Betlejemskie Światło Pokoju

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Betlejemskie Światło Pokoju"

Transkrypt

1 Betlejemskie Światło Pokoju

2 NACZELNIK ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO Druhny i Druhowie! 2012 rok zbliża się ku końcowi, przed nami najważniejsze harcerskie wydarzenie związane z Bożym Narodzeniem. Już niedługo wyruszymy w coroczną wędrówkę z Betlejemskim Światłem Pokoju. Hasło tegorocznej wędrówki brzmi Odważ się być dobrym". Podając ciepły płomień Światła z Betlejem naszym przyjaciołom, rodzinom, osobom potrzebującym, mówimy, że właśnie my, harcerze, znaleźliśmy w sobie tyle odwagi, żeby czynić dobro. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju inspirowane jest fragmentem Księgi Rodzaju: A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre". Możemy w prosty sposób powiedzieć, że od Boga otrzymaliśmy mężne serce i odwagę, żeby czynić dobro, wyciągać pomocną dłoń. Ale jest w tym też nasza decyzja, nasza wolna wola. Mamy swobodę decydowania o tym, którędy będzie wiodła ścieżka naszego życia, ile w naszym życiu będzie dobra. Dobro wiąże się w dzisiejszych czasach z ryzykiem wystawienia się na śmieszność, dobro idzie w poprzek powszechnych obecnie postaw i wzorców, takich jak szybki zysk i nieoglądanie się na słabszych. Trzeba znaleźć w sobie wiele odwagi, żeby być dobrym i pokazywać to dobro w zwyczajnym życiu. Życzę nam wszystkim - zuchom, harcerzom i instruktorom, aby nasze zwyczajne życie, nasza codzienność wypełniona była dobrem płynącym z odwagi. Wędrując z Betlejemskim Światłem Pokoju pokazujcie odważnie swój harcerski krzyż i z podniesionym czołem mówcie taki mają najdzielniejsi!". Czuwaj!

3 Strona 3 z 13 Odważ się być dobrym Już po raz 22. na teren Rzeczypospolitej Polskiej trafi Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku pod hasłem Odważ się być dobrym zostanie przekazane do naszych kościołów, domów, zakładów pracy, jak również szkół oraz innych placówek oświatowych. A przede wszystkim znajdzie się na naszych wigilijnych stołach. Betlejemskie Światło Pokoju to tradycja przekraczająca granice państw i bariery ludzkich uprzedzeń - jest to symbol wzajemnego zrozumienia i miłości. Nawiązując do cytatu z Księgi Rodzaju A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre, chcemy być dobrymi ludźmi oraz czynić dobro. Wymaga to od Nas wielkiej odwagi i szczerych chęci. Dzisiejszy świat nie promuje poprawnych postaw, zanika kultura społeczna, moralność. Często czynienie dobra jest niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło Odważ się być dobrym to nawołanie, podkreślenie by szukać dobra w sobie, którym można dzielić się z innymi. Krok po kroku BŚP Biorąc na siebie organizację Betlejemskiego Światła Pokoju w swoim hufcu czy drużynie musisz pamiętać o kilku istotnych elementach, aby to przedsięwzięcie się udało. Na sam początek skąd światło wędruje: Naczelniczka ZHP odbiera światło od skautów w Svicie na Słowacji; Tam też jest odbierane światło przez reprezentacje Chorągwi i Hufców; Światło z Chorągwi wędruje do wszystkich pozostałych hufców w Polsce; Hufce przekazują światło do władz miast, kościołów, organizacji pozarządowych, szkół, szpitali, mieszkańców miasta.

4 O czym powinieneś pamiętać, aby przygotować się do BŚP: Plan spotkania z harcerzami: Organizacja przekazania: - przygotuj koncepcję przekazania światła dla miasta, szkoły itp. instytucji (uwzględnij komu przekazujesz światło, miejsce przekazania), - przygotuj harmonogram działań z BŚP, - opracuj oprawę mszy świętej, - przygotuj jakieś przedsięwzięcie, które wzbudzi zainteresowanie BŚP zarówno harcerzy jak i mieszkańców - sporządź listę instytucji, do których trzeba zanieść BŚP. - uprzedź te instytucje w jakim dniu przekazane będzie BŚP, - zakup materiały potrzebne na BŚP, - pamiętaj o przygotowaniu materiałów świece, lampiony, listy do instytucji, życzenia Promocja: - powiadom odpowiednie media informacja prasowa (lokalna prasa, radio, portale społecznościowe, telewizja), aby nagłośnić BŚP, - wypromuj wydarzenie wśród środowisk harcerskich w swoim mieście, - rozwieś plakaty w mieście, tak aby informacja o przekazywanym świetle dotarła do szerokiego grona mieszkańców, - ustal spotkanie z mediami, - wykonaj kartki świąteczne z życzeniami, - pamiętaj o wysłaniu tych życzeń do urzędów, instytucji, partnerów, sponsorów, dyrekcji szkół.

5 Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju podczas Mszy Świętej Strona 5 z 13 Przygotowanie: Poproś księdza, aby tydzień wcześniej w ogłoszeniach parafialnych zaprosił ludzi na Mszę, kiedy będzie przekazane Światło. Trzeba też przygotować w porozumieniu z proboszczem specjalne miejsce dla Światła w kościele, np. na bocznych ołtarzach można zawiesić dekorację i położyć obok ulotki z informacją o akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Samo Światło może stać obok żłóbka (jeśli jest już w kościele) lub na specjalnym świeczniku. Może przeprowadzicie w środowiskach konkurs na udekorowanie miejsca, z którego przekażecie Światło? Niech oprawę liturgiczną mszy przygotują harcerki i harcerze w mundurach. Wspaniale byłoby też zorganizować harcerski chór/zespół, który zadba o odpowiednią muzyczną atmosferę mszy. Wersja I 9:45 BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU HISTORIA I IDEA 10:00 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA Pieśń na wejście Harcerze OTO JEST DZIEŃ POKOJU WEJŚCIE - Służba liturgiczna HARCERZE Z BETLEJEMSKIM ŚWIATŁEM /Harcerze czytający 1 i 2 czytanie oraz śpiewający psalm zajmują miejsce w prezbiterium/ Rozpoczęcie Mszy św. i pozdrowienie Kapłan Wstęp i powitanie wszystkich Gospodarz np. Proboszcz Akt pokuty - Panie zmiłuj się nad nami ORACJA I czytanie Psalm II czytanie Alleluja

6 Ewangelia Homilia UROCZYSTE PRZEKAZANIE BŚP Modlitwa wiernych Komentarz przed wniesieniem darów DARY: Kwiaty, Biblia, Krzyż Harcerski, CHLEB, WINO i WODA, PIEŚŃ na ofiarowanie Święty, Święty Ojcze nasz Przed przekazaniem znaku pokoju: Komentarz Po słowach PRZEKAŻCIE SOBIE ZNAK POKOJU wszyscy odpalają i przekazują płomień zapalając świece na znak pokoju - zespół śpiewa piosenkę Ogień Baranku Boży KOMUNIA ŚWIĘTA MODLITWA PO KOMUNII Podziękowanie i życzenia BŁOGOSŁAWIEŃSTWO MODLITWA HARCERSKA Przekazanie BŚP środowiskom Krąg Harcerski Bratnie Słowo... Wersja II Msza św. Przekazanie BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU Wprowadzenie sztandaru Rozpoczęcie MSZY ŚWIĘTEJ - procesja wejścia Piosenka Światło z Betlejem PRZESŁANIE do uczestników przekazania BŚP (instruktor) Po przeczytaniu wniesienie dużego lampionu z BŚP przed ołtarz Rozpoczęcie Mszy św. i pozdrowienie Wstęp i powitanie wszystkich Panie zmiłuj się nad nam ORACJA I czytanie

7 Strona 7 z 13 Psalm Alleluja Ewangelia Homilia Modlitwa wiernych PIEŚŃ na ofiarowanie Dym z jałowca Święty, Święty Baranku Boży KOMUNIA ŚWIĘTA śpiew harcerze Pastorałka MODLITWA PO KOMUNII Po modlitwie po Komunii UROCZYSTE PRZEKAZANIE BŚP Podziękowanie i życzenia BŁOGOSŁAWIEŃSTWO MODLITWA HARCERSKA śpiew harcerze Procesja wychodzi do zakrystii. WYPROWADZENIE SZTANDARU Przekazanie BŚP środowiskom w kościele. W czasie podchodzenia reprezentacji zespół śpiewa piosenkę. Wszyscy wychodzący z kościoła biorą świecę, aby zapalić płomień BŚP przed kościołem. Życzenia, zawiązanie kręgu i Bratnie Słowo.

8 Harcerskie rekolekcje Drogie druhny i druhowie! Spróbowałem zebrać w małe kompendium informacje o rekolekcjach i muszę przyznać, że można je rozszerzyć o wiele tematów odpowiadających każdemu z Was. Szukajcie tych chwil z Bogiem, ze sobą samym czy drugim człowiekiem. Stańcie na nowo z wyprostowaną głową by zobaczyć wyraźniej horyzont Waszych marzeń. To spowoduje, że staniecie się jeszcze bardziej silni duchowo, zdobędziecie nowe siły do pokonywania życiowych porażek i rzucanych kłód. Bóg jest w każdym nas. Dzięki temu nic tobą nie zachwieje. Czy harcerzom potrzebne są rekolekcje? Od pewnego czasu zauważyłem wśród naszych harcerzy zainteresowanie poszukiwaniem różnych form wyciszenia, w tym powrotem do ciszy leśnych harców. Uważam, że jest to sposób sygnalizowania przez zagubionego we współczesnym świecie człowieka, zalatanego i poświęcającego czas sprawom, które go nie fascynują. Przeżycia te dotykają każdego z nas i potrzeba nam jest czasu i miejsca na odnalezienie siebie. Chciałbym wierzącym harcerzom zaproponować jedno z najpiękniejszych miejsc wyciszenia w świecie wiary chrześcijańskiej, jakim są rekolekcję. Wiem - słowo to przypomina wszystkim doroczne rekolekcje w kościele, które kojarzą się z rozproszeniem, chaosem i zmarnowanym czasem. Jednak nie musi tak być. Wiem to ze swojego doświadczenia - warto zainwestować w zmianę tego stan we wspólnocie z ludźmi pragnącymi tego samego. Czym więc są rekolekcję? Słowo rekolekcje z języka łacińskiego (łac. recolere) oznacza zbierać coś na nowo, powtórnie. Dlatego też każdorazowe rekolekcje przeżywane w Adwencie czy Wielkim Poście mają zadanie pozbierać nas w całość duchową i pomóc stanąć przed Bogiem w Święta. Mają też umożliwić podjęcie realnych postanowień życia z Bogiem w naszej codzienności. Rekolekcje powinny być przeżywane ponad dwa dni i nacechowane wspólną i osobistą modlitwą, konferencjami oraz spowiedzią.

9 Strona 9 z 13 Dla kogo rekolekcje? Rekolekcje są czasem, w którym odnajdzie się każdy człowiek chcący spotkać się i żyć tak z Bogiem, jak i drugim człowiekiem. Jednak w pierwszej kolejności rekolekcje skierowane są do osób wierzących i pragnących swoją drogę harcerską oprzeć na najwyższych wartościach, jakie Bóg niesie ze Sobą. Ważna jest liczba osób biorących udział. Mówi się, że 15 osób to wymarzona grupa. Niekoniecznie. Moje doświadczenie podpowiada mi, że im mniejsza grupa, tym więcej wolności w przeżywaniu czasu skupienia. Przecież zawsze jest jakiś temat do omówienia. Dlatego proponuję, abyście stworzyli grupę do 6 osób lub podjęli decyzję o samotnej wędrówce. Miejsce i prowadzący Miejsce przeżywania rekolekcji może być wszędzie, ale zawsze tam, gdzie pozwoli tobie i innym wyciszyć się oraz odnaleźć czas do spotkanie z Bogiem i samym sobą. Dlatego proszę was: uciekajcie z dużych i zatłoczonych miast jeżeli chcecie się wyciszyć i odnaleźć to, co dla was najważniejsze. Najlepsze miejsca, jakie polecam, to kościoły w parafiach wiejskich, leśniczówki lub domy przeznaczone w sposób szczególny do rekolekcji. Co do rekolekcji dla szczepów czy hufców, to proponuję, aby odbywały się one w kościołach lub kaplicach. Oczywiście można też rekolekcje przeżywać podczas spływu kajakowego lub w drodze pośród górskich wędrówek - jest to pomysł zasługujący na Nobla i to Pan Jezus był prekursorem tej formy. Mała dygresja - wędrówka z drugim człowiekiem jest najlepszym sposobem doświadczenia miłości Boga i bliźniego, jak też i miejscem zweryfikowaniem swoich postaw; droga wydusi z ciebie to, co najbardziej chorobliwe jest w tobie. Gorąco polecam tę formę wędrownikom i harcerzom starszym. Rozpoczynacie dzień Mszą Świętą i modlitwą, podczas wędrówki będziesz niósł z w sobie usłyszane słowa, a na szczycie przeżyjesz konferencję i forum pytań. Cóż może być bardziej pomocnego dla poszukiwania Boga i siebie? Co do prowadzącego, to pamiętaj, że możesz nim być ty sam. Dziś są ogólnodostępne opracowane rozważania rekolekcyjne w wersji książkowej. W ten sposób określasz plan dnia dostosowany do siebie i swoich potrzeb. Jednak

10 pamiętaj o Mszy Św., Adoracji oraz o znalezieniu kapłana aby cię wyspowiadał. Ten sposób jest polecany w osobistych rekolekcjach i dniach skupienia. Sam pamiętam taki tydzień z mojego życia w którym byłem ja sam i Bieszczady. Dużo dobrego mi to przyniosło, a zwłaszcza spowiedź w kościółku w Wetlinie. Kiedy jest was więcej, zaangażujcie swojego kapelana lub dobrze znanego wam księdza. Uwierzcie, że oni czekają na propozycję w sprawach duchowej pomocy dla was. Jeżeli nie macie kapelana, to szukajcie księdza, który jest człowiekiem mądrym, spokojnym i potrafiący trafić do grupy przeżywającej rekolekcje. Oczywiście nic nie mam przeciwko kapłanom radosnym, bo i tak można przeżywać rekolekcje. H arcerz powinien być radosny i odkrywać radość, daną nam przez Boga Ojca jako owoc życia w Duchu Świętym, w każdej sytuacji swojego życia. Tematyka rekolekcji!!! Nie bez kozery napisałem trzy wykrzykniki w temacie tego akapitu. Temat jest rzeczą priorytetową i musimy na niego zwrócić uwagę. Tematyka dobrana niechlujnie spowoduje stratę naszego czasu na spotkanie z Bogiem, ze sobą i drugim człowiekiem i spłyci nasze pragnienie poszukiwania odpowiedzi na pytania życia. Tematyka dobrze dobrana, przemyślana i przemodlona da nam podstawę do samowychowania wspartego obecnością Boga i Jego błogosławieństwem. Tematyka rekolekcji musi być przede wszystkim odpowiadająca na potrzeby grupy wiekowej, zaopatrzona w odpowiednie narzędzia przekazu. W tematyce przeżywanych rekolekcji można zawrzeć wszystko co ważne: - szukanie sposobu i konkretnych kroków w walce ze swoimi słabościami; - chęć pogłębienie życia z Bogiem przez czytanie Pisma Świętego lub naukę modlitwy; - odnajdywanie swojej drogi do Boga na przykładzie życia konkretnego świętego; - wypracowanie w sobie odpowiednich wartości na podstawie Słowa Bożego; - moje relację z bliźnimi, np. przeżycie tygodnia ekumenicznego w Taize (są organizowane dla harcerzy), wyjazd na Światowe Dni Młodych Tematy są w nas i wokół nas. Mogą dotyczyć relacji z Bogiem, Ciebie samego i Twoich potrzeb duchowych oraz miejsca i ważności drugiego człowieka w moim życiu. Spróbuj tylko pomyśleć co chcesz zmienić w sobie. Zachętą do walki o czas rekolekcyjny w nas samych, w naszych drużynach, hufcach czy chorągwiach niech będą słowa Ojca Świętego Benedykta XVI: W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy

11 Strona 11 z 13 i modlitwie. Bardzo odpowiednimi miejscami dla takiego doświadczenia duchowego są zwłaszcza domy rekolekcyjne (przemówienie nadane przez Radio Watykańskie r.). Pomysły BŚP Przedświąteczny okres to czas, kiedy powinniśmy w sposób szczególny pamiętać o innych. Poniżej kilka pomysłów na to, jak można pomóc innym, zachęcić innych do wspólnego działania: Organizacje warsztatów rękodzieła świątecznego w świetlicach, współpraca z bibliotekami - "Cała Polska czyta dzieciom", gdzie min. wędrownicy mogą czytać "Opowieść Wigilijną", nagranie filmików (np. wśród przechodniów, w przedszkolach etc.) z pozdrowieniami i życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi np. dla żołnierzy, którzy są na misjach i wrzucenie ich na you tube, stanowiska do pakowania prezentów ZA DARMO, udział w akcji Szlachetna paczka przygotowanie i wysłanie kartek świątecznych dla seniorów, przyjaciół i komendy hufca, pomoc w organizacji świątecznej zbiórki żywności Banku Żywności, udział w akcji mam marzenie, organizacja jasełek dla szkoły z wspólnym kolędowaniem służba na rzecz kogoś (dom dziecka, szpital itp.),

12 Przydatne linki: Majsterka: html ieru.html ancza.html Strony Betlejemskiego Światła Pokoju innych organizacji skautowych : Ameryka Północna Austria Czechy Francja Hiszpania Holandia Luksemburg https://sites.google.com/site/friddensliicht/ Niemcy Rosja Słowacja

13 Strona 13 z 13 Stany Zjednoczone Szwajcaria Szwecja Turyngia Ukraina Włoch Zespół autorsko-redakcyjny: Anna Kasprowicz, Emilia Kulczyk-Prus, Rafał Łaskawski, Waldemar Piątek, Marceli Ratajczak, Sonia Stach.

Biały Tydzień po Pierwszej Komunii Świętej

Biały Tydzień po Pierwszej Komunii Świętej Wprowadzenie We wstępie do adhortacji apostolskiej Sacramentum Caritatis O Eucharystii, źródle i szczycie życia i misji Kościoła Ojciec Święty Benedykt XVI napisał: W sakramencie Ołtarza Pan przychodzi

Bardziej szczegółowo

List jedności Komunikat Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie nr 2 2011/2012

List jedności Komunikat Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie nr 2 2011/2012 Ks. dr Adam Wodarczyk Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie ul. Różyckiego 8, 40-589 Katowice tel./fax (032) 251 88 20, e-mail: sekretariat@oaza.pl kom. +48 696 254 488, e-mail: A.Wodarczyk@oaza.pl Katowice,

Bardziej szczegółowo

SŁUŻYĆ TYM DAREM, JAKI KAŻDY OTRZYMAŁ

SŁUŻYĆ TYM DAREM, JAKI KAŻDY OTRZYMAŁ Podkomisja ds. Służby Liturgicznej SŁUŻYĆ TYM DAREM, JAKI KAŻDY OTRZYMAŁ Program formacyjny służby liturgicznej 2013 2 WSTĘP Dnia 27 listopada 2008 roku, podczas 346. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu

Bardziej szczegółowo

Bożonarodzeniowe światełko z Dębnik rozbłysło na cały świat.

Bożonarodzeniowe światełko z Dębnik rozbłysło na cały świat. Pismo Parafii Św. Stanisława Kostki w Krakowie 21 GRUDNIA 2014 nr 17 (929) Bożonarodzeniowe światełko z Dębnik rozbłysło na cały świat. str. 34 fot. Robert Gierlicki Święta Bożego Narodzenia czy długi

Bardziej szczegółowo

25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry. dziękować jako wspólnota parafialna

25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry. dziękować jako wspólnota parafialna VERBUM Miesięcznik parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Zagórzu numer 5(53)/2008 25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry 1 czerwca 2008 roku został ogłoszony przez Metropolitę Warszawskiego, księdza

Bardziej szczegółowo

Nr 2 Rok I kwiecień 2014

Nr 2 Rok I kwiecień 2014 Nr 2 Rok I kwiecień 2014 Otwórzcie drzwi Chrystusowi (Bł. Jan Paweł II) W NUMERZE: Z historii parafii Śluby wieczyste Ośrodek SAN DAMIANO w Chęcinach Żyć Mszą świętą Wywiad z misjonarzem z Kazachstanu

Bardziej szczegółowo

ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r.

ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r. ŚWIĘTY JÓZEF RZEMIEŚLNIK Pismo Parafii p.w. Św. Józefa Rzemieślnika we Wrocławiu * nr 2 (35) * luty 2015 r. Tak wyglądał przed wojną Szpital przy ul. Traugutta 11 LUTEGO WE WSPOMNIENIE NMP Z LOURDES OBCHODZIMY

Bardziej szczegółowo

z Bogiem Duchowa u nas na Świecie rekolekcje BIULETYN WSPÓLNOTY ŻYCIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO lipiec-wrzesień 2oo9 WSPÓLNOTA W MISJI 1

z Bogiem Duchowa u nas na Świecie rekolekcje BIULETYN WSPÓLNOTY ŻYCIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO lipiec-wrzesień 2oo9 WSPÓLNOTA W MISJI 1 BIULETYN WSPÓLNOTY ŻYCIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO Nr 85 lipiec-wrzesień 2009 Aby byli Jedno Świadectwa z Zakopanego Duchowa odnowa DOkument końcowy z Alicante Jezuici na Świecie Relacja z INDII Wakacje z Bogiem

Bardziej szczegółowo

Przewodnik metodyczny. Klasa II szkoły podstawowej

Przewodnik metodyczny. Klasa II szkoły podstawowej Jezus przychodzi do nas Przewodnik metodyczny Jezus przychodzi do nas Klasa II szkoły podstawowej Kielce 2009 Przewodnik metodyczny do nauczania religii rzymsko-katolickiej według podręcznika nr AZ-12-02/9-1,

Bardziej szczegółowo

R O D Z I N Ą B O Ż Ą J E S T E Ś M Y. Słowo duszpasterza. Przyznaję rację publicystom, którzy twierdzą, że w okresie dyktatury komunistycznej

R O D Z I N Ą B O Ż Ą J E S T E Ś M Y. Słowo duszpasterza. Przyznaję rację publicystom, którzy twierdzą, że w okresie dyktatury komunistycznej R O D Z I N Ą B O Ż Ą J E S T E Ś M Y Przyznaję rację publicystom, którzy twierdzą, że w okresie dyktatury komunistycznej mieliśmy w kościołach o wiele więcej osób praktykujących, niż wierzących. Podstawą

Bardziej szczegółowo

Komunikat Biura Na czel nictwa. Nr 291 grudzień 2012 r.

Komunikat Biura Na czel nictwa. Nr 291 grudzień 2012 r. www.zhr.pl» Komunikat Biura Na czel nictwa Komunikat Biura Nr 216 5 Naczelnictwa marca 2009 r. ZHR Trzymaj Kurs Konferencja Instruktorek ZHR W dniach 23 25 listopada 2012 instruktorki Organizacji Harcerek

Bardziej szczegółowo

Niecodziennik. Dziennikarzy portalu duchowy.pl

Niecodziennik. Dziennikarzy portalu duchowy.pl drogowskazyjp2.pl dr Niecodziennik Dziennikarzy portalu duchowy.pl Egzemplarz bezpłatny Nakład 100 000 egz. Mam za co dziękować! Gdy patrzę na swoje życie z pewnej perspektywy, widzę więcej SPECJALNIE

Bardziej szczegółowo

11.09.2013 12.09.2013 3.10.2013. 14.10.2013 15.09.2013 16.10.2013 16.09.2013 20.09.2013 16.10.2013 10.10.2013 12.10.2013 Powo³anie

11.09.2013 12.09.2013 3.10.2013. 14.10.2013 15.09.2013 16.10.2013 16.09.2013 20.09.2013 16.10.2013 10.10.2013 12.10.2013 Powo³anie Po wo ³a ni e 1 11.09.2013 Kościół jako Matka: Kościół jest rzeczywiście matką chrześcijan. Kościół towarzyszy nam w całym życiu wiary, w całym życiu chrześcijańskim. Zadajmy więc sobie pytanie: jaka jest

Bardziej szczegółowo

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ 2 Kor 8,9. Jezus Chrystus, będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić. EWANGELIA Łk 16,1-13

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ 2 Kor 8,9. Jezus Chrystus, będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was swoim ubóstwem ubogacić. EWANGELIA Łk 16,1-13 Nr 239 / 22 września 2013 ISSN 2080-0010 XXV Niedziela Zwykła LITURGIA SŁOWA PIERWSZE CZYTANIE Am 8,4-7 Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego i bezrolnego pozostawiacie bez pracy, którzy mówicie:

Bardziej szczegółowo

ŻYĆ JUBILEUSZEM! Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej, Kraków - Borek Fałęcki. Nr 4/2000 (25 ROK V) PAŹDZIERNIK ISSN 1428-3093

ŻYĆ JUBILEUSZEM! Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej, Kraków - Borek Fałęcki. Nr 4/2000 (25 ROK V) PAŹDZIERNIK ISSN 1428-3093 ISSN 1428-3093 Nr 4/2000 (25 ROK V) PAŹDZIERNIK Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej, Kraków - Borek Fałęcki ŻYĆ JUBILEUSZEM! Już ponad dziewięć miesięcy dzieli nas od chwili, gdy papież Jan Paweł II w noc

Bardziej szczegółowo

Braciszkowie Świętego Franciszka. Rok XX, nr 125

Braciszkowie Świętego Franciszka. Rok XX, nr 125 Braciszkowie Świętego Franciszka Rok XX, nr 125 Spis treści 3 Słowo wstępne 4 Właśnie chodźmy tam - Karolina Niedzielska 7 Rekolekcje powołaniowe Rywałd - br. Zbigniew Fryska 9 JMJ 2011 - Madrid - Małgorzata

Bardziej szczegółowo

O czym żołnierzom mówił ks. Piotr Skarga Dlaczego chodzimy w procesjach? DWUTYGODNIK ORDYNARIATU POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO

O czym żołnierzom mówił ks. Piotr Skarga Dlaczego chodzimy w procesjach? DWUTYGODNIK ORDYNARIATU POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO DWUTYGODNIK ORDYNARIATU POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO Rok XXI nr 11 (447) 1-15 czerwca 2012 r. O czym żołnierzom mówił ks. Piotr Skarga Dlaczego chodzimy w procesjach? Fot. Krzysztof Stępkowski Refleksje niedzielne

Bardziej szczegółowo

Regulamin Małopolskiego Projektu

Regulamin Małopolskiego Projektu Regulamin Małopolskiego Projektu Mieć wyobraźnię miłosierdzia przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym w roku szkolnym 2014/2015 1 Patronat honorowy

Bardziej szczegółowo

Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy?

Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy? Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy? Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem. - Emily Potter Praca napisana w ramach próby harcmistrzowskiej

Bardziej szczegółowo

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek MOC BOŻEGO SŁOWA od redakcji duchowość komunii Carlos Garcia Andrade CMF: KU TEOLOGII SŁOWA 3 świadkowie Camillo Bianchin OFM: DO ZOBACZENIA, PADRE NOVO! 12 doświadcrenia Róża Wilczek: PANIE, DO KOGÓŻ

Bardziej szczegółowo

Uczeń wierzy w obecność Jezusa i chce się modlić. Uczeń samodzielnie odmawia modlitwę Zdrowaś Maryjo

Uczeń wierzy w obecność Jezusa i chce się modlić. Uczeń samodzielnie odmawia modlitwę Zdrowaś Maryjo Klasa I S E M E S T R I I. Witam Bądź pozdrowiony, Panie! 1. Wymagania podstawowe 2. Wymagania ponadpodstawowe (rozszerzające i dopełniające) Uczeń potrafi nawiązywać kontakty z rówieśnikami i Uczeń używa

Bardziej szczegółowo

DWUTYGODNIK ORDYNARIATU POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO. Fot. Anna Tokarska

DWUTYGODNIK ORDYNARIATU POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO. Fot. Anna Tokarska DWUTYGODNIK ORDYNARIATU POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO Rok XVII nr 17 (366) 1-15 października 2008 r. Fot. Anna Tokarska Potrzeba było mądrości, duchowej wrażliwości i świętości życia ks. Michała Sopoćki, by

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA O NAWIEDZENIU OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W DIECEZJI PŁOCKIEJ 2015-2016

INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA O NAWIEDZENIU OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W DIECEZJI PŁOCKIEJ 2015-2016 Biskup Płocki Piotr Libera z dniem 11 listopada 2014 r. zatwierdził Instrukcję duszpasterską o Nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Płockiej 2015-2016. INSTRUKCJA DUSZPASTERSKA O NAWIEDZENIU

Bardziej szczegółowo

P R O W I N C J A K R A K O W S K A

P R O W I N C J A K R A K O W S K A Chodziliśmy różnymi drogami, ale złączyło nas jedno pragnienie. Podejmujemy różne wyzwania, ale czerpiemy z jednego źródła. Mamy wiele twarzy, ale patrzymy w jednym kierunku. P R O W I N C J A K R A K

Bardziej szczegółowo

60-lecie kapłaństwa Benedykta XVI

60-lecie kapłaństwa Benedykta XVI (1005) niedziela, 10 lipca 2011 27 www.kai.pl www.ekai.pl ISSN 1230-8641 BIULETYN KATOLICKIEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ 3 Abp Michalik: przewiduję miałki obraz naszej prezydencji 10 Prokuratura oczyściła członków

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej NAZARET. Nr 15, Wrzesień 2010

Biuletyn Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej NAZARET. Nr 15, Wrzesień 2010 Biuletyn Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej NAZARET Nr 15, Wrzesień 2010 Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je. (Łk 11,28) SŁUCHAĆ PANA temat roku formacyjnego 2010/20100 Wiara

Bardziej szczegółowo

KRZYŻ MALTAŃSKI Gazeta Zakonu Maltańskiego w Polsce

KRZYŻ MALTAŃSKI Gazeta Zakonu Maltańskiego w Polsce NUMER 1 (3) CZERWIEC 2014 KRZYŻ MALTAŃSKI Gazeta Zakonu Maltańskiego w Polsce ISSN 2353-8740 Ratownicy bez granic Akcja kanonizacja Ukraińcom na pomoc przyjmij honorowy zakład Malbork, 7 września 2014

Bardziej szczegółowo

TO NIE BYŁ PRZYPADEK. 20 Echa znad Sanu i Wisłoka

TO NIE BYŁ PRZYPADEK. 20 Echa znad Sanu i Wisłoka TO NIE BYŁ PRZYPADEK Jeszcze nikt przedtem, jak Józef Czwakiel nie dostarczył mi tak ciekawych tematów do zamieszczenia w naszym Biuletynie. Raz pisałem o nim jako gorzyckim Ikarze pasjonacie paralotniarstwa,

Bardziej szczegółowo

NR 33 lipiec 2015. CENA: 5 zł KWARTALNIK SPOŁECZNO-KULTURALNY TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BRATKOWICKIEJ. Dzieckiem być...

NR 33 lipiec 2015. CENA: 5 zł KWARTALNIK SPOŁECZNO-KULTURALNY TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BRATKOWICKIEJ. Dzieckiem być... ZIEMIA NR 33 lipiec 2015 CENA: 5 zł Bratkowicka KWARTALNIK SPOŁECZNO-KULTURALNY TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BRATKOWICKIEJ Dzieckiem być... Klaudia i Maja dzieci z Przedszkola Publicznego w Bratkowicach.

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY NR 39 LUTY 2014

BIULETYN INFORMACYJNY NR 39 LUTY 2014 BIULETYN INFORMACYJNY NR 39 LUTY 2014 Z ŻYCIA KOŚCIOŁA Radość Ewangelii Światowy Dzień Modlitw o Powołania Z ŻYCIA WSPÓLNOTY FORMACJA MISYJNA Zanieść Chrystusa innym PROSTO Z AFRYKI Przekroczyłem próg

Bardziej szczegółowo