RPG MAKER 2003 PORADNIK. autor: myzrael. od Podstaw do Eksperta

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "RPG MAKER 2003 PORADNIK. autor: myzrael. od Podstaw do Eksperta"

Transkrypt

1 RPG MAKER 2003 PORADNIK autor: myzrael od Podstaw do Eksperta

2 Strona 3 Strona 4... Co to jest RPG MAKER? Od czego zacząć?... SPIS W TREŚCI W TEJ WERSJI NIE DZIALA! NIEDUGO ZOSTANIE DOKOCZONY NARAZIE JEST 29 STRON!!

3 Co to jest RPG MAKER? Jest to program do tworzenia gier bez znajomości języka programowania. Jest on niezwykle prosty w obsłudze. Ma sporo ciekawych opcji. Dotychczas wyszły następujące wesje programu: -RPG MAKER 95 -RPG MAKER RPG MAKER RPG MAKER XP ten poradnik pomoże ci dogłebnie poznać opcje programu RPG MAKER Czym się on wyróżnia w stosunku do pozostałych makerów? Grafike ma na pozioie RM 2000, głębia kolorów w grach może wynosic tak samo jak w poprzedniku 8bit(256kolorów). W porównaniu z RM 2k dodano do niego jednak kilka ciekawych opcji np: -klase postaci -powiększono możliwy do zdobycia poziom postaci -nowe opcje edycji terenu walki -dokonano kilku poprawek Przedewszystkim jednak dodano nowy Battle System (system walki) pozwala on na prowadzenie walki z widokiem z boku, widzimy teraz zarówno bohatera, jak i potwora. (w poprzedniej wersji tylko potwory)pozatym bohater jest animowany podczas walki (niestety potwór nie). Między innymi dlatego RPG MAKER 2003 jest dla wielu najlepszym rm'em. W tym poradniku opisze podstawy posługiwania się programem oraz opisze te bardziej przydatne skrypty.

4 Od czego zacząć? Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest pobranie programu z internetu, można go znaleść na stronach w wersji polskiej: Znajdziecie tam także inne wersje tego programu. Główne okno programu Gdy już zainstalujemy program i otworzymy go pojawi nam się okno: Postaram się za chwile opisać poszczególne elementy tego okna.

5 Edycja Mapy Zacznijmy od stworzenia nowego projektu w tym celu klikamy na przycisk w lewym górnym rogu zaznaczony na rysunku jako rozpoczęcie projektu. W kolejnym oknie wpisujemy nazwe folderu z grą oraz nazwe gry(projektu). Naszym oczom ukazuje się woda w tle. Na obszarze gdzie jest woda będziemy mogli coś zbudować, a raczej wstawić z okna chipsetu. Okno chpsetu zostawmy narazie jednak na bok i zajmijmy się trzema przyciskami u góry, podpisanymi na rysunku jako wybór chipsetu lub zdarzenia, kolejno od lewej pierwszy przycisk to wybranie górnej części chipsetu (często podłogi, mury, ściany, okna, góry itp.). Drugi przycisk od lewej to górna część chipsetu (często przedmioty, obiekty, dekoracje itp.). Trzeci przycisk służy do tworzenia zdarzeń czyli np. Npc (komputerowych postaci), pomińmy jednak narazie ten punkt, choć nie oznacza to, że przycisk jest nie

6 potrzebny, bez niego nawet nie uruchomimy naszej gry! Dlatego za chwile do niego wrócimy. Najpierw jednak kliknijmy pierwszy przycisk. Napewno zauważyliście zmiane obiektów w oknie chipsetów(podpisane na czarno). Teraz spójrzmy na czerwony napis narzędzia edycji mapy. Do czego one służą? Kolejno od lewej: cofnięcie ostatniej czynności, następnie kopiowanie obiektów z mapy(np.aby natychmiast skopiować w innem miejsce jakiś budynek), lupa (osobiście zadko korzystam z tego narzedzia), potem: ołówek (wstawia pojedyńcze kratki z chipsetu na mape, kolejno rysownik prostokątów (można nim przenieść większy fragment chipsetu na mape), następnie rysownik koła (tak samo jak poprzednik tyle, że w kształt koła) i ostatnie narzędzie atrament wypełnia całe miejsce o tym samym wypełnieniu kawałkiem chipsetu(np.gdy Nanosimy na mape trawe). Teraz Kliknijmy na ołówek lub rysownik prostokątów(moje ulubione narzędzie) i nanieśmy coś na mape, potem zróbmy to samo z dolną częścią chipsetu, przypominam drugi od lewej przycisk wyboru chipsetu. Świetnie! Teraz pobaw się chwile i stwórz jakąś ładną mape. Jak ci idzie? Zmiana Chipsetu na inny Jak pewnie zauważyliście narazie możecie tworzyć tylko mape świata, góry lasy, doliny itp. Zastanawiacie się pewnie co z podziemniami, wioskami, a może także statkami? Uspokoje was są :) Spójrzcie na ten rysunek:

7 Spójrzmy na okno mapy kliknijmy prawym klawiszem na MAPA001.(zanim to jednak zrobimy pobawmy się opcjami skali również naniesionymi na mape) Pojawi nam się okno: Narazie interesują nas dwie opcje działanie pozostałych z nich musicie odkryć sami. Nie jest to za trudne.

8 MAPA WŁAŚCIWOŚCI Po kliknięciu na przycisk mapa właściwości pojawi nam się kolejne okno: Tu interesuje nas 6 rzeczy: 1.Nazwa mapy: wpiszcie tu nazwe mapy 2.Chipset: tu wybierzcie grafike chipsetu, czyli grafike mapy np. Wybierzcie dungeons, jeżeli chcecie stworzyć mape podziemi.w przyszłości bedziecie mogli tworzyć nowe chipsety i dołącząc te pobrane z netu dzięki temu gra będzie oryginalna, ale o tym później. 3.Wymiaty Ustalcie tu wymiary mapy 1 współczynnik długość drugi wysokość mapy. 4.Wybierz utwór BGM. Wybierzcie ustaw na, następnie klikamy na... i wybieramy utwór muzyczny który będzie występował na mapie. 5.Tło walki, tło które edzie widoczne podczas walki na tej mapie. Klikamy ustaw na następnie... i wybieramy tło pasujące do mapy. 6.Edytor losowych postaci, dzięki niemu będziemy spotykać potwory co daną ilość kroków na mapie. Ta ilość kroków

9 to: Szansa ataków. Z grup potworów wybiera się potwora/y, którego będzie można spotkać (a właściwie walczyć). Do grup potworów i samych potworów wróce później. POZYCJA STARTOWA BOHATERA Z chęcią byście sobie pograli w waszą gre (raczej zobaczyli jak wygląda mapa), ale narazie nie jest to możliwe, najpierw ustalmy pozycje startową bohatera na mapie. Wybierzmy trzeci przycisk od lewej z narzędzi wyboru chipsetu lub zdarzenia. Ten trzeci przycisk to właśnie zdarzenie. Następnie kliknijmy na mape, tam gdzie chcemy, aby pojawił się nasz bohater pojawi się meni: Widzicie opcje USTAW START DRÓŻYNY? Kliknijmy na nią na polu pojawi się klocek z bohaterem i literką S. Tu pojawi się nasz bohater po Starcie gry. Gre można już odpalić ale jak? Znajdźmy w oknie te przyciski. Teraz zaczniemy od PRAWEJ STRONY. Pierwszy od prawej to pomoc, nie ma go w wersji polskiej maker'a. Kolejny to Title, jeżeli jest zaznaczony to widzimy ekran powitalny gry w teście gry. Zaz-

10 naczmy go. Kolejny to fullscren, czyli pełny ekran zaznaczmy go a gra uruchomi się w pełnym oknie, będzie przez to między innymi ładniej wyglądać. Zaznaczamy go! No i już ostatni z guzikiem play tzn. Taki odwrócony w prawo trójkąt, służy on do odpalenia testu gry. Więc jeżeli chcesz teraz obejrzeć swoją mape kliknij na niego. Jeżeli program zapyta cię, czy chcesz przedtem zapisać projekt bez wachania kliknij tak. Gdy gra się uruchomi z menu powitalnego wybierz START (kliknij klaiwsze z lub SPACJĄ) :Logiczne co? Load służy do ładowania gry gdy ją zapiszemy, a end wiadomo kończy gre. Po wybraniu startu pojawia się nsza mapa. STEROWANIE Bardzo proste. Strzałki służą do poruszania bohaterem. Z to akceptacja, jest potrzebna przy rozmowie, w menu na starcie gry także i wielu innych. X to dezaktywacja, cofnięcie w menu. Itp. Można to róznie tłumaczyć, podczas przebywania bohatera na MAPIE RÓWNIEŻ WYWOŁANIE MENU: PRZEJŻYJ JE SOBIE DOKŁADNIE. WRACAMY DO ZDARZEŃ Wróćmy do zdarzeń, a następnie zajmiemy się bazą danych. Zdarzenia są dla mnie najfajniejszym elementem RPG MAKER'a. Przypominasz sobie to okno?

11 Uruchamia się ono gdy podczas bycia w trybie wstawiania zdarzenia (trzeci od lewej przycisk wyboru chipsetu i zdarzeń)klikniemy prawym klawiszem na mape. Poprzednio wstawialiśmy pozycje startową bohatera. Teraz stworzymy jakąś postać, która będzie się z nami witać. Potem pokaże wam jeszcze kilka możliwości tworzenia różnych postaci. Klikamy w owym menu na NOWE ZDARZENIE. Pojawia nam się kolejne okno: Część okna narazie zostawimy tymczasem będą nas interesowąć niektóre elementu:

12 Najpierw dajmy postaci wygląd: znajdzcie te okno: Kliknijcie ustaw, zaznaczenie opcji Prześwi oznacza, ze postać przezroczysta, jakby duch. Po kliknięciu na ustaw pojawi nam się nowe okno: wybierzmy sobie np. Charset: tsukuru-heros2<rtp>

13 i wybierzmy dowolną postać. Kierunek oznacza odwórcenie postaci w daną strone, a pozycja wychylenie nóg jak do ruchu lub poprostu nogi wyprostowane.(dziwnie to brzmi) I OK. Teraz będzie nas interesować ten element: A także po towarciu listy: Wybieramy z listy jak ma się poruszać postać, może ona

14 także stać w jednym miejscu. Po wybraniu ustawiamy Szybkość, a jeśli wybraliśmy ścieżke klikamy na ścieżka i ustalamy tor ruchu postaci w bardzo prostym edytorze. Wyglądającym tak: Polecam zaznaczyc opcje ignoruj jeśli ruch nie możliwy, w przeciwnym wypadku mogą wystąpić błędy. Następny element to: Zostawiamy narazie tak jak jest. Warunek startu określa co musimy zrobić, aby wywołać zdarzenie np. Dotchnąć go, kliknąć na niego Z. A położenie na mapie to czy będzie na mapie pod chipsetami, nad, czy normalnie, oczywiście prawie zawsze będziemy wybierać normalne. Idziemy dalej.

15 Zostawiamy tak jak jest. Przetestujcie sami. Ja tylko powiem, że typ animacji to animacja w jednym miejscu (np. Obracanie się w prawo), a szybkość ani macji tyczy się właśnie tej animacji o której przed chwilą mówiłem. Przejdźmy do mojej ulubionej częśći zdarzenia: klikamy dwa razy na białym polu otwiera nam się menu. Tu może my wybrać co postać zrobi gdy np. Klikniemy przycisk Z na niej(patrz warunek startu zdarzenia). Menu wygląda tak:(ładnie prawda?) Składa się z czterech zakładek za pierwszym razem będą nam potrzebne pierwsza i druga. Powiedzmy, że postać ma nam mówić: Dzieńdobry witamy w krainie Zool pozatym chce, aby wyświetliła się twarz postaci.zaczynamy klikamy w opcje Grafika TWARZY. I wybieramy twarz powiedzmy taką(musi pasować do postaci):

16 Ustawiamy czy twarz wyświetli się z lewej czy prawej

17 strony. Możemy też usunąć twarz i dać nową dla innej wiadomościjeżeli chcemy aby spowrotem wyświetliła się wiadomość bez twarzy(gdy już wcześniej wybraliśmy twarz i daliśmy jakąś kwestie i teraz dajemy następną, chcemy aby była ona mówiona przez naszego bohatera, czyliwiadomo twarz trzeba zmienić) Zajmijmy się tekstem: Klikamy wiadomość w oknie: i wyświetla nam się nowe okno:

18 W wolnym miejscu piszemy kwestie mówioną. Piszesz do pierwszej linii jeśli jest grafika twarzy, lub do drugiej gdy grafiki nie ma. Czyli teraz piszemy do drogiej! Uruchommy gre. Wszystko powinno byc w porzadku porozmawiajmy z nasza postacia. Teraz przejdzmy do drogiej zakładki: Przypatrzmy sie opcjom, postaw sklep i postaw karczme ich uzycie jest bardzo proste, wystarczy na nie kliknac i wybrac

19 towary do sprzedania, kupienia, a w drogiej opcji cene noclegu. Czas na zadania ZADANIA 1.Stworz dowolna postac, gdy na nia klikniemy ma wyswietlic sie rozmowa bohatera z postacia np. (twarz postaci (tekst postaci (twarz bohatera (tekst bohatera (twarz postaci (tekst bohatera 2.Utworz nowa mape zrob na niej start bohatera, mape przemien na miejsce do odpoczynku (chpset:inner) i zrob postac, ktora zaproponuje nam odpoczynek za 2GP(uzyj opcji postaw karczme) 3.Na tej samej mapie ustaw postac, ktora bedzie sprzedawac ziola (leczace oczywiście ;P) Zrob tak, zeby postac ta nie chciala nic od ciebie kupic. 4.Wyproboj inne warunki staru zdarzenia i/lub inny sposob poruszania sie zdarzenia np. Postac idzie za bohaterem albo od niego ucieka. 5.Zadanie dodatkowe: Zbódoj statek (chipset statek) na nowej mapie. Jest to dość skomplikowane. Powodzenia.

20 Teleportacja między mapami: Zanim zajmiemy się Bazą danych, pomyślmy jak można się przemieszczać między mapami projektu. Pamiętacie te menu się wyświetla gdy klikniemy prawym klawiszem na mape w oknie mapy lub na samo okno mapy. Poprzednio wybieraliśmy Właściwości mapy, teraz wybierzmy opcje: Nowa Mapa Pojawi nam się okno: Pamiętacie to okno? Jest ono takie samo jak przy właściwościach mapy. Jeżeli nie wiesz co masz zrobić powróć na strony 7-10.

21 W oknie mapy pojawiła nam się nowa mapa, gdy na nią klikniemy będziemy mogli ją zedytować: Stwórz na niej np. Las, albo dowolny inny obiekt. Ok.Ale jak zrobić aby bohater teleportował się z pierwszej mapy (gdzie startuje) na drugą? Najpierw zedytujmy pierwszą mape tak, aby zrobić miejsce na teleport. Gdy nań ustaniemy to zostaniemy przeniesieni w wybrane miejsce. Spojrzmy na mape. Czerwony X oznacza miejsce gdzie za chwile stworze teleport.

22 Stwórzmy także drugą mape: Także z miejscem na teleport. (można się przemieszczać z 1 mapy do drugiej i na odwrót) Ok. Miejsce na teleport jest po lewej stronie. Widzicie mapy muszą do siebie pasować. No dobra czas stworzyć teleport. Pamiętacie tworzenie nowego zdarzenia. Prawy klawiszem (podczas edycji zdarzenia) klikamy na miejsce gdzie po wejściu bohatera zostanie on teleportowany.

23 Pojawi się okienko wybieramy nowe zdarzenie i tworzymy je jako: puste różowe pole, bez ruchu pozycja normalna. Tu zmieniamy Warunek startu zdarzenia na: Dotchnięcie bohatera, czyli po wejsciu na pole. Następnie klikamy dwa razy w poleceniach zdarzeń

24 Pojawi nam się okno: Wybieramy drugą zakładke: Następnie opcje teleportuj:

25 po wybraniu teleportuj pojawi nam się okno:

26 Z niego wybieramy drugą mape, a następnie wskazujemy miejsce o jedno pole dalej od miejsca, gdzie chcemy umieśćić ten drugi teleport. Patrz mapa: Czerwona linia to granica 1 i drugiej mapy. T to miejsce na teleport, a M miejsce gdzie mamy zostać teleportowani z innej mapy. Ok.I działa. Przy tworzeniu teleportu możemy także skorzystać z opcji: Ustaw teleport, to ta łatwiejsza metoda, więc nie będe jej przedstawiał. Poprzednia jednak częśćiej się przydaje.

27 Baza Danych Spójrzmy najpierw na te trzy przyciski od PRAWEJ pierwszy muzyka umilająca tworzenie gry (obsługe pominiemy), drugi import materiałów do gry(narazie pominiemy), ale za to zajmiemy się trzecim, czyli bazą danych kliknijmy na niego. Pojawi nam się okno, z wieloma zakładkami.: Najpierw zainteresuje nas zakładka bohater! Tu stworzymy własną postać, przy okazji zainteresuje nas także zakładka klasa, przedmioty oraz system. Resztą zajmiemy się troche później. Zakładka bohatera wygląda tak:

28 W dalszej czesci zajme sie baza danych, a potem przelacznikami, zmiennymi, nastepnie wszystkimi pozostalymi opcjami. O AUTORZE AUTOREM JEST MYZRAEL PORADNIK UMIESZCZONY NA STRONIE: jezeli masz jakies pytania, cos jest dla ciebie nie jasne lub pobrales plik z innej strony pisz:

29 WIĘCEJ PORAD NA:

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Warszawa 1999 Opracowanie: Janusz S. Wierzbicki Adres e-mail: Janusz@oeiizk.waw.pl Marta.Wnukowicz@twardagim.edu.pl 1. Wstęp Kurs

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe Power Point

Materiały szkoleniowe Power Point Materiały szkoleniowe Power Point Przygotowane przez: WROcomp Spis treści: 1. UŻYWANIE APLIKACJI... 5 1.1 PRACA Z PREZENTACJAMI... 5 1.1.1 Otwieranie, zamykanie programu do tworzenia aplikacji. Otwieranie,

Bardziej szczegółowo

asc Plan Lekcji - Pomoc online asc Plan Lekcji - Pomoc online

asc Plan Lekcji - Pomoc online asc Plan Lekcji - Pomoc online Spis treści asc Plan Lekcji... 1 1 Wstęp... 1 1.1 Po co jest strona z pomocą?... 1 1.2 Pobieranie nowszych wersji i instalacja... 1 1.3 Wymagania systemowe... 1 1.4 Jak sprawdzić, którą wersję programu

Bardziej szczegółowo

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5 Podręcznik użytkownika ŁÓDŹ 2013 1 ISBN 978-83-937613-0-2 Układ typograficzny autora. Wydawca: Producent programu: Tomasz Bernacik GPSoftware PO Box 570 Ashgrove Queensland

Bardziej szczegółowo

VISUAL BASIC 6 KURS. strona główna kursu: http://visual.basic.kaem.forall.pl/ autorzy: Krystian Ł. Kamil R. wznowienie kursu: Krystian Ł.

VISUAL BASIC 6 KURS. strona główna kursu: http://visual.basic.kaem.forall.pl/ autorzy: Krystian Ł. Kamil R. wznowienie kursu: Krystian Ł. VISUAL BASIC 6 KURS autorzy: Krystian Ł. Kamil R. wznowienie kursu: Krystian Ł. wersja z: 05.11.2005 strona główna kursu: 1 SPIS TREŚCI 1. Informacje podstawowe...5 2. Środowisko VB...5 3. Zmienne...6

Bardziej szczegółowo

4. Okno programu komputerowego

4. Okno programu komputerowego 4. Okno programu komputerowego Uruchomiony program pojawia się w osobnym oknie. Pulpit jest całkowicie lub częściowo przysłonięty tym oknem. Okna programów, w których tworzymy dokumenty komputerowe, są

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 17 Banner. Banners. 88 31 (Micro Bar) 120 240 (Vertical Banner) 234 60 (Half Banner) 468 60 (Full Banner) 728 90 (Leaderboard/Super Banner)

Ćwiczenie 17 Banner. Banners. 88 31 (Micro Bar) 120 240 (Vertical Banner) 234 60 (Half Banner) 468 60 (Full Banner) 728 90 (Leaderboard/Super Banner) Banner Wstęp Jedną z najważniejszych form reklamy internetowej jest banner animowany lub statyczny obraz będący zarazem linkiem do reklamowanej strony. Można go znaleźć na prawie każdej wirtynie www. Możemy

Bardziej szczegółowo

Ostatnia aktualizacja dokumentu: 06.03.2012 Copyright 1991-2012 SuperMemo World sp. z o.o.

Ostatnia aktualizacja dokumentu: 06.03.2012 Copyright 1991-2012 SuperMemo World sp. z o.o. Spis treści Spis treści...1 Informacje wstępne...2 Instalacja programu...3 Co to jest SuperMemo UX...4 Pierwsze kroki z programem...5 Pierwsze kroki z kursem...7 Podstawowe typy ćwiczeń...9 Pozostałe typy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Google Tag Manager Nie dla programistów

Google Tag Manager Nie dla programistów Google Tag Manager Nie dla programistów Przewodnik po Google Tag Managerze dla specjalistów marketingu i innych zawodów nie związanych z programowaniem. Przemysław Modrzewski, marketinglab.pl Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora

Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Jak korzystać z komputera i Internetu Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie

Bardziej szczegółowo

Spis treści Część I -- Zaczynamy pracę... 2 Lekcja 1 -- Podstawy... 2 Część II -- Nareszcie rysujemy -- szkicowanie 2D... 9 Lekcja 2 -- Tworzenie

Spis treści Część I -- Zaczynamy pracę... 2 Lekcja 1 -- Podstawy... 2 Część II -- Nareszcie rysujemy -- szkicowanie 2D... 9 Lekcja 2 -- Tworzenie Spis treści Część I -- Zaczynamy pracę... 2 Lekcja 1 -- Podstawy... 2 Część II -- Nareszcie rysujemy -- szkicowanie 2D... 9 Lekcja 2 -- Tworzenie szkiców na płaszczyźnie... 9 Lekcja 3 -- Linie konstrukcyjne,

Bardziej szczegółowo

Podręcznik dla słuchacza Macromedia Flash MX

Podręcznik dla słuchacza Macromedia Flash MX Podręcznik dla słuchacza Macromedia Flash MX Wprowadzenie W 1997 roku firma Macromedia przejęła program FutureSplash zmieniając jego nazwę na Flash. Zaproponowano w ten sposób nowy format rozpoznawany

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500

SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500 Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2014 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

AutoCAD -- kurs podstawowy

AutoCAD -- kurs podstawowy AutoCAD -- kurs podstawowy I. Podstawy podstaw. 1. Lekcja 1 -- Podstawy podstaw Filozofia pracy z programem AutoCAD Wygląd głównego okna aplikacji Dopasowanie programu do własnych potrzeb zmiana wyglądu

Bardziej szczegółowo

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

"Promocja multimedialna strony web". autor: Piotr Ciechomski

Promocja multimedialna strony web. autor: Piotr Ciechomski "Promocja multimedialna strony web". autor: Piotr Ciechomski Konspekt zajęć "Promocja multimedialna strony web". 1. Wprowadzenie do zajęć, przedstawienie warunków zaliczenia. Zajęcia organizacyjne. 2.

Bardziej szczegółowo

Rys. 1. Okno programu Excel. Wyświetla nazwę bieżącego dokumentu. Za pomocą tego paska możemy przesuwać okno aplikacji po całym ekranie.

Rys. 1. Okno programu Excel. Wyświetla nazwę bieżącego dokumentu. Za pomocą tego paska możemy przesuwać okno aplikacji po całym ekranie. Kurs Excel Poziom I SPIS TREŚCI I. PODSTAWOWE INFORMACJE O PROGRAMIE 1. Postać dokumentu, wygląd ekranu 2. Poruszanie się po arkuszu, adresowanie komórek 3. Menu programu (pełne, podręczne), paski narzędzi

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Ostatnia aktualizacja: 21 października 2013 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. 2 Poznajemy komputer 16. 3 Uruchamiamy komputer 21. 4 Zapisujemy i porządkujemy dokumenty 29

SPIS TREŚCI. 2 Poznajemy komputer 16. 3 Uruchamiamy komputer 21. 4 Zapisujemy i porządkujemy dokumenty 29 SPIS TREŚCI Nr spotkania Temat spotkania Strona Witaj, czwartoklasisto! 7 1 BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE Potrafimy właściwie korzystać z komputera Poznajemy zasady zdrowego i bezpiecznego korzystania z komputera

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Word 2007. Nieoficjalny podrêcznik

Word 2007. Nieoficjalny podrêcznik Word 2007. Nieoficjalny podrêcznik Autor: Chris Grover T³umaczenie: Julia Szajkowska, Ireneusz Jakóbik ISBN: 978-83-246-1027-3 Tytu³ orygina³u: Word 2007: The Missing Manual Format: B5, stron: 544 Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA SZABLONU GRAFICZNEGO Wersja z 20 czerwca 2011 Nowy edytor wizualny Allegro

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA SZABLONU GRAFICZNEGO Wersja z 20 czerwca 2011 Nowy edytor wizualny Allegro INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA SZABLONU GRAFICZNEGO Wersja z 20 czerwca 2011 Nowy edytor wizualny Allegro Dziękuje za skorzystanie z mojej usługi stworzenia autorskiego szablonu graficznego! Mam nadzieję, że Państwo

Bardziej szczegółowo

Programowanie wizualne dla każdego. Przewodnik po Scratch

Programowanie wizualne dla każdego. Przewodnik po Scratch Programowanie wizualne dla każdego. Przewodnik po Scratch Piotr Szlagor Warszawa 2013 PROGRAMOWANIE WIZUALNE DLA KAŻDEGO. Przewodnik po Scratch (CC-BY) 2013 PIOTR SZLAGOR & THINK GLOBAL sp. z o.o. - pewne

Bardziej szczegółowo

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Strony WWW dla bibliotek WordPress dla początkujących Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Po co bibliotece strona internetowa? Zanim zaczniesz W XXI wieku, w dobie Internetu, to pytanie wydaje się trywialne

Bardziej szczegółowo

KOMPENDIUM SZKOLEŃ REALIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE LGD RAZEM DLA RADOMKI w ramach projektu: MultiCEL. Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej

KOMPENDIUM SZKOLEŃ REALIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE LGD RAZEM DLA RADOMKI w ramach projektu: MultiCEL. Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej KOMPENDIUM SZKOLEŃ REALIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE LGD RAZEM DLA RADOMKI w ramach projektu: MultiCEL Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej MultiCEL Multimedialne

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Podstawy obsługi komputera

Podstawy obsługi komputera Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy 41-709 Ruda Śląska, ul. Markowej 22 Rudzkie Konto Pomocy w Rudzie Śląskiej Podstawy obsługi komputera Materiały pomocnicze do kursu komputerowego Piotr Krawczyk, Tomasz

Bardziej szczegółowo