II. Wydawnictwo Tipi i Akwe;Press. 1.Historia powstania magazynów Tawacin i Native Americas

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "II. Wydawnictwo Tipi i Akwe;Press. 1.Historia powstania magazynów Tawacin i Native Americas"

Transkrypt

1 II. Wydawnictwo Tipi i Akwe;Press 1.Historia powstania magazynów Tawacin i Native Americas 1.1 Tawacin - historia powstania Tipi jest wydawnictwem, które zajmuje się tematyką związaną z narodami tubylczymi obu Ameryk. Jego główną pozycją jest kwartalnik pt. Tawacin, ukazujący się w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Powstał piętnaście lat temu, jesienią 1985r. w Poznaniu. Nie był oficjalnie zarejestrowany. Pomysł narodził się w głowach trzech zafascynowanych historią Indian członków Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian Wiesława Karnabala, Marka Maciołka i Marka Nowocienia. Pierwszy czarno biały numer Tawacinu, z nienajlepszą grafiką i na marnym papierze był przedmiotem dumy młodych fascynatów. Na jego okładce znalazł się szejeński wódz, który jak się później okazało był jednym z największych indiańskich pechowców. Uznano to za złą wróżbę dla nowego magazynu. Powielane na ksero ilustracje i grafiki były bardzo złej jakości, a teksty skierowane jedynie dla wąskiej grupy, wtajemniczonych odbiorców. Znajdowały się tam opisy spotkań indianistycznych, adresowane do poszczególnych członków Ruchu Przyjaciół Indian informacje, aluzje i życzenia. Wiele ówczesnych ilustracji jak i tekstów, nie mogłoby się ukazać we współczesnym Tawacinie. Problem stanowiłaby autoryzacja. Od tego czasu wydawcy przebyli długą drogę. Zmieniła się nie tylko szata graficzna, ale przede wszystkim treść Kwartalnika. Od 1992 roku Tawacin ukazuje się jako jedyny ogólnopolski, indianistyczny periodyk (ISSN ).

2 Tawacin źródło: Tawacin 4/2000 W 1999 z okładki zniknął dopisek Pismo Przyjaciół Indian. Z okładki zniknął głównie, dlatego, że denerwowało mnie określenie Tawacinu mianem

3 pisemka, czy zinu. Tawacin był zinem, ale do 15 numeru, gdy przestaliśmy go odbijać na ksero i przeszliśmy na druk 1 tłumaczy Marek Maciołek, wydawca Tawacinu. W każdym numerze znajdują się artykuły dotyczące różnych aspektów tubylczych kultur, historii i duchowości. Wszystkie materiały są publikowane w zgodzie z przepisami prawa autorskiego, co nie jest łatwym zadaniem. Często wydawcy są zmuszeni to rezygnacji z interesujących tekstów lub zdjęć. Jest to jeden z atrybutów, który wpływa pozytywnie na opinie pisma u potencjalnych autorów. Nikt nie chce okradać lub oszukiwać Indian, tłumacząc ich teksty bez wyraźnej zgody. Celem pisma jest przybliżenie czytelnikom prawdziwego wizerunku współczesnych Indian obu Ameryk, dlatego też w Tawacinie wypowiadają się zarówno sami Indianie, jak i ludzie interesujący się ich kulturą. Pozwala to zwalczyć istniejące stereotypy i podnieść poziom wiadomości innych nacji o tych narodach. Bohaterem magazynu jest Indianin, jego życie, problemy jak i historia i tradycja. Tawacin początkowo był wzorowany na najsłynniejszym magazynie indiańskim Akwesasne Notes. Dotyka problemów nie tylko powszechnie znanych Indian Ameryki Północnej, ale także innych narodów tubylczych tj. Aborygenów czy ludów Ameryki Południowej. Do tej pory jest również związany z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian, choć jego tematyka coraz rzadziej pojawia się na łamach stron magazynu. Coraz częściej obecność Ruchu ogranicza się do ogłoszeń o imprezach z przymiotnikiem indiańskie. Nie aprobuję niektórych przejawów działalności Ruchu, nie odpowiada mi dominująca linia jego rozwoju, tzn. położenie głównego nacisku na widowiskowość, na przebieranie się. Ruch powstał m.in. po to, aby przeciwstawiać się stereotypom o Indianach i propagować rzetelną informację. Dziś ci sami ludzie popierają stereotyp strojnego w pióropusz czerwonoskórego 2. Tawacin jest silną alternatywą tej dominującej linii. Obecnie Tawacin doczekał się swojej internetowej wersji, w której można znaleźć zarówno fragmenty niektórych tekstów jak i najnowsze wiadomości z świata Indian Historia powstania Native Americas NATIVE AMERICAS Hemispheric Journal of Indigenous Issues 1 My też jesteśmy tubylcami, Tawacin nr 2, 2000, str Tamże, str (2003)

4 Native Americas jest wielokrotnie nagradzaną publikacją wydawnictwa Akwe:kon Press, działającego przy Uniwersytecie Cornell w Nowym Jorku. Wiąże się on z programem nauczania dotyczącym Indian amerykańskich (American Indian Program). Magazyn Native Americas powstał w 1984 roku z inicjatywy małej, kreatywnej grupy Indian prowadzonej przez Tima Johnsona, z pochodzenia Mohawka, który jest jednym z edytorów magazynu. Jose Barreiro (obecny wydawca) oraz Tim Johnson są dziennikarzami doświadczonymi w tematach dotyczących narodów tubylczych. Barreiro był założycielem Native Americans Journalists Association (Stowarzyszenie Dziennikarzy Tubylczych), natomiast Johnson pierwszym wydawcą informacji tubylczych w Nowym Jorku. Pomysł założenia własnego magazynu powstał dzięki nowo otwartemu kierunkowi studiów na Cornell Uniwersity. Celem Native Americas jest przekazywanie informacji na temat wydarzeń, które w największym stopniu wpływają na życie Indian. Dotyka spraw takich jak: kasyna, podatki i polityka federalna USA, ekonomia, ochrona środowiska itp. Oprócz tego magazyn przedstawia regionalne tendencje oddziałujące na życie Indian w Brazylii, Meksyku, Kanadzie i innych państwach, w których Indianie żyją, pracują i walczą, aby utrzymać swoją ziemię, prawa, wolność i wartości kulturowe. Native Americas oddaje wierny obraz życia współczesnych Indian, tworząc go na bazie tradycji i kultury. Akwe:kon Press wydaje około 6000 egzemplarzy każdego numeru Native Americas. Ta liczba znacznie wzrasta, nawet do egzemplarzy, dla numerów specjalnych. Pismo ukazuje się dzięki dotacjom, jego roczny budżet wynosi około $120, Dzięki temu, że czynnie wspiera różnego rodzaju przedsięwzięcia i akcje, angażuje się w znaczące projekty społeczne w USA, Kanadzie, Gwatemali i Kubie, często dostaje dodatkowe wsparcie finansowe, które pozwala zwiększyć nakład danego numeru. 4 Wg danych od wydawcy Jose Barreiro. Większość środków pochodzi z fundacji: John D. i Catherine T, ok $ od fundacji Ford.

5 Native Americas i Akwe:kon Press to coś więcej niż słowa na papierze twierdzi wydawca. 5 To również pewnego rodzaju warsztaty, które stwarzają strategie i plany rozwoju społeczeństwa tubylczego. Celem Native Americas i jego wydawnictwa jest rozpowszechnianie użytecznych informacji i kontaktów pomiędzy ludźmi zajmującymi się podobnymi problemami. I tak na przykład: w Gwatemali Akwe:kon Press jest doradcą w sprawach odzyskania ziemi społeczności Maya Oeqchi. Wydawnictwo pomaga pozyskiwać środki finansowe i korzystać z komunikacji sieciowej w projektach dotyczących ziemi narodów tubylczych. Jesienią roku 2001 Akwe:kon Press zorganizowało forum, które zebrało wielu tubylczych przywódców, nauczycieli, młodzież i członków różnych plemion. Omawiano trendy i zmiany zachodzące w społeczności tubylczej w XXI w. Wszystkie prezentacje ukazały się na stronach Native Americas. Sam magazyn zdobywa wiele nagród za całokształt i swoją działalność. Najbardziej prestiżową nagrodą jest nagroda NAJA (Native Americans Journalists Association). W 1998 Native Americas doczekało się swojej elektronicznej wersji Native Americas Online, projektowanej przez Brendan White. 6 Nowy zasięg podniesie naszą zdolność pozyskiwania szerszego grona odbiorców. Bardziej niż słowa na papierze, Native Americas jest centrum informacji o narodach tubylczych. 7. Wersja internetowa pisma zawiera te same działy, co drukowana tzn. Hemispheric Digest, Indigenous Rights Watch i Public Eye. Native Americas jest magazynem, który wciąż się rozwija. Do współpracy zaprasza głównie tubylczych dziennikarzy, badaczy i naukowców. 5 Wywiad własny. 6 (2003) 7 Jose Barreiro, Cornell University News.

6 Konferencja Native Americas Millenium : José Barreiro (środek), Maekiew (po lewej) i Ali El- Issa, syn i mąż znanej indiańskiej aktywistki Ingrid Washinawatok, która została zabita w Kolumbii w Native Americas poświęcił jej w 1999 wydanie letniego numeru Washinawatok. Źródło: dzięki uprzejmości Akwe:kon Press. Nigdzie indziej nie można znaleźć tak wpływowego i nasiąkniętego wiedzą czasopisma Wilma Mankiller była przywódczyni Czirokezów 8 2. Etymologia tytułów Zarówno tytuły magazynów jak i nazwy wydawnictw ściśle wiążą się z narodami tubylczymi. Wskazują na charakter i treść obu kwartalników. Nazwy Akwe:kon oraz Tawacin pochodzą z języków indiańskich, Tipi oraz Native Americas łącza się kulturą i miejscem zamieszkania rdzennych ludów Ameryki. Pomysł na Native Americas narodził się w wśród kreatywnej grupy Indian prowadzonej przez Tima Johnsona. Tim Johnson, z pochodzenia Mohawka jest obecnie jednym z edytorów magazynu. Nazwa Native Americas odnosi się zarówno do położenia geograficznego jak i populacji Indian. Wielu członków plemion lubi być nazywana mianem tubylczych amerykanów (Native Americans), co w ich mniemaniu podkreśla ich pochodzenie z północnej części kontynentu. Takie połączenie też pomaga uniknąć pomyłek z mieszkańcami Indii, którzy w języku angielskim również nazywani są Indians. Innym określeniem tubylców z języka angielskiego jest Amerindian używane głównie przez etnologów i antropologów. Te terminy jednak ściśle kojarzą się z mieszkańcami Ameryki Północnej. Kwartalnik Native Americas zajmuje się tematyką ludności obu kontynentów, stąd powstał pomysł skierowania 8 Patrz: przypis 68.

7 uwagi na terytoria, ziemię nawet niebędącą w rękach Indian niemniej jednak ściśle wiążąca się z nimi. W tym sensie ziemia ta zawsze pozostanie własnością tubylców nawet, jeśli będą oni związani jedynie duchowo. Tak więc nazwa Native Americas pokrywa całość zachodniej półkuli, nie zwracając większej uwagi na zróżnicowanie ze względu na granice państw czy północnej a południowej części kontynentu. Termin Americas pochodzi od nazwy Ameryka, z końcówką s, która z jęz. angielskiego wskazuje na liczbę mnogą. Podtytuł, Hemispheric Journal of Indigenous Issues, podkreśla tematykę magazynu na kwestie związane z rdzennymi mieszkańcami półkuli zachodniej. Nazwa wydawnictwa Akwe:kon (A- gway- gon) pochodzi z języka plemienia Mohawków. Jest to jedno słowo mające znaczenie wszyscy z nas ( all of us). Mohawkowie nazywają siebie Kanienkahagen, czyli ludzie z miejsca, z którego pochodzi krzemień. NazwaMohawk pochodzi z rodziny języków algonkińskich, oryginalnie brzmiąca Mohowawog, co znaczy jedzący ludzi. Nazwa ta powstała z względu na ceremonie, w której Mohawkowie spożywali części ludzkiego ciała wierząc, że tym samym absorbują siłę i męstwo ofiary. Rodzina języków algonkińskich obejmuje tereny: Labradoru, Nowej Funlandii, Wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, północne Appalachy, Nizinę Centralną oraz południowa Kanadę. Kwartalnik Tawacin (wym. tałaczin) zapożyczył swój tytuł z języka Siuksów. Język ten należy do rodziny makrofili siouańskiej obejmującej tereny Niziny Centralnej, Płaskowyżu Ozarak, wschodniej części Niziny Zatokowej oraz Wielkie Równiny. Plemię Siuksów (z ang. Siux wymawianego Sue), odnosi się tylko do jednej grupy tubylczych Amerykan mówiącej dialektem z rodziny siouańskiej. Nazwa Siuks wywodzi się z francuskiej wersji nazwy nadanej plemieniu przez wrogów Chippewa (Ojibway) Nadouessioux, które uległo skróceniu do formy Siux. Poprawną nazwą jest nazwa Dakota (wymawiane da-ko-tah), od której również pochodzą nazwy dwóch Stanów Północnej i Południowej Dakoty. Słowo Dakota oznacza sprzymierzeni, sojusznicy. Słowo tawacin oznacza -wola, poznanie, mądrość.

8 2.1 Przykładowe słowa z języka lakockiego źródło: Melissa's Myriad Lakota Language - internet Nazwa wydawnictwa Tipi również pochodzi z języka Siuksów i oznacza dom, chata. Tipi ( tepee) jest to nazwa namiotu używanego głównie przez plemiona zamieszkujące prerie, pokrytego skórą bawołu, często mylonego z wigwamem. Tawacin przez długi okres czasu również posiadał swój podtytuł Pismo Przyjaciół Indian. Dopisek ten jednak niedawno zniknął z okładki. 3. Dziennikarze i czytelnicy 3.1 Dziennikarze i czytelnicy Native Americas jest kolportowane nie tylko wśród studentów, nauczycieli i pracowników Uniwersytetu Cornell, ale także w większości stanów i za granicą USA. Kwartalnie około 8000 numerów zostaje odpłatnie wysyłanych do innych szkół indiańskich, uniwersytetów, bibliotek

9 publicznych, mediów i Kongresu. Grupę czytelników tworzą przede wszystkim studenci, młodzi badacze, nauczyciele, a także przywódcy opinii publicznej, polityczni i kulturowi liderzy, dziennikarze. Są to zarówno członkowie różnych grup tubylczych, jak i biali interesujący się życiem Indian. Czytelnicy jednak nie biorą czynnego udziału w redagowaniu kolejnych numerów. W Native Americas nie pojawiają się rubryki (np. listy od czytelników), w których mogliby przedstawić swoje opinie. Odpowiednikiem bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem może być jedynie słowo wstępne, z reguły pisane przez wydawcę oraz Ostatnie słowo (Last Word), podsumowujące problematykę numeru. Magazyn ten tworzą głównie Indianie. W grupie redaktorów znajdują się: Rebecca Adamson (Czirokez), Carol Cornelius (Oneida), Katsi Cook (Mohawk), Vine Deloria (Lakota), Charlotte Heth (Czirokez), Richard Hill, Sr (Tuscarora), Tim Johnson (Mohawk), Wilma Mankiller (Czirokez), Gerald McMaster (Cree), John Mohawk (Seneka), Victor Montejo (Jacalteco Maya), Noeli Pocaterra de Oberto (Wayuu), Dagnmar Ehrope (Sac and Fox), Dave Warren (Santa Clara Pueblo), Jose Zarate 9 (Quechua). 75% wszystkich tekstów zamieszczonych w Native Americas, w przeciągu ostatnich dwóch lat, to teksty autorów pochodzenia tubylczego, 20% to autorzy amerykańscy a 5% to dziennikarze innych narodowości. 10 Większość tekstów (ok. 40%) to teksty pisane przez stałych współpracowników wydawnictwa i zawodowych dziennikarzy. Rzadko zdarzają się publikacje studentów czy indywidualnych badaczy. Redaktorem naczelnym jest były wydawca Akwesasne Notes Jose Barreiro, urodzony na Kubie w 1948 roku. Barreiro jest również autorem książek o tematyce indiańskiej tj. Indigenous People and Development in the Americas (1992), Indian Roots of American Democracy (1993). Na uwagę zasługuje również Brendan White, Mohawk, który od trzech lat pracuje nad rozszerzeniem rynku docelowego Native Americas i opiekuje się witryną internetową Native Americas Online. White jest jednym z najlepszych studentów Programu Indiańskiego na Uniwersytecie Cornell. Wyróżnił się on biorąc udział studentów programach, zachęcających studentów do powrotu do swoich korzeni i pracy na rzecz narodów tubylczych. Jednym z dziennikarzy, któremu warto poświęcić kilka zdań jest Vine Deloria Jr, Lakota urodzony w 1933r. w Dakocie Południowej. Vine Deloria Jr jest bardzo znana postacią w środowisku indiańskich pisarzy i dziennikarzy. W swoim dorobku posiada ponad dwadzieścia książek mówiących o problemach współczesnych Indian (m.in. American Indian Policy in the twentieth Century). Dzięki doskonałym dziennikarzom Native Americas zdobywa liczne 9 Native Americas, Summer Źródło własne.

10 nagrody np. 9 Media Awards for Journalism 25 września 2001 roku 11. Indywidualną nagrodę dostała Liz Hill, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii news writting. Nagrodzony został jej artykuł opublikowany w jesiennej edycji Native Americas "The Green and the Red: A Third Party Magnet in the Political Landscape," mówiący o kampanii Nader/La Duke podczas wyborów prezydenta w 2000r. Valerie Taliman otrzymał dwie nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy za artykuły opublikowane w jesiennym numerze Native Americas (artykuł Native Nations and the Politics of 2000: Platforms for Indian Country, Winona: Why She Runs? ) Artykuły Talimana to ważny egzamin politycznej areny i wzrastającego na niej udziału Indian. Równie ważnymi postaciami dla Native Americas są Bill Weinberg (współpracownik) Mar Perez (odpowiedzialny za nakład) i wielu innych. Tawacin dostępny jest w sieci Empiku w całej Polsce a także w drodze prenumeraty zarówno krajowej jak i w USA. Czytelnikami Tawacinu początkowo byli jedynie członkowie PRPI i PSPI, obecnie jednak magazyn zdobył wielu czytelników niezwiązanych ze środowiskiem polskich indianistów. Publiczność tworzą ludzie w różnym wieku, interesujący się kulturą narodów tubylczych. Często są to hobbiści, studenci, doktoranci, w większości Polacy. Czytelnicy biorą czynny udział w tworzeniu Tawacinu. Pojawiają się listy do redakcji (6,5% tekstów w latach 2000/2001), bezpośredni zwrot redakcji do czytelników (8.6%) 12 i sprawozdania z życia PRPI. 25% artykułów w przeciągu lat 2000/2001 dotyczyło działania różnych organizacji, w większości PRPI i PSPI. Często autorami tekstów są czytelnicy. Jednak zadaniem Tawacinu jest zainteresować tematyką indiańską, jak najszersze grono odbiorców spoza Ruchu. Aby było to możliwe teksty muszą być urozmaicone od łatwo przyswajalnych, historycznych faktów po skomplikowane problemy Indian dnia dzisiejszego. Zainteresowanie tak zróżnicowanej grupy czytelniczej nie jest łatwym zadaniem. Tawacin nie może się skupić podobnie jak Native Americas na problemach współczesnych Indian, gdyż przeciętny czytelnik nie będzie w stanie ich zrozumieć, nie znając elementów historii. W ostatnich latach odezwały się głosy, że Tawacin staje się zbyt trudny do zrozumienia dla odbiorcy niezwiązanego z Ruchem lub dopiero wchodzącego w tematykę indiańską. Redaktorem naczelnym Tawacinu jest Marek Maciołek, jego zespół tworzą: Marek 11 (2002). 12 Badania własne za pomocą klucza kategoryzacyjnego.

11 Nowocień, Mariusz Kairski, Wiesław Karnabal. Stale współpracują: Roman Bala, Marek Cichomski, Arkadiusz J.Kilanowski, Dariusz R. Kachlak, Beata Skwarska i wielu innych. 13 Autorami tekstów Tawacinu są w większości (78% w przeciągu lat 2000/2001) Polacy, a zaledwie 6% (w odróżnieniu do Native Americas) tekstów to dzieła Indian. 14 Prawie 27% artykułów to tłumaczenia z języków obcych. Większość autorów tekstów to dziennikarze i indywidualni badacze, 14% autorów to naukowcy, a 13% to studenci. Za to 36% artykułów to teksty pisane przez przypadkowych autorów, a 32% przez stałych współpracowników. 15 Obydwa magazyny mają zupełnie inną publiczność, ale przyświeca im podobny cel: jak najpełniejsza informacja dotycząca narodów tubylczych i przełamanie pewnych stereotypów panujących wśród obu badanych grup. Opierają się na nieistniejącym już Akwesasne Notes. Można w nich znaleźć teksty tych samych autorów m.in. Vine a Delorii Jr czy Harvey a Ardena. 3.2 Polski Ruch Przyjaciół Indian i Stowarzyszenie Przyjaciół Indian jako nierozłączna część Tawacinu. Tawacin jest silnie związany z Ruchem Przyjaciół Indian oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Indian w Polsce. Większość czytelników, redaktorów, autorów tekstów aktywnie współpracuje z tymi dwoma grupami. 13 Źródło: Tawacin, okładka. 14 Badania własne. 15 Badania własne.

12 PSPI logo źródło: (2002) Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian jest ogólnopolską organizacją społeczną, skupiającą osoby zainteresowane w sposób poważny, choć nieprofesjonalny różnorodnymi aspektami życia tubylczych mieszkańców obu Ameryk oraz ich związkami z naszym krajem i kontynentem. Siedzibą władz PSPI (zarejestrowanego początkowo w Białymstoku) jest Warszawa, a swoją działalność - mimo braku lokalu biurowego, archiwum, pracowników etatowych itp. - prowadzi ono w całym kraju i - okazjonalnie - za granicą. Członkiem zarejestrowanego wiosną 1990 roku Stowarzyszenia może zostać każdy, kto w sposób trwały i systematyczny interesuje się jedną z dziedzin życia Indian, poczuwa się do pewnej wspólnoty duchowej z tubylczymi Amerykanami i innymi ich miłośnikami oraz wyrazi chęć aktywnego uczestniczenia w działaniach PSPI. 16 Założenie Stowarzyszenia ściśle wiąże się z organizacją indiańskiego Świętego Biegu w 1990r. na trasie z Londynu do Moskwy. Celem Biegu jest popularyzowanie idei wzajemnego zbliżenia ludzi różnych kultur i religii oraz zdrowego życia w pokoju i harmonii ze środowiskiem. Od tamtej pory członkowie i sympatycy Stowarzyszenia uczestniczą indiańskich opartych na indiańskich tradycjach i ideach biegach sztafetowych w Ameryce Pn., Azji i Europie. W 1992 roku - w "Świętym Biegu" z Alaski do Arizony, w 1994 roku w środkowoeuropejskim "Biegu Przyjaźni Narodów" przez Polskę, Niemcy, Czechy i Słowację, w 1995 roku - w "Świętym Biegu" przez Japonię i w roku 1996 liczącym 2500 km Biegu Wolności dla Leonarda Peltiera i Ludów Tubylczych" ze Zdzieszowic do Genewy. 16 Według statutu PSPI, (2003).

13 Logo Świętego Biegu Źródło: (2003) Biegli Francuzi, Niemcy i Słowacy (po drodze dołączyli też biegacze z Austrii, Czech, Szwajcarii...) - członkowie rozmaitych grup poparcia Indian. Biegło dwudziestu Polaków - wszyscy sprawdzili się jako biegacze, delegaci i przyjaciele (blisko połowa na całej trasie). Towarzyszyli im tubylczy delegaci z Ameryki - Wyspy Żółwia. Na zaproszenie Bernda Damischa, europejskiego koordynatora Biegu Wolności, przybyło ich ostatecznie czterech: - Jay Mason, Mohawk o mocnym głosie, postawny budowniczy drapaczy chmur z Toronto, przedstawiający się swoim irokeskim imieniem - Tonondahare (Wysoka Biała Sosna Stojąca Na Wzgórzu Z Korzeniami Wrośniętymi Głęboko W Ziemię), - Jose Morales, delegat narodu Majów z rozdartej wojną domową Gwatemali, zakładający we Francji fundację na rzecz indiańskich sierot, - Ammon Russell, Dine (Nawaho) z dewastowanego przez górnicze koncerny Big Mountain w Arizonie, delegat Komitetu Obrony Leonarda Peltiera, uczestnik wielu Biegów (m.in. w 1990 r. w Polsce i wiosną 1996 r. w USA), - Daniel Zapata, Chicano/Chichimeca z Kalifornii, indiański ekolog, świetny mówca, dumny ze swego kulturowego dziedzictwa potomek Azteków. Sztafeta Biegaczy pokonała ponad 2500 km, z tego 350 w Polsce. Właśnie po to, aby było możliwe zorganizowanie Biegu w Polsce i zaproszenie indiańskich gości, musiało zaistnieć formalnie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian. PSPI współpracuje z członkami tworzonych przez polskich indianistów klubów, zespołów i grup lokalnych i tematycznych - uczestnikami istniejącego od połowy lat 70, nieformalnego Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian (PRPI) oraz z twórcami Tawacinu.

14 Obecnie PSPI nieco zanikło w życiu polskich indianistów. Dzięki Tawacinowi wielbiciele Indian skupili się w jeszcze nie zarejestrowanym formalnie PRPI. Coraz aktywniej uczestniczą w propagowaniu kultury indiańskiej i walce ze stereotypami. Co roku, od powstania Ruchu organizowane są tzw. Zloty, umożliwiające członkom (i nie tylko) wymianę informacji oraz spędzenie kilku dni w atmosferze tipi i muzyki indiańskiej. Stały się one z czasem coraz większymi i bardziej złożonymi przedsięwzięciami organizacyjnymi. Przez ćwierć wieku liczba zlotowych tipi wzrosła blisko stukrotnie, a liczba ich mieszkańców - dziesięć razy! Już ponad ćwierć wieku Ruch - i jego zloty - ulegają rozmaitym przemianom. Po części jest to efekt świadomych działań i planów, po części - skutek zmian w świecie. Nie wszystkie te zmiany można dostrzec czy zrozumieć. Młodszym uczestnikom brak doświadczenia, cierpliwości i zrozumienia dla tradycji, starszym - świeżości spojrzenia, otwartości, radości z życia "po indiańsku". Jednak jednym i drugim - przynajmniej w większości i od czasu do czasu - wciąż zależy na tym, by zloty pozostały Świętem Polskich Indianistów. Ale jedni i drudzy muszą też liczyć się z tym, że nie dla wszystkich już zloty pozostają najważniejszą imprezą w roku. Że ani (nie)uczestnictwo w zlocie nie jest dowodem (nie) przynależności do Ruchu, ani też identyfikowanie się z PRPI nie jest jedyną dopuszczalną formą kroczenia po "indiańskich ścieżkach". Ruch jest organizacją nieformalną, poprzez to kontakty między nami przez wiele lat były utrudnione. Takim głównym miejscem, w którym się spotykamy, jest Zlot Przyjaciół Indian. Pierwszy raz odbył się na początku 70 lat. Było nas tam wtedy kilkanaście osób, poza tym było jedno Tipi pożyczone od przyjaciół z Czech i było też to wielkie wydarzenie Zlot Przyjaciół Indian 2002 Żródło:www.indianie.eco.pl 17 Tamże, cyt. Dariusz Kachlak Błękitny Wiatr.

15 PRPI nie ogranicza swojej działalności do imprez indianistycznych, organizuje również akcje charytatywne, takie jak: zbiórka maskotek dla dzieci z rezerwatu w Pine Ridge ( wrzesień-grudzień 2000) czy zbiórka ubrań zimowych (wrzesień- grudzień 2001) Po wysłaniu w zeszłym roku rzeczy, już teraz wiemy, że zabawki wywołały uśmiech na twarzach dzieci, ja najczęściej, osobiście, o skutkach tej akcji dowiadywałem się z naszych własnych czasopism indianistycznych oraz od samej Alicji Sordyl, która zainicjowała akcję i wtenczas, jak te paczki nadchodziły do Stanów, przebywała w rezerwacie 18 Niedawno nieodzownym towarzyszem każdego spotkania indianistów stało się podarowane, przez Jamesa Robideau ( Lakota), Zawiniątko. 19 Powinniście szanować wasze własne tradycje i język, dbać o zachowanie piękna waszego kraju. Aby wam w tym pomóc, chcę przygotować dla was Święte Zawiniątko z przedmiotami, które mają przypominać Wam o pięknie tej ziemi i pomagać w zachowaniu jej dla przyszłych pokoleń. Powinniście je szanować, możecie je też sami wzbogacać i upiększać Zawiniątko źródło: (2002) Obecnie PRPI ma w planach sformalizowanie swojej działalności, powrót do organizacji konferencji naukowych z udziałem działaczy indiańskich, na wzór działalności PSPI. Odbywają się burzliwe dyskusje na temat przyszłości grupy. Podczas ostatniego spotkania zainteresowanych, krytycznie oceniono funkcjonowanie Stowarzyszenia, wiążąc to z ograniczonymi możliwościami wspólnego i planowego działania w oparciu o sprecyzowane programy i projekty, brakiem 18 Cyt. Apacz, fragment wywiadu przeprowadzonego z członkami PRPI do filmu Poranna Gwiazda, TV Kraków, Zawiniątko zawinięte w skóry przedmioty mające wartość symboliczną: dla PRPI to m.in. podarowane pióra, kamień w kształcie Polski itp. 20 Fragment wywiadu Jamesa Robideau dla "Tawacinu", maj 2001.

16 wystarczającej otwartości i siły przebicia nielicznej grupy aktywnych członków PSPI, rozproszeniem terytorialnym członków połączonym z niedostatecznym obiegiem informacji oraz brakiem odpowiadającego potrzebom i ambicjom PSPI zaplecza materialnego. Zdaniem większości członków, przy wszystkich dotychczasowych brakach i rozczarowaniach, trudno uznać zrealizowany w 1990 r. pomysł rejestracji Stowarzyszenia za chybiony, jego cele - za zrealizowane, a misję - za wypełnioną. Jednak przy utrzymujących się ograniczeniach wewnątrz PSPI oraz wobec nowych szans działania poza nim narastają uzasadnione wątpliwości, co do możliwości i form skutecznego realizowania celów statutowych Stowarzyszenia w przyszłości. Tawacin jest głównym źródłem informacji o polskich indianistach, choć przez pewien okres wydawał się odcinać od PRPI. Autorzy licznych tekstów zamieszczanych na łamach tego magazynu są mniej lub bardziej zaangażowani w działalność Ruchu. Nie jesteśmy Indianami i nigdy nimi nie będziemy, ja jestem Polakiem i nigdy myślę nie będę Indianinem, nigdy nie będę miał czerwonej skóry, ale mam, tak jak Indianie, czerwona krew i myślę, że to nas jednoczy Program indiański na Uniwersytecie Cornell Cornell University (2002) Podobnie jak Tawacin związany jest z PSPI i PRPI, Native Americas istnieje dzięki programowi indiańskiemu na Uniwersytecie Cornell. Sponsorowany przez dziekanat wydziałów Agriculture and Life Sciences i College of Human Ecology, powstał w 1981 roku. Misją programu jest rozwój tolerancji i zrozumienia dla tubylczej kultury, umożliwienie indiańskim 21 Cyt. Dariusz Kachlak, Przyjaciele Porannej Gwiazdy TV Kraków, 2002.

17 studentom osiągnięcie wyższego wykształcenia na Uniwersytecie Cornell, rozszerzenie materiałów naukowych wśród indiańskiej społeczności, zachęcanie kadry naukowej do włączania indiańskich wątków w tematy wykładów. Jako multidyscyplinarny program, AIP koordynuje wszelkie zajęcia akademickie, popiera swoich studentów, życie na terenie szkoły i wszelkie publikacje. 22 Program jest sponsorowany m.in. przez Arthur Foundation, Tides Foundation, Seventh Generation Fund, The Bay Foundation, French American Charitable Trust. Wykładowców AIP można znaleźć na wydziałach antropologii, jęz. angielskiego, sztuki, historii, lingwistyki, bogactw naturalnych, rolnictwa...w skład członkowski AIP wchodzą oprócz studentów i kadry naukowej, wydawcy i redaktorzy Native Americas. AIP ściśle współpracuje z wydziałem Agriculture and Life Sciences (CALS). Historia AIP i jego współpracy z CALS sięga już początków dwudziestego wieku, kiedy Erl Bates, uparty doktor i aktywista założył kampanię naciskającą na stan Nowy Jork i rząd federalny do spełnienia warunków traktatów z Konfederacją Irokeską. W ten sposób dr Bates, wykładowca Uniwersytetu Cornell, w 1920r., wraz z $ funduszu uzyskanego od rządu Nowego Jorku, został mianowany agentem służącym plemieniu Irokezów. Przez następne dwie dekady Bates wprowadził dynamiczny i efektywny program ekonomiczny i agrokulturalny wśród Irokezów. Farmerzy z tej społeczności kształcili się na krótkich kursach uniwersytetu Cornell. Po drugiej wojnie światowej Program Indiański zaczął zanikać, aż w 1960 roku zupełnie się rozpadł. Jednak kilku Indian wciąż uczęszczało do College u Agrokultury. W 1975 roku przywódcy Irokezów, wykładowcy, administratorzy i indiańscy studenci Uniwersytetu Cornell zaprojektowali i założyli program, formalnie wprowadzony w życie w 1983 roku. Wtedy dziekan honorowy David Call, najsilniejszy propagator indiańskiej edukacji na Cornell u, zgromadził wszelkie dostępne fundusze, aby ich wspomóc. Skutkiem tych działań jest silny związek dzisiejszego AIP z CALS. 23 Początkowo AIP skupił się na rekrutacji indiańskich studentów i udzielaniu im pomocy w osiągnięciu wykształcenia. W ostatniej dekadzie AIP ukończyła setka Indian. Liczba studentów nie jest jednak jedynym wyznacznikiem sukcesu AIP. Innym, równie ważnym zobowiązaniem jest pomoc lokalnej i globalnej społeczności indiańskiej poprzez edukację studentów, zapewnienie usług i przyjaznego środowiska, które pozwolą im osiągnąć sukces i powrót do domu, jako działaczom kompetentnym i gotowym do pomocy rodakom. Działanie to nazwano filozofią pełnego kręgu ( Full Circle philosophy). Aby wypełnić Full Circle, AIP składa się z trzech elementów: Ø usługi dla studentów ( nabór i wsparcie), Ø programu akademickiego dla studiów indiańskich( American Indians Studies), 22 Status AIP, dzięki uprzejmości AIP. 23 Czerwiec Materiały uzyskane od Cornell University.

Media w procesie kształtowania wspólnot lokalnych

Media w procesie kształtowania wspólnot lokalnych Media w procesie kształtowania wspólnot lokalnych Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Kielce 2009 Media w procesie kształtowania wspólnot lokalnych Wydawca: Urząd Marszałkowski Województwa

Bardziej szczegółowo

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego

Klubu Europejskiego. Przewodnik Szkolnego Przewodnik Szkolnego Klubu Europejskiego PUBLIKACJA WSPÓŁFINANSOWANA PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ PUBLICATION SUPPORTED

Bardziej szczegółowo

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE NA PRZYKŁADZIE FIRMY TURYSTYCZNEJ TRAVELER

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE NA PRZYKŁADZIE FIRMY TURYSTYCZNEJ TRAVELER Uniwersytet Gdański Wydział Ekonomiczny Ewa Wrona Numer indeksu: 156256 KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE NA PRZYKŁADZIE FIRMY TURYSTYCZNEJ TRAVELER Praca licencjacka napisana w Zakładzie

Bardziej szczegółowo

Optymalizacja funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendacje innowacyjnego programu szkoleniowego.

Optymalizacja funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendacje innowacyjnego programu szkoleniowego. Łukasz Hajduk Optymalizacja funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendacje innowacyjnego programu szkoleniowego. Badania prowadzone w ramach projektu Wiedza, Praktyka, Kadry

Bardziej szczegółowo

W numerze. KONKURS Z NAGRODAMI - szczegóły str. 2. My się zimy nie boimy... 5 6-7 8-9 10 28-29

W numerze. KONKURS Z NAGRODAMI - szczegóły str. 2. My się zimy nie boimy... 5 6-7 8-9 10 28-29 Tu jest miejsce na tytuł Miesięcznik Akademii Ekonomicznej w Krakowie, styczeń 2006 KONKURS Z NAGRODAMI - szczegóły str. 2 5 6-7 8-9 10 28-29 W numerze 32 Złota Księga 80-lecia Szwajcarski partner Pod

Bardziej szczegółowo

Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Management and Communication

Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Management and Communication Seria: Prace Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Studies of the Faculty of Management and Communication KOMITET REDAKCYJNY: Andrzej Stanisław Barczak (redaktor naukowy), Krystyna Bednarska-Ruszajowa,

Bardziej szczegółowo

erasmus mundus poradnik administratora wspólnych studiów

erasmus mundus poradnik administratora wspólnych studiów erasmus mundus poradnik administratora wspólnych studiów Współpraca przy realizacji projektu: Anna Bielecka, Beata Skibińska Zespół Programów Erasmus, Erasmus Mundus, Tempus, Eksperci Bolońscy Fundacja

Bardziej szczegółowo

S p i s t r e, s c i OD REDAKCJI

S p i s t r e, s c i OD REDAKCJI AKTUALNOŚCI S p i s t r e, s c i Szkoły promujące zdrowie, Bezpieczne ferie zimowe 4 Otwarta szkoła, Spotkanie ministrów, European Language Label 5 WYWIAD Sławomir Iwasiów Inności można nie zauważyć. Rozmowa

Bardziej szczegółowo

MEDIA RELATIONS PROMOCJA NAUKI I INSTYTUCJI BADAWCZYCH W MEDIACH W POLSCE I EUROPIE

MEDIA RELATIONS PROMOCJA NAUKI I INSTYTUCJI BADAWCZYCH W MEDIACH W POLSCE I EUROPIE MEDIA RELATIONS PROMOCJA NAUKI I INSTYTUCJI BADAWCZYCH W MEDIACH W POLSCE I EUROPIE dr Joanna Pruchnicka Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa im. J. Dietla w Krakowie Media to jeden z kluczowych pośredników

Bardziej szczegółowo

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

N E W S L E T T E R R. 9: 2011, nr 3 (301) poniedziałek, 17 stycznia 2011 roku

N E W S L E T T E R R. 9: 2011, nr 3 (301) poniedziałek, 17 stycznia 2011 roku N E W S L E T T E R R. 9: 2011, nr 3 (301) poniedziałek, 17 stycznia 2011 roku KONFERENCJE NAUKOWE i BRANŻOWE z a p o w i e d z i Prawo sportowe i turystyczne między regulacją a deregulacją ogólnopolska

Bardziej szczegółowo

W drodze na międzynarodowy rynek high-tech

W drodze na międzynarodowy rynek high-tech Magazyn dystrybuowany jest bezpłatnie nr 1/2013 ISSN 1897-1539 W drodze na międzynarodowy rynek high-tech Wywiad z Markiem Borzestowskim, partnerem w Giza Polish Ventures Projekt Łowcy Biznesu zakończony

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIOWNIK PROMOCYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

NARZĘDZIOWNIK PROMOCYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NARZĘDZIOWNIK PROMOCYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH Autorzy: Magdalena Filipowska, Mariusz Juszczyk, Emil Nagalewski, Dariusz Stawik, Urszula Szwed, Wacław Wrana Redakcja: Emil Nagalewski Wydawca: Centrum

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Organizacja Pożytku Publicznego 0000116594

SPIS TREŚCI. Organizacja Pożytku Publicznego 0000116594 Koordynatorka wydania: Justyna Januszewska Nadzór merytoryczny: Bolesław Rok Redakcja: Justyna Januszewska Iwona Kuraszko Współpraca: Ewa Albińska Joanna Bruszewska Przemysław Oczyp Mirella Panek-Owsiańska

Bardziej szczegółowo

Kampania społeczna raport z przebiegu kampanii i rekomendacje na przyszłość

Kampania społeczna raport z przebiegu kampanii i rekomendacje na przyszłość Kampania społeczna raport z przebiegu kampanii i rekomendacje na przyszłość Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego

Bardziej szczegółowo

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA W POWIATACH ZAWIERCIAŃSKIM I MYSZKOWSKIM

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA W POWIATACH ZAWIERCIAŃSKIM I MYSZKOWSKIM AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA W POWIATACH ZAWIERCIAŃSKIM I MYSZKOWSKIM Raport z badań organizacji pozarządowych w roku 2011 Remigiusz Okraska Współpraca: Joanna Walczak, Paulina Markiewicz Zawiercie 2011 Wydawca:

Bardziej szczegółowo

KIERUNEK KULTURA. uwaga na podmioty! red. Wojciech Kłosowski

KIERUNEK KULTURA. uwaga na podmioty! red. Wojciech Kłosowski uwaga na podmioty! KIERUNEK KULTURA uwaga na podmioty! red. Wojciech Kłosowski Mazowieckie Centrum kultury i Sztuki Warszawa 2012 Niniejsza książka ukazuje się w ramach projektu Kierunek Kultura 2012

Bardziej szczegółowo

napisano podczas booksprintu PODZIEL SIĘ SPADKIEM nowe technologie a sektor gl a m

napisano podczas booksprintu PODZIEL SIĘ SPADKIEM nowe technologie a sektor gl a m napisano podczas booksprintu PODZIEL SIĘ SPADKIEM nowe technologie a sektor gl a m napisano podczas booksprintu PODZIEL SIĘ SPADKIEM nowe technologie a sektor glam SPIS RZECZY Prowadzenie i redakcja: Aleksandra

Bardziej szczegółowo

Otwarty rząd w Polsce

Otwarty rząd w Polsce Otwarty rząd w Polsce Otwarty rząd w Polsce Kulisy programu Opengov Otwarty rząd w Polsce. Kulisy programu Opengov. Redakcja: Grzegorz Młynarski Autorzy: Grzegorz Młynarski, Alek Tarkowski, Łukasz Jachowicz

Bardziej szczegółowo

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI

Wrzesień/Październik 2014 Nr 5 SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI 4 SPIS TREŚCI 5 6 SPIS TREŚCI AKTUALNOŚCI 4 Sławomir Iwasiów Falowanie przeszłości 4 WYWIAD 5 Sławomir Iwasiów Jesteśmy coraz bardziej samotni razem Rozmowa z Krzysztofem Łuszczkiem 5 Refleksje

Bardziej szczegółowo

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji BUDOWANIE WIZERUNKU ORGANIZACJI KOMUNIKACJA: JA - ORGANIZACJA - OTOCZENIE WSPÓŁPRACA

Bardziej szczegółowo

DOCENIĆ BIBLIOTEKĘ JaK skutecznie PrOwaDzIĆ rzecznictwo

DOCENIĆ BIBLIOTEKĘ JaK skutecznie PrOwaDzIĆ rzecznictwo DOCENIĆ BIBLIOTEKĘ Jak skutecznie Prowadzić rzecznictwo 1. 1 autorki: Małgorzata Borowska Maja Branka Joanna Wcisło redakcja merytoryczna: Maja Branka redakcja językowa i korekta: Maja Branka Jakub Jedliński

Bardziej szczegółowo

Oko na Białystok Komunikacja w Kompanii Piwowarskiej Rynek w branży IT należy do pracowników

Oko na Białystok Komunikacja w Kompanii Piwowarskiej Rynek w branży IT należy do pracowników marzec (50) 2014 ISSN 2083-5302 W numerze Oko na Białystok Komunikacja w Kompanii Piwowarskiej Rynek w branży IT należy do pracowników A w nim: Zarządzanie zasobami ludzkimi w otoczeniu międzynarodowym

Bardziej szczegółowo

Public Relations w polskiej gospodarce

Public Relations w polskiej gospodarce Public Relations w polskiej gospodarce Raport przygotowany na zlecenie Związku Firm Public Relations Warszawa Grudzień 2004 Spis treści: Wprowadzenie 3 1. Działalność branży PR w Polsce ujęcie teoretyczne

Bardziej szczegółowo

Relacje medialne między organami administracji samorządowej a mediami lokalnymi na przykładzie Ostródy

Relacje medialne między organami administracji samorządowej a mediami lokalnymi na przykładzie Ostródy Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusz Kotarbińskiego Studia podyplomowe Public Relations Monika Kuczyńska Relacje medialne między organami administracji samorządowej a mediami

Bardziej szczegółowo

NAUKA PROGRAMOWANIA W SZKOŁACH. Czas na upgrade?

NAUKA PROGRAMOWANIA W SZKOŁACH. Czas na upgrade? NAUKA PROGRAMOWANIA W SZKOŁACH Czas na upgrade? 2 Spis treści 3_Wstęp 5_Opinie Polaków 8_Dwie kultury Autorzy raportu: Mirosław Filiciak, Kamil Sijko, Alek Tarkowski Projekt graficzny: Paulina Tyro-Niezgoda

Bardziej szczegółowo

Zwyczajni-Niezwyczajni. Karierosfera 2010 (finał) MAJ 2010 RELACJA MEGAWYWIAD POLECAMY: SZCZECIN POMYSŁÓW - CZAS NA TWÓJ INNOWACYJNY BIZNES STRONA 18

Zwyczajni-Niezwyczajni. Karierosfera 2010 (finał) MAJ 2010 RELACJA MEGAWYWIAD POLECAMY: SZCZECIN POMYSŁÓW - CZAS NA TWÓJ INNOWACYJNY BIZNES STRONA 18 POLECAMY: SZCZECIN POMYSŁÓW - CZAS NA TWÓJ INNOWACYJNY BIZNES STRONA 18 MAJ 2010 RELACJA Karierosfera 2010 (finał) MEGAWYWIAD Zwyczajni-Niezwyczajni WYKŁADNIK JEST TEŻ DOSTĘPNY W INTERNECIE! HTTP://WYKLADNIK.WNEIZ.PL

Bardziej szczegółowo

Firma w rodzinie czy rodzina w firmie METODOLOGIA WSPARCIA FIRM RODZINNYCH

Firma w rodzinie czy rodzina w firmie METODOLOGIA WSPARCIA FIRM RODZINNYCH Firma w rodzinie czy rodzina w firmie METODOLOGIA WSPARCIA FIRM RODZINNYCH Firma w rodzinie czy rodzina w firmie METODOLOGIA WSPARCIA FIRM RODZINNYCH Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Warszawa

Bardziej szczegółowo

Strategia kampanii wyborczej

Strategia kampanii wyborczej Od autora Mój podręcznik, pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o marketingu politycznym w Internecie, ma dostarczyć czytelnikowi użytecznych informacji i pomóc w wykształceniu praktycznych umiejętności

Bardziej szczegółowo