FILMY ROCZNICOWE 2015

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "FILMY ROCZNICOWE 2015"

Transkrypt

1 FILMY ROCZNICOWE 2015

2 OLGA BOZNAŃSKA 150 rocznica urodzin i 75 rocznica śmierci Olga Boznańska 1969, Polska Jaskólska Aleksandra Monografia filmowa poświęcona życiu i twórczości Olgi Boznańskiej - przedstawicielki impresjonizmu w malarstwie portretowym. Eksponowane na ekranie obrazy, ilustrowane fragmentami listów i pamiętników Boznańskiej oraz wypowiedziami współczesnych jej krytyków, zachowane pamiątki, składają się na sugestywny portret artystki. 1979, Polska Kijański Tadeusz Dokumentalny, Popularno-naukowy Taki pejzaż Filmowy poemat skomponowany z fragmentów obrazów, poezji i muzyki. Jest to wędrówka poprzez cztery pory roku polskiego krajobrazu utrwalonego na płótnach mistrzów XIX i początku XX wieku.;wykorzystano obrazy O. Boznańskiej, J. Chełmońskiego, S. Czajkowskiego, J. Fałata, G. Gwozdeckiego, J. Malczewskiego, S. Masłowskiego, W. Podkowińskiego, F. Ruszczyca, K. Sichulskiego, J. Stanisławskiego, L. Wyczółkowskiego, St. Wyspiańskiego. TYTUS CZYŻEWSKI 135 rocznica urodzin Z mediomagnetycznego atelier Tytusa Czyżewskiego 1973, Polska Robakowski Józef Twórczość jednego z założycieli grupy "Formistów". Film podkreśla znaczenie tej twórczości dla nowych rozwiązań formalnych i kolorystycznych w sztuce najnowszej. Interesująca ekspozycja obrazów wielopłaszczyznowych. Komentarzem filmu są fragmenty prozy i poezji Tytusa Czyżewskiego.

3 XAWERY DUNIKOWSKI 140 rocznica urodzin 1963, Polska Gordon Konstanty Xawery Dunikowski Film poświęcony Xaweremu Dunikowskiemu, wybitnemu rzeźbiarzowi polskiemu, autorowi cyklu Głów wawelskich ( ), czy monumentalnego pomnika Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny ( ). Zrealizowany na krótko przed śmiercią artysty. KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI 110 rocznica urodzin Konstanty Ildefons Gałczyński 1967, Polska Kokesz Stanisław Dokumentalny Filmowa sylwetka poety, zawiera informacje biograficzne ilustrowane szeregiem utworów poetyckich i obrazami scenicznymi z teatrzyku Zielona Gęś. W filmie wykorzystano archiwalne nagrania Gałczyńskiego mówiącego o własnym życiu i recytującego fragmenty poematu Niobe. 1962, Polska Jaskólska Aleksandra Niobe Filmowy esej o pałacu w Nieborowie, o jego architekturze, historii, roli antyku i motywów antycznych w architekturze i sztuce późniejszych epok oraz o związkach poetyckich z twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Po wojnie azyl do pracy i odpoczynku znajdowali tu m.in. Zofia Nałkowska, Gustaw Herling-Grudziński, Xawery Dunikowski i Sławomir Mrożek. A Konstanty Ildefons Gałczyński podczas pobytu w pałacu napisał poemat "Niobe". "Zacząłem w Nieborowie po pokojach brodzić i od Niobe odchodzić i znów do niej schodzić, powracać i uciekać przez korytarz przykry. Meluzyna w twarz Niobe upuszczała iskry". Głowa Niobe w Sieni Głównej pałacu w Nieborowie jest symbolem Muzeum.

4 ALEKSANDER GIERYMSKI rocznica śmierci Aleksander Gierymski - W altanie 1974, Polska Grabowski Stanisław Przedmiotem filmu jest analiza i historia jednego dzieła znakomitego malarza XIX wieku - prekursora polskiego impresjonizmu. Przełamując stare kanony i przyzwyczajenia artysta nieustannie dąży do uzyskania nowych środków wyrazowych. Dramatyczne zmagania wielkiego malarza z kolorem i światłem najdobitniej ilustrują dzieje obrazu "W altanie". W filmie oprócz tytułowego dzieła pokazano szereg obrazów stanowiących fragmenty lub szkice innej jego wersji, zniszczonej przez samego Gierymskiego, a zatytułowanej "Altana". Duże możliwości poznawcze stwarzają makroskopowe zdjęcia, ujawniające fakturę obrazu. 1962, Polska Woźniakowski Roman Malarz światła Film poświęcony Aleksandrowi Gierymskiemu, jednemu z najlepszych kolorystów i prekursorowi polskiego impresjonizmu, którego Bolesław Prus nazwał "świadomym malarzem światła". Przedstawia główne etapy w twórczości artysty, jego poszukiwania i osiągnięcia malarskie w dziedzinie koloru i światła. Fascynująca podróż poprzez kluczowe obrazy kolejnych etapów jego malarskich poszukiwań. JAROSŁAW IWASZKIEWICZ 35 rocznica śmierci 1968, Polska Grabowski Stanisław Dokumentalny, Biograficzny Jarosław Iwaszkiewicz Filmowy portret Jarosława Iwaszkiewicza zawiera informacje biograficzne, dokumenty działalności społecznej, dorobek twórczy oraz fragmenty ekranizacji utworów pisarza. Film z przeznaczenie dla młodzieży w szkole średniej jako pomoc naukowa na lekcjach języka polskiego.

5 JAN KASPROWICZ 155 rocznica urodzin Harenda 1965, Polska Mucha Kazimierz Dokumentalny, Biograficzny Opowieść o Harendzie, oraz portret Jana Kasprowicza. Tło stanowią utwory Kasprowicza, recytowane przez Tadeusza Łomnickiego. JAN KOCHANOWSKI 485 rocznica urodzin 1984, Polska Grabowski Stanisław Konterfekt Jana z Czarnolasu Film zrealizowany z okazji 400-lecia śmierci Jana Kochanowskiego. Podąża tropem materialnych pozostałości po największym poecie renesansu - ślady pobytu na krakowskiej uczelni (wpis w księdze Uniwersytetu), pamiątki z Czarnolasu, podobizny poety, a także szczątki kostne Kochanowskiego (spór naukowców o autentyczność czaszki). W filmie wypowiadają się doc. dr Tadeusz Chrzanowski z Instytutu Sztuki PAN, Wiera Mortonowa - była kustosz Muzeum w Czarnolesie, prof. dr Tadeusz Dzierżykraj-Rogalski z Instytutu Antropologii Pan, Jan Widacki z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Śląskiego i dr Mirosław Korolko z Instytutu Badań Literackich Pan. Fragmenty utworów poetyckich na tle pejzażu Puszczy Kozienickiej, okolic Zwolenia, Sycyny i Czarnolasu - w recytacji Zbigniewa Zapasiewicza. Film zmierza w kierunku refleksji nad znikomością świata materialnego wobec wielkości wytworów ludzkiego umysłu. 1974, Polska Czurko Edward Jan Kochanowski Komentarz do filmu stanowią recytacje utworów poetyckich Jana Kochanowskiego - fraszek, pieśni, elegii i trenów. W wizualnej warstwie filmu reżyser wykorzystał reprezentacyjne dzieła sztuki epoki Odrodzenia - malarstwo, rzeźbę, gobeliny, oryginalną majolikę, a także utwory muzyczne. Dla podkreślenia uniwersalnych wartości utworów Kochanowskiego realizator wkomponował do filmu zdjęcia ze współczesności.

6 MARIA KONOPNICKA 105 rocznica śmierci 1973, Polska Pałczyński Edward, Biograficzny Maria Konopnicka Film pokazuje nastrój i problematykę twórczości poetyckiej oraz atmosferę okresu, w którym żyła i tworzyła Maria Konopnicka. Podkreśla patriotyzm poetki przejawiający się przede wszystkim w walce z germanizacją i krzywdą społeczną. Film zrealizowano przy współpracy Towarzystwa im. Marii Konopnickiej oraz Muzeum w Żarnowcu. Zatwierdzony do użytku szkolnego w klasach podstawowych i średnich. LEON KRUCZKOWSKI 115 rocznica urodzin 1971, Polska Czurko Edward Dokumentalny, Biograficzny, Film o sztuce Leon Kruczkowski Film przedstawia młodzieńcze próby pisarskie Leona Kruczkowskiego. O problemach twórczych pisarza, o zainteresowaniach literaturą i polityką, o przenikaniu się tych dwóch pasji w jego życiu (również podczas pobytu w Oflagu) i o działalności politycznej mówią w filmie - żona Leona Kruczkowskiego, Stanisław Witold Balicki i Maciej Maciejewski. Fragmenty utworów inscenizowanych i dramatów z wprowadzającym do nich komentarzem dają obraz pisarza zaangażowanego, walczącego. Film przeznaczony do nauczania w klasach szkoły średniej. NIKIFOR KRYNICKI 120 rocznica urodzin 1968, Polska Stefanek Tadeusz Taki świat Film jest interesującą dokumentacją twórczości Nikifora Krynickiego, malarza prymitywisty, szeroko znanego w kraju i za granicą. Prezentacja obrazów poparta jest tekstami poetyckimi Jerzego Harasymowicza i Tadeusza Śliwiaka.

7 ADAM MICKIEWICZ 160 rocznica śmierci 1971, Polska Grabowski Stanisław Biograficzny, Dokumentalny Adam Mickiewicz na emigracji Opowieść o losach Adama Mickiewicza na emigracji. Pielgrzymi szlak Mickiewicza wiódł przez Niemcy do stolicy Francji, gdzie poeta spędził niemal całe swoje emigracyjne życie, działając jako polityk, publicysta i trybun sprawy polskiej. Posługując się utworami poety, zdjęciami upamiętniającymi wszystkie miejsca pobytu Mickiewicza w Paryżu, twórcy filmu opowiadają nam o jego działalności we Francji, Szwajcarii, Włoszech i Turcji, dokąd udał się, by zostać duchowym przywódcą polskiego legionu i gdzie zaskoczyła go śmierć. 1970, Polska Grabowski Stanisław Biograficzny, Dokumentalny Adam Mickiewicz - Pielgrzym Wolności Film przedstawia pielgrzymi szlak Mickiewicza przyjazd Mickiewicza do Śmiełowa z Paryża, gdzie zastaje go wiadomość o upadku Powstania Listopadowego, pobyt poety w Dreźnie, wykłady w Lozannie w College de France, a także twórczość poetycką i działalność publicystyczną w Trybunie Ludu. W filmie wykorzystano fotografie A. Mickiewicza, stare sztychy, wydania książkowe utworów poety oraz liczne dokumenty. Wielką improwizację recytuje Adam Hanuszkiewicz w scenerii romańskiego Tumu w Łęczycy. Zdjęcia dokonano w miejscach: Paryż, Wartburg, Frankfurt, Drezno, Weimar, Łódź i okolice, Warszawa. Film przeznaczony dla szkół licealnych. 1970, Polska Grabowski Stanisław Paryskie spotkania Antoine Bourdelle jest twórcą pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu. Ten pomnik jest wyrazem uwielbienia jakie Bourdelle żywił do polskiego poety. W muzeum - dawnej pracowni rzeźbiarza prześledzić można kolejne fazy powstawania pomnika. Zachowane rysunki i szkice świadczą o znajomości dzieł poety. Historię narodzin pomnika, entuzjazm twórczy dla wieszcza przekazuje w filmie sędziwa wdowa po Bourdelle - Kleopatra. Śladami Mickiewicza

8 1971, Polska Grabowski Stanisław Dokumentalny, Reportaż Film ukazuje miejsca pobytu Mickiewicza na emigracji we Francji, Szwajcarii, Włoszech i Turcji z podkreśleniem przebijającej w całej jego twórczości nostalgii za krajem i marzenia nie zrealizowanego powrotu do ziemi ojczystej. Ślady. Wileńskie pamiątki po Adamie Mickiewiczu 1987, Polska Wasilewski Władysław Dokumentalny, Biograficzny Z wileńskiego okresu życia i twórczości Adama Mickiewicza film ukazuje pamiątki po Wieszczu przez pryzmat osobistych wspomnień autora filmu związanych z jego rodzinnym miastem - Wilnem. Takie ujęcie treści nasyca film pewnym stanem emocji i bliskością - niwelując czasową odległość dzielącą nas od wielkiego romantyka. SŁAWOMIR MROŻEK 85 rocznica urodzin 1979, Polska Grzeszczak Tomasz Przodem do przodu... Sławomir Mrożek Fragmenty inscenizacji wybranych dzieł Sławomira Mrożka poprzedzają zdjęcia dokumentalne, nawiązujące do prezentowanych w filmie dramatów Mrożka. Relacja mieszkanki jednego z warszawskich osiedli, w mieszkaniu której sam Picasso namalował na ścianie rysunek i perturbacje z tym związane, skojarzona została z fragmentem spektaklu Teatru Telewizji pt.: "Męczeństwo Piotra O'HEYA". Zdjęcia dokumentalne z wystąpień młodzieży lewackiej poprzedzają fragment "TANGA". Prologiem do "EMIGRANTÓW" są kroniki filmowe o kryzysie i wyobcowaniu emigrantów. W filmie wykorzystano materiały z Archiwum Polskiej Kroniki Filmowej. JAN PARANDOWSKI 120 rocznica urodzin 1966, Polska Kokesz Stanisław Dokumentalny, Biograficzny, Film o sztuce Jan Parandowski Filmowa opowieść o Janie Parandowskim. Celem filmu jest zaznajomienie widza z sylwetką twórczą i dorobkiem artystycznym pisarza. Film podkreśla znaczenie wpływu kultury antycznej na rozwój zainteresowań i całą działalność literacką pisarza. Film przeznaczony głównie dla młodzieży jako pomoc na lekcjach języka polskiego.

9 ZBIGNIEW PRONASZKO 130 rocznica urodzin 1959, Polska Brzozowski Jarosław Dokumentalny, Biograficzny Zbigniew Pronaszko Zbigniew Pronaszko ( ), wybitny malarz krakowski, jeden z czołowych przedstawicieli awangardowej grupy "formistów", jeden z głównych teoretyków tego ruchu. Film jest próbą analizy osobowości artysty, łączy założenia retrospekcji i reportażu na tyle, na ile pozwala krótki metraż. Twórcy ukazują Zbigniewa Pronaszkę jako malarza i pedagoga w świetle środowiska, w którym żył i tworzył. Tłem akcji jest mieszkanie artysty, Akademia Sztuk Pięknych i ulice Krakowa. KAZIMIERZ PRZERWA-TETMAJER 75 rocznica śmierci 1962, Polska Kokesz Stanisław Nałęczowska jesień Reportaż z Nałęczowa, miejscowości związanej z życiem wybitnych przedstawicieli polskiego świata literackiego. W Nałęczowie przebywalii tworzyli - Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Przybyszewski i inni. JULIAN PRZYBOŚ 45 rocznica śmierci 1967, Polska Nałęcki Konrad Artysta Konrad Nałęcki zadaje swoim przyjaciołom - Julianowi Przybosiowi, Wojciechowi Kilarowi, Jerzemu Mierzejewskiemu, Janowi Tarasinowi i Jerzemu Tchórzewskiemu proste pozornie pytania - dlaczego tworzą, jakie jest najgłębsze źródło ich inspiracji. Film łączy w sobie cechy dziennikarskiego reportażu, estetyczno-filozoficznego dyskursu o sztuce poetyckiej, subiektywnej interpretacji dzieł malarskich i kreacji tanecznej, wreszcie własnej, filmowej interpretacji

10 poetyckiego tekstu Juliana Przybosia. Plastycznym finałem filmu jest taniec Stanisława Szymańskiego, który jako jedyny nie zabiera głosu w dyskusji. Konstruktywizm w Polsce. Awangarda rzeczywista cz. II 1979, Polska Ryszard Waśko Konstruktywizm polski dotyczy działalności grupy a.r.. Poddano analizie dokonania artystów tej miary co Strzemiński, Kobro, Stażewski, Przyboś, Brzękowski, najbardziej śmiałe, oryginalne i dojrzałe realizacje konstruktywizmu polskiego. Film zrealizowano przy użyciu modeli plastycznych, zdjęć trickowych i animacji. WŁADYSŁAW REYMONT 90 rocznica śmierci 1967, Polska Skrzydło Leszek Pałace Ziemi Obiecanej Historia Łodzi, zwanej Ziemią Obiecaną związana jest od XIX wieku z wyjątkowym rozwojem gospodarczym, kiedy to wraz z fabrykami powstawały liczne rezydencje, pałace i domy robotników. Łódź jest miastem, w którym zachowało się około stu półfabrykanckich pałaców. Do najciekawszych przykładów takich budowli należy pałac Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej, Karola Scheiblera przy Placu Zwycięstwa, Jakuba Hertza przy al. Kościuszki, czy Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej. Film ukazuje skansen ubiegłej epoki, prezentując ozdobne fasady i bogate wnętrza pałaców oraz ich dawnych i obecnych właścicieli. koloryt epoki podkreśla komentarz oparty na Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta. 1967, Polska Mucha Kazimierz, Etnograficzny Tam, gdzie pisał Reymont W filmie ukazana została miejscowość Lipce Reymontowskie, miejsca, w którym przyszły noblista rozpoczynał swoją literacką karierę, miejsce powstania Chłopów. Film podkreśla, jak żywo kultywowane są tu tradycje związane z życiem i twórczością pisarza, czego dowodem jest m.in. coroczny pokaz Wesela Boryny wystawionego przez amatorski zespół złożony z mieszkańców Lipiec. STANISŁAW STASZIC 260 rocznica urodzin

11 1970, Polska Drymer Wiesław Dokumentalny, Popularno-naukowy Stanisław Staszic Film ukazuje wszechstronną działalność Stanisława Staszica, polskiego działacza epoki oświecenia, męża stanu, społecznika, geologa, przyrodnika i uczonego. Dzieło O ziemiorodztwie Karpatów dało mu tytuł ojca geologii polskiej. Widzimy postać Staszica jako człowieka o wielu obszarach zainteresowania. Według uczonego nauka powinna być związana z życiem, a teorię należy łączyć z praktyką. Obserwujemy jego działalność organizacyjnąnaukową, którą rozwija w ramach Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie przez 18 lat zajmuje honorowe miejsce prezesa. Dodatkowo Staszic zajmuje się finansami i administracją Księstwa Warszawskiego, jest ministrem, przeprowadza budowę dróg, przebudowę miast i rozbudowę przemysłu, a także organizuje Szkołę Akademiczno- Górniczą. W filmie wykorzystano bogate materiały ikonograficzne. JERZY SZANIAWSKI 45 rocznica śmierci 1966, Polska Kokesz Stanisław Dokumentalny, Biograficzny Jerzy Szaniawski Film o życiu i twórczości znanego pisarza i dramaturga Jerzego Szaniawskiego. Spotykamy twórcę w jego dworku w Zegrzynku miejscu, gdzie powstało większość jego dzieł. Do filmu zostały włączone fragmenty przedstawień teatralnych Ptak i Most oraz opowiadania Profesora Tutki. Film zalecany jako pomoc dydaktyczna na lekcjach języka polskiego. VINCENT VAN GOGH 125 rocznica śmierci 1963, Polska Mirczew Wasyl Trzy Pędzle Demonstrując obrazy z trzech różnych epok - Damę z łasiczką Leonarda da Vinci, Pejzaż przed Burzą Rembrandta, Pejzaż z łąką oraz Martwą naturę z kartoflami van Gogha realizatorzy analizują zasadnicze elementy techniki malarskiej, istotę formy i barw w portretach.

12 1963, Polska Mirczew Wasyl Van Gogh Reportaż z wystawy obrazów i rysunków Van Gogha, pochodzących ze zbiorów muzeów holenderskich. Widzimy reakcje widzów, atmosferę ogromnego zainteresowania wystawą. STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ 130 rocznica urodzin 1988, Polska Schmidt Jacek Dokumentalny, Biograficzny Epilog Film ma formułę dokumentalnego zapisu, na który składają się dwa równoległe wątki narracyjne. Pierwszy - to bezpośrednia relacja z uroczystości w Jeziorach na Ukrainie i w Zakopanem, związanych z ekshumacją i powtórnym pogrzebem Stanisława Ignacego Witkiewicza w dniach kwietnia 1988 roku. Drugi wątek jest próbą rekonstrukcji przebiegu wydarzeń, związanych ze śmiercią artysty, na podstawie wspomnień żyjących jeszcze osób i pisemnych relacji świadków. Tragiczne okoliczności samobójczej śmierci Witkacego w kontekście uwarunkowań historycznych uzyskały wymiar symboliczny i miały wpływ na aurę uroczystości pogrzebowych. 1981, Polska Schmidt Jacek Hamadria Film inspirowany plastyczną i literacką twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza utrzymany w konwencji surrealistycznej wizji. Występują w nim postacie z dramatów Witkacego, a przewodnikiem w tym świecie absurdu i fantastyki jest proza Witkiewicza wypowiadana ustami narratora. I gramy dla was co dzień , Polska Kokesz Stanisław Film rejestruje środki wyrazu nowoczesnej sztuki aktorskiej, Rozległą skalę tych środków poznajemy na przykładzie fragmentów "Matki" Witkiewicza w wykonaniu wybitnych aktorów współczesnych. komentarz, który stanowi drugą,

13 nie mniej ważną warstwę filmu, ukazuje w skrócie drogę, jaką przebył aktor od patosu i emocjonalnych środków ekspresji teatru starogreckiego po chłodną, intelektualną interpretację w czasach obecnych. 1988, Polska Konrad Kazimierz Dokumentalny, Impresja, Muzyczny, Film o sztuce Impresje C-minor Plastyczno-muzyczna impresja filmowa, której tworzywem jest malarstwo St. I.. Witkiewicza i transkrypcja III koncertu fortepianowego c-moll. Ludwika van Bethovena w opracowaniu Piotra Marczewskiego. Wizje malarskie Witkacego ułożone w pewien ciąg dramaturgiczny i kolorystyczny zrytmizowane zostały odpowiednio dobranymi frazami muzycznymi. Forma ekranowej wypowiedzi stworzyła szansę na poznanie i interpretację malarskiej spuścizny Witkacego, na głębszą refleksje i emocjonalne przeżycie. Film poświęcony twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Stanowi on prezentację następujących po sobie obrazów artysty w niechronologicznym porządku. Kolejne ujęcia pokazują niekiedy inny obraz, kiedy indziej fragment lub detal tego samego dzieła. Prace szczelnie wypełniają kadr. Sądząc po informacji, że wyboru dzieł dokonano na podstawie albumu dr Ireny Jakimowicz "Witkacy-Malarz" można wnioskować, że film pokazuje nie oryginalne dzieła, lecz ich reprodukcje (choć nie jest to oczywiste, jakość zdjęć jest bardzo dobra i podane są źródła zbiorów, z których korzystano). Brak komentarza, tło audio stanowi podkład muzyczny będący trawestacją III koncertu fortepianowego Ludwiga von Beethovena w opracowaniu Piotra Marczewskiego. 1966, Polska Kokesz Stanisław, Biograficzny Witkacy Film o życiu, twórczości i poglądach Stanisława Ignacego Witkiewicza, ilustrowany fragmentami dzieł artysty z dziedziny malarstwa, dramatu scenicznego i twórczości prozatorskiej. Realizatorzy ukazują jedną z najbardziej interesujących i oryginalnych postaci polskiej kultury okresu międzywojennego. 1981, Polska Robakowski Józef Witkacy Filmowy szkic do portretu Stanisława Ignacego Witkiewicza. W oparciu o jego twórczość fotograficzną, nadrealistyczno-symboliczne malarstwo, portrety z tzw. "Firmy portretowej" i teksty, powstaje wewnętrzny obraz artysty, symboliczny przekaz rozwoju jego twórczości i nękających niepokojów. Głównym motywem dźwiękowym budującym dramaturgię filmu są odgłosy pędzącej lokomotywy.

14 WOJCIECH ŻUKROWSKI 15 rocznica śmierci 1966, Polska Grabowski Stanisław Dokumentalny, Dydaktyczny, Biograficzny Wojciech Żukrowski Film jest spotkaniem z pisarzem i jego twórczością. Ukazuje warunki w jakich kształtowała się jego osobowość i warsztat pisarski. Fragment Domu bez ścian ilustrowany jest rysunkami Kobzdeja z Wietnamu. Film przeznaczony dla młodzieży szkół średnich. NOC LISTOPADOWA lecie 1971, Polska Drymer Wiesław Dokumentalny, Dydaktyczny Noc listopadowa W filmie zawarte są najważniejsze problemy niezbędne do zrozumienia skomplikowanych i kontrowersyjnych niejednokrotnie wydarzeń nocy listopadowej i geneza powstania, stosunek poszczególnych klas i grup społecznych, charakter ruchu spiskowego, stanowisko księcia Konstantego i Rady Administracyjnej, ogólny nastrój i przebieg wydarzeń. Udramatyzowana akcja, wykorzystanie materiałów ikonograficznych, uzupełnienie wstawkami rysunkowymi brakujących ogniw, wykorzystanie oryginalnej literatury i pamiętników uzupełnionych komentarzem stanowi o dużych walorach filmu. 70. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ 1986, Polska Bławut Jacek Cyrk Skalskiego Portret Stanisława Skalskiego - Polaka o wielkiej odwadze, sile charakteru, patriotyzmie - słynnego pilota myśliwskiego, największego asa polskiego lotnictwa, który w czasie II wojny światowej wykonał 320 lotów bojowych i w każdym z nich mierzył się ze śmiercią. Świat jego wyczyny nazwał "cyrkiem Skalskiego". Tytułowe określenie wprowadzili Anglicy w 1943 roku, z podziwu dla szaleńczej odwagi polskich pilotów walczących w Afryce w

15 dowodzonym przez Skalskiego Polskim Zespole Myśliwskim. Dramat postaci ukazują powojenne losy bohatera - aresztowanie i skazanie na karę śmierci za szpiegostwo, zamiana kary śmierci na dożywocie poprzez decyzję ówczesnego prezydenta Bolesława Bieruta (prawo łaski), czy wreszcie uwolnienie i rehabilitacja w 1956 roku.;tłem filmowego portretu są przetworzone artystycznie zdjęcia powietrznych bitew, a poetykę dokumentu dopełniają niemalże pozbawione stylizacji obrazy opowiadającego o swoich przeżyciach Skalskiego. 1986, Polska Szpak Włodzimierz Dokumentalny Echa Leśne Zderzenie bujnej przyrody i piękna Sobibórskiego Parku Krajobrazowego z dźwiękiem, który jak tragiczne echo sprzed lat przypomina o cierpieniu setek tysięcy Żydów zamordowanych tu bestialsko przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. 1979, Polska Andrejew Piotr Echo Dokumentalny film zrealizowany 1 września 1979 r. o godz W czterdziestą rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II Wojny Światowej, na apel Rządu PRL w całym kraju wstrzymano wszelki ruch pojazdów i ludzi. Cały naród minutą bezruchu, milczenia uczcił pamięć poległych. Film jest dokumentem tej chwili, świadectwem patriotycznej postawy Polaków, żywego stosunku emocjonalnego do istotnych spraw własnego kraju. 1990, Polska Drążewski Andrzej Marek I zdrada - Cz. I i Cz. II Jak doszło do wybuchu II wojny światowej? Film ukazuje genezę zbrodniczego paktu Ribbentrop - Mołotow, umowy międzynarodowej z 23 sierpnia 1939 roku, będącej formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, która zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiła załącznik do oficjalnego dokumentu umowy. Umowa dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii, tj. IV rozbiór Polski.

16 Litzmannstadt Getto 1965, Polska Szylit Daniel Reportaż historyczny oparty na autentycznych dokumentach archiwalnych z czasów II wojny światowej. Ukazuje tragiczne życie Żydów łódzkiego getta, wewnętrzne życie i klimat getta, gdzie na obszarze 4 km2 stłoczono ponad 160 tys. ludzi. Nad Odrą 1988, Polska Gracz Marek Filmowa opowieść o ludziach, którzy po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku ustaleń konferencji poczdamskiej, osiedlili się na ziemiach przyznanych Polsce - nad Odrą. Film przedstawia wspomnienia ludzi, jednostkowe losy bohaterów filmu, które egzemplifikują losy tysięcy mieszkańców Ziem Odzyskanych - autochtonów, przesiedleńców, weteranów wojny. 1982, Polska Kubera Marian Pociąg do Olsztyna Kolejny film z telewizyjnego cyklu "Pogranicze". Opowiada o losach Polaków, którzy mimo akcji i terroru niemieckiego i hitlerowskiego byli na terenach Warmii, głównie w okolicach Olsztyna, Tczewa i Bytowa i żyją tam obecnie. Okres przed II wojną światową, okres wojny i pierwsze lata powojenne nie były dla nich zbyt łaskawe. Prześladowania, liczne aresztowania, pobyt w obozach koncentracyjnych, liczne przypadki śmierci, to wszystko sprawiło, że oczekiwali na Polskę jak na świętość. O losach tych bohaterów walki o polskość mówią miedzy innymi Maria Zientara- Malewska, W. Knosałowa, Jan Lubomirski. 1988, Polska Szczygieł Andrzej Portretowanie Polaka w stanie wojennym Portretując kombatantów - uczestników walk i bitew na różnych frontach II wojny światowej, autor filmu tworzy zbiorowy portret Polaków, ich świadomości, stosunku do przeszłości i teraźniejszości. Spojrzenie retrospektywne żołnierza stanu wojennego, uczestnika spotkania zbowidowców podczas ceremonii odznaczeń weteranów wojny dopełnione wizerunkami autentystów polskiej sławy i chwały. 1989, Polska Kubera Marian Powołany przez pomyłkę Filmowy portret Bogdana Tymienieckiego, który wbrew swej kondycji cywila - został żołnierzem. Jego wojenna droga prowadziła z Polski przez Związek Radziecki, a następnie przez wiele pól bitewnych na Zachodzie, by zakończyć się

17 życiem polskiego emigranta w Londyńskim Ealingu. Z opowieści o wojennych losach B. Tymienieckiego, zgromadzonych pamiątek i wykonanych przez niego fotografii, wyłania się wizerunek wspaniałego człowieka i patrioty, który "gdy ojczyzna była w potrzebie", potrafił, jak wielu jemu podobnych, bohatersko walczyć na różnych frontach II wojny światowej. Film zrealizowany w Anglii. 2000, Polska Drążewski Andrzej Marek Rząd Polski Cz.I: Osamotnieni, Cz.II: Osaczeni, Cz.III: W matni "Rząd Polski " to trzyczęściowy cykl dokumentalny przedstawiający historię polskiego rządu w czasie II wojny światowej. Autorzy filmu wykorzystali bardzo bogate materiały archiwalne, udostępnione m.in. przez: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie, Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Londynie, National Sound Archive w Londynie, Radio Wolna Europa w Monachium, Studium Polski Podziemnej w Londynie, Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Z przedstawionych dokumentów wyłania się ponury obraz zawiedzionych nadziei, nie spełnionych obietnic, nic nie wartych gwarancji, potajemnych sojuszy i politycznej obłudy. 1986, Polska Skrzynecki Wiktor Szare szeregi Film ukazuje konspiracyjne harcerstwo w czasie II wojny światowej. O założeniach programowych, ideowych i wychowawczych, a także o działalności Zawiszaków, Bojowych Szkół i Grup Szturmowych mówią w filmie hm. St. Broniewski, hm. Jerzy Jabrzemski, phm. Danuta Kaczyńska, phm. Feliks Białkiewicz, Zbigniew Gruda, phm. Witold Bartnicki, hm. Jerzy Kozłowski, hm. Stefan Mirowski, hm. Maria Więckowska-Malcowa, hm. Kazimierz Lisiński, phm. Zygmunt Luboński. Ponadto film zaznajamia z dywersyjną działalnością Szarych Szeregów: "Wawer", Akcja "N", Akcja"M". Święto Wojska Polskiego - historia i tradycje 2003, Polska Czulda Andrzej B. W znakach, nazwach, ceremonie i wewnętrznej strukturze Wojsko Polskie podkreślało zawsze swój historyczny rodowód i swoją tradycję, rozumianą jako trwanie państwa, ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia wbrew zaborcom i okupantom. Święto Żołnierza nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzone jest uroczyście w okresie II Wojny Światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i ludowym wojsku Polskim do 1947r.

18 1987, Polska Garus Bożena Dokumentalny Tajne nauczanie Tajne nauczanie w czasie II wojny światowej powstało w inicjatywy nauczycieli i społeczeństwa. Było odpowiedzią na germanizacyjne plany okupanta, protestem przeciwko niszczeniu polskiej oświaty i kultury, protestem za który często przychodziło zapłacić życiem. Poprzez wspomnienia uczniów i nauczycieli film ukazuje warunki, w jakich pracowały konspiracyjne komplety, szkoły, uczelnie: omawia działalność TON-u. Film przeznaczony jest jako pomoc w nauczaniu historii w kl. VIII szkoły podstawowej, kl. II zasadniczej szkoły zawodowej, kl. III technikum oraz w kl. IV liceum ogólnokształcącego.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze. ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Dawne i współczesne wzorce rodziny. Omawiając zagadnienie, zinterpretuj sposoby przedstawienia tego tematu w dziełach literackich różnych epok oraz w wybranych

Bardziej szczegółowo

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów.

LITERATURA. 2. Kresy wschodnie w literaturze polskiej. Omów na podstawie wybranych przykładów. TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. STANISŁAWA KOPYSTYŃSKIEGO WE WROCŁAWIU W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA 1. Analizując wybrane wiersze

Bardziej szczegółowo

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA

MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA MATURA 2010/2011 TEMATY DO EGZAMINU USTNEGO I. LITERATURA 1.Różne obrazy przyrody w literaturze. Omów sposoby ich kreowania w wybranych utworach 2.Metamorfoza bohatera literackiego i jej sens. Omów problem,

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA MATURĘ USTNĄ na rok 2010/ 2011 w ZSP im. Orląt Lwowskich w Stopnicy LITERATURA 1. "Żyć życiem innym niż większość". Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących

Bardziej szczegółowo

... data i podpis dyrektora. Nr tematu

... data i podpis dyrektora. Nr tematu Lista tematów z języka polskiego na część wewnętrzną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2011/2012 w V Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego -MAJ I. LITERATURA

Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego -MAJ I. LITERATURA Tematy na ustną część egzaminu dojrzałości z języka polskiego I. LITERATURA -MAJ 2011-1. Bohaterowie literatury XIX i XX w. Porównaj ich system wartości odwołując się do 2. Wizerunek rycerza w literaturze.

Bardziej szczegółowo

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku 1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości przyporządkować artystę do kierunku, przyporządkować dzieła autorom, łączyć prezentowane dzieła z miejscem, w

Bardziej szczegółowo

Hommage à Kieślowski FESTIWAL FILMOWY DEDYKOWANY KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU W 15 ROCZNICĘ ŚMIERCI I 70 ROCZNICĘ URODZIN

Hommage à Kieślowski FESTIWAL FILMOWY DEDYKOWANY KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU W 15 ROCZNICĘ ŚMIERCI I 70 ROCZNICĘ URODZIN Hommage à Kieślowski FESTIWAL FILMOWY DEDYKOWANY KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU W 15 ROCZNICĘ ŚMIERCI I 70 ROCZNICĘ URODZIN Hommage à Kieślowski To festiwal filmowy zorganizowany dla uczczenia osoby i twórczości

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013

Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny. rok szkolny 2012/2013 Lista tematów z języka polskiego na egzamin wewnętrzny rok szkolny 2012/2013 Literatura 1. Kobiety irytujące i intrygujące w literaturze polskiej. Oceń postawy i zachowania wybranych bohaterek. 2. Poezja

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014 Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014 1 Literatura 1. Alegoria jako sposób mówienia o rzeczywistości. Omów jej rolę, analizując wybrane 2. Apokaliptyczne wizje rzeczywistości. Przedstaw,

Bardziej szczegółowo

LITERATURA tematu Temat

LITERATURA tematu Temat Nr tematu LITERATURA Temat 1 Literackie dialogi z Bogiem. Omów temat na podstawie analizy wybranych 2 Funkcjonowanie stereotypów w społeczeństwie polskim. Omów temat, analizując wybrane utwory literackie

Bardziej szczegółowo

1. Motyw gry w literaturze. Przedstaw jego funkcje w wybranych utworach literackich.

1. Motyw gry w literaturze. Przedstaw jego funkcje w wybranych utworach literackich. LITERATURA 1. Motyw gry w literaturze. Przedstaw jego funkcje w wybranych utworach literackich. 2.. Przedstaw zjawisko prekursorstwa w literaturze różnych epok, analizując wybrane przykłady literackie.

Bardziej szczegółowo

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014

SZKOLNA LISTA TEMATÓW 2013/2014 SZKOLNA LISTA TEMATÓW NA MATURĘ USTNĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013/2014 LITERATURA 1. Jednostka wobec nieustannych wyborów moralnych. Omów problem, analizując zachowanie wybranych bohaterów literackich 2. Obrazy

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA:

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA: LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO JĘZYK POLSKI ROK SZKOLNY 2014/2015 LITERATURA: 1. Omów sposób funkcjonowania motywu wędrówki w literaturze, odwołując się do 2. Odwołując się do wybranych

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016

Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Lista tematów na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego rok szkolny 2015/2016 Nr Literatura 1. Literackie wizje polskiego dworu. Omów temat w oparciu o wybrane utwory. 2. Polska, ale jaka? Przedstaw

Bardziej szczegółowo

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim

Centrum Nauki i Biznesu ŻAK w Stargardzie Szczecińskim LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN MATURALNY W ROKU 2014 I. LITERATURA 1. Biografia jako klucz do odczytania twórczości pisarza. Przedstaw temat w oparciu o wybrane przykłady.

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA II Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Bardziej szczegółowo

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej Dorota Bielawska Scenariusz dwugodzinnej lekcji języka polskiego dla klasy VI szkoły podstawowej Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej Cel ogólny: Interpretacja tekstu

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LITERATURA 1. Przedstaw motyw kariery w wybranych utworach literackich różnych

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH rok szkolny 2010/2011 I. LITERATURA 1. Przedstaw ideały rycerskie na wybranych tekstach literackich

Bardziej szczegółowo

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych

Andrzej Grzeszczuk. Wileńszczyzna. w II Rzeczypospolitej. Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne do lekcji historii dla szkół ponadpodstawowych Andrzej Grzeszczuk Wileńszczyzna w II Rzeczypospolitej Materiały dydaktyczne

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA LITERATURA 1. Przedstaw motyw kariery w wybranych utworach literackich różnych

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015 LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 / 2015 I LITERATURA 1. Przedstaw funkcjonowanie motywów biblijnych i/lub antycznych w literaturze późniejszych epok. 2.

Bardziej szczegółowo

Uwagi LITERATURA. ... data i podpis dyrektora. Nr tematu

Uwagi LITERATURA. ... data i podpis dyrektora. Nr tematu Lista tematów z języka polskiego na część wewnętrzną egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015 w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie Nr tematu LITERATURA

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH

TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH TEMATY NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W KRZESZOWICACH rok szkolny 2011/2012 I. LITERATURA 1. Przedstaw funkcjonowanie motywów biblijnych i antycznych

Bardziej szczegółowo

Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum. Maturzyści

Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum. Maturzyści Matura 2014 wykaz lektur liceum, technikum Maturzyści Ponieważ temat maturalny z języka polskiego zredagowany jest w odniesieniu do tekstu literackiego, który zdający otrzymuje, tematy wypracowań na egzaminie

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA

Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA Lista tematów na wewnętrzny egzamin z języka polskiego w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach LITERATURA 1. Konflikt pokoleń jako motyw literatury. Zanalizuj

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Autor dzieła O obrotach sfer niebieskich, najsłynniejszy uczeń

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010 LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2009/2010 1. LITERATURA 1. Motyw wędrówki w literaturze. Omów zagadnienie na wybranych przykładach literackich. 2. Różne ujęcia cierpienia

Bardziej szczegółowo

TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA

TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA TEMATY NA EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LITERATURA 1. Najwybitniejsi znawcy natury ludzkiej. Omów temat analizując przykładów zachowań wybranych postaci literackich. 2. Akceptowane

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013 2014. / zakresy pytań części szkolnej /

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013 2014. / zakresy pytań części szkolnej / EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013 2014 / zakresy pytań części szkolnej / Wielka synteza epok literackich od antyku do oświecenia - ramy czasowe - podstawy filozoficzne, hasła, idee, bohaterowie

Bardziej szczegółowo

Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY

Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY Tak rozpoczynaliśmy każdą wyprawę na spotkanie ze sztuką! WYJAZD I MUZEUM ARCHEOLOGICZNE Wspomnienie Pan Zdzisław: Pani przewodniczka bardzo ciekawie

Bardziej szczegółowo

USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013

USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013 USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY: 2012/2013 I LITERATURA 1. Analizując wybrane przykłady, omów funkcjonowanie motywu snu w literaturze różnych epok. 2. Macierzyństwo w literaturze

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W

LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W LISTA TEMATÓW NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 OPRACOWANA W REGIONALNYM CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ W LUBARTOWIE I. LITERATURA Numer Temat tematu 1 Inspiracje

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2013

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2013 Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2013 LITERATURA 1. Na podstawie wybranych utworów omów funkcje ironii w literaturze. 2. Folklor jako inspiracja

Bardziej szczegółowo

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA Nasielsk, 5 kwietnia 2013 r. Lista tematów na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w sesji wiosennej 2014 w Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Iwaszkiewicza w Nasielsku LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Bardziej szczegółowo

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014

Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014 Tematy na wewnętrzny egzamin maturalny z języka polskiego dla Liceum Profilowanego w Górze Kalwarii w roku szkolnym 2013/2014 I. LITERATURA 1. Motyw śmierci w literaturze średniowiecza i baroku. Omów temat

Bardziej szczegółowo

Franciszek Wójcik (1903-1984)

Franciszek Wójcik (1903-1984) Franciszek Wójcik (1903-1984) wystawa: Pejzaże z Rzymu i Zakopanego 04.03.2011 18.03.2011 Connaisseur Salon Dzieł Sztuki Kraków, Rynek Główny 11 Franciszek Wójcik (1903-1984) Urodzony 2 stycznia 1903 r.

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do prezentacji maturalnej w roku szkolnym 2012/2013

Lista tematów do prezentacji maturalnej w roku szkolnym 2012/2013 Lista tematów do prezentacji maturalnej w roku szkolnym 2012/2013 1. Literackie reinterpretacje mitów antycznych. Scharakteryzuj sposoby i cele tego literackiego zjawiska na podstawie analizy wybranych

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014

Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 Tematy na ustną część egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku szkolnym 2013/2014 LITERATURA 1. Obrzędy i obyczaje ludowe w literaturze. Omów sposoby ich przedstawiania i funkcje w wybranych utworach

Bardziej szczegółowo

Temat: Jasnowłosa prowincja film o wygnanych Wielkopolanach

Temat: Jasnowłosa prowincja film o wygnanych Wielkopolanach Temat: Jasnowłosa prowincja film o wygnanych Wielkopolanach 1. Przeczytaj podaną niżej definicję, następnie spróbuj odpowiedzieć, jaki cel ma współtworzony przez Jacka Kubiaka film Złotowłosa prowincja.

Bardziej szczegółowo

I. LITERATURA. 5. Wina i kara w literaturze romantyzmu i innych epok, omów na wybranych przykładach.

I. LITERATURA. 5. Wina i kara w literaturze romantyzmu i innych epok, omów na wybranych przykładach. LISTA TEMATÓW DO CZĘŚĆI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W LEGNICY I. LITERATURA 1. Wizerunek diabła i złych mocy

Bardziej szczegółowo

Częstochowa, Częstochowa Jaworzno ul. Jasnogórska 17 Celina Brychcy-Giełażyn

Częstochowa, Częstochowa Jaworzno ul. Jasnogórska 17 Celina Brychcy-Giełażyn 1 Częstochowa, 11.03.2013 Zespół Szkół Muzycznych Okręgowa Komisja Egzaminacyjna 42-200 Częstochowa Jaworzno ul. Jasnogórska 17 Celina Brychcy-Giełażyn PROPOZYCJE TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA

Bardziej szczegółowo

2. Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych (jeśli obowiązują):

2. Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych (jeśli obowiązują): WYŻSZA SZKOŁA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH SYLABUS PRZEDMIOTU I. Informacje ogólne 1. Nazwa przedmiotu: Historia sztuki 2. Rodzaj przedmiotu obowiązkowy. 3. Poziom i kierunek studiów: st. niestacjonarne I

Bardziej szczegółowo

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Matura 2015

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Matura 2015 Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Matura 2015 Nauczyciel języka polskiego: mgr Eliza Szymańska mgr Marzena Golan Łęczna, dnia 7 kwietnia 2014 r. str. 1

Bardziej szczegółowo

Tematy maturalne na rok szkolny 2013/2014 1. Literatura

Tematy maturalne na rok szkolny 2013/2014 1. Literatura Tematy maturalne na rok szkolny 2013/2014 1. Literatura 1.1 Analizując utwory polskie i/ lub obce scharakteryzuj różne odmiany awangardowego dramatu XX wieku. 1.2 Ballada romantyczna jako źródło inspiracji

Bardziej szczegółowo

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec

Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE. Autor: Małgorzata Marzec Jestem częścią kultury PROGRAM NAUCZANIA WIEDZY O KULTURZE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH Autor: Małgorzata Marzec Podstawa programowa przedmiotu wiedza o kulturze CELE KSZTAŁCENIA - WYMAGANIA OGÓLNE I.

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W SESJI WIOSENNEJ 2012/2013. wybranych przykładach utworów polskich i obcych.

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W SESJI WIOSENNEJ 2012/2013. wybranych przykładach utworów polskich i obcych. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 ul. Górnych Wałów 29 44-100 Gliwice LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W SESJI WIOSENNEJ 2012/2013 I LITERATURA 1. Krytyka wad

Bardziej szczegółowo

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

PLASTYKA. Plan dydaktyczny PLASTYKA Plan dydaktyczny Temat lekcji Piękno sztuka i kultura. 1. Architektura czyli sztuka kształtowania przestrzeni. 2. Techniki w malarstwie na przestrzeni wieków. 3. Rysunek, grafika użytkowa, grafika

Bardziej szczegółowo

Bibliografia załącznikowa. Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014

Bibliografia załącznikowa. Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014 Bibliografia załącznikowa Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni rok szkolny 2013/2014 OPIS BIBLIOGRAFICZNY Uporządkowany zespół danych o książce lub innym dokumencie służących do

Bardziej szczegółowo

Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki

Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki Uwagi OKE 1. Inspiracje antyczne w kulturze. Scharakteryzuj je, analizując wybrane dzieła literackie i inne (np. malarskie, rzeźbiarskie, architektoniczne).

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na maturę wewnętrzną z języka polskiego na Wydział Zaoczny w roku szkolnym 2013/2014.

Lista tematów na maturę wewnętrzną z języka polskiego na Wydział Zaoczny w roku szkolnym 2013/2014. Lista tematów na maturę wewnętrzną z języka polskiego na Wydział Zaoczny w roku szkolnym 2013/2014. I. Literatura. 1. Gatunki biblijne i nawiązania do nich w literaturze późniejszych epok. Przywołaj i

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu Cele działania: kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej walczących o wolność na terenie miejscowości Pcim i powiatu myślenickiego, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Koło historyczne 1abc

Koło historyczne 1abc Koło historyczne 1abc Autor: A.Snella 17.09.2015. Zmieniony 05.10.2016.,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.'' JÓZEF

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO DLA ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W STRZELINIE Podstawa prawna: 1.Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z póżn. zm.).

Bardziej szczegółowo

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ MATURA 2014

TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ MATURA 2014 TEMATY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W PUSZCZY MARIAŃSKIEJ MATURA 2014 LITERATURA 1. Polacy w satyrze i karykaturze literackiej. Przedstaw sposoby kreowania portretów

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W SESJI WIOSENNEJ 2013/2014 LITERATURA

LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W SESJI WIOSENNEJ 2013/2014 LITERATURA Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11 Ul. Górnych Wałów 29 44-100 Gliwice LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W SESJI WIOSENNEJ 2013/2014 LITERATURA 1. Krytyka wad ludzkich

Bardziej szczegółowo

Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek PROJEKT EDUKACYJNY ZREALIZOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB HISTORYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAMIONCE MAŁEJ

Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek PROJEKT EDUKACYJNY ZREALIZOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB HISTORYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAMIONCE MAŁEJ Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek PROJEKT EDUKACYJNY ZREALIZOWANY PRZEZ SZKOLNY KLUB HISTORYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAMIONCE MAŁEJ 12 maja 2015 roku minęła 80. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego.

Bardziej szczegółowo

LITERATURA. Lista tematów na egzamin wewnętrzny z... (przedmiot, poziom) Planowana liczba zdających w roku... Liczba przygotowanych tematów

LITERATURA. Lista tematów na egzamin wewnętrzny z... (przedmiot, poziom) Planowana liczba zdających w roku... Liczba przygotowanych tematów LITERATURA pieczęć szkoły Miejscowość... data... Lista ów na egzamin wewnętrzny z... (przedmiot, poziom) Planowana liczba zdających w roku... Liczba przygotowanych ów... podpis przewodniczącego szkolnego

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM KRYTERIA WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ 1. Dopuszczający nieprawidłowe wykonanie, odbiegające od głównego tematu, brak logiki, nieprawidłowy dobór kompozycji,

Bardziej szczegółowo

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice

Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2012 na terenie miasta Katowice Data Miejsce obchodów Forma obchodów 4 kwietnia Szkoła Policji Posadzenie Dębów Pamięci i odsłonięcie

Bardziej szczegółowo

Wrzesień. Październik

Wrzesień. Październik Kalendarz historyczny rok szkolny 2010/2011 Wrzesień 1 września 1939 r. - agresja Niemiec na Polskę 1-7 września 1939 r. - obrona Westerplatte 11 września 1932 r. - Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO LITERATURA LISTA TEMATÓW NA USTNĄ CZĘŚĆ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO 1. Na wybranych przykładach z różnych epok omów funkcję aluzji jako świadomego umieszczania tekstu w polu tradycji literackiej.

Bardziej szczegółowo

11 listopada 1918 roku

11 listopada 1918 roku 11 listopada 1918 roku 92 lat temu Polska odzyskała niepodległość Europa w II połowie XVII wieku Dlaczego Polska zniknęła z mapy Europy? Władza szlachty demokracja szlachecka Wolna elekcja Wojny Rzeczpospolitej

Bardziej szczegółowo

30 marca 2015 roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjną poświęconą światowej sławy Wielopolaninowi Tadeuszowi Kantorowi.

30 marca 2015 roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjną poświęconą światowej sławy Wielopolaninowi Tadeuszowi Kantorowi. Szanowni Państwo, 30 marca 2015 roku oddano do użytku ścieżkę edukacyjną poświęconą światowej sławy Wielopolaninowi Tadeuszowi Kantorowi. Oficjalne otwarcie ścieżki nastąpiło podczas uroczystych obchodów

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO. SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku

PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO. SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 14 im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO we Włocławku Cele edukacyjne 1. Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej. 2. Rozwijanie

Bardziej szczegółowo

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935)

JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) 70 ROCZNICA ŚMIERCI (zbiory audiowizualne) Wideokasety 1. A JEDNAK Polska (1918-1921 ) / scen. Wincenty Ronisz. Warszawa : Studio Filmów Edukacyjnych Nauka, 1998. 1 kas. wiz.

Bardziej szczegółowo

3. Poziom i kierunek studiów: studia niestacjonarne pierwszego stopnia, wzornictwo i architektura wnętrz

3. Poziom i kierunek studiów: studia niestacjonarne pierwszego stopnia, wzornictwo i architektura wnętrz SYLABUS PRZEDMIOTU I. Informacje ogólne 1. Nazwa przedmiotu: MALARSTWO 2. Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy 3. Poziom i kierunek studiów: studia niestacjonarne pierwszego stopnia, wzornictwo i architektura

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na. egzamin ustny z języka polskiego

Lista tematów na. egzamin ustny z języka polskiego Lista tematów na egzamin ustny z języka polskiego na rok szkolny 2012/2013 Literatura 1. Wartośd i sens cierpienia. Omów zagadnienie w świetle literatury wybranych epok literackich. 2. Motyw zbrodni w

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW PREZENTACJI NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

LISTA TEMATÓW PREZENTACJI NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 LISTA TEMATÓW PREZENTACJI NA CZĘŚĆ USTNĄ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 LITERATURA 1. Różne sposoby i funkcje ukazywania świata wewnętrznego bohatera w wybranych powieściach

Bardziej szczegółowo

innowacyjna przestrzeń edukacyjna: doświadczenie estetyczne jako narzędzie przekazywania wartości kulturowych

innowacyjna przestrzeń edukacyjna: doświadczenie estetyczne jako narzędzie przekazywania wartości kulturowych innowacyjna przestrzeń edukacyjna: doświadczenie estetyczne jako narzędzie przekazywania wartości kulturowych Pan Tadeusz powstał w Paryżu w latach 1833-34, w czasie gdy Polska na ponad sto lat zniknęła

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW NA USTNĄ MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW NA USTNĄ MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 SZKOLNY ZESTAW TEMATÓW NA USTNĄ MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2011/2012 LITERATURA 1. Porównaj obrazy domu i rodziny w literaturze, analizując 2. Literackie portrety matek. Analizując celowo

Bardziej szczegółowo

Polskie Victorie - od Grunwaldu do bitwy warszawskiej 1920 roku...

Polskie Victorie - od Grunwaldu do bitwy warszawskiej 1920 roku... XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie 04-205 Warszawa ul. Naddnieprzańska 2/4 tel. 22-516-91-61; fax. 22-516-91-68 e-mail:sektretariat@liceum23.waw.pl http://www.liceum23.waw.pl DYREKTOR

Bardziej szczegółowo

Tematy egzaminu ustnego z języka polskiego w roku szkolnym 2009/2010

Tematy egzaminu ustnego z języka polskiego w roku szkolnym 2009/2010 Tematy egzaminu ustnego z języka polskiego w roku szkolnym 2009/2010 ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI 1. Katastroficzna wizja świata w poezji i w malarstwie czasów wojny. Omów na wybranych

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW W ZSP W RZESZOWIE NA USTNY EGZAMIN MATURALNY

LISTA TEMATÓW W ZSP W RZESZOWIE NA USTNY EGZAMIN MATURALNY LISTA TEMATÓW W ZSP W RZESZOWIE NA USTNY EGZAMIN MATURALNY 2014 Literatura: 1. Zainteresowanie wsią i ludowością. Omów zagadnienie, opierając się na wybranych utworach literatury polskiej. 2. Satyra i

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny: O j cz y z n a t o b r z m i d u m n i e.

Projekt edukacyjny: O j cz y z n a t o b r z m i d u m n i e. Projekt edukacyjny: O j cz y z n a t o b r z m i d u m n i e. Opracowanie: Jolanta Łęcka Danuta Szymczak 1 Wstęp Patriotyzm słowo, temat, przedmiot szeregu opinii,komentarzy, jakże często nie wolnych od

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII I SPOŁECZEŃSTWA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2016/2017 TEST ELIMINACJE REJONOWE Numer identyfikacyjny Wypełnia Rejonowa Komisja Konkursowa Imiona i nazwisko...

Bardziej szczegółowo

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie LISTA TEMATÓW DO CZĘŚCI WEWNĘTRZNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO w roku szkolnym 2013 / 2014 I LITERATURA 1. Samotność bohatera romantycznego i człowieka

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 LISTA TEMATÓW DO USTNEGO EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 1 I. LITERATURA 1. Dziecko jako ofiara wojny. Omów na przykładzie wybranych dzieł 2. Lalka jako bohaterka literacka.

Bardziej szczegółowo

Lista tematów na egzamin wewnętrzny z języka polskiego. Liczba przygotowanych tematów LITERATURA

Lista tematów na egzamin wewnętrzny z języka polskiego. Liczba przygotowanych tematów LITERATURA 2 4 7 8 0 1-3 7 1 3 S pieczęć szkoły identyfikator szkoły / identyfikatory szkół w zespole Lista tematów na egzamin wewnętrzny z języka polskiego Planowana liczba zdających w roku szkolnym 2013/2014 Liczba

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA

LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA LISTA TEMATÓW NA USTNY EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO ROK SZKOLNY 2013/14 I. LITERATURA 1. Bunt młodych w różnych epokach kulturowych. Omów jego przyczyny i konsekwencje, analizując wybrane przykłady

Bardziej szczegółowo

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum Program zajęć artystycznych klasa II gimnazjum Moduł I. Zajęcia teatralne i literackie. Moduł II. Zajęcia muzyczno - ruchowe. Moduł III. Zajęcia plastyczne. Opracowała : Beata Sikora Sztuka jest wieczną

Bardziej szczegółowo

Tematy na egzamin wewnętrzny z. języka polskiego na rok szkolny 2010/2011

Tematy na egzamin wewnętrzny z. języka polskiego na rok szkolny 2010/2011 Tematy na egzamin wewnętrzny z języka polskiego na rok szkolny 2010/2011 Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie Opracował zespół w składzie: Justyna Czekańska Elżbieta Gancarz Karolina Krężałek

Bardziej szczegółowo

Lista tematów z języka polskiego na wewnętrzną część egzaminu maturalnego dla technikum w roku szkolnym Literatura

Lista tematów z języka polskiego na wewnętrzną część egzaminu maturalnego dla technikum w roku szkolnym Literatura Lista tematów z języka polskiego na wewnętrzną część egzaminu maturalnego dla technikum w roku szkolnym 2012 2013 Literatura 1. Wzorce osobowe promowane w dziełach literackich różnych Rozwio temat na wybranych

Bardziej szczegółowo

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45

WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 WYNIKI WIELKIEGO TESTU HISTORYCZNEGO 2012 PRZEPROWADZONEGO Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 45 1. Pierwszy król Polski, który pochodził z dynastii Piastów to:

Bardziej szczegółowo

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

Propozycja dla III i IV etapu edukacji Propozycja dla III i IV etapu edukacji Tytuł lekcji multimedialnej: Adaptacja filmowa 5D Nazwa organizatora wraz Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Doradczy z adresem jego siedziby: ul. Perkusyjna 25A/3,

Bardziej szczegółowo

Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych - 14 czerwca

Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych - 14 czerwca Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych - 14 czerwca Zespół Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach 40-870 Katowice, al. B. Krzywoustego 13 e-mail:

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy

Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/ Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy Zagadnienia egzaminacyjne z j. polskiego dla kl. 3f semestr letni 2014/15 1. Ferdydurke W. Gombrowicza styl, język, pojęcie formy 2. Ferdydurke W. Gombrowicza jako powieść awangardowa 3. Granica jako powieść

Bardziej szczegółowo

KONFLIKT POKOLEŃ W LITERATURZE

KONFLIKT POKOLEŃ W LITERATURZE Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach KONFLIKT POKOLEŃ W LITERATURZE zestawienie bibliograficzne w wyborze Wybóri opracowanie Marta Boszczyk Kielce 2007 2 1. Drabarek, Barbara : Słownik motywów

Bardziej szczegółowo

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO zatwierdzonych na ustny egzamin maturalny

LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO zatwierdzonych na ustny egzamin maturalny LISTA TEMATÓW Z JĘZYKA POLSKIEGO zatwierdzonych na ustny egzamin maturalny w sesji roku szkolnego 2014/2015 w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych Nr 38, Niepublicznym Uzupełniającym Technikum

Bardziej szczegółowo

I. LITERATURA. literatury współczesnej.

I. LITERATURA. literatury współczesnej. Tematy do prezentacji maturalnej z języka polskiego w roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Zawodowych i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie tylko klasy TECHNIKUM I. LITERATURA 1. Omów portret

Bardziej szczegółowo

Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku

Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku Tematy na ustny egzamin maturalny z języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku w roku szkolnym 2011/ 2012 I. Literatura 1. Przedstaw na wybranych przykładach literackie krainy

Bardziej szczegółowo

Tel. kontaktowy Organizatorzy

Tel. kontaktowy Organizatorzy O Laur Sztuki i Narodu Uprzejmie informujemy, że eliminacje kolejnego międzywojewódzkiego XV Konkursu Recytatorskiego o Laur Sztuki i Narodu odbędą się w poznańskim XX Liceum Ogólnokształcącym 14 XI 2014

Bardziej szczegółowo

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014 r. w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie

Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014 r. w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie Lista tematów do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014 r. w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie Literatura 1. Obrzędy i obyczaje ludowe w literaturze - omów sposoby ich przedstawiania

Bardziej szczegółowo

Alicja Krawczyk Literackie fascynacje malarstwem

Alicja Krawczyk Literackie fascynacje malarstwem WSTęP Na lekcjach języka polskiego istnieje wiele okazji do łączenia literatury z innymi dziedzinami sztuki. Poeci, pisarze, eseiści w swoich dziełach dają często wyraz własnym zainteresowaniom różnymi

Bardziej szczegółowo

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma, urodzony 25 maja 1935 roku w Zbilutce (obecnie Zbelutka) na Kielecczyznie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale

Bardziej szczegółowo

Apel do mieszkańców stolicy

Apel do mieszkańców stolicy Apel do mieszkańców stolicy 1 sierpnia, o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010

Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010 Szkolna lista tematów - rok szk. 2009/2010 Literatura 1. Różne obrazy miasta w literaturze. Przedstaw zagadnienie, analizując wybrane utwory. 2. Bohater tragiczny w utworach dramatycznych. Zanalizuj przykłady

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska Scenariusz nr 1 I. Tytuł scenariusza zajęć : Wędrówki po Polsce. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3

Bardziej szczegółowo

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2014/2015

Szkolna lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego - Zespół Szkół Budowlanych im. E.Kwiatkowskiego w Lublinie Rok szkolny 2014/2015 LITERATURA 1. Starość jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie wybranych przykładów literackich 2. Literackie rozmowy z Bogiem. Porównaj różne ujęcia motywu, analizując wybrane dzieła. 3. Różne

Bardziej szczegółowo