JAK ZAPLANOWAĆ I WDROŻYĆ WŁASNĄ KAMPANIĘ PR NA RYNKU PRACY?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "JAK ZAPLANOWAĆ I WDROŻYĆ WŁASNĄ KAMPANIĘ PR NA RYNKU PRACY?"

Transkrypt

1 3 JAK ZAPLANOWAĆ I WDROŻYĆ WŁASNĄ KAMPANIĘ PR NA RYNKU PRACY? Jeżeli nadal nie jest dla Ciebie w 100% jasne jaki związek ma PR z poszukiwaniem pracy, to może przekona Cię kilka analogii między działaniami jakie podejmują specjaliści ds. PR dla swoich klientów, a działaniami jakie Ty możesz podjąć przy poszukiwaniu pracy. Podobieństwa między public relations a poszukiwaniem pracy Identyfikowanie odpowiedniej grupy docelowej PR Poszukiwanie pracy Materiały przygotowane przez firmę mogą być interesujące jedynie dla dziennikarzy zajmujących się daną branżą/tematem, więc PR-owiec szuka dziennikarzy, dla których jego materiał będzie interesujący, np.: firma produkująca oprogramowanie komputerowe nie przesyła materiałów do mediów zajmujących się modą. Twoje cv może być atrakcyjne jedynie dla pewnej ograniczonej Twoim wykształceniem i doświadczeniem grupy pracodawców. Musisz znaleźć pracodawców, dla których Twoja aplikacja będzie atrakcyjna, np.: jeżeli jesteś biologiem, nie wyślesz aplikacji do kancelarii prawnej.

2 46 Rozdział 4 Komunikowanie się z konkretnymi osobami Dokumenty to wizytówka, cv i list motywacyjny są analogiczne do materiałów prasowych na temat firmy Rozmowa o pracę to wywiad radiowy lub telewizyjny Jeżeli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz Kierowanie komunikatu do odpowiednich zainteresowanych nim osób jest kluczowe. Specjalista ds. PR unika przesyłania materiałów o firmie na adres ogólny redakcji. To tak jak wołanie do tłumu. Każdy dziennikarz zajmuje się w redakcji określonym zakresem tematycznym i interesują go jedynie informacje dotyczące jego obszaru pracy. Materiały prasowe o firmie przesyłane do mediów są podstawowym źródłem informacji o nadawcy. Jeżeli są niedbałe, nierzetelne i niepunktualne, dziennikarz nie będzie z nich korzystał, a ze specjalistą ds. PR, który go potraktował nieprofesjonalnie, nie będzie się kontaktował. Specjalista ds. PR solidnie przygotowuje siebie i innych mówców do wywiadów prasowych i telewizyjnych, stosując rozmaite techniki mające na celu m.in. zmaksymalizowanie szansy przekazania kluczowych komunikatów firmy i kreowanie jej wizerunku. Sprawna pod względem komunikacyjnym i nie tylko firma nie jest obecnie w stanie funkcjonować bez strony internetowej, biura prasowego, pozycjonowania w wyszukiwarkach. Ty powinieneś unikać przesyłania swojego cv na adres ogólny firmy. Zawsze staraj się dotrzeć do konkretnej osoby. Dlatego bardzo ważne w poszukiwaniu pracy, jest pozyskiwanie wszelkich możliwych informacji o odbiorcach i tworzenie baz kontaktów. Więcej na ten temat w podrozdziale 3.2 Jak ważne jest zrozumienie Twojego odbiorcy i jak odpowiedzieć na jego potrzeby?. Podobnie Twoja aplikacja o pracę jest podstawowym źródłem informacji o Tobie, i musi być przygotowana z najwyższą starannością. cv i list motywacyjny można porównać do materiałów prasowych i zasady obowiązujące przy ich przygotowywaniu można z powodzeniem wykorzystać w procesie przygotowywania swojej aplikacji. Więcej na ten temat w podrozdziale Jak napisać cv i list motywacyjny?. Do rozmowy o pracę powinieneś przygotowywać się tak jak PRowiec przygotowuje siebie i swojego klienta do wywiadu radiowego lub telewizyjnego. Więcej na ten temat w podrozdziale Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?. Twój przyszły pracodawca oczekuje, że znajdzie informacje na Twój temat w Internecie: profil na portalu społecznościowym, życiorys w bazie cv takiego portalu, wypowiedzi na forach, mikrologa. Więcej na ten temat w podrozdziale Co i jak robić w Internecie.

3 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 47 Dobre relacje to podstawa Najważniejsze to wykorzystać dobry czas Klasyczne metody to za mało Jeżeli firma nie prowadzi ciągłej współpracy i nie utrzymuje relacji z dziennikarzami, nie będzie informowana o ich potrzebach. W pierwszej kolejności będą oni wykorzystywać znane sobie kanały komunikacji, np.: ze specjalistami konkurencji. Przesłanie dziennikarzowi materiałów w czasie, w którym ich potrzebuje i co ważne przed zamknięciem numeru jest kwestią kluczową. Jeżeli się spóźniasz, przestajesz być wiarygodny i dziennikarz skorzysta z innego źródła informacji np.: konkurencji. Słychać głosy, że klasyczny PR oparty na przesyłaniu materiałów prasowych mediom jest martwy, gdyż dziennikarze, głównie dzięki Internetowi, mają obecnie niemalże nieograniczony dostęp do różnego typu informacji o firmach i nie są już uzależnieni od materiałów przesłanych przez PR-owca. Obecnie PRowiec ma za zadanie być tam, gdzie dziennikarze będą szukać informacji. Częścią ogłoszeń o pracę z różnych powodów, np.: braku czasu nie jest nigdzie publikowanych, pracodawcy wykorzystują swoje relacje, proszą znajomych o rekomendacje lub samodzielnie przeszukują bazy cv w serwisach poświęconych pracy lub profile na biznesowych portalach społecznościowych. Przesłanie aplikacji o pracę w terminie jest warunkiem koniecznym uczestniczenia w dalszej rekrutacji. Jeżeli się spóźnisz, pracodawca najpewniej nie weźmie Twojej osoby pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji, może się też okazać, że firma właśnie kogoś na to miejsce zatrudniła. Podobnie zdaje się być z tradycyjnymi sposobami poszukiwania pracy. W chwili obecnej nie wystarczy, że będziemy odpowiadać na ogłoszenia o pracę. Jeżeli nie będziemy obecni w Internecie, nie poinformujemy świata, że szukamy pracy, nie będziemy na bieżąco z tym, co dzieje się w naszej branży, nawet nie dowiemy się o większości dostępnych na rynku wakatów, nie mówiąc o uczestniczeniu w procesie rekrutacji. Z uwagi na fakt, że zarówno poszukiwanie pracy, jak i PR opierają się komunikacji w obu procesach popełniane są podobne błędy. Więcej na temat błędów popełnianych w różnych obszarach: cv i list motywacyjny, rozmowa o pracę, Internet, oraz o tym, jak ich unikać, w kolejnych rozdziałach.

4 48 Rozdział 4 Twoje relacje z potencjalnym pracodawcą i relacje PR-owca z mediami mają wiele punktów stycznych. Techniki i know-how z zakresu public relations można z powodzeniem wykorzystać przy szukaniu pracy. Zróbmy to wspólnie krok po kroku Krok 1. Dobry plan to podstawa Jeżeli nie masz dobrej mapy, nie dotrzesz w pożądane miejsce. Strategia działania to Twoja mapa. Model planowania strategicznego Andreasena Model planowania strategicznego PR Andreasena obejmuje: identyfikację grupy docelowej, oszacowanie wizerunku, ustalenie celów wizerunku i działań, przygotowanie strategii, przygotowanie na kryzysy, wybranie odpowiednich narzędzi, implementacja działań i ocena wyników. Andreasen, Kotler, 1995 Ramka 11 Najczęściej przytaczanym przez teoretyków, a jednocześnie stosowanym przez praktyków PR modelem teoretycznym jest model planowania strategicznego PR Andreasena (ramka 11). W dobrych agencjach PR i działach PR wewnątrz firmy (ang. in-house) stosuje się go w zasadzie intuicyjnie, automatycznie, dodatkowo analizuje się działania konkurencji. Pomijanie, któregoś z ww. działań to ryzyko działania na ślepo, które znacząco zmniejsza szanse na pozytywne zakończenie całego procesu.

5 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 49 Twoje poszukiwania pracy również powinny rozpocząć się strategii, która uwzględnia: określenie Twojej grupy docelowej stworzenie listy potencjalnych pracodawców, firm, w których chciałbyś pracować, oszacowanie Twojego zawodowego wizerunku mocnych i słabych stron, ustalenie Twoich zawodowych celów, Twojego docelowego wizerunku oraz działań, jakie musisz podjąć, z uwzględnieniem sytuacji na rynku pracy tj.: szans i zagrożeń, przygotowanie dokładnego planu działania, czyli strategii poszukiwania pracy: określenie jak, kiedy i jakie działania będziesz podejmował w celu znalezienia pracy, określenie czasu, w jakim chcesz zrealizować swój cel, przygotowanie na potencjalne problemy i kryzysy, które mogą Cię spotkać przy szukaniu pracy, na rozmowach o pracę, etc., wybranie odpowiednich narzędzi, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel, realizacja planu, czyli aktywne szukanie pracy, ocena działań, a w przypadku niepowodzeń ich korekta. Przypadek Teresy Aby konkretnie odnieść techniki PR do działań autoprezentacyjnych??????? do przykładu Teresy, o której już wspominaliśmy. Jest to 25-letnia atrakcyjna kobieta, absolwentka Wydziału Prawa jednej z prywatnych warszawskich uczelni. Teresa pochodzi z małej miejscowości w okolicach Warszawy, ukończyła studia z wyróżnieniem i posiada wzorowy dyplom. Niestety poza miesięcznymi praktykami w warszawskim Sądzie Rejonowym nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego, nie udało jej się zrobić aplikacji prawniczej, ani dostać się na praktyki do kancelarii, poza słabą znajomością angielskiego nie zna innych języków obcych, nie posiada prawa jazdy, a dodatkowo nie wierzy w siebie i nie wierzy, że może dostać pracę w dobrej kancelarii, nauczyć się języków i zdać egzamin na prawo jazdy. Kilka rozmów o pracę zakończonych niepowodzeniem tylko

6 50 Rozdział 4 utwierdziło ją w przekonaniu o swojej niemocy i braku szans na dobrą pracę i rozwój osobisty. Jednakże Teresa posiada też wiele zalet, jest osobą bardzo pracowitą i sumienną, dzięki czemu wiedza wyniesiona przez nią ze studiów jest bardzo rozległa i dogłębna. Interesuje ją prawo karne i prawo cywilne, kodeksy zna na pamięć, z ciekawością śledzi nowinki z zakresu prawa i dokształca się z pasją. Na studiach intensywnie zajmowała się prawem europejskim. Jest osobą spokojną, zrównoważoną i bezkonfliktową, potrafi pracować efektywnie zarówno w zespole, jak i sama, gdyż potrafi się samodzielnie zmobilizować do działania. Jednak jak wiadomo, obecnie rynek pracy jest bardzo brutalny. Jeżeli Teresa nie nauczy się jak sprzedawać siebie, prezentować swoje możliwości, zginie w konkurencji z innymi aplikantami, osobami, które niekoniecznie są od niej lepsze, ale po prostu potrafią lepiej się zaprezentować. Dalej rozważymy, jak Teresa może wykorzystać techniki PR, aby poprawić swój wizerunek, aby wywrzeć lepsze wrażenie na przyszłych pracodawcach i ludziach z jej otoczenia. Postaramy się ulepszyć hipotetyczny proces autoprezentacji Teresy. Praktyka czyni mistrza planowanie strategii poszukiwania pracy. Przyporządkuj pojedyncze działania związane z poszukiwaniem pracycdo poszczególnych faz planowania strategicznego (1. Identyfikacja grupy docelowej, 2. Oszacowanie wizerunku, 3. Ustalenie celów wizerunku i działań, 4. Przygotowanie strategii, 5. Przygotowanie na kryzysy, 6. Wybranie odpowiednich narzędzi 7. Implementacja działań 8. Ocena wyników). wysyłanie aplikacji i chodzenie na rozmowy o pracę, znalezienie satysfakcjonującej pracy, przygotowanie cv, utworzenie profili na społecznościowych portalach biznesowych, zaplanowanie działań ustalenie dokładnego harmonogramu, określanie pytań, jakie może zadać Ci pracodawca na rozmowie o pracę i przygotowanie odpowiedzi na te pytania,

7 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 51 tworzenie listy potencjalnych pracodawców, określenie, jaki jest Twój obecny wizerunek: co chcesz w nim zmienić, określenie jaka praca Cię interesuje i jakie są Twoje wymagania. Odpowiedzi znajdziesz na stronach Praktyka czyni mistrza planowanie strategii PR. Przyporządkuj pojedyncze działania związane z projektem zakładania stowarzyszenia miłośników zapomnianych miejsc przez założycieli istniejącej już strony internetowej do poszczególnych faz planowania strategicznego (1. Identyfikacja grupy docelowej, 2. Oszacowanie wizerunku, 3. Ustalenie celów wizerunku i działań, 4. Przygotowanie strategii, 5. Przygotowanie na kryzysy, 6. Wybranie odpowiednich narzędzi 7. Implementacja działań 8. Ocena wyników). Działanie 1 Organizacja gali inauguracyjnej otwierającej oficjalnie działalność stowarzyszenia w jednym z zapomnianych miejsc z udziałem mediów patronów i sponsorów. Działanie 2 Śledzenie wypowiedzi uczestników forum na stronie zbieranie informacji na temat osób zainteresowanych tematem, organizowanie spotkań z użytkownikami strony celem zebrania informacji o osobach korzystających ze strony internetowej. Działanie 3 Badanie dotyczące wizerunku strony i wizerunku planowanego przedsięwzięcia założenia stowarzyszenia, ankieta na stronie internetowej i spotkania z użytkownikami strony celem poznania ich opinii. Działanie 4 Rozmowy i wywiady z osobami stowarzyszonymi, celem poznania ich opinii o przedsięwzięciu. Działanie 5 Opracowanie misji i wizji stowarzyszenia i przedstawienie jej osobom zainteresowanym członkostwem ochrona zapomnianych pięknych miejsc,

8 52 Rozdział 4 ochrona zabytków i konserwacja. Kultywowanie tradycji, hołd dla przeszłości. Działanie 6 Plan projektu. Zaplanowanie działań związanych z założeniem stowarzyszenia określenie celów, grupy docelowej, sposobów dotarcia do adresatów, budżetu oraz zaplanowanie implementacji projektu z uwzględnieniem sytuacji społeczno politycznej i uwarunkowań prawnych. Pozyskanie sponsorów i patronów medialnych. Działanie 7 Działania prewencyjne zabezpieczające przed utrudnieniami związanymi biurokracją oraz utrudnieniami ze strony przeciwników projektu, wsparcie prawnika, opracowanie strategii działania w przypadku ewentualnego kryzysu. Działanie 8 Zaproszenie do członkostwa, promocja na stronie internetowej i inne akcje promocyjne, np. gala inauguracyjna wybrane i opracowane w porozumieniu ze specjalistami agencją reklamową. Odpowiedzi znajdziesz na stronach Krok 2. Jak ważne jest zrozumienie Twojego odbiorcy i jak odpowiedzieć na jego potrzeby? Inaczej rozmawiasz z przyjacielem, inaczej z rodzicami, inaczej z partnerem biznesowym, a inaczej z kimś, kogo chciał(a)byś zauroczyć. W życiu każdą z osób, z którymi rozmawiamy traktujemy jako kogoś wyjątkowego, pamiętamy o jego upodobaniach, pytamy o wydarzenia z jej/ jego życia. Nie do pomyślenia jest sytuacja, w której do wszystkich znajomych wysyłamy takie same komunikaty: e, smsy za wyjątkiem sytuacji, kiedy wszystkich zapraszamy na imprezę urodzinową byłby to dowód braku szacunku i niepoważnego traktowania. Podobnie powinniśmy postępować w przypadku kontaktów z potencjalnym pracodawcą. Nic nie robi na pracodawcy gorszego wrażenia niż wiadomość, która ewidentnie wysłana została w tej samej formie do

9 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 53 kilu(dziesięciu) innych firm. Zdarzają się nawet pracownicy, którzy zapominają zmienić w liście motywacyjnym nazwę firmy, do której aplikują Każdemu zdarzają się wpadki i dla Twojego pracodawcy oczywiste jest to, że szukasz pracy w różnych miejscach. Mało prawdopodobnie jest jednak to, że zdecyduje się zatrudnić osobę, która na etapie rekrutacji pomyliła nazwy firm, wysłała mu list motywacyjny skierowany nie do niego lub nie będący odpowiedzią na jego ogłoszenie i jego potrzeby wyrażone w ogłoszeniu o pracę. Staraj się zawsze maksymalnie zindywidualizować swój komunikat. Jest to dowód szacunku dla jego odbiorcy. Do kogo mówimy? Odbiorca Co mówimy? Strategia Jak mówimy? Narzêdzia Kiedy mówimy? Timing To jak ważne jest zrozumienie odbiorcy widać na wykresie jest to punkt wyjścia, od którego wychodzimy budując cały proces komunikacji. Od tego, do kogo mówimy zależy to, co mówimy, jak mówimy i kiedy mówimy. Dopiero, gdy określimy odbiorcę, dobieramy odpowiednią strategię, narzędzia i właściwy czas. PR-owcy tworzą bazy dziennikarzy, do których chcą dotrzeć z informacjami dotyczącymi ich klienta i którzy mogą być tymi informacjami zainteresowani. Ty poszukując pracy musisz stworzyć bazę potencjalnych pracodawców, dla których Twoje cv może być atrakcyjne. Tworzysz w ten sposób grupę wartościowych odbiorców Twojego komunikatu.

10 54 Rozdział 4 Jak to zrobić? dokładnie przeanalizuj swoją obecną lub docelową branżę i określ interesujące Cię firmy, monitoruj swoją branżę nie przeocz żadnej nowopowstałej firmy, ani działań swoich docelowych firm, przeglądaj ogłoszenia o pracę w prasie, subskrybuj newslettery z najnowszymi ofertami za pomocą portali poświęconych rynkowi pracy, patrz szeroko, bądź uważny na to, co dzieje się w gospodarce, polityce, kulturze, może Cię to zainspirować do zupełnie nieoczekiwanych nowych poszukiwań, rozmawiaj ze znajomymi, dyskutuj na forach, poinformuj zaufane osoby, że szukasz pracy, a jednocześnie staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, do której zamierzasz aplikować. Jeżeli zidentyfikowałeś wymarzone dla Ciebie firmy, a nie znalazłeś ogłoszenia o wakacie, nie obawiaj się wysłać cv w formie tzw. spontanicznej aplikacji, oczywiście z odpowiednim listem motywacyjnym i uzasadnieniem w treści maila Ile z tego, co powiesz usłyszy odbiorca? Odbiorca i tak usłyszy niewielką część z tego, co chcesz mu powiedzieć tę część, która odpowie na jego potrzeby i upodobania. Dlatego warto go jak najlepiej poznać zanim wystosujesz do niego komunikat. W reklamie i marketingu mówi się o tzw. wglądzie konsumenta (ang. consumer insight). Jest to główna myśl, jaką ma konsument w związku z danym produktem, która zazwyczaj dobrze obrazuje jego pragnienia i potrzeby z nim związane, np.: Gdy piję wodę, czuję, że dbam o siebie, Piję piwo, bo czuję się wtedy jak prawdziwy mężczyzna, lub Gdy używam dobrych kosmetyków czuję się piękna. Dla Twojego potencjalnego pracodawcy jesteś produktem, który ma zaspokoić pewne jego potrzeby. Postaraj się dobrze zastanowić, jaki może być jego wgląd w odniesieniu do stanowiska na jakie aplikujesz, a może w odniesieniu do wszystkich pracowników firmy i spróbuj na niego odpowiedzieć w swojej aplikacji.

11 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 55 Jaki wgląd może mieć Twój pracodawca i jak na niego odpowiedzieć? Można to zazwyczaj wydedukować na podstawie informacji z ogłoszenia o pracę tzn. z opisu osoby, jakiej poszukuje firma lub na podstawie analizy kultury danej organizacji. Twój przyszły szef może myśleć np.: Potrzebuję dużej dawki kreatywności, od papierków mam sekretarkę, potrzebuję pomysłów, pomysłów i jeszcze raz pomysłów. Niech ktoś mnie w końcu zaskoczy! Jeżeli jesteś osobą kreatywną to podkreśl to w swojej aplikacji, popisz się pomysłami, załącz portfolio swoich prac, opisz swoje osiągnięcia, niech Twoja aplikacja będzie wyrazem Twojej kreatywności. Od pomysłów jestem ja. Pracownik jest od ich realizacji. Nie chcę dyskusji i problemów, nie mam na nie czasu. Jeżeli jesteś osobą spokojną i podporządkowaną to jest to praca dla Ciebie. Podkreślaj swoją ugodowość i umiejętność pracy z ludźmi. Czy ktoś mógłby w końcu zapanować nad moim kalendarzem?! Proszę Jeśli jesteś osobą uporządkowaną, która dobrze panuje nad czasem swoim i innych nie zapomnij podać przykładów swoich sukcesów w tym zakresie. W Twoim cv nie ma miejsca na bałagan. To, co chcesz powiedzieæ To, co odbiorca chce us³yszeæ

12 56 Rozdział 4 Jaki jest potencjalny pracodawca Teresy? Teresa musi sobie odpowiedzieć na te wszystkie pytania zanim podejmie konkretne działania. Sytuacja na rynku pracy jest ciężka, istnieje duża konkurencja, panuje bezrobocie, jednak w jej grupie zawodowej ze względu na specyficzne wykształcenie niezbędne do pracy prawnika, czy nawet urzędnika sytuacja przedstawia się nienajgorzej. Uprzednie doświadczenia Teresy wskazują na to, że poszukiwane są osoby z jej wykształceniem. Zasoby finansowe Teresy pozwalają jej na dotarcie do pracodawców tradycyjnymi metodami: pocztą, telefonicznie, przy użyciu poczty elektronicznej. Zasoby behawioralne pozwalają jej poświęcić na proces docierania do pracodawcy i następnie proces rekrutacji dowolną ilość czasu. Potencjalni pracodawcy Teresy to: urzędy, biura, kancelarie prawnicze, sądy, wszelkiego rodzaju instytucje publiczne Krok 3. Poznaj siebie i dowiedz się czy potrzebujesz krawatu Czołga się spragniony facet po pustyni. Spotyka Araba i pyta się: Panie, masz trochę wody? Lepiej kup sobie pan krawat Facet czołga się dalej, spotyka beduina i pyta się: Panie masz pan trochę wody? Lepiej kup sobie pan krawat Po co mi krawat?! Ale czołga się dalej. I nagle widzi, o! bar! Już chce wbiec do środka, ale zatrzymuje go ochroniarz Panie, wpuść pan mnie! A nie widział pan tabliczki? Facet patrzy na tabliczkę, a tam Wstęp tylko w Krawatach

13 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 57 Wizja znalezienia pracy i nasza determinacja w tym procesie jest czasem tak absorbująca, że może przesłonić nam podstawowe pytania, które powinniśmy sobie zadać poszukując pracy, np.: Czy są jakieś bariery wejścia których nie da się obejść? Czyli, czy żeby wejść tam, dokąd chcesz, potrzebujesz krawatu? I jeżeli tak, to jakiego? Takim krawatem może być np.: znajomość języków obcych, jeżeli chcesz pracować w międzynarodowej korporacji lub prawo jazdy, jeżeli Twoja wymarzona paca wymaga przemieszczania się samochodem służbowym. Jeżeli będziesz zdeterminowany, żeby pracować w danej firmie, być może najpierw będziesz musiał zainwestować w taki lub inny krawat, czyli nadrobić jakieś braki lub rozwinąć pewne kompetencje. Najprościej i najbardziej znanym narzędziem pozwalającym określić swoje silne i słabe strony jest analiza SWOT. Analiza SWOT Analiza SWOT jest jedną z prostszych i najczęściej stosowanych technik analitycznych. Skrót SWOT pochodzi od czterech angielskich słów i składa się z analizy czterech obszarów: Strenghts (Silne strony), Weaknesses (Słabe strony), Opportunities (Szanse), Threats (Zagrożenia). Jest to analiza wewnętrznego i zewnętrznego środowiska danego przedsiębiorstwa (także przedsięwzięcia), będąca podstawową bazą planowania strategicznego. Metoda ta służy do oceny wewnętrznych i zewnętrznych czynników warunkujących rozwój firmy lub jednostki. Analiza SWOT pozwala poznać swoje silne i słabe strony oraz rozpoznać zagrożenia i szanse na rynku. Analiza SWOT opiera się na badaniu dwóch grup czynników: wewnętrznych i zewnętrznych. Każda grupa rozpatrywana jest pod kątem pozytywnego i negatywnego wpływu na organizacje lub jednostkę. Silne i słabe strony: silne strony pozytywne zjawiska na które wpływ ma sama organizacja lub jednostka, np. wysoka jakość kadry, znajomość lokalnych uwarunkowań itp., a w Twoim przypadku np.: dobre wykształcenie, predyspozycje osobowościowe do wykonywania danego zawodu,

14 58 Rozdział 4 słabe strony zjawiska ograniczające możliwości rozwoju organizacji i jednostki na które ma ona wpływ, np. słaba komunikacja wewnętrzna, brak koordynacji miedzy-wydziałowej itp., a w Twoim przypadku np.: brak znajomości języków obcych, brak wiary w siebie lub brak ukończonych studiów wyższych. Dotyczą one wnętrza organizacji lub jednostki i mamy na nie wpływ możemy rozwijać swoje mocne strony i zmniejszać słabe. Szanse i zagrożenia: szanse zjawiska tworzące możliwości rozwoju niezależne od działań organizacji, np. położenie geograficzne, w Twoim przypadku np.: dynamiczny rozwój branży w której pracujesz, zagrożenia negatywne zjawiska pochodzące z otoczenia organizacji lub osoby, niezależne od jej działań, np. częste zmiany prawa, pogarszanie wskaźników makroekonomicznych itp., a w Twoim przypadku np.: kryzys gospodarczy i związane z nim zwolnienia lub wstrzymanie zatrudniania nowych pracowników. Płyną one z otoczenia i nie mamy na nie wpływu możemy jedynie wykorzystywać szanse i unikać zagrożeń. Analizy SWOT dokonuje się w formie bardzo obrazowej tabeli: Wewnętrzne Zewnętrzne Pozytywne Silne strony Szanse Negatywne Słabe strony Zagrożenia Jeśli dokonujesz takiej analizy po raz pierwszy, możesz ze zdziwieniem odkryć swoje atuty, o których wcześniej nie myślałeś. Możesz też mieć zupełnie odwrotne wrażenia widzieć same słabe strony i zagrożenia. Pamiętaj, że silne strony mogą służyć niwelowaniu zagrożeń, a szanse na rynku mogą pomóc przezwyciężyć słabe strony. Do tego służy dalsza część analizy SWOT oraz jej mutacja analiza TOWS.

15 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 59 W przypadku Teresy analiza SWOT mogłaby wyglądać następująco: Silne strony ukończone z oceną bardzo dobrą studia wyższe Wydział Prawa na renomowanej warszawskiej uczelni prywatnej, miesięczne praktyki w Sądzie Rejonowym w Warszawie pozwalające zgłębić tajniki prawa karnego, sumienność, pracowitość, obowiązkowość, szeroka wiedza z zakresu prawa karnego i cywilnego, ugodowość, umiejętność pracy w grupie, dogłębna znajomość prawa europejskiego, miła powierzchowność Teresy. Słabe strony słaba znajomość języka angielskiego, brak znajomości innych języków obcych, brak doświadczenia zawodowego, brak aplikacji prawniczej, brak wiary w siebie. Szanse zapotrzebowanie na prawników i urzędników państwowych umiejących się poruszać w dziedzinie prawa, coraz tańsze i bardziej dostępne możliwości nauki języków obcych, np.: wszechobecny język angielski, miejsce zamieszkania i poszukiwania pracy Warszawa, która oferuje najwięcej możliwości pod tym względem, duże zapotrzebowanie na pracowników instytucji unijnych, gdzie znajomość prawa jest duża zaletą, pracodawcy cenią osoby sumienne, pracowite i skromne. Zagrożenia duża konkurencja w tej grupie zawodowej, konkurencję stanowić mogą osoby o lepszym wykształceniu, wymagana biegła znajomość języka angielskiego. Praktyka czyni mistrza wykonaj swoją analizę SWOT. Silne strony Szanse

16 60 Rozdział 4 Słabe strony Zagrożenia Istotą SWOT jest szukanie zależności między czynnikami wewnątrz i na zewnątrz organizacji lub jednostki. Analiza SWOT koncentruje się na szukaniu synergii od wewnątrz na zewnątrz. Służy temu szukanie odpowiedzi na pytania: Jak moje siły pomogą wykorzystać mogące wystąpić szanse? Jak moje słabości mogą mi przeszkodzić w wykorzystaniu szans? Jak moje siły pozwolą na przezwyciężenie mogących wystąpić zagrożeń? Jak moje słabości mogą wzmocnić siłę oddziaływania zidentyfikowanych zagrożeń? Można też spojrzeć na ten proces z drugiej strony od zewnątrz do wewnątrz. Do tego służy analiza TOWS. W tym miejscu szukamy odpowiedzi na pytania: Jak zagrożenia osłabią moje siły? Jak szanse spotęgują moje siły? Jak zagrożenia spotęgują moje słabości? Jak szanse pozwolą przezwyciężyć istniejące słabości? [Ward, 1997]. Jak wyglądałaby taka analiza w przypadku Teresy? Skoncentrujemy się na analizie SWOT Teresy jako pracownika, inaczej niniejsza praca stałaby się zbyt obszerna.

17 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 61 Analiza SWOT/TOWS Teresy: Jak siły Teresy pozwolą wykorzystać mogące wystąpić szanse? Ukończone z oceną bardzo dobrą studia wyższe kierunek Prawo oraz praktyki w Sądzie Rejonowym są dużym atutem w sytuacji zapotrzebowania na prawników i urzędników państwowych umiejących się poruszać w dziedzinie prawa, podobnie mocne strony Teresy takie jak sumienność, pracowitość, obowiązkowość mogą pozwolić wykorzystać szanse jakimi są coraz tańsze i bardziej dostępne możliwości nauki języków obcych. Szeroka wiedza z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz znajomość Prawa Europejskiego, razem z doskonaleniem języków obcych będą bardzo przydatne przy ewentualnym ubieganiu się o pracę w instytucjach unijnych, gdzie znajomość prawa jest duża zaletą. Ugodowość, umiejętność pracy w grupie oraz miła powierzchowność Teresy mogą tylko dodatkowo przyczynić się do lepszego wykorzystania szans na rynku pracy. Jak zidentyfikowane słabości przeszkodzą w wykorzystaniu szans? Brak aplikacji prawniczej, brak doświadczenia zawodowego oraz brak wiary w siebie mogą w znacznym stopniu utrudnić Teresie wykorzystanie szans na rynku, nawet szansy, jaką samą w sobie stanowi jej miejsce zamieszkanie Warszawa. Słaba znajomość języka angielskiego może z kolei stanowić przeszkodę przy aplikowaniu do instytucji unijnych. Brak aplikacji prawniczej również może utrudnić wykorzystanie szansy, jaką jest zapotrzebowanie na przedstawicieli tej grupy zawodowej. Jak zidentyfikowane siły pozwolą przezwyciężyć mogące wystąpić słabości? Przede wszystkim wiedza i wykształcenie Teresy oraz cechy takie jak sumienność, pracowitość, obowiązkowość mogą pomóc jej przezwyciężyć słabości. Sumienność i obowiązkowość może ona wykorzystać w nauce języków i w trakcie poszukiwania pracy np.: wykazując się tymi cechami w trakcie okresów próbnych lub podkreślając swoje dotychczasowe osią-

18 62 Rozdział 4 gnięcia z nich wynikające np.: średnia ocen na studiach, referencje opiekuna stażu. Ponadto, wielu pracodawców bardzo ceni sumienne i pracowite osoby. Sumienność i obowiązkowość to cechy, które pomogą również Teresie pomyślnie przejść przez cały proces poszukiwania pracy, i sprawią, że nie podda się ona zbyt szybko. Jak zidentyfikowane słabości mogą wzmocnić siłę oddziaływania zidentyfikowanych zagrożeń? Dużym niebezpieczeństwem w przypadku Teresy jest brak wiary w siebie. Ta słabość może w znacznym stopniu wzmocnić zagrożenia rynku: dużą konkurencję w tej grupie zawodowej, o lepszym wykształceniu, z biegłą znajomością języka angielskiego. Świadomość tych zagrożeń może spowodować zwątpienie i zaprzestanie przez Teresę jakichkolwiek działań. Brak wiary w siebie może też być powodem zaniechania nauki języka angielskiego. Analiza TOWS naszej bohaterki: Jak zagrożenia osłabią kolejne siły Teresy? Duża konkurencja ze strony osób lepiej wykształconych, z większym doświadczeniem, może osłabiać silne strony naszej bohaterki, gdyż na tle tych osób jej wykształcenie i umiejętności mogą wyglądać niekorzystnie. Świadomość istniejących na rynku zagrożeń może także przede wszystkim osłabić osobowościowe siły Teresy. Osłabić jej motywację a przez to również sumienność, pracowitość, obowiązkowość, brak chęci podkreślania swoich atutów i silnych stron, np.: miłej powierzchowności. Jak dane szanse spotęgują zidentyfikowane siły? Zapotrzebowanie na prawników i urzędników państwowych umiejących się poruszać w dziedzinie prawa, duże zapotrzebowanie na pracowników instytucji unijnych, potęgują siły jakimi są: wykształcenie Teresy oraz jej doświadczenie. Coraz tańsze i bardziej dostępne możliwości nauki języków obcych mogą spotęgować sumienność, pracowitość Teresy. Przede wszystkim zaś miejsce zamieszkania i poszukiwania pracy Warszawa, która oferuje najwięcej możliwości w tym zakresie z pewnością potęguje wszystkie wymienione siły naszej bohaterki.

19 Czy wiesz, że cały czas stosujesz autoprezentację i kreujesz swój wizerunek? 63 Jak dane zagrożenia spotęgują zidentyfikowane słabości? Podobnie jak w przypadku związku na zewnątrz między słabościami a zagrożeniami, świadomość konkurencji może w znacznym stopniu spotęgować brak wiary w siebie naszej bohaterki a także na poziomie bardziej zewnętrznym silniejsi konkurenci Teresy mogą stanowić dla niej niekorzystne tło i w ten sposób osłabiać jej mocne strony. Jak dane szanse pozwolą przezwyciężyć istniejące słabości? O ile Teresa przezwycięży brak wiary w siebie i stanie w szranki z konkurentami, szanse na rynku mogą bardzo pomóc w przezwyciężeniu słabości bohaterki. Duże zapotrzebowanie na prawników i urzędników zwłaszcza w Warszawie może sprawić, że słabości takie, jak brak doświadczenia, aplikacji prawniczej, brak koneksji nie będą stanowić przeszkody w znalezieniu pracy. Coraz większa zaś dostępność metod nauki języków obcych pomoże zniwelować słabość jaką jest brak znajomości języków obcych. Praktyka czyni mistrza wykonaj swoją analizę SWOT/ TOWS. Zastanów się, jak wymienione przez Ciebie czynniki (silne i słabe strony, szanse i zagrożenia) przenikają się wzajemnie: Od wewnątrz na zewnątrz: Jak moje siły pomogą wykorzystać mogące wystąpić szanse? Jak moje słabości mogą mi przeszkodzić w wykorzystaniu szans?

20 64 Rozdział 4 Jak moje siły pozwolą na przezwyciężenie mogących wystąpić zagrożeń? Jak moje słabości mogą wzmocnić siłę oddziaływania zidentyfikowanych zagrożeń? Od zewnątrz do wewnątrz: Jak zagrożenia osłabią Twoje siły? Jak szanse spotęgują Twoje siły? Jak zagrożenia spotęgują Twoje słabości? Jak szanse pozwolą przezwyciężyć Twoje słabości?

Brief klienta. Agencja Kreatywna NADi ul. Batorego 31 lok. 5 92-308 Łódź. tel. +48 502 285 578 nadi@nadi.pl www.nadi.pl. (Nazwa firmy) (Adres)

Brief klienta. Agencja Kreatywna NADi ul. Batorego 31 lok. 5 92-308 Łódź. tel. +48 502 285 578 nadi@nadi.pl www.nadi.pl. (Nazwa firmy) (Adres) Agencja Kreatywna NADi ul. Batorego 31 lok. 5 92-308 Łódź Brief klienta tel. +48 502 285 578 nadi@nadi.pl www.nadi.pl.......................................... (Nazwa firmy).............................................................................................................................

Bardziej szczegółowo

ZASADY PISANIA CV. Co powinno się znaleźć w CV?

ZASADY PISANIA CV. Co powinno się znaleźć w CV? ZASADY PISANIA CV CV to Twoja zawodowa wizytówka. Ma w zwięzły sposób podawać wszystkie podstawowe informacje o Tobie, które mogą być istotne dla przyszłego pracodawcy. Po zapoznaniu się z CV powinien

Bardziej szczegółowo

List motywacyjny, który Cię wyróżni

List motywacyjny, który Cię wyróżni List motywacyjny, który Cię wyróżni Szukasz pracy i chcesz, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Chcesz dobrze wypaść w jego oczach jeszcze przed rozmową? Chcesz napisać przekonujący list motywacyjny?

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć atrakcyjną pracę?

Jak zdobyć atrakcyjną pracę? Jak zdobyć atrakcyjną pracę? Cena szkolenia: za darmo Często spotykam kobiety, które mają swoje marzenia, mnóstwo pomysłów, energii i chęci realizacji swoich aspiracji w życiu zawodowym. Niestety w zderzeniu

Bardziej szczegółowo

W jaki sposób skonstruować list motywacyjny?

W jaki sposób skonstruować list motywacyjny? ZASADY PISANIA LISTU MOTYWACYJNEGO List motywacyjny tworzymy w celu opisania swojej motywacji do pracy na stanowisku, o które aplikujemy oraz uzupełnienia CV, czyli podania dodatkowych, bardziej szczegółowych

Bardziej szczegółowo

Zajęcia aktywizacyjne są prowadzone w grupach składających się z nie więcej niż 16 osób.

Zajęcia aktywizacyjne są prowadzone w grupach składających się z nie więcej niż 16 osób. http://www.pup-rybnik.pl/dla_bezrobotnych/zajecia_aktywizacyjne.html Grafika : drukuj / nie drukuj Zajęcia aktywizacyjne Zajęcia aktywizacyjne dotyczą szczegółowych zagadnień przydatnych w uzupełnianiu

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki przed przystąpieniem do poszukiwania pracy 1. Analiza zawodu i branży.

Pierwsze kroki przed przystąpieniem do poszukiwania pracy 1. Analiza zawodu i branży. March 4, 2009 Pierwsze kroki przed przystąpieniem do poszukiwania pracy 1. Analiza zawodu i branży. Analiza twojego zawodu oraz branży pomaga w lepszym zrozumieniu rynku pracy, na którym 2. Ustalenie celu

Bardziej szczegółowo

Future Advert. Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji.

Future Advert. Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji. Future Advert Doświadczona agencja PR. Zajmujemy się kompleksową obsługą firm w zakresie wizualizacji marki oraz komunikacji. Nasza Agencja Profesjonalna obsługa Public Relations dla Twojej firmy. Posiadamy

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek Zarządzanie Specjalność KOMUNIKACJA MARKETINGOWA

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek Zarządzanie Specjalność KOMUNIKACJA MARKETINGOWA Studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne Kierunek Zarządzanie Specjalność KOMUNIKACJA MARKETINGOWA Profil absolwenta MARKETING COMMUNICATION MANAGER menedżer/ekspert/doradca w zakresie komunikacji

Bardziej szczegółowo

Chełm, 2014 rok. Bank programów

Chełm, 2014 rok. Bank programów Bank programów Podstawa prawna: 60 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 grudnia 2011 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy ( Dz. U. z 2011 r.

Bardziej szczegółowo

BADANIE SATYSFAKCJI PRACOWNIKÓW ORGANIZACJA PRZEDSIĘBIORSTWA KLIMAT DLA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI WWW.BIOSTAT.COM.PL BIOSTAT TEAM 3 BADANIE SATYSFAKCJI PRACOWNIKÓW 4 BADANIE 180 i 360 7 e-badanie 8 BADANIE

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Miejsce odbywania zajęć: Poznań, ul. Kościelna 37

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Miejsce odbywania zajęć: Poznań, ul. Kościelna 37 Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu Miejsce odbywania zajęć: Poznań, ul. Kościelna 37 KWIECIEŃ Jak efektywnie zarządzać czasem i skutecznie realizować swoje cele Termin: 8-9. 4. 2015 r., godz. 9.00 14.00

Bardziej szczegółowo

Katedra Marketingu. Wydział Zarządzania. Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej PRYZMAT

Katedra Marketingu. Wydział Zarządzania. Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej PRYZMAT Katedra Marketingu Wydział Zarządzania Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej PRYZMAT Drogi studencie! Dziękujemy, że zainteresowała Cię oferta Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego!

Bardziej szczegółowo

Wykaz zajęć aktywizacyjnych na IV kwartał 2013r. Temat pierwszy.

Wykaz zajęć aktywizacyjnych na IV kwartał 2013r. Temat pierwszy. Wykaz zajęć aktywizacyjnych na IV kwartał 2013r. Temat pierwszy.,,abc WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. pracy zainteresowanych założeniem własnej firmy. Zajęcia trzydniowe w godzinach od 9 oo do 14 oo.

Bardziej szczegółowo

Formularz aplikacyjny NESsT. Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne

Formularz aplikacyjny NESsT. Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne Formularz aplikacyjny NESsT Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne Str. 1 z 5 Poniższy formularz aplikacyjny przeznaczony jest dla osób indywidualnych o zdolnościach przedsiębiorczych, które są zmotywowane

Bardziej szczegółowo

Launch. przygotowanie i wprowadzanie nowych produktów na rynek

Launch. przygotowanie i wprowadzanie nowych produktów na rynek Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania. Prosimy o kontakt: e-mail: kontakt@mr-db.pl tel. +48 606 356 999 www.mr-db.pl MRDB Szkolenie otwarte: Launch przygotowanie i wprowadzanie nowych produktów

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING E-MARKETING Skuteczny marketing = skuteczna sprzedaż. Nasi klienci coraz więcej czasu spędzają w internecie i to tu szukają produktów i usług. Siła oddziaływania informacji umieszczonej w sieci jest ogromna.

Bardziej szczegółowo

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU BANK PROGRAMÓW GRUPOWYCH PORAD ZAWODOWYCH I GRUPOWEJ INFORMACJI ZAWODOWEJ 2014r. Bank Programów Porad Grupowych i Grupowych Informacji Zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy

Bardziej szczegółowo

SKŁADOWE SUKCESU. Wiedza. Doświadczenie. Relacje. Zaangażowanie. Kreatywność. Współpraca

SKŁADOWE SUKCESU. Wiedza. Doświadczenie. Relacje. Zaangażowanie. Kreatywność. Współpraca Leaders Try More O NAS Jesteśmy prężną agencją PR. Zajmujemy się budowaniem efektywnej komunikacji oraz promocją firm i instytucji. Stawiamy na innowacyjne i skuteczne narzędzia. Ponad 10-letnie doświadczenie

Bardziej szczegółowo

E - PUBLIC RELATIONS POJĘCIE I ZASTOSOWANIE

E - PUBLIC RELATIONS POJĘCIE I ZASTOSOWANIE Łukasz Żabski E - PUBLIC RELATIONS POJĘCIE I ZASTOSOWANIE Public relations (PR) w Internecie fachowo określane jako e-pr, polega na budowaniu i utrzymaniu dobrych relacji ze wspólnotami mogącymi mieć znaczący

Bardziej szczegółowo

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI

Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje. zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI Centrum Rozwoju Talentów i Dobre Lekcje zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na FERIE Z TALENTAMI otwarte warsztaty i prelekcje 16-20 stycznia 2017 Chcesz poznać swoje talenty i

Bardziej szczegółowo

PR to nie potwór. Po co firmie PR?

PR to nie potwór. Po co firmie PR? Oferta W swojej codziennej pracy pomagamy firmom w budowaniu dobrego wizerunku i wzmocnieniu pozycji marki. Staramy się wykorzystać jak najwięcej dostępnych form i narzędzi komunikacji, aby dotrzeć z informacją

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing

ZARZĄDZANIE MARKĄ. Doradztwo i outsourcing ZARZĄDZANIE MARKĄ Doradztwo i outsourcing Pomagamy zwiększać wartość marek i maksymalizować zysk. Prowadzimy projekty w zakresie szeroko rozumianego doskonalenia organizacji i wzmacniania wartości marki:

Bardziej szczegółowo

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU

POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU POWIATOWY URZĄD PRACY W RADOMIU BANK PROGRAMÓW GRUPOWYCH PORAD ZAWODOWYCH I GRUPOWEJ INFORMACJI ZAWODOWEJ 2013r. Bank Programów Porad Grupowych i Grupowych Informacji Zawodowych w Powiatowym Urzędzie Pracy

Bardziej szczegółowo

Firmowe media społecznościowe dla pracowników

Firmowe media społecznościowe dla pracowników Firmowe media społecznościowe dla pracowników Raport z badania Maciej Dymalski, Szymon Góralski Wrocław, 2012 ul. Więzienna 21c/8, 50-118 Wrocław, tel. 71 343 70 15, fax: 71 343 70 13, e-mail: biuro@rrcc.pl,

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Człowiek najlepsza inwestycja

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Człowiek najlepsza inwestycja Wypisz dane potrzebne do napisania życiorysu zawodowego (CV) i listu motywacyjnego według poniższych schematów. Cel zawodowy Doświadczenie zawodowe (przebieg pracy) Wykształcenie Kursy i szkolenia Dodatkowe

Bardziej szczegółowo

Raport ewaluacyjny z I edycji praktyk organizowanych w 2011r w ramach projektu Edukacja dla rynku pracy.

Raport ewaluacyjny z I edycji praktyk organizowanych w 2011r w ramach projektu Edukacja dla rynku pracy. Raport ewaluacyjny z I edycji praktyk organizowanych w 2011r w ramach projektu Edukacja dla rynku pracy. Kielce, marzec 2012 Spis treści 1.Informacja o projekcie... 2 1.1. Informacja o praktykach... 3

Bardziej szczegółowo

Wzór wstępnego Business Planu

Wzór wstępnego Business Planu Wzór wstępnego Business Planu Informacje niżej zawarte należy traktować jako przykładowe. Podobieństwo informacji zawartych w złożonych pracach nie będzie świadczyła za zasadnością wyboru business planu.

Bardziej szczegółowo

Pakiet Promocyjny dedykowanych kursów e-learningowych dla polskich piłkarzy

Pakiet Promocyjny dedykowanych kursów e-learningowych dla polskich piłkarzy Pakiet Promocyjny dedykowanych kursów e-learningowych dla polskich piłkarzy PARTNER O WSZiC WSZiC to uczelnia, której przewodnią ideą jest hasło Profesjonalizm w sporcie. Poprzez nasze działania staramy

Bardziej szczegółowo

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna Rozmowa kwalifikacyjna Cele rozmowy kwalifikacyjnej: uzyskanie osobistego wrażenia dotyczącego kandydata; uzyskanie informacji o kandydacie ustalenie zdolności integracyjnych (pracy w grupie) przeanalizowanie

Bardziej szczegółowo

DORADZTWO ZAWODOWE. Strona1. Doradztwo zawodowe

DORADZTWO ZAWODOWE. Strona1. Doradztwo zawodowe Strona1 DORADZTWO ZAWODOWE Moduł 1: Diagnoza zawodowa Pierwsze spotkanie poświęcone jest określeniu problemu z jakim zmaga się klient, oraz zaproponowaniu sposobu jego rozwiązania. Jeśli klient jest zainteresowany

Bardziej szczegółowo

Tomasz Bonek Marta Smaga Spółka z o.o. dla Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Szkolenie. Jak zarabiać w internecie? Przenieś swój biznes do sieci!

Tomasz Bonek Marta Smaga Spółka z o.o. dla Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Szkolenie. Jak zarabiać w internecie? Przenieś swój biznes do sieci! Tomasz Bonek Marta Smaga Spółka z o.o. dla Dolnośląskiej Izby Gospodarczej Szkolenie Jak zarabiać w internecie? Przenieś swój biznes do sieci! O nas Współautorzy jednego z największych sukcesów na polskim

Bardziej szczegółowo

Zadowolony Klient to najlepsza inwestycja

Zadowolony Klient to najlepsza inwestycja Zadowolony Klient to najlepsza inwestycja OFERTA DOSTĘPNE USŁUGI: 1. TAJEMNICZY KLIENT 2. BADANIE KONKURENCJI 3. ANKIETOWANIE POUSŁUGOWE ZA POŚREDNICTWEM POCZTY ELEKTRONICZNEJ I/LUB TELEFONICZNE 4. SPRAWDZANIE

Bardziej szczegółowo

DOŁĄCZ DO NAS! pracuj w INTERIA.PL

DOŁĄCZ DO NAS! pracuj w INTERIA.PL DOŁĄCZ DO NAS! pracuj w INTERIA.PL O INTERIA.PL nasza firma O INTERIA.PL INTERIA.PL Sp. z o.o. powstała w sierpniu 1999 r. jako wspólne przedsięwzięcie lidera polskiego rynku informatycznego firmy Comarch

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

Strategia dla Klastra IT. Styczeń 2015

Strategia dla Klastra IT. Styczeń 2015 Strategia dla Klastra IT Styczeń 2015 Sytuacja wyjściowa Leszczyńskie Klaster firm branży Informatycznej został utworzony w 4 kwartale 2014 r. z inicjatywy 12 firm działających w branży IT i posiadających

Bardziej szczegółowo

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Katowice, 25.11.2010 r. Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Warsztaty prowadzenie Zofia Oslislo 1 Czy potrzebuję (nowej) strony internetowej? mogę zwiększyć sprzedaż, gdy pozwolę klientom kupować

Bardziej szczegółowo

OSOBISTY PLANER KARIERY

OSOBISTY PLANER KARIERY OSOBISTY PLANER KARIERY Załącznik nr 16 Ćwiczenia Ćwiczenie 8 Schemat indywidualnego Planu Działania Kim jestem? Moje zainteresowania i zdolności: Zainteresowania (krótki opis): Zdolności, preferencje

Bardziej szczegółowo

SPOSOBACH I METODACH REKRUTACJI ORAZ PROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH

SPOSOBACH I METODACH REKRUTACJI ORAZ PROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH SPOSOBACH I METODACH REKRUTACJI ORAZ PROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH Rekrutacja jest procesem zbierania odpowiedniej dla potrzeb organizacji informacji o potencjalnych pracownikach, którego rezultatem

Bardziej szczegółowo

ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA

ANKIETA EWALUACYJNA UCZESTNIKA Projekt: Dwa modele wsparcia zawodowego absolwentów szkół wyższych nr 2013-1-PL1-LEO02-37513 Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe

Bardziej szczegółowo

Dokumenty aplikacyjne. Jak napisać CV? Jak napisać list motywacyjny?

Dokumenty aplikacyjne. Jak napisać CV? Jak napisać list motywacyjny? Dokumenty aplikacyjne Jak napisać CV? Jak napisać list motywacyjny? Warto postarać się, bo Życiorys i list motywacyjny są Twoją pierwszą formą kontaktu z potencjalnym pracodawcą Traktuj dokumenty aplikacyjne

Bardziej szczegółowo

Monitoring mediów i Human Resources

Monitoring mediów i Human Resources Monitoring mediów i Human Resources Prezentujemy materiał, dzięki któremu dowiesz się, jak monitoring internetu i mediów tradycyjnych może wspomagać działania Human Resources w Twojej firmie. 1 Jak funkcjonuje

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ WARSZTATÓW NR 7. DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ

SCENARIUSZ WARSZTATÓW NR 7. DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ SCENARIUSZ WARSZTATÓW NR 7. DLA MŁODZIEŻY GIMNAZJALNEJ Temat: Jak przygotować cv i list motywacyjny? Cel: Przybliżenie zasad konstruowania cv oraz listu motywacyjnego. Czas przeznaczony na warsztat: 45

Bardziej szczegółowo

DATA PUBLIKACJI: 01.03.2011r. WÓJT GMINY MSZANA OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE W URZĘDZIE GMINY MSZANA

DATA PUBLIKACJI: 01.03.2011r. WÓJT GMINY MSZANA OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE W URZĘDZIE GMINY MSZANA DATA PUBLIKACJI: 01.03.2011r. WÓJT GMINY MSZANA OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE W URZĘDZIE GMINY MSZANA PODINSPEKTOR DS. PROMOCJI I INFORMACJI WYMIAR ZATRUDNIENIA - PEŁNY ETAT 1/1 Umowa o

Bardziej szczegółowo

Wykaz zajęć aktywizacyjnych planowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Pajęcznie na II półrocze 2011r.

Wykaz zajęć aktywizacyjnych planowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Pajęcznie na II półrocze 2011r. CAZ-540-2/JR/11 Pajęczno, dn. 31.05.2011r. Wykaz zajęć aktywizacyjnych planowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Pajęcznie na II półrocze 2011r. Termin zajęć Temat zajęć Godzina rozpoczęcia zajęć 13.07.2011r.

Bardziej szczegółowo

Marta Krawczyk mkrawczyk@infusion.com JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ I NIE ZWARIOWAĆ?

Marta Krawczyk mkrawczyk@infusion.com JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ I NIE ZWARIOWAĆ? Marta Krawczyk mkrawczyk@infusion.com JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ I NIE ZWARIOWAĆ? Projekt praca jak zacząć? 3 zasadnicze pytania: Co chcę robić? Czy mogę się z tego utrzymać? Co potrafię robić? Konkretny

Bardziej szczegółowo

HRcamp Warszawa, 12 maja 2010. Marcin Sieńczyk Grupa Pracuj

HRcamp Warszawa, 12 maja 2010. Marcin Sieńczyk Grupa Pracuj Poznaj erecruiter! HRcamp Warszawa, 12 maja 2010 Marcin Sieńczyk Grupa Pracuj Agenda 1. Wprowadzenie 2. Wystarczy dostęp do Internetu 3. Formularz aplikacyjny czy mail? 4. Publikacja w dowolnym miejscu

Bardziej szczegółowo

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów.

Czaty dla firm. Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami. Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów. Czaty dla firm Innowacyjne narzędzia komunikacji z klientami Oferta ważna od 1 maja do 30 września 2010 r. Organizator czatów Partnerzy Czaty biznesowe Czaty biznesowe, stworzone przez Grupę IPO.pl, dedykowane

Bardziej szczegółowo

Zostań mistrzem rozmowy kwalifikacyjnej. Organizator: Partner główny: Partnerzy merytoryczni: Partner warsztatów:

Zostań mistrzem rozmowy kwalifikacyjnej. Organizator: Partner główny: Partnerzy merytoryczni: Partner warsztatów: Zostań mistrzem rozmowy kwalifikacyjnej Młodzi na rynku pracy Projekt: Praca to akcja społeczna Gazety Wyborczej, której celem jest diagnoza i poprawa sytuacji młodych ludzi na rynku pracy W ubiegłym roku

Bardziej szczegółowo

Biuro Karier Politechniki Łódzkiej. Łódź, 2013 r.

Biuro Karier Politechniki Łódzkiej. Łódź, 2013 r. Biuro Karier Politechniki Łódzkiej Łódź, 2013 r. Usługi Biura Karier PŁ Na stronie pojawia się codziennie kilkanaście nowych ofert pracy, staży oraz praktyk. Wizyta w Biurze Karier pomoże Wam w napisaniu

Bardziej szczegółowo

Instytut Globalnej Odpowiedzialności Koordynator/ka ds. komunikacji i opiekun/ka projektu formularz kompetencji

Instytut Globalnej Odpowiedzialności Koordynator/ka ds. komunikacji i opiekun/ka projektu formularz kompetencji Instytut Globalnej Odpowiedzialności Koordynator/ka ds. komunikacji i opiekun/ka projektu formularz kompetencji Prosimy o dokładne wypełnienie niniejszego arkusza. Prosimy o ocenę w swoich umiejętności

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEWODNIK DO PRZYGOTOWANIA PLANU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ CZYM JEST PLAN DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (BIZNES-PLAN), I DO CZEGO JEST ON NAM POTRZEBNY? Plan działalności gospodarczej jest pisemnym dokumentem,

Bardziej szczegółowo

STUDIA PODYPLOMOWE. Administrowanie kadrami i płacami (miejsce:wrocław) Komunikacja społeczna i public relations (miejsce: Wrocław)

STUDIA PODYPLOMOWE. Administrowanie kadrami i płacami (miejsce:wrocław) Komunikacja społeczna i public relations (miejsce: Wrocław) STUDIA PODYPLOMOWE Administrowanie kadrami i płacami (miejsce:wrocław) Celem studiów jest przygotowanie specjalistów z zakresu administrowania kadrami i płacami. Studia mają pogłębić wiedzę z dziedziny

Bardziej szczegółowo

Skuteczne relacje z mediami

Skuteczne relacje z mediami Wydawnictwo Raciborskie Media oraz agencja marketingu i public relations INTRO PR serdecznie zapraszają na szkolenia otwarte Akademii Kreowania Wizerunku Skuteczne relacje z mediami Płatne artykuły i reklamy

Bardziej szczegółowo

Marta Wołosiewicz Trener ODIKU PARTNER, lektor i tłumacz języka angielskiego i francuskiego

Marta Wołosiewicz Trener ODIKU PARTNER, lektor i tłumacz języka angielskiego i francuskiego Marta Wołosiewicz Trener ODIKU PARTNER, lektor i tłumacz języka angielskiego i francuskiego Zwięzłość, adekwatność, precyzja Objętość CV nie powinna przekroczyć 2-3 stron A4. Dokładne daty, nazwy szkół,

Bardziej szczegółowo

Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25

Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25 Sylwetka Autora Spis treści WPROWADZENIE JAK POWSTAŁA TA KSIĄŻKA... 15 SŁOWO O KSIĄŻCE... 17 WSTĘP... 21 I RYNEK... 25 1. W jakiej rzeczywistości przyszło nam świadczyć usługi prawne?... 27 2. Jak wygląda

Bardziej szczegółowo

Pracuj.pl. Wyższy standard rekrutacji

Pracuj.pl. Wyższy standard rekrutacji Pracuj.pl Wyższy standard rekrutacji Rekrutacja dopasowana do Twoich potrzeb Pracuj.pl - Wyższy standard rekrutacji Intuicyjność i prostota Pracuj.pl Strona główna Pracuj.pl jest zaprojektowana tak, by

Bardziej szczegółowo

OLZA - PLATFORMA DORADZTWO ZAWODOWE

OLZA - PLATFORMA DORADZTWO ZAWODOWE OLZA - PLATFORMA DORADZTWO ZAWODOWE dr Grażyna Tadeusiewicz, dr Andrzej Zbonikowski Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Narodowe Forum Doradztwa Kariery PLATFORMA OLZA doradztwo zawodowe Materiały

Bardziej szczegółowo

AIESEC. Rekrutacja Wewnętrzna TMP Q1 2014. Łódź. Booklet

AIESEC. Rekrutacja Wewnętrzna TMP Q1 2014. Łódź. Booklet AIESEC Łódź Rekrutacja Wewnętrzna TMP Q1 2014 Booklet Hej, AIESEC! Tym bookletem i jeszcze kilkoma długimi mailami mam przyjemność ogłosić początek rekrutacji wewnętrznej TMP (czyli na pozycje OC) w naszym

Bardziej szczegółowo

Postać biznesplanu zależy od tego, czy dokument sporządzony jest dla banku, czy dla potencjalnego inwestora (np. anioła biznesu).

Postać biznesplanu zależy od tego, czy dokument sporządzony jest dla banku, czy dla potencjalnego inwestora (np. anioła biznesu). Budowa biznesplanu Postać biznesplanu zależy od tego, czy dokument sporządzony jest dla banku, czy dla potencjalnego inwestora (np. anioła biznesu). Unijne procedury wymagają bardzo obszernej i szczegółowej

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Specjalność KOMUNIKACJA MARKETINGOWA

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNYCH. Specjalność KOMUNIKACJA MARKETINGOWA Specjalność KOMUNIKACJA MARKETINGOWA Profil absolwenta MARKETING COMMUNICATIONS MANAGER MENEDŻER D.S. KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ opracowanie i wdrażanie innowacyjnych strategii komunikacji marketingowej

Bardziej szczegółowo

2016 CONSULTING DLA MŚP. Badanie zapotrzebowania na usługi doradcze

2016 CONSULTING DLA MŚP. Badanie zapotrzebowania na usługi doradcze 2016 CONSULTING DLA MŚP Badanie zapotrzebowania na usługi doradcze 1 O raporcie Wraz ze wzrostem świadomości polskich przedsiębiorców rośnie zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi doradcze. Jednakże

Bardziej szczegółowo

Cel: prawidłowe wyjaśnienie wyrazu migracja, wyjaśnienie dlaczego ludzie migrują, zaangażowanie w dyskusję uczestników

Cel: prawidłowe wyjaśnienie wyrazu migracja, wyjaśnienie dlaczego ludzie migrują, zaangażowanie w dyskusję uczestników Praca w Europie W czasie tego seminarium uczestnicy nauczą się: Co to jest migracja Jakie są przyczyny migrowania w Europie Jakie są zalety i wady pracy za granicą Jak napisać podanie o pracę Tematy, cele

Bardziej szczegółowo

STEGMANN POLSKA SP. Z O.O. PREZENTACJA ZAWODU SPECJALISTA DS. REKRUTACJI I SELEKCJI

STEGMANN POLSKA SP. Z O.O. PREZENTACJA ZAWODU SPECJALISTA DS. REKRUTACJI I SELEKCJI MY NIE SZUKAMY. MY ZNAJDUJEMY! SPECJALISTÓW W (7) BRANŻACH STEGMANN POLSKA SP. Z O.O. PREZENTACJA ZAWODU SPECJALISTA DS. REKRUTACJI I SELEKCJI 1 I. PREZENTACJA FIRMY Doradztwo Personalne Pośrednictwo Pracy

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz dla :

Kwestionariusz dla : Wsparcie Przedsiębiorczości Społecznej w Europie Kwestionariusz dla : osób prowadzących przedsiębiorstwa społeczne ekspertów/trenerów z obszaru ekonomii społecznej, przedsiębiorczości i zarządzania osób

Bardziej szczegółowo

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS Mieczysław Sas Busko-Zdrój Owczary, ul. Przemysłowa 3 OFERTY PRACY

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS Mieczysław Sas Busko-Zdrój Owczary, ul. Przemysłowa 3 OFERTY PRACY Zakład Metalowo-Kotlarski SAS Mieczysław Sas 28-100 Busko-Zdrój Owczary, ul. Przemysłowa 3 OFERTY PRACY Firma Zakład Metalowo-Kotlarski SAS będąca jednym z wiodących producentów kotłów grzewczych na paliwa

Bardziej szczegółowo

BANK PROGRAMÓW ZAJĘĆ AKTYWIZACYJNYCH W KLUBIE PRACY

BANK PROGRAMÓW ZAJĘĆ AKTYWIZACYJNYCH W KLUBIE PRACY Powiatowy Urząd Pracy w Śremie Centrum Aktywizacji Zawodowej ul. Gostyńska 49, 63-100 Śrem tel. 61/2829361, 61/2837075, 61/2837053, fax 61/2837075 wew. 38 www.pup.srem.pl; e-mail: doradca@pup.srem.pl BANK

Bardziej szczegółowo

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna

Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna Mój biznes Etap II. Analiza strategiczna Źródło: www.uniwersytet-dzieciecy.pl W pierwszym etapie Konkursu przygotowaliście bardzo ciekawe propozycje nowych biznesów, oferujących zarówno towary, jak i usługi.

Bardziej szczegółowo

Od Wciskania do Sprzedawania. Mistrzem Etycznej Sprzedaży

Od Wciskania do Sprzedawania. Mistrzem Etycznej Sprzedaży Szkolenie Od Wciskania do Sprzedawania czyli jak zostać Mistrzem Etycznej Sprzedaży Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zmieniłoby się Twoje życie zawodowe, gdyby każdy klient z otwartymi rękoma brał

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz zrobić w Marketingu Internetowym Ten ebook jest skierowany do właścicieli małych przedsiębiorstw. Zawarliśmy w nim porady dla

Bardziej szczegółowo

BTI SALES SCHOOL SZKOŁA SPRZEDAŻY BTI

BTI SALES SCHOOL SZKOŁA SPRZEDAŻY BTI BTI SALES SCHOOL SZKOŁA SPRZEDAŻY BTI BTI CONSULTING W LICZBACH ponad 30 lat na rynku ponad 5 mln klientów w 36 krajach świata 2 000 akredytowanych trenerów więcej niż 200 000 dni szkoleniowych Partnerzy

Bardziej szczegółowo

Oferta Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) i Grupy INSPRO Sp. z o. o. dla stażystów, praktykantów, wolontariuszy

Oferta Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) i Grupy INSPRO Sp. z o. o. dla stażystów, praktykantów, wolontariuszy Oferta Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) i Grupy INSPRO Sp. z o. o. dla stażystów, praktykantów, wolontariuszy Zakres zadań podejmowanych na co dzień przez INSPRO jest bardzo szeroki. Dlatego osoby,

Bardziej szczegółowo

Jak poprawić wizerunek firmy?

Jak poprawić wizerunek firmy? Jak poprawić wizerunek firmy? Public Relations Poradnik dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Część 1 Komunikacja w firmie Celem komunikowania się jest: Przekazanie istotnych z punktu widzenia nadawcy

Bardziej szczegółowo

25 listopada 2010 r. Hotel InterContinental Warszawa. Media społecznościowe jako narzędzie PR Projekt badawczy Millward Brown SMG/KRC

25 listopada 2010 r. Hotel InterContinental Warszawa. Media społecznościowe jako narzędzie PR Projekt badawczy Millward Brown SMG/KRC 25 listopada 2010 r. Hotel InterContinental Warszawa Media społecznościowe jako narzędzie PR Projekt badawczy Millward Brown SMG/KRC Projekt badawczy Realizacja Specjaliści PR PRowcy w agencjach PRowcy

Bardziej szczegółowo

Migranci o wysokich kwalifikacjach na polskim rynku pracy z perspektywy instytucji rynku pracy. MYROSLAVA KERYK Fundacja Nasz Wybór

Migranci o wysokich kwalifikacjach na polskim rynku pracy z perspektywy instytucji rynku pracy. MYROSLAVA KERYK Fundacja Nasz Wybór Migranci o wysokich kwalifikacjach na polskim rynku pracy z perspektywy instytucji rynku pracy MYROSLAVA KERYK Fundacja Nasz Wybór MODUŁ BADAWCZY: Instytucje Rynku Pracy u Jest to część projektu "Imigranci

Bardziej szczegółowo

Efektywność headhuntera znaczenie projektów direct& executivesearch w polityce rekrutacyjnej organizacji

Efektywność headhuntera znaczenie projektów direct& executivesearch w polityce rekrutacyjnej organizacji Efektywność headhuntera znaczenie projektów direct& executivesearch w polityce rekrutacyjnej organizacji - Partner / Head of Operations ZANIM ZACZNIEMY CO BĘDZIE DALEJ? KIM JESTEM I JAKĄ FIRMĘ REPREZENTUJĘ?

Bardziej szczegółowo

Inicjatywy i przedsięwzięcia w placówce medycznej. Jak pozyskać niezbędne fundusze? Elżbieta Brzozowska

Inicjatywy i przedsięwzięcia w placówce medycznej. Jak pozyskać niezbędne fundusze? Elżbieta Brzozowska Inicjatywy i przedsięwzięcia w placówce medycznej. Jak pozyskać niezbędne fundusze? Elżbieta Brzozowska PR jest bezpłatny PRowiec bez budżetu PRowiec rzecznik prasowy, ktoś, kto się tłumaczy, reaguje na

Bardziej szczegółowo

Sko czyłe wła nie szkoł . Przed Tob nowe wyzwania- chcesz wykorzysta zdobyt wiedz i znale wymarzon prac . Zastanawiasz si

Sko czyłe wła nie szkoł . Przed Tob nowe wyzwania- chcesz wykorzysta zdobyt wiedz i znale wymarzon prac . Zastanawiasz si Skończyłeś właśnie szkołę. Przed Tobą nowe wyzwania- chcesz wykorzystać zdobytą wiedzę i znaleźć wymarzoną pracę. Zastanawiasz się jak?? Dotychczas nie pracowałeś albo masz za sobą prace wakacyjne. Pierwszym

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI Targetmarketing.pl to serwis, w którym w prosty i szybki sposób można kupić marketingową bazę danych, stworzyć własną kampanię e-mailingową oraz pozyskać

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj wzorową kampanię. Direct Mail. Instrukcja krok po kroku. Zaplanuj kampanię Direct Mail: Instrukcja krok po kroku

Zaplanuj wzorową kampanię. Direct Mail. Instrukcja krok po kroku. Zaplanuj kampanię Direct Mail: Instrukcja krok po kroku Zaplanuj wzorową kampanię Direct Mail Instrukcja krok po kroku 1 Przesyłki Direct Mail to skuteczne i precyzyjne narzędzie marketingowe, które pomoże Tobie z sukcesem rozwijać Twój biznes. Aby jednak zacząć,

Bardziej szczegółowo

Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress

Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress Agencja Public Relations ComPress zrealizowała badanie mające na celu poznanie opinii dziennikarzy zajmujących się nowymi technologiami na temat preferowanych

Bardziej szczegółowo

! BIURO DORADCZE JENERALSKI! PROFESJONALNA OPIEKA PUBLIC RELATIONS NA WYPADEK KRYZYSU! ZA KILKASET ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE!! TO MOŻLIWE!

! BIURO DORADCZE JENERALSKI! PROFESJONALNA OPIEKA PUBLIC RELATIONS NA WYPADEK KRYZYSU! ZA KILKASET ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE!! TO MOŻLIWE! BIURO DORADCZE JENERALSKI PROFESJONALNA OPIEKA PUBLIC RELATIONS NA WYPADEK KRYZYSU ZA KILKASET ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE TO MOŻLIWE POGOTOWIE KRYZYSOWE PUBLIC RELATIONS W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH OFERTA MAŁE PODMIOTY

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA EP COAL TRADING POLSKA S.A. NA STANOWISKO: SPECJALISTA DS. HANDLU I OBROTU PYŁEM Z WĘGLA BRUNATNEGO I PYŁEM Z WĘGLA KAMIENNEGO

REKRUTACJA EP COAL TRADING POLSKA S.A. NA STANOWISKO: SPECJALISTA DS. HANDLU I OBROTU PYŁEM Z WĘGLA BRUNATNEGO I PYŁEM Z WĘGLA KAMIENNEGO Czechowice-Dziedzice, dn. 26.06.2015 EP COAL TRADING POLSKA S.A. 43-502 Czechowice-Dziedzice ul. Górnicza 60 NIP: 2060002073 REGON: 242858882 KRS: 0000411384 REKRUTACJA EP COAL TRADING POLSKA S.A. NA STANOWISKO:

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE OTWARTE 11.03.2014 LUB 13.03.2014!! INSTRUKCJA OBSŁUGI MEDIÓW Z ELEMENTAMI KRYZYSU!!

SZKOLENIE OTWARTE 11.03.2014 LUB 13.03.2014!! INSTRUKCJA OBSŁUGI MEDIÓW Z ELEMENTAMI KRYZYSU!! SZKOLENIE OTWARTE 11.03.2014 LUB 13.03.2014 INSTRUKCJA OBSŁUGI MEDIÓW Z ELEMENTAMI KRYZYSU DLACZEGO VISION GROUP? Łączymy wiedzę i umiejętności z zakresu public relations z dziennikarskim doświadczeniem.

Bardziej szczegółowo

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR : O badaniu Cel Deklarowany zakres wykorzystania mediów społecznościowych w komunikacji public relations i marketingowej Opinie pracowników branży PR & marketing na temat ich oczekiwań związanych z tego

Bardziej szczegółowo

CZTERY KROKI DO KARIERY PROGRAM PRAKTYK STUDENCKICH W GRUPIE GUMUŁKA

CZTERY KROKI DO KARIERY PROGRAM PRAKTYK STUDENCKICH W GRUPIE GUMUŁKA CZTERY KROKI DO KARIERY PROGRAM PRAKTYK STUDENCKICH W GRUPIE GUMUŁKA KROK NR 1 Uwierz w swoje możliwości Twoja kariera zawodowa zależy tylko od Ciebie! Nie trać czasu i zdobądź praktyczne umiejętności.

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM ZAJĘĆ AKTYWIZACYJNYCH W I KWARTALE 2013 STYCZEŃ 2013

HARMONOGRAM ZAJĘĆ AKTYWIZACYJNYCH W I KWARTALE 2013 STYCZEŃ 2013 HARMONOGRAM ZAJĘĆ AKTYWIZACYJNYCH W I KWARTALE 2013 STYCZEŃ 2013 Data Tematyka i zakres tematyczny Godziny 07.01. 2013 Dokumenty aplikacyjne Termin rekrutacji do 28.12.2012 08. 01. 2013 Dokumenty aplikacyjne

Bardziej szczegółowo

E-marketing Prawniczy w praktyce Szkolenie: Prawnik w Sieci Klientów, Warszawa. Szymon Kwiatkowski

E-marketing Prawniczy w praktyce Szkolenie: Prawnik w Sieci Klientów, Warszawa. Szymon Kwiatkowski E-marketing Prawniczy w praktyce Szkolenie: Prawnik w Sieci Klientów, Warszawa Szymon Kwiatkowski O czym będę mówić? 1. Strony www czy generują nowych klientów? 2. Social-media o co chodzi i jak przekuć

Bardziej szczegółowo

quiz na podstawie wyników badań własnych

quiz na podstawie wyników badań własnych quiz na podstawie wyników badań własnych Informacja o quizie Quiz składa się z bloku 10 pytań; W bloku znajduje się 5 pytań podstawowych i 5 pytań rozszerzonych; Po każdych 5 pytaniach prosimy o podsumowaniu

Bardziej szczegółowo

OPRACOWANIE WYNIKÓW ANKIET Dla absolwentów Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie Kierunek administracja

OPRACOWANIE WYNIKÓW ANKIET Dla absolwentów Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie Kierunek administracja OPRACOWANIE WYNIKÓW ANKIET Dla absolwentów Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kut Kierunek administracja Celem badania jest ocena jakości kształcenia na kierunku administracja a że zbada zapotrzebowania

Bardziej szczegółowo

PRAKTYKI LETNIE DLA STUDENTÓW

PRAKTYKI LETNIE DLA STUDENTÓW Emmerson Realty S.A. to jedna z największych i najbardziej znanych polskich firm działających na rynku nieruchomości. Podstawowe segmenty działalności grupy kapitałowej to: nieruchomości mieszkaniowe i

Bardziej szczegółowo

Programy. pozytywnego rozwoju. dla uczniów. szkół ponadgimnazjalnych

Programy. pozytywnego rozwoju. dla uczniów. szkół ponadgimnazjalnych Programy pozytywnego rozwoju dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych 2015/2016 Drodzy Rodzice, Szanowni Pedagodzy, Nauczyciele oraz Wychowawcy! Pozytywny rozwój jest elementem tzw. pozytywnej profilaktyki.

Bardziej szczegółowo

Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl

Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl Tytuł ebooka Przyjmowanie nowego wpisujesz i zadajesz styl pracownika Tytuł do pracy ebooka Jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną Jak powinny brzmieć pytania rekrutacyjne w razie potrzeby podtytuł Jak zorganizować

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ Gra symulacyjna nr 5: AUTOPREZENTACJA pt. Moja kariera zawodowa Cel gry: obserwacja i rozpoznanie świadomości obrazu samego siebie (autorefleksji), a także przedstawiania

Bardziej szczegółowo

szkolenia dla biznesu

szkolenia dla biznesu szkolenia dla biznesu wszystkie warsztaty przygotowujemy pod kątem uczestników i dostosowujemy w 100% do potrzeb odbiorców dotyczy to zarówno czasu ich trwania jak i poruszanych na nich zagadnień 1. komunikacja

Bardziej szczegółowo

Strategia w programach PR

Strategia w programach PR Strategia w programach PR czyli jak działania komunikacyjne tworzyć i realizować z głową Alert Media Communications, 2011 Warszawa, 2011-06-07 Całe życie zajęła mi nauka czego i jak nie grać Dizzee Gillespie

Bardziej szczegółowo

Profesjonalne CV oto podstawy dobrego życiorysu

Profesjonalne CV oto podstawy dobrego życiorysu Profesjonalne CV oto podstawy dobrego życiorysu Czy zastanawiałeś się nad tym, jak powinno wyglądać profesjonalne CV? Przeczytałeś masę poradników dostępnych w internecie i nadal nie wiesz, jak zabrać

Bardziej szczegółowo

Symbol: USZJK-VI Data: 19.12.2013 r.

Symbol: USZJK-VI Data: 19.12.2013 r. PWSZ w Sandomierzu Procedura Zakres procedury: Podmiot odpowiedzialny: Zasady postępowania: Akty prawne związane z procedurą Symbol: USZJK-VI Data: 19.12.2013 r. MONITOROWANIA KARIERY ZAWODOWEJ ABSOLWENTA

Bardziej szczegółowo

Raport ewaluacyjny z praktyk organizowanych w 2012r w ramach projektu Edukacja dla rynku pracy.

Raport ewaluacyjny z praktyk organizowanych w 2012r w ramach projektu Edukacja dla rynku pracy. Raport ewaluacyjny z praktyk organizowanych w 2012r w ramach projektu Edukacja dla rynku pracy. Kielce, marzec 2013 Spis treści 1.Informacja o projekcie... 2 1.1. Informacja o praktykach... 3 1.2 Statystyki

Bardziej szczegółowo

Dodatkowi kandydaci z Pracuj Select. Poznaj kandydatów z bazy Pracuj.pl

Dodatkowi kandydaci z Pracuj Select. Poznaj kandydatów z bazy Pracuj.pl Dodatkowi kandydaci z Pracuj Select Poznaj kandydatów z bazy Pracuj.pl Poznaj rekomendowanych kandydatów z bazy Pracuj.pl Zmiany na rynku pracy powodują, że polepsza się sytuacja kandydatów i coraz częściej

Bardziej szczegółowo