O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint)"

Transkrypt

1 O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint) Artykuł ten nie wyczerpuje tematu farb antyporostowych - jest raczej zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Spełni swoją funkcję, gdy uświadomi czytającym, jak skomplikowana jest odpowiedź na pytanie czym malować? A jeśli jeszcze powiększy wiedzę czytelników na ten temat będzie to dla nas ogromną satysfakcją. Farby przeciwporostowe (antifouling paint) mają chronić kadłub przed organizmami morskimi. Żyjątek, chętnych do przyczepienia się do dna naszego jachtu, jest tak wiele, że do ich identyfikacji trzeba podręcznika biologii morza. Są wąsonogi (ang. barnacles, łac. Cirripedia) morskie skorupiaki, a wśród nich m.in. stawonogi osiadłe, spośród których najpopularniejsze są pąkle (ang. i łac. balanus). Są małże gatunku racicznica zmienna (ang. zebra mussel, łac. Dreissena polymorpha), znane z ekspansji i uważane praktycznie wszędzie za gatunek inwazyjny, które mimo że słodkowodne znakomicie znoszą podróże w wodzie słonej i dziś rozprzestrzeniają się po całym świecie. Są wieloszczety (ang. polychaetes, łac. Polychaeta) i mszywioły (ang. bryozoans, łac. Bryozoa). Jak by nie dość było zwierząt, są jeszcze rośliny, np. glony czyli algi (ang. i łac. algae) czy wodorosty (ang. seaweed). Oraz wiele, wiele innych. Całe to towarzystwo nie tylko przyrasta do części dennych kadłubów, ale powoduje mikropęknięcia, prowadzące do poważnych uszkodzeń. Farba przeciwporostowa, poprzez wydzielanie w kontrolowany sposób biotoksyn, ma odstraszać i niszczyć wszystkie organizmy, które do dna łodzi mogłyby przywrzeć. W wielu amerykańskich marinach właściciele jachtów nie mogą sami malować dna i muszą korzystać z usług marin. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, by dowiedzieć się, jakiej farby używa dana marina, jeżeli a często tak jest oferuje usługę z materiałem. Raz bo skutki złego wyboru farby są bardzo kosztowne. Dwa mariny często chcą przede wszystkim zarobić, więc używają

2 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 2 farb słabej jakości, które ledwo przetrzymują sezon; dochodzi do tego słaba jakość wykonania i nałożenie cienkiej warstwy: w efekcie wydane spore pieniądze nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Najbardziej popularne są farby oparte na związkach miedzi (copper compounds): tlenku miedzi (cuprous oxide) lub tiocyjanianie miedzi (cuprous thiocyanate). Im większą zawartość miedzi ma dana farba, tym bardziej jest efektywna. Drugim ważnym czynnikiem powodującym wysoką jakość farb jest kontrolowana ścieralność (controlled polishing) technologia, która kontroluje szybkość ścierania się farby. Wybierając farbę trzeba mieć na uwadze region, w którym łódź będzie pływać i rodzaj pływania (weekendowe? regaty? długi rejs, np. rok lub więcej?). Ważne jest również, jaką farbą dno było malowane poprzednio, gdyż może nastąpić konflikt między farbami: generalnie miękka farba może być nakładana na twardą, ale nigdy odwrotnie. Jeżeli nie wiesz, jaką farbą było malowane dno twej łodzi poprzednio, nie marnuj pieniędzy: usuń starą, zanim użyjesz nowej. Przy okazji dowiesz się, czy podczas pierwszego malowania położone zostały powłoki barierowe (barrier coats) ale o tym innym razem. Farby prezentowane poniżej produkują firmy Interlux i Pettit. Obie oferują produkty porównywalne jakościowo. Rodzaj: farby kopolimerowe (Copolymer Paints) i farby ablacyjne, topniejące (Ablative Paints) Farby kopolimerowe i farby ablacyjne (dosłownie: topniejące ) w ciągu swojej aktywności wydzielają w równomiernym tempie biotoksyny (biocide): ścierają się podobnie jak mydło, a temu ścieraniu towarzyszy wydzielanie substancji trujacej. Te rodzaje farb pracują świetnie tam, gdzie morskie organizmy są bardzo aktywne, działają też po podniesieniu jachtu z wody na koniec sezonu. Farba kopolimerowa ściera się a więc pracuje już pod samym naciskiem wody, np. gdy jacht stoi w porcie: wystarczą drobne prądy, zawirowania, omywanie wskutek falowania i parcie wody na dno i burty. Nacisk wody opływającej dno zmywa farbę i powoduje jej pracę. W odróżnieniu od niej, farba ablacyjna wymaga mocnego ruchu wody, a więc pracuje, gdy jacht jest w ruchu (o czym będzie poniżej). Tak więc zarówno farby kopolimerowe jak i farby ablacyjne są dobre na długie dystanse; z kolei farba kopolimerowa działa w porcie, a ablacyjna raczej nie.

3 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 3 Farba kopolimerowa zawiera więcej miedzi i jest twardsza niż ablacyjna. Obie ścierają się szybciej w miejscach większego oporu: im dłużej pływamy tym szybciej farba zanika; im szybciej łódź płynie tym farba szybciej się ściera. Warto o tym pamiętać, bo gdy ruszamy w długi rejs niezbędne jest nałożenie kilku warstw. Użycie farb kopolimerowych to zabezpieczenie dna kadłuba na wiele sezonów, pod warunkiem że położymy odpowiednią liczbę warstw. Dodatkowe warstwy znacznie przedłużą żywotność farby (dłuższy proces ścierania) i w związku z tym ominie nas coroczna praca związana z malowaniem dna. Farby kopolimerowe są znacznie droższe niż farby ablacyjne " topniejące", ale tu możemy wykorzystać zasadę, że na farby twarde można kłaść farby miękkie (nigdy odwrotnie!): przed długim rejsem możemy twardą (i drogą) farbę kopolimerową położyć tylko jako warstwę spodnią, a na nią nakładać znacznie tańszą, miękką farbę ablacyjną, która właśnie świetnie się nadaje na długie podróże. Gdy zdecydujemy się kłaść farby Copolymer/Ablative warstwowo, dobrą praktyką jest użycie dwóch kolorów. Np. warstwa czerwona a na niej dwie niebieskie. Daje to lepszą orientację w ustaleniu, kiedy trzeba położyć warstwę kolejną. Ponieważ farby kopolimerowe i farby ablacyjne pracują pod wodą bez dostępu powietrza, jest kłopot z linią wodną: na mało używanych jachtach zarośnie glonami lub wodorostami nawet w ciągu tygodnia (tak się dzieje na akwenie Long Island Sound). Farba kopolimerowa wiosną musi być aktywowana poprzez lekkie przeszlifowanie drobnym papierem ściernym. Farby kopolimerowe Interluxu, jak Micron 66, Micron Extra with Biolux, MicronCSC i Micron Extra, są wydajne i efektywne. Polecane są tym, którzy pływają weekendowo i chcą farby wielosezonowej, ale też doskonale nadają się na długie rejsy. Farby kopolimerowe są aktywne tak długo, póki całkowicie się nie zetrą. Pettit Hydrocoat, zawierająca tlenek miedzi (cuprous oxide) oferuje dodatkowe udogodnienie: zrobiona na bazie wodnej jest przyjazna dla środowiska i łatwo ją sczyścić wodą. Do tego jest trwała: producent zapewnia, że prawidłowo położona wytrzyma przez kilka sezonów częste wodowania, podnoszenia, przewozy przyczepą, a nawet kontakt z piaskiem plaży.

4 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 4 Farby ablacyjne (topniejące) zaliczane są do farb miękkich i działają poprzez ścieranie się, podobnie jak farby kopolimerowe. Jak to już zostało powiedziane: farby ablacyjne, aby efektywnie pracować wymagają ruchu łodzi. Stąd nie są polecane dla łodzi pływających w krótkich rejsach żeglugi weekendowej. Miękkość farb ablacyjnych utrudnia czyszczenie podwodne, bo nurek może zerwać miękką warstwę. Farby ablacyjne są bardzo efektywne i zalecane na długie podróże. W żegludze ciągłej kilka warstw farby ablacyjnej może zabezpieczyć dno na dwa lata lub dłużej. Po wyslipowaniu, farba ablacyjna przy długim trzymaniu łodzi na powietrzu może stracić właściwości. Po sezonie zimowym, przed ponownym wodowaniem, trzeba położyć nową warstwę. Nie pomoże również przetarcie papierem ściernym ba, jest to wręcz odradzane, bo miękką farbę ablacyjną bardzo łatwo zerwać. Z tego samego powodu farba ablacyjna nie wymaga przygotowania dna papierem ściernym, gdy nakładamy jej kolejną warstwę. Farba ablacyjna nie jest zalecana dla regatowców, bo nie ma odpowiedniej gładkości. Farby ablacyjne Interluxu to: ACT i Bottomkote Pro. Firma nazywa je seson to sezon i potwierdza, że po wyjęciu z wody i półrocznym zimowaniu trzeba ponownie położyc warstwę. Farby ablacyjne firmy Pettit to: Ultima SSA, Ultima SR, Ultima SR-40, Ultima SR-60, Ultima Fusion, Horizons, Hydrocoat, Vivid, Alumacoat SR, Alumaspay Plus. Firma co prawda nazywa je wielosezonowe, ale przyznaje, że długi postój jachtu na zewnątrz jest niezalecany. Przedstawiciel przyznał, że położenie jednej warstwy przed wodowaniem nie zaszkodzi, gdyż jest to tańsze niż nurkowanie i czyszczenie pod wodą, zwłaszcza, że z uwagi na miękkość można stracić znaczną grubość warstwy. Farby ablacyjne mają bardziej atrakcyjne ceny niż farby kopolimerowe. Na rynku jest jeszcze firma rekomendująca swoją farbę jako: wielosezonową (multi-season), ablacyjną twardszą (Hard(er) Ablative) i wytrzymującą na zewnątrz przez 2-3 sezony ( 2 to 3 Seasons Per Coat When Stored out of Water Seasonally! ). W rozmowie, przedstawiciel firmy potwierdził właściwości, które powyżej charakteryzują farby ablacyjne. Stwierdził, że jego firma zmodyfikowała farbę zwiększając jej twardość i dodając miedzi do poziomu 62.5%. Jaki jest procentowy balans wszystkich czynników nie wiadomo, bo to tajemnica produkcji. Nie udostępniono nam składu chemicznego, bo to też tajemnica firmy. Nie wiadomo, czy w wyniku modyfikacji farba będzie odpowiednio się ścierała i czy nie zostawi bezużyteczniej skorupy, gdy straci właściwości trujące.

5 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 5 Rozmawialiśmy z trzema właścicielami łodzi, którzy stosowali farbę Super Shipbottom. Dwóch twierdzi, że farba jest super. Jeden uważa, że farba jest średnia: ma nieprzyjemny zapach, a gdy znajdzie się na skórze, natychmiast powoduje ból głowy [nasz komentarz: takie objawy powoduje większość farb; trzeba malować w kombinezonie i w masce!]. Miał problemy z intensywnym obrastaniem dna, a gdy zatrudnił nurka, ten odrywał od kadłuba spore kawałki muszli łódź wtedy znajdowała się ponad 3 miesiące w wodzie, a malowana była pół roku przed wodowaniem (w niskiej temperaturze! Nasz komentarz: zawsze warto zapoznać się zaleceniami producenta ). Rodzaj: "Nowe srebro" (argentan) dla barw jasnych (White Copper for Bright Colors) W farbie kopolimerowej Interlux Trilux 33, jako składników biotoksycznych użyto tiocyjanianu miedzi (cuprous thiocyanate) i argentanu (mosiądz wysokoniklowy, nowe srebro, alpaka, ang. white copper). Farba argentanowa (White Copper Paint) jest o 50% bardziej wydajna, więc możemy jej kupić o połowę mniej niż farby tradycyjnej, używającej ciężkiej, ciemnej miedzi. Jak wszystkie inne tak i ta farba może być kładziona na fiberglass, drewno lub odpowiednio przygotowaną stal, pomalowaną wcześniej specjalną farbą gruntującą (primer). Farbą White Copper jako jedyną opartą na związkach miedzi można malować kadłuby aluminiowe. Nie wolno jednak nakładać jej bezpośrednio na aluminium, ponieważ natychmiast nastąpi galwanizacja (galvanic corrosion) i łódź szybko zniszczeje. Wcześniej, zanim położymy na aluminowy kadłub farbę taką jak Trilux 33, trzeba zagruntować go podkładem (primer). Zalecana aplikacja to jedna cienka warstwa Viny-Lux Primewash 353/354 i jedna warstwa podkładu Interprotect 2000E/2001E.

6 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 6 Rodzaj: zmodyfikowane żywice epoksydowe (Modified Epoxy) Jeżeli trzymasz swą łódź w wodzie cały rok, zainteresujesz się na pewno farbami opartymi na zmodyfikowanych żywicach epoksydowych ze zwiększoną zawartością miedzi (High-Copper- Content Modified Epoxy), które chronią dno przed zarośnięciem poprzez wydzielanie biotoksyn w momencie kontaktu z wodą. Takie farby wydzielają biotoksyny w tempie coraz wolniejszym, ale grubość ich warstwy zostaje niezmieniona. Innym słowy: farba nie ściera się, tylko wydziela truciznę. Farby te łatwo nakładają się na powierzchnię dna łodzi, ale ponieważ się nie ścierają, każde malowanie zwiększa grubość powłoki użytkownika tych farb czeka co jakiś czas zrywanie starych warstw. Farby Modified Epoxy przyczyniają się jednak do poprawienia osiągów jednostki. Polecane są na długie podróże i większe prędkości (Regatowcy ), bo nie ścierają się, gdy pracują. Najlepsze farby z tej grupy są drogie ( ), np: Pettit Trinidad SR lub Interlux Ultra. Zawierają 67% miedzi i w warunkach klimatycznych północnej części Wschodniego Wybrzeża wymagają czyszczenia nawet co miesiąc (nurek ). I mała jest szansa, że przetrwają następny sezon. Zapewniają jednak lepszą prędkość łodzi niż farby kopolimerowe i ablacyjne (Copolymer/Ablative). Bardziej ekonomiczne (czyli tańsze), całosezonowe farby Modified epoxy to: West Marine BottomShield lub Interlux Fiberglass Bottomkote Classic. W tym wypadku też jednak nie można liczyć jednak na więcej niż jeden sezon. Farby te są twarde i zawierają ok % miedzi. Procentowa zawartość miedzi informuje nas, jak szybko dno zacznie znowu zarastać gdy nie będziemy go czyścić dostatecznie często, czeka nas znaczna utrata prędkości.

7 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 7 Twarde farby epoksydowe Interluxu to: Ultra with Biolux, Ultra-Kote, Fiberglass Bottomkote Classic, Fiberglass Bottomkote Aqua, Epoxycop. Farby firmy Pettit to: Trinidad SR, Trinidad, Trinidad VOC, Vivid, Unepoxy Plus, Unepoxy, SR-21, Super Premium Performance, The Protector". Rodzaj: farby ekologiczne. Firma Pettit jako pierwsza zwróciła uwagę na ochronę środowiska: tradycyjny tlenek miedzi (cuprous oxide) zamieniła na silikon, zmniejszyła zawartość miedzi o 40% i użyła składników, które także znajdują się w oceanie. Dzięki temu farba Vivid Eco jest przyjazna dla środowiska. Według producenta Vivid Eco jest 5% metal free, ale tak samo efektywna jak farby zawierające 50% miedzi. Vivid Eco można kłaść na kadłuby aluminiowe; nie jest ona także korozyjna dla innych metali. Świadomość, że chronimy środowisko naturalne, jest bardzo ważna. Duży plus dla używających tego rodzaju farb! Bezmiedziowe (copper free) farby firmy Interlux to: Intersleek 970, Pacifica Plus, Pacifica, VC Performance Epoxy.

8 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 8 Rodzaj: farby cienkowarstwowe (Thin-film Paints) W akwenach słodkowodnych, takich jak Wielkie Jeziora, naszym kadłubom zagrażają głównie algi czyli glony. Cienka warstwa farby VC 17M Extra jest dobrym wyborem. Farba ta tworzy gładką i śliską powierzchnię na bazie teflonu (Super-slick Teflon), co w połączeniu z jednym lub kilkoma biotoksynami sprawia, że algi nie czepiają się dna. Farby te wysychają natychmiast, więc można szybko nałożyć kilka warstw. Ponieważ są rzadkiej konsystencji, dlatego jeśli malujemy wałkiem musimy znaleźć taki, który będzie odporny na rozpuszczalnik (solvent-resistant). Można je też nakładać hydrodynamicznym (bezpowietrznym) pistoletem natryskowym (airless sprayer). Rodzaj: farby miękkie i winylowe (Sloughing and Vinyl Paints) Ten rodzaj farb jest tani, wytrzymuje dłużej niż jeden sezon i na płynącej łodzi wyciera się podobnie jak kopolimery. Winyle nie są popularne, ale istnieją na rynku. Są bardzo miękkie, trzeba więc je zerwać, przed położeniem nowego rodzaju farby. Nie można nakładać farb winylowych na inny rodzaj farb. Farby te są polecane na długie rejsy. Jedną z miękkich farb winylowych jest VC Offshore. Pomalowana jest nią Mantra Asia (patrz niżej). Rodzaj: farby na metale podwodne Do malowania wału i śruby najczęściej używana jest farba w aerozolu Trilux Prop & Drive. Można użyć Trilux 33 (wymaga podkładu) lub Vivid. Śruba i wał, obracając się bardzo szybko, ścierają farbę. Wiele osób nie maluje tych elementów, tylko co dwa tygodnie schodzi pod wodę, żeby przetrzeć je gąbką.

9 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 9 * Materiał ten opracowano na podstawie informacji udostępnianych przez firmy Petitt i Interlux. Są to zdecydowani liderzy w produkcji farb antyporostowych: wachlarz ich propozycji obejmuje wszystkie wielkości łodzi, można też od nich uzyskać literaturę i dane techniczne produktów. Mniejsze firmy, na ogół sprzedające farby przez Internet, danych tych nie udostępniają, ograniczając się do ogólnych stwierdzeń (korzystnych głównie dla sprzedawcy) i chwytliwych haseł np. Multisezon - jedna warstwa wystarczy!. Problem jednak w tym, że nie sposób zorientować się co do jakości ich produktów na podstawie specyfikacji chemicznej czy technicznej; pozostaje tylko praktyka i eksperyment: zakup, aplikacja i opinia użytkownika na koniec sezonu. * Skoro o opiniach mowa, przykład najbliższy. Dno Innessy II pomalowane zostało trzema warstwami farby Interlux Ultra (pierwsza warstwa jest czerwona). Inessa II pływa już dwa sezony i jej właściciel planuje bez malowania dna pływać trzeci sezon. W tym roku tylko wał i śruba Innessy II zostaną pomalowane farbą Trilux 33 z zastosowaniem podkładów (primers) o efektach powiadomimy. Stan dna Inessy II jest zadowalający: farba wymaga drobnego przetarcia papierem ściernym i małych napraw. W sezonie, raz w miesiącu, nurek czyści dno, na którym zazwyczaj nie ma narośli. Jedynym problemem są wodorosty i glony na lini wodnej: stykając się z farbą giną i przysychają do kadłuba. Utrzymanie sprawności lini wodnej wymaga czyszczenia co dwa tygodnie (akwen Long Island Sound, Hemsted Bay). * S/y Mantra Asia, wyslipowana na Florydzie na początku ubiegłego roku, została pomalowana w marcu 2009 farbą Interlux VC Offshore. Zwodowana 10 lutego 2010 na Florydzie jest teraz na Pacyfiku (zobacz Rejsy/Rejs Asi i Alka). Poprosiliśmy Joannę Pajkowską i Alka Nebelskiego, o informacje bieżące na temat farb i o analizę pod koniec rejsu. Alek odpisał od razu: , poz ,6 N 86 39,6W. 260 mil do Galapagos Dzis wzielismy kapiel w oceanie, i przy okazji obejrzelismy czesc podwodna Mantry: wyglada super, nic nie poroslo powierzchni pokrytej antyfoulingiem. A malowana byla, jeszcze na Florydzie rok temu, po powrocie Asi z samotnego rejsu, i stalo to tak na dworze przez caly rok. Kazik i Maciek pomalowali dno farba Interlux VC Offshore. Bardzo sie to sprawdzilo, zwl. porownujac z dnem naszej dinghy: podczas 2-tygodniowego postoju na kotwicowisku w Colon, dwukrotnie czyscilem dno pontonu, pokryte narostem takich malych, spiczastych muszelek (barnacles, po ang.). Rowniez niemalowana czesc burty Mantry pokryla sie lekkim narostem zielonych glonow, latwych do usuniecia. A tam, gdzie byl antyfouling - czysto! * Prosimy wszystkich mających doświadczenia z jakimikolwiek farbami jachtowymi o opinie na temat używanych produktów. Analizy i oceny opublikujemy, by pomagały nam wszystkim w wyborze właściwej farby. Prosimy o e na adres:

1. JACHTY ZE STALI I ALUMINIUM 2 2. JACHTY Z LAMINATÓW JACHTY Z DREWNA I BETONU 4 4. OPISY FARB.5

1. JACHTY ZE STALI I ALUMINIUM 2 2. JACHTY Z LAMINATÓW JACHTY Z DREWNA I BETONU 4 4. OPISY FARB.5 SPIS TREŚCI 1. JACHTY ZE STALI I ALUMINIUM 2 2. JACHTY Z LAMINATÓW..3 3. JACHTY Z DREWNA I BETONU 4 4. OPISY FARB.5 Każdy klient do zakupionych dwóch opakowań z farbą tego samego rodzaju, otrzyma po dodatkowym

Bardziej szczegółowo

GRUNTOWANIE POWIERZCHNI

GRUNTOWANIE POWIERZCHNI GRUNTOWANIE NIEZBĘDNE NARZĘDZIA mały pędzel duży pędzel ławkowiec wałek pistolet natryskowy maska ochronna rękawice robocze metalowa szczotka papier ścierny mieszadło do farb wiertarka z tarczą szlifierską

Bardziej szczegółowo

Ochrona przed rdzą na długie lata... w kilka minut!

Ochrona przed rdzą na długie lata... w kilka minut! RDZA METAL BETON DREWNO Ochrona przed rdzą na długie lata... w kilka minut! do 10,5 m 2 /l do 10 lat! Dlaczego Alkyton jest idealny dla Ciebie? Bezpośrednio na stal Wyjątkowa elastyczność Jedna warstwa

Bardziej szczegółowo

Farba lniana NATURA. Dystrybutor: Andrzej Gołębiewski HAGO Architekci ul. Witomińska Gdynia Tel: e mail:

Farba lniana NATURA. Dystrybutor: Andrzej Gołębiewski HAGO Architekci ul. Witomińska Gdynia Tel: e mail: Farba lniana NATURA Charakterystyka produktu: Skład: olej lniany,lecytyna, aktywne dodatki. Wydajność: W zależności od użytego drewna jego wieku i gęstości przeciętne zużycie wynosi 5 12 m2/l. Dla heblowanych

Bardziej szczegółowo

Powłoka Pural do zastosowań zewnętrznych

Powłoka Pural do zastosowań zewnętrznych Powłoka Pural do zastosowań zewnętrznych Powłoki Pural zostały opracowane specjalnie do systemów dachowych i rynnowych. Jest to doskonały materiał na dachy z rąbkiem stojącym. Ta powierzchnia o delikatnej

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY ANTYKOROZYJNE.

SYSTEMY ANTYKOROZYJNE. SYSTEMY ANTYKOROZYJNE www.proximal.pl SYSTEMY ANTYKOROZYJNE PROXIMAL Farby antykorozyjne przeznaczone są do gruntowania metalowych elementów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego spoiwa oraz specjalistycznych

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia :

Opis przedmiotu zamówienia : Opis przedmiotu zamówienia : Przedmiotem umowy jest dostawa specjalistycznych farb okrętowych: nawierzchniowych, podkładowych, antyporostowych rozcieńczalnika oraz farb ogólnego przeznaczenia. Wymagania

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA PAD DO POLEROWANIA POSADZEK - NAZWA HANDLOWA : AQUA PLUS

KARTA TECHNICZNA PAD DO POLEROWANIA POSADZEK - NAZWA HANDLOWA : AQUA PLUS PAD DO POLEROWANIA POSADZEK - NAZWA HANDLOWA : AQUA PLUS Pad do polerowania posadzek za pomocą maszyn wysokoobrotowych do 3000 obr/min. Pad do polerowania ochronnych warstw polimerowych w celu uzyskania

Bardziej szczegółowo

PLUS 750 Przyspieszacz do wyrobów akrylowych. LT PLUS 760 Dodatek antysilikonowy. LT-04-04

PLUS 750 Przyspieszacz do wyrobów akrylowych. LT PLUS 760 Dodatek antysilikonowy. LT-04-04 Karta techniczna Podkład akrylowy WŁAŚCIWOŚCI PODKŁAD AKRYLOWY silnie wypełniający podkład na bazie żywic akrylowych. Dzięki wysokiej lepkości natryskowej pozwala na nanoszenie bardzo grubych warstw, doskonale

Bardziej szczegółowo

W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku, zmienić wygląd swojego samochodu i akcesoriów samochodowych z wykorzystaniem PLASTICARE.

W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku, zmienić wygląd swojego samochodu i akcesoriów samochodowych z wykorzystaniem PLASTICARE. W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku, zmienić wygląd swojego samochodu i akcesoriów samochodowych z wykorzystaniem PLASTICARE. Plasticare jest substancją wykorzystywaną do kół i karoserii samochodu,

Bardziej szczegółowo

PERFEKCYJNY EFEKT W KAŻDYCH WARUNKACH!

PERFEKCYJNY EFEKT W KAŻDYCH WARUNKACH! PERFEKCYJNY EFEKT W KAŻDYCH WARUNKACH! UBS środek ochrony karoserii MULTI szpachlówka multifunkcyjna FÜLLER 100 podkład akrylowy FIBER szpachlówka z włóknem szklanym KLARLACK 400 lakier akrylowy www.ultraline.novol.pl

Bardziej szczegółowo

Profesjonalna ochrona metalu

Profesjonalna ochrona metalu Profesjonalna ochrona metalu CHLOROKAUCZUK emalia do metalu i betonu Chlorokauczuk to wysokiej klasy emalia wyprodukowana na bazie żywicy chlorokauczukowej, przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania

Bardziej szczegółowo

matowy, półpołysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C

matowy, półpołysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C VULMKORIZ-R RF PRZYJAZNE ŚRODOWISKU ROZCIEŃCZALNE W WODZIE DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO NIESZKODLIWE DLA ZDROWIA Opis produktu: to jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna farba antykorozyjna do pokryć dachowych,

Bardziej szczegółowo

ZASADY BUDOWY POWŁOK MALARSKICH. Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela

ZASADY BUDOWY POWŁOK MALARSKICH. Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela ZASADY BUDOWY POWŁOK MALARSKICH Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela 1. WIADOMOŚCI OGÓLNE Powłokę malarską stanowi stosunkowo cienka warstwa stwardniałego materiału malarskiego, odpowiednio związanego

Bardziej szczegółowo

Wymiana stępki oraz wykonanie wręgów pomocniczych w jachcie Dal CZĘŚĆ III SIWZ - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Wymiana stępki oraz wykonanie wręgów pomocniczych w jachcie Dal CZĘŚĆ III SIWZ - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Wymiana stępki oraz wykonanie wręgów pomocniczych w jachcie Dal CZĘŚĆ III SIWZ - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Opis przedmiotu zamówienia... 3 1. Informacje podstawowe:...

Bardziej szczegółowo

farbyjachtowe.pl 2012/13 KATALOG CHEMII ŻEGLARSKIEJ

farbyjachtowe.pl 2012/13 KATALOG CHEMII ŻEGLARSKIEJ KATALOG CHEMII ŻEGLARSKIEJ farby przeciwporostowe podkłady farby nawierzchniowe lakiery rozcieńczalniki szpachlówki zestawy naprawcze west system kleje i uszczelniacze akcesoria kosmetykijachtowe.pl farbyjachtowe.pl

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 325 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855

Karta Techniczna Spectral UNDER 325 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855 UNDER 325 Dwuskładnikowy podkład akrylowy UNDER 325 UNDER 325 UNDER 325 PLAST 775 PLAST 825 EXTRA 755 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład akrylowy biały P1 Podkład akrylowy szary P3 Podkład akrylowy czarny

Bardziej szczegółowo

Otwory do wciśnięcia gąbki

Otwory do wciśnięcia gąbki 11390754 Zestaw do malowania, 9 elementów Art. Nr 52 57 022 INSTRUKCJA OBSŁUGI Dziękujemy i gratulujemy zakupu Paint Perfect Plus, 9 elementowego zestawu do malowania na wszelkie potrzeby. Zestaw sprawia,

Bardziej szczegółowo

Kompetencji i wiedzy w zakresie wyrobów malarskich Profesjonalnego podejścia do klienta Zapału i chęci do sprzedaży

Kompetencji i wiedzy w zakresie wyrobów malarskich Profesjonalnego podejścia do klienta Zapału i chęci do sprzedaży W związku z rozbudową europejskiej struktury sprzedażowej międzynarodowy koncern RUST-OLEUM poszukuje aktywnych regionalnych dystrybutorów / przedstawicieli handlowych na terenie całej Polski. Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

dla rodziny dla radości życia dla Ciebie farby fotokatalityczne

dla rodziny dla radości życia dla Ciebie farby fotokatalityczne dla rodziny dla radości życia dla Ciebie farby fotokatalityczne czystość i zdrowie Czym są produkty fotokatalityczne? Z wyglądu i w sposobie stosowania nie różnią się od typowych materiałów malarskich.

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE PALLAS produkcji OIKOS jest dekoracyjną, jednobarwną farbą o jedwabistym wyglądzie, zmieniającym się w zależności od oświetlenia. PALLAS spełnia najwyższe wymagania w zakresie dekoracji

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01. SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01. POKRYWANIE POWŁOKAMI MALARSKIMI ELEMENTÓW KONSTRUKCJI MOSTOWYCH 1. Wstęp 1.1. Przedmiot ST Przedmiotem niniejszej Specyfikacji Technicznej są wymagania dotyczące wykonania

Bardziej szczegółowo

Bosch! Dzisiaj jest. Malowanie było wczoraj.

Bosch! Dzisiaj jest. Malowanie było wczoraj. Malowanie było wczoraj. Dzisiaj jest Bosch! Nowe pistolety natryskowe z technologią SprayControl. Doskonały efekt łatwym sposobem. Będziesz zachwycony. Doskonały efekt malowania nowe pistolety natryskowe

Bardziej szczegółowo

tektury białej tektury brązowej Wybrane farby:

tektury białej tektury brązowej Wybrane farby: Dość często jesteśmy pytani, czym najlepiej jest malować nasze zabawki z tektury. W przypadku zabawek wykonanych z tektury białej odpowiedź jest prosta - wszystkim co wpadnie Wam w ręce. Tektura biała

Bardziej szczegółowo

Unikalne zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco

Unikalne zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco Unikalne zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco Linoleum zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco Fabrycznie naniesiona powłoka chroni wykładzinę przed nadmiernym brudzeniem, ułatwia jej czyszczenie

Bardziej szczegółowo

Farby i lakiery. www.tools-shop.pl. Powłoka chromowo-niklowa NOW. Powłoka miedziowa w spray u NOW. Mosiądz spra y NOW

Farby i lakiery. www.tools-shop.pl. Powłoka chromowo-niklowa NOW. Powłoka miedziowa w spray u NOW. Mosiądz spra y NOW Powłoka chromowo-niklowa NOW doskonale zabezpiecza antykorozyjnie stale szlachetne A2/A4 doskonałe zabezpieczenie szwów spawalniczych wysoka odporność na agresywne środowisko nadaje powierzchni metaliczny

Bardziej szczegółowo

OCHRONA I MALOWANIE DREWNA PORADY

OCHRONA I MALOWANIE DREWNA PORADY PORADY OCHRONA I MALOWANIE NIEZBĘDNE NARZĘDZIA Przed przystąpieniem do malowania drewna należy przygotować: rękawice gumowe maska ochronna opalarka szpachla papier ścierny pędzel do drewna lub wałek folia

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna PROTECT 321 Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym.

Karta Techniczna PROTECT 321 Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym. Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym. PRODUKTY POWIĄZANE Utwardzacz do wyrobów poliuretanowych, standardowy, szybki Rozcieńczalnik uniwersalny, wolny, standardowy,

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA ŚCIERNE KLASY PREMIUM DO OBRÓBKI METALU

NARZĘDZIA ŚCIERNE KLASY PREMIUM DO OBRÓBKI METALU NARZĘDZIA ŚCIERNE KLASY PREMIUM DO OBRÓBKI METALU WYJĄTKOWA SZYBKOŚĆ SZLIFOWANIA DOSKONAŁE USUWANIE NADDATKU DO NAJTRUDNIEJSZYCH PRAC REWELACYJNE RÓWNIEŻ DO STALI NIERDZEWNEJ ZWIĘKSZ WYDAJNOŚĆ, OGRANICZ

Bardziej szczegółowo

SIGMACOVER 300 (SIGMA TCN 300)

SIGMACOVER 300 (SIGMA TCN 300) Str 1 / 5 DANE TECHNICZNE Rewizja wydania z 09 2004 OPIS: Farba smołowo-epoksydowa, dwuskłakowa, utwardzana adduktem poliaminowym CHARAKTERYSTYKA PODSTAWOWA: doskonała odporność na zalegającą wodę i ropę

Bardziej szczegółowo

Nasz cel na dzisiaj- ściana magnetyczno tablicowa, po której możemy pisać mazakami a za pomocą magnesów, wieszać notatki i zdjęcia.

Nasz cel na dzisiaj- ściana magnetyczno tablicowa, po której możemy pisać mazakami a za pomocą magnesów, wieszać notatki i zdjęcia. W dniu dzisiejszym chcielibyśmy zaproponować aktualizację przepisu na idealne połączenie podkładów magnetycznych i farb tablicowych suchościeralnych. Czas szybko mija i nasze farby zmieniają swoje formuły.

Bardziej szczegółowo

matowy, półpołysk, połysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C

matowy, półpołysk, połysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C VULMKORIZ-PUR OIL PRZYJAZNE ŚRODOWISKU ROZCIEŃCZALNE W WODZIE DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO NIESZKODLIWE DLA ZDROWIA Opis produktu: to jednoskładnikowa, poliuretanowa antykorozyjna farba pigmentowana fosforanem

Bardziej szczegółowo

Bezbarwny preparat do pielęgnacji, uszczelniania i utwardzania posadzek betonowych

Bezbarwny preparat do pielęgnacji, uszczelniania i utwardzania posadzek betonowych Karta Informacyjna Wydanie 08/2012 Nr identyfikacyjny 01 08 03 04 005 0 000040 Bezbarwny preparat do pielęgnacji, uszczelniania i utwardzania posadzek betonowych Opis produktu Zastosowanie jest bezbarwnym

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA TECHNICZNA

INFORMACJA TECHNICZNA Strona 1 z 5 Dwuskładnikowy, bez chromianowy, epoksydowy grunt wypełniający z zawartością 2K-fosforanu cynku. Przeznaczony do aktywnej ochrony antykorozyjnej na samochodach osobowych, autobusach i pojazdach

Bardziej szczegółowo

OLEJE I WOSKI DO DREWNA TIKKURILA NOSTALGIA

OLEJE I WOSKI DO DREWNA TIKKURILA NOSTALGIA OLEJE I WOSKI DO DREWNA TIKKURILA NOSTALGIA www.tikkurila.pl NOSTALGIA Floor Oil Naturalny olej do podłóg Bezbarwny olej na bazie wosków carnauba i candelila, przeznaczony jest do drewnianych podłóg oraz

Bardziej szczegółowo

Proste i niezawodne lakierowanie natryskowe. Brillux Hydro-PU-Spray

Proste i niezawodne lakierowanie natryskowe. Brillux Hydro-PU-Spray Proste i niezawodne lakierowanie natryskowe Brillux Hydro-PU-Spray 2 Doskonała jakość powierzchni z wykorzystaniem wodorozcieńczalnych produktów do aplikacji natryskiem? W wyniku intensywnych prac nad

Bardziej szczegółowo

Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych

Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych Podkład epoksydowy antykorozyjny Szybkoschnący antykorozyjny podkład epoksydowy utwardzany adduktem aminowym. PRODUKTY POWIĄZANE Utwardzacz do podkładu epoksydowego Utwardzacz do podkładu epoksydowego

Bardziej szczegółowo

e- mail: poczta@matchembud.com.pl www: http://matchembud.com.pl tel.: (+48 33) 815-51-75 fax: (+48 33) 811-70-39 Strona 1 z 6

e- mail: poczta@matchembud.com.pl www: http://matchembud.com.pl tel.: (+48 33) 815-51-75 fax: (+48 33) 811-70-39 Strona 1 z 6 Strona 1 z 6 Ważne Przygotowanie powierzchni Podkład/primer nie jest konieczny Polimerowa papa bitumiczna (papa *5 X termozgrzewalna) (APP/SBS) Papa wykończona kruszywem (APP/SBS) *4 X Papa oksydowana

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 355 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855

Karta Techniczna Spectral UNDER 355 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855 UNDER 355 Dwuskładnikowy podkład akrylowy UNDER 355 PLAST 775 PLAST 825 EXTRA 755 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład akrylowy szary Utwardzacz Rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych standardowy, szybki,

Bardziej szczegółowo

Parametry podłoży budowlanych

Parametry podłoży budowlanych Parametry podłoży budowlanych Dla wszystkich podłoży budowlanych, które będą zdobione lub zabezpieczane możemy wyróżnić pewne wspólne parametry oraz działania bez których aplikacja kolejnych warstw będzie

Bardziej szczegółowo

Chłodnice CuproBraze to nasza specjalność

Chłodnice CuproBraze to nasza specjalność Chłodnice CuproBraze to nasza specjalność Dlaczego technologia CuproBraze jest doskonałym wyborem? LUTOWANIE TWARDE 450 C LUTOWANIE MIĘKKIE 1000 C 800 C 600 C 400 C 200 C Topienie miedzi Topienie aluminium

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET

INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET Przygotowanie ściany: Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana: - ściana świeża pokryta gładzią

Bardziej szczegółowo

Bona Create Barwienie podłóg drewnianych

Bona Create Barwienie podłóg drewnianych Bona Create Barwienie podłóg drewnianych Dla uzyskania nowego, świeżego wyglądu Barwienie podłóg drewnianych Wyraź swój styl! Z unikatową i szeroką gamą systemu bejc Bona Create, możesz nadać swojej podłodze

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA PRODUKTU

KARTA TECHNICZNA PRODUKTU Strona 1 z 5 Zakres stosowania Elastyczny podkład pod Nanotech Fasada - element systemu Nanotech Fasada - przeznaczony do dekoracji i ochrony nowych budynków lub renowacji istniejących powłok. W systemie

Bardziej szczegółowo

Epoksydowe innowacje dla Twojego garażu, kotłowni

Epoksydowe innowacje dla Twojego garażu, kotłowni Przyjrzyjmy się dziś bliżej naszym podłogom w garażach,pomieszczeniach gospodarczych i kotłowniach - zazwyczaj będą to płytki z gresu technicznego przyklejone klejem cementowym. I. tu często mamy typowy

Bardziej szczegółowo

SYMBOL OPIS FOTO OPIS KREDA CHODNIKOWA 20 SZT 6 KOL KUBEŁEK KREDA CHODNIKOWA JAJO 6 SZT KREDA CHODNIKOWA TĘCZA 6SZT KREDKI ŻELOWE MOTYL 6SZT

SYMBOL OPIS FOTO OPIS KREDA CHODNIKOWA 20 SZT 6 KOL KUBEŁEK KREDA CHODNIKOWA JAJO 6 SZT KREDA CHODNIKOWA TĘCZA 6SZT KREDKI ŻELOWE MOTYL 6SZT SYMBOL OPIS FOTO OPIS EF526512 KREDA CHODNIKOWA 20 SZT 6 KOL KUBEŁEK KOLOROWA KREDA CHODNIKOWA W PLASTIKOWYM POJEMNIKU Z RĄCZKĄ EF526510 KREDA CHODNIKOWA JAJO 6 SZT KOLOROWA KREDA CHODNIKOWA W KSZTAŁCIE

Bardziej szczegółowo

jednoskładnikowe i gotowe do użycia. konsystencją barwa zapachu wodną rozpuszczalnikowa krycie Czas do nałożenia kolejnej warstwy- wydajność

jednoskładnikowe i gotowe do użycia. konsystencją barwa zapachu wodną rozpuszczalnikowa krycie Czas do nałożenia kolejnej warstwy- wydajność Podkład magnetyczny to ostatnio jedna z najmodniejszych farb. Farby te dzięki zawartości mikro cząsteczki metalu przyciągają magnesy, magnetyczne obrazki itp. Można je stosować nie tylko na ścianach, ale

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral H 6985 Spectral EXTRA 745

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral H 6985 Spectral EXTRA 745 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy H 6985 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład epoksydowy Utwardzacz Barwnik do podkładu WŁAŚCIWOŚCI Szybkoschnący podkład epoksydowy Bardzo dobra przyczepność do elementów

Bardziej szczegółowo

Biało na białym. dom i ogród

Biało na białym. dom i ogród dom i ogród Kupujemy farbę do wnętrz Biało na białym Mniej czy bardziej matowa? Tania czy droga? Akrylowa, winylowa czy lateksowa? Wybór farby do malowania wnętrz nie jest prosty. Ale bardzo ważny, bo

Bardziej szczegółowo

Wyłączny Przedstawiciel Handlowy ASD www.artsytemdeco.com RODADECK MICROCEMENT EKSKLUZYWNE GŁADKIE POWIERZCHNIE

Wyłączny Przedstawiciel Handlowy ASD www.artsytemdeco.com RODADECK MICROCEMENT EKSKLUZYWNE GŁADKIE POWIERZCHNIE RODADECK MICROCEMENT EKSKLUZYWNE GŁADKIE POWIERZCHNIE Techniki dekoracji powierzchni MIKROCEMENT RODADECK SF RODADECK SF jest to dwuskładnikowy produkt na bazie spoiw hydraulicznych, żywic syntetycznych,

Bardziej szczegółowo

DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNIE

DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNIE DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNIE Ładnie i zdrowo jest mieszkać z farbami do wnętrz RELIUS Silat Największą część życia przebywamy w pomieszczeniach, stąd niezwykle istotna jest najwyższa dbałość

Bardziej szczegółowo

Konserwacja powierzchni RESYSTA

Konserwacja powierzchni RESYSTA Konserwacja powierzchni RESYSTA 1. Podstawy 2. Wachlarz produktów 3. Informacje ogólne 4. Przygotowanie powierzchni 5. Resysta niemalowana 6. Barwnik FVG 7. Lakier ochronny RFS 8. Informacje dalsze 9.

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA. Alifatyczna poliuretanowa warstwa wierzchnia, ochrona UV Obszary o lokalnym ruchu pieszych

KARTA TECHNICZNA. Alifatyczna poliuretanowa warstwa wierzchnia, ochrona UV Obszary o lokalnym ruchu pieszych KARTA TECHNICZNA Alifatyczna poliuretanowa warstwa wierzchnia, ochrona UV Obszary o lokalnym ruchu pieszych ul. Pocztowa 9 62-200 Gniezno, POLAND tel./fax + 48 61 6394751 fax + 48 61 6394521 biuro@pgic.pl

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy UNDER 385 H 6985 PLAST 825 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład epoksydowy Utwardzacz Dodatek zwiększający przyczepność do tworzyw sztucznych Barwnik do podkładu

Bardziej szczegółowo

Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o.

Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o. Kraków 2015 Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o. Gdybym dostawała choć jeden złoty za każdym razem, kiedy ludzie kupują fałszywkę twierdząc, że to złoto; albo kiedy przepłacają dużo za dużo za złoto, byłabym

Bardziej szczegółowo

TIKKURILA EVERAL MATT [10]

TIKKURILA EVERAL MATT [10] 14.06.2013 r. TIKKURILA EVERAL MATT [10] Emalia alkidowa do drewna i metalu OPIS TIKKURILA EVERAL MATT [10] - Matowa emalia alkidowa przeznaczona do zewnętrznego i wewnętrznego malowania powierzchni i

Bardziej szczegółowo

Prace malarskie na zewnątrz. 3 przykłady zastosowania elektronarzędzi.

Prace malarskie na zewnątrz. 3 przykłady zastosowania elektronarzędzi. Prace malarskie na zewnątrz. 3 przykłady zastosowania elektronarzędzi. 2 1 Okna drewniane Metalowe balustrady 12 Prace na zewnątrz Wprowadzenie 3 Okiennice www.festool.com 13 1 Renowacja okien drewnianych

Bardziej szczegółowo

Klej. TarkoSpray Pro. Rewolucja w montaŝu podłóg

Klej. TarkoSpray Pro. Rewolucja w montaŝu podłóg Klej TarkoSpray Pro Rewolucja w montaŝu podłóg Kompletne rozwiązanie do montaŝu podłóg oferowane przez Tarkett TarkoSpray jest nowym, rewolucyjnym klejem w aerozolu, który przewyŝsza tradycyjne produkty

Bardziej szczegółowo

TSUBAKI. Łańcuch z powierzchniową powłoką antykorozyjną

TSUBAKI. Łańcuch z powierzchniową powłoką antykorozyjną TSUBAKI łańcuch ROLKOWY RS neptune TM Łańcuch z powierzchniową powłoką antykorozyjną TSUBAKI łańcuch rolkowy RS neptune TM MADE IN JAPAN Zakład Kyotanabe, zlokalizowany w Kansai Science City, zajmuje się

Bardziej szczegółowo

KARTA ZABEZPIECZENIA OGNIOCHRONNEGO KONSTRUKCJI STALOWYCH

KARTA ZABEZPIECZENIA OGNIOCHRONNEGO KONSTRUKCJI STALOWYCH KARTA ZABEZPIECZENIA OGNIOCHRONNEGO KONSTRUKCJI STALOWYCH Zestawem pęczniejących farb ogniochronnych systemu FLAME CONTROL No 173 Malowanie wykonane na podstawie niniejszej karty systemem ogniochronnym

Bardziej szczegółowo

OFERTA BRANŻOWA: FARBY DEDYKOWANE DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO

OFERTA BRANŻOWA: FARBY DEDYKOWANE DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO OFERTA BRANŻOWA: FARBY DEDYKOWANE DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO Mięso jako pokarm i towar eksportowy zajmuje wiodącą pozycję w Europie. Przemysł przetwórstwa mięsnego musi charakteryzować się wysoką jakością

Bardziej szczegółowo

PROTECT 360 Karta Techniczna LT-02-09 04.02.2016. Karta techniczna PROTECT 360 Podkład epoksydowy antykorozyjny WŁAŚCIWOŚCI

PROTECT 360 Karta Techniczna LT-02-09 04.02.2016. Karta techniczna PROTECT 360 Podkład epoksydowy antykorozyjny WŁAŚCIWOŚCI Karta techniczna Podkład epoksydowy antykorozyjny WŁAŚCIWOŚCI PODKŁAD EPOKSYDOWY podkład antykorozyjny, zapewniający znakomitą ochronę powierzchni stalowych dzięki wysokojakościowym żywicom i aktywnym

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE Ottocento Antico Velluto jest owocem uważnych poszukiwań, które pozwoliły na połączenie nowych technologii w produkt dający efekt dawnej tkainy takiej jak aksamit. Aksamit jako tkanina

Bardziej szczegółowo

Lampa ogrodowa solarna (3 szt.) Esotec 102068, LED wbudowany na stałe, 1x 1,2 V (600 mah), 8 h, Biały, zimny, IP44, (ØxW)

Lampa ogrodowa solarna (3 szt.) Esotec 102068, LED wbudowany na stałe, 1x 1,2 V (600 mah), 8 h, Biały, zimny, IP44, (ØxW) INSTRUKCJA OBSŁUGI Lampa ogrodowa solarna (3 szt.) Esotec 102068, LED wbudowany na stałe, 1x 1,2 V (600 mah), 8 h, Biały, zimny, IP44, (ØxW) Nr produktu: 577550 Strona 1 z 5 Szanowni Państwo, Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE MARMORINO NATURALE firmy OIKOS stanowi dekoracyjna, barwną powłokę wykończeniową na zewnątrz i we wnętrzach. Wykonany na bazie wapna gaszonego pozwala w sposób łatwy i szybki uzyskać

Bardziej szczegółowo

SILKOR III 10.1 Farba epoksydowa epoksyestrowa do gruntowania prądoprzewodząca

SILKOR III 10.1 Farba epoksydowa epoksyestrowa do gruntowania prądoprzewodząca SILKOR III 10.1 Farba epoksydowa epoksyestrowa do gruntowania prądoprzewodząca Symbol : Kolorystyka : PKWiU 24.30.12-90.00-20-0088-XX KTM 1317-421-33880-9XX szara. Norma : ZN/RAFIL SA - 2815:2004 Przeznaczenie:

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA PRODUKTU

KARTA TECHNICZNA PRODUKTU Strona 1 z 5 Zakres stosowania to silikonowana, elastyczna farba renowacyjna oparta na kombinacji spoiw polimerowych element systemu Nanotech przeznaczona do dekoracyjnoochronnego malowania i renowacji

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi niszczarki CS 2418 CD

Instrukcja obsługi niszczarki CS 2418 CD Instrukcja obsługi niszczarki CS 2418 CD Uwaga! Karta gwarancyjna znajduje się na końcu instrukcji obsługi Zasady bezpieczeństwa Przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem, należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa,

Bardziej szczegółowo

CIEMNE PODŁOGI WCIĄŻ W MODZIE

CIEMNE PODŁOGI WCIĄŻ W MODZIE DESKI PODŁOGOWE Z DREWNA WĘDZONEGO CIEMNE PODŁOGI WCIĄŻ W MODZIE Podłoga, jako element dekoracyjny ma bardzo wielki wpływ na wygląd i aranżację mieszkania lub domu. Dlatego użytkownicy często stają przed

Bardziej szczegółowo

SUPER SZYBKOSCHNĄCY GRUBOPOWŁOKOWY EPOKSYDOWY PODKŁAD ANTYKOROZYJNY DWUSKŁADNIKOWY POD MALOWANIE PROSZKOWE SV 4970 KARTA INFORMACJI TECHNICZNEJ

SUPER SZYBKOSCHNĄCY GRUBOPOWŁOKOWY EPOKSYDOWY PODKŁAD ANTYKOROZYJNY DWUSKŁADNIKOWY POD MALOWANIE PROSZKOWE SV 4970 KARTA INFORMACJI TECHNICZNEJ SUPER SZYBKOSCHNĄCY GRUBOPOWŁOKOWY EPOKSYDOWY PODKŁAD ANTYKOROZYJNY DWUSKŁADNIKOWY POD MALOWANIE PROSZKOWE SV 4970 KARTA INFORMACJI TECHNICZNEJ OPIS PRODUKTU SV 4970 to dwuskładnikowy podkład epoksydowy

Bardziej szczegółowo

NAPRAWA USZKODZEŃ PODŁOŻA Z DREWNA I MATERIAŁÓW DREWNOPOCHODNYCH. Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela

NAPRAWA USZKODZEŃ PODŁOŻA Z DREWNA I MATERIAŁÓW DREWNOPOCHODNYCH. Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela NAPRAWA USZKODZEŃ PODŁOŻA Z DREWNA I MATERIAŁÓW DREWNOPOCHODNYCH Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela Podłoża drewniane maluje się przede wszystkim w celach ochronnych. Drewno jako materiał budowlany

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK ŚCIENNYCH GIPSOWYCH. Eszteka.pl. Spis Treści. Przygotowanie podłoża. Sposoby montażu. Fugowanie.

INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK ŚCIENNYCH GIPSOWYCH. Eszteka.pl. Spis Treści. Przygotowanie podłoża. Sposoby montażu. Fugowanie. INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK ŚCIENNYCH GIPSOWYCH Eszteka.pl Spis Treści Przygotowanie podłoża Sposoby montażu Fugowanie Impregnacja Przygotowanie podłoża Płytki produkowane przez naszą firmę mają to do siebie,

Bardziej szczegółowo

Zabezpieczanie żelaza przed korozją pokryciami. galwanicznymi.

Zabezpieczanie żelaza przed korozją pokryciami. galwanicznymi. 1 Zabezpieczanie żelaza przed korozją pokryciami galwanicznymi. Czas trwania zajęć: 90 minut Pojęcia kluczowe: - galwanizacja, - miedziowanie. Hipoteza sformułowana przez uczniów: 1. Można zabezpieczyć

Bardziej szczegółowo

Taśma Uszcelniająca. Ośno II /24 87-700 Aleksandrów Kujawski

Taśma Uszcelniająca. Ośno II /24 87-700 Aleksandrów Kujawski 1.IDENTYFIKACJA SUBSTANCJI/PREPARATU. IDENTYFIKACJA PRODUCENTA, IMPORTERA LUB DYSTRYBUTORA Informacje o produkcie Nazwa handlowa Taśma Zalecane użycie Wkładka elastyczna używana w hydroizolacji. Firma

Bardziej szczegółowo

wzornik kolorów Prosta decyzja

wzornik kolorów Prosta decyzja wzornik kolorów Prosta decyzja Spis treści Pory Roku Wiosna 06 Pory Roku Lato 08 Pory Roku Jesień 10 Pory Roku Zima 12 Sprawdzone rozwiązania, inspirujące pomysły Nie musisz być profesjonalistą, by nadać

Bardziej szczegółowo

Piny pozycjonujące i piny do zgrzewania dla przemysłu samochodowego FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa

Piny pozycjonujące i piny do zgrzewania dla przemysłu samochodowego FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa Piny pozycjonujące i piny do zgrzewania dla przemysłu samochodowego FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa Większa perfekcja i precyzja podczas produkcji samochodu FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa 2 Komponenty

Bardziej szczegółowo

Śnieżka Na dach. Nowa odsłona w nowej formule

Śnieżka Na dach. Nowa odsłona w nowej formule Nowa odsłona w nowej formule Brzez nica, maj 2014 Śnieżka Na dach nowa odsłona Szanowni Państwo, Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym wprowadzamy do sprzedaży nową, zmienioną Śnieżkę Na dach. Przy

Bardziej szczegółowo

POSADZKI NA BAZIE ŻYWIC DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO

POSADZKI NA BAZIE ŻYWIC DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO POSADZKI NA BAZIE ŻYWIC DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO Systemy posadzek na bazie żywic, opracowane według zaawansowanej technologii, o wysokich parametrach do stosowania w przemyśle spożywczym, zgodne z obowiązującymi

Bardziej szczegółowo

Tynk mozaikowy karta kolorów

Tynk mozaikowy karta kolorów Tynk mozaikowy karta kolorów TYLKO DLA ProFESJONALISTÓW 2 1,5 mm 1,5 mm M-1502 M-1516 M-1530 M-1544 M-1558 M-1572 M-1586 M-1600 M-1504 M-1518 M-1532 M-1546 M-1560 M-1574 M-1588 M-1602 M-1506 M-1520 M-1534

Bardziej szczegółowo

FARBY I IMPREGNATY DO DREWNA TEKNOS

FARBY I IMPREGNATY DO DREWNA TEKNOS OCHRONA DREWNIANYCH ELEWACJI, OKIEN I DRZWI FARBY I IMPREGNATY DO DREWNA TEKNOS Sprawą oczywistą jest, że aby drewno na zewnątrz przez długi czas zachowało wszystkie walory naturalnego, pięknego surowca,

Bardziej szczegółowo

Ogólna instrukcja doboru dysz malarskich Airless

Ogólna instrukcja doboru dysz malarskich Airless Ogólna instrukcja doboru dysz malarskich Airless Opracowanie na podstawie : materiałów zapożyczonych oraz wiedzy własnej DoroSprayTech ul. Nadarzyńska 64B 05-825 Grodzisk Mazowiecki jarek@sinaer.pl www.dorost.pl

Bardziej szczegółowo

Przyjrzyjmy się jak używanie twardej wody. wpływa na nasze życie codzienne: - gotowanie. - mycie naczyń

Przyjrzyjmy się jak używanie twardej wody. wpływa na nasze życie codzienne: - gotowanie. - mycie naczyń SAOCAL Przyjrzyjmy się jak używanie twardej wody wpływa na nasze życie codzienne: - gotowanie podczas gotowania twardej wody, dno, ścianki czajnika i garnków pokrywają się białym osadem to węglan wapnia

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi niszczarki CS2212cd

Instrukcja obsługi niszczarki CS2212cd Instrukcja obsługi niszczarki CS2212cd Uwaga! Karta gwarancyjna znajduje się na końcu instrukcji obsługi Zasady bezpieczeństwa Przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa,

Bardziej szczegółowo

Zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni stalowych bramek liniowych i słupów odgromowych na obiekcie F-3

Zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni stalowych bramek liniowych i słupów odgromowych na obiekcie F-3 Zadanie : Zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni stalowych bramek liniowych i słupów odgromowych na obiekcie F-3 Podstawowe dane dotyczące opisu konstrukcji : - rok budowy : 1960 - rodzaj konstrukcji

Bardziej szczegółowo

Napraw profesjonalnie uszkodzenia drewna

Napraw profesjonalnie uszkodzenia drewna 270223_Holzschäden_poln.Prospekt 20.03.2007 8:42 Uhr Seite 1 65 próbek kolorów Napraw profesjonalnie uszkodzenia drewna SZPACHLÓWKA DO DREWNA KITY WOSKOWE PISAKI RETUSZUJĄCE wszystko, czego potrzebuje

Bardziej szczegółowo

PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Sanding) PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Non-sanding)

PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Sanding) PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Non-sanding) PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Sanding) PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Nonsanding) DANE APLIKACYJNE PF131 HS Surfacer Grey/White/Black (Sanding) Proporcje mieszania: 3:1 (Podkład: Utwardzacz

Bardziej szczegółowo

Wstrząsać przez Nanosić 5-10min 15-30min/20 C P360-500 P800-1000 oczyszczać zawór 2 min. 2-3 warstwy 15 min/60 C przez 5 sekund

Wstrząsać przez Nanosić 5-10min 15-30min/20 C P360-500 P800-1000 oczyszczać zawór 2 min. 2-3 warstwy 15 min/60 C przez 5 sekund ACRYLIC PRIMER -PODKŁAD AKRYLOWY jednokomponentowy, wypełniający podkład akrylowy przeznaczony przede wszystkim do wyrównywania powierzchni szpachlowanych i starych powłok lakierniczych. Idealny do napraw

Bardziej szczegółowo

KORZYSTNY WSPÓŁCZYNNIK PRZY MNIEJSZEJ GRUBOŚCI

KORZYSTNY WSPÓŁCZYNNIK PRZY MNIEJSZEJ GRUBOŚCI IZOLACJA NATRYSKOWA BUDYNKÓW PRZEMYSŁOWYCH KORZYSTNY WSPÓŁCZYNNIK PRZY MNIEJSZEJ GRUBOŚCI Produkcja przemysłowa generuje wysokie koszty, dlatego właściciele firm, stawiając na oszczędności, szczególnie

Bardziej szczegółowo

DRUK WIELKOFORMATOWY

DRUK WIELKOFORMATOWY DRUK WIELKOFORMATOWY Druk wielkoformatowy to inaczej solwentowy lub lateksowy druk cyfrowy, czyli nowoczesna technologia stosowana do produkcji form drukowanych na materiale banerowym, folii i papierze.

Bardziej szczegółowo

TABELA 1: WYROBY LAKIERNICZE OGÓLNEGO ZASTOSOWANIA (CZĘŚĆ I)

TABELA 1: WYROBY LAKIERNICZE OGÓLNEGO ZASTOSOWANIA (CZĘŚĆ I) TABELA 1: WYROBY LAKIERNICZE OGÓLNEGO ZASTOSOWANIA (CZĘŚĆ I) Lp. Nazwa Producent/Nazwa J.m Ilość Cena jedn. netto VAT w...% brutto 1. 2. 3. 4. 5. 6 Emalia ftalowa (alkidowa) ogólnego stosowania z połyskiem

Bardziej szczegółowo

Powiedz tak. pięknym zębom! zdrowym, r Viv

Powiedz tak. pięknym zębom! zdrowym, r Viv Powiedz tak zdrowym, pięknym zębom! ade r Viv en d a i-kids Ivoclar Vivadent Pediatric Dental Solutions Lakier z fluorem mocna i trwała ochrona zębów Zdrowe, piękne zęby na całe życie Dlaczego zdrowie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU I OBSŁUGI

INSTRUKCJA MONTAŻU I OBSŁUGI INSTRUKCJA MONTAŻU I OBSŁUGI KABINA NATRYSKOWA GLASGOW www.kerra.pl INSTRUKCJA MONTAŻU I OBSŁUGI Dziękujemy Państwu za zakup naszego produktu. Przed rozpoczęciem montażu kabiny prosimy o uważne zapoznanie

Bardziej szczegółowo

Wiemy wszystko o naturze drewna

Wiemy wszystko o naturze drewna Wiemy wszystko o naturze drewna Spis treści Lakierobejce str. 4-7 Lakierobejca ekskluzywna Lakierobejca odporna na trudne warunki atmosferyczne 3 Impregnat str. 8-9 Impregnat ochronno-dekoracyjny Czy wiedziałeś,

Bardziej szczegółowo

Ekspert radzi - Tomasz Kazakidis Systemy do lakierowania pojazdów użytkowych

Ekspert radzi - Tomasz Kazakidis Systemy do lakierowania pojazdów użytkowych Ekspert radzi - Tomasz Kazakidis Systemy do lakierowania pojazdów użytkowych Tematu lakierowania pojazdów użytkowych nie da się omówić w kilku słowach ze względu na szeroką gamę pojazdów oraz systemów

Bardziej szczegółowo

PIGMENTY I ŚWIATŁOTRWAŁOŚĆ

PIGMENTY I ŚWIATŁOTRWAŁOŚĆ ZASTOSOWANIE Dwuskładnikowe farby sitodrukowe ZM nadają się do druku na podłożach metalowych (aluminium, stal, miedź), powierzchniach powlekanych, różnych materiałach termoplastycznych (ABS, akryle, poliolefiny

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT ANTYKOROZYJNYCH NA KONSTRUKCJI STALOWEJ OBIEKTU 2.1 / 2. A. 1. WSTĘP

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT ANTYKOROZYJNYCH NA KONSTRUKCJI STALOWEJ OBIEKTU 2.1 / 2. A. 1. WSTĘP SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT ANTYKOROZYJNYCH NA KONSTRUKCJI STALOWEJ OBIEKTU 2.1 / 2.3 ZAKŁADU PRZERÓBKI MRECHANICZNEJ WĘGLA W SPÓŁCE LUBELSKI WĘGIEL BOGDANKA S. A. 1. WSTĘP 1.1. Przedmiot

Bardziej szczegółowo

STYROMAL 10 jest szybkoschnącą matową emalią produkowaną na bazie żywicy alkidowej modyfikowanej styrenem.

STYROMAL 10 jest szybkoschnącą matową emalią produkowaną na bazie żywicy alkidowej modyfikowanej styrenem. KARTA TECHNICZNA, 30.10.2013r STYROMAL 10 STYROMAL 10 Opis Produktu Cechy wyrobu i zalecane zastosowanie: Emalia styrenowana STYROMAL 10 jest szybkoschnącą matową emalią produkowaną na bazie żywicy alkidowej

Bardziej szczegółowo

ZLEWOZMYWAKI I KOMORY TECTONITE

ZLEWOZMYWAKI I KOMORY TECTONITE 98 ZLEWOZMYWAKI I KOMORY TECTONITE ORION 105 106 SIRIUS 102 104 SOLO 107 KOMORY DO PODBUDOWY SIRIUS 108 109 ZLEWOZMYWAKI I KOMORY TECTONITE 99 FRANKE TECTONITE NOWA GENERACJA ZLEWOZMYWAKÓW CZYM JEST TECTONITE?

Bardziej szczegółowo

Jak prawidłowo zamontować okna?

Jak prawidłowo zamontować okna? MONTAŻ Prawidłowy montaż okien w znaczącym stopniu wpływa na ich wydajność oraz żywotność. Pragniemy by byli Państwo przez długie lata zadowoleni z okien Plastodrew, dlatego prosimy o przestrzeganie poniższych

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01

SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01 SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01 POKRYWANIE POWŁOKAMI MALARSKIMI 1. Wstęp 1.1. Przedmiot ST Przedmiotem niniejszej Specyfikacji Technicznej są wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót malarskich

Bardziej szczegółowo