II. Wydawnictwo Tipi i Akwe;Press. 1.Historia powstania magazynów Tawacin i Native Americas

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "II. Wydawnictwo Tipi i Akwe;Press. 1.Historia powstania magazynów Tawacin i Native Americas"

Transkrypt

1 II. Wydawnictwo Tipi i Akwe;Press 1.Historia powstania magazynów Tawacin i Native Americas 1.1 Tawacin - historia powstania Tipi jest wydawnictwem, które zajmuje się tematyką związaną z narodami tubylczymi obu Ameryk. Jego główną pozycją jest kwartalnik pt. Tawacin, ukazujący się w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Powstał piętnaście lat temu, jesienią 1985r. w Poznaniu. Nie był oficjalnie zarejestrowany. Pomysł narodził się w głowach trzech zafascynowanych historią Indian członków Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian Wiesława Karnabala, Marka Maciołka i Marka Nowocienia. Pierwszy czarno biały numer Tawacinu, z nienajlepszą grafiką i na marnym papierze był przedmiotem dumy młodych fascynatów. Na jego okładce znalazł się szejeński wódz, który jak się później okazało był jednym z największych indiańskich pechowców. Uznano to za złą wróżbę dla nowego magazynu. Powielane na ksero ilustracje i grafiki były bardzo złej jakości, a teksty skierowane jedynie dla wąskiej grupy, wtajemniczonych odbiorców. Znajdowały się tam opisy spotkań indianistycznych, adresowane do poszczególnych członków Ruchu Przyjaciół Indian informacje, aluzje i życzenia. Wiele ówczesnych ilustracji jak i tekstów, nie mogłoby się ukazać we współczesnym Tawacinie. Problem stanowiłaby autoryzacja. Od tego czasu wydawcy przebyli długą drogę. Zmieniła się nie tylko szata graficzna, ale przede wszystkim treść Kwartalnika. Od 1992 roku Tawacin ukazuje się jako jedyny ogólnopolski, indianistyczny periodyk (ISSN ).

2 Tawacin źródło: Tawacin 4/2000 W 1999 z okładki zniknął dopisek Pismo Przyjaciół Indian. Z okładki zniknął głównie, dlatego, że denerwowało mnie określenie Tawacinu mianem

3 pisemka, czy zinu. Tawacin był zinem, ale do 15 numeru, gdy przestaliśmy go odbijać na ksero i przeszliśmy na druk 1 tłumaczy Marek Maciołek, wydawca Tawacinu. W każdym numerze znajdują się artykuły dotyczące różnych aspektów tubylczych kultur, historii i duchowości. Wszystkie materiały są publikowane w zgodzie z przepisami prawa autorskiego, co nie jest łatwym zadaniem. Często wydawcy są zmuszeni to rezygnacji z interesujących tekstów lub zdjęć. Jest to jeden z atrybutów, który wpływa pozytywnie na opinie pisma u potencjalnych autorów. Nikt nie chce okradać lub oszukiwać Indian, tłumacząc ich teksty bez wyraźnej zgody. Celem pisma jest przybliżenie czytelnikom prawdziwego wizerunku współczesnych Indian obu Ameryk, dlatego też w Tawacinie wypowiadają się zarówno sami Indianie, jak i ludzie interesujący się ich kulturą. Pozwala to zwalczyć istniejące stereotypy i podnieść poziom wiadomości innych nacji o tych narodach. Bohaterem magazynu jest Indianin, jego życie, problemy jak i historia i tradycja. Tawacin początkowo był wzorowany na najsłynniejszym magazynie indiańskim Akwesasne Notes. Dotyka problemów nie tylko powszechnie znanych Indian Ameryki Północnej, ale także innych narodów tubylczych tj. Aborygenów czy ludów Ameryki Południowej. Do tej pory jest również związany z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian, choć jego tematyka coraz rzadziej pojawia się na łamach stron magazynu. Coraz częściej obecność Ruchu ogranicza się do ogłoszeń o imprezach z przymiotnikiem indiańskie. Nie aprobuję niektórych przejawów działalności Ruchu, nie odpowiada mi dominująca linia jego rozwoju, tzn. położenie głównego nacisku na widowiskowość, na przebieranie się. Ruch powstał m.in. po to, aby przeciwstawiać się stereotypom o Indianach i propagować rzetelną informację. Dziś ci sami ludzie popierają stereotyp strojnego w pióropusz czerwonoskórego 2. Tawacin jest silną alternatywą tej dominującej linii. Obecnie Tawacin doczekał się swojej internetowej wersji, w której można znaleźć zarówno fragmenty niektórych tekstów jak i najnowsze wiadomości z świata Indian Historia powstania Native Americas NATIVE AMERICAS Hemispheric Journal of Indigenous Issues 1 My też jesteśmy tubylcami, Tawacin nr 2, 2000, str Tamże, str (2003)

4 Native Americas jest wielokrotnie nagradzaną publikacją wydawnictwa Akwe:kon Press, działającego przy Uniwersytecie Cornell w Nowym Jorku. Wiąże się on z programem nauczania dotyczącym Indian amerykańskich (American Indian Program). Magazyn Native Americas powstał w 1984 roku z inicjatywy małej, kreatywnej grupy Indian prowadzonej przez Tima Johnsona, z pochodzenia Mohawka, który jest jednym z edytorów magazynu. Jose Barreiro (obecny wydawca) oraz Tim Johnson są dziennikarzami doświadczonymi w tematach dotyczących narodów tubylczych. Barreiro był założycielem Native Americans Journalists Association (Stowarzyszenie Dziennikarzy Tubylczych), natomiast Johnson pierwszym wydawcą informacji tubylczych w Nowym Jorku. Pomysł założenia własnego magazynu powstał dzięki nowo otwartemu kierunkowi studiów na Cornell Uniwersity. Celem Native Americas jest przekazywanie informacji na temat wydarzeń, które w największym stopniu wpływają na życie Indian. Dotyka spraw takich jak: kasyna, podatki i polityka federalna USA, ekonomia, ochrona środowiska itp. Oprócz tego magazyn przedstawia regionalne tendencje oddziałujące na życie Indian w Brazylii, Meksyku, Kanadzie i innych państwach, w których Indianie żyją, pracują i walczą, aby utrzymać swoją ziemię, prawa, wolność i wartości kulturowe. Native Americas oddaje wierny obraz życia współczesnych Indian, tworząc go na bazie tradycji i kultury. Akwe:kon Press wydaje około 6000 egzemplarzy każdego numeru Native Americas. Ta liczba znacznie wzrasta, nawet do egzemplarzy, dla numerów specjalnych. Pismo ukazuje się dzięki dotacjom, jego roczny budżet wynosi około $120, Dzięki temu, że czynnie wspiera różnego rodzaju przedsięwzięcia i akcje, angażuje się w znaczące projekty społeczne w USA, Kanadzie, Gwatemali i Kubie, często dostaje dodatkowe wsparcie finansowe, które pozwala zwiększyć nakład danego numeru. 4 Wg danych od wydawcy Jose Barreiro. Większość środków pochodzi z fundacji: John D. i Catherine T, ok $ od fundacji Ford.

5 Native Americas i Akwe:kon Press to coś więcej niż słowa na papierze twierdzi wydawca. 5 To również pewnego rodzaju warsztaty, które stwarzają strategie i plany rozwoju społeczeństwa tubylczego. Celem Native Americas i jego wydawnictwa jest rozpowszechnianie użytecznych informacji i kontaktów pomiędzy ludźmi zajmującymi się podobnymi problemami. I tak na przykład: w Gwatemali Akwe:kon Press jest doradcą w sprawach odzyskania ziemi społeczności Maya Oeqchi. Wydawnictwo pomaga pozyskiwać środki finansowe i korzystać z komunikacji sieciowej w projektach dotyczących ziemi narodów tubylczych. Jesienią roku 2001 Akwe:kon Press zorganizowało forum, które zebrało wielu tubylczych przywódców, nauczycieli, młodzież i członków różnych plemion. Omawiano trendy i zmiany zachodzące w społeczności tubylczej w XXI w. Wszystkie prezentacje ukazały się na stronach Native Americas. Sam magazyn zdobywa wiele nagród za całokształt i swoją działalność. Najbardziej prestiżową nagrodą jest nagroda NAJA (Native Americans Journalists Association). W 1998 Native Americas doczekało się swojej elektronicznej wersji Native Americas Online, projektowanej przez Brendan White. 6 Nowy zasięg podniesie naszą zdolność pozyskiwania szerszego grona odbiorców. Bardziej niż słowa na papierze, Native Americas jest centrum informacji o narodach tubylczych. 7. Wersja internetowa pisma zawiera te same działy, co drukowana tzn. Hemispheric Digest, Indigenous Rights Watch i Public Eye. Native Americas jest magazynem, który wciąż się rozwija. Do współpracy zaprasza głównie tubylczych dziennikarzy, badaczy i naukowców. 5 Wywiad własny. 6 (2003) 7 Jose Barreiro, Cornell University News.

6 Konferencja Native Americas Millenium : José Barreiro (środek), Maekiew (po lewej) i Ali El- Issa, syn i mąż znanej indiańskiej aktywistki Ingrid Washinawatok, która została zabita w Kolumbii w Native Americas poświęcił jej w 1999 wydanie letniego numeru Washinawatok. Źródło: dzięki uprzejmości Akwe:kon Press. Nigdzie indziej nie można znaleźć tak wpływowego i nasiąkniętego wiedzą czasopisma Wilma Mankiller była przywódczyni Czirokezów 8 2. Etymologia tytułów Zarówno tytuły magazynów jak i nazwy wydawnictw ściśle wiążą się z narodami tubylczymi. Wskazują na charakter i treść obu kwartalników. Nazwy Akwe:kon oraz Tawacin pochodzą z języków indiańskich, Tipi oraz Native Americas łącza się kulturą i miejscem zamieszkania rdzennych ludów Ameryki. Pomysł na Native Americas narodził się w wśród kreatywnej grupy Indian prowadzonej przez Tima Johnsona. Tim Johnson, z pochodzenia Mohawka jest obecnie jednym z edytorów magazynu. Nazwa Native Americas odnosi się zarówno do położenia geograficznego jak i populacji Indian. Wielu członków plemion lubi być nazywana mianem tubylczych amerykanów (Native Americans), co w ich mniemaniu podkreśla ich pochodzenie z północnej części kontynentu. Takie połączenie też pomaga uniknąć pomyłek z mieszkańcami Indii, którzy w języku angielskim również nazywani są Indians. Innym określeniem tubylców z języka angielskiego jest Amerindian używane głównie przez etnologów i antropologów. Te terminy jednak ściśle kojarzą się z mieszkańcami Ameryki Północnej. Kwartalnik Native Americas zajmuje się tematyką ludności obu kontynentów, stąd powstał pomysł skierowania 8 Patrz: przypis 68.

7 uwagi na terytoria, ziemię nawet niebędącą w rękach Indian niemniej jednak ściśle wiążąca się z nimi. W tym sensie ziemia ta zawsze pozostanie własnością tubylców nawet, jeśli będą oni związani jedynie duchowo. Tak więc nazwa Native Americas pokrywa całość zachodniej półkuli, nie zwracając większej uwagi na zróżnicowanie ze względu na granice państw czy północnej a południowej części kontynentu. Termin Americas pochodzi od nazwy Ameryka, z końcówką s, która z jęz. angielskiego wskazuje na liczbę mnogą. Podtytuł, Hemispheric Journal of Indigenous Issues, podkreśla tematykę magazynu na kwestie związane z rdzennymi mieszkańcami półkuli zachodniej. Nazwa wydawnictwa Akwe:kon (A- gway- gon) pochodzi z języka plemienia Mohawków. Jest to jedno słowo mające znaczenie wszyscy z nas ( all of us). Mohawkowie nazywają siebie Kanienkahagen, czyli ludzie z miejsca, z którego pochodzi krzemień. NazwaMohawk pochodzi z rodziny języków algonkińskich, oryginalnie brzmiąca Mohowawog, co znaczy jedzący ludzi. Nazwa ta powstała z względu na ceremonie, w której Mohawkowie spożywali części ludzkiego ciała wierząc, że tym samym absorbują siłę i męstwo ofiary. Rodzina języków algonkińskich obejmuje tereny: Labradoru, Nowej Funlandii, Wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, północne Appalachy, Nizinę Centralną oraz południowa Kanadę. Kwartalnik Tawacin (wym. tałaczin) zapożyczył swój tytuł z języka Siuksów. Język ten należy do rodziny makrofili siouańskiej obejmującej tereny Niziny Centralnej, Płaskowyżu Ozarak, wschodniej części Niziny Zatokowej oraz Wielkie Równiny. Plemię Siuksów (z ang. Siux wymawianego Sue), odnosi się tylko do jednej grupy tubylczych Amerykan mówiącej dialektem z rodziny siouańskiej. Nazwa Siuks wywodzi się z francuskiej wersji nazwy nadanej plemieniu przez wrogów Chippewa (Ojibway) Nadouessioux, które uległo skróceniu do formy Siux. Poprawną nazwą jest nazwa Dakota (wymawiane da-ko-tah), od której również pochodzą nazwy dwóch Stanów Północnej i Południowej Dakoty. Słowo Dakota oznacza sprzymierzeni, sojusznicy. Słowo tawacin oznacza -wola, poznanie, mądrość.

8 2.1 Przykładowe słowa z języka lakockiego źródło: Melissa's Myriad Lakota Language - internet Nazwa wydawnictwa Tipi również pochodzi z języka Siuksów i oznacza dom, chata. Tipi ( tepee) jest to nazwa namiotu używanego głównie przez plemiona zamieszkujące prerie, pokrytego skórą bawołu, często mylonego z wigwamem. Tawacin przez długi okres czasu również posiadał swój podtytuł Pismo Przyjaciół Indian. Dopisek ten jednak niedawno zniknął z okładki. 3. Dziennikarze i czytelnicy 3.1 Dziennikarze i czytelnicy Native Americas jest kolportowane nie tylko wśród studentów, nauczycieli i pracowników Uniwersytetu Cornell, ale także w większości stanów i za granicą USA. Kwartalnie około 8000 numerów zostaje odpłatnie wysyłanych do innych szkół indiańskich, uniwersytetów, bibliotek

9 publicznych, mediów i Kongresu. Grupę czytelników tworzą przede wszystkim studenci, młodzi badacze, nauczyciele, a także przywódcy opinii publicznej, polityczni i kulturowi liderzy, dziennikarze. Są to zarówno członkowie różnych grup tubylczych, jak i biali interesujący się życiem Indian. Czytelnicy jednak nie biorą czynnego udziału w redagowaniu kolejnych numerów. W Native Americas nie pojawiają się rubryki (np. listy od czytelników), w których mogliby przedstawić swoje opinie. Odpowiednikiem bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem może być jedynie słowo wstępne, z reguły pisane przez wydawcę oraz Ostatnie słowo (Last Word), podsumowujące problematykę numeru. Magazyn ten tworzą głównie Indianie. W grupie redaktorów znajdują się: Rebecca Adamson (Czirokez), Carol Cornelius (Oneida), Katsi Cook (Mohawk), Vine Deloria (Lakota), Charlotte Heth (Czirokez), Richard Hill, Sr (Tuscarora), Tim Johnson (Mohawk), Wilma Mankiller (Czirokez), Gerald McMaster (Cree), John Mohawk (Seneka), Victor Montejo (Jacalteco Maya), Noeli Pocaterra de Oberto (Wayuu), Dagnmar Ehrope (Sac and Fox), Dave Warren (Santa Clara Pueblo), Jose Zarate 9 (Quechua). 75% wszystkich tekstów zamieszczonych w Native Americas, w przeciągu ostatnich dwóch lat, to teksty autorów pochodzenia tubylczego, 20% to autorzy amerykańscy a 5% to dziennikarze innych narodowości. 10 Większość tekstów (ok. 40%) to teksty pisane przez stałych współpracowników wydawnictwa i zawodowych dziennikarzy. Rzadko zdarzają się publikacje studentów czy indywidualnych badaczy. Redaktorem naczelnym jest były wydawca Akwesasne Notes Jose Barreiro, urodzony na Kubie w 1948 roku. Barreiro jest również autorem książek o tematyce indiańskiej tj. Indigenous People and Development in the Americas (1992), Indian Roots of American Democracy (1993). Na uwagę zasługuje również Brendan White, Mohawk, który od trzech lat pracuje nad rozszerzeniem rynku docelowego Native Americas i opiekuje się witryną internetową Native Americas Online. White jest jednym z najlepszych studentów Programu Indiańskiego na Uniwersytecie Cornell. Wyróżnił się on biorąc udział studentów programach, zachęcających studentów do powrotu do swoich korzeni i pracy na rzecz narodów tubylczych. Jednym z dziennikarzy, któremu warto poświęcić kilka zdań jest Vine Deloria Jr, Lakota urodzony w 1933r. w Dakocie Południowej. Vine Deloria Jr jest bardzo znana postacią w środowisku indiańskich pisarzy i dziennikarzy. W swoim dorobku posiada ponad dwadzieścia książek mówiących o problemach współczesnych Indian (m.in. American Indian Policy in the twentieth Century). Dzięki doskonałym dziennikarzom Native Americas zdobywa liczne 9 Native Americas, Summer Źródło własne.

10 nagrody np. 9 Media Awards for Journalism 25 września 2001 roku 11. Indywidualną nagrodę dostała Liz Hill, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii news writting. Nagrodzony został jej artykuł opublikowany w jesiennej edycji Native Americas "The Green and the Red: A Third Party Magnet in the Political Landscape," mówiący o kampanii Nader/La Duke podczas wyborów prezydenta w 2000r. Valerie Taliman otrzymał dwie nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy za artykuły opublikowane w jesiennym numerze Native Americas (artykuł Native Nations and the Politics of 2000: Platforms for Indian Country, Winona: Why She Runs? ) Artykuły Talimana to ważny egzamin politycznej areny i wzrastającego na niej udziału Indian. Równie ważnymi postaciami dla Native Americas są Bill Weinberg (współpracownik) Mar Perez (odpowiedzialny za nakład) i wielu innych. Tawacin dostępny jest w sieci Empiku w całej Polsce a także w drodze prenumeraty zarówno krajowej jak i w USA. Czytelnikami Tawacinu początkowo byli jedynie członkowie PRPI i PSPI, obecnie jednak magazyn zdobył wielu czytelników niezwiązanych ze środowiskiem polskich indianistów. Publiczność tworzą ludzie w różnym wieku, interesujący się kulturą narodów tubylczych. Często są to hobbiści, studenci, doktoranci, w większości Polacy. Czytelnicy biorą czynny udział w tworzeniu Tawacinu. Pojawiają się listy do redakcji (6,5% tekstów w latach 2000/2001), bezpośredni zwrot redakcji do czytelników (8.6%) 12 i sprawozdania z życia PRPI. 25% artykułów w przeciągu lat 2000/2001 dotyczyło działania różnych organizacji, w większości PRPI i PSPI. Często autorami tekstów są czytelnicy. Jednak zadaniem Tawacinu jest zainteresować tematyką indiańską, jak najszersze grono odbiorców spoza Ruchu. Aby było to możliwe teksty muszą być urozmaicone od łatwo przyswajalnych, historycznych faktów po skomplikowane problemy Indian dnia dzisiejszego. Zainteresowanie tak zróżnicowanej grupy czytelniczej nie jest łatwym zadaniem. Tawacin nie może się skupić podobnie jak Native Americas na problemach współczesnych Indian, gdyż przeciętny czytelnik nie będzie w stanie ich zrozumieć, nie znając elementów historii. W ostatnich latach odezwały się głosy, że Tawacin staje się zbyt trudny do zrozumienia dla odbiorcy niezwiązanego z Ruchem lub dopiero wchodzącego w tematykę indiańską. Redaktorem naczelnym Tawacinu jest Marek Maciołek, jego zespół tworzą: Marek 11 (2002). 12 Badania własne za pomocą klucza kategoryzacyjnego.

11 Nowocień, Mariusz Kairski, Wiesław Karnabal. Stale współpracują: Roman Bala, Marek Cichomski, Arkadiusz J.Kilanowski, Dariusz R. Kachlak, Beata Skwarska i wielu innych. 13 Autorami tekstów Tawacinu są w większości (78% w przeciągu lat 2000/2001) Polacy, a zaledwie 6% (w odróżnieniu do Native Americas) tekstów to dzieła Indian. 14 Prawie 27% artykułów to tłumaczenia z języków obcych. Większość autorów tekstów to dziennikarze i indywidualni badacze, 14% autorów to naukowcy, a 13% to studenci. Za to 36% artykułów to teksty pisane przez przypadkowych autorów, a 32% przez stałych współpracowników. 15 Obydwa magazyny mają zupełnie inną publiczność, ale przyświeca im podobny cel: jak najpełniejsza informacja dotycząca narodów tubylczych i przełamanie pewnych stereotypów panujących wśród obu badanych grup. Opierają się na nieistniejącym już Akwesasne Notes. Można w nich znaleźć teksty tych samych autorów m.in. Vine a Delorii Jr czy Harvey a Ardena. 3.2 Polski Ruch Przyjaciół Indian i Stowarzyszenie Przyjaciół Indian jako nierozłączna część Tawacinu. Tawacin jest silnie związany z Ruchem Przyjaciół Indian oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Indian w Polsce. Większość czytelników, redaktorów, autorów tekstów aktywnie współpracuje z tymi dwoma grupami. 13 Źródło: Tawacin, okładka. 14 Badania własne. 15 Badania własne.

12 PSPI logo źródło: (2002) Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian jest ogólnopolską organizacją społeczną, skupiającą osoby zainteresowane w sposób poważny, choć nieprofesjonalny różnorodnymi aspektami życia tubylczych mieszkańców obu Ameryk oraz ich związkami z naszym krajem i kontynentem. Siedzibą władz PSPI (zarejestrowanego początkowo w Białymstoku) jest Warszawa, a swoją działalność - mimo braku lokalu biurowego, archiwum, pracowników etatowych itp. - prowadzi ono w całym kraju i - okazjonalnie - za granicą. Członkiem zarejestrowanego wiosną 1990 roku Stowarzyszenia może zostać każdy, kto w sposób trwały i systematyczny interesuje się jedną z dziedzin życia Indian, poczuwa się do pewnej wspólnoty duchowej z tubylczymi Amerykanami i innymi ich miłośnikami oraz wyrazi chęć aktywnego uczestniczenia w działaniach PSPI. 16 Założenie Stowarzyszenia ściśle wiąże się z organizacją indiańskiego Świętego Biegu w 1990r. na trasie z Londynu do Moskwy. Celem Biegu jest popularyzowanie idei wzajemnego zbliżenia ludzi różnych kultur i religii oraz zdrowego życia w pokoju i harmonii ze środowiskiem. Od tamtej pory członkowie i sympatycy Stowarzyszenia uczestniczą indiańskich opartych na indiańskich tradycjach i ideach biegach sztafetowych w Ameryce Pn., Azji i Europie. W 1992 roku - w "Świętym Biegu" z Alaski do Arizony, w 1994 roku w środkowoeuropejskim "Biegu Przyjaźni Narodów" przez Polskę, Niemcy, Czechy i Słowację, w 1995 roku - w "Świętym Biegu" przez Japonię i w roku 1996 liczącym 2500 km Biegu Wolności dla Leonarda Peltiera i Ludów Tubylczych" ze Zdzieszowic do Genewy. 16 Według statutu PSPI, (2003).

13 Logo Świętego Biegu Źródło: (2003) Biegli Francuzi, Niemcy i Słowacy (po drodze dołączyli też biegacze z Austrii, Czech, Szwajcarii...) - członkowie rozmaitych grup poparcia Indian. Biegło dwudziestu Polaków - wszyscy sprawdzili się jako biegacze, delegaci i przyjaciele (blisko połowa na całej trasie). Towarzyszyli im tubylczy delegaci z Ameryki - Wyspy Żółwia. Na zaproszenie Bernda Damischa, europejskiego koordynatora Biegu Wolności, przybyło ich ostatecznie czterech: - Jay Mason, Mohawk o mocnym głosie, postawny budowniczy drapaczy chmur z Toronto, przedstawiający się swoim irokeskim imieniem - Tonondahare (Wysoka Biała Sosna Stojąca Na Wzgórzu Z Korzeniami Wrośniętymi Głęboko W Ziemię), - Jose Morales, delegat narodu Majów z rozdartej wojną domową Gwatemali, zakładający we Francji fundację na rzecz indiańskich sierot, - Ammon Russell, Dine (Nawaho) z dewastowanego przez górnicze koncerny Big Mountain w Arizonie, delegat Komitetu Obrony Leonarda Peltiera, uczestnik wielu Biegów (m.in. w 1990 r. w Polsce i wiosną 1996 r. w USA), - Daniel Zapata, Chicano/Chichimeca z Kalifornii, indiański ekolog, świetny mówca, dumny ze swego kulturowego dziedzictwa potomek Azteków. Sztafeta Biegaczy pokonała ponad 2500 km, z tego 350 w Polsce. Właśnie po to, aby było możliwe zorganizowanie Biegu w Polsce i zaproszenie indiańskich gości, musiało zaistnieć formalnie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian. PSPI współpracuje z członkami tworzonych przez polskich indianistów klubów, zespołów i grup lokalnych i tematycznych - uczestnikami istniejącego od połowy lat 70, nieformalnego Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian (PRPI) oraz z twórcami Tawacinu.

14 Obecnie PSPI nieco zanikło w życiu polskich indianistów. Dzięki Tawacinowi wielbiciele Indian skupili się w jeszcze nie zarejestrowanym formalnie PRPI. Coraz aktywniej uczestniczą w propagowaniu kultury indiańskiej i walce ze stereotypami. Co roku, od powstania Ruchu organizowane są tzw. Zloty, umożliwiające członkom (i nie tylko) wymianę informacji oraz spędzenie kilku dni w atmosferze tipi i muzyki indiańskiej. Stały się one z czasem coraz większymi i bardziej złożonymi przedsięwzięciami organizacyjnymi. Przez ćwierć wieku liczba zlotowych tipi wzrosła blisko stukrotnie, a liczba ich mieszkańców - dziesięć razy! Już ponad ćwierć wieku Ruch - i jego zloty - ulegają rozmaitym przemianom. Po części jest to efekt świadomych działań i planów, po części - skutek zmian w świecie. Nie wszystkie te zmiany można dostrzec czy zrozumieć. Młodszym uczestnikom brak doświadczenia, cierpliwości i zrozumienia dla tradycji, starszym - świeżości spojrzenia, otwartości, radości z życia "po indiańsku". Jednak jednym i drugim - przynajmniej w większości i od czasu do czasu - wciąż zależy na tym, by zloty pozostały Świętem Polskich Indianistów. Ale jedni i drudzy muszą też liczyć się z tym, że nie dla wszystkich już zloty pozostają najważniejszą imprezą w roku. Że ani (nie)uczestnictwo w zlocie nie jest dowodem (nie) przynależności do Ruchu, ani też identyfikowanie się z PRPI nie jest jedyną dopuszczalną formą kroczenia po "indiańskich ścieżkach". Ruch jest organizacją nieformalną, poprzez to kontakty między nami przez wiele lat były utrudnione. Takim głównym miejscem, w którym się spotykamy, jest Zlot Przyjaciół Indian. Pierwszy raz odbył się na początku 70 lat. Było nas tam wtedy kilkanaście osób, poza tym było jedno Tipi pożyczone od przyjaciół z Czech i było też to wielkie wydarzenie Zlot Przyjaciół Indian 2002 Żródło:www.indianie.eco.pl 17 Tamże, cyt. Dariusz Kachlak Błękitny Wiatr.

15 PRPI nie ogranicza swojej działalności do imprez indianistycznych, organizuje również akcje charytatywne, takie jak: zbiórka maskotek dla dzieci z rezerwatu w Pine Ridge ( wrzesień-grudzień 2000) czy zbiórka ubrań zimowych (wrzesień- grudzień 2001) Po wysłaniu w zeszłym roku rzeczy, już teraz wiemy, że zabawki wywołały uśmiech na twarzach dzieci, ja najczęściej, osobiście, o skutkach tej akcji dowiadywałem się z naszych własnych czasopism indianistycznych oraz od samej Alicji Sordyl, która zainicjowała akcję i wtenczas, jak te paczki nadchodziły do Stanów, przebywała w rezerwacie 18 Niedawno nieodzownym towarzyszem każdego spotkania indianistów stało się podarowane, przez Jamesa Robideau ( Lakota), Zawiniątko. 19 Powinniście szanować wasze własne tradycje i język, dbać o zachowanie piękna waszego kraju. Aby wam w tym pomóc, chcę przygotować dla was Święte Zawiniątko z przedmiotami, które mają przypominać Wam o pięknie tej ziemi i pomagać w zachowaniu jej dla przyszłych pokoleń. Powinniście je szanować, możecie je też sami wzbogacać i upiększać Zawiniątko źródło: (2002) Obecnie PRPI ma w planach sformalizowanie swojej działalności, powrót do organizacji konferencji naukowych z udziałem działaczy indiańskich, na wzór działalności PSPI. Odbywają się burzliwe dyskusje na temat przyszłości grupy. Podczas ostatniego spotkania zainteresowanych, krytycznie oceniono funkcjonowanie Stowarzyszenia, wiążąc to z ograniczonymi możliwościami wspólnego i planowego działania w oparciu o sprecyzowane programy i projekty, brakiem 18 Cyt. Apacz, fragment wywiadu przeprowadzonego z członkami PRPI do filmu Poranna Gwiazda, TV Kraków, Zawiniątko zawinięte w skóry przedmioty mające wartość symboliczną: dla PRPI to m.in. podarowane pióra, kamień w kształcie Polski itp. 20 Fragment wywiadu Jamesa Robideau dla "Tawacinu", maj 2001.

16 wystarczającej otwartości i siły przebicia nielicznej grupy aktywnych członków PSPI, rozproszeniem terytorialnym członków połączonym z niedostatecznym obiegiem informacji oraz brakiem odpowiadającego potrzebom i ambicjom PSPI zaplecza materialnego. Zdaniem większości członków, przy wszystkich dotychczasowych brakach i rozczarowaniach, trudno uznać zrealizowany w 1990 r. pomysł rejestracji Stowarzyszenia za chybiony, jego cele - za zrealizowane, a misję - za wypełnioną. Jednak przy utrzymujących się ograniczeniach wewnątrz PSPI oraz wobec nowych szans działania poza nim narastają uzasadnione wątpliwości, co do możliwości i form skutecznego realizowania celów statutowych Stowarzyszenia w przyszłości. Tawacin jest głównym źródłem informacji o polskich indianistach, choć przez pewien okres wydawał się odcinać od PRPI. Autorzy licznych tekstów zamieszczanych na łamach tego magazynu są mniej lub bardziej zaangażowani w działalność Ruchu. Nie jesteśmy Indianami i nigdy nimi nie będziemy, ja jestem Polakiem i nigdy myślę nie będę Indianinem, nigdy nie będę miał czerwonej skóry, ale mam, tak jak Indianie, czerwona krew i myślę, że to nas jednoczy Program indiański na Uniwersytecie Cornell Cornell University (2002) Podobnie jak Tawacin związany jest z PSPI i PRPI, Native Americas istnieje dzięki programowi indiańskiemu na Uniwersytecie Cornell. Sponsorowany przez dziekanat wydziałów Agriculture and Life Sciences i College of Human Ecology, powstał w 1981 roku. Misją programu jest rozwój tolerancji i zrozumienia dla tubylczej kultury, umożliwienie indiańskim 21 Cyt. Dariusz Kachlak, Przyjaciele Porannej Gwiazdy TV Kraków, 2002.

17 studentom osiągnięcie wyższego wykształcenia na Uniwersytecie Cornell, rozszerzenie materiałów naukowych wśród indiańskiej społeczności, zachęcanie kadry naukowej do włączania indiańskich wątków w tematy wykładów. Jako multidyscyplinarny program, AIP koordynuje wszelkie zajęcia akademickie, popiera swoich studentów, życie na terenie szkoły i wszelkie publikacje. 22 Program jest sponsorowany m.in. przez Arthur Foundation, Tides Foundation, Seventh Generation Fund, The Bay Foundation, French American Charitable Trust. Wykładowców AIP można znaleźć na wydziałach antropologii, jęz. angielskiego, sztuki, historii, lingwistyki, bogactw naturalnych, rolnictwa...w skład członkowski AIP wchodzą oprócz studentów i kadry naukowej, wydawcy i redaktorzy Native Americas. AIP ściśle współpracuje z wydziałem Agriculture and Life Sciences (CALS). Historia AIP i jego współpracy z CALS sięga już początków dwudziestego wieku, kiedy Erl Bates, uparty doktor i aktywista założył kampanię naciskającą na stan Nowy Jork i rząd federalny do spełnienia warunków traktatów z Konfederacją Irokeską. W ten sposób dr Bates, wykładowca Uniwersytetu Cornell, w 1920r., wraz z $ funduszu uzyskanego od rządu Nowego Jorku, został mianowany agentem służącym plemieniu Irokezów. Przez następne dwie dekady Bates wprowadził dynamiczny i efektywny program ekonomiczny i agrokulturalny wśród Irokezów. Farmerzy z tej społeczności kształcili się na krótkich kursach uniwersytetu Cornell. Po drugiej wojnie światowej Program Indiański zaczął zanikać, aż w 1960 roku zupełnie się rozpadł. Jednak kilku Indian wciąż uczęszczało do College u Agrokultury. W 1975 roku przywódcy Irokezów, wykładowcy, administratorzy i indiańscy studenci Uniwersytetu Cornell zaprojektowali i założyli program, formalnie wprowadzony w życie w 1983 roku. Wtedy dziekan honorowy David Call, najsilniejszy propagator indiańskiej edukacji na Cornell u, zgromadził wszelkie dostępne fundusze, aby ich wspomóc. Skutkiem tych działań jest silny związek dzisiejszego AIP z CALS. 23 Początkowo AIP skupił się na rekrutacji indiańskich studentów i udzielaniu im pomocy w osiągnięciu wykształcenia. W ostatniej dekadzie AIP ukończyła setka Indian. Liczba studentów nie jest jednak jedynym wyznacznikiem sukcesu AIP. Innym, równie ważnym zobowiązaniem jest pomoc lokalnej i globalnej społeczności indiańskiej poprzez edukację studentów, zapewnienie usług i przyjaznego środowiska, które pozwolą im osiągnąć sukces i powrót do domu, jako działaczom kompetentnym i gotowym do pomocy rodakom. Działanie to nazwano filozofią pełnego kręgu ( Full Circle philosophy). Aby wypełnić Full Circle, AIP składa się z trzech elementów: Ø usługi dla studentów ( nabór i wsparcie), Ø programu akademickiego dla studiów indiańskich( American Indians Studies), 22 Status AIP, dzięki uprzejmości AIP. 23 Czerwiec Materiały uzyskane od Cornell University.

18 Ø nieograniczony wysiłek wspierający społeczności indiańskie (an outreach effort). 24 Obecnie w miasteczku uniwersyteckim mieszka około dziewięćdziesięciu indiańskich studentów. Architektura akademików, ich kolory, kształt symbolizują obecność Indian i przypominają o fakcie, że miasteczko i uczelnia mieszczą się na ziemi, którą pierwotnie zamieszkiwali Irokezi. W stanie Nowy Jork jedynie 30% młodzieży indiańskiej uzyskuje dyplom akademicki, z czego 80% tej liczby przypada studentom uniwersytetu Cornell. Oprócz AIP Uniwersytet Cornell oferuje kierunek American Indian Study (AIS), który może objąć każdy student. Składają się na niego wykłady takie, jak socjologia, historia, jęz. angielski, antropologia, architektura lądowa itp. Często również odbywają się wykłady dodatkowe np. historia literatury indiańskiej (prowadzona przez Donalda Birchfield a, pisarza plemienia Choctaw). Native Americas jest wyrazicielem filozofii pełnego kręgu. Jest narzędziem, które ma informować i zachęcać studentów do czynnego zainteresowania tematami dotyczącymi dzisiejszych Indian. Za sprawą wydawnictwa organizowane są liczne konferencje, sympozja, ćwiczenia kładące nacisk na rozwój ekonomiczny, ochronę środowiska, podatki i suwerenność plemienną. Akwe:kon Press i Native Americas stanowią forum, które pomaga zaprezentować i rozpowszechnić najświeższe informacje z ziemi Indian. Filozofia pełnego kręgu, którą reprezentujemy, ze względu na nacisk, jaki kładzie na nasze związki i powinności wobec rdzennych Amerykanów, przypomina nam, że sukces naszej misji zależy od jego siły. Nie możemy edukować naszej młodzieży, nie udzielając pomocy jej środowiskom. Jane Mt. Pleasant, była dyrektor AIP (2001) 25 (2001)

19 4. Charakterystyka zewnętrzna kwartalników Tawacin i Native Americas Tawacin powstał w 1985 roku, jako lokalna gazetka, o małym nakładzie. Wtedy był czarnobiałym drukiem kserograficznym o słabej grafice, podobnym do obecnego Wabeno. Od 1992 roku ukazuje się jako jedyny zarejestrowany, ogólnopolski, indianistyczny periodyk. Fakt ten zupełnie zmienił wygląd zewnętrzny pisma: rodzaj papieru, kolorystykę, objętość. Tawacin jednak pozostał przy formacie małym, zeszytowym B5 (tzn.176x250mm) i zwykłym papierze. Każdy numer średnio składa się z 54 stron, na których tekst ułożony jest w dwie szpalty (każda po 60 mm). Wnętrze drukowane jest na zwykłym papierze, w różnych odcieniach szarości. Teksty wyjustowane zostały obustronnie z 1,5 centymetrowym marginesem z obu stron. Numeracja mieści się w prawym dolnym rogu. Nagłówki zajmują dwie szpalty. Do ich utworzenia użyta została czcionka pogrubiona i powiększona. Tytuły stałych pozycji wpisane są w motywy graficzne. W tekście występują również śródtytuły, zajmujące szerokość jednej szpalty. Czasami zamiast śródtytułów, akapity zaznaczone są pierwszą dużą literą, wydrukowaną pogrubioną czcionką tego samego stopnia. Nazwisko autora tekstu znajduje się zarówno pod tytułem jak i na końcu artykułu. Informacje o autorze znajdują się pod dolnym marginesem, podobnie jak i przypisy do tekstów. Mniejszą czcionką wydrukowana jest bibliografia użyta do niektórych tekstów (głównie artykułów problemowych). Magazyn wyróżnia wielokolorowa okładka i galeria 26 (na środku numeru) drukowane na papierze fotograficznym. W górnej części okładki mieści się tytuł, pod podkreśleniem: numer wydania, ISSN, oraz cena. Poniżej wyróżnione są tematy przewodnie danego numeru oraz kolorowe zdjęcie ilustrujące tekst główny. Strona wewnętrzna okładki jest czarno biała. Mieści się na niej słowo wstępne od autora, stopka redaktorska, spis treści, opis galerii Tawacinu i informacje na temat opracowania graficznego. Trzecia strona okładki to informacje o prenumeracie, miejscach zakupu Tawacinu oraz komiksowy humor. Na ostatniej stronie zwykle mieści się duże zdjęcie lub reklama książek o tematyce indiańskiej. Kartki magazynu są zszyte zszywaczem. 26 Patrz aneks.

20 Native Americas powstał w 1984 roku, w zupełnie innych warunkach niż Tawacin, już jako zarejestrowany magazyn. Jest wydawany w formacie A4 (tzn.240x297mm), przy średnio 64 stronach w każdym numerze i zwykle trzech szpaltach tekstu na stronie (szerokość jednej szpalty wynosi 60mm). Wnętrze utrzymane jest w różnych odcieniach jednego koloru (każdy numer magazynu utrzymany w jednej tonacji np. zielonej), na papierze kredowym, grubym. Skład tekstu wyrównany został do lewej strony. Marginesy między szpaltami są nie większe niż 1 centymetr. Numeracja stron umieszczona została w prawym dolnym rogu. Nagłówki drukowane są grubą, powiększoną czcionką. Zajmują trzy szpalty. Tytuły stałych pozycji umieszczone zostają na jednobarwnym tle. Podtytuły znajdują się po lewej stronie strony pod tytułem głównym. Tam również umieszczone zostaje nazwisko autora. W tekstach występują liczne śródtytuły, wyróżnione pogrubioną czcionką tego samego stopnia. Pierwsza litera każdego artykułu jest koloru przewodniego w danym numerze. Tym samym kolorem wydrukowane zostają najważniejsze cytaty z artykułu przecinające tekst. Zabierają one z reguły dwie szpalty i umieszczone zostają na środku strony. W Native Americas znajdują się teksty przecinające tekst główny. Umieszczone one zostały na kolorowym tle i umieszczone w jednej szpalcie na zewnętrznej części strony, lub pod/nad tekstem głównym, w dwóch szpaltach, na szerokości całej strony. Pod artykułem, na szerokości jednej szpalty umieszczone zostały: bibliografia i pod podkreśleniem dane o autorze. W tekście ma przypisów i odsyłaczy do bibliografii. Oprawa Native Americas jest twarda i kolorowa. Na pierwszej stronie, tak jak w Tawacinie, znajduje się tytuł i numer wydania. Poniżej duże zdjęcie i tematy przewodnie danego numeru. W lewym dolnym rogu umieszczony został kod kreskowy (w Tawacinie z reguły mieści się on na ostatniej stronie). Na drugiej stronie okładki, w odróżnieniu od Tawacinu, mieści się następne kolorowe zdjęcie oraz stopka redakcyjna i dane na temat prenumeraty. Strona trzecia oprawy to spis dotychczas wydanych numerów Native Americas i ich tematy przewodnie. Strona ostatnia utrzymana jest w kolorze czarnym, jedynie z adresem wydawnictwa w lewym górnym rogu. Informacje o subskrypcji umieszczone zostały na przedostatniej stronie. Karki magazynu są klejone. Native Americas (około 4 m 2 powierzchni druku) jest ponad dwa razy większy objętościowo od Tawacinu (około 2.4 m 2 ). Średnio mieści się w nim 18 tekstów, z których około 29% jest długich od 2-4 stron. W latach 2000/2001 około 37% tekstów to artykuły 2-4 stronicowe, 30%- 1-2 stronicowe, około 16% - liczy ponad 4 strony, a 15% to artykuły krótkie zajmujące do pół strony. W Tawacinie proporcje układają się nieco inaczej. Mieści się w nim średnio od tekstów, z których przeciętnie około 57% to artykuły zajmujące od 1-2 stron. W przeciągu lat 2000/2001 proporcje układały się następująco: 5% - do pół strony, 49% stron, 19,6%- 2-4 stron, około 27% to

WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO AKADEMII OBRONY NARODOWEJ ZESZYTY DOKTORANCKIE WYMOGI EDYTORSKIE

WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO AKADEMII OBRONY NARODOWEJ ZESZYTY DOKTORANCKIE WYMOGI EDYTORSKIE WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO AKADEMII OBRONY NARODOWEJ ZESZYTY DOKTORANCKIE WYMOGI EDYTORSKIE Wymogi edytorskie publikowania w Zeszytach Doktoranckich WBN UWAGI OGÓLNE Artykuł przeznaczony do wydania

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach WYDZIAŁ PEDAGOGICZNY I ARTYSTYCZNY Instytut Edukacji Muzycznej

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach WYDZIAŁ PEDAGOGICZNY I ARTYSTYCZNY Instytut Edukacji Muzycznej Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach WYDZIAŁ PEDAGOGICZNY I ARTYSTYCZNY Instytut Edukacji Muzycznej Struktura pisemnej pracy licencjackiej / magisterskiej 1. STRONA TYTUŁOWA

Bardziej szczegółowo

TYTUŁ PRACY 18 pkt, bold

TYTUŁ PRACY 18 pkt, bold ROZPRAWA DOKTORSKA 16 pkt Tytuł, Imię i Nazwisko Autora 16 pkt TYTUŁ PRACY 18 pkt, bold PROMOTOR: 14 pkt Tytuł, Imię i Nazwisko 14 pkt Warszawa, 2010 12 pkt 2 SPIS TREŚCI 16 pkt, bold STRESZCZENIE... 4

Bardziej szczegółowo

WSKAZÓWKI WYDAWNICZE DLA AUTORÓW

WSKAZÓWKI WYDAWNICZE DLA AUTORÓW Załącznik nr 2 do Regulaminu Wydawnictwa WSKAZÓWKI WYDAWNICZE DLA AUTORÓW 1) Komitet Redakcyjny nie przyjmuje prac (wydawnictwo zwarte lub artykuł), które zostały już opublikowane lub też zostały złożone

Bardziej szczegółowo

Kompetencje akademickie Wprowadzenie do komunikacji naukowej

Kompetencje akademickie Wprowadzenie do komunikacji naukowej WYKŁAD OGÓLNOUNIWERSYTECKI DLA DOKTORANTÓW 2015/2016 Kompetencje akademickie Wprowadzenie do komunikacji naukowej Rok akademicki: 2015/2016 Semestr zimowy: 30 h Limit miejsc: 100 Prowadzący: dr Emanuel

Bardziej szczegółowo

Miesięcznik GMINA - pośrednik w kontaktach samorządowych

Miesięcznik GMINA - pośrednik w kontaktach samorządowych Miesięcznik GMINA - pośrednik w kontaktach samorządowych Magazyn GMINA To czasopismo, założonej w 1994 roku przez kilkanaście instytucji: agend rządowych, stowarzyszeń miast i gmin oraz banków; Publikacja

Bardziej szczegółowo

W TYM MIEJSCU NALEŻY WPISAĆ TEMAT PROJEKTU INŻYNIERSKIEGO

W TYM MIEJSCU NALEŻY WPISAĆ TEMAT PROJEKTU INŻYNIERSKIEGO POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ GÓRNICTWA I GEOLOGII Kierunek: Specjalność: Rodzaj studiów: Imię NAZWISKO W TYM MIEJSCU NALEŻY WPISAĆ TEMAT PROJEKTU INŻYNIERSKIEGO PROJEKT INŻYNIERSKI WYKONANY W TU PODAĆ NAZWĘ

Bardziej szczegółowo

Imię Nazwisko, Imię Nazwisko 1 Uczelnia/Firma. Imię Nazwisko 2 Uczelnia/Firma. Tytuł artykułu

Imię Nazwisko, Imię Nazwisko 1 Uczelnia/Firma. Imię Nazwisko 2 Uczelnia/Firma. Tytuł artykułu Imię Nazwisko, Imię Nazwisko 1 Uczelnia/Firma Imię Nazwisko 2 Uczelnia/Firma Tytuł artykułu Tekst artykułu należy pisać przy użyciu edytora zgodnego z MS WORD 2003, 2007, 2010. Do pisania podstawowego

Bardziej szczegółowo

WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW REFERATÓW

WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW REFERATÓW WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW REFERATÓW Spis treści: I. Wymogi formalne... 2 II. WZÓR... 3 III. Bibliografia... 4 IV. Streszczenie... 5 V. Cytaty i przypisy... 6 VI. Tabele, rysunki, wzory... 7 1 I. Wymogi formalne

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (zwany dalej SOPZ ) ZMODYFIKOWANY

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (zwany dalej SOPZ ) ZMODYFIKOWANY Załącznik nr 1 do SIWZ ZP/51/2015/R SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (zwany dalej SOPZ ) ZMODYFIKOWANY na zakup powierzchni reklamowej w czasopismach celem przeprowadzenia kampanii reklamowej w prasie

Bardziej szczegółowo

Główni dystrybutorzy Czasopisma Ekonomia i Zarządzanie

Główni dystrybutorzy Czasopisma Ekonomia i Zarządzanie REKLAMA PRASOWA ADS Główni dystrybutorzy Czasopisma Ekonomia i Zarządzanie Uniwersytet Śląski Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach Biblioteka Uniwersytecka Mikołaja Kopernika w Toruniu BIBLIOTAKA UNIWERSYTECKA

Bardziej szczegółowo

OFERTA WSPÓŁPRACY PRZY TWORZENIU KATALOGU OBIEKTÓW SPA & WELLNESS W POLSCE 2011

OFERTA WSPÓŁPRACY PRZY TWORZENIU KATALOGU OBIEKTÓW SPA & WELLNESS W POLSCE 2011 OFERTA WSPÓŁPRACY PRZY TWORZENIU KATALOGU OBIEKTÓW SPA & WELLNESS W POLSCE 2011 Oferta współpracy Katalog obiektów SPA & WELLNESS W POLSCE 2011 Szanowni Państwo, Już po raz szósty przygotowujemy katalog

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do zapoznania się ofertą reklamy na stronach kwartalnika AMPLITUDY

Zapraszamy do zapoznania się ofertą reklamy na stronach kwartalnika AMPLITUDY Zapraszamy do zapoznania się ofertą reklamy na stronach kwartalnika AMPLITUDY Promuj swoje produkty i usługi na stronach magazynu AMPLITUDY Zakup powierzchni reklamowych Artykuły sponsorowane AMPLITUDY

Bardziej szczegółowo

Zasady redakcji pracy dyplomowej w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie

Zasady redakcji pracy dyplomowej w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie Zasady redakcji pracy dyplomowej w Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie Prace dyplomowe powinny być drukowane według następujących zaleceń: 1) druk jednostronny dotyczy tylko następujących

Bardziej szczegółowo

Andragogika. 1. Wprowadzenie do andragogiki. Opr. Katarzyna Verbeek

Andragogika. 1. Wprowadzenie do andragogiki. Opr. Katarzyna Verbeek Andragogika Opr. Katarzyna Verbeek 1. Wprowadzenie do andragogiki Andragogika to dziedzina zajmująca się szeroko pojętym kształceniem dorosłych, ich edukowaniem, wychowaniem i rozwojem. Wywodzi się z pedagogiki,

Bardziej szczegółowo

ZASADY PISANIA PRACY LICENCJACKIEJ NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO

ZASADY PISANIA PRACY LICENCJACKIEJ NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO Instytut Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej W Suwałkach ZASADY PISANIA PRACY LICENCJACKIEJ NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO 1. Praca licencjacka może mieć charakter: studium przypadku - człowiek

Bardziej szczegółowo

W TYM MIEJSCU NALEŻY WPISAĆ TEMAT PRACY DYPLOMOWEJ

W TYM MIEJSCU NALEŻY WPISAĆ TEMAT PRACY DYPLOMOWEJ POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ GÓRNICTWA I GEOLOGII Kierunek: Specjalność: Rodzaj studiów: Imię NAZWISKO W TYM MIEJSCU NALEŻY WPISAĆ TEMAT PRACY DYPLOMOWEJ PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA WYKONANA W TU PODAĆ

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA I ZŁOŻENIA PRACY DYPLOMOWEJ

INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA I ZŁOŻENIA PRACY DYPLOMOWEJ Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA I ZŁOŻENIA PRACY DYPLOMOWEJ Część I. Zasady przygotowania pracy dyplomowej założenia ogólne Załącznik Nr 1 do Uchwały nr 4/01/2014 Rady

Bardziej szczegółowo

Minimalne wymagania dotyczące przygotowania pracy w projekcie. NGO Master

Minimalne wymagania dotyczące przygotowania pracy w projekcie. NGO Master Załącznik D do Regulaminu CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA Minimalne wymagania dotyczące przygotowania pracy w projekcie NGO Master 1. Zakres tematyczny Praca powinna zawierać co najmniej następujące treści:

Bardziej szczegółowo

ZASADY REDAGOWANIA PRACY LICENCJACKIEJ

ZASADY REDAGOWANIA PRACY LICENCJACKIEJ 1 ZASADY REDAGOWANIA PRACY LICENCJACKIEJ ZASADY OGÓLNE Praca licencjacka pisana jest samodzielnie przez studenta. Format papieru: A4. Objętość pracy: 40-90 stron. Praca drukowana jest dwustronnie. Oprawa:

Bardziej szczegółowo

Wymagania dotyczące tekstów publikowanych w czasopiśmie Kultura i Wychowanie (zgodne z ministerialną kartą oceny czasopism)

Wymagania dotyczące tekstów publikowanych w czasopiśmie Kultura i Wychowanie (zgodne z ministerialną kartą oceny czasopism) Załącznik 2c dla autora artykułu Wymagania dotyczące tekstów publikowanych w czasopiśmie Kultura i Wychowanie (zgodne z ministerialną kartą oceny czasopism) E L E M E N T Y S K Ł A D O W E A R T Y K U

Bardziej szczegółowo

BIZNES_IDEE_PAOSTWO_ROZWÓJ THINKTANK P U B L I S H I N G

BIZNES_IDEE_PAOSTWO_ROZWÓJ THINKTANK P U B L I S H I N G BIZNES_IDEE_PAOSTWO_ROZWÓJ THINKTANK P U B L I S H I N G PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY BADANIA THINKTANK OFERTA WSPÓŁPRACY W PROJEKTACH ANALITYCZNYCH I BADAWCZYCH WSPÓLNA REALIZACJA BADAO, ANALIZ I DYSKUSJI THINKTANK:

Bardziej szczegółowo

Załącznik 2 do uchwały nr 42/2015 Rady Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 17 września 2015 r.

Załącznik 2 do uchwały nr 42/2015 Rady Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 17 września 2015 r. Załącznik 2 do uchwały nr 42/2015 Rady Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 17 września 2015 r. WYMOGI STAWIANE PRACOM MAGISTERSKIM 1. Wymogi ogólne Praca magisterska jest pracą: wykonywaną

Bardziej szczegółowo

Zasady i wskazówki pisania prac dyplomowych

Zasady i wskazówki pisania prac dyplomowych Zasady i wskazówki pisania prac dyplomowych 1. Informacje ogólne Prawo autorskie Student przygotowujący pracę dyplomową (licencjacką/magisterską) powinien zapoznać się z przepisami wynikającymi z "Ustawy

Bardziej szczegółowo

WYMOGI STAWIANE PRACOM LICENCJACKIM

WYMOGI STAWIANE PRACOM LICENCJACKIM Załącznik 1 do uchwały nr 42/2015 Rady Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dnia 17 września 2015 r. WYMOGI STAWIANE PRACOM LICENCJACKIM 1. Wymogi ogólne Praca licencjacka jest pracą: wykonywaną

Bardziej szczegółowo

OPIS DOBREJ PRAKTYKI. ambas@ambas.pl. w radach i komitetach utworzonych przez władze publiczne

OPIS DOBREJ PRAKTYKI. ambas@ambas.pl. w radach i komitetach utworzonych przez władze publiczne OPIS DOBREJ PRAKTYKI 1. Dane dotyczące podmiotu ubiegającego się o wpis nazwa inicjatywy nazwa podmiotu Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet Urszula Ciołeszynska - Fundatorka i Prezes Fundacji

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA DLA AUTORÓW. INFORMATION FOR AUTHORS (Tłumaczenie tytułu artykułu w języku angielskim.)

INSTRUKCJA DLA AUTORÓW. INFORMATION FOR AUTHORS (Tłumaczenie tytułu artykułu w języku angielskim.) XVII Sympozjum Modelowanie i Symulacja Systemów Pomiarowych 20-24 września 2009r., Krynica INSTRUKCJA DLA AUTORÓW Imię i nazwisko autora(-ów) 1) STRESZCZENIE Niniejsza instrukcja dotyczy sposobu przygotowania

Bardziej szczegółowo

System MWTB to program, który stwarza warunki do prezentacji Waszej firmy.

System MWTB to program, który stwarza warunki do prezentacji Waszej firmy. Witamy Państwa na Międzynarodowych Wirtualnych Targach Budownictwa zorganizowanych przez grupę specjalistów związanych z branżą budowlano informatyczną. Doceniając rangę internetu we współczesnym świecie,

Bardziej szczegółowo

PRZYGOTOWANIE ŚRODKA PDF

PRZYGOTOWANIE ŚRODKA PDF PRZYGOTOWANIE ŚRODKA PDF Następnie przechodzimy do najważniejszych elementów systemu. Pierwszym z nich jest Edytor, w którym oznaczamy strukturę oraz uzupełniamy elementy, które nie zostały pobrane z wgrywanego

Bardziej szczegółowo

autorstwie przedłożonej pracy dyplomowej i opatrzonej własnoręcznym podpisem dyplomanta.

autorstwie przedłożonej pracy dyplomowej i opatrzonej własnoręcznym podpisem dyplomanta. ZASADY ORAZ WSKAZÓWKI PISANIA I REDAGOWANIA PRAC MAGISTERSKICH I LICENCJACKICH OBOWIĄZUJĄCE W INSTYTUCIE POLITOLOGII UMK 1. PODSTAWA PRAWNA: a) Zasady dotyczące prac dyplomowych złożenia prac i egzaminów

Bardziej szczegółowo

Portal odkryjmalopolske.pl to funkcjonujący już od ponad roku serwis informacyjno turystyczny, ukazujący bogactwo kulturowe i przyrodnicze Małopolski.

Portal odkryjmalopolske.pl to funkcjonujący już od ponad roku serwis informacyjno turystyczny, ukazujący bogactwo kulturowe i przyrodnicze Małopolski. Portal odkryjmalopolske.pl to funkcjonujący już od ponad roku serwis informacyjno turystyczny, ukazujący bogactwo kulturowe i przyrodnicze Małopolski. Działalność portalu koncentruje się na: upowszechnianiu

Bardziej szczegółowo

A/ Prace w zakresie nauk biomedycznych

A/ Prace w zakresie nauk biomedycznych Uwaga! Do prac licencjackich można mieć wgląd tylko na podstawie pisemnej zgody promotora. Wymagane jest podanie konkretnego tytułu pracy. Udostępniamy prace do wglądu tylko z ostatniego roku akademickiego.

Bardziej szczegółowo

Reklama na portalu Świata Przemysłu Farmaceutycznego specyfikacja techniczna

Reklama na portalu Świata Przemysłu Farmaceutycznego specyfikacja techniczna Reklama na portalu Świata Przemysłu Farmaceutycznego specyfikacja techniczna Formy reklamowe: 1. Billboard UP 1100zł netto Graficzny prostokąt reklamowy umieszczony centralnie w górnej części portalu,

Bardziej szczegółowo

LOGISTYKA ODZYSKU LOGISTYKA ODZYSKU?

LOGISTYKA ODZYSKU LOGISTYKA ODZYSKU? 3 LOGISTYKA ODZYSKU? LOGISTYKA ODZYSKU obejmuje planowanie, implementację i kontrolowanie efektywnego przepływu dóbr materialnych oraz powiązanego przepływu informacji, od miejsca konsumpcji do miejsc

Bardziej szczegółowo

WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI

WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI Zapraszamy do zapoznania się z Instrukcją obsługi panelu CMS Wordpress, która w krótkim czasie i bez większego kłopotu pozwoli na edycję treści i zawartości strony, w tym:

Bardziej szczegółowo

Marzena Andrzejewska. Regionalna prasa bibliotekarska doświadczenia i perspektywy Książnica Pomorska, Szczecin 8-9 października 2009 r.

Marzena Andrzejewska. Regionalna prasa bibliotekarska doświadczenia i perspektywy Książnica Pomorska, Szczecin 8-9 października 2009 r. Biuletyn Informacyjny PBW w Łodzi Biuletyn Informacyjny PBW w Łodzi Biuletyn Informacyjny PBW w Łodzi Biuletyn Informacyjny PBW w Łodzi Biuletyn Informacyjny PBW w Łodzi Marzena Andrzejewska kilka słów

Bardziej szczegółowo

WYBÓR OPCJI UZUPEŁNIANIE DANYCH

WYBÓR OPCJI UZUPEŁNIANIE DANYCH WYBÓR OPCJI UZUPEŁNIANIE DANYCH Na początku przygotowania publikacji należy wybrać materiały, którymi dysponujemy (1) i co chcielibyśmy z nich stworzyć (2) 1 2 W kolejnym kroku uzupełniamy podstawowe dane

Bardziej szczegółowo

ROCZNY PLAN KOMUNIKACYJNY PROW 2007-2013

ROCZNY PLAN KOMUNIKACYJNY PROW 2007-2013 ROCZNY PLAN KOMUNIKACYJNY PROW 2007-2013 na 2013 r. sporządzony dla Województwa Małopolskiego 1. Cele działań Celem rocznego planu komunikacyjnego na rok 2013 jest: Promocja PROW 2007-2013 na terenie Województwa

Bardziej szczegółowo

Projekt Śladami historii Dąbróweckiej Ziemi

Projekt Śladami historii Dąbróweckiej Ziemi Regulamin konkursu dziennikarskiego Moje miejsce moja historia Organizator: Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce Współorganizatorzy: Szkoły gimnazjalne z terenu gminy Dąbrówka Patronat honorowy: Wójt Gminy

Bardziej szczegółowo

WYMOGI STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM

WYMOGI STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM WYDZIAŁ FINANSÓW UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W KRAKOWIE WYMOGI STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM (tekst zatwierdzony na posiedzeniu Rady Wydziału Finansów dnia 16 listopada 2009 r.) I. Wymogi regulaminowe 1. Praca

Bardziej szczegółowo

refleksje pismo naukowe studentów i doktorantów

refleksje pismo naukowe studentów i doktorantów http://.edu.pl @.edu.pl Wymogi techniczne i redakcyjne dla tekstów kierowanych do publikacji 1. Formy i objętość nadsyłanych tekstów Artykuł naukowy, esej do 15 stron znormalizowanego maszynopisu (1 strona=1800

Bardziej szczegółowo

Ogólne wymagania dotyczące przygotowania i złożenia w dziekanacie pracy dyplomowej (licencjackiej, magisterskiej) na kierunku studiów Zarządzanie.

Ogólne wymagania dotyczące przygotowania i złożenia w dziekanacie pracy dyplomowej (licencjackiej, magisterskiej) na kierunku studiów Zarządzanie. UCHWAŁA NR RWZST- 4-IX/2014 z dnia 23 września 2014 roku w sprawie wymogów dotyczących przygotowania prac dyplomowych (licencjackich, magisterskich) na kierunku Zarządzanie 1. Ogólne wymagania dotyczące

Bardziej szczegółowo

Mobilni dziennikarze

Mobilni dziennikarze Mobilni dziennikarze Informacje ogólne Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji 1 Spis treści Wstęp 3 O projekcie 4 Profil mobilnego dziennikarza 5 Działania mobilnych dziennikarzy 6 Rekrutacja 7 Kontakt 8 2

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 7/A/2009 Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dnia r.

Zarządzenie nr 7/A/2009 Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dnia r. Zarządzenie nr 7/A/2009 Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dnia 18.06.2009 r. w sprawie terminu wprowadzenia nowych wzorów dyplomów, suplementu do dyplomu oraz sposobu ich sporządzania Na podstawie

Bardziej szczegółowo

5-15 pkt. 5-15 pkt. 24-30 pkt. Monografia: współautorstwo Należy podać autora/redaktora, wydawcę, numer ISBN, nakład, rok wydania, objętość. 70% pkt.

5-15 pkt. 5-15 pkt. 24-30 pkt. Monografia: współautorstwo Należy podać autora/redaktora, wydawcę, numer ISBN, nakład, rok wydania, objętość. 70% pkt. Szczegółowe kryteria punktacji postępów w nauce doktorantów Studiów Doktoranckich z zakresu sztuk plastycznych w dyscyplinie Konserwacja Dzieł Sztuki Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Bardziej szczegółowo

WYMOGI STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM

WYMOGI STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie WYMOGI STAWIANE PRACOM DYPLOMOWYM (tekst zatwierdzony na posiedzeniu Rady Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych

Bardziej szczegółowo

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. L. LISA-KULI

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI im. płk. L. LISA-KULI Gimnazjalisto! W roku szkolnym 2014/15 oferujemy Ci 5 klas ogólnych od drugiego roku nauczania sprofilowanych zgodnie z preferencjami uczniów. Klasa 1a z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego,

Bardziej szczegółowo

Ul. Adama Mickiewicza 16 lok. 12A, 01-517 Warszawa, Polska tel. + 48 022 215 72 22 fax + 48 022 435 60 00 WWW.PAFERE.ORG pafere@pafere.

Ul. Adama Mickiewicza 16 lok. 12A, 01-517 Warszawa, Polska tel. + 48 022 215 72 22 fax + 48 022 435 60 00 WWW.PAFERE.ORG pafere@pafere. Ul. Adama Mickiewicza 16 lok. 12A, 01-517 Warszawa, Polska tel. + 48 022 215 72 22 fax + 48 022 435 60 00 WWW.PAFERE.ORG pafere@pafere.org VOLKSWAGEN BANK DIRECT 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001 Szanowni

Bardziej szczegółowo

ZASADY SKŁADANIA PRACY DYPLOMOWEJ, ZDAWANIA EGZAMINU DYPLOMOWEGO, ODBIORU DYPLOMU

ZASADY SKŁADANIA PRACY DYPLOMOWEJ, ZDAWANIA EGZAMINU DYPLOMOWEGO, ODBIORU DYPLOMU ZASADY SKŁADANIA PRACY DYPLOMOWEJ, ZDAWANIA EGZAMINU DYPLOMOWEGO, ODBIORU DYPLOMU 1. Student zobowiązany do złożenia pracy dyplomowej w dziekanacie wraz z oświadczeniem o samodzielności wykonania pracy

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN V EDYCJI HERBACIARNI NAUKOWEJ 2011/2012

REGULAMIN V EDYCJI HERBACIARNI NAUKOWEJ 2011/2012 REGULAMIN V EDYCJI HERBACIARNI NAUKOWEJ 2011/2012 Spotkania Herbaciarni Naukowej przy Polskiej Akademii Umiejętności kierowane są do uczniów, studentów oraz nauczycieli. Poza uczestnictwem w wykładach

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 PRAWO AUTORSKIE, PRASOWE I WYDAWNICZE I. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA I. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Załącznik nr 1 PRAWO AUTORSKIE, PRASOWE I WYDAWNICZE I. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA I. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 PRAWO AUTORSKIE, PRASOWE I WYDAWNICZE 1. Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie zajęć z przedmiotu prawo autorskie, prasowe i wydawnicze na specjalności redakcyjno-wydawniczej kierunku

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA WYMOGI REDAKCYJNE PRACY DYPLOMOWEJ:

PRACA DYPLOMOWA WYMOGI REDAKCYJNE PRACY DYPLOMOWEJ: PRACA DYPLOMOWA Dokumenty niezbędne do przygotowania pracy dyplomowej dostępne są na stronie internetowej Wydziału. PRACA DYPLOMOWA musi odpowiadać wytycznym (wymogom redakcyjnym) obowiązującym w Wydziale.

Bardziej szczegółowo

Program Doskonalenia Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Warszawskiego

Program Doskonalenia Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Warszawskiego NOWOCZESNY UNIWERSYTET - kompleksowy program wsparcia dla doktorantów i kadry dydaktycznej Uniwersytetu Warszawskiego Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego Mały Dziedziniec Kampusu Centralnego,

Bardziej szczegółowo

Zasady przeprowadzania i zakres egzaminu dyplomowego na Wydziale Administracji i Zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu w Pile

Zasady przeprowadzania i zakres egzaminu dyplomowego na Wydziale Administracji i Zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu w Pile Załącznik do Uchwały nr 035/RWAZ/07 z dnia 28.09.2007 r. Rady Wydziału Administracji i Zarządzania Zasady przeprowadzania i zakres egzaminu dyplomowego na Wydziale Administracji i Zarządzania w Wyższej

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Parady Równości 2015. oferta dla firm i instytucji

Przewodnik Parady Równości 2015. oferta dla firm i instytucji Przewodnik Parady Równości 2015 oferta dla firm i instytucji Parada Równości 2015 13 czerwca 2015, start ok. 15:00 Przemarsz ulicami Warszawy i niewielki koncert na zakończenie wydarzenia Największa regularnie

Bardziej szczegółowo

Wymogi dotyczące przygotowania prac licencjackich i magisterskich UKŁAD PRACY

Wymogi dotyczące przygotowania prac licencjackich i magisterskich UKŁAD PRACY Radom, 13.10.2014 Wymogi dotyczące przygotowania prac licencjackich i magisterskich UKŁAD PRACY 1. Układ pracy powinien być logiczny i poprawny pod względem metodologicznym oraz odpowiadać wymaganiom stawianym

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Szanowni Państwo,

WSTĘP. Szanowni Państwo, WSTĘP Szanowni Państwo, Jesteśmy największym portalem ekologicznym w Polsce. Skupiamy wokół siebie zarówno środowisko biznesowe, jak również użytkowników indywidualnych zainteresowanych tematyką ekologii.

Bardziej szczegółowo

Dwutygodnik Kurier Kolejowy

Dwutygodnik Kurier Kolejowy tak jak lubisz Dwutygodnik Kurier Kolejowy jedyny w Polsce dwutygodnik branży transportu szynowego magazyn opinii, który przedstawia najważniejsze obszary rynku tematyczne wydania specjalne TEMATYKA: Na

Bardziej szczegółowo

ANKIETA WYDAWNICZA PUBLIKACJI PRAWNICZYCH

ANKIETA WYDAWNICZA PUBLIKACJI PRAWNICZYCH Data wypełnienia ankiety ANKIETA WYDAWNICZA PUBLIKACJI PRAWNICZYCH Ankiety wydawnicze prosimy przesyłać na adres ankiety.wydawnicze@wolterskluwer.pl Poniższe informacje są dla nas bardzo przydatne w poprawnej

Bardziej szczegółowo

Usługi opracowania Materiałów informacyjnych, Folderu oraz Publikacji podsumowującej

Usługi opracowania Materiałów informacyjnych, Folderu oraz Publikacji podsumowującej Załącznik nr 1 do SIWZ Opis przedmiotu zamówienia Usługi opracowania Materiałów informacyjnych, Folderu oraz Publikacji podsumowującej I. MATERIAŁY INFORMACYJNE Materiały informacyjne to trzyjęzyczny dokument

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR 4. Rady Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. z dnia 19 stycznia 2010 r.

UCHWAŁA NR 4. Rady Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. z dnia 19 stycznia 2010 r. UCHWAŁA NR 4 Rady Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych z dnia 19 stycznia 2010 r. w sprawie wprowadzenia zasad dyplomowania oraz budowy pracy dyplomowej /licencjackiej i magisterskiej/ na Wydziale

Bardziej szczegółowo

Publisher Panel jest podzielony na 3 działy, z których każdy oferuje zaawansowane narzędzia do prowadzenia czasopisma w systemie Index Copernicus:

Publisher Panel jest podzielony na 3 działy, z których każdy oferuje zaawansowane narzędzia do prowadzenia czasopisma w systemie Index Copernicus: 1. Co to jest Publisher Panel? Publishers Panel jest częścią międzynarodowego systemu Index Copernicus składającego się z kilku powiązanych ze sobą działów dotyczących literatury naukowej, naukowców, projektów

Bardziej szczegółowo

I Internet 28-26. II - III Telewizja 26-20. II - III Radio 26-20

I Internet 28-26. II - III Telewizja 26-20. II - III Radio 26-20 Regulamin konkursu wyboru wniosków na dofinansowanie zadań pn.: Rozwój świadomości ekologicznej mieszkańców Dolnego Śląska poprzez media informacyjne oraz zasady dofinansowania ich realizacji ze środków

Bardziej szczegółowo

DOTACJE NA WOLONTARIAT W POLSCE

DOTACJE NA WOLONTARIAT W POLSCE DOTACJE NA WOLONTARIAT W POLSCE PROGRAMY RZĄDOWE - MPIPS Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020 Priorytet 1. Aktywne społeczeństwo Podziałanie 2 Rozwijanie wolontariatu działania nakierowane na: wolontariat

Bardziej szczegółowo

charakter interdyscyplinarny Proponowane tematy:

charakter interdyscyplinarny Proponowane tematy: Ogólnopolska studencko-doktorancko-ekspercka Konferencja Naukowa W poszukiwaniu tożsamości. Synkretyzm Nowego Świata 24 25 maja 2014 Kraków, Collegium Broscianum UJ, Ul. Grodzka 52, p.ii Z przyjemnością

Bardziej szczegółowo

Terminy wydawnicze: Przekazanie gotowych projektów reklam. Przekazanie materiałów do składu. Rezerwacja powierzchni reklamowej. Wysyłka do klienta

Terminy wydawnicze: Przekazanie gotowych projektów reklam. Przekazanie materiałów do składu. Rezerwacja powierzchni reklamowej. Wysyłka do klienta Ogólnopolski miesięcznik przedsiębiorców leśnych ukazujący się od 10 lat profesjonalne źródło informacji na temat maszyn, urządzeń i nowoczesnych technologii stosowanych w leśnictwie. Zawiera aktualne

Bardziej szczegółowo

Praca licencjacka. Seminarium dyplomowe Zarządzanie przedsiębiorstwem dr Kalina Grzesiuk

Praca licencjacka. Seminarium dyplomowe Zarządzanie przedsiębiorstwem dr Kalina Grzesiuk Praca licencjacka Seminarium dyplomowe Zarządzanie przedsiębiorstwem dr Kalina Grzesiuk 1.Wymagania formalne 1. struktura pracy zawiera: stronę tytułową, spis treści, Wstęp, rozdziały merytoryczne (teoretyczne

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS Szanowni Państwo, w imieniu Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club zwracamy się do Państwa z ofertą współpracy przy projekcie Festiwal BOSS. Mamy nadzieję, że poniższa oferta będzie dla Państwa

Bardziej szczegółowo

LOGISTYKA ODZYSKU LOGISTYKA ODZYSKU?

LOGISTYKA ODZYSKU LOGISTYKA ODZYSKU? 3 LOGISTYKA ODZYSKU? LOGISTYKA ODZYSKU obejmuje planowanie, implementację i kontrolowanie efektywnego przepływu dóbr materialnych oraz powiązanego przepływu informacji, od miejsca konsumpcji do miejsc

Bardziej szczegółowo

Wyciąg z Systemu Jakości Kształcenia dot. zasad pisania i obrony prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich)

Wyciąg z Systemu Jakości Kształcenia dot. zasad pisania i obrony prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich) Wyciąg z Systemu Jakości Kształcenia dot. zasad pisania i obrony prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich) 1. Wyboru promotora dokonuje student przez zapisanie się na odpowiednią listę w Dziekanacie

Bardziej szczegółowo

Kompleksowa obsługa. redakcyjna firmy

Kompleksowa obsługa. redakcyjna firmy Kompleksowa obsługa redakcyjna firmy Szanowni Państwo! Nasza firma chętnie wesprze Państwa działania marketingowe oraz obsługę polityki informacyjnej firmy profesjonalną redakcją językową merytoryczną

Bardziej szczegółowo

Punktacja publikacji naukowych

Punktacja publikacji naukowych Punktacja publikacji naukowych Uwagi ogólne Przedstawiona punktacja dotyczy nauk humanistycznych i społecznych. Informacje przygotowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Bardziej szczegółowo

Krótka charakterystyka. Nakład

Krótka charakterystyka. Nakład Krótka charakterystyka RemediuM to pismo studentów naszej Uczelni. Jego początki sięgają 2006 r. W obecnej formie wydawane jest regularnie od stycznia 2011 r. Ukazuje się co 2, 3 miesiące, jako dodatek

Bardziej szczegółowo

Projekt: Inkubator liderów europejskiej ochrony przyrody

Projekt: Inkubator liderów europejskiej ochrony przyrody Projekt: Inkubator liderów europejskiej ochrony przyrody Zarys projektu Celem projektu, którego pierwszy, opisywany tu etap planujemy zrealizować w okresie od stycznia do sierpnia 2006, jest przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Ważne: zmiana terminu i miejsca konferencji

Ważne: zmiana terminu i miejsca konferencji Ważne: zmiana terminu i miejsca konferencji zaprasza na Warszawa, 15-16 kwietnia 2013 r. oraz Warsztaty w dniu 17 kwietnia 2013 roku Miejsce obrad: Centrum Konferencyjno Apartamentowe Mrówka, w Warszawie,

Bardziej szczegółowo

I. Wydawnictwo pokonferencyjne ze spotkania z mediami

I. Wydawnictwo pokonferencyjne ze spotkania z mediami Znak sprawy: DOA. 3323-27/10 Załącznik nr 1 do SIWZ SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA I. Wydawnictwo pokonferencyjne ze spotkania z mediami korekta, naświetlenie i druk wydawnictwa, zgodnie z zawartymi

Bardziej szczegółowo

STATUT. Koło fotograficzne "KONTRAST" Działające na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze

STATUT. Koło fotograficzne KONTRAST Działające na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze STATUT Koło fotograficzne "KONTRAST" Działające na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze Podstawą powstania i działania Koła jest ustawa z 27 lipca 2005

Bardziej szczegółowo

DECYZJE. (Tekst mający znaczenie dla EOG)

DECYZJE. (Tekst mający znaczenie dla EOG) 14.10.2015 L 267/5 DECYZJE DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/1842 z dnia 9 października 2015 r. w sprawie specyfikacji technicznych dotyczących układu, wyglądu i kształtu mieszanych ostrzeżeń zdrowotnych

Bardziej szczegółowo

- osób, które są specjalistami lub amatorami-pasjonatami w szeroko pojętym temacie urazów kończyn górnych i dolnych

- osób, które są specjalistami lub amatorami-pasjonatami w szeroko pojętym temacie urazów kończyn górnych i dolnych E - wolontariat ekspercki Zapraszamy wszystkich chętnych do organizowanej przez nas sieci E-wolontariuszy Ekspertów. Poszukujemy specjalistów z medycyny, fizjoterapii, rehabilitacji lub amatorów-pasjonatów,

Bardziej szczegółowo

Zalecenia stawiane studentom przy pisaniu pracy dyplomowej

Zalecenia stawiane studentom przy pisaniu pracy dyplomowej Zalecenia stawiane studentom przy pisaniu pracy dyplomowej 1. Charakter pracy dyplomowej I. Zalecenia ogólne Autor pracy dyplomowej powinien wykazać się umiejętnościami warsztatowymi, niezbędnymi przy

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie nr 34 I POSTANOWIENIA OGÓLNE

Zarządzenie nr 34 I POSTANOWIENIA OGÓLNE Zarządzenie nr 34 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 20 marca 2014 r. w sprawie wprowadzenia uczelnianych wzorów dyplomów ukończenia studiów wyższych, suplementu do dyplomu, świadectwa

Bardziej szczegółowo

Problemy Transferu Wiedzy do Praktyki Gospodarczej

Problemy Transferu Wiedzy do Praktyki Gospodarczej oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług zapraszają na konferencję podsumowującą projekt K r e a t o r I n n o w a c y j n o ś c i wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej

Bardziej szczegółowo

Ostrów Płn., cerkiew parafialna

Ostrów Płn., cerkiew parafialna 30 sierpnia w Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego została otwarta wystawa fotograficzna Różnorodność kulturowa w regionie przygotowana przez Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Ostrów

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW. z dnia 3 października 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW. z dnia 3 października 2011 r. Dziennik Ustaw Nr 214 12399 Poz. 1269 1269 ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 3 października 2011 r. w sprawie określenia wzoru graficznego winiety dzienników urzędowych oraz pierwszej i ostatniej

Bardziej szczegółowo

Czasopismo firmowe. - dotrze wszędzie tam, gdzie nie dociera Internet!

Czasopismo firmowe. - dotrze wszędzie tam, gdzie nie dociera Internet! Czasopismo - dotrze wszędzie tam, gdzie nie dociera Internet! nieocenione narzędzie wewnętrznego marketingu Czasopismo Większa sprzedaż i rekrutacja! Co zyskasz? Zwiększysz morale pracowników Wyróżnisz

Bardziej szczegółowo

Standardy pracy licencjackiej dla Instytutu Humanistycznego PWSZ w Głogowie

Standardy pracy licencjackiej dla Instytutu Humanistycznego PWSZ w Głogowie Standardy pracy licencjackiej dla Instytutu Humanistycznego PWSZ w Głogowie Trzy egzemplarze pracy + wersja elektroniczna na płycie CD (rtf. doc.) + praca w kopercie. Oprawa miękka, przeźroczysta. Grzbiety

Bardziej szczegółowo

http://www.pup.starogard.pl e-mail: gdst@praca.gov.pl

http://www.pup.starogard.pl e-mail: gdst@praca.gov.pl CAZ-UR. 515.1.2015.ML Starogard Gdański 09.02.2015 r. INFORMACJA O PLANOWANYCH ZAMÓWIENIACH POWIATOWEGO URZĘDU PRACY W STAROGARDZIE GDAŃSKIM O WARTOŚCI PONIŻEJ 30 000 EURO I POWYŻEJ 4 000,00 PLN REALIZOWANYCH

Bardziej szczegółowo

Projekt: 3 Biegun. Wyprawa szlakiem św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Trasa: Rosja, Polska, Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania

Projekt: 3 Biegun. Wyprawa szlakiem św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Trasa: Rosja, Polska, Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania Projekt: 3 Biegun Wyprawa szlakiem św. Jakuba z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Trasa: Rosja, Polska, Niemcy, Belgia, Francja, Hiszpania Wyprawa wspierać będzie metodę edukacyjną BIEGUN pozwalającą

Bardziej szczegółowo

Poważny krok w kierunku normalności

Poważny krok w kierunku normalności Poważny krok w kierunku normalności Dwadzieścia lat po podpisaniu polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy : wyniki raportu Instytutu Allensbach na temat relacji polskoniemieckich

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE WYDAWNICZE. Format pliku: tekst artykułu powinien być zapisany w programie MS WORD w formacie *.doc/docx możliwym do edycji.

WYTYCZNE WYDAWNICZE. Format pliku: tekst artykułu powinien być zapisany w programie MS WORD w formacie *.doc/docx możliwym do edycji. WYTYCZNE WYDAWNICZE Format pliku: tekst artykułu powinien być zapisany w programie MS WORD w formacie *.doc/docx możliwym do edycji. Informacje o Autorze: W lewym górnym rogu artykułu należy podać dane

Bardziej szczegółowo

AIESEC Wrocław Uniwersytet Ekonomiczny ul. Komandorska 118/120 53-345 Wrocław tel: +48 71 36 80 576 e-mail: wroclawue.aiesec@gmail.

AIESEC Wrocław Uniwersytet Ekonomiczny ul. Komandorska 118/120 53-345 Wrocław tel: +48 71 36 80 576 e-mail: wroclawue.aiesec@gmail. Opis organizacji Tuż po drugiej wojnie światowej ośmiu studentów zdecydowało, że zrobią wszystko aby uniknąć kolejnych konfliktów. W ramach tego postanowienia założyli organizację, której wizja wyrażona

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1. TECHNICZNE ZASADY PISANIA PRACY DYPLOMOWEJ LICENCJACKIEJ

Załącznik nr 1. TECHNICZNE ZASADY PISANIA PRACY DYPLOMOWEJ LICENCJACKIEJ Załącznik nr 1. TECHNICZNE ZASADY PISANIA PRACY DYPLOMOWEJ LICENCJACKIEJ na wszystkich kierunkach studiów w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku Złożona praca powinna spełniać następujące wymogi: 1.

Bardziej szczegółowo

Reklama w naszej gazecie to korzyści

Reklama w naszej gazecie to korzyści Reklama Reklama w naszej gazecie to korzyści Ciekawe treści Atrakcyjny layout Duży nakład Efektywna dystrybucja Najnowsze informacje z rynku rolniczego, artykuły tematyczne, ciekawostki - a wszystko to

Bardziej szczegółowo

Wymagania stawiane pracom magisterskim z zakresu zasad edytorskich dla studentów II roku studiów drugiego stopnia w roku akad.

Wymagania stawiane pracom magisterskim z zakresu zasad edytorskich dla studentów II roku studiów drugiego stopnia w roku akad. Wymagania stawiane pracom magisterskim z zakresu zasad edytorskich dla studentów II roku studiów drugiego stopnia w roku akad. 2013/2014 Każda praca magisterska składa się z kilku części, które składają

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AMBASADORSKI. biznesth228.info

PROGRAM AMBASADORSKI. biznesth228.info PROGRAM AMBASADORSKI biznesth228.info O PROGRAMIE Program Ambasadorski Grupy Trinity stanowi nowatorską propozycję nawiązania relacji naszej Firmy ze środowiskiem akademickim. Nie oczekujemy od Was pomocy

Bardziej szczegółowo

Fundacja Rozwoju Środowisk Lokalnych PODPORA

Fundacja Rozwoju Środowisk Lokalnych PODPORA FUNDACJA ROZWOJU ŚRODOWISK LOKALNYCH PODPORA WYNIKI BADANIA AKTYWNOŚC SPOŁECZNA SENIOREK W POWIECIE DĄBROWSKIM SMYKÓW 2014 Co sądzić o seniorach, a szczególnie kobietach? Jakie jest ich społeczne zaangażowanie

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU

PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU Chcemy Pomagać Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela Jan Paweł II 1 Okres nauki w szkole

Bardziej szczegółowo

budowa i zasady użycia logo Fundacji Orange

budowa i zasady użycia logo Fundacji Orange budowa i zasady użycia 1 budowa i kolorystyka 1.1 A B logo Orange deskryptor Podstawowy znak Fundacji Orange składa się z logotypu Orange i deskryptora: Fundacja Orange, umieszczonego z prawej strony.

Bardziej szczegółowo

Raport o wolontariacie w Polsce

Raport o wolontariacie w Polsce Raport o wolontariacie w Polsce 1. Współpraca wolontariat - uniwersytety 1.1 Wolontariat w Polsce Powszechnie uznawana definicja wolontariatu w Polsce to nieodpłatna działalność na rzecz innych osób, nie

Bardziej szczegółowo

Czynności przewodu doktorskiego DOTYCHCZASOWA PROCEDURA NOWA PROCEDURA. (obowiązuje do 30.09.2013r.) (obowiązuje od 01.10.2013r.)

Czynności przewodu doktorskiego DOTYCHCZASOWA PROCEDURA NOWA PROCEDURA. (obowiązuje do 30.09.2013r.) (obowiązuje od 01.10.2013r.) Szczegółowa procedura przeprowadzania przewodu doktorskiego w Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego na podstawie przepisów dotychczasowych i przepisów znowelizowanych obowiązujących

Bardziej szczegółowo