Dnia 1 września 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Bardzo serdecznie przywitaliśmy koleżanki i kolegów z pierwszych klas.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dnia 1 września 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Bardzo serdecznie przywitaliśmy koleżanki i kolegów z pierwszych klas."

Transkrypt

1 Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 Dnia 1 września 2014 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Bardzo serdecznie przywitaliśmy koleżanki i kolegów z pierwszych klas. Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015 Zgodnie z tradycją powiatu kępińskiego 1 września w wybranej szkole ponadgimnazjalnej odbywa się Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego. W tym roku miało to miejsce w ZSP Nr 2 w Kępnie. Z naszej szkoły udział w uroczystości wzięła dyrekcja oraz przedstawiciele młodzieży. Wspólne spotkanie władz powiatu i przedstawicieli wszystkich szkół ponadgimnazjalnych umożliwiło ustalenie celów dydaktyczno - wychowawczych przyjętych do realizacji w roku szkolnym 2014/2015.

2 Stypendia Starosty Dnia roku uczniowie klas Liceum i Technikum ZSP Nr 1 odebrali Stypendia Starosty Powiatu Kępińskiego za bardzo dobre wyniki w dziedzinie naukowej i sportowej. Wyróżnieni uczniowie otrzymali listy gratulacyjne oraz bony pieniężne i są to: Weronika Szalek - kl. II LOA Paulina Cierpik - kl. IILOA Dawid Pieniężny - kl. IILOC Justyna Głąb - kl. IIILOB Mateusz Wróbel - kl. IIILOA Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza Biblioteka szkolna współpracując z Samorządową Biblioteką Publiczną im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Kępnie włączyła się w trzecią edycję akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.Wspólne czytanie dla mieszkańców Kępna i regionu odbyło się dnia 6 września 2014r. o godz na Skwerze Pocztowym w Kępnie.W tym roku spotkaliśmy się podczas wspólnej lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Do wspólnego czytania zaproszono: Zofię Siubiak- wiceburmistrz Miasta i Gminy, Justynę Hołub- Rojkiewicz - dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury, Zdzisława Zakrzewskiego- Naczelnika Wydziału Promocji, Informacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy oraz Marię Łabudę dziennikarkę Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego. Z naszej szkoły fragmenty "Potopu" czytała Aleksandra Dymek nauczyciel polonista oraz uczniowie Jagoda Ruszkowska, Monika Ilska, Dawid Budziak z kl. I LOa, Katarzyna Bogajewicz, Olga Iracka z kl. III LOb, natomiast fragment "Pana Wołodyjowskiego" zaprezentował Paweł Derdak z kl. III LOb. Przy wyborze fragmentów "Trylogii" uczniom pomagały Grażyna Gatner i Maria Połomska-Wojtasik. W piękny słoneczny dzień przy szumie fontanny "Dumkę" i "Pieśń o Małym Rycerzu" zaśpiewały Katarzyna Kwaśniak z kl. III TAG i Katarzyna Zielińska z kl. III TER pod kierunkiem Katarzyny Grabickiej.

3 Nasze sukcesy w projekcie e-szkoła moja Wielkopolska II miejsce w Wielkopolsce ( na 105 projektów z liceum) w ramach oceny społecznościowej zdobył projekt: "DROGA DO COOL- TURY PONAD CHMURY" - opiekun Aleksandra Kowalek. W ramach oceny społecznościowej, jaka miała miejsce w miesiącu lipcu, grupa projektowa uzyskała jedną z najwyższych średnich ocen w głosowaniu internetowym: 4,78. Uczestnikami grupy pani Aleksandry Kowalek są uczniowie III kl LO o profilu angielsko - informatycznym: Biegański Bartosz, Góralczyk Klaudia, Jokiej Marcin, Mikołajczyk Kordian, Namysł Daria, Nikolas Kevin, Obsada Dominika, Owczarek Rafał, Rabiega Daria, Ramza Natalia, Starczan Kinga, Wróbel Mateusz. W imieniu opiekunów i uczestników wszystkich 3 projektów z naszej szkoły dziękujemy za głosy oddane w miesiącu lipcu. Rozgrywka internetowa gry edukacyjnej "Globtroter: poznaj Wielkopolskę" zakończyła się 18 sierpnia 2014 r. Rywalizacja trwała do samego końca! Z naszej szkoły do ścisłej 30-stki zakwalifikowało się 5 uczestników projektu. e-szkoła Półfinał Globtroter Dnia r. pięcioro uczniów z naszego LO Nr II w Kępnie wzięło udział w półfinale Gry Internetowej GLOBTROTER w ramach projektu e-szkoła Moja Wielkopolska. Turniej został zorganizowany przez Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej w Poznaniu. Pięcioro uczestników, którzy zakwalifikowali się do półfinału uczęszcza do klasy maturalnej III LOa. Półfinaliści tj. Marcin Jokiej, Paweł Mikisz, Kordian Mikołajczyk, Daria Namysł i Patryk Pawlak pod opieką Pani mgr Aleksandry Kowalek udali się do Poznania, gdzie przy stanowiskach komputerowych podjęli walkę o przejście do finału. Troje naszych uczniów Paweł Mikisz, Kordian Mikołajczyk i Patryk Pawlak zakwalifikowało się do finału III edycji GLOBTROTERA, która odbędzie się 24 września 2014 r. podczas Gali podsumowującej III edycję projektu na UAM w Poznaniu. Wszyscy uczestnicy półfinału otrzymali jako nagrodę zegarki treningowe wartości ok. 700 zł. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.

4 Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce W dniu 11 września 2014 roku na stadionie lekkoatletycznym w Kępnie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce. Na zmagania w konkurencjach biegowych i technicznych stanęło ponad stu dwudziestu zawodniczek i zawodników reprezentujących trzy szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu. Premiowane trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji gwarantują udział w zawodach rejonowych, które odbędą się 1 października 2014 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Otrzęsiny klas pierwszych Dnia 17 września na sali gimnastycznej odbyły sie otrzęsiny klas pierwszych. Uczestniczyły w nich dwie klasy Liceum oraz pięć klas Technikum. Przygotowaniem całej uroczystości zajęła się klasa III LOc. Pierwszoklasiści byli poddani sześciu próbom, w których sprawdzono ich zdolności artystyczne, wokalne, taneczne oraz sprawnościowe. Zwyciężyła klasa I THR a nagrodą dla nich było zwolnienie od odpowiedzi i kartkówek w wybranym przez nich dniu. II miejsce zajęła klasa I TG, a trzecie I LOb. Otrzęsiny zakończyły sie przysięgą pierwszoklasisty, która uczyniła z nich prawdziwych uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że czas, który w niej spędzą bedzie dla nich przyjemny i pełen sukcesów.

5 Akcja krew Dnia roku w ZSP Nr 1 w Kępnie odbyła się akcja honorowego poboru krwi. O godz na parkingu szkoły podstawiony został profesjonalny ambulans. Do poboru krwi mogli zgłosić sie uczniowie, którzy ukończyli 18 rok życia. Każdy poddany został wstępnym badaniom decydującym o możliwości oddawania krwi. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkoły. Do wstępnej kwalifikacji zgłosiło się 78 uczniów i 16 dawców, którzy oddają krew regularnie. VI Festiwal Produktu Lokalnego Dnia r. grupa młodzieży z Technikum Żywienia w składzie: Adameczek Paweł, Lubojańska Monika, Kałus Roksana, Jerczyńska Justyna, Mońka Bartosz z klasy IV TG oraz Kaczmarek Agnieszka, Sobczak Sylwia, Ospałek Wojciech, Uszycka Patrycja i Kubiaczyk Agata z klasy II TG wzięłli udział w VI Festiwalu Produktu Lokalnego organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Wrota Wielkopolski" w Ustroniu. Wzorem lat ubiegłym przygotowaliśmy na konkurs tradycyjne potrawy naszego regionu sporządzone według dawnych receptur. Dzięki temu staramy się uczestniczyć w zachowaniu miejscowych specjałów, aby nie odeszły w zapomnienie wyparte przez "wygodną" przemysłową żywność. Mimo dużej konkurencji młodzież nasza zdobyła nagrodę za najlepiej udekorowany stół oraz II miejsce za przygotowany pasztet ze śliwkami. Ponadto uczniowie nasi prowadzili cieszącą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników festiwalu, akademię gotowania. Dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami przygotowując staropolski żurek, wątróbkę duszoną w winie oraz flambirowane gruszki w sosie malinowym. Nie mniejszą atrakcją był pokaz składania serwetek. Dziękujemy młodzieży za bardzo duże zaangażowanie i wzorowe zachowanie.

6 Finał Globtrotera Dnia 24 września 2014r. odbyła się gala finałowa kończąca III edycję projektu "e-szkoła- moja Wielkopolska". W jej ramach rozegrano finał interaktywnej gry edukacyjnej "Globtroter: poznaj Wielkopolskę". Do finału zakwalifikowało się 10 uczestników (spośród 2000 uczniów) w tym 3 z LO Nr II w Kępnie. Pytania dotyczyły zagadnień z dziedziny matematyczno-przyrodniczej. Uczniowie LO Nr II uzyskali imponujące wyniki: II miejsce - Kordian Mikołajczyk z grupy projektowejp. Aleksandry Kowalek IV miejsce - Paweł Mikisz z grupy projektowej p. Andrzeja Jarosa IX miejsce - Patryk Pawlak z grupy projektowej p. Andrzeja Jarosa Na uwagę zasługują również wartościowe nagrody: SMARTFON oraz aparaty fotograficzne. Marsz integracyjny Nordic Walking 25 września uczniowie naszej szkoły wraz z wicedyrektor Bogumiłą Drobiną i nauczycielkami wychowania fizycznego wzięli udział w zorganizowanym przez Kępińskie Stowarzyszenie "Amazonki" Marszu integracyjnym Nordic Walking. Ci, którzy już wcześniej uprawiali ten rodzaj aktywności fizycznej mieli okazję sprawdzić poprawność wykonywanych ćwiczeń, zaś nowicjusze, pod okiem instruktora, wdrażali się do chodzenia. Przed wyruszeniem w trasę Pani Sylwia Bednarz przeprowadziła rozgrzewkę w formie zumby. Zwieńczeniem marszu było wspólne grillowanie. Udział uczniów naszej szkoły w tej imprezie miał różnoraki charakter. Uczniowie Technikum w zawodzie technik organizacji reklamy zaprojektowali plakat promujący marsz, technicy żywienia pomagali przy przygotowaniu potraw z grilla, a sześć dziewcząt, w charakterze wolontariuszek, oferowało po drodze pomoc osobom starszym. Wspólny marsz dostarczył wszystkim dużo satysfakcji i utwierdził w przekonaniu, że aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

7 Festiwal dawnych komputerów i gier 27 września 2014 roku uczniowie II klasy Technikum Informatycznego z opiekunem p. Iwoną Idzikowską uczestniczyli w "Festiwalu dawnych komputerów i gier". To unikatowe wydarzenie zorganizowane było przez fundację Promocji Retroinformatyki "Dawne Komputery i Gry" z Wrocławia. Impreza stanowiła doskonałe połączenie edukacji i zabawy. Atutem Festiwalu była możliwość testowania różnego sprzętu komputerowego i gier. Pisanie, to tworzenie świata takim, jakim chcemy go widzieć 30 września br. uczniowie klasy II LOB uczestniczyli w spotkaniu z Magdaleną Kordel, autorką wielu współczesnych powieści dla młodzieży. Młoda pisarka przyjechała do Kępna na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Publicznej, z którą to placówką nasza szkoła ściśle współpracuje od lat. Magdalena Kordel prywatnie jest mamą dwójki dzieci i wielbicielką podróży, zakochaną w Dolnym Śląsku. Wizyta w naszym mieście odbyła się w ramach promocji najnowszej książki z serii "Malownicze" zatytułowanej "Wymarzony czas". Powieść jest wzruszającą i pełną humoru opowieścią o spełnianiu marzeń, a przede wszystkim o miłości, która zmienia życie i nadaje mu sens. Autorka prowadzi też blog internetowy "Za górami, za lasami..", który stanowi nie tylko formę komunikacji z czytelnikami, ale również promuje twórczość pisarzy amatorów. Dzięki tej działalności powstała ciekawa inicjatywa wydawania książek z opowiadaniami napisanymi przez samych czytelników. W imieniu organizatorów młodzież na spotkanie zapraszała Grażyna Gatner, natomiast w promocji wraz z uczniami uczestniczyły panie: Krystyna Skiba i Ewa Kijak - Dacko. Spotkanie zorganizowano dla uczniów klasy z rozszerzonym wymiarem godzin z języka polskiego.

8 "Dziady" 1 października br. uczniowie naszej szkoły obejrzeli w Teatrze Polskim we Wrocławiu trzy części "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. Prapremierę tego arcydramatu zrealizował w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie Stanisław Wyspiański. Od tamtej pory na różnych scenach w Polsce przygotowano ponad 100 inscenizacji dzieła Mickiewicza. Obecny spektakl jest o tyle nowością na rynku teatralnym, że dramat wystawiony został we współczesnych realiach przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich monologów i dialogów w pierwotnej wersji. Projekt wystawiania "Dziadów" we wrocławskim teatrze został podzielony na trzy odsłony: 15 lutego 2014 odbyła się premiera części I, II, IV i Upiora, w 2015 roku widzowie zobaczą część III, a w 2016 po raz pierwszy w historii polskiego teatru będzie można zobaczyć całość dramatu Mickiewicza na scenie. W 2016 roku odbędzie się więc właściwa prapremiera Dziadów. Nasza młodzież uczestniczyła w pierwszym etapie projektu. Uczniowie podziwiali grę Bartosza Porczyka, który otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą męską kreację aktorską sezonu właśnie za role Gustawa i Myśliwego w Dziadach Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. Przed nami jeszcze III część "Dziadów" oraz spektakl prezentujący dramat w całości. Organizatorzy (Grażyna Gatner i Violetta Piasecka) już dziś zapraszają do udziału w tym nietypowym widowisku. Dziękują też młodzieży za wzorową postawę, rodzicom za wsparcie i nauczycielom za życzliwość podczas organizacji wyjazdu. Wycieczka klasy II TI do Karpacza W dniach r. wybraliśmy się wraz z kilkoma przyjaciółmi spoza klasy na wycieczkę do Karpacza. Pierwszego dnia zwiedziliśmy podziemne miasto Osówka. Każdego z uczestników pochłonęła tajemnicza historia pozostałości Kompleksu Riese, którą wysłuchaliśmy od oprowadzającego nas przewodnika. W dalszej drodze mieliśmy okazję wspiąć się czarnym szlakiem na szczyt góry, na której położony jest zamek Chojnik. Wybrany przez nas szlak, dla niektórych był niemałym wyzwaniem. Z murów zamku podziwialiśmy cudowne widoki. W drugim dniu dotarliśmy w pierwszej kolejności pod największy wodospad po tej stronie Karkonoszy - Kamieńczyk, następnie na Halę Szrenicką, by ostatecznie wspiąć się na dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach - Śnieżne Kotły. W drodze powrotnej, nie mogliśmy sobie odmówić obejrzenia majestatycznego wodospadu Szklarka. Wycieczka była udana i na pewno długo pozostanie w pamięci każdego z nas.

9 Dzień Edukacji Narodowej Dnia r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowana uroczystość stała się okazją do wyrażenia uznania dla trudu pracy pedagogicznej oraz wdzieczności za przekazaną wiedzę. Z okzaji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele uzyskali nagrody: I Nagrody Starosty Powiatu Kępińskiego, II Nagrody Dyrektora Szkoły dla nauczycieli. Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali również pracownicy administracji i obsługi. Muzeum Architektury we Wrocławiu W środę 15 października, odbyła się wycieczka klasy I LO B do Muzeum Architektury we Wrocławiu, a także do kina na film pt.: "Bogowie". Celem wizyty w muzeum było poznanie dzieł sławnych malarzy: Picassa, Daliego i Goyi. Motywem przewodnim wystawy była postać byka - zwierzęcia symbolizującego siłę i odwagę oraz związana z nim tauromachia, która przez stulecia inspirowała hiszpańskich mistrzów. Pablo Picasso przyjechał do Polski w 1948 r. i wziął udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu, a także odwiedził Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu swoją kolekcję ceramiki, rysunków i barwnych druków. Salvador Dali jako czternastolatek mógł się pochwalić swymi pierwszymi wystawami. Malarz dostał się także do prestiżowej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Francisco Goya w 1786 r. został oficjalnie mianowany malarzem królewskim. W 1789 r. uzyskał tytuł malarza nadwornego nowej pary królewskiej: Karola IV i Marii Ludwiki Permeńskiej. Wystawa - mimo iż w stylu awangardowym - godna jest polecenia. Warty polecenia jest też film pt.: "Bogowie". Został oparty na faktach z życia profesora Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił serce choremu pacjentowi. Doktor ten przeprowadził w późniejszym czasie 400 takich operacji. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role, a profesora Zbigniewa Religię zagrał wybitny aktor Tomasz Kot. Film ten na długo pozostanie w pamięciach uczniów. Młodzieży w wyjeździe do Wrocławia towarzyszyły: wychowawczyni Violetta Piasecka oraz Grażyna Gatner.

10 Uroczystość odznaczenia nauczycieli Krzyżami Zasługi Dnia r. - w auli Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się uroczystość odznaczenia Krzyżami Zasługi osiemdziesięciu wielkopolskich nauczycieli i pracowników oświaty. Wyróżnionym nauczycielem z naszej szkoły była Anna Brzykowska - nauczyciel przedmiotów zawodowych, która otrzymała brązowy krzyż zasługi. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej odznaczenia wręczyli: Piotr Florek - Wojewoda Wielkopolski oraz Elżbieta Walkowiak - Wielkopolski Kurator Oświaty. W swoich wystąpieniach Pani Kurator oraz Wojewoda Wielopolski złożyli wszystkim odznaczonym gratulacje i podziękowania za wzorową i ofiarną pracę na rzecz polskiej oświaty. Połowinki Liceum Ogólnokształcącego Dnia 24 października w restauracji "Moto-bar" w Piaskach odbyły się Połowinki klas II Liceum Ogólnokształcącego. Uroczystość rozpoczęła krótka część artystyczna, po której dyrektor Zygmunt Nowacki oficjalnie otworzył tegoroczny bal połowinkowy. Uczniowie bawili się doskonale przy muzyce Dj Miłosza Mrugały. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miło spędzony czas.

11 Praktyki zagraniczne uczennicy Technikum Uczennica klasy IV Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie w zawodzie technik architektury krajobrazu Patrycja Kowalska wzięła udział w programie zagranicznych praktyk zawodowych, odbywających się w ramach projektu Staż zawodowy w gospodarstwach rolnych Dolnej Saksonii, którego beneficjentem jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu. Projekt, w którym uczestniczyła uczennica z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie został dofinansowany z programu Leonardo da Vinci Uczenie się przez całe życie realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie projekt nr Pl1-LEO Uczennica w ciągu trzech miesięcy w terminie od do r. miała okazję doskonalić swoje umiejętności z rożnych dziedzin rolniczych, pracując w nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Uczennica powróciła z praktyk z nowym bagażem doświadczeń, miała okazję poznać wielu młodych ludzi z rożnych krajów Europy. Najbardziej jednak ceni sobie zdobycie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim w kontaktach z rodzimymi użytkownikami tego języka. Kolejny sukces LO Nr II Konkurs "e-szkoła jest fajna" został rozstrzygnięty brali w nim udział uczniowie wszystkich grup projektowych. Uczeń Maciej Mazurkiewicz z grupy projektowej II edycji pod opieką Pana Grzegorza Mikołowskiego wygrał konkurs na najlepszą fotografię, która przedstawiała pracę uczniów przy projekcie oraz dobrą zabawę w sposób oryginalny, kreatywny i ciekawy. Uczeń Maciej odebrał nagrodę z rąk opiekuna w postaci zestawu konsoli PS3.

12 Wizyta monitorująca W dniach od 9 do 12 października 2014 odbyła się wizyta monitorująca zawodowego stażu zagranicznego odbywającego się w Niemczech w Nienburgu w ramach projektu pt.,,praktyki zagraniczne drogą do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego realizowanego w ramach projektu systemowego pt: Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w którym uczestniczą uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie uczący się w zawodach technik architektury krajobrazu i technik żywienia i usług gastronomicznych. W wizycie uczestniczyli: wicedyrektorzy szkoły ZSP Nr 1 w Kępnie Bogumiła Drobina i Janusz Pruchnicki, koordynator projektu - kierownik szkolenia praktycznego Agnieszka Krysiak oraz germanistki Joanna Brajer i Henryka Janecka-Dolata, a także przedstawiciel organizacji przyjmującej.wizyta monitorująca rozpoczęła się od spotkania z praktykantami w czterech zakładach pracy: Fa.Röttger Zaunbau, Garten&Ambiente, Hotel Weserschlöβchen, Dienstgebäude Bildungs-Basis i Fa.Frerk Schwier. Podczas tych spotkań zwiedziliśmy zakłady, rozmawialiśmy z praktykantami i ich niemieckimi opiekunami. Opiekunowie przedstawiali pochlebne opinie na temat zaangażowania uczniów, ich punktualności, pracowitości i umiejętności zawodowych. Miło było też usłyszeć, że praktykanci bardzo dobrze czuli się w zakładach pracy, byli traktowani tak jak pozostali pracownicy i mogli rozwijać umiejętności zawodowe. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielem i koordynatorem organizacji przyjmującej oraz z wicedyrektorem szkoły, którzy zaprezentowali obiekt szkoły, pokazali miejsca zajęć praktycznej nauki zawodu, wyjaśnili również jakie podejmowane są działania, aby podnieść kwalifikacje zawodowe młodzieży uczącej się w szkole Zespole Szkół Kształcących Zawodowo powiatu Nienburg/Weser oraz zaprezentowali dotychczasowy dorobek z zakresu realizacji projektów unijnych. Spotkania z przedstawicielami niemieckiej szkoły były okazją do wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie organizacji teoretycznego i praktycznego kształcenia zawodowego. Dyskusje toczyły się też wokół tematów takich jak: motywacja do nauki, formy spędzania wolnego czasu przez młodzież oraz tradycje szkoły. Podczas pobytu w Nienburgu delegacja kilkakrotnie spotykała się z praktykantami. Omawiano przebieg zajęć, wrażenia wynikające kontaktów z rówieśnikami niemieckimi oraz problemy wynikające z rozłąki z najbliższymi. Na zakończenie wizyty monitorującej nauczyciele spotkali się z młodzieżą, gratulowali im dobrego zachowania i pracowitości, życzyli wielu wrażeń i zdobywania kolejnych poziomów wiedzy i umiejętności zawodowych.

13 Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców 31 października na sali gimnastycznej LO Nr I w Kępnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W rozgrywkach wzięły udział następujące drużyny: LO Nr I, ZSP Nr 1 oraz ZSP Nr 2. Każda drużyna składała się z 3 zawodników plus jednego zawodnika rezerwowego. Zawody zostały rozegrane systemem każdy z każdym do 4 wygranych meczów według określonego klucza: A-X, B-Y,C-Z, gra podwójna, A-X, C-Y, B-Z. Mecze między poszczególnymi zawodnikami rozegrane zostały do 3 wygranych setów. Po wielogodzinnych zmaganiach mistrzem powiatu w drużynowym tenisie stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców została drużyna ZSP Nr 1, 2 miejsce zajął zespół gospodarzy. LO Nr I, na najniższym podium uplasował się zespół z ZSP NR 2 w Kępnie. Dyplomy i medale ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kępnie wręczył Wicestarosta Powiatu kępińskiego Ryszard Dachowski oraz Pani Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie Danuta Stefańska. Mistrzom Powiatu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na finałach rejonu kaliskiego, które odbędą się 18 listopada bieżącego roku w Ostrzeszowie. Wykład w bibliotece w Kępnie Dnia r. uczestniczyliśmy w wykładzie otwartym pt. Makatka inspirowana sztuką w sztuce ludowej na przełomie XIXw i XXw na terenie Wielkopolski i Śląska Wykład odbył się w Samorządowej Publicznej Bibliotece w Kępnie. Prelekcja prowadzona była przez panią mgr Magdalenę Markowską, absolwentkę Wydziału Historię Sztuki. Tematyka wykładu była bardzo interesująca. Poznaliśmy tradycyjne wzory makatek z naszych terenów, techniki ich przygotowania oraz pochodzenie. Wykład poparty był prezentacją.

14 Edukacyjna wycieczka do Wrocławia 6 listopada 2014 r. uczniowie z klasy ILOA oraz z humanistycznej grupy klasy II LOB wyjechali na edukacyjną wycieczkę do Wrocławia. Tę jednodniową wyprawę zorganizowały: wychowawczyni klasy ILOA - Grażyna Gatner oraz nauczyciel historii i wos klasy II LOB - Beata Wylęga-Grygierzec. Najpierw młodzież wzięła udział w seansie filmowym. Uczniowie do wyboru mieli dwie ekranizacje: polski film wojenny Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy oraz prawdziwą historię prof. Religi - wizjonera, buntownika i lekarza, który przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. W filmie zatytułowanym Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego rewelacyjnie głównego bohatera odtworzył Tomasz Kot. Następnie młodzież udała się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez historyków sztuki. Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w zajęciach na temat sztuki średniowiecznej, grupa humanistyczna utrwalała techniki analizy dzieła malarskiego. Połowinki Technikum Dnia 7 listopada w restauracji "Zajazd Wielkopolski" w Siemianicach odbyły się Połowinki klas III Technikum. Uroczystość rozpoczęła krótka część artystyczna, po której wicedyrektor Janusz Pruchnicki oficjalnie otworzył tegoroczny bal połowinkowy. Uczniowie bawili się doskonale przy muzyce Dj Arka Skiby. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za miło spędzony czas.

15 Narodowe Święto Niepodległości W piątek, tj miała miejsce uroczysta akademia związana z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Było to również szczególne wydarzenie dla uczniów klas pierwszych, którzy złożyli w obecności Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz koleżanek i kolegów uroczyste ślubowanie. Poprzedziło je słowo wstępne Pani Wicedyrektor mgr Bogumiły Drobiny, nawiązujące do chlubnej tradycji szkoły wprowadzania nowych uczniów do grona braci szkolnej. Natomiast niezwykle podniosłą i patriotyczną część artystyczną poprzedziły słowa Pani Kurator Oświaty, odczytane przez uczennicę szkoły. W podniosłej atmosferze młodzież miała okazję przypomnieć sobie nie tylko te najpiękniejsze chwile z historii Polski, ale też te bolesne i skłaniające do głębokich refleksji. Program słowno muzyczny w połączeniu z prezentacją multimedialną wzbudził zainteresowanie uczestników uroczystości, którą przygotowali nauczyciele: mgr Urszula Tyra, mgr Ewelina Malinowska, mgr Radosław Słowiński, mgr Aleksandra Dymek. Finał Rejonu Kaliskiego w piłce ręcznej dziewcząt I Miejsce - ZSP Nr 1 Kępno II Miejsce - LO Nr I Kępno III Miejsce - ZSP Koźmin Wlkp. Najlepsza bramkarka: Nikola Gabryś ZSP Nr 1 Kępno Najlepsza zawodniczka Dominika Stasiak ZSP Koźmin Wlkp. Najskuteczniejsza zawodniczka Magdalena Wojtasik ZSP Nr 1 Kępno Drużyna ZSP Nr 1 w Kępnie uzyskała awans do finałów wojewódzkich, które odbędą się w grudniu.

16 Wycieczka klasy do Radia Sud Dnia 27 października b.r. wybraliśmy się wraz z paniami Eweliną Malinowską i Małgorzatą Lisiecką do siedziby kępińskiego Radia Sud. Celem tej wizyty było poznanie pracy dziennikarzy oraz obejrzenie rozgłośni radiowej, którą znamy jako medium reklamy. Po naszej lokalnej rozgłośni oprowadził nas Pan Ireneusz Czechlowski, który zaprezentował nam jej funkcjonowanie. Poznaliśmy od środka pracę w radiu, zobaczyliśmy w jaki sposób montuje się filmy, serwisy zawierające najważniejsze informacje z regionu zamieszczane na stronie internetowej, oraz zagadnienia dotyczące tego co interesowało nas najbardziej czyli reklamy radiowej, którą aktualnie poznajemy na lekcjach. Na żywo mogliśmy zobaczyć jak wygląda studio tutejszego radia. Oprowadził nas po nim pan Łukasz Śmiatacz, który pokazał nam m.in. pomieszczenie, gdzie przeprowadza się wywiady z zaproszonymi gośćmi. Na koniec skierowaliśmy się do centrum reklamy Radia Sud, gdzie pani Aldona Nowakowska opowiedziała nam o reklamie radiowej oraz uchyliła rąbka tajemnicy co do cennika reklamy lokalnej rozgłośni, dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji dotyczących kampanii reklamowych. Wycieczka pozwoliła nam spojrzeć praktycznie na pracę w radiu oraz dowiedzieć się w jaki sposób planuje się i przeprowadza radiową kampanię reklamową. Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia i obejrzenia radia, a przede wszystkim poszerzenia naszych wiadomości od strony praktycznej. XII Międzywojewódzki Turniej Siatkówki Dnia 21 listopada b.r odbył się XII Międzywojewódzki Turniej Piłki Siatkowej o puchar Prezesa MUKS Czarni. W ramach turnieju odbyły się mecze między drużynami z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego i łódzkiego. Rozgrywki prowadzone były na dwóch salach gimnastycznych ZSP Nr 1 w Kępnie Klasyfikacja turnieju: I Miejsce - ZSR Namysłów II Miejsce - ZS Milicz III Miejsce - MUKS "Czarni" Kępno IV Miejsce - ZSP Nr 2 Kępno Najlepsi zawodnicy turnieju z poszczególnych drużyn: ZSP Nr 2 Kępno - Dawid Wawrzynek MUKS Czarni - Sebastian Banaś LO Nr I Kępno - Przemysław Urbański ZS Milicz - Bartosz Żołdak ZSR Namysłów - Bartosz Bieniawski MUKS Czarni - Adam Wika LO Wieruszów - Szymon Cierkosz

17 I Nocny Maraton Edukacyjny W nocy z 21/22 listopada br. klasa I LOA wrazz wychowawczynią Grażyną Gatner oraz nauczycielami Beatą Grygierzec- Wylęgą i Marcinem Wiśniewskim zorganizowała maraton edukacyjny pt.: Pachnideł moc w szaloną noc. Na nocne spotkanie przybyli też inni nauczyciele naszej szkoły, którzy w ten sposób odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. Głównym celem maratonu stała się integracja klasy pierwszej, która - według założeń miała być przeprowadzona w nietypowy sposób. Impreza służyła też pogłębieniu wiedzy z zakresu wielu płaszczyzn życia człowieka. O godz rozpoczął się wykład Perfumy, czyli magiczna chemia zapachów Marcina Wiśniewskiego, nauczyciela chemii. Uczniowie poznali historię rozwoju przemysłu perfumeryjnego, podstawowe surowce stosowane do wyrobu perfum pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Ponadto omówiono metody wykorzystywane przy otrzymywaniu substancji zapachowych z materiału roślinnego i zwierzęcego, m.in. destylację, ekstrakcję, macerację, enfleurage oraz wytłaczanie. Młodzież poznała również kompozycję perfum (nuty głowy, serca i bazy oraz towarzyszące im nuty łączące. Wykład zwracał też uwagę na nowatorskie tendencje łamiące dotychczasową piramidę zapachową. Na lekcji padło też dużo ciekawostek, np. przedstawiono najdroższe składniki perfum. Wiedza ta wykorzystana została późną nocą do dyskusji na temat filmu Pachnidło Historia mordercy w reżyserii Toma Tykwera. Uczestnicy maratonu mogli też wykorzystać próbki olejku eterycznego oraz substancji pochodzenia syntetycznego. Organizatorzy na spotkanie zaprosili też kosmetyczkę panią Elżbietę Kałużną, która mówiła o zasadach higieny, potrzebie dbania o swoje ciało poprzez właściwą dietę i regularne czynności pielęgnacyjne. Ponadto zaprezentowała jak należy prawidłowo wykonać makijaż. Ostatnim edukacyjnym punktem było spotkanie z przedstawicielem kępińskiej Policji - sierż. Anną Lubojańską, która mówiła o przyczynach powstawania, środkach zapobiegania i zwalczaniu demoralizacji oraz przestępczości nieletnich. Kompetentnie wyjaśniała nurtujące uczniów problemy, odpowiadając na każde postawione pytanie. Młodzież zainteresowana była też problematyką przestępczości w regionie. W przerwach uczniowie odpoczywali, konsumowali przygotowany przez siebie posiłek. Spotkanie finansowo wsparła też Rada Rodziców. O 6.00 zakończono maraton z postanowieniem kontynuowania nowej tradycji szkoły.

18 Góra grosza Od dnia 24 października do 5 grudnia b.r w naszej szkole rozpoczęła się akcja "Góra grosza", pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Poprzez wrzucanie monet od jednego grosza do pięciu złotych. Wspieramy domy dziecka, rodziny zastępcze oraz pomagamy w usamodzielnieniu się młodzieży po ukończeniu 18 roku życia. Akcja ma charakter konkursowy z atrakcyjnymi nagrodami dla szkół, które zbiorą najwięcej groszy. W naszej świetlicy szkolnej znajduje się specjalna skrzynka na grosze, przygotowana przez Pana Mariana Stencla. Próbna Matura z Operonem W dniach uczniowie klas maturalnych i technikum przystąpili do Próbnej Matury z Operonem. W ramach próby przyszli maturzyści rozwiążą arkusze egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Prace uczniów zostaną sprawdzone przez nauczycieli uczących, co pozwoli zweryfikować błędy i udoskonalić umiejętności zdających tak by matura w maju nie sprawiła nikomu żadnych problemów. Do matury przystąpiło 95 uczniów z LO i 110 uczniów z technikum.

19 Stypendium Prezesa Rady Ministrów Dnia 24 listopada 2014 roku w Szkole Baletowej w Poznaniu odbyło się wręczenie Stypendium Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół z województwa wielkopolskiego. Gospodarzami uroczystości byli Piotr Florek Wojewoda Wielkopolski i Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty. Uroczystość uświetnił występ baletowy. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Maja Jany z klasy IILOa oraz Daria Kokot z III TER. Znakomitych wyników pogratulowali najlepszym wielkopolskim uczniom Wojewoda Wielkopolski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. Obok gratulacji dla Stypendystów znalazły się również podziękowania dla nauczycieli, wychowawców oraz rodziców, którzy są współtwórcami sukcesów młodych ludzi. Opiekunem Darii i Mai podczas wyjazdu była pani Joanna Wawrzyniak. Wycieczka na zaporę i elektrownię wodną Klasy IV TGO oraz II TO brały udział w wycieczce na zaporę i elektrownię wodną do Otmuchowa oraz do kopalni złota Złoty Stok. Celem tej wycieczki było poznanie procesu powstania i eksploatacji zapory ziemnej i elektrowni wodnej, oraz zwiedzanie kopalni złota. Pierwszym etapem była zapora i elektrownia wodna w Otmuchowie. Zbiornik wodny na którym zlokalizowano obiekty powstał na potrzeby produkcji energii elektrycznej. Uczniowie poznali wiele ciekawostek technicznych m.in. imponującą zaporę, kanały wylotowe, turbiny, mechanizmy sterowania, siłownie energetyczne. Elektrownia ta odbiega od innych elektrowni w Polsce, bowiem jej budynek jest posadowiony na odwodnionej skarpie. W pobliżu jeziora znajdują się unikalne na skalę kraju siedliska czapli siwej a wody jeziora są bogate w ryby (głównie sandacze). Drugim etapem było zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku.W czasie spaceru podziemną trasą turystyczną widzieliśmy m.in. sztolnie Gertruda, chodnik śmierci, spotkanie z Gnomem oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w sztolni Czarnej. Dodatkowymi atrakcjami były: przejazd kolejką wąskotorową i spływ łodzią w zalanej części sztolni Gertruda. Wycieczka ta na długo pozostanie w pamięci jej uczestników. Opiekunami młodzieży podczas wyjazdu byli Anna Paluszek i Sławomir Nawrot.

20 Pokaz sprzętu gastronomicznego Uczniowie klas I, III, IV Technikum Gastronomicznego brali udział w prezentacji urządzenia wielofunkcyjnego Termomix. Prezentacja odbyła się w pracowni gastronomicznej pod opieką nauczycieli: pani Beaty Ludwikowskiej, Anny Brzykowskiej i Anety Szczęsnej. Prezentacji dokonały przedstawicielki firmy Termomix. Unowocześniony Termomix miał swoją premierę we wrześniu. Cieszy nas więc, że nasi uczniowie mogli poznać sprzęt gastronomiczny nowej generacji. Termomix to "gotowanie za dotknięciem palca". Uczniowie przekonali się o zaletach urządzenia, jego wielofunkcyjności i możliwościach. Każdy z uczniów odbył swoją "podróż kulinarną" gotując po jednej potrawie. Na stole znalazły się min. świeże bułeczki, serki, soki, surówki, zupy, sorbet truskawkowy, świeżo prażona kawa, czekolada na gorąco, danie obiadowe. Urządzenie umożliwia przygotowanie posiłków z zachowaniem pełnej wartości odżywczej, a więc szybko i zdrowo, a co najważniejsze smacznie. Młodzież była zachwycona i wszystkim smakowało. Praca z Termomixem to przyjemność, co widać na dołączonych zdjęciach, z udziałem uczniów naszego technikum gastronomicznego. Próbny egzamin zawodowy W dniu 28 listopada 2014 r. odbył się próbny egzamin zawodowy dla uczniów III klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych według klasyfikacji T.6. sporządzanie potraw i napojów. Próbny egzamin praktyczny odbył się w pracowni gastronomicznej i polegał na przygotowaniu potraw zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi. Egzamin przebiegał pod okiem nauczycielek, pani Anny Brzykowskiej, Anety Szczęsnej i Beaty Ludwikowskiej. Celem egzaminu było korygowanie błędów, udoskonalenie umiejętności praktycznych oraz wczucie się w atmosferę egzaminu.

Studniówka 2013. Poloneza czas zacząć

Studniówka 2013. Poloneza czas zacząć Poloneza czas zacząć Studniówka 2013 Foto: od lewej Elżbieta Wiatrowska, Patryk Maciejewski, Milena Szczerbiak i Włodzimierz Kuc, dyrektor Mechanika Foto: foto-s Aktualności samorządowe Z głębokim żalem

Bardziej szczegółowo

GAZETA POWIATOWA EGZEMPLARZ BEZPŁATNY ISSN 1641-1935 NR

GAZETA POWIATOWA EGZEMPLARZ BEZPŁATNY ISSN 1641-1935 NR Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Lubliniec, Pawonków, Woźniki GAZETA POWIATOWA EGZEMPLARZ BEZPŁATNY ISSN 1641-1935 NR 9/2009 (69) Pogotowie ma nową karetkę s. 3 Zespół karetki ze starostą

Bardziej szczegółowo

Jestem mieszkańcem tej gminy

Jestem mieszkańcem tej gminy Ślubowanie Numer 133 Grudzień 2014 ISSN 1233-6378 www.gazeta.rydzyna.pl Cena 1,50 zł Wszystkim Mieszkańcom Gminy szczęśliwych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego nadziei Nowego

Bardziej szczegółowo

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości Rok XIX Nr 11 (248) Listopad 2008 Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2008 r. na swarzędzkim Rynku odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawiciele władz Swarzędza,

Bardziej szczegółowo

Trzy lata udanego inwestowania

Trzy lata udanego inwestowania MIESIĘCZNIK GMINY I Nr 60 ISSN 2083-0890 LISTOPAD 2013 r. Trzy lata udanego inwestowania Strony 2 i 3 Przysucha uczciła 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości StronY 6 i 7 MIESIĘCZNIK 2 INFORMATOR

Bardziej szczegółowo

Bilansik - wydanie specjalne

Bilansik - wydanie specjalne Rzeszów, 13-15 października 2011 Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Hoffmanowej 13, 35-016 Rzeszów tel. 017 748 3000, zse@interia.pl, http://www.ekonomik.rzeszow.pl 95 lat Ekonomika Bilansik - wydanie specjalne

Bardziej szczegółowo

Czy trudno zostać myśliwym?

Czy trudno zostać myśliwym? PANORAMA ŻÓŁKIEWSKA Z ŻYCIA GMINY (luty) Nr 1(10)/2012 3 Czy trudno zostać myśliwym? Rozmowa z panem Ryszardem Borowcem, myśliwym Koła Łowieckiego Nr 17 Jeleń Żółkiewka. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej

Bardziej szczegółowo

Starosty Wieruszowskiego str. 14

Starosty Wieruszowskiego str. 14 Rok IX Nr 50 (446) 12.12.2007r. ISSN 1508-2229 INDEX 321389 www.powiatowy.pl 2,00 zł (VAT 0%) Bezczelne 12 grudnia 2007 kłamstwa Starosty Wieruszowskiego str. 14 str. 7 Konferencja prasowa str. 2 Wigilia

Bardziej szczegółowo

3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych

3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych DWUMIESIĘCZNIK Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu ISSN 1641-5825 3 (31) W numerze Promocja placówek oświatowych We wrześniu 2004 roku Wielkopolski Kurator Oświaty wprowadził w życie decyzję o

Bardziej szczegółowo

JUBILEUSZ 50 LAT POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

JUBILEUSZ 50 LAT POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO + nnnnnnnnnnnnnnnnnn N r 2 ( 3 7 ) 2 0 1 4 ( k w i e c i e ń, m a j, c z e r w i e c ) k w a r t a l n i k BIULETYN INFORMACYJNY GOKiCz, RADY I URZĘDU GMINY W SKOŁYSZYNIE Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły

Bardziej szczegółowo

Informator Urzędu Miejskiego w Blachowni Nr 3 (79) kwiecień 2011 ISSN 1730-9190. Zaproszenie na otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej

Informator Urzędu Miejskiego w Blachowni Nr 3 (79) kwiecień 2011 ISSN 1730-9190. Zaproszenie na otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej WIADOMOŚCI Z RATUSZA Informator Urzędu Miejskiego w Blachowni Nr 3 (79) kwiecień 2011 ISSN 1730-9190 Zaproszenie na otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej Burmistrz i Rada Miejska w Blachowni mają zaszczyt

Bardziej szczegółowo

Gródkowskiej i Zwycięstwa w Psarach oraz przy ul. Belnej w Strzyżowicach, który obecnie znajduje się w ocenie. Red

Gródkowskiej i Zwycięstwa w Psarach oraz przy ul. Belnej w Strzyżowicach, który obecnie znajduje się w ocenie. Red Gazeta samorządowa Egzemplarz bezpłatny KWIECIEŃ 2014 NR 04/108 ISSN 1732-985X Ruszyła wymiana sieci wodociągowej w Psarach Pod koniec kwietnia ruszyły prace związane z wymianą sieci wodociągowej w Psarach.

Bardziej szczegółowo

ISSN 1426-5389. Foto: Marcin Loński www.marfot.com.pl

ISSN 1426-5389. Foto: Marcin Loński www.marfot.com.pl ISSN 1426-5389 Foto: Marcin Loński www.marfot.com.pl W miesiącu czerwcu miały miejsce dwie Sesje Rady Miejskiej. Pierwsza Sesja, uroczysta, odbyła się w dniu 19 czerwca i na niej w uroczystej oprawie został

Bardziej szczegółowo

SAMODZIELNOŚĆ BRZEZIE-DĄBROWA-GRODKOWICE-GRUSZKI-KŁAJ-ŁĘŻKOWICE-ŁYSOKANIE-SZARÓW-TARGOWISKO

SAMODZIELNOŚĆ BRZEZIE-DĄBROWA-GRODKOWICE-GRUSZKI-KŁAJ-ŁĘŻKOWICE-ŁYSOKANIE-SZARÓW-TARGOWISKO ISSN 1426-4617 Egzemplarz bezpłatny MIESIĘCZNIK INFORMACYJNO-OGŁOSZENIOWY GMINY KŁAJ C Z E R W I E C 2012 SAMODZIELNOŚĆ BRZEZIE-DĄBROWA-GRODKOWICE-GRUSZKI-KŁAJ-ŁĘŻKOWICE-ŁYSOKANIE-SZARÓW-TARGOWISKO Aktywnie

Bardziej szczegółowo

terenowy Rodzinny TUROSZOWSKIE BEZDROŻA Szczegóły na stronie 13 W numerze II Turystyczny Czuję się zobowiązany X Europejski Odpust Kopaczów Oldrichov

terenowy Rodzinny TUROSZOWSKIE BEZDROŻA Szczegóły na stronie 13 W numerze II Turystyczny Czuję się zobowiązany X Europejski Odpust Kopaczów Oldrichov Nr 8 (29) wrzesień 2011 BEZPŁATNY Bogatynia BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA I GMINY BOGATYNIA BIAŁOPOLE BRATKÓW DZIAŁOSZYN JASNA GÓRA KRZEWINA KOPACZÓW LUTOGNIEWICE OPOLNO ZDRÓJ PORAJÓW POSADA SIENIAWKA WYSZKÓW-WOLANÓW

Bardziej szczegółowo

Nr 06 / 146 / 2012. Nowe Programy. Zaangażowani i aktywni młodzi wolontariusze z kieleckich szkół ZDZ

Nr 06 / 146 / 2012. Nowe Programy. Zaangażowani i aktywni młodzi wolontariusze z kieleckich szkół ZDZ Nr 06 / 146 / 2012 Nowe Programy Zarząd Główny Związku ZDZ przekazał Zakładom Doskonalenia Zawodowego w sierpniu br. płytę CD nr 66 z programami: D-148 Przewoźnik wykonujący transport drogowy osób wyd.

Bardziej szczegółowo

Most Wolności. Miesięcznik Powiatu Wołowskiego. Zdjęcie na moście. Wysokie kompetencje językowe w Społecznej. Powiatowy

Most Wolności. Miesięcznik Powiatu Wołowskiego. Zdjęcie na moście. Wysokie kompetencje językowe w Społecznej. Powiatowy Powiatu Wołowskiego GAZETA BEZPŁATNA nr 11 (15) październik/ listopad 2013 ISSN 2299-5498 Od Redakcji: Ostatnie miesiące pokazują, że nasz region zmienia się nie do poznania. Stara i zniszczona architektura

Bardziej szczegółowo

25 lat KTPS. Zaproszenie na Festyn z okazji 15lecia Spółki KOMBUS str. 2. Patryk Rajkowski MISTRZ EUROPY JUNIORÓW. str. 14. str.

25 lat KTPS. Zaproszenie na Festyn z okazji 15lecia Spółki KOMBUS str. 2. Patryk Rajkowski MISTRZ EUROPY JUNIORÓW. str. 14. str. DWUTYGODNIK * ROK XXVIII * 26 czerwca 2015 * NR 12 (456) *ISSN 0867-3225* BEZPŁATNY Patryk Rajkowski MISTRZ EUROPY JUNIORÓW 25 lat KTPS str. 14 str. 21 Foto. ŁG oraz archiwum MPK Poznań str. str. 15 15

Bardziej szczegółowo

Słowem wstępu. W numerze:

Słowem wstępu. W numerze: Słowem wstępu Szanowni Państwo, 13 grudnia 2012 roku minęły dwa lata od dnia, w którym zostałem zaprzysiężony na Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki. Ten czas, będący również połową kadencji Rady Miasta,

Bardziej szczegółowo

Alfred Dudek nasz wychowawca (1936-2013)

Alfred Dudek nasz wychowawca (1936-2013) Ważne jest to co ludzi łączy, a nie dzieli Alfred Dudek nasz wychowawca (1936-2013) Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy pod koniec grudnia ubiegłego roku wiadomość o śmierci Alfreda Dudka. Utraciliśmy

Bardziej szczegółowo

Rok szkolny 2011/2012

Rok szkolny 2011/2012 Rok szkolny 2011/2012 Rok szkolny 2011/2012 rozpoczęty Piątek, 02. Wrzesień 2011 21:00 Z dniem 1 września 2011r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2011/2012, zdjęcia z tej uroczystości do obejrzenia w galerii.

Bardziej szczegółowo

GAZETA GMINY ROJEWO. W numerze: Inwestycje gminne. m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje

GAZETA GMINY ROJEWO. W numerze: Inwestycje gminne. m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje GAZETA GMINY ROJEWO Nr 1/Marzec 2014 www.roj6wo.pl W numerze: Inwestycje gminne m ' ^ w n B n H H Wydarzenia szkolne Bieżące informacje Szanowni Państwo Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców naszej

Bardziej szczegółowo

Radło. Gabriela Tuzimek. 12-letnia bohaterka z Biskupic Radłowskich. Burmistrz Zbigniew Mączka w Pałacu Prezydenckim» 28-29

Radło. Gabriela Tuzimek. 12-letnia bohaterka z Biskupic Radłowskich. Burmistrz Zbigniew Mączka w Pałacu Prezydenckim» 28-29 Radło cena 6 zł rok VIII nr 1 (35) listopad-marzec issn 1897-8339 Burmistrz Zbigniew Mączka w Pałacu Prezydenckim» 28-29 Franciszek Hajduk z Glowa Zwykli niezwykli ludzie» 44-46 Co dalej z radłowskim parkiem?

Bardziej szczegółowo

Plon niesiemy. Walenty w sercach i na pomniku WRZESIEŃ. 145 kilometrów do Maryi. Przyjaciele z Witaj Szkoło. Moraw str. 6. Zapraszamy.

Plon niesiemy. Walenty w sercach i na pomniku WRZESIEŃ. 145 kilometrów do Maryi. Przyjaciele z Witaj Szkoło. Moraw str. 6. Zapraszamy. Przyjaciele z Witaj Szkoło 145 kilometrów do Maryi Moraw str. 6 str. 13 str. 19 WRZESIEŃ Nr 9/2008 cena 1,00 zł (240) Zapraszamy Jesienne rozmowy mieszkańców z władzami gminy to już wieloletnia tradycja.

Bardziej szczegółowo

Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej- str.2

Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej- str.2 DL ebaty ĄDeckieNr 11 (142) 2011 r. LISTOPAD egzemplarz bezpłatny ISSN 1641-425X informator samorządowy Inwestycje w szkoły w 2011 r.;miejsca reakreacyjnestr.1; W Lądku bezpieczniej; Sesja Rady Miejskiej-

Bardziej szczegółowo

Majowe uroczystości i rekonstrukcje historyczne str. 8 9

Majowe uroczystości i rekonstrukcje historyczne str. 8 9 Nº04/230 ISSN 1427-6038 M I E S I Ę C Z N I K S A M O R Z Ą D O W Y Zagnański Comenius jedyny taki w Polsce str. 6 maj 2015 G M I N Y Z A G N A Ń S K E G Z E M P LA R Z B E Z P ŁAT N Y Święto Konstytucji

Bardziej szczegółowo

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych

Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych. Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych Podlaskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Białymstoku BIULETYN EDUKACYJNY PODLASKIEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ UZDOLNIONYCH I I I Białystok 2012 1 BIULETYN

Bardziej szczegółowo

Kanonizacja Wielkiego Polaka Jana Pawła II

Kanonizacja Wielkiego Polaka Jana Pawła II KWIECIEŃ 2014/4 (170) ISSN 1640-257X KOLNO - GRABOWO - MAŁY PŁOCK - STAWISKI - TUROŚL Uroczystości przed kościołem Św. Anny w Kolnie Kanonizacja Wielkiego Polaka Jana Pawła II 1 UROCZYSTOŚCI KANONIZACYJNE

Bardziej szczegółowo

Do zaczytania jeden krok...

Do zaczytania jeden krok... 22 maja 2015 Nr 11 (860) Do zaczytania jeden krok... Główną ideą festiwalu jest zachęcenie dzieci do czytania, ale także zachęcenie rodziców do głośnego czytania dzieciom mówi Izabela Kula, dyrektorka

Bardziej szczegółowo

www.jedlinsk.pl Nr 19/Marzec/2009 Ponadto w numerze: :: Z kart historii :: :: Kusaki 2009 :: :: Uwaga rolniku ::

www.jedlinsk.pl Nr 19/Marzec/2009 Ponadto w numerze: :: Z kart historii :: :: Kusaki 2009 :: :: Uwaga rolniku :: www.jedlinsk.pl Nr 19/Marzec/2009 Bezpłatna gazeta lokalna Gminy Jedlińsk ISSN 1733-9421 Pisanki wykonane przez dzieci i młodzież w GCKiKF :: Z kart historii :: Bitwa Jedlińska 11 czerwca 1809 roku str.

Bardziej szczegółowo