Mężczyźni lubią fakty

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Mężczyźni lubią fakty"

Transkrypt

1

2

3 Mężczyźni lubią fakty A fakty mówią, że o ryzyku zakażenia HIV wiemy nadal niewiele. Liczba zakażeń z roku na rok rośnie, a najwięcej ich odnotowuje się w województwie mazowieckim, dolnośląskim i lubuskim. Warto poznać garść faktów o HIV w Polsce. TROCHĘ LICZB - 3 każdego dnia tyle osób w Polsce dowiaduje się, że jest zakażona HIV. - 9% tylko tyle Polek i Polaków zdecydowało się na test w kierunku HIV tyle zakażeń jak dotąd wykryto w naszym kraju.* to liczba osób, które zakaziły się w związku z używaniem narkotyków. * tylu pacjentów w Polsce objęto leczeniem ARV.* - prawie 3000 tyle osób zachorowało w Polsce na AIDS.* tysięcy to szacunkowa liczba osób zakażonych HIV żyjących w kraju % najprawdopodobniej aż tylu zakażonych nie ma świadomości swojego stanu zdrowia, przez co może zakażać innych. - niemal 100% taką szansę na urodzenie zdrowego dziecka ma kobieta zakażona HIV, o ile będzie świadoma zakażenia i zostanie objęta odpowiednią opieką lekarską. PRÓBKA ANATOMII I SZTUKI KOCHANIA - Jako mężczyźni jesteśmy kilkakrotnie mniej narażeni na ryzyko zakażenia HIV powierzchnia śluzówki narządów płciowych u kobiet jest dużo większa, a to właśnie przez nią przenika wirus. - To my, mężczyźni, częściej niż kobiety jesteśmy źródłem zakażenia zawartość wirusa w spermie jest dużo większa niż w wydzielinie z pochwy. - Twoja partnerka jest bardziej podatna na zakażenie podczas menstruacji i stanów zapalnych błony śluzowej narządów płciowych przez uszkodzenia powstałe w błonie wirus łatwiej przenika. - Seks analny, waginalny, oralny wszystkie te rodzaje kontaktów seksualnych powinniśmy zabezpieczać prezerwatywą. - Najbardziej ryzykowny jest seks analny zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. - Seks oralny jest ryzykowny dla osoby pieszczącej narządy płciowe partnera. SZCZYPTA WIEDZY OGÓLNEJ - Najwięcej zakażeń w Polsce notuje się w województwie mazowieckim, dolnośląskim i lubuskim, najmniej w świętokrzyskim i podkarpackim. - Jeśli Twoja partnerka jest w ciąży, lekarz prowadzący ciążę ma obowiązek zlecić jej wykonanie testu w kierunku HIV.

4 - Mężczyzna zakażony HIV może mieć zdrowe dziecko matką może być zarówno zdrowa, jak i zakażona kobieta. - Zapadalność na AIDS się zmniejsza, co dowodzi, że stosowane leczenie jest skuteczne. - Koszt rocznej kuracji osoby zakażonej HIV to wartość dobrego samochodu. W naszym kraju leczenie jest bezpłatne. - Jeśli osoba zakażona podejmuje kontakty seksualne i nie uprzedzi partnera lub partnerki o tym, że jest zakażona, podlega karze. I NIECO ZDROWEGO ROZSĄDKU - Test w kierunku HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całym kraju. Nie trzeba być na czczo i niepotrzebne jest skierowanie. - Jeśli test pokazał, że nie masz wirusa, to wcale nie oznacza, że nie ma go Twoja partnerka. Mogłeś mieć po prostu szczęście. - Najłatwiej dostępną, najskuteczniejszą i najtańszą poznaną dotąd metodą zapobiegania zakażeniom HIV jest prezerwatywa. * Dane NIZ-PZH od początku epidemii (1985 r.), październik 2013 r.

5

6 Mitologia seksu dla mężczyzn czyli 5 numerków z mitem Lubimy seks i potrafimy z niego czerpać radość. Zgłębiamy wiedzę o technikach seksualnych, uczymy się strategii uwodzenia, chwalimy się podbojami miłosnymi. A czy potrafimy wypowiedzieć wojnę mitom o bezpiecznym seksie? Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, w którym liczba zakażeń HIV stale rośnie. Powód? Wierzymy w mity, kultywujemy niebezpieczne stereotypy, a swoją wiarę przekazujemy innym. Pora z tym skończyć, panowie. Stawką jest zdrowie, a może nawet życie, nasze i naszych partnerek. MIT NUMER 1: HIV WYSTĘPUJE TYLKO W PEWNYCH KRĘGACH Nie biorę narkotyków, jestem hetero, nie uprawiam seksu z byle kim myślimy i czujemy się bezpieczni. Nic bardziej mylnego! oponuje Katarzyna Sikorska ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Dzisiaj zakażenie HIV dotyczy każdej osoby aktywnej seksualnie. Nie ma grup większego ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania seksualne ostrzega. Osoby używające narkotyków to niewiele ponad jedna trzecia zakażonych. Liczby pokazują również, że coraz więcej zakażeń odnotowuje się w związkach heteroseksualnych oraz u osób po 50. roku życia. Wiek, płeć, status społeczny, rasa, orientacja seksualna obecnie żaden z tych czynników nie ma znaczenia dla wirusa.

7 MIT NUMER 2: MNIE TO NIE SPOTKA! Ten sam mechanizm działa, gdy wciskamy pedał gazu w samochodzie i przekraczamy bezpieczną prędkość. Adrenalina i emocje blokują racjonalne myślenie. Im dłużej rozkoszujesz się prędkością, tym większe prawdopodobieństwo, że ta przyjemność źle się skończy. Równie niebezpieczne jest przekonanie, że los oszczędzi nam zakażenia HIV. Dzielą je zarówno młodzi, jak i dojrzali mężczyźni. Ci młodsi wierzą, że będzie sprzyjać im szczęście, ci starsi że w pewnym wieku HIV już ich nie dotyczy, bo już dawno zrezygnowali z bogatego życia erotycznego. Tymczasem przed przykrymi konsekwencjami miłosnych uniesień może uchronić jedynie odpowiednia profilaktyka. MIT NUMER 3: HIV ZAGRAŻA TYM, KTÓRZY LUBIĄ PRZYGODY Prawdą jest, że przelotne romanse, wakacyjne przygody, wieczory kawalerskie, podboje w klubie itd. zwiększają ryzyko zakażenia. Jednak bycie w stałym związku z jedną partnerką nie jest gwarancją zdrowia nawet jeśli wierzymy w jej wierność i oddanie. Nie zakładajmy, że nasza partnerka nie miała wcześniej kontaktu z wirusem. Ona może być najzwyczajniej w świecie tego nieświadoma. Ani nasza ukochana kobieta, ani my nie możemy być pewni, że jej poprzedni partner lub partnerzy byli zdrowi. Fakty mówią same za siebie. W Polsce około 70% zakażonych nie ma pojęcia, że w ich organizmie obecny jest HIV wyjaśnia Alina Dubik ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Ta nieświadomość sprawia, że wchodząc w nowy związek, zakażają kolejnego partnera alarmuje ekspertka. Mit nr 4: ATRAKCYJNE, ZADBANE KOBIETY TO OKAZ ZDROWIA Figura modelki, lśniące włosy, idealny, zniewalający uśmiech jesteśmy wzrokowcami, taka kobieta będzie dla nas ideałem. Jednak nawet najbardziej atrakcyjny wygląd nie jest dowodem zdrowia. HIV to podstępny wirus, który niszczy system immunologiczny bardzo powoli, ale konsekwentnie. Pierwsze objawy mogą pojawić się po dniach, ale równie dobrze dopiero po kilku latach. Brak jakichkolwiek objawów nie świadczy o braku zakażenia HIV. Czy warto czekać aż tak długo, by przekonać się, czy nasza partnerka jest zdrowa? Dużo prościej i szybciej będzie namówić ją na test w kierunku HIV, a najlepiej zrobić go wspólnie. MIT NUMER 5: PREZERWATYWA NIE ZAPOBIEGA HIV Przekonanie, że prezerwatywa ma pory, które przepuszczają wirusa, żywi wielu wykształconych, młodych i dojrzałych mężczyzn. Ten szkodliwy mit bywa często wytłumaczeniem dla tych z nas, którzy nie lubią tego rodzaju zabezpieczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że cząsteczki wirusa są mniejsze niż cząsteczki wody, a przecież prezerwatywa nie przepuści nawet kropli wody! Prezerwatywa nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo, jeśli chodzi o zakażenie HIV, ale chroni również przez wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, m.in. kiłą i rzeżączką. Trzeba jej jednak prawidłowo używać podkreślają eksperci.

8

9

10

11 Jak się kochać i nie żałować? Seks daje nam wiele przyjemności, ale każdy mężczyzna aktywny seksualnie powinien wiedzieć jedno ta przyjemność może sporo kosztować. Przede wszystkim nasze zdrowie. Choroby przenoszone drogą płciową bo o nich mowa to nie anachronizm, a realne zagrożenie. Dawniej tego rodzaju choroby nazywano chorobami wenerycznymi. Zaczęto je postrzegać jako coś złego, brudnego, zastrzeżonego tylko dla pewnych grup społecznych. Dzisiaj z ryzykiem zakażenia powinien liczyć się każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne. Wokół chorób przenoszonych drogą płciową narosło wiele stereotypów, które sprzyjają rosnącej liczbie zachorowań mówi Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Społeczna. Lekarze skarżą się, że nawet jeśli choroba zostaje zdiagnozowana, pacjenci często nie stosują się do zaleceń. W efekcie choroba pozostaje niedoleczona, a zakażony przekazuje ją partnerkom lub partnerom seksualnym. UWAGA NA RYZYKO! Od czterech lat obserwujemy w Polsce wzrost zachorować na kiłę, rzeżączkę i kłykciny kończyste (ich przyczyną jest zakażenie HPV wirusem brodawczaka ludzkiego). Notuje się też coraz więcej przypadków opryszczki narządów płciowych, chlamydii, zakażeń wirusem żółtaczki typu C oraz zakażeń HIV.

12 Kto ryzykuje najbardziej? Kluczowym czynnikiem ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową są nasze zachowania i zwyczaje seksualne. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z liczbą partnerów płciowych, preferencją seksualną oraz rodzajem stosunków płciowych. Niebezpieczne są zarówno stosunki oralne, jak waginalne. Kontakty analne wiążą się z największym ryzykiem wyjaśnia pani Katarzyna Sikorska. JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ? Jeśli objawy pojawiają się po przygodnych kontaktach seksualnych, jak również po kontaktach ze stałymi partnerami (szczególnie tych bez zabezpieczenia), należy zgłosić się do dermatologa, wenerologa lub ginekologa. Czego nie można lekceważyć? owrzodzeń, nadżerek, guzków na narządach płciowych wycieku ropnego z cewki moczowej wydzieliny ropnej i upławów z pochwy (w przypadku kobiet) bólu, przeczulicy, pieczenia podczas oddawania moczu częstego parcia na mocz wysypek plamistych plamisto-grudkowych na skórze gładkiej tułowia, kończynach oraz wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp owrzodzeń na śluzówkach jamy ustnej (kontakty oralne), owrzodzeń na narządach płciowych po kontaktach dopochwowych i analnych Zakażenie HIV jest tu wyjątkiem. Przez pierwsze 8-10 lat może nie dawać żadnych objawów, ale u 50-90% zakażonych osób po upływie 2 do 8 tygodni od zakażenia pojawia się tzw. ostra infekcja: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła, plamistogrudkowa wysypka, bóle mięśni i stawów, zmiany wrzodziejące w jamie ustnej, przełyku. Jednak tylko prawidłowo wykonany test może stwierdzić obecność lub brak HIV we krwi. HIV A INNE CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ Zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową zwiększa ryzyko zakażenia HIV. Choroby przenoszone drogą kontaktów seksualnych są przyczyną uszkodzeń, przez które z łatwością przenika wirus. Niechciane konsekwencje ponosimy w wyniku własnej lekkomyślności. Wielu mężczyzn unika stosowania prezerwatywy, która jest najtańszym, najłatwiej dostępnym i najskuteczniejszym środkiem chroniącym przed chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych. Czy to się opłaca? PAMIĘTAJ: Najlepsza ochrona przed HIV i większością inny chorób przenoszonych drogą płciową to prawidłowo użyta prezerwatywa.

13 Nie ryzykujesz, nie masz! Czy jedna namiętna noc, spędzona z piękną nieznajomą, wiąże się z ryzykiem zakażenia HIV? Czy seks ze stałą partnerką bez prezerwatywy rzeczywiście jest bezpieczny? A seks oralny można go uprawiać bez obaw? Gdyby polscy mężczyźni znali prawidłowe odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie nie byłoby tylu zakażeń HIV w naszym kraju Ręka w górę ten, kto je zna! Wygrałeś zdrowie, a kto wie może nawet życie! Nie tylko swoje, ale także swoich bliskich. HIV pozostaje w naszej świadomości jako coś egzotycznego zagrożenie, które istnieje gdzieś daleko i nas zupełnie nie dotyczy uważa Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Co gorsza, przypuszczamy, że nawet 70% zakażonych nie wie, że żyje z wirusem. Te osoby mogą być wśród nas i podejmować kontakty seksualne, zakażając nieświadomie innych. A zakażonych w Polsce może być nawet tysięcy osób dodaje ekspertka. JAK UNIKNĄĆ HIV? Wystarczy nie podejmować ryzykownych zachowań seksualnych radzi pani Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna. A za takie uważa się każdy kontakt seksualny bez zabezpieczenia w postaci właściwie użytej prezerwatywy, w którym doszło do kontaktu z materiałem zakaźnym (spermą, krwią, wydzielinami z pochwy).

14 Ryzykownym zachowaniem jest zatem nie tylko jednorazowy, przygodny kontakt seksualny. Nocne życie w miastach, przypadkowe znajomości nawiązane w Internecie to sprzyja różnym przygodom. Słowem, im więcej partnerów, tym większe ryzyko zakażenia. Jednak ryzykowny może być nawet seks w stałym związku. Jest tak w przypadku, gdy nie mamy pewności, że nasza partnerka jest zdrowa, a stosunków nie zabezpieczamy prezerwatywą. Dopóki nie zrobi testu w kierunku HIV, nawet najbardziej szczera i obrazowa spowiedź z dotychczasowych doświadczeń nic tu nie zmieni wyjaśnia Katarzyna Sikorska. PO CZYM POZNAĆ ZAKAŻONĄ OSOBĘ? Na pewno nie po wyglądzie! Jedynym sposobem jest wynik prawidłowo wykonanego testu w kierunku HIV. Zazwyczaj nie znamy statusu serologicznego swojej partnerki. Ona najprawdopodobniej także nie znała statusu serologicznego swoich poprzednich partnerów. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy druga osoba jest zdrowa (bo np. mamy obiekcje przed szczerą rozmową), to dla naszego dobra powinniśmy sięgnąć po prezerwatywę. Nawet jeśli uważamy, że przyjemność będzie nieco mniejsza. Mając na uwadze dobro nasze i naszej partnerki, każdy z nas powinien sprawdzić się, wykonując test, a najlepiej szczerze porozmawiać o potrzebie wykonania testu razem z partnerką.

15 JAKI SEKS JEST NAJBARDZIEJ RYZYKOWNY? Bez wątpienia analny, ponieważ podczas tego rodzaju stosunku dochodzi często do uszkodzeń i podrażnień, przez które wirus łatwiej przenika. Niebezpieczny jest również seks waginalny. Wbrew popularnym przekonaniom, również seks oralny nie jest bezpieczny ten rodzaj kontaktu także trzeba zabezpieczać prezerwatywą. Jest on ryzykowny dla osoby aktywnej, czyli tej, która pieści narządy płciowe partnera. KTO MOŻE NIE OBAWIAĆ SIĘ HIV? Osoby wstrzemięźliwe seksualnie, które nie podjęły jeszcze współżycia. Partnerzy niepodejmujący ryzykownych zachowań seksualnych. Wzajemny dotyk, pocałunki, przytulanie oraz dotykanie miejsc intymnych partnera są bezpieczne. Partnerzy, którzy weszli w stały związek jako zdrowe osoby i pozostają wzajemnie sobie wierni. Partnerzy uprawiający seks zawsze z właściwym zabezpieczeniem w postaci prawidłowo użytej prezerwatywy.

16 Zrób to raz, a dobrze! Od niej zależy, czy po seksie będziesz miał tylko jedno wspomnienie czystą przyjemność! Nie chodzi tu o Twoją partnerkę, a o prezerwatywę. Prezerwatywa nie ma sobie równych, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest tylko jeden warunek trzeba używać jej prawidłowo. Wielu mężczyzn nie używa prezerwatywy, nawet w przygodnych kontaktach seksualnych. To gorzej niż jazda samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. To raczej jak bieganie po śniegu, w mrozie, bez butów i ciepłych ubrań. Narażamy nasze zdrowie na poważne niebezpieczeństwo. Z prezerwatywy możesz zrezygnować wyłącznie w stałym związku, o ile Ty i Twoja partnerka macie potwierdzony testem negatywny status serologiczny i jesteście bezwzględnie sobie wierni radzi mężczyznom Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PREZERWATYWIE? Zwróć uwagę na to, jak prezerwatywy są przechowywane w sklepie. Nie powinny być narażone na wysoką temperaturę (słońce, światło lamp) czy jej duże wahania. Ciepło i zgniatanie szkodzi prezerwatywie. Nie służy jej zatem trzymanie w kieszeni czy portfelu noszonym przy ciele.

17 Sprawdź, czy opakowanie nie jest uszkodzone delikatnie naciśnij opakowanie nie powinno z niego uchodzić powietrze. Sprawdź datę ważności. Stosuj wyłącznie lubrykanty na bazie wody. Preparaty na bazie tłuszczu (olejki, kremy, wazelina, oliwka) niszczą lateks. Nie zakładaj dwóch prezerwatyw naraz. Tej samej prezerwatywy użyj tylko raz. Nawet jeśli stosunki będą następować jeden po drugim, za każdym razem używaj nowej prezerwatywy. PAMIĘTAJ: PRZETERMINOWANĄ, USZKODZONĄ LUB ROZPAKOWANĄ PREZERWATYWĘ NALEŻY WYRZUCIĆ. JAK ZAKŁADAĆ PREZERWATYWĘ? Zakładanie prezerwatywy jest proste, a moment jej nałożenia może być atrakcyjnym elementem gry wstępnej! Możesz zachęcić swoją partnerkę, by pomogła Ci ją nałożyć. Pozwól jej improwizować albo zasugeruj, jak mogłaby to zrobić, by dla Was obojga była to inspirująca zabawa. Ważne, byście zrobili to prawidłowo: Ostrożnie otwórz opakowanie, uważając, by nie uszkodzić prezerwatywy. Upewnij się, że prezerwatywa jest na właściwej stronie, rozwijając jej mały kawałek. Chwyć zbiorniczek na spermę palcem wskazującym i kciukiem, nie pozwalając, by dostało się do niego powietrze. Nałóż prezerwatywę na członek w stanie wzwodu z odsuniętym napletkiem. Przytrzymując jedną ręką zbiorniczek, drugą rozwiń prezerwatywę aż do nasady członka. Po wytrysku, przed wyjęciem członka, partner powinien przytrzymać prezerwatywę tak, by nie zsunęła się z członka. Po stosunku zdejmij prezerwatywę, zawiąż ją, zawiń w chusteczkę i wyrzuć do kosza. UWAGA: PREZERWATYWA JEST BARIERĄ DLA HIV I INNYCH CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ, O ILE ZOSTANIE NAŁOŻONA PRZED STOSUNKIEM (NIE W JEGO TRAKCIE) ORAZ WTEDY, GDY PODCZAS STOSUNKU NIE PĘKNIE I NIE ZSUNIE SIĘ Z PENISA.

18

19

20 W seksie liczy się Twój status! Nie chodzi tu o status materialny, choć mężczyźni uważają, że nie jest on bez znaczenia. Mowa o statusie serologicznym. Poznasz go, wykonując test w kierunku HIV. Dzięki niemu sprawdzisz swoje zdrowie i zadbasz o partnerki seksualne. KTO POWINIEN SIĘ PRZETESTOWAĆ? Każda osoba aktywna seksualnie. W dobie HIV nie ma czegoś takiego jak bezpieczny seks. Poza sytuacją, kiedy to oboje partnerzy są dla siebie pierwszymi w życiu, a potem pozostają bezwzględnie sobie wierni wyjaśnia Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Inaczej rzecz ujmując, test w kierunku HIV powinien zrobić każdy, kto ma na koncie ryzykowne zachowanie seksualne. Ryzykowne zachowanie to każdy stosunek płciowy bez zabezpieczenia w postaci właściwie użytej prezerwatywy tłumaczy Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Może nim być wypad z kolegami do agencji towarzyskiej, ale może być nim też seks w stałym związku jeśli nie mamy pewności, że nasza partnerka jest zdrowa.

21 KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ NA TEST? Test nie identyfikuje samego wirusa, pokaże natomiast, czy w Twojej krwi są obecne przeciwciała anty-hiv. Najczęściej wykonywanym testem jest test czwartej generacji HIV DUO. Warto wiedzieć, że: Pierwsze badanie można wykonać już pomiędzy 14. a 30. dniem od ostatniego ryzykownego zachowania. Jeżeli wynik pierwszego testu nie wskaże obecności wirusa i będzie ujemny, należy go zweryfikować kolejnym testem po upływie tzw. okienka serologicznego, a więc po 12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Wynik ujemny drugiego testu uznaje się za ostateczny, dodatni natomiast wymaga jeszcze testu potwierdzenia Western Blot. Dopóki nie poznamy swojego statusu serologicznego, powinniśmy zabezpieczać stosunki seksualne prezerwatywą, by nie narażać partnerki na ryzyko zakażenia dodaje pani Alina. A CO, JEŚLI? Wynik testu Western Blot możemy traktować jako wiarygodny w 100%. Jeśli test Western Blot jest dodatni, oznacza to zakażenie HIV i jak najszybciej należy zgłosić się do specjalistycznej poradni. Im wcześniej dowiemy się, że doszło do zakażenia, tym lepiej dla nas. Przy dzisiejszym stanie medycyny odpowiednio dobrane lekarstwa i profesjonalna opieka lekarza pozwala zakażonym cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. DOKĄD UDAĆ SIĘ NA TEST? Najlepiej wybrać placówkę, w której standardowo wykonuje się testy potwierdzające Western Blot. Warto udać się do jednego z punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których badanie może zrobić każdy bezpłatnie, bez skierowania, bez potrzeby rezerwacji wizyty i zupełnie anonimowo. Wyniki można odebrać już następnego dnia. Lista Punktów jest dostępna na W każdym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych można liczyć na wsparcie doradcy przed i po teście. Pomoże on oszacować ryzyko zakażenia i odpowie na nurtujące pytania, a w razie konieczności udzieli informacji co do podjęcia leczenia. ZAPROŚ PARTNERKĘ Wspólny test jest koniecznością, jeśli razem z partnerką planujesz powiększenie rodziny. Jeśli upewnicie się, że oboje nie jesteście zakażeni HIV i będziecie sobie wierni, możecie cieszyć się seksem bez prezerwatywy. Jednak nawet w przypadku zakażenia można mieć zupełnie zdrowe potomstwo i zakażony mężczyzna, i zakażona kobieta, może wychować zdrowe dzieci. UWAGA! - Twój wynik testu odnosi się wyłącznie do Ciebie. Aby Twoja partnerka mogła poznać swój status serologiczny, sama musi wykonać test w kierunku HIV. - Test to nie profilaktyka. Negatywny wynik testu nie zwalnia Cię od stosowania zasad bezpieczniejszego seksu.

22

23

24 A może jednak bez prezerwatywy? Nie ma co ukrywać, nie lubimy prezerwatyw. Silną motywacją do tego, by ich używać, jest dla nas perspektywa niechcianej ciąży. A czy równie mocno przemawia do nas ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową? Niestety, rosnąca liczba zakażeń w Polsce wskazuje na to, że nie... Wiktorię poznałem w klubie. Młoda, błyskotliwa, zadbana, markowe ciuchy. Zapewniała, że bierze pigułki, więc z ochotą zrezygnowałem z prezerwatywy opowiada 28-letni Kuba. Kiedy rok temu żona namówiła go na test, bo zaszła w ciążę, wykryto u niego HIV. To była przygoda na kilka nocy, ale ja i moja rodzina będziemy ponosić jej konsekwencje do końca życia. NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI Każdego dnia w Polsce zakażenie HIV diagnozuje się średnio u trzech osób. Do tej pory zaledwie 9% Polaków i Polek wykonało test w kierunku HIV. Krajowe Centrum ds. AIDS podaje, że dotąd wykryto zakażeń. Szacuje się, że w naszym kraju z wirusem żyje ok tys. osób, a więc większość z nich nie ma pojęcia, że jest zakażona. Spójrzmy na te cyfry alarmują eksperci one mówią nam, jak wiele osób w naszym kraju żyje z wirusem, nieświadomie zakażając innych. JAK ROZPOZNAĆ HIV? Nie warto zakładać, że jesteśmy zdrowi, lepiej to sprawdzić. HIV nie widać. Zakażenie wirusem może nie dawać objawów przez wiele lat mówi Alina Dubik, doradca HIV/ AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna. Jedynym sposobem, aby zyskać pewność co do zdrowia swojego i partnerki, jest wspólny test w kierunku HIV uczula ekspertka. Jak namówić partnerkę na test tak, by nie poczuła się urażona lub podejrzana o niewierność? Nie trzeba zdradzić, żeby zakazić się HIV. Liczą się także doświadczenia poprzednich partnerów seksualnych partnerki tłumaczy pani Alina Dubik. Nigdy nie możemy mieć pewności, że poprzedni związek nie pozostawił jej przykrej pamiątki w postaci HIV. W dobrym związku nie trzeba bać się rozmów, które dotyczą zdrowia i życia. Dopóki nie poznamy swojego statusu serologicznego, powinniśmy zabezpieczać stosunki seksualne prezerwatywą, by nie narażać partnerki na ryzyko zakażenia dodaje pani Alina. A MOŻE JEDNAK BEZ? Wielu mężczyzn skarży się na uboższe doznania seksualne podczas stosunku z użyciem prezerwatywy i przy zachowaniu pewnych reguł rzeczywiście można z niej zrezygnować. Jeśli oboje partnerzy nie są zakażeni i pozostają sobie bezwzględnie wierni, możemy pozwolić sobie na seks bez tego zabezpieczenia. W każdym innym przypadku ryzykujemy życie, a nawet zdrowie, nasze i naszych partnerek mówi Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

25 DOKĄD UDAĆ SIĘ NA TEST? Najlepiej wybrać placówkę, w której standardowo wykonuje się testy potwierdzające Western Blot. Warto udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których badanie może zrobić każdy bezpłatnie, bez skierowania, bez potrzeby rezerwacji wizyty i zupełnie anonimowo. Test to szybkie pobranie krwi, nie ma potrzeby być na czczo, nie potrzebne jest też żadne skierowanie. Wyniki można odebrać już następnego dnia. Lista Punktów jest dostępna na W każdym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych można liczyć na wsparcie doradcy przed i po teście. Pomoże on oszacować ryzyko zakażenia i odpowie na nurtujące pytania, a w razie konieczności udzieli informacji co do podjęcia leczenia. GOTOWY NA SEKS? Nadchodzi zima, zmieniamy opony w aucie na zimowe. Kończy się data ważności przeglądu technicznego auta, jedziemy na stację diagnostyczną. Warto przekonać się do jeszcze jednej logicznej zależności chcemy być zdrowi i zapewnić zdrowie partnerce, idziemy na test w kierunku HIV.

26

27

28 Pozytywne życie Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny zakażenie HIV przestało być wyrokiem można z nim żyć w dobrym zdrowiu przez długie lata. Jest tylko jeden warunek wirus musi zostać odpowiednio wcześnie wykryty. Wczesna diagnoza pozwoli też zadbać o bezpieczeństwo bliskich i partnerów seksualnych. TYLKO 9% POLAKÓW MOŻE MIEĆ 100% PEWNOŚCI, ŻE NIE MA HIV Bo tylko tylu zdecydowało się jak dotąd sprawdzić swój statusu serologiczny i wykonać test w kierunku HIV. Dlaczego się nie testujemy? Mamy znikomą świadomość zagrożenia, a wielu z nas nie chce wiedzieć, czy nosi w sobie groźnego wirusa przypuszcza Katarzyna Sikorska, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna. NIEWIEDZA DALEKIEGO ZASIĘGU Niewiedza jest groźna nie tylko dla partnerów seksualnych zakażonych osób, ale też dla samego zakażonego, który jak najszybciej powinien znaleźć się pod specjalistyczną opieką lekarza chorób zakaźnych. Lekarz będzie monitorował stan zdrowia zakażonego i w odpowiednim momencie włączy leczenie lekami anyretrowirusowymi (tzw. terapia ARV) wyjaśnia pani Alina Dubik, doradca HIV/AIDS ze Stowarzyszenia Pomoc Socjalna.

29 CZY HIV RÓWNA SIĘ AIDS? Absolutnie nie. Właściwie prowadzone leczenie zakażenia zapewni pacjentowi życie w dobrej formie przez wiele lat i może nie dopuścić do rozwoju AIDS. Zapadalność na AIDS maleje, leki antyretrowirusowe są coraz skuteczniejsze, pojawiają się też doniesienia o całkowitym lub niemal całkowitym wyleczeniu z zakażenia mówią ekspertki. W Polsce terapia ARV jest w 100% refundowana z budżetu państwa, nawet w przypadku osób, które nie są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na czym polega? Lekarz dopasowuje rodzaj i dawkę leku, co pozwala obniżyć poziom wiremii (stężenia wirusa we krwi) i wzmocnić osłabiony układ immunologiczny. POD JEDNYM DACHEM Z HIV Osoba zakażona HIV może cieszyć się niemal zupełnie normalnym życiem. Może nadal pracować, zajmować się swoją pasją, spotykać ze znajomymi, podróżować, a nawet uprawiać bezpieczny seks (również ze zdrowymi partnerami). Materiałem zakaźnym jest przede wszystkim krew, wydzieliny płciowe (sperma, ejakulat, wydzielina z pochwy ), nasienie oraz płyny ustrojowe chorego, a także pokarm kobiecy. Dlatego w trosce o zdrowie partnera lub partnerki seksualnej każdy stosunek płciowy z zakażoną osobą powinien być zabezpieczony za pomocą prawidłowo użytej

30 prezerwatywy. Mężczyzna zakażony wirusem może mieć zdrowe potomstwo. Zapłodnienia dokonuje się po oczyszczeniu nasienia z wirusa (tzw. odwirowaniu) drogą inseminacji. W przypadku zakażonych kobiet szansa na urodzenie zdrowego dziecka wynosi niemal 100% o ile zakażenie zostanie zdiagnozowanie odpowiednio wcześnie, a przyszła mama zostanie objęta opieką lekarską. PAMIĘTAJ! HIV NIE PRZENOSI SIĘ: przez kichanie, kaszel, przebywanie z osoba zakażoną w tym samym miejscu lub komunikacji miejskiej ugryzienia owadów lub zwierząt wspólne używanie sztućców, ręczników, toalety, wanny, basenu dotyk PORA NA TEST! Bądź pewny, że jesteś zdrowy. Wystarczy udać się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (adresy na gdzie można także skorzystać z poradnictwa okołotestowego.

31

32 NASI EKSPERCI TO OSOBY, KTÓRE OD WIELU LAT ZAJMUJĄ SIĘ TEMATYKĄ HIV/AIDS I INNYCH CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ. ALINA DUBIK Psycholog z niemal 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Od ponad 15 lat pracuje z osobami żyjącymi z HIV/AIDS w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Prowadzi tzw. poradnictwo przed i po teście. Współtworzy Stowarzyszenie Pomoc Socjalna. KATARZYNA SIKORSKA Edukator z zakresu psychospołecznych aspektów HIV/AIDS. Od 20 lat prowadzi tzw. poradnictwo przed i po teście. Pracuje w poradni dla osób żyjących z HIV/AIDS, prowadzi Stowarzyszenie Pomoc Socjalna. ORGANIZATOR KAMPANII Stowarzyszenie Pomoc Socjalna Warszawa, ul. Wolska 37 Wszystkie materiały udostępniamy nieodpłatnie na podstawie licencji Creative Commons Polska Uznanie autorstwa 3.0. Można je kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać pod warunkiem umieszczenia informacji, że pochodzą one z kampanii Męska rzecz.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Spis treści Wprowadzenie... 3 Najważniejsze informacje o HIV i AIDS... 4 Fakty i mity... 6 HIV i AIDS w miejscu pracy...

Bardziej szczegółowo

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS CO MUSISZ WIEDZIEĆ O HIV I AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz 1 Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Egzemplarz bezpłatny wersja polska została

Bardziej szczegółowo

Co musisz wiedzieć. o hiv i aids. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz

Co musisz wiedzieć. o hiv i aids. bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz 1 Co musisz wiedzieć o hiv i aids bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz Egzemplarz bezpłatny wersja polska została

Bardziej szczegółowo

Dorota Rogowska-Szadkowska

Dorota Rogowska-Szadkowska Dorota Rogowska-Szadkowska Książkę opracowano na zlecenie Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej Na okładce: 1 grudnia 2009 r., w Światowy Dzień AIDS, na Pałacu Kultury

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Warszawski Instytut Stosowanych Nauk Społecznych

Uniwersytet Warszawski Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytet Warszawski Instytut Stosowanych Nauk Społecznych mgr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak PSYCHOSPOŁECZNA SYTUACJA OSÓB ŻYJĄCYCH Z HIV I CHORYCH NA AIDS W POLSCE Praca doktorska Praca wykonana pod

Bardziej szczegółowo

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego

I. Wprowadzenie. Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Choroby zakaźne Wprowadzenie Wybrane choroby zakaźne wieku dziecięcego Zapalenie wątroby (Hepatitis) Choroby przenoszone drogą płciową HIV/AIDS Gruźlica Zakażenia i zatrucia pokarmowe 1 2 I. Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV

Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Żyć z wirusem Poradnik dla osób żyjących z HIV Pamięci dr Ireny Głowaczewskiej Wiedza dotycząca HIV/AIDS zmienia się i powiększa bardzo szybko. Dlatego zawsze sprawdzaj datę powstania informacji, które

Bardziej szczegółowo

PLAN - KONSPEKT do przeprowadzenia zaj z o nierzami z zakresu profilaktyki HIV/AIDS

PLAN - KONSPEKT do przeprowadzenia zaj z o nierzami z zakresu profilaktyki HIV/AIDS 1 2 PLAN - KONSPEKT do przeprowadzenia zaj z o nierzami z zakresu profilaktyki HIV/AIDS TEMAT: HIV/AIDS im wi cej wiesz, tym mniej ryzykujesz CZAS: 2 x 45' CELE: 1. Przekazanie wiedzy na temat dróg szerzenia

Bardziej szczegółowo

Recenzent: prof. dr hab. Zbigniew Izdebski. Redakcja wydawnicza: Joanna Kosturek. Opracowanie typograficzne: Katarzyna Kerschner

Recenzent: prof. dr hab. Zbigniew Izdebski. Redakcja wydawnicza: Joanna Kosturek. Opracowanie typograficzne: Katarzyna Kerschner Text Copyright by Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS Pozytywni w Tęczy, Warszawa 2012 This edition Copyright by Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2012 Recenzent: prof. dr hab. Zbigniew Izdebski

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej

Przewodnik po polskim systemie opieki zdrowotnej 52007 EDYCJA POLSKA ISSN 1896-2734 Zdrowie W numerze: Wielu uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski, narzeka na trudności w uzyskaniu pomocy medycznej. Dlatego piąty numer refugee.pl poświęcamy sprawom

Bardziej szczegółowo

informacje na temat HIV/AIDS, skierowanych przede wszystkim do osób zakażonych HIV.

informacje na temat HIV/AIDS, skierowanych przede wszystkim do osób zakażonych HIV. ZAKAŻENIE, ROZPOZNANIE, I CO DALEJ? Materiały informacyjne dla osób żyjących z HIV Dorota Rogowska-Szadkowska, Elżbieta Bąkowska Copyright by Krajowe Centrum ds. AIDS Warszawa 2008 Wydanie pierwsze Zakażenie,

Bardziej szczegółowo

Wybierz Życie Pierwszy Krok

Wybierz Życie Pierwszy Krok poradnik dla szkolnego koordynatora i realizatorów programu edukacyjnego Wybierz Życie Pierwszy Krok Autorzy: Magdalena Ankiersztejn Bartczak Agnieszka Górecka Konsultacja medyczna: Dr n. med. Piotr Bobkiewicz

Bardziej szczegółowo

Wirus. Skutki uboczne terapii. Wyniki badań. Uczymy jak je odczytywać. historia komórkowego pasożyta

Wirus. Skutki uboczne terapii. Wyniki badań. Uczymy jak je odczytywać. historia komórkowego pasożyta 2/07 Grudzień Wyniki badań Uczymy jak je odczytywać Wirus historia komórkowego pasożyta Skutki uboczne terapii Jakich objawów możemy się spodziewać podczas leczenia? spis treści 04-05 listy do redakcji

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM HIV I ZWALCZANIA AIDS w 2013 roku

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM HIV I ZWALCZANIA AIDS w 2013 roku MINISTER ZDROWIA SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI KRAJOWEGO PROGRAMU ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM HIV I ZWALCZANIA AIDS w 2013 roku opracowane przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS część I Podstawa prawna: 7 ust. 2

Bardziej szczegółowo

AMAZONKI. Gazeta Stowarzyszenia AMAZONKI WARSZAWA - CENTRUM. Życie to najcenniejszy dar

AMAZONKI. Gazeta Stowarzyszenia AMAZONKI WARSZAWA - CENTRUM. Życie to najcenniejszy dar ISSN-1732-2928 nr 19 AMAZONKI marzec 2011 l gazeta bezpłatna Gazeta Amazonki jest wydawana dzięki finansowemu wsparciu Gazeta Stowarzyszenia AMAZONKI WARSZAWA - CENTRUM Motto na 2011 rok: Życie to najcenniejszy

Bardziej szczegółowo

HIV/AIDS dla. lekarzy rodzinnych. Dorota Rogowska-Szadkowska Jacek Gąsiorowski

HIV/AIDS dla. lekarzy rodzinnych. Dorota Rogowska-Szadkowska Jacek Gąsiorowski HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych Dorota Rogowska-Szadkowska Jacek Gąsiorowski 1 HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych Dorota Rogowska-Szadkowska Jacek Gąsiorowski Spis treści Dlaczego informacje o HIV potrzebne

Bardziej szczegółowo

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce

Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce Jestem mamą w Polsce. Informator dla migrantek, które oczekują dziecka w Polsce. Redakcja: Agnieszka Kosowicz, Marta Piegat-Kaczmarczyk

Bardziej szczegółowo

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA.

Choroby przewlekłe LECZYĆ PO LUDZKU AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ WWW.WYBORCZA. P O R A D N I K P A C J E N T A LECZYĆ PO LUDZKU WWW.WYBORCZA.PL/LECZYC Choroby przewlekłe FOT. EAST NEWS P A R T N E R D O D A T K U AKCJA SPOŁECZNA GAZETY WYBORCZEJ ORAZ INSTYTUTU PRAW PACJENTA I EDUKACJI

Bardziej szczegółowo

Wspólnie pokonajmy raka

Wspólnie pokonajmy raka Krzysztof Składowski Wspólnie pokonajmy raka Onkolog o nadziei Dostają Państwo do rąk niezwykłą książkę. Lektura każdej jej j strony to mniej strachu i mniej cierpienia. To wiedza. Na miarę zdrowia i życia.

Bardziej szczegółowo

Święta RAKA. jak u Mamy. Mamy prawo rodzić bez bólu. Zęby pod aparatem SPECJALNA OCHRONA. Zdemaskować. Wypaleni w pracy. - finał akcji.

Święta RAKA. jak u Mamy. Mamy prawo rodzić bez bólu. Zęby pod aparatem SPECJALNA OCHRONA. Zdemaskować. Wypaleni w pracy. - finał akcji. nr 4 (6)/2013 ZIMA Święta Zdemaskować RAKA - finał akcji jak u Mamy smaki i zapachy dzieciństwa Zdrowa Gmina Mamy prawo rodzić bez bólu Wypaleni w pracy - wypaleni w życiu Zęby pod aparatem SPECJALNA OCHRONA

Bardziej szczegółowo

Poznaj siebie i swój związek

Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek poradnik psychologiczny dla kobiet Jak się uwolnić z krzywdzącego związku Wa r s z a w a 2 0 0 6 Centrum Praw Kobiet ul. Wilcza 60/ 19 00 679 Warszawa

Bardziej szczegółowo

ŚwiatRZS. Sytuacja chorych na RZS w Polsce. Magazyn dla zainteresowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów. Leczenie biologiczne.

ŚwiatRZS. Sytuacja chorych na RZS w Polsce. Magazyn dla zainteresowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów. Leczenie biologiczne. ŚwiatRZS 12011 Magazyn dla zainteresowanych reumatoidalnym zapaleniem stawów 5 Leczenie biologiczne. Ważne pytania 8 Chorujesz na RZS? www.das28.pl 4 Sytuacja chorych na RZS w Polsce 10 Jedzenie, które

Bardziej szczegółowo

nr 1 (11)/2015 WIOSNA Autystyczne W SZPONACH nałogów Nowotwory głowy i szyi Pakiet onkologiczny co musisz wiedzieć?

nr 1 (11)/2015 WIOSNA Autystyczne W SZPONACH nałogów Nowotwory głowy i szyi Pakiet onkologiczny co musisz wiedzieć? nr 1 (11)/2015 WIOSNA Autystyczne W SZPONACH nałogów Nowotwory głowy i szyi Pakiet onkologiczny co musisz wiedzieć? Z okazji Świąt Wielkiej Nocy w imieniu władz samorządowych Miasta Siedlce składamy Państwu

Bardziej szczegółowo

GWIAZDY POKOLENIA MINUS

GWIAZDY POKOLENIA MINUS Pokolenie Minus rodzi się gdy w ciąży wykonasz test na HIV. Dodatni wynik testu decyduje o odpowiednim prowadzeniu ciąży, dając prawie 100% szans na urodzenie zdrowego dziecka. 1 grudnia 2013 r., w Światowy

Bardziej szczegółowo

Nie jestem inny... mam tylko hemofilię

Nie jestem inny... mam tylko hemofilię Nie jestem inny... mam tylko hemofilię Poradnik dla nauczycieli i personelu szkolnego Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię Członek Światowej Federacji ds. Hemofilii Polskie Stowarzyszenie Chorych

Bardziej szczegółowo

Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym Moda na świadome macierzyństwo Rady położnej

Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym Moda na świadome macierzyństwo Rady położnej NR 1 (1) WIOSNA 2013 PO PIERWSZE PACJENT MAGAZYN PACJENTA CENTRUM ZDROWIA W MIKOŁOWIE Temat numeru ZDROWIE KOBIETY Wywiad z ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Pierwsza wizyta w gabinecie

Bardziej szczegółowo

Wiedzieć znaczy działać

Wiedzieć znaczy działać Wiedzieć znaczy działać 1 Kiedy ciało wysyła sygnały? s. 4 2 3 Badania co mogą nam powiedzieć? s. 22 Słownik psychologiczny, czyli optymiści żyją dłużej s. 26 prof. dr hab. n.med. Jacek Jassem Szanowni

Bardziej szczegółowo

zdrowiawww.luxmed.pl Profilaktyka chorób serca s. 10 Gdy ręka szwankuje - zespół cieśni kanału nadgarstka s. 7 Alergia

zdrowiawww.luxmed.pl Profilaktyka chorób serca s. 10 Gdy ręka szwankuje - zespół cieśni kanału nadgarstka s. 7 Alergia nr 2/56 rok XV kwartalnik wiosna 2013 blisko ISSN 2081-1039 zdrowiawww.luxmed.pl Magazyn Pacjentów Centrów Medycznych Grupy LUX MED Gdy ręka szwankuje - zespół cieśni kanału nadgarstka s. 7 Alergia - tego

Bardziej szczegółowo

Kwartalnik dla Osób o Otwartym Umyśle nr 1/2010

Kwartalnik dla Osób o Otwartym Umyśle nr 1/2010 Zdrowie zaczyna się wraz z wiedzą dr Matthias Rath Kwartalnik dla Osób o Otwartym Umyśle nr 1/2010 Umysł człowieka jest jak spadochron. Zamknięty, nie spełnia swojej funkcji. Frank Zappa Spis treści Jak

Bardziej szczegółowo