O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint)"

Transkrypt

1 O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint) Artykuł ten nie wyczerpuje tematu farb antyporostowych - jest raczej zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Spełni swoją funkcję, gdy uświadomi czytającym, jak skomplikowana jest odpowiedź na pytanie czym malować? A jeśli jeszcze powiększy wiedzę czytelników na ten temat będzie to dla nas ogromną satysfakcją. Farby przeciwporostowe (antifouling paint) mają chronić kadłub przed organizmami morskimi. Żyjątek, chętnych do przyczepienia się do dna naszego jachtu, jest tak wiele, że do ich identyfikacji trzeba podręcznika biologii morza. Są wąsonogi (ang. barnacles, łac. Cirripedia) morskie skorupiaki, a wśród nich m.in. stawonogi osiadłe, spośród których najpopularniejsze są pąkle (ang. i łac. balanus). Są małże gatunku racicznica zmienna (ang. zebra mussel, łac. Dreissena polymorpha), znane z ekspansji i uważane praktycznie wszędzie za gatunek inwazyjny, które mimo że słodkowodne znakomicie znoszą podróże w wodzie słonej i dziś rozprzestrzeniają się po całym świecie. Są wieloszczety (ang. polychaetes, łac. Polychaeta) i mszywioły (ang. bryozoans, łac. Bryozoa). Jak by nie dość było zwierząt, są jeszcze rośliny, np. glony czyli algi (ang. i łac. algae) czy wodorosty (ang. seaweed). Oraz wiele, wiele innych. Całe to towarzystwo nie tylko przyrasta do części dennych kadłubów, ale powoduje mikropęknięcia, prowadzące do poważnych uszkodzeń. Farba przeciwporostowa, poprzez wydzielanie w kontrolowany sposób biotoksyn, ma odstraszać i niszczyć wszystkie organizmy, które do dna łodzi mogłyby przywrzeć. W wielu amerykańskich marinach właściciele jachtów nie mogą sami malować dna i muszą korzystać z usług marin. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, by dowiedzieć się, jakiej farby używa dana marina, jeżeli a często tak jest oferuje usługę z materiałem. Raz bo skutki złego wyboru farby są bardzo kosztowne. Dwa mariny często chcą przede wszystkim zarobić, więc używają

2 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 2 farb słabej jakości, które ledwo przetrzymują sezon; dochodzi do tego słaba jakość wykonania i nałożenie cienkiej warstwy: w efekcie wydane spore pieniądze nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Najbardziej popularne są farby oparte na związkach miedzi (copper compounds): tlenku miedzi (cuprous oxide) lub tiocyjanianie miedzi (cuprous thiocyanate). Im większą zawartość miedzi ma dana farba, tym bardziej jest efektywna. Drugim ważnym czynnikiem powodującym wysoką jakość farb jest kontrolowana ścieralność (controlled polishing) technologia, która kontroluje szybkość ścierania się farby. Wybierając farbę trzeba mieć na uwadze region, w którym łódź będzie pływać i rodzaj pływania (weekendowe? regaty? długi rejs, np. rok lub więcej?). Ważne jest również, jaką farbą dno było malowane poprzednio, gdyż może nastąpić konflikt między farbami: generalnie miękka farba może być nakładana na twardą, ale nigdy odwrotnie. Jeżeli nie wiesz, jaką farbą było malowane dno twej łodzi poprzednio, nie marnuj pieniędzy: usuń starą, zanim użyjesz nowej. Przy okazji dowiesz się, czy podczas pierwszego malowania położone zostały powłoki barierowe (barrier coats) ale o tym innym razem. Farby prezentowane poniżej produkują firmy Interlux i Pettit. Obie oferują produkty porównywalne jakościowo. Rodzaj: farby kopolimerowe (Copolymer Paints) i farby ablacyjne, topniejące (Ablative Paints) Farby kopolimerowe i farby ablacyjne (dosłownie: topniejące ) w ciągu swojej aktywności wydzielają w równomiernym tempie biotoksyny (biocide): ścierają się podobnie jak mydło, a temu ścieraniu towarzyszy wydzielanie substancji trujacej. Te rodzaje farb pracują świetnie tam, gdzie morskie organizmy są bardzo aktywne, działają też po podniesieniu jachtu z wody na koniec sezonu. Farba kopolimerowa ściera się a więc pracuje już pod samym naciskiem wody, np. gdy jacht stoi w porcie: wystarczą drobne prądy, zawirowania, omywanie wskutek falowania i parcie wody na dno i burty. Nacisk wody opływającej dno zmywa farbę i powoduje jej pracę. W odróżnieniu od niej, farba ablacyjna wymaga mocnego ruchu wody, a więc pracuje, gdy jacht jest w ruchu (o czym będzie poniżej). Tak więc zarówno farby kopolimerowe jak i farby ablacyjne są dobre na długie dystanse; z kolei farba kopolimerowa działa w porcie, a ablacyjna raczej nie.

3 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 3 Farba kopolimerowa zawiera więcej miedzi i jest twardsza niż ablacyjna. Obie ścierają się szybciej w miejscach większego oporu: im dłużej pływamy tym szybciej farba zanika; im szybciej łódź płynie tym farba szybciej się ściera. Warto o tym pamiętać, bo gdy ruszamy w długi rejs niezbędne jest nałożenie kilku warstw. Użycie farb kopolimerowych to zabezpieczenie dna kadłuba na wiele sezonów, pod warunkiem że położymy odpowiednią liczbę warstw. Dodatkowe warstwy znacznie przedłużą żywotność farby (dłuższy proces ścierania) i w związku z tym ominie nas coroczna praca związana z malowaniem dna. Farby kopolimerowe są znacznie droższe niż farby ablacyjne " topniejące", ale tu możemy wykorzystać zasadę, że na farby twarde można kłaść farby miękkie (nigdy odwrotnie!): przed długim rejsem możemy twardą (i drogą) farbę kopolimerową położyć tylko jako warstwę spodnią, a na nią nakładać znacznie tańszą, miękką farbę ablacyjną, która właśnie świetnie się nadaje na długie podróże. Gdy zdecydujemy się kłaść farby Copolymer/Ablative warstwowo, dobrą praktyką jest użycie dwóch kolorów. Np. warstwa czerwona a na niej dwie niebieskie. Daje to lepszą orientację w ustaleniu, kiedy trzeba położyć warstwę kolejną. Ponieważ farby kopolimerowe i farby ablacyjne pracują pod wodą bez dostępu powietrza, jest kłopot z linią wodną: na mało używanych jachtach zarośnie glonami lub wodorostami nawet w ciągu tygodnia (tak się dzieje na akwenie Long Island Sound). Farba kopolimerowa wiosną musi być aktywowana poprzez lekkie przeszlifowanie drobnym papierem ściernym. Farby kopolimerowe Interluxu, jak Micron 66, Micron Extra with Biolux, MicronCSC i Micron Extra, są wydajne i efektywne. Polecane są tym, którzy pływają weekendowo i chcą farby wielosezonowej, ale też doskonale nadają się na długie rejsy. Farby kopolimerowe są aktywne tak długo, póki całkowicie się nie zetrą. Pettit Hydrocoat, zawierająca tlenek miedzi (cuprous oxide) oferuje dodatkowe udogodnienie: zrobiona na bazie wodnej jest przyjazna dla środowiska i łatwo ją sczyścić wodą. Do tego jest trwała: producent zapewnia, że prawidłowo położona wytrzyma przez kilka sezonów częste wodowania, podnoszenia, przewozy przyczepą, a nawet kontakt z piaskiem plaży.

4 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 4 Farby ablacyjne (topniejące) zaliczane są do farb miękkich i działają poprzez ścieranie się, podobnie jak farby kopolimerowe. Jak to już zostało powiedziane: farby ablacyjne, aby efektywnie pracować wymagają ruchu łodzi. Stąd nie są polecane dla łodzi pływających w krótkich rejsach żeglugi weekendowej. Miękkość farb ablacyjnych utrudnia czyszczenie podwodne, bo nurek może zerwać miękką warstwę. Farby ablacyjne są bardzo efektywne i zalecane na długie podróże. W żegludze ciągłej kilka warstw farby ablacyjnej może zabezpieczyć dno na dwa lata lub dłużej. Po wyslipowaniu, farba ablacyjna przy długim trzymaniu łodzi na powietrzu może stracić właściwości. Po sezonie zimowym, przed ponownym wodowaniem, trzeba położyć nową warstwę. Nie pomoże również przetarcie papierem ściernym ba, jest to wręcz odradzane, bo miękką farbę ablacyjną bardzo łatwo zerwać. Z tego samego powodu farba ablacyjna nie wymaga przygotowania dna papierem ściernym, gdy nakładamy jej kolejną warstwę. Farba ablacyjna nie jest zalecana dla regatowców, bo nie ma odpowiedniej gładkości. Farby ablacyjne Interluxu to: ACT i Bottomkote Pro. Firma nazywa je seson to sezon i potwierdza, że po wyjęciu z wody i półrocznym zimowaniu trzeba ponownie położyc warstwę. Farby ablacyjne firmy Pettit to: Ultima SSA, Ultima SR, Ultima SR-40, Ultima SR-60, Ultima Fusion, Horizons, Hydrocoat, Vivid, Alumacoat SR, Alumaspay Plus. Firma co prawda nazywa je wielosezonowe, ale przyznaje, że długi postój jachtu na zewnątrz jest niezalecany. Przedstawiciel przyznał, że położenie jednej warstwy przed wodowaniem nie zaszkodzi, gdyż jest to tańsze niż nurkowanie i czyszczenie pod wodą, zwłaszcza, że z uwagi na miękkość można stracić znaczną grubość warstwy. Farby ablacyjne mają bardziej atrakcyjne ceny niż farby kopolimerowe. Na rynku jest jeszcze firma rekomendująca swoją farbę jako: wielosezonową (multi-season), ablacyjną twardszą (Hard(er) Ablative) i wytrzymującą na zewnątrz przez 2-3 sezony ( 2 to 3 Seasons Per Coat When Stored out of Water Seasonally! ). W rozmowie, przedstawiciel firmy potwierdził właściwości, które powyżej charakteryzują farby ablacyjne. Stwierdził, że jego firma zmodyfikowała farbę zwiększając jej twardość i dodając miedzi do poziomu 62.5%. Jaki jest procentowy balans wszystkich czynników nie wiadomo, bo to tajemnica produkcji. Nie udostępniono nam składu chemicznego, bo to też tajemnica firmy. Nie wiadomo, czy w wyniku modyfikacji farba będzie odpowiednio się ścierała i czy nie zostawi bezużyteczniej skorupy, gdy straci właściwości trujące.

5 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 5 Rozmawialiśmy z trzema właścicielami łodzi, którzy stosowali farbę Super Shipbottom. Dwóch twierdzi, że farba jest super. Jeden uważa, że farba jest średnia: ma nieprzyjemny zapach, a gdy znajdzie się na skórze, natychmiast powoduje ból głowy [nasz komentarz: takie objawy powoduje większość farb; trzeba malować w kombinezonie i w masce!]. Miał problemy z intensywnym obrastaniem dna, a gdy zatrudnił nurka, ten odrywał od kadłuba spore kawałki muszli łódź wtedy znajdowała się ponad 3 miesiące w wodzie, a malowana była pół roku przed wodowaniem (w niskiej temperaturze! Nasz komentarz: zawsze warto zapoznać się zaleceniami producenta ). Rodzaj: "Nowe srebro" (argentan) dla barw jasnych (White Copper for Bright Colors) W farbie kopolimerowej Interlux Trilux 33, jako składników biotoksycznych użyto tiocyjanianu miedzi (cuprous thiocyanate) i argentanu (mosiądz wysokoniklowy, nowe srebro, alpaka, ang. white copper). Farba argentanowa (White Copper Paint) jest o 50% bardziej wydajna, więc możemy jej kupić o połowę mniej niż farby tradycyjnej, używającej ciężkiej, ciemnej miedzi. Jak wszystkie inne tak i ta farba może być kładziona na fiberglass, drewno lub odpowiednio przygotowaną stal, pomalowaną wcześniej specjalną farbą gruntującą (primer). Farbą White Copper jako jedyną opartą na związkach miedzi można malować kadłuby aluminiowe. Nie wolno jednak nakładać jej bezpośrednio na aluminium, ponieważ natychmiast nastąpi galwanizacja (galvanic corrosion) i łódź szybko zniszczeje. Wcześniej, zanim położymy na aluminowy kadłub farbę taką jak Trilux 33, trzeba zagruntować go podkładem (primer). Zalecana aplikacja to jedna cienka warstwa Viny-Lux Primewash 353/354 i jedna warstwa podkładu Interprotect 2000E/2001E.

6 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 6 Rodzaj: zmodyfikowane żywice epoksydowe (Modified Epoxy) Jeżeli trzymasz swą łódź w wodzie cały rok, zainteresujesz się na pewno farbami opartymi na zmodyfikowanych żywicach epoksydowych ze zwiększoną zawartością miedzi (High-Copper- Content Modified Epoxy), które chronią dno przed zarośnięciem poprzez wydzielanie biotoksyn w momencie kontaktu z wodą. Takie farby wydzielają biotoksyny w tempie coraz wolniejszym, ale grubość ich warstwy zostaje niezmieniona. Innym słowy: farba nie ściera się, tylko wydziela truciznę. Farby te łatwo nakładają się na powierzchnię dna łodzi, ale ponieważ się nie ścierają, każde malowanie zwiększa grubość powłoki użytkownika tych farb czeka co jakiś czas zrywanie starych warstw. Farby Modified Epoxy przyczyniają się jednak do poprawienia osiągów jednostki. Polecane są na długie podróże i większe prędkości (Regatowcy ), bo nie ścierają się, gdy pracują. Najlepsze farby z tej grupy są drogie ( ), np: Pettit Trinidad SR lub Interlux Ultra. Zawierają 67% miedzi i w warunkach klimatycznych północnej części Wschodniego Wybrzeża wymagają czyszczenia nawet co miesiąc (nurek ). I mała jest szansa, że przetrwają następny sezon. Zapewniają jednak lepszą prędkość łodzi niż farby kopolimerowe i ablacyjne (Copolymer/Ablative). Bardziej ekonomiczne (czyli tańsze), całosezonowe farby Modified epoxy to: West Marine BottomShield lub Interlux Fiberglass Bottomkote Classic. W tym wypadku też jednak nie można liczyć jednak na więcej niż jeden sezon. Farby te są twarde i zawierają ok % miedzi. Procentowa zawartość miedzi informuje nas, jak szybko dno zacznie znowu zarastać gdy nie będziemy go czyścić dostatecznie często, czeka nas znaczna utrata prędkości.

7 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 7 Twarde farby epoksydowe Interluxu to: Ultra with Biolux, Ultra-Kote, Fiberglass Bottomkote Classic, Fiberglass Bottomkote Aqua, Epoxycop. Farby firmy Pettit to: Trinidad SR, Trinidad, Trinidad VOC, Vivid, Unepoxy Plus, Unepoxy, SR-21, Super Premium Performance, The Protector". Rodzaj: farby ekologiczne. Firma Pettit jako pierwsza zwróciła uwagę na ochronę środowiska: tradycyjny tlenek miedzi (cuprous oxide) zamieniła na silikon, zmniejszyła zawartość miedzi o 40% i użyła składników, które także znajdują się w oceanie. Dzięki temu farba Vivid Eco jest przyjazna dla środowiska. Według producenta Vivid Eco jest 5% metal free, ale tak samo efektywna jak farby zawierające 50% miedzi. Vivid Eco można kłaść na kadłuby aluminiowe; nie jest ona także korozyjna dla innych metali. Świadomość, że chronimy środowisko naturalne, jest bardzo ważna. Duży plus dla używających tego rodzaju farb! Bezmiedziowe (copper free) farby firmy Interlux to: Intersleek 970, Pacifica Plus, Pacifica, VC Performance Epoxy.

8 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 8 Rodzaj: farby cienkowarstwowe (Thin-film Paints) W akwenach słodkowodnych, takich jak Wielkie Jeziora, naszym kadłubom zagrażają głównie algi czyli glony. Cienka warstwa farby VC 17M Extra jest dobrym wyborem. Farba ta tworzy gładką i śliską powierzchnię na bazie teflonu (Super-slick Teflon), co w połączeniu z jednym lub kilkoma biotoksynami sprawia, że algi nie czepiają się dna. Farby te wysychają natychmiast, więc można szybko nałożyć kilka warstw. Ponieważ są rzadkiej konsystencji, dlatego jeśli malujemy wałkiem musimy znaleźć taki, który będzie odporny na rozpuszczalnik (solvent-resistant). Można je też nakładać hydrodynamicznym (bezpowietrznym) pistoletem natryskowym (airless sprayer). Rodzaj: farby miękkie i winylowe (Sloughing and Vinyl Paints) Ten rodzaj farb jest tani, wytrzymuje dłużej niż jeden sezon i na płynącej łodzi wyciera się podobnie jak kopolimery. Winyle nie są popularne, ale istnieją na rynku. Są bardzo miękkie, trzeba więc je zerwać, przed położeniem nowego rodzaju farby. Nie można nakładać farb winylowych na inny rodzaj farb. Farby te są polecane na długie rejsy. Jedną z miękkich farb winylowych jest VC Offshore. Pomalowana jest nią Mantra Asia (patrz niżej). Rodzaj: farby na metale podwodne Do malowania wału i śruby najczęściej używana jest farba w aerozolu Trilux Prop & Drive. Można użyć Trilux 33 (wymaga podkładu) lub Vivid. Śruba i wał, obracając się bardzo szybko, ścierają farbę. Wiele osób nie maluje tych elementów, tylko co dwa tygodnie schodzi pod wodę, żeby przetrzeć je gąbką.

9 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 9 * Materiał ten opracowano na podstawie informacji udostępnianych przez firmy Petitt i Interlux. Są to zdecydowani liderzy w produkcji farb antyporostowych: wachlarz ich propozycji obejmuje wszystkie wielkości łodzi, można też od nich uzyskać literaturę i dane techniczne produktów. Mniejsze firmy, na ogół sprzedające farby przez Internet, danych tych nie udostępniają, ograniczając się do ogólnych stwierdzeń (korzystnych głównie dla sprzedawcy) i chwytliwych haseł np. Multisezon - jedna warstwa wystarczy!. Problem jednak w tym, że nie sposób zorientować się co do jakości ich produktów na podstawie specyfikacji chemicznej czy technicznej; pozostaje tylko praktyka i eksperyment: zakup, aplikacja i opinia użytkownika na koniec sezonu. * Skoro o opiniach mowa, przykład najbliższy. Dno Innessy II pomalowane zostało trzema warstwami farby Interlux Ultra (pierwsza warstwa jest czerwona). Inessa II pływa już dwa sezony i jej właściciel planuje bez malowania dna pływać trzeci sezon. W tym roku tylko wał i śruba Innessy II zostaną pomalowane farbą Trilux 33 z zastosowaniem podkładów (primers) o efektach powiadomimy. Stan dna Inessy II jest zadowalający: farba wymaga drobnego przetarcia papierem ściernym i małych napraw. W sezonie, raz w miesiącu, nurek czyści dno, na którym zazwyczaj nie ma narośli. Jedynym problemem są wodorosty i glony na lini wodnej: stykając się z farbą giną i przysychają do kadłuba. Utrzymanie sprawności lini wodnej wymaga czyszczenia co dwa tygodnie (akwen Long Island Sound, Hemsted Bay). * S/y Mantra Asia, wyslipowana na Florydzie na początku ubiegłego roku, została pomalowana w marcu 2009 farbą Interlux VC Offshore. Zwodowana 10 lutego 2010 na Florydzie jest teraz na Pacyfiku (zobacz Rejsy/Rejs Asi i Alka). Poprosiliśmy Joannę Pajkowską i Alka Nebelskiego, o informacje bieżące na temat farb i o analizę pod koniec rejsu. Alek odpisał od razu: , poz ,6 N 86 39,6W. 260 mil do Galapagos Dzis wzielismy kapiel w oceanie, i przy okazji obejrzelismy czesc podwodna Mantry: wyglada super, nic nie poroslo powierzchni pokrytej antyfoulingiem. A malowana byla, jeszcze na Florydzie rok temu, po powrocie Asi z samotnego rejsu, i stalo to tak na dworze przez caly rok. Kazik i Maciek pomalowali dno farba Interlux VC Offshore. Bardzo sie to sprawdzilo, zwl. porownujac z dnem naszej dinghy: podczas 2-tygodniowego postoju na kotwicowisku w Colon, dwukrotnie czyscilem dno pontonu, pokryte narostem takich malych, spiczastych muszelek (barnacles, po ang.). Rowniez niemalowana czesc burty Mantry pokryla sie lekkim narostem zielonych glonow, latwych do usuniecia. A tam, gdzie byl antyfouling - czysto! * Prosimy wszystkich mających doświadczenia z jakimikolwiek farbami jachtowymi o opinie na temat używanych produktów. Analizy i oceny opublikujemy, by pomagały nam wszystkim w wyborze właściwej farby. Prosimy o e na adres:

1. JACHTY ZE STALI I ALUMINIUM 2 2. JACHTY Z LAMINATÓW JACHTY Z DREWNA I BETONU 4 4. OPISY FARB.5

1. JACHTY ZE STALI I ALUMINIUM 2 2. JACHTY Z LAMINATÓW JACHTY Z DREWNA I BETONU 4 4. OPISY FARB.5 SPIS TREŚCI 1. JACHTY ZE STALI I ALUMINIUM 2 2. JACHTY Z LAMINATÓW..3 3. JACHTY Z DREWNA I BETONU 4 4. OPISY FARB.5 Każdy klient do zakupionych dwóch opakowań z farbą tego samego rodzaju, otrzyma po dodatkowym

Bardziej szczegółowo

GRUNTOWANIE POWIERZCHNI

GRUNTOWANIE POWIERZCHNI GRUNTOWANIE NIEZBĘDNE NARZĘDZIA mały pędzel duży pędzel ławkowiec wałek pistolet natryskowy maska ochronna rękawice robocze metalowa szczotka papier ścierny mieszadło do farb wiertarka z tarczą szlifierską

Bardziej szczegółowo

Instrukcja "Jak stosować preparat CerMark?"

Instrukcja Jak stosować preparat CerMark? Instrukcja "Jak stosować preparat CerMark?" Co to jest CerMark? Produkt, który umożliwia znakowanie metali w technologii laserowej CO 2. Znakowanie uzyskane w technologii CerMark charakteryzuje idealna

Bardziej szczegółowo

Ochrona przed rdzą na długie lata... w kilka minut!

Ochrona przed rdzą na długie lata... w kilka minut! RDZA METAL BETON DREWNO Ochrona przed rdzą na długie lata... w kilka minut! do 10,5 m 2 /l do 10 lat! Dlaczego Alkyton jest idealny dla Ciebie? Bezpośrednio na stal Wyjątkowa elastyczność Jedna warstwa

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY ANTYKOROZYJNE.

SYSTEMY ANTYKOROZYJNE. SYSTEMY ANTYKOROZYJNE www.proximal.pl SYSTEMY ANTYKOROZYJNE PROXIMAL Farby antykorozyjne przeznaczone są do gruntowania metalowych elementów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego spoiwa oraz specjalistycznych

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna GRUNTOEMALIA HYBRYDOWA 2K Dwuskładnikowa gruntoemalia poliuretanowo-epoksydowa PRODUKTY POWIĄZANE

Karta Techniczna GRUNTOEMALIA HYBRYDOWA 2K Dwuskładnikowa gruntoemalia poliuretanowo-epoksydowa PRODUKTY POWIĄZANE GRUNTOEMALIA HYBRYDOWA 2K Dwuskładnikowa gruntoemalia poliuretanowo-epoksydowa PRODUKTY POWIĄZANE ZASTOSOWANIA Gruntoemalia hybrydowa 2K przeznaczona jest do malowania powierzchni stalowych, żeliwnych,

Bardziej szczegółowo

Farba lniana NATURA. Dystrybutor: Andrzej Gołębiewski HAGO Architekci ul. Witomińska Gdynia Tel: e mail:

Farba lniana NATURA. Dystrybutor: Andrzej Gołębiewski HAGO Architekci ul. Witomińska Gdynia Tel: e mail: Farba lniana NATURA Charakterystyka produktu: Skład: olej lniany,lecytyna, aktywne dodatki. Wydajność: W zależności od użytego drewna jego wieku i gęstości przeciętne zużycie wynosi 5 12 m2/l. Dla heblowanych

Bardziej szczegółowo

Powłoka Pural do zastosowań zewnętrznych

Powłoka Pural do zastosowań zewnętrznych Powłoka Pural do zastosowań zewnętrznych Powłoki Pural zostały opracowane specjalnie do systemów dachowych i rynnowych. Jest to doskonały materiał na dachy z rąbkiem stojącym. Ta powierzchnia o delikatnej

Bardziej szczegółowo

Opis przedmiotu zamówienia :

Opis przedmiotu zamówienia : Opis przedmiotu zamówienia : Przedmiotem umowy jest dostawa specjalistycznych farb okrętowych: nawierzchniowych, podkładowych, antyporostowych rozcieńczalnika oraz farb ogólnego przeznaczenia. Wymagania

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA PAD DO POLEROWANIA POSADZEK - NAZWA HANDLOWA : AQUA PLUS

KARTA TECHNICZNA PAD DO POLEROWANIA POSADZEK - NAZWA HANDLOWA : AQUA PLUS PAD DO POLEROWANIA POSADZEK - NAZWA HANDLOWA : AQUA PLUS Pad do polerowania posadzek za pomocą maszyn wysokoobrotowych do 3000 obr/min. Pad do polerowania ochronnych warstw polimerowych w celu uzyskania

Bardziej szczegółowo

Powłoka Purex do zastosowań zewnętrznych

Powłoka Purex do zastosowań zewnętrznych Powłoka Purex do zastosowań zewnętrznych Purex to nowoczesna powłoka opracowana przez firmę Ruukki, zapewniająca elegancką i trwałą powłokę kolorową blach budowlanych. Strukturalne, matowe wykończenie

Bardziej szczegółowo

PLUS 750 Przyspieszacz do wyrobów akrylowych. LT PLUS 760 Dodatek antysilikonowy. LT-04-04

PLUS 750 Przyspieszacz do wyrobów akrylowych. LT PLUS 760 Dodatek antysilikonowy. LT-04-04 Karta techniczna Podkład akrylowy WŁAŚCIWOŚCI PODKŁAD AKRYLOWY silnie wypełniający podkład na bazie żywic akrylowych. Dzięki wysokiej lepkości natryskowej pozwala na nanoszenie bardzo grubych warstw, doskonale

Bardziej szczegółowo

Powłoka Purex do zastosowań zewnętrznych

Powłoka Purex do zastosowań zewnętrznych Powłoka Purex do zastosowań zewnętrznych http://www.ruukki.pl/~/media/images/steel-products/colour-coated-steels/colour-coated-steels-purex-coating-product-image.jpg Purex to nowoczesna powłoka opracowana

Bardziej szczegółowo

Jak malować. powierzchnie. drewniane

Jak malować. powierzchnie. drewniane Jak malować powierzchnie drewniane Zanim zdecydujemy, jakim środkiem pomalować dom czy małą ogrodową architekturę, dobrze jest zapoznać się z poniższymi uwagami. Nie wszystkie gatunki drewna w takim samym

Bardziej szczegółowo

RENOWACJA BLASZANEGO DACHU

RENOWACJA BLASZANEGO DACHU AKRYLOWE FARBY DO BLACH RENOWACJA BLASZANEGO DACHU Powierzchnia dachu jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych, jak opady deszczu, śniegu czy promieniowanie słoneczne. Wszystko

Bardziej szczegółowo

W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku, zmienić wygląd swojego samochodu i akcesoriów samochodowych z wykorzystaniem PLASTICARE.

W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku, zmienić wygląd swojego samochodu i akcesoriów samochodowych z wykorzystaniem PLASTICARE. W tym poradniku dowiesz się jak krok po kroku, zmienić wygląd swojego samochodu i akcesoriów samochodowych z wykorzystaniem PLASTICARE. Plasticare jest substancją wykorzystywaną do kół i karoserii samochodu,

Bardziej szczegółowo

Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych

Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych EPOXY PRIMER 3:1 Antykorozyjny podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE EPOXY PRIMER HARDENER Utwardzacz do podkładu epoksydowego Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych WŁAŚCIWOŚCI Wyrób zaprojektowany i

Bardziej szczegółowo

PERFEKCYJNY EFEKT W KAŻDYCH WARUNKACH!

PERFEKCYJNY EFEKT W KAŻDYCH WARUNKACH! PERFEKCYJNY EFEKT W KAŻDYCH WARUNKACH! UBS środek ochrony karoserii MULTI szpachlówka multifunkcyjna FÜLLER 100 podkład akrylowy FIBER szpachlówka z włóknem szklanym KLARLACK 400 lakier akrylowy www.ultraline.novol.pl

Bardziej szczegółowo

matowy, półpołysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C

matowy, półpołysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C VULMKORIZ-R RF PRZYJAZNE ŚRODOWISKU ROZCIEŃCZALNE W WODZIE DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO NIESZKODLIWE DLA ZDROWIA Opis produktu: to jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna farba antykorozyjna do pokryć dachowych,

Bardziej szczegółowo

Profesjonalna ochrona metalu

Profesjonalna ochrona metalu Profesjonalna ochrona metalu CHLOROKAUCZUK emalia do metalu i betonu Chlorokauczuk to wysokiej klasy emalia wyprodukowana na bazie żywicy chlorokauczukowej, przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania

Bardziej szczegółowo

ZASADY BUDOWY POWŁOK MALARSKICH. Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela

ZASADY BUDOWY POWŁOK MALARSKICH. Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela ZASADY BUDOWY POWŁOK MALARSKICH Prowadzący: Magdalena Rutkowska-Matela 1. WIADOMOŚCI OGÓLNE Powłokę malarską stanowi stosunkowo cienka warstwa stwardniałego materiału malarskiego, odpowiednio związanego

Bardziej szczegółowo

Wymiana stępki oraz wykonanie wręgów pomocniczych w jachcie Dal CZĘŚĆ III SIWZ - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Wymiana stępki oraz wykonanie wręgów pomocniczych w jachcie Dal CZĘŚĆ III SIWZ - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA Wymiana stępki oraz wykonanie wręgów pomocniczych w jachcie Dal CZĘŚĆ III SIWZ - OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Opis przedmiotu zamówienia... 3 1. Informacje podstawowe:...

Bardziej szczegółowo

Otwory do wciśnięcia gąbki

Otwory do wciśnięcia gąbki 11390754 Zestaw do malowania, 9 elementów Art. Nr 52 57 022 INSTRUKCJA OBSŁUGI Dziękujemy i gratulujemy zakupu Paint Perfect Plus, 9 elementowego zestawu do malowania na wszelkie potrzeby. Zestaw sprawia,

Bardziej szczegółowo

VULMPROEPOX. Opis produktu: Zastosowanie: Zalety: Raporty z badań i certyfikaty: Właściwości produktu: KONSTRUKCJE STALOWE

VULMPROEPOX. Opis produktu: Zastosowanie: Zalety: Raporty z badań i certyfikaty: Właściwości produktu: KONSTRUKCJE STALOWE VULMPROEPOX RD PRZYJAZNE ŚRODOWISKU ROZCIEŃCZALNE W WODZIE NIESZKODLIWE DLA ZDROWIA Antykorozyjna farba podkładowa Opis produktu: jest dwuskładnikową farbą na bazie wody, która składa się ze składnika

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01. SPECYFIKACJA TECHNICZNA M.14.02.01. POKRYWANIE POWŁOKAMI MALARSKIMI ELEMENTÓW KONSTRUKCJI MOSTOWYCH 1. Wstęp 1.1. Przedmiot ST Przedmiotem niniejszej Specyfikacji Technicznej są wymagania dotyczące wykonania

Bardziej szczegółowo

Gładzie i szpachle w wykańczaniu wnętrz Właściwości oraz zastosowanie produktów Ceresit

Gładzie i szpachle w wykańczaniu wnętrz Właściwości oraz zastosowanie produktów Ceresit Gładzie i szpachle w wykańczaniu wnętrz Właściwości oraz zastosowanie produktów Ceresit Autor: Ceresit Z kolei masy szpachlowe przeznaczone są do wypełniania ubytków, mocowania listew narożnych itp. Mogą

Bardziej szczegółowo

farbyjachtowe.pl 2012/13 KATALOG CHEMII ŻEGLARSKIEJ

farbyjachtowe.pl 2012/13 KATALOG CHEMII ŻEGLARSKIEJ KATALOG CHEMII ŻEGLARSKIEJ farby przeciwporostowe podkłady farby nawierzchniowe lakiery rozcieńczalniki szpachlówki zestawy naprawcze west system kleje i uszczelniacze akcesoria kosmetykijachtowe.pl farbyjachtowe.pl

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 325 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855

Karta Techniczna Spectral UNDER 325 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855 UNDER 325 Dwuskładnikowy podkład akrylowy UNDER 325 UNDER 325 UNDER 325 PLAST 775 PLAST 825 EXTRA 755 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład akrylowy biały P1 Podkład akrylowy szary P3 Podkład akrylowy czarny

Bardziej szczegółowo

HP Lakier Bezbarwny UHS

HP Lakier Bezbarwny UHS 493V 2008-09-19 PRODUKT OPIS HP Lakier Bezbarwny UHS 1.360.0950 1.360.0950 Lakier bezbarwny UHS HP CLEAR 0950 1.954.2860 UHS Duralit Extra Utwardzacz Średni 1.954.2870 UHS Duralit Extra Utwardzacz Szybki

Bardziej szczegółowo

Kompetencji i wiedzy w zakresie wyrobów malarskich Profesjonalnego podejścia do klienta Zapału i chęci do sprzedaży

Kompetencji i wiedzy w zakresie wyrobów malarskich Profesjonalnego podejścia do klienta Zapału i chęci do sprzedaży W związku z rozbudową europejskiej struktury sprzedażowej międzynarodowy koncern RUST-OLEUM poszukuje aktywnych regionalnych dystrybutorów / przedstawicieli handlowych na terenie całej Polski. Zapraszamy

Bardziej szczegółowo

INNOWACYJNA HK-LASUR. Skuteczniejsza ochrona drewna

INNOWACYJNA HK-LASUR. Skuteczniejsza ochrona drewna INNOWACYJNA HK-LASUR Skuteczniejsza ochrona drewna 2 Szybkoschnąca, oparta na wodzie EKSTREMALNA ŻYWOTNOŚĆ POWŁOKI INNOWACYJNA LAZURA 3 W 1, OPARTA NA WODZIE Nowa Remmers Aqua HK-Lasur Właściwości Kompleksowa

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE PALLAS produkcji OIKOS jest dekoracyjną, jednobarwną farbą o jedwabistym wyglądzie, zmieniającym się w zależności od oświetlenia. PALLAS spełnia najwyższe wymagania w zakresie dekoracji

Bardziej szczegółowo

dla rodziny dla radości życia dla Ciebie farby fotokatalityczne

dla rodziny dla radości życia dla Ciebie farby fotokatalityczne dla rodziny dla radości życia dla Ciebie farby fotokatalityczne czystość i zdrowie Czym są produkty fotokatalityczne? Z wyglądu i w sposobie stosowania nie różnią się od typowych materiałów malarskich.

Bardziej szczegółowo

KREMY DO RĄK Produkty Mariza

KREMY DO RĄK Produkty Mariza KREMY DO RĄK Produkty Mariza Skóra dłoni jest delikatna, ponieważ ma mało gruczołów łojowych. Wytwarzana przez te gruczoły tłuszczowa ochrona znika po każdym myciu rąk wodą z mydłem i potrzebuje aż kilku

Bardziej szczegółowo

Unikalne zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco

Unikalne zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco Unikalne zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco Linoleum zabezpieczenie powierzchni: LPX i PUR Eco Fabrycznie naniesiona powłoka chroni wykładzinę przed nadmiernym brudzeniem, ułatwia jej czyszczenie

Bardziej szczegółowo

Farby i lakiery. www.tools-shop.pl. Powłoka chromowo-niklowa NOW. Powłoka miedziowa w spray u NOW. Mosiądz spra y NOW

Farby i lakiery. www.tools-shop.pl. Powłoka chromowo-niklowa NOW. Powłoka miedziowa w spray u NOW. Mosiądz spra y NOW Powłoka chromowo-niklowa NOW doskonale zabezpiecza antykorozyjnie stale szlachetne A2/A4 doskonałe zabezpieczenie szwów spawalniczych wysoka odporność na agresywne środowisko nadaje powierzchni metaliczny

Bardziej szczegółowo

Bosch! Dzisiaj jest. Malowanie było wczoraj.

Bosch! Dzisiaj jest. Malowanie było wczoraj. Malowanie było wczoraj. Dzisiaj jest Bosch! Nowe pistolety natryskowe z technologią SprayControl. Doskonały efekt łatwym sposobem. Będziesz zachwycony. Doskonały efekt malowania nowe pistolety natryskowe

Bardziej szczegółowo

Precyzja i kreatywność z tesa. Taśmy maskujące tesa. do prac malarskich

Precyzja i kreatywność z tesa. Taśmy maskujące tesa. do prac malarskich Precyzja i kreatywność z Taśmy maskujące do prac malarskich przyjemność użytkowania i doskonałe rezultaty tesa to produkty gwarantujące profesjonalne rezultaty we wszystkich pracach malarskich i dekoratorskich.

Bardziej szczegółowo

OCHRONA I MALOWANIE DREWNA PORADY

OCHRONA I MALOWANIE DREWNA PORADY PORADY OCHRONA I MALOWANIE NIEZBĘDNE NARZĘDZIA Przed przystąpieniem do malowania drewna należy przygotować: rękawice gumowe maska ochronna opalarka szpachla papier ścierny pędzel do drewna lub wałek folia

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna PROTECT 321 Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym.

Karta Techniczna PROTECT 321 Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym. Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym. PRODUKTY POWIĄZANE Utwardzacz do wyrobów poliuretanowych, standardowy, szybki Rozcieńczalnik uniwersalny, wolny, standardowy,

Bardziej szczegółowo

MONOPOL przedstawia dwie nowe bazy o efekcie Chromu:

MONOPOL przedstawia dwie nowe bazy o efekcie Chromu: MONOPOL przedstawia dwie nowe bazy o efekcie Chromu: % zawartość μ m Pigment Rozpuszczalnik Aplikacja ekstraktu suchego NASA CHROM SREBRO 2,5 12 15 μ AB/AE Samochody, Motory, NASA CHROM ZŁOTO 2,5 12-15

Bardziej szczegółowo

matowy, półpołysk, połysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C

matowy, półpołysk, połysk 12 miesięcy w oryginalnych opakowaniach, w suchych pomieszczeniach w temperaturze 10 35 C VULMKORIZ-PUR OIL PRZYJAZNE ŚRODOWISKU ROZCIEŃCZALNE W WODZIE DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO NIESZKODLIWE DLA ZDROWIA Opis produktu: to jednoskładnikowa, poliuretanowa antykorozyjna farba pigmentowana fosforanem

Bardziej szczegółowo

tektury białej tektury brązowej Wybrane farby:

tektury białej tektury brązowej Wybrane farby: Dość często jesteśmy pytani, czym najlepiej jest malować nasze zabawki z tektury. W przypadku zabawek wykonanych z tektury białej odpowiedź jest prosta - wszystkim co wpadnie Wam w ręce. Tektura biała

Bardziej szczegółowo

Parametry podłoży budowlanych

Parametry podłoży budowlanych Parametry podłoży budowlanych Dla wszystkich podłoży budowlanych, które będą zdobione lub zabezpieczane możemy wyróżnić pewne wspólne parametry oraz działania bez których aplikacja kolejnych warstw będzie

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA ŚCIERNE KLASY PREMIUM DO OBRÓBKI METALU

NARZĘDZIA ŚCIERNE KLASY PREMIUM DO OBRÓBKI METALU NARZĘDZIA ŚCIERNE KLASY PREMIUM DO OBRÓBKI METALU WYJĄTKOWA SZYBKOŚĆ SZLIFOWANIA DOSKONAŁE USUWANIE NADDATKU DO NAJTRUDNIEJSZYCH PRAC REWELACYJNE RÓWNIEŻ DO STALI NIERDZEWNEJ ZWIĘKSZ WYDAJNOŚĆ, OGRANICZ

Bardziej szczegółowo

RAWOMAL P 4.3 Farba wodorozcieńczalna do gruntowania

RAWOMAL P 4.3 Farba wodorozcieńczalna do gruntowania RAWOMAL P 4.3 Farba wodorozcieńczalna do gruntowania Symbol : Kolorystyka : PKWiU 24.30.11-70.00-70-XXXX-XX KTM 1316-229-77XXX-XXX czerwony tlenkowy, szary jasny lub wg indywidualnych uzgodnień. Norma

Bardziej szczegółowo

Obszar zastosowania: aplikacje dekoracyjne gdzie wysoka odporność na korozję i odporność chemiczna nie są konieczne, itp.

Obszar zastosowania: aplikacje dekoracyjne gdzie wysoka odporność na korozję i odporność chemiczna nie są konieczne, itp. EE60 KARTA TECHNICZNA 1.OPIS Seria EE60 to termoutwardzalne farby proszkowe na bazie żywic epoksydowych, odznaczające się niskim stopniem połysku i bardzo dobrą rozlewnością. Ten rodzaj farby jest używany

Bardziej szczegółowo

Obszar zastosowania: opracowana specjalnie do malowania tablic kredowych.

Obszar zastosowania: opracowana specjalnie do malowania tablic kredowych. EE34 KARTA TECHNICZNA 1.OPIS Seria EE34 to termoutwardzalne farby proszkowe wyprodukowane wyłącznie na bazie żywic epoksydowych, o bardzo niskim połysku, z doskonałą rozlewnością. Farba ta posiada gładką

Bardziej szczegółowo

SIGMACOVER 300 (SIGMA TCN 300)

SIGMACOVER 300 (SIGMA TCN 300) Str 1 / 5 DANE TECHNICZNE Rewizja wydania z 09 2004 OPIS: Farba smołowo-epoksydowa, dwuskłakowa, utwardzana adduktem poliaminowym CHARAKTERYSTYKA PODSTAWOWA: doskonała odporność na zalegającą wodę i ropę

Bardziej szczegółowo

Challenger to kompletny system materiałów lakierniczych od wiodącego, globalnego producenta farb i lakierów - Axalta Coating Systems.

Challenger to kompletny system materiałów lakierniczych od wiodącego, globalnego producenta farb i lakierów - Axalta Coating Systems. Challenger to kompletny system materiałów lakierniczych od wiodącego, globalnego producenta farb i lakierów - Axalta Coating Systems. Marka Challenger to optymalne czasy schnięcia oraz wygodna aplikacja.

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA TECHNICZNA

INFORMACJA TECHNICZNA Strona 1 z 5 Dwuskładnikowy, bez chromianowy, epoksydowy grunt wypełniający z zawartością 2K-fosforanu cynku. Przeznaczony do aktywnej ochrony antykorozyjnej na samochodach osobowych, autobusach i pojazdach

Bardziej szczegółowo

Nasz cel na dzisiaj- ściana magnetyczno tablicowa, po której możemy pisać mazakami a za pomocą magnesów, wieszać notatki i zdjęcia.

Nasz cel na dzisiaj- ściana magnetyczno tablicowa, po której możemy pisać mazakami a za pomocą magnesów, wieszać notatki i zdjęcia. W dniu dzisiejszym chcielibyśmy zaproponować aktualizację przepisu na idealne połączenie podkładów magnetycznych i farb tablicowych suchościeralnych. Czas szybko mija i nasze farby zmieniają swoje formuły.

Bardziej szczegółowo

Bezbarwny preparat do pielęgnacji, uszczelniania i utwardzania posadzek betonowych

Bezbarwny preparat do pielęgnacji, uszczelniania i utwardzania posadzek betonowych Karta Informacyjna Wydanie 08/2012 Nr identyfikacyjny 01 08 03 04 005 0 000040 Bezbarwny preparat do pielęgnacji, uszczelniania i utwardzania posadzek betonowych Opis produktu Zastosowanie jest bezbarwnym

Bardziej szczegółowo

OLEJE I WOSKI DO DREWNA TIKKURILA NOSTALGIA

OLEJE I WOSKI DO DREWNA TIKKURILA NOSTALGIA OLEJE I WOSKI DO DREWNA TIKKURILA NOSTALGIA www.tikkurila.pl NOSTALGIA Floor Oil Naturalny olej do podłóg Bezbarwny olej na bazie wosków carnauba i candelila, przeznaczony jest do drewnianych podłóg oraz

Bardziej szczegółowo

RLD228V PODŁOŻA I PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI

RLD228V PODŁOŻA I PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI 2016-03-18 Deltron D8077 i D8078 Podkłady Mokro na Mokro w Systemie HS Karta techniczna zastępuje wszystkie poprzednie wersje. PRODUKT D8077 D8078 D8237 D8238 D8239 D8427 D8717 D8718 D8719 D814 OPIS HS

Bardziej szczegółowo

e- mail: poczta@matchembud.com.pl www: http://matchembud.com.pl tel.: (+48 33) 815-51-75 fax: (+48 33) 811-70-39 Strona 1 z 6

e- mail: poczta@matchembud.com.pl www: http://matchembud.com.pl tel.: (+48 33) 815-51-75 fax: (+48 33) 811-70-39 Strona 1 z 6 Strona 1 z 6 Ważne Przygotowanie powierzchni Podkład/primer nie jest konieczny Polimerowa papa bitumiczna (papa *5 X termozgrzewalna) (APP/SBS) Papa wykończona kruszywem (APP/SBS) *4 X Papa oksydowana

Bardziej szczegółowo

Chłodnice CuproBraze to nasza specjalność

Chłodnice CuproBraze to nasza specjalność Chłodnice CuproBraze to nasza specjalność Dlaczego technologia CuproBraze jest doskonałym wyborem? LUTOWANIE TWARDE 450 C LUTOWANIE MIĘKKIE 1000 C 800 C 600 C 400 C 200 C Topienie miedzi Topienie aluminium

Bardziej szczegółowo

Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych

Rozcieńczalnik do wyrobów epoksydowych Podkład epoksydowy antykorozyjny Szybkoschnący antykorozyjny podkład epoksydowy utwardzany adduktem aminowym. PRODUKTY POWIĄZANE Utwardzacz do podkładu epoksydowego Utwardzacz do podkładu epoksydowego

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 355 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855

Karta Techniczna Spectral UNDER 355 Dwuskładnikowy podkład akrylowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral SOLV 855 UNDER 355 Dwuskładnikowy podkład akrylowy UNDER 355 PLAST 775 PLAST 825 EXTRA 755 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład akrylowy szary Utwardzacz Rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych standardowy, szybki,

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna PROTECT 330 Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym.

Karta Techniczna PROTECT 330 Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym. Podkład akrylowy Wypełniający podkład akrylowy utwardzany izocyjanianem alifatycznym. PRODUKTY POWIĄZANE HARD 0 Utwardzacz do wyrobów poliuretanowych, standardowy, szybki Rozcieńczalnik uniwersalny, wolny,

Bardziej szczegółowo

2K Graphite Filler Dokumentacja Techniczna L Podkłady

2K Graphite Filler Dokumentacja Techniczna L Podkłady Opis Dwuskładnikowy podkład przeznaczony do naprawy samochodów osobowych i niewielkich pojazdów dostawczych. Produkt spełnia wymagania dot. zawartości lotnych związków organicznych. Różne proporcje mieszania

Bardziej szczegółowo

OZNAKOWANIE POZIOME ULIC NA TERENIE MIASTA KOŚCIERZYNA

OZNAKOWANIE POZIOME ULIC NA TERENIE MIASTA KOŚCIERZYNA Załącznik B SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT OZNAKOWANIE POZIOME ULIC NA TERENIE MIASTA KOŚCIERZYNA Kościerzyna, kwiecień 2007 r. 1. WSTĘP Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót

Bardziej szczegółowo

Proste i niezawodne lakierowanie natryskowe. Brillux Hydro-PU-Spray

Proste i niezawodne lakierowanie natryskowe. Brillux Hydro-PU-Spray Proste i niezawodne lakierowanie natryskowe Brillux Hydro-PU-Spray 2 Doskonała jakość powierzchni z wykorzystaniem wodorozcieńczalnych produktów do aplikacji natryskiem? W wyniku intensywnych prac nad

Bardziej szczegółowo

DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNIE

DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNIE DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY KOCHAJĄ NATURALNIE Ładnie i zdrowo jest mieszkać z farbami do wnętrz RELIUS Silat Największą część życia przebywamy w pomieszczeniach, stąd niezwykle istotna jest najwyższa dbałość

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET

INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET INSTRUKCJA APLIKACJI FOTOTAPET Przygotowanie ściany: Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana: - ściana świeża pokryta gładzią

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA PRODUKTU

KARTA TECHNICZNA PRODUKTU Strona 1 z 5 Zakres stosowania Elastyczny podkład pod Nanotech Fasada - element systemu Nanotech Fasada - przeznaczony do dekoracji i ochrony nowych budynków lub renowacji istniejących powłok. W systemie

Bardziej szczegółowo

Bona Create Barwienie podłóg drewnianych

Bona Create Barwienie podłóg drewnianych Bona Create Barwienie podłóg drewnianych Dla uzyskania nowego, świeżego wyglądu Barwienie podłóg drewnianych Wyraź swój styl! Z unikatową i szeroką gamą systemu bejc Bona Create, możesz nadać swojej podłodze

Bardziej szczegółowo

Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o.

Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o. Kraków 2015 Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o. Gdybym dostawała choć jeden złoty za każdym razem, kiedy ludzie kupują fałszywkę twierdząc, że to złoto; albo kiedy przepłacają dużo za dużo za złoto, byłabym

Bardziej szczegółowo

FOREVER LAKIERY DO MEBLI

FOREVER LAKIERY DO MEBLI Linia produktów forever to wyjątkowa oferta lakierów do mebli. Są wygodne w aplikacji, wyjątkowo odporne i trwałe, zapewniają długie życie oraz doskonały wygląd mebli. Lakiery te produkowane są jako lakiery

Bardziej szczegółowo

SYMBOL OPIS FOTO OPIS KREDA CHODNIKOWA 20 SZT 6 KOL KUBEŁEK KREDA CHODNIKOWA JAJO 6 SZT KREDA CHODNIKOWA TĘCZA 6SZT KREDKI ŻELOWE MOTYL 6SZT

SYMBOL OPIS FOTO OPIS KREDA CHODNIKOWA 20 SZT 6 KOL KUBEŁEK KREDA CHODNIKOWA JAJO 6 SZT KREDA CHODNIKOWA TĘCZA 6SZT KREDKI ŻELOWE MOTYL 6SZT SYMBOL OPIS FOTO OPIS EF526512 KREDA CHODNIKOWA 20 SZT 6 KOL KUBEŁEK KOLOROWA KREDA CHODNIKOWA W PLASTIKOWYM POJEMNIKU Z RĄCZKĄ EF526510 KREDA CHODNIKOWA JAJO 6 SZT KOLOROWA KREDA CHODNIKOWA W KSZTAŁCIE

Bardziej szczegółowo

3M Technologie dla przemysłu. 3M Scotch-Weld Kleje i preparaty konserwujące w aerozolu. Szybkość. i wygoda. Zawsze pod ręką

3M Technologie dla przemysłu. 3M Scotch-Weld Kleje i preparaty konserwujące w aerozolu. Szybkość. i wygoda. Zawsze pod ręką 3M Technologie dla przemysłu 3M Scotch-Weld Kleje i preparaty konserwujące w aerozolu Szybkość i wygoda Zawsze pod ręką 3M Scotch-Weld Kleje w aerozolu Spray 74 do pianek Do tworzyw piankowych, materiałów

Bardziej szczegółowo

Epoksydowe innowacje dla Twojego garażu, kotłowni

Epoksydowe innowacje dla Twojego garażu, kotłowni Przyjrzyjmy się dziś bliżej naszym podłogom w garażach,pomieszczeniach gospodarczych i kotłowniach - zazwyczaj będą to płytki z gresu technicznego przyklejone klejem cementowym. I. tu często mamy typowy

Bardziej szczegółowo

jednoskładnikowe i gotowe do użycia. konsystencją barwa zapachu wodną rozpuszczalnikowa krycie Czas do nałożenia kolejnej warstwy- wydajność

jednoskładnikowe i gotowe do użycia. konsystencją barwa zapachu wodną rozpuszczalnikowa krycie Czas do nałożenia kolejnej warstwy- wydajność Podkład magnetyczny to ostatnio jedna z najmodniejszych farb. Farby te dzięki zawartości mikro cząsteczki metalu przyciągają magnesy, magnetyczne obrazki itp. Można je stosować nie tylko na ścianach, ale

Bardziej szczegółowo

POSADZKI NA BAZIE ŻYWIC DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO

POSADZKI NA BAZIE ŻYWIC DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO POSADZKI NA BAZIE ŻYWIC DLA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO Systemy posadzek na bazie żywic, opracowane według zaawansowanej technologii, o wysokich parametrach do stosowania w przemyśle spożywczym, zgodne z obowiązującymi

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral H 6985 Spectral EXTRA 745

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE. Spectral H 6985 Spectral EXTRA 745 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy H 6985 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład epoksydowy Utwardzacz Barwnik do podkładu WŁAŚCIWOŚCI Szybkoschnący podkład epoksydowy Bardzo dobra przyczepność do elementów

Bardziej szczegółowo

Biało na białym. dom i ogród

Biało na białym. dom i ogród dom i ogród Kupujemy farbę do wnętrz Biało na białym Mniej czy bardziej matowa? Tania czy droga? Akrylowa, winylowa czy lateksowa? Wybór farby do malowania wnętrz nie jest prosty. Ale bardzo ważny, bo

Bardziej szczegółowo

Konserwacja powierzchni RESYSTA

Konserwacja powierzchni RESYSTA Konserwacja powierzchni RESYSTA 1. Podstawy 2. Wachlarz produktów 3. Informacje ogólne 4. Przygotowanie powierzchni 5. Resysta niemalowana 6. Barwnik FVG 7. Lakier ochronny RFS 8. Informacje dalsze 9.

Bardziej szczegółowo

Wyłączny Przedstawiciel Handlowy ASD www.artsytemdeco.com RODADECK MICROCEMENT EKSKLUZYWNE GŁADKIE POWIERZCHNIE

Wyłączny Przedstawiciel Handlowy ASD www.artsytemdeco.com RODADECK MICROCEMENT EKSKLUZYWNE GŁADKIE POWIERZCHNIE RODADECK MICROCEMENT EKSKLUZYWNE GŁADKIE POWIERZCHNIE Techniki dekoracji powierzchni MIKROCEMENT RODADECK SF RODADECK SF jest to dwuskładnikowy produkt na bazie spoiw hydraulicznych, żywic syntetycznych,

Bardziej szczegółowo

KARTA TECHNICZNA. Alifatyczna poliuretanowa warstwa wierzchnia, ochrona UV Obszary o lokalnym ruchu pieszych

KARTA TECHNICZNA. Alifatyczna poliuretanowa warstwa wierzchnia, ochrona UV Obszary o lokalnym ruchu pieszych KARTA TECHNICZNA Alifatyczna poliuretanowa warstwa wierzchnia, ochrona UV Obszary o lokalnym ruchu pieszych ul. Pocztowa 9 62-200 Gniezno, POLAND tel./fax + 48 61 6394751 fax + 48 61 6394521 biuro@pgic.pl

Bardziej szczegółowo

Purtop System Deck A. POSADZKA PRZEMYSŁOWA

Purtop System Deck A. POSADZKA PRZEMYSŁOWA Purtop System Deck SYSTEM IZOLACJI PRZECIWWODNEJ NA BAZIE CZYSTYCH LUB HYBRYDOWYCH ŻYWIC POLIMOCZNIKOWYCH, DO NAKŁADANIA NATRYSKIEM NA DACHACH PODDAWANYCH OBCIĄŻENIOM, MOSTACH I WIADUKTACH PRODUKTY WCHODZĄCE

Bardziej szczegółowo

OPIS REMONTU PODŁOGI SPORTOWEJ W HALI SPORTOWEJ

OPIS REMONTU PODŁOGI SPORTOWEJ W HALI SPORTOWEJ OPIS REMONTU PODŁOGI SPORTOWEJ W HALI SPORTOWEJ OBIEKT : HALA SPORTOWA W BIAŁOŁĘCKIM OŚRODKU SPORTU W WARSZAWIE UL. ŚWIATOWIDA 56 INWESTOR : BIAŁOŁECKI OŚRODEK SPORTU 03-144 WARSZAWA UL. ŚWIATOWIDA 56

Bardziej szczegółowo

TIKKURILA EVERAL MATT [10]

TIKKURILA EVERAL MATT [10] 14.06.2013 r. TIKKURILA EVERAL MATT [10] Emalia alkidowa do drewna i metalu OPIS TIKKURILA EVERAL MATT [10] - Matowa emalia alkidowa przeznaczona do zewnętrznego i wewnętrznego malowania powierzchni i

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE

Karta Techniczna Spectral UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy PRODUKTY POWIĄZANE UNDER 385 Dwuskładnikowy podkład epoksydowy UNDER 385 H 6985 PLAST 825 EXTRA 745 PRODUKTY POWIĄZANE Podkład epoksydowy Utwardzacz Dodatek zwiększający przyczepność do tworzyw sztucznych Barwnik do podkładu

Bardziej szczegółowo

POWIERZCHNIE ANTYPOŚLIZGOWE

POWIERZCHNIE ANTYPOŚLIZGOWE POWIERZCHNIE ANTYPOŚLIZGOWE Podstawowe cechy: Bardzo trwałe (gwarancja nawet do 5 lat) Łatwy i szybki montaż (można używać bezpośrednio po montażu) Montowane na każdej nawierzchni (płytki, beton, metal,

Bardziej szczegółowo

Prace malarskie na zewnątrz. 3 przykłady zastosowania elektronarzędzi.

Prace malarskie na zewnątrz. 3 przykłady zastosowania elektronarzędzi. Prace malarskie na zewnątrz. 3 przykłady zastosowania elektronarzędzi. 2 1 Okna drewniane Metalowe balustrady 12 Prace na zewnątrz Wprowadzenie 3 Okiennice www.festool.com 13 1 Renowacja okien drewnianych

Bardziej szczegółowo

Karta Techniczna Spectral KLAR 555 Dwuskładnikowy bezbarwny lakier akrylowy o zwiększonej odporności na zarysowanie Scratch Resistant (SR)

Karta Techniczna Spectral KLAR 555 Dwuskładnikowy bezbarwny lakier akrylowy o zwiększonej odporności na zarysowanie Scratch Resistant (SR) Dwuskładnikowy bezbarwny lakier akrylowy o zwiększonej odporności na zarysowanie Scratch Resistant (SR) H 6115 SOLV 855 PLAST 775 S-D10 HS-D11 EXTRA 835 EXTRA 895 PRODUKTY POWIĄZANE Lakier akrylowy SR

Bardziej szczegółowo

Krążek - WPF420. Obróbka drewna / Krążki i formatki. Wymiary: Standardowe średnice: 100, 115, 125, 150, 180mm lub dowolny wymiar na zamówienie.

Krążek - WPF420. Obróbka drewna / Krążki i formatki. Wymiary: Standardowe średnice: 100, 115, 125, 150, 180mm lub dowolny wymiar na zamówienie. Krążek - WPF420 K-WPF420 Stosowany przy szlifowaniu twardych gatunków drewna litego, fornirów, płyt wiórowych itp. Polecany głównie do obróbki zgrubnej. Wysokowydajny nasyp ze szlachetnego elektrokorundu

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK ŚCIENNYCH GIPSOWYCH. Eszteka.pl. Spis Treści. Przygotowanie podłoża. Sposoby montażu. Fugowanie.

INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK ŚCIENNYCH GIPSOWYCH. Eszteka.pl. Spis Treści. Przygotowanie podłoża. Sposoby montażu. Fugowanie. INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK ŚCIENNYCH GIPSOWYCH Eszteka.pl Spis Treści Przygotowanie podłoża Sposoby montażu Fugowanie Impregnacja Przygotowanie podłoża Płytki produkowane przez naszą firmę mają to do siebie,

Bardziej szczegółowo

Deltron D839 z utwardzaczami HS Podkład wypełniający 2K Prima Szara

Deltron D839 z utwardzaczami HS Podkład wypełniający 2K Prima Szara 2008-07-28 Deltron D839 z utwardzaczami HS Podkład wypełniający 2K Prima Szara PRODUKT D839 D8237 D8238 D8239 D808 D866 D807 D869 D814 OPIS Deltron Podkład wypełniający 2K Prima - Szara Deltron Utwardzacz

Bardziej szczegółowo

TSUBAKI. Łańcuch z powierzchniową powłoką antykorozyjną

TSUBAKI. Łańcuch z powierzchniową powłoką antykorozyjną TSUBAKI łańcuch ROLKOWY RS neptune TM Łańcuch z powierzchniową powłoką antykorozyjną TSUBAKI łańcuch rolkowy RS neptune TM MADE IN JAPAN Zakład Kyotanabe, zlokalizowany w Kansai Science City, zajmuje się

Bardziej szczegółowo

vademecum materiałów

vademecum materiałów vademecum materiałów What are you looking for(m)? Produkty najwyższej jakości powinny być zrobione z najlepszych materiałów to jasne. Jednak dopiero funkcja, jaką ma pełnić projektowany przedmiot, pomaga

Bardziej szczegółowo

KARTA ZABEZPIECZENIA OGNIOCHRONNEGO KONSTRUKCJI STALOWYCH

KARTA ZABEZPIECZENIA OGNIOCHRONNEGO KONSTRUKCJI STALOWYCH KARTA ZABEZPIECZENIA OGNIOCHRONNEGO KONSTRUKCJI STALOWYCH Zestawem pęczniejących farb ogniochronnych systemu FLAME CONTROL No 173 Malowanie wykonane na podstawie niniejszej karty systemem ogniochronnym

Bardziej szczegółowo

OFERTA BRANŻOWA: FARBY DEDYKOWANE DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO

OFERTA BRANŻOWA: FARBY DEDYKOWANE DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO OFERTA BRANŻOWA: FARBY DEDYKOWANE DLA PRZEMYSŁU MIĘSNEGO Mięso jako pokarm i towar eksportowy zajmuje wiodącą pozycję w Europie. Przemysł przetwórstwa mięsnego musi charakteryzować się wysoką jakością

Bardziej szczegółowo

Piny pozycjonujące i piny do zgrzewania dla przemysłu samochodowego FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa

Piny pozycjonujące i piny do zgrzewania dla przemysłu samochodowego FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa Piny pozycjonujące i piny do zgrzewania dla przemysłu samochodowego FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa Większa perfekcja i precyzja podczas produkcji samochodu FRIALIT -DEGUSSIT ceramika tlenkowa 2 Komponenty

Bardziej szczegółowo

PROTECT 360 Karta Techniczna LT-02-09 04.02.2016. Karta techniczna PROTECT 360 Podkład epoksydowy antykorozyjny WŁAŚCIWOŚCI

PROTECT 360 Karta Techniczna LT-02-09 04.02.2016. Karta techniczna PROTECT 360 Podkład epoksydowy antykorozyjny WŁAŚCIWOŚCI Karta techniczna Podkład epoksydowy antykorozyjny WŁAŚCIWOŚCI PODKŁAD EPOKSYDOWY podkład antykorozyjny, zapewniający znakomitą ochronę powierzchni stalowych dzięki wysokojakościowym żywicom i aktywnym

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE Ottocento Antico Velluto jest owocem uważnych poszukiwań, które pozwoliły na połączenie nowych technologii w produkt dający efekt dawnej tkainy takiej jak aksamit. Aksamit jako tkanina

Bardziej szczegółowo

PROMAPAINT SC4 ogniochronna farba do zabezpieczania konstrukcji stalowych

PROMAPAINT SC4 ogniochronna farba do zabezpieczania konstrukcji stalowych PROMAPAINT SC4 ogniochronna farba do zabezpieczania konstrukcji stalowych Farba ogniochronna PROMAPAINT SC4 Opis produktu PROMAPAINT SC4 jest wydajną, ekologiczną wodorozcieńczalną powłoką do zabezpieczeń

Bardziej szczegółowo

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW CZĘŚĆ II - WADY POWŁOKI

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW CZĘŚĆ II - WADY POWŁOKI 2.1 Nierównomierna powłoka proszkowa z grudkami proszku Grudki proszku powstające podczas nakładania, po utwardzeniu powodują nierówności na powierzchni detali. Wąż proszkowy jest zbyt długi lub zbyt duży

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE MARMORINO NATURALE firmy OIKOS stanowi dekoracyjna, barwną powłokę wykończeniową na zewnątrz i we wnętrzach. Wykonany na bazie wapna gaszonego pozwala w sposób łatwy i szybki uzyskać

Bardziej szczegółowo

Uzależnienia. Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji.

Uzależnienia. Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji. Uzależnienia Nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji. Termin uzależnienie jest stosowany głównie dla osób, które nadużywają narkotyków, alkoholu i papierosów. Używki Wszystkie używki stanowią

Bardziej szczegółowo