacji C O i gazu. PKN i WIS Alicja Genderka 63-800 Gostyń, ul. Agrestowa 1. Nazwa opracowania: SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY NADLEŚNICTWO LEŚNY DWÓR PODLEŚNICTWO KRUSZYNA. ROMAN SOBOLEWSKI nr upr. AN/8346 708/86. MIASTKO, MAJ 2008r.

PROJEKT BUDOWLANY NADLEŚNICTWO LEŚNY DWÓR PODLEŚNICTWO KRUSZYNA. ROMAN SOBOLEWSKI nr upr. AN/8346 708/86. MIASTKO, MAJ 2008r. PROJEKT BUDOWLANY INSTALACJI WODOCIĄGOWO-KANALIZACYJNEJ I C.O. BUDYNKU MIESZKALNEGO W ZABUDOWIE BLIŹNIACZEJ W KRUSZYNIE (Nadleśnictwo Leśny Dwór; Podleśnictwo Kruszyna). INWESTOR: NADLEŚNICTWO LEŚNY DWÓR

Bardziej szczegółowo

Smay: Systemy odprowadzenia powietrza z budynków

Smay: Systemy odprowadzenia powietrza z budynków Smay: Systemy odprowadzenia powietrza z budynków Aby systemy zapobiegania zadymieniu dróg ewakuacyjnych w budynkach działały poprawnie, konieczne jest wykonanie instalacji zapewniającej odprowadzenie obliczeniowych

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH 04 INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH 04 INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH 04 INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA 19 Contents 1. Wstęp... 21 1.1 Przedmiot ST... 21 1.2. Zakres stosowania ST... 21 1.3. Zakres robót objętych

Bardziej szczegółowo

NIP: 937-236-44-30 REGON: 072848330

NIP: 937-236-44-30 REGON: 072848330 Tel. (033)8149821 Tel. kom. 501659782 INSTAL-PROJEKT mgr inż. Adam Wilczek 43-300 BIELSKO-BIAŁA ul. Poniatowskiego 4a/17 NIP: 937-236-44-30 REGON: 072848330 Inwestor: Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej

Bardziej szczegółowo

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE II. OPIS SZCZEGÓŁOWY. 1. Instalacja gazowa

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE II. OPIS SZCZEGÓŁOWY. 1. Instalacja gazowa 1 II. OPIS TECHNICZNY do projektu instalacji gazowej realizacji stanu wykończeniowego budynku administracyjno - gastronomicznego PZŁ Olsztyn zlokalizowanego przy ulicy Leśnej 3N działka nr. 1/110 w Olsztynie.

Bardziej szczegółowo

Pobranie i złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Pobranie i złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Przyłączenie do sieci gazowej Jeśli zdecydowaliście się Państwo na korzystanie z gazu ziemnego dokonaliście dobrego wyboru! Teraz pozostało jedynie 7 kroków, aby zostać odbiorcą tego nowoczesnego, bezpiecznego,

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY. Inwestorem zadania inwestycyjnego jest Gmina Lubań z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 18 w Lubaniu.

OPIS TECHNICZNY. Inwestorem zadania inwestycyjnego jest Gmina Lubań z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 18 w Lubaniu. OPIS TECHNICZNY 1. WSTĘP. 1.1 Inwestor. Inwestorem zadania inwestycyjnego jest Gmina Lubań z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 18 w Lubaniu. 1.2 Jednostka projektowa. Dokumentację wykonało Biuro Projektów

Bardziej szczegółowo

CENTRUM INWESTYCJI BUDOWLANYCH CENTRBUD EGZEMPLARZ NR 1 WEWNĘTRZNA INSTALACJA GAZOWA - PROJEKT ZAMIENNY -

CENTRUM INWESTYCJI BUDOWLANYCH CENTRBUD EGZEMPLARZ NR 1 WEWNĘTRZNA INSTALACJA GAZOWA - PROJEKT ZAMIENNY - CENTRUM INWESTYCJI BUDOWLANYCH CENTRBUD e-mail: centrbud@cyberia.pl tel/fax 0324531824 tel.kom.0604994047 NIP 647 208 22 73 REGON 273764131 44-370 PSZÓW UL. ŚLĄSKA 69B EGZEMPLARZ NR 1 WEWNĘTRZNA INSTALACJA

Bardziej szczegółowo

Projekt Boisk Sportowych 2012, Zaplecze. Cedry Wielkie, dz. Nr Ew. 46 i 47/2, obręb Cedry Wielkie

Projekt Boisk Sportowych 2012, Zaplecze. Cedry Wielkie, dz. Nr Ew. 46 i 47/2, obręb Cedry Wielkie PROJEKT WYKONAWCZY OBIEKT: Projekt Boisk Sportowych 2012, Zaplecze ADRES: Cedry Wielkie, dz. Nr Ew. 46 i 47/2, obręb Cedry Wielkie BRANŻA: instalacje sanitarne INWESTOR: Urząd Gminy Cedry Wielkie, ul.

Bardziej szczegółowo

OPIS TECHNICZNY INSTALACJI GAZOWEJ.

OPIS TECHNICZNY INSTALACJI GAZOWEJ. - 1 - ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA A: CZĘŚĆ OGÓLNA. 1. Przedmiot opracowania. 2. Zakres opracowania. 3. Podstawa opracowania. B: OPIS TECHNICZNY INSTALACJI GAZOWEJ. 1. MontaŜ i prowadzenie przewodów. 2. Roboty

Bardziej szczegółowo

Instalacja klimatyzacji

Instalacja klimatyzacji Instalacja klimatyzacji 19 0. SPIS TREŚCI 1 PODSTAWA OPRACOWANIA...21 1.1 DANE OGÓLNE...21 1.2 MATERIAŁY WYJŚCIOWE...21 2 ROZWIĄZANIA PROJEKTOWE...21 2.1 INSTALACJA KLIMATYZACJI...21 2.1.1 Pomieszczenia

Bardziej szczegółowo

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA I. CZĘŚĆ OPISOWA 1. Opis techniczny str.1-5 2. Warunki techniczne Zakładu Gazowniczego str.6-10 II. CZĘŚĆ GRAFICZNA 1a. Projekt zagospodarowania terenu skala 1:500 str.11a 1. Rzut

Bardziej szczegółowo

Przykładowe rozwiązania doprowadzenia powietrza do kotła i odprowadzenia spalin:

Przykładowe rozwiązania doprowadzenia powietrza do kotła i odprowadzenia spalin: Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego? Zarówno kotły tradycyjne (niekondensacyjne) jak i kondensacyjne są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Podobnie jak tradycyjne,

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA ROBÓT

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA ROBÓT BUDOWA ŚWIETLICY WIEJSKIEJ PRZY ZABYTKOWYM ZAKŁADZIE HUTNICZYM W MALEŃCU SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA ROBÓT CPV 45332400-7 Roboty instalacyjne w zakresie sprzętu sanitarnego CPV 45331100-7 instalowanie

Bardziej szczegółowo

BRANŻA : INSTALACJE SANITARNE

BRANŻA : INSTALACJE SANITARNE BRANŻA : INSTALACJE SANITARNE OBIEKT: RODZAJ INWESTYCJI: Budynek mieszkalny wielorodzinny Szczecin, ul. Budziszyńska 42/2 dz. 18/2,Obr:76-1076 Remont lokalu mieszkalnego z przebudową oraz ogrzewanie elektryczne

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia w zakresie robót instalacji sanitarnych

Opis przedmiotu zamówienia w zakresie robót instalacji sanitarnych Opis przedmiotu zamówienia w zakresie robót instalacji sanitarnych Nazwa zadania: Rewitalizacja budynku mieszkalnego przy ul. Ząbkowskiej 13 w Warszawie - roboty budowlane i instalacyjne - w ramach zadania

Bardziej szczegółowo

Zmiany w wykazie Polskich Norm

Zmiany w wykazie Polskich Norm Zmiany w wykazie Polskich Norm Z dniem 21 marca wchodzi w życie rozporządzenie z nowym wykazem Polskich Norm. W dniu 10 grudnia 2010 r. Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie

Bardziej szczegółowo