Mężczyźni lubią fakty

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Mężczyźni lubią fakty"

Transkrypt

1

2

3 Mężczyźni lubią fakty A fakty mówią, że o ryzyku zakażenia HIV wiemy nadal niewiele. Liczba zakażeń z roku na rok rośnie, a najwięcej ich odnotowuje się w województwie mazowieckim, dolnośląskim i lubuskim. Warto poznać garść faktów o HIV w Polsce. TROCHĘ LICZB - 3 każdego dnia tyle osób w Polsce dowiaduje się, że jest zakażona HIV. - 9% tylko tyle Polek i Polaków zdecydowało się na test w kierunku HIV tyle zakażeń jak dotąd wykryto w naszym kraju.* to liczba osób, które zakaziły się w związku z używaniem narkotyków. * tylu pacjentów w Polsce objęto leczeniem ARV.* - prawie 3000 tyle osób zachorowało w Polsce na AIDS.* tysięcy to szacunkowa liczba osób zakażonych HIV żyjących w kraju % najprawdopodobniej aż tylu zakażonych nie ma świadomości swojego stanu zdrowia, przez co może zakażać innych. - niemal 100% taką szansę na urodzenie zdrowego dziecka ma kobieta zakażona HIV, o ile będzie świadoma zakażenia i zostanie objęta odpowiednią opieką lekarską. PRÓBKA ANATOMII I SZTUKI KOCHANIA - Jako mężczyźni jesteśmy kilkakrotnie mniej narażeni na ryzyko zakażenia HIV powierzchnia śluzówki narządów płciowych u kobiet jest dużo większa, a to właśnie przez nią przenika wirus. - To my, mężczyźni, częściej niż kobiety jesteśmy źródłem zakażenia zawartość wirusa w spermie jest dużo większa niż w wydzielinie z pochwy. - Twoja partnerka jest bardziej podatna na zakażenie podczas menstruacji i stanów zapalnych błony śluzowej narządów płciowych przez uszkodzenia powstałe w błonie wirus łatwiej przenika. - Seks analny, waginalny, oralny wszystkie te rodzaje kontaktów seksualnych powinniśmy zabezpieczać prezerwatywą. - Najbardziej ryzykowny jest seks analny zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. - Seks oralny jest ryzykowny dla osoby pieszczącej narządy płciowe partnera. SZCZYPTA WIEDZY OGÓLNEJ - Najwięcej zakażeń w Polsce notuje się w województwie mazowieckim, dolnośląskim i lubuskim, najmniej w świętokrzyskim i podkarpackim. - Jeśli Twoja partnerka jest w ciąży, lekarz prowadzący ciążę ma obowiązek zlecić jej wykonanie testu w kierunku HIV.

4 - Mężczyzna zakażony HIV może mieć zdrowe dziecko matką może być zarówno zdrowa, jak i zakażona kobieta. - Zapadalność na AIDS się zmniejsza, co dowodzi, że stosowane leczenie jest skuteczne. - Koszt rocznej kuracji osoby zakażonej HIV to wartość dobrego samochodu. W naszym kraju leczenie jest bezpłatne. - Jeśli osoba zakażona podejmuje kontakty seksualne i nie uprzedzi partnera lub partnerki o tym, że jest zakażona, podlega karze. I NIECO ZDROWEGO ROZSĄDKU - Test w kierunku HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całym kraju. Nie trzeba być na czczo i niepotrzebne jest skierowanie. - Jeśli test pokazał, że nie masz wirusa, to wcale nie oznacza, że nie ma go Twoja partnerka. Mogłeś mieć po prostu szczęście. - Najłatwiej dostępną, najskuteczniejszą i najtańszą poznaną dotąd metodą zapobiegania zakażeniom HIV jest prezerwatywa. * Dane NIZ-PZH od początku epidemii (1985 r.), październik 2013 r.

5

6 Mitologia seksu dla mężczyzn czyli 5 numerków z mitem Lubimy seks i potrafimy z niego czerpać radość. Zgłębiamy wiedzę o technikach seksualnych, uczymy się strategii uwodzenia, chwalimy się podbojami miłosnymi. A czy potrafimy wypowiedzieć wojnę mitom o bezpiecznym seksie? Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, w którym liczba zakażeń HIV stale rośnie. Powód? Wierzymy w mity, kultywujemy niebezpieczne stereotypy, a swoją wiarę przekazujemy innym. Pora z tym skończyć, panowie. Stawką jest zdrowie, a może nawet życie, nasze i naszych partnerek. MIT NUMER 1: HIV WYSTĘPUJE TYLKO W PEWNYCH KRĘGACH Nie biorę narkotyków, jestem hetero, nie uprawiam seksu z byle kim myślimy i czujemy się bezpieczni. Nic bardziej mylnego! oponuje Katarzyna Sikorska ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Dzisiaj zakażenie HIV dotyczy każdej osoby aktywnej seksualnie. Nie ma grup większego ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania seksualne ostrzega. Osoby używające narkotyków to niewiele ponad jedna trzecia zakażonych. Liczby pokazują również, że coraz więcej zakażeń odnotowuje się w związkach heteroseksualnych oraz u osób po 50. roku życia. Wiek, płeć, status społeczny, rasa, orientacja seksualna obecnie żaden z tych czynników nie ma znaczenia dla wirusa.

7 MIT NUMER 2: MNIE TO NIE SPOTKA! Ten sam mechanizm działa, gdy wciskamy pedał gazu w samochodzie i przekraczamy bezpieczną prędkość. Adrenalina i emocje blokują racjonalne myślenie. Im dłużej rozkoszujesz się prędkością, tym większe prawdopodobieństwo, że ta przyjemność źle się skończy. Równie niebezpieczne jest przekonanie, że los oszczędzi nam zakażenia HIV. Dzielą je zarówno młodzi, jak i dojrzali mężczyźni. Ci młodsi wierzą, że będzie sprzyjać im szczęście, ci starsi że w pewnym wieku HIV już ich nie dotyczy, bo już dawno zrezygnowali z bogatego życia erotycznego. Tymczasem przed przykrymi konsekwencjami miłosnych uniesień może uchronić jedynie odpowiednia profilaktyka. MIT NUMER 3: HIV ZAGRAŻA TYM, KTÓRZY LUBIĄ PRZYGODY Prawdą jest, że przelotne romanse, wakacyjne przygody, wieczory kawalerskie, podboje w klubie itd. zwiększają ryzyko zakażenia. Jednak bycie w stałym związku z jedną partnerką nie jest gwarancją zdrowia nawet jeśli wierzymy w jej wierność i oddanie. Nie zakładajmy, że nasza partnerka nie miała wcześniej kontaktu z wirusem. Ona może być najzwyczajniej w świecie tego nieświadoma. Ani nasza ukochana kobieta, ani my nie możemy być pewni, że jej poprzedni partner lub partnerzy byli zdrowi. Fakty mówią same za siebie. W Polsce około 70% zakażonych nie ma pojęcia, że w ich organizmie obecny jest HIV wyjaśnia Alina Dubik ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Ta nieświadomość sprawia, że wchodząc w nowy związek, zakażają kolejnego partnera alarmuje ekspertka. Mit nr 4: ATRAKCYJNE, ZADBANE KOBIETY TO OKAZ ZDROWIA Figura modelki, lśniące włosy, idealny, zniewalający uśmiech jesteśmy wzrokowcami, taka kobieta będzie dla nas ideałem. Jednak nawet najbardziej atrakcyjny wygląd nie jest dowodem zdrowia. HIV to podstępny wirus, który niszczy system immunologiczny bardzo powoli, ale konsekwentnie. Pierwsze objawy mogą pojawić się po dniach, ale równie dobrze dopiero po kilku latach. Brak jakichkolwiek objawów nie świadczy o braku zakażenia HIV. Czy warto czekać aż tak długo, by przekonać się, czy nasza partnerka jest zdrowa? Dużo prościej i szybciej będzie namówić ją na test w kierunku HIV, a najlepiej zrobić go wspólnie. MIT NUMER 5: PREZERWATYWA NIE ZAPOBIEGA HIV Przekonanie, że prezerwatywa ma pory, które przepuszczają wirusa, żywi wielu wykształconych, młodych i dojrzałych mężczyzn. Ten szkodliwy mit bywa często wytłumaczeniem dla tych z nas, którzy nie lubią tego rodzaju zabezpieczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że cząsteczki wirusa są mniejsze niż cząsteczki wody, a przecież prezerwatywa nie przepuści nawet kropli wody! Prezerwatywa nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo, jeśli chodzi o zakażenie HIV, ale chroni również przez wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, m.in. kiłą i rzeżączką. Trzeba jej jednak prawidłowo używać podkreślają eksperci.

8

9

10

11 Jak się kochać i nie żałować? Seks daje nam wiele przyjemności, ale każdy mężczyzna aktywny seksualnie powinien wiedzieć jedno ta przyjemność może sporo kosztować. Przede wszystkim nasze zdrowie. Choroby przenoszone drogą płciową bo o nich mowa to nie anachronizm, a realne zagrożenie. Dawniej tego rodzaju choroby nazywano chorobami wenerycznymi. Zaczęto je postrzegać jako coś złego, brudnego, zastrzeżonego tylko dla pewnych grup społecznych. Dzisiaj z ryzykiem zakażenia powinien liczyć się każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne. Wokół chorób przenoszonych drogą płciową narosło wiele stereotypów, które sprzyjają rosnącej liczbie zachorowań mówi Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Społeczna. Lekarze skarżą się, że nawet jeśli choroba zostaje zdiagnozowana, pacjenci często nie stosują się do zaleceń. W efekcie choroba pozostaje niedoleczona, a zakażony przekazuje ją partnerkom lub partnerom seksualnym. UWAGA NA RYZYKO! Od czterech lat obserwujemy w Polsce wzrost zachorować na kiłę, rzeżączkę i kłykciny kończyste (ich przyczyną jest zakażenie HPV wirusem brodawczaka ludzkiego). Notuje się też coraz więcej przypadków opryszczki narządów płciowych, chlamydii, zakażeń wirusem żółtaczki typu C oraz zakażeń HIV.

12 Kto ryzykuje najbardziej? Kluczowym czynnikiem ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową są nasze zachowania i zwyczaje seksualne. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z liczbą partnerów płciowych, preferencją seksualną oraz rodzajem stosunków płciowych. Niebezpieczne są zarówno stosunki oralne, jak waginalne. Kontakty analne wiążą się z największym ryzykiem wyjaśnia pani Katarzyna Sikorska. JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ? Jeśli objawy pojawiają się po przygodnych kontaktach seksualnych, jak również po kontaktach ze stałymi partnerami (szczególnie tych bez zabezpieczenia), należy zgłosić się do dermatologa, wenerologa lub ginekologa. Czego nie można lekceważyć? owrzodzeń, nadżerek, guzków na narządach płciowych wycieku ropnego z cewki moczowej wydzieliny ropnej i upławów z pochwy (w przypadku kobiet) bólu, przeczulicy, pieczenia podczas oddawania moczu częstego parcia na mocz wysypek plamistych plamisto-grudkowych na skórze gładkiej tułowia, kończynach oraz wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp owrzodzeń na śluzówkach jamy ustnej (kontakty oralne), owrzodzeń na narządach płciowych po kontaktach dopochwowych i analnych Zakażenie HIV jest tu wyjątkiem. Przez pierwsze 8-10 lat może nie dawać żadnych objawów, ale u 50-90% zakażonych osób po upływie 2 do 8 tygodni od zakażenia pojawia się tzw. ostra infekcja: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła, plamistogrudkowa wysypka, bóle mięśni i stawów, zmiany wrzodziejące w jamie ustnej, przełyku. Jednak tylko prawidłowo wykonany test może stwierdzić obecność lub brak HIV we krwi. HIV A INNE CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ Zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową zwiększa ryzyko zakażenia HIV. Choroby przenoszone drogą kontaktów seksualnych są przyczyną uszkodzeń, przez które z łatwością przenika wirus. Niechciane konsekwencje ponosimy w wyniku własnej lekkomyślności. Wielu mężczyzn unika stosowania prezerwatywy, która jest najtańszym, najłatwiej dostępnym i najskuteczniejszym środkiem chroniącym przed chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych. Czy to się opłaca? PAMIĘTAJ: Najlepsza ochrona przed HIV i większością inny chorób przenoszonych drogą płciową to prawidłowo użyta prezerwatywa.

13 Nie ryzykujesz, nie masz! Czy jedna namiętna noc, spędzona z piękną nieznajomą, wiąże się z ryzykiem zakażenia HIV? Czy seks ze stałą partnerką bez prezerwatywy rzeczywiście jest bezpieczny? A seks oralny można go uprawiać bez obaw? Gdyby polscy mężczyźni znali prawidłowe odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie nie byłoby tylu zakażeń HIV w naszym kraju Ręka w górę ten, kto je zna! Wygrałeś zdrowie, a kto wie może nawet życie! Nie tylko swoje, ale także swoich bliskich. HIV pozostaje w naszej świadomości jako coś egzotycznego zagrożenie, które istnieje gdzieś daleko i nas zupełnie nie dotyczy uważa Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Co gorsza, przypuszczamy, że nawet 70% zakażonych nie wie, że żyje z wirusem. Te osoby mogą być wśród nas i podejmować kontakty seksualne, zakażając nieświadomie innych. A zakażonych w Polsce może być nawet tysięcy osób dodaje ekspertka. JAK UNIKNĄĆ HIV? Wystarczy nie podejmować ryzykownych zachowań seksualnych radzi pani Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna. A za takie uważa się każdy kontakt seksualny bez zabezpieczenia w postaci właściwie użytej prezerwatywy, w którym doszło do kontaktu z materiałem zakaźnym (spermą, krwią, wydzielinami z pochwy).

14 Ryzykownym zachowaniem jest zatem nie tylko jednorazowy, przygodny kontakt seksualny. Nocne życie w miastach, przypadkowe znajomości nawiązane w Internecie to sprzyja różnym przygodom. Słowem, im więcej partnerów, tym większe ryzyko zakażenia. Jednak ryzykowny może być nawet seks w stałym związku. Jest tak w przypadku, gdy nie mamy pewności, że nasza partnerka jest zdrowa, a stosunków nie zabezpieczamy prezerwatywą. Dopóki nie zrobi testu w kierunku HIV, nawet najbardziej szczera i obrazowa spowiedź z dotychczasowych doświadczeń nic tu nie zmieni wyjaśnia Katarzyna Sikorska. PO CZYM POZNAĆ ZAKAŻONĄ OSOBĘ? Na pewno nie po wyglądzie! Jedynym sposobem jest wynik prawidłowo wykonanego testu w kierunku HIV. Zazwyczaj nie znamy statusu serologicznego swojej partnerki. Ona najprawdopodobniej także nie znała statusu serologicznego swoich poprzednich partnerów. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy druga osoba jest zdrowa (bo np. mamy obiekcje przed szczerą rozmową), to dla naszego dobra powinniśmy sięgnąć po prezerwatywę. Nawet jeśli uważamy, że przyjemność będzie nieco mniejsza. Mając na uwadze dobro nasze i naszej partnerki, każdy z nas powinien sprawdzić się, wykonując test, a najlepiej szczerze porozmawiać o potrzebie wykonania testu razem z partnerką.

15 JAKI SEKS JEST NAJBARDZIEJ RYZYKOWNY? Bez wątpienia analny, ponieważ podczas tego rodzaju stosunku dochodzi często do uszkodzeń i podrażnień, przez które wirus łatwiej przenika. Niebezpieczny jest również seks waginalny. Wbrew popularnym przekonaniom, również seks oralny nie jest bezpieczny ten rodzaj kontaktu także trzeba zabezpieczać prezerwatywą. Jest on ryzykowny dla osoby aktywnej, czyli tej, która pieści narządy płciowe partnera. KTO MOŻE NIE OBAWIAĆ SIĘ HIV? Osoby wstrzemięźliwe seksualnie, które nie podjęły jeszcze współżycia. Partnerzy niepodejmujący ryzykownych zachowań seksualnych. Wzajemny dotyk, pocałunki, przytulanie oraz dotykanie miejsc intymnych partnera są bezpieczne. Partnerzy, którzy weszli w stały związek jako zdrowe osoby i pozostają wzajemnie sobie wierni. Partnerzy uprawiający seks zawsze z właściwym zabezpieczeniem w postaci prawidłowo użytej prezerwatywy.

16 Zrób to raz, a dobrze! Od niej zależy, czy po seksie będziesz miał tylko jedno wspomnienie czystą przyjemność! Nie chodzi tu o Twoją partnerkę, a o prezerwatywę. Prezerwatywa nie ma sobie równych, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest tylko jeden warunek trzeba używać jej prawidłowo. Wielu mężczyzn nie używa prezerwatywy, nawet w przygodnych kontaktach seksualnych. To gorzej niż jazda samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. To raczej jak bieganie po śniegu, w mrozie, bez butów i ciepłych ubrań. Narażamy nasze zdrowie na poważne niebezpieczeństwo. Z prezerwatywy możesz zrezygnować wyłącznie w stałym związku, o ile Ty i Twoja partnerka macie potwierdzony testem negatywny status serologiczny i jesteście bezwzględnie sobie wierni radzi mężczyznom Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PREZERWATYWIE? Zwróć uwagę na to, jak prezerwatywy są przechowywane w sklepie. Nie powinny być narażone na wysoką temperaturę (słońce, światło lamp) czy jej duże wahania. Ciepło i zgniatanie szkodzi prezerwatywie. Nie służy jej zatem trzymanie w kieszeni czy portfelu noszonym przy ciele.

17 Sprawdź, czy opakowanie nie jest uszkodzone delikatnie naciśnij opakowanie nie powinno z niego uchodzić powietrze. Sprawdź datę ważności. Stosuj wyłącznie lubrykanty na bazie wody. Preparaty na bazie tłuszczu (olejki, kremy, wazelina, oliwka) niszczą lateks. Nie zakładaj dwóch prezerwatyw naraz. Tej samej prezerwatywy użyj tylko raz. Nawet jeśli stosunki będą następować jeden po drugim, za każdym razem używaj nowej prezerwatywy. PAMIĘTAJ: PRZETERMINOWANĄ, USZKODZONĄ LUB ROZPAKOWANĄ PREZERWATYWĘ NALEŻY WYRZUCIĆ. JAK ZAKŁADAĆ PREZERWATYWĘ? Zakładanie prezerwatywy jest proste, a moment jej nałożenia może być atrakcyjnym elementem gry wstępnej! Możesz zachęcić swoją partnerkę, by pomogła Ci ją nałożyć. Pozwól jej improwizować albo zasugeruj, jak mogłaby to zrobić, by dla Was obojga była to inspirująca zabawa. Ważne, byście zrobili to prawidłowo: Ostrożnie otwórz opakowanie, uważając, by nie uszkodzić prezerwatywy. Upewnij się, że prezerwatywa jest na właściwej stronie, rozwijając jej mały kawałek. Chwyć zbiorniczek na spermę palcem wskazującym i kciukiem, nie pozwalając, by dostało się do niego powietrze. Nałóż prezerwatywę na członek w stanie wzwodu z odsuniętym napletkiem. Przytrzymując jedną ręką zbiorniczek, drugą rozwiń prezerwatywę aż do nasady członka. Po wytrysku, przed wyjęciem członka, partner powinien przytrzymać prezerwatywę tak, by nie zsunęła się z członka. Po stosunku zdejmij prezerwatywę, zawiąż ją, zawiń w chusteczkę i wyrzuć do kosza. UWAGA: PREZERWATYWA JEST BARIERĄ DLA HIV I INNYCH CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ, O ILE ZOSTANIE NAŁOŻONA PRZED STOSUNKIEM (NIE W JEGO TRAKCIE) ORAZ WTEDY, GDY PODCZAS STOSUNKU NIE PĘKNIE I NIE ZSUNIE SIĘ Z PENISA.

18

19

20 W seksie liczy się Twój status! Nie chodzi tu o status materialny, choć mężczyźni uważają, że nie jest on bez znaczenia. Mowa o statusie serologicznym. Poznasz go, wykonując test w kierunku HIV. Dzięki niemu sprawdzisz swoje zdrowie i zadbasz o partnerki seksualne. KTO POWINIEN SIĘ PRZETESTOWAĆ? Każda osoba aktywna seksualnie. W dobie HIV nie ma czegoś takiego jak bezpieczny seks. Poza sytuacją, kiedy to oboje partnerzy są dla siebie pierwszymi w życiu, a potem pozostają bezwzględnie sobie wierni wyjaśnia Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Inaczej rzecz ujmując, test w kierunku HIV powinien zrobić każdy, kto ma na koncie ryzykowne zachowanie seksualne. Ryzykowne zachowanie to każdy stosunek płciowy bez zabezpieczenia w postaci właściwie użytej prezerwatywy tłumaczy Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Może nim być wypad z kolegami do agencji towarzyskiej, ale może być nim też seks w stałym związku jeśli nie mamy pewności, że nasza partnerka jest zdrowa.

21 KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ NA TEST? Test nie identyfikuje samego wirusa, pokaże natomiast, czy w Twojej krwi są obecne przeciwciała anty-hiv. Najczęściej wykonywanym testem jest test czwartej generacji HIV DUO. Warto wiedzieć, że: Pierwsze badanie można wykonać już pomiędzy 14. a 30. dniem od ostatniego ryzykownego zachowania. Jeżeli wynik pierwszego testu nie wskaże obecności wirusa i będzie ujemny, należy go zweryfikować kolejnym testem po upływie tzw. okienka serologicznego, a więc po 12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Wynik ujemny drugiego testu uznaje się za ostateczny, dodatni natomiast wymaga jeszcze testu potwierdzenia Western Blot. Dopóki nie poznamy swojego statusu serologicznego, powinniśmy zabezpieczać stosunki seksualne prezerwatywą, by nie narażać partnerki na ryzyko zakażenia dodaje pani Alina. A CO, JEŚLI? Wynik testu Western Blot możemy traktować jako wiarygodny w 100%. Jeśli test Western Blot jest dodatni, oznacza to zakażenie HIV i jak najszybciej należy zgłosić się do specjalistycznej poradni. Im wcześniej dowiemy się, że doszło do zakażenia, tym lepiej dla nas. Przy dzisiejszym stanie medycyny odpowiednio dobrane lekarstwa i profesjonalna opieka lekarza pozwala zakażonym cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. DOKĄD UDAĆ SIĘ NA TEST? Najlepiej wybrać placówkę, w której standardowo wykonuje się testy potwierdzające Western Blot. Warto udać się do jednego z punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których badanie może zrobić każdy bezpłatnie, bez skierowania, bez potrzeby rezerwacji wizyty i zupełnie anonimowo. Wyniki można odebrać już następnego dnia. Lista Punktów jest dostępna na W każdym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych można liczyć na wsparcie doradcy przed i po teście. Pomoże on oszacować ryzyko zakażenia i odpowie na nurtujące pytania, a w razie konieczności udzieli informacji co do podjęcia leczenia. ZAPROŚ PARTNERKĘ Wspólny test jest koniecznością, jeśli razem z partnerką planujesz powiększenie rodziny. Jeśli upewnicie się, że oboje nie jesteście zakażeni HIV i będziecie sobie wierni, możecie cieszyć się seksem bez prezerwatywy. Jednak nawet w przypadku zakażenia można mieć zupełnie zdrowe potomstwo i zakażony mężczyzna, i zakażona kobieta, może wychować zdrowe dzieci. UWAGA! - Twój wynik testu odnosi się wyłącznie do Ciebie. Aby Twoja partnerka mogła poznać swój status serologiczny, sama musi wykonać test w kierunku HIV. - Test to nie profilaktyka. Negatywny wynik testu nie zwalnia Cię od stosowania zasad bezpieczniejszego seksu.

22

23

24 A może jednak bez prezerwatywy? Nie ma co ukrywać, nie lubimy prezerwatyw. Silną motywacją do tego, by ich używać, jest dla nas perspektywa niechcianej ciąży. A czy równie mocno przemawia do nas ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową? Niestety, rosnąca liczba zakażeń w Polsce wskazuje na to, że nie... Wiktorię poznałem w klubie. Młoda, błyskotliwa, zadbana, markowe ciuchy. Zapewniała, że bierze pigułki, więc z ochotą zrezygnowałem z prezerwatywy opowiada 28-letni Kuba. Kiedy rok temu żona namówiła go na test, bo zaszła w ciążę, wykryto u niego HIV. To była przygoda na kilka nocy, ale ja i moja rodzina będziemy ponosić jej konsekwencje do końca życia. NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI Każdego dnia w Polsce zakażenie HIV diagnozuje się średnio u trzech osób. Do tej pory zaledwie 9% Polaków i Polek wykonało test w kierunku HIV. Krajowe Centrum ds. AIDS podaje, że dotąd wykryto zakażeń. Szacuje się, że w naszym kraju z wirusem żyje ok tys. osób, a więc większość z nich nie ma pojęcia, że jest zakażona. Spójrzmy na te cyfry alarmują eksperci one mówią nam, jak wiele osób w naszym kraju żyje z wirusem, nieświadomie zakażając innych. JAK ROZPOZNAĆ HIV? Nie warto zakładać, że jesteśmy zdrowi, lepiej to sprawdzić. HIV nie widać. Zakażenie wirusem może nie dawać objawów przez wiele lat mówi Alina Dubik, doradca HIV/ AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Jedynym sposobem, aby zyskać pewność co do zdrowia swojego i partnerki, jest wspólny test w kierunku HIV uczula ekspertka. Jak namówić partnerkę na test tak, by nie poczuła się urażona lub podejrzana o niewierność? Nie trzeba zdradzić, żeby zakazić się HIV. Liczą się także doświadczenia poprzednich partnerów seksualnych partnerki tłumaczy pani Alina Dubik. Nigdy nie możemy mieć pewności, że poprzedni związek nie pozostawił jej przykrej pamiątki w postaci HIV. W dobrym związku nie trzeba bać się rozmów, które dotyczą zdrowia i życia. Dopóki nie poznamy swojego statusu serologicznego, powinniśmy zabezpieczać stosunki seksualne prezerwatywą, by nie narażać partnerki na ryzyko zakażenia dodaje pani Alina. A MOŻE JEDNAK BEZ? Wielu mężczyzn skarży się na uboższe doznania seksualne podczas stosunku z użyciem prezerwatywy i przy zachowaniu pewnych reguł rzeczywiście można z niej zrezygnować. Jeśli oboje partnerzy nie są zakażeni i pozostają sobie bezwzględnie wierni, możemy pozwolić sobie na seks bez tego zabezpieczenia. W każdym innym przypadku ryzykujemy życie, a nawet zdrowie, nasze i naszych partnerek mówi Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

25 DOKĄD UDAĆ SIĘ NA TEST? Najlepiej wybrać placówkę, w której standardowo wykonuje się testy potwierdzające Western Blot. Warto udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których badanie może zrobić każdy bezpłatnie, bez skierowania, bez potrzeby rezerwacji wizyty i zupełnie anonimowo. Test to szybkie pobranie krwi, nie ma potrzeby być na czczo, nie potrzebne jest też żadne skierowanie. Wyniki można odebrać już następnego dnia. Lista Punktów jest dostępna na W każdym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych można liczyć na wsparcie doradcy przed i po teście. Pomoże on oszacować ryzyko zakażenia i odpowie na nurtujące pytania, a w razie konieczności udzieli informacji co do podjęcia leczenia. GOTOWY NA SEKS? Nadchodzi zima, zmieniamy opony w aucie na zimowe. Kończy się data ważności przeglądu technicznego auta, jedziemy na stację diagnostyczną. Warto przekonać się do jeszcze jednej logicznej zależności chcemy być zdrowi i zapewnić zdrowie partnerce, idziemy na test w kierunku HIV.

26

27

28 Pozytywne życie Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny zakażenie HIV przestało być wyrokiem można z nim żyć w dobrym zdrowiu przez długie lata. Jest tylko jeden warunek wirus musi zostać odpowiednio wcześnie wykryty. Wczesna diagnoza pozwoli też zadbać o bezpieczeństwo bliskich i partnerów seksualnych. TYLKO 9% POLAKÓW MOŻE MIEĆ 100% PEWNOŚCI, ŻE NIE MA HIV Bo tylko tylu zdecydowało się jak dotąd sprawdzić swój statusu serologiczny i wykonać test w kierunku HIV. Dlaczego się nie testujemy? Mamy znikomą świadomość zagrożenia, a wielu z nas nie chce wiedzieć, czy nosi w sobie groźnego wirusa przypuszcza Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. NIEWIEDZA DALEKIEGO ZASIĘGU Niewiedza jest groźna nie tylko dla partnerów seksualnych zakażonych osób, ale też dla samego zakażonego, który jak najszybciej powinien znaleźć się pod specjalistyczną opieką lekarza chorób zakaźnych. Lekarz będzie monitorował stan zdrowia zakażonego i w odpowiednim momencie włączy leczenie lekami anyretrowirusowymi (tzw. terapia ARV) wyjaśnia pani Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

29 CZY HIV RÓWNA SIĘ AIDS? Absolutnie nie. Właściwie prowadzone leczenie zakażenia zapewni pacjentowi życie w dobrej formie przez wiele lat i może nie dopuścić do rozwoju AIDS. Zapadalność na AIDS maleje, leki antyretrowirusowe są coraz skuteczniejsze, pojawiają się też doniesienia o całkowitym lub niemal całkowitym wyleczeniu z zakażenia mówią ekspertki. W Polsce terapia ARV jest w 100% refundowana z budżetu państwa, nawet w przypadku osób, które nie są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na czym polega? Lekarz dopasowuje rodzaj i dawkę leku, co pozwala obniżyć poziom wiremii (stężenia wirusa we krwi) i wzmocnić osłabiony układ immunologiczny. POD JEDNYM DACHEM Z HIV Osoba zakażona HIV może cieszyć się niemal zupełnie normalnym życiem. Może nadal pracować, zajmować się swoją pasją, spotykać ze znajomymi, podróżować, a nawet uprawiać bezpieczny seks (również ze zdrowymi partnerami). Materiałem zakaźnym jest przede wszystkim krew, wydzieliny płciowe (sperma, ejakulat, wydzielina z pochwy ), nasienie oraz płyny ustrojowe chorego, a także pokarm kobiecy. Dlatego w trosce o zdrowie partnera lub partnerki seksualnej każdy stosunek płciowy z zakażoną osobą powinien być zabezpieczony za pomocą prawidłowo użytej

30 prezerwatywy. Mężczyzna zakażony wirusem może mieć zdrowe potomstwo. Zapłodnienia dokonuje się po oczyszczeniu nasienia z wirusa (tzw. odwirowaniu) drogą inseminacji. W przypadku zakażonych kobiet szansa na urodzenie zdrowego dziecka wynosi niemal 100% o ile zakażenie zostanie zdiagnozowanie odpowiednio wcześnie, a przyszła mama zostanie objęta opieką lekarską. PAMIĘTAJ! HIV NIE PRZENOSI SIĘ: przez kichanie, kaszel, przebywanie z osoba zakażoną w tym samym miejscu lub komunikacji miejskiej ugryzienia owadów lub zwierząt wspólne używanie sztućców, ręczników, toalety, wanny, basenu dotyk PORA NA TEST! Bądź pewny, że jesteś zdrowy. Wystarczy udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (adresy na gdzie można także skorzystać z poradnictwa okołotestowego.

31

32 NASI EKSPERCI TO OSOBY, KTÓRE OD WIELU LAT ZAJMUJĄ SIĘ TEMATYKĄ HIV/AIDS I INNYCH CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ. ALINA DUBIK Psycholog z niemal 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Od ponad 15 lat pracuje z osobami żyjącymi z HIV/AIDS w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Prowadzi tzw. poradnictwo przed i po teście. Współtworzy Stowarzyszenie Pomoc Socjalna. KATARZYNA SIKORSKA Edukator z zakresu psychospołecznych aspektów HIV/AIDS. Od 20 lat prowadzi tzw. poradnictwo przed i po teście. Pracuje w poradni dla osób żyjących z HIV/AIDS, prowadzi Stowarzyszenie Pomoc Socjalna. ORGANIZATOR KAMPANII Stowarzyszenie Pomoc Socjalna Warszawa, ul. Wolska 37 Wszystkie materiały udostępniamy nieodpłatnie na podstawie licencji Creative Commons Polska Uznanie autorstwa 3.0. Można je kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać pod warunkiem umieszczenia informacji, że pochodzą one z kampanii Męska rzecz.

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS HIV to ludzki wirus upośledzenia (niedoboru) odporności. Może wywołać zespół nabytego upośledzenia odporności AIDS. Ze względu na skalę zakażeń i tempo rozprzestrzeniania

Bardziej szczegółowo

Drogi zakażenia. kontakt seksualny (sperma, preejakulat, śluz szyjkowy), dot. także kontaktów oralnych,

Drogi zakażenia. kontakt seksualny (sperma, preejakulat, śluz szyjkowy), dot. także kontaktów oralnych, Zespół nabytego niedoboru odporności, AIDS końcowe stadium zakażenia wirusem zespołu nabytego braku odporności (HIV) charakteryzujące się bardzo niskim poziomem limfocytów, a więc wyniszczeniem układu

Bardziej szczegółowo

To warto wiedzieć o HIV

To warto wiedzieć o HIV Opracowanie: dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska Projekt graficzny: heroldart.com To warto wiedzieć o HIV Warszawa 2015 ISBN 978-83-87068-57-8 Egzemplarz bezpłatny sfinansowany przez Krajowe Centrum

Bardziej szczegółowo

Co robię, aby nie zachorować na AIDS? Mateusz Hurko kl. III AG

Co robię, aby nie zachorować na AIDS? Mateusz Hurko kl. III AG Co robię, aby nie zachorować na AIDS? Mateusz Hurko kl. III AG -Czym jest HIV? -HIV jest wirusem. Jego nazwa pochodzi od: H human I immunodeficiency ludzki upośledzenia odporności V virus wirus -To czym

Bardziej szczegółowo

Uchroń się przed HIV/AIDS

Uchroń się przed HIV/AIDS Uchroń się przed HIV/AIDS Dlaczego wiedza na temat HIV/AIDS jest tak ważna? HIV i AIDS zabiły już miliony ludzi na świecie. Na HIV nie ma lekarstwa. Każdy, kto nie wie jak się ustrzec przed HIV, może się

Bardziej szczegółowo

Poznaj naszych ekspertów

Poznaj naszych ekspertów Poznaj naszych ekspertów WWW.ABCSEKSU.COM Podstawowe fakty i kilka obalonych mitów czyli co powinniśmy wiedzieć o HIV W Polsce notuje się coraz więcej zakażeń HIV. Paradoksalnie w czasach, w których temat

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS 17 maja Warszawa 2015 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony jest w trzecią niedzielę maja od 1984 roku. Inicjatorem obchodów była międzynarodowa

Bardziej szczegółowo

skrót HIV tłumaczymy jako ludzki wirus upośledzenia odpornościł jest to wirus uszkadzający układ odpornościowył AIDS to nabyty

skrót HIV tłumaczymy jako ludzki wirus upośledzenia odpornościł jest to wirus uszkadzający układ odpornościowył AIDS to nabyty HIV i AIDS skrót HIV tłumaczymy jako ludzki wirus upośledzenia odpornościł jest to wirus uszkadzający układ odpornościowył AIDS to nabyty zespół upośledzenia odpornościł AIDS jest końcowym etapem zakażenia

Bardziej szczegółowo

Sprawdź jakie jest Twoje ryzyko zakażenia HIV. Zadanie to ułatwi Ci udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Wybierz odpowiedź TAK lub NIE.

Sprawdź jakie jest Twoje ryzyko zakażenia HIV. Zadanie to ułatwi Ci udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Wybierz odpowiedź TAK lub NIE. Sprawdź jakie jest Twoje ryzyko zakażenia HIV. Zadanie to ułatwi Ci udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Wybierz odpowiedź TAK lub NIE. 1. Czy chociaż raz w swoim życiu zmieniłeś/zmieniłaś partnera

Bardziej szczegółowo

Statystyki zachorowań

Statystyki zachorowań I AIDS Informacje ogólne Budowa wirusa HIV Statystyki zachorowań Światowy dzień HIV/AIDS Aktywność fizyczna Zapobieganie HIV HIV u kobiet Możliwości z HIV Przeciwskazania Ciąża Ludzie młodzi HIV u dzieci

Bardziej szczegółowo

HI H V? AI A DS D? J.Kadowska 2006

HI H V? AI A DS D? J.Kadowska 2006 W Ŝyciu jak w tańcu kaŝdy krok ma znaczenie. HIV? AIDS? J.Kadowska 2006 HIV? To ludzki wirus upośledzenia odporności AIDS? To zespół nabytego upośledzenia odporności to końcowy etap zakażenia wirusem HIV

Bardziej szczegółowo

Walczmy razem z epidemią HIV

Walczmy razem z epidemią HIV Walczmy razem z epidemią HIV Problem HIV/AIDS jest wciąż aktualny, nadal zakażają się i umierają kolejne osoby Pamiętajmy: w ostatnich latach nastąpił olbrzymi postęp w leczeniu zakażeń HIV. Czasy, w których

Bardziej szczegółowo

PRZEDŁUŻA PRZYJEMNOŚĆ. www.aids.gov.pl. Nawet jeśli to szybki seks PARTNERZY: 22 692 82 26 lub 801 888 448* * Płatne za pierwszą minutę połączenia

PRZEDŁUŻA PRZYJEMNOŚĆ. www.aids.gov.pl. Nawet jeśli to szybki seks PARTNERZY: 22 692 82 26 lub 801 888 448* * Płatne za pierwszą minutę połączenia PRZEDŁUŻA PARTNERZY: ORGANIZACJE PRZYJEMNOŚĆ Telefon Zaufania HIV/AIDS: 22 692 82 26 lub 801 888 448* * Płatne za pierwszą minutę połączenia www.aids.gov.pl Ulotka ta jest przeznaczona dla osób dorosłych,

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry, chciałbym zrobić test na HIV. Dzień dobry... Proszę usiąść...

Dzień dobry, chciałbym zrobić test na HIV. Dzień dobry... Proszę usiąść... Dzień dobry, chciałbym zrobić test na HIV Dzień dobry... Proszę usiąść... Dlaczego chce się pan przebadać? Dziewczyna mi kazała. To co, mogę dostać skierowanie? Mamy taką zasadę, że przed badaniem przeprowadzamy

Bardziej szczegółowo

Kampania edukacyjna Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka

Kampania edukacyjna Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka Kampania edukacyjna Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, 20 listopada 2014 r. rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjną

Bardziej szczegółowo

Efektywność kampanii społecznych dotyczących

Efektywność kampanii społecznych dotyczących Efektywność kampanii społecznych dotyczących profilaktyki HIV/AIDS Joanna Głogowska Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu Opole, 7 grudnia

Bardziej szczegółowo

HIV nie śpi. W dzisiejszych czasach o wirusie mówi się mniej niż kiedyś, lecz to wcale nie znaczy, że problem zniknął wręcz przeciwnie.

HIV nie śpi. W dzisiejszych czasach o wirusie mówi się mniej niż kiedyś, lecz to wcale nie znaczy, że problem zniknął wręcz przeciwnie. HIV nie śpi W dzisiejszych czasach o wirusie mówi się mniej niż kiedyś, lecz to wcale nie znaczy, że problem zniknął wręcz przeciwnie. Paulina Karska kl. 2GB -1- Strona 1 z 8 Spis treści : 1. Wstęp- ogólnie

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik.

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Panie Adamie, test przesiewowy i test potwierdzenia wykazały, że jest pan zakażony wirusem HIV. MAM AIDS??! Wiemy teraz, że jest

Bardziej szczegółowo

TROSKA O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE

TROSKA O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE TROSKA O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE Troska o siebie i swoje zdrowie Dlaczego powinnam leczyć zakażenie w pochwie? Dlaczego powinnam dbać o siebie? Ponieważ nikt inny tego za mnie nie zrobi. Niektóre nieleczone

Bardziej szczegółowo

AIDS AIDS jest nabytym zespołem upośledzenia odporności, którego skrót (AIDS) wywodzi się od pierwszych liter nazwy angielskiej: (A)cquired (I)mmune

AIDS AIDS jest nabytym zespołem upośledzenia odporności, którego skrót (AIDS) wywodzi się od pierwszych liter nazwy angielskiej: (A)cquired (I)mmune AIDS AIDS jest nabytym zespołem upośledzenia odporności, którego skrót (AIDS) wywodzi się od pierwszych liter nazwy angielskiej: (A)cquired (I)mmune (D)eficiency (S)yndrome. Przyczyny zakażenia AIDS Czynnikiem

Bardziej szczegółowo

Epidemiologia HIV/AIDS w woj. zachodniopomorskim z uwzględnieniem działalności Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych Konferencja wojewódzka w

Epidemiologia HIV/AIDS w woj. zachodniopomorskim z uwzględnieniem działalności Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych Konferencja wojewódzka w Epidemiologia HIV/AIDS w woj. zachodniopomorskim z uwzględnieniem działalności Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych Konferencja wojewódzka w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie 17.10.2013r.

Bardziej szczegółowo

EPIDEMIOLOGIA DANE KRAJOWE

EPIDEMIOLOGIA DANE KRAJOWE EPIDEMIOLOGIA DANE KRAJOWE Dane krajowe zostały opracowane na podstawie informacji przekazanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (zwany dalej NIZP-PZH) oraz zamieszczonych

Bardziej szczegółowo

Właśnie dowiedziałeś/dowiedziałaś się, że jesteś zakażony/ zakażona HIV. Pewnie zastanawiasz się, co dalej?

Właśnie dowiedziałeś/dowiedziałaś się, że jesteś zakażony/ zakażona HIV. Pewnie zastanawiasz się, co dalej? Opracowanie: dr Łukasz Łapiński Projekt graficzny: heroldart.com Właśnie dowiedziałeś/dowiedziałaś się, że jesteś zakażony/ zakażona HIV. Pewnie zastanawiasz się, co dalej? W tym momencie wszystko zależy

Bardziej szczegółowo

Polacy coraz bardziej tolerancyjni w sprawie HIV/AIDS

Polacy coraz bardziej tolerancyjni w sprawie HIV/AIDS Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2011 r. stwierdzono: zakażenie HIV u 14.725 obywateli Polski, odnotowano 2.623 zachorowania na AIDS; 1.103 chorych zmarło. Zrób test na HIV! - Krajowe Centrum ds.

Bardziej szczegółowo

PUNKTY KONSULTACYJNO DIAGNOSTYCZNE

PUNKTY KONSULTACYJNO DIAGNOSTYCZNE PUNKTY KONSULTACYJNO DIAGNOSTYCZNE Ekspert Wojewódzki do Spraw Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego dr Edyta Laurman Jarząbek dr Eliza Mazur PORADNICTWO HIV/AIDS Zasady i system

Bardziej szczegółowo

- Human. - Immunodeficenc. - Virus. (ludzki) (upośledzenie odporności immunologicznej) (wirus)

- Human. - Immunodeficenc. - Virus. (ludzki) (upośledzenie odporności immunologicznej) (wirus) H I V - Human (ludzki) - Immunodeficenc (upośledzenie odporności immunologicznej) - Virus (wirus) Drogi zakaŝenia HIV Kontakt zakaŝonej krwi z krwią lub błoną śluzową osoby niezakaŝonej, np. uŝywanie tej

Bardziej szczegółowo

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV Wątroba to największy i bardzo ważny narząd! Produkuje najważniejsze białka Produkuje żółć - bardzo istotny czynnik w procesie trawienia

Bardziej szczegółowo

ukąszenie komara używanie tych samych sztućców, co nosiciel wirusa

ukąszenie komara używanie tych samych sztućców, co nosiciel wirusa NIE DAJ SZANSY! AIDS AIDS (AcquiredImmune DeficiencySyndrome) to zespół nabytego niedoboru odporności -nieuleczalna choroba, która niszczy siły samoobronne organizmu. HIV HIV (HumanImmunodeficiencyVirus)

Bardziej szczegółowo

Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce

Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce Beata Zawada Krajowe Centrum ds. AIDS Agenda Ministra Zdrowia Realizacja Programu Leczenia ARV 2012-2016

Bardziej szczegółowo

Internetowy test wiedzy i postaw wobec HIV/ AIDS

Internetowy test wiedzy i postaw wobec HIV/ AIDS Internetowy test wiedzy i postaw wobec HIV/ AIDS Raport z badania ilościowego Lipiec 2004 1 Spis treści Cele i metodologia badania...3 Podsumowanie...4 Prezentacja wyników...6 Cechy społeczno demograficzne

Bardziej szczegółowo

ROZWAŻ WYKONANIE TESTU NA HIV

ROZWAŻ WYKONANIE TESTU NA HIV ROZWAŻ WYKONANIE TESTU NA HIV W Polsce z każdym rokiem przybywają osoby, które nie zdają sobie sprawy ze swojego zakażenia HIV. Podejmując ryzykowne zachowania seksualne i nie zabezpieczając się i partnera

Bardziej szczegółowo

PROFILAKTYKA HIV/AIDS. NOWOśCI

PROFILAKTYKA HIV/AIDS. NOWOśCI PROFILAKTYKA HIV/AIDS STATYSTYKI LOKALNE DZIAłANIA OZ I PZ PSSE W ROKU 2012 NOWOśCI CIEKAWOSTKI STATYSTYKI HIV i AIDS w Polsce dane od początku epidemii (1985 r.) do 30 czerwca 2012 roku 15 724 zakażonych

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA POSTĘPOWANIA POEKSPOZYCYJNEGO W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NARAŻENIA ZAWODOWEGO NA MATERIAŁ ZAKAŹNY

PROCEDURA POSTĘPOWANIA POEKSPOZYCYJNEGO W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NARAŻENIA ZAWODOWEGO NA MATERIAŁ ZAKAŹNY PROCEDURA POSTĘPOWANIA POEKSPOZYCYJNEGO W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NARAŻENIA ZAWODOWEGO NA MATERIAŁ ZAKAŹNY 1. CEL Celem procedury jest określenie zasad postępowania w przypadku wystąpienia u pracownika ekspozycji

Bardziej szczegółowo

Ryzykowne zachowania seksualne aspekt medyczny

Ryzykowne zachowania seksualne aspekt medyczny Konferencja naukowa Wychowanie seksualne w szkole cele, metody, problemy. Lublin, 10 marca 2014 r. Ryzykowne zachowania seksualne aspekt medyczny dr n.med Ewa Baszak-Radomańska Gabinety TERPA ryzykowne

Bardziej szczegółowo

Celem głównym w realizacji założeń profilaktyki pierwszorzędowej jest ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV.

Celem głównym w realizacji założeń profilaktyki pierwszorzędowej jest ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV. Warszawa 2011 Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia koordynuje działania oświatowo-edukacyjne związane z profilaktyką pierwszorzędową tj.: działania związane z profilaktyką zakażeń wirusem HIV

Bardziej szczegółowo

X8@ www.gay health network.ie

X8@ www.gay health network.ie X8@ www.gay health network.ie Informacje w języku POLSKIM dla mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężcyznami, na temat bezpiecznego seksu, testów na HIV, syfilisu, chorób przenoszonych drogą płciową

Bardziej szczegółowo

Badanie przesiewowe szyjki macicy: Objaśnienie wyników. Poradnik zaktualizowany

Badanie przesiewowe szyjki macicy: Objaśnienie wyników. Poradnik zaktualizowany Badanie przesiewowe szyjki macicy: Objaśnienie wyników Poradnik zaktualizowany Page 2 Niniejsza ulotka zawiera objaśnienie wyników badania przesiewowego szyjki macicy, które ma na celu wykrywanie zmian

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO biologiczno - chemicznego prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Bernadeta Dymek 2. Grupa docelowa: II grupa od 2010 2013 (klasa II) 3. Liczba godzin: 2 4.

Bardziej szczegółowo

CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ (STI)

CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ (STI) TEMAT: CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ (STI) CELE: Przekazanie wiedzy dotyczącej definicji chorób przenoszonych drogą płciową Omówienie chorób przenoszonych drogą płciową z podziałem na rodzaje Omówienie

Bardziej szczegółowo

Wirusowe zapalenie wątroby typu B Co musisz wiedzieć, gdy zostanie u Ciebie stwierdzone przewlekłe, wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B Co musisz wiedzieć, gdy zostanie u Ciebie stwierdzone przewlekłe, wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wirusowe zapalenie wątroby typu B Co musisz wiedzieć, gdy zostanie u Ciebie stwierdzone przewlekłe, wirusowe zapalenie wątroby typu B. Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? Wirusowe zapalenie wątroby

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS Przypada w dniu 17 maja każdego roku Warszawa, 2013 HIV- ludzki wirus niedoboru odporności powoduje AIDS- zespół nabytego niedoboru odporności Z kart historii

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY PRASOWE ORGANIZATOR: PATRONI HONOROWI:

MATERIAŁY PRASOWE ORGANIZATOR: PATRONI HONOROWI: MATERIAŁY PRASOWE ORGANIZATOR: PATRONI HONOROWI: Zrób test na HIV! - ruszyła nowa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło kampanię promującą testowanie w kierunku HIV. Działania

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 21/2006 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Program wczesnego wykrywania zakażeń HIV u kobiet w ciąży

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 21/2006 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Program wczesnego wykrywania zakażeń HIV u kobiet w ciąży Program wczesnego wykrywania zakażeń HIV u kobiet w ciąży 1 I. UZASADNIENIE CELOWOŚCI WDROŻENIA PROGRAMU WCZESNEGO WYKRYWANIA ZAKAŻEŃ HIV U KOBIET W CIĄŻY, zwanego dalej Programem. 1. Opis problemu zdrowotnego.

Bardziej szczegółowo

1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS

1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS 1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS O AIDS zaczęło być głośno w latach 80. Przede wszystkim dzięki działalności środowisk gejowskich w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwsze padły ofiarą epidemii.

Bardziej szczegółowo

bez względu na to jak się ubierasz, jakiej słuchasz muzyki, gdzie mieszkasz i z kim się przyjaźnisz,

bez względu na to jak się ubierasz, jakiej słuchasz muzyki, gdzie mieszkasz i z kim się przyjaźnisz, Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku 1 grudnia. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z HIV,

Bardziej szczegółowo

Czy grozi mi wirusowe zapalenie wątroby typu B?

Czy grozi mi wirusowe zapalenie wątroby typu B? Czy grozi mi wirusowe zapalenie wątroby typu B? Co to jest? Wirus zapalenia wątroby typu B (HBW) powoduje zakażenie wątroby mogące prowadzić do poważnej choroby tego organu. Wątroba jest bardzo ważnym

Bardziej szczegółowo

Szybkie Porady Seksualne. Wprowadzenie

Szybkie Porady Seksualne. Wprowadzenie Szybkie Porady Seksualne Wprowadzenie ANKIETA Cześć, mów Alzadar mam dla Ciebie garść szybkich porad seksualnych do zastosowania praktycznie od zaraz. Te szybkie porady masz rozrzucone po 4 pierwszych

Bardziej szczegółowo

EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS W Polsce i na świecie* www.aids.gov.pl. www.aids.gov.pl

EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS W Polsce i na świecie* www.aids.gov.pl. www.aids.gov.pl EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS W Polsce i na świecie* * Materiał do wykorzystania w ramach kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS trwającej od 1 lipca 2008 do 1 grudnia 2009 r. - Wybrane problemy w walce z epidemią

Bardziej szczegółowo

Testy dla kobiet w ciąży. Zakażenie HIV i AIDS u dzieci.

Testy dla kobiet w ciąży. Zakażenie HIV i AIDS u dzieci. Testy dla kobiet w ciąży. Zakażenie HIV i AIDS u dzieci. dr n. med. Agnieszka Ołdakowska Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawski Uniwersytet Medyczny Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka w przypadku narażenia się na zakażenie wirusem HIV (PEP) Informacje dla mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych

Profilaktyka w przypadku narażenia się na zakażenie wirusem HIV (PEP) Informacje dla mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych X8@ www.gay health network.ie Informacje w języku POLSKIM dla mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężcyznami, na temat bezpiecznego seksu, testów na HIV, syfilisu, chorób przenoszonych drogą płciową

Bardziej szczegółowo

Każdego to może dotyczyć

Każdego to może dotyczyć Polonais Każdego to może dotyczyć Żółtaczka B i C... i My Dlaczego mówimy o żółtaczkach B i C? Dlatego, że są to choroby Których nie widać, strona p 4 Które są częste, strona p 6 Mogą być groźne, strona

Bardziej szczegółowo

Kobieta, ciąża i HIV Projekt SHE Magdalena Ankiersztejn-Bartczak. wykład sponsorowany przez Bristol Myers Squibb

Kobieta, ciąża i HIV Projekt SHE Magdalena Ankiersztejn-Bartczak. wykład sponsorowany przez Bristol Myers Squibb Kobieta, ciąża i HIV Projekt SHE Magdalena Ankiersztejn-Bartczak wykład sponsorowany przez Bristol Myers Squibb Cele i założenia projektu SHE Stworzenie społeczności silnych, pewnych siebie, kobiet żyjących

Bardziej szczegółowo

Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży

Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży Szanowna Pani, Do listopada 2014r. kobiety ciężarne mają możliwość bezpłatnego przebadania się w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby C (HCV). Stanowią

Bardziej szczegółowo

HPV......co to jest?

HPV......co to jest? HPV......co to jest? HPV- wirus brodawczaka ludzkiego Wirus z rodziny papillomawirusów. Szacuje się, że istnieje od 100 do 200 typów tego wirusa, które wywołują różne choroby. CHOROBY WYWOŁYWANE PRZEZ

Bardziej szczegółowo

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Trzebnicy. Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Trzebnicy. Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Trzebnicy Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia HIV - (ang. human immunodeficiency virus), ludzki wirus upośledzenia odporności AIDS - (ang. acquired immunodeficiency

Bardziej szczegółowo

Świadoma zgoda na wykonanie badania na HIV

Świadoma zgoda na wykonanie badania na HIV DEPARTAMENT ZDROWIA STANU NOWY JORK Instytut AIDS Świadoma zgoda na wykonanie badania na HIV Badanie na HIV jest dobrowolne. Zgoda na badanie może być wycofana w każdej chwili. Proszę przeczytać części

Bardziej szczegółowo

Ryzykowne zachowania seksualne młodzieży

Ryzykowne zachowania seksualne młodzieży TEMAT: Ryzykowne zachowania seksualne młodzieży CELE: Przekazanie wiedzy dotyczącej definicji ryzykownych zachowań seksualnych, ich przyczyn i konsekwencji Omówienie niebezpieczeństw związanych z ryzykownymi

Bardziej szczegółowo

Wiedza jest Twoją jedyną obroną!

Wiedza jest Twoją jedyną obroną! Wiedza jest Twoją jedyną obroną! W dzisiejszych czasach nasz organizm jest narażony na ataki tysiąca różnych wirusów i bakterii dziennie. Dzięki naszemu układowi odpornościowemu w większości przypadków

Bardziej szczegółowo

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca? Co to jest cukrzyca? Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glukoza jest głównym źródłem energii

Bardziej szczegółowo

Iwona Budrewicz Promocja Zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim

Iwona Budrewicz Promocja Zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim Iwona Budrewicz Promocja Zdrowia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim Gruźlica jest przewlekłą chorobą zakaźną. W większości przypadków zakażenie zlokalizowane jest w płucach

Bardziej szczegółowo

Ty i Twoje dziecko Wirusowe zapalenie wątroby typub

Ty i Twoje dziecko Wirusowe zapalenie wątroby typub Ty i Twoje dziecko Wirusowe zapalenie wątroby typub Jeżeli chorujesz na wirusowe zapalenie wątroby typu B i jesteś w ciąży, planujesz ciążę, właśnie urodziłaś, albo masz już dzieci, ta ulotka dostarczy

Bardziej szczegółowo

Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowisk medycznych. 29 listopada 2013 r.

Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowisk medycznych. 29 listopada 2013 r. Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowisk medycznych 29 listopada 2013 r. Logotyp Test na HIV należy rozważyć w przypadku każdej choroby przebiegającej nietypowo, niepoddającej

Bardziej szczegółowo

PATOGENEZA, LECZENIE I PROFILAKTYKA HIV / AIDS

PATOGENEZA, LECZENIE I PROFILAKTYKA HIV / AIDS PATOGENEZA, LECZENIE I PROFILAKTYKA HIV / AIDS Ewa Nowak - Wąsicka Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE w Toruniu listopad, 2015 r. Według UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjedn. ds. HIV/AIDS)

Bardziej szczegółowo

Gorączka krwotoczna Ebola informacja dla podróżnych 21 października 2014 r. Wersja 3

Gorączka krwotoczna Ebola informacja dla podróżnych 21 października 2014 r. Wersja 3 KOMISJA EUROPEJSKA DYREKCJA GENERALNA ds. ZDROWIA IKONSUMENTÓW Dyrekcja ds. zdrowia publicznego Wydział zagrożeń dla zdrowia Sekretariat Komitetu Bezpieczeństwa Zdrowia Gorączka krwotoczna Ebola informacja

Bardziej szczegółowo

Epidemiologia HIV: kto, kiedy i dlaczego zakaża się wirusem HIV w Polsce

Epidemiologia HIV: kto, kiedy i dlaczego zakaża się wirusem HIV w Polsce Epidemiologia HIV: kto, kiedy i dlaczego zakaża się wirusem HIV w Polsce Magdalena Rosińska, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny Jak powstają statystyki dotyczące HIV? Osoby,

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka HIV i AIDS Krajowe Centrum ds. AIDS

Profilaktyka HIV i AIDS Krajowe Centrum ds. AIDS Profilaktyka HIV i AIDS Krajowe Centrum ds. AIDS Środowiska medyczne Narzędzia profilaktyki 2013 Wydawnictwa E-learning Cele I. Ograniczanie nowych zakażeń II. Lepsze zdrowie pacjenta Wcześniejsze rozpoznania

Bardziej szczegółowo

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2012-2016. Realizacja Programu w 2012 r.

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2012-2016. Realizacja Programu w 2012 r. Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2012-2016 Realizacja Programu w 2012 r. Zapobieganie zakażeniom HIV wśród ogółu społeczeństwa Cel ogólny 1: Ograniczenie rozprzestrzeniania

Bardziej szczegółowo

Infekcje przenoszone drogą płciową Co to jest infekcja przenoszona drogą płciową? Skąd mam wiedzieć, czy jestem zarażony/a?

Infekcje przenoszone drogą płciową Co to jest infekcja przenoszona drogą płciową? Skąd mam wiedzieć, czy jestem zarażony/a? Infekcje przenoszone drogą płciową Niniejsza ulotka podaje miejsca, w których możesz szukać porady i pomocy, jeśli myślisz, że zaraziłeś/aś się chorobą przenoszoną drogą płciową, martwisz się o swoje zdrowie

Bardziej szczegółowo

Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Kodeks Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Spis treści Wstęp 3 Cele Kodeksu Profilaktyki RSM 4 Zasady skutecznej komunikacji z kobietami 5 Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy 6 Badanie cytologiczne

Bardziej szczegółowo

Co mogę zrobić, aby ochronić się przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami powodowanymi przez HPV*? Wszystko, co mogę

Co mogę zrobić, aby ochronić się przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami powodowanymi przez HPV*? Wszystko, co mogę Co mogę zrobić, aby ochronić się przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami powodowanymi przez HPV*? Wszystko, co mogę Mam tyle marzeń co zrobić, aby je ochronić? Wszystko, co mogę. Marzenia są po to,

Bardziej szczegółowo

Seks Polaków w Internecie. Raport Polpharmy 2010. Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski

Seks Polaków w Internecie. Raport Polpharmy 2010. Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski Seks Polaków w Internecie Raport Polpharmy 2010 Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski Informacje o badaniu Termin realizacji badania Grudzień 2009 styczeń 2010 Cel badania Metoda badania Diagnoza aktywności

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O AIDS

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O AIDS REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O AIDS Konkurs jest propozycją dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Ponieważ ilość osób zakażonych HIV, a w następstwie tego chorych na AIDS stale rośnie niezwykle

Bardziej szczegółowo

OGRANICZENIA I TRUDNOŚCI W PORADNICTWIE OKOŁOTESTOWYM HIV

OGRANICZENIA I TRUDNOŚCI W PORADNICTWIE OKOŁOTESTOWYM HIV ROCZNIK LUBUSKI Tom 32, cz. 2, 2006 Agnieszka Walendzik-Ostrowska OGRANICZENIA I TRUDNOŚCI W PORADNICTWIE OKOŁOTESTOWYM HIV Odkrycie każdej nowej jednostki chorobowej zmienia społeczności. Jednak żadna

Bardziej szczegółowo

WZW co to jest? Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie.

WZW co to jest? Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. WZW co to jest? Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Ma zasięg globalny. Wywołana jest zakażeniem wirusowym czynnikami sprawczymi zarówno

Bardziej szczegółowo

zarządza się co następuje:

zarządza się co następuje: Zarządzenie nr 44 Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy z dnia 5 lutego 2009 roku w sprawie: wprowadzenia procedury klinicznej zarządza się co następuje: 1 Z dniem 5 lutego 2009

Bardziej szczegółowo

CO TRZEBA WIEDZIEĆ? Przeprowadzanie testów na HIV dla homoseksualistów i biseksualistów. Publikacja Centrum Zdrowia Homoseksualistów Irlandia 2004

CO TRZEBA WIEDZIEĆ? Przeprowadzanie testów na HIV dla homoseksualistów i biseksualistów. Publikacja Centrum Zdrowia Homoseksualistów Irlandia 2004 X8@ www.gay health network.ie Informacje w języku POLSKIM dla mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężcyznami, na temat bezpiecznego seksu, testów na HIV, syfilisu, chorób przenoszonych drogą płciową

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

9 lipca 2015 r. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

9 lipca 2015 r. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. OPINIE I OCZEKIWANIA MŁODYCH DOROSŁYCH (18-LATKÓW) ORAZ RODZICÓW DZIECI W WIEKU 6-17 LAT WOBEC EDUKACJI DOTYCZĄCEJ ROZWOJU PSYCHOSEKSUALNEGO I SEKSUALNOŚCI Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

ZAWSZE RAZEM. KRAJOWE CENTRUM ds. AIDS. Egzemplarz bezpłatny. STREFA DLA RODZICA Telefon Zaufania HIV/AIDS: 801 888 448* (22) 692 82 26

ZAWSZE RAZEM. KRAJOWE CENTRUM ds. AIDS. Egzemplarz bezpłatny. STREFA DLA RODZICA Telefon Zaufania HIV/AIDS: 801 888 448* (22) 692 82 26 STREFA DLA RODZICA Telefon Zaufania HIV/AIDS: 801 888 448* (22) 692 82 26 Egzemplarz bezpłatny KRAJOWE CENTRUM ds. AIDS ISBN 978-83-87068-39-4 POKOLORUJ NAS, *płatne za pierwszą minutę połączenia... www.aids.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Fakty na temat HIV i AIDS. Polski /Pólska

Fakty na temat HIV i AIDS. Polski /Pólska Fakty na temat HIV i AIDS Polski /Pólska AIDS jest poważną chorobą, która począwszy od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozprzestrzeniła się w całym świecie. AIDS wywołuje wirus zwany HIV, który przenosi

Bardziej szczegółowo

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Wieruszowie

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Wieruszowie Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Wieruszowie Hcv HCV to wirus zapalenia wątroby typu C EPIDEMIOLOGIA Wg danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, uznawanych

Bardziej szczegółowo

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ?

GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ? GRYPA CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT? CZY WYKORZYSTAŁŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI BY USTRZEC SIĘ PRZED GRYPĄ? ZDOBĄDŹ INFORMACJE! ZASZCZEP SIĘ! ZDOBĄDŹ OCHRONĘ! SZCZEPIONKA PRZECIW GRYPIE CZYM JEST

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS Dziennik Ustaw Nr 44 2922 Poz. 227 227 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom i Zwalczania Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AFRYKI ZACHODNIEJ. Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AFRYKI ZACHODNIEJ. Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AFRYKI ZACHODNIEJ Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria Od lutego 1014r. wystepują zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola w państawach Afryki Zachodniej.

Bardziej szczegółowo

[logo Rządu Walii] www.cymru.gov.uk. Twój poradnik na temat szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) Pokonać raka szyjki macicy

[logo Rządu Walii] www.cymru.gov.uk. Twój poradnik na temat szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) Pokonać raka szyjki macicy [logo Rządu Walii] www.cymru.gov.uk Twój poradnik na temat szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) Pokonać raka szyjki macicy Co to jest rak szyjki macicy? Ten typ raka rozwija się w

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy prezentacja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Profilaktyka Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy prezentacja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Profilaktyka Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy prezentacja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych 2015-02-03 1 opracowała: Agnieszka Podlaszczak Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Bardziej szczegółowo

DAJ JEJ ORALNĄ ROZKOSZ POZNAJ 69 SEKRETÓW SEKSU ORALNEGO I UZALEŻNIJ JĄ SEKSUALNIE OD SIEBIE

DAJ JEJ ORALNĄ ROZKOSZ POZNAJ 69 SEKRETÓW SEKSU ORALNEGO I UZALEŻNIJ JĄ SEKSUALNIE OD SIEBIE DAJ JEJ ORALNĄ ROZKOSZ POZNAJ 69 SEKRETÓW SEKSU ORALNEGO I UZALEŻNIJ JĄ SEKSUALNIE OD SIEBIE Strona 2 Niniejsza publikacja jest własnością prywatną. Żadna część, jak i całość niniejszej publikacji nie

Bardziej szczegółowo

Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt

Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt Zapewnienie wszystkim w każdym wieku zdrowego życia oraz promowanie dobrostanu stanowi podstawę zrównoważonego rozwoju.

Bardziej szczegółowo

Mariola Winiarczyk Zespół Szkolno-Gimnazjalny Rakoniewice

Mariola Winiarczyk Zespół Szkolno-Gimnazjalny Rakoniewice Mariola Winiarczyk Zespół Szkolno-Gimnazjalny Rakoniewice Szkolny Konkurs Wiedzy o AIDS i HIV obejmuje dwa etapy. Etap pierwszy przeprowadzany jest ok. 25 października. Biorą w nim udział trój osobowe

Bardziej szczegółowo

HIV może dotyczyć także Ciebie. I Twojego dziecka!

HIV może dotyczyć także Ciebie. I Twojego dziecka! HIV może dotyczyć także Ciebie. I Twojego dziecka! Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka to edukacyjna kampania Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do kobiet w wieku prokreacyjnym

Bardziej szczegółowo

HIV?! AIDS?! HIV?! AIDS?!

HIV?! AIDS?! HIV?! AIDS?! HIV?! AIDS?! HIV?! AIDS?! o co kaman? o co kaman? FAQ faq gość ~Anonimowy 8 Listopada, 19:42 Dlaczego warto wiedzieć o HIV i AIDS? Mirek007 8 Listopada, 19:56 Lublin ekspert Nie ma znaczenia ile masz lat,

Bardziej szczegółowo

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca? CEL/75/11/09 Co to jest cukrzyca? Schemat postępowania w cukrzycy Wstęp Cukrzyca to stan, w którym organizm nie może utrzymać na odpowiednim poziomie stężenia glukozy (cukru) we krwi. Glukoza jest głównym

Bardziej szczegółowo

1. Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS w październiku 2009 roku w Polsce jest pacjentów leczonych antyretrowirusowo : a) 7682 b) 3650 c) 4190

1. Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS w październiku 2009 roku w Polsce jest pacjentów leczonych antyretrowirusowo : a) 7682 b) 3650 c) 4190 Zestaw pytań konkursowych POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS DLA UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH- ROK SZKOLNY 2009/2010 Organizator konkursu ZSP w Czerniejewie 1. Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS w

Bardziej szczegółowo

Przygotowała Katarzyna Borowiak Nauczyciel biologii W II LO w Lesznie

Przygotowała Katarzyna Borowiak Nauczyciel biologii W II LO w Lesznie Przygotowała Katarzyna Borowiak Nauczyciel biologii W II LO w Lesznie Ludzki wirus upośledzenia odporności - HIV (ang.: Human Immunodeficiency Virus) jest wirusem, który atakuje, osłabia i niszczy system

Bardziej szczegółowo

w sprawie Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV

w sprawie Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV Szczegółowe sprawozdanie z realizacji w 2008 roku Harmonogramu Realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2007-2011 Streszczenie Warszawa, 2009 STRESZCZENIE 1.

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA. Procedura 21. Postępowanie w przypadku ekspozycji na materiał zakaźny

WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA. Procedura 21. Postępowanie w przypadku ekspozycji na materiał zakaźny Procedura 21 Postępowa w przypadku ekspozycji na materiał zakaźny 1 1. ZAKRES PROCEDURY Procedura dotyczy wszystkich studentów w trakcie praktycznej nauki zawodu. 2. TERMINOLOGIA Ekspozycja - naraże na

Bardziej szczegółowo

Dzięki mojemu poradnikowi poznasz elitarne strategie i techniki, metody znane bardzo nielicznej grupie mężczyzn specjalizujących się w randkowaniu.

Dzięki mojemu poradnikowi poznasz elitarne strategie i techniki, metody znane bardzo nielicznej grupie mężczyzn specjalizujących się w randkowaniu. Zawsze w życiu lubiłem podejmować wyzwania i właśnie tak podchodzę do pracy z Tobą. Być może nie masz jeszcze takich sukcesów z kobietami jakich byś pragnął więc musimy bezwzględnie poprawić ten wynik.

Bardziej szczegółowo

Epidemiologia zakażenia HIV. Specyfika pacjenta zakażonego.

Epidemiologia zakażenia HIV. Specyfika pacjenta zakażonego. Epidemiologia zakażenia HIV. Specyfika pacjenta zakażonego. dr med. Monika Bociąga-Jasik 1981 stwierdza się liczne przypadki pneumocystozowego zapalenia płuc i mięska Kaposiego u młodych, dotychczas zdrowych

Bardziej szczegółowo

(Nie)przychodzi Polka do lekarza

(Nie)przychodzi Polka do lekarza ()przychodzi Polka do lekarza Wyniki badania Kontakt: Aneta Jaworska Tel. +48 +48 (22) 592 63 00 e-mail: aneta.jaworska@grupaiqs.pl Z badania omnibusowego IQS96, przeprowadzonego przez instytut badawczy

Bardziej szczegółowo

NOWOTWORY SKÓRY. W USA około 20% populacji zachoruje nowotwory skóry.

NOWOTWORY SKÓRY. W USA około 20% populacji zachoruje nowotwory skóry. NOWOTWORY SKÓRY Nowotwory skóry są zmianami zlokalizowanymi na całej powierzchni ciała najczęściej w miejscach, w których nastąpiło uszkodzenie skóry. Najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest promieniowanie

Bardziej szczegółowo