O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint)"

Transkrypt

1 O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ FARBĘ PRZECIWPOROSTOWĄ (antifouling paint) Artykuł ten nie wyczerpuje tematu farb antyporostowych - jest raczej zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Spełni swoją funkcję, gdy uświadomi czytającym, jak skomplikowana jest odpowiedź na pytanie czym malować? A jeśli jeszcze powiększy wiedzę czytelników na ten temat będzie to dla nas ogromną satysfakcją. Farby przeciwporostowe (antifouling paint) mają chronić kadłub przed organizmami morskimi. Żyjątek, chętnych do przyczepienia się do dna naszego jachtu, jest tak wiele, że do ich identyfikacji trzeba podręcznika biologii morza. Są wąsonogi (ang. barnacles, łac. Cirripedia) morskie skorupiaki, a wśród nich m.in. stawonogi osiadłe, spośród których najpopularniejsze są pąkle (ang. i łac. balanus). Są małże gatunku racicznica zmienna (ang. zebra mussel, łac. Dreissena polymorpha), znane z ekspansji i uważane praktycznie wszędzie za gatunek inwazyjny, które mimo że słodkowodne znakomicie znoszą podróże w wodzie słonej i dziś rozprzestrzeniają się po całym świecie. Są wieloszczety (ang. polychaetes, łac. Polychaeta) i mszywioły (ang. bryozoans, łac. Bryozoa). Jak by nie dość było zwierząt, są jeszcze rośliny, np. glony czyli algi (ang. i łac. algae) czy wodorosty (ang. seaweed). Oraz wiele, wiele innych. Całe to towarzystwo nie tylko przyrasta do części dennych kadłubów, ale powoduje mikropęknięcia, prowadzące do poważnych uszkodzeń. Farba przeciwporostowa, poprzez wydzielanie w kontrolowany sposób biotoksyn, ma odstraszać i niszczyć wszystkie organizmy, które do dna łodzi mogłyby przywrzeć. W wielu amerykańskich marinach właściciele jachtów nie mogą sami malować dna i muszą korzystać z usług marin. Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, by dowiedzieć się, jakiej farby używa dana marina, jeżeli a często tak jest oferuje usługę z materiałem. Raz bo skutki złego wyboru farby są bardzo kosztowne. Dwa mariny często chcą przede wszystkim zarobić, więc używają

2 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 2 farb słabej jakości, które ledwo przetrzymują sezon; dochodzi do tego słaba jakość wykonania i nałożenie cienkiej warstwy: w efekcie wydane spore pieniądze nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Najbardziej popularne są farby oparte na związkach miedzi (copper compounds): tlenku miedzi (cuprous oxide) lub tiocyjanianie miedzi (cuprous thiocyanate). Im większą zawartość miedzi ma dana farba, tym bardziej jest efektywna. Drugim ważnym czynnikiem powodującym wysoką jakość farb jest kontrolowana ścieralność (controlled polishing) technologia, która kontroluje szybkość ścierania się farby. Wybierając farbę trzeba mieć na uwadze region, w którym łódź będzie pływać i rodzaj pływania (weekendowe? regaty? długi rejs, np. rok lub więcej?). Ważne jest również, jaką farbą dno było malowane poprzednio, gdyż może nastąpić konflikt między farbami: generalnie miękka farba może być nakładana na twardą, ale nigdy odwrotnie. Jeżeli nie wiesz, jaką farbą było malowane dno twej łodzi poprzednio, nie marnuj pieniędzy: usuń starą, zanim użyjesz nowej. Przy okazji dowiesz się, czy podczas pierwszego malowania położone zostały powłoki barierowe (barrier coats) ale o tym innym razem. Farby prezentowane poniżej produkują firmy Interlux i Pettit. Obie oferują produkty porównywalne jakościowo. Rodzaj: farby kopolimerowe (Copolymer Paints) i farby ablacyjne, topniejące (Ablative Paints) Farby kopolimerowe i farby ablacyjne (dosłownie: topniejące ) w ciągu swojej aktywności wydzielają w równomiernym tempie biotoksyny (biocide): ścierają się podobnie jak mydło, a temu ścieraniu towarzyszy wydzielanie substancji trujacej. Te rodzaje farb pracują świetnie tam, gdzie morskie organizmy są bardzo aktywne, działają też po podniesieniu jachtu z wody na koniec sezonu. Farba kopolimerowa ściera się a więc pracuje już pod samym naciskiem wody, np. gdy jacht stoi w porcie: wystarczą drobne prądy, zawirowania, omywanie wskutek falowania i parcie wody na dno i burty. Nacisk wody opływającej dno zmywa farbę i powoduje jej pracę. W odróżnieniu od niej, farba ablacyjna wymaga mocnego ruchu wody, a więc pracuje, gdy jacht jest w ruchu (o czym będzie poniżej). Tak więc zarówno farby kopolimerowe jak i farby ablacyjne są dobre na długie dystanse; z kolei farba kopolimerowa działa w porcie, a ablacyjna raczej nie.

3 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 3 Farba kopolimerowa zawiera więcej miedzi i jest twardsza niż ablacyjna. Obie ścierają się szybciej w miejscach większego oporu: im dłużej pływamy tym szybciej farba zanika; im szybciej łódź płynie tym farba szybciej się ściera. Warto o tym pamiętać, bo gdy ruszamy w długi rejs niezbędne jest nałożenie kilku warstw. Użycie farb kopolimerowych to zabezpieczenie dna kadłuba na wiele sezonów, pod warunkiem że położymy odpowiednią liczbę warstw. Dodatkowe warstwy znacznie przedłużą żywotność farby (dłuższy proces ścierania) i w związku z tym ominie nas coroczna praca związana z malowaniem dna. Farby kopolimerowe są znacznie droższe niż farby ablacyjne " topniejące", ale tu możemy wykorzystać zasadę, że na farby twarde można kłaść farby miękkie (nigdy odwrotnie!): przed długim rejsem możemy twardą (i drogą) farbę kopolimerową położyć tylko jako warstwę spodnią, a na nią nakładać znacznie tańszą, miękką farbę ablacyjną, która właśnie świetnie się nadaje na długie podróże. Gdy zdecydujemy się kłaść farby Copolymer/Ablative warstwowo, dobrą praktyką jest użycie dwóch kolorów. Np. warstwa czerwona a na niej dwie niebieskie. Daje to lepszą orientację w ustaleniu, kiedy trzeba położyć warstwę kolejną. Ponieważ farby kopolimerowe i farby ablacyjne pracują pod wodą bez dostępu powietrza, jest kłopot z linią wodną: na mało używanych jachtach zarośnie glonami lub wodorostami nawet w ciągu tygodnia (tak się dzieje na akwenie Long Island Sound). Farba kopolimerowa wiosną musi być aktywowana poprzez lekkie przeszlifowanie drobnym papierem ściernym. Farby kopolimerowe Interluxu, jak Micron 66, Micron Extra with Biolux, MicronCSC i Micron Extra, są wydajne i efektywne. Polecane są tym, którzy pływają weekendowo i chcą farby wielosezonowej, ale też doskonale nadają się na długie rejsy. Farby kopolimerowe są aktywne tak długo, póki całkowicie się nie zetrą. Pettit Hydrocoat, zawierająca tlenek miedzi (cuprous oxide) oferuje dodatkowe udogodnienie: zrobiona na bazie wodnej jest przyjazna dla środowiska i łatwo ją sczyścić wodą. Do tego jest trwała: producent zapewnia, że prawidłowo położona wytrzyma przez kilka sezonów częste wodowania, podnoszenia, przewozy przyczepą, a nawet kontakt z piaskiem plaży.

4 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 4 Farby ablacyjne (topniejące) zaliczane są do farb miękkich i działają poprzez ścieranie się, podobnie jak farby kopolimerowe. Jak to już zostało powiedziane: farby ablacyjne, aby efektywnie pracować wymagają ruchu łodzi. Stąd nie są polecane dla łodzi pływających w krótkich rejsach żeglugi weekendowej. Miękkość farb ablacyjnych utrudnia czyszczenie podwodne, bo nurek może zerwać miękką warstwę. Farby ablacyjne są bardzo efektywne i zalecane na długie podróże. W żegludze ciągłej kilka warstw farby ablacyjnej może zabezpieczyć dno na dwa lata lub dłużej. Po wyslipowaniu, farba ablacyjna przy długim trzymaniu łodzi na powietrzu może stracić właściwości. Po sezonie zimowym, przed ponownym wodowaniem, trzeba położyć nową warstwę. Nie pomoże również przetarcie papierem ściernym ba, jest to wręcz odradzane, bo miękką farbę ablacyjną bardzo łatwo zerwać. Z tego samego powodu farba ablacyjna nie wymaga przygotowania dna papierem ściernym, gdy nakładamy jej kolejną warstwę. Farba ablacyjna nie jest zalecana dla regatowców, bo nie ma odpowiedniej gładkości. Farby ablacyjne Interluxu to: ACT i Bottomkote Pro. Firma nazywa je seson to sezon i potwierdza, że po wyjęciu z wody i półrocznym zimowaniu trzeba ponownie położyc warstwę. Farby ablacyjne firmy Pettit to: Ultima SSA, Ultima SR, Ultima SR-40, Ultima SR-60, Ultima Fusion, Horizons, Hydrocoat, Vivid, Alumacoat SR, Alumaspay Plus. Firma co prawda nazywa je wielosezonowe, ale przyznaje, że długi postój jachtu na zewnątrz jest niezalecany. Przedstawiciel przyznał, że położenie jednej warstwy przed wodowaniem nie zaszkodzi, gdyż jest to tańsze niż nurkowanie i czyszczenie pod wodą, zwłaszcza, że z uwagi na miękkość można stracić znaczną grubość warstwy. Farby ablacyjne mają bardziej atrakcyjne ceny niż farby kopolimerowe. Na rynku jest jeszcze firma rekomendująca swoją farbę jako: wielosezonową (multi-season), ablacyjną twardszą (Hard(er) Ablative) i wytrzymującą na zewnątrz przez 2-3 sezony ( 2 to 3 Seasons Per Coat When Stored out of Water Seasonally! ). W rozmowie, przedstawiciel firmy potwierdził właściwości, które powyżej charakteryzują farby ablacyjne. Stwierdził, że jego firma zmodyfikowała farbę zwiększając jej twardość i dodając miedzi do poziomu 62.5%. Jaki jest procentowy balans wszystkich czynników nie wiadomo, bo to tajemnica produkcji. Nie udostępniono nam składu chemicznego, bo to też tajemnica firmy. Nie wiadomo, czy w wyniku modyfikacji farba będzie odpowiednio się ścierała i czy nie zostawi bezużyteczniej skorupy, gdy straci właściwości trujące.

5 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 5 Rozmawialiśmy z trzema właścicielami łodzi, którzy stosowali farbę Super Shipbottom. Dwóch twierdzi, że farba jest super. Jeden uważa, że farba jest średnia: ma nieprzyjemny zapach, a gdy znajdzie się na skórze, natychmiast powoduje ból głowy [nasz komentarz: takie objawy powoduje większość farb; trzeba malować w kombinezonie i w masce!]. Miał problemy z intensywnym obrastaniem dna, a gdy zatrudnił nurka, ten odrywał od kadłuba spore kawałki muszli łódź wtedy znajdowała się ponad 3 miesiące w wodzie, a malowana była pół roku przed wodowaniem (w niskiej temperaturze! Nasz komentarz: zawsze warto zapoznać się zaleceniami producenta ). Rodzaj: "Nowe srebro" (argentan) dla barw jasnych (White Copper for Bright Colors) W farbie kopolimerowej Interlux Trilux 33, jako składników biotoksycznych użyto tiocyjanianu miedzi (cuprous thiocyanate) i argentanu (mosiądz wysokoniklowy, nowe srebro, alpaka, ang. white copper). Farba argentanowa (White Copper Paint) jest o 50% bardziej wydajna, więc możemy jej kupić o połowę mniej niż farby tradycyjnej, używającej ciężkiej, ciemnej miedzi. Jak wszystkie inne tak i ta farba może być kładziona na fiberglass, drewno lub odpowiednio przygotowaną stal, pomalowaną wcześniej specjalną farbą gruntującą (primer). Farbą White Copper jako jedyną opartą na związkach miedzi można malować kadłuby aluminiowe. Nie wolno jednak nakładać jej bezpośrednio na aluminium, ponieważ natychmiast nastąpi galwanizacja (galvanic corrosion) i łódź szybko zniszczeje. Wcześniej, zanim położymy na aluminowy kadłub farbę taką jak Trilux 33, trzeba zagruntować go podkładem (primer). Zalecana aplikacja to jedna cienka warstwa Viny-Lux Primewash 353/354 i jedna warstwa podkładu Interprotect 2000E/2001E.

6 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 6 Rodzaj: zmodyfikowane żywice epoksydowe (Modified Epoxy) Jeżeli trzymasz swą łódź w wodzie cały rok, zainteresujesz się na pewno farbami opartymi na zmodyfikowanych żywicach epoksydowych ze zwiększoną zawartością miedzi (High-Copper- Content Modified Epoxy), które chronią dno przed zarośnięciem poprzez wydzielanie biotoksyn w momencie kontaktu z wodą. Takie farby wydzielają biotoksyny w tempie coraz wolniejszym, ale grubość ich warstwy zostaje niezmieniona. Innym słowy: farba nie ściera się, tylko wydziela truciznę. Farby te łatwo nakładają się na powierzchnię dna łodzi, ale ponieważ się nie ścierają, każde malowanie zwiększa grubość powłoki użytkownika tych farb czeka co jakiś czas zrywanie starych warstw. Farby Modified Epoxy przyczyniają się jednak do poprawienia osiągów jednostki. Polecane są na długie podróże i większe prędkości (Regatowcy ), bo nie ścierają się, gdy pracują. Najlepsze farby z tej grupy są drogie ( ), np: Pettit Trinidad SR lub Interlux Ultra. Zawierają 67% miedzi i w warunkach klimatycznych północnej części Wschodniego Wybrzeża wymagają czyszczenia nawet co miesiąc (nurek ). I mała jest szansa, że przetrwają następny sezon. Zapewniają jednak lepszą prędkość łodzi niż farby kopolimerowe i ablacyjne (Copolymer/Ablative). Bardziej ekonomiczne (czyli tańsze), całosezonowe farby Modified epoxy to: West Marine BottomShield lub Interlux Fiberglass Bottomkote Classic. W tym wypadku też jednak nie można liczyć jednak na więcej niż jeden sezon. Farby te są twarde i zawierają ok % miedzi. Procentowa zawartość miedzi informuje nas, jak szybko dno zacznie znowu zarastać gdy nie będziemy go czyścić dostatecznie często, czeka nas znaczna utrata prędkości.

7 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 7 Twarde farby epoksydowe Interluxu to: Ultra with Biolux, Ultra-Kote, Fiberglass Bottomkote Classic, Fiberglass Bottomkote Aqua, Epoxycop. Farby firmy Pettit to: Trinidad SR, Trinidad, Trinidad VOC, Vivid, Unepoxy Plus, Unepoxy, SR-21, Super Premium Performance, The Protector". Rodzaj: farby ekologiczne. Firma Pettit jako pierwsza zwróciła uwagę na ochronę środowiska: tradycyjny tlenek miedzi (cuprous oxide) zamieniła na silikon, zmniejszyła zawartość miedzi o 40% i użyła składników, które także znajdują się w oceanie. Dzięki temu farba Vivid Eco jest przyjazna dla środowiska. Według producenta Vivid Eco jest 5% metal free, ale tak samo efektywna jak farby zawierające 50% miedzi. Vivid Eco można kłaść na kadłuby aluminiowe; nie jest ona także korozyjna dla innych metali. Świadomość, że chronimy środowisko naturalne, jest bardzo ważna. Duży plus dla używających tego rodzaju farb! Bezmiedziowe (copper free) farby firmy Interlux to: Intersleek 970, Pacifica Plus, Pacifica, VC Performance Epoxy.

8 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 8 Rodzaj: farby cienkowarstwowe (Thin-film Paints) W akwenach słodkowodnych, takich jak Wielkie Jeziora, naszym kadłubom zagrażają głównie algi czyli glony. Cienka warstwa farby VC 17M Extra jest dobrym wyborem. Farba ta tworzy gładką i śliską powierzchnię na bazie teflonu (Super-slick Teflon), co w połączeniu z jednym lub kilkoma biotoksynami sprawia, że algi nie czepiają się dna. Farby te wysychają natychmiast, więc można szybko nałożyć kilka warstw. Ponieważ są rzadkiej konsystencji, dlatego jeśli malujemy wałkiem musimy znaleźć taki, który będzie odporny na rozpuszczalnik (solvent-resistant). Można je też nakładać hydrodynamicznym (bezpowietrznym) pistoletem natryskowym (airless sprayer). Rodzaj: farby miękkie i winylowe (Sloughing and Vinyl Paints) Ten rodzaj farb jest tani, wytrzymuje dłużej niż jeden sezon i na płynącej łodzi wyciera się podobnie jak kopolimery. Winyle nie są popularne, ale istnieją na rynku. Są bardzo miękkie, trzeba więc je zerwać, przed położeniem nowego rodzaju farby. Nie można nakładać farb winylowych na inny rodzaj farb. Farby te są polecane na długie rejsy. Jedną z miękkich farb winylowych jest VC Offshore. Pomalowana jest nią Mantra Asia (patrz niżej). Rodzaj: farby na metale podwodne Do malowania wału i śruby najczęściej używana jest farba w aerozolu Trilux Prop & Drive. Można użyć Trilux 33 (wymaga podkładu) lub Vivid. Śruba i wał, obracając się bardzo szybko, ścierają farbę. Wiele osób nie maluje tych elementów, tylko co dwa tygodnie schodzi pod wodę, żeby przetrzeć je gąbką.

9 FARBY PRZECIWPOROSTOWE 9 * Materiał ten opracowano na podstawie informacji udostępnianych przez firmy Petitt i Interlux. Są to zdecydowani liderzy w produkcji farb antyporostowych: wachlarz ich propozycji obejmuje wszystkie wielkości łodzi, można też od nich uzyskać literaturę i dane techniczne produktów. Mniejsze firmy, na ogół sprzedające farby przez Internet, danych tych nie udostępniają, ograniczając się do ogólnych stwierdzeń (korzystnych głównie dla sprzedawcy) i chwytliwych haseł np. Multisezon - jedna warstwa wystarczy!. Problem jednak w tym, że nie sposób zorientować się co do jakości ich produktów na podstawie specyfikacji chemicznej czy technicznej; pozostaje tylko praktyka i eksperyment: zakup, aplikacja i opinia użytkownika na koniec sezonu. * Skoro o opiniach mowa, przykład najbliższy. Dno Innessy II pomalowane zostało trzema warstwami farby Interlux Ultra (pierwsza warstwa jest czerwona). Inessa II pływa już dwa sezony i jej właściciel planuje bez malowania dna pływać trzeci sezon. W tym roku tylko wał i śruba Innessy II zostaną pomalowane farbą Trilux 33 z zastosowaniem podkładów (primers) o efektach powiadomimy. Stan dna Inessy II jest zadowalający: farba wymaga drobnego przetarcia papierem ściernym i małych napraw. W sezonie, raz w miesiącu, nurek czyści dno, na którym zazwyczaj nie ma narośli. Jedynym problemem są wodorosty i glony na lini wodnej: stykając się z farbą giną i przysychają do kadłuba. Utrzymanie sprawności lini wodnej wymaga czyszczenia co dwa tygodnie (akwen Long Island Sound, Hemsted Bay). * S/y Mantra Asia, wyslipowana na Florydzie na początku ubiegłego roku, została pomalowana w marcu 2009 farbą Interlux VC Offshore. Zwodowana 10 lutego 2010 na Florydzie jest teraz na Pacyfiku (zobacz Rejsy/Rejs Asi i Alka). Poprosiliśmy Joannę Pajkowską i Alka Nebelskiego, o informacje bieżące na temat farb i o analizę pod koniec rejsu. Alek odpisał od razu: , poz ,6 N 86 39,6W. 260 mil do Galapagos Dzis wzielismy kapiel w oceanie, i przy okazji obejrzelismy czesc podwodna Mantry: wyglada super, nic nie poroslo powierzchni pokrytej antyfoulingiem. A malowana byla, jeszcze na Florydzie rok temu, po powrocie Asi z samotnego rejsu, i stalo to tak na dworze przez caly rok. Kazik i Maciek pomalowali dno farba Interlux VC Offshore. Bardzo sie to sprawdzilo, zwl. porownujac z dnem naszej dinghy: podczas 2-tygodniowego postoju na kotwicowisku w Colon, dwukrotnie czyscilem dno pontonu, pokryte narostem takich malych, spiczastych muszelek (barnacles, po ang.). Rowniez niemalowana czesc burty Mantry pokryla sie lekkim narostem zielonych glonow, latwych do usuniecia. A tam, gdzie byl antyfouling - czysto! * Prosimy wszystkich mających doświadczenia z jakimikolwiek farbami jachtowymi o opinie na temat używanych produktów. Analizy i oceny opublikujemy, by pomagały nam wszystkim w wyborze właściwej farby. Prosimy o e na adres:

Kabiny walk-in. Jak zaprojektować strefę natryskową? Jak zabezpieczyć materiały przed wilgocią? Temat numeru Ocieplanie

Kabiny walk-in. Jak zaprojektować strefę natryskową? Jak zabezpieczyć materiały przed wilgocią? Temat numeru Ocieplanie nr 1 (3) 2014 kwartalnik profesjonalnego wykonawcy www.ceresit-pro.pl Twórcza strefa Kabiny walk-in Jak zaprojektować strefę natryskową? Jak zabezpieczyć materiały przed wilgocią? Temat numeru Ocieplanie

Bardziej szczegółowo

20 lat minęło... Jeden system - pewna gwarancja System SycoTec. magazyn informacyjny WEŹ UDZIAŁ W NOWYM KONKURSIE KREISEL - ELEWACJA 2013 1

20 lat minęło... Jeden system - pewna gwarancja System SycoTec. magazyn informacyjny WEŹ UDZIAŁ W NOWYM KONKURSIE KREISEL - ELEWACJA 2013 1 NR 1 - STYCZEŃ 2013 magazyn informacyjny www.kreisel.pl 20 lat minęło... Jeden system - pewna gwarancja System SycoTec WEŹ UDZIAŁ W NOWYM KONKURSIE KREISEL - ELEWACJA 2013 1 www.kreisel.pl KATEGORIE KONKURSU

Bardziej szczegółowo

LAKIERNIK. str.1. nr37. WADY LAKIERNICZE Str. 6. magazyn reklamowy dla lakierników i blacharzy TECHNOLOGIA NA STAL GALWANIZOWANĄ

LAKIERNIK. str.1. nr37. WADY LAKIERNICZE Str. 6. magazyn reklamowy dla lakierników i blacharzy TECHNOLOGIA NA STAL GALWANIZOWANĄ LAKIERNIK luty 2013 www.lakiernik.com.pl str.1 nr37 magazyn bezpłatny WADY LAKIERNICZE Str. 6 Rynek napraw blacharskich i lakierniczych str. 4 Cieniowanie i zaprawki lakiernicze str. 8 TECHNOLOGIA NA STAL

Bardziej szczegółowo

PODŁOGI. W nowym świetle. KRZYSZTOF HOŁOWCZYC odpowiada na pytania fachowców PORTAL CEMENTOWA POSTAR 80 POSADZKA. Czy da się polubić REKLAMACJĘ

PODŁOGI. W nowym świetle. KRZYSZTOF HOŁOWCZYC odpowiada na pytania fachowców PORTAL CEMENTOWA POSTAR 80 POSADZKA. Czy da się polubić REKLAMACJĘ numer 2 luty 2012 (02) ISSN 2084-0241 TEMAT NUMERU PODŁOGI PORTAL W nowym świetle Technologie Nasza firma Męskie sprawy POSADZKA CEMENTOWA POSTAR 80 Czy da się polubić REKLAMACJĘ od klienta? KRZYSZTOF

Bardziej szczegółowo

Teraz opony mogą rozmawiać z kierowcą. z Motor Show w Essen. Wszystko w rodzinie

Teraz opony mogą rozmawiać z kierowcą. z Motor Show w Essen. Wszystko w rodzinie Nr 12 II KWARTAŁ 2012 Magazyn dla profesjonalistów branży transportowej WYDARZENIA / essen Relacja z Motor Show w Essen strona 12 STRONA 4 STRATEGIE / Alberto viganò STRONA «Właśnie teraz należy skupić

Bardziej szczegółowo

Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie

Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie Wojciech Bosak Produkcja win gronowych w małym gospodarstwie Część pierwsza: Poprawa jakości win białych Polski Instytut Winorośli i Wina Kraków 2008 Opracowanie tekstu, tabel i ilustracji: Wojciech Bosak

Bardziej szczegółowo

Nowy PLUS już w sprzedaży! Czytaj na stronach 6-12.

Nowy PLUS już w sprzedaży! Czytaj na stronach 6-12. 2 www.atlasfachowca.pl Aktualności Boćki z Łasku mają imiona! W maju, w podglądanym przez ATLAS bocianim gnieździe w Łasku, przyszły na świat 3 młode pisklęta. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Inwestowanie pieniędzy w praktyce" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli &,

Bardziej szczegółowo

22011 (32) budowlany. Podłogi laminowane. Jakà wybraç bram. Jak kupiç dobre okno. produktów i nowoêci. wnę trza budowa instalacje ogrody

22011 (32) budowlany. Podłogi laminowane. Jakà wybraç bram. Jak kupiç dobre okno. produktów i nowoêci. wnę trza budowa instalacje ogrody wnę trza budowa instalacje ogrody M A G A Z Y N B E Z P Ł A T N Y produktów i nowoêci budowlany 22011 (32) DWUMIESI CZNIK ISSN 1730-1904 www.ekspertbudowlany.pl Jakà wybraç bram Podłogi laminowane Jak

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: Wydanie 13/2014 W dzisiejszym wydaniu: 1. Super oferta gwarantowany 8% zwrot z najmu. Str. 2-5 W internecie można natknąć się na reklamy, w których firma zarządzająca nieruchomościami na wynajem oferuje

Bardziej szczegółowo

Loctite i Teroson w serwisie samochodowym

Loctite i Teroson w serwisie samochodowym Dodatki techniczne dostępne w wersji elektronicznej na www.intercars.com.pl Spis treści Produkty firm i Teroson w serwisie samochodowym Kompendium praktycznej wiedzy Autor: mgr inż. Stefan Myszkowski Dodatek

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI POGOTOWIE EKOLOGICZNE 0-607 597 964 0-607 597 965 0-601 827 847 0-609 044 656 0-609 541 108

SPIS TREŚCI POGOTOWIE EKOLOGICZNE 0-607 597 964 0-607 597 965 0-601 827 847 0-609 044 656 0-609 541 108 1 CENNE RADY 1 To i owo... 3 Rodzaje sorbentów 6 Zmywacze ropopochodnych 9 DYSPERGENTY 10 Sintan 15 SORBENTY CIĘŻKIE 16 Sorbent Compakt 19 Sorbent Nonaqua 20 Kobra Sintac 21 SORBENTY LEKKIE 22 Sorbent

Bardziej szczegółowo

PROJEKT SME-FIT SYSTEMY ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ OPRACOWANE DLA SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

PROJEKT SME-FIT SYSTEMY ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ OPRACOWANE DLA SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ PROGRAM WSPIERANIA BIZNESU II PHARE PROJEKT SME-FIT SYSTEMY ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ OPRACOWANE DLA SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ SPIS TREŚCI WSTĘP 5 JAKOŚĆ A DOROBEK

Bardziej szczegółowo

Twój doradca w warsztacie TECHNOLOGIE / WYPOSAŻENIE / CZĘŚCI ZAMIENNE / URZĄDZENIA / NARZĘDZIA / RYNEK

Twój doradca w warsztacie TECHNOLOGIE / WYPOSAŻENIE / CZĘŚCI ZAMIENNE / URZĄDZENIA / NARZĘDZIA / RYNEK Świat motoryzacji Twój doradca w warsztacie MAJ 2015 www.swiatmotoryzacji.com.pl TECHNOLOGIE / WYPOSAŻENIE / CZĘŚCI ZAMIENNE / URZĄDZENIA / NARZĘDZIA / RYNEK Tanie, nie znaczy marne str. 9 NR INDEKSU 382981

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH REDYSTRYBUCJI TEGO OPRACOWANIA ZNAJDZIESZ NA www.receptanasukces.pl/a/book-reseller.html

INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH REDYSTRYBUCJI TEGO OPRACOWANIA ZNAJDZIESZ NA www.receptanasukces.pl/a/book-reseller.html NOTA PRAWNA UWAGA! ZARÓWNO AUTOR NINIEJSZEJ PUBLIKACJI, ANI OSOBA DYSTRYBUUJĄCA NINIEJSZY PODRĘCZNIK (W SPOSÓB BEZPOŚREDNI, LUB POŚREDNI) NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA REZULTATY WYKORZYSTANIA

Bardziej szczegółowo

Styczeń 2010. e-kwartalnik każdego żeglarza

Styczeń 2010. e-kwartalnik każdego żeglarza Nr 4 Styczeń 2010 e-kwartalnik każdego żeglarza ISSN 2080-2714 2 Czekając na ciepłą bryzę... W nowym roku, białych żagli, Tak wydętych dobrym wiatrem, Byśmy zawsze żeglowali Do archipelagu pragnień...

Bardziej szczegółowo

FORUM SPIS TREŚCI WRZESIEŃ 2014

FORUM SPIS TREŚCI WRZESIEŃ 2014 FORUM HANDLU I MONTAZY SPIS TREŚCI MYLNE ARGUMENTY CENOWE Rozmowa z Michałem Maciejewskim, dyrektorem handlowym firmy Eko-Okna CENY OKIEN Ile kosztują okna w poszczególnych regionach Polski? SONDA Zapytaliśmy

Bardziej szczegółowo

Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej.

Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej. Każdy budynek traci pewną ilość energii cieplnej. Sposobem na zminimalizowanie tej ilości może być wstawienie nowych, szczelnych okien lub ocieplenie dachu. Jednak najwięcej energii budynek traci przez

Bardziej szczegółowo

Ceramizery. preparaty do samoregeneracji pojazdów i urządzeń. Dowiedz się więcej

Ceramizery. preparaty do samoregeneracji pojazdów i urządzeń. Dowiedz się więcej Ceramizery preparaty do samoregeneracji pojazdów i urządzeń Dowiedz się więcej 2013/2014 Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Dlaczego Ceramizery?... 4 3. Jakie będą dla mnie korzyści z posiadania Ceramizerów

Bardziej szczegółowo

Inwestowanie jako proces prowadzący do wolności finansowej

Inwestowanie jako proces prowadzący do wolności finansowej UDOSTĘPNIJ TEN DOKUMENT: ZRÓB TO TERAZ // ZACHOWAJ GO / SKOPIUJ. Wracaj do niego, systematycznie. Jeśli nie przeczytasz go teraz wszystko zostanie stracone, na zawsze. Odwiedź: www.xernt.com/x (The.Most.Important.Knowledge.You.would.Ever.Read.Implement.and.Live.up.to.Forever.pdf).

Bardziej szczegółowo

Autor: Marcin Polak. Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka. Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk

Autor: Marcin Polak. Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka. Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk Autor: Marcin Polak Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak

Bardziej szczegółowo

Czym żyje rynek str. 6 n Wielki Rajd IC str. 10. Twój doradca w warsztacie

Czym żyje rynek str. 6 n Wielki Rajd IC str. 10. Twój doradca w warsztacie Świat Czym żyje rynek str. 6 n Wielki Rajd IC str. 10 motoryzacji Twój doradca w warsztacie NR INDEKSU 382981 ISSN 1731-5468 www.swiatmotoryzacji.com.pl 12/2013 grudzień Technologie n Wyposażenie n Części

Bardziej szczegółowo

Poradnik użytkownika komputera (w.u.)

Poradnik użytkownika komputera (w.u.) Poradnik użytkownika komputera (w.u.) Na podstawie doświadczeń i pytań użytkowników Autor: Karol Smyczyński Wersja: 0.17 Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 Wstęp... 3 I. Wybór sprzętu i zakup komputera

Bardziej szczegółowo

http://dochodpasywny.edu.pl

http://dochodpasywny.edu.pl Strona 1 Tylko teraz masz niepowtarzalną okazję sięgnąć po wiedzę, której nie posiada 99% ludzi w Polsce. OTO KLUCZ DO TAJEMNIC MILIONERÓW >>> Jak zbudować majątek zaczynając od zera

Bardziej szczegółowo

Technik. forum. poradnik eksperta 01/2014 FARBY TYNKI OCIEPLENIA TECHNIKI DEKORACYJNE FARBY TYNKI OCIEPLENIA

Technik. forum. poradnik eksperta 01/2014 FARBY TYNKI OCIEPLENIA TECHNIKI DEKORACYJNE FARBY TYNKI OCIEPLENIA Technik poradnik eksperta 01/2014 forum FARBY TYNKI OCIEPLENIA TECHNIKI DEKORACYJNE FARBY TYNKI OCIEPLENIA W NUMERZE 4 CENTRUM SZKOLENIOWE W KLESZCZOWIE 8 KREATYWNE MOŻLIWOŚCI MODELOWANIA FASAD 12 SYSTEMY

Bardziej szczegółowo

W dzisiejszym wydaniu:

W dzisiejszym wydaniu: def Wydanie 5/2015 W dzisiejszym wydaniu: 1. Własna firma czy inwestycja w mieszkanie? Str. 2-6 Do niezależności finansowej można dojść wieloma drogami. Zdecydowana większość obecnych rentierów osiągnęła

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY I POWŁOKI garnka patelni Mieszanki materiałów oferują lepsze właściwości Stal nierdzewna

MATERIAŁY I POWŁOKI garnka patelni Mieszanki materiałów oferują lepsze właściwości Stal nierdzewna MATERIAŁY I POWŁOKI Gdy już zdecydujesz, jaki rodzaj garnka lub patelni jest Ci potrzebny, wybierz materiał i powłokę naczynia. Materiał i powłoka w dużej mierze decydują o właściwościach garnka lub patelni

Bardziej szczegółowo

Konsolidujemy środowisko przemysłowe

Konsolidujemy środowisko przemysłowe Od Redakcji kod rabatowy: PREMTECH2012 Więcej informacji o wykorzystaniu kuponu: premtech.pl/kupon_rabatowy Spis treści WIADOMOŚCI Z branży przemysłowej 4 Wydarzenia i trendy 6 TEMAT NUMERU Przemysł oszczędza

Bardziej szczegółowo

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom PROGRAM WSPIERANIA BIZNESU MŚP-DOSKONAŁOŚĆ BUSINESS SUPPORT PROGRAM SME-EXCELLENCE /Tłumaczenie robocze/ MATERIAŁ SZKOLENIOWY: Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Bardziej szczegółowo

Wynik Jakości od A do Z

Wynik Jakości od A do Z Wynik Jakości od A do Z Krótki przewodnik dla reklamodawców Google AdWords By Przemysław Modrzewski AdWords Certified Trainer www.marketinglab.pl Drogi czytelniku, Ciszę się, że skorzystałeś z możliwości

Bardziej szczegółowo