MAŁOPOLSKA POLICJA W 2013 ROKU. - podsumowanie-

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "MAŁOPOLSKA POLICJA W 2013 ROKU. - podsumowanie-"

Transkrypt

1 MAŁOPOLSKA POLICJA W 2013 ROKU - podsumowanie-

2 Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek Rok 2013 postawił przed małopolską Policją wiele wyzwań, głównie w obszarze zwalczania przestępczości, ale także otworzył nowe perspektywy dzięki którym praca policjantów była nie tylko reakcją na pewne sytuacje, lecz również inicjowaniem nowych przedsięwzięć i działań. Dobra, systematyczna praca przynosiła oczekiwane efekty większość spraw, znanych z pierwszych stron gazet została wyjaśniona. Ale także w tych mniej spektakularnych i głośnych policjanci pracowali profesjonalnie dokładając starań dla poprawy bezpieczeństwa w regionie.

3 STAN PRZESTĘPCZOŚCI W MAŁOPOLSCE W porównaniu do poprzedniego roku, odnotowaliśmy mniej przestępstw jest to 12 procentowy spadek ogólnej liczby przestępstw stwierdzonych (to 10 tysięcy przestępstw mniej). Spadek liczby przestępstw w sposób szczególny dotyczy kategorii czynów związanych z przemocą wobec ofiary i utraty przez nią mienia możemy mówić o mniejszej liczbie zabójstw (o 29 %), rozbojów i wymuszeń rozbójniczych (98%), bójek i pobić (prawie 10 %), przestępstw związanych z doznaniem uszczerbku na zdrowiu ( prawie 16 %), kradzież (6.5%) oraz kradzież samochodu (44%). Mniej było także aktów wandalizmu związanych z niszczeniem mienia (o 9 %). Na podobnym poziomie utrzymuje się liczba kradzieży z włamaniem. Statystycznie wzrosła liczba zgwałceń to dlatego, że krakowscy policjanci seryjnego gwałciciela, któremu postawiono zarzuty obejmujące nie tylko czy popełniony tuż przed zatrzymaniem, ale także konsekwentnie rozliczono go z wcześniejszych. Policjanci rozliczyli z popełnionych przestępstw osób, którym postawione zostały zarzuty oraz 1292 nieletnich.

4 WOKÓŁ STADIONÓW I IMPREZ MASOWYCH Małopolscy policjanci zabezpieczali 652 imprezy o charakterze masowym, w tym 454 imprezy sportowe (189 z nich to mecze piłki nożnej, w tym 41 o podwyższonym ryzyku). Ogółem w zabezpieczeniu tych przedsięwzięć brało udział funkcjonariuszy ( z nich strzegło porządku podczas meczów piłki nożnej). Koszty zabezpieczeń to około 5 milionów złotych ( przeznaczono na zabezpieczenie meczów piłkarskich). Działania policjantów pracujących nad zwalczaniem negatywnych zjawisk związanych z pseudokibicami przyniosły kilkanaście tysięcy legitymowań osób związanych z tymi środowiskami oraz kilka tysięcy kontroli samochodów jakimi się poruszali. Wielokrotnie policjanci odbierali pseudokibicom niebezpieczne narzędzia zapobiegając ustawkom i bójkom. Ponad 200 razy policjanci kierowali do sądów wnioski o ukaranie za posiadanie takich przedmiotów, w kilkudziesięciu przypadkach sprawy są jeszcze w toku.

5 SEKCJA LOTNICTWA W 2013 roku policyjni piloci spędzili w powietrzu 179 godzin i 24 minuty wykonując 378 lotów. Nieśli pomoc w poszukiwaniach 30 osób zaginionych (zarówno z terenu naszego województwa jak i ościennych), służyli w działaniach ratowniczych (jak np. ewakuacja mieszkańców podtopionych miejscowości na Śląsku w lipcu ubr. lub wypadek awionetki na Babiej Górze), prowadzili loty loty do spraw kryminalnych (np. zlokalizowanie plantacji konopi indyjskich), uczestniczyli przy zabezpieczaniu imprez masowych lub akcji prewencyjnych i drogowych (Znicz) oraz zabezpieczaniu wizyt i delegacji VIP (np. Marsz Żywych).

6 POLICYJNI POSZUKIWACZE W 2013 roku w Małopolsce przyjęto 1233 zgłoszenia o zaginięciu osób, w tym 494 kobiet i 739meżczyzn, odnaleziono 1273 osoby. Policjanci zajmujący się poszukiwaniami zatrzymali ponadto 851 osób poszukiwanych listami gończymi oraz 3686 osób poszukiwanych w oparciu o inne podstawy.

7 POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNE Policjanci Wydziału Postępowań Administracyjnych przeprowadzili postępowań dotyczących cudzoziemców, wdrożyli do postępowania 1791 wniosków o wydanie licencji, przeprowadzili 10 egzaminów licencyjnych. W sprawach o broń prowadzili 1338 postępowań w których wydali 312 nowych pozwoleń na broń dla myśliwych (wycofali 103), 66 na sportową (67 cofnęli), 1 na gazową, 30 na broń palna bojową (cofnęli 14) i 375 na broń palną gazową. W ramach SUFO uzgodnili 50 planów i aneksów planów ochrony obiektów oraz plany transportów materiałów niebezpiecznych. Przeprowadzili 65 kontroli różnych podmiotów.

8 EKSPERTYZY KRYMINALISTYCZNE Policyjni eksperci Laboratorium Kryminalistycznego wykonali wiele ekspertyz pomocnych w prowadzonych postępowaniach. Najwięcej z ponad 7.5 tysiąca przygotowanych przez nich opinii dotyczyło badań potwierdzających zawartość alkoholu we krwi oraz badania narkotyków, sporą część stanowiły badania z zakresu traseologii, biologii czy daktyloskopii i dokumentów oraz mechanoskopii. Ekspertyzom poddawano także broń, zabezpieczone nagrania z monitoringu, zawartość zabezpieczanych komputerów, ślady osmologiczne i mikroślady. Jedną ze spraw dla której istotną część materiału dowodowego stanowiły laboratoryjne ekspertyzy była sprawa zabójstwa Człowieka w której zapadły już pierwsze wyroki (sąd uznał winnymi wszystkich 11 oskarżonych).

9 ŚLUBOWANIE NOWOPRZYJĘTYCH POLICJANTÓW W 2013 roku ślubowanie składało w sumie 443 nowych funkcjonariuszy. Tyle osób wzmocniło małopolski garnizon Policji. Dodatkowo Komendant Główny Policji zdecydował także o skierowaniu do służby w ramach tzw. adaptacji zawodowej absolwentów policyjnych szkół, którzy od początku grudnia rozpoczęli patrole na krakowskich ulicach. Dzięki staraniom Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Mariusza Dąbka, wspartym przez Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza władze miasta Krakowa sfinansowały pół tysiąca dodatkowych służb patrolowych.

10 PATROLE NA STOKACH Z początkiem zimowych ferii małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich. Patrolowali nie tylko nartostrady, ale także ich okolice, drogi dojazdowe i parkingi. Na stokach prowadziliśmy także akcje profilaktyczno-prewencyjne Bezpieczeństwo sportów zimowych w Światowym Dniu Śniegu, Bezpiecznie w kasku czy Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem.

11 HANDLARZE NARKOTYKOWI W ARESZCIE Działania Centralnego Biura Śledczego Funkcjonariusze krakowskiego zarządu CBŚ zlikwidowali 4 profesjonalne laboratoria narkotyków syntetycznych i kilkanaście plantacji konopi indyjskiej. Zabezpieczyli prawie 5,5 kilograma amfetaminy, 33,5 kilograma marihuany, 630 krzewów konopi indyjskiej oraz kilkadziesiąt litrów prekursorów służących do wytwarzania narkotyków i 25 kilogramów mieszaniny poreakcyjnej narkotyków wytwarzanych w zlikwidowanych przez nich laboratoriach. Rozbili wiele zorganizowanych grup przestępczych - (zatrzymanych zostało ponad 300 osób powiązanych z przestępczym procederem, 115 z nich zostało tymczasowo aresztowanych na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli mienie wartości ponad 19 milionów złotych).

12 POLICYJNE PSY W SŁUŻBIE Policyjny pies wspomagał funkcjonariuszy w poszukiwaniach sprawców. Pomógł też obezwładnić napastnika. W małopolskim garnizonie służą 82 psy. Kiedy policjanci otrzymali zgłoszenie o włamaniu do jednego z domów i kradzieży z niego obrazu wartego ponad 1000 zł oraz zniszczenia wnętrza, na miejsce wysłany został patrol z psem tropiącym. Policyjny pies podjął trop, po około 10 kilometrach poszukiwań w lesie doprowadził policjantów do mężczyzny, który podczas próby wylegitymowania próbował ranić policjantów ostrym narzędziem. W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia dla policjantów i ciągłym próbom zadawania ciosów przez mężczyznę napastnik został obezwładniony przy użyciu psa. Został rozliczony z kradzieży i zniszczeń,okazało się dodatkowo że był poszukiwany do innej sprawy. Nowy Sącz. Policyjny pies Gabon doprowadził policjantów do 2 poszukiwanych mieszkańców Nowego Sącza, podejrzewanych o liczne włamania do altan działkowych. Gdy policjanci podczas patrolu odnaleźli porzucone worki z przewodami elektrycznymi na miejscu natychmiast pojawił się policyjny przewodnik z psem tropiącym. Po chwili pies doprowadził policjantów do przydrożnego przepustu pod torowiskiem, gdzie ukryło się dwóch młodych mężczyzn. Jak się okazało, obaj byli poszukiwani przez sąd.

13 OSZUST Z PUNKTU POBORU OPŁAT OŚWIĘCIM. 899 ZARZUTÓW DLA OSZUSTA. 45 letni mężczyzna prowadząc punkt opłat przyjmował wpłaty jednak nie przekazywał ich na wskazane rachunki. Oszukał 899 osób na kwotę zł. Policjanci zebrali dowody jego winy w 25 tomach akt postępowania. Sprawa trafiła do sądu.

14 2.5 KILOGRAMA NARKOTYKÓW PRZEJĘLI TARNOWSCY POLICJANCI 1.5 kilograma amfetaminy i kilogram marihuany o wartości 75 tysięcy złotych nie trafiło do mniejszych dilerów. Policjanci zabezpieczyli także kilogram tzw. wypełniacza do amfetaminy. Trzem osobom przedstawiono zarzuty udziału w obrocie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

15 "ZŁOTA BLACHA" DLA KRAKOWSKICH POLICJANTÓW Kolejny raz krakowscy policjanci zostali docenieni przez Koalicję Antypiracką za działania podejmowane na rzecz walki z piractwem komputerowym, filmowym i fonograficznym. Wyróżnienia wręczały Natalia i Paulina Przybysz z zespołu Sistars. Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wykryli w 2012 roku przestępstwa przeciwko własności intelektualnej na bardzo dużą skalę. Na szczególne wyróżnienie zasługuje w tym przypadku zarówno ponadprzeciętny stopień zaangażowania w wykrywanie i zwalczanie przestępstw, jak również pełen profesjonalizm na każdym etapie podejmowanych działań

16 FAŁSZYWY TAKSÓWKARZ WOZIŁ BEZ LICENCJI I OKRADAŁ KLIENTÓW Krakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który woził klientów taksówką nie mając licencji i okradał tych, którzy chcieli płacić kartą podawał urządzenie, które nie było terminalem, po nieudanych próbach dokonania transakcji oferował pomoc w wypłaceniu pieniędzy z bankomatu (wówczas zabierał kartę, prosił o podanie kodu i zostawiając pasażera w aucie szedł wypłacać pieniądze). Gdy poznał już PIN klienta oddawał klientowi zupełnie inną kartę a potem wypłacał pieniądze z bankomatu.

17 PRAWA JAZDY ZA ŁAPÓWKI Policjanci Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie kontynuowali realizację w sprawie łapownictwa przy egzaminach na prawo jazdy. Zatrzymane zostały kolejne 3 osoby uczestniczące w procederze. Dwaj mężczyźni pośredniczący w ułatwianiu zdania egzaminu na prawo jazdy oraz przychylny egzaminator usłyszeli zarzuty. Do sprawy zatrzymywano już wcześniej 15 osób, którym przedstawiono łącznie ponad 200 zarzutów korupcyjnych i innych. Wobec pięciu z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie, wobec pozostałych policyjne dozory i poręczenia majątkowe.

18 Samorząd Terytorialny Przyjazny Seniorom - Uniwersytety III Wieku OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA Z UDZIAŁEM WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KWP W KRAKOWIE. Organizatorami konferencji byli: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW. Patronat nad konferencją objął i osobiście w niej uczestniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej Pan Władysław Kosiniak Kamysz. Tematem policyjnego wystąpienia Z-cy Naczelnika WRD KWP w Krakowie podinsp. Krzysztofa Dymury było bezpieczeństwo pieszych na drodze, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.

19 FAŁSZYWI WNUCZKOWIE W ARESZCIE Usiłowali oszukać ponad 200 osób kilka z tych osób niestety, uwierzyło że mają do czynienia z prawdziwymi krewnymi Oszuści zostali zatrzymani przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Pośrednik 18 letni mężczyzna oraz jego wspólnicy (mieszkańcy Śląska w wieku 30 i 36 lat), którzy dzwonili do ofiar i umawiali spotkania usłyszeli zarzuty oszustwa. Dwóch mężczyzn tymczasowo aresztowano, wobec trzeciego zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

20 TYTOŃ, KRAJANKA, PAPIEROSY BEZ AKCYZY Centralne Biuro Śledcze uderza w nielegalne fabryki papierosów. Kilkakrotnie w ciągu roku policjanci krakowskiego zarządu CBS rozbijali grupy przestępcze specjalizujące się w produkcji i handlu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi.. Zabezpieczono prawnie 5 milionów podrobionych papierosów oraz 5.5 tony krajanki tytoniowej o łącznej wartości prawie 20 milionów złotych. Zatrzymanych zostało 40 osób.

21 WIRTUALNE PENSJONATY Oszust, który oferował pokoje w nieistniejących pensjonatach zatrzymany został w Gdyni. Odpowie za oszukanie co najmniej 50 osób z całej Polski Umieszczał w internecie na stronach portali turystycznych oferty wynajmu domków lub pokojów w pensjonatach w Zakopanem. Zainteresowane osoby z całej Polski wpłacały zaliczki na konto oszusta nie zdając sobie sprawy że dany pensjonat w rzeczywistości nie istnieje. Łącznie oszust wyłudził w ten sposób ponad 20 tys. zł. Ponadto udowodniono mu dokonanie dwóch włamań do pomieszczeń, którymi nie miał prawa dysponować oraz kradzież przedmiotów o łącznej wartości ponad 13 tys. zł.

22 SŁOWAK POSZUKIWANY ENA ZA ZABÓJSTWO ZATRZYMANY W jednym z zakopiańskich hoteli policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie zatrzymali 43-letniego obywatela Słowacji, który był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za podwójne zabójstwo oraz usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna był poszukiwany od kwietnia 2011 r. Był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej i zabójstwa zostały dokonane na tle porachunków przestępczych i likwidowania konkurencji. Mężczyzna został skazany w Słowacji na karę 23 pozbawienia wolności, ale zniknął i od tej pory był poszukiwany w całej Europie.

23 ZATRZYMANY PEDOFIL Krakowscy policjanci zatrzymali 30 latka podejrzewanego o pedofilię i dziecięcą pornografię. Zabezpieczone zostały należące do niego materiały pornograficzne w tym zawierające pornografię dziecięcą i zoofilię. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty m.in. obcowania płciowego z osobą małoletnią poniżej 15 roku życia, nakłaniania do obcowania płciowego i posiadania materiałów pornograficznych z udziałem dzieci. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. 30 latek uwiódł nastoletnią dziewczynę poznając ją na portalu społecznościowym. Doszło między nimi do kontaktu seksualnego. Dziewczynka była później jeszcze kilkakrotnie nakłaniana do kolejnych spotkań. Jak ustalili policjanci 30 latek, podszywając się pod innego, znanego mu mężczyznę założył na portalu konto, z którego wysyłał zaproszenia do kontaktu także innym osobom. Wśród przedmiotów zabezpieczonych przez policjantów podczas przeszukań pomieszczeń zajmowanych przez 30 latka znalazł się sprzęt do nagrywania filmów, gadżety erotyczne oraz kilkaset płyt z filmami pornograficznymi, w tym także z pornografią dziecięcą i zoofilią oraz komputery i dyski twarde o dużej pojemności.

24 SERYJNY GWAŁCICIEL ARESZTOWANY Krakowska policja zatrzymała seryjnego gwałciciela. Śledczy przypuszczają jednak, że ofiar mogło być więcej. 35-letni Piotr R. pochodzi z okolic Krakowa. Od dwóch lat wynajmował mieszkanie w dzielnicy Krowodrza, podejmował prace dorywcze w branży budowlanej. Kobiety zaczepiał zwykle nad ranem - często pojawiał się na ulicach Krowodrzy czy Śródmieścia, na ofiary wybierał młode kobiety samotnie powracające po pracy do swoich domów. Aby nie wzbudzić podejrzeń obserwowanej kobiety, idąc za nią udawał, że rozmawia przez telefon komórkowy. Kiedy dziewczyna dochodziła do swojej kamienicy czy bloku wchodził za nią do klatki schodowej i siłą zmuszał napadnięta do poddania się jego woli. Bywało także że sprawca czasami zaczepiał samotną dziewczynę np. czekającą nocy na przystanku autobusowym i zapraszał ją do swojego domu. Tutaj częstował swojego gościa alkoholem doprawionym najprawdopodobniej narkotykiem, po którym dziewczyna traciła świadomość. Swoje poczynania z nieprzytomną kobietą rejestrował za pomocą aparatu fotograficznego. Został zatrzymany w chwili kiedy szedł za kolejną, upatrzoną przez siebie kobietą. W prowadzonym śledztwie zebrano dowody pozwalające na przedstawienie mu 7 zarzutów gwałtu, usiłowania gwałtu oraz dopuszczania się innych czynności seksualnych. Niewykluczone, że ofiar mogło być znacznie więcej.

25 58 LETNI BEZDOMNY ZATRZYMANY ZA ZABÓJSTWO Do zabójstwa doszło na terenie ogródków działkowych w Bronowicach. Dwaj mężczyźni, w trakcie spożywania alkoholu posprzeczali się w pewnym momencie jeden z nich (58 latek) zaatakował 60 letniego kolegę i zadał ciosy nożem - niestety, jak się okazało, śmiertelne. Sprawca najpierw oddalił się z miejsca gdzie doszło do awantury, ale po chwili powiadomił napotkaną osobę o tym, co się wydarzyło. Wezwano karetkę jednak na pomoc było już za późno - zaatakowany mężczyzna nie przeżył. Policjanci zatrzymali 58 letniego mężczyznę pod zarzutem zabójstwa. Był nietrzeźwy.

26 POSZUKIWANIA ZAGINIONEGO Poszukiwania 80 latka. 15 kwietnia 2013 roku około godziny 18:00 do Komendy Policji w Nowym Targu zadzwonił telefon od 80 letniego mieszkańca Jodłownika, który zagubił się w lesie i prosił o pomoc. Mężczyzna ten kilka godzin wcześniej rozpoczął wędrówkę po lesie. Zgubił drogę i w pewnym momencie znalazł się w rejonie Borów Piekielnickich w terenie bardzo trudnym z uwagi na liczne bagna i mokradła. Powiadamiając Policję, osiemdziesięciolatek był już wyczerpany i nie miał siły iść. Od razu na miejsce skierowano policjantów Nieetatowej Grupy Poszukiwawczej oraz policjantów pełniących w tym dniu służbę. Powiadomiono ratowników z Grupy Podhalańskiej GOPR, poszukiwania wspierała załoga śmigłowa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Około godziny 20:40 załoga śmigłowca wraz z ratownikami GOPR znajdujący się na pokładzie zlokalizowała zaginionego, który swoją pozycję sygnalizował światełkiem z telefonu. Z uwagi na zapadający zmrok i bardzo trudne warunki terenowe nie można było ewakuować zaginionego przy użyciu śmigłowca. Miejsce w którym przebywał znajdowało się około 1 km od skraju lasu i było otoczone mokradłami, a dostęp do niego był możliwy jedynie pieszo. Po dotarciu do mężczyzny pierwszych ratowników GOPR i udzieleniu mu pierwszej pomocy, we wskazane miejsce udali się pozostali ratownicy wraz z quadem oraz policjantami z Nieetatowej Grupy Poszukiwawczej. Po około 2 godzinach tj. około 22:30 udało się przetransportować zaginionego na skraj lasu, a następnie do miejscowości Podczerwone, skąd został przewieziony do szpitala w Nowym Targu.

27 ZŁOMIARZE ROZLICZENI Z KRADZIEŻY Wieliczka. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukradli ponad 2 tony elementów metalowych pochodzenia kolejowego, które następnie sprzedali w punkcie skupu złomu. Stalowy złom skradziono w Staniątkach skradziono. Były to elementy pochodzenia kolejowego, tj. pocięte szyny, wkręty torowe, klocki hamulcowe itp. Łączna waga złomu wynosiła ponad dwie tony. Podjęte przez policjantów działania doprowadziły do zatrzymania trzech osób w wieku 24, 28 i 29 lat. Mężczyźni przyznali się do kradzieży. Odzyskano całość skradzionego mienia. Zatrzymani wczoraj usłyszeli zarzuty kradzieży. Dobrowolnie poddali się karze.

28 PATROLE ROWEROWE To już kolejny rok kiedy tego typu patrole wspomagają małopolski garnizon. Pierwszy raz policjanci na rowerach pojawili się w Krakowie w 2002 roku wtedy to krakowscy policjanci zostali przeszkoleni przez holenderskich funkcjonariuszy i dzięki współpracy z samorządem lokalnym otrzymali rowery wraz z wyposażeniem. Udało się stworzyć profesjonalny zespół policjantów, którzy łącząc pasję ze służbą potrafią umiejętnie wykorzystać rower dbając o bezpieczeństwo Krakowian i turystów. Policjanci na rowerach patrolowali ulice Krakowa ale także Nowego Sącza i pogranicze polsko słowackie. Służba rowerowa sprawdzała się w wielu sytuacjach policjanci służyli pomocą i informacją krakowianom i turystom, podejmowali także interwencje wobec sprawców przestępstw i wykroczeń oraz zatrzymywali osoby poszukiwane. Wśród policjantów, którzy patrolują miasto na rowerze znajdują się osoby z uprawnieniami instruktorów w zakresie szkolenia z technik doskonalenia techniki jazdy i wykorzystywania roweru do osłony i obrony przed atakiem W 2013 roku policjanci testowali także quady.

29 DOSKONALENIE TECHNIKI JAZDY Z POLICJANTAMI WRD Cykl szkoleń. Doskonalenie techniki jazdy samochodem i motocyklem z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Krakowie - Auto Moto Grill. Szkolenia odbywały się na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Podczas akcji chętni pod okiem doświadczonych kierowców oraz Mistrza Polski Wojciecha Chuchały próbowali swoich sił na specjalnej płycie poślizgowej. Ponadto wysłuchali ciekawych wypowiedzi co do bezpiecznej jazdy samochodem. Natomiast motocykliści pod okiem Vice Mistrzyni Europy Moniki Jaworskiej doskonalili umiejętności jazdy na swoich jednośladach. Organizatorami akcji byli: Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Stowarzyszenie Motocyklowe Grupa Południe, Automobil Klub Śląski, Junior Rally Team. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. W akcję aktywnie włączyli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, przygotowali tor przeszkód, który należało pokonać w alkogoglach oraz odpowiadali na pytania motocyklistów z zakresu przepisów ruchu drogowego, przestrzegali kierujących jednośladami przed zagrożeniami na jakie mogą być narażeni kierując tymi pojazdami oraz wskazywali niebezpieczne zachowania niosące największe ryzyko na drodze.

30 OCHRONA ZNAKÓW TOWAROWYCH Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wzięli udział w realizacji zainicjowanego przez INTERPOL programu poświęconego ochronie praw własności w Europie Wschodniej. W ramach programu Dyrektoriat Interpolu do wali z Handlem Nielegalnymi Dobrami zainicjował działania wymierzone w wytwarzanie, przemyt oraz handel podrobionymi/nielegalnymi towarami m. in. alkoholem, wyrobami tytoniowymi, ubraniami, nośnikami elektronicznymi, kosmetykami, produktami spożywczymi, częściami samochodowymi, zabawkami i muzyką. W ramach tej operacji policjanci sprawdzali giełdy, place targowe oraz miejsca w których zwyczajowo prowadzona jest sprzedaż różnych artykułów z ręki, w tym również rejon parkingów i obiektów handlowych. Poza policjantami w działaniach wzięli udział funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej, Służby Celnej oraz Inspekcji Farmaceutycznej. Na gorącym uczynku ujęto sprawców przestępstw polegających na sprzedaży towarów z podrobionymi prawnie chronionymi znakami towarowymi. Przy sprawcach zabezpieczono łącznie przedmioty bezprawnie oznaczone znakami różnych renomowanych firm oraz tytoń w opakowaniach przygotowanych do nielegalnej sprzedaży. Opakowania nie były oznaczone znakami skarbowymi akcyzy. Ujęto też trzy osoby które bez zezwolenia na handel prowadziły sprzedaż kosmetyków. Działania Policji przyczyniły się także do ujawnienia wykroczeń skarbowych, polegających głównie na braku zgłoszenia handlu służbom skarbowym, na podstawie których ustalana jest wysokość zobowiązań podatkowych albo na prowadzeniu sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej. Na sprawców tych wykroczeń nałożono mandaty.

31 KRADLI STARE SAMOCHODY Zabierali stare samochody z osiedlowych parkingów, demontowali je i sprzedawali części w punktach skupu złomu. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali osoby podejrzewane o kradzieże samochodów z osiedlowych parkingów. Sprawcy wyszukiwali pojazdy stare (m.in. polonezy, fiaty 126 p), które mogły wyglądać na nieużytkowane i - bez wiedzy właścicieli - zabierali je by zdemontować na części i sprzedać jako złom w punktach skupu. W rzeczywistości były to samochody sprawne, zarejestrowane często dla właścicieli miały wartość sentymentalną. Kiedy właściciele orientowali się, że należące do nich samochody zniknęły z miejsca, gdzie były zaparkowane zgłaszali kradzież. Cztery osoby zostały zatrzymane odpowiedzą za bezprawne przywłaszczanie samochodów.

32 FAŁSZYWI HYDRAULICY I PRACOWNICY INSTYTUCJI Oszuści, którzy udawali pracowników administracji i hydraulików aby okradać starszych ludzi w areszcie. Jak się okazało kobiety były już poszukiwane do odbycia kary za wcześniej popełnione przestępstwa, w tym podobne kradzieże mieszkaniowe. Jedna z nich wprowadziła w błąd policjantów podając się za inną osobę mistyfikacja wyszła na jaw podczas badań daktyloskopijnych. Grupa przestępcza została rozbita dzięki ustaleniom policjantów Wydziału do Walki z Mieniem Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy bezbłędnie wytypowali sprawców. Sprawcy wybierali na swoje ofiary starszych ludzi, często schorowanych lub nieporadnych życiowo. Najpierw do drzwi pukały kobiety podając, że przychodzą z administracji aby ustalić czy w mieszkaniu nie ma awarii po chwili dołączał mężczyzna podszywający się pod hydraulika, który miał za zadanie rzekome sprawdzenie drożności rur wodociągowych, a w rzeczywistości okradał odwiedzonych mieszkańców. Kobiety tak umiejętnie prowadziły rozmowę ze starszą osobą aby dowiedzieć się gdzie trzyma pieniądze lub kosztowności a później odwrócić skutecznie uwagę od tego miejsca, aby rzekomy hydraulik mógł niepostrzeżenie dokonać kradzieży. Odwiedzane przez oszustów osoby dopiero po jakimś czasie dowiadywały się, że zostały okradzione. Ginęły pieniądze w różnych kwotach (od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych) oraz inne cenne przedmioty na przykład biżuteria.

33 WŁAMYWACZE ROZLICZENI Oświęcim. Policjanci udowodnili włamywaczom dokonanie 66 czynów. Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji w trakcie prowadzonych czynności wobec 51 letniego mężczyzny oraz jego 20 letniego syna, podejrzanych o serię włamań do piwnic na terenie Oświęcimia, zebrali dowody świadczące o tym, że dokonali oni 66 włamań do piwnic na terenie Oświęcimia. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania policjanci zabezpieczyli łom służący do zrywania kłódek zabezpieczających drzwi piwnic. Sprawcy działali na terenie Oświęcimia przez dwa miesiące. Ich łupem padały stare przedmioty metalowe w tym: armatura łazienkowa, gwoździe, narzędzia i wiele innych przedmiotów nie przydatnych na co dzień lecz przechowywanych z reguły w piwnicach, zabierali również mosiężne kłódki. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Byli już karani za podobne czyny.

34 OTWARCIE SEZONU MOTOCYKLOWEGO Z POLICJĄ DROGOWĄ W akcję aktywnie włączyli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, zachęcając wzorem ubiegłego roku, Stowarzyszenia Motocyklowe do dalszej współpracy, której celem jest ograniczenie liczby tragicznych zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami. W rozpoczęciu sezonu motocyklowego w Mnikowie uczestniczyło blisko 700 motocyklistów. Podczas imprezy policjanci udzielali odpowiedzi na pytania motocyklistów, dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze, a także przypominali najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z ich udziałem. Dzieciom z krakowskich domów dziecka oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, przekazywano maskotki Gustawa Pancernika przypominając o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, a także noszenia elementów odblaskowych, które zwiększą bezpieczeństwo.

35 CBŚ. UDERZENIE W NIELEGALNY HAZARD INTERNETOWY Ogólnopolska akcja Centralnego Biura Śledczego W Małopolsce w akcję zaangażowanych było 150 policjantów zarówno z CBŚ jak i KWP oraz jednostek podległych. Policjanci wykonali 56 przeszukań, podczas których zabezpieczono 82 nielegalne automaty do gier hazardowych. Działania obejmowały Kraków, powiat krakowski, nowosądecczyznę oraz okolice Tarnowa.

36 HANDLARZE NARKOTYKÓW Z SĄDECCZYZNY Policjanci rozbili grupę handlarzy narkotyków działających na terenie powiatu sądeckiego. Zatrzymano 11 osób. Policjanci szacują że przestępcy mogli wprowadzić na czarny rynek kilka kilogramów narkotyków. Funkcjonariusze wraz policyjnymi antyterrorystami z KWP weszli równocześnie do kilkunastu mieszkań w Nowym Sączu oraz miejscowościach przyległych. Zostało zatrzymanych 11 mężczyzn w wieku od 20 do 26 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty wprowadzania do obrotu, udzielania, nakłaniania i ułatwiania użycia substancji psychotropowych, w celu uzyskania korzyści majątkowych. Łącznie grupa zatrzymanych wprowadziła na rynek ponad 4 kilogramy środków odurzających o czarnorynkowej wartości 270 tys. złotych. Policjanci prowadzący śledztwo ustalają źródło pochodzenia narkotyków oraz krąg odbiorców.

37 DEBATA SPOŁECZNA : BEZPIECZEŃSTWO OSÓB STARSZYCH W debacie uczestniczyło kilkudziesięciu seniorów, którzy w trakcie spotkanie zwrócili uwagę na ważne dla nich aspekty związane z bezpieczeństwem. Spotkanie odbyło się w Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej. Zostało ona zorganizowane przez CPiP PK oraz Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy udziale studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej. Do debaty zostali zaproszeni przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz II Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Seniorzy w trakcie spotkania zwrócili uwagę na kilka ważnych dla nich aspektów związanych z bezpieczeństwem, np. bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych w miejscach ich zamieszkania oraz usprawnienie kontaktu z funkcjonariuszami Policji, bezpieczeństwo w turystyce zagrożenia dot. turystów związane np. z użytkownikami quadów, motocykli terenowych, zakłócanie ciszy nocnej, niewystarczająca liczba widocznych patroli policyjnych, brak czytelnej informacji dotyczącej kompetencji innych służb mundurowych, brawurowi kierowcy poruszający się po naszych drogach. Na zakończenie debaty uczestnicy wypełnili krótką ankietę dotyczącą bezpieczeństwa seniorów. Z wstępnej analizy zebranego materiału wynika, że 56 % badanych czuje się bezpiecznie. Debatę poprowadzili Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie mł.insp. Piotr Kulesza, Komendant Komisariatu II Policji w Krakowie nadkom. Artur Kasicki oraz policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie kom. Wojciech Chechelski i asp.sztab Robert Bretner

38 BOJÓWKA PSEUDOKIBICÓW ROZBITA Policjanci z krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego we współpracy z małopolskimi funkcjonariuszami rozbili bojówkę pseudokibiców sympatyzujących z jednym z krakowskich klubów piłkarskich Zatrzymane zostały 23 osoby - 13 z nich pod zarzutem udziału w handlu narkotykami na dużą skalę, 10 tworzyło strukturę zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. zlecaniem pobić członków konkurencyjnych grup. W precyzyjnie zaplanowanej akcji policjanci weszli jednocześnie do kilkunastu mieszkań - w kilku przypadkach, z uwagi na przewidywanie, że sprawcy mogą być uzbrojeni, towarzyszyli im antyterroryści. Podczas przeszukań policjanci odnaleźli 2,5 kilograma narkotyków (amfetaminy i marihuany) o czarnorynkowej wartości około 50 tysięcy złotych oraz akcesoria służące do uprawy konopi indyjskiej. U osób stanowiących trzon bojówki pseudokibiców zabezpieczono natomiast niebezpieczne narzędzia maczety, noże, kije baseballowe, kastety, bagnety a nawet granat. Na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczono mienie o wartości prawie złotych. Zdobyta przez funkcjonariuszy wiedza na temat funkcjonowania grupy wskazuje, że w grupie panował ścisły podział ról, nowym członkiem grupy można było zostać wyłącznie z polecenia jednej z osób ze ścisłego kierownictwa aby wejść w strukturę trzeba było jednak wykazać się wykonaniem zlecenia (na przykład pobicia czy ugodzenia nożem przeciwnika ). Sukcesem policjantów jest rozbicie hermetyczności grupy i zebranie dowodów, które pozwoliły na przedstawienie zarzutów związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, handlem środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi oraz udziałem w bójkach i pobiciach z użyciem niebezpiecznych narzędzi i wymuszaniem. Niektóre pobicia w ogóle nie były przez pokrzywdzonych zgłaszane, a jeśli sprawa wychodziła na jaw pokrzywdzeni odmawiali współpracy z policją i nie domagali się ścigania sprawców. Jednym z wątków w sprawie jest usiłowanie przejęcia przez grupę ochrony w krakowskich lokalach rozrywkowych.

39 ZNAKOWANIE ROWERÓW Policjanci podczas imprez prewencyjno profilaktycznych znakowali rowery specjalnym urządzeniem (za pomocą engrawera lub pisaka, którego widać w świetle ultrafioletowym). Przy znakowaniu najpierw nanoszony jest specjalny kod, a następnie informacja o właścicielu jest wprowadzana do rejestru. Podczas takich akcji każdy, kto odwiedza stoisko prewencji otrzymuje także materiały profilaktyczne a policjanci służą radą i pomocą.

40 ZAREKWIROWANE PODRÓBKI Kraków. Podróbki perfum znanych marek i inne produkty niewiadomego pochodzenia zarekwirowane zanim sprawca zdążył dotrzeć z nimi na giełdę. 34-letni mieszkaniec Krakowa odpowie za przestępstwo z art. 305 ust. 3 ustawy prawo własności przemysłowej. Oprócz podróbek perfum policjanci zabezpieczyli także ponad 4 tys. sztuk zapachów do samochodów i około 1 tys. sztuk tubek z granulatem zapachowym, ponad tysiąc sztuk żarówek różnych rodzajów oraz marek, co do których to towarów zatrzymany nie posiadał żadnych dokumentów zakupu i kilkadziesiąt sztuk butelek z alkoholem bez polskich znaków akcyzy.

41 DZIUPLA SAMOCHODOWA Krakowscy policjanci zlikwidowali dziuplę samochodową ze specjalnymi skrytkami. Trzy osoby zostały zatrzymane pod zarzutem paserstwa. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej rozpracowali grupę paserów, pośredniczących w obrocie kradzionymi częściami samochodowymi. Sprawcy zostali wytypowani tuż po kradzieży samochodu dokonanej w powiecie chrzanowskim. Najpierw policjanci namierzyli samochodową dziuplę prowadzoną na krakowskim Kozłówku tam odnaleźli częściowo już zdemontowany poszukiwany po kradzieży samochód i zatrzymali osobę wynajmującą garaż (30 letni mieszkaniec Krakowa usłyszał zarzut paserstwa i oddany został pod dozór Policji). Niedługo później funkcjonariusze dotarli także do dwóch kolejnych osób współpracujących z 30 latkiem. Dwaj mężczyźni zatrzymani zostali w zupełnym zaskoczeniu : jeden z nich w wynajmowanym w Krakowie mieszkaniu, drugi niedaleko Krakowa. Na posesji tego drugiego (37 latka) policjanci odnaleźli dwie skrytki, w których ukryte zostały przedmioty związane z przestępczym procederem. W przewodzie kominowym mężczyzna przechowywał telefony komórkowe z kartami pre-paidowymi których używał do kontaktu z osobami współpracującymi przy realizacji zamówień. Niektóre części policjanci wydobyli spod ziemi - w specjalnie przygotowanym dole wykopanym pod garażem ukryte zostały radioodtwarzacze, sterowniki i inne części, które - jak już wiadomo były kradzione.

42 NIELEGALNE OPROGRAMOWANIE DO NAWIGACJI Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy sprzedawali nawigację satelitarną z nielegalnym oprogramowaniem. Sklep, w którym można było kupić po bardzo korzystnej cenie taką nawigację znajdował się na jednej z ulic Krakowa. Podczas przeszukania pomieszczeń sklepu policjanci zabezpieczyli 307 kart micro sd z nagranymi na nich mapami do nawigacji GPS, 14 nawigacji satelitarnych z już wgranym takim oprogramowaniem, 215 płyt CD z nagranymi na nich różnymi programami do fabrycznych nawigacji samochodowych, oraz 3 komputery, na których nagrywane były kolejne karty. Sklep należał do jednego z zatrzymanych mężczyzn, natomiast drugi z nich nie był w nim zatrudniony, ale pomagał koledze. Ceny oryginalnego oprogramowania w zależności od rodzaju mapy, to koszt sięgający nawet 420 złotych. Podróbki sprzedawane były od 20 do 40 złotych. Firma mająca licencję na oprogramowanie do nawigacji oszacowała swoje straty na ok. 200 tys. złotych.

43 OSZUST MATURALNY Oferował do sprzedaży wymyślone pytania egzaminacyjne. Kilkanaście osób dało się nabrać i kupiło zestawy. Krakowscy i łódzcy policjanci zatrzymali 24 latka, który odpowie za oszustwo. Ogłoszenia o tegorocznych zestawach egzaminacyjnych do matury 24 latek oferował na jednym z łódzkich portali internetowych. Proponował promocyjne ceny dla kupujących tematy z dwóch przedmiotów trzeci był gratis. Jak już wiadomo, chętnych nie brakowało kilkanaście osób dało się nabrać. Kiedy łódzcy policjanci ustalili, że użytkownik oferujący sprzedaż tematów maturalnych prowadził swój wirtualny biznes z Krakowa, dalsze działania przejęli policjanci z Krakowa. Zatrzymany mężczyzna odpowie za oszustwo, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

44 TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych 7 i 8 maja 2013 roku Myślenice Finał Wojewódzki XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych odbył się w Gimnazjum nr 3 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Myślenicach. Do konkursu przystąpiły 22. trzyosobowe drużyny uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych - mistrzowie eliminacji powiatowych i miejskich województwa małopolskiego. Poziom wiedzy i umiejętności zawodników był bardzo wysoki. W pierwszym etapie zmagali się z pytaniami testowymi z zakresu przepisów ruchu drogowego. Kolejne konkurencje polegały na prawidłowym przejechaniu przez miasteczko ruchu drogowego, tor przeszkód oraz prawidłowości wykonania zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

45 STRZAŁY NA WAWELU Policjanci Oddziału Prewencji Policji zatrzymali mężczyznę który wtargnął na dziedziniec zamkowy na Wzgórzu Wawelskim i stworzył zagrożenie dla przechodzących alejką turystów. Zatrzymany przez policjantów mężczyzna to 48 letni mieszkaniec Krakowa. Trzeźwy. Mężczyzna kierujący seatem Ibizą próbował wjechać na Wzgórze Wawelskie. Widząc idącą alejką wycieczkę wysiadł z samochodu i zaczął grozić siekierą osobom z wycieczki. Kiedy ksiądż oprowadzający grupę zareagował i zwrócił kierowcy uwagę, ten wrócił do samochodu i ruszył gwałtownie w kierunku turystów; strażnicy ze straży zamkowej reagując na sytuację oddali strzał ostrzegawczy a później aby powstrzymać napastnika, kolejny w kierunku samochodu. Mężczyzna mimo to przedostał się na dziedziniec zamku, krążąc samochodem po alejkach. Tam został zatrzymany przez policjantów, którzy zablokowali mu możliwość wyjazdu radiowozem, wyciągnęli go z pojazdu i obezwładnili.

46 POMOC OFIAROM PRZEMOCY Praca z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie jest uważana za jedną z trudniejszych. Policjanci nie tylko prowadzą postępowania w ramach procedury Niebieskiej Karty ale także nierzadko organizują pomoc ofierze. Funkcjonariusze muszą w swoich działaniach wykazać się dużymi umiejętnościami i wiedzą (z zakresu prawa, znajomością procedur, czy umiejętnością poradzenia sobie z agresją ze strony domowników). Jednak szczególnie ważna jest tu empatia i serdeczność. Policjant to człowiek, który czuje potrzebę niesienia pomocy drugiemu, jest gotowy do poświęceń i przedkłada potrzeby innych ponad swoje własne. Jednocześnie pełni funkcję psychologa, prawnika, powiernika, a nierzadko nawet przyjaciela. Godzina interwencji nie ma znaczenia, dlatego funkcjonariusze, którzy mają pod swoją opieką chociażby małoletnie ofiary przemocy, gotowi są spieszyć z pomocą o każdej porze.

47 ZNĘCANIE NAD ZWIERZĘTAMI Kraków kobieta przetrzymywała zwierzęta w złych warunkach mieszkaniu w centrum Krakowa. Z mieszkania dochodziło ciągłe szczekanie psów. Kiedy policjanci wraz z pracownikami Krakowskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami weszli do mieszkania okazało się, ze w środku przetrzymywane są w ciężkich warunkach zwierzęta (pozamykane w ciasnych i małych klatkach). W sumie było tam 31 psów i 1 kot oraz 6 martwych zwierząt (3 psy i 3 koty). Właścicielka mieszkania, 55-letnia kobieta została zatrzymana pod zarzutem znęcania się nad zwierzętami. Odnalezione zwierzęta trafiły do schroniska w Krakowie. Na początku maja w podwielickiej miejscowości na opuszczonej posesji również ujawniono przetrzymywane w ciężkich warunkach trzy psy, a w wyniku przeszukania - w zaroślach odkryto zwłoki psa przywiązanego do budy. Z ustaleń wynika, że ta działka również należała to zatrzymanej 55-latki.

48 WSPÓŁPRACOWNIK CAMORRY I NDRANGHETY ORAZ ZABÓJCA SZKOLONY W SPECNAZIE ZATRZYMANI Groźni przestępcy poszukiwani Europejskimi nakazami aresztowania i listem gończym zatrzymani zostali w Małopolsce i w Lublinie Policjanci wydziału kryminalnego z zespołu poszukiwań KWP w Krakowie zatrzymali dwóch niebezpiecznych przestępców. Jeden z nich to Włoch,który współpracował z prominentnymi członkami klanów camorra i ndrangheta i był w przeszłości karany za zabójstwo. Włoskie biuro Sirene poinformowało o tym że Włoch poszukiwany europejskim nakazem aresztowania przez włoski wymiar sprawiedliwości za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami może przebywać na terenie Polski. Grupa poszukiwawcza z Krakowa ustaliła, że ścigany ma żonę Polkę i może ukrywać się w jej domu w miejscowości położonej niedaleko Krakowa. Rodzina mówiła że mężczyzna wyjechał jednak przeszukanie trzykondygnacyjnego domu pozwoliło odnaleźć poszukiwanego mężczyznę ukrył się w wersalce. Do drugiego zatrzymania doszło w Lublinie. Poszukiwania za 47 letnim Ukraińcem prowadzone były od dnia 2012roku, po tym jak mężczyzna nie wrócił do Zakładu Karnego, w którym miał do odbycia jeszcze 13 lat z zasądzonej kary. Wyrok dotyczył zabójstwa mężczyzna używając technik sztuk walki kopał w klatkę piersiową i bił rękami po głowie mężczyznę skutkiem czego ofiara zmarła. Ukraineic prawdopodobnie służył w Specnazie w czasie konfliktu w Afganistanie stad znajomość technik sztuk walki. Podejrzewany jest także o kontakty z mafią ukraińską. Policjanci wpadli na trop poszukiwanego w województwie lubelskim ustalono że Ukrainiec dorabia tam pracami na budowie. Ukraina zwróciła się już o jego ekstradycję

49 OSZUSTKA PODSZYWAŁA SIĘ POD STRAŻ POŻARNĄ Bochnia. Policjanci zatrzymali oszustkę, która podając się za pracownika straży pożarnej oferowała proboszczom sprzęt gaśniczy po znacznie zawyżonych cenach. Oszustka działała na terenie Małopolski oraz województw sąsiednich. 24 letnia mieszkanka Chrzanowa wyszukiwała w książce telefonicznej numery telefonów do parafii i telefonowała podając się za pracownika Państwowej Straży Pożarnej informowała o prowadzonej kontroli sprzętu gaśniczego w kościołach. Tłumaczyła, że w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego koniecznym jest zakup gaśnic i koców gaśniczych, które ona oferuje do sprzedaży. W niektórych przypadkach, kiedy sprawczyni nie udawało się przekonać rozmówcy, oświadczała proboszczom, że jeśli nie będą posiadali takiego sprzętu zostaną ukarani grzywną.

50 WOJEWÓDZKI DZIEŃ DZIECKA - Z POLICJĄ I STRAŻĄ POŻARNĄ Impreza plenerowa odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Mariusza Dąbka, Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Mroza, Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Marcina Nowaka. W dniu 2 czerwca br.. w Dobczycach z okazji Dzień Dziecka odbyła się impreza sportowoedukacyjna przygotowana przez Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, Regionalne Centrum Oświatowo- Sportowe w Dobczycach, Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Wojewódzką Komendę PSP. Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Komisariatu Wodnego w Krakowie, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego oraz Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach przygotowali szereg atrakcji w tym konkursy wiedzy o bezpieczeństwie, tor sprawnościowy, tor rowerowy, konkurs plastyczny, pokaz wyszkolenia i sprawności psów służbowych. Dzieci i młodzież mogli zobaczyć sprzęt jakim posługują się w codziennej służbie policjanci w Małopolsce. Każdy uczestnik mógł złożyć odcisk swoich palców na specjalnie przygotowanej pocztówce z okazji Dnia Dziecka. Dodatkową atrakcją było otrzymanie autografu od policjanta - aktora z serialu W-11. Festyn zakończył się nagrodzeniem zwycięzców poszczególnych dyscyplin sportowych i konkursów.

51 SKOK NA JUBILERA Kraków. Policja zatrzymała 2 osoby, które mają związek z włamaniem i kradzieżą w jednym ze sklepów jubilerskich na terenie Krakowa Do włamania doszło na terenie jednej z galerii handlowych na terenie Krakowa. Sprawca wyłamał okno w jednym z butików na terenie galerii, wszedł do środka i przedostał się na korytarz, a następnie wyłamał drzwi do sklepu jubilerskiego. Ze szklanych gablot powyciągał biżuterię wartą ponad 150 tys. złotych pierścionki z białego złota z brylantami i kamieniami szlachetnymi, - 4 pary kolczyków - 2 wisiorki Policjanci rozpracowując materiały wpadli na trop osób, mogących mieć związek z włamaniem. Podczas przeszukań u jednego z podejrzewanych (26-letniego mężczyzny) znaleziono wyroby jubilerskie tj. pierścionki, kolczyki, wisiorki na łączną kwotę 125 tys.zł. Okazało się, że w odnalezionych rzeczach brakuje jedynie jednego pierścionka. U drugiego z podejrzewanych policjanci natrafili na profesjonalną uprawę marihuany. W mieszkaniu były rozwinięte krzewy umieszczone w specjalnie przygotowanej konstrukcji wyposażonej w lampy grzewcze i wentylatory oraz gotowy susz roślinny.

52 ŚWIĘTOWALIŚMY W STARYM SĄCZU 26 LIPCA ŚWIĘTO POLICJI 26 lipca br. w Starym Sączu odbyły się małopolskie obchody Święta Policji. Awanse, nagrody dla najlepszych, gratulacje i podziękowania, a wszystko w scenerii starosądeckiego rynku - tak swoje święto obchodzili małopolscy policjanci. Wśród gości uczestniczących w tej uroczystości był m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosław Schossler, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie a także przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządów oraz władz lokalnych. W czasie uroczystości Małopolskiego Święta Policji ogłoszone zostały także wyniki plebiscytu Policjant 2013 r. Plebiscyt ten był zorganizowany przez Małopolską Policję oraz Gazetę Krakowską. Laureatem tegorocznej edycji został aspirant sztabowy Robert Knapik z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, tuż przed st.sierż. Łukaszem Dudzikiem z KKP Kraków który zajął II miejsce oraz asp. sztab. Tomaszem Warotem, również z KPP Kraków III miejsce. Laureat plebiscytu otrzymał pamiątkową statuetkę. Następnie goście przenieśli się na ul. Źródlaną 22, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Komisariatu Policji w Starym Sączu. Uroczystościom towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, którzy w tym dniu licznie zgromadzili się wokół Rynku przy namiotach ze specjalistycznym policyjnym sprzętem, gdzie można było m.in. zobaczyć robota pirotechnicznego, założyć alkogogle, czy sprawdzić się na symulatorze jazdy bez zapiętych pasów. Najmłodszych bawiła policyjna maskotka Inspektor Wawelek, z którym można było sobie zrobić zdjęcie.

53 BEZPIECZNIE NAD WODĄ Policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z Policjantami z Komisariatu Wodnego prowadzili nad zbiornikami wodnymi akcje propagowania odpowiedzialnego zachowania dzieci i młodzieży nad wodą i terenach przywodnych. Z uczestnikami spotkania omawiano zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz w pobliżu akwenów wodnych. Młodzież mogła dowiedzieć się: co to są zachowania ryzykowne, jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do przestępstwa i jak uniknąć takich sytuacji oraz gdzie szukać pomocy. Dodatkowo poruszono tematykę odpowiedzialności nieletnich z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ponadto przypomniano o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia. Wszystkie dzieci otrzymywały materiały profilaktyczno informacyjne pn. Bezpieczna Woda oraz Bezpieczne Wakacje.

54 TYDZIEŃ ŚWIĘTEGO KRZYSZTOFA Z POLICJANTAMI WRD MIVA pływa bliżej Rio na wodzie i lądzie z WRD KWP w Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie odbył się piknik z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Świętego Krzysztofa. Celem akcji było wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach i wodzie. Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie zorganizował rowerowy tor przeszkód na którym każdy mógł spróbować swoich sił na rowerze. Ponadto dorośli mogli skorzystać z alkogogli (symulujących stan po spożyciu alkoholu) w których należało pokonać slalomem pachołki. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie plastycznym w którym można było otrzymać nagrody. Ponadto każda osoba, która odwiedziła stoisko ruchu drogowego otrzymała materiały profilaktyczne, broszury, ulotki. Imprezie towarzyszyła słoneczna pogoda oraz przyjacielska atmosfera.

55 INWESTYCJE I REMONTY W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie została podpisana umowa na wykonanie termomodernizacji budynków administracyjno biurowych przy ul. Mogilskiej 109 w Krakowie wraz z robotami towarzyszącymi. Umowę podpisali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Jacek Fabisiak oraz przedstawiciel wykonawcy. Koszt planowych robót został określony na kwotę zł, a termin zakończenie realizacji całości robót ustalano do dnia r. Przedmiotowe zadanie będzie finansowane z budżetu Policji oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS Green Investment Scheme) - Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych. Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu.

56 NIELEGALNY TYTOŃ KOLEJNE REALIZACJE Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn u których zabezpieczono ponad 100 kilogramów tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie coraz częściej ujawniają nielegalne hurtownie tytoniu sprzedawanego bez akcyzy. Zatrzymali m.in. 60-letniego mieszkańca Krakowa u którego w piwnicy mieszkania znaleziono 42 kilogramy krajanki tytoniowej. Wartość zabezpieczonego tytoniu to około 30 tys. złotych. W tym samym czasie, w Wieliczce został zatrzymany inny hurtownik nielegalnego tytoniu. Podczas przeszukania jego posesji w garażu natrafiono na profesjonalną krajalnię. ( zabezpieczono specjalistyczną maszynę do rozdrabniania liści tytoniu ). W pomieszczeniach natrafiono na 85 kg poporcjowanego tytoniu. Ich wartość to około 60 tys. złotych. Wszystko na to wskazuje, ze dwudziestokilkuletni mężczyzna był hurtownikiem, u którego zaopatrywali się drobniejsi sprzedawcy. Obydwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty z ustawy karno - skarbowej.

57 KRADZIEŻE W KOŚCIOŁACH I INNE Policjanci z Tarnowa i Ciężkowic zatrzymali 30-letniego nowosądeczanina, 45-letniego mieszkańca Nowego Sącza oraz dwóch mieszkańców powiatu limanowskiego w wieku 28 i 44 lat, którzy kradli kościelne mienie. Okradli 4 kościoły, dwa usiłowali okraść, wpadli podczas ostatniego skoku. W ich zainteresowaniu znajdowały się także paliwo, elektronarzędzia i silniki. Mózgiem i zarazem najbardziej aktywnym członkiem grupy był 30-letni mieszkaniec Nowego Sącza. To on brał udział we wszystkich 15 skokach, korzystając czasem z pomocy kolegów. Mężczyzna planował i rozpoznawał teren, wybierając dogodnie położone i wyposażone w miedziane elementy świątynie. 30-latkowi przypisano pozbawienie miedzianych rynien z budynku kościoła w Paleśnicy, w maju tego roku oraz dwóch kościołów na terenie Zakliczyna, a także kradzież miedzianych parapetów z kościoła w Jurkowie. Wspólnie z 44-latkiem usiłował ukraść miedziane parapety z Kościoła w Koszycach Wielkich, jednak spłoszeni sprawcy przemieścili się pod kościół w Siemiechowie. Tu jednak także nie mieli szczęścia. Podejrzanie zachowujących się dwóch mężczyzn zauważyli policjanci. Wpadli kiedy przymierzali się do ściągnięcia kilkunastu sztuk miedzianych rynien. Na nic zdały się tłumaczenia o przymusowym przystanku spowodowanym awarią samochodu. Ujawnione przy nich narzędzia, służące do popełniania przestępstw nie pozostawiały złudzeń co do ich faktycznych intencji. Mężczyźni zostali zatrzymani. Niedługo potem również pozostali. Policjanci udowodnili im także popełnienie na terenie powiatu tarnowskiego, brzeskiego, nowosądeckiego i limanowskiego kradzieży paliwa z baków samochodów ciężarowych i ciągników rolniczych, a także kradzieże m.in. elektronarzędzi i silników elektrycznych. Część łupów zostało odzyskanych przez policję.

58 KRADLI PASZE I PODPALALI STODOŁY Bochnia. Policjanci zatrzymali członków gangu kradnącego w ilościach hurtowych nawozy rolne i pasze. Sprawcy na swoim koncie mają także podpalenie 8 stodół na terenie powiatu bocheńskiego oraz wiele innych przestępstw. Od kwietnia 2013 r. na terenie powiatu bocheńskiego doszło do serii podpaleń stodół oraz zabudowań gospodarczych. Ponieważ zniszczeniu ulegał praktycznie cały dobytek przechowywany w podpalanych zabudowaniach właściciele straty szacowali za każdym razem na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. W sumie straty oszacowano na ponad 1 mln 200 tys. złotych. We wszystkich tych przypadkach modus operandi był prawie identyczny dlatego też policjanci byli prawie pewni, że za nimi stoją ci sami sprawcy. Długie i intensywne śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Bochni doprowadziło do rozpracowania i ustalenia członków grupy przestępczej, która stała za tymi podpaleniami. Zatrzymanych zostało 2 mężczyzn, w wieku 22 i 27 lat, mieszkańców powiatu bocheńskiego podejrzewanych o te czyny. Jak ustalono szefem grupy był 38-letni mieszkaniec również powiatu bocheńskiego, który obecnie odsiaduje karę więzienia za inne przestępstwa przeciwko mieniu. W czasie zbierania przez policjantów materiałów w sprawie podpaleń na jaw wyszły jeszcze inne przestępstwa, które na koncie miała ta grupa. Jak się okazało, wiele kradzieży z włamaniem na terenie powiatu to także ich działanie. W ich zainteresowaniu były głównie hurtowe ilości paszy, nawozów oraz produktów rolniczych. Nie gardzili także wyrobami garmażeryjnymi czy półtuszami zwierzęcymi, kradli także np. elektronarzędzia. Do transportu łupów przestępcy wykorzystywali skradzione samochody ciężarowe czy przyczepy samochodowe. Serię przestępstw rozpoczęło włamanie na początku lutego br. do tartaku, z którego złodzieje ukradli elektronarzędzia i przyczepkę samochodową. Za kilka dni ich łupem padło 2 tony zboża oraz 3 tony nawozów rolniczych, które zniknęły z jednego z gospodarstw rolniczych. ( jak ustalili policjanci do przewozu tych łupów użyli ukradzionego tej samej nocy samochodu dostawczego ). Kilka dni później kradzionym samochodem ciężarowym przewozili paszę po którą włamali się do kolejnej firmy rolniczej. W kwietniu, z ubojni koło Łapanowa zniknęło 34 sztuk półtusz zwierzęcych oraz wyroby mięsne i garmażeryjne. Starym swoim zwyczajem sprawcy do przewozu mięsa użyli kradzionej tej nocy przyczepki samochodowej. Kolejny tartak został ogołocony z elektronarzędzi oraz pił spalinowych a do ich przewozu użyli samochodu dostawczego skradzionego w innej firmie. Wiosną inny skład nawozów i węgla został okradziony z nawozów rolniczych i samochodu dostawczego który posłużył sprawcom do wywiezienia łupów.

59 PLANTACJE KONOPII INDYJSKICH Bochnia. Zatrzymany 29-letni dealer narkotykowy, który profesjonalną plantację konopi indyjskich urządził na strychu wynajmowanego mieszkania. Zabezpieczono 200 krzaków oraz przygotowany już do sprzedaży narkotyk. Zyski ze sprzedaży narkotyku mogły wynieść ok. 120 tys. złotych. Mężczyźnie zostały mu przedstawione zarzuty uprawy, posiadania, oraz sprzedaży środków narkotycznych w związku z tym, iż opisanych powyżej czynów dopuścił się w warunkach recydywy grozi mu do 15 lat pozbawiania wolności. Został tymczasowo aresztowany. Kraków. Policjanci wydziału kryminalnego komisariatu II Policji w Krakowie wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zlikwidowali plantację konopi indyjskich mieszczącą się w jednym z domów na terenie powiatu krakowskiego. Zabezpieczono 365 sztuk krzewów konopi oraz 2,5 kg suszu roślinnego o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Cała posesja zaadaptowana została do potrzeb narkotykowego interesu - w garażu znajdowała się profesjonalnie przygotowana plantacja wyposażona w sprzęt do hodowli sterowany komputerowo, w tym wentylatory, lampy, nawilżacze, klimatyzatory, nawozy, doniczki, rury aluminiowe oraz 365 doniczek z roślinami konopi. Na piętrze budynku w równie specjalnie przygotowanym pomieszczeniu znajdowały się puste doniczki (prawdopodobnie i tam znajdowała się plantacja jednak krzewy zostały wcześniej ścięte i przetworzone). W łazience przygotowanej jako suszarnia rozwieszone były na drucikach krzewy przygotowane do suszenia. Pod zarzutem uprawy znacznej ilości konopi indyjskich i wytwarzania z nich narkotyku zatrzymani zostali mieszkańcy Krakowa (trzej mężczyźni w wieku 30, 35 i 31 lat oraz 38 letnia kobieta).

60 BEZPIECZEŃSTWO W TURYSTYCE Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z przedstawicielami Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz TOPR przeprowadzili cykl spotkań profilaktycznych na temat bezpieczeństwa w turystyce. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa turystów poprzez podnoszenie świadomości w zakresie zagrożeń i sposobów ich unikania. Adresatami działań były dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe wypoczywające w górach, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dla najmłodszych turystów przygotowano konkursy z nagrodami. Każdy uczestnik akcji otrzymał także Paszport Bezpiecznego Turysty, w którym zamieszczono porady dotyczące bezpiecznego wypoczynku oraz numery alarmowe.

61 GANG WŁAMYWACZY ROZLICZONY Napadali na domy zamożnych przedsiębiorców, ale włamywali się także seryjnie do innych obiektów i handlowali narkotykami. Policjanci z wydziałów kryminalnego i dochodzeniowo śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozliczyli 14 osób z przestępczej działalności. Funkcjonariusze odzyskali wiele cennych przedmiotów skradzionych przez członków tej grupy m.in. białą broń, pieniądze, biżuterię (na przykład zegarek wart około 120 tysięcy złotych), kolekcjonerskie monety i inne. Kradzieże były dokonywane nie tylko na zamówienie z zamożnych domów skąd kradziono przedmioty kolekcjonerskie i drogą biżuterię, ale włamywano się także do innych przypadkowych domów, które dosłownie czyszczono z wszelkich dających się spieniężyć przedmiotów. Mieszkania do których udało się wejść plądrowano bardzo dokładnie porzucając fanty przy drodze później objeżdżano miejscowość i zbierano do samochodu skradzione przedmioty. Złodzieje współpracowali z zaufanym paserem, prowadzącym sklep z wyrobami jubilerskimi, który przyjmował skradzione precjoza i przetwarzał je na inne wzory, wprowadzając następnie do legalnego obrotu. Kiedy przy jednej kradzieży zleceniodawca wycofał się z wcześniejszego zamówienia wplątało to sprawców w tarapaty skradli przedmioty bardzo charakterystyczne, trudne do sprzedaży na rynku kolekcjonerskim, spodziewając się wizyty policjantów zatopili fanty w jeziorze w województwie śląskim. Wkrótce potem zostali zatrzymani przez małopolskich policjantów a zatopione przedmioty zostały odzyskane policyjni płetwonurkowie wyłowili z jeziora m.in. cenne egzemplarze broni kolekcjonerskiej i białej broni. Członkowie gangu handlowali także narkotykami do obrotu wprowadzić mogli kilka kilogramów amfetaminy.

62 SPRZĘT SKRADZIONY KADRZE ALPEJCZYKÓW ODZYSKANY Policjanci odzyskali kolejną część sprzętu narciarskiego skradzionego polskiej kadrze alpejczyków. Wśród odzyskanych przedmiotów znalazły się min. dwie pary profesjonalnych nart zjazdowych trenerska para nart zjazdowych, pięć par specjalistycznych kijków, urządzenia do ostrzenia nart, kaski, buty narciarskie, urządzenia do pomiaru prędkości, specjalistyczne tyczki, smary i inne środki do konserwacji nart. Wartość odzyskanego mienia szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do kradzieży doszło pod koniec września 2012 roku skradziono mercedesa vito którym poruszali się trenerzy reprezentacji Polski i Słowacji. Wewnątrz pojazdu znajdował się profesjonalny sprzęt sportowy do uprawiania narciarstwa alpejskiego łącznie 22 par nart, siedem par butów narciarskich oraz 100 kompletów tyczek narciarskich, maszyna do serwisowania nart i fotokomórki do pomiaru czasu o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych. Już kilka dni po kradzieży policjanci z wydziału do walki z przestępczością samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o udział w kradzieży i odzyskali część skradzionego sprzętu. Mężczyźnie, 32 letniemu mieszkańcowi powiatu krakowskiego przedstawiono zarzut kradzieży i zdecydowano o zastosowaniu wobec niego policyjnego dozoru i poręczenia majątkowego.

63 TURNIEJ PAR PATROLOWYCH PATROL ROKU W wojewódzkim etapie zawodów Turniej Par Patrolowych "Patrol Roku wyłoniono najlepszą parę patrolową z Małopolski. Zwycięzcami eliminacji wojewódzkich zostali sierż. Jarosław PIÓRKOWSKI sierż. Przemysław MALIK z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie Przeprowadzono 4 konkurencje test wiedzy zawodowej, sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego, sprawdzian sprawności fizycznej, stosowanie technik obezwładniania osób. W zawodach uczestniczyło 44 policjantów (22 pary patrolowe) z 20 komend powiatowych i miejskich Policji województwa małopolskiego oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Zwycięski patrol reprezentował nasze województwo w Finale XX Edycji Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych Patrol Roku. Reprezentanci Małopolski zajęli II miejsce drużynowo. Patrol z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie (sierż. Jarosław Piórkowski i sierż. Przemysław Malik) uzyskał w końcowej klasyfikacji III miejsce w skali kraju, a patrol z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie (st. post. Bartosz Chłond i st. post. Grzegorz Michaldo) - miejsce V. Małopolscy policjanci podtrzymali wieloletnią tradycję dobrych występów na arenie ogólnopolskiej. Od 2005 roku, reprezentacja Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie niezmiennie zajmuje jedno z trzech pierwszych miejsc turnieju.

64 BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY Jak co roku policjanci drogówki w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym prowadzili na drogach działania pod nazwa "Bezpieczna droga do szkoły". Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach po okresie wakacyjnego luzu oraz nauka bezpiecznego poruszania się, po często ruchliwych drogach, którymi dzieci udają się do szkoły. Przez cały okres roku szkolnego policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację uczniów najmłodszych klas. W celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, policjanci prowadzą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół. Funkcjonariusze kontrolują, sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć również ci kierowcy, którzy wyprzedzać będą w rejonach przejść dla pieszych lub też znajdować się będą pod wpływem alkoholu.

65 OSZUST PODSZYWAŁ SIĘ POD PAŃSTWOWĄ INSPEKCJĘ SANITARNĄ Kraków. Oszust rozsyłał do przedsiębiorców pisma o planowanej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej za którą domagał się opłaty. Krakowscy policjanci rozliczyli 26 letniego mieszkańca Krakowa z kilkudziesięciu takich oszust. Przypuszczają jednak, że może ich być znacznie więcej. Przesyłane przez tego mężczyznę pisma wyglądały bardzo wiarygodnie powoływano się w nich na przepisy ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, widniały na nich pieczątki do rąk własnych oraz priorytet jak też podpisy rzekomych przedstawicieli inspektoratu. W piśmie zapowiadano przeprowadzenie kontroli oraz żądano wpłaty 135 złotych na wskazane konto. Wiadomo, że tylko w ciągu kilku dni czerwca rozesłał on około 450 tego typu pism, głównie do małych firm, m.in. gabinetów dentystycznych, salonów kosmetycznych oraz sklepów spożywczych.

66 DOMOWE LABORATORIUM AMFETAMINY Realizacja Wydziału Narkotykowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie Zatrzymany został chemik podejrzany o wytwarzanie narkotyków. Zabezpieczono : - odczynniki chemiczne -akcesoria służące do produkcji narkotyku - półprodukty (m.in. około 40 litrów płynów i 20 kg różnych substancji) - ponad 180 gramów czystej amfetaminy - pieniądze mogące pochodzić z transakcji narkotykowych.

67 ZABYTKOWE FRESKI ODKRYTE PODCZAS REMONTU KOMISARIATU Podczas wykonywania prac remontowych w Komisariacie Policji Tarnów- Centrum ekipa remontowa odkryła malowidła na ścianach jednego z budynków. Do zaskakującego odkrycia doszło podczas zdzierania starej farby w korytarzu budynku od strony ul. Bandrowskiego. Ujawniono cztery rysunki, które przedstawiają najprawdopodobniej herby i wizerunki postaci historycznych. O konsultację poproszono Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który stwierdził, że malowidła noszą cechy zabytku ale należy je zbadać, aby poznać ich historię. Malowidła zostały zabezpieczone i zostaną odrestaurowane. Historia budynku, w którym dokonano odkrycia sięga końca XIX wieku [w tym czasie obiekt został zbudowany jako budynek o charakterze wojskowym, mieściła się w nim Szkoła Ekwitacyjna II-go Pułku Ułanów].

68 GRAFFITI. ZATRZYMANY WANDAL KTÓRY NISZCZYŁ ZABYTKI Zarzut zniszczenia zabytków przedstawiony został wandalowi, który malował graffiti na elewacjach zabytkowych kamienic. Mężczyzna ten to 26 letni mieszkaniec Krakowa. Naniesionym graffiti zniszczył 10 obiektów - w tym zabytkowe kamienice w centrum miasta. Zwalczaniem zjawiska graffiti zajmują się zarówno policjanci patrolujący teren miasta, którzy w wielu przypadkach zatrzymują wandali na gorącym uczynku dewastacji oraz funkcjonariusze z komisariatów, którzy prowadzą sprawy o zniszczenie mienia (np. po zgłoszeniu od właścicieli zniszczonych obiektów.)

69 HURTOWNIE PODROBIONYCH ŚRODKÓW CZYSTOŚCI Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zlikwidowali w Krakowie dwie hurtownie handlujące podrobionymi środkami czystości. W czasie letnich miesięcy na małopolskich placach handlowych i bazarach oraz małych sklepikach pojawiły się duże ilości podrobionych środków czystości. Dotyczyło to przede wszystkim szamponów oraz proszków do prania znanych firm. Szata graficzna opakowań tych środków była jedynie podobna do oryginałów. Niestety to samo dotyczyło zawartości. Dla policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej było pewne, że źródłem tego towaru musi być jakaś hurtownia. W połowie sierpnia w jednej z krakowskich hurtowni usytuowanych w Podgórzu policjanci zabezpieczyli około 10 tys. butelek z podrobionym szamponem. Wartość strat została oszacowana przez firmę produkującą ten szampon na ok. 220 tys. złotych. Kolejna realizacja tym razem przeprowadzona wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej także prowadziła do Podgórza. Tym razem zabezpieczono ok litrów różnego rodzaju środków piorących oraz około 550 wkładów do maszynek do golenia. ( o wartości 31 tys. złotych ). Do sprawy tej hurtowni policjanci zatrzymali 53-letniego mieszkańca Krakowa. Mężczyzna usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi.

70 SPRAWCA ŚMIERTELNEGO UGODZENIA NOŻEM ZATRZYMANY Do zdarzenia doszło przy ulicy Grodzkiej w Krakowie. Do młodych ludzi idących ulicą podszedł mężczyzna, który zaczepił przechodzących wywiązała się sprzeczka w trakcie której agresywnie zachowujący się przechodzień zaatakował mężczyznę znajdującego się w grupie. Mimo szybko wezwanej pomocy medycznej i wysiłków lekarzy ugodzony nożem mężczyzna zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Zdarzenie oraz wygląd sprawcy zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego dzięki szybkiej reakcji operatora monitoringu informacja z rysopisem sprawcy trafiła do wszystkich patroli znajdujących się w rejonie Rynku. Już kilkanaście minut później zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o śmiertelne ugodzenie młodego człowieka. Mężczyzna ten 35letni mieszkaniec powiatu nowotarskiego - zatrzymany został pod zarzutem zabójstwa. W chwili zatrzymania był pod wpływem alkoholu.

71 NIELEGALNA PRODUKCJA I SPRZEDAŻ TABLETEK NA ODCHUDZANIE Krakowscy policjanci ujawnili linię technologiczną do produkcji tabletek na odchudzanie. Zatrzymany został mężczyzna podejrzewany o nielegalne wprowadzanie środków do obrotu. Policjanci Wydziału Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie ujawnili proceder nielegalnego handlu substancjami anabolicznymi używanymi jako spalacz tłuszczu (tzw. "DNP"). Podczas prowadzonych przeszukań zabezpieczona została domowa linia technologiczna do produkcji tej substancji oraz kilkadziesiąt opakowań gotowych już kapsułek przygotowanych do sprzedaży. Zatrzymany został mężczyzna podejrzewany o udział w procederze. Ważne jest ustalenie, ile osób mogło zakupić niedozwolone substancje korzystając z oferty umieszczonej na stronie internetowej prowadzonej przez tego mężczyznę

72 ZAPOBIEGANIE CYBERUZALEŻNIENIOM Podpisanie deklaracji o współpracy pomiędzy małopolską Policją a Urzędem Marszałkowskim w ramach projektu edukacyjnego w obszarze uzależnienia dzieci i młodzieży od internetu. Deklaracja została podpisana przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Jacka Fabisiaka oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego pana Wojciecha Kozaka. Od października 2012 roku Wydział Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty rozpoczął pilotażowy projekt działań prewencyjnych obejmujących obszar zagrożeń internetowych Zagrożenia w sieci profilaktyka, reagowanie. W początkowym etapie projekt był realizowany na terenie Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza oraz Myślenic od listopada do końca grudnia 2012 roku. Od początku 2013 roku projekt realizowany jest we wszystkich szkołach podstawowych ( 1455) województwa małopolskiego. Adresatami projektu są dzieci klas 4-6 szkół podstawowych oraz nauczycieli pracujących z tymi uczniami jak również ich rodziców. Głównym celem jest przedstawienie, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z internetu, jak reagować na interetowe zagrożenia oraz w jaki sposób ich unikać. W ramach projektu odbyły się dwie konferencje szkoleniowe przygotowane przez Wydział Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz NASK w których uczestniczyli policjanci z Komisariatów Policji Komend Powiatowych/miejskich Policji oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji. Przeszkoleni policjanci prowadzą spotkania z dziećmi podczas, których wykorzystują opracowane materiały przez NASK. W ramach projektu w okresie od stycznia do czerwca 2013 roku policjanci garnizonu małopolskiego przeprowadzili : - spotkania z uczniami 2080 w których wzięło udział uczniów - spotkania z rodzicami 195 w których wzięło udział 8033 rodziców - spotkania z nauczycielami 987 w których uczestniczyło 4166 nauczycieli

73 NIEUCZCIWY ADWOKAT Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 34 letniego mężczyznę, który reprezentując swoich klientów w sądzie cywilnym oszukiwał ich wyłudzając od nich należne im pieniądze Proceder był banalnie prosty adwokat w finalnym etapie prowadzonych spraw m.in. podawał w sądzie swój numer konta bankowego zamiast konta reprezentowanej strony i pieniądze należne klientom nigdy do nich nie trafiały. Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów wyłudzenia w ten sposób blisko 2 milionów złotych. Wiele wskazuje jednak na to, że pokrzywdzonych może być więcej a kwota wyłudzenia znacznie wyższa. Adwokat ten najczęściej reprezentował osoby które dochodziły przed sądem roszczeń za działki przejęte pod budowę autostrady oraz w sprawach kupna - sprzedaży nieruchomości. Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

74 SPORT PRZECIW WYKLUCZENIOM W Krakowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, zaprezentowano miejski program SPORT PRZECIW WYKLUCZENIOM dla około 40 osobowej delegacji Flamandzkiego Instytutu Administracji Sportowej i Rekreacyjnej z Belgii. W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezes Krakowskiego Klubu Oyama Hanshi Jan Dyduch oraz koordynator projektu Sport Przeciw Wykluczeniom z ramienia Policji asp.szt. Robert Bretner specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Projekt Sport Przeciw Wykluczeniom realizowany jest w 15 krakowskich szkołach przy których prowadzone są zajęcia Oyama Karate. Adresatami programu w grupie docelowej są dzieci z klas II V (od 8 do 12 lat). głównym celem programu Sport Przeciw Wykluczeniom jest wzrost bezpieczeństwa uczniów w szkole i poza nią, poprzez kształtowanie w nich pożądanych postaw i umiejętności w sytuacjach zagrożeń uzależnieniami oraz przemocą poprzez m.in.: - przedstawienie uczniom problematyki przemocy w życiu społecznym ze szczególnym uwzględnieniem agresji doświadczanej w szkole oraz grupach środowiskowych i sposobów ich unikania. - uświadomienie uczniom problemu narkomanii i alkoholizmu. - kształtowanie u uczniów postaw asertywnych. - nauczenie uczniów podstaw samoobrony na bazie Oyama Karate. - nauczenie uczniów pożądanych zachowań i podstaw pomocy przedmedycznej, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. W ramach programu Sport Przeciw Wykluczeniom uczniowie są również zapoznawani z podstawowymi prawami człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw dzieci, a także z instytucjami, do których mogą się zwracać o pomoc, w przypadku naruszania tych praw.

75 PRACOWNIK KORPORACJI OSZUKIWAŁ KARTAMI PRZEDPŁACONYMI Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod zarzutem oszustwa zatrzymali 30 letniego mężczyznę. Mężczyzna ten wyłudzał pieniądze posługując się kartami przedpłaconymi wystawionymi na firmę w której pracował. Początkowo doładowywał karty kwotami sięgającymi kilku tysięcy złotych, z czasem jednak kwoty doładowań były znacznie wyższe. Kiedy tylko karty zostały zasilone, od razu wypłacał pieniądze dysponując nimi do prywatnych celów korzystał bardzo rozrzutnie : kupił profesjonalny, bardzo kosztowny sprzęt fotograficzny, luksusowy samochód i motocykl, podróżował, a nawet zaczął konstruować samochód wyścigowy. Prawdopodobnie zdarzyło się nawet, że kilkadziesiąt tysięcy złotych utracił zaraz po wypłacie z bankomatu, gdy ktoś mu je ukradł jednak nie zgłaszał nigdzie tego faktu z obawy na wywołanie zainteresowania źródłem wysokich dochodów. Pracodawca w pewnym momencie zorientował się w istotnych brakach na koncie firmowym jednak trudno było zidentyfikować powód takiego deficytu jak się okazało, pracownik maskował swoją przestępczą działalność tworząc fałszywą dokumentację [dla uwierzytelnienia podejmowanych przez siebie decyzji o doładowaniu firmowego konta do przedstawianych w księgowości faktur dołączał szczegółowe opisy rozchodu kart podarunkowych dla pracowników, którzy de facto nigdy takich kart nie otrzymali]. Kiedy policjanci przeanalizowali dokumenty księgowe wszystko wskazywało na to, że za deficyt na koncie firmy odpowiada właśnie 30 letni mężczyzna pracujący w tej korporacji. Mężczyzna spodziewając się zatrzymania przez policjantów postanowił przyznać się swoim przełożonym do wszystkiego mówiąc, że robił to ze strachu gdyż od jakiegoś czas jest terroryzowany przez grupę przestępczą, której członkowie grożąc mu zmuszają go do takich działań, jakich on sam nie akceptuje. Poszedł także do komisariatu Policji złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Policjanci, zanim zdecydowali się na zatrzymanie 30 latka, sprawdzili szczegółowo podawane przez niego informacje okazało się, że wszystko zostało wymyślone, popełniając przestępstwo nie znajdował się pod niczyją presją. policjanci odzyskali sprzęt o wartości 260 tysięcy złotych, zakupiony przez 30 latka za pieniądze pochodzące z przestępstwa zabezpieczone zostały m.in. luksusowy samochód, motocykl, sprzęt fotograficzny oraz gotówka.

76 SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZENSTWO Certyfikaty Szkoła Promująca Bezpieczeństwo dla placówek oświatowych województwa małopolskiego. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł.insp. Paweł Dzierżak wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty Aleksandrem Palczewskim wręczyli dzisiaj certyfikaty przedstawicielom 30 placówek oświatowych, które wzorowo realizują założenia projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa realizowany jest w Małopolsce już od 9 lat, a certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo uzyskało już 250 szkół. Projekt ten wzorowano na bazie doświadczeń policji holenderskiej. Jego głównym założeniem jest budowanie lokalnie środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. W projekcie ważne jest aby każdy podmiot wykazał się zaangażowaniem każdy określa swój zakres kompetencyjny i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły. Od samego początku projekt cieszy się dużym zainteresowaniem oraz wsparciem ze strony władz oświatowych m.in. Małopolskiego Kuratora Oświaty, lokalnego samorządu ale przede wszystkim samych szkół. Idea budowania bezpiecznych przestrzeni, poszerzania wiedzy prawnej uczniów, nauczycieli i rodziców, wdrażanie algorytmów postępowania w sytuacjach kryzysowych w szkole, profilaktyka w zakresie tzw. zachowań ryzykownych oraz wiele innych elementów wpływających zarówno na stan bezpieczeństwa jak i poczucie bezpieczeństwa są częściami składowymi w realizacji Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w każdej ze szkół. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat.

77 GANG ZŁODZIEI SAMOCHODÓW ROZBITY Zatrzymano dwóch złodziei i dwóch paserów. W "dziupli" mogło zostać rozmontowanych kilkadziesiąt samochodów skradzionych z osiedlowych parkingów na krakowskim Podgórzu. W dziupli samochodowej odkrytej przez policjantów w jednej z podkrakowskich miejscowości znaleziono części co najmniej kilkunastu aut osobowych. Są to elementy przede wszystkim seatów oraz audi. Te właśnie auta od czerwca br. zaczęły znikać pod osłoną nocy z osiedlowych parkingów krakowskiego Podgórza. W ślad za zgłoszeniami od poszkodowanych właścicieli skradzionych aut policjanci rozpoczęli rozpracowanie szajki złodziei. W tej sprawie, w ostatnim czasie policjanci zatrzymali czterech mężczyzn. Jak się okazało, sprawcy podzielili się rolami dwóch z nich ( 31 i 38 lat ) kradło samochody, natomiast 2 pozostałych ( 23 i 29 lat ) było paserami, którzy załatwiali zbyt na części. Policjanci szacują, że grupa mogła działać od czerwca br. i może mieć na koncie kilkadziesiąt kradzieży samochodów z terenu Krakowa.

78 POLICJANCI UWOLNILI PORWANĄ KOBIETĘ Policjanci uwolnili kobietę przetrzymywaną przez porywaczy. Uprowadzona została mieszkanka Krakowa. Bardzo szybko pojawiły się żądania okupu porywacze w zamian za obietnice uwolnienia ofiary żądali znacznej kwoty pieniędzy. Sprawa została potraktowana przez policjantów priorytetowo. Powołana została specjalna grupa śledcza w skład której weszli doświadczeni policjanci Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, wspomagani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Nad rozwikłaniem sprawy i uwolnieniem porwanej osoby pracowało kilkudziesięciu policjantów z Krakowa, Katowic, Rzeszowa i Wrocławia w ścisłej współpracy z prokuratorami Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W decydującej akcji działania policjantów wspierali także policyjni antyterroryści i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Precyzyjne ustalenia policjantów pozwoliły na dotarcie do miejsca, gdzie przetrzymywana była uprowadzona kobieta funkcjonariusze najpierw zadbali o zapewnienie bezpieczeństwa ofierze a zaraz potem przeprowadzili skoordynowaną akcję zatrzymania członków grupy stojących za porwaniem. Do policyjnego aresztu trafiło siedem osób sześciu mężczyzn i kobieta w wieku od 25 do 58 lat, wszyscy są mieszkańcami Śląska, niektórzy z nich byli już wcześniej karani. Policjanci odnaleźli miejsca w których przetrzymywana była ofiara. Podczas prowadzonych przeszukań funkcjonariusze natrafili na narkotyki zabezpieczono znaczne ilości marihuany oraz amfetaminę, jak też atrapy broni, pistolet hukowy, amunicję, kominiarki i odzież stylizowaną na militarną. Odzyskane zostały także pieniądze i samochody którymi poruszali się sprawcy.

79 NEGOCJATORZY W SYTUACJI KRYZYSOWEJ Na stacji narciarskiej Śnieżnica ćwiczyli policyjni negocjatorzy i strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego PSP w Limanowej. Celem warsztatów było wypracowanie wspólnych rozwiązań przydatnych w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz poznawanie nowych możliwości działania w takich sytuacjach. W szkoleniu uczestniczyli również policjanci z Komend Wojewódzkich Policji w Lublinie, Kielcach, Rzeszowie oraz Katowicach.

80 BOKSEREK ROZLICZONY Mężczyzna związany ze środowiskiem pseudokibiców odpowie za pobicie i uszkodzenie mienia. To kolejna sprawa zrealizowana przez krakowskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców. Policjanci z Wydziałów Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wchodzący w skład specjalnej grupy śledczej zajmującej się przestępczością pseudokibiców zakończyli postępowanie prowadzone w sprawie Janusza K. ps. Bokserek przeciwko któremu skierowali akt oskarżenia o pobicie i uszkodzenie mienia. Prowadzone dochodzenie dotyczyło pobicia w jednym z lokali mężczyzny, któremu chwilę później zniszczono także siekierą samochód zaparkowany przed lokalem. Sporządzona opinia lekarska pozwoliła zakwalifikować obrażenia odniesione przez ofiarę jako uszkodzenia ciała powyżej dni siedmiu. Straty powstałe wskutek uszkodzenia samochodu określono na kwotę około 30 tysięcy złotych. Jak ustalili policjanci, zaatakowany mężczyzna znany był napastnikowi powodem napaści były wcześniejsze nieporozumienia między mężczyznami. Sprawcą okazał się 38 letni Janusz K. przeciwko któremu toczy się już także inne postępowanie [ o nielegalne posiadanie broni palnej, z którą w sierpniu br. próbował przedostać się na teren lotniska].

81 DZIUPLE SAMOCHODOWE Dwie dziuple samochodowe zlikwidowane przez małopolskich policjantów. Odzyskano samochody oraz wiele części i akcesoriów z różnych pojazdów. Jedno z miejsc, gdzie trafiały skradzione wcześniej samochody i gdzie demontowano je na części zostało namierzone przez funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie - niedługo po tym, jak z terenu Krakowa skradzione zostały trzy pojazdy. Złodzieje włamali się do samochodów zaparkowanych na osiedlowych podziemnych parkingach i garażach za każdym razem działali nocą. W dziupli ukrytej w budynku gospodarczym funkcjonariusze odnaleźli skradzione samochody oraz części i akcesoria z co najmniej kilkudziesięciu pojazdów, które zostały już rozmontowane na części. Zatrzymane zostały trzy osoby związane z procederem przetrzymywania kradzionych rzeczy dwóch mężczyzn i kobieta w wieku lat; wszystkim przedstawione zostały zarzuty. Kolejna dziupla odkryta została na Podhalu w pomieszczeniach garażu policjanci odnaleźli tam części samochodowe z różnych pojazdów. Funkcjonariusze ustalają, ile pojazdów mogło zostać tam zdemontowanych.

82 BEZPIECZEŃSTWO OSÓB STARSZYCH DEBATA Debatę poprowadził Komendant Komisariatu Policji II w Krakowie nadkom. Artur Kasicki. Wśród uczestników obecni byli m.in. przedstawiciele Policji, Rady Dzielnicy II, Wspólnoty Dąbie, ZIKiT, Straży Miejskiej, MPO, Spółdzielni Mieszkaniowej Dąbie oraz mieszkańcy. Podczas spotkania zorganizowano prezentację multimedialną dotyczącą oszustw na wnuczka, przemocy w rodzinie Niebieska Linia, kradzieży kieszonkowych, graffiti oraz omówiono problemy wskazane w poprzednich debatach i kierunki działań Policji. Organizatorzy oraz osoby zaproszone zobligowały się do wspólnego inicjowania przedsięwzięć na rzecz pomocy mieszkańcom i realizację wniosków.

83 WYTWÓRNIA PIRACKICH PŁYT ZLIKWIDOWANA Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwie osoby podejrzewane o nielegalną produkcję. Suma strat producentów oszacowana została na kwotę prawie 200 tysięcy złotych. W okolicach giełdy rtv zatrzymani zostali dwaj mężczyźni : 30 latek i jego 36 letni wspólnik, którzy ze spakowanymi już płytami oferowanymi wcześniej do sprzedaży zmierzali w stronę przystanku autobusowego. Policjanci zarekwirowali także pirackie płyty DVD jakie mężczyźni przy sobie posiadali ponad 800 sztuk. W trakcie przeszukań przeprowadzonych w miejscach zamieszkania zatrzymanych policjanci odnaleźli kolejne płyty CD,DVD i Blue Ray (łącznie ponad 3100 sztuk) głównie z muzyka koncertową jak też linię produkcyjną pirackich płyt wykonaną w mieszkaniu : kilka komputerowych jednostek centralnych wraz z szeregowo podłączonymi stanowiskami nagrywającymi.

84 STARCIE POLICJI Z PSEUDOKIBICAMI - ĆWICZENIA SZTABOWE Policjanci Nieetatowych Pododdziałów Policji z Myślenic, Nowego Targu i Zakopanego ćwiczyli przywracanie porządku publicznego w czasie zamieszek. Ćwiczenia odbyły się na terenie Stadionu Sportowego COS w Zakopanem. Ich celem było doskonalenie umiejętności w zakresie przywracania ładu i porządku publicznego podczas imprez sportowych. W trakcie ćwiczeń było też pozorowane starcie z pseudokibicami. Trwające kilka godzin szkolenie miało na celu przede wszystkim zgranie ze sobą policjantów, którzy w razie zbiorowych zakłóceń ładu i porządku publicznego, będą interweniować w pododdziałach zwartych. W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze VIII kompanii Nieetatowego Pododdziału Policji, w której skład wchodzą stróże prawa z Myślenic, Nowego Targu oraz Zakopanego. Myślenice. Ekscesy kibiców na stadionie i wokół obiektu. Ćwiczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na terenie myślenickiego Zarabia (m.in. na stadionie sportowym KS Dalin Myślenice) odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe myślenickiej Policji z udziałem strażaków i ratowników medycznych. Punktem wyjścia było zbiorowe zakłócenie ładu i porządku publicznego przez pseudokibiców drużyny gości, którzy zostali wpuszczeni na stadion sportowy podczas trwania imprezy, a jednocześnie ich część pozostawała przed bramą obiektu. Do przywracania porządku użyty zostaje nieetatowy pododdział zwarty złożony z policjantów z Myślenic i Dobczyc. Do dalszych ekscesów dochodzi jednak poza stadionem, gdzie grupka kibiców dopuszcza się napaści i zranienia przechodnia. Napastnicy rozbiegają się. Policjanci wzywają do rannego pomoc medyczną i podejmują pościg za przestępcami, Udaje się ich zatrzymać na zalesionych zboczach Ukleiny, przy jednym odnajdują niebezpieczne narzędzie, którego wcześniej użył.

85 FAŁSZYWY ALARM BOMBOWY Krakowscy policjanci zatrzymali sprawcę fałszywego alarmu. Alarm o podłożeniu ładunku wybuchowego wszczęty został w budynkach sądowych w Krakowie, po tym jak na numer alarmowy 112 zadzwonił pewien mężczyzna i zakomunikował, że w budynkach sądu w Krakowie znajduję się bomba. Na miejscu pracowali policjanci, którzy przeszukali teren przy pomocy psa przeszkolonego na wykrywanie ładunków wybuchowych. Nie odnaleziono niczego podejrzanego i rozpoczęto poszukiwania sprawcy fałszywego alarmu - ustalenia policjantów z V Komisariatu Policji w Krakowie pozwoliły na zatrzymanie 59 letniego mieszkańca Skawiny. Mężczyzna usłyszał zarzuty z art. 224 a kodeksu karnego za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

86 ZAPOBIEGANIE BÓJKOM I USTAWKOM PSEUDOKIBICÓW Z mieczami i maczetami na mecz? Sądeccy policjanci zapobiegli bójce do jakiej mogło dojść między pseudokibicami. Zatrzymali kilkanaście osób. Zabezpieczono niebezpieczne narzędzia które zostały przez funkcjonariuszy odnalezione w samochodach którymi poruszali się mężczyźni. Do zatrzymania doszło na obrzeżach Nowego Sącza, podczas gdy podróżujący kilkoma samochodami kibice wjeżdżali na teren miasta. Policjanci patrolujący miasto w ramach przygotowanego zabezpieczenia meczu w rozgrywkach III Ligii zauważyli wjeżdżające do miasta samochody w których znajdowali się mężczyźni mający na sobie szaliki z emblematami jednej z drużyn jaka miała rozgrywać mecz. Podczas legitymowania i kontroli samochodów okazało się że mężczyźni ci posiadali przy sobie niebezpieczne narzędzia w różnych miejscach w samochodach ukryte zostały noże, maczety, miecze i tłuczek do mięsa. Wszystkie te przedmioty zostały zabezpieczone przez policjantów. Wszyscy kibice natomiast trafili do komendy by złożyć wyjaśnienia.

87 ZWALCZANIE PSEUDOGRAFFITI Małopolska Policja rozlicza grafficiarzy z dokonanych zniszczeń. Kilkudziesięciu wandali odpowie za zdewastowanie przestrzeni publicznej. Ochrona przestrzeni publicznej przed zdewastowaniem wymaga determinacji w podejmowanych działaniach i współpracy wielu podmiotów. Małopolscy policjanci konsekwentnie podejmują działania przeciwko grafficiarzom rozliczając kolejnych wandali ze zniszczeń. Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek zapowiadając zdecydowane działania przeciwko przestępczości chuligańskiej wzmocnił nie tylko służby kryminalne zajmujące się rozpracowywaniem grup przestępczych (na każdym komisariacie są osoby specjalizująca się w tym zagadnieniu), ale również patrolowe i wywiadowcze dzięki temu coraz więcej sprawców jest zatrzymywanych na gorącym uczynku przestępstwa. Ważne było także przeprowadzenie szczegółowych analiz zjawiska graffiti, ponieważ jego zwalczanie to nie tylko represja, to także zrozumienie kontekstu działania sprawców, by móc zapobiegać (to zadanie m.in. do policyjnych specjalistów ds. nieletnich by podczas rozmów z uczniami szkół podejmowali temat dbałości o wspólną przestrzeń, sposobów rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, radzenia sobie z frustracją etc. oraz zapraszali do współpracy także inne podmioty współodpowiedzialne za wychowanie młodych ludzi).

88 KRADZIEŻ BLACHY Z ZABYTKOWEGO KLASZTORU Sprawca kradzieży zatrzymany został przez policjantów komisariatu 8 w Krakowie kilka dni po dokonanym przestępstwie. Skradzione elementy zostały odzyskane. 23 latek usłyszał zarzut kradzieży i zniszczenia mienia stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Odpowie przed sądem - grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Do czasu rozprawy mężczyzna objęty został policyjnym dozorem. Kradzieży dokonano z zabytkowego muru ogrodzeniowego klasztoru Ojców Cystersów w Mogile łupem złodziei padła blacha miedziana. Podczas kradzieży sprawca zniszczył również część muru. Wartość skradzionego metalu i zniszczeń wyceniono na kwotę co najmniej złotych.

89 PSEUDOKIBICE I NARKOTYKI REALIZACJA CBŚ To kolejne zatrzymania pseudokibiców podejrzanych o produkcję narkotyków. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Krakowie 2 mężczyzn, powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców podejrzanych o produkcję środków psychotropowych. W samochodzie, z którego sprawcy zrobili magazyn na środki odurzające znaleziono 4,5 kg narkotyku pfpp o czarnorynkowej wartości około 300 tysięcy złotych Policjanci zabezpieczyli także maczety, bagnet i pojemnik z gazem obezwładniającym. Odnalezione zostało ponadto urządzenie służące do produkcji tabletek narkotycznych( tabletkarkę ) Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy Krakowa w wieku 25 i 32 lat. Według policyjnych ustaleń są powiązani ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców. Obydwaj usłyszeli zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków, posiadania przyrządów do ich wytwarzania i przetwarzania oraz produkcji narkotyków.

90 NIEBEZPIECZNA PRACA Interweniujący policjant został raniony nożem. Sprawca usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa funkcjonariusza na służbie i został tymczasowo aresztowany. Do napaści doszło podczas interwencji wobec mężczyzny który zachowywał się agresywnie w stosunku do członków swojej rodziny. Wezwani na interwencje domową funkcjonariusze zostali zaatakowani przez agresora, kiedy wchodzili do bloku. Napastnik ranił nożem jednego z funkcjonariuszy zadając mu cios w szyję, w drugiego rzucił nożem [na szczęście policjant uchylił się przed ciosem i obezwładnił napastnika].

91 DZIELNICOWY ROKU Małopolscy policjanci zakończyli Ogólnopolskie Zawody Dzielnicowy Roku 2013 z dwoma miejscami na podium. Aspirant Robert Klima z Oświęcimia zajął II lokatę, natomiast sierż.sztab. Maciej Kuźma z Nowego Sącza trzecią. Zawody Dzielnicowy Roku 2013 odbywały się w Katowicach policjanci z całego kraju, zmagając się o tytuł najlepszego dzielnicowego zdobywali punkty w trzech konkurencjach : test wiedzy policyjnej, analiza dokumentu oraz przyjęcie interesanta. Reprezentanci naszego województwa wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami zajęli dwie lokaty na podium : przedstawiciel oświęcimskiej Policji zdobył drugie miejsce, natomiast dzielnicowy z Nowego Sącza trzecie.

92 PRAWA JAZDY ZA ŁAPÓWKI? KORUPCYJNY UKŁAD ROZBITY. Policjanci Zespołu do walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie ujawnili proceder korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie, związany z powoływaniem się na wpływy i przyjmowaniem korzyści majątkowych, w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. W ścisłej współpracy z tarnowską Prokuraturą Okręgową, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie, zatrzymano osoby powiązane z korupcyjnym układem. Przez ostanie dwa dni policjanci zatrzymali 19 uwikłanych w nielegalny proceder osób. W grupie tej znajduje się jeden z pracowników tarnowskiego MORD-u, dwóch właścicieli szkół nauki jazdy z terenu Brzeska i Tarnowa, pośrednik przekazujący korzyści majątkowe oraz wręczające je osoby. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. W zamian za uzyskanie prawa jazdy, zainteresowani przekazywali kwoty od tysiąca do kilku tysięcy złotych. W trakcie przeprowadzonych przeszukań w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Bochni i Urzędzie Miasta Tarnowa, śledczy zabezpieczyli dokumentację osób, które w ten sposób uzyskały w tarnowskim MORD uprawnienia do kierowania pojazdami w okresie kilku ostatnich lat. W ujawniony przez policjantów z Tarnowa proceder może być zamieszanych nawet 200 osób.

93 ARCHIWUM X NOWE TROPY W SPRAWIE ZABÓJSTWA I OSKÓROWANIA 23 LETNIEJ KOBIETY. W styczniu 1999 roku znaleziono w Wiśle ludzką skórę. Analiza DNA pozwoliła zidentyfikować szczątki ofiarą okazała się zaginiona w listopadzie 1998 roku 23-letnia kobieta. Wszystko wskazywało na to, że sprawca najpierw zabił młodą kobietę a następnie zdjął z niej skórę. Sprawa jest bez precedensu w polskiej kryminalistyce. Od tego czasu, pozostaje w zainteresowaniu zarówno policjantów krakowskiego Archiwum X jak i prokuratorów. W ostatnich latach rozwój techniki stworzył większe możliwości poznawcze, dlatego też zarządzono nowe badania, tym bardziej, że po ponownym przeanalizowaniu akt pojawiły się w tej kwestii nowe przesłanki. Podjęto decyzję o ekshumacji szczątków ofiary i ponownej sekcji. Skóra (pomimo upływu lat zachowała się dzięki celowemu utrwaleniu jej po pierwszej sekcji) została poddana teraz oględzinom przez specjalnie w tym celu powołany zespół specjalistów (ekspertów z Instytutu Ekspertyz Sądowych, Zakładu Medycyny Sądowej oraz Laboratorium Kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie). Oględziny miały między innymi na celu sprawdzenie, czy przy obecnym stanie nauki jest możliwość znalezienia na szczątkach śladów, mogących pomóc w zidentyfikowaniu miejsca oraz osób związanych ze zbrodnią - odnaleziono substancje i związki chemiczne, włókna pochodzenia organicznego a także, co może mieć decydujące znaczenie w ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy, szczątki roślinności. Okazało się, że szczątki roślinne ponad wszelką wątpliwość nie pochodzą ze środowiska wodnego. Występowanie tej rośliny jest ograniczone tylko do pewnych miejsc (na końcowym etapie są już szczegółowe badania tych śladów, w tym wyizolowania DNA roślinności).

94 DEBATA FORUM DLA RODZINY Z UDZIAŁEM PREMIERA RP Premier Polski Donald Tusk uczestniczył w inauguracji dzisiejszej konferencji Forum dla Rodziny. Debata poświęcona polityce rodzinnej, odbywająca się siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została zainicjowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Udział w niej brali przedstawiciele ministerstwa, władz Małopolski i Krakowa, Policji oraz wielu instytucji pozarządowych. Tematem wystąpień i paneli dyskusyjnych była m.in. problematyka łączenia życia rodzinnego z zawodowym, a także polityka wspierania rodzin wielodzietnych i Wielopokoleniowych. Omawiano również zagadnienia bezpieczeństwa rodziny oraz sposobów przeciwdziałania przemocy. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak Kamysz, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski a także Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek i specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie nadkom. Izabela Dobkowska. Dla rodziców z dziećmi, policjanci z wydziału ruchu drogowego oraz wydziału prewencji a także straży miejskiej przygotowali specjalne atrakcje (najmłodsi mogli spędzić czas w kąciku zabaw, na ścieżce edukacyjnej oraz w Miasteczku ruchu drogowego).

95 NIEUCZCIWY AKCEPTANT Oszust, który posłużył się wirtualnymi kartami płatniczymi, wykonując transakcje bez autoryzacji użytkowników został zatrzymany. Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej odzyskali prawie całą kwotę z ponad 200 tysięcy wykradzionych przez sprawcę. Jaki był mechanizm oszustwa? Na początku mężczyzna założył fałszywe konto zawierając jednocześnie umowę na korzystanie z terminali POS. Później wykonał kilkadziesiąt transakcji płatniczych korzystając z danych użytkowników kont bankowych z całego świata. Bez autoryzacji właścicieli tych kont przelał na znany sobie rachunek bankowy ponad 200 tysięcy złotych. Na szczęście nie zdążył wydać tych pieniędzy szybko podjęte przez policjantów działania pozwoliły na odzyskanie prawie całej kwoty pieniędzy. Funkcjonariusze zabezpieczyli czytniki POS, jakie zatrzymany mężczyzna posiadał w wynajmowanym mieszkaniu, komputer oraz dane użytkowników z wielu państw świata. Policjanci sprawdzą, w jaki sposób sprawca oszustwa wszedł w posiadanie danych użytkowników wirtualnych kart (użytkowników praktycznie z całego świata), niezbędnych do przeprowadzenia transakcji oraz od ilu osób mógł wyłudzić pieniądze.

96 WIZYTA KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI W ZAKOPIAŃSKIEJ KOMENDZIE Komendant Główny Policji nadinsp.marek Działoszyński odwiedził policjantów i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Wizyta miała charakter spontaniczny, gdyż jak wspomniał po sąsiedzku w Ośrodku Wypoczynkowym MSW Dafne odbywa się narada oraz szkolenie Policjantów Centralnego Biura śledczego, w których uczestniczył. Na sali odpraw policjanci i pracownicy cywilni usłyszeli od nadinspektora Marka Działoszyńskiego informacje o planach finansowych Policji na przyszły rok jak również o przewidywanych projektach doposażania jednostek Policji. Omówiono również sprawy dotyczące samych policjantów i wizerunku naszej formacji. Następnie policjanci zadawali pytania na temat spraw bieżących i problemów z jakimi spotykają się w codziennej służbie. Pan Komendant odpowiadał na wszystkie pytania wyczerpująco.

97 POLICJANCI RATOWALI Wiele razy małopolscy policjanci zapobiegli tragedii. Dzięki podjętym poszukiwaniom przed wychłodzeniem uratowano 93 letnią kobietę oraz 34 letniego mężczyznę,którzy znajdowali się w sytuacjach zagrażających życiu. Policjanci komisariatu wodnego niejednokrotnie przynosili pomoc tonącym (czy to z powodu nieszczęśliwych wypadków gdy ktoś wpadł do wody czy też w sytuacji brawury i braku wyobraźni podczas wypoczynku nad wodą); Policjanci ratowali także poszkodowanych w pożarach wynosząc ich z płonących budynków (np. w Tomicach), niejednokrotnie z narażeniem własnego życia Bardzo często policjanci będący jako pierwsi w miejscu wypadku nieśli pomoc poszkodowanym udzielając im pomocy przedmedycznej. Policyjni negocjatorzy odwiedli wiele osób od zamiaru popełnienia samobójstwa.

98 POŻEGNALIŚMY. Policja pożegnała Krzysztofa Kozłowskiego, pierwszego Ministra Spraw Wewnętrznych niepodległej Rzeczpospolitej, jednego z twórców polskiej Policji. W uroczystej mszy pogrzebowej celebrowanej przez kard. Franciszka Macharskiego w kościele ss. Norbertanek obecny był prezydent RP Bronisław Komorowski. W ostatnim pożegnaniu Ministra Krzysztofa Kozłowskiego na Cmentarzu Salwatorskim uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński oraz Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Przybył także były premier Tadeusz Mazowiecki. Policjanci pełnili wartę honorową przy trumnie z ciałem zmarłego.

99 W HOŁDZIE POMORDOWANYM POLICJANTOM Uroczystości przy obelisku ku czci policjantów pomordowanych w 1940 r. przez NKWD Uroczystości rocznicowe odbywają się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy obelisku ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej jeńców z obozu w Ostaszkowie pomordowanych przez NKWD w 1940 roku. W uroczystości uczestniczą Przedstawiciel Wojewoda Małopolskiego, Przedstawiciel Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, jak również komendanci poszczególnych jednostek Policji z Małopolski, a także przedstawiciele poszczególnych wydziałów KWP oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych i Związków Zawodowych Policjantów i Pracowników Policji. Modlitwę prowadzi policyjny kapelan, pod obeliskiem składane są wieńce i kwiaty.

100 PO SŁUŻBIE Policjantka pełniąca służbę w Komisariacie Policji w Bieczu wracała po służbie do domu. W miejscowości Zagórzany zauważyła jadące przed nią trzy pojazdy, które wykonywały gwałtowne manewry przyspieszały, a następnie gwałtownie hamowały. Okazało się, że manewry te spowodowane były zagrożeniem, jakie stwarzał jadący przed nimi kierowca Nissana. W pewnym momencie pojazdy zatrzymały się, a pomiędzy kierowcami doszło do słownej utarczki. Wówczas policjantka podjęła interwencję. Kiedy przedstawiła się kierującemu Nissanem, ten zamknął się w samochodzie odmawiając okazania dokumentów. Widząc, że policjantka dzwoni po pomoc swoich kolegów, mężczyzna ruszył i zaczął uciekać. Nieustępliwa policjantka ruszyła za nim i ścigała go aż do miejscowości Moszczenica, gdzie mężczyzna zjechał na jedną z posesji, porzucił pojazd i zaczął uciekać pieszo. Po krótkim pościgu funkcjonariuszka zatrzymała i obezwładniła mężczyznę. Przybyły na miejsce patrol przeprowadził badanie trzeźwości kierowcy - okazało się, że w organizmie mieszkańca Łużnej znajduje się 1,95 promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności oraz utrata uprawnień do kierowania. Odpowie również za szereg wykroczeń, których dopuścił się na drodze

Źródło: Wygenerowano: Piątek, 13 stycznia 2017, 04:38

Źródło:  Wygenerowano: Piątek, 13 stycznia 2017, 04:38 POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/132203,zlikwidowali-plantacje-konopi-indyjskich.html Wygenerowano: Piątek, 13 stycznia 2017, 04:38 Strona znajduje się w archiwum. ZLIKWIDOWALI

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE. z realizacji zadań za rok 2015 oraz informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy i miasta Nisko

SPRAWOZDANIE. z realizacji zadań za rok 2015 oraz informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy i miasta Nisko SPRAWOZDANIE z realizacji zadań za rok 2015 oraz informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy i miasta Nisko Nisko luty 2016 WSTĘP Teren Gminy i Miasta Nisko obejmuje obszar

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZEŃSTWO W SEZONIE LETNIM 2013 ROKU NA TERENIE MIASTA I GMINY SZCZAWNICA PODSUMOWANIE I WNIOSKI

BEZPIECZEŃSTWO W SEZONIE LETNIM 2013 ROKU NA TERENIE MIASTA I GMINY SZCZAWNICA PODSUMOWANIE I WNIOSKI BEZPIECZEŃSTWO W SEZONIE LETNIM 2013 ROKU NA TERENIE MIASTA I GMINY SZCZAWNICA PODSUMOWANIE I WNIOSKI 1 DEBATA SPOŁECZNA dotycząca bezpieczeństwa w sezonie letnim 2013 na terenie Miasta i Gminy Szczawnica

Bardziej szczegółowo

ROZBITA GRUPA TRUDNIĄCA SIĘ PASERSTWEM CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH

ROZBITA GRUPA TRUDNIĄCA SIĘ PASERSTWEM CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/126915,rozbita-grupa-trudniaca-sie-paserstwem-czesci-samochodowych.html Wygenerowano: Niedziela, 21 sierpnia 2016, 08:18 Strona znajduje się w archiwum.

Bardziej szczegółowo

CENTRALNE BIURO ŚLEDCZE POLICJI UDERZENIE W PRZESTĘPCZOŚĆ TYTONIOWĄ - ZLIKWIDOWANE FABRYKI I MAGAZYNY

CENTRALNE BIURO ŚLEDCZE POLICJI UDERZENIE W PRZESTĘPCZOŚĆ TYTONIOWĄ - ZLIKWIDOWANE FABRYKI I MAGAZYNY CENTRALNE BIURO ŚLEDCZE POLICJI Źródło: http://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/125552,uderzenie-w-przestepczosc-tytoniowa-zlikwidowane-fabryki-i-magazyny.html Wygenerowano: Piątek, 30 grudnia 2016, 21:19

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ZAPOBIEGANIA PRZESTĘPCZOŚCI ORAZ OCHRONY BEZPIECZEŃSTWA OBYWATELI I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO NA LATA 2005 2008

PROGRAM ZAPOBIEGANIA PRZESTĘPCZOŚCI ORAZ OCHRONY BEZPIECZEŃSTWA OBYWATELI I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO NA LATA 2005 2008 Lp. PROGRAM ZAPOBIEGANIA PRZESTĘPCZOŚCI ORAZ OCHRONY BEZPIECZEŃSTWA OBYWATELI I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO NA LATA 2005 2008 Rodzaj Zagrożenia 1. Kradzieże samochodów 2. Kradzieże

Bardziej szczegółowo

POLICJA.PL WPADLI ZŁODZIEJE SAMOCHODÓW. Strona znajduje się w archiwum.

POLICJA.PL WPADLI ZŁODZIEJE SAMOCHODÓW. Strona znajduje się w archiwum. POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/51533,wpadli-zlodzieje-samochodow.html Wygenerowano: Piątek, 6 stycznia 2017, 20:45 Strona znajduje się w archiwum. WPADLI ZŁODZIEJE SAMOCHODÓW

Bardziej szczegółowo

Ocena stanu zagrożenia i porządku publicznego na terenie powiatu żnińskiego i poszczególnych gminach w 2013 roku

Ocena stanu zagrożenia i porządku publicznego na terenie powiatu żnińskiego i poszczególnych gminach w 2013 roku Ocena stanu zagrożenia i porządku publicznego na terenie powiatu żnińskiego i poszczególnych gminach w 2013 roku Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żninie WYNIKI PRACY PIONU

Bardziej szczegółowo

CBŚ ZLIKWIDOWAŁO NAJWIĘKSZY OŚRODEK FAŁSZERSKI PIENIĘDZY EURO W EUROPIE

CBŚ ZLIKWIDOWAŁO NAJWIĘKSZY OŚRODEK FAŁSZERSKI PIENIĘDZY EURO W EUROPIE Strona znajduje się w archiwum. CBŚ ZLIKWIDOWAŁO NAJWIĘKSZY OŚRODEK FAŁSZERSKI PIENIĘDZY EURO W EUROPIE Sukces policjantów Centralnego Biura Śledczego. Zlikwidowano największą w historii Polski i największą

Bardziej szczegółowo

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową PRZESTĘPCZOŚĆ NARKOTYKOWA

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową PRZESTĘPCZOŚĆ NARKOTYKOWA PRZESTĘPCZOŚĆ NARKOTYKOWA Tendencje przestępczości narkotykowej w Polsce nie odbiegają od tendencji występujących w innych państwach europejskich. Wynika to z braku barier granicznych, łatwości przemieszczania

Bardziej szczegółowo

Działania podejmowane przez Komendę Miejską Policji w Białymstoku w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych.

Działania podejmowane przez Komendę Miejską Policji w Białymstoku w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych. EDUKACJA PRAWNA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Razem o Bezpieczeństwie Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku Działania podejmowane przez Komendę Miejską Policji w Białymstoku w celu poprawy

Bardziej szczegółowo

,0 60,2 59,1-1, ,8 50,6 49,6-1, , ,7-2, ,7 36,6 45,5 + 8, ,1 77,9 54,6-23,4

,0 60,2 59,1-1, ,8 50,6 49,6-1, , ,7-2, ,7 36,6 45,5 + 8, ,1 77,9 54,6-23,4 Kategoria Postępowania wszczęte w roku 2012 Postępowania wszczęte w roku 2013 Dynamika % Wykrywalność 2012 Wykrywalność 2013 Wzrost/ spadek Przestępstwa ogółem 2101 2122 101,0 60,2 59,1-1,1 Przestępstwa

Bardziej szczegółowo

OCENA stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu wadowickiego za rok 2014.

OCENA stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu wadowickiego za rok 2014. OCENA stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu wadowickiego za rok 2014. PRIORYTETY I ZADANIA PRIORYTETOWE KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI NA LATA 2013 2015 1. Doskonalenie obsługi obywatela poprzez szybką

Bardziej szczegółowo

Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie

Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie INFORMACJA O STANIE BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE MIASTA I GMINY WYSZKÓW W 215 ROKU Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie INFORMACJA O STANIE BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA

Bardziej szczegółowo

OCENA STANU BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE GMINY I MIASTA DOBCZYCE ZA 2013 ROK.

OCENA STANU BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE GMINY I MIASTA DOBCZYCE ZA 2013 ROK. Dobczyce dnia 20 stycznia 2014 r. L.dz. GDK 076/14 OCENA STANU BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE GMINY I MIASTA DOBCZYCE ZA 2013 ROK. Gmina i miasto Dobczyce jest jedną z trzech Gmin obsługiwanych

Bardziej szczegółowo

Straż Miejska m. st. Warszawy

Straż Miejska m. st. Warszawy Straż Miejska m. st. Warszawy Podsumowanie roku wybrane dane W opracowaniu przedstawiono wybrane informacje dotyczące działalności Straży Miejskiej m.st. Warszawy w r. dotyczące charakterystyki zgłoszeń,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji za 2013 rok

Sprawozdanie z działalności Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji za 2013 rok Sprawozdanie z działalności Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji za 2013 rok 1 Warszawa, 2014 1. STAN REALIZACJI ZADAŃ CENTRALNEGO BIURA ŚLEDCZEGO KGP W ZAKRESIE ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI

Bardziej szczegółowo

Komunikat Rzecznika Prasowego. Akt oskarżenia AP V Ds 29/13, w sprawie o międzynarodowy handel narkotykami.

Komunikat Rzecznika Prasowego. Akt oskarżenia AP V Ds 29/13, w sprawie o międzynarodowy handel narkotykami. PROKURATURA APELACYJNA w GDAŃSKU WYDZIAŁ I ORGANIZACJI PRACY PROKURATUR RZECZNIK PRASOWY ul. Wały Jagiellońskie 38 80 853 Gdańsk Gdańsk, dnia 16 września 2013 r. Komunikat Rzecznika Prasowego. Akt oskarżenia

Bardziej szczegółowo

Pokaz strona internetowa

Pokaz strona internetowa Pokaz strona internetowa * Postępowanie RSD-349/9 KP Trzebinia - 669 czynów * * 1 wykrywalność przestępstw w powiecie w latach 21-211 8 6 4 2 przestępstwa ogółem przestępstwa kryminalne ogółem 21 22 23

Bardziej szczegółowo

KOMENDA MIEJSKA POLICJI W KALISZU. Narada roczna 02.02.2015r.

KOMENDA MIEJSKA POLICJI W KALISZU. Narada roczna 02.02.2015r. KOMENDA MIEJSKA POLICJI W KALISZU Narada roczna 02.02.2015r. KMP w Kaliszu Aktualnie Komendant Miejski Policji w Kaliszu ma do dyspozycji 403 etaty policyjne 98,75 etatów pracowniczych. i W 2014r. KMP

Bardziej szczegółowo

Minister Mariusz Błaszczak: Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą. To wydarzenie bez precedensu

Minister Mariusz Błaszczak: Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą. To wydarzenie bez precedensu Źródło: http://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15041,minister-mariusz-blaszczak-straz-graniczna-rozbila-miedzynarodowa-grupe-p rzestep.html Wygenerowano: Piątek, 7 października 2016, 06:26 Strona znajduje

Bardziej szczegółowo

Centralnego Biura Śledczego Policji

Centralnego Biura Śledczego Policji ZATWIERDZAM Sprawozdanie z działalności Centralnego Biura Śledczego Policji za 2015 rok (w ujęciu statystycznym) Sprawozdanie z działalności Centralnego Biura Śledczego Policji za 2015 rok 1 Warszawa,

Bardziej szczegółowo

POLICYJNE ZABEZPIECZENIE SZCZYTU NATO W WARSZAWIE

POLICYJNE ZABEZPIECZENIE SZCZYTU NATO W WARSZAWIE KOMENDA STOŁECZNA POLICJI Źródło: http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/39233,policyjne-zabezpieczenie-szczytu-nato-w-warszawie.html Wygenerowano: Środa, 28 września 2016, 05:59 Strona

Bardziej szczegółowo

Osiągnięte wyniki przez KMP w Rudzie Śląskiej w 2013 roku

Osiągnięte wyniki przez KMP w Rudzie Śląskiej w 2013 roku Osiągnięte wyniki przez KMP w Rudzie Śląskiej w 213 roku WYBRANE KATEGORIE PRZESTĘPCZOŚCI PION KRYMINALNY KMP Ruda Śląska WSZCZĘTE POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZE OGÓŁEM W ROZBICIU NA KOMISARIATY 6 588 5 4654

Bardziej szczegółowo

KOMISARIAT POLICJI Luboń, dnia 15 luty 2013r. W LUBONIU OCENA

KOMISARIAT POLICJI Luboń, dnia 15 luty 2013r. W LUBONIU OCENA KOMISARIAT POLICJI Luboń, dnia 15 luty 2013r. W LUBONIU OCENA STANU ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE MIASTA LUBONIA ORAZ PRACY KOMISARIATU POLICJI W LUBONIU W ROKU 2012 I. przestępczości

Bardziej szczegółowo

Materiał porównawczy do ustawy z dnia 15 marca 2007 r.

Materiał porównawczy do ustawy z dnia 15 marca 2007 r. BIURO LEGISLACYJNE/ Materiał porównawczy Materiał porównawczy do ustawy z dnia 15 marca 2007 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych USTAWA z dnia 22 sierpnia 1997 r. O BEZPIECZEŃSTWIE IMPREZ

Bardziej szczegółowo

Realizacja zadań dotyczących bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w mieście Tychy za 2011 r. T y c h y sierpień 2012 rok

Realizacja zadań dotyczących bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w mieście Tychy za 2011 r. T y c h y sierpień 2012 rok Realizacja zadań dotyczących bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w mieście Tychy za 2011 r. T y c h y sierpień 2012 rok 1 OCENA STANU REALIZACJI PRIORYTETÓW I MIERNIKÓW W KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI

Bardziej szczegółowo

Czworonożni funkcjonariusze

Czworonożni funkcjonariusze Źródło: http://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/13452,czworonozni-funkcjonariusze.html Wygenerowano: Piątek, 5 lutego 2016, 06:03 Strona znajduje się w archiwum. Środa, 01 lipca 2015 Czworonożni funkcjonariusze

Bardziej szczegółowo

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu Niefies z Krymu, który zaprezentował tańce narodowe Tatarów krymskich.

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu Niefies z Krymu, który zaprezentował tańce narodowe Tatarów krymskich. EDUKACJA NA WESOŁO Dobra zabawa połączona z edukacją na rzecz bezpieczeństwa to główny cel, jaki przyświecał organizatorom Dnia Otwartego Centrum Szkolenia Policji. Spontanicznie przekazywane opinie na

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN IMPREZY MASOWEJ DNI GORLIC 2016

REGULAMIN IMPREZY MASOWEJ DNI GORLIC 2016 I. Postanowienia ogólne REGULAMIN IMPREZY MASOWEJ DNI GORLIC 2016 1. Niniejszy regulamin został wydany na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYNARODOWA ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA PRZEMYTNIKÓW NARKOTYKÓW ZLIKWIDOWANA PRZEZ EUROPOL, HISZPAŃSKĄ POLICJĘ I CBŚP

MIĘDZYNARODOWA ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTĘPCZA PRZEMYTNIKÓW NARKOTYKÓW ZLIKWIDOWANA PRZEZ EUROPOL, HISZPAŃSKĄ POLICJĘ I CBŚP POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/130543,miedzynarodowa-zorganizowana-grupa-przestepcza-przemytnikow-narkotykowzlikwidow.html Wygenerowano: Sobota, 14 stycznia 2017, 18:22 Strona

Bardziej szczegółowo

Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Nadbużański Oddział Straży Granicznej Nadbużański Oddział Straży Granicznej Źródło: http://nadbuzanski.strazgraniczna.pl/nos/aktualnosci/17541,rozbito-grupe-przestepcza-trudniaca-sie-paserstwem -czesci-samochodowych.html Wygenerowano: Niedziela,

Bardziej szczegółowo

Raport. z działań Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz patologiom społecznym w 2008 roku. Warszawa, marzec 2009 r.

Raport. z działań Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz patologiom społecznym w 2008 roku. Warszawa, marzec 2009 r. Raport z działań Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz patologiom społecznym w 2008 roku Warszawa, marzec 2009 r. Szanowni Państwo, Opracowany w Biurze Prewencji Komendy Głównej Policji Raport

Bardziej szczegółowo

Lokalne strategie bezpieczeństwa

Lokalne strategie bezpieczeństwa Komenda Miejska Policji w Gliwicach MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA Lokalne strategie bezpieczeństwa Gliwice, 5 i 6 października 2006 roku podinsp. mgr Jarosław SZYMCZYK Komendant Miejski Policji w Gliwicach

Bardziej szczegółowo

Najciekawsze próby przemytu w 2014 r.

Najciekawsze próby przemytu w 2014 r. Źródło: http://msw.gov.pl Wygenerowano: Sobota, 19 grudnia 2015, 07:20 Strona znajduje się w archiwum. Poniedziałek, 12 stycznia 2015 Najciekawsze próby przemytu w 2014 r. Pomysłowość przemytników nie

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w czerwcu 2014 roku.

Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w czerwcu 2014 roku. Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w czerwcu 2014 roku. 986 MISJA STRAŻY MIEJSKIEJ Straż Miejska powołana jest do ochrony porządku publicznego na terenie Miasta Łodzi i spełnia służebną rolę

Bardziej szczegółowo

4. Wsparcie dla ofiar pisemna informacja o przysługujących prawach i możliwościach uzyskania pomocy.

4. Wsparcie dla ofiar pisemna informacja o przysługujących prawach i możliwościach uzyskania pomocy. Kwartalnik Policyjny Źródło: http://kwartalnik.csp.edu.pl/kp/archiwum-1/2015/nr-32015/2815,procedura-niebieskie-karty-geneza-i-rozwoj.html Wygenerowano: Czwartek, 29 września 2016, 02:33 Procedura Niebieskie

Bardziej szczegółowo

WALKA Z DOPALACZAMI: DZIAŁANIA I PROFILAKTYKA

WALKA Z DOPALACZAMI: DZIAŁANIA I PROFILAKTYKA Strona znajduje się w archiwum. WALKA Z DOPALACZAMI: DZIAŁANIA I PROFILAKTYKA Dzisiaj w Komendzie Głównej Policji odbyła się narada na której podsumowane zostały dotychczasowe działania Policji podjęte

Bardziej szczegółowo

Rodzaj przestępstwa. 2012 2013 Dynamika w % 2012 2013 Dynamika w % 807 668 82,8 841 658 78,2. Ogółem przestępstwa o charakterze kryminalnym

Rodzaj przestępstwa. 2012 2013 Dynamika w % 2012 2013 Dynamika w % 807 668 82,8 841 658 78,2. Ogółem przestępstwa o charakterze kryminalnym Z dniem 1 stycznia 2013 r. siedlecka komenda rozpoczęła funkcjonowanie w zreorganizowanych strukturach. W miejsce działających na terenie powiatu 9 Posterunków Policji utworzono 3 Komisariaty Policji z

Bardziej szczegółowo

Nagrody dla cyberpolicjantów (nr 130/01.2016)

Nagrody dla cyberpolicjantów (nr 130/01.2016) Nagrody dla cyberpolicjantów (nr 130/01.2016) Honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej Złote Blachy, przyznawane są corocznie Policji za zwalczanie kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronę praw

Bardziej szczegółowo

POLICJANCI DZIECIOM CZYLI MUNDUROWY DZIEŃ DZIECKA 2016

POLICJANCI DZIECIOM CZYLI MUNDUROWY DZIEŃ DZIECKA 2016 POLICJA ŁÓDZKA Źródło: http://www.lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/3027,policjanci-dzieciom-czyli-mundurowy-dzien-dziecka-2016.html Wygenerowano: Niedziela, 3 lipca 2016, 21:18 POLICJANCI DZIECIOM CZYLI

Bardziej szczegółowo

PIERWSZY DZIEŃ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W KRAKOWIE

PIERWSZY DZIEŃ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W KRAKOWIE POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/129834,pierwszy-dzien-swiatowych-dni-mlodziezy-w-krakowie.html Wygenerowano: Czwartek, 29 września 2016, 10:04 Strona znajduje się w archiwum. PIERWSZY

Bardziej szczegółowo

KOMENDA GŁÓWNA POLICJI GŁÓWNY SZTAB POLICJI

KOMENDA GŁÓWNA POLICJI GŁÓWNY SZTAB POLICJI 1 ZATWIERDZAM L. dz.gs-o-422/14/ap KOMENDA GŁÓWNA POLICJI GŁÓWNY SZTAB POLICJI RAPORT Bezpieczeństwo imprez masowych w 2013 roku Warszawa, styczeń 2014 roku 2 SPIS TREŚCI WSTĘP str. 1 1. IMPREZY MASOWE

Bardziej szczegółowo

Działania Zespołu Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży

Działania Zespołu Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży Działania Zespołu Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Łodzi na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego W

Bardziej szczegółowo

SŁUŻYMY DLA TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA. Stan bezpieczeństwa w Polsce

SŁUŻYMY DLA TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA. Stan bezpieczeństwa w Polsce SŁUŻYMY DLA TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA Stan bezpieczeństwa w Polsce w 2014 roku 1 90% 72,4% 6,4% średnia UE - 14,5% (EUROSTAT***) * CBOS, 2014 ** Polskie Badanie Przestępczości 2014, *** Badanie EU SILC (Europejskiego

Bardziej szczegółowo

A N A L I Z A REALIZACJI PROCEDURY PN. NIEBIESKIE KARTY PRZEZ KOMENDY MIEJSKIE I POWIATOWE POLICJI WOJ. LUBUSKIEGO W 2013 ROKU

A N A L I Z A REALIZACJI PROCEDURY PN. NIEBIESKIE KARTY PRZEZ KOMENDY MIEJSKIE I POWIATOWE POLICJI WOJ. LUBUSKIEGO W 2013 ROKU A N A L I Z A REALIZACJI PROCEDURY PN. NIEBIESKIE KARTY PRZEZ KOMENDY MIEJSKIE I POWIATOWE POLICJI WOJ. LUBUSKIEGO W 2013 ROKU Wydział Prewencji Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. Gorzów Wlkp.,

Bardziej szczegółowo

Jest to zasługa wszystkich policjantów z wydziałów prewencji i kryminalnego oraz zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką.

Jest to zasługa wszystkich policjantów z wydziałów prewencji i kryminalnego oraz zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką. Data publikacji : 31.01.2013 Analiza stanu bezpieczeństwa - rok 2012 Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim

Bardziej szczegółowo

Współpraca Policji z placówkami oświatowymi. asp. szt. mgr Marek Kolinski Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy

Współpraca Policji z placówkami oświatowymi. asp. szt. mgr Marek Kolinski Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy Współpraca Policji z placówkami oświatowymi asp. szt. mgr Marek Kolinski Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy Trochę statystyki Uwzględniono następujące obiekty przestępstwa: internat lub bursa szkolna,

Bardziej szczegółowo

PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH OBOWIĄZUJĄCE W II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W LEGNICY

PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH OBOWIĄZUJĄCE W II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W LEGNICY PROCEDURY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH OBOWIĄZUJĄCE W II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W LEGNICY Do podejmowania działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych w szkole zobowiązuje Rozporządzenie

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ PREWENCJI KWP W KATOWICACH. Rola współpracy międzyresortowej w przeciwdziałaniu przemocy domowej

WYDZIAŁ PREWENCJI KWP W KATOWICACH. Rola współpracy międzyresortowej w przeciwdziałaniu przemocy domowej Rola współpracy międzyresortowej w przeciwdziałaniu przemocy domowej Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (...) Art.1 2. Do podstawowych zadań Policji należą: 1)ochrona życia i zdrowia ludzi oraz

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA PUBLICZNEGO NA TERENIE DZIAŁANIA KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W STALOWEJ WOLI 2010 ROKU

INFORMACJA PUBLICZNEGO NA TERENIE DZIAŁANIA KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W STALOWEJ WOLI 2010 ROKU KOMENDA POWIATOWA POLICJI W STALOWEJ WOLI INFORMACJA O STANIE BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO NA TERENIE DZIAŁANIA KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W STALOWEJ WOLI 21 ROKU Stalowa Wola dnia 211-1-29 Wykres

Bardziej szczegółowo

Bezpiecznie na rowerze

Bezpiecznie na rowerze Źródło: http://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/8486,bezpiecznie-na-rowerze.html Wygenerowano: Poniedziałek, 4 stycznia 2016, 18:22 Strona znajduje się w archiwum. Środa, 26 maja 2010 Bezpiecznie na rowerze

Bardziej szczegółowo

Wybrane procedury postępowania wobec niepełnoletnich uczniów w szkole

Wybrane procedury postępowania wobec niepełnoletnich uczniów w szkole Wybrane procedury postępowania wobec niepełnoletnich uczniów w szkole Legenda: kolor czerwony czynności do natychmiastowego podjęcia kolor pomarańczowy czynności do podjęcia w ciągu 24 godzin kolor zielony

Bardziej szczegółowo

Inspekcja Transportu Drogowego dla. Sylwester Ropielewski, Mariusz Wasiak Biuro Nadzoru Inspekcyjnego w Głównym Inspektoracie Transporu Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego dla. Sylwester Ropielewski, Mariusz Wasiak Biuro Nadzoru Inspekcyjnego w Głównym Inspektoracie Transporu Drogowego Inspekcja Transportu Drogowego dla bezpieczeństwa ruchu drogowego Sylwester Ropielewski, Mariusz Wasiak Biuro Nadzoru Inspekcyjnego w Głównym Inspektoracie Transporu Drogowego Główny Inspektorat Transportu

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XIII/157/2011 RADY MIEJSKIEJ INOWROCŁAWIA. z dnia 29 września 2011 r. w sprawie określenia zasad i trybu korzystania ze stadionów miejskich

UCHWAŁA NR XIII/157/2011 RADY MIEJSKIEJ INOWROCŁAWIA. z dnia 29 września 2011 r. w sprawie określenia zasad i trybu korzystania ze stadionów miejskich UCHWAŁA NR XIII/157/2011 RADY MIEJSKIEJ INOWROCŁAWIA w sprawie określenia zasad i trybu korzystania ze stadionów miejskich Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca

Bardziej szczegółowo

PREZYDENT RP I MINISTER SWIA Z WIZYTĄ U POLICJANTÓW

PREZYDENT RP I MINISTER SWIA Z WIZYTĄ U POLICJANTÓW KOMENDA STOŁECZNA POLICJI Źródło: http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/39880,prezydent-rp-i-minister-swia-z-wizyta-u-policjantow.html Wygenerowano: Wtorek, 3 stycznia 2017, 12:48

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN IMPREZY KSW 33 MATERLA VS KHALIDOV. Arena Kraków 28.11.2015

REGULAMIN IMPREZY KSW 33 MATERLA VS KHALIDOV. Arena Kraków 28.11.2015 REGULAMIN IMPREZY KSW 33 MATERLA VS KHALIDOV Arena Kraków 28.11.2015 I. Postanowienia Ogólne 1.Niniejszy regulamin, zwany dalej Regulaminem, został wydany na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 marca

Bardziej szczegółowo

Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego na małopolskich drogach w 2013 roku. WRD KWP w Krakowie

Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego na małopolskich drogach w 2013 roku. WRD KWP w Krakowie Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego na małopolskich drogach w 2013 roku WRD KWP w Krakowie W 2013 roku w Polsce odnotowano : 35 752 ( 37 046 ) wypadków drogowych - spadek o 1 294 tj. 3,5 %, 3 334 ( 3 571

Bardziej szczegółowo

NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ śycia INNYM!

NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ śycia INNYM! UMIEJĘTNOŚĆ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY WŚRÓD KIEROWCÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W AKCJI: NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ śycia INNYM! Andrzej Dziedzic Piotr Dziedzic Biuro Doradczo-Usługowe BHP Szczyrk, 21-22 maja 2015 r.

Bardziej szczegółowo

POLICYJNE PODSUMOWANIE AIR SHOW RADOM 2015

POLICYJNE PODSUMOWANIE AIR SHOW RADOM 2015 Strona znajduje się w archiwum. POLICYJNE PODSUMOWANIE AIR SHOW RADOM 2015 700 policjantów czuwało nad bezpieczeństwem widzów podczas pokazów lotniczych Air Show Radom 2015, które odbyły się w dniach 22-23

Bardziej szczegółowo

KOMENDA STOŁECZNA POLICJI NASI WODNIACY PŁYWAJĄ OD 90 LAT. Strona znajduje się w archiwum.

KOMENDA STOŁECZNA POLICJI NASI WODNIACY PŁYWAJĄ OD 90 LAT. Strona znajduje się w archiwum. KOMENDA STOŁECZNA POLICJI Źródło: http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/7922,nasi-wodniacy-plywaja-od-90-lat.html Wygenerowano: Czwartek, 6 października 2016, 14:49 Strona znajduje

Bardziej szczegółowo

Zatrzymywaniem najgroźniejszych kryminalistów zajmują się doskonale uzbrojeni i wyszkoleni policyjni antyterroryści.

Zatrzymywaniem najgroźniejszych kryminalistów zajmują się doskonale uzbrojeni i wyszkoleni policyjni antyterroryści. Policja Policja polska jest scentralizowaną, uzbrojoną i jednolicie umundurowaną formacją. Na czele Policji stoi komendant główny, któremu podlega komendant stołeczny i 16 komendantów wojewódzkich, nadzorujących

Bardziej szczegółowo

KODEKS KARNY. Art. 207.

KODEKS KARNY. Art. 207. KODEKS KARNY Art. 207. 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE NR 21/2012 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 23 marca 2012 r.

ZARZĄDZENIE NR 21/2012 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 23 marca 2012 r. ZARZĄDZENIE NR 21/2012 Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia 23 marca 2012 r. w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczenia przeciwpożarowego w jednostkach organizacyjnych Służby

Bardziej szczegółowo

Poznań, dnia 9 lutego 2015 r. Poz. 671 SPRAWOZDANIE STAROSTY POZNAŃSKIEGO. z dnia 13 stycznia 2015 r.

Poznań, dnia 9 lutego 2015 r. Poz. 671 SPRAWOZDANIE STAROSTY POZNAŃSKIEGO. z dnia 13 stycznia 2015 r. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO Poznań, dnia 9 lutego 2015 r. Poz. 671 SPRAWOZDANIE STAROSTY POZNAŃSKIEGO z dnia 13 stycznia 2015 r. z prac Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Poznańskiego

Bardziej szczegółowo

ROK NAJBEZPIECZNIEJSZYM ROKIEM NA DROGACH W HISTORII WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

ROK NAJBEZPIECZNIEJSZYM ROKIEM NA DROGACH W HISTORII WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO ROK 2015 - NAJBEZPIECZNIEJSZYM ROKIEM NA DROGACH W HISTORII WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO W 2015 roku na drogach województwa małopolskiego zaistniało 3836 wypadków drogowych, w których 198 osób zginęło, a

Bardziej szczegółowo

ZADANIA DO REALIZACJI

ZADANIA DO REALIZACJI BEZPIECZNE DZIECKO PROGRAM WSPÓŁPRACY STRAŻY MIEJSKIEJ W SKAWINIE Z PLACÓWKAMI OŚWIATOWYMI NA ROK SZKOLNY 2015-2016. Opracowany przez mł.insp. Bogusławę Wyroba ZAJĘCIA PROWADZONE SĄ PRZEZ UMUNDUROWANEGO

Bardziej szczegółowo

Budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie

Budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie Źródło: http://www.msw.gov.pl Wygenerowano: Poniedziałek, 21 grudnia 2015, 11:18 Strona znajduje się w archiwum. Piątek, 03 lipca 2015 Budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie fot. KWP Kraków

Bardziej szczegółowo

KONKURS FILMOWY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH i PONADGIMNAZJALNYCH PN. BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE. Regulamin konkursu

KONKURS FILMOWY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH i PONADGIMNAZJALNYCH PN. BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE. Regulamin konkursu KONKURS FILMOWY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH i PONADGIMNAZJALNYCH PN. BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE I. Cel konkursu Regulamin konkursu Celem konkursu jest kształtowanie właściwych nawyków i zachowań dzieci

Bardziej szczegółowo

WYNIKI V EDYCJI POLSKIEGO BADANIA PRZESTĘPCZOŚCI W PORÓWNANIU DO POPRZEDNICH EDYCJI

WYNIKI V EDYCJI POLSKIEGO BADANIA PRZESTĘPCZOŚCI W PORÓWNANIU DO POPRZEDNICH EDYCJI 2012 WYNIKI V EDYCJI POLSKIEGO BADANIA PRZESTĘPCZOŚCI W PORÓWNANIU DO POPRZEDNICH EDYCJI Wydział Analiz Gabinetu KGP 2012-03-06 Polskie Badanie Przestępczości (dalej: PBP) jest badaniem opinii społecznej

Bardziej szczegółowo

Informacja z działań Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz patologiom społecznym w 2011 roku

Informacja z działań Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz patologiom społecznym w 2011 roku Informacja z działań Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz patologiom społecznym w 2011 roku Warszawa, 2012 r. 2 Spis treści 1 CHARAKTERYSTYKA PRZESTĘPCZOŚCI NIELETNICH... 5 1.1. Rozmiar

Bardziej szczegółowo

DEBATY SPOŁECZNE BROK

DEBATY SPOŁECZNE BROK DEBATY SPOŁECZNE BROK 6 marca 2013 r. ZDIAGNOZOWANIE POTRZEB I OCZEKIWAŃ SPOŁECZEŃSTWA W ZAKRESIE POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA CEL DEBATY Tematyka debaty: zagrożenie przestępczością z uwzględnieniem 7 kategorii

Bardziej szczegółowo

Rok szkolny 2015/2016. Termin Godziny Przedmiot Wykład/ Ćwiczenia Liczba godzin

Rok szkolny 2015/2016. Termin Godziny Przedmiot Wykład/ Ćwiczenia Liczba godzin Harmonogram spotkań Policyjnego Studium Bezpieczeństwa. Rok szkolny 2015/2016 Ter Godziny Przedmiot Wykład/ Liczba godzin Prowadzący 24.10.2015 10.00-15.00 Współpraca ze służbami mundurowymi w sytuacjach

Bardziej szczegółowo

STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W POWIECIE POZNAŃSKIM W 2013 ROKU

STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W POWIECIE POZNAŃSKIM W 2013 ROKU STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W POWIECIE POZNAŃSKIM W 213 ROKU DYNAMIKA PRZESTĘPCZOŚCI KRADZIEŻE KRADZIEŻE SAMOCHODÓW WŁAMANIA PRZESTĘPSTWA ROZBÓJNICZE BÓJKI, POBICIA USZKODZENIA MIENIA ROK

Bardziej szczegółowo

Załącznik do Programu Bezpieczny Powiat Działdowski PROGRAM DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU

Załącznik do Programu Bezpieczny Powiat Działdowski PROGRAM DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU Załącznik do Programu Bezpieczny Powiat Działdowski PROGRAM DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU 1 Lp. Zamierzony cel Zadania Sposób realizacji Instytucje realizujące Termin realizacji

Bardziej szczegółowo

REJESTR PROCEDUR POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM M. KOPERNIKA W BIAŁOGARDZIE W SYTUACJACH REAGOWANIA KRYZYSOWEGO

REJESTR PROCEDUR POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM M. KOPERNIKA W BIAŁOGARDZIE W SYTUACJACH REAGOWANIA KRYZYSOWEGO REJESTR PROCEDUR POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 IM M. KOPERNIKA W BIAŁOGARDZIE W SYTUACJACH REAGOWANIA KRYZYSOWEGO Spis procedur I Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach

Bardziej szczegółowo

ANALIZA STANU BEZPIECZEŃSTWA KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W BRZEGU ZA ROK 2013

ANALIZA STANU BEZPIECZEŃSTWA KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W BRZEGU ZA ROK 2013 ANALIZA STANU BEZPIECZEŃSTWA KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W BRZEGU ZA ROK 2013 POZIOM ZAGROŻENIA Przestępczość w województwie opolskim w oparciu o przestępstwa stwierdzone. W roku 2012 w KPP Brzeg wskaźnik

Bardziej szczegółowo

STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W POWIECIE POZNAŃSKIM ROK 2014

STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W POWIECIE POZNAŃSKIM ROK 2014 STAN BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO W POWIECIE POZNAŃSKIM ROK 2014 DYNAMIKA POSTĘPOWAŃ WSZCZĘTYCH KRADZIEŻE KRADZIEŻE SAMOCHODÓW WŁAMANIA PRZESTĘPSTWA ROZBÓJNICZE BÓJKI, POBICIA USZKODZENIA MIENIA

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KOMISARIATU POLICJI w Solcu-Zdroju. z dnia 1 grudnia 2009 roku

REGULAMIN KOMISARIATU POLICJI w Solcu-Zdroju. z dnia 1 grudnia 2009 roku Komisariat Policji w Solcu-Zdroju P-207/09/Z REGULAMIN KOMISARIATU POLICJI w Solcu-Zdroju z dnia 1 grudnia 2009 roku Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007r.

Bardziej szczegółowo

Skala zjawisk suicydalnych, niepokojące sygnały wśród dzieci i młodzieży.

Skala zjawisk suicydalnych, niepokojące sygnały wśród dzieci i młodzieży. Harmonogram spotkań Policyjnego Studium Bezpieczeństwa. Rok szkolny 2014/2015 Termin Godziny Przedmiot / Liczba godzin Prowadzący 25.10.2014 10.00-15.00 Realizacja założeń programu Bezpieczna szkoła. Współpraca

Bardziej szczegółowo

Art. 35. [Formy kary ograniczenia wolności] 1. 2. Art. 36. [Obowiązki przy karze ograniczenia wolności] 1. 2.

Art. 35. [Formy kary ograniczenia wolności] 1. 2. Art. 36. [Obowiązki przy karze ograniczenia wolności] 1. 2. Część ogólna Art. 35. [Formy kary ograniczenia wolności] 1. Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym. 2. W stosunku do osoby

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji Miejskiego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Miasta Ruda Śląska za rok 2009

Sprawozdanie z realizacji Miejskiego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Miasta Ruda Śląska za rok 2009 Sprawozdanie z realizacji Miejskiego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Miasta Ruda Śląska za rok 2009 I Informacje ogólne 1.Wprowadzenie zmian w Miejskim Systemie Przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

Metodyka ujawniania i zwalczania asność intelektualn

Metodyka ujawniania i zwalczania asność intelektualn Metodyka ujawniania i zwalczania przestępstw pstw godzących we własnow asność intelektualn telektualną w sieciach telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Cedzyna 21 września 2007 podinsp. Dariusz Poniatowski

Bardziej szczegółowo

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W POZNANIU. Drakkar- polsko-norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen

KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W POZNANIU. Drakkar- polsko-norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W POZNANIU Drakkar- polsko-norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen Seminarium Doskonalenie współpracy oraz systemu przepływu danych w Systemie Informacji Schengen w zakresie

Bardziej szczegółowo

Michał Safjański, Janusz Gołębiewski Zespół dw. z Przestępczością Narkotykową Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji

Michał Safjański, Janusz Gołębiewski Zespół dw. z Przestępczością Narkotykową Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Michał Safjański, Janusz Gołębiewski Zespół dw. z Przestępczością Narkotykową Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji MONITORING PRZEMYTU Znajdujące się na terenie Polski środki

Bardziej szczegółowo

Na mapie przedstawiony jest podział administracyjny kraju na dziesięd komend wojewódzkich policji oraz jedną komendę główna z siedzibą w Brukseli.

Na mapie przedstawiony jest podział administracyjny kraju na dziesięd komend wojewódzkich policji oraz jedną komendę główna z siedzibą w Brukseli. Na mapie przedstawiony jest podział administracyjny kraju na dziesięd komend wojewódzkich policji oraz jedną komendę główna z siedzibą w Brukseli. Wizyta nasza koncentrowała się w rejonie Brukseli oraz

Bardziej szczegółowo

Komenda Stołeczna Policji 00-150 Warszawa ul.nowolipie2

Komenda Stołeczna Policji 00-150 Warszawa ul.nowolipie2 Komenda Stołeczna Policji 00-150 Warszawa ul.nowolipie2 Punkt Obsługi Interesanta 22 603-66-26 (08.00-16.00) Dyżurny KSP 22 603-65-55 24 h tel. 112 24 h http://www.policja.waw.pl/portal/pl/ Wydział do

Bardziej szczegółowo

Prewencja Policji dzisiaj perspektywy i wyzwania

Prewencja Policji dzisiaj perspektywy i wyzwania Prewencja Policji dzisiaj perspektywy i wyzwania PONIEDZIAŁEK 12:00 otwarcie wystawy Prezentacja kampanii PZU dotyczącej bezpieczeństwa w Stop wariatom drogowym o TYDZIEŃ 1 Ruch drogowy 6-12.10.2014 r.

Bardziej szczegółowo

A N A L I Z A REALIZACJI PROCEDURY INTERWENCJI WOBEC PRZEMOCY W RODZINIE PN. NIEBIESKIE KARTY PRZEZ JEDNOSTKI KPP/KMP WOJ.

A N A L I Z A REALIZACJI PROCEDURY INTERWENCJI WOBEC PRZEMOCY W RODZINIE PN. NIEBIESKIE KARTY PRZEZ JEDNOSTKI KPP/KMP WOJ. A N A L I Z A REALIZACJI PROCEDURY INTERWENCJI WOBEC PRZEMOCY W RODZINIE PN. NIEBIESKIE KARTY PRZEZ JEDNOSTKI KPP/KMP WOJ. LUBUSKIEGO I PÓŁROCZE 2013 ROKU Wydział Prewencji Komenda Wojewódzka Policji w

Bardziej szczegółowo

Mirosław F. po przygotowaniu miejsca nielegalnej działalności porozumiał się z Robertem K. oraz Markiem A., którzy zostali bezpośrednimi

Mirosław F. po przygotowaniu miejsca nielegalnej działalności porozumiał się z Robertem K. oraz Markiem A., którzy zostali bezpośrednimi Papierosowy biznes W dniu 18 listopada 2010r. bezpośrednio po dokonaniu przez funkcjonariuszy ABW we Wrocławiu czynności w trybie art. 308 1 k.p.k. Prokurator Rejonowy w Głogowie wszczął i powierzył Agencji

Bardziej szczegółowo

Dni Bezpieczeństwa. Program "Dni Bezpieczeństwa"

Dni Bezpieczeństwa. Program Dni Bezpieczeństwa Dni Bezpieczeństwa Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej organizuje w dniach 30 31 maja "XVI Ogólnopolskie Dni Bezpieczeństwa,

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA DOWÓDCZO-SZTABOWE Z UDZIAŁEM POLICJI, STRAŻY GRANICZNEJ I STRAŻY POŻARNEJ

ĆWICZENIA DOWÓDCZO-SZTABOWE Z UDZIAŁEM POLICJI, STRAŻY GRANICZNEJ I STRAŻY POŻARNEJ POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/134542,cwiczenia-dowodczo-sztabowe-z-udzialem-policji-strazy-granicznej-i-strazy-poz arn.html Wygenerowano: Sobota, 24 grudnia 2016, 13:20 Strona

Bardziej szczegółowo

! Cotygodniowa audycja w każdą środę po godz. 11:00 w Programie 1 Polskiego Radia.

! Cotygodniowa audycja w każdą środę po godz. 11:00 w Programie 1 Polskiego Radia. Czy rzeczywiście polskie przepisy łagodnie traktują pijanych kierowców? Czy tylko za spożycie alkoholu czeka nas odpowiedzialność karna? Jakiego rodzaju zachowania na drogach kodeks karny oraz kodeks wykroczeń

Bardziej szczegółowo

Klasa policyjna 1c Wychowawca: mgr Beata Matysiak. 04 września 2012r.

Klasa policyjna 1c Wychowawca: mgr Beata Matysiak. 04 września 2012r. Gospodarz klasy: Anna Gadomska z-ca gospodarza: Damian Żuchowski skarbnik: Alicja Sienkiewicz Obowiązkowy wyjazd na Westerplatte Klasa policyjna 1c Wychowawca: mgr Beata Matysiak 04 września 2012r. 06-07

Bardziej szczegółowo

MAŁOPOLSKI KONKURS ODBLASKOWA SZKOŁA VI EDYCJA. Regulamin konkursu Odblaskowa Szkoła

MAŁOPOLSKI KONKURS ODBLASKOWA SZKOŁA VI EDYCJA. Regulamin konkursu Odblaskowa Szkoła MAŁOPOLSKI KONKURS ODBLASKOWA SZKOŁA VI EDYCJA Cel konkursu: Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów

Bardziej szczegółowo

(NIE)BEZPIECZNA WODA I SŁUŻBA POLICYJNYCH WODNIAKÓW

(NIE)BEZPIECZNA WODA I SŁUŻBA POLICYJNYCH WODNIAKÓW POLICJA.PL Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/130457,niebezpieczna-woda-i-sluzba-policyjnych-wodniakow.html Wygenerowano: Środa, 24 sierpnia 2016, 12:06 (NIE)BEZPIECZNA WODA I SŁUŻBA POLICYJNYCH

Bardziej szczegółowo

I. Procedura postępowania w przypadku gdy nauczyciel uzyska informację, że uczeń spożywa alkohol lub używa narkotyki.

I. Procedura postępowania w przypadku gdy nauczyciel uzyska informację, że uczeń spożywa alkohol lub używa narkotyki. PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY W V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. J Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej Podstawowe akty prawne: Ustawa

Bardziej szczegółowo

USTAWA z dnia... o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

USTAWA z dnia... o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych projekt USTAWA z dnia... o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych Art. 1. W ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 909) wprowadza

Bardziej szczegółowo

Przestępczość z wykorzystaniem internetowych platform handlowych. Modus operandi sprawców i aktywne zwalczanie fraudów.

Przestępczość z wykorzystaniem internetowych platform handlowych. Modus operandi sprawców i aktywne zwalczanie fraudów. Przestępczość z wykorzystaniem internetowych platform handlowych. Modus operandi sprawców i aktywne zwalczanie fraudów. Jakub Pepłoński Kierownik ds. kontaktów z organami ścigania QXL Poland Grupa Allegro

Bardziej szczegółowo

Program BEZPIECZNY DOM, OSIEDLE, PARKING, SĄSIEDZKIEGO CZUWANIA

Program BEZPIECZNY DOM, OSIEDLE, PARKING, SĄSIEDZKIEGO CZUWANIA Program BEZPIECZNY DOM, OSIEDLE, PARKING, SĄSIEDZKIEGO CZUWANIA ZAŁOŻENIA PROGRAMU: nawiązanie na zasadach partnerstwa, współpracy i współdziałania, pomiędzy społecznością lokalną, a policją, uchronienie

Bardziej szczegółowo