Marketing sensoryczny.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Marketing sensoryczny."

Transkrypt

1 Marketing sensoryczny. (org. Sensory Marketing) Autorzy: Bertil Hulten, Niklas Broweus, Marcus van Dijk Twórcy koncepcji marketingu sensorycznego zakładają, że o percepcji produktów i usług przez klientów decyduje pięć zmysłów - wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Doświadczenia zmysłowe odgrywają znaczącą rolę w procesach zakupu i konsumpcji. Firmy stosują marketing sensoryczny aby wyrażać swoją tożsamość, zwiększyć świadomość marki oraz tworzyć jej wizerunek. Dzięki wykorzystaniu doświadczeń zmysłowych firmy mogą zdobywać nowych klientów i umacniać pozycję na rynku. Ciekawostka: Temat marketingu sensorycznego został poruszony w miesięczniku "Marketing i rynek" (styczeń 2011r.) w artykule "Marketing sensoryczny" Arnolda Pabiana oraz w artykule "Oddziaływanie zapachem jako forma marketingu sensorycznego" Iwony Skowronek. Wydawca: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne Data wydania: 2011 Spis treści Słowa kluczowe: marketing sensoryczny, zmysły, klient, zachowania konsumenckie, produkt, marka, wizerunek

2 1. Marketing sensoryczny Rola zmysłów a marketing sensoryczny Pięć zmysłów - wzrok, słuch, dotyk, węch i smak umożliwiają człowiekowi przetrwanie i przystosowanie się do środowiska. Mimo iż od dawna wiemy jak wpływ na nasze życie mają zmysły to jeszcze do niedawna ich wartość była w marketingu ignorowana. Dziś eksperci nie mają wątpliwości, że wiedza o funkcjonowaniu zmysłów może zwiększać skuteczność działań marketingowych. Zmysły odgrywają kluczową rolę w postrzeganiu firm, marek i produktów, przez co stają się ważnym elementem procesów zakupu i konsumpcji. Marketing sensoryczny jest sposobem na wyrażanie wartości i tożsamości firmy, a w perspektywie długofalowej może zwiększyć świadomość marki i tworzyć jej wizerunek. O roli zmysłów w procesach zakupu powinny pamiętać firmy tworząc strategie marketingowe, opracowując wizerunek marki czy pozycjonując produkt. Marketing oparty na czynnikach racjonalnych, emocjonalnych i zmysłowych jest skuteczniejszy, pozwala na pozyskiwanie klientów i budowanie przewagi konkurencyjnej. Doświadczenie zmysłowe Na doświadczenie zmysłowe składają się informacje docierające z pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, zapachu i dotyku. Rys. 1 Doświadczenie zmysłowe (str. 27)

3 Interakcja z klientem Marketing sensoryczny umożliwia polepszenie jakości interakcji z klientem, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie rozpoznawalności marki i trwałe wzmocnienie jej wizerunku. Oferowanie klientom nowych doświadczeń zmysłowych może zwiększyć ich satysfakcję, zindywidualizować i pogłębić doświadczanie marki. Każdy człowiek jest sumą doświadczeń, wynikających z rozmaitych wydarzeń i okoliczności pojawiających się w jego życiu. W czasie zakupów na klienta oddziałują różnego rodzaju bodźce zmysłowe. Sposób w jaki dana osoba je zinterpretuje zależy od jej cech osobowości, doświadczeń życiowych i stylu życia. Dzięki tej właściwości doznania zmysłowe pozwalają przekazać klientom tożsamość i wartości marki na głębszym, indywidualnym poziomie. Marketing sensoryczny pozwala by doznania, których klienci doświadczają podczas zakupów i konsumpcji były bardziej dopasowane do ich indywidualnych upodobań. Marketing sensoryczny firmy powinien być oparty na pięciu zmysłach. Kolejne rozdziały dają wskazówki w jaki sposób opracować strategie sensoryczne dla poszczególnych zmysłów. Tym, co czyni markę atrakcyjną, nie są już wyłącznie jej zalety użytkowe, lecz zdolność zaspokajania potrzeb emocjonalnych, zmysłowych i osobistych. (str. 91) Doświadczenia zmysłowe opierają się na elementach racjonalnych i emocjonalnych. (str. 25) 2. Wzrok i dotyk Bodźce wzrokowe i dotykowe często współwystępują i uzupełniają się wzajemnie. Klienci widząc atrakcyjny produkt zanim podejmą decyzje o zakupie sięgają po niego, aby zbadać jego fakturę, ciężar, kształt czy materiał. Część klientów na skutek braku informacji płynących z bodźców dotykowych np. podczas zakupów internetowych może odstąpić od zakupu, mimo atrakcyjności bodźców wzrokowych. Wzrok Wzrok jest uważany za najważniejszy ze zmysłów. Jego komórki stanowią 2/3 wszystkich komórek zmysłowych. Dzięki niemu możliwe jest bardzo szybkie wychwytywanie zmian zachodzących w otoczeniu i szybkie dostosowanie się do nich. Większość codziennie podejmowanych decyzji opiera się na wrażeniach wzrokowych. Co więcej większość ludzi całkowicie ufa doznaniom wzrokowym. Zmysł ten daje możliwość skupienia uwagi klientów na określonej firmie, marce i produkcie poprzez: design opakowanie styl kolor światło wystrój wnętrz.

4 Design jest uważany za kluczowy element tożsamości marki i doświadczenia zmysłowego klienta. Aby produkt był chętnie wybierany przez klientów powinien posiadać nie tylko cechy użytkowe, ale również być estetycznie zaprojektowany, przyjemny w dotyku i pasujący do otoczenia. Połączenie estetyki i funkcjonalności sprawia, że działanie danego produktu jest oceniane jako prostsze, lepsze, bardziej efektywne. Obecnie design jest uważany za jeden z najważniejszych wyrazów indywidualizacji i personalizacji marki. Jest to widoczne szczególnie w przypadku produktów zaawansowanej technologii, takich jak samochody, komputery czy telefony komórkowe. Niektórzy badacze twierdzą, że wybór produktu w 60% zależy od opakowania. Jednym z głównych zadań opakowania jest zwrócenie uwagi klienta, wzbudzenie jego zainteresowania i odróżnienie produktu od innych. Styl często wyraża firmę w kategoriach podstawowych wartości. Przykładem może być niebiesko żółte logo firmy IKEA nawiązujące do wizerunku szwedzkiego państwa opiekuńczego, w którym Szwedzi mogą realizować swoje marzenia o dobrze urządzonym domu w niskiej cenie. Kolor wpływa na emocje i uczucia. Powinien symbolizować wartości reprezentowane przez markę i wyrażać jej tożsamość. Kolory oddziałują na centralny układ nerwowy i korę mózgową, przez co mogą pobudzać wspomnienia, myśli i doświadczenia. Dobór właściwego koloru logo i produktów firmy ułatwia klientom jej rozpoznawanie. Poszczególne kolory wywołują odmienne reakcje psychologiczne, które mogą wpływać np. na ciśnienie krwi. Mają one również swoje znaczenie społeczno kulturowe. Znaczenie niektórych kolorów: Światło Czerwony przyciąga wzrok najszybciej, jest postrzegany jako prowokujący i wyzywający Pomarańczowy wyraża dobroć i życzliwość Żółty może wywoływać niepokój (użyto go do znaków ostrzegawczych), szybko przyciąga uwagę Zielony uosabia kontakt z naturą i środowiskiem naturalnym Szary wyraża profesjonalizm Bladoniebieski symbolizuje spokój, równowagę ducha Granatowy daje wrażenie niezawodności i pewności Różowy jest stosowany w prasie dla wyróżnienia informacji dotyczących sportu lub biznesu Odpowiednie oświetlenie może tworzyć atmosferę, która przyciąga klientów. Światło daje duże możliwości wprowadzania zmian okresowych w przestrzeniach usługowych. Dla przykładu oświetlenie może odzwierciedlać daną porę roku, może zwracać uwagę na konkretne produkty, może również zmieniać kolor produktów np. mięso najlepiej prezentuje się w czerwonym światle. Zimne oświetlenie lepiej uwydatnia produkty o jasnej barwie, produkty w ciepłych barwach są lepiej eksponowane przez ciepłą barwę światła. Oświetlenie może wpływać również na postrzeganie wielkości produktu i przestrzeni usługowej.

5 Wystrój wnętrza, który związany jest z produktem wzmacnia wrażenie wzrokowe. W tym przypadku celem jest aby przestrzeń usługowa wyrażała wizualne elementy, które tworzą tożsamość marki. Służy temu specjalnie zaprojektowane otoczenie m.in. system półek sklepowych, kas i innych symboli niewerbalnych, które wiążą się z zainteresowaniami i stylem życia klientów. W przypadku sklepów budowlanych, meblowych, określony sposób prezentacji produktów powinien sugerować klientom rozwiązania, które mogą zastosować we własnych domach. Dotyk Bodźce dotykowe są wykorzystywane w marketingu w celu zwiększenia fizycznej i psychologicznej interakcji między klientem a firmą. Stąd też marketing dotykowy jest jednym ze sposobów na budowanie tożsamości i wartości marki. Dotyk uzupełnia zmysł wzroku ułatwiając postrzeganie kształtu, konturów i obiektów trójwymiarowych. Dla przykładu design i kształt omawiane jako elementy doznania wzrokowego tworzą również doznania dotykowe. Dotyk ma również wpływ na postrzeganie jakości produktu. Wrażenia zmysłowe płynące z dotyku: materiał kształt i miękkość temperatura ciężar. Doznania i skojarzenia płynące z kontaktu dotykowego z danymi materiałami: drewno, skóra - ciepło i miękkość, sprzyjają relaksacji i poczuciu harmonii z naturą cegła - ciepło, przytulność wnętrza, skojarzenie z kominkiem, piecem szkło i metale - zimne i twarde, kojarzą się z wysoką jakością i ekskluzywnością, otwartymi przestrzeniami, we wnętrzach tworzą wrażenie porządku i symetrii, plastik - wytrzymałość, prostota, bezpieczeństwo Na wrażenie dotykowe oprócz faktury i rodzaju materiału składa się również ciężar produktu. Produkty lekkie i plastikowe mogą być postrzegane jako tanie i niskiej jakości. Z kolei kształt może pozwolić klientom na odróżnienie i wyróżnienie danego produktu spośród asortymentu konkurencji. Kształt ma szczególne znaczenie w początkowej fazie zakupu, zwłaszcza gdy istnieje wiele opcji do wyboru. Jeśli ściana za płatkami śniadaniowymi jest pomalowana na czerwono, rośnie szansa, że klienci uznają cenę za niską. Płatki mogą się wydać jeszcze tańsze, jeśli alejka jest wąska, a oświetlenie ostre. Z drugiej strony, jeśli ściana jest niebieska, a światło ciepłe, klienci uznają prawdopodobnie, że płatki są dobrej jakości, chociaż cena wyda im się wyższa. Różnice te wystąpią mimo faktu, że w obu przypadkach płatki są te samej sprzedaje się je po jednakowej cenie. (str. 101) Jeśli jesteś osobą praworęczną, kupując na przykład szampon, wybierzesz najprawdopodobniej jeden z tych, które stoją na prawo od najbardziej popularnych marek. Właśnie tam umieszcza się na ogół produkty z najwyższą marżą bowiem większość klientów jest praworęczna. (str. 101)

6 Przemyślana prezentacja cech produktów w środowisku dwuwymiarowym może zmniejszyć u klientów ich potrzebę oceny dotykowej. Internet i katalogi sprzedaży wysyłkowej, choć opierają się głównie na wrażeniach wzrokowych, oferują również możliwości dostarczenia klientom doznań dotykowych. (str. 141) Restauracje McDonald s od dawna urządza się w taki sposób, aby sprzyjały dużej rotacji klientów, czemu służą twarde krzesła i stoliki, niezachęcające do dłuższego pozostania w lokalu. Jednak w 2006 roku firma wprowadziła projekt McMakeover, który miał doprowadzić do poprawy wizerunku marki i uatrakcyjnić jej restauracje. Cel ten osiągnięto za pomocą estetycznych w wizualnym i dotykowym sensie kształtów oraz bardziej miękkich krzeseł. (str. 138) 3. Słuch Od chwili narodzin dźwięki pomagają dzieciom w postrzeganiu i rozumieniu otoczenia. Odpowiednio dobrane dźwiękowe logo, dżingle (czyli melodyjka reklamowa), głosy ludzkie lub muzyka mogą zwracać uwagę na produkt lub markę, mogą też wzmacniać wybrany motyw. Głosy ludzkie i muzyka potrafią wywoływać u klientów reakcje uczuciowe. Dżingiel może być wykorzystywany przy tworzenia doświadczenia dźwiękowego marki. Charakteryzują go krótki tekst i wielokrotnie powtarzane sekwencje dźwięków. Dzięki czemu łatwo wpada w ucho i jest szybko zapamiętywany. Najczęściej dżingle przypominają piosenki znanych twórców. Wrażeniem zmysłowym wykorzystywanym w marketingu może być również ludzki głos. Głos może wzbogacić przekaz reklamowy, szczególnie gdy przekazywane informacje są dla klientów nieznane np. dotyczą technologii. Są one również istotne przy opowiadaniu historii. Głosy ludzie niosą w sobie przekaz uczuciowy, jeśli są przyjazne to mogą stać źródłem pozytywnych doznań dźwiękowych kojarzonych z marką. Z kolei głosy elektroniczne stosowane w centralach telefonicznych mogą być postrzegane jako bezosobowe, mało przyjemne i formalne, co często przynosi odwrotny skutek. Głosy stosuje się w celu przyciągnięcia uwagi klientów i udzielenia pomocy przy podejmowaniu decyzji poprzez przekazywanie racjonalnych komunikatów takich jak informacje o cenie, jakości i przewadze nad konkurencją. Aby głos wzmacniał markę w długim okresie wskazane jest stosowanie tego samego głosu w różnych mediach. Muzyka dostarcza klientom przyjemnych doznań, które mogą wzmocnić tożsamość i wizerunek marki. Muzyka stosowana jest w przestrzeniach usługowych takich jak supermarkety, aby klienci chcieli w nich zostać dłużej. Dzięki czemu prawdopodobnie wydadzą więcej pieniędzy na nieplanowane zakupy i być może zarekomendują miejsce znajomym. Wielu badaczy uważa, że jeśli celem jest wywarcie na klientach trwałego wrażenia, muzyka jest optymalnym wrażeniem zmysłowym, może wpływać zarówno na świadome, jak i nieświadome zachowania klientów oraz budować poczucie przynależności do grupy. Muzyka wyraża atmosferę i tożsamość marki w sposób niemożliwy do osiągnięcia za pomocą dżingli czy głosów ludzkich. (str. 75) Muzyka w wolnym tempie zwiększa emocjonalne sprzężenie zwrotne i sprawia, że czas oczekiwania wydaje się klientom krótszy. Wrażenie krótszego oczekiwania jest pożądane w działalności usługowej, gdyż zmniejsza ono negatywne reakcje klientów czekających na swoją kolej. (str. 76)

7 Według badań muzyka wpływa również na zachowanie ludzi w restauracjach. Muzyka w szybkim tempie sprawia, że klienci szybciej kończą posiłki, zwalniając miejsce dla innych gości. Taka muzyka mogłaby być przydatna w sieciach fast food i barach szybkiej obsługi, którym zależy na szybkiej rotacji klientów. Z kolei muzykę w wolniejszym tempie można nadawać wieczorem, aby pod jej wpływem goście pozostawali w restauracji dłużej i więcej zamawiali. (str. 76) 4. Węch i smak - zmysły chemiczne Węch i smak są zmysłami chemicznymi. Oba służą rozpoznawaniu występowania określonych związków chemicznych w otoczeniu. U ludzi zmysły te, ze względu na pełnioną funkcję, nie są od siebie oddzielone. Dla przykładu smak pokarmów nie zależy tylko od receptorów smakowych, ale również węchowych. Węch Człowiek potrafi zapamiętać ponad zapachów. Uważa się, że węch jest najbardziej bezpośrednim wśród zmysłów tzn. sygnał w postaci zapachu kierowany jest do mózgu w niezmienionej postaci, nie ulega on transformacjom ani zniekształceniom. Dodatkowo ślad pamięciowy zapachu wykazują dużą trwałość. Zapachy są związane z życiem uczuciowym człowieka i mogą wpływać na jego emocje. Doświadczenia zapachowe przywołują wspomnienia, mogą tworzyć w umyśle trwałe obrazy pamięciowe. Dzięki temu mogą wzmocnić wizerunek marki w krótkim i długim okresie. Krótkookresowe działania marketingowe zwracają uwagę na produkt i markę, zaś długookresowe strategie skupiają się na tworzeniu zapachowej tożsamości marki. Zgodność z produktem i sytuacją, intensywność, Jeśli zapach będzie zgodny z produktem (jabłka mają zapach jabłek a nie pomarańczy), powstały związek skojarzeniowy będzie bardziej naturalny, trwały i skuteczny. Zgodność zapachów ma korzystny wpływ na opinie o produkcie oraz sprawia, że klienci są bardziej elastyczni i poszukują większej różnorodności. Ważne jest również dostosowanie zapachu do sytuacji. Jeśli jest ono trafne klienci mają większą ochotę na zakupy, wydłuża się czas podejmowania decyzji o zakupie, co zwiększa szansę na jego dokonanie. Dla przykładu zapach wanilii i klementynek sprawia, że klienci pozostają w sklepie dłużej niż zwykle. Intensywność zapachu odnosi się do jego delikatności bądź wyrazistości. Subtelne zapachy wpływają na ludzi w sposób bardziej nieuświadomiony, a często podprogowo. Dzięki temu mogą sprzyjać dobrej atmosferze podczas zakupów i dobremu nastrojowi klientów. Mogą również zwiększać ich lojalność. Płeć Zapach może być różnie odbierany przez kobiety i mężczyzn. Niektóre zapachy uważa się za bardziej kobiece, inne za bardziej męskie. Kobiety mają większą zdolność do rozpoznawania zapachów oraz są wrażliwsze na niektóre z nich. Dlatego też warto dopasować zapach do grupy docelowej, wybierając zapachy przyciągające kobiety np. wanilię, bądź przyciągające mężczyzn np. zapach miodu z korzenną nutą.

8 Budowanie wizerunku marki Doznania zapachowe pomagają w budowaniu tożsamości marki i wzmacniają jej wizerunek. Dzięki nim klienci łatwiej zapamiętują i szybciej rozpoznają daną markę. Zapach można stosować jako zarejestrowany znak towarowy. W ten sposób można stworzyć markę zapachową wyłącznie dla danej firmy i stosować ją podobnie jak logo wizualne. Szczególnie ważny jest wybór zapachu i odpowiednie dopasowanie do firmy i produktów, tak aby klienci nie mieli wątpliwości o jaką markę chodzi. Stosowanie zapachów w celu zwiększenia sprzedaży jest coraz bardziej powszechne. W jednym z badań wykazano, że po zastosowaniu zapachów zyski wzrosły nawet o 40%. Smak Jedynie nieliczne firmy odwołują się do zmysłu smaku w celu budowania wizerunku i tożsamości marki. Wyjątkiem są firmy sklepy spożywcze, restauracje, kawiarnie. Smak i węch są zmysłami chemicznymi, które wzajemnie na siebie oddziałują. Węch ma decydujące znaczenie dla zdolności rozróżniania smaków, gdyż wiele doznań smakowych to w rzeczywistości doznania zapachowe. Przy wyłączeniu wrażeń zapachowych doznania smakowe są słabsze nawet o 80%. Wpływ na postrzeganie potraw ma również ich sposób podania. Przy podawaniu posiłków ważny jest kontrast kolorystyczny gdyż zwiększa apetyt klientów np. białą rybę powinno się podawać na niebieskim talerzu, zaś stek na białym. Smak odnosi się do najwyższego doznania zmysłowego, obejmującego zapach, dźwięk, wygląd i fakturę. Istotnym czynnikiem, zwiększającym sprzedaż produktu nawet o 27%, może być jego nazwa np. soczysty włoski filet z owoców morza bardziej zachęca klientów niż filet z owoców morza. Dania o opisowych i sugestywnych nazwach zdaniem klientów są smaczniejsze, atrakcyjniejsze i bardziej pożywne. Pomocne w zachęcaniu do zakupu danego produktu są również degustacje i pokazy kulinarne. Istnieją różne sposoby na włączenie smaku w koncepcję biznesową, nawet jeśli główna działalność nie jest związane z branża spożywczą bądź restauracyjną. Obecnie niektóre księgarnie i salony samochodowe sprzedają/oferują kawę, sklepy odzieżowe napoje, stacje benzynowe przekąski i napoje. Możliwość zrobienia przerwy od zakupów i zjedzenie czegoś sprawia, że klienci są skłonni zostać w sklepie dłużej i być może kupić coś jeszcze. Zapachy oferują jednostce nowe wartości emocjonalne i osobiste. (str. 53) Według badań przeprowadzonych na całym świecie 80% mężczyzn i 90% kobiet kojarzy określone zapachy z konkretnymi wydarzeniami i doświadczeniami zapamiętanym z przeszłości. Często wystarczy najlżejsza nutka wcześniej spotkanego zapachu, by wywołać takie skojarzenie. Ludzie nie muszą być nawet świadomi kiedy ich umysł rejestruje go po raz pierwszy. (str ) Zmysł smaku jest indywidualny i zależy od indywidualnego dla każdego człowieka składu śliny. (str. 112) Klienci nazywają to smakiem, ale chodzi o wszystko: o wygląd, zapach, dotyk i dźwięk. Klient w mniejszym lub większym stopniu łączy wszystkie te elementy w określony smak. (str. 114)

Mariola Kajfasz Magdalena Krzak Magda Kaczmarczyk Anna Jabłońska

Mariola Kajfasz Magdalena Krzak Magda Kaczmarczyk Anna Jabłońska Mariola Kajfasz Magdalena Krzak Magda Kaczmarczyk Anna Jabłońska Plan prezentacji 1. Podstawowe definicje produkt, marka 2. Dwojakie spojrzenie na markę; 3. Postawa wobec marki; 4. Tożsamość marki 5. Rodzaje

Bardziej szczegółowo

Sala Doświadczania Świata

Sala Doświadczania Świata Sala Doświadczania Świata Sala Doświadczania Świata to pomieszczenie wyposażone w odpowiednio skomponowane urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Celem prowadzonej terapii jest: doświadczanie świata zmysłami:

Bardziej szczegółowo

ang. merchant kupiec, merchandise towar.

ang. merchant kupiec, merchandise towar. SKUTECZNA ORGANIZACJA PRZESTRZENI SKLEPOWEJ CZYLI JAK ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ AKCESORIÓW/TOWARÓW MERCHANDISING ang. merchant kupiec, merchandise towar. Jest różnie określany, jako: efektywne wykorzystanie powierzchni

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA MARKETINGU SENSORYCZNEGO DLA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PRZEMYŚLE ROLNO SPOŻYWCZYM

STRATEGIA MARKETINGU SENSORYCZNEGO DLA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PRZEMYŚLE ROLNO SPOŻYWCZYM STRATEGIA MARKETINGU SENSORYCZNEGO DLA WYBRANYCH PRZEDSIĘBIORSTW W PRZEMYŚLE ROLNO SPOŻYWCZYM Monika PECYNA, Monika STOMA, Wiesław PIEKARSKI Streszczenie: W pracy zaprezentowano istotę oraz zasady tworzenia

Bardziej szczegółowo

Branding / Event / Pos

Branding / Event / Pos Branding / Event / Pos AromaCorp ul. Woronicza 31/78 02-640 Warszawa tel.: (22) 266-0-366 e-mail: aromacorp@aromacorp.pl Scent Branding Nie masz pomysłu na ciekawą kampanię? Twoi klienci chcą czegoś absolutnie

Bardziej szczegółowo

Branding / Event / Pos

Branding / Event / Pos Branding / Event / Pos AromaCorp ul. Woronicza 31/78 02-640 Warszawa tel.: (22) 266-0-366 e-mail: aromacorp@aromacorp.pl Scent Branding Nie masz pomysłu na ciekawą kampanię? Twoi klienci chcą czegoś absolutnie

Bardziej szczegółowo

Place zabaw i ogrody sensoryczne dostępne dla wszystkich. Dorota Moryc Prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych

Place zabaw i ogrody sensoryczne dostępne dla wszystkich. Dorota Moryc Prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych Place zabaw i ogrody sensoryczne dostępne dla wszystkich Dorota Moryc Prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Okręg Śląski jest największą w Polsce

Bardziej szczegółowo

Kominki - Kolor we wnętrzu

Kominki - Kolor we wnętrzu Kominki - Kolor we wnętrzu Przy projektowaniu wnętrz często wybieramy barwy bezpieczne jak biel czy pastele. Ich dobór uzależniamy od własnych upodobań, nie zawsze zdając sobie sprawę z ich wpływu na naszą

Bardziej szczegółowo

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Wydział artystyczny Kierunek: Grafika Adrian Czech Projekt systemu identyfikacji wizualnej Street Food Festival Nr albumu: 132312 Praca napisana pod kierunkiem

Bardziej szczegółowo

OPAKOWANIA A PROMOCJA PAKOWANYCH PRODUKTÓW

OPAKOWANIA A PROMOCJA PAKOWANYCH PRODUKTÓW OPAKOWANIA A PROMOCJA PAKOWANYCH PRODUKTÓW Opakowania są najlepszą promocją owoców i warzyw oraz kluczem do efektywnej sprzedaży świeżych produktów ogrodniczych. W procesie sprzedaży owoce i warzywa tworzą

Bardziej szczegółowo

FIRMA DAGO DISPLAY POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2005 ROKU I JEST PRODUCENTEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ POS.

FIRMA DAGO DISPLAY POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2005 ROKU I JEST PRODUCENTEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ POS. FIRMA DAGO DISPLAY POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2005 ROKU I JEST PRODUCENTEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ POS. W tym czasie wyspecjalizowaliśmy się w produkcji materiałów reklamowych wspierających sprzedaż. Początkowo

Bardziej szczegółowo

WSTĘP FIRMA DAGO DISPLAY POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2005 ROKU I JEST PRODUCENTEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ POS.

WSTĘP FIRMA DAGO DISPLAY POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2005 ROKU I JEST PRODUCENTEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ POS. OPIS > FIRMY FIRMA DAGO DISPLAY POWSTAŁA WE WRZEŚNIU 2005 ROKU I JEST PRODUCENTEM INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ POS. WSTĘP W tym czasie wyspecjalizowaliśmy się w produkcji materiałów reklamowych wspierających

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing ZARZĄDZANIE MARKĄ Doradztwo i outsourcing Pomagamy zwiększać wartość marek i maksymalizować zysk. Prowadzimy projekty w zakresie szeroko rozumianego doskonalenia organizacji i wzmacniania wartości marki:

Bardziej szczegółowo

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Świadomość marki a lojalność konsumentów. Autor: Maciej Koniewski

FREE ARTICLE. www.research-pmr.com. Świadomość marki a lojalność konsumentów. Autor: Maciej Koniewski FREE ARTICLE Świadomość marki a lojalność konsumentów Autor: Maciej Koniewski Luty 2012 Świadomość marki to najniższy poziom znajomości marki. Jest to początek kontinuum znajomości marki, które rozciąga

Bardziej szczegółowo

Empatia to uświadamianie sobie odczuć, potrzeb i motywów działania

Empatia to uświadamianie sobie odczuć, potrzeb i motywów działania 1.1.5 Empatia Empatia to uświadamianie sobie odczuć, potrzeb i motywów działania innych osób. Można przyjąć, że słowo to oznacza szczególnego rodzaju wsłuchiwanie się w to, co mówi drugi człowiek. Osoby

Bardziej szczegółowo

MNEMOTECHNIKI jako jedna z metod ułatwiających nabywanie przez dziecko umiejętności czytania i pisania

MNEMOTECHNIKI jako jedna z metod ułatwiających nabywanie przez dziecko umiejętności czytania i pisania MNEMOTECHNIKI jako jedna z metod ułatwiających nabywanie przez dziecko umiejętności czytania i pisania dr Joanna Skibska Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała Wiek a zdolności uczenia się dziecka

Bardziej szczegółowo

Skuteczne Techniki Sprzedaży

Skuteczne Techniki Sprzedaży Skuteczne Techniki Sprzedaży warsztaty w budowaniu długofalowych relacji z klientami Korzyści z udziału w naszym szkoleniu: wzrost sprzedaży w firmie, dzięki wykorzystaniu skutecznych technik sprzedaży,

Bardziej szczegółowo

Sztuka autoprezentacji i prowadzenia spotkań

Sztuka autoprezentacji i prowadzenia spotkań Sztuka autoprezentacji i prowadzenia spotkań Terminy szkolenia 6-7 czerwiec 2016r., Kraków - Hotel Atrium 29-30 wrzesień 2016r., Wrocław - Hotel Novotel*** 21-22 listopad 2016r., Poznań - Mercure Poznań

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Czym jest marketing? Marka. Podstawowe narzędzia marketingowe. Marketing-Mix dr Mirosława Malinowska Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 27 kwietnia 2015 r. Pytania na

Bardziej szczegółowo

Skuteczna organizacja przestrzeni sklepowej czyli jak zwiększyć sprzedaż akcesoriów GSM

Skuteczna organizacja przestrzeni sklepowej czyli jak zwiększyć sprzedaż akcesoriów GSM Skuteczna organizacja przestrzeni sklepowej czyli jak zwiększyć sprzedaż akcesoriów GSM Merchandising to część operacji marketingowych stanowiąca pewną filozofię działania, która do komunikacji z klientami

Bardziej szczegółowo

Jak wykorzystać markę w sklepie wielomarkowym?

Jak wykorzystać markę w sklepie wielomarkowym? Jak wykorzystać markę w sklepie wielomarkowym? Czy to, co masz, działa jak marka? 1. Marka potrafi samodzielnie przyciągać nowych klientów 2. Marka potrafi uzasadnić cenę, którą chcemy dostać 3. Marka

Bardziej szczegółowo

Trendy w rozwoju i promocji produktów turystycznych w oparciu o prezentowane przykłady

Trendy w rozwoju i promocji produktów turystycznych w oparciu o prezentowane przykłady Trendy w rozwoju i promocji produktów turystycznych w oparciu o prezentowane przykłady Adam Mikołajczyk, BEST PLACE INSTITUTE Cieszyn, 21.09.2017 Co ma pływ na rozwój i promocję produktów turystycznych?

Bardziej szczegółowo

PHILIPS D2R 85V 35W P32d-3 Vision

PHILIPS D2R 85V 35W P32d-3 Vision 2017-07-20 PHILIPS D2R 85V 35W P32d-3 Vision Samochodowa lampa ksenonowa D2R Xenon Vision marki Philips. Wysokiej jakości lampa HID (High Intensity Discharge), dzięki zaawansowanej technologii Philips

Bardziej szczegółowo

Komunikacja społeczna. Opracowanie: Aneta Stosik

Komunikacja społeczna. Opracowanie: Aneta Stosik Komunikacja społeczna Opracowanie: Aneta Stosik Proces komunikowania się Komunikowanie się to wzajemne przekazywanie informacji, umiejętności, pojęć, idei, uczuć, itp. za pomocą symboli tworzonych przez

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie

Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie Opis specjalności: Celem specjalności Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie jest wykształcenie specjalistów posiadających kompetencje pozwalające im

Bardziej szczegółowo

PRODUKT W MARKETINGU MIX

PRODUKT W MARKETINGU MIX PRODUKT W MARKETINGU MIX PRODUKT Towar, usługa lub pomysł zawierający określony zestaw materialnych i niematerialnych cech, które zaspakajają potrzeby klientów, otrzymywany w zamian za pieniądze lub inną

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie marketingiem i sprzedażą

Zarządzanie marketingiem i sprzedażą Zarządzanie marketingiem i sprzedażą Specjalność stanowi zbiór 5 przedmiotów specjalnościowych umożliwiających studentom nabycie profesjonalnej wiedzy i szerokich umiejętności w zakresie zarządzania marketingiem

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Marketing internetowy dr Kamila Szymańska Wydział Zarządzania Uniwersytet Łódzki 11 kwietnia 2017 r. Osoba prowadząca Dr Kamila Szymańska Absolwenta studiów magisterskich i

Bardziej szczegółowo

Nowe chłodziarko-zamrażarki

Nowe chłodziarko-zamrażarki Nowe chłodziarko-zamrażarki 1 Funkcjonalna przestrzeń i optymalna ochrona żywności Nowe chłodziarko-zamrażarki Indesit extra dedykowane są rodzinom, które oczekują łatwej do zaadaptowania przestrzeni na

Bardziej szczegółowo

SATYSFAKCJA KLIENTÓW SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH FUNKCJONUJĄCYCH W SIECI HANDLOWEJ - BADANIA ANKIETOWE

SATYSFAKCJA KLIENTÓW SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH FUNKCJONUJĄCYCH W SIECI HANDLOWEJ - BADANIA ANKIETOWE Anna Kasprzyk Mariusz Giemza Katedra Zarządzania Jakością Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie SATYSFAKCJA KLIENTÓW SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH FUNKCJONUJĄCYCH W SIECI HANDLOWEJ - BADANIA ANKIETOWE Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Anna Kozłowska, Reklama. Techniki perswazyjne, OW SGH, Warszawa 2011

Anna Kozłowska, Reklama. Techniki perswazyjne, OW SGH, Warszawa 2011 Anna Kozłowska, Reklama. Techniki perswazyjne, OW SGH, Warszawa 2011 Ze wstępu do książki Reklama to nieodłączny element naszego życia codziennego - jest obecna wszędzie (na ulicy, w pracy, w szkole, w

Bardziej szczegółowo

Zmysły. Wzrok 250 000 000. Węch 40 000 000. Dotyk 2 500 000. Smak 1 000 000. Słuch 25 000. Równowaga?

Zmysły. Wzrok 250 000 000. Węch 40 000 000. Dotyk 2 500 000. Smak 1 000 000. Słuch 25 000. Równowaga? Zmysły Rodzaj zmysłu Liczba receptorów Wzrok 250 000 000 Węch 40 000 000 Dotyk 2 500 000 Smak 1 000 000 Słuch 25 000 Równowaga? Fale elektromagnetyczne Wzrok Informacje kształt zbliżony do podstawowych

Bardziej szczegółowo

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych

Bardziej szczegółowo

Oficyna 97 wszystko dla twojej firmy

Oficyna 97 wszystko dla twojej firmy Oficyna 97 wszystko dla twojej firmy Reklama jest dźwignią handlu. Nikogo nie dziwi, że lepiej sprzedają się produkty znane i dobrze zaprezentowane. Wspomagać sprzedaż można na wiele różnych sposobów.

Bardziej szczegółowo

Polacy najwierniejsi lokalom gastronomicznym

Polacy najwierniejsi lokalom gastronomicznym Polacy najwierniejsi lokalom gastronomicznym Wyniki badania Lojalność konsumencka 3.0 Restauracje, bary, kawiarnie to lokale, do których Polacy deklarują największą lojalność. Jednak ponad ¾ osób jest

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Jak tworzyć strategie przedsiębiorstw? Analiza otoczenia i potencjału strategicznego, strategie rozwoju, strategie konkurencji Warsztaty: Tworzenie i wzmacnianie przewagi konkurencyjnej

Bardziej szczegółowo

ISTOTA MARKETINGU - DEFINICJE (1)

ISTOTA MARKETINGU - DEFINICJE (1) ISTOTA MARKETINGU ISTOTA MARKETINGU - DEFINICJE (1) MARKETING - to proces kreowania wartości na rynku Klient kupuje to co stanowi dla niego wartość. Marketing ma stworzyć takie wartości (np. renomę marki,

Bardziej szczegółowo

PHILIPS D2S 85V 35W P32d-2 Vision

PHILIPS D2S 85V 35W P32d-2 Vision 2017-09-25 PHILIPS 85V 35W P32d-2 Vision Samochodowa lampa ksenonowa Xenon Vision marki Philips. Wysokiej jakości lampa HID (High Intensity Discharge), dzięki zaawansowanej technologii Philips idealnie

Bardziej szczegółowo

(imię i nazwisko nauczyciela) (przedmiot) (numer programu)

(imię i nazwisko nauczyciela) (przedmiot) (numer programu) Iwona Jończyk (imię i nazwisko nauczyciela) Wybrane zagadnienia z psychologii społecznej (przedmiot) 2407MR i GŻ 1997.08.18 (numer programu) Klasa IV TŻa, IV TŻb Lp. Cele kształcenia i wychowania Treści

Bardziej szczegółowo

IKEA Group Staff Human Resources 11/03/02 1

IKEA Group Staff Human Resources 11/03/02 1 IKEA Group Staff Human Resources 11/03/02 1 Pochodzimy ze Szwecji IKEA Group Staff Human Resources 11/03/02 2 Dlaczego IKEA nazywa się IKEA? IKEA Group Staff Human Resources 11/03/02 3 Jesteśmy w Polsce

Bardziej szczegółowo

PHILIPS H4 12V 60/55W P43t-38 ColorVision Blue

PHILIPS H4 12V 60/55W P43t-38 ColorVision Blue 2017-09-10 PHILIPS H4 12V 60/55W P43t-38 ColorVision Blue Niebieska żarówka H4 ColorVision Blue marki Philips. Zmień oblicze swojego samochodu wymieniając oświetlenie. Dzięki innowacyjnej linii ColorVision

Bardziej szczegółowo

INSIGHTS. Właśnie te różnice, efektywnie wykorzystane stanowią o sile organizacji.

INSIGHTS. Właśnie te różnice, efektywnie wykorzystane stanowią o sile organizacji. INSIGHTS CZYM JEST PROFIL INSIGHTS DISCOVERY : W metodzie Insights zakładamy, że jesteśmy niepowtarzalni, mamy swój styl działania, motywacje, oczekiwania. Może ona stanowić bazę do budowy kompleksowych

Bardziej szczegółowo

Twoja ulubiona muzyka w Twoich ulubionych miejscach

Twoja ulubiona muzyka w Twoich ulubionych miejscach Twoja ulubiona muzyka w Twoich ulubionych miejscach Czym jest Funbox? To innowacyjna aplikacja działająca na zasadzie wirtualnej SZAFY GRAJĄCEJ. apple System pozwala wybierać z dostępnej W aplikacji listy

Bardziej szczegółowo

Co zrobić żeby kobiety nas słuchały? Wyzwania strategii komunikacji z perspektywy gender. Magdalena Dobrowolska-Sagan Publicis

Co zrobić żeby kobiety nas słuchały? Wyzwania strategii komunikacji z perspektywy gender. Magdalena Dobrowolska-Sagan Publicis Co zrobić żeby kobiety nas słuchały? Wyzwania strategii komunikacji z perspektywy gender Magdalena Dobrowolska-Sagan Publicis Płeć a kategorie produktowe kobieta unisex mężczyzna Detergenty Żywność Kosmetyki

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE

SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE Wykorzystanie nowoczesnych technologii w badaniach konsumenckich Inquiry sp. z o.o. O INQUIRY Od ponad 10 lat prowadzimy badania konsumenckie dla klientów z branży FMCG, sieci

Bardziej szczegółowo

Jesteśmy otoczeni kolorami. W kolory się ubieramy, kolorami zapełniamy nasze przestrzenie. Kolory wykorzystywane są w reklamie, aby wprowadzić nas w

Jesteśmy otoczeni kolorami. W kolory się ubieramy, kolorami zapełniamy nasze przestrzenie. Kolory wykorzystywane są w reklamie, aby wprowadzić nas w Jesteśmy otoczeni kolorami. W kolory się ubieramy, kolorami zapełniamy nasze przestrzenie. Kolory wykorzystywane są w reklamie, aby wprowadzić nas w konkretny nastrój lub wzbudzić określone emocje. Bardzo

Bardziej szczegółowo

Seminarium. 9 września 2011 r. Minikowo

Seminarium. 9 września 2011 r. Minikowo Seminarium Produkty Lokalne - Szanse i Wyzwania 9 września 2011 r. Minikowo Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Prezentacja opracowana przez

Bardziej szczegółowo

PHILIPS H7 12V 55W PX26d ColorVision Purple

PHILIPS H7 12V 55W PX26d ColorVision Purple 2017-09-10 PHILIPS H7 12V 55W PX26d ColorVision Purple Fioletowa żarówka H4 ColorVision Purple marki Philips. Skończ z nudą i zmień wygląd swojego samochodu za pomocą oryginalnego oświetlenia. Dzięki innowacyjnej

Bardziej szczegółowo

Wykład: System komunikacji. w marketingu relacyjnym

Wykład: System komunikacji. w marketingu relacyjnym Wykład: System komunikacji w marketingu relacyjnym Promocja a komunikacja Kotler: promocja - obejmuje różne rodzaje czynności, jakie podejmuje przedsiębiorstwo, aby poinformować o cechach merytorycznych

Bardziej szczegółowo

Digital Signage Systems

Digital Signage Systems Digital Signage Systems Systemy DOOH SYSTEMY DIGITAL SIGNAGE to nowoczesne i atrakcyjne rozwiązaniem reklamowe, umożliwiające emisję treści skierowanych do konkretnej grupy docelowej w określonym miejscu

Bardziej szczegółowo

Metody wspierania procesu sprzedaży. wydanie 1. ISBN 978-83-255-0084-9. Autorzy: Jolanta Tkaczyk, Ewa Wytrążek, Jakub Lewandowski

Metody wspierania procesu sprzedaży. wydanie 1. ISBN 978-83-255-0084-9. Autorzy: Jolanta Tkaczyk, Ewa Wytrążek, Jakub Lewandowski wydanie 1. ISBN 978-83-255-0084-9 Autorzy: Jolanta Tkaczyk, Ewa Wytrążek, Jakub Lewandowski Redakcja: Joanna Tyszkiewicz Wydawnictwo C. H. Beck 2008 Wydawnictwo C. H. Beck Sp. z o.o. ul. Matuszewska 14

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie produktu w oparciu o kryteria psychologiczne

Pozycjonowanie produktu w oparciu o kryteria psychologiczne Pozycjonowanie produktu w oparciu o kryteria psychologiczne Psychologiczne podstawy marketingu.02.06.2014 Małgorzata Badowska Katarzyna Maleńczyk Aleksandra Tomala Spis treści 1. Definicje 2. Istota pozycjonowania

Bardziej szczegółowo

Marketing. Rola Internetu w kreowaniu wizerunku firmy jest faktem bezsprzecznym. Wizerunek. Cechy Internetu

Marketing. Rola Internetu w kreowaniu wizerunku firmy jest faktem bezsprzecznym. Wizerunek. Cechy Internetu Marketing Kształtowanie wizerunku za pomocą nowoczesnych narzędzi technologicznych Wizerunek Pojęcie wizerunku oznacza najczęściej obraz, podobiznę, symbol, wyobrażenie. Stanowi zbiór przekonań, myśli

Bardziej szczegółowo

WYKŁAD IV USŁUGA HANDLOWA

WYKŁAD IV USŁUGA HANDLOWA WYKŁAD IV USŁUGA HANDLOWA Definicja usługi duża trudność specyficzna aktywność, interakcja czy też proces, w którym bierze udział usługodawca oraz usługobiorca proces polegający na rozwiązaniu problemów

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp... 9 KOMUNIKACJA MARKETINGOWA UCZELNI WYŻSZEJ... 11 ZNACZENIE MARKI W KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ UCZELNI WYŻSZEJ...

Spis treści. Wstęp... 9 KOMUNIKACJA MARKETINGOWA UCZELNI WYŻSZEJ... 11 ZNACZENIE MARKI W KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ UCZELNI WYŻSZEJ... Spis treści Wstęp... 9 Rozdział I KOMUNIKACJA MARKETINGOWA UCZELNI WYŻSZEJ... 11 Rozdział II ZNACZENIE MARKI W KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ UCZELNI WYŻSZEJ... 33 Rozdział III ROLA SERWISU INTERNETOWEGO UCZELNI

Bardziej szczegółowo

Zasady projektowania plakatów outdoorowych

Zasady projektowania plakatów outdoorowych Zasady projektowania plakatów outdoorowych Dlaczego projektowanie plakatu jest ważne Wyzwania dla kreacji Przekazać pożądane treści za pomocą przekazu, z którym odbiorca ma kontakt przeciętnie przez ok.

Bardziej szczegółowo

OPAKOWANIA A MARKETING

OPAKOWANIA A MARKETING OPAKOWANIA A MARKETING Do przeszłości odszedł pogląd, że opakowanie służy jedynie zabezpieczeniu produktów przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Obecnie rola opakowania jest znacznie większa

Bardziej szczegółowo

Edukacja zawodowa metody promocji

Edukacja zawodowa metody promocji Edukacja zawodowa metody promocji Prof. dr hab. Henryk Mruk henryk.mruk@ue.poznan.pl Poznań, 18 października 2017 Koncepcja marketingowa harmonia wszystkich elementów produkt, marka, promocja, pracownicy,

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty. Trendy w marketingu

Akademia Młodego Ekonomisty. Trendy w marketingu Akademia Młodego Ekonomisty Trendy w marketingu Dr Leszek Gracz Uniwersytet Szczeciński 08 października 2015 r. O czym dzisiaj będziemy mówić i co będziemy robić Co to jest marketing? Personalizacja działań

Bardziej szczegółowo

Żeby móc mieć wpływ na świat zewnętrzny trzeba NAJPIERW móc mieć wpływ na świat wewnętrzny. Żeby wpływać na innych, trzeba wpływać na siebie.

Żeby móc mieć wpływ na świat zewnętrzny trzeba NAJPIERW móc mieć wpływ na świat wewnętrzny. Żeby wpływać na innych, trzeba wpływać na siebie. Szkolenia zamknięte 2017/2018 Ludzie nie kolejnych potrzebują informacji. Ludzie potrzebują TRANSFORMACJI. Kolejne sposoby, kolejne metody, kolejne systemy nie mają sensu, jeśli osoba, która jest ich uczona

Bardziej szczegółowo

Różnicowanie i pozycjonowanie produktu. Jolanta Tkaczyk

Różnicowanie i pozycjonowanie produktu. Jolanta Tkaczyk Różnicowanie i pozycjonowanie produktu Jolanta Tkaczyk Różnicowanie produktu...działania zmierzające do ukształtowania znaczących różnic, pozwalających na wyróżnienie oferty przedsiębiorstwa wśród ofert

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI

GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI GIMNAZJALNA OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI MARKETING TEST Z KLUCZEM I KOMENTARZAMI edycja I eliminacje centralne 14 maja 2015 r. 9. Strategia polegająca na zaspokajaniu potrzeb klientów mało wrażliwych na

Bardziej szczegółowo

Promocja i techniki sprzedaży

Promocja i techniki sprzedaży Promocja i techniki sprzedaży Specjalność stanowi zbiór czterech kursów specjalnościowych umożliwiających studentom nabycie profesjonalnej wiedzy i szerokich umiejętności w zakresie promocji i technik

Bardziej szczegółowo

Cztery rodzaje działań związanych z procesem planowania

Cztery rodzaje działań związanych z procesem planowania Najczęściej stosowane strategie planowania w przedsiębiorstwach handlowych Cztery rodzaje działań związanych z procesem planowania Określenie misji firmy Określenie Strategicznych Jednostek Biznesu (SJB)

Bardziej szczegółowo

Marketing Internetowy (cz. 3) - Badania marketingowe - wzorce i procedury segmentacji rynku cz. I

Marketing Internetowy (cz. 3) - Badania marketingowe - wzorce i procedury segmentacji rynku cz. I Marketing Internetowy (cz. 3) - Badania marketingowe - wzorce i procedury segmentacji rynku cz. I Wzorce i procedury segmentacji rynku - wstęp Bez względu na posiadane towary czy usługi należy liczyć się

Bardziej szczegółowo

Moc personalizacji oferty obuwia sportowego

Moc personalizacji oferty obuwia sportowego Moc personalizacji oferty obuwia sportowego Jak rekomendacje pomagają wyznaczać trendy mody ulicznej QuarticON case study od 2011 roku wyznacza trendy i współtworzy sportową modę uliczną, starannie selekcjonując

Bardziej szczegółowo

SUPERMARKETY. manipulacja i greenwashing

SUPERMARKETY. manipulacja i greenwashing SUPERMARKETY manipulacja i greenwashing Greenwashing, czyli zazielenianie wizerunku Stwarzanie pozorów troski o środowisko (np. hasło: recykling opakowań). Finansowanie wydarzeń, akcji, konkursów związanych

Bardziej szczegółowo

Sklepy / Salony sprzedaży

Sklepy / Salony sprzedaży Sklepy / Salony sprzedaży AromaCorp ul. Woronicza 31/78 02-640 Warszawa tel.: (22) 266-0-366 e-mail: aromacorp@aromacorp.pl W AromaCorp doskonale rozumiemy, jak ważne dla Twojej marki jest wyróżnienie

Bardziej szczegółowo

Copyright by Danuta Anna Michałowska. Poznań

Copyright by Danuta Anna Michałowska. Poznań 1 Interpersonalna Masowa i medialna Grupowa i publiczna Międzykulturowa 2 proces tworzenia unikatowego znaczenia wspólnego dla grupy osób gra (kalambury) wzajemna współpraca złożona transakcja, dwustronny,

Bardziej szczegółowo

OFERTA STWÓRZ WŁASNĄ OFERTĘ REKLAMOWĄ W FORMIE GAZETY

OFERTA STWÓRZ WŁASNĄ OFERTĘ REKLAMOWĄ W FORMIE GAZETY OFERTA STWÓRZ WŁASNĄ OFERTĘ REKLAMOWĄ W FORMIE GAZETY O CUSTOM PUBLISHING za wikipedią 1 2 3 TO NARZĘDZIE MARKETINGOWE, WYKORZYSTUJĄCE TECHNIKI WYDAWNICZE W CELU OSIĄGNIĘCIA PRZEWAGI KONKURENCYJNEJ Z ZAKRESU

Bardziej szczegółowo

TEST Z MARKETINGU. 2. Segmentacja rynku to: - wybór rynku celowego - rodzaj tekstu rysunkowego - ustalanie konkurentów i wynikających stąd zagroŝeń

TEST Z MARKETINGU. 2. Segmentacja rynku to: - wybór rynku celowego - rodzaj tekstu rysunkowego - ustalanie konkurentów i wynikających stąd zagroŝeń TEST Z MARKETINGU 1. Pozycjonowanie produktu to: - ocena walorów produktu - opracowanie oddzielnych produktów dla róŝnych rynków - ustalanie cech uŝytkowych produktu jakie powinien on posiadać 2. Segmentacja

Bardziej szczegółowo

BRAND TRACKER. Przykładowe wyniki badania wizerunku marki sieci sklepów obuwniczych. Inquiry sp. z o.o.

BRAND TRACKER. Przykładowe wyniki badania wizerunku marki sieci sklepów obuwniczych. Inquiry sp. z o.o. BRAND TRACKER Przykładowe wyniki badania wizerunku marki sieci sklepów obuwniczych Inquiry sp. z o.o. O INQUIRY Od ponad 10 lat prowadzimy badania konsumenckie dla sieci detalicznych i centrów handlowych.

Bardziej szczegółowo

SPÓJNA IDENTYFIKACJA WIZUALNA (IC)

SPÓJNA IDENTYFIKACJA WIZUALNA (IC) SPÓJNA IDENTYFIKACJA WIZUALNA (IC) Dlaczego wizerunek firmy jest ważny? Silna marka jest marzeniem zarządu każdej firmy. Marka zależna jest od wizerunku. Każda firma ma swoją indywidualną, odróżniająca

Bardziej szczegółowo

Brand sense Marka pięciu zmysłów

Brand sense Marka pięciu zmysłów Brand sense Marka pięciu zmysłów Martin Lindstrom Branding zmysłowy to metoda tworzenia niepowtarzalnych marek, która odwołuje się do emocji i w ten sposób buduje więź z konsumentem. Według badań, szansę

Bardziej szczegółowo

Działania marketingowe

Działania marketingowe Działania marketingowe Czyli jak sprzedać produkt Urszula Kazalska 1 Marketing Nazwa- od słowa market- rynek. Czyli marketing związany jest z wszelkiego rodzaju interakcjami jakie zachodzą pomiędzy kupującymi

Bardziej szczegółowo

branding. Budujemy dynamiczne skojarzenia z marką. Wiemy, że nowy image to nowe możliwości, a nowe możliwości to nowi klienci.

branding. Budujemy dynamiczne skojarzenia z marką. Wiemy, że nowy image to nowe możliwości, a nowe możliwości to nowi klienci. o nas. W I LIKE ART zajmujemy się budowaniem wizerunku marek i dostarczaniem skutecznych rozwiązań graficznych. Nasze prace obejmują szeroko rozumiane działania projektowe, od identyfikacji wizualnej po

Bardziej szczegółowo

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje Nie chcemy, żeby ludzie Cię zobaczyli. Chcemy, żeby Cię zapamiętali. Jak zbudujemy Twój wizerunek w Internecie? Kompleksowa oferta działań interactive obejmuje

Bardziej szczegółowo

PR to nie potwór. Po co firmie PR?

PR to nie potwór. Po co firmie PR? Oferta W swojej codziennej pracy pomagamy firmom w budowaniu dobrego wizerunku i wzmocnieniu pozycji marki. Staramy się wykorzystać jak najwięcej dostępnych form i narzędzi komunikacji, aby dotrzeć z informacją

Bardziej szczegółowo

Lp. Kompetencja Poziom operacyjny Opis kompetencji

Lp. Kompetencja Poziom operacyjny Opis kompetencji Lp. Kompetencja Poziom operacyjny Opis kompetencji 1 Najwyższa jakość działania [kultura osobista, lojalność, prawość i uczciwość, dbałość o ład i porządek, terminowość] Wyznacza oczekiwania dbając o ład

Bardziej szczegółowo

Symulator doboru koloru i przetłoczenia bramy garażowej oraz wzoru drzwi wejściowych. do elewacji budynku klienta

Symulator doboru koloru i przetłoczenia bramy garażowej oraz wzoru drzwi wejściowych. do elewacji budynku klienta Symulator doboru koloru i przetłoczenia bramy garażowej oraz wzoru drzwi wejściowych do elewacji budynku klienta Wszechobecna nowa technologia Smartfony obecnie coraz częściej zastępują zwykłe telefony

Bardziej szczegółowo

Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25

Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25 Sylwetka Autora Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25 1. W jakiej rzeczywistości przyszło nam świadczyć usługi prawne?... 27 2. Jak wygląda

Bardziej szczegółowo

brenewal jest firmą korzystającą z innowacyjnych rozwiązań i narzędzi opartych o WoM marketing w celu optymalizacji i usprawniania działań związanych

brenewal jest firmą korzystającą z innowacyjnych rozwiązań i narzędzi opartych o WoM marketing w celu optymalizacji i usprawniania działań związanych brenewal jest firmą korzystającą z innowacyjnych rozwiązań i narzędzi opartych o WoM marketing w celu optymalizacji i usprawniania działań związanych z marką firmy. Nasz Brand Szybkie fakty Brand brenewal

Bardziej szczegółowo

zaprasza do współpracy!

zaprasza do współpracy! GRAPHICLAB OFERTA Graphic Lab profesjonalne studio graficzne zaprasza do współpracy! Projektowanie tym zajmujemy się na co dzień. Doświadczenie zdobyliśmy pracując między innymi z takimi markami jak Audi,

Bardziej szczegółowo

ELEKTRONICZNY PLAKAT W RETAIL

ELEKTRONICZNY PLAKAT W RETAIL ELEKTRONICZNY PLAKAT W RETAIL Zastosowanie nowoczesnych multimedialnych monitorów w punktach sprzedaży to nie tylko estetyka i nowoczesny wizerunek. Badania dowodzą, że elektroniczna komunikacja wizualna

Bardziej szczegółowo

Efektywny wymiar. Nie zmieniamy rzeczywistości, tworzymy ją. w marketingu.

Efektywny wymiar. Nie zmieniamy rzeczywistości, tworzymy ją. w marketingu. Efektywny wymiar marketingu Nie zmieniamy rzeczywistości, tworzymy ją Scaleeffect to nowoczesne spojrzenie na marketing. Jesteśmy agencją bez kompleksów, która nie podąża utartymi przez innych ścieżkami,

Bardziej szczegółowo

Podrobione jest kradzione. Czy Polacy są oryginalni? : Brief

Podrobione jest kradzione. Czy Polacy są oryginalni? : Brief Podrobione jest kradzione. Czy Polacy są oryginalni? : Brief Brief.pl / Aktualności Superbrands, międzynarodowa organizacja działająca na rzecz brandingu, wspólnie z Agencją Communication Unlimited, zainicjowały

Bardziej szczegółowo

INSPIRE DESIGN 80 & 60

INSPIRE DESIGN 80 & 60 INSPIRE DESIGN 80 & 60 www.veliro.com - WYKOŃCZENIE W KAMIENIU Unikalne wykończenie inspirowane naturą. Kamień to naturalny, piękny i przyjazny człowiekowi materiał do wykańczania wnętrz. Doskonale komponuje

Bardziej szczegółowo

Analiza i interpretacja. Wykład przygotowujący do konkursu Do czterech razy sztuka! Autor: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

Analiza i interpretacja. Wykład przygotowujący do konkursu Do czterech razy sztuka! Autor: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk Analiza i interpretacja Wykład przygotowujący do konkursu Do czterech razy sztuka! Autor: Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk Jednofigurowa Kompozycja Zamknięta Dynamiczna Perspektywa Kolorystyka Światłocień

Bardziej szczegółowo

TWOJA PRZESYŁKA NIE MUSI WYGLĄDAĆ POSPOLICIE MAMY NA TO SPOSOBY. Kontakt: Paulina Moder: 606 806 950 Michael Banaszczyk: 602 778 599

TWOJA PRZESYŁKA NIE MUSI WYGLĄDAĆ POSPOLICIE MAMY NA TO SPOSOBY. Kontakt: Paulina Moder: 606 806 950 Michael Banaszczyk: 602 778 599 Kontakt: Paulina Moder: 606 806 950 Michael Banaszczyk: 602 778 599 Połączyła nas pasja do marketingu bezpośredniego Jako największy producent przesyłek direct mail w Polsce, zajmujemy się kompleksowym

Bardziej szczegółowo

DEKORACYJNE PŁYTY BOCZNE

DEKORACYJNE PŁYTY BOCZNE INSPIRE DESIGN 80 system profili na wymiar www.veliro.com Profil oświetleniowy INSPIRE DESIGN wyróżnia się unikalną możliwością dostosowania wykończenia bocznych powierzchni dekoracyjnych do wystroju pomieszczenia

Bardziej szczegółowo

- MARKETING W SEKTORZE NIERUCHOMOŚCI -

- MARKETING W SEKTORZE NIERUCHOMOŚCI - DESIGN COMPANY DESIGN COMPANY - MARKETING W SEKTORZE NIERUCHOMOŚCI - - Prezentacja ogólna firmy - www.mediaprojectgroup.com Media project group Agencja Interaktywna Media Project Group Oferta skierowana

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu. Prozopagnozja. wrażenie sensoryczne a percepcja. wrażenia sensoryczne i percepcja

Plan wykładu. Prozopagnozja. wrażenie sensoryczne a percepcja. wrażenia sensoryczne i percepcja Plan wykładu (1) rozróżnienie wrażeń sensorycznych i percepcji Psychologia procesów poznawczych: percepcja, język, myślenie wrażenie sensoryczne a percepcja W 3 dr Łukasz Michalczyk (2) wprowadzenie do

Bardziej szczegółowo

Dwie marki, jeden silny partner: OKT

Dwie marki, jeden silny partner: OKT Produkty dla dzieci Dwie marki, jeden silny partner: OKT Jako producent artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych firma OKT oferuje swoim partnerom i klientom funkcjonalne i praktyczne produkty

Bardziej szczegółowo

Tworzenie elementów prezentacji (1) TEKST

Tworzenie elementów prezentacji (1) TEKST TECHNIKI PREZENTACJI P R Z Y G O T O W A N I E P R E Z E N T A C J I M Ó W I O N E J Tworzenie elementów prezentacji (1) TEKST Techniki Prezentacji 1 Instytut Telekomunikacji PW Cechy wystąpienia (1) rzeczowość

Bardziej szczegółowo

Magicus Fragrance. "Stymulowania Klientów, Gości oraz Pracowników do pozytywnych 1 doświadczeń"

Magicus Fragrance. Stymulowania Klientów, Gości oraz Pracowników do pozytywnych 1 doświadczeń Magicus Fragrance My dzielimy się naszą unikatową wiedzą o tym innowacyjnym rozwiązaniu i podpowiadamy co należ wiedzieć na temat: "Stymulowania Klientów, Gości oraz Pracowników do pozytywnych 1 doświadczeń"

Bardziej szczegółowo

Promocja w marketingu mix

Promocja w marketingu mix Promocja w marketingu mix Promocja Promocja- jest procesem komunikowania się przedsiębiorstwa z rynkiem i obejmuje zespół środków, za pomocą których przedsiębiorstwo przekazuje na rynek informacje charakteryzujące

Bardziej szczegółowo

Interaktywne formy promocji & reklamy. Trzeba działać aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną

Interaktywne formy promocji & reklamy. Trzeba działać aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną Interaktywne formy promocji & reklamy Trzeba działać aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną 1 Agenda Kim jesteśmy O epromer Interaktywny epr Czym się zajmujemy Model współpracy Nasze doświadczenie

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KONIECPOLU

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KONIECPOLU BIZNESPLAN Pełna nazwa szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KONIECPOLU Miejscowość KONIECPOL 1. Krótki opis celu i charakteru przyszłej działalności a. czego dotyczy przedsięwzięcie Nasze przedsięwzięcie

Bardziej szczegółowo

C O M M U N I C A T I O N. Szanse i drogi. dobrej współpracy

C O M M U N I C A T I O N. Szanse i drogi. dobrej współpracy Szanse i drogi dobrej współpracy Stwarzanie nowych perspektyw Witamy w M.A.D. agencji nowych szans. Szanse przez partnerstwo M.A.D. jest niezależną i samodzielną agencją marketingu i reklamy, która od

Bardziej szczegółowo

Budowanie marki salonu beauty

Budowanie marki salonu beauty Budowanie marki salonu beauty Czym jest marka? Klient dokonując zakupu danej usługi czy produktu, kupuje przede wszystkim zadowolenie wynikające ze swojego zakupu. Zatem marka jest wartością, która przekłada

Bardziej szczegółowo