WARSZTATY MALARSKO FOTOGRAFICZNE Śladami Józefa Chełmońskiego

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WARSZTATY MALARSKO FOTOGRAFICZNE Śladami Józefa Chełmońskiego"

Transkrypt

1 Warsztaty Malarsko Fotograficzne, to pionierski i innowacyjny projekt zrealizowany przez Fundację NIKT NIE ZOSTAJE. Jego walory edukacyjne, artystyczne i kulturalne w obszarze edukacji kulturalnej zyskały uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Idea warsztatów została oparta na formule artterapii. Pochodzący z całej Polski, a często z zielonych garnizonów uczestniczący w warsztatach weterani, weterani poszkodowani oraz członkowie ich rodzin, pragnący rozwijać swoje umiejętności w zakresie malarstwa i fotografii od 28 maja do 6.czerwca 2015 r., gościli w Radziejowicach. Miejscu magicznym i niezwykle ważnym dla ludzi polskiej kultury. Bardzo przyjaznym artystycznym poszukiwaniom i różnym formom samorealizacji. Mieszkali i pracowali z dala od swoich środowisk. W pałacowych wnętrzach, mieszczących największą w Polsce ekspozycję obrazów Józefa Chełmońskiego, Dworku Modrzewiowym znanym z pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza w 1929 roku oraz innych obiektach Domu Pracy Twórczej znajdując dystans do codzienności. Udział w tym ważnym społecznie projekcie był całkowicie bezpłatny. Warsztaty były bowiem współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków Fundacji oraz przy wsparciu mecenasów i sponsorów. Trudna do przecenienia była pomoc Departamentów i instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej, właściwych w obszarze kultury, współpracy ze społeczeństwem oraz wsparcia weteranów a także, Akademii Fotografii w Warszawie, Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Warunkiem udziału w warsztatach była gotowość rozwoju własnych zainteresowań, zdolności oraz wiedzy z zakresu plastyki i fotografiki. Zgodnie z założeniami programowymi, niezależnie od walorów edukacyjnych i artystycznych warsztatów, ich uczestnicy mieli również możliwość udziału w konsultacjach psychologicznych, pogadance o różnicach w komunikacji pomiędzy kobietami i mężczyznami, treningu relaksacyjnym, konsultacjach z zakresu doradztwa pedagogiczno-psychologicznego, ognisku i wieczorku tanecznym. PARTNERZY:

2 Twórczość Józefa Chełmońskiego, miejsca i pejzaże związane z jego życiem, parkowe plenery stanowiły główne źródło inspiracji i artystycznych poszukiwań grupy fotograficznej. Program tej grupy skupiał się na poszukiwaniu harmonii w naturze poprzez wykorzystanie zasad budowania obrazu. JOANNA KORDECKA córka weterana, brała udział w warsztatach fotograficznych doskonaląc z dobrym rezultatem swoje umiejętności fotograficzne. mjr SŁAWOMIR NOWAK - weteran XVIII zmiany PKW w Libanie (2008r.) Aktualnie pełni służbę w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Mieszka w Bydgoszczy. Uczestnik warsztatów fotograficznych, które jego zdaniem: poszerzają horyzonty, inspirują, pozwalają się wyciszyć i nabrać sił w cudownym otoczeniu i wspaniałym towarzystwie. Szczególnie cenne dla żołnierzy pełniących służbę w garnizonach z dala od rodzin. Jest to bardzo cenna inicjatywa, która powinna być kontynuowana w przyszłości. ALEKSANDRA KOSSOWSKA lat 19, Warszawa, siostrzenica weteranki. Przykład ludzi, których poznałam, wszystkiego czego się nauczyłam, pozostanie ze mną na zawsze. Dziękuję. Szacunek i wsparcie.

3 chor. JACEK BUDZYŃSKI weteran wojskowych misji poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Aktualnie pracuje w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Jak twierdzi, podczas warsztatów fotograficznych: robiłem zdjęcia, które są cudownym wspomnieniem chwil spędzonych z ciekawymi ludźmi, których historie były inspiracją mojej twórczości. ALA STRADOMSKA MATCZAK żona weterana, maż przebywał 5 razy na misjach poza granicami kraju. Pedagog z wieloletnią praktyką w zakresie arteterapii, sztuki oraz wychowania fizycznego. Pracuje jako instruktor w klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. MARZENA NOWAK żona weterana, nauczyciel wychowawca z Bydgoszczy. Uczestniczka warsztatów fotograficznych, które były bardzo ciekawe i bardzo dobrze zorganizowane w uroczym miejscu, z przepięknymi plenerami inspirującymi do pracy twórczej. Idea warsztatów powinna być kontynuowana, aby także inni żołnierze wraz z rodzinami mogli doświadczyć tych niesamowitych przeżyć. ROBERT BANCER weteran misji pokojowych w Libanie i Iraku. Szczęśliwy mąż i ojciec dwojga dzieci. Obecnie służy w 52 Batalionie Remontowym w Czarnym. Interesuje się turystyką i fotografią.

4 FRANCISZEK NEGHERBON syn weteranki (16,lat), uczeń gimnazjum w Warszawie. Dzięki tym warsztatom mogłem bliżej poznać prawdziwych bohaterów. Jestem dumny z Nich i z mojej mamy. Kiedy dorosnę, też chcę pomagać innym tak jak Wy. DOROTA ZACZKOWSKA żona weterana, mieszka i pracuje w Piszu na Mazurach. DARIUSZ RZESZUTEK weteran XIII zmiany PKW w Afganistanie (2013r.). Obecnie pełni służbę w 7 dywizjonie lotniczym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Brał udział w warsztatach fotograficznych, które pozwoliły mu zrozumieć pojęci i zagadnienia używane w fotografii. Zainteresowania: rozrywka, taniec, film. ZBIGNIEW ZACZKOWSKI weteran XXI i XXII zmiany misji UNDOF w Syrii w 2004r. Komendant Wojskowej Straży Pożarnej 2 RBlog Warszawa. Zainteresowania: sport, rekreacja, muzyka, rozrywka.

5 TOMASZ PODCZASZYŃSKI czterokrotny weteran misji poza granicami kraju. Obecnie służy w 49 BLOT w Pruszczu Gdańskim. CZAR FOTOGRAFOWANIA pozwala mi na wyciszenie i relaks, a także możliwość oderwania się od rzeczywistości. ARTUR PRZYTUŁA weteran misji poza granicami państwa na I zmianie PKW w Iraku w ramach Samodzielnej Grupy Powietrzno Szturmowej. Aktualnie pelni służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Interesuje się sportem, wędkarstwem oraz fotografią. st. kpr. RADOSŁAW DRABIK żołnierz zawodowy, służy w 32 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej pod 3 Warszawską Brygadą Obrony Powietrznej. Posiada status weterana, uczestnik misji pokojowej ONZ w Libanie w latach Brał udział w warsztatach fotograficznych, na których pobyt: pozwolił mi odstresować się, wyciszyć oraz w pełni zrelaksować, co ma duży wpływ na moje funkcjonowanie. Uważa, że stworzenie Fundacji Nikt nie zostaje jest czymś wspaniałym, bo pozwala wszystkim weteranom oderwać się od życia codziennego i przykrych wspomnień, które miały miejsce podczas pełnienia misji.

6 Przy pomocy kompozycji i zasad estetycznych powstające fotografie "poszukiwały" harmonii i porządku w krajobrazie, portrecie i przedmiotach występujących wokół człowieka. Dodatkową atrakcją stały się zajęcia z cyfrowej obróbki zdjęć w siedzibie Akademii Fotografii na XVII piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. mjr ARTUR KARASIŃSKI weteran I zmiany w Iraku MND CS. Aktualnie pracownik cywilny wojska w Szczecinie. Fotograf amator od wielu lat: Szukam i szukał będę. BARTOSZ SZYMAŃSKI syn weterana, uczeń I klasy gimnazjum w Świnoujściu. Brał udział w warsztatach fotograficznych, które w znacznym stopniu pozwoliły mu podnieść swoje umiejętności w tym zakresie. Interesuje go szczególnie fotografia krajobrazu, przyrody i zwierząt. mł. chor. mar. JAN SZYMAŃSKI Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu, weteran VII zmiany misji w Afganistanie (2010r.), uczestnik warsztatów fotograficznych. Pod względem organizacyjnym i merytorycznym oceniam warsztaty bardzo dobrze. Nabyłem dużą wiedzę, którą będę starał się wykorzystać w przyszłości. Jestem za tym, aby takie warsztaty były kontynuowane. mł. chor. PAWEŁ MŁODZIEJEWSKI pełni służbę w strukturach Sił Powietrznych od 17 lat, aktualnie w 32 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Weteran poszkodowany. Uczestnik misji wojskowych PKW w Iraku w 2004r. i Afganistanie ( ). Uczestnik warsztatów fotograficznych, które pozwoliły mu zrelaksować się, wyciszyć, odprężyć i zapomnieć o mundurze, co ma bardzo dobry wpływ na moje funkcjonowanie w życiu codziennym. Zajęcia te pozwoliły mi szerzej spojrzeć na fotografię i zauważyć przez obiektyw rzeczy, których do tej pory nie zauważałem, choć były na co dzień tuż obok mnie.

7 por. AGNIESZKA PYTKO weteran misji poza granicami kraju. Pełniła służbę podczas I i VII zmianie PKW w Afganistanie. Obecnie jest szefem sekcji wychowawczej oraz oficerem prasowym 12 batalionie dowodzenia Ułanów Podolskich. Uczestnictwo warsztatach malarsko fotograficznych w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach pozwoliły jej otworzyć się na sztukę. Uważa, że to świetny pomysł na integrację środowisk weteranów przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Generalnego. Fotografia jest dla mnie stop klatką w mojej pamięci. st. chor. SŁAWOMIR ORZECHOWSKI weteran I zmiany PKW w Iraku ( r.), gdzie służył w Kompanii Łączności Batalionu Dowodzenia MND CS. Aktualnie mieszka w Legnicy i pracuje we Wrocławiu w Regionie Wsparcia Teleinformatycznego. Interesuje się fotografią, filmem i kinem. Udział w warsztatach pozwolił mi na inne postrzeganie świata wokół mnie i na zwiększenie dystansu do pędu współczesnego świata. mł. chor. WALDEMAR KORDECKI pełni służbę w Dowództwie Generalnym RSZ. Na stałe mieszka w Siedlcach. Weteran VII zmiany PKW w Afganistanie (2010r.). Warsztaty fotograficzne poszerzyły moje spojrzenie na otaczający świat poprzez zatrzymanie go w jednym miejscu po to, by wracać do chwil i miejsc pięknych. Uczestnicy warsztatów obejrzeli również spektakl Teatru Komedia Jak na wulkanie. Wraz z kadrą i zaproszonymi gośćmi z przyjemnością wysłuchali także koncertów Bandu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Kwintetu Dętego z Solistami Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

8 Tematyka zajęć grupy malarskie dotyczyła głównie pejzażu i portretu, a poszukiwania twórcze były zorientowane na miejsca i krajobrazy związane z twórczością Józefa Chełmońskiego. mjr. rez. ARTUR SURMACZ kilkukrotny weteran misji poza granicami kraju. W latach i , podczas V i IX zmiany PKW w Iraku, oraz VI zmiany ISAF w Afganistanie. Po odejściu do rezerwy w 2010 roku był wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w katedrze bezpieczeństwa wewnętrznego. Od stycznia 2013 roku pracuje w referacie ds. pomocy poszkodowanym weteranom i rodzinom poległych żołnierzy w jednostce 1T 21 BSP. Realizuje w pracy wizję przedsięwzięć i zamierzeń służących integracji i wsparciu tego środowiska. Szuka doświadczeń w tym zakresie, czemu z pewnością służyły warsztaty artystyczne w Radziejowicach, które: przeszły moje najskrytsze oczekiwania, gdyż udało się poznać tajniki malarstwa sztalugowego pod opieką warszawskiego artysty pana Andrzeja Laska. Czas spędzony na warsztatach uważam za niezwykle inspirujący, a samą ideę arterterapii za wielką szansę na realną pomoc i wsparcie weteranów misji poza granicami kraju. Dziękuję za możliwość rozwinięcia zainteresowań i niezwykle owocnie spędzony czas w Radziejowicach. Autor obrazów: Studnia akryl, płótno, 50 x 73 cm, Martwa natura z jabłkami akryl, płótno, 65 cm x 50 cm. oraz Żołnierska pamięć na podstawie własnego zdjęcia z Iraku, płótno na płycie MDF 50x70cm. Studnia JULITA POLIPOWSKA - żona weterana, prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Klubie wojskowym 1 DLOT w Leśnicy Wielkiej. Jej przygoda z malarstwem rozpoczęła się 3 lata temu. Maluję w każdej wolnej chwili, głównie portrety kobiet. Warsztaty w Radziejowicach miały charakter terapeutyczno artystyczny. Szkoliłam się pod okiem najlepszych artystów. Wróciłam przepełniona wrażeniami, pełna energii, z bogactwem wiedzy, którą mogę się teraz dzielić z moimi podopiecznymi. Wykonane przez nią prace to: Panorama / Radziejowickie czworaki 50 x 73 cm, technika olejna, płótno; Modraszka 30 x 42 cm, akryl, płótno; Powrót 50 x 40 cm, technika olejna, płótno. Panorama/Radziejowickie czworaki AMELIA PAPROCKA córka weterana (12 lat). Interesuje ją malarstwo wszystkich form i metod. Nie boi się ryzykownych pociągnięć pędzla, uważa, że do odważnych świat należy Główną inspiracją w moich pracach są zwierzęta, gdyż szczególnie interesuję się przyrodą i mam nadzieję, że w przyszłości będę malującym weterynarzem. Wykonała kilka obrazów: dyptyk animalistyczny Pies Radziejowicki, akryl, 50 x 73 cm i Kot Radziejowicki, akryl, 50 x 73 cm; Staw Radziejowicki 50 x 73 cm; Łąka Radziejowicka olej, 32 x 27 cm; Słowik olej 32 x 27 cm, Skowronek akwarela, 15 x 21 cm; Papugi, akwarela, 42 x 30 cm. Staw Radziejowicki

9 st. chor. KINGA PAPROCKA Żołnierz zawodowy, żona weterana Interesuje się wzornictwem regionalnym oraz odrestaurowywaniem starych mebli. Uczestnictwo w warsztatach malarskich było namacalną formą obcowania ze sztuką, ale i wzajemnego wsparcia ludzi, dzięki którym zrozumiałam, jak ważne jest nie pozostawanie samemu, co kultywuje i czego statutowym celem jest działalność Fundacji Nikt nie zostaje. Więc niech nikt nie zostaje Mojemu malarstwu towarzyszyły niewielkie umiejętności lecz wielkie serce. Jest autorką dwóch obrazów w technice akrylu: Radziejowski staw 50 x 73 cm i Kwiaty niesłychanie uporządkowane 65 x 54 cm. Radziejowicki staw AMELIA PAPROCKA Łąka Radziejowicka MARCIN KRUPA weteran XII zmiany PKW w Afganistanie w latach , Pluton PRT. Jako żołnierz zawodowy stale podnosi swoje kwalifikacje i chce dać z siebie wszystko. Jest studentem II roku Ratownictwa Medycznego. Twierdzi, że doświadczenia, które nabył podczas misji będą owocowały w późniejszych latach jego służby: Co Cię nie zabije, to cię wzmocni. Był uczestnikiem warsztatów malarskich. Wykonał dwie prace: W hołdzie akryl. płótno, 50 x 73cm i Bukiet akryl, płótno, 73 x 50 cm. Bukiet

10 mjr. rez. ARTUR SURMACZ Martwa natura z jabłkiem DOROTA BUDZYŃSKA żona weterana, Inowrocław. Interesuje się dobrą książką i łamigłówkami (sudoku). Od czasu pobytu na warsztatach w Radziejowicach: moją nową pasją stało się malarstwo. Odkryłam, że uczucia można przelewać nie tylko pisząc, ale także malując. Podczas warsztatów wykonała prace: Strumień: - akryl, płótno, 73 cm x 50 cm, Dalie akryl, płótno, 65 cm x 50 cm i Witraż, akryl, papier 20x30cm. Panorama/Radziejowickie czworaki Dalie KLAUDIA PODCZASZYŃSKA córka weterana (17 lat), uczennica technikum informatycznego. Zainteresowania: dobra lektura, kino grozy, gra na gitarze, rysunek, podróże. Podczas warsztatów malarskich wykonała trzy prace: Las akryl, 73 x 50 cm; Bukiet akryl, 65 x 50 cm; Drzewo akryl. 73 x 50 cm. Bukiet

11 st. chor. KINGA PAPROCKA Kwiaty niesłychanie uporządkowane KLAUDIA PODCZASZYŃSKA Las DOROTA BUDZYŃSKA Strumień

12 KLAUDIA PODCZASZYŃSKA Drzewo DOROTA BUDZYŃSKA Witraż

13 Pojawiły się również tematy związane z przeżyciami na misjach poza granicami kraju i symbolami żołnierskiej służby. JULITA POLIPOWSKA Powrót ARTUR SURMACZ Żołnierska pamięć MARCIN KRUPA W hołdzie

14 JULITA POLIPOWSKA Modraszka Najmłodsza uczestniczka warsztatów, Amelka upodobała sobie tematykę animalistyczną. AMELIA PAPROCKA Skowronek Słowik Kot Radziejowicki Pies Radziejowicki

15 O jak najlepszy poziom zajęć edukacyjnych i artystycznych dbała dobrana ze szczególną pieczołowitością kadra instruktorska, osoby legitymujące się doświadczeniem organizacyjnym oraz znakomitą znajomością warsztatu malarskiego i fotograficznego, posiadające na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne. Pod ich kierunkiem uczestnicy warsztatów we wspierającym środowisku, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych aby następnie tworzyć obrazy i zdjęcia, w celu ich eksploracji oraz dzielenia się znaczeniami, które będą mogły być z nich odczytane. Dzięki temu mogli pełniej zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi. płk rez. LESZEK LASZCZAK kierownik warsztatów. Weteran (Szef Sekretariatu Dowódcy MND CS podczas I Zmiany PKW Irak. Specjalista Doradztwa Pedagogiczno Psychologicznego, politolog, animator kultury. W służbie instruktorskiej ZHP dosłużył się stopnia harcmistrza. Zainteresowania: Public Relations, wychowanie dzieci i młodzieży, człowiek współczesny podróże śladami dawnych cywilizacji. Muzyka filmowa. Szachy. PAWEŁ BOWNIK prowadzący warsztaty fotograficzne. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (kierunek filozofia). Specjalizuje się w fotografii. Zdobywca wielu nagród, w tym: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jego prace pokazywane były min. w Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie. mjr ANGELIKA SZYMAŃSKA Doktor psychologii. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Psycholog 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Zajmuje się profilaktyką, poradnictwem i terapią psychologiczną. Interwent Kryzysowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (uprawnienia superwizora w tym zakresie). Doświadczenie w zakresie udzielania wsparcia ofiarom traum, wypadków, przemocy domowej. Prowadzi grupy wsparcia dla rodzin żołnierzy uczestników misji. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju jako terapeuta na warsztatach terapeutycznych dla uczestników misji i ich rodzin. Została zakwalifikowana przez Ambasadę USA i uczestniczyła w programie International Visitor Leadership pt. Wouded Warrior Assistance. Szkoli kapitanów i załogi statków w zakresie zachowania się w sytuacji uprowadzenia, porwania. Wspiera doskonalenie zawodowe ratowników medycznych w zakresie kontaktu z poszkodowanym. ANDRZEJ LASEK prowadzący warsztaty malarskie. Znawca malarstwa Józefa Chełmońskiego. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Juliusza Bursze). Zajmuje się konserwacją w zakresie malarstwa i rzeźby polichromowanej, kopią i malarstwem. W latach pracownik naukowo dydaktyczny ASP w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. W Katedrze Techniki Malarstwa Sztalugowego prowadził pracownię Technologii i Kopii Malarstwa Olejnego XVII XX w. Autor szeregu prac konserwatorskich. Zajmował się również badaniami technik i warsztatu starych mistrzów, m.in. dla Zamku Królewskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie IWONA KURENDA wieloletni pedagog młodzieży trudnej, niedostosowanej społecznie, animator kultury, podczas warsztatów w Radziejowicach odpowiedzialna za dobrą atmosferę i atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego uczestników oraz wsparcie organizacyjne. MACIEJ JANCEWICZ asystent prowadzącego warsztaty fotograficzne. JAKUB HAJDUK prowadzący warsztaty fotograficzne, w zakresie umiejętności cyfrowej obróbki zdjęć. Absolwent: Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej (kierunek informatyka), Wyższego Studium Fotografii Narodowego Centrum Kultury, (kierunek fotografia), Akademii Leona Koźmińskiego (kierunek zarządzanie i marketing) oraz studium psychoterapii metodą Psychologii Procesu Ośrodka Poza Centrum. Specjalizuje się w retuszu oraz postprodukcji fotograficznej. Realizuje złożone projekty reklamowe na rynek polski i zagraniczny. Zajmuje się również żeglarstwem morskim i psychologią zorientowaną na proces. BEATA PĘPKOWSKA Psycholog. Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierownik pracowni (Regionalna Wojskowa Pracownia Psychologiczna w Krakowie. Psychologia pracy. Udzielanie porad i pomocy psychologicznej dla żołnierzy i ich rodzin w Psychologicznym Punkcie Konsultacyjnym. Prowadzi terapię i poradnictwo psychologiczne. Interwent Kryzysowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (uprawnienia superwizora w tym zakresie). Posiada I stopień specjalizacji z psychologii klinicznej praca z ofiarami traum, w tym wypadków, przemocy domowej. Prowadzenie grup wsparcia. Wykładowca na studiach podyplomowych z Psychologii Transportu na Uniwersytecie Jagiellońskim. MICHAŁ MATEJKO dokumentacja fotograficzna i filmowa warsztatów.

16 Osoby, które zainteresowała idea warsztatów, ich przebieg i dorobek uczestników zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: która do połowy czerwca 2015 roku odnotowała ponad 21 tysięcy odsłon oraz Fundacji NIKT NIE ZOSTAJE Znajdują się tam również opinie uczestników i kadry, oddające atmosferę warsztatów. Oto fragmenty niektórych z nich: OPINIE KADRY: Drobne, na co dzień niedostrzegalne elementy otaczającego świata stawały się nagle centrum przeżycia artystycznego i emocjonalnego. Pozwoliło to uczestnikom otworzyć się na nowe emocje, doznania i ich ekspresję, która wcześniej nie była dla wielu osiągalna. ( ) Warsztaty malarsko - fotograficzne stanowią doskonałą, uzupełniającą metodę terapeutyczną, która w połączeniu ze wsparciem psychologicznym otwiera szereg możliwości zarówno rozwoju indywidualnego jak i poradzenia sobie z trudnymi doświadczeniami. Beata Pępkowska Angelika Szymańska Przez siedem dni prowadziłem zajęcia plenerowe chociaż bardziej adekwatne byłoby stwierdzenie, że miałem zaszczyt, ogromną przyjemność i satysfakcję prowadzić te zajęcia. Po raz pierwszy spotkałem się z grupą osób, która w zorganizowany sposób, samo dyscyplinując się, z tak wielkim zaangażowaniem i oddaniem poświęciła się zgłębianiu zasad warsztatu malarskiego. Andrzej Lasek "Nikt nie zostaje" nabrało podczas tych spotkań szerszego znaczenia. ( ) Codzienne spotkania, omawianie zrealizowanych fotografii pozwoliło wszystkim uczestnikom spojrzeć przez fotografię na otaczający nas świat z nowej perspektywy, odkryć warstwy i poziomy które wcześniej nie były tak dostrzegalne i uświadomione. Warsztaty fotograficzne z weteranami uważam za niezwykle udane. Paweł Bownik OPINIE UCZESTNIKÓW: Po szczęśliwym powrocie misji w Iraku i w Afganistanie, nie sądziłem że może mnie coś zaskoczyć lub zadziwić. Jak się okazało, udział w warsztatach malarskich w Radziejowicach stał się dla mnie wielką niespodzianką i przyniósł niezapomniane wrażenia. ( ) zarówno dobór kadry warsztatów, wybór miejsca i czasu, niepowtarzalny klimat, znakomita kuchnia i komfortowe warunki zakwaterowania i pracy w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz niebanalna oferta kulturalna i wreszcie troskliwy mecenat Fundacji Nikt Nie Zostaje zasługuje na najwyższe uznanie i z pełnym przekonaniem można nazwać to przedsięwzięcie sukcesem, a po żołniersku strzałem w dziesiątkę. Artur S Doskonały dobór osobowościowy kadry warsztatów wzajemnie się uzupełniał jakby przenikał: doświadczeniem, serdecznością, pomysłowością, odpowiedzialnością i wiedzą. Niespotykana harmonia w doborze zajęć: od warsztatowych poprzez artystyczne kończąc na rekreacji psychofizycznej. Radziejowice.. oj, Pałac w Radziejowicach, miejsce niezwykle bajeczne, zarazem tajemnicze i piękne z niezwykłą możliwością obcowania ze sztuką Józefa Chełmońskiego. Codziennie można było przechadzać się komnatami pałacu w którym z każdego miejsca odczuwało się pozytywną energię przenikającą aż do serca... tworzyła się atmosfera wzajemnego zaufania, współtworzenia i odpowiedzialności za to miejsce i ludzi tam przebywających. ( ) Cieszę się, że mogłam tego wszystkiego doświadczać z osobami które łączy wspólna historia: wojsko, misje, tęsknota za ludźmi których się kocha. Tam wszyscy rozumieli to bez zbędnych słów, to było w spojrzeniach, gestach, w śmiechu i zadumie. Ala M Program był urozmaicony, kadra jak i uczestnicy bardzo mili. Będę miło wspominać spędzony tam czas, dużo się nauczyłam, poznałam ciekawych ludzi. Może będzie mi jeszcze dane spotkać się z nimi w tym samym miejscu na następnych warsztatach, a jeżeli nie, to z pewnością inni weterani i ich rodziny dużo skorzystają uczestnicząc w takich przedsięwzięciach. Jeszcze raz bardzo dziękuję za możliwość pobytu wraz z mężem w Radziejowicach. I życzę, aby nie zabrakło zapału i zaangażowania w tak ważne inicjatywy. Marzena N. Radziejowicki czas przemyśleń i doznań duchowych, które miałam zaszczyt przeżyć, być może dla mnie osobiście będzie rewolucją życiową ( ) Wszystkie emocje, które towarzyszyły nam w ciągu 10 dni warsztatów były autentyczne, namacalne i może czasem bolesne, jednak potrzebne i ważne dla wpisania na stałe Warsztatów dla Weteranów i ich rodzin w działalność wojska. Dziękuję wspaniałym i niezwykle wszechstronnie utalentowanym uczestnikom grupy malarskiej, jesteście wielcy. Kadrze za profesjonalizm i oddanie celowi, który został osiągnięty w wymiarze ponad normę ( ) Ten czas, ludzi i doświadczenia na zawsze zachowuję w swoim sercu. Kinga P. Warsztaty malarsko-fotograficzne dla weteranów pn. "Śladami Józefa Chełmońskiego" zorganizowane przez Fundację "Nikt nie zostaje" okazały się dla mnie niezapomnianą przygodą. Nie spodziewałem się tego, że kilkanaście lat po moim udziale w misji stabilizacyjnej będzie mi dane brać udział w tak ciekawym projekcie. ( ) W mojej ocenie warsztaty malarsko-fotograficzne zorganizowane dla weteranów i ich rodzin okazały się dużym sukcesem. Bardzo dobra organizacja warsztatów, doskonała kadra instruktorska oraz ciekawy program spędzania czasu wolnego po zajęciach edukacyjnych sprawiły, iż pobyt w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach na długo pozostanie w mojej pamięci. Sławomir O. Warsztaty były kolejnym projektem wsparcia weteranów, zrealizowanym z inspiracji Wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Pani Poseł Jadwigi Zakrzewskiej.

WARSZTATY MALARSKO FOTOGRAFICZNE Śladami Józefa Chełmońskiego Innowacyjna forma wsparcia weteranów

WARSZTATY MALARSKO FOTOGRAFICZNE Śladami Józefa Chełmońskiego Innowacyjna forma wsparcia weteranów Twórczość Józefa Chełmońskiego, miejsca i pejzaże związane z jego życiem, parkowe plenery stanowiły główne źródło inspiracji i artystycznych poszukiwań grupy fotograficznej. Program tej grupy skupiał się

Bardziej szczegółowo

Wernisaż. Wystawa prac studentów Kierunku Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku

Wernisaż. Wystawa prac studentów Kierunku Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku Wernisaż Wystawa prac studentów Kierunku Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku Od czterech lat mam przyjemność prowadzić zajęcia z malarstwa i rysunku na Sanockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Bardziej szczegółowo

1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest

1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest 1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest znakomitym pedagogiem związanym z podkowiańską szkołą, gdzie

Bardziej szczegółowo

Album prac projektu. Akademia Plastyczna

Album prac projektu. Akademia Plastyczna Album prac projektu Akademia Plastyczna Szanowni Panstwo www.fpmiinr.org.pl www.fpmiinr.org.pl/akademia Fundacja Wspólna Droga www.wspolnadroga.pl W okresie od 1 września 2011 r. do 31 stycznia 2012 r.

Bardziej szczegółowo

W dniach 28 i 29 stycznia br. w Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach pożegnaliśmy 6 cio osobową grupę oficerów i podoficerów,

W dniach 28 i 29 stycznia br. w Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach pożegnaliśmy 6 cio osobową grupę oficerów i podoficerów, W dniach 28 i 29 stycznia br. w Centrum Szkolenia Na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach pożegnaliśmy 6 cio osobową grupę oficerów i podoficerów, którzy służbę w kieleckim garnizonie, a potem w Centrum,

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO Nr 1 Pod Topolą w Szczytnie. Kochać dziecko, to służyć mu, jak daleko jest to tylko możliwe. M.

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO Nr 1 Pod Topolą w Szczytnie. Kochać dziecko, to służyć mu, jak daleko jest to tylko możliwe. M. KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO Nr 1 Pod Topolą w Szczytnie Kochać dziecko, to służyć mu, jak daleko jest to tylko możliwe. M. Montessori MISJA PRZEDSZKOLA Nasze przedszkole jest drogowskazem

Bardziej szczegółowo

instytut sztuk wizualnych

instytut sztuk wizualnych instytut sztuk wizualnych www.isw.uz.zgora.pl o instytutcie grafika malarstwo architektura wnętrz edukacja artystyczna rekrutacja http://rekrutacja.uz.zgora.pl O Instytucie Sztuk Wizualnych na WA UZ: Początki

Bardziej szczegółowo

Na pierwszym spotkaniu w dniu 20 lipca 2012 r. spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, reprezentujących :

Na pierwszym spotkaniu w dniu 20 lipca 2012 r. spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, reprezentujących : Powstanie komitetu organizacyjnego kampanii społecznej "29 Maja Dzień Weterana - Szacunek i wsparcie - weterani.pl" oraz Centralnych Uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa we Wrocławiu

Bardziej szczegółowo

KATALOG. IV Siedlecka Aukcja Sztuki Wiosna 2011

KATALOG. IV Siedlecka Aukcja Sztuki Wiosna 2011 KATALOG IV Siedlecka Aukcja Sztuki Wiosna 2011 Jesienne Bieszczady rozmiar: 40 x 60 cm olej cena wywoławcza: 200 zł autorka: Nina Jankowska Malarstwo jest dla mnie spełnieniem marzeń, których wcześniej,

Bardziej szczegółowo

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła

Bardziej szczegółowo

15 lat Polski w NATO 2014

15 lat Polski w NATO 2014 2014 Siedziba Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, wybudowana w 2009 r. za ok. 220 mln zł ze środków natowskiego Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP). Jest to pierwszy

Bardziej szczegółowo

to autorski, 100-godzinny program szkoleniowy dla osób, które stawiają pierwsze kroki w pracy trenerskiej.

to autorski, 100-godzinny program szkoleniowy dla osób, które stawiają pierwsze kroki w pracy trenerskiej. to autorski, 100-godzinny program szkoleniowy dla osób, które stawiają pierwsze kroki w pracy trenerskiej. to podstawowa wiedza i najważniejsze umiejętności w pracy trenera. Dlaczego Szkoła Młodych Trenerów?

Bardziej szczegółowo

Działanie nr 7 - druga wymiana.

Działanie nr 7 - druga wymiana. Realizacja projektu "MAM PRAWO! Transfer nowoczesnych programów i metod terapii i edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Centrum dla dzieci niepełnosprawnych ORIONI w Zestafoni" Działanie nr 7

Bardziej szczegółowo

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE Załącznik Nr 17 Standardy nauczania dla kierunku studiów: malarstwo STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Studia magisterskie na kierunku malarstwo trwają nie mniej niż 5 lat (10 semestrów). Łączna liczba

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI ROZWOJU CZŁOWIEKA TROOD ZA ROK 2013

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI ROZWOJU CZŁOWIEKA TROOD ZA ROK 2013 SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI ROZWOJU CZŁOWIEKA TROOD ZA ROK 2013 INFORMACJE OGÓLNE Fundacja Rozwoju Człowieka TROOD, zwana dalej Fundacją, została zarejestrowana w dniu 7 stycznia

Bardziej szczegółowo

Co się kryje w muzeum? Co sie kryje w muzeum?

Co się kryje w muzeum? Co sie kryje w muzeum? Co sie kryje w muzeum? Każdy człowiek posiada potrzebę obcowania z dziełem sztuki, nie każdy jednak potrafi odebrać nadany przez twórcę dzieła komunikat. Społeczeństwo w trakcie edukacji szkolnej wdraża

Bardziej szczegółowo

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach ul. Nowobielańska 100 Tel: 46 833-96-00

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach ul. Nowobielańska 100 Tel: 46 833-96-00 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach ul. Nowobielańska 100 Tel: 46 833-96-00 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skierniewicach jest placówką oświatową o rozbudowanej strukturze organizacyjnej.

Bardziej szczegółowo

DECYZJA Nr 55/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie zasad działalności klubów wojskowych

DECYZJA Nr 55/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie zasad działalności klubów wojskowych Warszawa, dnia 11 marca 2013 r. Poz. 53 Departament Wychowania i Promocji Obronności DECYZJA Nr 55/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie zasad działalności klubów wojskowych Na

Bardziej szczegółowo

CHROMY i ACHROMY VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli CHROMY I ACHROMY 2016

CHROMY i ACHROMY VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli CHROMY I ACHROMY 2016 CHROMY i ACHROMY VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli CHROMY I ACHROMY 2016 CHROMY i ACHROMY Już po raz ósmy Zespół Szkół nr 12 w Gdyni pod kierunkiem Dyrektora Andrzeja Bodnara,

Bardziej szczegółowo

Wojskowa Komenda Uzupełnień Grójcu Ul. Piłsudskiego 58 Tel.: 048-664-21-78 wew. 221

Wojskowa Komenda Uzupełnień Grójcu Ul. Piłsudskiego 58 Tel.: 048-664-21-78 wew. 221 17.02.2009 OGŁOSZENIE WOJSKOWA KOMENDA UZUPEŁNIEŃ GRÓJEC poszukuje do uzupełnień w korpusie oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych w wybranych Jednostkach Wojskowych. Chętnych żołnierzy rezerwy

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 9 października 2013 r. Poz. 246. DECYZJA Nr 296/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 9 października 2013 r.

Warszawa, dnia 9 października 2013 r. Poz. 246. DECYZJA Nr 296/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 9 października 2013 r. Warszawa, dnia 9 października 2013 r. Poz. 246 Zarząd Organizacji i Uzupełnień P1 DECYZJA Nr 296/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 października 2013 r. w sprawie wdrożenia do eksploatacji użytkowej

Bardziej szczegółowo

Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział Terenowy Warszawa-Ochota ul. Grójecka 79 Warszawa 02-094 www.szansa.warszawa.

Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział Terenowy Warszawa-Ochota ul. Grójecka 79 Warszawa 02-094 www.szansa.warszawa. Kilka słów o Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział Terenowy Warszawa-Ochota ul. Grójecka 79 Warszawa 02-094 www.szansa.warszawa.pl Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział

Bardziej szczegółowo

Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział Terenowy Warszawa-Ochota ul. Grójecka 79 Warszawa 02-094 www.szansa.warszawa.

Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział Terenowy Warszawa-Ochota ul. Grójecka 79 Warszawa 02-094 www.szansa.warszawa. Kilka słów o Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział Terenowy Warszawa-Ochota ul. Grójecka 79 Warszawa 02-094 www.szansa.warszawa.pl Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa Oddział

Bardziej szczegółowo

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY POD AKACJĄ W LUBLINIE

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY POD AKACJĄ W LUBLINIE PROGRAM WYCHOWAWCZY MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY Pod Akacją w Lublinie w roku szkolnym 2016/2017 Młodzieżowy Dom Kultury Pod Akacją w Lublinie jest publiczną placówką wychowania pozaszkolnego. Stwarza możliwości

Bardziej szczegółowo

CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ KLUB ŻANDARMERII WOJSKOWEJ

CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ KLUB ŻANDARMERII WOJSKOWEJ CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ KLUB PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ poniedziałek piątek w godz. 7:00 19:00 sobota niedziela według odrębnych planów CENTRUM SZKOLENIA ŻANDARMERII WOJSKOWEJ ADRESATEM PROPOZYCJI

Bardziej szczegółowo

Centrum EKSPRESJA. Imprezy integracyjne więcej niż dobra zabawa! Rozwój. Wiedza. Doświadczenie PROPOZYCJA ORGANIZACJI IMPREZ INTEGRACYJNYCH

Centrum EKSPRESJA. Imprezy integracyjne więcej niż dobra zabawa! Rozwój. Wiedza. Doświadczenie PROPOZYCJA ORGANIZACJI IMPREZ INTEGRACYJNYCH PROPOZYCJA ORGANIZACJI IMPREZ INTEGRACYJNYCH Imprezy integracyjne więcej niż dobra zabawa! Centrum EKSPRESJA Rozwój Wiedza Doświadczenie Szanowni Państwo, Zwracamy się z propozycją współpracy przy realizacji

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie dotyczące wyjazdu kulturalno-edukacyjnego do Warszawy w okresie27-30.09.2012 r.

Sprawozdanie dotyczące wyjazdu kulturalno-edukacyjnego do Warszawy w okresie27-30.09.2012 r. Krasnystaw, dnia 05.10.2012 r. Sprawozdanie dotyczące wyjazdu kulturalno-edukacyjnego do Warszawy w okresie27-30.09.2012 r. W okresie 27-30.09.2012 r. w ramach realizacji projektu systemowego Aktywność

Bardziej szczegółowo

ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK

ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK PEJZAŻ HORYZONTALNY ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK 1. Marzena Ślusarczyk Bez tytułu, 2014 akryl, płótno, 130 97 cm PEJZAŻ HORYZONTALNY ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ 9 30 LIPCA 2015

Bardziej szczegółowo

Warsztat GUIDE ME! 8 9 października 2010r. w Łodzi

Warsztat GUIDE ME! 8 9 października 2010r. w Łodzi Warsztat GUIDE ME! 8 9 października 2010r. w Łodzi TEMAT SZKOLENIA Rozpoznanie i analiza potrzeb szkoleniowych Perspektywa organizacji i rynku pracy (obszar 1) Polityka kadrowa i kompetencje trenerskie

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia

Opis przedmiotu zamówienia Opis przedmiotu zamówienia Załącznik Nr 1 do SIWZ I. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na: 1. Część I - zorganizowaniu dwóch 3 dniowych wyjazdowych szkoleń pod nazwą Mediacje i negocjacje w

Bardziej szczegółowo

Bez rodziców, którzy dodają skrzydła jest to niemożliwe.

Bez rodziców, którzy dodają skrzydła jest to niemożliwe. Wszystkim nam dorosłym zależy by młodzi ludzie byli szczęśliwi, realizowali swoje marzenia, pomagali innym, ufnie spoglądali w przyszłość i ją zmieniali tak by żyło nam się lepiej. Bez rodziców, którzy

Bardziej szczegółowo

Aikido jako droga rozwoju

Aikido jako droga rozwoju Pod kierunkiem Romana Hoffmanna 5 dan 21-30 czerwca Oferta szkoleniowo-wychowawcza Aikido jako droga rozwoju Obóz dla dzieci Obóz dla młodzieŝy Jakubowo 2008 Podsumowanie obozu Obóz dla dzieci Cele poznawcze:

Bardziej szczegółowo

W POSZUKIWANIU DOMU DLA KONI

W POSZUKIWANIU DOMU DLA KONI W POSZUKIWANIU DOMU DLA KONI ON ONA Polonista, Nauczyciel, Instruktor teatralny, Mieszczuch z urodzenia Architekt, Marketingowiec, Mieszczuch z wyboru Połączyła ich miłość do koni i artystyczne aspiracje

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO ROK SZKOLNY 2014/2015

PLAN PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO ROK SZKOLNY 2014/2015 PLAN PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO ROK SZKOLNY 2014/2015 L.P. ZADANIA DO REALIZACJI CEL TERMIN I. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów w tym diagnozowanie potencjalnych możliwości

Bardziej szczegółowo

Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY

Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY Tak rozpoczynaliśmy każdą wyprawę na spotkanie ze sztuką! WYJAZD I MUZEUM ARCHEOLOGICZNE Wspomnienie Pan Zdzisław: Pani przewodniczka bardzo ciekawie

Bardziej szczegółowo

INNOWACJA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNA Z PLASTYKI W RAMACH GODZIN PRZEZNACZONYCH NA KÓŁKO ZAINTERESOWAŃ

INNOWACJA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNA Z PLASTYKI W RAMACH GODZIN PRZEZNACZONYCH NA KÓŁKO ZAINTERESOWAŃ INNOWACJA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNA Z PLASTYKI W RAMACH GODZIN PRZEZNACZONYCH NA KÓŁKO ZAINTERESOWAŃ Gimnazjum nr 7 im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rzeszowie

Bardziej szczegółowo

WĘDRUJĄC RAZEM KU PRZYSZOŚCI

WĘDRUJĄC RAZEM KU PRZYSZOŚCI WĘDRUJĄC RAZEM KU PRZYSZOŚCI Program wychowawczy Mlodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy im. Mieczyslawa Kozara- Sobódzkiego Do realizacji w latach 2012-2014 PROGRAM WYCHOWAWCZY WĘDRUJĄC RAZEM KU PRZYSZŁOŚCI

Bardziej szczegółowo

100 BATALION ŁĄCZNOŚCI JEDNOSTKA WOJSKOWA 4092 78-601 WAŁCZ ul. Kościuszki 24 tel. 472-010

100 BATALION ŁĄCZNOŚCI JEDNOSTKA WOJSKOWA 4092 78-601 WAŁCZ ul. Kościuszki 24 tel. 472-010 100 BATALION ŁĄCZNOŚCI JEDNOSTKA WOJSKOWA 4092 78-601 WAŁCZ ul. Kościuszki 24 tel. 472-010 1. MŁODSZY TECHNIK PLUT. 2. KIEROWNIK STACJI SIERŻ. 3. MŁODSZY ODBIORCA SZER. 4. DOWÓDCA APARATOWNI SIERŻ. 5.

Bardziej szczegółowo

3. Organizacje wspierające realizację przedsięwzięcia:

3. Organizacje wspierające realizację przedsięwzięcia: Plan projektu 1. Tytuł projektu: Wyzwolenie przez sztukę 2. Imię i Nazwisko autora: Aneta Słąba 3. Organizacje wspierające realizację przedsięwzięcia: Aktywni Pedagodzy Sekcja Szkoleń i Eventów KUL Samorząd

Bardziej szczegółowo

Moje pasje. Jakie są wasze pasje? Jakie są wasze zainteresowania? Czy umiecie o nich opowiedzieć przez fotografię?

Moje pasje. Jakie są wasze pasje? Jakie są wasze zainteresowania? Czy umiecie o nich opowiedzieć przez fotografię? Po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty zaprasza uczniów klas 3-6 szkoły podstawowej do wzięcia udziału w Warszawskim Konkursie Fotograficznym pod patronatem Burmistrza Dzielnicy

Bardziej szczegółowo

st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT "Podoficera Roku" 12 Dywizji Zmechanizowanej

st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT Podoficera Roku 12 Dywizji Zmechanizowanej st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT "Podoficera Roku" 12 Dywizji Zmechanizowanej Kilka słów o naszym kandydacie st. chor. sztab. Jacek SCHMIDT urodził się 22 sierpnia 1968 roku w Golczewie. Służbę wojskową

Bardziej szczegółowo

MAM SZANSĘ BYĆ AKTYWNYM

MAM SZANSĘ BYĆ AKTYWNYM Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baniach Mazurskich pod Kierownictwem Pani Marianny Wus pozyskał w roku 2011 dodatkowe środki finansowe na realizację projektu Mam szansę być aktywnym współfinansowanego

Bardziej szczegółowo

Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24 A, Warszawa www.stopociech.pl

Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24 A, Warszawa www.stopociech.pl Fundacja Sto Pociech, ul. Freta 20/24 A, Warszawa www.stopociech.pl Czyli czym zajmuje się Fundacja Wspieranie rozwoju rodziny Przeciwdziałanie izolacji rodziców najmłodszych dzieci matek samotnie wychowujących

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 Aleja Wojska Polskiego 493, 82-200 Malbork tel. 55/647 19 01 fax. 55/647 19 08 liceum@malbork.org http://www.malbork.org Dyrektor: Zbigniew Kowalski II Liceum Ogólnokształcące

Bardziej szczegółowo

W skład zespołu wchodzą następujący pracownicy: kom. dr Tomasz Siemianowski - lider

W skład zespołu wchodzą następujący pracownicy: kom. dr Tomasz Siemianowski - lider W skład zespołu wchodzą następujący pracownicy: kom. dr Tomasz Siemianowski - lider tel. (89) 621 5041; e-mail: t.siemianowski@wspol.edu.pl Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Humanistycznego

Bardziej szczegółowo

Najlepszy start do świata fotografii. www.szkola-fotograficzna.pl

Najlepszy start do świata fotografii. www.szkola-fotograficzna.pl Najlepszy start do świata fotografii 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO WYBRAĆ TORUŃSKĄ SZKOŁĘ FOTOGRAFII Toruńska Szkoła Fotografii jest marką, której możesz zaufać. Wybierając nas, korzystasz z naszego wieloletniego

Bardziej szczegółowo

12. FESTIWAL TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO

12. FESTIWAL TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej Z A T W I E R D Z A M DYREKTOR DEPARTAMENTU WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNOŚCI MINISTERSTWA

Bardziej szczegółowo

XX Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron w Trójmieście

XX Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron w Trójmieście Patroni medialni lokalni Patroni XX Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron w Trójmieście Patroni medialni ogólnopolscy O PROGRESSteronie O PROGRESSteronie Festiwal Rozwojowy dla Kobiet PROGRESSteron

Bardziej szczegółowo

Program Wychowawczy Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Łubiance na lata 2012-2015

Program Wychowawczy Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Łubiance na lata 2012-2015 Program Wychowawczy Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Łubiance na lata 2012-2015 Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie- naucz. Jeśli nie wie- wytłumacz. Jeśli nie może- pomóż Przyjęty do realizacji

Bardziej szczegółowo

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM

WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2014 WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 12-14 i 25 marca 2014 r. MDK to niepowtarzalny

Bardziej szczegółowo

UŚMIECH DZIECKA PRACOWNIA PEDAGOGICZNO- PSYCHOLOGICZNA OFERTA WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ (WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA)

UŚMIECH DZIECKA PRACOWNIA PEDAGOGICZNO- PSYCHOLOGICZNA OFERTA WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ (WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA) UŚMIECH DZIECKA PRACOWNIA PEDAGOGICZNO- PSYCHOLOGICZNA OFERTA WARSZTATY INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ (WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA) CEL: Celem zajęć jest zachęcenie dzieci do pracy w grupie oraz budowania

Bardziej szczegółowo

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi. /Jan Paweł II/

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi. /Jan Paweł II/ Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi /Jan Paweł II/ Gryficki Uniwersytet Trzeciego Wieku swoją działalność rozpoczął 26 stycznia 2014r.

Bardziej szczegółowo

ALFRED WYSOCKI Maćkowa Ruda 67 16-503 Krasnopol tel. 605 651 648

ALFRED WYSOCKI Maćkowa Ruda 67 16-503 Krasnopol tel. 605 651 648 ALFRED WYSOCKI czterdzieści Urodziłem się 20 grudnia 1950 roku w Warszawie. W latach 1969-1974 studiowałem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, m.in. u profesorów: Ludwika Maciąga,

Bardziej szczegółowo

Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatną. Priorytetem naszej działalności jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom.

Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatną. Priorytetem naszej działalności jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom. 1 Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatną. Priorytetem naszej działalności jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom. Pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych Ponadto przedmiotem naszej

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA Nr L/293/2010. Rady Miejskiej w Ostródzie. z dnia 19 lutego 2010 roku

UCHWAŁA Nr L/293/2010. Rady Miejskiej w Ostródzie. z dnia 19 lutego 2010 roku UCHWAŁA Nr L/293/2010 Rady Miejskiej w Ostródzie z dnia 19 lutego 2010 roku w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Aktywności Lokalnej na lata 2010-2013 realizowanego w ramach projektu systemowego Wsparcie

Bardziej szczegółowo

Punkty ECTS semestr zimowy / letni Historia sztuki dr hab. Renata Rogozińska prof. ndzw. UAP sem. letni

Punkty ECTS semestr zimowy / letni Historia sztuki dr hab. Renata Rogozińska prof. ndzw. UAP sem. letni Specjalność: wybrana specjalność artystyczna oraz pedagogika sztuki Rok studiów: I dr Ewa Wójtowicz ad. dr hab. Renata Rogozińska prof. ndzw. UAP sem. letni Główne problemy kultury dr Jakub Żmidziński

Bardziej szczegółowo

MŁODZI 2013 - raport. Badanie potrzeb kulturalnych młodzieży powiatu przasnyskiego oraz atrakcyjności potencjalnych ofert kulturalnych.

MŁODZI 2013 - raport. Badanie potrzeb kulturalnych młodzieży powiatu przasnyskiego oraz atrakcyjności potencjalnych ofert kulturalnych. MŁODZI 2013 - raport Badanie potrzeb kulturalnych młodzieży powiatu przasnyskiego oraz atrakcyjności potencjalnych ofert kulturalnych. MŁODZI CHCĄ ZMIENIAĆ ŚWIAT Wszyscy doskonale wiemy, że młodych ludzi

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski 3 - semestralne studia podyplomowe ze Scenografii Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oferuje nowe 3-semestralne studia podyplomowe ze Scenografii. Ogólne cele kształcenia: Celem studiów jest zdobycie

Bardziej szczegółowo

Franciszek Wójcik (1903-1984)

Franciszek Wójcik (1903-1984) Franciszek Wójcik (1903-1984) wystawa: Pejzaże z Rzymu i Zakopanego 04.03.2011 18.03.2011 Connaisseur Salon Dzieł Sztuki Kraków, Rynek Główny 11 Franciszek Wójcik (1903-1984) Urodzony 2 stycznia 1903 r.

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL.

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. L. LISA-KULI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 15-17 kwietnia 2008 r. Nawiązując do kilkuletniej tradycji, zapraszamy

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA +

Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA + Szkoła Podstawowa im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli BEZPIECZNA + Rządowy program wspomagania w latach 2015 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki

Bardziej szczegółowo

1. Czym się teraz zajmujesz?/do jakiej szkoły chodzisz? 2. Co najmilej wspominasz z czasów, gdy byłeś uczniem Gimnazjum nr 3 w Lublinie?

1. Czym się teraz zajmujesz?/do jakiej szkoły chodzisz? 2. Co najmilej wspominasz z czasów, gdy byłeś uczniem Gimnazjum nr 3 w Lublinie? 1. Czym się teraz zajmujesz?/do jakiej szkoły chodzisz? 2. Co najmilej wspominasz z czasów, gdy byłeś uczniem Gimnazjum nr 3 w Lublinie? 3. Jakie talenty Gimnazjum nr 3 w Lublinie pomogło Ci w sobie odkryć,

Bardziej szczegółowo

Wolontariat w przedszkolu?

Wolontariat w przedszkolu? Wolontariat w przedszkolu? Na przykładzie Przedszkolnych Kół Caritas w ramach wychowania człowieka do dojrzałego i wartościowego życia Cele wychowania przedszkolnego: Budowanie systemu wartości, w tym

Bardziej szczegółowo

Miękkie lądowanie w szkole 2013

Miękkie lądowanie w szkole 2013 Miękkie lądowanie w szkole 2013 Oferta dla przedszkoli Wstęp W związku z otrzymanym dofinansowaniem z Biura Edukacji m.st. Warszawy zapraszamy Państwa do udziału w projekcie Miękkie lądowanie w szkole,

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2016

MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2016 MIĘDZYSZKOLNE DNI KULTURY 2016 XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI WARSZAWA, UL. OSZMIAŃSKA 23/25 15-17 marca 2016 r. Odważnym los sprzyja /H. Sienkiewicz/ Projekt edukacji kulturalnej

Bardziej szczegółowo

AUTOR: Alina Piwowarczyk wicedyrektor, nauczyciel fizyki, filozofii, przygotowania do życia w rodzinie; TECHNIKA: serwetka szydełkowa 2012r.

AUTOR: Alina Piwowarczyk wicedyrektor, nauczyciel fizyki, filozofii, przygotowania do życia w rodzinie; TECHNIKA: serwetka szydełkowa 2012r. AUTOR: Alina Piwowarczyk wicedyrektor, nauczyciel fizyki, filozofii, przygotowania do życia w rodzinie; TECHNIKA: serwetka szydełkowa 2012r; WYMIARY : 29x 29cm. AUTOR: Alina Piwowarczyk wicedyrektor, nauczyciel

Bardziej szczegółowo

XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009

XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009 XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009 POPLENEROWA WYSTAWA MALARSTWA XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009 GMINNE CENTRUM KULTURY W SZYDŁOWIE URZĄD GMINY W SZYDŁOWIE Historia Pleneru malarskiego w Szydłowie sięga

Bardziej szczegółowo

5 października (poniedziałek) 6 października (wtorek)

5 października (poniedziałek) 6 października (wtorek) 1. do 17.00 Przyjazd grupy nauczycieli z Ukrainy 2. 18.00-20.00 5 października (poniedziałek) Zakwaterowanie i obiadokolacja grupy nauczycieli z Ukrainy 1. 8.00-9.00 Śniadanie dla grupy nauczycieli z Ukrainy

Bardziej szczegółowo

OLSZTYŃSKA SZKOŁA WYŻSZA im. Józefa Rusieckiego Wydział Pedagogiczny. Artur Paweł Moskalik Nr albumu PSS/5455. Surdopedagogika

OLSZTYŃSKA SZKOŁA WYŻSZA im. Józefa Rusieckiego Wydział Pedagogiczny. Artur Paweł Moskalik Nr albumu PSS/5455. Surdopedagogika OLSZTYŃSKA SZKOŁA WYŻSZA im. Józefa Rusieckiego Wydział Pedagogiczny Artur Paweł Moskalik Nr albumu PSS/5455 Surdopedagogika Temat: Świetlica terapeutyczna dla osób z uszkodzonym słuchem w Działdowie cele

Bardziej szczegółowo

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ustrzykach Dolnych Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO program integrujący klasę. Autor programu mgr Ewa Lejowska Ustrzyki

Bardziej szczegółowo

20/12/2005 "Kursk" wernisaż wystawy autorskiej prac Waldemara Szysza w ramach cyklu "Łzy świata"

20/12/2005 Kursk wernisaż wystawy autorskiej prac Waldemara Szysza w ramach cyklu Łzy świata 2005 20/12/2005 "Kursk" wernisaż wystawy autorskiej prac Waldemara Szysza w ramach cyklu "Łzy świata" Współorganizator: Muzeum Sportu i Turystyki oraz Galeria Ostrołęka. Wystawa czynna do 17 stycznia 2006.

Bardziej szczegółowo

Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Kierunki studiów: Europeistyka Filozofia Kognitywistyka Kreatywność społeczna Socjologia Zarządzanie w politykach publicznych

Bardziej szczegółowo

Rozwijanie aktywności twórczej i jej wpływ na wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym.

Rozwijanie aktywności twórczej i jej wpływ na wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym. Rozwijanie aktywności twórczej i jej wpływ na wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym. Wielu psychologów twierdzi, Ŝe dzieci są twórcze z samej swej natury, a postawa twórcza jest wśród dzieci powszechna.

Bardziej szczegółowo

Już po raz siódmy Zespół Szkół nr 12

Już po raz siódmy Zespół Szkół nr 12 Już po raz siódmy Zespół Szkół nr 12 w Gdyni pod kierunkiem Dyrektora Andrzeja Bodnara, we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni zorganizował Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli Chromy i

Bardziej szczegółowo

CENTRUM POŁUDNIOWA modernizacja budynku przy ul. Południowej w Koninie na potrzeby rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych

CENTRUM POŁUDNIOWA modernizacja budynku przy ul. Południowej w Koninie na potrzeby rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych CENTRUM POŁUDNIOWA modernizacja budynku przy ul. Południowej w Koninie na potrzeby rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych Fundacja PODAJ DALEJ prowadzi szeroką działalność przede wszystkim

Bardziej szczegółowo

REWITALIZACJA SPOŁECZNA W MIEŚCIE BRZEZINY WARSZAWA 22.11.2015

REWITALIZACJA SPOŁECZNA W MIEŚCIE BRZEZINY WARSZAWA 22.11.2015 REWITALIZACJA SPOŁECZNA W MIEŚCIE BRZEZINY WARSZAWA 22.11.2015 Cel główny projektu - Zwiększenie partycypacji w życiu społecznym i kulturalnym oraz integracja lokalna i międzypokoleniowa z terenu objętego

Bardziej szczegółowo

JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE!

JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE! Mazury Zachodnie i żeglarstwo Ilość dni: 5 lub 7 Obszar geograficzny: Mazury Zachodnie Pory roku: wiosna, lato JAK MAZURY TO TYLKO ZACHODNIE! Jeżeli uwielbiasz żeglować, bądź chcesz się tego nauczyć to

Bardziej szczegółowo

BAŚNIOWE PODRÓŻE PO ŚWIECIE

BAŚNIOWE PODRÓŻE PO ŚWIECIE ... "Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce" Maksym Gorki BAŚNIOWE PODRÓŻE PO ŚWIECIE INNOWACJA O CHARAKTERZE PROGRAMOWYM Opracowała: mgr Iwona Zawadzka (nauczyciel dyplomowany) 1 Niestety można

Bardziej szczegółowo

Wolontariusz WANTED!

Wolontariusz WANTED! Wolontariusz WANTED! Kogo szukamy: Asystenta Prowadzącego warsztaty dla dzieci i rodzin 7 dzień tworzenia Opis programu: 7 DZIEŃ TWORZENIA to cykl warsztatów artystycznych, którego uczestnicy zwiedzają

Bardziej szczegółowo

Ocena integracji środowiska żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych 2013

Ocena integracji środowiska żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych 2013 por. rez. dr inż. Paweł Żuraw adiunkt Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, Wydział Zamiejscowy w Świdnicy, żołnierz Narodowych Sił Rezerwowych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Wyniki ankiety przeprowadzonej

Bardziej szczegółowo

WYNIKI ANKIETY EWALUCYJNEJ DLA UCZNIÓW NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU COMENIUS W ZESPOLE SZKÓŁ IM. PIOTRA WYSOCKIEGO

WYNIKI ANKIETY EWALUCYJNEJ DLA UCZNIÓW NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU COMENIUS W ZESPOLE SZKÓŁ IM. PIOTRA WYSOCKIEGO WYNIKI ANKIETY EWALUCYJNEJ DLA UCZNIÓW NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU COMENIUS W ZESPOLE SZKÓŁ IM. PIOTRA WYSOCKIEGO 1. Czy byłeś zaangażowany w projekt? Tak 100% Nie 2. Co skłoniło Cię do wzięcia udziału

Bardziej szczegółowo

3. Chorzy psychicznie, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

3. Chorzy psychicznie, w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia psychicznego Działania Klubu Integracji Społecznej od 2010 roku. TUTUŁ PROGRAMU Zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych poprzez stworzenie kompleksowego systemu wsparcia dla osób zagrożonych

Bardziej szczegółowo

TEMAT SZKOLENIA Ewaluacja programów i projektów, Informacja zwrotna i (obszar 7) OPIS SZKOLENIA

TEMAT SZKOLENIA Ewaluacja programów i projektów, Informacja zwrotna i (obszar 7) OPIS SZKOLENIA TEMAT SZKOLENIA Ewaluacja programów i projektów, Informacja zwrotna i (obszar 7) OPIS SZKOLENIA GRUPA DOCELOWA Przedstawiciele Publicznych Służb Zatrudnienia/PSZ, instytucji edukacyjnych i szkoleniowych,

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ DEPARTAMENT KADR SYSTEM UPOSAŻEŃ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ DEPARTAMENT KADR SYSTEM UPOSAŻEŃ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ DEPARTAMENT KADR SYSTEM UPOSAŻEŃ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH 2014 r. ŻOŁNIERZE ZAWODOWI OTRZYMUJĄ: UPOSAŻENIE: NALEŻNOŚCI PIENIĘŻNE: UPOSAŻENIE ZASADNICZE DODATKI: - ZA DŁUGOLETNIĄ

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki Sanok MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c CELE: - poznanie wybranych, ciekawych miejsc w okolicach Sanoka

Bardziej szczegółowo

Systemy, miary oraz narzędzia zapewniania jakości w szkoleniach zawodowych

Systemy, miary oraz narzędzia zapewniania jakości w szkoleniach zawodowych TEMAT SZKOLENIA Systemy, miary oraz narzędzia zapewniania jakości w ch Dzień 1 OPIS SZKOLENIA GRUPA DOCELOWA Przedstawiciele Publicznych Służb Zatrudnienia/PSZ, instytucji edukacyjnych i szkoleniowych,

Bardziej szczegółowo

Chopinowskie inspiracje w muzyce, plastyce i teatrze

Chopinowskie inspiracje w muzyce, plastyce i teatrze Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chopinowskie inspiracje w muzyce, plastyce i teatrze Wojewódzki Dom Kultury im.

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ. Aleja Wiśniowa 81, 53-126 Wrocław tel.71 337 21 10 www.szkoladzdz.pl www.facebook.pl/szkoladzdz e-mail: szkoladzdz@hoga.

ZESPÓŁ SZKÓŁ. Aleja Wiśniowa 81, 53-126 Wrocław tel.71 337 21 10 www.szkoladzdz.pl www.facebook.pl/szkoladzdz e-mail: szkoladzdz@hoga. ZESPÓŁ SZKÓŁ Aleja Wiśniowa 81, 53-126 Wrocław tel.71 337 21 10 www.szkoladzdz.pl www.facebook.pl/szkoladzdz e-mail: szkoladzdz@hoga.pl KLASA OGÓLNA KLASA HUMANISTYCZNA KLASA INFORMATYCZNA z rozszerzonym:

Bardziej szczegółowo

Wykaz ofert niespełniających kryteriów formalnych zawartych w Ogłoszeniu Otwartego Konkursu Ofert z dnia 14.12.2012 r., bez możliwości odwołania

Wykaz ofert niespełniających kryteriów formalnych zawartych w Ogłoszeniu Otwartego Konkursu Ofert z dnia 14.12.2012 r., bez możliwości odwołania Wykaz ofert niespełniających kryteriów formalnych zawartych w Ogłoszeniu Otwartego Konkursu Ofert z dnia 14.12.2012 r., bez możliwości odwołania Lp. Oferent Zadanie 1. 2. 3. 4. "Rodzina Wojskowa" "Rodzina

Bardziej szczegółowo

I. Realizacja Szkolnego Programu Profilaktyki i Szkolnego Programu Wychowawczego

I. Realizacja Szkolnego Programu Profilaktyki i Szkolnego Programu Wychowawczego NONCEPCJA PRACY SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12 W WARSZAWIE-WESOŁEJ W LATACH 2010-2015 Wstęp Misja Szkoły Wizja szkoły Priorytety do pracy w latach 2010-2015 W obszarze kształcenia: I. Podnoszenie

Bardziej szczegółowo

RAPORT EWALUACYJNY PROJEKTU MĄDRY PRZEEDSZKOLAK

RAPORT EWALUACYJNY PROJEKTU MĄDRY PRZEEDSZKOLAK RAPORT EWALUACYJNY PROJEKTU MĄDRY PRZEEDSZKOLAK PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET IX ROZWÓJ WYKSZTAŁCENIA I KOMPETENCJI W REGIONACH

Bardziej szczegółowo

Koncepcja Pracy Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki na lata 2012-2017

Koncepcja Pracy Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki na lata 2012-2017 Koncepcja Pracy Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki na lata 2012-2017 Twórcze i artystyczne wychowanie, czy tez lepiej wychowanie przez sztukę, może okazad się szczególnie ważne, nie tylko dla stworzenia

Bardziej szczegółowo

czyńs w e l ek P r a

czyńs w e l ek P r a Marek Plewczyński 8 ABRAF Arkadiusz Mitko Arkadiusz Mitko Anna Bisiorek Biogram i swoje prace na str. 73 Paweł POL Krupa Urodził się w XX wieku naszej ery w Rybniku, gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego.

Bardziej szczegółowo

OPIS SZKOLEŃ, SYLWETKI TRENERÓW

OPIS SZKOLEŃ, SYLWETKI TRENERÓW OPIS SZKOLEŃ, SYLWETKI TRENERÓW LISTOPAD 2014 NAZWA SZKOLENIA OPIS SZKOLENIA TRENER PROWADZĄCY Jeśli Twoją pasją jest fotografia i chcesz rozszerzyć swoje umiejętności Artur Michalski operator filmowy,

Bardziej szczegółowo

Raport z ewaluacji projektu Rodzic i Gimnazjalista bliżej siebie

Raport z ewaluacji projektu Rodzic i Gimnazjalista bliżej siebie Raport z ewaluacji projektu Rodzic i Gimnazjalista bliżej siebie 24 sierpnia 30 listopada 2012 roku Anna Radziszewska 1 Ideą projektu Rodzic i gimnazjalista Bliżej siebie było rozwijanie kompetencji wychowawczych,

Bardziej szczegółowo

Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo

Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo Janusz Przybylski Grafika i malarstwo wrzesień-październik 2014 W stałej ekspozycji jednej z najważniejszych galerii sztuki współczesnej na świecie, w Tate Gallery w Londynie, niewiele dzieł pochodzi z

Bardziej szczegółowo

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły?

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Projekt edukacyjny realizowany w Publicznym Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku w roku szkolnym

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Krok po kroku - program kompleksowego wsparcia edukacyjnego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Sobolowie nr WND-POKL.09.01.02-12-200/10 realizowanego

Bardziej szczegółowo

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki.

Poniżej prezentujemy tematyczny podział gromadzonych tytułów czasopism, dostępnych w Czytelni biblioteki. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oferuje w bieżącej prenumeracie bogaty zbiór czasopism metodycznych i fachowych dla nauczycieli, wychowawców oraz bibliotekarzy, psychologów, pedagogów szkolnych

Bardziej szczegółowo

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH. PORTRETY i SYTUACJE

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH. PORTRETY i SYTUACJE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH PORTRETY i SYTUACJE PAPIEROSY. ZMĘCZONE TWARZE akryl na płótnie, 150 x 120 cm WAŻNIEJSZE WYSTAWY INDYWIDUALNE: 2012 Figuracja malarstwo. Galeria Ether, Warszawa. 2010

Bardziej szczegółowo