Jak sprzedawać nietypowe szkolenia? Podręcznik cynicznego sprzedwcy

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jak sprzedawać nietypowe szkolenia? Podręcznik cynicznego sprzedwcy"

Transkrypt

1 Wizja początki Jak sprzedawać nietypowe szkolenia? Podręcznik cynicznego sprzedwcy NewQuality Kim są sprzedawcy szkoleń z testowania? Przedsiębiorstwa sprzedające usługi konsultingowe Testerzy, specjaliści od testowania, inni specjaliści QA, itd. (to się odnosi również do firm jednoosobowych). Dla nich, dodanie szkolenia do swojej listy produktów może dać poza, prawdopodobnie dodatkowym zyskiem ( zobacz również 0 Zysk = Dochód Koszt ) trzy korzyści: Większe zróżnicowanie, rozrywkę i opcje kariery dla osobistego rozwoju pracowników. Wyeksponowane i reklama kompetencji firmy przed potencjalnymi klientami na usługi konsultingowe. Kapitał strukturalny, utrudniający pracownikom odejście ( jeżeli odejdę, nie będę mógł więcej uczyć tego kursu ) i w ten sposób, być może podnoszący wartość rynkową ( lub akcje) przedsiębiorstwa, ponieważ wygląda na bezpieczniejsze inwestowanie. Przedsiębiorstwa sprzedające testy lub pokrewne narzędzia Dla nich szkolenia z testowania są produktem uzupełniającym. Obydwa produkty narzędzia i szkolenia mogą wygenerować dodatkowy dochód dla innego produktu. Ich szkolenie jest głównie bezpośrednio związane z narzędziami w ofercie, nawet, jeżeli czasami jest to pod szyldem ogólnego szkolenia. Przedsiębiorstwa sprzedające procesy rozwojowe i metody To samo rozumowanie jak w przypadku sprzedawców narzędzi. Przedsiębiorstwa szkoleniowe Pomiędzy tymi wszystkimi szkoleniami, zwanymi Zrozum Wind-Owls NTXP w dwa dni, Łatwe programowanie Cappuccino, Naucz się projektowania błyskotliwych stron internetowych przy użyciu Zip Zap Breaker, niektóre kursy testowania mogą Strona 1 (15)

2 pojawić się z nowiutkimi, błyskotliwymi nazwami, takimi jak: Bug Busters, Szybciej na rynek, Rozwiązanie paradoksu oprogramowania, itd. Przynęta Jak raz wpadniesz do którejkolwiek z tych kategorii, Wizja Profeteering (to nie jest błąd w pisowni!) made easy na pewno się ziści któregoś dnia. Dodanie kilku kursów testowania do obecnego produktu lub listy usług, wygląda naprawdę kusząco. Możesz znów sprzedać kompetencje, które i tak posiadasz. Poprawisz swój profesjonalny wizerunek, pokazując publicznie na scenie jaki jesteś zdolny a oni ci za to zapłacą. Ostatnie, ale nie najmniej ważne: jeżeli nie jesteś już w kategorii super guru, dochody twojej firmy ( lub twoje, jeśli jesteś na własnym rozrachunku), najprawdopodobniej wzrosną. Jako średnio znany konsultant, możesz podnieść stawkę pięć do dziesięciu razy za godzinę ucząc dziesięciu studentów zamiast najzwyczajniej pocić się dla pojedynczego klienta. Tak, więc usiądź, weź swoje ostatnie prezentacje z konferencji i spróbuj zrobić z tego cos dłuższego. Dwudniowy kurs wymaga około dwunastu godzin wykładów, wymaga przyjmijmy dwadzieścia slajdów na godzinę dwustu czterdziestu slajdów. To jest trochę więcej w porównaniu z szesnastoma slajdami, których użyłeś w swoim Testowaniu oprogramowania w pigułce, który zaprezentowałeś na ubiegłorocznym EuroQualityComet! Wtedy odkrywasz, że potrzebujesz jakieś ćwiczenia, być może spis treści, być może jakieś szblony.wygląda to gorzej niż myślałeś na początku.lepiej najpierw zrobić jakieś plany (następny rozdział, 0). Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna rzecz: w tym momencie nie zwracasz zbytniej uwagi na to, czego twoi klienci mogą chcieć, tak jakby nie miało dla nich znaczenia, czego mogą naprawdę oczekiwać. Z pewnością każdy będzie zachwycał się twoim szkoleniem z testowania.! I jednocześnie twoi klienci nie są świadomi twojego wysokiego egocentrycznego ego w tym momencie, więc spuśćmy tu kurtynę. Niech więc się zacznie planowanie! Strategia Żeby zarobić na swojej przygodzie nauczania testowania, musisz dopilnować, żeby twój dochód był wyższy niż twoje koszty. Poza tym, jeżeli nie masz zatrudnienia, możesz chcieć wiedzieć czy twój zysk za godzinę będzie większy w porównaniu z tym co mógłbyś zarobić, gdybyś nie uczył : konsultował, opracowywał lub sprzedawał narzędzia, lub wprowadzał procesy albo cokolwiek co jest głównym nurtem twojego biznesu. Strona 2 (15)

3 Zysk = Dochód Koszty Aby maksymalizować dochód, chcesz sprzedać jak najwięcej. Zwiększenie średniej liczby uczestników kursu z pięciu do trzydziestu zdecydowanie wygląda na świetny sposób zwiększenia dochodu o około 600% bez konieczności pracowania ani minuty dłużej, z wyjątkiem mówienia trochę głośniej. Żeby to osiągnąć, będziesz musiał poza narzuceniem uczestnikom szkolenia powstrzymanie się od zadawania pytań i wygłaszania komentarzy więcej się reklamować i szkolenia, które przyciągną wielu potencjalnych klientów. A co z kursem Zdalne automatyczne testowanie na WWW twego e-biznesu wraz z generowaniem wszystkich zapomnianych wymagań oraz proaktywnym eksploracyjnym zapełnianiem bazy danych CRM? Teraz już być może uświadomiłeś sobie, że żeby naprawdę maksymalizować zyski, będziesz musiał robić to, czego nie lubisz i nie potrafisz. Albo, dlatego, że to nie twoja dziedzina, albo, ponieważ wymaga to dużej znajomości domen, albo, po prostu dlatego, że to co się sprzedaje najlepiej, to tanie cuda a te piekielnie trudno zdziałać. Żeby zminimalizować koszty, najchętniej najpierw zminimalizowałbyś czas poświęcony na opracowanie kursów. Przyszły rozszerzenie działalności i bieżące utrzymanie będą utrzymywane na niezbędnym minimum. Nie zapomnij o znalezieniu kilku tanich niewolników, którzy będą troszczyli się o twój plan zajęć, reklamę, rejestrację uczestników, wysyłanie faktur, wynajmowanie sal, zamawianie odpowiedniej ilości kopii twojego segregatora kursu i każdego miesiąca dostarczą ci rozsądny bilans. Teraz dopiero uświadomiłeś sobie, że żeby uczynić z twojego nauczania trwały biznes, nie możesz tak naprawdę ciąć kosztów tyle ile byś chciał: nauczanie wymaga organizacji. Mógłbyś niektóre, z tych powodujących wzrost kosztów, czynności wykonać sam, ale być może rejestracja uczestników czy wystawianie faktur nie wygląda tak olśniewająco jak praca nauczyciela guru, którą miałeś na myśli. Motywacja nauczania = Dochód z nauczania Alternatywny zysk Pamiętaj, że prawdopodobnie miałeś już wygodny dochód z kilku innych źródeł zanim pomyślałeś o nauczaniu. Tak więc, ponieważ wyimaginowane cel 500% % wyższej marży zysku zaczyna blednąć a pojawiają się praktyczne problemy, będziesz może chciał przemyśleć jeszcze raz ten cały pomysł. Miejmy nadzieję, że jeżeli chciałbyś zrezygnować tu i teraz, nie zamieściłeś jeszcze wszędzie obszernych reklam i nie zarezerwowałeś jeszcze sali na dwa lata z góry? Mam szczerą nadzieję dla twojego dobra - że nie porzuciłeś jeszcze tych dwóch dobrze płatnych kontraktów aby poświęcić około 500 godzin na opracowanie najlepszego na świecie materiału Strona 3 (15)

4 szkoleniowego, tylko po to żeby właśnie stwierdzić, że potrzebujesz jeszcze co najmniej kolejnych 500 godzin. A twój współmałżonek rezolutnie odmawia ci dalszego obciążania hipoteki 1 waszego domu? Ponieważ finansowe motywacje maleją, możesz powrócić do tych mniej wymiernych korzyści, jak polepszenie wizerunku firmy lub stworzenie nowych możliwości kariery dla siebie i swoich pracowników. Pozwólcie mi wyjaśnić, że absolutnie nie jestem tu sarkastyczny: te mniej wymierne zyski mogą być odczuwalne i prawnie usankcjonowane, pod warunkiem, że znasz koszty i dokonałeś świadomego wyboru. W tym momencie mógłbyś sobie pomyśleć, że jest gdzieś taki wymarzony klient, który potraktuje cię jak VIPa i wykupi cały pakiet, uwalniając cię od wszystkich trywialnych spraw: tylko czysta praca mózgu! Jednakże taki klient może pożreć cię hurtem. To, czego oczekują, jest tak gruntownie dopasowane do ich procesu, produktu, domeny i krótkoterminowych potrzeb w ich bieżącej fazie realizacji strategii, że potem możesz nie być w stanie ( i być może nawet ci nie wolno) sprzedać tego nikomu innemu. Inaczej mówiąc, to był tylko stary, najzwyklejszy konsulting. Jeżeli ciągle jesteś jeszcze z nami, będziemy dalej rozprawiać o przyziemnych aspektach w następnej części. Ale najpierw posłuchaj tego, co ma nam do powiedzenia klient nawet, jeśli nie chcielibyśmy słuchać w tym momencie. Planowanie W tej fazie, sprzedawcy szkoleń z testowania ciągle stoją odwróceni plecami do klientów. Trzeba najpierw stawić czoła dwóm obszarom związanym z produkcją: linia produkcyjna ( nauczyciele) i produkt (szkolenia). Nauczyciele Zawodowcy Kim są najlepsi nauczyciele kursów z testowania? Z jednej strony, chcesz, aby mieli dużo praktycznego doświadczenia, potrafili z uczestnikami prowadzić grę ja- już- towszystko-widziałem. Szczególnie w przypadku kursów skierowanych do słuchaczy kierowniczego szczebla kierownicy testów i inni kierownicy działów), będziesz potrzebował nauczycieli potrafiących wzbudzić zaufanie i rozmawiać z menedżerami 1 Dla większych przedsiębiorstw, zastąp "współmałżonka - " kapitalistą. Dla naprawdę dużych przedsiębiorstw, tylko zamień obraz twojego nadmiernie kontrolującego współmałżonka na obraz twojego kapitalisty i otrzymasz obraz szefa twojego działu, który może nie pozwolić ci więcej sabotować jej albo jego budżetu! Strona 4 (15)

5 w ich własnym języku. Młody, niedoświadczony nauczyciel nie będzie dobry do tej pracy. Pedagodzy Z drugiej strony, chcesz ludzi z pedagogicznymi umiejętnościami wytrawnych instruktorów. Podczas Javy lub innego praktycznego kursu technicznego, nauczycielom często wybacza się ubogie pedagogiczne umiejętności, oczekuje się nawet, żeby jakoś reprezentowali kulturę hackerską i nie potrafili porozumieć się z ludźmi. Ale strzeż się szkolenie z testowania ( i każde inne szkolenie w inżynierii oprogramowania) jest inne w tym względzie. Nauczyciele muszą oczekiwać studentów z negatywnym nastawieniem, albo studentów, którzy nie są jeszcze przekonani, że to lekarstwo jest dla nich naprawdę dobre. Tu, umiejętności pedagogiczne są naprawdę podstawą. Eksperci testowania Jednakże, spokojni komunikatywni praktycy mogą też być niebezpieczni. Czy oni naprawdę znają teorię testowania i doceniają potrzebę zdyscyplinowanego podejścia? Spotkałem niejednego kierownika testów czy menedżera, którzy radzili sobie nieźle przez wiele lat, niewiele wiedząc o technikach testowania, zasadach testowania lub nawet bez procesów testowania. Tacy ludzie mogą początkowo otrzymać wysoką notę w arkuszach oceny nauczycieli ponieważ powiedzą studentom dużo praktycznych wskazówek, anegdot, itp.stworzą wygodne poczucie radzenia sobie z wyzwaniami testowania, wszystkimi problemami, które da się zasadniczo rozwiązać przy pomocy praktycznego doświadczenia i zdrowego rozsądku. Ale to nie jest ta wiadomość, którą chcesz aby studenci otrzymali, nieprawdaż? Czyniąc karierę nauczyciela atrakcyjną Znalazłszy nauczyciela swoich marzeń (doświadczony pedagog z dobrą wiedzą na temat teorii testowania), będziesz musiał się bardzo starać, aby ich zatrzymać. Ani nie chcesz, ani nie możesz sobie pozwolić na nauczyciela na pełnym etacie, wic będą musieli kombinować łączenie uczenia z inną pracą. W firmach konsultingowych, nierealistyczne oczekiwania często stwarzają problemy. Ludzie odchodzą z nauczania, ponieważ to nakłada na nich zbyt dużą presję, podczas gdy muszą sobie radzić równolegle z codzienną pracą i okazyjnym dawaniem szkoleń czy wykładów. Mając głośny przypadek biznesowy na swoje szkolenie, możesz sobie pomóc w przekonaniu swoich bossów od nauczania, że nauczanie to nie tylko luksusowy dodatek, ale w pełni wykwalifikowana działalność. Nauczyciel kursu testowania nie jest powszechnie widziany w rozszerzeniu CV, szczególnie w porównaniu z personelem o tak intensywnych obowiązkach, jak kierownik testów, kierownik projektu, kierownik QA. Nie możesz sam walczyć z Strona 5 (15)

6 całym światem i zmieniać podejście ludzi; dlatego musisz nauczyć się z nimi żyć. Jest jedna rzecz, że ludzie już dość zadowoleni ze swojej kariery pozostaną jako twoi nauczyciele dłużej ( i to się do ciebie odnosi również). Dla posiwiałych i doświadczonych kierowników, nauczanie wprowadzi mile widziane zróżnicowanie. Młodsi, ambitni profesjonaliści mogą użyć kariery nauczyciela jako trampoliny do wskoczenia na następny poziom kariery i znikną jak tylko coś bardziej seksownego im się trafi. Aby zmniejszyć tę groźbę, musisz pracować nad uczynieniem pracy nauczyciela jak najbardziej seksownej. Połącz to z pokusą kariery guru, z konferencjami, specjalnymi seminariami z zarządzania ( ten sam prosty kurs w bardziej błyszczącym opakowaniu).spróbuj uzyskać jakieś dodatkowe finansowe lub innego rodzaju korzyści dla swoich nauczycieli. Struktura pakietu szkoleniowego Kursy dziedzinowe Wielu klientów wydaje się woleć lub nawet wymagać dopasowanego zakresu kursów testowania. Prawdopodobnie kurs Generyczne techniki testowania nie sprzedawałby się tak dobrze jak inny kurs, nazwany na przykład Techniki testowania dla aplikacji internetowych. To tworzy dylemat: ile z tego jest dobre dla sprzedającego a ile dla klientów? Możesz czuć pokusę, aby ośmieszyć naiwne próby klientów, żeby kupić gotowe rozwiązania do ich nagłych, krótkoterminowych potrzeb, zamiast głośną wiedzę ogólną. W końcu, nie ma kursów takich, jak Java do aplikacji finansowych albo C++ dla terminali loteryjnych ; dlaczego miałyby być różne kursy testowania dla różnych domen? Jednak, zauważ, że w rzeczywistości istnieją kursy Wbudowana Java. Jak zwykle, ustalić właściwą równowagę pomiędzy abstrakcyjnym i ogólnym (generic), konkretnym i dopasowanym nie jest łatwo. Kursy z zakresu technik testowania Czy należałoby prowadzić oddzielne kursy dla technik statycznych i dynamicznych, dla testowania zautomatyzowanego i ręcznego, dla technik czarnej skrzynki i białej skrzynki? W środowisku akademickim, odpowiedź mogłaby brzmieć tak. Jednak komercyjne kursy są dla komercyjnych użytkowników i klienci znajdują małe zastosowanie dla tak wąskich dziedzin wiedzy. Klienci potrzebują specjalisty od testowania potrafiącego zastosować mieszankę technik i miar w sytuacjach z życia wziętych. Twój zakres kursów powinien wychodzić naprzeciw temu zapotrzebowaniu. Chociaż zaawansowane kursy uczące pewnych specjalnych technik takich, jak formalne inspekcje lub testowanie syntaksowe są możliwe i być może potrzebne. Strona 6 (15)

7 Ale nie bierzcie jeszcze tego jako w pełni uzasadnionej rady biznesowej bez właściwego zbadania rynku. Kursy z zakresu cech jakości Tak, są kursy, które ograniczają się do testowania tylko jednej cechy. Zaskoczeni? A co z testami użyteczności i testami wykonania aplikacji internetowych? Z drugiej strony nie ma żadnych, oddzielnych kursów testowania kompletności, poprawności, bezpieczeństwa, kompatybilności, współdziałania, rozszerzalności, testowaności, HW niezależności, SW niezależności, instalacyjności, wielokrotnej użyteczności, tolerancji błędu, dostępności, łatwości nauki, operatywności, komunikatywności (ta rzecz jest od IEEE 1061). A czy powinny być? Niektórzy mówią: jeżeli możesz wyspecyfikować wymagania, możemy je przetestować. W teorii, nie ma czegoś takiego, jak testy użyteczności, ponieważ nie ma do tego specjalnych, formalnych technik. W praktyce, testowanie użyteczności zdecydowanie istnieje. Znów, rozsądny bilans musi być zrobiony dla każdego, poszczególnego przypadku. Jeżeli kursy zostaną sklasyfikowane w trzech wymiarach: domeny- techniki testowania- cechy jakości, będzie jakiś wybór w zależności od tego jak twoje kursy odwzorowują ten schemat. Kilka przykładów: Kursy w zakresie domen: wszystkie (wszystkie techniki, wszystkie cechy jakości) dla danej domeny, na przykład: testy internetowe lub wbudowane urządzenie telekomunikacyjne itp. Kursy w zakresie technik: jak stosować daną technikę dla różnych domen i cech jakości, na przykład: stosowanie kontroli różnych produktów i ich różnych cech jakości. Kursy konkretnej kombinacji wszystkich trzech wymiarów, na przykład: stosowanie kontroli testów użyteczności aplikacji internetowych. Łatwo zauważyć, że podczas gdy pierwszy przykład jest dość powszechny, to trzeci jest w sposób oczywisty naciągnięty i bardziej nadaje się na temat pracy doktorskiej niż na komercyjny kurs testowania! W praktyce powinieneś raczej wziąć pod uwagę względy komercyjne niż macierz wymiaru planując nowe kursy testowania. Macierz może się jednak przydać, do wewnętrznego użytku, aby mieć dobrze wystrukturyzowaną znajomość tego, co twoje kursy właściwie pokrywają. Kursy dla różnych poziomów testowania i ról Zarówno dla klientów korporacyjnych jak i indywidualnych to jest propozycja, która dobrze się sprzedaje. Klienci indywidualni chcą, aby szkolenia pasowały do ich celów Strona 7 (15)

8 kariery a przedsiębiorstwa chcą edukacji, która dopasuje się do ich strategicznych celów kompetencyjnych (mój współautor na pewno się zgodzi?). Na przykład, przedsiębiorstwo, które jest zawsze na szarym końcu w zakresie projektów rozwoju oprogramowania, może chcieć żeby jego pracownicy uczęszczali na kurs testowania akceptacyjnego. Dział, który integruje i weryfikuje podsystemy kompleksowych systemów technicznych SW/HW, może kupić kurs testowania systemowego, podczas gdy dział rozwoju może zechcieć Techniki testowania kodu. Klienci indywidualni i organizacje podobnie mogą chcieć otrzymać edukację dopasowaną do liderów testu, kierowników testowania, analityków testu, testerów i kierowników testu. Szybko pojawiają się tu trzy trudności: Pojawił się czwarty wymiar. Czy potrzebujesz kursu Testowanie wydajnościowe aplikacji internetowych 2 dla kierowników testów? Co to są testy akceptacyjne / systemowe / komponentowi? Jak uniknąć rozczarowanych studentów i dostarczyć wszystkim to, czego oczekują? Jakiego zakresu wiedzy potrzebuje kierownik testów? Jeżeli pominiemy ludzkie umiejętności, umiejętności kierownika projektu, znajomość technik testowania, proces testu generycznego, TCM, śledznie błędów i możliwość śledzenia wymagań, niewiele pozostaje: nie więcej niż szacowanie, monitorowanie i kontrolowanie testu. Jeżeli jednak zsumujemy to wszystko razem, otrzymujemy gigantyczny blok szkoleniowy, w którym niewielu może sobie pozwolić wziąć udział! Wdrażanie No, nareszcie tu jesteśmy: materiały szkoleniowe gotowe i skopiowane, twoi studenci chętni i gotowi, twój umysł załadowany a twój język dobrze naoliwiony. Zaczynasz mówić czujesz się świetnie a kilka dni później czytasz formularze oceniające i nagle świat robi się szary i znowu traci blask. Przeanalizujmy kilka aspektów, na które twoi studenci/klienci najczęściej narzekają. 2 Oczywiście, Testowanie wykonania aplikacji internetowych oznacza szkolenie zarówno z uwzględnieniem domen jak i cech. Strona 8 (15)

9 Praktyczne techniki szkoleniowe kontra teoria Zbyt abstrakcyjne lub zbyt teoretyczne to bardzo powszechne opinie. Każdy by chciał więcej praktycznych przykładów, jakieś szablony dokumentów, pisanie przypadków testowych dla prawdziwych programów. Niektórzy studenci marzą, aby położyć rękę na eksperymentach z prawdziwymi zautomatyzowanymi narzędziami do testowania, więcej dyskusji, więcej konkretnych wskazówek i wreszcie, najlepiej by było żeby twój kurs był skonstruowany wokół studium praktycznego przypadku, który łączyłby te wszystkie części razem. Jak dokonać takiego cudu? Nie da się zobacz również 0 Nauczyciele. Jednakże możesz sprawić, że studenci będą mieli wrażenie, że tak się stało, stosując zręczną mieszankę anegdot ( zaplanowanych i krótkich, w przeciwnym wypadku nie starczy ci czasu na zrealizowanie programu kursu), krótkie ćwiczenia i jakieś studium symulowanego przypadku (uproszczone). Aby zbadać ten sekret, przyda się trochę przemysłowego szpiegostwa: idź na kurs innych organizatorów kursów, znanych ze szkoleń wysokiej jakości. Możesz jednak dokonać odkrycia, że wiele zależy też od właściwego wizerunku: twojego ubioru, fryzury, uśmiechu i innych emocjonalnych zalet twojego umysłu, co do których po drugim rozwodzie masz wątpliwości, czy je w ogóle posiadasz. Nauka musi być bolesna Twoją odpowiedzialnością jako nauczyciela jest uczynić naukę jak najmniej bolesną, ale dobrze jest jakoś przekonać studentów, że efektywne uczenie nie jest tylko rozrywką. Młodsi uczestnicy, którzy nie zapomnieli jeszcze czasu studiów na uniwersytecie, adoptują się do wymagań szkolenia łatwiej niż ci starsi. Nie, nie możesz zwalniać tempa żeby się dopasować do wolniejszych uczestników. Taka duża porcja nowej wiedzy w krótkim czasie może spowodować frustrację zanim zostanie przyswojona. Nie, nie możesz całego kursu oprzeć na dyskusji ćwiczeniach i anegdotach jakiś czas trzeba poświęcić na nudny, staromodny wykład, który może działać na niektórych uczestników usypiająco- zwłaszcza po obiedzie. Jeżeli twoi studenci zaakceptują to i nie mają nierealnych oczekiwań, wynik oceny kursu podwyższy się niemal automatycznie. Ćwiczenia kontra czas Ćwiczenia są najlepszym sposobem przyswajania nowej wiedzy. Próby użycia świeżo zdobytych umiejętności spowodują, że pozostaną one jeszcze przez tydzień albo dwa po kursie. Drugiej strony, ćwiczenia są bardzo czasochłonne. Proste i najlepiej znane ćwiczenie trójkątne wymaga co najmniej pół godziny, włączając w to analizę i dyskusję. Bardziej wszechstronne ćwiczenia jak pisanie próbnego planu testowegonadal wymaga więcej czasu. Strona 9 (15)

10 Na kursach komercyjnych, z ograniczonym zakresem czasu i napiętym planem, z niewielką ilością lub w ogóle brakiem czasu na dodatkowe studia po godzinach pracy ćwiczenia powinny się ograniczać do prostszych, zamkniętych zadań (pytania wielokrotnego wyboru, uproszczone obliczenia, itd.). Jednakże uczestnicy kursu powinni otrzymywać opcjonalne, bardziej otwarte ćwiczenia do wykonania samemu kilka dni po zakończeniu kursu, chyba, że mają możliwość natychmiastowego zastosowania nowej wiedzy w swojej codziennej pracy. Świadectwa i egzaminy Certyfikacja dostarcza potężnej wewnętrznej motywacji uczestnikom szkoleń, jak również silnych marketingowych argumentów do twojego szkolenia. Sądząc po wynikach egzaminów, certyfikacja może pośrednio przyczynić się do znacznie bardziej skupionej uwagi i lepszego zapamiętania treści kursu. Certyfikacja powinna być, jeśli to możliwe, poważna, tzn. nie oparta na własnym schemacie sprzedawcy, ale na jakimś zewnętrznym programie zajęć, najlepiej niezależnym od sprzedawcy szkoleń. W przypadku kursów testowania, certyfikacja ISTQB w jakiś sposób zapewnia program ramowy, który spełnia te kryteria. Poważniejsze schematy certyfikacji opierają się na pewnego rodzaju egzaminie, niezaliczanym automatycznie tylko na podstawie udziału. Nauczanie do tego egzaminu nakłada pewne dodatkowe wymagania na nauczycieli i materiał szkoleniowy ( szczególnie ćwiczenia) w celu maksymalizowania prawdopodobieństwa zdania go. Jednak powinno się podkreślać za każdym razem, że autentyczne zrozumienie jest lepsze niż mechaniczne uczenie się pojęć. Pakiety - modułowy model kursu Żebyś był w stanie przystosować swoje szkolenia do potrzeb i do życzeń różnych klientów bez tworzenia przerośniętej dżungli różnych wersji, twoje kursy powinny być niezależne, modułowe i komplementarne. Komplementarne oznacza, że szkolenia mogą być łączone razem w dłuższe schematy edukacyjne bez jakiegokolwiek ryzyka zachodzenia na siebie i bez potrzeby rozległych zmian. Modułowy oznacza, że rozdziały mogą być stosunkowo swobodnie pomijane, dodawane i wymieniane pomiędzy kursami. Niezależne oznacza, że każdy kurs może być użyty jako samodzielna jednostka szkoleniowa, niekoniecznie w pakietach. Nie trzeba wspominać, że tego warunku nie da się spełnić w przypadku kursów na poziomie zaawansowanym. Żeby osiągnąć niezależność z jak najmniejszym zachodzeniem na siebie tematów Strona 10 (15)

11 szkolenia, trzeba dostarczyć klientom/ studentom mapę kursów i utrzymać odniesienia pomiędzy kursami. Wykonanie liczą się praktyczne szczegóły Bardzo wysokiej jakości produkt oprogramowania może stać się komercyjną klapą z powodu słabego marketingu, wsparcia produktu, dystrybucji lub dokumentacji. W przypadku szkolenia z testowania, tak jak w przypadku jakiegokolwiek innego komercyjnego szkolenia, duża ilość trywialnych szczegółów może mieć większy wpływ na ogólną satysfakcję uczestników niż chcielibyśmy przyznać. Tymi trywialnościami są obiekt (opis, dojazd, parking), sala szkoleniowa (światło, przestrzeń, powietrze, hałas, temperatura). Bardzo widoczna jest organizacja (potwierdzenie rezerwacji, poprawna lista uczestników, bez pomyłek w pisowni), jedzenie (woda, kawa, herbata, obiad, szybka obsługa) i segregatory ( schludne, przejrzyste, dobra jakość druku, poprawny spis treści, z pełną zawartością). W końcu wykładowca (profesjonalny wizerunek, entuzjastyczny, znający materiał, słuchający pytań, patrzący na uczestników, a nie na slajdy, itd.)), nauczanie ( dobrze słyszalne, niezbyt szybko). Elastyczność kontra władza Dobry wykładowca musi potrafić poradzić sobie z pytaniami studentów i dopasowywać treść kursu do ich szczególnych pytań i życzeń. Jednocześnie wykładowcy muszą pamiętać, że są odpowiedzialni za zapewnienie szkolenia wszystkim uczestnikom kursu i nie mogą spędzać zbyt dużo czasu angażując się w przyjemną i stanowiącą intelektualne wyzwanie dyskusję z bardziej doświadczonymi studentami. Wykładowca musi wspierać zakres szkolenia i materiały, których on czy ona używają. Czytaj więcej na ten temat w podrozdziale Nauczyciele. Wprowadzanie nowych wykładowców Nikt nie powinien mieć prawa prowadzenia nieznanego szkolenia bez uprzedniego przygotowania. Nawet doświadczeni specjaliści od testowania, z doświadczeniem w nauczaniu, powinni spędzić przynajmniej trochę czasu, aby zapoznać się z aktualnymi materiałami szkoleniowymi, z ćwiczeniami i z rzeczami praktycznymi. Najprostszą metodą realizacji tego celu jest wzięcie udziału w takim samym kursie prowadzonym przez innego wykładowcę. Dla nowych wykładowców należy zaplanować dłuższy okres na stopniowe wejście w rolę nauczyciela. Ten okres równolegle z inną pracą, chyba, że twoja firma ma dużo za dużo pieniędzy powinien obejmować wzięcie udziału w kursie, czytanie bibliografii, nabycie niezbędnych pedagogicznych umiejętności oraz umiejętności prezentacyjnych i uczenie części kursu w towarzystwie bardziej doświadczonego wykładowcy. Strona 11 (15)

12 Materiał szkoleniowy Lista kontrolna jest dość prosta - ale w rzeczywistości przestrzeganie zasad jest z jakiegoś powodu notorycznie trudne. Pomyśl, że jeżeli nie będziesz się jej trzymać, będziesz uczyć dobrych metod testowania używając materiału, który jest pełen błędów. Twoi studenci nie będą rozbawieni; jeszcze gorzej, mogą zostać rozbawieni. Materiał szkoleniowy pod pełną kontrolą CM. Materiał szkoleniowy powkładany do segregatorów ( zawartość segregatora musi być taka sama jak wyświetlanych slajdów). Segregator z nazwą kursu, spisem treści, numerem kursu/datą, autorami. Slajdy ze stopkami zawierającymi nazwę kursu, tytuł rozdziału, wersję, datę, numer slajdu inne istotne informacje. Kopie slajdów powinny mieć adnotacje z dodatkowym tekstem/informacją. To pozwala studentom słuchać zamiast gorączkowego robienia notatek, daje możliwość przeczytania po kursie, nauki przed egzaminem. Poza tym, to zapewnia, że różni wykładowcy przekazują podobną wiadomość do każdego slajdu i pozwalają nowym nauczycielom na łatwiejsze i szybsze wejście w materiał szkoleniowy. Wizualne efekty, robiące wrażenie na ekranie podczas prezentacji, nie zawsze dają dobry, czytelny materiał po wydrukowaniu na papierze. Należy zastosować zarządzanie zmianami i zarządzanie śledzeniem błędów w materiałach szkoleniowych, aby upewnić się, że małe błędy są rzeczywiście usunięte, nie zostały zapomniane i że możliwe zmiany i rozszerzenia są zrobione porządnie, a nie chaotycznie, w ramach indywidualnej inicjatywy. Cały materiał musi być przejrzany. Materiał szkoleniowy musi być okresowo aktualizowany. Ocena kursu Faza oceny przypomina mocne testowanie. Dla purystów, raczej określanie kryteriów, miar niż testowanie, ponieważ oczekiwany wynik rzadko daje się określić z góry. Ocena jest często zapominana i ignorowana wydaje się, że to działa. Źle. Oceny często dokonuje się w pośpiechu, nie dając studentom wystarczająco dużo czasu i motywacji. Wypełniając twój arkusz oceny, oni właściwie robią ci wielką Strona 12 (15)

13 przysługę pokaż im, że to doceniasz! Jakieś małe, społecznie akceptowalne przekupstwo może ciastko po wypełnieniu arkuszy ocen? mogło by pomóc. Oceny czasami dokonuje się ad-hoc, zamiast użyć dobrych formularzy z prostymi pytaniami skalą ocen. Źle. Wyniki oceny są porzucane lub archiwizowane bez wprowadzenia ich do bazy danych ( arkusz Excel byłby wystarczający) do analizy, określenia trendów, porównania różnych okresów, kursów, wykładowców. Źle. Ocena pakietu Jeżeli twoje szkolenie z testowania zawiera więcej niż jeden kurs, zaleca się dodatkowe etapy oceny. Braki powinny zostać odkryte i usunięte. Patrz rozdział 0 Struktura pakietów szkoleń po więcej szczegółów dotyczących możliwej struktury pakietu szkoleń z testowania. Bóg czy mamona? Zasady czy siły rynkowe? Nauka testowania jest produktem jak każdy inny, zależnym od sił rynkowych. Wiele pomysłów na głośny, pod względem technicznym, produkt zostało najpierw wpuszczonych w kanał pomimo ich błyskotliwej technologii do czasu aż ktoś uczynił bestseller z tego samego pomysłu. Tak jak w przypadku jakiegokolwiek innego produktu w wysokiej technologii, są dwa niebezpieczeństwa w nauczaniu o testowaniu. Pierwsze to zbytnia koncentracja na technologii w tym przypadku twoje fantastyczne zdolności do testowania i zapominanie o klientach z ich frustrująco przyziemnymi potrzebami. Prawdopodobnie będziesz dumny, ale biedny. Zbyt dużo mamony Innym niebezpieczeństwem jest pozwolenie na zbyt rynkowe podejście. Skończysz z mnóstwem szkoleń z dziedizn, które ławo stają się przestarzałe, gdy pojawią się nowe mody. Żeby skonstruować takie kursy dość szybko, możesz musieć polegać na sprzedawaniu zasadniczo tego samego kursu, tylko z nową metką i w nowym opakowaniu. W końcu, mówienie ludziom, dlaczego testowanie jest konieczne, lub wyjaśnianie różnicy pomiędzy testem czarnej skrzynki i białej skrzynki, albo zawiłości testowania przejść stanów, może zostać wykonane tak samo dobrze jako część różnych domen. Testowanie internetu lub testowanie WAP-u, testowanie aplikacji CRM, testowanie akceptacyjne, testowanie systemu, albo testowanie Java pasuje jednakowo dobrze. Jednak to jest oszukiwanie. Oprócz względów etycznych, oszukiwanie jest strategią na krótkoterminowy biznes. Strona 13 (15)

14 Zbyt wielu klientów Inną pułapką jest zbytnie zamotanie się z jednym klientem. Jak cierpliwi czytelnicy tego opracowania zdążyli się już prawdopodobnie zorientować, klienci w sposób naturalny - chcą aby zrealizowane zostały ich cele a nie twoje. Żeby skonstruować radio, bazy danych czy telefony komórkowe, twoi klienci potrzebują kompetentnych inżynierów i programistów plus dużo więcej. Żeby stworzyć dobry, efektywny i wydajny proces testowania, twoi klienci potrzebują ogólnej wiedzy o testowaniu plus dużo więcej. Z pewnością, pragnęliby abyś dostarczył im zarówno wiedzy o testowaniu jak i jej wprowadzenia do ich szczególnej organizacji, procesu, domeny, terminologii itd. za tę samą cenę, za którą sprzedajesz standardowe szkolenia. Moja rada nie rób tak, ponieważ to jest nie do zrobienia. Trzymaj ogólne szkolenia i dopasowywanie do potrzeb klienta z daleka od siebie z tego samego powodu, dla którego trzymasz z daleka od siebie testowanie i usuwanie błędów: to są zasadniczo dwie różne działalności. Jednakże, tak jak testowanie prowadzi do usuwania błędów, szkolenie z testowania powinno prowadzić do udoskonalenia procesu testowania, do wprowadzenia technik testowania, itd. Sprzedawaj te dwa oddzielnie: obciążaj klientów stałą ceną za swoje szkolenia i oddzielnie obciążaj ich według stawek godzinowych za doradztwo przed i po szkoleniach! Konkurencja Są dwa obszary konkurencji w nauczaniu testowania: ze strony innych sprzedawców szkoleń i uniwersytetów. Konkurencja z uniwersytetów to tylko początek. Edukacja związana z testowaniem powoli przeciera sobie drogę do programów nauczania uniwersytetów, jako część edukacji absolwenta lub podyplomowej z dziedziny inżynierii oprogramowania. Edukacja uniwersytecka nie powinna być tak naprawdę traktowana jako konkurencja, raczej jako część zmieniającego się środowiska biznesowego. Ponieważ coraz więcej absolwentów uniwersytetów otrzymuje podstawową wiedzę o inżynierii oprogramowania, komercyjne szkolenia z testowania będą migrować od podstaw testowania do bardziej zaawansowanych kursów. Zetknięcie się z konkurencją ze strony innych sprzedawców szkoleń z testowania jest wyzwaniem, ale określona porada w tym obszarze należy raczej do edukacji MBA niż do tego opracowania. O czym nie można jednak zapominać to fakt, że popyt jest potencjalnie znacznie wyższy niż dzisiaj i jakaś współpraca pomiędzy konkurującymi sprzedawcami może pomóc temu rynkowi rozwinąć się szybciej. Dobrym przykładem takiej pomyślnej współpracy jest profesjonalna certyfikacja dla testerów, jak program certyfikacji ISTQB. Strona 14 (15)

15 Konkurencja na rynku może przynieść korzyści klientom, pod warunkiem, że potrafią z niej skorzystać. Sztuka kupowania edukacji jest z natury trudna: musisz zastosować rozsądne kryteria w dziedzinie, która jest ci częściowo nieznana (gdyby taka nie była, nie musiałbyś kupować szkoleń). Miejmy nadzieję, że ta książka pomoże nie tylko sprzedawcom szkoleń zrozumieć potrzeby klientów, ale nawet nauczy klientów jak ulepszyć proces kupowania poprzez lepsze zrozumienie sprzedawców i ich dylematów. Do zapamiętania Nie musisz sprzedawać szkoleń z testowania, jeżeli nie chcesz są inne możliwości kariery. Jeżeli sprzedajesz szkolenia z testowania, bądź profesjonalny. Nie każdy, dobry specjalista od testowania staje się automatycznie dobrym nauczycielem testowania, bez wysiłku, przygotowania i planowania. Słuchaj tego, co twoi klienci mówią i potrzebują (albo sądzą, że potrzebują). Bez klientów, twój błyskotliwy kurs z testowania pozostanie konferencyjną specjalnością, a nie, dającą się wykonać działalnością. Możesz przyczynić się do stworzenia i zmiany rynku szkoleń z testowania pomagając klientom lepiej zrozumieć ich potrzeby i usilnie próbując wyjść naprzeciw tym potrzebom. Dawanie szkoleń z testowania może wzmocnić twoją karierę i stworzyć możliwości dodatkowego biznesu. Zakończenie Wielu sprzedawców oprogramowania, firm szkoleniowych i niezależnych grup sprzedawców wykreowało swoją własną markę certyfikacji od 1961r. Kiedy szybko wyłaniająca się dziedzina technologii komputerowej zaczęła doświadczać eksponowanego wzrostu w latach 1980-tych, pojawiło się ponad 200 certyfikacji. Profesjonaliści w dziedzinie informatyki stawiają obecnie czoła różnorodności celem określenia i zademonstrowania kompetencji. (IEEE Komputer Society). Strona 15 (15)

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych Osiąganie moduł 3 Temat 3, Poziom 1 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO Akademia dla Młodych Moduł 3 Temat 3 Poziom 1 Zarządzanie czasem Przewodnik prowadzącego Cele szkolenia Efektywność osobista pozwala Uczestnikom

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami

ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami ĆWICZENIE Lody na drodze Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektami Opis ćwiczenia W poniższym zadaniu, uczestnicy muszą zaplanować tydzień sprzedaży lodów na ulicy w ich rodzinnym mieście (centrum).

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25

Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25 Sylwetka Autora Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25 1. W jakiej rzeczywistości przyszło nam świadczyć usługi prawne?... 27 2. Jak wygląda

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Od Wciskania do Sprzedawania. Mistrzem Etycznej Sprzedaży

Od Wciskania do Sprzedawania. Mistrzem Etycznej Sprzedaży Szkolenie Od Wciskania do Sprzedawania czyli jak zostać Mistrzem Etycznej Sprzedaży Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zmieniłoby się Twoje życie zawodowe, gdyby każdy klient z otwartymi rękoma brał

Bardziej szczegółowo

Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą? Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą? Polish ND40 Start your own Business p.2 &3 Czy chciałbyś rozpocząć własną działalność gospodarczą? Wielu ludzi rozważa otworzenie własnego biznesu. Znają historię

Bardziej szczegółowo

Współpraca pracowników naukowych z parkami technologicznymi na przykładzie Finlandii - propozycja implementacji rozwiązań dla Polski

Współpraca pracowników naukowych z parkami technologicznymi na przykładzie Finlandii - propozycja implementacji rozwiązań dla Polski Współpraca pracowników naukowych z parkami technologicznymi na przykładzie Finlandii - propozycja implementacji rozwiązań dla Polski Dr inż. MBA Janusz Marszalec Centrum Edisona, Warszawa 8 kwietnia 2014

Bardziej szczegółowo

Obserwacja pracy/work shadowing

Obserwacja pracy/work shadowing Temat szkolenia nieformalnego: Obserwacja pracy/work shadowing 1. Cele szkolenia Celem szkolenia jest przyśpieszenie procesu aklimatyzacji nowego pracownika w firmie oraz podwyższenie poziomu jego kompetencji,

Bardziej szczegółowo

omnia.pl, ul. Kraszewskiego 62A, 37-500 Jarosław, tel. +48 16 621 58 10 www.omnia.pl kontakt@omnia.pl

omnia.pl, ul. Kraszewskiego 62A, 37-500 Jarosław, tel. +48 16 621 58 10 www.omnia.pl kontakt@omnia.pl .firma Dostarczamy profesjonalne usługi oparte o nowoczesne technologie internetowe Na wstępie Wszystko dla naszych Klientów Jesteśmy świadomi, że strona internetowa to niezastąpione źródło informacji,

Bardziej szczegółowo

Poprawa procesów W sektorze usług

Poprawa procesów W sektorze usług Poprawa procesów W sektorze usług Użycie Lean Six Sigma Black Belt w sektorze usług Praktyczne szkolenia prowadzone przez The Lean Six Sigma Company Co robi Black Belt w sektorze usług? Dobrze wyszkolony

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie: Ćwiczenie przed-szkoleniowe

Ćwiczenie: Ćwiczenie przed-szkoleniowe Ćwiczenie: Ćwiczenie przed-szkoleniowe Opis: Ćwiczenie tworzy wspólny punkt widzenia uczestników szkolenia i trenera. Łagodzi przyczyny oporu grupy szkoleniowej. Pełni również funkcję diagnostyczną. Dostarcza

Bardziej szczegółowo

Zebrana w ten sposób baza może zapewnić stałe źródło dochodów i uniezależni Cię od płatnych reklam i portali zakupów grupowych.

Zebrana w ten sposób baza może zapewnić stałe źródło dochodów i uniezależni Cię od płatnych reklam i portali zakupów grupowych. Witaj! W poprzedniej części pisałem o tym jak ważne jest to, aby strona internetowa wyposażona była w odpowiednie narzędzia do zbierania adresów e-mail potencjalnych klientów. Zebrana w ten sposób baza

Bardziej szczegółowo

DYPLOM POST-MBA: STRATEGICZNE PRZYWÓDZTWO

DYPLOM POST-MBA: STRATEGICZNE PRZYWÓDZTWO PRZYWÓDZTWO I KIEROWANIE STUDIA PODYPLOMOWE DYPLOM POST-MBA: STRATEGICZNE PRZYWÓDZTWO TERMIN od: 01.04.2017 TERMIN do: 11.06.2017 CZAS TRWANIA:10 dni MIEJSCE: Warszawa CENA: 9900 zł netto Środowisko VUCA

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu -

Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu - Szczegółowy program - Szkoła Planowania Biznesu - Przed seminarium otrzymasz bonusowe narzędzia w mailu: Przegląd najbardziej zyskownych branż i generatorów pomysłów na biznes dzięki temu otrzymasz inspirację

Bardziej szczegółowo

Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl

Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl pracownika Tytuł do pracy ebooka Jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną Jak powinny brzmieć pytania rekrutacyjne w razie potrzeby podtytuł Jak zorganizować

Bardziej szczegółowo

Naśladować Rynek Użytkownik Pomysł Koncepcja Ocena. Czy określiliśmy potrzeby użytkownika, tak samo jak on by określił?

Naśladować Rynek Użytkownik Pomysł Koncepcja Ocena. Czy określiliśmy potrzeby użytkownika, tak samo jak on by określił? Potrzeba Czy określiliśmy potrzeby użytkownika, tak samo jak on by określił? Użytkownicy nie sądzą, że tego potrzebują, czekają aż inni użytkownicy ich do tego przekonają. Użytkownicy nie czują potrzeby,

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych Osiąganie moduł 3 Temat 1, Poziom 2 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO Akademia dla Młodych Moduł 3 Temat 1 Poziom 2 Osiąganie Wyznaczanie, żeby osiągnąć sukces Cele szkolenia Zdolność identyfikowania właściwych

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Do Czytelnika... 7

SPIS TREŚCI. Do Czytelnika... 7 SPIS TREŚCI Do Czytelnika.................................................. 7 Rozdział I. Wprowadzenie do analizy statystycznej.............. 11 1.1. Informacje ogólne..........................................

Bardziej szczegółowo

Skuteczne Techniki Sprzedaży

Skuteczne Techniki Sprzedaży Skuteczne Techniki Sprzedaży warsztaty w budowaniu długofalowych relacji z klientami Korzyści z udziału w naszym szkoleniu: wzrost sprzedaży w firmie, dzięki wykorzystaniu skutecznych technik sprzedaży,

Bardziej szczegółowo

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna Źródło: www.uniwersytet-dzieciecy.pl W pierwszym etapie Konkursu przygotowaliście bardzo ciekawe propozycje nowych biznesów, oferujących zarówno towary, jak i usługi.

Bardziej szczegółowo

KARTA PRZEDMIOTU. Projekt zespołowy D1_10

KARTA PRZEDMIOTU. Projekt zespołowy D1_10 KARTA PRZEDMIOTU 1. Informacje ogólne Nazwa przedmiotu i kod (wg planu studiów): Projekt zespołowy D1_10 Nazwa przedmiotu (j. ang.): Team Project Kierunek studiów: Specjalność/specjalizacja: Poziom kształcenia:

Bardziej szczegółowo

Jak patrzymy na testy czyli Jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Click Piotr Kałuski to edit Master subtitle style

Jak patrzymy na testy czyli Jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Click Piotr Kałuski to edit Master subtitle style Jak patrzymy na testy czyli Jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Click Piotr Kałuski to edit Master subtitle style Punkty widzenia Zespół Testów Manager Projektu Użytkownik końcowy Zespół Testów

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ Gra symulacyjna nr 5: AUTOPREZENTACJA pt. Moja kariera zawodowa Cel gry: obserwacja i rozpoznanie świadomości obrazu samego siebie (autorefleksji), a także przedstawiania

Bardziej szczegółowo

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne W celu zbadania efektywności uczenia się, przygotowałam i przeprowadziłam wśród uczniów mojej klasy ankietę na temat Czy potrafisz się uczyć?. Test przeprowadziłam

Bardziej szczegółowo

Wykład Zarządzanie projektami Zajęcia 8 Zarządzanie interesariuszami. dr Stanisław Gasik s.gasik@vistula.edu.pl

Wykład Zarządzanie projektami Zajęcia 8 Zarządzanie interesariuszami. dr Stanisław Gasik s.gasik@vistula.edu.pl Wykład Zarządzanie projektami Zajęcia 8 Zarządzanie interesariuszami dr Stanisław Gasik s.gasik@vistula.edu.pl www.sybena.pl/uv/2014-wyklad-eko-zp-9-pl/wyklad8.pdf Środowisko realizacji projektu Inni Interesariusze

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK REKRUTERA. Międzynarodowe standardy oceny znajomości angielskiego w rekrutacji

PRZEWODNIK REKRUTERA. Międzynarodowe standardy oceny znajomości angielskiego w rekrutacji PRZEWODNIK REKRUTERA Międzynarodowe standardy oceny znajomości angielskiego w rekrutacji 1 Po co? Dowiesz się: ten przewodnik? jakie standardy opisu kompetencji językowych funkcjonują na świecie, jak precyzyjnie

Bardziej szczegółowo

Klucz do procesu doskonalenia. dzięki Lean Six Sigma dla Green Belts. Praktyczne szkolenia prowadzone przez Lean Six Sigma Company

Klucz do procesu doskonalenia. dzięki Lean Six Sigma dla Green Belts. Praktyczne szkolenia prowadzone przez Lean Six Sigma Company Klucz do procesu doskonalenia dzięki Lean Six Sigma dla Green Belts Praktyczne szkolenia prowadzone przez Lean Six Sigma Company Co to jest Green Belt? Dobrze wyszkolony Green Belt wie jak działają procesy

Bardziej szczegółowo

Coaching Fundamentals Certificate (CFC )

Coaching Fundamentals Certificate (CFC ) Coaching Fundamentals Certificate (CFC ) 3-dniowy warsztat stacjonarny Omawiane tematy: Dzień pierwszy prowadzenie rozmowy i słuchanie Coaching konwersacyjny Sztuka prowadzenia rozmów Jak wygląda dobra

Bardziej szczegółowo

ROZWIĄZANIA PAKIETOWE dla małych i średnich firm

ROZWIĄZANIA PAKIETOWE dla małych i średnich firm ROZWIĄZANIA PAKIETOWE dla małych i średnich firm Jak się rozwijać na trudnym rynku? Proponujemy jedyne na rynku rozwiązanie łączące profesjonalne i kompleksowe wsparcie dla Państwa firmy w optymalnym wykorzystaniu

Bardziej szczegółowo

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie

Twój Salon Kosmetyczny na. Twój doradca w internecie Twój Salon Kosmetyczny na Twój doradca w internecie Czy prowadzisz już fanpage na Facebook Swojego salonu? TAK NIE Sprawdź na kolejnych slajdach czy wszystkie elementy są przez ciebie dobrze przygotowanie

Bardziej szczegółowo

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 LEARNIT KOBIETY W IT PETYA (BG) Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIE Calowanie pokoju gościnnego Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektem

ĆWICZENIE Calowanie pokoju gościnnego Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektem ĆWICZENIE Calowanie pokoju gościnnego Ent-teach Rozdział 6 Zarządzanie Projektem Opis ćwiczenia Ty i trójka Twoich przyjaciół decydujecie się przemalować Wasz salon. Aby zrealizować ten projekt, musicie

Bardziej szczegółowo

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 Biuletyn Wydanie 7 Lipiec 2010 Drogi czytelniku, Prezentujemy z przyjemnością siódme wydanie biuletynu LearnIT. W tym wydaniu chcielibyśmy poinformować Cię o przebiegu

Bardziej szczegółowo

ROZWIJANIE SWOICH POMYSŁÓW

ROZWIJANIE SWOICH POMYSŁÓW ROZWIJANIE SWOICH POMYSŁÓW Jeżeli decydujemy się na założenie nowego biznesu, powinniśmy poświęcić trochę czasu na rozwinięcie naszych pomysłów z tym związanych. Jedną z największych zalet bycia przedsiębiorcą

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE PROCESEM TESTOWYM (SQAM Test Manager) 7-8 luty 2008, Warszawa Zdobądź z nami certyfikat SQAM Test Manager.

ZARZĄDZANIE PROCESEM TESTOWYM (SQAM Test Manager) 7-8 luty 2008, Warszawa Zdobądź z nami certyfikat SQAM Test Manager. ZARZĄDZANIE PROCESEM TESTOWYM (SQAM Test Manager) 7-8 luty 2008, Warszawa Zdobądź z nami certyfikat SQAM Test Manager. Na szkolenie zapraszamy: testerów kierowników działów testowych analityków systemowych

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing ZARZĄDZANIE MARKĄ Doradztwo i outsourcing Pomagamy zwiększać wartość marek i maksymalizować zysk. Prowadzimy projekty w zakresie szeroko rozumianego doskonalenia organizacji i wzmacniania wartości marki:

Bardziej szczegółowo

Raport oceny kompetencji

Raport oceny kompetencji Symulacje oceniające kompetencje Raport oceny kompetencji Rut Paweł 08-01-2015 Kompetencje sprzedażowe dla efactor Sp. z o.o. Dane osobowe Rut Paweł CEO pawel.rut@efactor.pl more-than-manager.com 2 z 13

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyćpierwszy milion w Internecie i dobrze sięprzy tym bawić? V Pomorskie Forum Przedsiębiorczości Gdynia, 14 maja 2010

Jak zdobyćpierwszy milion w Internecie i dobrze sięprzy tym bawić? V Pomorskie Forum Przedsiębiorczości Gdynia, 14 maja 2010 Jak zdobyćpierwszy milion w Internecie i dobrze sięprzy tym bawić? V Pomorskie Forum Przedsiębiorczości Gdynia, 14 maja 2010 JAK TO SIĘDZIEJE? 2005 potrzeba zakupu analiza możliwości pomysł potrzeba działania

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE BADANIE SATYSFAKCJI KLIENTA I ZARZĄDZANIE SATYSFAKCJĄ KLIENTA W PRZEDSIĘBIORSTWIE

SZKOLENIE BADANIE SATYSFAKCJI KLIENTA I ZARZĄDZANIE SATYSFAKCJĄ KLIENTA W PRZEDSIĘBIORSTWIE SZKOLENIE ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE ROZWOJU KAPITAŁU LUDZKIEGO PRZEDSIĘBIORSTW BADANIE SATYSFAKCJI KLIENTA I ZARZĄDZANIE SATYSFAKCJĄ KLIENTA W WPROWADZENIE W dobie silnej konkurencji oraz wzrastającej świadomości

Bardziej szczegółowo

Szablon Biznes Planu

Szablon Biznes Planu Szablon Biznes Planu Wprowadzenie [Jest bramą do sukcesu Twojego biznes planu. W tym miejscu zwracasz uwagę na to co chcesz zrobić i dlaczego chcesz to zrobić. Powinno to być napisane tak, aby jasnym był

Bardziej szczegółowo

narzędzia Użyteczne Customer Cup Daj się zauważyć

narzędzia Użyteczne Customer Cup Daj się zauważyć Użyteczne narzędzia Jeśli masz już w głowie gotowy pomysł, albo zaczynasz od pustej kartki, te narzędzia pomogą Ci rozwinąć Twoje wystąpienie w Customer Cup najlepiej, jak tylko jest to możliwe. Jak daleko

Bardziej szczegółowo

Autor: Przemysław Jóskowiak. Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. Kontakt: kontakt@stratego24.

Autor: Przemysław Jóskowiak. Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. Kontakt: kontakt@stratego24. Autor: Przemysław Jóskowiak 2 Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa Kontakt: kontakt@stratego24.pl Treści prezentowane w ramach tej publikacji są subiektywną oceną autora

Bardziej szczegółowo

Praktyczny Biznesowy Kurs DVD + książka

Praktyczny Biznesowy Kurs DVD + książka Praktyczny Biznesowy Kurs DVD + książka Praktyczny Biznesowy Kurs DVD + książka Od Pomysłu do Pieniędzy to praktyczny kurs DVD + książka podręcznik, który opracowałem na bazie kilkunastu lat moich doświadczeń

Bardziej szczegółowo

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania

Danuta Sterna: Strategie dobrego nauczania : Strategie dobrego nauczania Strategie dobrego nauczania Strategie oceniania kształtującego I. Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu. II. Organizowanie w klasie dyskusji,

Bardziej szczegółowo

Jak motywować młodzież do planowania kariery i rozwoju zawodowego

Jak motywować młodzież do planowania kariery i rozwoju zawodowego Jak motywować młodzież do planowania kariery i rozwoju zawodowego Psycholog biznesu, menadżer, coach, asesor, trener. W latach 2012-1013 Członek zarządu IIC Polska (International Institute of Coaching).

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

GOTOWI DO KARIERY. na Wydziale Towaroznawstwa

GOTOWI DO KARIERY. na Wydziale Towaroznawstwa GOTOWI DO KARIERY na Wydziale Towaroznawstwa 1. KANDYDACI Masz otwarty umysł? Uważasz, że w każdym biznesie liczy się jakość i dlatego chcesz w przyszłości zarządzać kształtowaniem i ochroną jakości wyrobów

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H ZAMIAST ZAPRZECZAĆ UCZUCIOM NAZWIJ JE ZAMIAST -Tu jest za dużo słów. -Bzdura. Wszystkie słowa są łatwe.

Bardziej szczegółowo

Techniki efektywnej prezentacji i autoprezentacji w biznesie

Techniki efektywnej prezentacji i autoprezentacji w biznesie Techniki efektywnej prezentacji i autoprezentacji w biznesie LondonSAM Polska, Kraków 2014 Opis szkolenia Umiejętność skutecznego komunikowania się jest we współczesnym biznesie sprawą kluczową, a jednym

Bardziej szczegółowo

Idea. konsultacji marketingowych. Podstawą podejmowania skutecznych decyzji jest wiedza dlatego proponujemy aby współpraca wyglądała następująco...

Idea. konsultacji marketingowych. Podstawą podejmowania skutecznych decyzji jest wiedza dlatego proponujemy aby współpraca wyglądała następująco... Skuteczność projektów marketingowych zależy od wielu czynników. Sam pomysł nawet jeśli jest bardzo dobry może nie obronić się podczas pracy na rzecz firmy jeśli zostaną popełnione błędy podczas jego realizacji.

Bardziej szczegółowo

Wszystkie problemy leżą w testach. ForProgress spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.

Wszystkie problemy leżą w testach. ForProgress spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszystkie problemy leżą w testach O czym będziemy rozmawiać Coś nie wyszło Jak wygląda proces wytwórczy Każdy widzi to inaczej Jakie wnioski wyciągamy z testów Analiza problemów Możliwe rozwiązania O czym

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA ŻYWIOŁ ZIEMI ŻYWIOŁ ZIEMI. Cz. III

ĆWICZENIA ŻYWIOŁ ZIEMI ŻYWIOŁ ZIEMI. Cz. III Strona1 ŻYWIOŁ ZIEMI Cz. III Aby uzyskać namacalny efekt oddziaływania energii Żywiołu Ziemi w Twoim życiu - jednocześnie korzystaj i z przygotowanych tu ćwiczeń i z opisu procesów nagranych w części I.

Bardziej szczegółowo

Jak wykorzystać wspólne uczenie się w pracy sieci wsparcia? Warszawa września 2015

Jak wykorzystać wspólne uczenie się w pracy sieci wsparcia? Warszawa września 2015 Jak wykorzystać wspólne uczenie się w pracy sieci wsparcia? Warszawa 24-26 września 2015 Cele sesji uporządkowanie wiedzy na temat procesu uczenia się zapoznanie z metodami grupowego wsparcia (nauczycielskimi

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Zdaję się na to Was. I zawsze się udaje. Specjalista w dziedzinie konstrukcji metalowych, Harry Schmidt, w rozmowie o terminach i planowaniu. Liczą się

Bardziej szczegółowo

10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu

10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu 10 kluczowych zasad efektywnego uczenia się tradingu Prowadzący: Agenda 1. 5 najpoważniejszych błędów traderów podczas nauki tradingu 2. Uczenie się na błędach - czy na pewno to jest dobre? 3. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Jak przygotować prezentację wskazówki praktyczne oraz wstępna lista tematów

Jak przygotować prezentację wskazówki praktyczne oraz wstępna lista tematów Jak przygotować prezentację wskazówki praktyczne oraz wstępna lista tematów Tomasz Kawalec 12 lutego 2013 Zakład Optyki Atomowej, Instytut Fizyki UJ www.coldatoms.com Tomasz Kawalec seminarium studenckie

Bardziej szczegółowo

USTALENIE SYSTEMU WYNAGRODZEŃ

USTALENIE SYSTEMU WYNAGRODZEŃ USTALENIE SYSTEMU WYNAGRODZEŃ Administracja systemu wynagrodzeń jest ważnym elementem prowadzenia biznesu. Gdy mamy działający formalny system płac, pomaga to w kontrolowaniu kosztów personelu, podnosi

Bardziej szczegółowo

Pamiętaj, że cele które ma spełniać Twoja strona WWW, muszą być zgodne z polityką i ogólną strategią Twojej firmy!

Pamiętaj, że cele które ma spełniać Twoja strona WWW, muszą być zgodne z polityką i ogólną strategią Twojej firmy! Skuteczna strona w Internecie wymaga odpowiedniego zaplanowania. Prezentujemy krótki przewodnik, który pomoże Ci uporządkować wszystkie informacje, które potrzebujesz, żeby rozpocząć pracę nad dobrą stroną

Bardziej szczegółowo

Uniwersytety i szkoły wyższe

Uniwersytety i szkoły wyższe Uniwersytety i szkoły wyższe Na uniwersytecie lub szkole wyższej można uczyć się na wielu kierunkach i kursach. Szkolnictwo wyższe oznacza większą swobodę i odpowiedzialność za samego siebie. Studia muszą

Bardziej szczegółowo

Podnoszę swoje kwalifikacje

Podnoszę swoje kwalifikacje Podnoszę swoje kwalifikacje Dorota Marszałek Podejmując działania edukacyjne musisz brać pod uwagę fakt, iż współczesny rynek pracy wymaga ciągłego dokształcania i rozwoju od wszystkich poszukujących pracy,

Bardziej szczegółowo

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Katowice, 25.11.2010 r. Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Warsztaty prowadzenie Zofia Oslislo 1 Czy potrzebuję (nowej) strony internetowej? mogę zwiększyć sprzedaż, gdy pozwolę klientom kupować

Bardziej szczegółowo

Standard HRD BP i jego konsekwencje dla sposobu definiowania projektów rozwojowych

Standard HRD BP i jego konsekwencje dla sposobu definiowania projektów rozwojowych Standard HRD BP i jego konsekwencje dla sposobu definiowania projektów rozwojowych Stowarzyszenie PSTD istnieje od 2005 roku i jest organizacją zrzeszającą profesjonalistów zajmujących się obszarem szkoleń.

Bardziej szczegółowo

Proces budowania strategii. Prof. zw. dr hab. Krzysztof Opolski Wydzial Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

Proces budowania strategii. Prof. zw. dr hab. Krzysztof Opolski Wydzial Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego Proces budowania strategii Prof. zw. dr hab. Krzysztof Opolski Wydzial Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego Strategia nie jest badaniem obecnej sytuacji, ale ćwiczeniem polegającym na wyobrażaniu

Bardziej szczegółowo

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji.

produkować, promować i sprzedawać produkty, zarządzać i rozliczać przedsięwzięcia, oraz komunikować się wewnątrz organizacji. Wspieramy w doborze, wdrażaniu oraz utrzymaniu systemów informatycznych. Od wielu lat dostarczamy technologie Microsoft wspierające funkcjonowanie działów IT, jak i całych przedsiębiorstw. Nasze oprogramowanie

Bardziej szczegółowo

Agenda szkolenia certyfikującego na Modelu osobowości persolog

Agenda szkolenia certyfikującego na Modelu osobowości persolog I dzień szkolenia, godz. 09:30 17:30, przerwa 13:00 14:30 Powitanie uczestników i krótka prezentacja narzędzi szkoleniowych persolog oraz ich zastosowanie w szkoleniach, rekrutacji oraz coachingu Profil

Bardziej szczegółowo

Socjologia. jest nauką, która pozwala zrozumieć, wyjaśnić i przewidzieć procesy jakie mają miejsce we współczesnym świecie.

Socjologia. jest nauką, która pozwala zrozumieć, wyjaśnić i przewidzieć procesy jakie mają miejsce we współczesnym świecie. SOCJOLOGIA Socjologia jest nauką, która pozwala zrozumieć, wyjaśnić i przewidzieć procesy jakie mają miejsce we współczesnym świecie. BO Z NAMI NIE BĘDZIESZ SIĘ NUDZIŁ Socjologia dostarcza wiedzy, bez

Bardziej szczegółowo

ZAKRĘCENI NA PUNKCIE IT DOŁĄCZ!

ZAKRĘCENI NA PUNKCIE IT DOŁĄCZ! ZAKRĘCENI NA PUNKCIE IT DOŁĄCZ! Start! Czyli dowiedz się, kim jesteśmy Zbierz kilka faktów o nas 80% pracowników o profilu technicznym Doświadczony zespół IT: 1/3 Ekspertów (10+ lat), 1/3 Seniorów (5+

Bardziej szczegółowo

Szkolenie: Automatyzacja testowania

Szkolenie: Automatyzacja testowania Szkolenie: Automatyzacja testowania Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z automatyzacją od nauki jednego narzędzia. Niniejsze szkolenie pokazuje wielowymiarowość automatyzacji jako złożonego procesu,

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Szkolenie SKUTECZNA SPRZEDAŻ PRZEZ TELEFON EFEKTYWNA SPRZEDAŻ. Najpierw ludzie kupują ludzi a potem ich produkty, usługi

Szkolenie SKUTECZNA SPRZEDAŻ PRZEZ TELEFON EFEKTYWNA SPRZEDAŻ. Najpierw ludzie kupują ludzi a potem ich produkty, usługi EFEKTYWNA SPRZEDAŻ Szkolenie SKUTECZNA SPRZEDAŻ PRZEZ TELEFON Najpierw ludzie kupują ludzi a potem ich produkty, usługi I. Dlaczego właśnie ten projekt szkoleniowy? W ofercie naszego szkolenia nacisk został

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowa Rada Inżynierii Wymagań. The International Requirements Engineering Board (IREB e.v.) Szkolenia IREB w CTS.

Międzynarodowa Rada Inżynierii Wymagań. The International Requirements Engineering Board (IREB e.v.) Szkolenia IREB w CTS. Międzynarodowa Rada Inżynierii Wymagań The International Requirements Engineering Board (IREB e.v.) Szkolenia IREB w CTS www.cts.com.pl MISJA IREB Misją IREB jest udoskonalenie praktyki inżynierii wymagań

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie innowacyjnym biznesem Warsztat strategiczny. Listopad 2014

Zarządzanie innowacyjnym biznesem Warsztat strategiczny. Listopad 2014 Zarządzanie innowacyjnym biznesem Warsztat strategiczny Listopad 2014 Najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać w odniesieniu do każdego przedsiębiorstwa jest fakt, iż w samym przedsiębiorstwie nie

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?...

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Spis treści Spis treści Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Koncentracja i spostrzeganie... Pamięć i wiedza... Myślenie... Kreatywność... Zadania, które pomogą

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ:

AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ: AKADEMIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH PROGRAM ROZWOJU UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH POLSKI WSCHODNIEJ PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ: Bezpłatne zajęcia dodatkowe w Twojej szkole dowiedz się więcej!!!! Projekt

Bardziej szczegółowo

Kluczowe umiejętności marketingowe. Strategie, techniki i narzędzia sukcesu rynkowego.

Kluczowe umiejętności marketingowe. Strategie, techniki i narzędzia sukcesu rynkowego. Kluczowe umiejętności marketingowe. Strategie, techniki i narzędzia sukcesu rynkowego. Autor: Peter Cheverton Przekuj strategię w rzeczywistość Poznaj nowe sposoby osiągania sukcesu rynkowego Zdobądź wiedzę

Bardziej szczegółowo

Dyplom i co dalej? Poradnik dla świeżo upieczonych absolwentów

Dyplom i co dalej? Poradnik dla świeżo upieczonych absolwentów Dyplom i co dalej? Poradnik dla świeżo upieczonych absolwentów www.ahe.lodz.pl www.bk.ahe.lodz.pl 1 I. CV, prezentacja, film video, czy mapa myśli, czyli jak dobrze zaprezentować się przyszłemu pracodawcy.

Bardziej szczegółowo

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE WYSTĄPIENIA PUBLICZNE PROGRAM SZKOLENIA Gdynia, 2012 Wystąpienia publiczne SZKOLENIA W PERFECT CONSULTING W programy szkoleniowe opracowywane są i realizowane z punktu widzenia korzyści, jakie mają przynieść

Bardziej szczegółowo

Szkolenia przedstawione poniżej mogą zostać przeprowadzone w formie:

Szkolenia przedstawione poniżej mogą zostać przeprowadzone w formie: NotaVitae - Katarzyna Dębowska Nazywam się i kocham to co robię, a z zamiłowania szkolę. Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Co jest moim atutem? Szkolę zgodnie z zasadą, że jeśli się czegoś nie zrobi

Bardziej szczegółowo

Innowacja w praktyce szkolnej

Innowacja w praktyce szkolnej Innowacja w praktyce szkolnej Jakie są podstawowe założenia innowacji? Czy nauczyciel może sam zdecydować, co jest innowacją, czy też musi sięgać do określonych wymagań prawnych? Zgodnie z definicją innowacja

Bardziej szczegółowo

ZGŁOSZENIE POMYSŁU do Konkursu INNOWACYJNY POMYSŁ 2008

ZGŁOSZENIE POMYSŁU do Konkursu INNOWACYJNY POMYSŁ 2008 ZGŁOSZENIE POMYSŁU do Konkursu INNOWACYJNY POMYSŁ 2008 KONKURS Zgłoszenie pomysłu do Konkursu należy przysłać do 17 listopada, e-mailem na adres konkurs@uni.lodz.pl Rozstrzygnięcie Konkursu do 12 grudnia

Bardziej szczegółowo

1. Dobra strona internetowa - komunikatywna i zrozumiała dla. 2. Ochrona danych osobowych - zadbaj o bezpieczeństwo Twoich

1. Dobra strona internetowa - komunikatywna i zrozumiała dla. 2. Ochrona danych osobowych - zadbaj o bezpieczeństwo Twoich 1. Dobra strona internetowa - komunikatywna i zrozumiała dla gościa Warszawa: 27.02.12 Poznań: 28.02.12 390,-- zł netto (przy zgłoszeniu do 20.02.12) 435,-- zł netto (przy zgłoszeniu po 20.02.12)* Na szkoleniu

Bardziej szczegółowo

Prowadzenie miękkich negocjacji windykacyjnych w środowisku międzynarodowym

Prowadzenie miękkich negocjacji windykacyjnych w środowisku międzynarodowym Prowadzenie miękkich negocjacji windykacyjnych w środowisku międzynarodowym LondonSAM Polska, Kraków 2013 Opis szkolenia Windykacja należności jest istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania firmy.

Bardziej szczegółowo

Coachingowy styl zarządzania. Jak zwiększać efektywność oraz motywację pracowników?

Coachingowy styl zarządzania. Jak zwiększać efektywność oraz motywację pracowników? Coachingowy styl zarządzania. Jak zwiększać efektywność oraz motywację pracowników? Terminy szkolenia Cele szkolenia Szkolenie dedykowane jest przede wszystkim menedżerom, którzy chcą wypracować styl zarządzania

Bardziej szczegółowo

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

Czy warto delegować? Delegowanie

Czy warto delegować? Delegowanie Czy warto delegować? Delegowanie Delegowanie budzi wiele obaw. Menedżerowie podają bardzo często racjonalne powody, dla których unikają delegowania. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że są to po

Bardziej szczegółowo

Co umieścić na stronie www, by klienci zostawiali nam swoje adresy email i numery telefonów

Co umieścić na stronie www, by klienci zostawiali nam swoje adresy email i numery telefonów Co umieścić na stronie www, by klienci zostawiali nam swoje adresy email i numery telefonów 5 krytycznych punktów strony www, w których klient decyduje: zostawiam im swój email i numer telefonu, lub zamykam

Bardziej szczegółowo

Dołącz do grona zadowolonych użytkowników systemu Belisama4CRM

Dołącz do grona zadowolonych użytkowników systemu Belisama4CRM Dołącz do grona zadowolonych użytkowników systemu Belisama4CRM www.belisama4crm.pl Belisama4CRM Zarządzanie jest proste! Masz za dużo narzędzi do zarządzania? Korzystasz z wielu programów osobno: do fakturowania,

Bardziej szczegółowo

Szkolenie: Zawód Tester

Szkolenie: Zawód Tester Szkolenie: Zawód Tester Szkolenie jest starterem do zawodu testera oprogramowania. Przeznaczone jest dla osób, które stawiają pierwsze kroki w testowaniu i poszukują możliwości nauki praktycznego testowania.

Bardziej szczegółowo

Zajęcia praktyczne Wymiana doświadczeń Nacisk na zachowanie

Zajęcia praktyczne Wymiana doświadczeń Nacisk na zachowanie Zajęcia praktyczne Wymiana doświadczeń Nacisk na zachowanie Oferta warsztatów otwartych 2012 Kirschstein & Partner Polska ul. Karmelicka 54/10 31-128 Kraków e-mail: polska@kirschstein.org tel.: 500 111

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia na rozgrzewkę

Ćwiczenia na rozgrzewkę Ćwiczenia na rozgrzewkę DOKĄD ZMIERZA EDUKACJA XXI WIEKU? Co ma wspólnego uczenie się z wielbłądem doprowadzonym do wodopoju? Oroooo czyli o różnych aspektach tworzenia atmosfery sprzyjającej uczeniu

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz zrobić w Marketingu Internetowym Ten ebook jest skierowany do właścicieli małych przedsiębiorstw. Zawarliśmy w nim porady dla

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE PROJEKTEM EUROPEJSKIM + praktyczne informacje dotyczące pozyskiwania środków z funduszy unijnych

ZARZĄDZANIE PROJEKTEM EUROPEJSKIM + praktyczne informacje dotyczące pozyskiwania środków z funduszy unijnych ZARZĄDZANIE PROJEKTEM EUROPEJSKIM + praktyczne informacje dotyczące pozyskiwania środków z funduszy unijnych 2014-2020. O SZKOLENIU Szkolenie wskazuje, w jaki sposób można obniżyć finansowanie przedsięwzięć

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo