BOTSWANA, ZIMBABWE: LIVINGSTONE SAFARI

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "BOTSWANA, ZIMBABWE: LIVINGSTONE SAFARI"

Transkrypt

1 BOTSWANA, ZIMBABWE: LIVINGSTONE SAFARI CZAS TRWANIA 13 dni na miejscu LICZBA OSÓB od 2 osób Na styku wyschniętej sawanny Kalahari i rozlewisk Delty Okawango położony jest jeden z najciekawszych krajów południowej Afryki. Botswana w niezwykły sposób łączy walory nowoczesnego Państwa ze wspaniałą, dziewiczą przyrodą. To prawdziwe królestwo zwierząt na drodze łatwiej spotkać tu słonia niż człowieka, a duża populacja lwów zapewnia wysokie szanse na spotkanie z samym królem zwierząt. Botswana położona jest poza utartymi szlakami safari próżno szukać tu dużych hoteli czy wypoczynkowych resortów. Ukryte w buszu kameralne Campy składające się z kilku ekskluzywnych namiotów gwarantują wypoczynek w luksusowych warunkach, z dala od zgiełku cywilizacji, za to w pełnej bliskości natury. Wodospady Wiktorii od zawsze zachwycały szczęśliwców, którzy na własne oczy mogli zobaczyć ich spektakularną kurtynę, poczuć na własnej skórze mgiełkę unoszącą się w ich pobliżu i usłyszeć na własne uszy Dym, który Grzmi (Mosi Oan Tunya), jak nazywane są Wodospady w języku Tonga. W sercu Afryki, krainie gdzie panują odwieczne prawa natury, człowiek ciągle jest tylko gościem.

2 PROGRAM WYJAZDU 1 MAUN - KALAHARI / Tau Pan Camp Przelot rejsową awionetką z lotniska w Maun na lądowisko na Kalahari. Zakwaterowanie w ekskluzywnym Campie safari. Czas na wypoczynek po podróży. 2 KALAHARI / Tau Pan Camp Całodzienne safari w rezerwacie Central Kalahari. Lunch w formie pikniku. Powrót do Campu. Wieczorny wypoczynek. 3 KALAHARI / Tau Pan Camp Spotkanie z Buszmenami San. Lunch na Campie. Wieczorne safari w rezerwacie Central Kalahari. 4 KALAHARI DELTA OKAWANGO / Eagle Island Camp by Orient Express Przelot rejsową awionetką z przesiadką w Maun lądowanie w Delcie Okawango. Transfer do Campu safari i zakwaterowanie. Lunch na Campie. Piesze safari z przewodnikiem.

3 5 DELTA OKAWANGO / Eagle Island Camp by Orient Express Poranna wyprawa Mokoro. Lunch na Campie. Safari helikopterem. Wypoczynek na Campie. 6 DELTA OKAWANGO / Eagle Island Camp by Orient Express Wizyta w wiosce Xaxaba. Lunch na Campie. Wyprawa wędkarska. 7 DELTA OKAWANGO CHOBE (SAVUTI) / Savute Elephant Camp by Orient Express Przelot awionetką do Parku Narodowego Chobe, region Savuti. Transfer do Campu safari i zakwaterowanie. Lunch na Campie. Wypoczynek na Campie. Obserwacja gwiazdozbiorów nieba południowego (teleskopy) z przewodnikiem 8 CHOBE (SAVUTI) / Savute Elephant Camp by Orient Express Wyprawa szlakiem baobabów i Buszmenów. Lunch na Campie. Popołudniowe safari 4x4.

4 9 CHOBE (SAVUTI) - KASANE / Zambezi Queen Poranne safari 4x4. Lunch na Campie. Przelot do Kasane, transfer do portu i zakwaterowanie na pokładzie Zambezi Queen. 10 RZEKA CHOBE / Zambezi Queen Safari łodzią na rzece Chobe. Lunch na pokładzie. Obserwacja ptaków z małej łódki z przewodnikiem. 11 KASANE VICTORIA FALLS / Victoria Falls Hotel Dotarcie do Kasane, transfer do granicy z Zimbabwe, następnie do Victoria Falls (90 km). Zakwaterowanie w hotelu. Spacer przy kurtynie Wodospadów Wiktorii. Nocleg w hotelu. 12 VICTORIA FALLS / Victoria Falls Hotel Czas wolny. (Pełna lista proponowanych atrakcji dostępna w biurze SONRISO). Uroczysta kolacja pożegnalna w słynnej restauracji BOMA. Nocleg. 13 VICTORIA FALLS Wykwaterowanie z hotelu i krótki transfer na lotnisko VFA (20 km).

5 ATRAKCJE: REZERWAT CENTRAL KALAHARI GAME RESERVE W samym sercu Botswany położony jest jeden z największych obszarów chronionych w całej Afryce. Założony w 1961 roku rezerwat Central Kalahari obejmuje obszar kilometrów kwadratowych to więcej niż powierzchnia Szwajcarii czy Danii! Wbrew obiegowej opinii, Kalahari nie jest pustynią, ale półpustynnym terenem porośniętym w większej części przez niski busz i suchą sawannę. W niektórych częściach rezerwatu można podziwiać piaszczyste wydmy o niewielkich wysokościach. Jeszcze w połowie XX wieku Kalahari zamieszkiwali Buszmeni San, jednak byli oni sukcesywnie wysiedlani przed botswańskie władze. Dlatego dziś Kalahari to prawdziwe królestwo zwierząt. Można tu spotkać oryksy, springboki, żyrafy, rzadkie likaony, gepardy i lwy zwłaszcza populacja lwów należy do największych w Afryce. KALAHARI: SPOTKANIE Z BUSZMENAMI SAN Lud San to jedna z najstarszych grup etnicznych żyjących w tradycyjnych warunkach. Na terenach dzisiejszej Botswany pojawili się ponad lat temu. Chociaż dziś w większości zostali przesiedleni do miast i wsi, na terenach Kalahari wciąż można znaleźć nieliczne wioski, które podtrzymują tradycje liczące kilka tysięcy lat. Wizyta u ludu San to doskonała okazja żeby z bliska przyjrzeć się ich technikom polowań (zatrute strzały, tropienie), poznać zwyczaje i posłuchać niezwykłego języka, należącego do grupy języków mlaskowych.

6 DELTA OKAWANGO Rzeka Okawango ma swoje źródła w Angoli, ale swoje ujście znajduje nie w morzu czy oceanie, ale w Kotlinie Kalahari. To największa śródlądowa Delta na świecie, a stworzony przez nią ekosystem jest jednym z najniezwyklejszych w Afryce. Na olbrzymich terenach zalewowych żyje olbrzymia populacja zwierząt, otoczonych fosą wód Delty. Można tu spotkać całą Wielką Piątkę (słoń, bawół, nosorożec, lew i lampart). Tutaj też zachowały się największe watahy likaonów, które są jednym z gatunków zagrożonych całkowitym wyginięciem. DELTA OKAWANGO: PIESZE SAFARI Będąc w samym środku olbrzymiej Delty Okawango, jesteśmy otoczeni ze wszystkich stron przez wodę. Poza porą suchą, kiedy temperatury wzrastają, a część wody wyparowuje i możliwe jest safari autem 4x4, najlepszym sposobem na eksplorację Delty jest piesze safari. Przede wszystkim to doskonała okazja, żeby być bliżej natury nie słychać hałasu silnika a jedynie odgłosy buszu. A widok przechodzącego nieopodal słonia nie da się porównać z żadnym safari 4x4.

7 DELTA OKAWANGO: WYPRAWA MOKORO Mieszkańcy Delty od setek lat do przemieszczania się po rozlewiskach używają drewnianych czółen, które nazywają MOKORO. To znakomity sposób na spotkanie z przyrodą Okawango z nieco innej perspektywy. Z pokładu dłubanki można zobaczyć zwierzęta i rośliny, których nie sposób dostrzec z auta czy samolotu. Sunąc bezszelestnie wśród trzcin, papirusów i pięknych lilii doskonale widać mniejsze zwierzęta połyskujące w słońcu ważki, ptaki brodzące w sitowiu, kolorowe żaby, a także gromadzące się w zatokach antylopy wodne (koby śniade, koby liczi, ridboki, rzadkie sitatungi, które umieją pływać wystawiając ponad lustro wody jedynie nozdrza), żyrafy czy bawoły. DELTA OKAWANGO: SAFARI HELIKOPTEREM W całej Delcie Okawango stacjonuje na stałe tylko jeden helikopter właśnie w Eagle Island Camp. 35- minutowe safari w powietrzu to niecodzienna okazja do podziwiania całego systemu. Wznosząc się wysoko pod niebo można zobaczyć to, czego nie widać z ziemi czy wody. Z powietrza łatwiej jest zrozumieć Deltę przyjrzeć się formującym się kanałom tworzącym siatkę wodnych połączeń. Ale będzie też czas na to, by zejść na wysokość raptem kilku metrów nad ziemią i fotografować zaciekawione zebry czy żyrafy.

8 DELTA OKAWANGO: WIOSKA XAXABA Nieopodal Campu znajduje się wioska Xaxaba. Tereny Delty to jedyna część Botswany obfitująca w wodę dlatego mieszkańcy położonych tu wiosek zajmują się przede wszystkim rolnictwem. Można tu dotrzeć jedynie łodzią transport drogowy nie ma racji bytu na terenach zalewowych. W wiosce nie ma elektryczności, szkoły czy szpitala ale można za to skorzystać z usług zielarza czy przypatrzeć się jak kobiety wyplatają kosze z liści palmy makalani. DELTA OKAWANGO: WYPRAWA WĘDKARSKA W Delcie życie toczy się na wodzie. Wyprawa wędkarska pozwala jeszcze bardziej zbliżyć się do botswańskiej przyrody. Łączy ona walory safari łodzią z odrobiną emocji związanych z wędkowaniem. Wody Delty obfitują w przeróżne gatunki ryb najpopularniejszą jest tilapia, która występuje we wszystkich zakamarkach Okawango. Sumik afrykański preferuje spokojne wody licznych zatoczek. Bardzo cenionym trofeum jest także szczupak afrykański, który nigdy nie daje za wygraną. Ryby w Delcie Okawango objęte są ochroną i po złapaniu zostają wypuszczone z powrotem do wody.

9 PARK NARODOWY CHOBE W całej Botswanie żyje największa na świecie populacja słoni liczy ponad zwierząt. Ponad 1/3 z nich zamieszkuje właśnie Park Chobe. Zważywszy na fakt, że jego powierzchnia to zaledwie kilometrów kwadratowych, zagęszczenie słoni w Chobe to 5 słoni na kilometr kwadratowy! Ale Chobe to nie tylko słonie. Różnorodne warunki środowiskowe (rozlewiska rzeki Chobe, podrównikowe lasy oraz sawanny, bagna Linyati i Savuti) zapewniają optymalne warunki życia przeróżnym zwierzętom. Park zamieszkują wszystkie afrykańskie wielkie drapieżniki (lwy, lamparty, gepardy, hieny, likaony), a także słonie, bawoły, hipopotamy, nosorożce (populacja zagrożona wyginięciem), liczne antylopy, w tym niezwykle rzadka i piękna antylopa szabloroga. CHOBE: GWIAZDY NAD BOTSWANĄ Bezkresne przestrzenie Botswany to idealne miejsce do obserwacji gwiazdozbiorów południowego nieba. Kiedy słońce znika za horyzontem, na niebie pojawiają się miliony gwiazd. Przy pomocy profesjonalnego teleskopu i przy objaśnieniach przewodnika wśród konstelacji można rozpoznać Oriona, spojrzeć na jasną Wenus czy odnaleźć Krzyż Południa, który od wieków wskazuje drogę żeglarzom mórz południowych.

10 CHOBE: SZLAKIEM BAOBABÓW I BUSZMENÓW Tereny Parku Chobe dziś pozbawione są jakichkolwiek siedzib ludzkich, ale kilkaset lat temu zamieszkiwali je Buszmeni San. Ich skalne malowidła są jednymi z najstarszych świadectw cywilizacji w Afryce Subsaharyjskiej. Ich wiek ocenia się na ponad 1500 lat. Jako farby San stosowali mieszankę jadu węża, krwi i soków roślinnych. W niedalekiej odległości od malowideł położony jest majestatyczny gaj baobabów. 13 potężnych drzew stanowi kolumny katedry Savuti prawdziwej świątyni przyrody. CHOBE: SAFARI ŁODZIĄ Botswana zapewnia odwiedzającym ją prawdziwe safari na wielu płaszczyznach. Poza autami 4x4, samolotami i helikopterami, pieszymi safari, czy wyprawy czółnem mokoro, można spróbować także wodnego safari łodzią. Tylko mała zwrotna łódka pozwala podpłynąć na najbliższą odległość do hipopotamów, dotrzeć do wygrzewającego się nad brzegiem krokodyla czy zrobić zdjęcia słoniom przechodzącym dnem rzeki z trąbą wystawioną niczym peryskop! Safari łodzią to także doskonała okazja do podziwiania ptaków afrykańskie bieliki, malachitowe zimorodki, trzewikodzioby, warugi ponad 400 gatunków ptaków żyje w Parku Chobe.

11 VICTORIA FALLS: WODOSPADY WIKTORII Mosi oa Tunya Dym, który Grzmi to lokalna nazwa Wodospadów Wiktorii. Woda spadająca z ponad 100 metrów z hukiem rozbija się o skały wąwozu Batoka. Półtorakilometrowy spacer wzdłuż kurtyny wodospadów (możliwy tylko od strony Zimbabwe) to niezapomniane przeżycie. To widok tak piękny, że Aniołowie zatrzymują się w locie aby go podziwiać, jak napisał w swoich pamiętnikach David Livingstone, którego pomnik stoi przy wejściu do Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii. Ilość wody w przepływająca przez Wodospady na zakończenie pory deszczowej (maj-czerwiec) jest dziesięciokrotnie wyższa niż pod koniec pory suchej (listopad-grudzień)! Nad wodospadami utrzymuje się chmura pary wodnej widoczna z kilkudziesięciu kilometrów, dzięki której w czasie pełni można podziwiać zjawisko księżycowej tęczy. VICTORIA FALLS: RESTAURACJA BOMA Nie można pojawić się w Victoria Falls nie odwiedzając słynnej restauracji BOMA. Olbrzymi grill, niezliczone potrawy, spektakularny ruszt i szansa na skosztowanie dziczyzny (w menu w zależności o dnia, mięso bawoła, impali, kudu, oryksa, guźca, elanda, krokodyla, strusia lub perliczki) to prawdziwa uczta dla ciała. W przerwach między posiłkami czas umilą występy lokalnej grupy tanecznej, a po kolacji będzie można skorzystać z warsztatów gry na tradycyjnych bębnach.

12 ATRAKCJE FAKULTATYWNE: VICTORIA FALLS: RAFTING I ADRENALINA Każdy miłośnik raftingu marzy o tym, żeby spłynąć progami Zambezi płynącej z impetem wąwozem Batoka, zaraz za Wodospadami Wiktorii. Pokonywanie kolejnych progów zapewnia dopływ adrenaliny a wspaniałe widoki na okalający rzekę kilkudziesięciometrowy wąwóz przyprawiają o zawrót głowy. Niewielu udaje się uniknąć kąpieli w wodach Zambezi. Poza raftingiem można też zakosztować innych sportów ekstremalnych skok na bungee z mostu przy Wodospadach, tyrolka w wąwozie czy spektakularny swing. VICTORIA FALLS: LOT HELIKOPTEREM Lot Aniołów to potoczna nazwa trwającego kilkanaście minut przelotu helikopterem ponad Wodospadami Wiktorii i dolnym biegiem Zambezi. Helikopter zapewnia świetne warunki do fotografowania. Z góry lepiej widać potęgę natury ze względu na unoszącą się nad wodospadami mgłę pilot musi zachować bezpieczną wysokość. Ale z powietrza widać także świetnie zwierzęta, których nie brakuje w pobliżu Victoria Falls pojedynczych żyraf, stad bawołów czy majestatycznych słoni.

13 VICTORIA FALLS: SPACER Z LWAMI Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie można pogłaskać prawdziwego lwa. Ośrodek, w którym mieszkają lwy, zajmuje się przywracaniem ich naturalnemu środowisku. Zanim osiągną 1,5 roku zwierzęta mają kontakt z człowiekiem potem przechodzą na emeryturę i po kilku latach wracają do warunków naturalnych. W czasie spaceru można zrobić lwom zdjęcia z niewielkiej odległości, posłuchać eksperta opowiadającego o zwyczajach tych wyjątkowych zwierząt czy nawet je pogłaskać, o ile oczywiście będą w nastroju do pieszczot. VICTORIA FALLS: SAFARI NA SŁONIACH Pogranicze Botswany i Zimbabwe to tereny, które szczególnie upodobały sobie słonie. W odróżnieniu od słoni indyjskich, ich afrykańscy kuzyni są zwierzętami niezwykle dumnymi i rzadko pozwalają się ujarzmić. Zimbabwe to jedno z 2 miejsc na świecie, gdzie można zakosztować prawdziwego safari na afrykańskim słoniu. Z wysokości 4 metrów sawanna wygląda nieco inaczej niż z poziomu ziemi. W czasie safari w prywatnym rezerwacie można zobaczyć żyrafy, kilka gatunków antylop czy guźce.

14 NOCLEGI: KALAHARI: Tau Pan Camp Camp Tau Pan położony jest w samym środku rezerwatu Central Kalahari. To pierwszy Camp, który powstał w tej części Botswany. Położony jest na wzniesieniu, dzięki czemu rozpościera się z niego piękny widok na busz Kalahari. Na Camp składa się 9 domków zbudowanych na niewielkich postumentach. Każdy z nich posiada prywatną werandę. Cały Camp zasilany jest energią słoneczną zarówno prąd jak i ciepła woda, a nawet system gospodarowania ściekami wszystko w 100% ekologicznie. Na terenie Campu zlokalizowane jest oczko wodne, które przyciąga w pobliże namiotów okoliczne zwierzęta.

15 DELTA OKAWANGO: Eagle Island Camp by ORIENT EXPRESS Wspaniały Eagle Island Camp to bez wątpienia najbardziej eleganckie miejsce w Delcie Okawango. Camp położony jest na wyspie Xaxaba ( wyspa wysokich drzew w języku setswana). 12 doskonale wyposażonych namiotów położonych na drewnianych podwyższeniach, zapewnia poziom komfortu, jakiego próżno szukać w innych Campach. Każdy z namiotów wyposażony jest w przestronną werandę z hamakiem, z którego doskonale widać okolicę.

16 CHOBE (SAVUTI): Savute Elephant Camp by ORIENT EXPRESS Jak sama nazwa wskazuje, Camp Savute Elephant słynie przede wszystkim z olbrzymich stad słoni zamieszkujących jego okolice. Na terenie Campu znajduje się tradycyjna boma zaaranżowana wokół ogniska wspólna przestrzeń, gdzie Goście mogą spotkać się przy kieliszku wina i wymienić doświadczenia z safari. Każdy z 12 eleganckich namiotów położony jest na drewnianym podeście. Doskonały widok zapewniają przestronne werandy z hamakami i kompletem wypoczynkowym to idealne miejsce na romantyczną kolację lub kieliszek szampana przy zachodzie słońca.

17 CHOBE: Zambezi Queen Zambezi Queen to luksusowa łódź oferująca Gościom unikalne połączenie rejsu w komfortowych warunkach i wodnego safari w jednym z najwspanialszych parków narodowych południowej Afryki. Łódź podzielona jest na 3 pokłady. Na górnym pokładzie zlokalizowane są części wspólne restauracja, bar oraz basen. Na pozostałych pokładach rozlokowanych jest 14 apartamentów, z których każdy posiada prywatny balkon z widokiem na rzekę Chobe i bezkresną afrykańską sawannę.

18 VICTORIA FALLS: Victoria Falls Hotel 5* Victoria Falls Hotel powstał na początku XX w. na polecenie brytyjskiej królowej Wiktorii i początkowo był jej prywatną rezydencją w Rodezji objętej brytyjskim protektoratem. Przestronne tarasy, gdzie zlokalizowana jest restauracja, oferują spektakularny widok na zabytkowy most przy wodospadach. Same wodospady zasłonięte są przez otaczający je tropikalny las, ale doskonale widać unoszącą się nad nimi wieczną mgłę. W hotelu przechowywane są liczne pamiątki po brytyjskiej rodzinie królewskiej na ścianach wiszą płótna z obrazami książąt, zdjęciami królowej matki, a meble utrzymane są w oryginalnym, kolonialnym stylu. W roku 2013 hotel przeszedł gruntowną renowację, która przywróciła dawny blask 161 pokojom, jakimi dysponuje hotel. Pobyt w Victoria Falls hotel to prawdziwa podróż w czasie.

19 CENA PROGRAMU: PAKIET NA MIEJSCU: od 7950,- USD/os. (cena zależy od terminu wyjazdu) CENA ŚWIADCZEŃ ZAWIERA CENA ŚWIADCZEŃ NIE ZAWIERA Ubezpieczenie turystyczne TU EUROPA (KL-3000 /os. NNW 5000 /os. OC /os. bagaż /os.) Przeloty wewnętrzne rejsowymi awionetkami Noclegi według programu Wyżywienie i napoje w opcji All-Inclusive w Botswanie W Victoria Falls Hotel śniadania Kolacja w restauracji BOMA dnia 12 Zwiedzanie i atrakcje według programu Opłaty w parkach narodowych Wszystkie transfery według programu Przelotu międzynarodowego Lunchu w dniu 11 i 12, kolacji w dniu 11 Wydatków osobistych Opłat wizowych: - wiza do Zimbabwe (30 USD, wydawana na granicy) - wiza do Namibii (45 EUR, wydawana w Ambasadzie w Berlinie) - obywatele RP nie potrzebują wiz do Botswany Napiwków uznaniowych KONTAKT Łukasz Kalisz tel.: Travel & Incentive Manager kom: E:

PLN* * Cena całkowita: Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985)

PLN* * Cena całkowita: Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Oferta 1 Zakynthos Zante Village 01.05.2015 08.05.2015 1333.00 PLN 2667.71 * Cena całkowita: Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) Dorosły: 1333.85 PLN (28.04.1985) z: do Zakinthos dnia: 01.05.2015 godz. 02:45-06:10

Bardziej szczegółowo

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl ANIA- Wpadnij do sąsiadów! VisitDenmark www.visitdenmark.pl Bornholm dodatek specjalny 5 15 28 5 10 11 12 14 15 27 28 30 32 34 35 36 38 40 42 Odwiedź Danię Kopenhaga - miasto wiecznie młode WOKÓŁ KOPENHAGI

Bardziej szczegółowo

Oferta 1 Kierunek Hotel Termin Kategoria Cena za os. Suma Hiszpania Teneryfa. Barcelo Santiago 07.12.2012 14.12.2012

Oferta 1 Kierunek Hotel Termin Kategoria Cena za os. Suma Hiszpania Teneryfa. Barcelo Santiago 07.12.2012 14.12.2012 Oferta 1 Teneryfa Barcelo Santiago 07.12.2012 14.12.2012 2799 PLN 5598 PLN* * Brak dokładnych informacji o cenie całkowitej Podróż tam: Wylot z: Warszawa do Teneryfa dnia: 07.12.2012 godz. 11:00-15:50

Bardziej szczegółowo

LATO 2015 KOLONIE I OBOZY. zabawnie i bezpiecznie ;)

LATO 2015 KOLONIE I OBOZY. zabawnie i bezpiecznie ;) LATO 2015 KOLONIE I OBOZY zabawnie i bezpiecznie ;) Biuro Turystyczne Elin s.c 50-015 Wrocław, ul. Rejtana 9 +48 71/341 90 11, +48 71/342 06 20 www.elin.pl elin@elin.pl zabawnie i bezpiecznie ;) safe and

Bardziej szczegółowo

USA i Kanada WYCIECZKI I WYPOCZYNEK ZAPLANUJ Z NAMI ZWIEDZANIE AMERYKI PŁN.

USA i Kanada WYCIECZKI I WYPOCZYNEK ZAPLANUJ Z NAMI ZWIEDZANIE AMERYKI PŁN. WYCIECZKI I WYPOCZYNEK 15 16 USA i Kanada ISSN 1429-3145 ZAPLANUJ Z NAMI ZWIEDZANIE AMERYKI PŁN. Accredited Agent www.konsorcjum.com.pl www.rezerwujwakacje.com.pl 2015 Trade & Travel Company www.rezerwujwakacje.com.pl

Bardziej szczegółowo

USA ALASKA KANADA HAWAJE 2012/2013 ZWIEDZAJ Z NAMI AMERYKĘ SAMOLOTEM AUTOKAREM SAMOCHODEM ISSN 1429-3145. 42 639 80 47; fax 42 639 80 48

USA ALASKA KANADA HAWAJE 2012/2013 ZWIEDZAJ Z NAMI AMERYKĘ SAMOLOTEM AUTOKAREM SAMOCHODEM ISSN 1429-3145. 42 639 80 47; fax 42 639 80 48 KANADA USA ALASKA HAWAJE 2012/2013 ISSN 1429-3145 NAJWIĘKSZA OFERTA NA ORYNKU POLSKIM ZWIEDZAJ Z NAMI AMERYKĘ SAMOLOTEM AUTOKAREM SAMOCHODEM 42 639 80 47; fax 42 639 80 48 AMERYKA PÓŁNOCNA SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Opracowanie zrealizowane na zlecenie Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi Przez Doradztwo i Szkolenia TREK Jacek Zdrojewski Gdańsk Krzynia 2012 r. 1.

Bardziej szczegółowo

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh!

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh! wp drózy marzec Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Temat numeru Zacznij urlop... przed wyjazdem styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Janusz Panasewicz Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja ISsN:

Bardziej szczegółowo

Argentyna, Chile i Urugwaj 2014

Argentyna, Chile i Urugwaj 2014 Argentyna, Chile i Urugwaj 2014 Od naszej ostatniej wyprawy planowaliśmy pojechać znowu do Ameryki Południowej. Dużym problemem było to, że południe Argentyny i Chile można zwiedzać tylko podczas naszej

Bardziej szczegółowo

Gdynia i Północne Kaszuby

Gdynia i Północne Kaszuby SPIS TREŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17 18 19 20. 21. 22. Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają na sezon letni 2013... Gminy i powiaty Forum NORDA.. Gdynia.. Cewice.. Choczewo.

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści Spis treści

Spis treści. Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści 3 Jak zdobywać Retezat alpejskie góry Rumunii? Rumunia: Karpaty Południowe 9 Wenezuela: Isla Margarita raj dla miłośników windsurfingu Wenezuela 15 Kraków: od Rynku

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Im. BRONISŁAWA CZECHA W KRAKOWIE RYNEK TURYSTYCZNY HOLANDII ANITA WRÓBEL TiR/SUM/ T3 Nr. INDEKSU: 38209 2010r. SPIS TREŚCI: Wprowadzenie....5 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne

Bardziej szczegółowo

LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO

LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO Spełniamy marzenia! LATO 2014 MAROKO TURCJA TUNEZJA DJERBA WYSPY GRECKIE BUŁGARIA EGIPT WYSPY KANARYJSKIE MAROKO Już dziś zaplanuj z nami swoje wakacje LATO 2014 Dziecko już od 690 PLN* Polska ANIMACJA

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego INFORMATOR TURYSTYCZNY województwa podlaskiego Białystok 2011 Spis treści HISTORIA W ZARYSIE 5 BIAŁYSTOK STOLICA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 7 Spacer po Białymstoku 7 Białystok kolebka esperanto 3 Gościnny

Bardziej szczegółowo

REJS SKIPERÓW ODRA/ODER

REJS SKIPERÓW ODRA/ODER REJS SKIPERÓW ODRA/ODER N 2 3 Rejs skiperów Odra/Oder Polsko-niemiecki zespół i optymalna pogoda w takich idealnych warunkach w sierpniu 2012 roku odbył się czterodniowy rejs wodniaków po Odrze. Uczestniczyło

Bardziej szczegółowo

REGION 1 PRIMORSKA. Primorska. Bovec (s. 96) słynny górski kurort, początek szlaków wysokogórskich

REGION 1 PRIMORSKA. Primorska. Bovec (s. 96) słynny górski kurort, początek szlaków wysokogórskich REGION 1 Bovec (s. 96) słynny górski kurort, początek szlaków wysokogórskich Izola (s. 105) rybacka osada z pięknym starym miastem Koper (s. 118) największy port słoweński, piękna starówka Lipica (s. 115)

Bardziej szczegółowo

MALAWI: safari i nurkowanie w Jeziorze Malawi (14 dni) Termin: 12-25 marca 2011

MALAWI: safari i nurkowanie w Jeziorze Malawi (14 dni) Termin: 12-25 marca 2011 1 MALAWI: safari i nurkowanie w Jeziorze Malawi (14 dni) Termin: 12-25 marca 2011 Zanurkuj w największym akwarium świata! W Jeziorze Malawi, trzecim największym w Afryce, żyje ponad 1000 gatunków ryb,

Bardziej szczegółowo

Informator Turystyczny

Informator Turystyczny Noclegi Informator Turystyczny T rzygwiazdkowy hotel Cesarskie Ogrody to zabytkowy 100 letni budynek, położony w dzielnicy uzdrowiskowej w Świnoujściu, otoczony własnym parkiem, w odległości około 600

Bardziej szczegółowo

WYBIERAJ W PRZYWILEJACH

WYBIERAJ W PRZYWILEJACH WYBIERAJ W PRZYWILEJACH SPIS TREŚCI WSTĘP............................................................................................ 3 WYPOCZYNEK I ROZRYWKA........................................................................

Bardziej szczegółowo

Więcej na www.ebook4all.pl

Więcej na www.ebook4all.pl Więcej na www.ebook4all.pl MIĘDZY NAMI TRAVELER ŚWIĘTUJE URODZINY Polska? Naturalnie! Okazuje się, że nie trzeba jechać na koniec świata, W redakcji Travelera świętujemy kolejny wielki sukces Polski na

Bardziej szczegółowo

Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski Inwestycja w kadry turystyki Podlasia i Mazur szansą dla rozwoju produktów turystycznych

Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski Inwestycja w kadry turystyki Podlasia i Mazur szansą dla rozwoju produktów turystycznych Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski Inwestycja w kadry turystyki Podlasia i Mazur szansą dla rozwoju produktów turystycznych Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach

Bardziej szczegółowo

Posiadamy Certyfikat Jakości ISO 9001

Posiadamy Certyfikat Jakości ISO 9001 POLSKA ISSN 1429-3145 Posiadamy Certyfikat Jakości ISO 9001 POLSKA Z A P R A S Z A Kim jesteśmy? Jesteśmy jednym z wiodących, Polskich touroperatorów, którzy spełniają najbardziej egzotyczne marzenia Klientów.

Bardziej szczegółowo

www.sunfun.pl lato 2012 Kreta Rodos Bułgaria Majorka Egipt Tunezja Turcja Maroko Izrael

www.sunfun.pl lato 2012 Kreta Rodos Bułgaria Majorka Egipt Tunezja Turcja Maroko Izrael www.sunfun.pl Lato 2012 lato 2012 Kreta Rodos Bułgaria Majorka Egipt Tunezja Turcja Maroko Izrael Szanowni Państwo, przed nami kolejne wakacje. Zazwyczaj na krótko przed rozpoczęciem urlopu dociera do

Bardziej szczegółowo

Nowa Droga do rio. www.businesstraveller.pl 9,60 zł (w tym 8% VAT) NR 9/2013 (43) wrzesień 2013. ISSN 2080-7228 indeks 256765

Nowa Droga do rio. www.businesstraveller.pl 9,60 zł (w tym 8% VAT) NR 9/2013 (43) wrzesień 2013. ISSN 2080-7228 indeks 256765 AlzacjA TurcjA SłoweniA delhi KopenhagA Sewilla nr 9/2013 (43) wrzesień 2013 www.businesstraveller.pl 9,60 zł (w tym 8% VAT) NR 9/2013 (43) wrzesień 2013 Nowa Droga do rio ISSN 2080-7228 indeks 256765

Bardziej szczegółowo

JAPONIA NIEDOKOŃCZONY OBRAZ

JAPONIA NIEDOKOŃCZONY OBRAZ JAPONIA NIEDOKOŃCZONY OBRAZ Niepokojący tytuł wyzwaniem do podjęcia kolejnej próby opisu Japonii? Może i taką zachętę sugeruje. A tymczasem zawiera wybór wrażeń trzynastu osób, które odbyły duchową podróż

Bardziej szczegółowo

Ela Lenartowska. Między niebem a ziemią

Ela Lenartowska. Między niebem a ziemią Ela Lenartowska Między niebem a ziemią Ela Lenartowska Między niebem a ziemią Przychodzko 2011 Spis treści Kaszmir 13 Zanskar 41 Ladakh 79 Lahoul 133 Spiti 149 Kinnaur 205 Już jesień. Spoglądam na żółknące

Bardziej szczegółowo

Poznań. W krainie hobbitów. za pół ceny Moc atrakcji w promocji. Cuda świata z Nowej Zelandii. Elżbieta Dzikowska Bydgoszcz: miasto nad rzekami str.

Poznań. W krainie hobbitów. za pół ceny Moc atrakcji w promocji. Cuda świata z Nowej Zelandii. Elżbieta Dzikowska Bydgoszcz: miasto nad rzekami str. wpodrózy marzec 2013/67 magazyn pokładowy W krainie hobbitów Cuda świata z Nowej Zelandii Str. 30 Poznań za pół ceny Moc atrakcji w promocji str. 2 Elżbieta Dzikowska Bydgoszcz: miasto nad rzekami str.

Bardziej szczegółowo

WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND!

WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND! WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND! Terminy i ceny znajdziesz na www.matimpex.pl SPIS TREŚCI 3 Powitanie 4 Dokąd latamy 5 Program lojalnościowy, informacja o bagażu i promocjach 6-7 Weekend pełen wrażeń

Bardziej szczegółowo

Krótka informacja. Informacje ogólne

Krótka informacja. Informacje ogólne CHORWACJA Istria Stolica: Zagrzeb Powierzchnia: 56 610 km² Ludność: 4 437,4 tys. Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 kuna = 100 lipa Napięcie: 230 V Język: chorwacki Wiza: wiza nie jest wymagana Krótka informacja

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo