terminologia sieci Ryszard Kijanka

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "terminologia sieci Ryszard Kijanka"

Transkrypt

1 terminologia sieci Ryszard Kijanka

2 802.11a Standard IEEE sieci bezprzewodowej o maksymalnej, szybkości przesyłania danych wynoszącej 54 Mb/s i częstotliwości pracy 5 GHz b Standard IEEE sieci bezprzewodowej o maksymalnej szybkości przesyłania danych wynoszącej 11 Mb/s i częstotliwości pracy 2,4 GHz g Standard IEEE sieci bezprzewodowej o maksymalnej szybkości przesyłania danych wynoszącej 54 Mb/s i częstotliwości pracy 2,4 GHz. Jest on zgodny z urządzeniami b.

3 Punkt dostępowy Urządzenie zapewniające komunikację komputerów pracujących bezprzewodowo z siecią przewodową. Służy również do zwiększania zasięgu sieci bezprzewodowej. Karta sieciowa/adapter Urządzenie umożliwiające komputerowi pracę w sieci. Ad-hoc Grupa urządzeń bezprzewodowych, które komunikują się bezpośrednio między sobą (peer-to-peer) bez użycia punktu dostępowego. AES (Advanced Encryption Standard) Metoda wykorzystująca 256-bitowy klucz szyfrujący do ochrony danych. Sieć szkieletowa Część sieci, która łączy ze sobą większość systemów i sieci i obsługuje największą ilość danych. Przepustowość To wydajność przesyłania danych danego urządzenia i sieci.

4 Wielokrotność sygnałów identyfikacyjnych Dane transmitowane w sieci zapewniające jej synchronizację. Bit (cyfra binarna) Najmniejsza jednostka informacyjna urządzenia. Inicjacja Uruchomienie urządzenia i sprawienie, aby zaczęło ono wykonywać instrukcje. Most Urządzenie do łączenia dwóch różnych sieci lokalnych, jak np. sieci bezprzewodowej z przewodową siecią Ethernet. Połączenie szerokopasmowe Stałe i szybkie połączenie internetowe. Przeglądarka Program pozwalający na przeglądanie i interaktywne korzystanie z informacji zawartych na stronach internetowych www. Bufor Współdzielony lub przydzielony obszar pamięci, który wspomaga i koordynuje operacje komputerowe i sieciowe. Bufor zapewnia płynną pracę systemu.

5 Bajt Jednostka danych składająca się zazwyczaj z ośmiu bitów. Modem kablowy Urządzenie umożliwiające połączenie komputera z kablową siecią telewizyjną, która z kolei zapewnia dostęp do Internetu. CSMA/CA(Carrier Sense Multiple Access/Collision Avoidance) CTS (Clear To Send) Metoda transferu danych, która zapobiega kolizji danych. Sygnał wysyłany przez urządzenie, który informuje o tym, że urządzenie jest gotowe do odbierania danych. Połączenie łańcuchowe Metoda wykorzystywana do szeregowego łączenia urządzeń, jedno urządzenie za drugim.

6 Baza danych Zbiór danych zorganizowanych w sposób umożliwiający łatwy i szybki dostęp oraz zarządzanie i aktualizację. DDNS (Dynamic Domain Name System) Umożliwia zarządzanie i prowadzenie strony internetowej, serwera FTP, serwera owego z określoną nazwą domeny (np. oraz z dynamicznym adresem IP. Brama domyślna Urządzenie, które przekazuje dalej ruch internetowy z sieci lokalnej. DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Protokół, który umożliwia jednemu urządzeniu w sieci lokalnej, znanemu jako serwer DHCP, przydzielać tymczasowe adresy IP innym urządzeniom sieciowym (najczęściej komputerom). DMZ (Demilitarized Zone) Zdejmuje ochronę zapory ogniowej routera z jednego komputera, tak aby komputer ten był "widoczny" w Internecie.

7 DNS (Domain Name Server) Adres IP serwera Twojego dostawcy ISP, który tłumaczy nazwy stron na adresy IP. Domena Określona nazwa sieci komputerów. Pobieranie Czynność polegająca na odbieraniu przesyłanego pliku przez sieć. DSL (Digital Subscriber Line) Stałe połączenie szerokopasmowe realizowane poprzez tradycyjną linię telefoniczną. DSSS (Direct-Sequence Spread-Spectrum) Transmisja polegająca na dodaniu do wysyłanych bitów nadmiarowych ciągów kodów. W efekcie ryzyko utraty informacji podczas transmisji jest mniejsze niż normalnie. DTIM (Delivery Traffic Indication Message) Komunikat dołączony do pakietów danych, który może polepszyć parametry połączenia bezprzewodowego.

8 EAP (Extensible Authentication Protocol) Podstawowy protokół uwierzytelniania używany do kontrolowania dostępu do sieci. Wiele metod uwierzytelniania wykorzystuje ten protokół. EAP-PEAP (Extensible Authentication Protocol- Protected Extensible Authentication Protocol) Metoda wzajemnego uwierzytelniania, która wykorzystuje kombinację certyfikatów cyfrowych oraz inny system, np. hasła. EAP-TLS (Extensible Authentication Protocol-Transport Layer Security) Metoda wzajemnego uwierzytelniania wykorzystująca certyfikaty cyfrowe. Szyfrowanie Szyfrowanie to manipulowanie danymi w celu uniemożliwienia prawidłowej interpretacji tym, do których nie jest adresowana określona zawartość. Ethernet Protokół sieciowy w standardzie IEEE, który określa w jaki sposób dane są wprowadzane i pozyskiwane ze wspólnego środka transmisji.

9 Finger Program, który podaje nazwę powiązaną z adresem owym Firewall/zapora ogniowa Zapora ogniowa to dany schemat zabezpieczeń, który uniemożliwia dostęp niepowołanych użytkowników do sieci komputerowej lub który kontroluje przekaz informacji z sieci oraz do sieci. Firmware Oprogramowanie, które steruje urządzeniem sieciowym Fragmentacja Rozłożenie pakietu na mniejsze jednostki podczas transmisji przez medium sieciowe, które nie może obsłużyć oryginalnego rozmiaru pakietu. FTP (File Transfer Protocol) Standardowy protokół przesyłania plików między komputerami przez sieć TCP/IP oraz Internet. Full Duplex Funkcja urządzenia sieciowego polegająca na wysyłaniu i odbieraniu danych równocześnie.

10 Brama Urządzenie, które łączy ze sobą sieci o różnych, niezgodnych ze sobą protokołach komunikacyjnych. Half Duplex Transmisja danych, która może odbywać się w obie strony na jednej linii, ale nie równocześnie. Sprzęt Fizyczny aspekt komputerów, urządzeń telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń informatycznych. Haker Slangowe określenie komputerowego entuzjasty. Termin ten jest również używany w stosunku do osób, które włamują się do systemów komputerowych w celu kradzieży lub zniszczenia danych HTTP (HyperText Transport Protocol) Protokół komunikacyjny wykorzystywany do łączenia się z serwerami www. IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) Niezależny instytut opracowujący standardy sieciowe.

11 Infrastruktura Obecnie zainstalowany sprzęt komputerowy i sieciowy. Tryb infrastruktury Konfiguracja w której sieć bezprzewodowa jest połączona z siecią przewodową za pomocą punktu dostępowego. IP (Internet Protocol) Protokół używany do wysyłania danych przez sieć. Adres IP Adres używany do identyfikacji komputera lub innego urządzenia w sieci. IPCONFIG Narzędzie systemowe Windows 2000 i XP, które wyświetla adres IP określonego urządzenia sieciowego. IPSec (Internet Protocol Security) Protokół VPN wykorzystywany do implementacji bezpiecznej wymiany pakietów na poziomie IP. Pasmo ISM Pasmo radiowe wykorzystywane w transmisjach bezprzewodowych. ISP (Internet Service Provider) Dostawca usług internetowych - firma, która zapewnia dostęp do Internetu.

12 LAN Komputery i produkty sieciowe tworzące sieć w domu lub w biurze. (Local Area Network) LEAP (Lightweight Extensible Authentication Protocol) Metoda wzajemnego uwierzytelniania wykorzystująca system nazwy użytkownika i hasła. Adres MAC (Media Access Control) Adres MAC jest adresem sprzętowym urządzenia podłączonego do współdzielonego medium sieciowego. Mb/s (megabitów na sekundę) Milion bitów na sekundę, jednostka przesyłu danych mirc Program do prowadzenia czatu przez Internet, który działa w systemie Windows. Multicasting Wysyłanie danych do grupy wielu miejsc docelowych jednocześnie. NAT (Network Address Translation) Technologia NAT przekłada adresy IP z sieci lokalnej na odmienne adresy IP z Internetu.

13 Przeglądanie NAT (Network Address Translation) Metoda umożliwiająca specjalistycznym aplikacjom, np. do prowadzenia rozmów telefonicznych przez Internet, do odtwarzania plików audio i wideo, itp. przemieszczanie się między lokalną siecią i Internetem. STUN to specyficzny typ przeglądania NAT. Sieć Szereg komputerów lub innych urządzeń podłączonych w celu współdzielenia, archiwizacji i transmisji danych między użytkownikami. NNTP (Network News Transfer Protocol) Węzeł Protokół używany do połączenia się z grupami Usenet w Internecie. Złącze sieciowe lub punkt podłączenia, najczęściej jest to komputer lub stacja robocza. OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) Transmisja częstotliwości, która rozdziela strumień danych na strumienie danych o niższej szybkości, które następnie są przekazywane równolegle w celu uniknięcia utraty danych podczas transmisji. Pakiet Jednostka danych przesyłana przez sieć.

14 Długie hasło Używane w podobny sposób jak hasło. Długie hasło ułatwia proces szyfrowania WEP, poprzez automatyczne wygenerowanie kluczy szyfrujących WEP do produktów Linksys. PEAP (Protected Extensible Authentication Protocol) Protokół do transmisji danych uwierzytelniających wraz z hasłami, przez sieci bezprzewodowe Ping (Packet INternet Groper) Narzędzie internetowe służące do sprawdzania, czy dany adres IP jest online. PoE (Power over Ethernet) Technologia umożliwiająca przesyłanie kablem sieciowym Ethernet danych oraz prądu. POP3 (Post Office Protocol 3) Standardowy protokół używany do pobierania i znajdujących się na serwerze pocztowy. Port Punkt połączeniowy w komputerze lub urządzeniu sieciowym do którego podłącza się kabel lub adapter.

15 PPPoE (Point to Point Protocol over Ethernet) PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) Typ połączenia szerokopasmowego, które oprócz transportu danych umożliwia równieżu wierzytelnianie (nazwa użytkownika i hasło). Protokół VPN, który umożliwia tunelowanie protokołu PPP (Point to Point) przez sieć IP. Ten protokół jest również używany jako typ połączenia szerokopasmowego w Europie. Nagłówek komunikatu RADIUS (Remote Authentication Dial-In User Service) Część sygnału bezprzewodowego, która synchronizuje ruch w sieci. Protokół, który wykorzystuje serwer uwierzytelniania do sterowania dostępem do sieci. RJ-45 (Registered Jack-45) Złącze ethernetowe składające się z maks. ośmiu przewodów.

16 Roaming Router RTP (Realtime Transport Protocol) RTS (Request To Send) Możliwość przeniesienia urządzenia bezprzewodowego z pola zasięgu jednego punktu dostępowego do drugiego bez utraty połączenia. Urządzenie sieciowe, które łączy wiele sieci, np. sieć lokalną i Internet. Protokół, który umożliwia specjalnym aplikacjom (np. do prowadzenia rozmów telefonicznych przez Internet, do odtwarzania wideo i muzyki) działanie w czasie rzeczywistym. Metoda sieciowa do koordynacji dużych pakietów poprzez ustawienie progu RTS. Serwer Komputer, którego zadaniem w sieci jest zapewnienie użytkownikowi dostępu do plików, drukowania, komunikacji oraz innych usług.

17 SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) SNMP (Simple Network Management Protocol) Oprogramowanie Standardowy protokół owy w Internecie. Powszechnie używany protokół do monitorowania i kontroli sieci. Instrukcje dla komputera. Seria instrukcji, które wykonują określone zadanie jest nazywana "programem". SOHO (Small Office/Home Office) Zapora ogniowa SPI (Stateful Packet Inspection) Segment rynku specjalistów, którzy pracują w domu lub w małych biurach Technologia, która sprawdza przychodzące pakiety informacji przed umożliwieniem im wejścia do sieci.

18 Spread Spectrum (szerokie widmo) Technika szerokopasmowej częstotliwości radiowej zapewniające bardziej niezawodne i bezpieczne przesyłanie danych. SSID (Service Set IDentifier) Statyczny adres IP Nazwa Twojej sieci bezprzewodowej Stały adres przypisany do komputera lub innego urządzenia podłączonego do sieci Static Routing Maska podsieci Przełącznik Przekazywanie danych w sieci ustaloną ścieżką Kod adresu określający wielkość sieci. 1. Urządzenie stanowiące centralny punkt połączenia dla komputerów oraz innych urządzeń w sieci, tak aby dane mogły być współdzielone z zachowaniem maksymalnych szybkości transmisji. 2. Urządzenie służące do zamykania, otwierania lub zmieniania połączenia w obwodzie elektrycznym.

19 TCP (Transmission Control Protocol) Protokół sieciowy do transmisji danych, który wymaga zatwierdzenia ze strony odbiorcy przesyłanych danych. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) Telnet Protokół sieciowy do transmisji danych, który wymaga zatwierdzenia ze strony odbiorcy przesyłanych danych. Polecenie użytkownika lub protokół TCP/IP używany do uzyskania dostępu do zdalnych komputerów. Przepustowość TFTP (Trivial File Transfer Protocol) TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) Ilość danych przesłanych z powodzeniem z jednego węzła do drugiego w określonym czasie. Wersja protokołu FTP TCP/IP, który wykorzystuje UDP i nie obsługuje katalogów oraz haseł. Protokół szyfrowania bezprzewodowego, który co jakiś czas zmienia klucz szyfrowania i w ten sposób utrudnia jego odgadnięcie.

20 TLS (Transport Layer Security) Protokół, który gwarantuje prywatność i integralność danych pomiędzy aplikacjami klient/serwer, które komunikują się przez Internet. Topologia TX Rate Fizyczne rozmieszczenie sieci Szybkość transmisji. UDP (User Datagram Protocol) Protokół sieciowy przysyłania danych, który nie wymaga potwierdzenia odbiorcy, do którego wysyłane są te dane. Upgrade / modernizacja Upload Wymiana istniejącego oprogramowania na nowszą wersję. Wysyłanie pliku przez sieć. URL (Uniform Resource Locator) VPN (Virtual Private Network) Adres pliku znajdującego się w Internecie. Wirtualny tunel zapewniający ochronę danych podczas ich przekazywania z sieci do sieci w Internecie.

21 WAN (Wide Area Network) Grupa komputerów pracujących w sieci na dużym obszarze geograficznym. Najlepszym przykładem sieci WAN jest Internet. WEP (Wired Equivalency Protocol) WINIPCFG WEP to protokół bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. WEP zapewnia bezpieczeństwo poprzez szyfrowanie danych na falach radiowych, tak aby były one zabezpieczone podczas transmisji z jednego punktu do drugiego. Wspólny klucz (podobny do hasła) jest wykorzystywany w celu umożliwienia komunikacji pomiędzy komputerami i routerem. WEP oferuje podstawowy ale skuteczny poziom bezpieczeństwa bezprzewodowej transmisji danych. Narzędzie systemowe Windows 98 i ME, które wyświetla adres IP określonego urządzenia sieciowego. WLAN (Wireless Local Area Network WPA (Wi-Fi Protected Access) Grupa komputerów i powiązanych urządzeń, które komunikują się ze sobą bezprzewodowo Protokół bezpieczeństwa dla sieci bezprzewodowych, który opiera się na założeniach WEP. Protokół ten zabezpiecza bezprzewodową transmisję danych za pomocą klucza podobnego do WEP, ale dodatkowym atutem WPA jest to, że klucz ten zmienia się dynamicznie. Zmieniający się klucz w dużym stopniu utrudnia hakerom odszyfrowanie klucza i uzyskanie dostępu do sieci.

22 WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2) WPA2 to druga generacja zabezpieczenia WPA, która charakteryzuje się silniejszym mechanizmem szyfrowania, poprzez zaawansowany standard szyfrowania (AES - Advanced Encryption Standard). Standard ten jest obowiązkowy dla niektórych użytkowników rządowych. WPA-Personal Wersja zabezpieczenia WPA, która wykorzystuje długie i ciągle zmieniające się klucze szyfrowania. Są one przez to trudne do rozszyfrowania. WPA-Enterprise Wersja WPA, która wykorzystuje te same klucze dynamiczne co WPA-Personal. Również w przypadku tego szyfrowania każde urządzenie bezprzewodowe musi być autoryzowane zgodnie z listą przechowywaną na specjalnym serwerze uwierzytelniania.

Rozdział 4 63 Za kulisami 63 Podstawy sieci 67 Obiekty, które mogą zakłócać pracę AirPort. Słowniczek 68

Rozdział 4 63 Za kulisami 63 Podstawy sieci 67 Obiekty, które mogą zakłócać pracę AirPort. Słowniczek 68 Sieci Apple AirPort 1 Spis treści Rozdział 1 3 Pierwsze kroki 5 Użycie Narzędzia AirPort do skonfigurowania dostępu do Internetu za pomocą bezprzewodowego urządzenia Apple 6 Rozszerzanie zasięgu sieci

Bardziej szczegółowo

Router bezprzewodowy 54M. Podręcznik Użytkownika. WAR-54GS Wersja 1.0.0.c

Router bezprzewodowy 54M. Podręcznik Użytkownika. WAR-54GS Wersja 1.0.0.c Router bezprzewodowy 54M Podręcznik Użytkownika WAR-54GS Wersja 1.0.0.c Rozdział 1: Wprowadzenie... - 2-1.1 Informacje wstępne o routerze bezprzewodowym 54M... - 2-1.2 Zawartość opakowania... - 2-1.3 Funkcje...

Bardziej szczegółowo

Projektowanie sieci AirPort Obsługa programu Narzędzie AirPort. Mac OS X 10.5 + Windows

Projektowanie sieci AirPort Obsługa programu Narzędzie AirPort. Mac OS X 10.5 + Windows Projektowanie sieci AirPort Obsługa programu Narzędzie AirPort Mac OS X 10.5 + Windows 1 Spis treści Rozdział 1 3 Pierwsze kroki 5 Konfigurowanie bezprzewodowego urządzenia Apple 6 Rozszerzanie zasięgu

Bardziej szczegółowo

Router Wireless 54Mbps ADSL Router Instrukcja użytkownika

Router Wireless 54Mbps ADSL Router Instrukcja użytkownika Router Wireless 54Mbps ADSL Router Instrukcja użytkownika R46.1176.00 wer. 3 06/05 Instalacja... 3 Konfiguracja urządzenia Wireless 54Mbps ADSL Router... 7 Rozwiązywanie problemów... 69 Dane techniczne...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi. PENTAGRAM Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus (P 6331-6)

Instrukcja instalacji i obsługi. PENTAGRAM Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus (P 6331-6) Instrukcja instalacji i obsługi PENTAGRAM Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus (P 6331-6) Najnowsze wersje instrukcji, sterowników oraz aplikacji są dostępne na stronie www.pentagram.pl 2008-10-08 UWAGA! Wszystkie

Bardziej szczegółowo

SŁOWNICTWO Z ZAKRESU TELEINFORMATYKI PROSUMENCKIEJ Jerzy Jakubiec*, Barbara Krupanek*

SŁOWNICTWO Z ZAKRESU TELEINFORMATYKI PROSUMENCKIEJ Jerzy Jakubiec*, Barbara Krupanek* SŁOWNICTWO Z ZAKRESU TELEINFORMATYKI PROSUMENCKIEJ Jerzy Jakubiec*, Barbara Krupanek* adapter zespół, element lub program łączący programowo, mechanicznie i/lub elektrycznie okre lone dwa urządzenia, w

Bardziej szczegółowo

Wireless-N Broadband Router 11N User Guide

Wireless-N Broadband Router 11N User Guide Bezprzewodowy Router Szerokopasmowy 11N Podręcznik Użytkownika Wireless-N Broadband Router 11N User Guide Bezprzewodowy Router Szerokopasmowy 11N Podręcznik Użytkownika 2 www.tracer.eu Bezprzewodowy Router

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi

Instrukcja instalacji i obsługi PL Instrukcja instalacji i obsługi PL PENTAGRAM Cerberus [P 6367] Najnowsze wersje instrukcji, sterowników i oprogramowania dostępne są na stronie www.pentagram.pl. v.2.101102.1504 Ważne informacje Środki

Bardziej szczegółowo

D-Link AirPlus Xtreme G+ DWL-2000AP+

D-Link AirPlus Xtreme G+ DWL-2000AP+ Szybki bezprzewodowy punkt dostępowy 2,4 GHz D-Link AirPlus Xtreme G+ DWL-2000AP+ Podręcznik użytkownika Wersja 1.00 Spis treści Zawartość opakowania...3 Wprowadzenie...4 Podstawy sieci bezprzewodowych...8

Bardziej szczegółowo

Bezprzewodowy modem-router G Instrukcja obsługi. PM01218pd F5D7634-4

Bezprzewodowy modem-router G Instrukcja obsługi. PM01218pd F5D7634-4 Bezprzewodowy modem-router G Instrukcja obsługi PM01218pd F5D7634-4 Spis treści Spis treści części 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 Wprowadzenie 1 Cechy produktu 2 Zalety sieci domowej 4 Zalety bezprzewodowej sieci

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika. Linksys E2000 Zaawansowany router Wireless-N

Podręcznik użytkownika. Linksys E2000 Zaawansowany router Wireless-N Podręcznik użytkownika Linksys E2000 Spis treści Spis treści Rozdział 1: Opis produktu 1 Góra............................................................. 1 Tył..............................................................

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi. PENTAGRAM Cerberus P 6341

Instrukcja instalacji i obsługi. PENTAGRAM Cerberus P 6341 Instrukcja instalacji i obsługi PENTAGRAM Cerberus P 6341 Najnowsze wersje instrukcji, sterowników oraz aplikacji są dostępne na stronie www.pentagram.ue 2009-10-08 UWAGA! Wszystkie informacje i dane techniczne

Bardziej szczegółowo

D-Link AirPlus G DI-524 TM

D-Link AirPlus G DI-524 TM D-Link AirPlus G DI-524 TM Podręcznik uŝytkownika Version 2.02 Building Networks for People Spis treści Wymagania systemowe... 4 Złącza... 6 Funkcje... 6 Instalacja... 7 Konfiguracja... 8 Home > Wizard...

Bardziej szczegółowo

D-Link DSL-G624T. Wireless ADSL Router. Podręcznik uŝytkownika. Building Networks for People. Version 1.04

D-Link DSL-G624T. Wireless ADSL Router. Podręcznik uŝytkownika. Building Networks for People. Version 1.04 D-Link DSL-G624T Wireless ADSL Router Podręcznik uŝytkownika Version 1.04 Building Networks for People Spis treści Zawartość opakowania... 3 Wymagania systemowe... 4 Wprowadzenie... 5 Złącza... 6 Funkcje...

Bardziej szczegółowo

ADSL Router Asmax Ar-704g

ADSL Router Asmax Ar-704g ADSL Router Asmax Ar-704g Instrukcja obsługi Nowości, dane techniczne http://www.asmax.pl Sterowniki, firmware ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki Instrukcje, konfiguracje ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika. RT-AC68U Dwupasmowy. Bezprzewodowy router gigabitowy AC 1900 3x3

Podręcznik użytkownika. RT-AC68U Dwupasmowy. Bezprzewodowy router gigabitowy AC 1900 3x3 Podręcznik użytkownika RT-AC68U Dwupasmowy Bezprzewodowy router gigabitowy AC 1900 3x3 8U PL8119 Wydanie pierwsze Maj 2013 Copyright 2013 ASUSTeK COMPUTER INC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadnej z części

Bardziej szczegółowo

D-Link AirPlus DI-614+ Wireless Broadband Router

D-Link AirPlus DI-614+ Wireless Broadband Router Rozszerzony bezprzewodowy ruter szerokopasmowy 2,4 GHz D-Link AirPlus DI-614+ Wireless Broadband Router Podręcznik użytkownika Wersja 050802 Spis treści 1. Zawartość opakowania... 3 2. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Prawa autorskie i znaki towarowe. Korzystanie z Instrukcji użytkownika

Prawa autorskie i znaki towarowe. Korzystanie z Instrukcji użytkownika Prawa autorskie i znaki towarowe Instrukcje i opisy zawarte w tej instrukcji użytkownika mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Linksys jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Cisco Systems Inc. i/lub

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi

Instrukcja instalacji i obsługi PL Instrukcja instalacji i obsługi PL PENTAGRAM Cerberus P6360 / P6361 / P6362 / P6363 / P6369 Najnowsze wersje instrukcji, sterowników i oprogramowania dostępne są na stronie www.pentagram.pl 2012-02-16

Bardziej szczegółowo

USB-N66. Dwupasmowy, bezprzewodowy adapter (dla sieci bezprzewodowych 802.11g / b / n) Przewodnik szybkiego startu

USB-N66. Dwupasmowy, bezprzewodowy adapter (dla sieci bezprzewodowych 802.11g / b / n) Przewodnik szybkiego startu USB-N66 Dwupasmowy, bezprzewodowy adapter (dla sieci bezprzewodowych 802.11g / b / n) Przewodnik szybkiego startu PL7253 Druga Edycja Marsz 2012 Copyright 2012 ASUSTeK COMPUTER INC. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

Przewodnik użytkownika Bezprzewodowy Router Szerokopasmowy 11 N

Przewodnik użytkownika Bezprzewodowy Router Szerokopasmowy 11 N Przewodnik użytkownika 1 Bezprzewodowy Router Szerokopasmowy 11 N Oświadczenie o Prawach Autorskich jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy Shenzhen Tenda Technology Co., Ltd. Inne wymienione tu znaki

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Asmax USB 715N Wireless

Instrukcja obsługi. Asmax USB 715N Wireless Instrukcja obsługi Asmax USB 715N Wireless Nowości, dane techniczne http://www.asmax.pl Sterowniki, firmware ftp://ftp.asmax.pl/pub/sterowniki Instrukcje, konfiguracje ftp://ftp.asmax.pl/pub/instrukcje

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe 2006-2014

Sieci komputerowe 2006-2014 Sieci komputerowe 2006-2014 1. Wskaż urządzenie, które należy wykorzystać, aby podłączyć dwa komputery do sieci Internet z dostępem przez sieć lokalną Ethernet, w której mamy do dyspozycji tylko jeden

Bardziej szczegółowo

Ruter szerokopasmowy D-Link DI-604

Ruter szerokopasmowy D-Link DI-604 Ruter szerokopasmowy D-Link DI-604 Podręcznik użytkownika Wersja 141105 1 Spis treści Spis treści... 2 Zawartość opakowania:... 3 Wymagania systemowe:... 3 Wprowadzenie... 4 Funkcje i korzyści... 4 Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

User Manual. Page 2 of 133

User Manual. Page 2 of 133 Page 2 of 133 Spis treści Informacje o Instrukcji Obsługi...7 Informacje o routerze... 8 Wymagania... 8 Oprogramowanie... 8 Sprzęt... 8 Wygląd urządzenia... 9 Panel przedni... 9 Panel tylny... 10 Rozpoczęcie

Bardziej szczegółowo

Ruter szerokopasmowy D-Link Express Ethernetwork DI-604 Podręcznik użytkownika

Ruter szerokopasmowy D-Link Express Ethernetwork DI-604 Podręcznik użytkownika Ruter szerokopasmowy D-Link Express Ethernetwork DI-604 Podręcznik użytkownika Wersja 070902 Spis treści Zawartość opakowania... 3 Wprowadzenie... 4 Korzystanie z kreatora konfiguracji... 9 Korzystanie

Bardziej szczegółowo

WAR-54GAT 54M Bezprzewodowy Router. Instrukcja obsługi. Ver1.1

WAR-54GAT 54M Bezprzewodowy Router. Instrukcja obsługi. Ver1.1 WAR-54GAT 54M Bezprzewodowy Router Instrukcja obsługi Ver1.1 Prawa autorskie i znaki handlowe Wszystkie znaki towarowe należą do ich właścicieli. Charakterystyka produktu może ulec zmianie bez powiadomienia.

Bardziej szczegółowo

PORTABLE WLAN SERVER ROUTER 3,5G PRO MT4205. Instrukcja obsługi

PORTABLE WLAN SERVER ROUTER 3,5G PRO MT4205. Instrukcja obsługi PORTABLE WLAN SERVER ROUTER 3,5G PRO MT4205 Instrukcja obsługi Rozdział 1 Wstęp 1.1 Właściwości podstawowe MT4205 jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach, ale posiadającym ogromne możliwości i wiele

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi

Instrukcja instalacji i obsługi PL Instrukcja instalacji i obsługi PL PENTAGRAM Cerberus (P 6351) Najnowsze wersje instrukcji, sterowników i oprogramowania dostępne są na stronie www.pentagram.pl 2010-02-25 Ważne informacje Środki ostrożności

Bardziej szczegółowo

Router bezprzewodowy TD-W8901G/TD-W8901GB ADSL2+ 54M

Router bezprzewodowy TD-W8901G/TD-W8901GB ADSL2+ 54M Router bezprzewodowy TD-W8901G/TD-W8901GB ADSL2+ 54M Wer: 1.0.0 1910010317 PRAWA AUTORSKIE I ZNAKI HANDLOWE Charakterystyka produktu może ulec zmianie bez powiadomienia. jest zarejestrowanym znakiem handlowym

Bardziej szczegółowo