Wiedeń to piękne miasto i zdecydowanie warto wybrać to miejsce na pobyt zagraniczny. Miejsca, które warto zwiedzić:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wiedeń to piękne miasto i zdecydowanie warto wybrać to miejsce na pobyt zagraniczny. Miejsca, które warto zwiedzić:"

Transkrypt

1 Finanse i Rachunkowość CEMS Master s in International Management wyjazd po 2 semestrach studiów magisterskich Wirtschaftsuniversität Wien (Wiedeń, Austria) Semestr zimowy 2011/2012, wrzesień 2011-styczeń 2012 Dojazd do Wiednia Z Warszawy do Wiednia najlepiej jest pojechać pociągiem. Przy zakupie biletu we wcześniejszym terminie koszt przejazdu to 29 euro. Podróż samochodem to również dobra opcja. Istnieją też relatywnie tanie bezpośrednie połączenia samolotem z Krakowa. Opcja podróży busem sprawdza się dla osób mieszkających na południu Polski, gdyż wtedy czas podróży jest akceptowalny około 5 godzin do Wrocławia. Opis miasta Wiedeń to piękne miasto i zdecydowanie warto wybrać to miejsce na pobyt zagraniczny. Miejsca, które warto zwiedzić: pałac Schönbrunn: letnia rezydencja monarchii Habsburgów. Schönbrunn to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Wiedniu Hofburg: zimowa rezydencja monarchii Habsburgów MuseumsQuartier : Kunsthistorisches Museum, Naturhistorisches Museum oraz Haus der Musik Belweder Stephansplatz z katedrą Stephansdom usytuowaną na środku (polecam wejście na wieżę widokową) Grinzing: jedna z dzielnic Wiednia, gdzie można odwiedzić winiarnie i napić się młodego wina Wiener Zentralfriedhof: 2. pod względem powierzchni (2,5 miliona m²) i największy ze względu na liczbę pochowanych (3,3 mln) cmentarz w Europie z grobami sławnych ludzi (Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Johanna Straussa młodszego) Hotel Sacher, gdzie można spróbować Sachertorte Wiedeński Prater: park rozrywki Na zakupy warto wybrać się na Mariahilfer Straße, gdzie znajduje się większość popularnych butików. Miasto jest bardzo dobrze zorganizowane pod względem transportu publicznego. 5 linii metra, których przystanki położone są blisko siebie, w zupełności wystarcza, aby wygodnie poruszać się po mieście. W weekendy metro działa 24h na dobę, co jest bardzo korzystne podczas powrotu z imprez.

2 Dla studentów dostępna jest karta semestralna na komunikację miejską (październik-styczeń) za 128 euro. Na czas pobytu warto założyć konto w banku w Austrii. Wiele banków oferuje studenckie konta bez żadnych opłat, np. Erste Bank. Takie rozwiązanie jest wygodne także ze względu na opcję wykorzystania karty do konta również jako Quickkarte, która jest konieczna przy płaceniu za pranie w akademiku. Usytuowanie Uniwersytetu WU znajduje się przy stacji metra Spittelau (U4, U6) Wirtschaftsuniversität Wien WU (uniwersytet państwowy) to największa uczelnia ekonomiczna w Europie. Ilość studentów w roku akademickim 2010/2011 wynosiła w tym około 450 studentów z wymiany zagranicznej z około 50 krajów. Kursy WU jest jedną z najtrudniejszych uczelni w programie CEMS MIM pod względem nakładu pracy. Raczej nie zostaje wiele czasu na integrację ze studentami z innych programów. System zapisywania się na przedmioty jest podobny do WD na SGH, jednak działa dużo lepiej. Informację o zapisach na przedmioty otrzymuje się dużo wcześniej, także pod względem informacyjnym i organizacyjnym WU jest naprawdę bardzo dobre. W systemie rejestracji na przedmioty LPIS obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Należy zalogować się na czas, ponieważ miejsca na najbardziej obleganych przedmiotach szybko się wyczerpują. Ponadto ciężko jest znaleźć informację, które przedmioty z CEMS warto zrobić, ponieważ oferty w semestrze zimowym i letnim bardzo się różnią. Najlepiej jest poszukać informacji w raportach z wymiany osób z poprzednich lat.

3 W semestrze zimowym realizowałam następujące przedmioty: 1. Global Strategic Management (7,5 ECTS), Björn Ambos, Anne Kristin Hoenen Kurs obowiązkowy dla studentów CEMS MIM w pierwszym semestrze. Przedmiot zblokowany 5 godzin dziennie raz w tygodniu. Prowadzony w sposób ciekawy i urozmaicony pod względem formy zajęć: prezentacje przedstawicieli firm, wykład, prezentacje studentów. Przedmiot obejmuje zarówno pracę w grupie jak i zadania indywidualne przez cały semestr. Na początku zajęć był oferowany poczęstunek ze względu na wczesną porę rozpoczącia. Na ocenę końcową składają się: opracowanie case studies w grupie, projekt grupowy, aktywność oraz egzamin końcowy. Przedmiot wymaga dużo pracy. 2. Managing Globalization (5 ECTS), Günter Stahl Przedmiot prowadzony w sposób ciekawy i urozmaicony. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu: wykład oraz prezentacja przedstawiciela wybranej firmy. Ocena końcowa obejmowała: opracowanie case studies w grupie oraz grupowy projekt końcowy. 3. Scenarios of Globalization (5 ECTS), Manfred Reichl Przedmiot prowadzony przez byłego przedstawiciela firmy Roland Berger na Europę Wschodnią (20 lat doświadczenia). Profesor reprezentuje nieakademicki, bardziej praktyczny sposób nauczania. Struktura zajęć jest bardzo szczegółowo zaplanowana. Na każdych zajęciach były prezentacje grupowe, indywidualne oraz prezentacje przedstawicieli firm z wybranego sektora. W ciągu semestru każdy student musiał zrobić minimum 3 prezentacje. Najważniejszy projekt grupowy dotyczył stworzenia scenariusza dla Europy w 2030 roku z uwzględnieniem sytuacji w różnych sektorach. Przedmiot kończy się egzaminem i wymaga bardzo dużo pracy. 4. Ethical Issues in Global Business (5 ECTS), Elisabeth Götze Przedmiot trochę nudny, ale nie wymaga ogromnego nakładu pracy. Zajęcia oparte głównie na dyskusjach oraz analizie case study. Do końcowej oceny wlicza się aktywność, projekt grupowy, prezentacja grupowa oraz oceny z esejów (należy napisać w sumie 5 esejów). 5. Research in International Management (5 ECTS), Desislava Dikova Przedmiot trwa 1 miesiąc i jest nudny oraz słabo prowadzony. Nie można się wiele nauczyć, uczęszczając na wykład, a mimo to wymagania są wysokie. Przedmiot wymaga dużo samodzielnej pracy. Forma zaliczenia to napisanie review danego artykułu oraz praca grupowa (prezentacja oraz editorial board). Oceny wystawiane są raczej losowo. Nie polecam. 6. Global Leadership (5 ECTS), Günter Stahl, Josef Waltl Przedmiot zblokowany, trwa 1 tydzień. Zajęcia bardzo ciekawe i prowadzone w przyjemnej atmosferze. Należy kupić materiały do zajęć (12 euro). Przedmiot prowadzony jest w formie wykładu oraz dyskusji przez 2 osoby: prof. Günter Stahl oraz dr Josef Waltl. Prowadzący, oprócz wiedzy teoretycznej, dzielą się również swoimi doświadczeniami. Zaliczanie przedmiotu na podstawie eseju, który należy napisać w terminie 2 tygodnie od zakończenia zajęć. Bardzo ciekawy przedmiot, polecam.

4 7. Language Course A - German (Präsentieren, CEMS Masterstudium) (5 ECTS), Otto Weinelt Kurs z j. niemieckiego, który razem z drugim kursem dotyczącym negocjacji pozwala zaliczyć egzamin CEMS z niemieckiego. Celem zajęć jest przede wszystkim ćwiczenie umiejętności prezentacji w j. niemieckim. Profesor prowadzi zajęcia w sposób interesujący. Każda prezentacja jest indywidualnie omawiana i poprawiana oraz nagrywana na viedo. Każdy student dostaje następnie film ze swojej prezentacji. Ponadto kurs umożliwia poszerzenie wiedzy z gramatyki oraz słownictwa. Warunki studiowania Dostęp do biblioteki: otwarta w godzinach , w bibliotece jest dostęp do komputera, Internetu oraz możliwość drukowania, skanowania i kserowania. Dostęp do komputera: oprócz biblioteki, komputery są również dostępne w każdym budynku. Komputery, z których można korzystać w pełnym zakresie (internet, dostęp do ksero, skanera oraz drukarki) znajdują się w budynku UZA 2. Można tam drukować, korzystając z kredytu, który każdy student otrzymuje do wykorzystania na dany semestr. Nie pamiętam kwoty kredytu, jednak jest wystarczająca. Dostęp do ksero: UZA 2, biblioteka Warunki mieszkaniowe Wybór akademików dla studentów WU jest szeroki. Zapisy rozpoczynają się dużo wcześniej przed wyjazdem (jakoś w maju). Najpopularniejsze akademiki to Student Residence Haus Europa Guesthouse Kandlgasse Guesthouse Gasgasse (wybudowany w 2011) Mieszkałam w Guesthouse Simmeringer Hauptstrasse przy ostatniej stacji metra U3 (Simmering). Trochę daleko od uczelni (około 25 minut metrem), ale bardzo dobre warunki. Mieszkałam w jednoosobowym pokoju i dzieliłam kuchnię oraz łazienkę z jedną osobą. Koszt za miesiąc to 395 euro. Mimo odległości, powrót z imprez nie jest utrudniony w weekendy, gdyż akademik znajduje się zaraz obok stacji metra. Późny powrót w tygodniu też nie jest skomplikowany ze względu na bardzo dobrą nocną komunikację miejską (autobusy nocne). Rozkład i dojazd do różnych miejsc można sprawdzić na stronie: Nie ma konieczności przywożenia niczego z Polski, ponieważ pokoje są dobrze wyposażone. Recepcja Na WU wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane. Kontakt mailowy z koordynatorem programu jest wystarczający, aby załatwić konieczne sprawy. Nie korzystałam z pomocy Buddy Network, ale poradziłam sobie bez większych problemów.

5 Koszty utrzymania Wiedeń jest drogi. Wysokość wydatków pokrywa się jednak z kwotami sugerowanymi w Exchange Students Guide WU, który otrzymuje każdy student z wymiany na WU przed przyjazdem. Miesięczne wydatki na jedzenie i inne podstawowe potrzeby mieszczą się w granicach euro. Niestety otrzymywane stypendium 236 euro nie jest wystarczające żeby się utrzymać, ponieważ nie pokrywa nawet kosztu akademika 395 euro. Niestety trzeba dużo dołożyć ze swojej strony. Supermarkety, w których jest relatywnie tanio, to Zielpunkt, Penny, Billa. Lepszej jakości i droższe produkty można znaleźć w SPAR. Życie studenckie OEH WU Buddy Network regularnie przesyła mailowo informacje o nadchodzących imprezach. Ponadto studenci CEMS sami organizują sobie wyjścia. Dostępny jest również duży wybór zajęć sportowych oferowanych w obniżonych cenach dla studentów WU na stronie: Adaptacja kulturowa Między polską i austriacką kulturą nie ma znaczących różnic, dlatego w miarę łatwo można się odnaleźć. Osoby, które chcą poprawić swój niemiecki, na początku mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do akcentu. Należy na pewno pochwalić austriacką kuchnię oraz bardzo dobrą organizację. Ocena Ocena ogólna: 5 Ocena pod względem merytorycznym (akademickim): 4,5

Raport opisowy z pobytu na stypendium Erasmus

Raport opisowy z pobytu na stypendium Erasmus Raport opisowy z pobytu na stypendium Erasmus 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie Frankfurt School of Finance and Management- semestr zimowy 2013/14, sierpień 2013 - grudzień

Bardziej szczegółowo

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet

Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja. semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Raport z pobytu na stypendium Erasmusa w Karlstad, Szwecja MIESI, semestr III studiów magisterskich e-mail: agelee@interia.pl semestr zimowy 2012/2013, Karlstads Universitet Termin przebywania na stypendium:

Bardziej szczegółowo

Nr albumu: 50824 Kierunek: Finanse i Rachunkowość, semestr 4 Adres e-mail: martynapalucka@gmail.com

Nr albumu: 50824 Kierunek: Finanse i Rachunkowość, semestr 4 Adres e-mail: martynapalucka@gmail.com Nr albumu: 50824 Kierunek: Finanse i Rachunkowość, semestr 4 Adres e-mail: martynapalucka@gmail.com Universidad Rey Juan Carlos, Campus Vicalvaro, Madryt, Hiszpania Semestr zimowy, 03.09.2012 12.01.2013

Bardziej szczegółowo

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011.

Stypendium odbyłem na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Przebywałem tam w semestrze letnim 2010/2011 w okresie od 15.01.2011 do 15.06.2011. Kierunek: Metody ilościowe i systemy informacyjne Ilość zakończonych semestrów na SGHa do momentu wyjazdu: 3 1. Nazwa uczelni oraz termin przebywania na stypendium. Stypendium odbyłem na Uniwersytecie

Bardziej szczegółowo

Raport z wymiany. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie

Raport z wymiany. 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania na wymianie Nr albumu: 54592 Kierunek: Zarządzanie Semestr III, studia magisterskie, (ostatni semestr na SGH) e-mail: joannamandziuk@gmail.com Raport z wymiany 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz termin przebywania

Bardziej szczegółowo

3. Uniwersytet. 4. Kursy

3. Uniwersytet. 4. Kursy Raport z pobytu na stipendium w ramach CEMS/Erasmus Rotterdam School of Management, Erasmus University, Holandia 1. Dane podstawowe Nr albumu: pp43724 Kierunek: CEMS Master in International Management,

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÄT KONSTANZ

UNIVERSITÄT KONSTANZ 1. Kierunek studiów: Prawo, historia UNIVERSITÄT KONSTANZ 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie do uczelni Podanie o zakwaterowanie w akademiku Najlepiej

Bardziej szczegółowo

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia

UNIWERSITE FRIBOURG. 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia 1. Kierunek studiów Germanistyka, Ekonomia UNIWERSITE FRIBOURG 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Podanie o przyjęcie na studia i Learning Agrement, CV, potwierdzenie

Bardziej szczegółowo

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20 Zestawienie kosztów w wybranych państwach, na podstawie ankiet wypełnianych przez studentów przebywających na programie Erasmus+ (rok akad. 2014/2015 kolor czarny, rok akad. 2013/2014 czerwony, rok akad.

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÄT BIELEFELD. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej?

UNIVERSITÄT BIELEFELD. 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? UNIVERSITÄT BIELEFELD 1. Kierunki studiów Psychologia 2. Jakie dokładnie dokumenty wysłał/a Pan / Pani do uczelni zagranicznej? - formularz zgłoszeniowy ze zdjęciem - podanie o akademik 3. Jak ustalał/a

Bardziej szczegółowo

Rotterdam School of Management, Erasmus University, Holandia

Rotterdam School of Management, Erasmus University, Holandia Rotterdam School of Management, Erasmus University, Holandia Kierunek: FiR + CEMS Uczelnia: Rotterdam School of Management, Erasmus University Semestr: zimowy 2012/2013 (26.08.2012-22.12.2012) 1. Informacje

Bardziej szczegółowo

UNIVERSIDAD DE MURCIA

UNIVERSIDAD DE MURCIA UNIVERSIDAD DE MURCIA 1. Kierunek studiów: Filozofia teoretyczna, filologia angielska, filologia romańska, historia. 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W listopadzie

Bardziej szczegółowo

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów StudiawNiemczech? Goracopolecam! Dorota Iwaszczuk z Polski jest studentka studiów doktoranckich na kierunku Geodezja na Technische Universität München.

Bardziej szczegółowo

e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2

e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2 e-mail: jac@wp.eu nr albumu: 45913 kierunek: finanse i rachunkowość poziom: licencjacki liczba ukończonych semestrów na SGH przed wymianą: 2 Spis treści 1. Uczelnia przyjmująca, termin wyjazdu... 2 2.

Bardziej szczegółowo

FREIE UNIVERSITÄT BERLIN

FREIE UNIVERSITÄT BERLIN 1. Kierunek studiów Filologia Germańska FREIE UNIVERSITÄT BERLIN 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Formularz aplikacyjny Learning Agreement samodziel przetłumaczony

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITY OF JOENSUU

UNIVERSITY OF JOENSUU UNIVERSITY OF JOENSUU 1. Kierunek studiów ekonomia, administracja 2. Jakie dokładnie dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? Student Application Form, Learning Agrement, przetłumaczony

Bardziej szczegółowo

Wyjątkowi Językowi. Podaj dalej! Informator 2011/2012

Wyjątkowi Językowi. Podaj dalej! Informator 2011/2012 Informator 2011/2012 Studia licencjackie Studia magisterskie Amerykanistyka Hispanistyka Italianistyka Język+Język Wyjątkowi Językowi Podaj dalej! Spis treści List od Rektora Studia licencjackie Program

Bardziej szczegółowo

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning

studia językowe wyjątkowi - językowi licencjackie magisterskie anglistyka germanistyka hispanistyka e-learning wyróżnij się! wyjątkowi - językowi informator 2013/2014 studia językowe Także od podstaw! licencjackie anglistyka amerykanistyka germanistyka hispanistyka italianistyka język+język e-learning magisterskie

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII 1. Kierunek studiów filologia romańska 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W semestrze poprzedzającym wyjazd Student Application

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla nowo przyjętych studentów matematyki

Przewodnik dla nowo przyjętych studentów matematyki Przewodnik dla nowo przyjętych studentów matematyki i Niniejszy przewodnik ma Państwu pomóc w przejściu ze znanego, ale należącego już do przeszłości świata szkoły średniej do świata akademickiego, w

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wymiany studenckiej w ramach programu LLP ERASMUS w roku. akademickim 2011/2012

Sprawozdanie z wymiany studenckiej w ramach programu LLP ERASMUS w roku. akademickim 2011/2012 Sprawozdanie z wymiany studenckiej w ramach programu LLP ERASMUS w roku akademickim 2011/2012 Nigdy nie spodziewałam się, że napisanie sprawozdania z programu Erasmus może być tak niezwykle trudne. Nie

Bardziej szczegółowo

Żywot człowieka wyedukowanego. Gdzie szukać tego, co już znalezione. Klinika nie uzdrowi, ale podpowie. Samopomoc jest bezcenna

Żywot człowieka wyedukowanego. Gdzie szukać tego, co już znalezione. Klinika nie uzdrowi, ale podpowie. Samopomoc jest bezcenna Twoja pierwsza ważna publikacja normy, rady, wytyczne ISSN 2299-3088 Nr 1 (2) 2013 www.struna.edu.pl Marcin Łączyński Gdzie szukać tego, co już znalezione Konrad Gutkowski Samopomoc jest bezcenna Adriana

Bardziej szczegółowo

Informator. dla studentów. zagranicznych. www.uek.krakow.pl

Informator. dla studentów. zagranicznych. www.uek.krakow.pl Informator dla studentów zagranicznych Spis treści Kilka słów o Uniwersytecie Władze i struktura Uniwersytetu Słowo klucz: Dziekanat Inne ważne jednostki Kalendarium studenta Sprawy, które musisz załatwić

Bardziej szczegółowo

wykład nik Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie Adam Mickiewicz, Oda do młodości ...nie czytać na wykładach!

wykład nik Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie Adam Mickiewicz, Oda do młodości ...nie czytać na wykładach! WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU WWW.WYKLADNIK.HOME.PL wykład...nie czytać na wykładach! nik październik 07 MIESIĘCZNIK WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam,

Bardziej szczegółowo

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII

UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII UNIVERSITÉ VINCENNES ST. DENIS PARIS VIII 1. Kierunek studiów Filologia romańska, 2. Jakie dokład dokumenty zostały wysłane do uczelni zagranicznej? Kiedy? W semestrze poprzedzającym wyjazd Student Application

Bardziej szczegółowo

-200 PLN. 2-tygodniowe. zniżka na kursy -300 PLN. 3-tygodniowe

-200 PLN. 2-tygodniowe. zniżka na kursy -300 PLN. 3-tygodniowe ZNIŻKA FIRST MINUTE Zarezerwuj poniższy kurs językowy przed 15 marca 2015, a otrzymasz zniżkę*: 200 PLN kursy 2-tygodniowe 300 PLN kursy 3-tygodniowe i dłuższe * zniżka na kursy: JAL Londyn, KAA-09 Oxford,

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY 1 Spis treści WSTĘP... 3 WSPARCIE STUDENTÓW W UCZELNIACH EUROPEJSKICH... 6 1. Podsumowanie kontaktów z uczelniami zagranicznymi... 6 2. Seminaria

Bardziej szczegółowo

2016 NAUKA NIEMIECKIEGO W NIEMCZECH I AUSTRII

2016 NAUKA NIEMIECKIEGO W NIEMCZECH I AUSTRII 2016 NAUKA NIEMIECKIEGO W NIEMCZECH I AUSTRII Sprache. Kultur. Deutschland. TWÓJ KOMPETENTY PARTNER. W 14 ATRAKCYJNYCH LOKALIZACJACH Hamburg Brema Hanower Berlin Düsseldorf Getynga Bonn NIEMCY Drezno Frankfurt

Bardziej szczegółowo

Życie w Jenie...... poradnik dla studentów obcokrajowców

Życie w Jenie...... poradnik dla studentów obcokrajowców Życie w Jenie...... poradnik dla studentów obcokrajowców Spis treści Słowo wstępne 1 Czym jest Studentenwerk?... 5 2 Mieszkania... 5 2.1 Servicepaket... 5 2.2 Domy studenckie, akademiki... 6 2.3 Mentorzy

Bardziej szczegółowo