Szkolenie językowe w ramach programu COMENIUS. Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. Dwutygodniowy wyjazd do Bornemought

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Szkolenie językowe w ramach programu COMENIUS. Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej. Dwutygodniowy wyjazd do Bornemought"

Transkrypt

1 Szkolenie językowe w ramach programu COMENIUS Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej Dwutygodniowy wyjazd do Bornemought Bornemought to malownicze nadmorskie miasto w południowej Anglii. To co urzeka najbardziej w to oczywiście morze i przyroda- bogactwo zieleni, wielka rozmaitość drzew, krzewów, ładna szeroka plaża i molo z Beach Theatre, oraz Bournemouth Eye balon w centrum miasta Przy molo, warto zobaczyć Oceanarium, które jest niewątpliwą atrakcją zwłaszcza dla tych, których interesuje wszystko, co żyje w wodach rzek i oceanów świata. Zobaczymy faunę i florę wodną Amazonki, Afryki i rzeki Ganges, Wielkiej Rafy Koralowej. Jest też dział poświęcony wydrze, dział interaktywny, gdzie możemy wirtualnie zanurkować w wodach oceanu - zobaczyć z bliska płetwala błękitnego i dowiedzieć się o nim różnych ciekawostek. Niedaleko plaży znajduje się Kościół St Peter's, którego nie powinni przegapić zwłaszcza miłośnicy prozy Mary Shelley (napisała Frankensteina). Na jego dziedzińcu znajduje się grób jej grób rodzinny.

2 W pierwszym tygodniu szkolenia wzięłam udział w kursie językowym w Richard Language College. Szkoła mieści się w dwóch budynkach z czasów wiktoriańskich. Po teście wstępnym z mówienia, słuchania gramatyki, pisania (Listening, Reading and Grammar, Writing oraz Speaking)zostałam zakwalifikowana do odpowiedniej grupy językowej. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach Metody stosowane podczas zajęć to metody głównie aktywizujące, wykorzystujące rozmaite materiały przygotowane przez nauczycielićwiczenia w formie zabaw, krzyżówek, quizów. Nauczyciele wykorzystywali również nagrania. Zajęcia odbywały się w małych grupach- w moim przypadku były to zajęcia poranne- 2osoby i nauczycielka, zajęcia popołudniowe- 4 osoby i nauczycielka. Zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze, a relacje nauczyciel- uczeń odbywały się na zasadzie partnerskiej. W każdej chwili mogłam zwrócić się o pomoc do osobistego tutora- do pani Jan Borgen lub do biura uczelni.

3 Podczas pobytu korzystałam z szeregu zaproponowanych przez szkołę wycieczek fakultatywnych przygotowanych w profesjonalny sposób- wyjazd do Oceanarium, wyjazd do Sulsbery z najwyższą angielską katedrą, wyjazd na jurajskie wybrzeże Lulworth Cove i Durdle Door, wyjazd do Stonehenge z prehistorycznym kamiennym kręgiem, wyjazd do Christchurch z zabytkowym kompleksem klasztornym. Christchurch to malownicze nadmorskie miasteczko, z portem, przystanią jachtową oraz wspaniałym XI wiecznym kompleksem klasztornym. Budynek został podarowany miastu przez Henryka VIII jako kościół parafialny, po wystąpieniu z kościoła rzymsko-katolickiego w 1540 roku. Jest to najdłuższy kościół parafialny w Anglii z nawą o długości prawie 100 metrów. Na dziedzińcu znajduje się cmentarz, na którym zachowały się nagrobki, przypominające żydowskie macewy.

4 Nad rzeką, a właściwie strumieniem Mill Stream, który jest częścią rzeki Avon, zobaczymy coś w rodzaju stołeczka przymocowanego do długiej belki. "Stołeczek" usytuowany jest nad samą rzeką. Wszystko wygląda niewinnie i trochę zabawnie, ale tylko do momentu, kiedy przeczytamy napis informujący, że było to narzędzie służące do wymierzania kary kobietom, które były "nieposłuszne" wobec swoich mężów lub dopuściły się innych złych czynów: np. urodziły nieślubne dziecko, popełniły grzech cudzołóstwa. Taką kobietę sadzano na tym "stołeczku" i zanurzano w rzece - jeśli przeżyła, mogła wrócić do domu męża. Jednak większość kobiet, które ukarano w ten sposób - po prostu została utopiona. Widoczny tu Duckling Stool jest repliką zainstalowaną w 1986 w miejscu, w którym znajdowało się to narzędzie tortur - używane od XV aż do XIX wieku. Salisbury to miasto oddalone od Bouermought o ok. 50 mil. Jednak dogodne połączenie autobusowe sprawia,że podróż trwa krótko i przyjemnie a z okien piętrowego autobusu można podziwiać malownicze krajobrazy hrabstwa Dorset. Na szczególna uwagę zasługuje wspaniała gotycka katedra z najwyższą wieżą na terenie Zjednoczonego Królestwa. Budowla wykonana została z jasnego piaskowca w XIII wieku. Legenda mówi, że biskup z Old Sarum wybierając miejsce wzniesienia świątyni wystrzelił z łuku strzałę, która przy okazji ugodziła w jelenia zabijając go. W tym miejscu wybudowano światynię. Budowla została wzniesiona w zadziwiająco szybkim jak na ówczesne czasy tempie- zaledwie w 38 lat. Świątynia wywołuje niesamowite wrażenie swoim ogromem i urokiem. Kompleks zawiera największe w Anglii krużganki katedralne.

5 Katedra w Salisbury stała się inspiracją dla artystów. Charakterystyczna sylwetka katedry wraz z wiejskim otoczeniem stała się tematem kilku obrazów Johna Constable`a czołowego malarza angielskiego romantyzmu. Katedra została uwieczniona w jego obrazach Ciekawostką, którą można zobaczyć w katedrze jest najstarszy w Europie działający zegar. W kościele można zobaczyć również unikatowy egzemplarz Magna Carty- jeden z czterech zachowanych na świecie. Jest to Wielka Karta Swobód,akt wydany w Anglii w 1215 roku przez króla Jana bez Ziemi. Do dziś w ustawodawstwie anglosaskim Wielka Karta Swobód uznawana jest za fundament porządku konstytucyjnego i gwarancję wolności obywatelskich, a także za początek demokracji brytyjskiej.

6 Okolica miasta Bournemought jest niezwykle malownicza. Ciekawym miejscem jest wzgórze Corfe Castle z malowniczymi ruinami średniowiecznego zamku. Pozostałości po majestatycznej budowli liczą ponad 1000 lat. Nieopodal znajduje się miejsce, które przyciąga setki turystów. Jest to klifowe Wybrzeże Jurajskie. Widok zapiera dech w piersiach. Wysokie, pionowe skały pochodzące z ery mezozoicznej i niesamowite geologiczne, naturalne budowle wystające z morza. Najpopularniejszym miejscem w tej okolicy jest Lulworth Cove, przepiękna zatoka w kształcie podkowy, gdzie każdego roku przyjeżdża ponad milion turystów. Miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podobno właśnie tutaj na początku XIX odkryto pierwszą kompletną skamielinę ichtiozaura.

7 Kolejnym miejscem, które odwiedziłam było Stonehenge. Jest to miejsce magiczne. Pierwsze ślady tworzenia budowli pochodzą już z okresu neolitu, czyli mniej więcej 3000 lat pne. Centrum stanowi powszechnie znany megalit, czyli budowla z szeregu nieobrobionych surowych kamieni, ustawionych w charakterystyczny krąg. Każdy z 30 głazów stojących waży 26 ton, a każda z 30 poprzecznych belek - 7 ton. Szczególną cechą jest to, że pomimo pochyłości gruntu 29-metrowej średnicy krąg zachowuje doskonałe proporcje i jednakowy poziom belek. Ustawienie budowli jest związane z położeniem słońca i księżyca, co sugeruje motyw kultowy budowli.

8 W drugim tygodniu pobytu obserwowałam zajęcia klasy 4s w Mordown Ist Primary School. Przez tydzień obserwowałam pracę uczniów podczas różnych lekcji. Obserwowałam pracę nauczycieli prowadzących zajęcia, miałam możliwość uczestnictwa w szkolnym assambly. Jest to zgromadzenie uczniów i nauczycieli wraz z asystentami dzieci z różnych klas, mające na celu podzielenie się przeżyciami, informacjami i punktem widzenia na różnorodne tematy. Zgromadzenie prowadził dyrektor szkoły lub nauczyciel. Spotkanie takie było rodzajem kreatywnego nauczania połączonego z wychowaniem. Dzieci miały okazję dowiedzieć się czegoś nowego, co pozwala im lepiej rozwijać się, rozumieć rzeczywistość i dawało im czas na chwilę refleksji. Dodatkiem spotkań w których uczestniczyłam były opowieści ż życia, przeczytane opowiadanie związane z bieżącym tematem, na ogół zakończone morałem dającym powód do myślenia. Assembly mają zwykle wymiar duchowy. W przypadku szkoły w której byłam- religijny. Kończyło się krótką chwilą ciszy, by dzieci mogły zastanowić się nad tematem, odczytanym wierszem nawiązującym do danego zagadnienia lub utworem muzycznym, oraz modlitwą. Szczególnie zainteresował mnie stosowany w szkole system nagradzania i zachęcania do nauki, aktywizowanie dzieci, stosowanie rozmaitych zachęt do pracy i zachowania ciszy.

9 Wyjazd do Angli był bardzo udany. Uczestnictwo w programie Comenius- Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej dało mi możliwość atrakcyjnego zdobycia wiedzy, oraz wielką motywacje do nauki języka angielskiego. Mój udział świadczy o tym, że nauczyciele maja możliwość rozwoju zawodowego a przez to podnoszenia jakości pracy szkoły. Jest to również sposób na poznanie kultury i tradycji innych krajów europejskich, możliwość obcowania z przedstawicielami innych kultur w różnych warunkach, ludźmi wychowanymi w innych środowiskach, mówiących innymi językami, szansa na poznawanie ich naprawdę i dawanie się poznać, przełamywanie stereotypów, uczenie się tolerancji i szacunku dla inności. Dorota Jezierska

Ucz się języka LANGUAGES. Nowoczesny sposób nauki języka! www.leolanguages.com

Ucz się języka LANGUAGES. Nowoczesny sposób nauki języka! www.leolanguages.com Ucz się języka Nowoczesny sposób nauki języka! LANGUAGES www.leolanguages.com Wydano w sierpień 2013 Nasze doświadczenie nas wyróżnia! Leo Languages ma odpowiedni kurs dla każdego! Sprostamy każdym wymaganiom!

Bardziej szczegółowo

PRZYŁĄCZ SIĘ DO ROZMOWY!

PRZYŁĄCZ SIĘ DO ROZMOWY! 2015 & 2016 ANGLIA, MALTA USA, KANADA HISZPANIA KUBA, MEKSYK FRANCJA NIEMCY WŁOCHY MAROKO CHINY PRZYŁĄCZ SIĘ DO ROZMOWY! TM 1 ORGANIZACJA A 7 JĘZYKÓW 29 SZKÓŁ NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA UCZ SIĘ Z NAMI JĘZYKÓW

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012)

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU Sprawozdanie z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY W SEKTORZE IT

Bardziej szczegółowo

G³os Parafialny. Parafialny KWARTALNIK PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W USTRONIU 2/2012 (96)

G³os Parafialny. Parafialny KWARTALNIK PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W USTRONIU 2/2012 (96) Głos G³os Parafialny Parafialny 1 KWARTALNIK PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W USTRONIU 2/2012 (96) Gdy szukasz Boga, popatrz na kwiaty, popatrz na góry i ciemny las. Z każdej wędrówki wrócisz bogaty

Bardziej szczegółowo

Gdynia i Północne Kaszuby

Gdynia i Północne Kaszuby SPIS TREŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17 18 19 20. 21. 22. Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają na sezon letni 2013... Gminy i powiaty Forum NORDA.. Gdynia.. Cewice.. Choczewo.

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE, PRACA, NAUKA www.talentscotland.com. TalentScotland ŻYCIE, PRACA, NAUKA WITAMY W SZKOCJI. Wszystko o życiu, pracy i nauce w Szkocji

ŻYCIE, PRACA, NAUKA www.talentscotland.com. TalentScotland ŻYCIE, PRACA, NAUKA WITAMY W SZKOCJI. Wszystko o życiu, pracy i nauce w Szkocji ŻYCIE, PRACA, NAUKA www.talentscotland.com TalentScotland ŻYCIE, PRACA, NAUKA WITAMY W SZKOCJI Wszystko o życiu, pracy i nauce w Szkocji Spis treśi Powitanie... 03 SZKOCJA W PIGUŁCE Garść informacji na

Bardziej szczegółowo

2016 NAUKA NIEMIECKIEGO W NIEMCZECH I AUSTRII

2016 NAUKA NIEMIECKIEGO W NIEMCZECH I AUSTRII 2016 NAUKA NIEMIECKIEGO W NIEMCZECH I AUSTRII Sprache. Kultur. Deutschland. TWÓJ KOMPETENTY PARTNER. W 14 ATRAKCYJNYCH LOKALIZACJACH Hamburg Brema Hanower Berlin Düsseldorf Getynga Bonn NIEMCY Drezno Frankfurt

Bardziej szczegółowo

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl ANIA- Wpadnij do sąsiadów! VisitDenmark www.visitdenmark.pl Bornholm dodatek specjalny 5 15 28 5 10 11 12 14 15 27 28 30 32 34 35 36 38 40 42 Odwiedź Danię Kopenhaga - miasto wiecznie młode WOKÓŁ KOPENHAGI

Bardziej szczegółowo

Przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny Przewodnik turystyczny stęp Region Pienin, Gorców, Podhala i pisza, to teren wyjątkowy nie tylko w skali kraju, ale i w wymiarze całego kontynentu. Obejmuje obszar od Morskiego Oka przez Trzy Korony aż

Bardziej szczegółowo

pociech Nie musimy być doskonałymi rodzicami MIASTO ROZMOWA z dr. Łukaszem Cichockim str. 8

pociech Nie musimy być doskonałymi rodzicami MIASTO ROZMOWA z dr. Łukaszem Cichockim str. 8 Szkolna wycieczka: Wawelskie tajemnice Edukacja w mieście: Nauczyciele się szkolą Przepis na weekend: Dom w Leńczach www.miastopociech.pl Dodatek specjalny dla nauczycieli: Dokąd zabrać dzieci na szkolną

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo

Nauka za granicą SZKOŁY ŚREDNIE UNIWERSYTETY

Nauka za granicą SZKOŁY ŚREDNIE UNIWERSYTETY Nauka za granicą SZKOŁY ŚREDNIE UNIWERSYTETY USA AUSTRALIA KANADA NOWA ZELANDIA WIELKA BRYTANIA FRANCJA IRLANDIA NIEMCY HISZPANIA DANIA 2009/2010 www.albionhouse.com.pl Wstęp,Opis Drodzy studenci, drodzy

Bardziej szczegółowo

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie Nr 2(2) jesień 2014 Cena 7,00 zł w tym 8% VAT M A G A Z Y N L U D Z I C I E K A W Y C H Ż Y C I A Lidia popiel Profesjonaliści nie marudzą Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos

Bardziej szczegółowo

OPIS SPEŁNIENIA WYMAGAŃ DO KONKURSU O TYTUŁ "SZKOŁY GLOBALNEJ 2013"

OPIS SPEŁNIENIA WYMAGAŃ DO KONKURSU O TYTUŁ SZKOŁY GLOBALNEJ 2013 OPIS SPEŁNIENIA WYMAGAŃ DO KONKURSU O TYTUŁ "SZKOŁY GLOBALNEJ 2013" Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie Opracowały: mgr Renata Nowak-Kogut mgr Katarzyna

Bardziej szczegółowo

HISZPANIA WŁOCHY FRANCJA GRECJA ANGLIA NIEMCY CZECHY SŁOWACJA WĘGRY LITWA

HISZPANIA WŁOCHY FRANCJA GRECJA ANGLIA NIEMCY CZECHY SŁOWACJA WĘGRY LITWA HISZPANIA WŁOCHY FRANCJA GRECJA ANGLIA NIEMCY CZECHY SŁOWACJA WĘGRY LITWA BIURO TURYSTYKI 80-401 Gdańsk, Al. Hallera 14 tel./fax: 58 344 66 55, tel./fax: 58 341 66 55 www.unitur.pl biuro@unitur.pl NIP:

Bardziej szczegółowo

S p i s t r e, s c i OD REDAKCJI

S p i s t r e, s c i OD REDAKCJI AKTUALNOŚCI S p i s t r e, s c i Szkoły promujące zdrowie, Bezpieczne ferie zimowe 4 Otwarta szkoła, Spotkanie ministrów, European Language Label 5 WYWIAD Sławomir Iwasiów Inności można nie zauważyć. Rozmowa

Bardziej szczegółowo

dla młodzieży Wielka Brytania 2014

dla młodzieży Wielka Brytania 2014 DIN EN ISO 9001:2008 OFERTA KURSÓW ZAGRANICZNYCH dla młodzieży Wielka Brytania 2014 SPRACHCAFFE INTERNATIONAL Sprachcaffe jest organizacją szkół językowych, która istnieje od 1982 r. Wywodzi się z Niemiec,

Bardziej szczegółowo

Konkursy prace laureatów

Konkursy prace laureatów nasze Konkursy prace laureatów Konkurs fotograficzny Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy w obiektywie Konkurs literacko-artystyczny Moja przygoda z FSS spis treści FRSE Operator Funduszu Stypendialnego

Bardziej szczegółowo

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim

Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim Wędrówki Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę

Bardziej szczegółowo

Broszura o egzaminie zawodowym

Broszura o egzaminie zawodowym Broszura o egzaminie zawodowym dla uczniów 2- i 3-letnich zasadniczych szkół zawodowych Renata Nowakowska-Siuta Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny

Bardziej szczegółowo

Podróże wrocław. Tu wszystko ma swój czas i miejsce. Podróże ze smakiem Na jeden kęs przekąski z całego świata

Podróże wrocław. Tu wszystko ma swój czas i miejsce. Podróże ze smakiem Na jeden kęs przekąski z całego świata Czerwiec 2015 www.wpodrozy.eu Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże wrocław Tu wszystko ma swój czas i miejsce Podróże ze smakiem Na jeden kęs przekąski z całego świata issn: 1897-970x Styl życia Strój

Bardziej szczegółowo

Półserio. Centrum sportowe otwarte. Drudzy na pudle. Uczymy się dla siebie. Gościu, siądź pod mym parasolem! maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013

Półserio. Centrum sportowe otwarte. Drudzy na pudle. Uczymy się dla siebie. Gościu, siądź pod mym parasolem! maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013 Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Półserio maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013 Drudzy na pudle Centrum sportowe otwarte Gościu, siądź pod mym parasolem! Uczymy się dla siebie 2 PÓŁSERIO

Bardziej szczegółowo

a może tak nad nasze morze? Magazyn Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Turystyki Wypoczywaj w Polsce Odkryj Mazowsze Bezpieczne podróże

a może tak nad nasze morze? Magazyn Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Turystyki Wypoczywaj w Polsce Odkryj Mazowsze Bezpieczne podróże 96/129/2012 maj czerwiec ISNN 1507-9015 Magazyn Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Turystyki Wypoczywaj w Polsce a może tak nad nasze morze? Rowerem z PTTK Odkryj Mazowsze Bezpieczne podróże Turystyka i

Bardziej szczegółowo

LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO

LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO Spełniamy marzenia! LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO Już dziś zaplanuj z nami swoje wakacje LATO 2014 Dziecko już od 690 PLN* Polska ANIMACJA

Bardziej szczegółowo

Specyfika pracy z uczniem cudzoziemcem i uchodźcą na podstawie doświadczeń polskich i walijskich

Specyfika pracy z uczniem cudzoziemcem i uchodźcą na podstawie doświadczeń polskich i walijskich 1 Kuratorium Oświaty w Katowicach Specyfika pracy z uczniem cudzoziemcem i uchodźcą na podstawie doświadczeń polskich i walijskich publikacja sfinansowana ze środków projektu Współpraca Swansea i Śląska

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE. z miesięcznej praktyki w Granadzie Hiszpania (11.05.2014 07.06.2014)

SPRAWOZDANIE. z miesięcznej praktyki w Granadzie Hiszpania (11.05.2014 07.06.2014) SPRAWOZDANIE z miesięcznej praktyki w Granadzie Hiszpania (11.05.2014 07.06.2014) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY POPRZEZ STAŻ ZAGRANICZNY BEZCENNE Projekt został zrealizowany przy wsparciu

Bardziej szczegółowo

Z Comeniusem dookoła Europy. w ramach europejskiego programu edukacyjnego Uczenie się przez całe życie

Z Comeniusem dookoła Europy. w ramach europejskiego programu edukacyjnego Uczenie się przez całe życie Z Comeniusem dookoła Europy w ramach europejskiego programu edukacyjnego Uczenie się przez całe życie Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Warszawa 2009 Redakcja: Agnieszka Fijałkowska i Julia Płachecka Przykłady

Bardziej szczegółowo

Na Zielonej Wyspie. Elżbieta Dzikowska. Irena Santor Kręci mnie ten świat. Malownicze Podkarpacie Wino, szkło i śpiew. str. 4. str. 68. str.

Na Zielonej Wyspie. Elżbieta Dzikowska. Irena Santor Kręci mnie ten świat. Malownicze Podkarpacie Wino, szkło i śpiew. str. 4. str. 68. str. wp drózy ISsN: 1897-970x październik 2013/74 Malownicze Podkarpacie Wino, szkło i śpiew str. 10 Irena Santor Kręci mnie ten świat str. 68 Elżbieta Dzikowska Na Zielonej Wyspie str. 4 spis treści Podróże

Bardziej szczegółowo

OFERTA WYCIECZEK SZKOLNYCH

OFERTA WYCIECZEK SZKOLNYCH PODRÓśE Z KSZTAŁCĄ! OFERTA WYCIECZEK SZKOLNYCH DLA UCZNIÓW PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZLAJNYCH Zdjęcia pikselstock.pl 2010/2011 Biuro Turystyczne EVATRANS Sp. z o. o.

Bardziej szczegółowo