WARSZTATY MALARSKO FOTOGRAFICZNE Śladami Józefa Chełmońskiego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WARSZTATY MALARSKO FOTOGRAFICZNE Śladami Józefa Chełmońskiego"

Transkrypt

1 Warsztaty Malarsko Fotograficzne, to pionierski i innowacyjny projekt zrealizowany przez Fundację NIKT NIE ZOSTAJE. Jego walory edukacyjne, artystyczne i kulturalne w obszarze edukacji kulturalnej zyskały uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Idea warsztatów została oparta na formule artterapii. Pochodzący z całej Polski, a często z zielonych garnizonów uczestniczący w warsztatach weterani, weterani poszkodowani oraz członkowie ich rodzin, pragnący rozwijać swoje umiejętności w zakresie malarstwa i fotografii od 28 maja do 6.czerwca 2015 r., gościli w Radziejowicach. Miejscu magicznym i niezwykle ważnym dla ludzi polskiej kultury. Bardzo przyjaznym artystycznym poszukiwaniom i różnym formom samorealizacji. Mieszkali i pracowali z dala od swoich środowisk. W pałacowych wnętrzach, mieszczących największą w Polsce ekspozycję obrazów Józefa Chełmońskiego, Dworku Modrzewiowym znanym z pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza w 1929 roku oraz innych obiektach Domu Pracy Twórczej znajdując dystans do codzienności. Udział w tym ważnym społecznie projekcie był całkowicie bezpłatny. Warsztaty były bowiem współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków Fundacji oraz przy wsparciu mecenasów i sponsorów. Trudna do przecenienia była pomoc Departamentów i instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej, właściwych w obszarze kultury, współpracy ze społeczeństwem oraz wsparcia weteranów a także, Akademii Fotografii w Warszawie, Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Warunkiem udziału w warsztatach była gotowość rozwoju własnych zainteresowań, zdolności oraz wiedzy z zakresu plastyki i fotografiki. Zgodnie z założeniami programowymi, niezależnie od walorów edukacyjnych i artystycznych warsztatów, ich uczestnicy mieli również możliwość udziału w konsultacjach psychologicznych, pogadance o różnicach w komunikacji pomiędzy kobietami i mężczyznami, treningu relaksacyjnym, konsultacjach z zakresu doradztwa pedagogiczno-psychologicznego, ognisku i wieczorku tanecznym. PARTNERZY:

2 Twórczość Józefa Chełmońskiego, miejsca i pejzaże związane z jego życiem, parkowe plenery stanowiły główne źródło inspiracji i artystycznych poszukiwań grupy fotograficznej. Program tej grupy skupiał się na poszukiwaniu harmonii w naturze poprzez wykorzystanie zasad budowania obrazu. JOANNA KORDECKA córka weterana, brała udział w warsztatach fotograficznych doskonaląc z dobrym rezultatem swoje umiejętności fotograficzne. mjr SŁAWOMIR NOWAK - weteran XVIII zmiany PKW w Libanie (2008r.) Aktualnie pełni służbę w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Mieszka w Bydgoszczy. Uczestnik warsztatów fotograficznych, które jego zdaniem: poszerzają horyzonty, inspirują, pozwalają się wyciszyć i nabrać sił w cudownym otoczeniu i wspaniałym towarzystwie. Szczególnie cenne dla żołnierzy pełniących służbę w garnizonach z dala od rodzin. Jest to bardzo cenna inicjatywa, która powinna być kontynuowana w przyszłości. ALEKSANDRA KOSSOWSKA lat 19, Warszawa, siostrzenica weteranki. Przykład ludzi, których poznałam, wszystkiego czego się nauczyłam, pozostanie ze mną na zawsze. Dziękuję. Szacunek i wsparcie.

3 chor. JACEK BUDZYŃSKI weteran wojskowych misji poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Aktualnie pracuje w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Jak twierdzi, podczas warsztatów fotograficznych: robiłem zdjęcia, które są cudownym wspomnieniem chwil spędzonych z ciekawymi ludźmi, których historie były inspiracją mojej twórczości. ALA STRADOMSKA MATCZAK żona weterana, maż przebywał 5 razy na misjach poza granicami kraju. Pedagog z wieloletnią praktyką w zakresie arteterapii, sztuki oraz wychowania fizycznego. Pracuje jako instruktor w klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. MARZENA NOWAK żona weterana, nauczyciel wychowawca z Bydgoszczy. Uczestniczka warsztatów fotograficznych, które były bardzo ciekawe i bardzo dobrze zorganizowane w uroczym miejscu, z przepięknymi plenerami inspirującymi do pracy twórczej. Idea warsztatów powinna być kontynuowana, aby także inni żołnierze wraz z rodzinami mogli doświadczyć tych niesamowitych przeżyć. ROBERT BANCER weteran misji pokojowych w Libanie i Iraku. Szczęśliwy mąż i ojciec dwojga dzieci. Obecnie służy w 52 Batalionie Remontowym w Czarnym. Interesuje się turystyką i fotografią.

4 FRANCISZEK NEGHERBON syn weteranki (16,lat), uczeń gimnazjum w Warszawie. Dzięki tym warsztatom mogłem bliżej poznać prawdziwych bohaterów. Jestem dumny z Nich i z mojej mamy. Kiedy dorosnę, też chcę pomagać innym tak jak Wy. DOROTA ZACZKOWSKA żona weterana, mieszka i pracuje w Piszu na Mazurach. DARIUSZ RZESZUTEK weteran XIII zmiany PKW w Afganistanie (2013r.). Obecnie pełni służbę w 7 dywizjonie lotniczym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Brał udział w warsztatach fotograficznych, które pozwoliły mu zrozumieć pojęci i zagadnienia używane w fotografii. Zainteresowania: rozrywka, taniec, film. ZBIGNIEW ZACZKOWSKI weteran XXI i XXII zmiany misji UNDOF w Syrii w 2004r. Komendant Wojskowej Straży Pożarnej 2 RBlog Warszawa. Zainteresowania: sport, rekreacja, muzyka, rozrywka.

5 TOMASZ PODCZASZYŃSKI czterokrotny weteran misji poza granicami kraju. Obecnie służy w 49 BLOT w Pruszczu Gdańskim. CZAR FOTOGRAFOWANIA pozwala mi na wyciszenie i relaks, a także możliwość oderwania się od rzeczywistości. ARTUR PRZYTUŁA weteran misji poza granicami państwa na I zmianie PKW w Iraku w ramach Samodzielnej Grupy Powietrzno Szturmowej. Aktualnie pelni służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Interesuje się sportem, wędkarstwem oraz fotografią. st. kpr. RADOSŁAW DRABIK żołnierz zawodowy, służy w 32 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej pod 3 Warszawską Brygadą Obrony Powietrznej. Posiada status weterana, uczestnik misji pokojowej ONZ w Libanie w latach Brał udział w warsztatach fotograficznych, na których pobyt: pozwolił mi odstresować się, wyciszyć oraz w pełni zrelaksować, co ma duży wpływ na moje funkcjonowanie. Uważa, że stworzenie Fundacji Nikt nie zostaje jest czymś wspaniałym, bo pozwala wszystkim weteranom oderwać się od życia codziennego i przykrych wspomnień, które miały miejsce podczas pełnienia misji.

6 Przy pomocy kompozycji i zasad estetycznych powstające fotografie "poszukiwały" harmonii i porządku w krajobrazie, portrecie i przedmiotach występujących wokół człowieka. Dodatkową atrakcją stały się zajęcia z cyfrowej obróbki zdjęć w siedzibie Akademii Fotografii na XVII piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. mjr ARTUR KARASIŃSKI weteran I zmiany w Iraku MND CS. Aktualnie pracownik cywilny wojska w Szczecinie. Fotograf amator od wielu lat: Szukam i szukał będę. BARTOSZ SZYMAŃSKI syn weterana, uczeń I klasy gimnazjum w Świnoujściu. Brał udział w warsztatach fotograficznych, które w znacznym stopniu pozwoliły mu podnieść swoje umiejętności w tym zakresie. Interesuje go szczególnie fotografia krajobrazu, przyrody i zwierząt. mł. chor. mar. JAN SZYMAŃSKI Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu, weteran VII zmiany misji w Afganistanie (2010r.), uczestnik warsztatów fotograficznych. Pod względem organizacyjnym i merytorycznym oceniam warsztaty bardzo dobrze. Nabyłem dużą wiedzę, którą będę starał się wykorzystać w przyszłości. Jestem za tym, aby takie warsztaty były kontynuowane. mł. chor. PAWEŁ MŁODZIEJEWSKI pełni służbę w strukturach Sił Powietrznych od 17 lat, aktualnie w 32 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Weteran poszkodowany. Uczestnik misji wojskowych PKW w Iraku w 2004r. i Afganistanie ( ). Uczestnik warsztatów fotograficznych, które pozwoliły mu zrelaksować się, wyciszyć, odprężyć i zapomnieć o mundurze, co ma bardzo dobry wpływ na moje funkcjonowanie w życiu codziennym. Zajęcia te pozwoliły mi szerzej spojrzeć na fotografię i zauważyć przez obiektyw rzeczy, których do tej pory nie zauważałem, choć były na co dzień tuż obok mnie.

7 por. AGNIESZKA PYTKO weteran misji poza granicami kraju. Pełniła służbę podczas I i VII zmianie PKW w Afganistanie. Obecnie jest szefem sekcji wychowawczej oraz oficerem prasowym 12 batalionie dowodzenia Ułanów Podolskich. Uczestnictwo warsztatach malarsko fotograficznych w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach pozwoliły jej otworzyć się na sztukę. Uważa, że to świetny pomysł na integrację środowisk weteranów przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Generalnego. Fotografia jest dla mnie stop klatką w mojej pamięci. st. chor. SŁAWOMIR ORZECHOWSKI weteran I zmiany PKW w Iraku ( r.), gdzie służył w Kompanii Łączności Batalionu Dowodzenia MND CS. Aktualnie mieszka w Legnicy i pracuje we Wrocławiu w Regionie Wsparcia Teleinformatycznego. Interesuje się fotografią, filmem i kinem. Udział w warsztatach pozwolił mi na inne postrzeganie świata wokół mnie i na zwiększenie dystansu do pędu współczesnego świata. mł. chor. WALDEMAR KORDECKI pełni służbę w Dowództwie Generalnym RSZ. Na stałe mieszka w Siedlcach. Weteran VII zmiany PKW w Afganistanie (2010r.). Warsztaty fotograficzne poszerzyły moje spojrzenie na otaczający świat poprzez zatrzymanie go w jednym miejscu po to, by wracać do chwil i miejsc pięknych. Uczestnicy warsztatów obejrzeli również spektakl Teatru Komedia Jak na wulkanie. Wraz z kadrą i zaproszonymi gośćmi z przyjemnością wysłuchali także koncertów Bandu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Kwintetu Dętego z Solistami Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

8 Tematyka zajęć grupy malarskie dotyczyła głównie pejzażu i portretu, a poszukiwania twórcze były zorientowane na miejsca i krajobrazy związane z twórczością Józefa Chełmońskiego. mjr. rez. ARTUR SURMACZ kilkukrotny weteran misji poza granicami kraju. W latach i , podczas V i IX zmiany PKW w Iraku, oraz VI zmiany ISAF w Afganistanie. Po odejściu do rezerwy w 2010 roku był wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w katedrze bezpieczeństwa wewnętrznego. Od stycznia 2013 roku pracuje w referacie ds. pomocy poszkodowanym weteranom i rodzinom poległych żołnierzy w jednostce 1T 21 BSP. Realizuje w pracy wizję przedsięwzięć i zamierzeń służących integracji i wsparciu tego środowiska. Szuka doświadczeń w tym zakresie, czemu z pewnością służyły warsztaty artystyczne w Radziejowicach, które: przeszły moje najskrytsze oczekiwania, gdyż udało się poznać tajniki malarstwa sztalugowego pod opieką warszawskiego artysty pana Andrzeja Laska. Czas spędzony na warsztatach uważam za niezwykle inspirujący, a samą ideę arterterapii za wielką szansę na realną pomoc i wsparcie weteranów misji poza granicami kraju. Dziękuję za możliwość rozwinięcia zainteresowań i niezwykle owocnie spędzony czas w Radziejowicach. Autor obrazów: Studnia akryl, płótno, 50 x 73 cm, Martwa natura z jabłkami akryl, płótno, 65 cm x 50 cm. oraz Żołnierska pamięć na podstawie własnego zdjęcia z Iraku, płótno na płycie MDF 50x70cm. Studnia JULITA POLIPOWSKA - żona weterana, prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Klubie wojskowym 1 DLOT w Leśnicy Wielkiej. Jej przygoda z malarstwem rozpoczęła się 3 lata temu. Maluję w każdej wolnej chwili, głównie portrety kobiet. Warsztaty w Radziejowicach miały charakter terapeutyczno artystyczny. Szkoliłam się pod okiem najlepszych artystów. Wróciłam przepełniona wrażeniami, pełna energii, z bogactwem wiedzy, którą mogę się teraz dzielić z moimi podopiecznymi. Wykonane przez nią prace to: Panorama / Radziejowickie czworaki 50 x 73 cm, technika olejna, płótno; Modraszka 30 x 42 cm, akryl, płótno; Powrót 50 x 40 cm, technika olejna, płótno. Panorama/Radziejowickie czworaki AMELIA PAPROCKA córka weterana (12 lat). Interesuje ją malarstwo wszystkich form i metod. Nie boi się ryzykownych pociągnięć pędzla, uważa, że do odważnych świat należy Główną inspiracją w moich pracach są zwierzęta, gdyż szczególnie interesuję się przyrodą i mam nadzieję, że w przyszłości będę malującym weterynarzem. Wykonała kilka obrazów: dyptyk animalistyczny Pies Radziejowicki, akryl, 50 x 73 cm i Kot Radziejowicki, akryl, 50 x 73 cm; Staw Radziejowicki 50 x 73 cm; Łąka Radziejowicka olej, 32 x 27 cm; Słowik olej 32 x 27 cm, Skowronek akwarela, 15 x 21 cm; Papugi, akwarela, 42 x 30 cm. Staw Radziejowicki

9 st. chor. KINGA PAPROCKA Żołnierz zawodowy, żona weterana Interesuje się wzornictwem regionalnym oraz odrestaurowywaniem starych mebli. Uczestnictwo w warsztatach malarskich było namacalną formą obcowania ze sztuką, ale i wzajemnego wsparcia ludzi, dzięki którym zrozumiałam, jak ważne jest nie pozostawanie samemu, co kultywuje i czego statutowym celem jest działalność Fundacji Nikt nie zostaje. Więc niech nikt nie zostaje Mojemu malarstwu towarzyszyły niewielkie umiejętności lecz wielkie serce. Jest autorką dwóch obrazów w technice akrylu: Radziejowski staw 50 x 73 cm i Kwiaty niesłychanie uporządkowane 65 x 54 cm. Radziejowicki staw AMELIA PAPROCKA Łąka Radziejowicka MARCIN KRUPA weteran XII zmiany PKW w Afganistanie w latach , Pluton PRT. Jako żołnierz zawodowy stale podnosi swoje kwalifikacje i chce dać z siebie wszystko. Jest studentem II roku Ratownictwa Medycznego. Twierdzi, że doświadczenia, które nabył podczas misji będą owocowały w późniejszych latach jego służby: Co Cię nie zabije, to cię wzmocni. Był uczestnikiem warsztatów malarskich. Wykonał dwie prace: W hołdzie akryl. płótno, 50 x 73cm i Bukiet akryl, płótno, 73 x 50 cm. Bukiet

10 mjr. rez. ARTUR SURMACZ Martwa natura z jabłkiem DOROTA BUDZYŃSKA żona weterana, Inowrocław. Interesuje się dobrą książką i łamigłówkami (sudoku). Od czasu pobytu na warsztatach w Radziejowicach: moją nową pasją stało się malarstwo. Odkryłam, że uczucia można przelewać nie tylko pisząc, ale także malując. Podczas warsztatów wykonała prace: Strumień: - akryl, płótno, 73 cm x 50 cm, Dalie akryl, płótno, 65 cm x 50 cm i Witraż, akryl, papier 20x30cm. Panorama/Radziejowickie czworaki Dalie KLAUDIA PODCZASZYŃSKA córka weterana (17 lat), uczennica technikum informatycznego. Zainteresowania: dobra lektura, kino grozy, gra na gitarze, rysunek, podróże. Podczas warsztatów malarskich wykonała trzy prace: Las akryl, 73 x 50 cm; Bukiet akryl, 65 x 50 cm; Drzewo akryl. 73 x 50 cm. Bukiet

11 st. chor. KINGA PAPROCKA Kwiaty niesłychanie uporządkowane KLAUDIA PODCZASZYŃSKA Las DOROTA BUDZYŃSKA Strumień

12 KLAUDIA PODCZASZYŃSKA Drzewo DOROTA BUDZYŃSKA Witraż

13 Pojawiły się również tematy związane z przeżyciami na misjach poza granicami kraju i symbolami żołnierskiej służby. JULITA POLIPOWSKA Powrót ARTUR SURMACZ Żołnierska pamięć MARCIN KRUPA W hołdzie

14 JULITA POLIPOWSKA Modraszka Najmłodsza uczestniczka warsztatów, Amelka upodobała sobie tematykę animalistyczną. AMELIA PAPROCKA Skowronek Słowik Kot Radziejowicki Pies Radziejowicki

15 O jak najlepszy poziom zajęć edukacyjnych i artystycznych dbała dobrana ze szczególną pieczołowitością kadra instruktorska, osoby legitymujące się doświadczeniem organizacyjnym oraz znakomitą znajomością warsztatu malarskiego i fotograficznego, posiadające na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne. Pod ich kierunkiem uczestnicy warsztatów we wspierającym środowisku, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych aby następnie tworzyć obrazy i zdjęcia, w celu ich eksploracji oraz dzielenia się znaczeniami, które będą mogły być z nich odczytane. Dzięki temu mogli pełniej zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi. płk rez. LESZEK LASZCZAK kierownik warsztatów. Weteran (Szef Sekretariatu Dowódcy MND CS podczas I Zmiany PKW Irak. Specjalista Doradztwa Pedagogiczno Psychologicznego, politolog, animator kultury. W służbie instruktorskiej ZHP dosłużył się stopnia harcmistrza. Zainteresowania: Public Relations, wychowanie dzieci i młodzieży, człowiek współczesny podróże śladami dawnych cywilizacji. Muzyka filmowa. Szachy. PAWEŁ BOWNIK prowadzący warsztaty fotograficzne. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (kierunek filozofia). Specjalizuje się w fotografii. Zdobywca wielu nagród, w tym: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jego prace pokazywane były min. w Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie. mjr ANGELIKA SZYMAŃSKA Doktor psychologii. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Psycholog 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Zajmuje się profilaktyką, poradnictwem i terapią psychologiczną. Interwent Kryzysowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (uprawnienia superwizora w tym zakresie). Doświadczenie w zakresie udzielania wsparcia ofiarom traum, wypadków, przemocy domowej. Prowadzi grupy wsparcia dla rodzin żołnierzy uczestników misji. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju jako terapeuta na warsztatach terapeutycznych dla uczestników misji i ich rodzin. Została zakwalifikowana przez Ambasadę USA i uczestniczyła w programie International Visitor Leadership pt. Wouded Warrior Assistance. Szkoli kapitanów i załogi statków w zakresie zachowania się w sytuacji uprowadzenia, porwania. Wspiera doskonalenie zawodowe ratowników medycznych w zakresie kontaktu z poszkodowanym. ANDRZEJ LASEK prowadzący warsztaty malarskie. Znawca malarstwa Józefa Chełmońskiego. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Juliusza Bursze). Zajmuje się konserwacją w zakresie malarstwa i rzeźby polichromowanej, kopią i malarstwem. W latach pracownik naukowo dydaktyczny ASP w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. W Katedrze Techniki Malarstwa Sztalugowego prowadził pracownię Technologii i Kopii Malarstwa Olejnego XVII XX w. Autor szeregu prac konserwatorskich. Zajmował się również badaniami technik i warsztatu starych mistrzów, m.in. dla Zamku Królewskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie IWONA KURENDA wieloletni pedagog młodzieży trudnej, niedostosowanej społecznie, animator kultury, podczas warsztatów w Radziejowicach odpowiedzialna za dobrą atmosferę i atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego uczestników oraz wsparcie organizacyjne. MACIEJ JANCEWICZ asystent prowadzącego warsztaty fotograficzne. JAKUB HAJDUK prowadzący warsztaty fotograficzne, w zakresie umiejętności cyfrowej obróbki zdjęć. Absolwent: Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej (kierunek informatyka), Wyższego Studium Fotografii Narodowego Centrum Kultury, (kierunek fotografia), Akademii Leona Koźmińskiego (kierunek zarządzanie i marketing) oraz studium psychoterapii metodą Psychologii Procesu Ośrodka Poza Centrum. Specjalizuje się w retuszu oraz postprodukcji fotograficznej. Realizuje złożone projekty reklamowe na rynek polski i zagraniczny. Zajmuje się również żeglarstwem morskim i psychologią zorientowaną na proces. BEATA PĘPKOWSKA Psycholog. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierownik pracowni (Regionalna Wojskowa Pracownia Psychologiczna w Krakowie. Psychologia pracy. Udzielanie porad i pomocy psychologicznej dla żołnierzy i ich rodzin w Psychologicznym Punkcie Konsultacyjnym. Prowadzi terapię i poradnictwo psychologiczne. Interwent Kryzysowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (uprawnienia superwizora w tym zakresie). Posiada I stopień specjalizacji z psychologii klinicznej praca z ofiarami traum, w tym wypadków, przemocy domowej. Prowadzenie grup wsparcia. Wykładowca na studiach podyplomowych z Psychologii Transportu na Uniwersytecie Jagiellońskim. MICHAŁ MATEJKO dokumentacja fotograficzna i filmowa warsztatów.

16 Osoby, które zainteresowała idea warsztatów, ich przebieg i dorobek uczestników zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: która do połowy czerwca 2015 roku odnotowała ponad 21 tysięcy odsłon oraz Fundacji NIKT NIE ZOSTAJE Znajdują się tam również opinie uczestników i kadry, oddające atmosferę warsztatów. Oto fragmenty niektórych z nich: OPINIE KADRY: Drobne, na co dzień niedostrzegalne elementy otaczającego świata stawały się nagle centrum przeżycia artystycznego i emocjonalnego. Pozwoliło to uczestnikom otworzyć się na nowe emocje, doznania i ich ekspresję, która wcześniej nie była dla wielu osiągalna. ( ) Warsztaty malarsko - fotograficzne stanowią doskonałą, uzupełniającą metodę terapeutyczną, która w połączeniu ze wsparciem psychologicznym otwiera szereg możliwości zarówno rozwoju indywidualnego jak i poradzenia sobie z trudnymi doświadczeniami. Beata Pępkowska Angelika Szymańska Przez siedem dni prowadziłem zajęcia plenerowe chociaż bardziej adekwatne byłoby stwierdzenie, że miałem zaszczyt, ogromną przyjemność i satysfakcję prowadzić te zajęcia. Po raz pierwszy spotkałem się z grupą osób, która w zorganizowany sposób, samo dyscyplinując się, z tak wielkim zaangażowaniem i oddaniem poświęciła się zgłębianiu zasad warsztatu malarskiego. Andrzej Lasek "Nikt nie zostaje" nabrało podczas tych spotkań szerszego znaczenia. ( ) Codzienne spotkania, omawianie zrealizowanych fotografii pozwoliło wszystkim uczestnikom spojrzeć przez fotografię na otaczający nas świat z nowej perspektywy, odkryć warstwy i poziomy które wcześniej nie były tak dostrzegalne i uświadomione. Warsztaty fotograficzne z weteranami uważam za niezwykle udane. Paweł Bownik OPINIE UCZESTNIKÓW: Po szczęśliwym powrocie misji w Iraku i w Afganistanie, nie sądziłem że może mnie coś zaskoczyć lub zadziwić. Jak się okazało, udział w warsztatach malarskich w Radziejowicach stał się dla mnie wielką niespodzianką i przyniósł niezapomniane wrażenia. ( ) zarówno dobór kadry warsztatów, wybór miejsca i czasu, niepowtarzalny klimat, znakomita kuchnia i komfortowe warunki zakwaterowania i pracy w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz niebanalna oferta kulturalna i wreszcie troskliwy mecenat Fundacji Nikt Nie Zostaje zasługuje na najwyższe uznanie i z pełnym przekonaniem można nazwać to przedsięwzięcie sukcesem, a po żołniersku strzałem w dziesiątkę. Artur S Doskonały dobór osobowościowy kadry warsztatów wzajemnie się uzupełniał jakby przenikał: doświadczeniem, serdecznością, pomysłowością, odpowiedzialnością i wiedzą. Niespotykana harmonia w doborze zajęć: od warsztatowych poprzez artystyczne kończąc na rekreacji psychofizycznej. Radziejowice.. oj, Pałac w Radziejowicach, miejsce niezwykle bajeczne, zarazem tajemnicze i piękne z niezwykłą możliwością obcowania ze sztuką Józefa Chełmońskiego. Codziennie można było przechadzać się komnatami pałacu w którym z każdego miejsca odczuwało się pozytywną energię przenikającą aż do serca... tworzyła się atmosfera wzajemnego zaufania, współtworzenia i odpowiedzialności za to miejsce i ludzi tam przebywających. ( ) Cieszę się, że mogłam tego wszystkiego doświadczać z osobami które łączy wspólna historia: wojsko, misje, tęsknota za ludźmi których się kocha. Tam wszyscy rozumieli to bez zbędnych słów, to było w spojrzeniach, gestach, w śmiechu i zadumie. Ala M Program był urozmaicony, kadra jak i uczestnicy bardzo mili. Będę miło wspominać spędzony tam czas, dużo się nauczyłam, poznałam ciekawych ludzi. Może będzie mi jeszcze dane spotkać się z nimi w tym samym miejscu na następnych warsztatach, a jeżeli nie, to z pewnością inni weterani i ich rodziny dużo skorzystają uczestnicząc w takich przedsięwzięciach. Jeszcze raz bardzo dziękuję za możliwość pobytu wraz z mężem w Radziejowicach. I życzę, aby nie zabrakło zapału i zaangażowania w tak ważne inicjatywy. Marzena N. Radziejowicki czas przemyśleń i doznań duchowych, które miałam zaszczyt przeżyć, być może dla mnie osobiście będzie rewolucją życiową ( ) Wszystkie emocje, które towarzyszyły nam w ciągu 10 dni warsztatów były autentyczne, namacalne i może czasem bolesne, jednak potrzebne i ważne dla wpisania na stałe Warsztatów dla Weteranów i ich rodzin w działalność wojska. Dziękuję wspaniałym i niezwykle wszechstronnie utalentowanym uczestnikom grupy malarskiej, jesteście wielcy. Kadrze za profesjonalizm i oddanie celowi, który został osiągnięty w wymiarze ponad normę ( ) Ten czas, ludzi i doświadczenia na zawsze zachowuję w swoim sercu. Kinga P. Warsztaty malarsko-fotograficzne dla weteranów pn. "Śladami Józefa Chełmońskiego" zorganizowane przez Fundację "Nikt nie zostaje" okazały się dla mnie niezapomnianą przygodą. Nie spodziewałem się tego, że kilkanaście lat po moim udziale w misji stabilizacyjnej będzie mi dane brać udział w tak ciekawym projekcie. ( ) W mojej ocenie warsztaty malarsko-fotograficzne zorganizowane dla weteranów i ich rodzin okazały się dużym sukcesem. Bardzo dobra organizacja warsztatów, doskonała kadra instruktorska oraz ciekawy program spędzania czasu wolnego po zajęciach edukacyjnych sprawiły, iż pobyt w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach na długo pozostanie w mojej pamięci. Sławomir O. Warsztaty były kolejnym projektem wsparcia weteranów, zrealizowanym z inspiracji Wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Pani Poseł Jadwigi Zakrzewskiej.

język, kultura, komunikacja filary twojej przyszłości Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego

język, kultura, komunikacja filary twojej przyszłości Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego język, kultura, komunikacja filary twojej przyszłości Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego spis treści *Kliknij na nazwę, aby przejść do danego działu. R.01 S.03 R.02 S.04 R.03 S.14 R.04 S.26 R.05

Bardziej szczegółowo

Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację INFORMATOR

Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację INFORMATOR 9 Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację 12 37 INFORMATOR Spis treści Liczby nie kłamią. Postaw na Edukację Wstęp... 3 Dlaczego warto studiować w Edukacji... 4 Misja i odpowiedzialność społeczna... 6 Słowniczek

Bardziej szczegółowo

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku BIULETYN EDUKACYJNY PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ UZDOLNIONYCH I I I Białystok 2012 1 BIULETYN

Bardziej szczegółowo

NASZE DZIESIĘCIOLECIE

NASZE DZIESIĘCIOLECIE 2 NASZE DZIESIĘCIOLECIE Szanowni Goście, Drodzy i Szanowni Założyciele Uczelni, pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy Dzisiejsze Święto wieńczy w sposób symboliczny pierwsze 10 lat

Bardziej szczegółowo

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Numer projektu: POKL.04.01.01-00-311/10 FABER EST SUAE QUISQUE FORTUNAE Magazyn nr 2/2013 (6) KUŹNIA KADR IV Dlaczego

Bardziej szczegółowo

ŚRODOWISKOWE DOMY SAMOPOMOCY RMA TOR

ŚRODOWISKOWE DOMY SAMOPOMOCY RMA TOR IN O RMA TOR M A Z O W I E C K I Szanowni Państwo, Środowiskowe Domy Samopomocy w systemie pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi funkcjonują już kilkanaście lat. Ich rola w budowaniu oparcia społecznego

Bardziej szczegółowo

WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO

WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO WAŻNE JEST KAŻDE DZIECKO Dobre praktyki szkół laureatów II edycji (2014) konkursu promującego działania wzmacniające bezpieczne i efektywne funkcjonowanie w szkołach uczniów ze

Bardziej szczegółowo

W NUMERZE. Filia Płock. Filia Ostrołęka. Filia Radom. Filia Siedlce. Filia Ciechanów. Wieści z Mazowsza EFS

W NUMERZE. Filia Płock. Filia Ostrołęka. Filia Radom. Filia Siedlce. Filia Ciechanów. Wieści z Mazowsza EFS W NUMERZE STAN W KOŃCU PAŹDZIERNIKA 2010 ROKU WUP w Warszawie listopad - grudzień 2010 NUMER 6 (38) 2010 rok (VII) Dyplom nie gwarantuje pracy Targi Pracy i Przedsiębiorczości Warszawa 2010 Pomagamy w

Bardziej szczegółowo

SAMODZIELNOŚĆ BRZEZIE-DĄBROWA-GRODKOWICE-GRUSZKI-KŁAJ-ŁĘŻKOWICE-ŁYSOKANIE-SZARÓW-TARGOWISKO

SAMODZIELNOŚĆ BRZEZIE-DĄBROWA-GRODKOWICE-GRUSZKI-KŁAJ-ŁĘŻKOWICE-ŁYSOKANIE-SZARÓW-TARGOWISKO ISSN 1426-4617 Egzemplarz bezpłatny MIESIĘCZNIK INFORMACYJNO-OGŁOSZENIOWY GMINY KŁAJ C Z E R W I E C 2012 SAMODZIELNOŚĆ BRZEZIE-DĄBROWA-GRODKOWICE-GRUSZKI-KŁAJ-ŁĘŻKOWICE-ŁYSOKANIE-SZARÓW-TARGOWISKO Aktywnie

Bardziej szczegółowo

Pracownik socjalny. czyli rzecz o bardzo specjalnym zawodzie KONFERENCJA PROMOCYJNO-INFORMACYJNA TORUŃ, 28 29 LISTOPADA 2011 R.

Pracownik socjalny. czyli rzecz o bardzo specjalnym zawodzie KONFERENCJA PROMOCYJNO-INFORMACYJNA TORUŃ, 28 29 LISTOPADA 2011 R. Pracownik socjalny czyli rzecz o bardzo specjalnym zawodzie KONFERENCJA PROMOCYJNO-INFORMACYJNA TORUŃ, 28 29 LISTOPADA 2011 R. Zapraszamy do udziału w konferencji i życzymy owocnych dyskusji w sesjach

Bardziej szczegółowo

Fot. Tomasz Tołłoczko na zlecenie Narodowego Centrum Kultury

Fot. Tomasz Tołłoczko na zlecenie Narodowego Centrum Kultury animacj istorie animacj istorie Fot. Tomasz Tołłoczko na zlecenie Narodowego Centrum Kultury 1 Od redakcji i słowo wstępne str. 6 2 Historia, pamięć, animacja dorota sieroń-galusek str. 10 3 Ocalić od

Bardziej szczegółowo

Szkoła podstawowa. Gimnazjum. Liceum. I Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. Stanisława Konarskiego STO w Katowicach

Szkoła podstawowa. Gimnazjum. Liceum. I Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. Stanisława Konarskiego STO w Katowicach Szkoła podstawowa Liceum Gimnazjum I Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. Stanisława Konarskiego STO w Katowicach Szanowni Państwo Rozpoczynając działalność oświatową I Zespołu Ogólnokształcących

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie KURSY SZKOLENIA WARSZTATY. Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie!

INFORMATOR. Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie KURSY SZKOLENIA WARSZTATY. Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Szczecinie INFORMATOR KURSY SZKOLENIA WARSZTATY Inwestuj w siebie w dobrym Towarzystwie! www.twp.szczecin.pl O Nas Szanowni Państwo, z Towarzystwem Wiedzy

Bardziej szczegółowo

Krystian Foltyniewicz. Projekt Sztuka Bez Barier. Prezentacja prac uczestników projektu realizowanego Oddział Zachodniopomorski PZG

Krystian Foltyniewicz. Projekt Sztuka Bez Barier. Prezentacja prac uczestników projektu realizowanego Oddział Zachodniopomorski PZG iszy IV/2011 ISSN 1509-5436 czasopismo niesłyszących i nie tylko... Krystian Foltyniewicz 4 w programie TVN MAM TALENT Projekt Sztuka Bez Barier 16 przez Prezentacja prac uczestników projektu realizowanego

Bardziej szczegółowo

KURIER WETERANA NIKT NIE ZOSTAJE PORADY TELEFONY ADRESY NIKT NIE ZOSTAJE

KURIER WETERANA NIKT NIE ZOSTAJE PORADY TELEFONY ADRESY NIKT NIE ZOSTAJE KURIER WETERANA PORADY TELEFONY ADRESY NIKT NIE ZOSTAJE NIKT NIE ZOSTAJE Drodzy Weterani, Żołnierze maju po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Weterana. Data 29 maja, W ustawowo zatwierdzona przez Sejm,

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Akademii Obrony Narodowej Marcin Rzymski Magdalena Rochnowska Jagoda Gawliczek, Akademii Obrony Narodowej

Biuletyn Akademii Obrony Narodowej Marcin Rzymski Magdalena Rochnowska Jagoda Gawliczek, Akademii Obrony Narodowej Laureaci konkursu organizowanego przez AON Dziennikarz Roku Halabardy 2013 w towarzystwie władz uczelni i kierownictwa MON podczas uroczystej gali finałowej 28 kwietnia 2014 r. Od lewej: rektor-komendant

Bardziej szczegółowo

czerwiec-lipiec 2014 nr 78-79

czerwiec-lipiec 2014 nr 78-79 czerwiec-lipiec 2014 nr 78-79 Dzień AGH 2014 2 fot. Z. Sulima Posiedzenie Konwentu AGH oraz II Zjazd absolwentów AGH 13 czerwca 2014 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej odbył się II Zjazd Absolwentów AGH

Bardziej szczegółowo

Najlepsza inwestycja w człowieka

Najlepsza inwestycja w człowieka Najlepsza inwestycja w człowieka Projekty wyróżnione w I edycji konkursu Dobre praktyki EFS Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Najlepsza inwestycja w człowieka Projekty wyróżnione w I edycji konkursu Dobre

Bardziej szczegółowo

Pierwsi inżynierowie z Malborka

Pierwsi inżynierowie z Malborka Pierwsi inżynierowie z Malborka W okazałych murach Zamku w Malborku odbyło się pierwsze w historii Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSG w Malborku Dyplomatorium, podczas którego grono 80 absolwentów

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W RADOMIU

WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W RADOMIU Asystent rodziny (studia kwalifikacyjne) Dlaczego warto wybrać ten kierunek Zdobywasz kwalifikacje do wykonywania nowego zawodu Program kursu jest zgody z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy

Bardziej szczegółowo

Czesława Hajduk Jurajska Siłaczka. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach

Czesława Hajduk Jurajska Siłaczka. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach Pismo ZawiercianinSpołecznej Lokalnej Aktywności Nakład: 2000 egz. Nr 02 zima 2009 Bezpłatny www.zawiercianin.pl Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach

Bardziej szczegółowo

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie Nr 2(2) jesień 2014 Cena 7,00 zł w tym 8% VAT M A G A Z Y N L U D Z I C I E K A W Y C H Ż Y C I A Lidia popiel Profesjonaliści nie marudzą Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos

Bardziej szczegółowo

MAŁE DZIECKO W SZKOLE SPECJALNEJ

MAŁE DZIECKO W SZKOLE SPECJALNEJ MAŁE DZIECKO W SZKOLE SPECJALNEJ Inspiruj, edukuj, motywuj i dziel się dobrymi praktykami Poradnik metodyczny Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Kulka, Elżbiety Wolniewicz Autorzy: Katarzyna Bochenek,

Bardziej szczegółowo

PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM W PLACÓWKACH WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO

PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM W PLACÓWKACH WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PRACA Z UCZNIEM ZDOLNYM W PLACÓWKACH WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO PRZEGLĄD DOBRYCH PRAKTYK (opracowanie materiału:

Bardziej szczegółowo

PRE S T I Ż, R E N O M A I SP R Z Y J A J Ą C A AT M O S F E R A... S. 8 NO W Y K I E R U N E K S T U D I Ó W: S. 24 S. 3 S. 10

PRE S T I Ż, R E N O M A I SP R Z Y J A J Ą C A AT M O S F E R A... S. 8 NO W Y K I E R U N E K S T U D I Ó W: S. 24 S. 3 S. 10 PRE S T I Ż, R E N O M A I SP R Z Y J A J Ą C A AT M O S F E R A... S. 8 GIEŁDA NAJLEPSZYCH S. 3 NO W Y K I E R U N E K S T U D I Ó W: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE S. 10 SMAK STRACHU S. 24 W numerze 1 Sł o

Bardziej szczegółowo

Wyższej Szkoły Biznesu w dąbrowie Górniczej

Wyższej Szkoły Biznesu w dąbrowie Górniczej Nr 24 Październik 2014 ISSN 1505-0653 Wyższej Szkoły Biznesu w dąbrowie Górniczej GAUDEAMUS IGITUR 2014/2015 Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej 7 października

Bardziej szczegółowo

UROCZYSTOŚĆ 10-LECIA STOWARZYSZENIA SĄDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU odbędzie się 29 marca 2014 r.

UROCZYSTOŚĆ 10-LECIA STOWARZYSZENIA SĄDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU odbędzie się 29 marca 2014 r. Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie UROCZYSTOŚĆ 10-LECIA STOWARZYSZENIA SĄDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU odbędzie się 29 marca 2014 r. RAMOWY PROGRAM, 29 marca 2014 r. CZĘŚĆ

Bardziej szczegółowo

Zbiór inicjatyw ekonomii społecznej w środowiskach katolickich

Zbiór inicjatyw ekonomii społecznej w środowiskach katolickich Zbiór inicjatyw ekonomii społecznej w środowiskach katolickich 6 ZAKŁAD KRAWIECKI ODPOWIEDŹ CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ NA POTRZEBY BEZROBOTNYCH KOBIET 12 TU JEST MOJE MIEJSCE ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

Bardziej szczegółowo

Publikacja stanowi katalog pomysłów na pobudzanie aktywności, wyrównywanie szans oraz świadczenie szeroko rozumianego wsparcia.

Publikacja stanowi katalog pomysłów na pobudzanie aktywności, wyrównywanie szans oraz świadczenie szeroko rozumianego wsparcia. 2010 Publikacja stanowi katalog pomysłów na pobudzanie aktywności, wyrównywanie szans oraz świadczenie szeroko rozumianego wsparcia. Opisanych 20 projektów zostało wyłonionych w ramach regionalnego konkursu.

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Słowo wstępne 3. Informacje ogólne 12. Działanie I Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni Wyższych 20. Działanie II Kursy Językowe 42

Spis treści. Słowo wstępne 3. Informacje ogólne 12. Działanie I Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni Wyższych 20. Działanie II Kursy Językowe 42 Spis treści Słowo wstępne 3 Informacje ogólne 12 Działanie I Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni Wyższych 20 Działanie II Kursy Językowe 42 Działanie III Stypendia Indywidualne 46 Działanie IV Współpraca

Bardziej szczegółowo