Czyli o tym, co jest ważne przy zakupie sprzętu komputerowego i RTV.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Czyli o tym, co jest ważne przy zakupie sprzętu komputerowego i RTV."

Transkrypt

1 Czyli o tym, co jest ważne przy zakupie sprzętu komputerowego i RTV.

2

3 CRT czyli kineskopowe świeci kineskop LCD czyli płaskie ekran zmienia kolor, a podświetla go lampka na krawędziach LED też płaskie, ale nowszej generacji świecą tylko kolorowe fragmenty obrazu Plazmowe no cóż też płaskie, ale inaczej ;) świeci gaz w cienkich rurkach

4 Full HD, a HD Ready. Full HD (ang. full pełny) - to rozdzielczość 1920x1080 i wbudowany dekoder DVB-T do telewizji cyfrowej. HD Ready (ang. ready gotowy) to rozdzielczość 1366x768 i brak dekodera, który trzeba dokupić! Jeśli chcemy podłączyć telewizję cyfrową bez dodatkowych urządzeń (dekodera) powinniśmy wybrać telewizor Full HD.

5 Kontrast 10000:1, 50000:1 czy High, Ultra, Mega? Kontrast to różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem na ekranie. Gdy jest za mały czerń wydaje się szara (jakby wyblakła). To tylko chwyt sprzedawców, bo różnicę widać między 600:1 a 10000:1, powyżej nie ma już znaczenia. High (wysoki), Ultra (jeszcze wyższy), Mega (najwyższy) to tylko reklama!

6 Częstotliwość odświeżania od 50Hz do 400Hz. Częstotliwość odświeżania to ilość mignięć ekranu w ciągu sekundy. Ludzkie oko widzi do 120Hz. Telewizory 200Hz to zupełne maksimum tego, co potrzebujemy. Większe odświeżanie to tylko naciąganie na pieniądze. Technologia Motion Rate po polsku szybkość ruchu pomaga przy szybkich scenach np. sport, wyścigi samochodowe.

7 Smart TV inteligentny telewizor, który posiada dostęp do Internetu oraz różne dodatkowe funkcje. HDMI po nazwa gniazda do podłączenia kabla cyfrowego obrazu i dźwięku. MPEG-4 oznacza, że telewizor ma dekoder DVB-T lub DVB-T2. Wi-Fi oznacza, że telewizor może łączyć się z Internetem bezprzewodowo.

8 USB Movie USB to gniazdo do podłączenia pendrive a a movie to film, więc taki telewizor umożliwia oglądanie filmów nagranych na pendrive. USB Rec słowo rec to skrót od angielskiego recording, czyli nagrać i oznacz, że ten telewizor umożliwia nagrywanie filmów na pendrive. 3D na tym telewizorze możemy oglądać filmy trójwymiarowe poprzez specjalne okulary.

9

10 Najtrwalsze i najwyraźniejsze telewizory to te z ekranami typu LED. Kontrast w telewizorze nie ma większego znaczenia, po prostu popatrzmy na niego w sklepie i zdecydujmy czy nam odpowiada. Odświeżanie 200Hz w zupełności wystarczy. Do telewizji cyfrowej powinniśmy kupić telewizor FullHD. Smart TV z Internetem i nagrywaniem filmów nie jest konieczne, chyba że chcemy tego używać.

11

12 Kompaktowe miniaturowe na ogół nie większe niż telefon komórkowy. Kompaktowe wielkości klasycznych aparatów analogowych, ale bez możliwości wymiany obiektywu. Lustrzanki cyfrowe klasyczna lustrzanka zapisująca zdjęcia nie na kliszy, ale w pamięci cyfrowej.

13 Matryca od 5 do 40 Mpix. Matryca to jakby mózg aparatu. Im bardziej czuły tym ma więcej mega pikseli (Mpix) - większa rozdzielczość i lepsza jakość. Większa rozdzielczość to niestety większy problem przy słabym świetle, bo powstają szumy i wymagana jest lampa błyskowa. Rozdzielczość między 12 a 14 Mpix wykorzystują reporterzy to i dla nas będzie w sam raz. Matryca CMOS oznacza, że na małej powierzchni jest dużo punktów światłoczułych czy to dobrze?

14 Zoom czyli zbliżenie. W większości aparatów mieści się w granicach od 4x do 14x. Oznacza to, że możemy przybliżyć obraz od 4 do 14 razy jak w lornetce. Zoom optyczny to właśnie lornetka, czyli powiększamy za pomocą soczewek jak w lupie. Zoom cyfrowy to powiększanie obrazu za pomocą komputera naszego aparatu i nie jest korzystne, bo powoduje utratę ostrości. Zatem zoom optyczny TAK, zoom cyfrowy NIE.

15 Ekran LCD od 2 do nawet 4 cali, czyli wyświetlacz z tyłu aparatu. Rozdzielczość powinna być Full HD, więc 1920x1080. Nagrywanie filmów jest możliwe, ale ograniczone czasowo. Stabilizacja obrazu, rozpoznawanie twarzy, tryb panoramy, czy dźwięk stereo to dodatki, ale czasem przydatne.

16 Musimy mieć na czym zapisać nasze zdjęcia i aparaty umożliwiają to na kartach pamięci różnego typu. SD bardzo szybkie i dość tanie o pojemności do 64GB. MMC już rzadko używane o pojemności do 4GB. xd dość powolne i używane tylko w aparatach Olympus. O pojemności od 32GB. Memeory Stick popularne na zachodzie o dużych pojemnościach do 128GB.

17

18 Przy zakupie kierujemy się przede wszystkim wygodą, jeśli chcemy nosić aparat na co dzień to powinien być mały i poręczny. Wielkość matrycy nie powinna przekraczać Mpix, bo i tak tego nie wykorzystamy. Jeśli interesuje nas zoom (zbliżenie) to tylko optycznie nigdy cyfrowe. Nagrywanie filmów i inne tryby to tylko dodatki, więc się nimi nie sugerujmy. Jako zasilanie lepsze są baterie niż akumulator, bo można je szybko wymienić np. na wycieczce.

19

20 Klasyczne ekran i klawiatura znajduje się na jednej płaszczyźnie. Rozsuwane są mniejsze dzięki temu, że klawiatura jest schowana pod ekranem. Z klapką mają zawias umożliwiający otwieranie i również są dość małe. Z QWERTY posiadają pełną klawiaturę jak komputery i rozsuwają się, by oszczędzić miejsca. Dotykowe wyposażone w ekran dotykowy, nie maja klawiszy fizycznych.

21 Telefony z systemem operacyjnym i bez niego. Komórka z systemem to Smartphone (smartfon), czyli telefon wymagający dostępu do Internetu. Oba rodzaje mogą mieć ekran dotykowy i podobną budowę. System operacyjny szybciej wyczerpuje baterie, która starcza na maksymalnie 2-3 dni. Telefon bez systemu wytrzyma nawet 1,5 tygodnia bez ładowania i nie łączy się z Internetem bez naszej wiedzy.

22 Aparaty w telefonach mają od 1,3 do 5 Mpix, więc są tylko dodatkiem i jako samodzielny aparat raczej się nie nadadzą. Dyktafon ma świetną jakość dźwięku i pozwala nagrać kilka godzin rozmowy, więc jak najbardziej TAK. Nawigacja GPS to fajny dodatek do samochodu lub tras pieszych. Radio FM ma dobrą jakość i zasięg, wiec można go słuchać podczas spacerów.

23 Internet bezprzewodowy Wi-Fi w telefonie umożliwia bezpłatne łączenie z siecią. Aplikacje takie jak rozkład jazdy, książka kucharska, czy prognoza pogody mogą być użyteczne na co dzień. Budzik, czy przypominacz oraz książka adresowa to podstawowe funkcje i ma je każdy telefon.

24 Obecne baterie litowo-jonowe (Li-lon) lub litowo polimerowy (Li-poly) są bardzo pojemne i wytrzymałe. Przy pierwszych trzech cyklach powinniśmy je wyładować do końca i załadować do pełna. Można śmiało doładowywać baterię w każdej chwili nie trzeba czekać aż całkiem się rozładuje. Czas czuwanie telefonu to od 3 dni do 2 tygodni w zależności od modelu, a czas rozmowy od 250 do nawet 400 minut.

25

26 Najlepiej wybierać telefony z dużym i wyraźnym ekranem oraz wygodnymi klawiszami. Łatwiejsze i dłużej działające na jednym ładowaniu są telefony bez systemu. Jeśli telefon ma system to łączy się sam z Internetem, a to może kosztować. Warto zwrócić uwagę na czas czuwania i rozmowy. Dodatki takie jak aparat, dyktafon, radio itp. w pewnym stopniu zmniejszają czas pracy telefonu, bo zabierają prąd.

27

28 Stacjonarne wymagające dodatkowo monitora, myszki, klawiatury i głośników. Przenośne czyli laptopy albo jak ktoś woli notebooki. Mają już wszystkie elementy w jednej obudowie. Do laptopa dobrze by było dokupić myszkę, tak dla wygody.

29 Komputery wieloprocesorowe: Dual Core i Quatro. Dual Core to procesory dwurdzeniowe, czyli połączenie dwóch fizycznych procesorów. Quatro to procesory czterordzeniowe, czyli połączenie czterech fizycznych procesorów. Takie procesory wykorzystuje się w grafice trójwymiarowej, projektowaniu przestrzennym oraz grach komputerowych. Do innych zastosowań są niepotrzebne.

30 Pamięć RAM czyli tymczasowa to taka, w której informacje przechowywane są tylko przez kilka chwil. Komputer powinien mieć od 2GB do 4GB pamięci RAM. Dysk twardy pamięć stała, na której są wszystkie nasze dane np. Windows, zdjęcia, muzyka, programy itp. Dysk powinien mieć wielkość minimum 200GB, żeby nie martwić się o jego zapełnienie. Dyski mogą być magnetyczne i elektroniczne (takie jak pendrive).

31 Karta graficzna ważna rzecz, bo bez tego nie widać, co się robi ;) Tu mamy do wyboru dwie firmy nvidia lub ATI jeśli chodzi o karty fizyczne. Wbudowane karty graficzne oferuje Intel i są one zupełnie wystarczające dla większości użytkowników, tak więc wybierajmy je jeżeli możemy, bo są dużo tańsze. Co do pojemności karty graficznej to 256MB zupełnie wystarczy.

32 Monitor może być kineskopowy lub płaski. Ceny tych płaskich zaczynają się już od 90zł, więc warto, bo zajmują dużo mniej miejsca. Klawiatura i mysz mogą być dowolne, byle wygodne ;) Głośniki możemy kupić lub nie. Ich koszt to około 20-25zł. Często są wbudowane w monitor. Cała reszta zależy od naszych potrzeb.

33 Płatne, czyli Windows Xp na rynku od 2001 roku, Windows Vista na rynku od 2007 roku, Windows 7 na rynku od 2009 roku oraz Windows 8 jeszcze niedostępny. Darmowe Linux, najpopularniejsze Ubuntu, Gentoo, Fedora, Mint. Inne Mac OS wymaga dedykowanego sprzętu, czyli zakupu komputera firmy Apple.

34

35 Laptopy są mniejsze i przenośne oraz nie wymagają dokupowania dodatkowego sprzętu, ale są stosunkowo drogie. Komputery stacjonarne są teraz bardzo tanie, ale wymagają biurka i maja kilka kabelków. Warto kupić komputer pod swoje potrzeby, czyli dysk GB, RAM od 2-4GB, zintegrowana karta graficzna powyżej 256MB, Windows XP lub 7. Głośniki, Internet i kamerkę da się podłączyć do każdego komputera. Warto jeszcze kupić listwę stabilizującą dla bezpieczeństwa.

36

37 Atramentowe czyli te, które drukują przy wykorzystaniu atramentu ze specjalnych pojemników zwanych kartridżami. Laserowe wykorzystujące do drukowania sproszkowany toner utrwalany za pomocą światła lasera. Kolorowe oraz monochromatyczne w zależności od tego jaki obraz mogą drukować.

38 Posiada dwa lub więcej kartridż wypełnionych tuszem. Jeśli ma dwa pojemniki to jeden zawiera tusz czarny, a drugi podzielony jest na trzy kolory żółty, magenta (róż/czerwień) i cyjan (błękit/turkus). Jeśli ma więcej pojemników dzielą się one na czarny, żółty, magnta, cyjan oraz pigment (czarny wzmocniony).

39 Obraz powstaje poprzez naniesienie na papier i utrwalenie specjalnego proszku tonera. Może być w jednej rolce drukarka czarnobiała oraz w wielu w przypadku kolorowej. Kolory są takie same jak w atramentowej drukarce, czyli żółty, magenta i cyjan.

40 Tusze Oryginale pojemniki są dość drogie od 40zł do 90zł, a zakładając, że potrzebujemy nawet 5 pojemników daje nam to od 200 do 450zł. Pojemniki różnią się wielkości, na ogół mają około 9ml, co starcza na 800 kartek druku. Zamienniki, czyli tusze nie produkowane przez producenta drukarki są tańsze, bo od 2zł do 25zł, co daje znaczną oszczędność i są pojemniejsze, bo mają 11-18ml.

41 Tonery Są dużo wydajniejsze od tuszy i starczają na ponad 2500 stron, ale też są dużo droższe od 90zł do 240zł za jeden kolor. Komplet tonerów może kosztować do 360zł do nawet 960zł. Tu także mamy zamienniki, które są stosunkowo tanie od 45zł do 100zł i nieco wydajniejsze do 3000 stron. Tu także jest ważny producent, bo kupowanie zamienników słabej jakości może uszkodzić sprzęt.

42 Drukarka atramentowa to wydatek około zł. Komplet 5 tuszy, zamienników kosztuje 55zł i starczy na rok. Ryza papieru 500 kartek naszej krajowej produkcji to 12zł. Razem na start wydamy 317zł. Co roku możemy kupować materiały za maksymalnie 67zł.

43 Auto duplex drukarka sama odwraca kartki przy drukowaniu dwustronnym. Niższa cena = droższa eksploatacja. Pierwsze tusze są oszukane tusze startowe maja 1/5 pojemności zwykłych. Szybkość drukowania stron oraz rozdzielczość HD nie jest nam potrzebna, bo nie prowadzimy drukarni i oszczędność czasu rzędu 1 sekundy na stronę nic nam nie da.

44

45 Do użytku domowego najlepsze są drukarki atramentowe, bo są niewielkie i tanie w zakupie oraz eksploatacji. Im tańsza drukarka tym droższe tusze producent musi na czymś zarobić. Zamienniki tuszy i tonerów nie odstają od oryginalnych jakości, a nie płacimy za markę. Kupując drukarkę kierujmy się marką oraz ceną materiałów eksploatacyjnych.

46

47 Telewizor 22 cale za 599zł Aparat cyfrowy 12Mpix za 159zł Telefon komórkowy za 59zł

48 Laptop 14 cali z kartą Wi-Fi za 399zł Komputer stacjonarny z monitorem myszą i klawiaturą za 275zł Drukarka atramentowa monochromatyczna za 129zł

49 Wszelkie informacje dotyczące warsztatów, ich tematów oraz materiały ze szkoleń dostępne są pod adresem:

50 Dziękuję za uwagę!

JAK wybrać sprzęt komputerowy biblioteki?

JAK wybrać sprzęt komputerowy biblioteki? JAK wybrać sprzęt komputerowy dla użytkowników biblioteki? 1 Wybór i zakup odpowiedniego sprzętu komputerowego do placówek bibliotecznych nie musi być trudny. W poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje

Bardziej szczegółowo

SPRZĘT KOMPUTEROWY W SZKOLE

SPRZĘT KOMPUTEROWY W SZKOLE MODUŁ II SPRZĘT KOMPUTEROWY W SZKOLE Jacek Ścibor, opracowanie i uzupełnienie Filip Makowiecki 1 Cele modułu II Moduł ten otwiera serię materiałów przygotowanych specjalnie dla koordynatorów szkolnych.

Bardziej szczegółowo

Biznes. onlines. 22. Komputery i laptopy. Hosting dla małej firmy. Druk w firmie. Pakiety biurowe. benchmark magazyn #1 / 7 / 2013 BIZNES

Biznes. onlines. 22. Komputery i laptopy. Hosting dla małej firmy. Druk w firmie. Pakiety biurowe. benchmark magazyn #1 / 7 / 2013 BIZNES Biznes benchmark magazyn #1 / 7 / 2013 Wybieramy monitor LCD do biura s. 56 Komputery i laptopy Notebook dla pracownika mobilnego s. 6 Hosting dla małej firmy Przegląd ofert hostingowych s. 38 Druk w firmie

Bardziej szczegółowo

KA R=DI E FA KO A. Rozwiąż rebus Prześlij hasło do 31 stycznia 2014 poprzez formularz na stronie www.astral.pl/krzyzowka Odbierz nagrodę!

KA R=DI E FA KO A. Rozwiąż rebus Prześlij hasło do 31 stycznia 2014 poprzez formularz na stronie www.astral.pl/krzyzowka Odbierz nagrodę! Rozwiąż rebus Prześlij hasło do 31 stycznia 2014 poprzez formularz na stronie www.astral.pl/krzyzowka Odbierz nagrodę! Aparat fotograficzny Canon SX500 x2 KA R=DI E FA KO A NAGRODY Urządzenie wielofunkcyjne

Bardziej szczegółowo

1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika.

1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika. 1 Komputer z zewnątrz: klawiatury, monitory i grafika. Dla przeciętnego użytkownika komputer to przede wszystkim te elementy całego systemu, z którymi styka się na codzień. Myśląc o komputerach zwracamy

Bardziej szczegółowo

Czasopisma komputerowe - raport Luty-Czerwiec 2011

Czasopisma komputerowe - raport Luty-Czerwiec 2011 Czasopisma komputerowe - raport Luty-Czerwiec 2011 Komputer Świat Ekspert, CHIP, PC World, PC Forum, Mobile Internet EUPL - licencja free software na modłę UE EUPL (ang. European Union Public License)

Bardziej szczegółowo

Raport Specjalny. październik 2011. Notebooki. miesięcznik. cyfrowe trendy. inotebook.pl magazine

Raport Specjalny. październik 2011. Notebooki. miesięcznik. cyfrowe trendy. inotebook.pl magazine Raport Specjalny październik 2011 Notebooki Partnerzy: Patronat medialny: miesięcznik cyfrowe trendy inotebook.pl magazine Spis treści 3 Wstęp 4 Partnerzy 5 Patronat medialny 6 Metodologia 7 Czego szukamy

Bardziej szczegółowo

Nvidia Shield Tablet. Olympus SP-100EE. Cena: od 1199 zł Informacje: www.nvidia.pl

Nvidia Shield Tablet. Olympus SP-100EE. Cena: od 1199 zł Informacje: www.nvidia.pl Tech-gwiazdka Jak co roku prezentujemy zestaw wyselekcjonowanych propozycji na gwiazdkowe podarunki pod choinkę. Jeżeli chcesz sprezentować komuś ciekawy elektroniczny gadżet, na kolejnych stronach znajdziesz

Bardziej szczegółowo

Komputer notebook (laptop) netbook

Komputer notebook (laptop) netbook Bogdan Krzymowski Komputer notebook (laptop) netbook Poradnik dla seniorów młodych duchem Komputerowa Oficyna Wydawnicza HELP Redaktor: Piotr Gomoliński Książka jest przeznaczona dla osób, które nie miały

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-61125-58-7

ISBN 978-83-61125-58-7 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Publikacja jest rezultatem realizacji Projektu: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET VII. Promocja integracji społecznej DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

Nowy ipad. Wizualna rewolucja. Notebook idealny: MacBook Air. EPSON Nowy projektor dla iphone i ipad. Adobe Photoshop LIGHTROOM 4

Nowy ipad. Wizualna rewolucja. Notebook idealny: MacBook Air. EPSON Nowy projektor dla iphone i ipad. Adobe Photoshop LIGHTROOM 4 MAC GRAFIKA DTP PREPRESS CAD - sprzęt oprogramowanie serwis szkolenia Nowy ipad Wizualna rewolucja LACIE Z THUNDERBOLT NAJSZYBSZE ROZWIĄZANIA DLA MACA EIZO DLA WYMAGAJĄCYCH JAKOŚĆ W KAŻDEJ KLASIE NOWY

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI JUŻ DZIŚ

TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI JUŻ DZIŚ KOMPUTERY MULTIMEDIA TELEFONY INTERNET CZERWIEC 2011 TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI JUŻ DZIŚ FUJITSU Lifebook A530 Procesor Intel Core i3-380m 2.53GHz 3MB Karta graficzna Mobile Intel HD Graphics System operacyjny

Bardziej szczegółowo

ZAMÓW PRZEZ INTERNET- ODBIERZ OSOBIŚCIE. facebook.com/alsenpl

ZAMÓW PRZEZ INTERNET- ODBIERZ OSOBIŚCIE. facebook.com/alsenpl KOMPUTERY MULTIMEDIA TELEFONY INTERNET POWRÓT DO SZKOŁY 2012 Przekątna ekranu 7 System operacyjny Android Procesor Infotmic X210, 1Ghz, AR11 Komunikacja Wi-Fi (802.11a/b/g/n) USB 2.0 Rozdzielczość 800

Bardziej szczegółowo

Zmieniamy oblicze nowych technologii. w numerze: akcesoria gamingowe. czterordzeniowe. Transport i ochrona. str. 3. str. 8. str.

Zmieniamy oblicze nowych technologii. w numerze: akcesoria gamingowe. czterordzeniowe. Transport i ochrona. str. 3. str. 8. str. Magazyn produktowy MODECOM S.A. w numerze: Zmieniamy oblicze nowych technologii czterordzeniowe tablety akcesoria gamingowe str. 3 Transport i ochrona tabletów str. 8 str. 13 Co znajdziesz wewnątrz tabletów

Bardziej szczegółowo

1899,- 15.6 3 TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI JUŻ DZIŚ. ZAMÓW PRZEZ INTERNET, ODBIERZ OSOBIŚCIE. Pełna oferta na WWW.ALSEN.PL

1899,- 15.6 3 TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI JUŻ DZIŚ. ZAMÓW PRZEZ INTERNET, ODBIERZ OSOBIŚCIE. Pełna oferta na WWW.ALSEN.PL KOMPUTERY MULTIMEDIA TELEFONY INTERNET TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI JUŻ DZIŚ 1899,- EKRAN PAMIĘĆ DYSK TWARDY 15.6 3 320 Notebook Compaq Presario CQ61-400ew Procesor: Intel Pentium T4400 2,2 GHz Przekątna ekranu:

Bardziej szczegółowo

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej Budowa komputerów osobistych typu IBM PC Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej PC dla początkujących Pierwsze komputery Rozwój komputerów Architektura von Neumanna Architektura von Neumanna Podział

Bardziej szczegółowo

3. Bezpieczne i kulturalne korzystanie z zasobów sieciowych. Netykieta

3. Bezpieczne i kulturalne korzystanie z zasobów sieciowych. Netykieta ACE aktywna, kreatywna i przedsiębiorcza młodzież innowacyjne programy kształcenia w obrębie przedsiębiorczości i ekonomii Priorytet III Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.4 Modernizacja

Bardziej szczegółowo

Rozwiąż krzyżówkę. i wygraj nagrody. 2x 1x 1x 2x 2x. 1x 1x 15x 10x 5x. 5x 10x 2x 2x 2x. Wypełnij hasło:

Rozwiąż krzyżówkę. i wygraj nagrody. 2x 1x 1x 2x 2x. 1x 1x 15x 10x 5x. 5x 10x 2x 2x 2x. Wypełnij hasło: 3 5 82 10 7 56 12 4 1 16 8 10 3 13 7 2 11 21 4 9 6 9 15 4 13 10 Rozwiąż krzyżówkę i wygraj nagrody 2x 1x 1x 2x 2x Tablet Pentagram Quadra 7 Ultra 1x 1x 15x 10x 5x Odkurzacz Invest Irys 2 Tablet Pentagram

Bardziej szczegółowo

Katalog Produktów 2009/2010. 20 lat rozwoju

Katalog Produktów 2009/2010. 20 lat rozwoju Katalog Produktów 2009/2010 20 lat rozwoju ALTIX -WIDZIEĆ WIĘCEJ Na świecie produkowanych jest tak wiele różnorodnych produktów, że nie sposób ich wymienić, a może nawet zliczyć. Wszystkie są ważne dla

Bardziej szczegółowo

Wybrane komputery, laptopy poleasingowe i nowe akcesoria ; Polecamy mało używane laptopy i komputery za grosze..

Wybrane komputery, laptopy poleasingowe i nowe akcesoria ; Polecamy mało używane laptopy i komputery za grosze.. Wybrane komputery, laptopy poleasingowe i nowe akcesoria ; Polecamy mało używane laptopy i komputery za grosze.. IBM T41 Pentium M 1,4 / 512 / 30 / DVD / 14,1'' / WinXP Firma IBM to symbol niezawodności

Bardziej szczegółowo

wrzesień 2013 r. Nr 33(158)/2013 DODATEK SZKOLENIOWY DO MAGAZYNU INFOMARKET Odtwarzacze Blu-ray i DVD stacjonarne i przenośne

wrzesień 2013 r. Nr 33(158)/2013 DODATEK SZKOLENIOWY DO MAGAZYNU INFOMARKET Odtwarzacze Blu-ray i DVD stacjonarne i przenośne wrzesień 2013 r. Nr 33(158)/2013 DODATEK SZKOLENIOWY DO MAGAZYNU INFOMARKET Odtwarzacze Blu-ray i DVD stacjonarne i przenośne Fakt: Od 90 lat. Made in Germany. Dowiedz się więcej Doświadcz najnowocześniejszej

Bardziej szczegółowo

DIGITAL 4 WRZEŚNIA 2008 TECHNOLOGY W ŚWIECIE CYFROWEJ TECHNIKI. FOTOPOLIS.PL RADZI JAKI APARAT KUPIĆ str. 4. KOMÓRKA KONTRA APARAT str.

DIGITAL 4 WRZEŚNIA 2008 TECHNOLOGY W ŚWIECIE CYFROWEJ TECHNIKI. FOTOPOLIS.PL RADZI JAKI APARAT KUPIĆ str. 4. KOMÓRKA KONTRA APARAT str. DIGITAL 4 WRZEŚNIA 2008 dystrybuowane wraz z TECHNOLOGY W ŚWIECIE CYFROWEJ TECHNIKI FOTOPOLIS.PL RADZI JAKI APARAT KUPIĆ str. 4 SPRZĘT AKCESORIA GADŻETY str. 6 KOMÓRKA KONTRA APARAT str. 8 OBRÓBKA ZDJĘĆ

Bardziej szczegółowo

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów SPIS TREŚCI Rejestracja produktu 2 Ważne informacje 2 Informacje podstawowe 4 Bezpieczeństwo i wygoda... 4 Środki ostrożności... 4 Zalecenia zdrowotne...

Bardziej szczegółowo

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne

Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Moduł I. Budowa komputera i urządzenia peryferyjne Wstęp... 2 1. Typy komputerów... 4 1.1. Komputery stacjonarne... 4 1.1.1. Desktop... 4 1.1.2. Serwer... 4 1.1.3. Mainframe... 5 1.2. Komputery przenośne...

Bardziej szczegółowo

Nowy LED Cinema Display Jeszcze szybsze Maki

Nowy LED Cinema Display Jeszcze szybsze Maki MAC GRAFIKA DTP PREPRESS CAD - sprzęt oprogramowanie serwis szkolenia TERABAJTY Z LACIE URZĄDZENIA MAGAZYNUJĄCE EIZO Z KALIBRATOREM MONITOR COLOREDGE CG245W 20 LAT M-AUDIO WSZYSTKO DLA MUZYKA ADOBE DLA

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do technologii informacyjnej.

Wprowadzenie do technologii informacyjnej. Wprowadzenie do technologii informacyjnej. Krótka historia. Podział komputerów. Podstawowe komponenty. Higiena pracy w Windowsie. dr Tomasz Jach dr Tomasz Jach WWW: E-mail: Adres: Instytut Informatyki

Bardziej szczegółowo

ipad 2 Smuklejszy Lżejszy Szybszy FaceTime Smart Cover Bateria na 10 godzin

ipad 2 Smuklejszy Lżejszy Szybszy FaceTime Smart Cover Bateria na 10 godzin MAC GRAFIKA DTP PREPRESS CAD - sprzęt oprogramowanie serwis szkolenia ipad 2 Smuklejszy Lżejszy Szybszy FaceTime Smart Cover Bateria na 10 godzin ŁATWE PUBLIKOWANIE NA IPADA QUARKXPRESS 9 NADCHODZI Wyjątkowy

Bardziej szczegółowo

komputery multimedia PAŹDZIERNIK 2013 ZAMÓW PRZEZ INTERNET- ODBIERZ OSOBIŚCIE. Pełna oferta na WWW.ALSEN.PL facebook.com/alsenpl

komputery multimedia PAŹDZIERNIK 2013 ZAMÓW PRZEZ INTERNET- ODBIERZ OSOBIŚCIE. Pełna oferta na WWW.ALSEN.PL facebook.com/alsenpl komputery multimedia telefony INTERNET PAŹDZIERNIK 2013 ZAMÓW PRZEZ INTERNET- ODBIERZ OSOBIŚCIE. Pełna oferta na WWW.ALSEN.PL facebook.com/alsenpl Przemyślany w każdym detalu idealna WAGA 1,44 kg wyjątkowo

Bardziej szczegółowo

LAPTOPY - analiza. Urszula Tarasiuk - IV r. Karolina Kowalczyk - IV r. Stefan Hamiga - III r. Maciej Kulesza - IV r. Maciej Korzeń - IV r.

LAPTOPY - analiza. Urszula Tarasiuk - IV r. Karolina Kowalczyk - IV r. Stefan Hamiga - III r. Maciej Kulesza - IV r. Maciej Korzeń - IV r. LAPTOPY - analiza Urszula Tarasiuk - IV r. Karolina Kowalczyk - IV r. Stefan Hamiga - III r. Maciej Kulesza - IV r. Maciej Korzeń - IV r. Katedra Metodyki Projektowania Wydział Form Przemysłowych Akademia

Bardziej szczegółowo

ego warto korzystać z internetu i jak zrobić pierwszy krok Dowiedz się, dlacz Promotor

ego warto korzystać z internetu i jak zrobić pierwszy krok Dowiedz się, dlacz Promotor rok r wszy k Dowiedz r Promoto a yfrow c Polska ch szans Równy jektu mach pro ictwo Wydawn ane w ra przygotow s edu PRO@cti two artners kie p yfrowej iopomors Zachodn r zecz edukacji c a n to kor ego war

Bardziej szczegółowo