BusKurier 3 (10) 2006 MAGAZYN O AUTOBUSACH MERCEDES-BENZ I SETRA NADCHODZI CITARO K AUTOKAR DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "BusKurier 3 (10) 2006 MAGAZYN O AUTOBUSACH MERCEDES-BENZ I SETRA NADCHODZI CITARO K AUTOKAR DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH. www.evobus."

Transkrypt

1 grudzień (10) 2006 BusKurier MAGAZYN O AUTOBUSACH MERCEDES-BENZ I SETRA NADCHODZI CITARO K AUTOKAR DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Wożąc najpiękniejsze kobiety świata We wrześniu br. odbył się w Polsce finał wyborów Miss World Najpiękniejsze kobiety świata podróżowały po naszym kraju autobusami Mercedes-Benz oraz Setra.

2 g EvoBus Polska > SZANOWNI PAŃSTWO! DRODZY KLIENCI I PRZYJACIELE! Johannes Lehmann, prezes EvoBus Polska W tym roku Mercedes-Benz zaprezentował naprawdę imponującą liczbę nowych konstrukcji. Dzięki temu mogliśmy pokazać w Polsce aż trzy nowe premiery, w tym dwie o strategicznym znaczeniu dla naszej spółki. Mam na myśli nowy Tourismo podstawę naszego sukcesu w segmencie pojazdów turystycznych oraz Conecto low floor niskopodłogowy autobus miejski stworzony z myślą o rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Wprowadzenie nowej generacji produktów jest dla nas prawdziwym ukoronowaniem doskonałego roku w Polsce. Utrzymaliśmy sprzedaż autokarów i jednocześnie mocno weszliśmy w segment autobusów miejskich, osiągając tutaj najlepszy wynik w historii firmy. Dodatkowo cały czas rośnie sprzedaż autobusów używanych, a nasze treningi bezpiecznej i ekonomicznej jazdy cieszą się coraz większą popularnością. To świetne zakończenie roku i zapowiedź kolejnych sukcesów w nadchodzącym okresie. Korzystając z okazji, chciałbym w imieniu kierownictwa i wszystkich pracowników EvoBus Polska życzyć Państwu wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2007! Niech szczęście i pomyślność nigdy Państwa nie opuszczają, a wiara codziennie dodaje sił i energii do tworzenia i realizacji nowych pomysłów. Wasz Johannes Lehmann SIE MA EVOBUS! W przyszłym roku firma EvoBus Polska ponownie zagra wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i na ten cel tradycyjnie już przekażemy cały nasz fundusz na zakup i wysyłkę kartek świątecznych. Podczas ostatniego, XIV finału WOŚP, zebrano łącznie PLN, które zostały przeznaczone głównie na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów chirurgii urazowej. Temat XV Finału to ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka udzielania pierwszej pomocy. BusKurier Magazyn o autobusach Mercedes-Benz i Setra Wydawca EvoBus Polska Sp. z o.o., Al. Katowicka 46, Wolica, tel.: (22) , faks: (22) , Redaguje: zespół Projekt i skład: WSM Generator > SPIS TREŚCI Bus of the Year 2007 Mercedes-Benz Citaro LE Ü! I po premierze: Conecto low floor I po premierze: nowy Tourismo Wożąc najpiękniejsze kobiety świata Premiery IAA niska podłoga Setry Premiery IAA małe jest piękne: Citaro K Autokary dla niepełnosprawnych Sposób na złodzieja Dobre rady Czy wiesz, że Na początku października br. firma EvoBus Bochemia otworzyła nowe Centrum Obsługi Autobusów w Pradze. Zostało ono wyposażone w nowoczesny serwis oraz magazyn części zamiennych. Spółka EvoBus Bohemia s.r.o. została założona w 1998 r., czyli o rok wcześniej niż EvoBus Polska. W 1999 r. firma rozpoczęła produkcję części konstrukcji autobusów oraz podzespołów do autobusów w zakładach w Holýšovie. Łącznie spółka zatrudnia obecnie ok. 500 osób. 2 BusKurier 3(10) 2006

3 IAA 2006 g Bus Of the Year 2007 Mercedes-Benz Citaro LE Ü! Podczas październikowej wystawy IAA w Hanowerze międzynarodowe jury przyznało prestiżowy tytuł Bus Of The Year 2007 autobusowi Mercedes-Benz Citaro LE Ü, który zdecydowanie pokonał dwóch innych pretendentów do tego tytułu. > NISKOWEJŚCIOWY i międzymiastowy Citaro LE Ü to najmłodszy autobus Mercedesa, który w założeniach i polityce koncernu DaimlerChrysler ma wypełnić lukę pomiędzy niskopodłogowym Citaro, a lokalnym Integro. Przy projektowaniu postanowiono zachować zalety obydwu autobusów, tj. łatwą dostępność do pojazdu, szybką wymianę pasażerów na przystankach, dużą pojemność pojazdu w odniesieniu do Citaro oraz wysoki komfort podróży przy przejazdach na dłuższych odcinkach i lepszą podatność obsługową w odniesieniu do Integro. Trzeba podkreślić, że połączenie obydwu modeli zostało wykonane wzorowo. Dodatkowo w autobusie zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Nowy pojazd został maksymalnie zorientowany na potrzeby pasażera, chcącego w luksusowych warunkach wygodnie dojechać z podmiej- skich osiedli do centrum miasta. Nie bez znaczenia było także zapewnienie przewoźnikom uniwersalności wykorzystania Citaro LE Ü, który z powodzeniem można kierować na linie przebiegające wzdłuż dróg ekspresowych, jak również na obszary o intensywnej zabudowie. O zwycięstwie autobusu Merc e d e s - B e n z Citaro LE Ü w konfrontacji z modelami MAN Lion s Regio i VDL Berkhof Ambassador 200 zadecydowała oryginalna stylistyka, ciekawa kolorystyka i wysoka jakość zastosowanych materiałów wykończenia wnętrza, dobre parametry trakcyjne, ułatwienie dostępu do pojazdu osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, wysoki komfort podróży dla pasażerów oraz bardzo dobra podatność obsługowa, mówi Zbigniew Rusak, członek jury Bus of the Year. Obawiam się jednak, że Citaro LE Ü nie będzie popularnym autobusem w naszym kraju. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze, przedsiębiorstwa PKS, obsługujące linie międzymiastowe o długości od 50 do 100 km, bardziej preferują autobusy z wysoko poprowadzoną podłogą i większą przestrzenią bagażową, które mają niższą cenę zakupu. Należy tutaj podkreślić, że rząd w Polsce nie robi nic, aby zachęcić tę grupę przewoźników do wprowadzenia taboru przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Po drugie, dla przewoźników miejskich bardziej atrakcyjnym pojazdem będzie nowe niskopodłogowe Conecto, które swoją premierę miało na targach w Kielcach. ] BusKurier 3(10)

4 g TRANSEXPO 2006 Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji targów TRANSEXPO była premiera Mercedes Conecto low floor. I po premierze: Conecto low floor Polscy przewoźnicy z dużym zainteresowaniem przyjęli światową premierę nowego autobusu niskopodłogowego Mercedes-Benz Conecto low floor. To dobry znak przed przyszłorocznym wejściem autobusu na rynek. > MERCEDES BIJE WSZELKIE REKORDY! W tym roku Mercedes na krajowym rynku autobusów miejskich pobił wszelkie rekordy. Od stycznia do października br. polscy klienci zakupili łącznie 74 autobusy Conecto i Citaro. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku EvoBus Polska nie odnotował sprzedaży żadnego miejskiego pojazdu... Tak znaczny wzrost i świetny wynik to rezultat przyjętej strategii mocnego wypromowania średniopodłogowego modelu Conecto i łączonej sprzedaży z topowym, niskopodłogowym modelem Citaro. W efekcie Conecto samodzielnie wygrało w Bydgoszczy (13) i Płocku (6), a wspólne zwycięstwo z Citaro odniesiono w Łodzi (37 szt.) i Częstochowie (18 szt.). EvoBus zajął więc wysokie czwarte miejsce w segmencie pojazdów miejskich, z udziałem na poziomie 15,32%. To ogromny sukces Mercedesa, mówi Laszlo Rakasz, dyrektor ds. strategii EvoBus Polska. Trzeba pamiętać, że zaczynaliśmy praktycznie od zera, a w ciągu 12 miesięcy dostarczyliśmy łącznie 88 autobusów na polski rynek, w tym 14 egzemplarzy Conecto w ostatnich dwóch miesiącach 2005 r. (dla Bydgoszczy i Białegostoku). Udało nam się zająć dobre czwarte miejsce wśród dostawców autobusów miejskich, a dzięki wprowadzeniu nowego Conecto mamy dużą szansę na zdobycie lepszego miejsca w przyszłym roku, przekonuje Laszlo Rakasz. REKORDOWY ROK Tak wysokiej sprzedaży autobusów w Polsce nie było od 2001 r. Na podstawie aktualnych wyników widać wyraźnie, że będzie on dobry dla wszystkich producentów autobusów miejskich. W tym segmencie w ciągu 10 miesięcy br. sprzedano 483 pojazdy, czyli o 252 więcej niż rok wcześniej. To oznacza ponad 100-procentowy wzrost! Dla porównania w całym 2005 r. sprzedano łącznie 392 autobusy miejskie. Sukces należy przypisać przede wszystkim tegorocznym zakupom nowych pojazdów miejskich przez samorządowe przedsiębiorstwa komunikacyjne. Niewątpliwie jest to związane z tegorocznymi wyborami samorządowymi, ale także z uruchomieniem większych środków unijnych na odnowę taboru (Zielona Góra, Białystok, Sosnowiec). Dodatkowym argumentem aby kupić pojazdy w tym roku było wejście z dniem 1 października br. nowej normy Euro 4, która podwyższa koszt zakupu autobusu średnio o 7 tys. euro. To zdopingowało część przewoźników do wcześniejszego odnowienia floty. Prognozujemy, że do końca tego roku zostanie sprzedanych ok. 622 autobusów miejskich wzrost o 230 egz. (58,67%). Czy tak będzie? Napiszemy o tym w kolejnym wydaniu BusKuriera. ] 4 BusKurier 3(10) 2006

5 TRANSEXPO 2006 g Krzysztof Nabrdalik, prezes zarządu MPK w Częstochowie Mam pozytywne wrażenia po premierze nowego Conecto w Kielcach. Podoba mi się jego nowoczesny wygląd, zastosowane wyposażenie oraz brak skomplikowanej elektroniki. Myślę, że również jego cena przypadnie mi do gustu Obecnie rozpoczęliśmy eksploatację nowych autobusów Citaro i Conecto i życzę nowemu modelowi Mercedesa równie pochlebnych opinii pasażerów. Wojciech Gulczyński, zastępca prezesa Zarządu MPK Gniezno Podoba mi się nowa wersja Conecto. Swoim nowoczesnym wyglądem przypomina mi bardziej Citaro niż stare Conecto. Mam nadzieję, że zachowa wytrzymałość swojego poprzednika. Eksploatowane przez nas Conecto przejechały już bez większych awarii pomiędzy 200 a 300 tys. km w zależności od danego egzemplarza. Oby nowa konstrukcja Mercedesa osiągała jeszcze lepsze wyniki. Jerzy Zgliczyński, prezes ZKM w Gdańsku Nowe Conecto wyróżnia się prostą konstrukcją, ale wykonaną według najnowszych technologii, gwarantujących bezpieczeństwo i dobrą jakość. Bez żadnych dodatkowych ozdobników, co przy dzisiejszych tendencjach stylistycznych jest dość odważnym posunięciem. Osobiście uważam, że nowe Conecto przypomina trochę nasze Mercedesy O 405 niezawodne, funkcjonalne i ekonomiczne. Jeżeli nowy model zachowa te zalety poprzedników to będzie sukces! Eksperci mówią o nowym Conecto low floor Witold Dębicki, prezes MZK w Bydgoszczy Dotychczasowe doświadczenia z eksploatacji autobusów Conecto są w pełni zadowalające. Proponowany nowy autobus Conecto low floor podniesie w bardzo istotny sposób standard i komfort jazdy autobusem niskopodłogowym. Wszystkie bezstopniowe wejścia w drzwiach zapewniają wygodne wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, jak i sprawny i szybszy przepływ pasażerów wewnątrz pojazdu. Zaproponowane rozwiązanie, inne niż w Conecto G, układu instalacji elektrycznej i sterowania elektroniką spełnia wysokie wymagania co do możliwości szybszego diagnozowania w pojeździe oraz poza nim. Wrażenie estetyczne bardzo dobre. Aleksander Kierecki, analityk rynku autobusowego Wprowadzenie na rynek modelu Conecto low floor na pewno zwiększy szanse EvoBus Polska na uzyskanie jeszcze lepszego wyniku niż w tym roku. Dzięki temu firma będzie mogła startować we wszystkich przetargach na dostawy autobusów niskopodłogowych i mocno tutaj konkurować ceną. Ponadto zastosowanie własnych jednostek napędowych i wprowadzenie technologii kataforezy na pewno przyniesie Mercedesowi kilka cennych punktów. BusKurier 3(10)

6 g TRANSEXPO 2006 I po premierze: nowy Tourismo Długo oczekiwany następca w końcu pojawił się w Polsce. Na targach TRANSEXPO 2006 mogliśmy po raz pierwszy oglądać nowy Tourismo, który wzbudził wiele emocji wśród przewoźników. Design nowego Tourismo emanuje spokojem i elegancją z mocnym akcentem na stronę praktyczną. Pierwsze egzemplarze nowego Tourismo polscy przewoźnicy odbiorą na początku 2007 r. Premierowy model nie pozostawia żadnych wątpliwości. To zupełnie nowy autobus. Jego wyróżnikiem jest nowy design, upodabniający go do okrętu flagowego Mercedesa luksusowego Travego. O nowym autobusie rozmawialiśmy z Johannesem Lehmannem, prezesem EvoBus Polska. Jak Pan ocenia nowy Tourismo pod kątem polskiego rynku? Zaprezentowany przez nas w Kielcach egzemplarz był jednym z pierwszych wyprodukowanych modeli z nowej generacji Tourismo. Od razu z wystawy pojechał do francuskiego klienta, gdzie również spotkał się ze sporym zainteresowaniem. To jest zupełnie nowy pojazd, niemający nic wspólnego ze starym Tourismo. Natomiast zachowuje jego pułap cenowy, lokujący go w klasie ekonomicznych autokarów. Jego cena wzrośnie tylko o koszt zastosowania silnika Euro 4. Chciałbym podkreślić, że będzie on dostępny również w wersji trzyosiowej. Wiem, że polscy klienci często żałowali, że nie mamy Tourismo w bardziej pojemnej wersji. Teraz jest możliwość wyboru spośród trzech odmian o pojemności od 49 do 57 miejsc. Myślę, że to bardzo dobra informacja dla polskich przewoźników. Patrząc na nowy autokar, nie sposób uciec od porównania z Travego Istotnie, oba pojazdy mają podobną stylistykę, ale taki był nasz cel wprowadzić wspólny design dla naszych autokarów, które do tej pory znacząco się różniły. Teraz możemy powiedzieć, że mamy jedną stylistykę autobusów turystycznych Mercedesa. Jednak pełnią one w naszej ofercie inne role. Travego można porównać do Mercedesa klasy S, a Tourismo do klasy E. Z punktu widzenia praktycznego, klasa E jest w zupełności wystarczającym pojazdem do komfortowej i bezpiecznej jazdy. Niektórzy chcą jednak posiadać klasę S, aby pokazać, że stać ich na taki autobus. Tak moim zdaniem przedstawia się relacja pomiędzy obydwoma autobusami. Kiedy pierwszy Tourismo trafi do polskiego klienta? Produkcja tego modelu dopiero rusza i pierwsze egzemplarze będziemy mogli dostarczyć na początku przyszłego roku. Chciałbym się pochwalić, że ostatnio sprzedaliśmy pierwsze w Polsce autokary Travego z nowej generacji. Jeden z nich odebrała firma BM Tur z Zamościa, natomiast drugi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. To jednocześnie nasze pierwsze autobusy turystyczne z silnikami Euro 4 jeżdżące po polskich drogach. 6 BusKurier 2(9) 2006

7 TRANSEXPO 2006 g Grzegorz Matlak, właściciel InterTrans Podoba mi się stylistyka nowego Tourismo zrobiono tutaj naprawdę dobrą robotę. Natomiast nie jestem pewien, czy to położenie silnika było dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie testowali już inni producenci i to raczej z miernym skutkiem. Ponadto nowe poprowadzenie systemu wydechowego zabiera więcej przestrzeni w bagażnikach podpodłogowych. Biorąc pod uwagę specyfikę naszych przewozów międzynarodowych i tendencję polskich turystów do zabierania sporych bagaży, może to stanowić problem. Aleksander Michalczewski, dyrektor Centrum Turystyki Autokarowej Orbis Travel Olsztyn Wygląd nowego Tourismo jest jego silną stroną, a nawet można powiedzieć, że dzięki podobieństwu do Travego aspiruje on teraz do wyższej klasy wśród autokarów. To zresztą dobry moment na zmianę designu, gdyż poprzednia generacja Tourismo stawała się już trochę toporna w porównaniu z innymi nowymi autobusami. Kolejna dobra wiadomość to pojawienie się trzech wersji gabarytowych Tourismo, co umożliwi swobodny wybór odpowiedniej pojemności pojazdu. Do tego dochodzą nowe silniki, poprawiony i bardziej ergonomiczny kokpit kierowcy oraz lepsze wykończenie wnętrza. Jak dla mnie same plusy. Stanisław Gierat, prezes Biura Podróży Bermuda To bardzo ładny autokar, który od razu wpadł mi w oko. Naprawdę piękna konstrukcja. Myślę, że dzięki temu nowe Tourismo znajdzie wielu zwolenników w Polsce. Dodając do tego dobrą kompletację techniczną i wysoki poziom wyposażenia, otrzymujemy naprawdę znakomity autokar. Miałem okazję testować go jako pasażer i jest naprawdę wygodny oraz komfortowy. Eksperci mówią o nowym Tourismo Zbigniew Rusak, juror w konkursie Coach of the Year Nowy Tourismo łączy w sobie turecką i niemiecką linię stylistyczną, reprezentowaną do tej pory przez dwie różne rodziny: Tourismo i Travego. To pierwszy model Mercedesa, który spaja pod względem designu całą turystyczną ofertę firmy. Natomiast mimo wprowadzenia nowoczesnych silników Euro 4 i nowych systemów elektronicznych utrzymano różnicę w porównaniu z topową klasą Travego. Dlatego mamy tutaj stosunkowo ograniczony wybór opcjonalnego wyposażenia (aczkolwiek i tak jest on szerszy niż w poprzedniej generacji). To wynika z przeznaczenia pojazdu, który ma być trwały i ekonomiczny w utrzymaniu. Jeżeli ktoś chce mieć do wyboru pełną gamę wyposażenia, musi sobie kupić Travego. BusKurier 3(10)

8 g Miss World 2006 Wożąc najpiękniejsze kobiety świata We wrześniu br. odbył się w Polsce finał wyborów Miss World Najpiękniejsze kobiety świata podróżowały po naszym kraju autobusami Mercedes-Benz należącymi do Orbis Transport oraz Setrami z Sindbada. Obie te firmy miały status oficjalnych przewoźników konkursu. > LOGISTYCZNE MISTRZOSTWO Dla Polski, zdaniem mediów, miała to być unikalna okazja do promowania kraju i jego stolicy, tym bardziej, że dopiero po raz drugi w historii konkursu odbył się on w kraju europejskim. Telewizyjny przekaz z finału widowiska obejrzało ponad 2 miliardy widzów na całym świecie. Mamy na- dzieję, że po obejrzeniu tej relacji, część z nich zapragnęła przyjechać do naszego kraju. Dla przewoźników autobusowych biorących udział w tym wydarzeniu był to duży sprawdzian w roli jednego z najważniejszych elementów ogromnej imprezy. Autokary Orbisu i Sindbada przewoziły dziewczyny z jednego miejsca na drugie zawsze komfortowo i zawsze na czas. Wyzwanie było tym większe, że przygotowany program zwiedzania Polski przez misski był napięty do granic możliwości. Organizatorzy dodatkowo podzielili uczestniczki na mniejsze grupki, które o różnych porach różnymi środkami transportu udawały się w różne miejsca. To było logistyczne mistrzostwo świata, wspominają osoby odpowiedzialne za obsługę konkursu z Orbisu i Sindbada. Ale udało się! Najpiękniejsze dziewczyny świata podróżowały po naszym kraju Setrami w barwach opolskiej firmy Sindbad. DŻEN DOBLY BEATIFUL POLAND 1 września przyjechało do Polski 106 kandydatek do tytułu najpiękniejszej kobiety świata i od razu zabrały się do pracy. Złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, kręciły wideoklipy, udzielały wywiadów, spotykały się z oficjelami. 4 września wyleciały do Gdańska, aby spędzić kilka dni nad morzem. Niestety, nie na plaży Po wizycie w Stoczni Gdańskiej wyjazd do Malborka, Gdyni i Sopotu niezliczone sesje zdjęciowe, wystąpienia i koncerty. Ciężka praca, a mimo to trzeba cały czas dobrze wyglądać. Prasa rozpisywała się na różne tematy dotyczące codziennego życia piękności z całego świata: dyskutowano o kreacjach, makijażach, itd. Pełne ręce roboty mieli także organizatorzy. Kiedy pociąg z dziewczynami wyjeżdżał z Warszawy do Katowic, tamtejsze władze miały uzasadnione obawy, że z pociągu najpiękniejsze nie będą chciały wysiąść. Brud, pooblepiane barierki, nie 8 BusKurier 3(10) 2006

9 Miss World 2006 g najprzyjemniejszy zapach, czyli polska norma dworcowa, na pewno mogły je nieco odstraszyć. Dlatego na kilka godzin przed przyjazdem finalistek w ruch poszły szmaty i detergenty. Barierki zyskały świeży kolor, odrapane ławki dostały zielone narzutki. Na wszelki wypadek na torze po drugiej stronie peronu kolejarze postawili nowoczesny pociąg, który skutecznie zasłaniał to, czego w ciągu kilku godzin nadrobić się nie dało, czyli resztę dworca. CO MISSKI JEDZĄ... Każda z dziewczyn przybyłych na finał Miss World mogła poszczycić się perfekcyjną figurą. I tak miało pozostać do końca. Sprowadzeni specjalnie na tę okazję znakomici kucharze przygotowywali pstrągi, polędwice, karpie, galaretki, paszteciki, risotto, ziemniaczki i mnóstwo sałatek. Sztab dbał i pilnował, żeby dania nie były ani za ciężkie, ani za tłuste. Zupełnie niepotrzebnie Okazało się, że Miss Austrii uwielbia befsztyk i knedle, Miss Chile nie wzgardzi brytyjskimi fish & chips, Miss Ekwadoru szaleje za pizzą i hamburgerami, a Miss Angoli za stekiem z frytkami. Zaskakująco dużej liczbie dziewcząt kucharze i tak nie dogodzili, bo najbardziej lubiły chińszczyznę i słodycze. FINAŁ No i wreszcie, po miesiącu przygotowań, dni zapełnionych spotkaniami i udziałem w najróżniejszych akcjach promocyjnych nadszedł ten dzień dzień finału. Jak wyglądał i jak się skończył, można było zobaczyć w telewizji ponad 6 mln osób w całej Polsce zasiadło przed telewizorami. Gdy wszystko już było jasne i emocje opadły, należało jeszcze tylko odwieźć dziewczyny na lotnisko i je pożegnać. Dla naszych przewoźników był to koniec przygody z najpiękniejszymi kobietami świata. Kierowcy udali się na zasłużony odpoczynek, a autobusy wystartowały do przewozu kolejnych pasażerów. Może mniej pięknych, ale równie ważnych. ] Miss World to rozgrywany od 1951 r. międzynarodowy konkurs piękności. Nasz największy sukces tutaj to tytuł Miss Świata z 1989 r. zdobyty przez Anetę Kręglicką. W klasyfikacji liczby zdobytych tytułów prym wiodą Indie i Wenezuela, skąd wybrano już po pięć najpiękniejszych kobiet świata. BusKurier 3(10)

10 g IAA 2006 Premiery IAA - niska podłoga Setry Centralnym punktem hanowerskiego stoiska Setry był premierowy pokaz nowych, niskowejściowych autobusów lokalnych serii MultiClass 400 S 415 NF i S 416 NF. Towarzyszył im kolejny debiutant międzymiastowy model S 412 ÜL. NISKIE WEJŚCIE I WYSOKI KOMFORT Wnętrze nowych autobusów wyróżnia się przestronnością i zupełnie nie przypomina typowego autobusu miejskiego. Zagięte kształty półek bagażowych i poręczy, przeszklone ścianki działowe i punktowe oświetlenie korytarzy wejściowych tworzą przyjemną atmosferę. Można m.in. zamówić aranżację wnętrza ze specjalnym kącikiem klubowym w tylnej części nadwozia, z fotelami ustawionymi naprzeciw siebie oraz ze zintegrowanym miejscem do kotwiczenia wózków inwalidzkich. Nowe modele niskopodłogowe mają w standardzie 6-cylindrowe silniki Mercedes-Benz OM 457 hla o mocy: 220 kw strony. Zbiornik AdBlue o pojemności 45 litrów umieszczono natomiast po prawej stronie autobusu. Kolejnym debiutantem na stoisku Setry był skrócony do długości 10,98 m model Setra S 412 ÜL. Dzięki licznym wariantom aranżacji wnętrza nowy autobus nadaje się do obsługi zarówno długich wyjazdów, jak i krótkich wycieczek. JERZY FOŁDA, dyrektor sprzedaży autobusów Setra w EvoBus Polska Niestety, polski rynek cały czas nie jest gotowy na przyjęcie drogich, ale i bardzo Setra S 415 NF niska podłoga na linie lokalne. > NOWE AUTOBUSY SETRY Nowe autobusy Setry zastępują w ofercie odpowiadające im konstrukcje z rodziny MultiClass 300, których w ciągu 10 lat produkcji sprzedano ponad 3100 sztuk w całej Europie. Dwuosiowy model S 415 NF o długości 11,95 metra będzie oferowany w wersji dwu- lub trzydrzwiowej, a trzyosiowy, 13-metrowy S 416 NF tylko w trzydrzwiowej. Dominującym elementem stylistycznym MuliClass jest panoramiczna szyba przednia, rozciągająca się aż do dolnej części ściany przedniej. Element ten kontrastuje wizualnie z łagodnymi łukami przednich lamp oraz kierunkowskazów, wykonanych w technologii LED. Na tylnej ścianie charakterystycznym elementem są lampy tylne o zagiętych liniach oraz duża wolna powierzchnia, pozwalająca na umieszczenie dużych napisów i znaków firmowych przewoźnika. (299 KM) i 260 kw (354 KM). Dzięki zastosowaniu technologii BlueTec wszystkie jednostki spełniają obecnie obowiązujące normy emisji spalin Euro 4, a jednocześnie charakteryzują się niskim poziomem zużycia paliwa. Warto dodać, że konstruktorom Setry udało się ograniczyć w stosunku do poprzednika masę pojazdu o ok. 500 kg do kg. Wzrosła też pojemność zbiornika paliwa o blisko 100 litrów do 350 litrów. Co ciekawe, autobus można tankować zarówno z lewej, jak i z prawej komfortowych autobusów Setry z rodziny Multi-Class. O zaletach tych pojazdów przekonują się klienci, którzy kupili je na rynku wtórnym. Jednak przy obecnej stawce za wozokilometr i konkurencji ze strony busów nie są oni w stanie kupić nowych autobusów tego typu. Szkoda, ale czekamy cierpliwie. Mam nadzieję, że coś tu może zmienić przygotowywana ustawa o transporcie publicznym, która ma szanse uregulować i tym samym zmienić na plus nasz rynek przewozowy. ] 10 BusKurier 3(10) 2006

11 IAA 2006 g Citaro K posiada sprawdzony, 6-cylindrowy silnik OM 906 hla Euro 4 o mocy 210 kw (286 KM). Premiery IAA małe jest piękne: Citaro K Podczas wrześniowej wystawy w Hanowerze po raz pierwszy został zaprezentowany najkrótszy wariant autobusu niskopodłogowego Mercedes-Benz Citaro. K już wkrótce ma szanse pojawić się także na polskich ulicach. > NOWY CITARO K Nowy Citaro K niskopodłogowy autobus miejski o długości 10,5 metra, uzupełnia i tak szeroką ofertę odmian tej miejskiej rodziny. Aktualnie składa się ona aż z 11 wariantów o zróżnicowanej długości, które dopasowują się do rozmaitych potrzeb przewoźników miejskich i podmiejskich. Mały Citaro powstał na bazie modułów konstrukcyjnych swojego standardowego, 12-metrowego starszego brata. Przekonstruowanie polegało na zmniejszeniu rozstawu osi o dokładnie 1447 mm z 5845 do 4398 mm. Oznacza to, że przedni i tylny moduł, a więc i oba zwisy, pozostały niezmienione. W efekcie powstał dwuosiowy autobus o dwóch parach drzwi wejściowych, idealnie dostosowany do obsługi komunikacji miejskiej na liniach o mniejszym obciążeniu. Dzięki obniżeniu masy własnej midibusa o ok. 900 kg w porównaniu ze standardowym modelem i zachowaniu dopuszczalnej masy całkowitej, wynoszącej 18 ton, nowy autobus charakteryzuje się stosunkowo dużą pojemnością, która wynosi od 85 do 91 pasażerów. Oczywiście w zależności od zastosowanego układu foteli. Dla porównania wersja 12-metrowa mieści 106 osób. ZWROTNY I SZYBKI Zmniejszony rozstaw osi przyniósł także pozytywny wpływ na zwrotność pojazdu. Średnica zawracania wynosi jedynie 17,2 metra, czyli o ok. 4 metry mniej niż w klasycznym Citaro. Oznacza to, że Citaro K idealnie nadaje się do obsługi linii przebiegających wąskimi i krętymi uliczkami starych centrów miast. Jednocześnie dzięki relatywnie dużej pojemności pasażerskiej może on bez ograniczeń obsługiwać także inne linie. Podobnie jak zespół napędowy, tak i układ jezdny Citaro K wraz z oponami 275/70 R 22,5 został bezpośrednio zapożyczony od większego brata. Ta szeroka unifikacja przyczynia się do ułatwienia serwisowania pojazdu oraz obniżenia jego kosztów. ] Laszlo Rakasz, dyrektor ds. strategii EvoBus Polska Myślę, że już niedługo będziemy w stanie zainteresować tym autobusem kilka miast w Polsce. Jestem gorącym zwolennikiem wprowadzania niskopodłogowych midibusów do komunikacji miejskiej, a Citaro K ma sporo plusów, które na pewno przypadną do gustu naszym przewoźnikom. Przede wszystkim posiada on niską podłogę na całej długości i stosunkowo dużą pojemność. Dlatego już niedługo rozpoczniemy jego homologację w Polsce. BusKurier 3(10)

12 g Technika Autokary dla niepełnosprawnych Od 13 lutego 2005 r. Dyrektywa 2001/85/WE gwarantuje wszystkim osobom niepełnosprawnym prawo do nieograniczonej mobilności przy korzystaniu także z autokarów. W naszym kraju EvoBus sprzedał właśnie pierwszy używany autobus turystyczny wyposażony w windę dla potrzeb osób niepełnosprawnych. EvoBus sprzedaje w Polsce specjalne Sprintery wyposażone w rampy wjazdowe i windy. W tym roku nareszcie pojawił się popyt na standardowe autokary dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. > JAK TO JEST NA ZACHODZIE Od lat autobusy turystyczne Mercedes- -Benz i Setra są na życzenie klientów wyposażane w specjalne urządzenia ułatwiające korzystanie z autobusów osobom niepełnosprawnym. Są to różnego rodzaju windy dla wózków inwalidzkich, platformy wjazdowe, czy też specjalne elementy wyposażenia, jak np. przyciski informujące kierowcę o konieczności pomocy przy wsiadaniu lub wysiadaniu oraz systemy bezpieczeństwa. Jednak od momentu wejścia w życie Dyrektywy 2001/85/WE firma notuje zwiększone zainteresowanie autobusami turystycznymi i międzymiastowymi wyposażonymi w tego typu rozwiązania. Obecnie nasze możliwości są prawie nieograniczone, mówi Andreas Arnold, dyrektor działu zamówień specjalnych EvoBus. W większości przypadków klienci życzą sobie zamontowania windy oraz miejsca do kotwiczenia dwóch wózków inwalidzkich. Takie zmiany oczywiście mają znaczny wpływ na konstrukcję pojazdu, dodaje Arnold. Jednak ma to także wpływ na parametry ekonomiczne. Miejsce przystosowane do kotwiczenia wózków wraz 12 BusKurier 3(10) 2006

13 Technika g wiedzają Kraków, dodaje Jan Popiołek. Nowy nabytek PKS Kraków jest doskonale wyposażony. Oprócz windy zainstalowanej naprzeciw środkowych drzwi, w Mercedesie znajduje się także druga winda, która została zamontowana w suficie. Umożliwia ona transport osób niepełnosprawnych do toalety umieszczonej w tylnej części autokaru. Tego typu rozwiązania stosowane są rzadko nawet w Europie Zachodniej. Dzięki nim niepełnosprawni pasażerowie czują się bardziej komfortowo, a podróż przebiega znacznie szybciej. Poza tym taki autobus jest w pełni uniwersalny i może być on wykorzystywany również do obsługi regularnych linii, zapewnia Tomasz Talarek. ] Mercedes-Benz O 404 w barwach PKS Kraków winda wjazdowa dla niepełnosprawnych została zamontowana w specjalnych trzecich drzwiach. z całym wyposażeniem zajmuje powierzchnię równą ok. 4 miejscom siedzącym, zaznacza Arnold. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca może być montaż windy chowającej się automatycznie w stopniach wejściowych. To jednak jest możliwe tylko w dużych autobusach, gdzie drzwi mają co najmniej 1380 mm szerokości. Takie przekonstruowanie autobusu jest i tak łatwiejsze, niż przystosowanie go do montażu windy na końcu pojazdu, co powoduje konieczność usunięcia jednej szyby bocznej, mówi Andreas Arnold. To rozwiązanie ma także zalety z punktu widzenia aranżacji wnętrza: wygospodarowanie specjalnego stanowiska do parkowania wózków zapewnia niepełnosprawnym pasażerom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. A JAK TO WYGLĄDA W POLSCE To temat zupełnie nowy w naszym kraju, mówi Tomasz Talarek, dyrektor działu autobusów używanych EvoBus Polska. Dlatego dopiero w listopadzie br. dostarczyliśmy pierwszy autokar wyposażony w windę dla osób niepełnosprawnych. Została ona zainstalowana w turystycznym modelu Mercedes-Benz O 404, który w ramach zamówienia na 12 pojazdów używanych dostarczyliśmy do PKS Kraków. Moim zdaniem to początek rozwoju tego niszowego rynku w Polsce. W miarę postępującej specjalizacji w transporcie osób, będziemy sprzedawali więcej konstrukcji tego typu, ocenia Tomasz Talarek. Firma EvoBusa Polska dostarczała już wcześniej nowe minibusy Mercedes Sprinter wyposażone w rampy wjazdowe i windy, ale dopiero w tym roku pojawił się pierwszy klient zainteresowany pojazdem standardowym, który byłby dostosowany do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mieliśmy wiele zapytań o tego typu autobusy, dlatego przy okazji poszerzania naszej floty od razu zdecydowaliśmy się na zakup specjalnego Mercedesa O 404, mówi Jan Popiołek, dyrektor PKS Kraków. Wiemy, że w naszym kraju jest duży problem z dostępem do takich pojazdów, co szczególnie widać przy organizacji imprez sportowych dla osób niepełnosprawnych. Dlatego jesteśmy pewni, że ten autokar będzie cieszył się dużym zainteresowaniem klientów przede wszystkim stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne. Nastawiamy się również na obsługę grup zagranicznych, które coraz częściej od- W środku autokaru został zamontowany specjalny fotel, który porusza się na całej długość korytarza, umożliwiając transport osób niepełnosprawnych do toalety z tyłu pojazdu. BusKurier 3(10)

14 g Branża Sposób na złodzieja Problem kradzieży autobusów dotyczy wszystkich polskich przewoźników. Co roku przynajmniej kilka autokarów pada łupem złodziei. Przedstawiamy historię z firmy Sindbad, gdzie udało się odleźć uprowadzony pojazd dzięki... elektronice. > POD KONIEC LIPCA BR. seria kradzieży autokarów na terenie południowych Niemiec spędzała sen z powiek tamtejszym firmom przewozowym. W związku z tymi wydarzeniami policja powołała specjalną dwudziestoosobową komisję śledczą, na której czele stanął doświadczony komisarz Thomas Fritz. Dostał on listę skradzionych autokarów, która liczyła już 50 pozycji. Po kilku dniach działań operacyjnych było jasne, że ślady prowadzą do Serbii. Dlatego też komisja otrzymała nazwę Sava. Rzeka o tej nazwie ma swoje źródło w Alpach i wpływa w Belgradzie do Dunaju, łącząc trzy państwa byłej Jugosławii: Słowenię, Chorwację i Serbię. W nocy z 6 na 7 lipca złodzieje ukradli pojazd firmy Schielein-Reisen, znajdujący się tylko 150 m od dworca, a z 9 na 10 lipca Setrę należącą do Sindbada. Kiedy dowiedziałem się, iż nasz autokar został skradziony, od razu pomyślałem o systemie nawigacyjnym GPS, mówi jeden z pracowników Sindbada. Dzięki niemu pojazd może być szybko zlokalizowany. Jest jednak jeden warunek może to nastąpić tylko w ciągu 24 godzin od momentu kradzieży. Dlatego trzeba było szybko działać. Dzięki programowi Google Earth pracownicy Sindbada skojarzyli dane GPS-u ze zdjęciem satelitarnym. Okazało się, że autokar znajduje się w dużej hali w Gersthofen koło Augsburga. Dzięki tej informacji komisarz Thomas Frilz uruchomił specjalną grupę interwencyjną, która obstawiła teren. Pułapka została zastawiona. W nocy z 14 na 15 lipca policjanci przypuścili szturm na halę i zaskoczyli przestępców. W środku znajdowało się 7 autokarów. Jak pisze gazeta Bus Blickpunkt, z danych LKA Badenii-Wirttembergii wynika, że autokary można było oszacować na średnią kwotę za każdy. Szajka każdemu skradzionemu autokarowi przed transportem za granicę dawała nową tożsamość. Usuwano folie firmowe oraz numery nadwozia. Złodzieje założyli tablice Dzięki współpracy Sindbada z niemiecką policją została zlikwidowana grupa złodziei autobusów, grasująca od kilku miesięcy w Niemczech. Przy okazji odnaleziono 7 autokarów. z chorwackimi numerami, przemalowali autokary w barwy istniejącej chorwackiej firmy zajmującej się przewozami liniowymi do Niemiec. Tak przygotowane pojazdy wysyłali do klienta na terenie południowo- -wschodniej części Europy. Łącznie policjanci aresztowali 7 podejrzanych wszyscy są mieszkańcami Serbii, Chorwacji i Słowenii. Właściciele odnalezionych w Gersthofen autokarów odetchnęli z ulgą. 18 lipca przedstawiciele firm Schielein Nurnberg, Albus (Salzburg), Werntal (Tiingen), Sindbad (Opole) i Woivodina (Novi Sad) odebrali swoje pojazdy w Konigsbrumn koło Augsburga. Ale to oczywiście nie koniec sprawy. Grupa «Sava» współpracuje z wszystkimi państwami Unii Europejskiej. Dobrze, że kradzieże autokarów z Südbaden i innych miejsc idą na konto tych sprawców, mówi na łamach Bus Blickpunkt komisarz Fritz. Od 2003 r. ogromna liczba autokarów turystycznych została skradziona w Niemczech, Belgii, Austrii, Francji, Włoszech oraz Holandii. Jedynie w takich regionach jak Monachium, Lindau, Norymbergia i Augsburg w ciągu ostatnich dwóch lat zniknęło 13 autokarów, ocenia Fritz. Te kradzieże mocno zaszkodziły niektórym z naszych firm, które otarły się o bankructwo, mówi przedstawiciel niemieckiego stowarzyszenia przewoźników. We współpracy z WTO zostało sporządzone specjalne pismo dla przedsiębiorców przewozowych. Zawiera ono wskazówki pomagające zmniejszyć ryzyko kradzieży. Sindbad wydaje się być ekspertem w zastosowaniu nowoczesnych technik. ] autor: Marek Biernat, Info Sindbad

15 g Tytuł Porady g 11 zasad zachowania kierowcy podczas pożaru 1. Zatrzymać pojazd najszybciej, jak to możliwe (oczywiście biorąc pod uwagę warunki na drodze). 2. Zgasić silnik, ale nie wyłączać jeszcze urządzeń elektrycznych. 3. Otworzyć drzwi i zapewnić bezpieczeństwo pasażerom (na autostradach ustawić ich za barierką). 4. Zamknąć tylne drzwi. 5. Wyłączyć układ elektryczny. 6. Wyjść z pojazdu, biorąc ze sobą gaśnice. 7. Przednie drzwi zamknąć z zewnątrz. 8. Wyłączyć główny wyłącznik prądu. 9. Zabezpieczyć pojazd (ustawić trójkąt ostrzegawczy itp.). 10. Zawiadomić straż pożarną, użyć gaśnic. 11. O ile to możliwe, wyładować bagaż. Dobre rady (5) sprawna ewakuacja Zbliżający się sezon zimowy, oprócz niezapomnianych widoków i możliwości pojeżdżenia na nartach, przynosi ze sobą niestety także częstsze pożary autobusów. Co robić w sytuacji, gdy pojawi się pożar na pokładzie? > PO PIERWSZE: zatrzymać pojazd. Po drugie: zgasić silnik. Po trzecie: bezpiecznie ewakuować pasażerów nawet w przypadku najmniejszego podejrzenia wystąpienia pożaru. Jest to najważniejszy element akcji ratowniczej, mający na celu zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Jak mało mamy czasu na to, świadczy fakt, że autobus turystyczny pali się średnio ok. 15 minut, czyli bardzo szybko. Ogień podsycają wszelkiego rodzaju plastiki, tapicerka i powłoki lakierowe, które dodatkowo wydzielają trujące gazy. Do tego dochodzą jeszcze zbiorniki ze sprężonym powietrzem. Generalnie z pojazdu robi się prawdziwy fajerwerk i często nie starcza już czasu na jego ugaszenie przez obsługę. Oczywiście w tzw. międzyczasie należy zadzwonić po straż pożarną. Jeżeli po udanej ewakuacji pasażerów i wyładowaniu bagaży są realne szanse na ugaszenie pożaru, można wówczas przystąpić do działania. Autobus powinien mieć na swoim wyposażeniu 2 gaśnice jedna umieszczona w kabinie kierowcy, druga w łatwo dostępnym miejscu w przestrzeni pasażerskiej. Powinny to być gaśnice proszkowe, przeznaczone do gaszenia pożarów typu ABC, co oznacza przydatność w gaszeniu tapicerki, instalacji elektrycznej i tworzyw sztucznych. Po odbezpieczeniu gaśnicy należy strumień proszku kierować na płomień z jak najbliższej odległości. W przypadku jeżeli pożar znajduje się w przedziale silnika, bądź w innym zamkniętym miejscu, aby go ugasić, należy otworzyć do niego dostęp. Uwaga to niebezpieczna operacja, gdyż nagły dostęp powietrza może spowodować gwałtowny rozwój pożaru, co grozi poparzeniem osób znajdujących się w pobliżu. W przypadku zlokalizowania źródła pożaru w tunelu kablowym, należy wtłoczyć do środka proszek najlepiej z gaśnicy ABC lub w ostateczności BC. W przypadku wystąpienia pożaru, czas jest naszym największym wrogiem. Jednak dzięki skutecznej i zorganizowanej akcji obsługi, istnieją duże szanse, że wszyscy pasażerowie zdążą się ewakuować, a nawet uda się następnie ugasić sam pojazd. Dlatego polecamy wszystkim przewoźnikom organizowanie wspólnie z lokalnymi oddziałami straży pożarnej treningów, które dadzą kierowcom i pilotom podstawową wiedzę na temat, jak należy zachować się w sytuacji wykrycia pożaru w autobusie. Tutaj liczy się każda sekunda. ] 15 BusKurier 2(6) 2005 BusKurier 2(9)

16

Praktyczne rozwiązania z zakresu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem u przewoźników zbiorowych. Facebook w komunikacji miejskiej

Praktyczne rozwiązania z zakresu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem u przewoźników zbiorowych. Facebook w komunikacji miejskiej ISNN 1426-5788 MAJ LIPIEC 2011 nr 2(43)/2011 Komunikacja publiczna 2/2011 Praktyczne rozwiązania z zakresu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem u przewoźników zbiorowych Facebook w komunikacji miejskiej

Bardziej szczegółowo

www.flota.com.pl TESTUJE FORDA

www.flota.com.pl TESTUJE FORDA www.flota.com.pl TESTUJE FORDA Od redakcji Jak lider z liderem Muszę przyznać, że przez chwilę czułem się w ostatnim czasie nieco zagubiony, a może lepszym słowem będzie przytłoczony. Trochę jak uczeń,

Bardziej szczegółowo

11 lat ITD VOLVO FH SCANIA G Caravan Salon 2013. Rok XIV NR 3/4 2013 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO.

11 lat ITD VOLVO FH SCANIA G Caravan Salon 2013. Rok XIV NR 3/4 2013 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO. 11 lat ITD VOLVO FH SCANIA G Caravan Salon 2013 www.transportpolski.pl ISSN 1642-7351 indeks 36939x Rok XIV NR 3/4 2013 cena 6,50 zł (w tym VAT 8%) MAGAZYN TRANSPORTU DROGOWEGO 10 lat akcji bezpieczna

Bardziej szczegółowo

SZEROKOŚCI! ZMĘCZENIE KOŁEM SIĘ TOCZY. DK2 wszystko ma swoje granice. Dobry parking jak nie dać się naciąć? Magazyn sympatyków branży transportowej

SZEROKOŚCI! ZMĘCZENIE KOŁEM SIĘ TOCZY. DK2 wszystko ma swoje granice. Dobry parking jak nie dać się naciąć? Magazyn sympatyków branży transportowej Magazyn sympatyków branży transportowej NUMER 2 (5) 2014 ZMĘCZENIE KOŁEM SIĘ TOCZY Zegar na desce rozdzielczej to nie budzik, a fotel kierowcy to nie kanapa... Skutki jazdy mimo zmęczenia również mogą

Bardziej szczegółowo

OKNA NA CAŁY ŚWIAT W POLSCE YETD 2015. Europejski Kontrakt Serwisowy SPP. Specjalne zestawy Euro 6 firmy Eko-Okna. Marzenia się spełniają

OKNA NA CAŁY ŚWIAT W POLSCE YETD 2015. Europejski Kontrakt Serwisowy SPP. Specjalne zestawy Euro 6 firmy Eko-Okna. Marzenia się spełniają BIZNES LUDZIE POJAZDY NR 2/2015 WWW.SCANIA.PL W POLSCE YETD 2015 Marzenia się spełniają Europejski Kontrakt Serwisowy SPP OKNA NA CAŁY ŚWIAT Specjalne zestawy Euro 6 firmy Eko-Okna PKS Gdańsk-Oliwa NATURALNY

Bardziej szczegółowo

Nr 1 (43) 2012 styczeń - marzec

Nr 1 (43) 2012 styczeń - marzec Nr 1 (43) 2012 styczeń - marzec Emerytowany pracownik MPK gwiazdą Polsatu Wagon 405N już w Krakowie Komfort pasażera najważniejszy Już jest. Wreszcie dotarł. Najdłuższy jednoprzestrzenny tramwaj w Polsce

Bardziej szczegółowo

i jej wnuczki Babcia w polsce Oczekiwane debiuty Żadnych barier Scania Test Tour 2011 Flota Drewpolu to niemal wyłącznie auta Scania

i jej wnuczki Babcia w polsce Oczekiwane debiuty Żadnych barier Scania Test Tour 2011 Flota Drewpolu to niemal wyłącznie auta Scania biznes ludzie pojazdy NR 2/2011 WWW.SCANIA.pl Żadnych barier Scania Test Tour 2011 w polsce Oczekiwane debiuty Scania Irizar i6 i Scania Touring Flota Drewpolu to niemal wyłącznie auta Scania Babcia i

Bardziej szczegółowo

Office Manager ZARZĄDZANIE INSPIRACJE TRENDY WIEDZA PROFESJONALIZM SIERPIEŃ - WRZESIEŃ 2013 I Nr 8-9 (87-88) I Cena 18,50 zł (w tym 8% VAT)

Office Manager ZARZĄDZANIE INSPIRACJE TRENDY WIEDZA PROFESJONALIZM SIERPIEŃ - WRZESIEŃ 2013 I Nr 8-9 (87-88) I Cena 18,50 zł (w tym 8% VAT) Office Manager ZARZĄDZANIE INSPIRACJE TRENDY WIEDZA PROFESJONALIZM SIERPIEŃ - WRZESIEŃ 2013 I Nr 8-9 (87-88) I Cena 18,50 zł (w tym 8% VAT) ISSN 1895-9261 Projektowanie emocjonalne Nowe oblicze HR Work-life

Bardziej szczegółowo

szerokości! to zawodu DK7: Od morza do Tatr 14 dni OGNIEM Magazyn sympatyków branży transportowej Gerard de Rooy dla Szerokości!

szerokości! to zawodu DK7: Od morza do Tatr 14 dni OGNIEM Magazyn sympatyków branży transportowej Gerard de Rooy dla Szerokości! Magazyn sympatyków branży transportowej NUMER 3(4)2013 www.grupadbk.com 14 dni OGNIEM Gerard de Rooy dla Szerokości! DK7: Od morza do Tatr Nauka to zawodu klucz? Serce czy rozum? Nauka czy doświadczenie?

Bardziej szczegółowo

Xxxxxxxx FIRMA DAF PRZEDSTAWIA. xxxxxxx PACCAR MX-11: PEŁNĄ OFERTĘ MODELI EURO 6 MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ I SKUTECZNOŚĆ DRIVEN BY QUALITY NUMER 1 2013

Xxxxxxxx FIRMA DAF PRZEDSTAWIA. xxxxxxx PACCAR MX-11: PEŁNĄ OFERTĘ MODELI EURO 6 MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ I SKUTECZNOŚĆ DRIVEN BY QUALITY NUMER 1 2013 NUMER 1 2013 W AKCJI FIRMA DAF PRZEDSTAWIA PEŁNĄ OFERTĘ MODELI EURO 6 Xxxxxxxx xxxxxxx PACCAR MX-11: MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ I SKUTECZNOŚĆ DRIVEN BY QUALITY MAGAZINE OF DAF TRUCKS N.V. WWW.DAF.COM W AKCJI

Bardziej szczegółowo

! JUST INTIM e. Podsumowanie III kwartału wyników TIM SA. LED, który świeci jak 60W żarówka. kwartalnik firmowy TIM SA

! JUST INTIM e. Podsumowanie III kwartału wyników TIM SA. LED, który świeci jak 60W żarówka. kwartalnik firmowy TIM SA ! JUST INTIM e ISSN 1896-4230, grudzień 2010, nr 19 kwartalnik firmowy TIM SA Podsumowanie III kwartału wyników TIM SA LED, który świeci jak 60W żarówka 8 4 Podsumowanie wyników III kwartału TIM SA perspektywy

Bardziej szczegółowo

ÂWIATOWY LIDER W ZARZÑDZANIU FLOTÑ SAMOCHODOWÑ

ÂWIATOWY LIDER W ZARZÑDZANIU FLOTÑ SAMOCHODOWÑ 5 lat wspólnej pasji Mija 5 lat od rozpocz cia działalnoêci przez LeasePlan w Polsce. W tym czasie staraliêmy si zaspokoiç potrzeby naszych Klientów w zmieniajàcych si warunkach rynkowych. ChcielibyÊmy

Bardziej szczegółowo

www.flota.com.pl TESTUJE RENAULT

www.flota.com.pl TESTUJE RENAULT www.flota.com.pl TESTUJE RENAULT Od Redakcji Profesjonalna konsekwencja Renault od wielu lat konsekwentnie pracuje na swoją marką jednego z najważniejszych flotowych brandów. Robi to w ciszy i skupieniu,

Bardziej szczegółowo

Magazyn uczestników programu lojalnościowego. E-myto do poprawki

Magazyn uczestników programu lojalnościowego. E-myto do poprawki Magazyn uczestników programu lojalnościowego NUMER 1(2)2013 Ekonomiczna pomarańcza Mała w dużym samochodzie GO WEST! E-myto do poprawki Brak oznaczeń, awarie urządzeń naliczających opłaty, wadliwe działanie

Bardziej szczegółowo

Budynek Senator. nowa siedziba, nowe wyzwania!

Budynek Senator. nowa siedziba, nowe wyzwania! numer 9, październik 2012 Budynek Senator nowa siedziba, nowe wyzwania! Dyplomacja na rowerze FCSR: Wspieramy sztukę Tragiczna historia Anne Frank Koral ginie! Niestraszny nam mróz - porady dla kierowców

Bardziej szczegółowo

POLSKA. Gazeta. Zmiany w GDDKiA. Nowa p.o. dyrektora

POLSKA. Gazeta. Zmiany w GDDKiA. Nowa p.o. dyrektora Nr 7 (1081) Rok XXII 19 lutego 2014 r. Cena 6,00 zł (5% VAT) www.pgt.pl Indeks 341 045 ISSN 1230-7599 POLSKA Gazeta Już za tydzień dodatek Pojazdy dostawcze marketing: tel. kom. 602-706-846 Transportowa

Bardziej szczegółowo

Ładniejszy i nie tylko

Ładniejszy i nie tylko Nr 5(16)/2011 30 maja 2011 r. magazyn bezpłatny Numer issn 2081-1594 BMW X3 xdrive20d Ładniejszy i nie tylko Ośrodki szkolenia kierowców Test: Škoda Fabia RS Edition S2000 Auto używane: MAZDA MX- 5 (1989

Bardziej szczegółowo

Rusza budowa terminal w Poznaniu FRanowie str. 10-11 sonda biznes święta str. 3-22 str. 6 str. 23

Rusza budowa terminal w Poznaniu FRanowie str. 10-11 sonda biznes święta str. 3-22 str. 6 str. 23 Magazyn Pracowników PKP CARGO Nr 4 (18) 2012 kalendarzyk na 2013 r. w formie zakładki do książek! W środku: Rusza budowa terminalu w Poznaniu Franowie str. 10-11 sonda Wojciech Balczun: Przyszły rok nie

Bardziej szczegółowo

Mobilna rewolucja! więcej na str. 26. STILL na warsztatach LogDays. Nowy siłacz - RX70-40/50. Blue Safety Light - zwiększa bezpieczeństwo!

Mobilna rewolucja! więcej na str. 26. STILL na warsztatach LogDays. Nowy siłacz - RX70-40/50. Blue Safety Light - zwiększa bezpieczeństwo! Biuletyn informacyjny 2/2013 STILL na warsztatach LogDays Nowy siłacz - RX70-40/50 Blue Safety Light - zwiększa bezpieczeństwo! Mobilna rewolucja! więcej na str. 26 OD REDAKCJI 3 Spis treści biuletyn informacyjny

Bardziej szczegółowo

Volkswagen Magazyn. Rajd Dakar. Wulkan energii. Sportowe areny. Prestiżowy tytuł dla Volkswagena Polo. Spełnione marzenia trzy Race Touaregi na podium

Volkswagen Magazyn. Rajd Dakar. Wulkan energii. Sportowe areny. Prestiżowy tytuł dla Volkswagena Polo. Spełnione marzenia trzy Race Touaregi na podium Volkswagen Magazyn Życie w nowoczesnym świecie 01 / 2010 Rajd Dakar Spełnione marzenia trzy Race Touaregi na podium Wulkan energii Silniki Volkswagena źródłem prądu dla miast Sportowe areny Architektoniczne

Bardziej szczegółowo

Komunikacja. publiczna. nr 2 (39)/2010 MAJ-LIPIEC 2010 ISNN 1426-5788. komunikacja publiczna KOMUNIKACJA PUBLICZNA 2/2010

Komunikacja. publiczna. nr 2 (39)/2010 MAJ-LIPIEC 2010 ISNN 1426-5788. komunikacja publiczna KOMUNIKACJA PUBLICZNA 2/2010 ISNN 1426-5788 Komunik cja k w a r t a l n i k MAJ-LIPIEC 2010 publiczna nr 2 (39)/2010 KOMUNIKACJA PUBLICZNA 2/2010 SilesiaKOMUNIKACJA wydarzenie międzynarodowe Komunikacja miejska w Lizbonie Pomoc publiczna

Bardziej szczegółowo

0 2 / 2 0 0 9 (15) (M A J) Drogi i ludzie str. 4. Zgrany duet str. 5. Gramy w otwarte karty str. 6

0 2 / 2 0 0 9 (15) (M A J) Drogi i ludzie str. 4. Zgrany duet str. 5. Gramy w otwarte karty str. 6 0 2 / 2 0 0 9 (15) (M A J) Drogi i ludzie str. 4 Zgrany duet str. 5 Gramy w otwarte karty str. 6 Wrocławski stadion dla Mostostalu Studia szyte na miarę Inżynierowie Mostostalu Warszawa ponownie usiedli

Bardziej szczegółowo

nr 1/2008 Opłaty za korzystanie z dróg - str 3 Na wschodzie bez zmian - str 23 Actros w księdze rekordów Guinnessa - str 29

nr 1/2008 Opłaty za korzystanie z dróg - str 3 Na wschodzie bez zmian - str 23 Actros w księdze rekordów Guinnessa - str 29 nr 1/2008 Opłaty za korzystanie z dróg - str 3 Na wschodzie bez zmian - str 23 Actros w księdze rekordów Guinnessa - str 29 DAF i wszystko jasne DAF XF105 jest doceniany zarówno przez kierowców jak i właścicieli.

Bardziej szczegółowo

4str. Nasz biuletyn. Dzięki dobrej. Euro 2012. w numerze: Sąd koleżeński PUDS. Centrum Stahl-Service. str. NUMER 02/ 2007. Temat numeru: Od redakcji

4str. Nasz biuletyn. Dzięki dobrej. Euro 2012. w numerze: Sąd koleżeński PUDS. Centrum Stahl-Service. str. NUMER 02/ 2007. Temat numeru: Od redakcji www.puds.pl w numerze: NUMER 02/ 2007 Numer 2/2007 (3) Kwartalnik Polskiej Unii Dystrybutorów Stali 4str. 3 9 Ważne inwestycje 10 14 Temat numeru: Euro 2012 16 19 Przejęcia na rynku, konsolidacje 20 21

Bardziej szczegółowo

Wielkie emocje w małej skali

Wielkie emocje w małej skali Z REGIONU Dołącz do nas FIAT na www.facebook.com/jazdamiejska BRAVO 2.0 160KM MULTIJET NOWA MAZDA 13 3 wydanie specjalne MOTO-TOR 2013 www.jazdamiejska.pl Na targach we Frankfurcie Mazda zaprezentowała

Bardziej szczegółowo

CAT MAGAZINE POSZERZANIE KORYTA RZEKI MASZYNY CAT BUDUJĄ NOWE LINIE OBRONY PRZED POWODZIĄ ŁATWIEJSZE WYBURZANIE

CAT MAGAZINE POSZERZANIE KORYTA RZEKI MASZYNY CAT BUDUJĄ NOWE LINIE OBRONY PRZED POWODZIĄ ŁATWIEJSZE WYBURZANIE NUMER 3 2011 WWW.B-M.PL CAT MAGAZINE NA MIEJSCU: ITTEREN, HOLANDIA POSZERZANIE KORYTA RZEKI MASZYNY CAT BUDUJĄ NOWE LINIE OBRONY PRZED POWODZIĄ ŁATWIEJSZE WYBURZANIE SYLWETKA: MENEDŻER PRODUKTU BOB DE

Bardziej szczegółowo

20 lat wspieramy. polskie rolnictwo. Rozmowa z Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzejem Grossem str. 4-6. regionplus.

20 lat wspieramy. polskie rolnictwo. Rozmowa z Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzejem Grossem str. 4-6. regionplus. 20 lat wspieramy polskie rolnictwo Rozmowa z Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzejem Grossem str. 4-6 regionplus.pl 1 SŁOWO REDAKTORA 20 lat wspieramy polskie rolnictwo...

Bardziej szczegółowo

płyny przed zimą akumulator zimowe LPG ZMIANY W OPROGRAMOWANIU DEFA CIEPŁE WNĘTRZE NOWA FUNKCJONALNOŚĆ DLA WARSZTATÓW POMOC TECHNICZNA DLA WARSZTATÓW

płyny przed zimą akumulator zimowe LPG ZMIANY W OPROGRAMOWANIU DEFA CIEPŁE WNĘTRZE NOWA FUNKCJONALNOŚĆ DLA WARSZTATÓW POMOC TECHNICZNA DLA WARSZTATÓW płyny zimowe akumulator przed zimą NOWA FUNKCJONALNOŚĆ DLA WARSZTATÓW DEFA CIEPŁE WNĘTRZE LPG ZMIANY W OPROGRAMOWANIU POMOC TECHNICZNA DLA WARSZTATÓW S P I S T R E Ś C I Szanowni Czytelnicy, S Ł O W

Bardziej szczegółowo

MX-X Nowa odsłona. Uroczyste otwarcie Oddziału Gdańsk. Pomarańczowa rewolucja E-samochody pod okiem STILL. RX 50 produktem roku 2011!

MX-X Nowa odsłona. Uroczyste otwarcie Oddziału Gdańsk. Pomarańczowa rewolucja E-samochody pod okiem STILL. RX 50 produktem roku 2011! Biuletyn informacyjny 2/2012 Uroczyste otwarcie Oddziału Gdańsk Pomarańczowa rewolucja E-samochody pod okiem STILL RX 50 produktem roku 2011! MX-X Nowa odsłona OD REDAKCJI 3 SPIS TREŚCI biuletyn informacyjny

Bardziej szczegółowo

GAZETA METROPOLITALNEGO ZWIĄZKU KOMUNIKACYJNEGO ZATOKI GDAŃSKIEJ. Przystanek. Metoda na Głoda?

GAZETA METROPOLITALNEGO ZWIĄZKU KOMUNIKACYJNEGO ZATOKI GDAŃSKIEJ. Przystanek. Metoda na Głoda? Nr 12 nakład: 30 tys. egz. ISSN 2083-6597 egzemplarz bezpłatny GAZETA METROPOLITALNEGO ZWIĄZKU KOMUNIKACYJNEGO ZATOKI GDAŃSKIEJ Przystanek metropolitalny Wychowanie komunikacyjne w liczbach Program edukacyjny

Bardziej szczegółowo