A. Położenie geograficzne

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "A. Położenie geograficzne"

Transkrypt

1 A. Położenie geograficzne Zad.1. Na mapie obok rozpoznaj i zaznacz C dużymi literamiwybrane obiekty: X A. Zatoka Adeńska B. Półwysep Somalijski C. Kanał Sueski D. Nil Błękitny D A B Zad.2. Na mapie w skali 1: długość Morza Czewonego liczona od Suezu do cieśniny Bab al Mandab wynosi 75 mm. Jaka jest rzeczywista długość tego morza? Obliczenia: 1 cm = 300 km 7,5cm x 300 km = 2250 km Odpowiedź: długość Morza Czerwonego 2250 km Zad.3. Podróżując przez Saharę podróżnik ustalił miejsce swojego pobytu za pomocą pomiaru wysokości Słońca w czasie górowania i różnicy czasu miejscowego. 22 grudnia Słońce górowało na wysokości 47 o, a zegarek ustawiony wg czasu uniwersalnego wskazywał 10:08. Na podstawie danych oblicz współrzędne miejsca przebywania podróżnika. Następnie zaznacz to miejsce znakiem X na mapie z zadania 1. 3 pkt. Obliczenia: 90 o 47 o -23 o 27 = 43 o 23 o 27 = 19 o 33 N Różnica wynosi 1 godz i 52 min tj = 112 min 112 min : 4 = 28 o E Zad.4. W znanej powieści H. Sienkiewicza bohaterowie pokonują w swej podróży odległość z Port Saidu do Mombasy. Oblicz odległość w linii prostej między tymi miastami w stopniach i kilometrach przyjmując 1 o = 111,2km Współrzędne : Port Said 31 o 15 N 32 o 18 E, Mombasa 4 o 05 S 39 o 40 E Obliczenia: 31 o 15 N + 4 o 05 S = 35 o min tj. 1/3 stopnia 111,2 km : 3 = 37 km 111,2 x 35 o + 111,2 : 3 = 3892 km + 37 km = 3929 km

2 B. Klimat Afryki Zad.1. Sahel w języku arabskim oznacza krawędź, brzeg pustyni. Przyjęto, że obszar ten ograniczają izohiety roczne 200 i 600 mm. Na mapie obok narysuj izohietę roczną 600 mm wyznaczającą jedną z granic Sahelu. Zad.2. Na mapie obok zakreskuj strefę pustynną w Afryce Południowej. Zad. 3. Na mapie narysuj strzałką zimny Prąd Benguelski. Zad. 4. W poniższym tekście podkreśl prawidłowe informacje. Zimny Prąd Benguelski wywołuje zjawisko inwersji termicznej / konwekcji powietrza odpowiedzialnej za powstanie Pustyni Namib. Zjawisko to jest szczególnie intensywne w rejonie zwrotników/równika. Ma to związek z ciepłym i suchym powietrzem napływającym z lądu/ z górnych warstw atmosfery. W tej sytuacji nie mogą tworzyć się chmury/wiatry. Jedyne opady jakie powstają w tych warunkach to mżawka i grad / rosa i mgła. 5 pkt Zad. 5. Oblicz na jakiej wysokości znajduje się granica wiecznych śniegów (średnia temperatura nie przekracza 0 o C) w masywie Kilimandżaro. Wiadomo, że u podnóża masywu na wysokości 2300 m n.p.m. średnia temperatura roczna wynosi 18 o C. Przyjmujemy, że temperatura spada o 0,6 o C co 100 m wysokości. Obliczenia: 18 o C :0,6 o C = x 100 m = 3000 m 2300 m m = 5300m Spadek temperatury na 1000 m wynosi 0,6 o C x 10 = 6 o C Na wysokości 3300 m temperatura wynosi 18 o C 6 o C = 12 o C na wys m 12 o C 6 o C = 6 o C, na wys o C- 6 o C = 0 o C Granica wiecznych śniegów jest na wysokości 5300 m n.p.m. Zad.6. Przewiduje się, że lodowiec na szczycie Kilimandżaro zaniknie do 2030 roku.w ostatnich latach nie zaobserwowano wzrostu temperatury na wysokościach powyżej 4000 m n.p.m. Co jest przyczyną ubywania mas lodowych? Odp.: Spadek ilości opadów. Lodowiec wysycha poprzez sublimację.

3 C. Wody powierzchniowe i podziemne Zad.1. Jakiego typu ujścia mają rzeki: Niger Kongo delta estuarium (lejek) Okawango - delta śródlądowa 3 pkt. Zad.2. Długość Nilu podaje się łącznie z Kagerą, jednak rzeki te nie tworzą jednego nurtu. Co oddziela te rzeki? Odp.: Jezioro Wiktorii Zad.3. Podaj nazwy ramion delty Nilu. Odp.: Rosetta i Damietta Zad.4. W 1971 r. wybudowano w Asuanie olbrzymią tamę przegradzającą najdłuższą rzekę Afryki. Jak nazywa się sztuczny zbiornik powstały w wyniku spiętrzenia wody? Odp.: Jezioro ( Morze) Nasera Zad. 5. Tama zmieniła środowisko przyrodnicze i ma wpływ na gospodarkę Egiptu. Podkreśl zdania oznaczające zmiany pozytywne Nil stał się rzeką żeglowną przez cały rok. Brak wylewów obniża żyzność gleb. Tama zatrzymuje duże ilości osadów. Energia elektryczna pozwala na nawadnianie pól. Linia brzegowa delty Nilu cofa się. Zad.6. Jezioro Tanganika to drugie pod względem głębokości jezioro świata. Jakie jest pochodzenie tego jeziora? Odp.:Woda wypełnia rów tektoniczny Zad.7. Pustynia Sahara to obszar wyjątkowo suchy. Są tam jednak miejsca, w których występują źródła, rosną palmy i uprawia się rośliny. Skąd pochodzą wody zasilające źródła na obszarze Sahary? Odp.: Są to wody artezyjskie, przepływające pod ziemią w nieckowatych układach skał. Pochodzą z dalekich obszarów gdzie padają deszcze, np. w górach Atlas lub na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

4 D. Fauna i flora Afryki Zad.1. Podaj nazwy zwierząt, które są rekordzistami. - Najszybszy drapieżnik, ssak gepard - Największe zwierzę lądowe słoń - Największy ptak struś - Najwyższe zwierzę - żyrafa Zad.2. Gdzie rosną te rośliny? Na mapie obok wpisz w prostokąty litery oznaczające nazwy roślin typowych dla obszarów, na których występują. A. lobelia drzewiasta B. róża jerychońska C. welwiczja D. baobab E. litops F. epifity 6 pkt. Zad.3. Podpisz pod rysunkami nazwy roślin. Smokowiec dracena palma daktylowa akacja 3 pkt.

5 E. Afryka politycznie Zad.1. Ile jest państw w Afryce? Właściwą odpowiedź podkreśl. a) 36 b) 47 c) 54 d) 67 Zad.2. Podkreśl państwo, które ma największą powierzchnię. a) Egipt b) Libia c) Algieria d) Kongo Zad.3. Na podstawie rysunków rozpoznaj kraj Etiopia Libia. Mali. 3 pkt. Zad maja obchodzony jest Dzień Afyki na pamiątkę powołania OJA. Rozwiń ten skrót. Odp.: Organizacja Jedności Afrykańskiej. Zad.5. Jak nazywa się powołana w 2002 roku organizacja zrzeszająca kraje arykańskie? Odp.: Unia Afrykańska. Zad.6. Afryka prawie w całości była skolonizowana. Niepodległość kraje zaczęły odzyskiwać dopiero po drugiej wojnie światowej. Jednak trzy państwa nie miały statusu kolonii. Wymień ich nazwy. Odp.: Egipt Etiopia Liberia 3 pkt. Zad.7. W czasach kolonialnych nazwy państw były nadawane przez kolonizatorów. Podaj jak nazywają się dzisiaj wymienione państwa: a) Rodezja - Zimbabwe.. b) Górna Wolta - Burkina Faso. c) Beczuana - Botswana. 3 pkt. Zad.8. Afrykański Kongres Narodowy to partia rządząca obecnie w RPA. Jak nazywał się najbardziej znany jej przywódca, laureat pokojowej nagrody Nobla? Odp.: Nelson Mandela.

6 F. Ludność Afryki i urbanizacja Zad.1. Obok przedstawiono piramidę wieku ludności afrykańskiej z podziałem na grupy wiekowe co 5 lat.. Mężczyź Kobiety Jakie wnioski można ustalić na podstawie jej kształtu? Odpowiedz TAK lub NIE Szeroka podstawa piramidy świadczy, że społeczeństwo jest młode - TAK Piramida przedstawia pozytywny obraz struktury społecznej - NIE Połowa ludności nie osiągnie wieku 50 lat - TAK Przewaga liczbowa kobiet jest wynikiem urodzeń większej liczby dziewcząt - NIE Zad. 2. HDI (Human Development Index) wskaźnik rozwoju społecznego, wyraża ogólny poziom życia w danym kraju, a nie tylko PKB. Im wyższa wartość tym lepsze warunki. Uzupełnij tabelę dopisując nazwy wybranych państw:, Zimbabwe, RPA, Etiopia, Libia HDI Państwo 0,755 Libia 0,597 RPA 0,328 Etiopia 0,140 Zimbabwe Zad.3. Afryka jest to najsłabiej zurbanizowany kontynent. Ile wynosi wskaźnik urbanizacji w Afryce? Podkreśl prawidłową odpowiedź. A) 18 % B) 28% C) 32% D) 39% Zad.4. Które miasto jest największe? Podkreśl odpowiedź. A) Kair B) Lagos C) Kinszasa D) Kapsztad Zad.5. Które afrykańskie miasta mogą pochwalić się posiadaniem metra? Wymień dwa. Odp.: Kair i Algier Zad.6. W którym afrykańskim mieście znajduje najwyższy budynek? Odp.: Johanesburg

7 G. Języki, rasy, problemy Zad.1. W Afryce doliczono się około 2000 języków, dialektów i narzeczy. Są też takie języki, którymi posługują się duże grupy ludności. Zaznacz w kółkach na mapie miejsca gdzie używa się następujących języków: B D E A. suahili B. hausa C. zulu D. arabski E. amharski C A 5 pkt. Zad.2. W Paarl niedaleko Kapsztadu postawiono monument. Fragment widoczny jest obok. Co przedstawia ten monument? Odp.: Jest to pomnik języków, z których powstał język afrikaans niderlandzkiego, portugalskiego, angielskiego, bantu Zad.3. Jak nazywa się grupa etniczna uważana za najstarszą społeczność chrześcijańską w Afryce i będąca potomkami starożytnych Egipcjan? Odp.: Koptowie Zad.4. Afryke dzieli się wg odmian ludności na białą i czarną. Ludzie na Madagaskarze stanowią jeszcze inną odmianę. Jakie jest pochodzenie mieszkańców Madagaskaru zwanych Malgaszami? Odp.: Pochodzą z Azji Południowo-wschodniej. Są zmieszani z ludnością afrykańską i arabską. Zad.5. Różnorodność etniczna powoduje konflity, często bardzo tragiczne. W 1994 r doszło do aktów ludobójstwa między zwaśnionym plemionami Tutsi i Hutu. Na terenie których państw zamieszkują te plemiona? Odp.:Rwanda, Burundi Zad.6. Większość ludności Afryki wyznaje chrześcijaństwo. W ostatnich latach obserwuje się jednak silną ekspansję islamu, wspieraną przez działania zbrojne. Czym jest BOKO HARAM? Odp.: Zmilitaryzowana ekstremistyczna organizacja walcząca o wprowadzenie szariatu w Nigerii, Kamerunie, Nigrze, Czadzie.

8 H. Gospodarka rolnictwo Zad.1. Afryka ma powierzchnię rolną większą niż wszystkie obszary rolnicze na świecie. Czynniki przyrodnicze sprzyjające rozwojowi rolnictwa. Co jest korzystne dla rolnictwa afrykańskiego? Odpowiedz TAK lub NIE - Całoroczny okres wegetacyjny -TAK - Pora deszczowa i sucha na sawannach - NIE - Intensywne opady strefy równikowej - NIE - Duża powierzchnia możliwa do wykorzystania rolniczego pod warunkiem nawadniania -TAK Zad.2. W wielu państwach afrykańskich przeprowadzono reformę rolną polegającą na podziałe wielkich farm należących do białych plantatorów i rozdaniu ziemi ludności czarnej. Reforma ta nie przyniosła oczekiwanych skutków, a w przypadku Zimbabwe skończyła się klęską głodu. Co utrudnia rozwój rolnictwa w tych krajach? Podaj dwa czynniki. Odp.: Niska kultura rolna, brak maszyn i urządzeń rolniczych, brak nawozów, uprawy wg starych tradycji, rozdrobnienie gospodarstw, brak systemu nawadniania. Zad.3. Najbardziej dochodowe są uprawy plantacyjne wymagające specjalizacji. Niektóre państwa już założyły plantacje takich roślin jak kakaowiec, orzechy ziemne, jabłka, klementynki, kawa. Do wybranych państw dopisz wymienione rośliny eksportowe, stanowiace znaczne źródła dochodów tych państw. 5 pkt. Państwo Etiopia Algieria RPA Nigeria Wybrz.Kości Sł Uprawa kawa klementynki jabłka orzechy kakaowce ziemne Zad.4. Niżej wymienione rośliny żywieniowe są typowe dla upraw afrykańskich. Co jest częścią jadalną tych roślin? Taro bulwy Ananas owoc Sorgo ziarno/ kłosy Soczewica strąki/ ziarna Zad.5. Chów bydła ma w Afryce małe znaczenie. Bydło jest słabej jakości. Nie jest to bydło mleczne ani mięsne, a mimo tego hoduje się na sawannach duże stada. Jaką wartość stanowi bydło dla ich właścicieli? Odp.:Bydło stanowi środek płatniczy, spełnia rolę pieniądza, świadczy o prestiżu właściciela. Jest to chów uczuciowy.

9 I. Gospodarka przemysł, turystyka Zad.1. Obecnie Afryka najszybciej rozwija się w dwóch obszarach: na północy i na południu kontynentu. Główną gałęzią gospodarki jest przemysł wydobywczy. Jakie surowce stanowią podstawę rozwoju państw Afryki Północnej? Odp.: ropa naftowa i gaz ziemny Zad.2. RPA jest krajem słynnym z wydobycia surowców mineralnych. W wydobyciu kilku surowców zajmuje pierwsze miejsce w świecie? Wymien dwa. Odp.: Platyna, rudy chromu, złoto Zad.3. W okresie polityki apartheidu na RPA były nałożone sankcje gospodarcze zabraniające dostaw ropy naftowej. Z jakiego surowca uzyskiwano wówczas benzynę syntetyczną? Odp.: Z węgla kamiennego. Zad. 4. Z 10 najgłębszych kopalń świata 8 znajduje się w RPA. Sprzyja temu stara struktura geologiczna - prekambryjska i paleozoiczna. Kopalnia złota Mponeng przekroczyła w 2012r głębokość 4000 m. Buduje się tak głębokie kopalnie, ponieważ jest tam duży stopień geotermiczny. Stopień geotermiczny - odległość w metrach, mierzona pionowo w głąb Ziemi, odpowiadająca wzrostowi temperatury o 1 C. Oblicz stopień geotermiczny w RPA ( z dokładnością do 1 m) wiedząc, że temperatura na głębokości 4000 m osiąga 49 o C, a średnia roczna temperatura na powierzchni wynosi 15 o C. Obliczenia: 49 o C 15 o C = 34 o C 4000m : 34 o C = 117 m/ 1 o C Odp. : Stopień geotermiczny w RPA wynosi 117 m Zad.5. Dużą szansą dla gospodarki jest rozwój przemysłu przetwórczego, który wykorzystuje lokalne surowce. Ustal jakie to surowce. - Podstawowy surowiec dla przemysłu odzieżowego, uprawiany w całej Afryce bawełna - Gumę arabską otrzymuje się z akacja senegalska, niektóre odmiany lian - Cukier w Afryce uzyskuje się wyłącznie z trzciny cukrowej Zad.6. Szybko rozwijającą się gałęzią gospodarki afrykańskiej jest turystyka. Do którego kraju należy pojechać, aby zobaczyć: Abu Simbel Egipt Kościoły w Lalibeli Etiopia Park Narodowy Krugera RPA 3 pkt. Timbuktu - Mali

PODSTAWA PROGRAMOWA Z GEOGRAFII

PODSTAWA PROGRAMOWA Z GEOGRAFII PODSTAWA PROGRAMOWA Z GEOGRAFII Cele kształcenia wymagania ogólne I. Korzystanie z różnych źródeł informacji geograficznej. Uczeń dokonuje obserwacji i pomiarów w terenie; potrafi korzystać z planów, map,

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Konkurs Geograficzny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego

Wojewódzki Konkurs Geograficzny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego Kod ucznia Data urodzenia ucznia Dzień miesiąc rok Wojewódzki Konkurs Geograficzny dla uczniów gimnazjów ETAP REJONOWY Rok szkolny 2013/2014 Instrukcja dla ucznia 1. Sprawdź, czy test zawiera 10 stron.

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA GIMNAZJÓW

PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA GIMNAZJÓW PODSTAWA PROGRAMOWA KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA GIMNAZJÓW GEOGRAFIA III etap edukacyjny Cele kształcenia wymagania ogólne I. Korzystanie z różnych źródeł informacji geograficznej. Uczeń dokonuje obserwacji

Bardziej szczegółowo

POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2013

POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2013 Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2010 KOD WPISUJE ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN MATURALNY

Bardziej szczegółowo

Copyright Jan Berdo 2006

Copyright Jan Berdo 2006 Earth Conservation Copyright Jan Berdo 2006 Zdjęcia na okładce: Delta Amazonki, NASA; Sójka błękitna (Cyanocitta cristata), Dave Menke; Sosna Pinus mugo Turra, USDA-NRCS PLANTS Database / Herman, D.E.

Bardziej szczegółowo

WSTĘP...3 I RAPORT O STANIE GMINY...5 1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GMINY...5. 1.1. Położenie, powierzchnia, dane demograficzne...5

WSTĘP...3 I RAPORT O STANIE GMINY...5 1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GMINY...5. 1.1. Położenie, powierzchnia, dane demograficzne...5 STRATEGIA ROZWOJU GMINY ROKIETNICA NA LATA 2007 2015 WSTĘP...3 I RAPORT O STANIE GMINY...5 1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GMINY...5 1.1. Położenie, powierzchnia, dane demograficzne...5 1.2. Geologia i rzeźba

Bardziej szczegółowo

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania GEOGRAFIA TURYSTYCZNA TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNE - SEMESTR IV Rok szkolny 2010/2011 Nr programu : 341[05]/SP/MEN z dn. 08.01.2001 Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania Walory

Bardziej szczegółowo

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ZARĘBACH KOŚCIELNYCH

PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ZARĘBACH KOŚCIELNYCH PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W ZARĘBACH KOŚCIELNYCH PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Geografia i Biologia 1 Przedmiotowy system oceniania BIOLOGIA, GEOGRAFIA Nauczanie biologii i geografii w Publicznym

Bardziej szczegółowo

AZERBEJDŻAN. przewodnik dla przedsiębiorców. Wydanie piąte rozszerzone

AZERBEJDŻAN. przewodnik dla przedsiębiorców. Wydanie piąte rozszerzone AZERBEJDŻAN przewodnik dla przedsiębiorców Wydanie piąte rozszerzone Warszawa, czerwiec 2006 Przewodnik opracowany pod patronatem Ministerstwa Gospodarki przez Biuro Promocji Inwestycji i Technologii Organizacji

Bardziej szczegółowo

POWIAT KOŁOBRZESKI PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU KOŁOBRZESKIEGO NA LATA 2014 2017 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2018 2021 AKTUALIZACJA II

POWIAT KOŁOBRZESKI PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU KOŁOBRZESKIEGO NA LATA 2014 2017 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2018 2021 AKTUALIZACJA II POWIAT KOŁOBRZESKI PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU KOŁOBRZESKIEGO NA LATA 2014 2017 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2018 2021 AKTUALIZACJA II Sierpień 2014 r. - 2 - Zamawiający Powiat Kołobrzeski Plac Ratuszowy

Bardziej szczegółowo

Program Ochrony Środowiska dla Miasta Jaworzna

Program Ochrony Środowiska dla Miasta Jaworzna Program Ochrony Środowiska dla Miasta Jaworzna Jaworzno, 2004 2 Program Ochrony Środowiska dla Miasta Jaworzna Zamawiający: Prezydent Miasta Jaworzno ul. Grunwaldzka 33 43600 Jaworzno Wykonawca: Państwowy

Bardziej szczegółowo

dr hab. inż. Mariusz Adamski Poradnik oszczędzania energii w mikro i małych przedsiębiorstwach

dr hab. inż. Mariusz Adamski Poradnik oszczędzania energii w mikro i małych przedsiębiorstwach dr hab. inż. Mariusz Adamski Poradnik oszczędzania energii w mikro i małych przedsiębiorstwach dr hab. inż. Mariusz Adamski Poradnik oszczędzania energii w mikro i małych przedsiębiorstwach Suwałki, 2014

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne: Oblicza geografii, zakres podstawowy

Wymagania edukacyjne: Oblicza geografii, zakres podstawowy Wymagania edukacyjne: Oblicza geografii, zakres podstawowy Poziom wymagań Nr lekcji Temat lekcji konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający wykraczający MAPA ŚWIATA 1. Lekcja organizacyjna. Przedstawienie

Bardziej szczegółowo

BIELSKO BIAŁA, LISTOPAD 2003 ROK

BIELSKO BIAŁA, LISTOPAD 2003 ROK TYTUŁ OPRACOWANIA: PRORAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA MINY LIPOWA Wersja ostateczna ZLECENIODAWCA: WYKONAWCA: URZĄD MINY LIPOWA BESKIDZKI FUNDUSZ EKOROZWOJU BIELSKO BIAŁA, LISTOPAD 2003 ROK Program Ochrony

Bardziej szczegółowo

Zadania maturalne zakres podstawowy

Zadania maturalne zakres podstawowy Zadania maturalne zakres podstawowy ZESTAW I Poziom Oznaczenie standardu Podstawowy II, 1), 1) Standard Zdający: odczytuje, selekcjonuje, porównuje, interpretuje, grupuje informacje według określonych

Bardziej szczegółowo

CZWARTY RAPORT RZĄDOWY DLA KONFERENCJI STRON RAMOWEJ KONWENCJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH W SPRAWIE ZMIAN KLIMATU

CZWARTY RAPORT RZĄDOWY DLA KONFERENCJI STRON RAMOWEJ KONWENCJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH W SPRAWIE ZMIAN KLIMATU Czwarty raport rządowy dla Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu CZWARTY RAPORT RZĄDOWY DLA KONFERENCJI STRON RAMOWEJ KONWENCJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH W SPRAWIE

Bardziej szczegółowo

PRZEGLĄD GEOGRAFICZNY

PRZEGLĄD GEOGRAFICZNY P O L S K A A K A D E M I A N A U K INSTYTUT GEOGRAFII PRZEGLĄD GEOGRAFICZNY K W A R T A L N I K Tom XXXV, zeszyt 2 PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE WARSZAWA 1963 P O L S K A A K A D E M I A N A U K INSTYTUT

Bardziej szczegółowo

PRZEDMOWA. Podziękowania

PRZEDMOWA. Podziękowania PRZEDMOWA Gospodarka Izraela funkcjonuje w trudnych warunkach konfliktu zbrojnego z państwami arabskimi, a mimo to kraj ten zaliczany jest do grona państw wysokorozwiniętych i nieustannie się rozwija.

Bardziej szczegółowo

POMOC ROZWOJOWA. Susze i głód POMOC HUMANITARNA / PROBLEMY GLOBALNE / KRYZYSY NA ŚWIECIE / UCHODŹCY I IMIGRANCI / PRAWA CZŁOWIEKA

POMOC ROZWOJOWA. Susze i głód POMOC HUMANITARNA / PROBLEMY GLOBALNE / KRYZYSY NA ŚWIECIE / UCHODŹCY I IMIGRANCI / PRAWA CZŁOWIEKA POMOC ROZWOJOWA POMOC HUMANITARNA / PROBLEMY GLOBALNE / KRYZYSY NA ŚWIECIE / UCHODŹCY I IMIGRANCI / PRAWA CZŁOWIEKA Susze i głód Przegląd wydarzeń / 04 DOSSIER: SUSZE I GŁÓD Głód - paradoks współczesnego

Bardziej szczegółowo

Przedmowa 2. 3. Przekształcenia strukturalne i system własności 18

Przedmowa 2. 3. Przekształcenia strukturalne i system własności 18 PRZEDMOWA Republika Chorwacji jest małym krajem i jej udział w światowym obrocie towarowym wynosi zaledwie 0,2%, ale kraj ten posiada, oprócz walorów turystycznych, istotne zalety gospodarcze, biorąc pod

Bardziej szczegółowo

Czy emisja antropogennego CO 2 może mieć wpływ na górnictwo węgla w Polsce?

Czy emisja antropogennego CO 2 może mieć wpływ na górnictwo węgla w Polsce? Prof. zw. dr hab. inż. Bronisław Barchański Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków Czy emisja antropogennego CO 2 może mieć wpływ na górnictwo węgla w Polsce? 1.0 Wprowadzenie Nauki i umiejętności dopiero stają

Bardziej szczegółowo

II. DIAGNOZA I ANALIZA STRATEGICZNA

II. DIAGNOZA I ANALIZA STRATEGICZNA II. DIAGNOZA I ANALIZA STRATEGICZNA 2.1. Położenie Gmina Ciężkowice położona jest w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Administracyjnie przynależy do powiatu tarnowskiego. Graniczy:

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO INDONEZJI

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO INDONEZJI ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO INDONEZJI MONIKA JAŚKOWIEC GRUPA T1 TIR SUM DZIENNY AWF KRAKÓW 28 1 SPIS TREŚCI I. INFORMACJE OGÓLNE 1. WPROWADZENIE 1.1. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA GEOGRAFICZNA INDONEZJI 1.2.

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU GMINY BESTWINA NA LATA 2014 2020

STRATEGIA ROZWOJU GMINY BESTWINA NA LATA 2014 2020 + STRATEGIA ROZWOJU GMINY BESTWINA NA LATA 2014 2020 Urząd Gminy Bestwina ul. Krakowska 111 43-512 Bestwina tel. /032/ 215 77 00 fax. /032/ 215 77 12 www.bestwina.pl info@bestwina.pl IR CONSULTING S.C.

Bardziej szczegółowo

Załącznik do uchwały Nr XXXVIII/144/09 Rady Gminy Dorohusk z dnia 24 marca 2009 r. Strategia Rozwoju Lokalnego Gminy Dorohusk.

Załącznik do uchwały Nr XXXVIII/144/09 Rady Gminy Dorohusk z dnia 24 marca 2009 r. Strategia Rozwoju Lokalnego Gminy Dorohusk. Załącznik do uchwały Nr XXXVIII/144/09 Rady Gminy Dorohusk z dnia 24 marca 2009 r. Strategia Rozwoju Lokalnego Gminy Dorohusk na lata 2009 2015 Dorohusk, kwiecień 2012 1 SPIS TREŚCI WSTĘP 3 1. OBSZAR I

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry. Uczeń: I. Położenie i środowisko geograficzne Polski

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry. Uczeń: I. Położenie i środowisko geograficzne Polski wymagania na ocenę. część 3. Geografia 1. Położenie w Europie 2, 3. Budowa geologiczna 4. Jednostki tektoniczne określa współrzędne geograficzne skrajnie położonych punktów zna i rozumie pojęcia: terytorium,

Bardziej szczegółowo

Plan Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Września na lata 2004-2006 PLAN ROZWOJU LOKALNEGO MIASTA I GMINY WRZEŚNIA NA LATA 2004-2006

Plan Rozwoju Lokalnego Miasta i Gminy Września na lata 2004-2006 PLAN ROZWOJU LOKALNEGO MIASTA I GMINY WRZEŚNIA NA LATA 2004-2006 PLAN ROZWOJU LOKALNEGO MIASTA I GMINY WRZEŚNIA NA LATA 2004-2006 LISTOPAD 2004 1 SPIS TREŚCI Wstęp...3 I Obszar i czas realizacji Planu Rozwoju Lokalnego... 5 II. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie STAN ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM W 2013 ROKU Raport opracowany w Wydziale Monitoringu Środowiska WIOŚ w Warszawie Zatwierdził: Adam Ludwikowski

Bardziej szczegółowo

KAZACHSTAN, UZBEKISTAN PRZYJAZNE RYNKI WSCHODNIE DZIAŁANIE 2.3 ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA KATALIZATORY ROZWOJU

KAZACHSTAN, UZBEKISTAN PRZYJAZNE RYNKI WSCHODNIE DZIAŁANIE 2.3 ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA KATALIZATORY ROZWOJU KAZACHSTAN, UZBEKISTAN PRZYJAZNE RYNKI WSCHODNIE DZIAŁANIE 2.3 ROZWÓJ KADR NOWOCZESNEJ GOSPODARKI DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA KATALIZATORY ROZWOJU JAK SKUTECZNIE KORZYSTAĆ Z FUNDUSZY Biuletyn dla małych

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie STAN ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM W 2013 ROKU Raport opracowany w Wydziale Monitoringu Środowiska WIOŚ w Warszawie Zatwierdził: Adam Ludwikowski

Bardziej szczegółowo