Stwórz zespół doskonały

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Stwórz zespół doskonały"

Transkrypt

1 Stwórz zespół doskonały Autor: Żaneta Niepogoda Project Leader, czyli manager XXI w. temat popularny, bardzo na czasie, chodliwy. Szkoleń z zakresu leadership u jest całe mnóstwo. Jednak czy marzenie o przywództwie ma szansę ziścić się w przypadku każdego project managera? Czy nieodzowny atrybut pretendującego do roli lidera charyzma, to cecha wrodzona czy może można się jej wyuczyć lub nabyć z biegiem zdobywania zawodowego doświadczenia? Czy uformowanie zespołu idealnego, zespołu, który nigdy nie zawiedzie jest w ogóle możliwe? Jestem przekonana, że zarządzania ludźmi można się nauczyć.

2 Zacznijmy jednak od początku, czyli od procesu rekrutacji. Jeśli przyjdzie nam samemu oceniać aplikacje i przyjmować osoby do pracy, to na co powinniśmy zwrócić uwagę? Każdy formułuje własne kryteria, jednak warto zastanowić się nad filozofią: Hire for attitude, train for skill (Zatrudniaj za podejście, ucz umiejętności). Osobiście po stokroć chętniej przyjmę do pracy osobę z mniejszym doświadczeniem czy brakami w kwalifikacjach, ale z zapałem, chęcią do działania i pozytywnym nastawieniem. Rekrutując, bądź rygorystyczny i pamiętaj o celu. Precyzyjnie określ profil osoby, która wpisuje się w strukturę przedsiębiorstwa i konsekwentnie zatrudniaj tylko takich kandydatów, którzy te kryteria spełniają. Zespoły to takie grupy, które razem mogą stworzyć więcej niż są w stanie dokonać pojedyncze jednostki. Bo efektywność pracy w grupie nie zawsze jest wyższa. Czym dla mnie jest to attitude? To oprócz samego nastawienia sposób bycia, styl, uczucia, usposobienie. Na tej podstawie wnioskuję czy dana osoba ma szansę dopasować się do kultury organizacyjnej firmy. Rekrutując, bądź rygorystyczny i pamiętaj o celu. Precyzyjnie określ profil osoby, która wpisuje się w strukturę przedsiębiorstwa i konsekwentnie zatrudniaj tylko takich kandydatów, którzy te kryteria spełniają. Rekruter, czy bardziej popularna, bo angielska odmiana tego słowa headhunter - to osoba, która jako pierwsza wpływa na to, z kim w przyszłości przyjdzie nam współpracować. Na kolejnym etapie formułuje się grupa przydzielona do danego zadania czy projektu. Podkreślam grupa, bo to jeszcze nie zespół. Zespoły to dopiero takie grupy, które razem mogą stworzyć więcej niż są w stanie dokonać pojedyncze jednostki. Bo efektywność pracy w grupie nie zawsze jest wyższa. Amerykański publicysta, Patrick Lencioni opracował model efektywności pracy zespołowej, przedstawiony poprzez pryzmat najczęściej występujących dysfunkcji.. Według autora grupy występują niemalże wszędzie, jednak bardzo trudno jest znaleźć taką, która jest efektywna. I tu na pole bitwy wkracza osoba, która tą grupą ma pokierować, czyli project manager. Marzeniem kierownika projektu jest prawdziwa współpraca między członkami zespołu. A sławetny teamwork (praca zespołowa) zaczyna się od zaufania. Ono jest fundamentem i spoiwem grupy ludzi. Na nim budowane jest przyzwolenie na konstruktywny konflikt, zaangażowanie, branie odpowiedzialności za wykonywane zadania. To wszystko

3 razem prowadzi do uformowania prawdziwego zespołu i dostarczania zadowalających wyników. Lencioni w swojej powieści biznesowej porusza jeszcze jedną ważną kwestę temat Prawdziwy Leader stara się przecież poprowadzić pracowników do sukcesu, który osiągać można jedynie poprzez przezwyciężanie trudności i własnych słabości. konfliktów. Często spotykamy się z sytuacją, w której nadmierna uwaga przykładana jest do atmosfery panującej w firmie. Sama złapałam się na takim myśleniu. Podejście w stylu przyjaźń, kwiatki i łąka zapewne sprawdza się, ale w kole naukowym czy organizacji studenckiej, nie w firmie. Zalecałabym project managerom ustanowienie jasnych reguł gry i warunków ramowych działania. Kierownik projektu jest odpowiedzialny za realizację określonego celu. Natomiast nie on, a jego zespół odpowiada za wyznaczenie drogi do realizacji tego celu, oczywiście przy zachowaniu wyznaczonych, zakomunikowanych przez project managera warunków ramowych. Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której konsultant w każdej problematycznej sytuacji oczekuje od kierownika projektu pomysłu, wskazania rozwiązania. Ba, realizacji części zadań za niego. W tej sytuacji warto zastosować metodę CP, czyli Co Proponujesz? Przykładowo, zorganizowaliśmy spotkanie projektowe, jednak zespół nie przygotował się i kilka osób wymyśla pomysły na bieżąco. Spotkanie zawsze można przerwać, a nieprzygotowanego pracownika warto odesłać i poprosić, aby wrócił za dwie godziny z opracowanymi propozycjami. Zaletą tego rozwiązania nie jest wyłącznie oszczędność czasu project managera. Dzięki takiemu podejściu zespół nie unika odpowiedzialności za powodzenie lub porażkę projektu. A prawdziwy Leader stara się przecież poprowadzić pracowników do sukcesu, który osiągać można jedynie poprzez przezwyciężanie trudności i własnych słabości. Jeszcze project manager czy już lider?. Nie sposób nie poświęcić miejsca dla opisu lidera doskonałego. Bowiem tylko taki może zbudować wokół siebie zespół ludzi zmierzających w jednym kierunku i dążących do wspólnego celu. Project leader zarządza nie tylko projektami. Kieruje zespołem o różnych cechach osobowości. Lider doskonały to osoba, która swoim działaniem inspiruje, pociąga za sobą innych. Jest wiarygodny, wzbudza zaufanie, a jego postępowanie jest konsekwentne, spójne i przewidywalne. Dlatego zapewnia poczucie bezpieczeństwa, które działa jak magnes przyciągając innych.

4 Jak więc zainspirować swój zespół? Jak sprawić, by ludzie czuli się zmotywowani? Przede wszystkim należy obserwować i stawiać diagnozy problemów. Aby ulepszać, musisz wiedzieć dlaczego morale Twojego zespołu spadają. Dążąc do perfekcji należy mądrze używać narzędzi przywództwa, którymi dysponujemy. Delegowanie Nie każde zadanie jest misją, nie każde musi być przygodą i nie każde pracownik musi przyjąć z radością. Jako project managerowie jesteśmy odpowiedzialni za delegowanie zadań. Przy czym pamiętajmy, że nasi współpracownicy nie gęsi i swój rozum mają. Nie dadzą się nabrać na otoczkę wszechobecnych wyzwań i wyłącznie ambitnych problemów. Nie każde zadanie jest misją, nie każde musi być przygodą i nie każde pracownik musi przyjąć z radością. Złości mnie sztuczna egzaltacja, gdy do wykonania zlecana jest nudna papierkowa robota niezawierająca w sobie nic z wyzwania. Ale nie... Akcentuje się (wedle zaleceń podręczników o leadershipie) wysoką rangę zadania podkreślając przy tym, że dana osoba została wybrana do wykonania polecenia, jako pracownik wyróżniający się w nagrodę! Jeśli dalej będziemy działać pod znakiem hipokryzji, nigdy nie zbudujemy zespołu na fundamencie zaufania, wiary w ludzi i zaangażowania. Zaangażowanie i motywacja Czyli Twój zespół jest tak silny, jak silny jest jego najsłabszy członek. Nawet jeśli project manager jest bardzo zdolny i niesamowicie zaangażowany, nie jest w stanie wszystkiego zrobić sam. Jego sukces zależy głównie od tego, jak inteligentnie deleguje zadania i motywuje pracowników. Do jakiego stopnia potrafię zaangażować moich ludzi do pracy? Jak wspierać zaangażowanie i motywację? Nie można od pracownika żądać, że będzie zmotywowany do działania i zawsze zaangażowany. Te cechy pojawiają się wtedy, gdy ma on uczucie, że jest częścią projektu. W związku z tym koniecznym warunkiem na drodze do motywacji jest jasne wyjaśnienie zadania, a także umożliwienie zespołowi wykazania się własną inicjatywą, a tym samym przyczynienia się do sukcesu firmy.

5 To, czy uda się nam wyzwolić potencjał i kreatywność naszych pracowników zależy tylko od nas. Zacznijmy od początku, czyli od rozmowy z pracownikiem. Załóżmy, że jest zadanie do Jasno określ, wymagania i zadbaj o uzyskanie lustra treści swoich oczekiwań od pracownika. wykonania i zapraszamy osobę na krótką rozmowę. O czym warto pamiętać? Na początek dobrze jest wytworzyć pozytywną atmosferę. Banał? Znam osoby, które nawet udzielając pochwał robią to w sposób nienaturalny, suchy, bez emocji. Tymczasem na wstępie można przecież z uśmiechem zadać pytanie o postępy w pracy, a może nawet urodziny syna i pokazać, że też jesteśmy ludźmi. Kolejnym krokiem będzie dowartościowanie pracownika, bo któż z nas nie lubi być chwalony? Jak natomiast przejść do sedna sprawy? Przedstaw konkretny cel i warunki ramowe jego wykonania. Podaj jaki jest czas i zasoby, którymi dysponujemy. Unikaj niedoinformowania i sytuacji typu budżet jest nieograniczony, ale nie w tej chwili. Zadbaj też o uzyskanie tak dla zadania i poproś pracownika o jego własne pomysły i propozycje. Na koniec nakreśl, jakie są następne kroki, wyznacz czas na wykonanie mniejszej części zadania i termin następnego spotkania. Oczekiwania Czyli o brakach w komunikacji. Czy wiesz jakie są Twoje oczekiwania względem zespołu? A czy Twój zespół jest świadomy tych wymagań? Czy aby na pewno każdemu z członków zespołu w jasny i konkretny sposób zakomunikowałeś czego oczekujesz i na co będziesz zwracał uwagę? To co dla nas jest oczywiste, dla naszych pracowników może być zupełną nowością. Ile razy złościłam się, że zadanie nie zostało wykonane po mojej myśli. Irytuję się, gdy dostaję finalną wersję raportu z literówkami. Taki banał. A ile razy rozmawiałam z zespołem na ten temat? Dlatego tak ważna jest komunikacja. Jasno określ, wymagania i zadbaj o uzyskanie lustra treści swoich oczekiwań od pracownika. Jeśli nie masz pewności czy pracownik Cię zrozumiał, poproś go o skrócenie ustaleń. Nie czekajmy z oceną pracownika do zakończenia pracy nad projektem. Monitorujmy postępy w pracy, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wpływać na to, czy podążamy w wyznaczonym przez nas celu. W efekcie pracownicy docenią takie działanie, bo pozwoli na uniknięcie konstruktywnych komentarzy w stylu: Usuń to, bo jest brzydkie.

6 Pochwała Czasem mam wrażenie, że doceniamy tylko wtedy, gdy pozwoli nam to osiągnąć jakąś wymierną korzyść. Zdarzyło mi się, że bezpośrednio poczułam, że pochwała udzielana jest tylko dlatego, że zaraz zostanę poproszona o wykonanie jakiegoś ambitnego zadania. To bardzo niebezpieczne. Starajmy się nie dopuścić do sytuacji, w której nasi pracownicy będą czuli, że pochwała jest nieszczera. Kto docenia pozytywne rzeczy, może również łatwiej poruszyć niewygodne kwestie i temat nieprawidłowego zachowania. Odważmy się chwalić za drobne postępy, zupełnie jak rodzice chwalą swoje dziecko. Z drugiej strony nie możemy sprawić, aby nasz zespół składał się z samych królów i książąt z wywindowaną pewnością siebie i samooceną. Chwalmy więc konkretne zachowanie, a nie osobę samą w sobie. I na koniec doceniajmy nie tylko za wyniki, ale również za zaangażowanie w dążeniu do nich. Co możemy osiągnąć dzięki prawidłowemu udzielaniu pochwał? Przede wszystkim motywację, ponieważ pracownicy mają potrzebę bycia docenionym. W ten sposób zachęcamy do powtórzenia przez pracownika pozytywnego zachowania. Zyskujemy też możliwość krytyki. Kto docenia pozytywne rzeczy, może również łatwiej poruszyć niewygodne kwestie i temat nieprawidłowego zachowania. Dlatego obserwuj i postaraj się złapać swojego pracownika na pozytywnym zachowaniu. Rozmowy krytykujące Pochwała i krytyka to w mojej opinii jedne z najmocniejszych narzędzi przywództwa. Jak wobec tego udzielać reprymendy? Jak skrytykować, aby z jednej strony pracownik nie poczuł się urażony, a z drugiej poprawił jakość swojej pracy i potraktował reprymendę poważnie? Obowiązuje podoba zasada jak w przypadku pochwały tak dla ludzi, nie dla zachowania. Przytocz przykłady, które pomogą uniknąć morza usprawiedliwień i zaprzeczeń. Wskażmy na konkretne działania, które należy poprawić. Osobiście najbardziej nie lubię jałowej dyskusji. Przepraszam, ale nic mnie nie obchodzą wymówki pracownika. Dlatego nie dopuszczajmy do bezsensownej, do niczego nie prowadzącej wymiany zdań. Nie pytaj więc Dlaczego to zrobiłeś lub nie zrobiłeś. Lepiej od razu przejdź do sedna sprawy. Podkreśl, że takie zadanie jest niepożądane i zamilcz.

7 Daj chwilę czasu, aby reprymenda zadziałała na pracownika. Nie mówię o rzucaniu nienawistnych spojrzeń, jednak chwila ciszy pozwoli, aby nasze słowa zapadły w pamięć. Zadbaj też o to, by uzyskać potwierdzenie dla ustaleń, zapytaj np.: Czy w przyszłości mogę spodziewać się, że taka sytuacja się nie powtórzy? I zasada ostatnia, która nie może (a niestety najczęściej jest) zostać pominięta, czyli z zapałem w przyszłość. Zaznacz, że ta sprawa jest już zamknięta i że wierzysz, że więcej nie będzie miała miejsca. To pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnej atmosfery i umożliwi dalszą wspólną współpracę. Kontrola i monitoring Już samo słowo kontrola wywołuje negatywne konotacje i budzi uczucie niepewności, a nawet strachu. Takie nacechowanie tego słowa bierze się zapewne z naszych doświadczeń z policją, urzędami, a nawet z czasów szkolnych. Są jednak sytuacje, gdy poddajemy się kontroli chętnie i bez sprzeciwu. Wtedy, kiedy odnosimy sukcesy i oczekujemy pochwały. Z moich doświadczeń wynika, że kontrolę i sprawdzanie nauczyliśmy się traktować na równi z wytykaniem błędów. A przecież przeważnie, większa część pracy wykonana jest przez zespół prawidłowo. Jednak project managerowie zapominają o podkreślaniu tego, co jest dobre skupiając się wyłącznie na rzeczach do poprawy. O ile bardziej motywujące do dalszej pracy nad projektem jest podkreślenie pozytywów, zauważanie efektów, docenienie tego nad czym nasz team tak się napracował. Pamiętajmy też o kontroli częściowej, po wykonaniu mniejszej części zadania. Dzięki temu mamy szansę na to, by w odpowiednim momencie skorygować działania, naprowadzić zespół na właściwy tor. A jeśli miałabym wybrać jedną rzecz, którą czytelnik miałby zapamiętać, to byłaby to metoda CP. Dlaczego? Z trzech powodów. Po pierwsze naprawdę działa, po drugie jest łatwa do zastosowania i po trzecie pozwala uniknąć 3 największych powodów spadku motywacji, czyli niechęci do szukania kompromisów, narzucania swoich wizji oraz poczucia, że nasz project manager, to nie prawdziwy leader, a istny dyktator. To, czy uda się nam wyzwolić potencjał i kreatywność naszych pracowników zależy tylko od nas.

8 O Nas ConQuest Consulting od 14 lat świadczy najwyższej jakości usługi z zakresu doradztwa biznesowego obejmujące analizy rynku, badania marketingowe, poszukiwanie partnerów handlowych, opracowywanie biznesplanów, analizy konkurencji. Posiadamy szeroką wiedzę i doświadczenie, które zdobywaliśmy w trakcie realizacji projektów dla najbardziej niszowych branż (chemiczna, biotechnologiczna, cloud computing) w Polsce i innych krajach Europy Środkowo- Wschodniej. Nasza oferta skierowana jest zarówno do największych korporacji jak i małych, lokalnych przedsiębiorców. Wspieramy naszych klientów na wszystkich płaszczyznach działania i umożliwiamy im wykorzystanie pełnego potencjału. Kreatywność i indywidualne podejście do każdego klienta będzie gwarancją sukcesu i rozwoju dla Państwa firmy. Nasi klienci Kontakt +48 (22)

MĄDRE ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM PRACOWNIKÓW,

MĄDRE ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM PRACOWNIKÓW, MĄDRE ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM PRACOWNIKÓW, Autor: Jakub Dulny czyli co robić, aby wykorzystać ich potencjał i zapewnić sukces firmie? Odpowiednie zarządzanie pracownikami w jakiejkolwiek organizacji stanowi

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Projekt innowacyjny Model usługi rozwoju strategicznych kompetencji

Wprowadzenie. Projekt innowacyjny Model usługi rozwoju strategicznych kompetencji Spis treści Projekt innowacyjny Model usługi rozwoju strategicznych kompetencji.............. 4 Wprowadzenie................................................... 5 Zarządzanie strategiczne i zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Grzegorz Filipowicz WPOWADZENIE DO ZARZĄDZANIA SZKOLENIAMI

Grzegorz Filipowicz WPOWADZENIE DO ZARZĄDZANIA SZKOLENIAMI WPOWADZENIE DO ZARZĄDZANIA SZKOLENIAMI Zasadniczym celem wszelkich programów szkoleniowych jest zmiana wiedzy, umiejętności oraz postaw pracowników w takim zakresie, aby pozytywnie oddziaływało to na funkcjonowanie

Bardziej szczegółowo

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik

Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekty edukacyjne z edukacji globalnej Praktyczny przewodnik Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. www.polskapomoc.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna

Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna Autorzy: Agnieszka Arkusińska Ewa Borgosz Aleksandra Cupok Bernadetta Czerkawska Krystyna Dudak Justyna Franczak Joanna

Bardziej szczegółowo

Podręcznik mentora. Sukcesja stanowisk kluczem do sukcesu w Organizacjach Pracodawców WND-POKL-05.05.02-00-236/12

Podręcznik mentora. Sukcesja stanowisk kluczem do sukcesu w Organizacjach Pracodawców WND-POKL-05.05.02-00-236/12 PUBLIKACJA BEZPŁATNA Podręcznik mentora Sukcesja stanowisk kluczem do sukcesu w Organizacjach Pracodawców WND-POKL-05.05.02-00-236/12 Człowiek najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany ze środków Unii

Bardziej szczegółowo

przedsiębiorstwie. Politechnika Poznańska Wydział B M i Z Kierunek Zarządzanie i Marketing Studia Dzienne Praca końcowa z przedmiotu:

przedsiębiorstwie. Politechnika Poznańska Wydział B M i Z Kierunek Zarządzanie i Marketing Studia Dzienne Praca końcowa z przedmiotu: Politechnika Poznańska Wydział B M i Z Kierunek Zarządzanie i Marketing Studia Dzienne Praca końcowa z przedmiotu: Teoria i inżynieria systemów TEMAT: System TQM - Total Quality Management w przedsiębiorstwie.

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 2. Podstawowe informacje 3. Wiedza to potęga

Wprowadzenie 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 2. Podstawowe informacje 3. Wiedza to potęga Wprowadzenie 5 1. Potrzeba przekazywania władzy pracownikom 7 Co oznacza empowerment?... 7 Dlaczego empowerment jest konieczny?...10 Korzyści wynikające z przekazywania władzy pracownikom...13 Bariery

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Numer projektu: POKL.04.01.01-00-311/10 FABER EST SUAE QUISQUE FORTUNAE Magazyn nr 2/2013 (6) KUŹNIA KADR IV Dlaczego

Bardziej szczegółowo

WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ

WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ WEWNĘTRZNY BIULETYN INFORMACYJNY REPORTAŻE*WYWIADY*POLEMIKI*FELIETONY WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ Motto numeru Jeśli pytasz, co twoja firma może zrobić dla ciebie,

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3 ZAŁĄCZNIK NR 3 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA... 3 SESJE

Bardziej szczegółowo

Inwestujemy w Waszą przyszłość dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

Inwestujemy w Waszą przyszłość dla rozwoju innowacyjnej gospodarki Inwestujemy w Waszą przyszłość dla rozwoju innowacyjnej gospodarki PODRĘCZNIK STANDARDU ŚWIADCZENIA NOWEJ USŁUGI DORADCZEJ O CHARAKTERZE PROINNOWACYJNYM AUDYTU POTRZEB MARKETINGOWYCH [Podręcznik dystrybuowany

Bardziej szczegółowo

Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy

Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy Wolontariusze szansą - współpraca z grupą wolontariuszy Podręcznik dla działaczy NGO, koordynatorów wolontariatu w organizacjach Podręcznik powstał dzięki dofinansowaniu ze środków SPIS TREŚCI: 1. WSTĘP....3

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu.

PROJEKT EDUKACYJNY. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. PROJEKT EDUKACYJNY Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Nauka realizowana metodą projektu edukacyjnego pozwala rozwinąć ważną

Bardziej szczegółowo

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW

Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy. Załącznik 2 PODRĘCZNIK DLA ABSOLWENTÓW Strona1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Aktywny absolwent innowacyjne narzędzia i metody działania pośredników pracy Załącznik 2 PODRĘCZNIK

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA DO DIAGNOZY POTRZEB

NARZĘDZIA DO DIAGNOZY POTRZEB Strona1 NARZĘDZIA DO DIAGNOZY POTRZEB OSÓB 45 PLUS W ZAKRESIE COACHINGU ORAZ SZKOLEŃ Strona2 SPIS TREŚCI WPROWADZENIE 3 SZCZEGÓŁOWE OBSZARY DIAGNOZY 4 Obszar: OSOBOWOŚĆ 6 TYPY OSOBOWOŚCI MBTI 7 Obszar:

Bardziej szczegółowo

HR Gear. Coaching narzędzie rozwoju osobistego str. 11. Spektakularne sukcesy i porażki menedżerów str. 22. magazyn studencki. Numer 4 / czerwiec 2014

HR Gear. Coaching narzędzie rozwoju osobistego str. 11. Spektakularne sukcesy i porażki menedżerów str. 22. magazyn studencki. Numer 4 / czerwiec 2014 HR Gear Numer 4 / czerwiec 2014 magazyn studencki Coaching narzędzie rozwoju osobistego str. 11 Spektakularne sukcesy i porażki menedżerów str. 22 0 HR Gear Drodzy Czytelnicy, Przedstawiam Wam już 4. numer

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe z tematu pn. PROFESJONALIZACJA ZASAD ZARZĄDZANIA ADMINISTRACJĄ

Materiały szkoleniowe z tematu pn. PROFESJONALIZACJA ZASAD ZARZĄDZANIA ADMINISTRACJĄ Materiały szkoleniowe z tematu pn. PROFESJONALIZACJA ZASAD ZARZĄDZANIA ADMINISTRACJĄ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Priorytet V, Działanie

Bardziej szczegółowo

Najlepsi Pracodawcy. Jak budować angażujące miejsca pracy i trwałe wyniki biznesowe. Dodatek Harvard Business Review Polska

Najlepsi Pracodawcy. Jak budować angażujące miejsca pracy i trwałe wyniki biznesowe. Dodatek Harvard Business Review Polska Najlepsi Pracodawcy 2013 Jak budować angażujące miejsca pracy i trwałe wyniki biznesowe Dodatek Harvard Business Review Polska Szanowni Państwo, Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce podsumowanie wyników

Bardziej szczegółowo

Promuj aktywność z trenerem pracy!

Promuj aktywność z trenerem pracy! Promuj aktywność z trenerem pracy! Publikacja powstała w ramach projektu Promuj aktywność z trenerem pracy!, projekt realizowany w ramach zadania publicznego pod nazwą: Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych

Bardziej szczegółowo

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR

Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Prawie wszystko o prowadzeniu bloga firmowego przez dział HR Autorzy: Ben Yoskovitz i Susan Burns Wydawca w Polsce: HRstandard.pl Tłumaczenie: Magdalena Nowacka, SETENTA 1 Spis treści: Wstęp Dlaczego właśnie

Bardziej szczegółowo

JAK ROZLICZAĆ PRACĘ HANDLOWCA PRAKTYCZNY PORADNIK O ZARZĄDZANIU SPRZEDAŻĄ. Akademia LiveSpace

JAK ROZLICZAĆ PRACĘ HANDLOWCA PRAKTYCZNY PORADNIK O ZARZĄDZANIU SPRZEDAŻĄ. Akademia LiveSpace JAK ROZLICZAĆ PRACĘ HANDLOWCA PRAKTYCZNY PORADNIK O ZARZĄDZANIU SPRZEDAŻĄ Akademia LiveSpace Co tutaj znajdziesz? Rozdział 1 3 Dla kogo jest ten ebook? 3 Rozdział 2 4 Wyzwania w pracy handlowca 4 Na czym

Bardziej szczegółowo

Biuletyn. HR Business Partnera 2014. www.tangerine.biz.pl

Biuletyn. HR Business Partnera 2014. www.tangerine.biz.pl Biuletyn HR Business Partnera 2014 www.tangerine.biz.pl Rola, zadania oraz pozycja HR Business Partnera w organizacji HR Biznes Partner określenie, które zaczyna brzmieć coraz bardziej znajomo, choć to

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNY SYSTEM ZARZĄDZANIA WIEDZĄ

NOWOCZESNY SYSTEM ZARZĄDZANIA WIEDZĄ NOWOCZESNY SYSTEM ZARZĄDZANIA WIEDZĄ... w Twojej firmie Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 2 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. y -BOX Redaktor podręcznika:

Bardziej szczegółowo

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata?

Największym. Josh Bersin: problemem HR jest brak umiejętności str. 4. Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Jak rekruter może ustrzec się błędów przy ocenie kandydata? Czy jesteśmy w stanie w pełni obiektywnie ocenić drugiego człowieka? str. 14 02 2011 System MBO lekarstwo czy trucizna? Chodzi o to, aby robić

Bardziej szczegółowo

Jak się wyszkolić, by szkolić innych

Jak się wyszkolić, by szkolić innych Jak się wyszkolić, by szkolić innych Wprowadzenie w problematykę zawodu trenera Wydanie I Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa www.parp.gov.pl Copyright by

Bardziej szczegółowo

Kodeks Postępowania BP. Nasz kodeks Mówimy prawdę. Postępujemy właściwie.

Kodeks Postępowania BP. Nasz kodeks Mówimy prawdę. Postępujemy właściwie. Nasz kodeks Mówimy prawdę. Postępujemy właściwie. 1 Spis treści Wstęp 5 Istota naszego kodeksu 7 Cztery fundamentalne zasady, na których opiera się nasz kodeks 9 Zasada braku tolerancji dla działań odwetowych

Bardziej szczegółowo