Poznaj spółkę: J.W. Construction Holding S.A.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Poznaj spółkę: J.W. Construction Holding S.A."

Transkrypt

1 Poznaj spółkę: J.W. Construction Holding S.A. Pierwsza połowa 2014 roku, a sytuacja w branży. Analiza Spółki J.W. Construction Holding S.A. przygotowana przez członków Studenckiego Koła Naukowego Finansów, w ramach Strefy Analitycznej SKNF WZ UW.

2 Spis treści 1. Profil spółki J.W. Construction S.A. (Aleksandra Rapkiewicz) Analiza sektora i branży. (Monika Bubel) Otoczenie biznesowe spółki. (Damian Pyśk) Analiza sprawozdań finansowych spółki. (Michał Ficenes) Wycena spółki J.W. Construction S.A. (Michał Kajetan Dobrzaniecki) Analiza techniczna. (Kamila Gozdowska) Podsumowanie

3 1. Profil spółki J.W. Construction S.A. Informacje ogólne i historia J.W. Construction Holding S.A. jest największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce, budującym w Warszawie, Łodzi, Gdyni, Katowicach, Szczecinie, a także za granicą. Siedziba spółki znajduje się w Ząbkach. Jest ona liderem na warszawskim rynku mieszkaniowym, na którym rozwija się od 1994 roku. Obszary jej działania obejmują działalność deweloperską, hotelarską oraz budowlano-montażową. Grupa oferuje lokale w budynkach mieszkalnych i na osiedlach mieszkaniowych - określane jako popularne, mieszkania o podwyższonym standardzie, a także apartamenty, charakteryzujące się wysokim poziomem wykończenia części wspólnych oraz wolnostojące domy jednorodzinne. Mieszkania oferowane są zarówno w stanie deweloperskim jak i z wykończeniem pod klucz. Grupa zajmuje się również działalnością w zakresie prowadzenia hoteli. Posiada sieć Hotele 500, w skład której wchodzą obiekty w Zegrzu, Tarnowie Podgórnym, Strykowie oraz Cieszynie. We wrześniu 2012 roku został otwarty także Czarny Potok Resort & SPA w Krynicy Zdrój, uznawany za bardzo prestiżowe i największe centrum konferencyjne regionu. Spółka jest też generalnym wykonawcą projektów budowlanych, co obecnie ograniczone jest do prowadzonych przez nią projektów mieszkaniowych. Dba również o prawidłowy przebieg procesu zasiedlania nieruchomości. Pełni funkcję administratora najczęściej do 12 miesięcy po ukończeniu projektu. Historia Spółki sięga roku 1994, kiedy to zarejestrowano Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego Batory Sp. z o. o., a także rozpoczęto realizację pierwszego projektu mieszkaniowego w Ząbkach. W 1999 roku do użytku został oddany pierwszy obiekt rekreacyjny Hotel 500 w Zegrzu. W 2000 roku przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną, a w 2001 nastąpiła oficjalna zmiana nazwy na J.W. Construction Holding S.A. i podniesienie kapitału zakładowego z 500 tys. zł do 6 mln zł. W 2005 roku rozpoczęto budowę jednej z największych inwestycji mieszkaniowych w Warszawie. W ciągu 20 lat działalności Spółka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Perła Polskiej Gospodarki (2007), Dobroczyńca Roku 2007, Firma XX-lecia przyznane przez Polski Klub Biznesu (2010), czy Firma developerska Warszawa w konkursie Mieszkaniowa Marka Roku (2011). Akcjonariat J.W. Construction Holding zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dnia 4 czerwca 2007 roku. Do obrotu giełdowego wprowadzono akcji zwykłych na okaziciela serii A oraz praw do akcji serii B. Cena emisyjna akcji wynosiła 71 zł. Kurs otwarcia dla akcji był równy 92,80 zł, natomiast kurs otwarcia praw do akcji 92 zł.

4 Głównym akcjonariuszem Spółki jest Józef Wojciechowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej, który samodzielnie oraz pośrednio, poprzez Famhold S.A., kontroluje EHT S.A. Posiada on akcji, czyli 64,26% wszystkich udziałów. Pioneer Fundusz Inwestycyjny Otwarty należący do Pioneer Pekao TFI S.A. posiada 9,99% akcji Spółki, a Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez PKO TFI S.A 5% akcji. Pozostała część akcji (20,75%) przypada akcjonariuszom mniejszościowym. Struktura akcjonariatu 5% 9,99% 20,75% 64,26% Józef Wojciechowski (z EHT S.A.) Pioneer Pekao TFI S.A. PKO TFI S.A. Pozostali Źródło: opracowanie własne Struktura Holdingu J.W. Construction Holding posiada akcje i udziały w licznych podmiotach. Zlokalizowane są one na terenie Polski, Rosji oraz Bułgarii. Do najważniejszych z nich zaliczamy m.in.: J.W. Construction Sp. z o.o. siedziba spółki znajduje się w Ząbkach, a głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie prefabrykowanych elementów budowlanych oraz produkcja budowlano-montażowa. Lokum Sp. z o.o. została zarejestrowana w 2003 roku, a jej siedziba mieści się w Warszawie. Jest spółką celową. W jej ramach zrealizowano inwestycję Willa Konstancin w Konstancinie-Jeziornej. TBS Marki Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców w Zlokalizowana jest w Warszawie. W jej ramach wykonano cztery inwestycje: Lisi Jar, Marki V, Warszawa Białołęka i Sochaczew, ul. Piłsudskiego. J.W. Construction Bułgaria EOOD została zarejestrowana w 2007 roku w Sofii, a obecnie posiada siedzibę w Warnie. Spółka posiada nieruchomość na terenie Złotych Piasków. Business Financial Construction Sp. z o.o. utworzona w 2002 roku spółka obsługuje proces sprzedaży mieszkań budowanych przez J.W. Construction Holding S.A. i inne podmioty z Grupy. Jej siedziba mieści się w Warszawie.

5 J.W. Construction Holding S.A. J.W. Group Sp. z o.o. Lokum Sp. z o.o. TBS Marki Sp. z o.o. Business Financial Construction Sp. z o.o. Porta Transport Sp. z.o.o. - w likwidacji Seahouse Sp. z o.o. J.W. Construction Bułgaria Saspol Infrastructure Sp. z o.o. 25% Yakor House Sp. z o.o. 70% J.W. 6 Sp. z o.o. J.W. Construction Sp. z o.o. 99,99% J.W. Marka Sp. z o.o. Nowe Tysiąclecie Sp. z o.o. J.W. Group Sp. z o.o. 1 Sp. k.a. DANA INVEST Sp. z o.o. J.W. Group Sp. z o.o. 2 Sp. k.a. Źródło: Raport roczny 2013 J.W. Construction Holding S.A; opracowanie własne.

6 2. Analiza sektora i branży. Źródło: opracowanie własne. Budownictwo mieszkaniowe ma w wielu krajach, w tym także w Polsce, istotne znaczenie dla gospodarki, nie tylko poprzez firmy deweloperskie i wykonawcze, ale także producentów materiałów i wyposażenia wnętrz, czy też dostawców mediów. Wśród czynników mających wpływ na sytuację w branży deweloperskiej należy wymienić przede wszystkim tempo wzrostu gospodarczego. W efekcie rosnącego PKB konsumenci pozytywnie postrzegają swoją przyszłą sytuację i są bardziej skłonni do podejmowania długoterminowych decyzji. Tak więc, obserwowane obecnie ożywienie gospodarcze ma pozytywny wpływ na sytuację deweloperów. Kolejną determinantą jest poziom stóp procentowych. Główną przyczyną zeszłorocznego przyśpieszenia sprzedaży w branży deweloperskiej był właśnie mocny spadek krajowych stóp procentowych, co poprawiło zniżkujące statystyki rynku kredytów hipotecznych z jednej strony, z drugiej zaś skłoniło posiadaczy coraz niżej oprocentowanych lokat do przenoszenia kapitałów na rynek nieruchomości. Innym ważnym aspektem jest dostęp do kredytów im jest on łatwiejszy, tym większy obserwujemy popyt na mieszkania oraz wyższe są ich ceny. W I kw r. odnotowano niewielki wzrost poziomu stóp procentowych nowych złotowych kredytów mieszkaniowych. W połączeniu z wolno rosnącymi wynagrodzeniami wpłynęło to na nieznaczną poprawę wskaźników kredytowej dostępności mieszkania. Pozytywny wpływ

7 na kondycję przedsiębiorstw deweloperskich ma też rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który ruszył 1. stycznia 2014 r. Mówiąc o branży deweloperskiej, warto pamiętać, że deweloperzy realizują również przedsięwzięcia komercyjne, np. biura, obiekty handlowe. Na rynkach globalnych, jak i w skali krajowej, widać zwiększający się wolumen transakcji zakupu tych obiektów przez duże podmioty finansowe. Produkcja nowych mieszkań jest rentowna dla deweloperów, a liczba bankructw firm budowlanych i deweloperskich zmniejszyła się w porównaniu do I kw r., co można zauważyć na poniższym wykresie. Źródło: Coface Poland Według wstępnych danych opublikowanych przez GUS, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 r. oddano do użytkowania mieszkań, czyli o 3% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 38,2% z nich zostało oddanych przez deweloperów (o 0,9% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku). W okresie od stycznia do czerwca 2014 r. wydano pozwoleń na budowę mieszkań, a więc o 14,9% więcej niż w analogicznym okresie roku Wzrosła także liczba lokali, których budowę rozpoczęto o 23,8%. Deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę mieszkań, tj. o 44,6% więcej niż przed rokiem.

8 Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe a) w okresie I-V 2014 r. Wskaźniki ROA i ROE sektora deweloperskiego (na podstawie danych GUS-u) nadal wykazują niski poziom, lecz bardziej dogłębna analiza deweloperów nie daje powodów do niepokoju. Firmy deweloperskie są wysoko skapitalizowane, mają dobrą płynność, a produkcja mieszkań jest rentowna. Ceny mieszkań osiągnęły stabilizację, natomiast nadal spadają koszty produkcji. Marże deweloperów wahają się od 15 do 25 procent. Największe przedsiębiorstwa z branży deweloperskiej są notowane na GPW. W skład WIG-deweloperzy wchodzi 26 spółek o łącznej wartości zł. Trend główny na indeksie deweloperów załamał się na początku tego roku i do teraz kurs znajduje się pod kreską. Spółki zaś są wyceniane nisko w stosunku do wartości ich aktywów. Wyniki sprzedaży w drugim kwartale 2014 r. wybranych deweloperów notowanych na GPW przedstawia poniższa tabela: Źródło: Dom Maklerski BDM S.A., spółki, PAP Jak wynika z przedstawionych danych, Dom Development i Robyg stabilnie zwiększają poziom kontraktacji. 20% dynamikę sprzedaży utrzymało także JWC. Udany kwartał mają za sobą Polnord (wzrost sprzedaży o 48%) oraz Marvipol, kontynuujący dobre wyniki przedsprzedaży. Najmniejszy przyrost jest zauważalny w przypadku Inpro, które znalazło nabywców na jedynie 5% więcej lokali niż przed rokiem. Na dużym plusie znalazł się także Ronson.

9 3. Otoczenie biznesowe spółki. Grupa Kapitałowa J.W. Construction obrała strategię działania polegającą na zaspokajaniu potrzeb klientów średniozamożnych przy jednoczesnym dbaniu i dostosowywaniu oferty do wymogów osób zamożnych. W ostatnim czasie przybywa zwłaszcza klientów z tej drugiej grupy, dla których to inwestycje w nieruchomości stały się alternatywą do tradycyjnych lokat bankowych. Z drugiej strony natomiast, brak wyraźnego wsparcia rządu oraz restrykcyjna polityka i wymogi instytucji finansujących zakup nieruchomości sprawiają, iż wciąż rosnące potrzeby grupy średniozamożnej są blokowane i pozostają niezaspokojone. Obecnie w Polsce brakuje około 0,7 mln mieszkań. Co więcej, znaczna część już istniejących mieszkań znajduje się w bardzo złym stanie technicznym, wymagającym remontu lub wręcz wyburzenia. Wobec tego szacuje się, że aktualne zapotrzebowanie na mieszkania to ponad 1,5 mln lokali. Taki stan rzeczy będzie miał istotny wpływ na wzrost popytu w najbliższym czasie. Warto również wspomnieć o stale słabnącym wsparciu dla kupujących oraz deweloperów przez instytucje rządowe. W 2013 roku nie istniał jakikolwiek program prorodzinny zapewniający dopłaty do własnego mieszkania. Deweloperzy natomiast muszą się mierzyć ze skomplikowaną polską biurokracją oraz dostosowywaniem nowych projektów do tzw. ustawy deweloperskiej, co znacznie wydłuża proces pozyskiwania decyzji administracyjnych dla projektów. Pozytywnym akcentem jest natomiast wprowadzenie w roku 2014 nowego programu Mieszkanie dla Młodych oraz plany utworzenia Funduszu Mieszkań na Wynajem. Do wzrostu popytu powinny przyczynić się także niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych oraz ewentualne złagodzenie polityki ich udzielania. Warto również wspomnieć o relacjach Grupy Kapitałowej z jej dostawcami oraz odbiorcami. Obecnie J.W. Construction korzysta z usług kilku dużych dostawców, którzy wybierani są w drodze organizowanych przetargów. Co więcej, spółka nie posiada na liście dostawców i odbiorców firm, z którymi obrót w okresie sprawozdawczym osiągnąłby co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży. Grupa nabywa usługi i materiały do produkcji od wielu podmiotów, w związku z czym nie występuje uzależnienie w tym zakresie od jakiegokolwiek dostawcy materiałów bądź usług. Dodatkowo, sprzedaż poza Grupę Kapitałową realizowana jest głownie poprzez spółkę, której większość odbiorców to nabywcy indywidualni, tak więc również w tym wypadku nie ma mowy o istotnym uzależnieniu od jednego podmiotu.

10 Silne strony: Dywersyfikacja oferty nieruchomości Dywersyfikacja następuje zarówno pod względem lokalizacji, jak i klasy obiektów. Szeroka oferta odpowiada na potrzeby i oczekiwania wielu klientów zarówno tych poszukujących niedrogich mieszkań w rozwijających się dzielnicach stolicy jak i tych, którzy oczekują najwyższego standardu apartamentu w sercu miasta. Mieszkania i domy pokazowe Wprowadzenie obiektów pokazowych z gotową aranżacją wnętrz przekłada się na większe zainteresowanie klientów oraz pomaga im w podejmowaniu decyzji zakupowych. Elastyczne podejście do klienta J.W. Construction dopuszcza możliwość negocjacji cen w zależności od wysokości i harmonogramu wpłat, dostosowując się tym samym do potrzeb i sytuacji nabywcy. Profesjonalizacja własnego działu doradztwa kredytowego spółka posiada odrębny dział zajmujący się bezpłatnym doradztwem kredytowym oraz stałą współpracą z bankami. Działania te mają na celu zapewnienie klientom spółki jak najlepszych warunków finansowania zakupu mieszkania. Rozbudowany Bank ziemi Szeroka gama posiadanych gruntów inwestycyjnych oraz maksymalne wykorzystanie potencjału owego banku ziemi, pozwala na efektywne dostosowanie procesu uruchamiania nowych inwestycji do istniejącego zapotrzebowania. Dywersyfikacja źródeł przychodu Spółka realizuje strategię systematycznego zwiększania zakresu inwestycji w budownictwo z sektora nieruchomości komercyjnych. Zapewnia to stabilność w okresie ewentualnej dekoniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jest to również główna przewaga konkurencyjna względem deweloperów zaangażowanych jedynie w sektor mieszkaniowy. Słabe strony: Konflikt na linii J.W. Construction Miasto Stołeczne Warszawa spółka jest stroną w postępowaniu, którego wartość przekracza 10% kapitałów własnych. Sprawa dotyczy nabycia prawa wieczystego użytkowania jednej z działek, której cena netto wynosi zł plus odsetki. Niejasne i mało czytelne klauzule do umów zawiłe treści klauzul mogą odstraszać potencjalnych kupców. Co więcej, w przeszłości przeciw Grupie wytaczane były pozwy zbiorowe powiązane ze stosowanymi przez nią klauzulami. Niesprzedające się lokale istnieją pewne trudności ze sprzedażą niektórych lokali, w związku z czym następuje spadek ich ceny oraz zmniejszenie przychodów Grupy.

11 Zamrożone inwestycje spółka posiada niedokończone inwestycje, z którymi nic się nie dzieje, nie przynoszą one dochodów, generują natomiast dodatkowe koszty stałe. Przykładem może być tu Hanza Tower w Szczecinie. Szanse: Spadki na rynku cen materiałów budowlanych. Programy rządowe w roku 2013 nie istniały jakiekolwiek programy wspierające kupujących. Szansą na wzrost popytu jest nowy program zaimplementowany w roku 2014 Młodzi na swoim. Niedobór mieszkań szacowany według różnych źródeł niedobór nowych mieszkań na poziomie 0,7 mln mimo wysokiej podaży, jest to sytuacja, która stwarza możliwości do pozyskania nowych nabywców. Zagrożenia: Polityka kredytowa banków w ostatnim czasie obserwujemy restrykcyjną politykę banków w zakresie udzielania kredytów. Wpływa to negatywnie na popyt na nowe lokale. Wysoki poziom podaży na rynku na rynku istnieje wiele efektywnie działających deweloperów, oferujących atrakcyjne mieszkania. W związku z tym istnieje ryzyko znacznego zaostrzenia się konkurencji między spółkami. Czynniki formalno prawne Nadmierna formalizacja procesów ubiegania się o różnego rodzaju decyzje, pozwolenia, zgody oraz uprawnienia znacznie wydłuża czas potrzebny na przygotowanie, przeprowadzenie i zakończenie projektów deweloperskich, a co za tym idzie zwiększa ich koszty, co w efekcie przekłada się na ceny mieszkań. Ustawa deweloperska wprowadzona ustawa sprawia, iż spółki deweloperskie narażone są na wysokie koszty związane z obsługą kredytów inwestycyjnych oraz wymaganym rachunkiem powierniczym. Zaostrzenie konkurencji na rynku - W ostatnim okresie zwiększyła się konkurencja na rynku usług budowlanych. Sytuacja ta spowodowana jest m.in. zmniejszeniem wolumenu obrotów na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz napływem funduszy unijnych, który to zachęcił zagraniczne firmy do walki o zlecenia w naszym kraju. Wobec tego, istnieje zagrożenie, że taki stan rzeczy znajdzie odzwierciedlenie w marżach osiąganych na zewnętrznych kontraktach budowlanych.

12 Mocne strony: Dyfersyfikacja oferty Mieszkania i domy pokazowe Elastyczne podejscie do klienta Dział doradztwa kredytowego Rozbudowany bank ziemi Dywersyfikacja źródeł przychodu Słabe strony: Konflikty sądowe Niejasne i mało czytelne klauzule Niesprzedane lokale Zamrożone inwestycje deweloperskie Szanse Spadki na rynku cen materiałów budowlanych Programy rządowe Niedobór mieszkań na rynku Zagrożenia Polityka kredytowa banków Wysoki poziom podaży Czynniki formalno - prawne Ustawa deweloperska Zaostrzenie konkurencji Źródło: opracowanie własne. 4. Analiza sprawozdań finansowych spółki. Analiza pozioma aktywów spółki w 2013 roku w porównaniu do 2012 roku wskazuje na ogólny spadek ich poziomu aż o tys. złotych, co oznacza spadek o 9,55%. Głównym obszarem na którym ucierpiała spółka są aktywa obrotowe, które wykazują spadek o tys. złotych czyli 19,25%. W strukturze aktywów obrotowych największy udział mają kontrakty budowlane, które najmocniej wpłynęły na sytuację tych aktywów. Ich poziom w stosunku do roku poprzedniego obniżył się o tys. złotych. Poza rozliczeniami międzyokresowymi, które spadły o tys. złotych, pozostałe pozycje aktywów obrotowych wykazywały wzrosty, które rekompensowały stratę w kontraktach budowlanych. Największy wzrost wykazują inne aktywa finansowe, których poziom wzrósł aż o 145,09%. Wzrost jest także zauważalny w należnościach handlowych (10,23%) oraz zapasach (1,57%).

13 AKTYWA (w tys złotych) Zmiana Zmiana % Aktywa Trwałe ,65% Wartości niematerialne ,45% Rzeczowe aktywa trwałe ,69% Nieruchomości inwestycyjne ,55% Inne aktywa finansowe ,20% Aktywa z tyt. odroczonego podatku dochodowego ,64% Należności handlowe oraz pozostałe należności ,97% Aktywa obrotowe ,25% Zapasy ,57% Kontrakty budowlane ,13% Należności handlowe oraz pozostałe należności ,23% Inne aktywa finansowe ,09% Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ,45% Rozliczenia międzyokresowe ,14% Aktywa ogółem ,55% Źródło: opracowanie własne, materiały spółki. Powyższe informacje wskazują na to, iż spółka zmniejszyła produkcję. Zmniejszając produkcję można zatem spodziewać się mniejszych obrotów w następnych okresach sprawozdawczych. Ważny wzrost jednak jest zauważalny w należnościach handlowych, które zmieniły się o tys. złotych. Wskazuje to zatem na większą sprzedaż względem roku poprzedniego. Spółka także w roku 2013 roku zwiększyła poziom inwestycji w aktywa finansowe, co może świadczyć o posiadanych wolnych środkach i jej dobrej kondycji pieniężnej. Aktywa trwałe spółki również wykazują spadek w stosunku do roku poprzedniego o ponad 24 mln złotych, co stanowi 2,65%. Spadek został odnotowany na płaszczyźnie wartości niematerialnych o tys. złotych ale głównie w obszarze aktywów rzeczowych ( tys. zł ) oraz należności handlowych ( tys. zł ), które w przypadku tej spółki są głównie wynikiem rozliczeń ze spółką celową za poręczeniem. Spadek tej wartości nie stanowi większego ryzyka jako, że oznacza to, iż najprawdopodobniej część należności została uregulowana przez spółkę celową. Na kapitały własne J.W. Construction pozytywnie wpłynął wynik finansowy za 2013 rok, który wzrósł względem poprzedniego roku o ok 20% i został ustalony na poziomie mln złotych. Częściowo została pokryta starta z lat ubiegłych. Poziom pozostałych kapitałów jest głównie wynikiem zmniejszenia się poziomu kapitału zapasowego z czego mogła być na przykład pokryta strata z roku poprzedniego.

14 PASYWA (w tys złotych) Zmiana Zmiana % KAPITAŁ WŁASNY ,01% Kapitał podstawowy Kapitał z aktualizacji wyceny Pozostałe kapitały ,14% Niepodzielony wynik finansowy ,92% Zysk/ strata netto ,79% ZOBOWIĄZANIA ,07% Zobowiązania długoterminowe ,77% Kredyty i pożyczki ,32% Zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego ,60% Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych ,70% Rezerwy na pozostałe zobowiązania i obciążenia Inne zobowiązania ,09% Zobowiązania krótkoterminowe ,38% Zobowiązania handlowe oraz pozostałe zobowiązania ,82% Kontrakty budowlane ,16% Kredyty i pożyczki ,54% Rezerwy na pozostałe zobowiązania i inne obciążenia ,41% Inne zobowiązania ,07% Pasywa razem ,30% Źródło: opracowanie własne, materiały spółki. Zobowiązania w spółce uległy ogólnemu zmniejszeniu z poziomu ponad miliona złotych do ok. 900 tys. złotych. Jest to dobra informacja dla inwestora jako, że w ten sposób jest w stanie wywnioskować, iż spółka posiada środki, aby regulować swoje zobowiązania wobec innych podmiotów, nie zaciąga dodatkowych kredytów i pożyczek a więc spada ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia. Należy zwrócić uwagę na poziom zobowiązań wobec ZUS, które wykazują spadek względem poprzedniego roku o 58%. Pomimo tego, iż zmiana ta wpływa pozytywnie na wyniki firmy, należy jednak wziąć pod uwagę, iż musiała ona przeprowadzić zwolnienia grupowe celem cięcia kosztów. Ujemnej zmianie uległy także zobowiązania wobec dostawców usług i towarów a także z tyt. wynagrodzeń co potwierdza zwolnienia. Każdy inwestor analizując rachunek wyników danej firmy, w pierwszej kolejności powinien zwracać uwagę na dwa podstawowe elementy, którymi są przychody i wynik finansowy spółki. Niestety w przypadku JW Construction w obszarze przychodów spółka poniosła stratę w porównaniu z rokiem ubiegłym na poziomie około 8%. Analizując ogólnie rachunek wyników można zauważyć, iż spółka cięła wiele kosztów co w ostatecznym rozrachunku i tak pozytywnie odbiło się na wyniku finansowym netto. Niewielki spadek jest zauważalny w kosztach sprzedaży natomiast bardzo odczuwalny w kosztach ogólnego zarządu, gdzie zmiana ukształtowała się na poziomie tys. złotych.

15 Lp Rachunek zysków i strat (w tys. złotych) Zmiana Zmiana % 1. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów ,88% 2. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów ,05% 3. Zysk (strata) brutto ze sprzedaży ,14% 4. Koszty sprzedaży ,17% 5. Koszty ogólnego zarządu ,48% 6. Aktualizacja wartości nieruchomości inwestycyjnych ,63% 7. Zysk (strata) ze sprzedaży ,31% 8. Zysk (strata) z działalności operacyjnej ,64% 9. Zysk (strata) z działalności gospodarczej ,22% 10. Zysk (strata) brutto ,22% 11. Zysk (strata) netto ,79% 12. Inne całkowite dochody % 13. Całkowity dochód ,16% Źródło: opracowanie własne, materiały spółki. Spółka chcąc ratować wynik, jak zostało to wskazane przy odmawianiu pasywów, ucięła również wynagrodzenia względem pracowników, co ogólnie wskazuje na zwolnienia. Bardzo duży wpływ na poziom wyniku finansowego miała zmiana w poziomie kosztów finansowych. Firma poprzez zmniejszenie straty ze zbycia inwestycji w stosunku do 2012 roku była w stanie pokryć stratę w obszarze działalności operacyjnej i finalnie zwiększyć poziom wyniku finansowego o ok 20% r/r. Cash Flow (w tys. złotych) Zmiana Zmiana % Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej - metoda pośrednia Wpływy ,18% Wydatki ,93% Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej ,80% Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej Wpływy % Wydatki ,90% Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej ,32% Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej Wpływy ,15% Wydatki ,85% Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej ,63 ZMNIEJSZENIE/(ZWIĘKSZENIE) NETTO ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH ,53% Saldo otwarcia środków pieniężnych i ich ekwiwalentów ,10% - zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych ,00% SALDO ZAMKNIĘCIA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH I ICH EKWIWALENTÓW ,44% Źródło: opracowanie własne, materiały spółki.

16 Wpływy gotówkowe z działalności operacyjnej w 2013 roku wzrosły względem roku 2012 o 34,18%. Największą dynamiką w działalności operacyjnej firmy charakteryzują się takie pozycje jak poziom strat na różnicach kursowych (niższy o ok 2,5 mln złotych), poziom odpisów z nieruchomości inwestycyjnych (dodatnia różnica o ok 10 mln złotych). Na uwagę również zasługuje wzrost poziomu kapitału obrotowego ze straty na poziomie około -1 mln zł w 2012 do zysku na poziomie ponad 68 mln zł. Poziom kapitału obrotowego w firmie jest bardzo istotną kwestią, ponieważ odzwierciedla on w pewnym stopniu płynność firmy. Utrzymanie płynności jest bardzo istotne, aby miała ona możliwość finansowania swojej bieżącej działalności. Całkowite przepływy z działalności operacyjnej wzrosły o 174,8%. Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej zwiększyły się w roku 2013 o 87,32%, czyli o 193 mln zł. Wpływ na ten wzrost miał głównie spadek wydatków na wartości niematerialne i prawne - aż o ponad 200mln złotych oraz ich częściowe zbycie w wysokości ponad 12 mln zł. Niewielki wpływ można także zauważyć w obrębie zbycia instrumentów fin./dłużnych. Spółka także w mniejszym stopniu niż w roku poprzednim nabywała nowe instrumenty finansowe oraz udzielała pożyczek innym podmiotom. Działalność finansowa spółki i przepływy pieniężne z nią związane w roku 2013 zmniejszyły się aż o ok. 182% (273 mln zł.) Nie jest to jednak niepokojąca informacja jako, że duży wpływ na tą sytuację miały wpływy z tyt. kredytów w 2012, co daje nam różnicę we wpływach o ok. 600 mln zł. Spółka także mniej wydała w 2013 roku środków na kredyty o ponad 400 mln zł. Pozostałe pozycje nie mają tak dużego wpływu na wynik z działalności finansowej. Wskaźniki rentowności: Zmiana Wskaźnik rentowności operacyjnej (EBIT) 21,07% 22,60% -1,53% Wskaźnik rentowności brutto 13,02% 22,60% -9,58% Wskaźnik rentowności netto (ROS) 3,49% 2,70% 0,79% ROE 2,23% 1,90% 0,33% ROA 0,80% 0,60% 0,20% Wskaźniki aktywności: Szybkość spłaty należności w dniach Szybkość obrotu zapasów w dniach Wskaźniki płynności Wskaźnik płynności I 1,71 2,20-0,49 Wskaźnik płynności II 1,60 2,10-0,50 Wskaźniki zadłużenia Wskaźnik ogólnego zadłużenia 63,53% 67,70% -4,17% Źródło: opracowanie własne, materiały spółki. Poziom zysku operacyjnego w 2013 roku spadł w stosunku do 2012 roku o ponad 1,5%. Firma zatem osiągnęła mniejszą efektywność z aktywów niż w roku poprzednim. Wskaźnik rentowności brutto również zmalał o ok 10%, informuje to nas zatem, iż spółka osiągnęła

17 mniejsze przychody względem kosztów r/r. Wskaźnik ROS, informuje nas jaka wartość sprzedaży jest konieczna do uzyskania danej stopy zysku. Im wyższa wartość wskaźnika, tym mniejsza wartość przychodów jest potrzebna by osiągnąć określony zysk. W przypadku analizowanej spółki widzimy, iż poziom tego wskaźnika wzrósł o ok. 0,8% a więc osiągnęła ona większy zysk przy mniejszym zaangażowaniu przychodu. ROE i ROA również wzrosły odpowiednio o 0,33% oraz 0,2%. Wzrost ROE sugeruje jak wiele zysku udało się osiągnąć z wniesionych kapitałów własnych. Firma zwiększyła efektywność kapitału własnego a więc inwestor może spodziewać się wyższych dywidend. ROA wskazuje na to, iż spółka poprawiła swoją kondycję. Wskaźnik szybkość ściągania należności wzrósł o 26 dni, natomiast wskaźnik obrotu zapasami zmalał o 175 dni. Stawarza to zatem zagrożenie utraty płynności poprzez zamrażanie środków w należnościach. Również wskaźniki płynności wskazują, iż r/r spółka zmniejszyła swoją płynności. Wskaźnik II stopnia, którego normatywna wartość powinna oscylować na poziomie 1,2-1,5, wskazuje, iż analizowana spółka jest trochę powyżej granicy, tak więc nie stwarza to dużych powodów do obaw. Zadłużenie spółki w 2013 roku zmalało względem 2012 roku o 4,17%. 5. Wycena spółki J.W. Construction S.A. Metoda DCF Do wyceny DCF przyjęto następujące założenia: Stopą wolną od ryzyka jest rentowność 10-letnich obligacji skarbowych (na dzień 11 lipca 2014 roku 3,4%), Bardzo duże wahania kapitału obrotowego (związane głównie z kontraktami budowlanymi), Nakłady inwestycyjne nie będą osiągały dużej wielkości (poziom zbliżony do amortyzacji). W dalszych latach przyjęto niewielki wzrost, Premia za ryzyko dla kapitału właścicielskiego wynosi 5,5%, Premia za ryzyko dla długu wynosi 4%, Współczynnik beta wynosi 1,25, Stopa wzrostu wartości rezydualnej wynosi 0,9%, Spadek relacji dług/aktywa w okresie projekcji, Dług netto (wg szacunków za Q roku) wynosi 629,2 mln zł.

18 Rok analizy Przychody netto ze sprzedaży EBIT Zysk netto Nakłady inwestycyjne (CAPEX) Amortyzacja Zmiana kapitału obrotowego Zmiana zapasów Zmiana należności Zmiana gotówki Zmiana zobowiązań krótkoterminowych Wolny cash flow Rok analizy Wolny cash flow Stopa risk-free Risk premium dla akcji Beta Koszt kapitału własnego Risk premium dla długu Koszt długu Efektywna stopa podatkowa Efektywny koszt długu Dług/aktywa WACC Stopa wzrostu wartości rezydualnej Współczynnik dyskontujący Wartość bieżąca przepływów Razem: Dług netto Wartość DCF netto Liczba akcji (na chwilę obecną)(tys. szt) Wartość DCF netto na akcję (PLN) Koszt kapitału akcyjnego Implikowana cena docelowa (PLN) Przepływy (w mln PLN) P2014 P2015 P2016 P2017 P2018 P2019 P2020 P2021 po P Przepływy (w mln PLN) P2014 P2015 P2016 P2017 P2018 P2019 P2020 P2021 po P ,40% 3,40% 3,40% 3,40% 3,40% 3,40% 3,40% 3,40% 3,40% 5,50% 5,50% 5,50% 5,50% 5,50% 5,50% 5,50% 5,50% 5,50% 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 10,28% 10,28% 10,28% 10,28% 10,28% 10,28% 10,28% 10,28% 10,28% 4,00% 4,00% 4,00% 4,00% 4,00% 4,00% 4,00% 4,00% 4,00% 7,40% 7,40% 7,40% 7,40% 7,40% 7,40% 7,40% 7,40% 7,40% 19,00% 19,00% 19,00% 19,00% 19,00% 19,00% 19,00% 19,00% 19,00% 5,99% 5,99% 5,99% 5,99% 5,99% 5,99% 5,99% 5,99% 5,99% 67,66% 63,53% 62,50% 65,00% 60,00% 61,70% 58,10% 58,90% 55,20% 55,60% 50,70% 7,60% 7,49% 7,71% 7,63% 7,79% 7,75% 7,91% 7,89% 8,10% 0,90% 0, , , , , , , ,5445 0, ,5 16,2 57,0 92,4-8,3 0,2 32,6 56,2 567,23 810,97 629,2 181, ,36 10,28% 3,71 Źródło: sprawozdania J.W. Construction S.A. za lata , opracowanie własne. Otrzymany model przedstawia zdyskontowane przepływy pieniężne za lata oraz za okres rezydualny. Jego wynikiem jest implikowana cena docelowa jednej akcji na poziomie 3,71 PLN wyższa o 9% od kursu otwarcia akcji J.W. Construction S.A. na dzień 11 lipca 2014 roku (3,40 PLN). Model uwzględnia umiarkowanie optymistyczne założenia odnośnie prognozy sprzedaży, która zależy od popytu globalnego oraz koniunktury gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z obecnej sytuacji makroekonomicznej, a więc niskich stóp procentowych oraz wzrostu dynamiki PKB. Głównie od tych czynników zależeć będzie rozwój spółki i wzrost jej wartości. Metoda porównawcza W skład porównywanych spółek akcyjnych włączono przedsiębiorstwa notowane na GPW w zakresie przemysłu deweloperskiego (Ronson, Inpro, Robyg i DomDev) zbliżone do siebie pod względem udziału w indeksie WIG-DEWELOPERZY. W wycenie porównawczej zastosowano wskaźniki P/E oraz EV/Przychody ze sprzedaży. Wartości tychże wielkości zostały sporządzone za lata

19 Spółka EV/Przychody ze sprzedaży P/E 2013 P2014 P P2014 P2015 J.W. Construction SA 1,52 1,46 1,42 14,84 14,45 12,56 Ronson Europe NV 1,79 1,67 1,58 26,89 12,1 8,56 Inpro SA 1,34 1,32 1,31 22,64 13,65 11,56 Robyg SA 1,6 1,44 1,42 22,96 16,81 10,98 Dom Development SA 1,39 1,42 1,42 14,82 9,18 8,25 Źródło: opracowanie własne Średnie EV/Przychody ze sprzedaży Rok analizy 2013 P2014 P2015 Wartość 1,53 1,46 1,43 Premia/dyskonto -0,0052-0,0014-0,007 Sumy cząstkowe 3,41 3,39 3,41 Źródło: opracowanie własne Średnie P/E Rok analizy 2013 P2014 P2015 Wartość 20,43 13,238 10,382 Premia/dyskonto -0,2736 0,0916 0,2098 Sumy cząstkowe 4,67 3,11 2,80 Źródło: opracowanie własne Cena akcji: 3,4 3,4 Rok analizy Średnia sum cząstkowych Waga Wycena końcowa Wycena Źródło: opracowanie własne 2013 P2014 P2015 4,05 3,26 3,12 33% 33% 33% 1,35 1,09 1,04 Wynikiem wyceny porównawczej jest cena jednej akcji w wysokości 3,47 PLN. Wartość ta jest sumą odpowiednich iloczynów średnich sum cząstkowych dwóch wskaźników z przyporządkowanymi im wagami. Wagi dla poszczególnych lat zostały przyjęte na jednakowym poziomie (1/3). Otrzymana cena akcji w tejże metodzie jest wyższa od wartości notowanej obecnie na GPW (kurs otwarcia z dnia 11 lipca 2014 roku) o 0,07 PLN. Oznacza to, iż na podstawie porównywalnych spółek, J.W. Construction S.A. jest na rynku papierów wartościowych relatywnie dobrze wyceniony. 3,48

20 Podsumowanie wyceny Metoda DCF Metoda porównawcza Wycena końcowa Bieżąca cena akcji Różnica (PLN) Rożnica (% obecnej ceny) Waga Źródło: opracowanie własne Wycena 50% 3,71 50% 3,48 3,59 3,40 0,19 5,67% Uwzględniając otrzymane wyniki metodą DCF oraz porównawczą z przypisanymi im wagami (w tym przypadku równymi sobie) otrzymujemy ostateczną cenę końcową akcji wynoszącą 3,59 PLN. Jest to o 5,67% wyższa wartość niż obecnie notowana na GPW. Obydwie wyceny opierają się na względnie rzeczywistym wariancie wzrostu sprzedaży lokali mieszkaniowych z racji poprawy wzrostu gospodarczego. 6. Analiza techniczna. Analiza długookresowa Wykres nr 1 JWC okres 1 rok, interwał 1 dzień Na dzień 11 lipca 2014 kurs zamknięcia akcji ukształtował się na poziomie 3,40. Trend długookresowy można określić jako spadkowy. Na wykresie trend roczny został zaznaczony linią czerwoną. W stosunku do roku poprzedniego akcje spółki JSW były tańsze o 1,31%. Średnio w badanym okresie kurs akcji spółki kształtował się na poziomie 4,6 zł ze zmiennością na poziomie 1,05 zł/akcję.

Studenckie Koło Naukowe Finansów Wydział Zarządzania UW. Poznaj spółkę: ZPC Mieszko S.A. Czy restrukturyzacja okaże się skuteczna?

Studenckie Koło Naukowe Finansów Wydział Zarządzania UW. Poznaj spółkę: ZPC Mieszko S.A. Czy restrukturyzacja okaże się skuteczna? Poznaj spółkę: ZPC Mieszko S.A. Czy restrukturyzacja okaże się skuteczna? Analiza Spółki ZPC Mieszko przygotowana przez członków Studenckiego Koła Naukowego Finansów, w ramach Strefy Analitycznej SKNF

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności J.W. Construction Holding S.A. w 2013 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności J.W. Construction Holding S.A. w 2013 r. Sprawozdanie Zarządu z działalności J.W. Construction Holding S.A. w 2013 r. Ząbki, dn. 19 marca 2014 r. 1. Wprowadzenie Informacje podstawowe J.W. Construction Holding S.A. z siedzibą w Ząbkach ( Spółka

Bardziej szczegółowo

AKUMULUJ - cena docelowa: 6,25 PLN

AKUMULUJ - cena docelowa: 6,25 PLN Data sporządzenia: 1 grudnia 2014 Raport analityczny CUBE.ITG S.A. AKUMULUJ - cena docelowa: 6,25 PLN W kontekście obserwowanego w ostatnich tygodniach spadku kursu CUBE.ITG uważamy, iż w chwili obecnej

Bardziej szczegółowo

2011 2012 2013 2014P 2015P 2016P

2011 2012 2013 2014P 2015P 2016P 1 sty 12 1 mar 12 1 maj 12 1 lip 12 1 wrz 12 1 lis 12 1 sty 13 1 mar 13 1 maj 13 1 lip 13 1 wrz 13 1 lis 13 1 sty 14 1 mar 14 1 maj 14 1 lip 14 MARVIPOL KUPUJ (RAPORT INICJUJĄCY) WYCENA 9,42 PLN 11 WRZEŚNIA

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI UNIBEP S.A. ZA ROK 2007

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI UNIBEP S.A. ZA ROK 2007 SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI UNIBEP S.A. ZA ROK 2007 SPIS TREŚCI 1. RYNEK I PERSPEKTYWY ROZWOJU...3 1.1. Stan i prognoza koniunktury gospodarczej... 3 2. DZIAŁALNOŚĆ GRUPY UNIBEP I PERSPEKTYWY ROZWOJU...4

Bardziej szczegółowo

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa tel. 022 504 33 25, fax. 022 504 31 00 e-mail: m.stalmach@bossa.pl http://bossa.pl MIRBUD S.A. Wysokie prognozy na 2011 rok Rekomendacja Maj 2011 Niniejsza rekomendacja

Bardziej szczegółowo

List Prezesa Zarządu... 2. Otoczenie rynkowe... 3. Sprawozdanie Zarządu BRE Banku Hipotecznego SA z działalności banku w 2010 roku...

List Prezesa Zarządu... 2. Otoczenie rynkowe... 3. Sprawozdanie Zarządu BRE Banku Hipotecznego SA z działalności banku w 2010 roku... Wyróżniają nas ludzie. BRE Hipoteczny Raport roczny 2010 Spis treści List Prezesa Zarządu... 2 Otoczenie rynkowe... 3 Sprawozdanie Zarządu BRE Banku Hipotecznego SA z działalności banku w 2010 roku...

Bardziej szczegółowo

Marvipol Deweloperzy Motoryzacja

Marvipol Deweloperzy Motoryzacja EQUITY RESEACH PARTNER Marvipol Deweloperzy Motoryzacja Cena docelowa: PLN 10.5 Aktualizacja raportu analitycznego Prognozujemy zysk netto na poziomie PLN 34.9m w 2015P oraz PLN 40.4m w 2016P P/E na poziomie

Bardziej szczegółowo

Echo Investment S.A.

Echo Investment S.A. Echo Investment S.A. (spółka akcyjna z siedzibą w Kielcach przy al. Solidarności 36, 25-323 Kielce, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000007025) PROGRAM

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. za I półrocze 2013 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. za I półrocze 2013 r. Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku S.A. za I półrocze 2013 r. Wybrane dane finansowe i operacyjne, najważniejsze wskaźniki W tys. PLN 1.01.2013-30.06.2013 1.01.2012-30.06.2012

Bardziej szczegółowo

WYBRANE DANE FINANSOWE

WYBRANE DANE FINANSOWE F w tys. EUR*** I kwartał I kwartał I kwartał I kwartał WYBRANE DANE FINANSOWE narastająco narastająco narastająco narastająco okres od 01/01/15 do 31/03/15 okres od 01/01/14 do 31/03/14 okres od 01/01/15

Bardziej szczegółowo

P/OP P/BV MC/S EV/EBITDA

P/OP P/BV MC/S EV/EBITDA poniedziałek, 5 września 2011 Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Informatyka MACROLOGIC Rekordowa sprzedaż Grupa Macrologic, która w ubiegłym roku negatywnie odczuła skutki przedłużającej się dekoniunktury

Bardziej szczegółowo

GRUPA MASTERLEASE Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Emitenta za rok 2014

GRUPA MASTERLEASE Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Emitenta za rok 2014 SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2014 LIST PREZESA Szanowni Akcjonariusze i Inwestorzy, Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce Raport Roczny Grupy Masterlease, w którym zamieściliśmy

Bardziej szczegółowo

Raport analityczny. Raport analityczny 1 GPM,,VINDEXUS S.A. GIEŁDA PRAW MAJĄTKOWYCH VINDEXUS S.A. z siedzibą w Warszawie

Raport analityczny. Raport analityczny 1 GPM,,VINDEXUS S.A. GIEŁDA PRAW MAJĄTKOWYCH VINDEXUS S.A. z siedzibą w Warszawie GIEŁDA PRAW MAJĄTKOWYCH VINDEXUS S.A. z siedzibą w Warszawie Analityk Krzysztof Masalski, k.masalski@idmsa.pl, +48 501 519 775 30 grudnia 2008 r. 1 INFORMACJE I OPINIE ZAWARTE W NINIEJSZYM DOKUMENCIE ZOSTAŁY

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W I POŁOWIE 2013 R.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W I POŁOWIE 2013 R. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ S.A. W I POŁOWIE 2013 R. Warszawa, dnia 13 sierpnia 2013 r. SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 1. WARUNKI ZEWNĘTRZNE FUNKCJONOWANIA

Bardziej szczegółowo

2007 2008 2009P 2010P 2011P 2012P

2007 2008 2009P 2010P 2011P 2012P KUPUJ WYCENA 44,2 PLN 20 LIPIEC 2009 Indykpol jest największym krajowym producentem mięsa indyczego oraz jego przetworów. Spółka posiada zakłady produkcyjne zlokalizowane w Olsztynie, Lublinie oraz Świebodzinie,

Bardziej szczegółowo

SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY GRUPY KAPITAŁOWEJ GLOBE TRADE CENTRE S. A. ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2012

SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY GRUPY KAPITAŁOWEJ GLOBE TRADE CENTRE S. A. ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2012 SKONSOLIDOWANY RAPORT ROCZNY GRUPY KAPITAŁOWEJ GLOBE TRADE CENTRE S. A. ZA ROK ZAKOŃCZONY 31 GRUDNIA 2012 - Miejsce i data publikacji: Warszawa 11 marca 2013 r. 1 Spis treści raportu rocznego List Zarządu

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ VI Oceny i perspektywy rozwoju Emitenta

ROZDZIAŁ VI Oceny i perspektywy rozwoju Emitenta ROZDZIAŁ VI Oceny i perspektywy rozwoju Emitenta 6.1. Ocena zarządzania zasobami finansowymi 6.1.1. Podstawa ocen Oceny zarządzania zasobami finansowymi Emitenta dokonano na podstawie sprawozdań finansowych

Bardziej szczegółowo

Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r.

Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r. Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości i użytków rolnych w Polsce w 2011 r. 16.03.2011 r. Warszawa Opracowali: Monika Dybciak tel. 22 860 54

Bardziej szczegółowo

Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2014 r.

Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2014 r. Maj 214 Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 214 r. Jacek Łaszek Hanna Augustyniak Krzysztof Olszewski Krzysztof Gajewski Biuro

Bardziej szczegółowo

DOM DEVELOPMENT S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI W 2014 ROKU. Warszawa, 25 lutego 2015 r.

DOM DEVELOPMENT S.A. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI W 2014 ROKU. Warszawa, 25 lutego 2015 r. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI DOM DEVELOPMENT S.A. W 2014 ROKU Warszawa, 25 lutego 2015 r. SPIS TREŚCI ZATWIERDZENIE PRZEZ ZARZĄD SPÓŁKI SPRAWOZDANIA ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI DOM DEVELOPMENT S.A. W

Bardziej szczegółowo

GTC Koncentracja na polskich aktywach

GTC Koncentracja na polskich aktywach RAPORT Trzymaj Dane podstawowe Cena bieżąca (PLN) 9,68 Cena docelowa (PLN) 9,70 Min 52 tyg (PLN) 5,20 Max 52 tyg (PLN) 10,45 Kapitalizacja (mln. PLN) 3095 EV (mln. PLN) 4128 Liczba akcji (tys. szt.) 319373

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALIOR BANKU S.A. W 2013 R.

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALIOR BANKU S.A. W 2013 R. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ ALIOR BANKU S.A. W 2013 R. SPIS TREŚCI List Prezesa Zarządu... 4 List Przewodniczącej Rady Nadzorczej... 5 I. Podsumowanie działalności Alior Banku

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A. w I połowie 2007 roku SPIS TREŚCI

Sprawozdanie z działalności Grupy Kapitałowej Banku Handlowego w Warszawie S.A. w I połowie 2007 roku SPIS TREŚCI SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU HANDLOWEGO W WARSZAWIE S..A.. W I PÓŁROCZU 2007 ROKU WRZESIEŃ 2007 SPIS TREŚCI I. GOSPODARKA POLSKA W I POŁOWIE 2007 ROKU... 3 1. GŁÓWNE TENDENCJE MAKROEKONOMICZNE...3

Bardziej szczegółowo

Zdrowe momentum. MAGELLAN KUPUJ (100,3 PLN) MW TRADE KUPUJ (23,6 PLN) 13 lutego 2014

Zdrowe momentum. MAGELLAN KUPUJ (100,3 PLN) MW TRADE KUPUJ (23,6 PLN) 13 lutego 2014 MW TRADE KUPUJ (23,6 PLN) 3 2,5 2 1,5 1 0,5 Zdrowe momentum MAGELLAN Wycena Cena bieżąca [PLN] 80,5 Wycena końcowa [PLN] 100,3 Potencjał 24,6% Rekomendacja Podstawowe dane MAGELLAN (YTD = 2,3%) MW TRADE

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Banku Pekao S.A. za 2012 rok

Sprawozdanie z działalności Banku Pekao S.A. za 2012 rok Warszawa, marzec 2013 Spis treści 1. Wybrane dane finansowe i wskaźniki Banku Pekao S.A.... 3 2. Podsumowanie wyników... 4 3. Zewnętrzne warunki działania... 5 4. Ważniejsze wydarzenia i osiągnięcia...

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. W 2013 ROKU

SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. W 2013 ROKU SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. W 2013 ROKU WARSZAWA, MARZEC 2014 SPIS TREŚCI PODSUMOWANIE WYNIKÓW GRUPY BOŚ S.A. W 2013 R.... 4 I. CZYNNIKI I ZDARZENIA

Bardziej szczegółowo

XIV. Ład korporacyjny... 89 Zakres ładu korporacyjnego... 89 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania... 89 Akcjonariusze Alior Banku S.A...

XIV. Ład korporacyjny... 89 Zakres ładu korporacyjnego... 89 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania... 89 Akcjonariusze Alior Banku S.A... Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku Spółki Akcyjnej w 2014 SPIS TREŚCI List Prezesa Zarządu... 4 List Przewodniczącej Rady Nadzorczej... 5 I. Podsumowanie działalności Alior

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W Investments S.A. Sporządzony za okres 01.01.2013 31.12.2013

Sprawozdanie zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W Investments S.A. Sporządzony za okres 01.01.2013 31.12.2013 1 2 Spis treści 1. Informacje wstępne... 6 2. Opis organizacji Grupy Kapitałowej Emitenta ze wskazaniem jednostek podlegających konsolidacji oraz opis zmian w organizacji Grupy Kapitałowej... 6 3. Omówienie

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium. za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2012 r.

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium. za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2012 r. 1 Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium za okres 12-tu miesięcy zakończonych 31 grudnia 2012 r. 2 I. SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ BANKU MILLENNIUM

Bardziej szczegółowo