Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny w Dzierzgoniu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny w Dzierzgoniu"

Transkrypt

1 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Miesięcznik * Rok V * Nr 1(34) * nakład 1000 egz. * rok * egz. bezpłatny * ISSN W numerze: Nowy samochód dla OSP w Dzierzgoniu, Pomoc Stacji Socjalnej Joanitów, Działalność dzierzgońskich stowarzyszeń, Z życia szkół, Kolejna gwiazda ekranu w Dzierzgoniu, Ferie 2011, Oferta stowarzyszenia Pomezania, Z kart historii, Klub Młodzieżowych Wolontariuszy w akcji, Rada Miejska, Wybory sołtysów, Ogłoszenia, Podziękowania. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny w Dzierzgoniu Długie godziny przygotowań, liczne spotkania i giełda pomysłów, to część składników na udany XIX finał, który miał miejsce 9 stycznia w sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu. (fot. Archiwum DOK) Od godziny 9 wolontariusze z puszkami przemierzali ulice naszego miasteczka by zbierać pieniądze na rzecz potrzebujących dzieci. Punktualnie o 13.30, 19 finał entuzjastycznie otworzyła para konferansjerów: Robert Kaczmarczyk i Damian Majewski. Imprezę rozpoczęła grupa teatralna DOK, pod kierownictwem p. Marioli Haber, wzruszającą inscenizacją historii wigilijnej pewnej dziewczynki z zapałkami. Kolejnym gościem tegorocznego finału była taneczna grupa JUMPING GOATS, z opiekunem p. Anną Lip, z Dzierzgońskiego Zespołu Szkół im. C.K. Norwida. Energiczny taniec skutecznie rozgrzewał obecnych na sali uczestników finału i przygotował do koncertu hip-hopowej, dzierzgońskiej grupy PSWP. Podobnie jak kolejna grupa AKKON zostali ciepło przyjęci przez publiczność. Uczestnicy imprezy mogli rozsmakowywać się wypiekami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet współpracującym od kilku lat z orkiestrą. Swoją działalnością wzbogaciły konto orkiestry o 1130 zł. Publiczność świetnie się bawiła podczas XIX Finału. Tegoroczny finał nie mógłby się odbyć bez aukcji przedmiotów ofiarowanych na ten cel. Gratką dla fanów sportu była koszulka piłkarska z autografami polskich gwiazd footballu, drużyny Górnik Łęczna, oraz statuetka z turnieju przekazana przez Radosława Bartoszewicza. Kolejne sportowe trofeum to koszulka polskiej reprezentacji piłki nożnej, przekazana przez Damiana Majewskiego. Po zakończonej aukcji, koncerty rozkwitły na dobre. Bogactwo dźwięku i inspiracji wielokulturowością zaprezentował sztumski Szerwony Abodus. Dla fanów dobrej dyskoteki składanki i miksy muzyczne prezentował DJ Mandaryn. Część muzyczną zakończyła tradycyjnie grupa Innowacje, obecna na dzierzgońskiej orkiestrowej scenie od początku jej historii. Ostatni koncert został poprzedzony wielobarwnym i głośnym światełkiem do nieba w formie pokazu fajerwerków. Wszystko to było możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu wolontariuszy naszej społeczności lokalnej, na czele których stanęła Alicja Wasińska. Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przegotowa- (cd.str.2)

2 2 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy... (cd. ze str.2) (fot. Archiwum DOK) nia i realizacji tegorocznego finału, w szczególności sponsorom oraz wszystkim, którzy wkładali swe serca wrzucając do puszek pieniądze. Dziękuję szczególnie młodzieży za wspaniały dowód możliwości twórczych i umiejętności. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Sztab w Dzierzgoniu zebrał 8.746,57 zł. Wojciech Demko Jeden z występów muzycznych podczas XIX Finału. Gorący wieczór przy sześciostopniowym mrozie Tak jak wskazywały zapowiedzi tak też się stało. Grupa Operacyjna porwała dzierzgońską młodzież podczas swojego koncertu. Wszystko rozpoczęło się tuż po 19 w sali dzierzgońskiej podstawówki występem dzierzgońskiej formacji hip-hopowej PSWP oraz gościnnie Blessed Czapa. Grupa solidnie przygotowała publiczność, a nawet przyprowadziła własną, i zagrała od serca. Ich utwory oscylowały wokół życia codziennego, a tu jak się okazało wiele uczuciowych wyznań, tych radosnych jak i tych z kategorii co nas nie zabije to nas wzmocni. Uczestnicy koncertu chłonęli każdy takt i przemieniali fale dźwiękowe w nieustanny taniec w rytm kompozycji gwiazdy. Znajomość tekstów powodowała, że wokalista grupy Mieszko miał przed sobą rozśpiewany chór swoich fanów. Myślę, że to wszystko za sprawą samego artysty, który jak mówi o sobie na scenie daję z siebie wszystko dla mojej publiczności, i tak było w Dzierzgoniu. Cały koncert to dużo energii ze strony artysty ale publiczność również była zmęczona lecz usatysfakcjonowana koncertem. W taki właśnie sposób zakończyły Mieszko - wokalista Grupy Operacyjnej. się ferie zimowe 2011 dla mieszkańców gminy przygotowane przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury przy współpracy z innymi partnerami. Organizatorzy sobotniego koncertu: Szkoła Podstawowa im. Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Dzierzgoński Ośrodek Kultury składają podziękowania (fot. Archiwum DOK) sponsorom tego wydarzenia: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dzierzgoniu, firmie PAK-PAL oraz Rejonowemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Dzierzgoniu. W. Demko

3 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Był długo i niecierpliwie oczekiwany przez strażaków- ochotników z Dzierzgonia. W piątek, 21 stycznia br. odbyło się uroczyste włączenie do służby nowego, zakupionego przez gminę, samochodu pożarniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierzgoniu. Przekazania samochodu jednostce OSP, w asyście sztandaru, dokonał Burmistrz Dzierzgonia Kazimierz Szewczun przekazując kluczyki prezesowi OSP Grzegorzowi Zawistowskiemu, z życzeniami jak najmniejszej liczby wyjazdów. Samochód poświęcił ks. prałat Jan Czajkowski dodając breloczek z wizerunkiem św. Krzysztofa. W uroczystości uczestniczył zastępca komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnejw Sztumie mł. bryg. Piotr Mechliński. Było to niewątpliwie duże wydarzenie dla OSP Dzierzgoń. Jest to nowy, średni samochód ratowniczo- gaśniczy marki Mercedes Atego z napędem 4x4. Zastąpił on ponad trzydziestoletniego Jelcza, który dalszą służbę pełni w OSP Bągart. Zabudowę wykonało P.U.H. MOTO-TRUCK Leszek Chmiel w Kielcach. Zakup nowego samochodu możliwy był dzięki wsparciu finansowemu gminy przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie, które przeznaczyły na ten zakup środki pochodzące z dotacji dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Posiadanie nowego samochodu niewątpliwie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa powszechnego w gminie i powiecie. L.Skórkiewicz PODZIĘKOWANIA Już w służbie... Nowy samochód gotowy do akcji. (fot. W. Budziński) (fot. W. Budziński) Burmistrz Kazimierz Szewczun oficjalnie przekazał kluczyki do samochodu prezesowi OSP Grzegorzowi Zawistowskiemu. SPRZEDAM MIESZKANIE Składam serdeczne podziękowania Pani Jolancie Opalewskiej, prezes Zarządu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych za zorganizowanie wieczoru opłatkowego dla niepełnosprawnych. Dziękuję za wsparcie duchowe ks. Grzegorzowi Furgał, dziękuję za pomoc Panu Kazimierzowi Szewczunowi- Burmistrzowi Dzierzgonia, Pani Dobrosławie Frączek- prezesowi Banku Spółdzielczego w Dzierzgoniu, Pani Danucie Komar- Brunieckiej- kierownikowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dziękuję wszystkim uczestnikom naszego spotkania za stworzenie niezapomnianej atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Urszula Krawczyk W CENTRUM DZIERZGONIA 73 m 2-4-pokojowe - świetna lokalizacja - dobry standard - przystępna cena (1-sze piętro, parkiet dębowy, okna PCV, osobno łazienka i wc, rok budowy 1991) + garaż murowany (50 m od budynku) Kontakt: (662) lub po 16-ej (55)

4 4 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY POMOC W STACJI SOCJALNEJ JOANNITÓW W dniu 18 stycznia 2011 roku pielęgniarka ze Stacji Socjalnej Joannitów Pani Wioletta Tomaszewska przywiozła z Olsztyna paczki żywnościowe -dary dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Dzierzgoń. Dary zostały ofiarowane przez darczyńców z Niemiec i przekazane do Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Paczki zostały przywiezione dzięki uprzejmości Pana Grzegorza Dziwisza przedsiębiorcy dzierzgońskiego, który nieodpłatnie użyczył transportu, za co bardzo serdecznie dziękujemy! Z przywiezionych darów Pani Wioletta Tomaszewska zrobiła 140 paczek, które trafią do najbardziej potrzebujących osób, klientów pomocy społecznej. Kierownik MOPS w Dzierzgoniu Danuta Komar-Bruniecka Pani Wioletta Tomaszewska pielęgniarka ze Stacji Socjalnej Joannitów przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu.

5 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 5 Pomagają walczyć z cukrzycą Na terenie gminy Dzierzgoń działa kilka stowarszyszeń. Jedne z nich działają bardziej inne mniej aktywnie. Do tych pierwszych z pewnością zalicza się Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Dzierzgoniu, które dzięki zaangażowaniu i pracy Pani Marianny Wonaszek oraz Zarządu Koła czyni wiele dobrego dla chorych na cukrzycę mieszkańców naszej gminy. Poniżej prezentujemy informację przygotowaną przez zarząd stowarzyszenia. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD) w Dzierzgoniu powstało w maju 1999 roku z inicjatywy Zarządu Powiatu w Malborku oraz Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu. Założycielem był Pan Eugeniusz Procyk, były zastępca burmistrza. Koło zrzesza 50 członków, ale składki regularnie opłaca jedynie 20 osób. Składka wynosi 12 zł miesięcznie. Z tej kwoty odprowadzamy 30% do PSD w Bydgoszczy i 10% do PSD w Gdańsku. Działalność stowarzyszenia oparta jest na pracy wolontariuszy. Członkami naszego koła są w większości osoby niepełnosprawne i przewlekle chore. Często słyszymy, że edukacja pacjentów z cukrzycą jest podstawą sukcesu w leczeniu tej choroby. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak trudna i żmudna jest walka z cukrzycą. Bo czy jest coś ważniejszego niż ludzkie życie i zdrowie? Czy istnieje coś cenniejszego niż pomoc innym? Spotkania w kole odbywają się celem uświadomienia sobie jak groźną chorobą jest cukrzyca. W naszej chorobie bardzo ważną rolę odgrywa edukacja. Hasłem przewodnim jest : Zrozum cukrzycę i przejmij kontrolę. W związku z tym rozprowadzane są materiały edukacyjne, aby wzrosła świadomość jakie zagrożenie niesie choroba i jak można uniknąć poważnych powikłań. Dyskutujemy, wymieniamy się doświadczeniem, czytamy artykuły na temat: jak leczyć cukrzycę insuliną- rodzaje i sposoby jej podawania, cukrzyca choroba nerek i choroba układu krążenia, przewlekłe powikłanie cukrzycy, neuropatie i stopa cukrzycowa, dieta w cukrzycy, prawidłowe odżywianie, wyrównywanie cukrzycy jako ochrona przed powikłaniem. W 2010 roku zorganizowane były dwa spotkania edukacyjne, które przeprowadziła Pani Hanna Walko przedstawiciel firmy medycznej WORWAG PHARMA z Gdańska. Wśród członków koła rozprowadzono bezpłatnie witaminy dla diabetyków oraz skarpetki zdrowotne. Dzięki kontaktom z firmą mamy możliwość uczestnictwa w szkoleniach w Gdańsku oraz wyjeżdżania na sympozjum diabetyków w Toruniu gdzie poznajemy nowe osiągnięcia z zakresu leczenia cukrzycy. Ogólnopolskie Sympozjum Diabetyka i VII Ogólnopolski Forum Profilaktyki były doskonałą okazją do zdobywania łatwo przyswajalnej wiedzy na temat cukrzycy. Wykłady były prowadzone naprawdę profesjonalnie, a szkolenia prowadzili wybitni lekarze z dziedziny diabetologii z Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Lublina i Warszawy. W leczeniu cukrzycy bardzo ważne są leki ale nie bez znaczenia jest życie bez stresu, dobre nastawienie, humor, które dają siłę do walki z chorobą. W 2010 roku zaopatrzyliśmy nieodpłatnie 21 osób w sprzęt do pomiaru glukozy. Codzienna kontrola glikemii przy użyciu glukometru pozwala na wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Sprzęt jes łatwy w użyciu, a wykonywany zabieg bezbolesny. Dwie osoby otrzymały odpłatnie wagi do liczenia kalorii w spożywanych posiłkach. Serdecznie zachęcamy naszych członków i ich rodziny do czytania magazynu społeczno- medycznego Diabetyk oraz Biletynu Informacyjnego wydawanego przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Zarząd Główny w Bydgoszczy. Spotkania chorych na cukrzycę odbywają się co miesiąc, w pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 15:00 w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy! Marianna Wonaszek Prezes Zarządu Koła PSD w Dzierzgoniu Podsumowanie działalności Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Dzierzgoniu za rok 2010 Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin, na czele z prezes zarządu Panią Jolantą Opalewską, niejednokrotnie udowodniło, że los osób niepełnosprawnych leży im na sercu. W roku 2010 z inicjatywy zarządu stowarzyszenie zostało zorganizowane wiele imprez wspomagających i zapobiegających wykluczeniu społecznemu osoby niepełnosprawne. W Stowarzyszeniu aktualnie zrzeszamy 134 osoby w tym 26 to członkowie wspierający. W roku 2009 przystąpiliśmy do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania (LGD). W ramach stowarzyszenia rozpoczęliśmy realizacje programu, który jest finansowany ze środków europejskich. Program pod nazwą Przełamujemy Bariery i Razem jest Łatwiej rozpoczął się od przeprowadzenia szkolenia oraz wycieczki do Ciechocinka i Torunia. Program będzie kontynuowany w 2011 r. W wykonaniu projektów zwiazanych z pozyskiwaniem środków europejskich w dużej mierze wspierają nas pracownicy Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu. W roku 2010 w stowarzyszeniu odbyły się następujące spotkania, imprezy i wycieczki: W styczniu: wyjazd do Elbląga na spotkanie opłatkowe z Biskupem Elbląskim, zabawa karnawałowa. W marcu: wyjazd do teatru w Elblągu, spotkanie integracyjne- przygotowanie stołu wigilijnego przez członków stowarzyszenia. W maju :spotkanie integracyjne - majówka,wyjazd na wczasy rehabilitacyjne do Kołobrzegu,spotkanie z okazji Dnia Matki,wycieczka do Lichenia. W czerwcu: wycieczka w Bieszczady. W lipcu: wycieczka do Krynicy Morskiej W sierpniu: wycieczka do Ciechocinka i Torunia w ramach programu europejskiego. We wrześniu: spotkanie integracyjne wolontariuszy W październiku: wyjazd do teatru, spotkanie integracyjne pożegnanie lata, wyjazd do kina w Elblągu. W listopadzie: spotkanie z młodzieżą- inscenizacja spektaklu na 1 listopada, spotkanie z młodzieżą - Andrzejki W grudniu: wieczór wigilijny Korzystając z łamów Informatora serdecznie dziękujemy za otrzymaną pomoc, a w szczególności: Radzie Powiatu Sztumskiego, PCPR w Szumie, Burmistrzowi Dzierzgonia, MOPS w Dzierzgoniu, ZB-ADM w Dzierzgoniu, BS w Dzierzgoniu, PUH Agro Piaski, RPWiK w Dzierzgoniu, Firmie Mechanika Pojazdowa Pan Włodzimierz Stasiak, Panu Sławomirowi Buzanowskiemu. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które przekazały 1 % podatku na rzecz naszej organizacji. Przy wsparciu wyżej wymienionych darczyńców mogliśmy bez przeszkód prowadzić naszą działalność, a ponadto wykonać remont wszystkich pomieszczeń (malowanie oraz naprawa oświetlenia). Liczymy na dalsze wsparcie. Specjalne podziękowania kierujemy do Pani Doroty Hul, oraz młodzieży Zespołu Szkół w Dzierzgoniu. Młodzież kilkakrotnie w ciągu roku spotyka się z nami z różnych okazji, uświetniając i uatrakcyjniając nam czas. Są to mile i sympatycznie spędzone chwile, mają iście integracyjny charakter bawią się wszyscy uczestnicy. Prowadzenie stowarzyszenia, organizacja zadań i imprez wymaga wiele wysiłku, zaangażowania i umiejętności. Zadania dla członków zarządu są podzielone na poszczególne osoby i obejmują: przygotowanie spotkań integracyjnych, organizowanie turnusów rehabilitacyjnych, wycieczek, imprez,wykonanie ofert składanych do Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, Urzędu Marszałkowskiego, prowadzenia księgowości, administracji, kasy, a także wykonywaniu sprawozdań finansowych i merytorycznych oraz bilansów. Członkowie Stowarzyszenia pełnią dyżury i wykonują prace gospodarcze a także inne czynności związane z naszą działalnością. Dzięki wkładowi pracy aktywnych członków, jesteśmy w stanie osiągać zamierzone cele. Wszystkim współpracownikom, wolontariuszom, naszym członkom serdecznie dziękujemy za pomoc, wytrwałość i okazane serce. Życzymy szczęśliwego Nowego 2011 roku Zarząd Stowarzyszenia

6 6 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Zima w grudniu nie była dla nas zbyt łaskawa, z powodu dużych opadów śniegu i mrozu dzieci miały trudności z dotarciem do szkoły na czas, zdarzyło się również, że wróciły do domów później niż zwykle. Miejmy nadzieję, że w nowym roku będzie lepiej. 7 stycznia zaprosiliśmy do szkoły rodziców, aby razem ze swoimi dziećmi z klasy VI napisali sprawdzian podobny do tego, nad którym się będą męczyć w kwietniu. Przyszły mamy, ciocie, babcie i jedna siostra. Wszyscy pracowali w dużym skupieniu więc i wyniki były bardzo dobre, życzylibyśmy sobie takich po prawdziwym egzaminie. Najlepiej napisał Maciej Link z babcią Krystyną Link. Natomiast 13 stycznia, tak jak wielu uczniów w całej Polsce, nasi szóstoklasiści pisali próbny sprawdzian z Operonem, efekty poznamy w połowie lutego. Koniec pierwszego semestru to dobra okazja, aby pogratulować rodzicom najlepszych uczniów. Są to: kl. I Michalina Mątecka i Filip Pawłowski kl. II Wojciech Bober, Ola Link, Wiktoria Mazurek kl. III Bartek Górczyński, Sebastian Haber i Krzysztof Rybicki i kl. IV Zuzia Antonowicz, Ola Jasieniecka, Oliwia Binkowska i Wiktoria Siecińska kl. V Ania Capek, Martyna Mirończuk, Czarek Mazurek i Ola Tomczak kl. VI Amelia Kleina i Karolina Najman Dzień Babci i Dziadka w naszym domu kultury W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczestnicy zajęć teatralnych pani Marioli Haber przygotowali niecodzienne przedstawienie. Z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprezentowali swoim ukochanym opowieść wigilijną. Prezent został przyjęty entuzjastycznie do tego stopnia, że panie z klubu Złotej Jesieni porwały aktorów do wspólnych pląsów. Nie zabrakło także gestu dobrej, rozpieszczającej babci czyli częstowania łakociami swoich milusińskich. Na koniec, dzieci obdarowały Babcie i Dziadków okolicznościowymi laurkami. Wojciech Demko Zima w Bruku Dzień babci w Szkole Podstawowej w Bruku. Ferie w Bruku były ciekawe i to głównie za sprawą stowarzyszenia Razem dla Bruku. Zorganizowano dwa bale karnawałowe; jeden dla młodszej, drugi dla trochę starszej młodzieży. 23 stycznia Wiejskie Centrum Kultury i Rekreacji było miejscem turnieju tenisa stołowego zorganizowanego pod patronatem naszego radnego Józefa Książka przez pana Leona Sekułę. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Beata Koszal, Dawid Link, Andrzej Huderewicz i Grzegorz Sekuła. Nasi nauczyciele też nie próżno- Babcie i wnuczęta podczas wspólnej zabawy. (fot. Archiwum szkoły) wali; pan Sebastian Cierlicki zorganizował zajęcia sportowe w poniedziałek 17 stycznia, 21 zaś panie Ela Sobocińska i Halina Wójcik zaprosiły Babcie i Dziadków do szkoły z okazji ich święta. 26 stycznia chętni pojechali pod opieką pana Sebastiana Cierlickiego, pani Dominiki Kulik, Ewy Antonowicz, Olgi Sołdaczuk i Ewy Siecińskiej do Aquaparku w Sopocie. A w poniedziałek 31 stycznia wróciliśmy do normalnej, rzetelnej pracy. W.Synak (fot. Archiwum DOK)

7 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 7 Alosza Awdiejew w Dzierzgoniu Dzierzgoński Ośrodek Kultury zaprasza, 14 lutego o godzinie 19 do Auli Zespołu Szkół im. C.K. Norwida, na koncert znakomitego artysty rosyjskiego Aloszy (Aleksego) Awdiejewa. Alosza Awdiejew. Od 1976 r. był związany z kabaretem Piwnica Pod Baranami gdzie występuje w trio z Kazimierzem Adamczykiem oraz Michałem Kaniewskim śpiewając romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie okraszone humorem. W latach współpracował jako pianista z krakowskimi zespołami jazzowymi. Od 1990 r. występuje w trio gitarowym z Kazimierzem Adamczykiem i Markiem Piątkiem dając liczne koncerty w kraju i za granicą. Nagrywa płyty oraz programy telewizyjne i radiowe. Jest stałym felietonistą miesięcznika psychologicznego Charaktery i członkiem Rady Naukowej tego magazynu. Bilety do nabycie w sekretariacie DOK w cenie 50 zł. Zapraszam!! Wojciech Demko Czwarta władza w szkole Massmedia takie jak telewizja, radio czy prasa nazywane są często czwartą władzą i chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać dlaczego. Kilkoro uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II przystąpiło do projektu Junior media realizowanego przez grupę wydawniczą Polskapress, wydawcę Dziennika Bałtyckiego oraz naszego lokalnego dodatku Powiśle Sztum i Dzierzgoń. Celem projektu jest tworzenie gazetki szkolnej przy pomocy profesjonalnego oprogramowania na platformie internetowej. W systemie Redakcja on-line zarejestrowaliśmy naszą gazetę Brudnopis, w której każdy ma przypisaną funkcję od redaktora naczelnego przez dziennikarzy po grafików i korektora. Pracujemy na makietach dziennika regionalnego, zachowując podobny układ stron, ale decyzja o treści artykułów i zdjęć zależy tylko od naszego kolegium redakcyjnego. Tworzymy własną bazę tekstów i multimediów (zdjęć, filmów ), które możemy wykorzystywać w dowolnym wydaniu. Jeśli w grudniowym numerze nie zmieścił się artykuł o wegetariańskich świętach, możemy wykorzystać go w przyszłym roku, bo nie straci na aktualności i został zapisany w bazie. Gotową gazetę publikujemy na stronie i jest ona dostępna dla wszystkich czytelników. Zaletą programu Junior media jest niewątpliwie wykorzystywanie Internetu jako narzędzia dziennikarskiego oraz sposobu komunikowania się wszystkich członków redakcji. Stawiając pierwsze kroki wydawnicze, korzystamy z rad i doświadczenia pracowników Dziennika Bałtyckiego. 14 grudnia 2010 roku byliśmy w Gdańsku na warsztatach dziennikarskich. Podczas spotkania ze znanymi dziennikarzami (między innymi publicystką Barbarą Szczepułą) dowiedzieliśmy się jak działa profesjonalna redakcja, w jaki sposób powstaje gazeta i jakie obowiązki mają poszczególni członkowie redakcji. Mamy za sobą opublikowanie pierwszego numeru Brudnopisu i wiele pomysłów na kolejne artykuły. Mamy też nadzieję, że nasze pismo, choć jeszcze niedoskonałe, będzie stawało się coraz lepsze. Agnieszka Karabin Dzień Otwarty w Przedszkolu Dnia 20 stycznia 2011r. w Tęczowym Przedszkolu w Dzierzgoniu odbył się Dzień Otwarty pod hasłem: Tęczowe zabawy małych i dużych. Panie prowadzące: Mariola Sugalska i Małgorzata Jabłońska bawiły się z dziećmi, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola. Maluszki ze swoimi rodzicami integrowały się podczas wspólnych zabaw. Chętnie brały udział w zajęciach plastycznych. A słodki poczęstunek umilił wszystkim pierwsze spotkanie w przedszkolu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało Dyplom Przedszkolaka i cukierki. Dzień otwarty przypada co roku podczas ferii zimowych. Takie spotkanie (fot.archiwum Przedszkola) Dzieci z rodzicami podczas wspólnych zabaw. ma na celu zapoznanie małych dzieci, (nie objętych wychowaniem przedszkolnym) z budynkiem przedszkola, salą zabaw, pracownikami oraz integrację rodziny. Tekst opracowała M. Bernacka

8 8 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY ECHO ZESPOŁU SZKÓŁ IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W DZIERZGONIU Andrzejki, Andrzejki! Jak każe zwyczaj stary, 30 listopada w naszej szkole a dzień wcześniej w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin odbyły się Andrzejki. Uczniowie umilali chwile wróżbami i oryginalnym wyglądem. Wśród wróżb znalazło się tradycyjne lanie wosku, które wzbudzało duże zainteresowanie wychodziły bardzo zagadkowe kształty. Inne wróżby to: przebijanie serca z imionami, magiczne kości, drzewko szczęścia, mowa kwiatów, tarot, magiczna kula i inne. Wróżby przygotowali uczniowie z koła biblioteczno-teatralnego w składzie: Natalia Mosiewicz, Patrycja Karol, Paulina Czwerenko, Daria Skrzeczkowska, Mariusz Gwiazdowski, Denis Mieleszczuk, Joanna Dziwisz, Marcin Rudzki, Aleksandra Majczyna. D.H. (fot.archiwum szkoły) II Przegląd Kabaretów Szkolnych Ponownie uczniowie wszystkich dzierzgońskich placówek oświatowych spotkali się 1 grudnia na Przeglądzie Kabaretów Szkolnych. W tym roku impreza odbyła się w auli Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida. Inicjatorem spotkania była Gminna Koalicja na Rzecz Rozwoju Bibliotek. Największą atrakcją przeglądu był występ przedszkolaków z Tęczowego Przedszkola. Zosia Chmielewska i Patrycja Szramowska z grupy Iskierki zaprezentowały wiersz J. Tuwima Okulary. Grupa Żabki zaśpiewała piosenkę Na marchewki urodziny, a Mateusz Pałka zaśpiewał Kaczkę Dziwaczkę. Kabaret Draka ze Szkoły Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego wystąpił ze Scenkami z życia szkoły. Grupa kabaretowa z Gimnazjum im. Jana Pawła II przedstawiła skecz Mohery kontra młodzież, a uczniowie z Zespołu Szkół zaprezentowali adaptację średniowiecznego moralitetu Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. (fot. D. Hul) A.H. Mikołaj już do Was jedzie Na korytarzach Zespołu Szkół 6 grudnia można było spotkać Św. Mikołaja, który grzecznym uczniom rozdawał słodycze. Wcześniej młodzież przynosiła do szkoły maskotki, gry planszowe i książki w bardzo dobrym stanie. Inicjatorkami akcji były: pedagog - Mariola Zięba i nauczycielka j. angielskiego - Anna Szymczak. Zebranymi rzeczami Św. Mikołaj (Paweł Smoliński z klasy IIIT) wraz ze skrzatem (Patrycja Karol, klasa IIBLO) oraz Wróżką (Natalia Mosiewicz z klasy IIBLO) obdarowali dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Uśnicach. D.H. (fot. M. Zięba) Pyszna zabawa andrzejkowa w Zespole Szkół. Występ przedszkolaków był nie lada atrakcją. Hej, kolęda, kolęda. W tym roku w naszej szkole, mimo srogiej zimy, było cieplutko i wesolutko. Młodzież zebraną na auli szkolnej odwiedzili Kolędnicy z Gwiazdą, Aniołem, Diabłem, Herodem, Chłopem, Grajkiem, Pastuszkami, Trzema Królami oraz chórem, który pięknie wyśpiewywał kolędy. Nie zabrakło również Józefa i Maryi z Jezuskiem w Stajence Betlejemskiej. Przedstawienie przyjęto radośnie, cała szkoła śpiewała kolędy razem z aktorami i chórem. (fot. A. Hryniowiecka) A.H. Kolędnicy w Zespole Szkół. Mikołajkowe spotkanie z wychowankami ośrodka w Uśnicach. Góra Grosza 2010 Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana została akcja Góra Grosza pod patronatem MEN. Akcję w szkole koordynowała pedagog p. Mariola Zięba. Podliczanie zebranej kwoty miało miejsce 5 stycznia 2011 roku i dokonała tego klasa I T z wychowawczynią p. Magdaleną Krauze w nagrodę za najwięcej przyniesionych monet. W akcji wzięło udział 45 uczniów oraz pracownicy i nauczyciele szkoły. Uzbierano 223zł. Monety ważyły 21kg. Pieniądze te przeznaczone zostaną na tworzenie rodzinnych domów dziecka. D.H. (fot. D. Hul) Liczenie wymagało cierpliwości i koncentracji.

9 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 9 Przekażmy 1% podatku potrzebującym Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Dzierzgoniu swą działalność prowadzi od 1994 roku popularyzując zdrowy styl życia i przełamując bariery psychiczne wśród osób niepełnosprawnych. Organizujemy spotkania integracyjne, zajęcia sportowo-rekreacyjne i inne formy akrywizacji, które pozwalają pozytywnie wpłynąć na zachowania międzyludzkie. Od 2004 r. działamy jako organizacja pożytku publicznego. Na realizację i rozwój działalności niezbędne są nam środki finansowe, dlatego prosimy o wsparcie, w formie 1 % kwoty z podatku dochodowego. Wystarczy w deklaracji PIT-37 lub PIT-36 wpisać Stowarzyszenie jak poniżej: Nr KRS Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin ul. Zawadzkiego 11, Dzierzgoń NIP Konto: BS Dzierzgoń Dziękujemy za wszelką pomoc! Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Pożegnanie ferii dla najmłodszych Ostatni dzień ferii w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury minął nad wyraz wesoło i aktywnie. Od rana miały miejsce przeróżne występy i atrakcje adresowane do dzieci. O godzinie wystąpiła grupa gitarowa pod batutą pana Marka Czarneckiego, która zaprezentowała ciekawy repertuar utworów doskonale znanych przez najmłodszych gości zgromadzonych tego dnia w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Następnie przyszedł czas na występy Młodych Talentów, czyli uczniów pana Wiktora Wojciechowskiego, na instrumencie klawiszowym. Po krótkiej przerwie miała miejsce główna atrakcja tego dnia - bajka O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego ART-RE z Krakowa. Po reakcji publiczności od razu dało się poznać, iż był to strzał w dziesiątkę, bowiem wiele dzieci chętnie brało czynny współudział w przedstawieniu. Na zakończenie ci, którym mało było zabawy zebrali się w bibliotece, aby uczestniczyć w Balu Maskowym. Oczywiście nie zabrakło fantastycznych kreacji. Piotr Szewczun (fot.archiwum DOK) Najmłodsi z wielką ochotą włączali się w grę aktorów.

10 10 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Projekt współfinansowany ze środków Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt współfinansowany ze środków UniiUnii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Niewiele wiesz na temat historii Dzierzgonia? A może chcesz uczestniczyć w pisaniu nowej historii miasta? Weź udział w projekcie SZKOŁA TURYSTYKI Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie: 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich Możesz bezpłatnie wziąć udział w szkoleniu z zakresu: psychologii 10 godz., autoprezentacji 5 godz., komunikacji społecznej 5 godz., zarządzania organizacją 10 godz., historii regionu 15 godz., geografii regionu 5 godz., dziedzictwa kulturowego w praktyce 3 wyjazdy, przyrody 5 godz., równości szans kobiet i mężczyzn 4 godz., realizacji inicjatywy promującej oddolne inicjatywy edukacyjne. Na zakończenie projektu uczestnicy kursu wspólnie przygotują edycję regionalnego biuletynu historyczno turystycznego, a także przeprowadzą prace renowacyjne cmentarza ewangelickiego. Czas trwania projektu: od stycznia 2011 r. do końca czerwca 2011 r. Szkolenie skierowane jest do 15 mieszkańców gminy Dzierzgoń. Zajęcia odbywać się będą w Dzierzgoniu, przy ul. Słowackiego ¾. Termin zgłoszenia udziału w projekcie: r. Nie czekaj i skontaktuj się z nami: SGG Pomezania lub

11 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 11 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach umowy nr UDA POKL /10-00 Chcesz dowiedzieć się jak postępować, aby problem braku pieniędzy nie dotyczył Ciebie? Weź udział w projekcie EKONOMIA W RODZINIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA GOSPODARSTW GOŚCINNYCH POMEZANIA Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie: 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich Możesz bezpłatnie wziąć udział w szkoleniu z zakresu: psychologii 5 godz., autoprezentacji 5 godz., komunikacji społecznej 10 godz., zarządzania organizacją 10 godz., księgowości organizacji pozarządowych 5 godz., ekonomii w rodzinie 43 godz., polityki równości szans kobiet i mężczyzn 4 godz., wędrujące szkolenie dzielenie się zdobytą wiedzą z innymi 4 godz. Dowiesz się m.in. jak planować wydatki, szukać dodatkowych źródeł dochodu, liczyć swoją zdolność kredytową, wybrać najlepszą ofertę banku, rozpoznać fałszywe pieniądze, a nawet wygospodarować ze skromnego budżetu oszczędności na wakacje! Podczas zajęć zapewniamy poczęstunek! Czas trwania projektu: od stycznia 2011 r. do końca lipca 2011 r. Szkolenie skierowane jest do 15 mieszkańców gminy Dzierzgoń. Zajęcia odbywać się będą w Dzierzgoniu, przy ul. Słowackiego ¾. Termin zgłoszenia udziału w projekcie: r. Nie czekaj i skontaktuj się z nami: SGG Pomezania lub

12 12 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Z kart historii Dzierzgoński kościół ewangelicki Ewangelicki kościół zlokalizowany był u wejścia na Górę św. Anny przy skrzyżowaniu ulic: Elbląskiej i 3 Maja. Zbudowany został w latach i otwarty w niedzielę Trójcy Świętej (3 s.158). Wiemy, że Wielkanoc 1792 roku przypadała 8 kwietnia, to konsekracja kościoła odbyła się 3 czerwca 1792 roku. Pruski Królewski Rząd w Kwidzynie ustalił, że budowa nowego kościoła ma opierać się na planie przygotowanym dla kościoła ewangelickiego w Nakle n/notecią. Na tym też projekcie oparł się budowniczy kościoła Knuppel. Fundusz na budowę częściowo zebrali wierni gminy ewangelickiej, a resztę 4000 talarów dofinansował rząd (5 s.137) Wewnętrzną zabudowę ukończono w latach (2 s.23). Duży przedsionek dobudowano dopiero w 1886 roku. Bryła kościoła zaprojektowana była z niezwykłą harmonią. Według naszych szacunków długość zewnętrzna budynku była podwojeniem szerokości. Wysokość ścian stanowiła połowę długości. A więc bryła budynku stanowiła prostopadłościan o krawędziach około 17 i 33 m. Tej niezwykłej harmonii dopełniał dach, którego wysokość stanowiła 1/3 szerokości budynku. Całkowita wysokość obiektu liczona od fundamentów do najwyższego punktu na wieży równa była długości kościoła (około 33 m).tę niezwykle harmonijną budowlę uzupełniała 6 metrowa wieża z 3 metrowym szpicem, na której umieszczono typową i powszechnie stosowaną w tym okresie chorągiewkę z datą budowy kościoła. Na starych fotografiach nie można dopatrzeć się krzyża, który jednak tam istniał (5 s.137). Wieża drewnianej konstrukcji wsparta była na szczytowej ścianie budynku i wystawała w sąsiedztwie wejścia głównego. Wieża ośmioboczna (a nie sześcioboczna jak podaje A.Szorc s,137), posiadała świetliki i zwieńczona była hełmem pokrytym blachą ocynkowaną. Kształt hełmu przypominał świątynie bizantyjskie i był zakończony szpicem. Dach kościoła pokryty był czerwoną dachówką. Ściany z cegieł otynkowane z zewnątrz, podzielone były pilastrami co dawało efekt surowości i skromności. W sąsiedztwie kościoła stoi do dziś okazały budynek plebanii. Przed kościołem (od strony ul Elbląskiej) rosły drzewa, teren ten był ogrodzony ozdobnymi kutymi łańcuchami zawieszonymi na grubych kamiennych słupkach. Wnętrze kościoła opisuje ówczesny konserwator zabytków B.Schmid (4). Oparte ono było na prostym systemie hali o długości 31,55 m i szerokości 15,98 m. Hala ta podzielona była na trzy nawy dwoma rzędami drewnianych bogato ozdobionych kolumn. Nawa środkowa zwieńczona była sklepieniem beczkowym. Liczne szerokie i zarazem wysokie okna doskonale rozjaśniały wnętrze. Balkony łączyły się z obu stron chórem organowym. Na ławkach widniały tabliczki z nazwiskami wiernych. Drewniany późnobarokowy ołtarz połączony był z amboną i pochodził z jakiegoś starego kościoła, na co wskazywała widniejąca na nim data: 13 wrzesień 1733 rok. Z pozostałych obiektów sztuki wymienić można: dwie wyrzeźbione w drewnie i pomalowane figury z połowy XIV wieku. Jedna z nich o wysokości 1.16 m przedstawia św. Marię z dzieciątkiem na ręku, a druga o wysokości 1,21 m niezidentyfikowanego świętego trzymającego księgę w prawej ręce. Była też chrzcielnica o wysokości 1,34 m prawdopodobnie z 1733 roku. Istniały również dwie niższe (po 0,68 m) rzeźby z drewna : figura Chrystusa i postać klęczącej świętej (prawdopodobnie Magdaleny). Za ołtarzem stało drewniane krzesło (gdańskie) z 1800 roku. W nawie ławki skonstruowane w różnych stylach od klasycyzmu do biedermajera. Z dwóch dzwonów mniejszy nosił napis: 1633 Gos mich Michel Dornmann in Elbing. Duży dzwon miał dwa sposoby bicia: łagodny i ożywiony. Posiadał on napis w języku niemieckim i łacińskim, kończący się stwierdzeniem : Dla chwały Boga wykonał mnie w 1794 roku Erich Lindeman Gedany. W kościele również zinwentaryzowano wyroby ze srebra (4 s.274). Były to: Kielich o wysokości 29 cm, mający podstawę bogato ozdobioną ornamentami rokokowymi podzielonymi na osiem grup. Ornament wklęsły był również umieszczony na dolnej połowie czary kielicha. Na kielichu widniał herb Elbląga, godło świątyni oraz znak Zygmunta Tolckemita ( ). Srebrna patera o średnicy 18,5 cm, prosta używana do kielicha oraz srebrna łyżka z filigranową rączką z okresu Ewangelia i Pismo Święte polsko-niemieckie wydane w Gdańsku w 1750r oprawione w czarną skórę z ozdobami srebrnymi, bez znaków określających markę wyrobu. Wyroby z mosiądzu to: Chrzcielnica mająca 35,5 cm średnicy wykonana w formie późnogotyckiej z wytłoczonym wizerunkiem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Naczynia podobne znajdowały się w kościołach ewangelickich w Starym Dzierzgoniu i Stalewie (powiat elbląski). Świecznik ścienny o wysokości 0,99 m ozdobiony ornamentem w kształcie liści Kościół ewangelicki w Veenhusen (Niemcy) z dzwonem z dzierzgońskiego kościoła ( Źródło: archiwum autora tekstu)

13 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 13 pochodził z XVI wieku. Cztery świeczniki ołtarzowe o wysokościach 0,49 m i 0.44 m z bogato profilowanymi okrągłymi podstawami. Na jednym był napis: Christof Tidman 1736 a na drugim: Anna Tidman 1736 M.P : Wyroby z cynku to dwa świeczniki stojące (tralki) na szerokich podstawach trzy częściowych o wysokości 56 cm z napisem Friedrich Decksel 1756 rok Elbląg CK oraz cynkowy dzban na wino z XIX w o wysokości 29 cm. Ponadto w kościele był jeden obraz olejny o wymiarach 1,32 m x 1,48 m przedstawiający ukrzyżowanie malowany na drewnie techniką XVII wieku. Żyrandol wiszący mosiężny stary o wysokości 1,10 m w momencie inwentaryzacji leżał na podłodze kościoła posiadał on szklane klosze i jak na początku XIX wieku było w zwyczaju skonstruowany był na sześć świec. Dwa inne żyrandole o wysokościach 0,90 m i 0,75 m bogato zdobione paciorkami ze szkła oraz szklanymi wisiorkami. Były one rzadkie i starannie zachowane. Każdy z niech przystosowany do czterech świec. Inwentaryzujący stwierdził, że księgi parafialne prowadzone są od 1680 roku. Po 157 latach swego istnienia kościół uległ spaleniu w maju 1949 roku, a nie tak jak podaje A.Sztorc (s.157) w 1947 roku. Ten niewątpliwy zabytek uległ spaleniu w wyniku zaprószenia ognia przez bawiące się wewnątrz dzieci. Z informacji uzyskanych od świadka, który zwiedzał kościół przed jego zagładą dowiedziałem się, że kościół był otwarty i dla wszystkich dostępny, w środku panował nieład, były tam duże ilości porozrzucanych na podłodze papierów. O.Piepkorn potwierdza (3 s.208), że pożar nastąpił w 1949 roku i uważa, że przyczyny tego pożaru mogły być następujące: - niski poziom poglądów i przypuszczalnie zabawy dzieci, - celowe podpalenie przez ewangelików, aby nie przekazać kościoła wspólnocie katolickiej, która o to zabiegała. Według opinii mieszkańców Dzierzgonia zrobiły to dzieci z miejscowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, Po budynku kościoła pozostał tylko fundament, na bazie którego postawiono obecny budynek mieszkalno-handlowy. Do dzisiaj istnieje plebania wykorzystana jako budynek mieszkalny. W wyniku poszukiwań udało mi się odnaleźć duży dzwon CIS z dzierzgońskiego kościoła. ( 6 ). Otóż w okresie ewakuacji Niemcy wywieźli dzwon do Niemiec. Tam na składzie złomu w Hamburgu przeleżał on do 1951 roku. Następnie przekazano go kościołowi ewangelickiemu we wsi Veenhusen ( gmina Moormerland, powiat Leer) w Dolnej Saksonii (Niemcy), gdzie zgodnie z wytłoczonym na nim napisem : Na chwałę Boga dzwoni do dzisiaj. Janusz Namenanik Bibliografia 1.Hassenstein F.,Chronik der Stadt Christburg, Christburg Hassenstein F.,Geschichte der evangelischen Kirchengemeinde zu Christburg, ebda 1892 (Bergriffen) 3.Piepkorn O., Die Heimatchronik der vestpreussischen Stadt Christburg und des Landem Am Sorgeflus, Detmold Schmid B., BAU-UND KUNSTDENKMALER POMESA- NIENS 3.KREIS STUHM, Danzig Szorc A.,Dzierzgoń od początku do dni naszych , Dzierzgoń Z kart historii Święty czy zdrajca, czyli rzecz o wątpliwej aureoli biskupa Stanisława. Formułując tytuł artykułu niewątpliwie narażam się apologetom biskupa, jak również zwolennikom katolickiego spektrum na dzieje Polski. Szukając jednak prawdy historycznej bądź wiarygodnych hipotez nie można sobie pozwolić na bezgraniczną wiarę tam, gdzie istnieją racjonalne przesłanki podważające uznane już autorytety. Konflikt króla Bolesław Śmiałego z biskupem krakowskim Stanisławem, w wyniku którego doszło do śmierci duchownego jest jedną z najbardziej intrygujących tajemnic naszych dziejów. Upraszczając prawdopodobnie, to słowo w tym temacie występuje najczęściej, przyczyną sporu obu naszych bohaterów, był konflikt interesów władzy świeckiej i duchownej. Z jednej strony mamy do czynienia ze zwierzchnością monarchów nad majątkami i godnościami kościelnymi, z drugiej próbami niezależności Kościoła i ograniczenia władzy króla. Starcie władz skończyło się tragedią, która naruszyła posady młodego państwa piastowskiego. I tu kolejne pytanie czy biskup poniósł śmierć męczeńską, która mogłaby stanowić podstawę jego kanonizacji czy też był to sprawiedliwy wyrok sądu królewskiego nad zdrajcą? Próbując odpowiedzieć na to pytanie musimy posiłkować się źródłami historycznymi. Na początek oddajmy głos głównemu twórcy świetości biskupa Wincentemu Kadłubkowi: Rozkazuje więc Bolesław przy ołtarzu, pośród infuł, nie okazując uszanowania ani dla stanu, ani dla miejsca, ani dla chwili - porwać biskupa! Ilekroć okrutni służalcy próbują rzucić się na niego, tylekroć skruszeni, tylekroć na ziemię powaleni, łagodnieją. Wszakże tyran, lżąc ich z wielkim oburzeniem, sam podnosi świętokradcze ręce biskupa niewinnego najokrutniejszy świętokradca rozszarpuje, poszczególne członki na najdrobniejsze cząstki rozsiekuje. Tak według Kadłubka wyglądała śmierć Stanisława. Zadziwiające jest to, że Kadłubek pisze ten fragment w charakterze naocznego świadka, tyle że wydarzenie miało miejsce w 1079 roku, a mistrz Wincenty urodził się w 1155 roku. Co więcej ta relacja jest niesamowicie zbieżna z przypadkiem zamordowanego w Anglii w 1170 roku arcybiskupa Tomasza Becketa. Bliższa wydarzeniom, a przez to zdecydowanie bardziej wiarygodna, również dlatego, że Kadłubek miał skłonność do koloryzowania, jest relacja Galla Anonima, który przybył do Polski pod koniec XI w., miał więc możliwość usłyszeć relacje z ust faktycznych świadków. Jak zaś doszło do wypędzenia króla Bolesława z Polski, długo by o tym mówić; tyle wszakże można powiedzieć, że sam będąc pomazańcem, nie powinien był drugiego pomazańca za żaden grzech karać cieleśnie. Wiele mu to bowiem zaszkodziło, gdy przeciw grzechowi grzech zastosował i za zdradę wydał biskuba na obcięce członków. My zaś ani nie usprawiedliwiamy biskupa zdrajcy, ani nie zalecamy króla, który tak szpetnie dochodził swoich praw. Zastanawiające, iż Anonim tzw. Gall dwukrotnie nazywa biskupa zdrajcą. Najwidoczniej nie bez podstaw. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nigdy nie zarzucono mu manipulacji źródłami historycznymi, nawet w przypadku legend o pierwszych Piastach. Dodatkowym wsparciem dla kroniki Galla może być bulla papieska z roku 1115, która potępia jakiegoś arcybiskupa za wydanie wyroku nad podległego sobie biskupa bez poinformowania o tym papieża. Większość historyków uważa, że bulla ta odnosi się do tego właśnie wydarzenia. Wynikało by z tego, że król zwołał synod, na którym arcybiskup uznał Stanisława winnym. Mamy więc do czynienia z sądem i wyrokiem skazującym zgodnie z prawem. Wielu historyków (zwłaszcza przykościelnych) zarzuca Gallowi stronniczość wobec władzy świeckiej, jako że był on kronikarzem księcia Bolesława Krzywoustego. Prawda jest taka, że Anonim potrafił rozróżnić interesy państwa polskiego od interesów kościoła: Tak jak z zakalnic głosi się chwalebne uczynki świętych pańskich, tak w szkołach, domach i zamkach powinno się opowiadać o chwalebnych dziełach władców i wodzów. W 1253 roku biskup Stanisław ze Szczepanowa został w 1253 r. ogłoszony świętym. Pominięto naturalnie opis Galla, a wręcz starano się go ukryć. Samo kanonizowanie Stanisława, służące celom politycznym nie obyło się bez silnych sprzeciwów i wątpliwości. Wymowny zwłaszcza jest fakt, że po raz pierwszy w dziejach do przeprowadzenia procesu kanonizacyjnego powołano instytucję advocatus diaboli, kardynała, który z urzędu podnosi zarzuty przeciw wnioskowi o przyznanie komuś aureoli. Proces kanonizacyjny, trwający 4 lata, zakończył się jednak sukcesem. Naturalnie na te potrzeby stworzono odpowiednią hagiografię. I dziś, o zgrozo, oficjalna, katolicka strona o świętych podaje więcej informacji o biskupie Stanisławie niż sam główny twórca świętości mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem. Cóż potrzeba matką wynalazków. Paradoksem jest jednak to, że w XIX i XX wieku poddawano w wątpliwość świętość biskupa, a nawet żądano jego dekanonizacji, a jednak nadal dla Polaków symbol zdrady jest symbolem prawości. S. E.

14 14 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY PROJEKT EDUKACYJNY Klub Młodzieżowych Wolontariuszy stara się nieść pomoc tam, gdzie tylko jest to możliwe. Tym razem zwróciliśmy naszą uwagę na świetlice wiejskie, którymi opiekuje się Dzierzgoński Ośrodek Kultury. Wiemy, że są coraz piękniejsze, a pracujące tam panie starają się, by były w nich atrakcyjne zajęcia. Problemem jest oczywiście wyposażenie wszystkich świetlic w ciekawe gry, nowe zabawki, hitowe filmy DVD. Nawet jeżeli są na to fundusze, to te przedmioty dość szybko się nudzą. Ile razy można grać w tę samą grę? Zbliżające się ferie zimowe to bez wątpienia szczególnie gorący czas dla świetlic. Postanowiliśmy zatem pomóc we wzbogaceniu oferty dwutygodniowego wypoczynku. Pan Wojciech Demko przyjął naszą propozycję z wdzięcznością. Wiemy doskonale, że na hojności naszego lokalnego społeczeństwa nigdy się nie zawiedliśmy. I tym razem także odwołaliśmy się do dobrych serc mieszkańców Dzierzgonia, prosząc o oddanie, często w domach już niepotrzebnych, gier planszowych, puzzli, kart, itp. Głównym naszym zadaniem było skuteczne dotarcie z informacją do wszystkich. Pojawiły się plakaty (również na stronie internetowej Urzędu Miejskiego), ogłoszenia na niedzielnej Mszy Św. i artykuł w Dzienniku Bałtyckim. Kolejnym krokiem było przygotowanie zbiórki. Podzieliliśmy miasto na rejony i wybraliśmy wolontariuszy, szczególnie tych, którzy w danych dzielnicach mieszkają. Ponieważ akcja odbywała się w przeddzień WOŚP u, część zbierających już po południu przygotowywała salę na niedzielny finał. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że nie wszędzie dotrzemy. Pozostawiliśmy zatem możliwość telefonicznego kontaktu ze szkołą. 8 stycznia ruszyliśmy do boju. Bardzo szybko okazało się, iż rezultaty akcji będą imponujące, dlatego zbiórkę prowadziliśmy przez cały następny tydzień, gromadząc kolejne partie darów w DOK u. W bezpośredniej zbiórce zaangażowanych było kilkunastu wolontariuszy, którzy pukali do dziesiątek drzwi. Zadziałał również system telefoniczny. Wiele osób zgłaszało chęć oddania gier, kart, zabawek. W piątek, 14 stycznia 2011 r., zobaczyliśmy całkowity efekt akcji. Góra darów była rzeczywiście imponująca. Po policzeniu okazało się, że, dzięki hojności dzierzgonian zebraliśmy ponad 200 sztuk. (fot. D. Browarczyk) Zabraliśmy się za sortowanie. Oto jego wynik. GRY PUZZLE ZABAWKI, MASKOTKI, FILMY Kolejnym etapem był przegląd zgromadzonych darów. Podklejaliśmy pudełka, uzupełnialiśmy brakujące kostki i pionki, szukaliśmy zasad gier w Internecie. Na zakończenie, wraz z p. Iwoną Grochulską, podzieliliśmy zdobycz dla konkretnych placówek. My zabraliśmy gry, puzzle i zabawki dla świetlicy wiejskiej w Jasnej Zakład Rolny, bo tam zaplanowaliśmy podsumowanie projektu w formie Turnieju Gier Planszowych. DOK opuszczaliśmy bardzo, bardzo zadowoleni. Pierwszego dnia ferii (17 stycznia) o godz odbył się w Jasnej ZR planowany turniej. Wystartowało 15 graczy w różnym wieku. W przypadku gier planszowych nie jest to jednak żadną przeszkodą. Było nawet przez to ciekawiej, gdy maluchy wygrywały ze starszymi od siebie. Zabawa przebiegała w przyjemnej atmosferze, również za sprawą słodkiego poczęstunku, który przygotował radny p. Krzysztof Haber. (fot. D. Browarczyk) Przygotowania do kolejnej rundy gier. By wyłonić mistrza, zastosowaliśmy system pucharowy. Zwycięzcy przechodzili do kolejnej rundy, ale przegrani nie nudzili się, gdyż mogli już grać w wykorzystane w trakcie zawodów gry. Na finał przygotowaliśmy super niespodziankę zupełnie nową (jeszcze w folii) atrakcyjną grę Zgadnij kto to?. Po jej rozpakowaniu zasiedli przy niej finaliści: Marta i Wojtek. Laureatką Turnieju Gier Planszowych o Nagrodę Burmistrza Dzierzgonia została Marta Kruczkowska. Uroczyste wręczenie nagród (p. Burmistrz zadbał o to, by zadowolona była nie tylko zwyciężczyni) zakończyło naszą wizytę, ale dzieci z tej miejscowości grały nadal i będą korzystać z przywiezionych darów nie tylko do końca ferii. KLUB MŁODZIEŻOWYCH WOLONTARIUSZY Zebrane dary efekt naszego pomysłu i Państwa hojności. PS Wolontariusze KMW bardzo serdecznie dziękują mieszkańcom Dzierzgonia za hojność okazaną w naszej akcji. Bez Państwa życzliwości nasz pomysł nie zamieniłby się w tak udaną inicjatywę. WIELKIE DZIĘKI!!!

15 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 15 Aktywne Wiejskie Centrum Kultury i Rekreacji w Bruku Niedawno oddane do użytkowania Wiejskie Centru Kultury i Rekreacji tętni życiem. Gołym okiem widać, że była to inwestycja bardzo potrzebna mieszkańcom największej miejscowości, po Dzierzgoniu, w naszej gminie. Dnia 15 stycznia w Wiejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Bruku, odbył się teatrzyk pt. Czerwony Kapturek. Grupa dzieci pod opieką pani Małgorzaty Banasiak, przez kilka tygodni ciężko pracowała przy przygotowaniu przedstawienia, które odniosło prawdziwy sukces. Na występ przybyło liczne grono mieszkańców, którzy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie przedstawienia. Ze względu na złą akustykę w pomieszczeniu, poproszono gości o zupełną ciszę. Wszyscy siedzieli cicho jak mysz pod miotłą ale gdy występ dobiegł końca, cała sala zabrzmiała głośnymi brawami i okrzykami pełnymi zachwytu. Widzowie niechętnie opuszczali salę, gdyż chcieli więcej. Na pocieszenie mogę dodać, że nasi mali artyści przygotowują już nową bajkę na, którą mam nadzieję wszyscy równie chętnie przyjdą. Na scenie zaprezentowali się: Prowadzące występ: Aleksandra Link, Agnieszka Kościanek Narrator: Wiktoria Siecińska Czerwony Kapturek: Barbara Panuś (fot. K. Skowrońska) Artyści z Bruku podczas premierowego przedstawienia w Centrum. Wilk: Konrad Link Babcia: Oliwia Binkowska Mama Czerwonego Kapturka: Marika Link Gajowy: Maciej Link Ptak Gil: Kinga Link Wiewiórka: Edyta Bober Karolina Skowrońska Koniec i początek Nowego Roku w Szkole Podstawowej w Bągarcie Grudzień przynosi ze sobą nie tylko kalendarzową zimę, niską temperaturę, śnieg, ale również bożonarodzeniowe ciepło, które ogrzewa serca wszystkich ludzi. W tym miesiącu w szkole zawsze panuje świąteczna atmosfera. Od pierwszych dni uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują ozdoby świąteczne, stroją klasy i korytarze, śpiewają kolędy polskie i zagraniczne, poznają różne tradycje, budują szopki, wykonują kartki z życzeniami, przygotowują jasełka. Pracowity to czas, ale w końcu nadchodzą Wigilijki i każdy widzi, że jego praca nie poszła na marne. Mamy nadzieję, że docenili to również nasi goście: Pan Mirosław Żywicki, Pani Janina Mulart, Pan Mieczysław Sikora, Pan Zbigniew Jas, Pani Henryka Sokalska którym serdeczne dziękujemy za przybycie. A działo się wiele: harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, gromada zuchowa pod kierunkiem Pani Iwony Szulgi wystawiła jasełka, każda klasa zaśpiewała kolędę, a dodatkowo klasa szósta w profesjonalny sposób wykonała kolędy po angielsku i włosku ( nieoceniony (fot.w.szulga) Młodzi aktorzy w jasełkach. wkład pracy pani anglistki Marzeny Galińskiej). Na koniec Pani Zofia Wnuk przedstawiła interesującą prezentację na temat obyczajów świątecznych w innych krajach. Nie obyło się również bez tradycyjnego opłatka, życzeń i słodkiego poczęstunku oraz wizyty Świętego Mikołaja, który obdarował słodyczami najmłodszych uczniów. I nim się obejrzeliśmy nadszedł Nowy Rok i należało podsumować pierwszy semestr nauki. Gratulujemy uczniom, którzy zdobyli najlepsze wyniki i liczymy, że w czerwcu lista nazwisk będzie dłuższa: Klasa I Klasa II Klasa III Julia Branecka Klaudia Branecka Amadeusz Blicharz Dubień Szymon Martyna Polakowska Anna Grzybowska Zuzanna Panek Amelia Szota Maciej Wiśniewski Justyna Skwarek Oskar Ryszczuk Natalia Nazarewicz Marek Winiarski Klasa Imię i nazwisko Średnia ocen Zachowanie Krzysztof Blicharz 5,09 wzorowe IV Konrad Link 5,09 wzorowe Kornelia Szota 4,9 bardzo dobre Patrycja Grzybowska 5,09 wzorowe V Karolina Szulga 5,09 wzorowe Kasia Kruszewska 4,63 wzorowe Marika Link 5,13 wzorowe Magdalena Panek 5,13 wzorowe VI Joanna Trzaska 5 wzorowe Wojciech Wesołowski 5 wzorowe Karolina Nazarewicz 4,88 wzorowe Nikola Nazarewicz 4,63 wzorowe Elżbieta Nowak

16 16 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY do podpisania porozumienia dotyczącego realizacji projektu, 17) Nr III/27/2010 w sprawie uchwalenia ramowego planu pracy Rady Miejskiej w Dzierzgoniu na 2011 r., 18) Nr III/28/2010 w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji stałych Rady Miejskiej w Dzierzgoniu. III sesja Rady Miejskiej w Dzierzgoniu 30 grudnia br. w sali narad Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu odbyła się III sesja Rady Miejskiej. Obradom przewodniczył Tadeusz Procyk - Przewodniczący Rady Miejskiej. Na III sesji Rady Miejskiej: 1. Rozpatrzono informację z działalności Burmistrza Dzierzgonia za okres między sesjami. 2. Rada podjęła następujące uchwały: 1) Nr III/11/2010 w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dzierzgoń na lata , 2) Nr III/12/2010 w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Dzierzgoń na 2011 rok, 3) Nr III/13/2010 w sprawie zmiany budżetu Gminy na 2010 rok, 4) Nr III/14/2010 w sprawie wydatków budżetu Gminy, które w 2010 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego, 5) Nr III/15/2010 w sprawie zmiany Uchwały Nr XLIII/448/10 Rady Miejskiej w Dzierzgoniu z dnia 27 października 2010 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz wprowadzenia zwolnień w tym podatku, 6) Nr III/16/2010 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Dzierzgoń na rok 2011, 7) Nr III/17/2010 w sprawie Programu Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Dzierzgoń na lata , 8) Nr III/18/2010 w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowych, położonych przy ul. Zawadzkiego i Westerplatte stanowiących własność Gminy Dzierzgoń na rzecz użytkowników wieczystych, 9) Nr III/19/2010 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych, położonych przy ul. Zawadzkiego i Pl. Kościuszki, oddanie udziałów w gruncie w użytkowanie wieczyste i na udzielenie bonifikaty, 10) Nr III/20/2010 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów dzierżawy, 11) Nr III/21/2010 w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości lokalowej, położonej w Stanowie na okres 5 lat i odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy, 12) Nr III/22/2010 w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu obrębu Nowiec w Gminie Dzierzgoń, obejmującego działkę nr 7/2, 13) Nr III/23/2010 w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Dzierzgoń, 14) Nr III/24/2010 w sprawie zmiany Uchwały Nr VI/45/03 Rady Miejskiej w Dzierzgoniu z dnia 16 kwietnia 2003 r. w sprawie uchwalenia statutów jednostek pomocniczych, 15) Nr III/25/2010 w sprawie wyrażenia zgody Szkole Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Dzierzgoniu na udział jako partnera w realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki , 16) Nr III/26/2010 w sprawie wyrażenia zgody na realizację projektu pn. Akademia Samorządowca II oraz upoważnienie Burmistrza Dzierzgonia Uchwały Rady Miejskiej są dostępne do wglądu w Urzędzie Miejskim w Dzierzgoniu pokój nr 6 oraz zostały opublikowane na stronie internetowej /www.dzierzgon.samorzady.pl/. (M.Sz.) Wybory do organów jednostek pomocniczych Gminy Dzierzgoń 30 grudnia 2010 r. Rada Miejska w Dzierzgoniu podjęła Uchwałę Nr III/23/2010 w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Dzierzgoń. 13 stycznia 2011 r. Burmistrz Dzierzgonia wydał Zarządzenie Nr 29/2011 w sprawie zwołania Zebrań Wiejskich w Sołectwach i Ogólnych Zebrań Mieszkańców w Osiedlach Gminy Dzierzgoń w celu przeprowadzenia wyborów do organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Dzierzgoń. Tryb i zasady wyborów określa Uchwała Nr VI/45/03 Rady Miejskiej w Dzierzgoniu z dnia 16 kwietnia 2003 r. w sprawie uchwalenia statutów jednostek pomocniczych. Zarządzenie Nr 29/2011 Burmistrza Dzierzgonia z dnia 13 stycznia 2011 r. w sprawie zwołania Zebrań Wiejskich w Sołectwach i Ogólnych Zebrań Mieszkańców w Osiedlach Gminy Dzierzgoń w celu przeprowadzenia wyborów do organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Dzierzgoń. Na podstawie 1 Uchwały Nr III/23/2010 Rady Miejskiej w Dzierzgoniu z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie zarządzenia wyborów do organów wykonawczych jednostek pomocniczych Gminy Dzierzgoń zarządzam, co następuje:

17 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Zwołuję Zebrania Wiejskiej w Sołectwach i Ogólne Zebrania Mieszkańców w Osiedlach Gminy Dzierzgoń zgodnie z załączonym harmonogramem, stanowiącym załącznik Nr 1 do niniejszego Zarządzenia Porządek obrad Zebrania Wiejskiego stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego Zarządzenia. 2. Porządek obrad Ogólnego Zebrania Mieszkańców w Osiedlach stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia. 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 14 stycznia 2011 r. Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 29/2011 Burmistrza Dzierzgonia z dnia 13 stycznia 2011 r. Burmistrz Dzierzgonia /-/ mgr Kazimierz Szewczun HARMONOGRAM Zebrań Wiejskich w Sołectwach i Ogólnych Zebrań Mieszkańców w Osiedlach Gminy Dzierzgoń w 2011 r., na których dokona się wyboru: Sołtysa, Rady Sołeckiej i Zarządu Osiedla. Lp Data Zebrania środa środa czwartek czwartek piątek poniedziałek poniedziałek wtorek wtorek środa czwartek piątek poniedziałek wtorek środa poniedziałek wtorek środa czwartek piątek Godzina Miejsce Zebrania Uwagi Sołectwo Budzisz Świetlica wiejska w Budziszu Sołectwo Żuławka Sztumska Świetlica wiejska w Żuławce Sztumskiej Sołectwo Bągart Świetlica wiejska w Bągarcie Sołectwo Jasna Świetlica wiejska w Jasnej Sołectwo Morany Świetlica wiejska w Moranach Sołectwo Poliksy Budynek po zlewni mleka w Poliksach Sołectwo Ankamaty Świetlica wiejska w Ankamatach Sołectwo Nowiec Świetlica wiejska w Nowcu Sołectwo Prakwice Świetlica wiejska w Prakwicach Sołectwo Bruk Szkoła Podstawowa w Bruku Osiedle Nr 3 w Stanowie Świetlica wiejska w Stanowie Osiedle Nr 2 w Jeziornie Świetlica wiejska w Ankamatach Osiedle Nr 1 w Jasnej Świetlica Osiedla Sołectwo Tywęzy Świetlica wiejska w Tywęzach Sołectwo Minięta Świetlica wiejska w Miniętach Osiedle Nr 1 w Dzierzgoniu sala narad Urzędu Miejskiego Pl. Wolności 1, Dzierzgoń Osiedle Nr 2 w Dzierzgoniu sala narad Urzędu Miejskiego Pl. Wolności 1, Dzierzgoń Osiedle Nr 3 w Dzierzgoniu sala narad Urzędu Miejskiego Pl. Wolności 1, Dzierzgoń Osiedle Nr 4 w Dzierzgoniu sala narad Urzędu Miejskiego Pl. Wolności 1, Dzierzgoń Osiedle Nr 5 w Dzierzgoniu sala narad Urzędu Miejskiego Pl. Wolności 1, Dzierzgoń Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 29/2011 z dnia 13 stycznia 2011 r. Porządek obrad Zebrania Wiejskiego Sołectwa: 1.Otwarcie Zebrania i stwierdzenie prawomocności obrad. 2.Przedstawienie porządku Zebrania. 3.Przedstawienie sprawozdania z działalności Sołtysa. 4.Uchwalenie regulaminu wyborów Sołtysa. 5.Wybór Komisji Skrutacyjnej. 6.Zgłoszenie kandydatów na Sołtysa. 7.Prezentacja kandydatów. 8.Wybory Sołtysa i ogłoszenie wyników głosowania. 9.Uchwalenie regulaminu wyboru Rady Sołeckiej. 10.Wybór Komisji Skrutacyjnej. 11.Zgłoszenie kandydatów do Rady Sołeckiej. 12.Prezentacja kandydatów. 13.Wybory Rady Sołeckiej. 14.Ogłoszenie wyników wyborów. 15.Przedstawienie budżetu gminy Dzierzgoń na 2011 r. 16.Zamierzenia inwestycyjne. 17.Wolne wnioski. 18.Zakończenie Zebrania. Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 29/2011 z dnia 13 stycznia 2011 r. Porządek obrad Ogólnego Zebrania Mieszkańców Osiedla: 1.Otwarcie Zebrania i stwierdzenie prawomocności obrad. 2.Przedstawienie porządku Zebrania. 3.Przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Osiedla. 4.Uchwalenie regulaminu wyborów Przewodniczącego Zarządu Osiedla. 5.Wybór Komisji Skrutacyjnej. 6.Zgłoszenie kandydatów na Przewodniczącego Zarządu Osiedla. 7.Prezentacja kandydatów. 8.Wybory Przewodniczącego Zarządu Osiedla i ogłoszenie wyników głosowania. 9.Uchwalenie regulaminu wyboru Z-cy Przewodniczącego i członków Zarządu Osiedla. 10.Wybór Komisji Skrutacyjnej. 11.Zgłoszenie kandydatów na Z-cę Przewodniczącego Zarządu Osiedla i na członków Zarządu Osiedla. 12.Prezentacja kandydatów. 13.Wybory Z-cy Przewodniczącego Zarządu Osiedla i członków Zarządu Osiedla. 14. Ogłoszenie wyników wyborów. 15.Przedstawienie budżetu gminy Dzierzgoń na 2011 r. 16.Zamierzenia inwestycyjne. (cd. str.18)

18 18 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 17.Wolne wnioski. 18.Zakończenie Zebrania. Zasady i tryb wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej Organami Sołectwa są: Sołtys - organ wykonawczy Sołectwa, przewodniczący Rady Sołeckiej, Rada Sołecka -organ wspierający Sołtysa, Zebranie Wiejskie - organ uchwałodawczy Sołectwa. Zebranie Wiejskie wybiera Sołtysa i Radę Sołecką na okres odpowiadający kadencji Rady Miejskiej, czyli na 4 lata w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów spośród uczestników Zebrania posiadających czynne prawo wyborcze dla wyboru Rady Miejskiej. Kandydatów na Sołtysa i członków Rady Sołeckiej zgłaszają uczestnicy Zebrania uprawnieni do głosowania Po upływie kadencji, Sołtys i Rada Sołecka działają do dnia wyboru nowego Sołtysa i nowej Rady Sołeckiej. Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej zarządza w drodze uchwały Rada Miejska w terminie 3 miesięcy od upływu kadencji Sołtysa i Rady Sołeckiej. Zebranie Wiejskie dla wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej zwołuje Burmistrz określając porządek obrad zebrania oraz regulamin wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej. W celu przeprowadzenia wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej Zebranie Wiejskie powołuje 3-osobową Komisję Skrutacyjną, która wybiera ze swego grona przewodniczącego. Członkowie Komisji Skrutacyjnej nie mogą kandydować na stanowisko Sołtysa i członków Rady Sołeckiej. Do zadań Komisji należy przyjęcie zgłoszeń kandydatów, przeprowadzenie głosowania, ustalenie i ogłoszenie jego wyników oraz sporządzenie protokołu o wynikach wyborów. Protokół podpisują członkowie komisji. Sołtys i Rada Sołecka mogą być odwołani przez Zebranie przed upływem kadencji na wniosek: 1/ co najmniej 1/5 mieszkańców uprawnionych do udziału w zebraniu, 2/ Burmistrza, jeżeli nie wykonują swych obowiązków, naruszają postanowienia statutu i uchwał zebrań wiejskich. Uchwala w sprawie odwołania z pełnionej funkcji podejmowana jest po wysłuchaniu zainteresowanego w głosowaniu tajnym. Zasady i tryb wyboru Zarządu Osiedla Organami Osiedla są: Zarząd organ wykonawczy Osiedla, Przewodniczący Zarządy Przewodniczący Zarządu Osiedla, Ogólne Zebranie Mieszkańców organ uchwałodawczy Osiedla. Ogólne Zebranie Mieszkańców wybiera przewodniczącego Zarządu Osiedla, zastępcę przewodniczącego oraz członków Zarządu Osiedla na okres odpowiadający kadencji Rady Miejskiej w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów spośród uczestników Zebrania posiadających czynne prawo wyborcze dla wyboru Rady Miejskiej. Kandydatów na przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego Zarządu Osiedla zgłaszają uczestnicy Zebrania uprawnieni do głosowania. Wybory Zarządu Osiedla w drodze uchwały zarządza Rada Miejska w terminie 3 miesięcy od upływu kadencji wymienionych organów. Ogólne Zebranie Mieszkańców dla wyborów Zarządu Osiedla zwołuje Burmistrz określając porządek obrad Zebrania oraz regulamin wyboru Zarządu Osiedla. W celu przeprowadzenia wyborów Zarządu Osiedla, Ogólne Zebranie Mieszkańców powołuje 3-osobową Komisję Skrutacyjną, która wybiera ze swego grona przewodniczącego. Członkowie Komisji Skrutacyjnej nie mogą kandydować na stanowisko przewodniczącego, jego zastępcy oraz pozostałych członków Zarządu Osiedla. Do zadań Komisji należy przyjęcie zgłoszeń kandydatów, przeprowadzenie głosowania, ustalenie i ogłoszenie jego wyników oraz sporządzenie protokołu o wynikach wyborów. Zarząd Osiedla jest bezpośrednio odpowiedzialny przed Ogólnym Zebraniem Mieszkańców i może być odwołany przez zebranie przed upływem kadencji na wniosek: 1/ co najmniej 1/5 mieszkańców uprawnionych do udziału w Zebraniu, 2/ Burmistrza, Jeżeli nie wykonuje swych obowiązków, narusza postanowienia statutu i uchwał Ogólnego Zebrania Mieszkańców. Sołectwa: Sołectwo Budzisz obejmuje miejscowości: Budzisz i Chojty. Sołectwo Żuławka Sztumska obejmuje miejscowości: Żuławka Sztumska. Sołectwo Bągart obejmuje miejscowości: Bągart, Spalonki. Sołectwo Jasna obejmuje miejscowości: Chartowo, Jasna, Kamienna Góra, Lisi Las. Sołectwo Morany obejmuje miejscowości: Kuksy, Morany, Stanówko. Sołectwo Polisy obejmuje miejscowości: Polisy, Litewki. Sołectwo Ankamaty obejmuje miejscowość: Ankamaty. Sołectwo Nowiec obejmuje miejscowości: Nowa Karczma, Nowiec, Nowiny. Sołectwo Prawice obejmuje miejscowości: Prawice, Pachoły. Sołectwo Bruk obejmuje miejscowości: Bruk, Pawłowo, Piaski Sztumskie, Sołectwo Tywęzy obejmuje miejscowości: Blunaki, Tywęzy. Sołectwo Minięta obejmuje miejscowości: Minięta, Stara Wieś. Osiedla wiejskie: Osiedle Nr 1 w Jasnej obejmuje miejscowość: Jasna. Osiedle Nr 2 w Jeziornie obejmuje miejscowość: Jeziorno. Osiedle Nr 3 w Stanowie obejmuje miejscowość: Stanowo. Osiedla miejskie: Osiedle Nr 1 w Dzierzgoniu obejmuje ulice: Elbląska, Os. Wł. Jagiełły, Reja, Kajki, Limanowskiego, Linki, Morcinka, Pionierska, Westerplatte. Osiedle Nr 2 w Dzierzgoniu obejmuje ulice: Okrzei, 3 Maja, Krzywa, Wojska Polskiego, Żeromskiego, Żurawia, oraz miejscowość Judyty. Osiedle Nr 3 w Dzierzgoniu obejmuje Dzierzgoń ulice: Czereśniowa, Kwiatowa., Łączna, Ogrodowa, Os. Jana Pawła II, Porzeczkowa, Przytulna, Różana, Wiśniowa, Miodowa. Osiedle Nr 4 w Dzierzgoniu obejmuje: Plac Wolności, 1 Maja, Przemysłowa, Odrodzenia, Kościelna, Mickiewicza Osiedle Nr 5 w Dzierzgoniu obejmuje ulice: Betoniarzy, Plac Kościuszki, Pogodna, Os. Krasickiego, Słowackiego, Traugutta, Promienna, Pogodna, Słoneczna, Zawadzkiego, 11 Listopada.

19 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY 19 V Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Dzierzgonia Komunikat końcowy W dniu r., w świetlicy wiejskiej w Bagarcie odbyły się rozgrywki finałowe V Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Dzierzgonia. Organizatorem rozgrywek był Urząd Miejski w Dzierzgoniu, Dzierzgoński Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa w Bągarcie oraz społeczeństwo wsi Bągart. W finale wzięło udział 36 osób z następujących miejscowości: Ankamaty, Bągart, Jasna, Jasna Osiedle, Tywęzy. Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych przedstawiają się następująco: Chłopcy szkoły podstawowe 1. Wesołowski Wojciech Jasna Osiedle 2. Sitek Jakub Bągart 3. Demczuk Michał Bągart 4. Mulart Grzegorz Bągart 5. Kulik Sebastian Tywęzy Wodnicki Przemysław Bągart 7. Mejer Dawid Tywęzy Dziewczęta szkoły podstawowe 1. Lezner Małgorzata Jasna Osiedle 2. Kruszewska Katarzyna Jasna 3. Nazarewicz Nikola Bągart Chłopcy szkoły ponadpodstawowe 1. Golędzik Kamil Jasna Osiedle 2. Sitek Maciej Bągart 3. Kozłowski Dawid Bągart Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu chętnie biorą udział w różnorodnych konkursach. W listopadzie i grudniu 2010 roku odbyły się szkolne etapy konkursów interdyscyplinarnych organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Obejmują one elementy treści podstaw programowych odpowiednich przedmiotów - języka polskiego i historii oraz matematyki i przyrody. Wymienione konkursy służą rozwijaniu uzdolnień uczniów, tworzeniu płaszczyzny pozytywnej rywalizacji młodzieży oraz przygotowaniu uczniów szkół podstawowych do podjęcia nauki w gimnazjum. 8 listopada 2010 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematyka z Przyrodą, do którego przystąpiło 12 uczniów z klas IV- VI. Zmagali się oni z rozwiązaniem testów oraz zadań otwartych na temat: Przyroda w czterech porach roku. Po sprawdzeniu prac przez KONKURSY INTERDYSCYPLINARNE komisję w składzie: Regina Pozorska i Wanda Kołodziej okazało się, że do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Maciej Procyk z klasy V c, Robert Krauze z klasy VI d oraz Emilia Marszałek z klasy VI a po dwóch miesiącach 12 stycznia 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Kwidzynie odbył się kolejny etap konkursu, na którym uczniowie z naszej szkoły osiągnęli bardzo duży sukces. Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac 48 uczestników poinformowała, że I miejsce na etapie rejonowym zajął Robert Krauze, a II miejsce Maciej Procyk. Uczniowie ci wezmą udział w konkursie wojewódzkim, jaki odbędzie się 7 marca. Życzymy im wielu sukcesów w dalszych zmaganiach. Natomiast 15 grudnia odbył się szkolny etap interdyscyplinarnego konkursu z języka polskiego i historii, w którym wzięło udział 14 uczniów klas piątych i szóstych. Eliminacje szkolne polegały 4. Demczuk Wojciech Bągart 5. Bończoszek Michał Ankamaty Orliński Wojciech Jasna 7. Stępniakowski Sylwester Bągart Wdowiak Dominik Ankamaty 9. Dunst Dominik Jasna Orliński Piotr Jasna Dziewczęta szkoły ponadpodstawowe 1. Haber Adrianna Jasna 2. Kruszewska Ewelina Jasna 3. Zielińska Alicja Jasna 4. Czaja Kinga Bągart 5. Golędzik Dominika Jasna Osiedle Kruszewska Karolina Jasna 7. Mejer Anna Tywęzy Sokalska Alicja Bągart 9. Aleksandrowicz Justyna - Tywęzy Dorośli 1. Milewski Dawid Jasna Osiedle 2. Bończoszek Adrian Ankamaty 3. Branecki Paweł Jasna 4. Szeliga Patryk Bągart 5. Bona Artur Ankamaty Mulart Adam Bągart 7. Kopron Artur Bągart Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju zarówno wysokiego poziomu gry, jak i stworzenia miłej atmosfery fair play w jakiej rozgrywany był turniej. Serdeczne podziękowania składamy Panu Kazimierzowi Szewczunowi, Burmistrzowi Dzierzgonia, za podtrzymywanie idei organizowania tak pięknych i pożytecznych zawodów oraz za ufundowanie pucharów i nagród rzeczowych. Z całego serca dziękujemy także: pracownikom Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, a zwłaszcza panu Wojciechowi Demko, dyrektorowi DOK-u oraz Pani Iwonie Grochulskiej, za wszechstronną pomoc udzielaną w czasie organizowania zawodów; mieszkańcom wsi Bągart, z Panem Mieczysławem Sikorą, jej sołtysem, na czele, za przygotowanie sali oraz życzliwe i miłe przyjęcie uczestników turnieju; Panu Mirosławowi Szmiglowi za ufundowanie nagród rzeczowych; Panu Jerzemu Wesołowskiemu i Pani Monice Dunst za zorganizowanie transportu. Sędzia główny Turnieju Wincenty Szulga Wielkie podziękowania dla pana Wincentego Szulgi za przygotowanie i sprawne poprowadzenie V Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Dzierzgonia składa Dzierzgoński Ośrodek Kultury na rozwiązaniu testu zawierającego zadania zamknięte i otwarte oraz na analizie materiałów źródłowych dotyczących życia i śmierci świętego Wojciecha. Po sprawdzeniu prac przez nauczycieli: Agnieszkę Zawistowską i Magdalenę Więckowską wyłoniono laureatów konkursu. Pierwsze miejsce zdobyli: Aleksandra Mikołajczak z klasy VI a i Maciej Procyk z klasy V c, natomiast II miejsce przypadło Maciejowi Krupie z V c. Laureaci pierwszego miejsca wzięli udział w rejonowym etapie konkursu, który odbył się 14 stycznia w Szkole Podstawowej nr 9 w Malborku. Niestety do dziś nie znamy jeszcze wyników tych zmagań. Cieszymy się, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzierzgoniu odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach. Wpływa to na promocję naszej szkoły, w której nauczyciele doskonale wspierają i rozwijają uzdolnienia dzieci i młodzieży. (M. W.)

20 20 DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY Ferie zimowe w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury Dzieci w pracowni multimedialnej. Domki dla ptaszków wykonane przez uczestników zajęć w bibliotece. Tegoroczne ferie zimowe w DOK były zorganizowane bardzo atrakcyjnie, można było wybrać dla siebie coś ciekawego i spędzić miło czas wolny od nauki. Codziennie odbywały się zajęcia w których uczestniczyły dzieci i młodzież spędzające ferie w naszej miejscowości. Młodzież chętnie korzystała z pracowni multimedialnej w Bibliotece Publicznej, gdzie grała w gry i zabawy edukacyjne, natomiast młodsze dzieci wolały zajęcia plastyczne połączone z zabawami ruchowymi. We wtorki i czwartki wspólnie oglądaliśmy bajki i filmy na dużym ekranie na tle regałów z książkami. Poczęstunek popcorn i napoje, który przygotowaliśmy dla wszystkich widzów był miłą niespodzianką. Po projekcjach filmowych dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, które prowadzone były przez naszych pracowników. W oczekiwaniu na zajęcia, lub wolne miejsce przy komputerze dzieci i młodzież chętnie układały puzzle, grały w gry planszowe, rozwiązywały krzyżówki i rebusy. W środy zorganizowaliśmy Zimowe graffiti - zabawy plastyczne z kredką na szarym papierze, prace wykonywane były w grupach, uczyły współpracy i tolerancji. Wszystkie prace wykonane w czasie ferii zimowych można podziwiać na wystawie w Bibliotece Publicznej, są to: bałwanki z waty, balonowe ptaszki, pszczółki, papierowe domki dla ptaszków, maski karnawałowe, kukiełki na patykach, kolorowanki, rozwiązane rebusy i krzyżówki. W pierwszym tygodniu ferii aktorzy teatru ART-RE z Krakowa zaprezentowali bajkę pt Królowa śniegu. Była to bajka interaktywna, w której widownia brała czynny udział na scenie wspólnie z aktorami. Po sztuce mieliśmy możliwość podziwiać nasze zdolne dzierzgońskie dzieci, podczas prezentacji grupy teatralnej działającej w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. Przedstawienie pt. Dziewczynka z zapałkami zostało nagrodzone gromkimi brawami. W świetlicach wiejskich odbyły się zabawy karnawałowe, natomiast świetlica wiejska w Miniętach zorganizowała kulig dla mieszkańców, który był atrakcją dla całych rodzin. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i miło spędzone chwile w czasie (fot. E. Lipska) (fot. E. Lipska) Ferii zimowych 2011 w Dzierzgońskim Ośrodku Kultury. E. Lipska Wydawca: Gmina Dzierzgoń, Plac Wolności 1, Dzierzgoń Redakcja: Urząd Miejski, Dzierzgoń, Plac Wolności 1, tel , Redaktor naczelny: Mirosław Żywicki, Wersja elektroniczna: Foto: Wojciech Budziński, Współpraca: Daria Jaranowska, Skład i łamanie: Grzegorz Chmielewski Druk: Drukarnia W&P, Malbork, ul.akacjowa 29, tel. (055)

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA

ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA FRAGMENTY GAZETKI NR 2 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. J. JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY - GAZETKA SZKOLNA listopad grudzień 2010, styczeń 2011 Numer 2 Rok szkolny 2010/2011 Wydarzenia: 10.11 apel

Bardziej szczegółowo

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2015 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo.

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2015 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo. Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2015 z udziałem instytucji kultury w Gminie. Lp. Nazwa imprezy Termin Miejsce imprezy Organizator/współorganiza tor Opis imprezy Uwagi 1. XXIII

Bardziej szczegółowo

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2016 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo

Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2016 z udziałem instytucji kultury w Gminie Bobrowo Harmonogram planowanych konkursów i imprez gminnych w roku 2016 z udziałem instytucji kultury w Gminie Lp. Nazwa imprezy Termin 1. 2. 3. 4. XXIV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 10 styczeń 2016

Bardziej szczegółowo

TECZKA NIEBIESKA - OPTYMISTYCZNI RODZICE

TECZKA NIEBIESKA - OPTYMISTYCZNI RODZICE TECZKA NIEBIESKA - OPTYMISTYCZNI RODZICE Naszej codziennej pracy wychowawczo-dydaktycznej towarzyszy motto: Nie uda się dobrze wychować dzieci, gdy nie zdobędzie się dla tej sprawy rodziców i nie włączy

Bardziej szczegółowo

IMPREZY ORGANIZOWANE NA TERENIE MIASTA I GMINY SĘDZISZÓW W 2007r. S T Y C Z E Ń

IMPREZY ORGANIZOWANE NA TERENIE MIASTA I GMINY SĘDZISZÓW W 2007r. S T Y C Z E Ń Powitanie Nowego Roku IMPREZY ORGANIZOWANE NA TERENIE MIASTA I GMINY SĘDZISZÓW W 2007r. S T Y C Z E Ń Plac Targowy Rynek Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Przegląd Zespołów Jasełkowych Koncert

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. JANINY JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY LISTOPAD GRUDZIEŃ. 25. 11. 2011 andrzejki klas 1 3

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. JANINY JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY LISTOPAD GRUDZIEŃ. 25. 11. 2011 andrzejki klas 1 3 ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY IM. JANINY JANUSZEWSKIEJ W CIEMNEM ECHO SZKOŁY LISTOPAD GRUDZIEŃ Skład redakcji: Karolina Jędrak Julia Pacholczyk Natalia Skibińska Jaś Wołynko Wiktoria Rudzka Weronika Przybysz

Bardziej szczegółowo

KRONIKA SKO ZESPÓŁ SZKÓŁ GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POR. J. CZUMY SKRYTEGO W CELESTYNOWIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 WRZESIEŃ 2013 R.

KRONIKA SKO ZESPÓŁ SZKÓŁ GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POR. J. CZUMY SKRYTEGO W CELESTYNOWIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 WRZESIEŃ 2013 R. KRONIKA SKO ZESPÓŁ SZKÓŁ GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POR. J. CZUMY SKRYTEGO W CELESTYNOWIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 WRZESIEŃ 2013 R. Wznowienie działalności Wybranie skarbników w poszczególnych

Bardziej szczegółowo

Przyjazne przejście dziecka z przedszkola do szkoły

Przyjazne przejście dziecka z przedszkola do szkoły Przyjazne przejście dziecka z przedszkola do szkoły ZAJĘCIA INTEGRACYJNE W SZKOLE Dla naszych dzieci szkoła jest drugim domem. Czują się w niej bezpiecznie, gdyż panuje tam serdeczna atmosfera. Maluchy

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH W LUBINIE ROK SZKOLNY 2011/2012

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH W LUBINIE ROK SZKOLNY 2011/2012 PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH W LUBINIE ROK SZKOLNY 2011/2012 MIESIĄC TEMAT SPOSOBY I FORMY REALIZACJI wrzesień 1. Spotkanie organizacyjne - przypomnienie regulaminu SU

Bardziej szczegółowo

Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Rok szkolny 2011/2012 DZIAŁANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Chętni uczniowie włączyli się do pracy w SU Przewodniczącą SU została uczennica klasy IIe Elżbieta Kunicka Opiekunami SU zostały panie: Barbara Korytko

Bardziej szczegółowo

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak

Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński. Pod kierownictwem: Justyny Jedynak Opracowanie: Elwira Laskowska Julia Kurowska Patryk Stelmaszczyk Mikołaj Stybliński Numer II (zima) Pod kierownictwem: Urszuli Nowak Justyny Jedynak W numerze: Podsumowanie grudnia; Ferie zimowe; Walentynki;

Bardziej szczegółowo

Projekt pn. Urządzenie centrum wsi Łęg Probostwo

Projekt pn. Urządzenie centrum wsi Łęg Probostwo Projekt pn. Urządzenie centrum wsi Łęg Probostwo w ramach działania 313, 322, 323 Odnowa i rozwój wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Całkowita wartość projektu: 944.652,04 zł, dofinansowanie

Bardziej szczegółowo

INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI ZESPOŁU SZKÓŁ W KORZYBIU

INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI ZESPOŁU SZKÓŁ W KORZYBIU Zespół Szkół w Korzybiu ul. Dworcowa 6 77230, Korzybie Numer 8 01/15 ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER INTERNETOWE WYDANIE GAZETKI ZESPOŁU SZKÓŁ W KORZYBIU gimnazjalny Drugi raz wzięliśmy udział w ie języka

Bardziej szczegółowo

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PRZEDSZKOLE Z UŚMIECHEM

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PRZEDSZKOLE Z UŚMIECHEM ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PRZEDSZKOLE Z UŚMIECHEM realizowanego przez Gminę Wodzisław w Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Lubczy, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego

Bardziej szczegółowo

Przewodnicząca Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. Renata Nosarzewska. Maria Walkiewicz. Protokołowała:

Przewodnicząca Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. Renata Nosarzewska. Maria Walkiewicz. Protokołowała: Protokół nr 80/2014 z Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji, Oświaty, Kultury, Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu, które odbyło się 7 lipca 2014 r. (wizja miejsc, w których

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE SZKOŁY. INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE. Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013

ŻYCIE SZKOŁY. INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE. Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013 ŻYCIE SZKOŁY INFORMATOR ZESPOŁU SZKÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM im. Jana Pawła II W PĘPOWIE Nr 49. Cz. 1. Przedszkole maj - czerwiec 2013 i edukacja wczesnoszkolna STRONA GŁÓWNA ZESPOŁU SZKÓŁ: www.zspepowo.edu.pl

Bardziej szczegółowo

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder.

26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji. programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Wolontariat informuje. 26 września uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu uczestniczyli w inauguracji programu Pola Nadziei w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder. Zakupiliśmy tam za zebrane pieniądze

Bardziej szczegółowo

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY

Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie. Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY .KROPECZKA. Gazetka Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Gardnie Rok szkolny 2013/2014 WAŻNE WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY 1. ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 Nowy rok szkolny powitaliśmy 2

Bardziej szczegółowo

Hala sportowa ZST. Starostwo Powiatowe. Galeria Piwnica MDK. Promocja twórczości wychowanków

Hala sportowa ZST. Starostwo Powiatowe. Galeria Piwnica MDK. Promocja twórczości wychowanków 1 KALENDARIUM IMPREZ /2016 L.p. Termin Nazwa Miejsce Opis 1. wrzesień VIII Święto Pieczonego Ziemniaka Impreza mam na celu krzewienie tradycji ludowych. Integrowanie środowiska lokalnego poprzez wspólną

Bardziej szczegółowo

GŁOS DWÓJKI PROJEKTU. K. Fot. Archiwum

GŁOS DWÓJKI PROJEKTU. K. Fot. Archiwum Zespół Szkół nr 2 ul. Karola Barke 3 13-100, Nidzica Numer 2 03/14 ORGANIZATOR PROJEKTU PARTNER Witajcie! Nie wiemy, czy zauważyliście, ale WIOSNA TUŻ,TUŻ... Redakcja "NOCKA" KARNAWAŁOWA Klasy 6 wraz z

Bardziej szczegółowo

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym.

W listopadzie odbyło się w naszym przedszkolu drugie spotkanie z teatrzykiem edukacyjnym. 1. W Samorządowym Przedszkolu w Zatorze odbywają się cykliczne spotkania z teatrem. We wrześniu, teatr edukacyjny przybliżył przedszkolakom wiadomości o sposobach przygotowania się zwierząt do zimy. W

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil Norwid MIESIĘCZNIK SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. C.K. NORWIDA W DĄBRÓWCE WIEŚCI Cyprian Kamil Norwid Cyprian Kamil Norwid N U M E R V I SZKOLNE M A R Z E C 2 0 1 4 Z ŻYCIA SZKOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 Zuch

Bardziej szczegółowo

WITAMY NA STRONIE NASZEGO PRZEDSZKJOLA PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

WITAMY NA STRONIE NASZEGO PRZEDSZKJOLA PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA WITAMY NA STRONIE NASZEGO PRZEDSZKJOLA W naszym przedszkolu dziecko i jego potrzeby są priorytetem. Dzieci w naszej placówce czują się dobrze i bezpiecznie. W odpowiedniej atmosferze łatwo zawierają nowe

Bardziej szczegółowo

Szkolny Klub Wolontariatu. Zespół Szkół Mechanicznych

Szkolny Klub Wolontariatu. Zespół Szkół Mechanicznych Szkolny Klub Wolontariatu Zespół Szkół Mechanicznych Ważny jest rodzaj pomocy, Którą się ofiaruję, Ale jeszcze ważniejsze od tego jest serca Z jakim tej pomocy się udziela Jan Paweł II Przesłanie Papieża

Bardziej szczegółowo

Dwutygodnik Klasy II

Dwutygodnik Klasy II 2014, nr 8 23.12.2014 Opracowała: Agnieszka Hys Witamy w ostatnim numerze naszego dwutygodnika w tym roku kalendarzowym. Zobaczcie, jak interesująco można spędzić czas w szkole w okresie przedświątecznym

Bardziej szczegółowo

SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015

SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015 SAMORZĄD UCZNIOWSKI Rok szkolny 2014/2015 Opiekun SU: Jadwiga Banasik Hasło: Samorząd Uczniowski wspiera działania szkoły na rzecz organizowania zadań propagujących współdziałanie uczniów, nauczycieli,

Bardziej szczegółowo

UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU. Radosny Start Malucha utworzenie punktów przedszkolnych w Gminie Wielopole Skrzyńskie

UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU. Radosny Start Malucha utworzenie punktów przedszkolnych w Gminie Wielopole Skrzyńskie UROCZYSTE PODSUMOWANIE PROJEKTU Radosny Start Malucha utworzenie punktów przedszkolnych w Gminie Wielopole Skrzyńskie 26 lipca 2012 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 1 im. mjra Ludwika Marszałka "Zbroi"

Bardziej szczegółowo

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja

2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja 2 dni w Wiosce Świętego Mikołaja Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy k/ Giżycka. Pokoje 2-5 osobowe z łazienkami Program pobytu: Dzień I Przyjazd i zakwaterowanie 14:00-15:00 Obiad 16:00-18:00

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ IMPREZ 2013r

KALENDARZ IMPREZ 2013r KALENDARZ IMPREZ 2013r Data Wydarzenie Organizator Miejsce 6 styczeń Uroczystość opłatkowa styczeń Związek Emerytów i Rencistów 7 styczeń Spotkanie Noworoczne 13 styczeń 14 styczeń 25 styczeń 16 styczeń

Bardziej szczegółowo

NA ROK SZKOLNY 2014/2015

NA ROK SZKOLNY 2014/2015 Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8 76 200 Słupsk, ul. Wiatraczna 10, tel./fax. (059) 841-78-69 Konto: mbank nr 21 1140 1153 0000 2176 8100 1001 KALENDARZ IMPREZ I UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNYCH PRZEDSZKOLA

Bardziej szczegółowo

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki:

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki: Mikołajki 2013 Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen magii i radości. Ich zwiastunem są Mikołajki KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji

Bardziej szczegółowo

Szanowna Mieszkanko, Szanowny Mieszkańcu miejscowości Pleśna! Zabierz głos w sprawie swojej miejscowości!

Szanowna Mieszkanko, Szanowny Mieszkańcu miejscowości Pleśna! Zabierz głos w sprawie swojej miejscowości! Szanowna Mieszkanko, Szanowny Mieszkańcu miejscowości Pleśna! Zabierz głos w sprawie swojej miejscowości! Gmina Pleśna bierze udział w projekcie Samorząd z inicjatywą realizowanym przez Fundację Biuro

Bardziej szczegółowo

Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum

Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum Wybór Patrona dla naszej szkoły to projekt, który rozpoczął się w roku szkolnym 2004/2005. Spośród kilku kandydatur zgłoszonych w szkolnym referendum przeprowadzonym wśród nauczycieli, uczniów i rodziców,

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016 Plan pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016 Zadania Forma realizacji Termin Uwagi Opracowanie planu pracy SU na rok szkolny 2015/2016 Stałe informowanie nauczycieli, uczniów o życiu szkoły,

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ROK SZKOLNY 2007/08

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ROK SZKOLNY 2007/08 PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ROK SZKOLNY 2007/08 Termin Zadania Formy realizacji Wrzesień WYBORY 2007/2008 Październik LAURKA DLA NASZEJ PANI 1. Wybory do samorządu uczniowskiego. 2. Opracowanie

Bardziej szczegółowo

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2014/2015 ROK SZKOLNY 2014/2015 Podsumowanie roku szkolnego 2014/2015 W wyniku podsumowania KONKURSU NA NAJAKTYWNIEJSZE KOŁO W ODDZIALE OKRĘGOWYM w roku szkolnym 2014-2015 w kategorii szkół gminnych nagrodzono:

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ IMPREZ kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych w roku 2012

KALENDARZ IMPREZ kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych w roku 2012 KALENDARZ IMPREZ kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych w roku 2012 Styczeń Luty zabawy karnawałowe Dzień Babci i Dziadka impreza otwarta Ferie zimowe - codzienne zajęcia w Domu Kultury: konkursy plastyczne,

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 1. DZIEŃ CHŁOPCA 2. URODZINY MARCHEWKI 3. DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA 4. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 5. PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 6. WIZYTA U HIGIENISTKI 7. SPOTKANIE Z POLICJANTEM 8. WYCIECZKI DO LASU I NA PLAC

Bardziej szczegółowo

Referat Kultury, Sportu i Promocji Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. w sezonie 2013/2014

Referat Kultury, Sportu i Promocji Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. w sezonie 2013/2014 Referat Kultury, Sportu i Promocji Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Kalendarz Ważniejszych Imprez Kulturalnych, Sportowych i Rekreacyjnych w sezonie 2013/2014 IMPREZY KULTURALNE SEZON OD WRZEŚNIA

Bardziej szczegółowo

Nowinki Szkolnej Rodzinki

Nowinki Szkolnej Rodzinki Nowinki Szkolnej Rodzinki ORGANIZATOR PROJEKTU ZGSP im.janusza Korczaka w Pawłowiczkach ul. Korfantego 3 47-2, Pawłowiczki Numer 51 11/15 PARTNER W TYM NUMERZE: - spotkanie z Panią Poprawialską, -spektakl

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie działalności Młodzieżowego Szkolnego Klubu Wolontariatu

Podsumowanie działalności Młodzieżowego Szkolnego Klubu Wolontariatu Podsumowanie działalności Młodzieżowego Szkolnego Klubu Wolontariatu "Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela." Jan Paweł

Bardziej szczegółowo

W roku szkolnym 2014/2015 pierwszy dzwonek zabrzmiał... 1 września. Jak zawsze rozpoczęcie roku szkolnego obchodziliśmy bardzo uroczyście w naszej

W roku szkolnym 2014/2015 pierwszy dzwonek zabrzmiał... 1 września. Jak zawsze rozpoczęcie roku szkolnego obchodziliśmy bardzo uroczyście w naszej W roku szkolnym 2014/2015 pierwszy dzwonek zabrzmiał... 1 września. Jak zawsze rozpoczęcie roku szkolnego obchodziliśmy bardzo uroczyście w naszej szkole. Zaczęliśmy od mszy świętej o godzinie 8.00. Następnie

Bardziej szczegółowo

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014

KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 KRONIKA PKRD na stronie parafii św. Urbana STYCZEŃ 2014 19 stycznia 2014 można było obejrzeć kronikę naszej wspólnoty na stronie internetowej parafii: PODWÓRKOWE KOŁO RÓŻAŃCOWE DZIECI - KRONIKA Zachęcamy

Bardziej szczegółowo

IV EDYCJA KONKURSU BEZPIECZNIE NA ROWERZE

IV EDYCJA KONKURSU BEZPIECZNIE NA ROWERZE IMPREZA SPORTOWO KULTURALNA IV EDYCJA KONKURSU BEZPIECZNIE NA ROWERZE Nowy Dwór Mazowiecki 7 maja 2011. PATRONAT NAD IV EDYCJĄ IMPREZY W ROKU 2011 OBJĘLI: Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Starosta

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile

Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile Lista zwycięzców 30 zł na start z BZWBK24 mobile KRYSTYNA S. KRYSTYNA C. EDWARD F. KAROLINA C. WOJCIECH T. JANINA F. FRANCISZKA G. HENRYK H. MIROSŁAW W. JULI BARBARA H. CELINA Ł. STANISŁAW K. HELENA S.

Bardziej szczegółowo

Co słychać u Przedszkolaków?

Co słychać u Przedszkolaków? Co słychać u Przedszkolaków? Pomagamy chorym dzieciom Tradycyjnie w okresie przedświątecznym pracownicy przedszkoli w Połańcu, dzieci i rodzice starają sie wesprzeć tych, którzy chorują i potrzebują pomocy

Bardziej szczegółowo

,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to,co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to,co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Sprawozdanie z działań podjętych w Szkole Podstawowej nr 48 im. WOP w Szczecinie w ramach akcji,,podaruj Dzieciom Iskierkę Radości- Szczecińskie Szkoły Potrzebującym.,, Człowiek jest wielki nie przez to,

Bardziej szczegółowo

Styczniowe popołudnie z Rodzicami... 2. Święto Babci i Dziadka... 3. Starszaki z wizytą w Szkole Podstawowej Nr 158... 4

Styczniowe popołudnie z Rodzicami... 2. Święto Babci i Dziadka... 3. Starszaki z wizytą w Szkole Podstawowej Nr 158... 4 Styczniowe popołudnie z Rodzicami... 2 Święto Babci i Dziadka... 3 Starszaki z wizytą w Szkole Podstawowej Nr 158... 4 Koncert kolęd w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej... 4 Ciekawe zajęcia i warsztaty...

Bardziej szczegółowo

(fotogaleria) MUZYKOWANIE!

(fotogaleria) MUZYKOWANIE! Świąteczne (fotogaleria) Zapraszamy na MUZYKOWANIE! Muzykowanie ŚWIĄTECZNE Serdecznie zapraszamy na Świąteczne Muzykowanie, które odbędzie się 16 grudnia 2016r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Małomicach.

Bardziej szczegółowo

Plan pracy Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie w roku szkolnym 2016/2017

Plan pracy Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie w roku szkolnym 2016/2017 Plan pracy Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie w roku szkolnym 2016/2017 Działania całoroczne Zadanie Sposób realizacji Termin Osoby odpowiedzialne Zbiórka surowców wtórnych nakrętki i

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ IMPREZ MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2013 ROK

KALENDARZ IMPREZ MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2013 ROK KALENDARZ IMPREZ MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2013 ROK Miesiąc Nazwa imprezy/konkursu/warsztatu Miejsce Organizator styczeń Warsztaty gry na skrzypcach uczniów szkół muzycznych województwa łódzkiego

Bardziej szczegółowo

oda 19 stycznia 2011 godz. 11:00 sala sportowa MOSiR, Turniej uczniów Szkół Podstawowych (do lat 13 włącznie)

oda 19 stycznia 2011 godz. 11:00 sala sportowa MOSiR, Turniej uczniów Szkół Podstawowych (do lat 13 włącznie) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytowie oda 19 stycznia 2011 godz. 11:00 sala sportowa MOSiR, Turniej uczniów Szkół Podstawowych (do lat 13 włącznie) Piątek 21 stycznia 2011 godz. 11:00 sala sportowa

Bardziej szczegółowo

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3

GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 Miejskie Przedszkole Nr 18 w Puławach ul. Norwida 32 A GAZETKA NASZE PRZEDSZKOLE Nr 3 / styczeń - luty 2010 / Zimo, zimo przybądź biała Przynieś śniegu po kolana Zimo, zimo to nie wszystko Chcemy jeszcze

Bardziej szczegółowo

opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała

opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała opracowanie: Aneta Duda-Spandel, Joanna Błażusiak-Dudała W szkole działa Samorząd Uczniowski, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły poprzez swoich reprezentantów. Samorząd Uczniowski jest najwyższym organem

Bardziej szczegółowo

KLUB INTEGRACYJNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 1 PROMYK

KLUB INTEGRACYJNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 1 PROMYK KLUB INTEGRACYJNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 1 PROMYK 1 KLUB INTEGRACYJNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 1,,PROMYK jest placówką integrującą dzieci i młodzież z miasta Piekary Śląskie. Tutaj młodzi ludzie mogą

Bardziej szczegółowo

Lista zwycięzców za okres r.

Lista zwycięzców za okres r. Lista zwycięzców za okres 4.08.2014 10.08.2014 r. MIECZYSŁAW S. PIOTR W. ANASTAZJA B. STEFAN J. IRENA K. JERZY K. HELENA R. KAZIMIERZ C. JERZY G. ZOFIA M. EDWARD B. EWA S.P. MIECZYSŁAW D. GRZEGORZ K. JOLANTA

Bardziej szczegółowo

Pokazy Gimnastyczne oraz Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Zakończenie projektu 1,2,3 z nami bezpieczny będziesz i Ty

Pokazy Gimnastyczne oraz Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Zakończenie projektu 1,2,3 z nami bezpieczny będziesz i Ty Echo Piątki Grudzień Rodzice/Uczniowie W zdrowym ciele zdrowy duch Pokazy Gimnastyczne oraz Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Zakończenie projektu 1,2,3 z nami bezpieczny będziesz i Ty Realizacja projektu

Bardziej szczegółowo

P O M A G A J M Y R A Z E M!!!

P O M A G A J M Y R A Z E M!!! P O M A G A J M Y R A Z E M!!! Ty też możesz zostać wolontariuszem Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim

Bardziej szczegółowo

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego Miasto i Gmina Siewierz - http://www.siewierz.pl/ Data umieszczenia informacji: 2009-06-23 10:05:45 Zakończenie roku szkolnego Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Niedługo tylko wspomnieniem pozostaną sprawdziany,

Bardziej szczegółowo

Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS

Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS Pomocny Patrol PIELGRZYMKOWY GAZETKA INFORMACYJNA SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI OPOLSKIEJ NR 11 2011 ROK NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS W numerze m.in.: Ks. Jarosław napisał Nasze rozmowy Z cyklu

Bardziej szczegółowo

Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 1

Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 1 Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 1 Strona 1/6 Tradycją Gimnazjum nr 1 jest organizowanie w kwietniu Dnia Otwartego dla uczniów klas szóstych mławskich szkół podstawowych. W tym roku w progach naszej szkoły

Bardziej szczegółowo

rok szkolny 2014/2015

rok szkolny 2014/2015 rok szkolny 2014/2015 Opiekun SKO: p. Hanna Zdanowska Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie zaczęliśmy przygodę z SKO i współpracę z 43 Oddziałem Banku Polskiego PKO w Warszawie

Bardziej szczegółowo

Gazetka dla najmłodszych dzieci Wydanie III wiosna 2012/2013. Pokoloruj obrazek:

Gazetka dla najmłodszych dzieci Wydanie III wiosna 2012/2013. Pokoloruj obrazek: Gazetka dla najmłodszych dzieci Wydanie III wiosna 2012/2013 Pokoloruj obrazek: POWITANIE WIOSNY! 21 marca to pierwszy kalendarzowy dzień wiosny. Dzieci z klas I-III postanowiły pożegnać zimę. Przygotowały

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ IMPREZ I UROCZYSTOŚCI W PRZEDSZKOLU NA ROK SZKOLNY 2015/2016

KALENDARZ IMPREZ I UROCZYSTOŚCI W PRZEDSZKOLU NA ROK SZKOLNY 2015/2016 KALENDARZ IMPREZ I UROCZYSTOŚCI W PRZEDSZKOLU NA ROK SZKOLNY 2015/2016 1 ZAPLANOWANE DZIAŁANIA ( CELE) 1. Udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom Działania na rzecz promowania kampanii, propagowania

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16 IM. WŁ. BRONIEWSKIEGO W RZESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015

HARMONOGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16 IM. WŁ. BRONIEWSKIEGO W RZESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015 HARMONOGRAM PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16 IM. WŁ. BRONIEWSKIEGO W RZESZOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015 MIESIĄC ZADANIA FORMA REALIZACJI OSOBY ODPOWIEDZIALNE Wrzesień 1.Organizacja

Bardziej szczegółowo

Gminny Ośrodek Kultury przedstawia ofertę zajęć zapraszając jednocześnie do korzystania z przygotowanej oferty.

Gminny Ośrodek Kultury przedstawia ofertę zajęć zapraszając jednocześnie do korzystania z przygotowanej oferty. OFERTA ZAJĘĆ GOK Gminny Ośrodek Kultury przedstawia ofertę zajęć zapraszając jednocześnie do korzystania z przygotowanej oferty. Gminna Biblioteka Publiczna i kawiarenka internetowa czynna od poniedziałku

Bardziej szczegółowo

Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie.

Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie. Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnym obiektywie. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, ciepła oraz świątecznych przygotowań. W naszym przedszkolu mamy to szczęście, że okres ten zaczyna

Bardziej szczegółowo

Kalendarz imprez kulturalnych Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach 2009 rok. STYCZEŃ. Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach

Kalendarz imprez kulturalnych Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach 2009 rok. STYCZEŃ. Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach Kalendarz imprez kulturalnych Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach 2009 rok. STYCZEŃ 18 styczeń - Nad Betlejem Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil. Norwid

WIEŚCI SZKOLNE Z ŻYCIA SZKOŁY. Cyprian Kamil. Norwid MESĘZN SZOŁY PODSTAWOWEJ M... NORWDA W DĄBRÓWE WEŚ yprian amil Norwid yprian amil SZOLNE Norwid N U M E R L S T O P A D 2 0 1 1 Z ŻYA SZOŁY W TYM NUMERZE: Z życia szkoły 1 ącik poetyckobiblioteczny 2 Dzień

Bardziej szczegółowo

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.

02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. 02.12.2010 r. Jadą, jadą sanie, księŝyc złoty świeci. Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci. Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa Mikołaja. paniami powitały

Bardziej szczegółowo

PLAN IMPREZ KULTURALNYCH MOK NA ROK 2006

PLAN IMPREZ KULTURALNYCH MOK NA ROK 2006 PLAN IMPREZ KULTURALNYCH MOK NA ROK 2006 TERMIN NAZWA IMPREZY MIEJSCE IMPREZY STYCZEŃ ZASIĘG IMPREZY 08.01.2006 1 XIV WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄ TECZNEJ POMOCY -Koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej,

Bardziej szczegółowo

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy

Klasa 2b sp. Klasa II B. Wychowawca: Lidia Grzeszczak. {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy Klasa 2b sp Autor: L Grzeszczak 26.08.2015. Zmieniony 25.09.2016. Klasa II B Wychowawca: Lidia Grzeszczak {jgtabber} [tab ==Z życia klasy==] Z życia klasy We wrześniu odbyły się wybory do samorządu klasowego.

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 PIJARSKICH SZKÓŁ W WARSZAWIE

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 PIJARSKICH SZKÓŁ W WARSZAWIE KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 PIJARSKICH SZKÓŁ W WARSZAWIE DATA WYDARZENIE SZCZEGÓŁY, ODPOWIEDZIALNI WRZESIEŃ 1 września 4 września 5 września 7 września godz. 11.30 Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PARTYZANTÓW POLSKICH W ŻABNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PLAN PRACY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PARTYZANTÓW POLSKICH W ŻABNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 PLAN PRACY RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PARTYZANTÓW POLSKICH W ŻABNICY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Cele i zadania Rady Samorządu Uczniowskiego: 1. Wdrażanie uczniów do samorządności

Bardziej szczegółowo

IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2012 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA STYCZEŃ 2012

IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2012 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA STYCZEŃ 2012 IMPREZY KULTURALNO OŚWIATOWE W 2012 ROKU NA TERENIE GMINY ŻABIA WOLA NAZWA IMPREZY DATA ORGANIZATOR STYCZEŃ 2012 Bal karnawałowy dla dzieci oraz dyskoteka dla młodzieży 0 1 Wielka Orkiestra Świątecznej

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014 KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014 Zdarzenie czynność Termin Uwagi o realizacji Organizacja roku szkolnego: Rozpoczęcie zajęć edukacyjnych Zakończenie zajęć edukacyjnych Klasyfikacja śródroczna Klasyfikacja

Bardziej szczegółowo

KALENDARZ IMPREZ KULTURALNO - SPORTOWYCH MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2014 ROK

KALENDARZ IMPREZ KULTURALNO - SPORTOWYCH MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2014 ROK KALENDARZ IMPREZ KULTURALNO - SPORTOWYCH MIASTA I GMINY BIAŁA RAWSKA NA 2014 ROK Miesiąc Nazwa imprezy/konkursu/warsztatu Miejsce Organizator 12 stycznia Wielka Orkiestra świątecznej Pomocy SP Biała Rawska,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA PCK DZIAŁAJĄCEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŚRODZIE WLKP. NA ROK SZKOLNY 2012/2013

PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA PCK DZIAŁAJĄCEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŚRODZIE WLKP. NA ROK SZKOLNY 2012/2013 1 PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA PCK DZIAŁAJĄCEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ŚRODZIE WLKP. NA ROK SZKOLNY 2012/2013 WSTĘP Pomoc drogiemu człowiekowi jest hasłem przewodnim, które przyświeca Polskiemu Czerwonemu

Bardziej szczegółowo

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Miesiąc Wrzesień PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS I-III W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 Hasła miesiąca Wracamy do szkoły. Chodzimy do szkoły Dbamy o porządek i czystość wokół siebie. Dbamy o bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Tytuł innowacji pedagogicznej: Mali Warmiacy nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość I. Informacje o szkole Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa w Błudowie

Bardziej szczegółowo

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na Semestr I W pierwszym półroczu roku szkolnego 2012/2013 Samorząd Uczniowski Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie zrealizował szereg działań mających na celu rozwijanie wśród uczniów demokratycznych

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA im. Przyjaciół Borów Tucholskich w Lipinkach Lipinki 12 86 160 Warlubie PLAN PRACY

SZKOŁA PODSTAWOWA im. Przyjaciół Borów Tucholskich w Lipinkach Lipinki 12 86 160 Warlubie PLAN PRACY SZKOŁA PODSTAWOWA im. Przyjaciół Borów Tucholskich w Lipinkach Lipinki 12 86 160 Warlubie PLAN PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Przyjaciół Borów Tucholskich (KALENDARZ IMPREZ) ROK SZKOLNY 2013/2014 Lipinki

Bardziej szczegółowo

A-PDF PPT TO PDF DEMO: Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark

A-PDF PPT TO PDF DEMO: Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark Moja Szkoła w Unii Europejskiej edycja Powrót do szkoły Wolontariat dla tych, którzy pomagają czy dla tych, którym pomagamy? Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu A-PDF PPT TO PDF DEMO: Purchase from

Bardziej szczegółowo

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI. Agnieszka Czajka, Joanna Michalik -Pietraszak. Klub Wsparcia Rówieśniczego Integracja.

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI. Agnieszka Czajka, Joanna Michalik -Pietraszak. Klub Wsparcia Rówieśniczego Integracja. Zielona Góra 24.10.2013 r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI NAZWA SZKOŁY DANE SZKOŁY (adres, telefon, e-mail) IMIĘ I NAZWISKO AUTORA/AUTORÓW DOBREJ PRAKTYKI TYTUŁ PRZEDSIĘWZIĘCIA RODZAJ PRZEDSIĘWZIĘCIA (np.

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół w Marzęcicach

Zespół Szkół w Marzęcicach Zespół Szkół w Marzęcicach ul. Szkolna 21, Marzęcice 13-306 Kurzętnik tel./ fax: 056 47 404 97 e-mail: szkolamarzecice@wp.pl www.szkolamarzecice.pl Żyj w zgodzie z naturą, bądź wrażliwy na piękno i otwarty

Bardziej szczegółowo

JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ

JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ DLA INNYCH Marta Sak, Gimnazjum nr 92 JA I MOJA DZIAŁALNOŚĆ Od II semestru klasy I biorę udział w rozmaitych działaniach dodatkowych w mojej szkole i znajdujących się w sąsiedztwie integracyjnych placówkach

Bardziej szczegółowo

NR 1(200) Styczeń 2010

NR 1(200) Styczeń 2010 NR 1(200) Styczeń 2010 Rok 2010 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego Jubileuszowe obchody 100. rocznicy powstania Roty Uroczystości związane z 100. rocznicą powstania Roty, pieśni patriotycznej skomponowanej

Bardziej szczegółowo

Z życia gminy Leśniowice

Z życia gminy Leśniowice Z życia gminy Leśniowice Nr 44 25-31 października 2013 r. Ślubowanie klasy I w SP Sielec W dniu 25 października 2013 r. w Szkole Podstawowej w Sielcu odbyło się ślubowanie klasy udział wzięli: Pan Wiesław

Bardziej szczegółowo

Usługi publiczne w obszarze kultury perspektywa gminy wiejskiej. Teresa Pancerz-Pyrka

Usługi publiczne w obszarze kultury perspektywa gminy wiejskiej. Teresa Pancerz-Pyrka Usługi publiczne w obszarze kultury perspektywa gminy wiejskiej Teresa Pancerz-Pyrka 1 Usługi publiczne w obszarze kultury Wspieranie w działaniach zespołu ludowego Kazanowianki znad Iłżanki promującego

Bardziej szczegółowo

KAENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH GMINY CHOCZ 2014. Lp. Termin Wydarzenia/uroczystości Miejsce Organizacja

KAENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH GMINY CHOCZ 2014. Lp. Termin Wydarzenia/uroczystości Miejsce Organizacja KAENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH GMINY CHOCZ 2014 Lp. Wydarzenia/uroczystości Miejsce Organizacja 1. styczeń 02.01 06.01 12.01 18.01 25.01 31.01 Konkurs na najpiękniejszy wiersz o Choczu Koncert Kolęd i Pastorałek

Bardziej szczegółowo

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia WSPOMNIENIA Z LAT 70 NA PODSTAWIE KRONIK SZKOLNYCH. W ramach Internetowego Projektu Zbieramy Wspomnienia pomiędzy końcem jednych, a początkiem drugich zajęć wybrałam

Bardziej szczegółowo

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc.

Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Pan Bóg poprzez niemoc i słabość osób niepełnosprawnych jakby paradoksalnie sprawia, Ŝe mają one ogromną moc przemieniania ludzkich serc. Dnia 16.12.10 odbyła się wycieczka do Domu Opieki Społecznej w

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA DODATKOWA. dla Wnioskodawców MAŁE PROJEKTY

INFORMACJA DODATKOWA. dla Wnioskodawców MAŁE PROJEKTY INFORMACJA DODATKOWA dla Wnioskodawców ubiegających się o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju: MAŁE PROJEKTY Numer wniosku o dofinansowanie* *Rubryka wypełniana

Bardziej szczegółowo

Propozycje zajęć w szkołach prowadzonych przez Gminę Wyszków podczas ferii zimowych w roku szkolnym 2014/2015

Propozycje zajęć w szkołach prowadzonych przez Gminę Wyszków podczas ferii zimowych w roku szkolnym 2014/2015 Propozycje zajęć w szkołach prowadzonych przez Gminę Wyszków podczas ferii zimowych w roku szkolnym 2014/2015 Szkoła SP 1 SP 2 19.01.2014 - poniedziałek świetlicowe Bądź bezpieczny zimą 9 00-13 00 - Zajęcia

Bardziej szczegółowo

Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej Przedszkola nr 11 w Siemianowicach Śląskich na rok szkolny 2014/2015

Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej Przedszkola nr 11 w Siemianowicach Śląskich na rok szkolny 2014/2015 Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej Przedszkola nr 11 w Siemianowicach Śląskich na rok szkolny 2014/2015 Organizacja przedszkola. Przedszkole: 4 oddziałowe, czynne 11 miesięcy w roku od godziny

Bardziej szczegółowo

KONCERT PROFILAKTYCZNY W ADRII

KONCERT PROFILAKTYCZNY W ADRII KONCERT PROFILAKTYCZNY W ADRII 30 października 2014r. klasy: 1 tc i 1 td, wzięły udział w zorganizowanym przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA koncercie pt. Twoje

Bardziej szczegółowo

Terminarz uroczystości i apeli szkolnych oraz spotkań z rodzicami w ZPO w Tuczępach - rok szkolny 2014/2015

Terminarz uroczystości i apeli szkolnych oraz spotkań z rodzicami w ZPO w Tuczępach - rok szkolny 2014/2015 Terminarz uroczystości i apeli szkolnych oraz spotkań z rodzicami w ZPO w Tuczępach - rok szkolny 2014/2015 L.p. Rodzaj uroczystości Tematyka ( środki realizacji) Termin Odpowiedzialny 1. Inauguracja roku

Bardziej szczegółowo

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły?

Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Temat:Jak władze lokalne dbają o rozwój kulturalny dzieci i młodzieży naszej szkoły? Projekt edukacyjny realizowany w Publicznym Gimnazjum im. Biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku w roku szkolnym

Bardziej szczegółowo

Wymaganie 10: Wykorzystywane są zasoby szkoły lub placówki oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju. Raport z ewaluacji wewnętrznej

Wymaganie 10: Wykorzystywane są zasoby szkoły lub placówki oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju. Raport z ewaluacji wewnętrznej Raport z ewaluacji wewnętrznej Wymaganie 10: Wykorzystywane są zasoby szkoły lub placówki oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju Zespół Szkół im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie Cel: Uzyskanie

Bardziej szczegółowo

"Wszędzie jedno słońce świeci"

Wszędzie jedno słońce świeci "Wszędzie jedno słońce świeci" Dzień 6 grudnia jest dniem magicznym nie tylko dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. W owym dniu dzieckiem czuje się każdy z nas i podświadomie oczekuje na jakąś

Bardziej szczegółowo