Trzy kraje Skandynawii

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Trzy kraje Skandynawii"

Transkrypt

1 Trasa 7000km

2 Trzy kraje Skandynawii Kraj: Powierzchnia tys. km ² Miejsce na świecie Kraj: Miejsce na świecie Gęstość zaludnienia osób/km ² Finlandia Finlandia Szwecja Norwegia Szwecja Norwegia Polska Polska Kraj: Stolica Ludność mln Finlandia Helsinki 0,5 Szwecja Sztokholm 0,8 Norwegia Oslo 0,6 Polska Warszawa 1,7

3 Prom Wyjazd z promu M/F Scandinavia w Nynashamn w Szwecji. Przez 18 godzin podróży z Gdańska do Nynashamn, który znajduje się 60 km od Sztokholmu, przepłynęliśmy ok. 600 km.

4 Sztokholm -Szwecja Centrum Sztokholmu Bulwar Stranvagen. Na początku XX wieku 10 najbogatszych obywateli Sztokholmu na tej ulicy zbudowało swoje rezydencje. Dzisiaj są tu piękne hotele i banki. Sztokholm leży na 14 wyspach połączonych licznymi mostami ze stałym lądem i nazywany jest Wenecją Północy. Sztokholm jest stolicą Szwecji od 1436 roku.

5 Sztokholm Zmiana warty na dziedzińcu Pałacu królewskiego. Pałac liczy 608 komnat. Najważniejszym miejscem w pałacu jest Sala Tronowa. Każdego roku jest uroczysty obiad na cześć laureatów Nagrody Nobla.

6 Sztokholm Okręt Waza w najpopularniejszym muzeum w Sztokholmie. Okręt zatonął w 1628 roku, zaraz po zwodowaniu. Był to największy w ówczesnej Europie okręt wojenny z 60 działami na pokładzie.

7 Rovaniemi Finlandia W Finlandii blisko miasta Rovaniemi przekroczyliśmy koło podbiegunowe.

8 Rovaniemi Na drodze jest zaznaczony szczególny równoleżnik - koło podbiegunowe. Od chwili przekroczenia tego równoleżnika, coraz dłużej w lipcu jest jasno coraz później zachodzi słońce. Latem panuje dzień polarny, zimą noc polarna.

9 Renifery i Samowie -Finlandia Jedziemy dalej na północ i co chwilę spotykamy na drodze renifery i łosie.

10 Renifery i Samowie -Finlandia Jesteśmy w krainie reniferów i ich hodowców Samów. Są to rdzenni mieszkańcy północnej Skandynawii. Liczą ok. 68 tysięcy mieszkańców i mieszkają w Finlandii, Norwegii, Szwecji, a także Rosji. Hodują renifery i zajmują się myślistwem. Coraz częściej zajmują się obsługą turystyki.

11 Nordkapp Norwegia Osiągamy Nordkapp. To strome, 307 metrowe urwisko jest uważane za najdalej wysunięty na północ skrawek Europy. Ten punkt leży : N, E.

12 Nordkapp Norwegia Charakterystycznym dla Nordkappu jest pomnik-globus. To zdjęcie przy widocznym na horyzoncie słońcu robimy parę minut po północy. Jest ok. 7 C. Mamy szczęście do pogody, gdyż następnego dnia cały Nordkapp jest spowity gęstą mgłą i nic nie widać na odległość dalszą, niż 3 metry. Nordkapp rocznie odwiedza ok. 200 tysięcy turystów.

13 Nordkapp Norwegia Z Nordkappu do bieguna północnego jest już tylko 2100 km, a z Warszawy przebyliśmy drogę ok km.

14 Alta Norwegia W miejscowości Alta, w północnej Norwegii znajduje się ok rysunków naskalnych, których wiek oszacowano na 2,5 tys. do 6 tys. lat.

15 Alta Norwegia Rysunki są wykonane na twardych granitowych głazach i przedstawiają czasy myśliwych i rybaków z epoki kamiennej. Motywami są ryby, statki, zwierzęta.

16 Narwik Norwegia W Narwiku, na dalekiej północy Norwegii, podczas II Wojny Światowej zginęli w walkach z Niemcami polscy żołnierze z Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich i marynarze z zatopionego niszczyciela Grom.

17 Lofoty Norwegia Lofoty to zespół górzystych wysp wysuniętych w głąb Morza Norweskiego, które są połączone licznymi mostami tworząc drogę przez ten archipelag o długości 170 km.

18 Lofoty Norwegia Mimo położenia za kołem podbiegunowym temperatura latem osiąga 20 C w dzień i 15 C nocą, dzięki ciepłemu prądowi Golfsztrom.

19 Lofoty Norwegia W skalistych zatoczkach znajdują się rybackie osady. Urokiem tego archipelagu corocznie odwiedzanego przez licznych turystów są białe piaszczyste plaże i turkusowy kolor krystalicznie czystych wód.

20 Lofoty Norwegia Specjalnością Lofotów jest suszony na wietrze dorsz. Od marca do maja suszenie dorszy zajmuje powierzchnię ponad m². Ryby tracą ok. 80% wagi ale zachowują wszystkie wartości odżywcze i mogą byz przechowywane przez wiele lat. Stokwisze są eksportowane do ponad 30 krajów.

21 Saltsraumen, prąd Norwegia Cieśnina Saltstraumen łącząca dwa fiordy o długości 3 km i szerokości tylko 150 m jest miejscem powstawania najsilniejszych na świecie tzw prądów pływowych.

22 Saltsraumen, prąd Norwegia Cztery razy dziennie, co 6 godzin, 400 mln m³ wody przepływa z prędkością 20 węzłów (37 km/h) tworząc niebezpieczne wiry o głębokości 5 m i średnicy 10m.

23 Droga Atlantycka Norwegia Długość drogi wynosi 8 km i składa się z kilku wysepek połączonych 8 mostami. Przejazd krętymi mostami, tuż nad wodą, sprawia wrażenie unoszenia się na wzburzonych falach morskich.

24 Droga Trolli Norwegia Wąska i stroma droga o 11 bardzo ostrych zakrętach i nachyleniu 12% została otwarta w 1936 roku i dziś jest jedną z największych atrakcji Norwegii. Droga ta zwana również Drabiną Trolli poprzedza Drogę Orłów i osiąga poziom 852 m npm.

25 GeirangerFiord Norwegia Fiordy to dawne doliny górskie zalane wskutek podniesienia się poziomu morza po wytopieniu czapy lodowej. Długość niektórych fiordów w Norwegii wynosi ponad 200 km. Geiranger uważany jest za Fiord nr 1 pod względem atrakcyjności. Rocznie odwiedza go 600 tys. turystów.

26 GeirangerFiord Norwegia Geiranger Fiord jest jednym z najdłuższych i najgłębszych fiordów. Skały wystają nad powierzchnią wody do 1,4 km, a pod wodą jest ok. 0,5 km.

27 GeirangerFiord Norwegia Do fiordu wpływają pełnomorskie statki.

28 GeirangerFiord Norwegia Statki wpływające do fiordów - jak ten na zdjęciu - zabierają do 5 tys pasażerów i ok.1,6 tys załogi.

29 Lodowiec Briksdalsbreen Norwegia Lodowiec Briksdalsbreen jest jednym z 50 odgałęzień największego lodowca kontynentalnej Europy Jostedalsbreen, który łącznie zajmuje powierzchnie 487 km². W Norwegii ponad 2600 km² powierzchni zajmują lodowce.

30 Lodowiec Briksdalsbreen Norwegia Lodowce powiększają się i kurczą, zmieniają kierunek i kolor. Lodowiec Briksdalsbreen w 1920 roku był o kilkaset metrów poniżej obecnego poziomu. Informują o tym specjalne tablice w drodze na koniec jęzora lodowca.

31 Lodowiec Briksdalsbreen Norwegia Odrywające się całe bloki lodowców oraz topniejące masy lodu tworzą najpierw jeziora a następnie rwące potoki i wodospady.

32 Lodowiec Svartisen Norwegia Lodowiec Svartisen jest drugim co do wielkości lodowcem w Norwegii. Składa się z 2 części o łącznej powierzchni 369 km ².

33 Lodowiec Svartisen Norwegia Jeden z jęzorów lodowca Svartisen. Jest to najniżej położony fragment lodowca na kontynencie europejskim.

34 Oslo Norwegia Ratusz w Oslo. Jest to najwyższy budynek w stolicy Norwegii. W wieżach znajduje się 50 dzwonów, które biją co godzinę. W Ratuszu każdego roku 10 grudnia odbywa się ceremonia wręczania pokojowej Nagrody Nobla.

35 Oslo Norwegia Centrum handlowo-turystyczne Aker Brygge. Drewniane nabrzeże oddziela długi szereg sklepów i restauracji znajdujących się pod wspólnym dachem od cumujących jachtów i łodzi motorowych. Jest to jeden z głównych deptaków Oslo.

36 Oslo Norwegia Ulica wodna, gdzie cumują motorówki bogatych mieszkańców tej ulicy.

37 Oslo Norwegia Muzeum w Oslo poświęcone słynnej tratwie Kon-Tiki. Tratwa została zbudowana z lekkiego drewna balsa bez użycia gwoździ. Podróżnik norweski Thorow Heyerdahl przepłynął na tej tratwie w 1947 roku ponad 8 tys km z Peru do Polinezji chcąc dowieść, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Film o tej wyprawie zdobył nagrodę Oscara a książka o historii tej ekspedycji została przetłumaczona na 67 języków.

38 Oslo Norwegia Statek Fram w muzeum w Oslo. Norweski szkuner Fram był najsilniejszym statkiem na świecie na przełomie XIX i XX wieku. Statek ten służył w norweskich ekspedycjach polarnych takich słynnych podróżników jak Nansen w wyprawie na biegun północny i Amudsen, który jako pierwszy osiągnął biegun południowy.

39 Pożegnanie ze Skandynawią

Rys historyczny strefą zdemilitaryzowaną Konwencja Alandzka Wyspy pokoju Parlament Rząd Podział kompetencji

Rys historyczny strefą zdemilitaryzowaną Konwencja Alandzka Wyspy pokoju Parlament Rząd Podział kompetencji 1 Informacje praktyczne, rozkłady jazdy i ceny wg stanu na 7 kwietnia 2009 www.gwardak.com Henryk Gwardak WYSPY ALANDZKIE polski przewodnik turystyczny Serdecznie zapraszam do korzystania z mojego informatora

Bardziej szczegółowo

Gdynia i Północne Kaszuby

Gdynia i Północne Kaszuby SPIS TREŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17 18 19 20. 21. 22. Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają na sezon letni 2013... Gminy i powiaty Forum NORDA.. Gdynia.. Cewice.. Choczewo.

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści Spis treści

Spis treści. Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści 3 Jak zdobywać Retezat alpejskie góry Rumunii? Rumunia: Karpaty Południowe 9 Wenezuela: Isla Margarita raj dla miłośników windsurfingu Wenezuela 15 Kraków: od Rynku

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Im. BRONISŁAWA CZECHA W KRAKOWIE RYNEK TURYSTYCZNY HOLANDII ANITA WRÓBEL TiR/SUM/ T3 Nr. INDEKSU: 38209 2010r. SPIS TREŚCI: Wprowadzenie....5 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne

Bardziej szczegółowo

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl

VisitDenmark. ANIA- Wpadnij do sąsiadów! Bornholm. dodatek specjalny. www.visitdenmark.pl ANIA- Wpadnij do sąsiadów! VisitDenmark www.visitdenmark.pl Bornholm dodatek specjalny 5 15 28 5 10 11 12 14 15 27 28 30 32 34 35 36 38 40 42 Odwiedź Danię Kopenhaga - miasto wiecznie młode WOKÓŁ KOPENHAGI

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO KOREI POŁUDNIOWEJ

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO KOREI POŁUDNIOWEJ AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO im. Bronisława Czecha w Krakowie ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO KOREI POŁUDNIOWEJ 대한민국 Kinga Kusper I TiR SUM Grupa T1 Nr albumu: 38236 Kraków 2010 Spis treści Wstęp... 3 I.

Bardziej szczegółowo

Poznań. W krainie hobbitów. za pół ceny Moc atrakcji w promocji. Cuda świata z Nowej Zelandii. Elżbieta Dzikowska Bydgoszcz: miasto nad rzekami str.

Poznań. W krainie hobbitów. za pół ceny Moc atrakcji w promocji. Cuda świata z Nowej Zelandii. Elżbieta Dzikowska Bydgoszcz: miasto nad rzekami str. wpodrózy marzec 2013/67 magazyn pokładowy W krainie hobbitów Cuda świata z Nowej Zelandii Str. 30 Poznań za pół ceny Moc atrakcji w promocji str. 2 Elżbieta Dzikowska Bydgoszcz: miasto nad rzekami str.

Bardziej szczegółowo

NR 4 /227 KWIECIEŃ 2015

NR 4 /227 KWIECIEŃ 2015 NR 4 /227 KWIECIEŃ 2015 2 Odwieczna tęsknota za wędrówką Szarpie łańcuchem przyzwyczajeń I znów z zimowego snu Budzi się we krwi dziki zew Jack London Zew krwi Ski-tury w Wilczych Górach W Tatrach zima

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo

REGION 1 PRIMORSKA. Primorska. Bovec (s. 96) słynny górski kurort, początek szlaków wysokogórskich

REGION 1 PRIMORSKA. Primorska. Bovec (s. 96) słynny górski kurort, początek szlaków wysokogórskich REGION 1 Bovec (s. 96) słynny górski kurort, początek szlaków wysokogórskich Izola (s. 105) rybacka osada z pięknym starym miastem Koper (s. 118) największy port słoweński, piękna starówka Lipica (s. 115)

Bardziej szczegółowo

Argentyna, Chile i Urugwaj 2014

Argentyna, Chile i Urugwaj 2014 Argentyna, Chile i Urugwaj 2014 Od naszej ostatniej wyprawy planowaliśmy pojechać znowu do Ameryki Południowej. Dużym problemem było to, że południe Argentyny i Chile można zwiedzać tylko podczas naszej

Bardziej szczegółowo

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania

Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania GEOGRAFIA TURYSTYCZNA TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNE - SEMESTR IV Rok szkolny 2010/2011 Nr programu : 341[05]/SP/MEN z dn. 08.01.2001 Walory turystyczne wybranych regionów świata - materiał nauczania Walory

Bardziej szczegółowo

In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność)

In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) Michał Gaweł I Rok TIR /SUM/ Z GR. T3 1 Spis treści Wstęp... 1 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne -Ludność... 3 -Środowisko... 3 -Gospodarka...... 4 -Historia... 4 ROZDZIAŁ

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego

INFORMATOR TURYSTYCZNY. województwa podlaskiego INFORMATOR TURYSTYCZNY województwa podlaskiego Białystok 2011 Spis treści HISTORIA W ZARYSIE 5 BIAŁYSTOK STOLICA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 7 Spacer po Białymstoku 7 Białystok kolebka esperanto 3 Gościnny

Bardziej szczegółowo

wp drózy Dolina Stubai podróże Razem od serca Zdrowe chorowanie Wymarzony zimowy urlop Styl życia Jesteśmy tam, gdzie są podróżni styczeń

wp drózy Dolina Stubai podróże Razem od serca Zdrowe chorowanie Wymarzony zimowy urlop Styl życia Jesteśmy tam, gdzie są podróżni styczeń wp drózy styczeń Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Styl życia Zdrowe chorowanie PKP Intercity Razem od serca ISsN: 1897-970x podróże Wymarzony zimowy urlop Dolina Stubai 16 spis treści Podróże 4 Śladami

Bardziej szczegółowo

WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE

WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE MACIEJ PILZ WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE TRASA REJSU TURYSTYCZNEGO 2005 Spis treści 1. Wstęp 2 2. Charakterystyka rejsu... 3 3. Ramowy program rejsu 4 4. Mapa trasy rejsu... 5 5. Opis Krainy Wielkich Jezior

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN

DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN DIAGNOZA TURYSTYCZNA MIASTA KOSZALIN Stan na 31 grudnia 2011r. Urząd Miejski w Koszalinie Koszalin 2012 Wstęp... 3 1. Ogólna charakterystyka obszaru objętego diagnozą... 3 1.1. Miasto Koszalin... 3 1.1.2.

Bardziej szczegółowo

WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND!

WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND! WEEKENDY LOTNICZE WIĘCEJ NIŻ WEEKEND! Terminy i ceny znajdziesz na www.matimpex.pl SPIS TREŚCI 3 Powitanie 4 Dokąd latamy 5 Program lojalnościowy, informacja o bagażu i promocjach 6-7 Weekend pełen wrażeń

Bardziej szczegółowo

Przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny Przewodnik turystyczny stęp Region Pienin, Gorców, Podhala i pisza, to teren wyjątkowy nie tylko w skali kraju, ale i w wymiarze całego kontynentu. Obejmuje obszar od Morskiego Oka przez Trzy Korony aż

Bardziej szczegółowo

Newsletter. 07 2010 Spis treści. Wydarzenia. Informacje. Chorwacja na świecie. Prezentujemy

Newsletter. 07 2010 Spis treści. Wydarzenia. Informacje. Chorwacja na świecie. Prezentujemy Newsletter 07 2010 Spis treści Photo: JURAJ KOPAČ Photo: sergio GoBBO Wydarzenia Korčula Wyspa rycerzy 2 Omiš Rozśpiewane miasteczko w sercu Dalmacji 3 Split Miasto, które staje się sceną 4 Pula, Motovun,

Bardziej szczegółowo

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh!

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh! wp drózy marzec Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Temat numeru Zacznij urlop... przed wyjazdem styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Janusz Panasewicz Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja ISsN:

Bardziej szczegółowo

CZARNOGÓRA DLACZEGO WARTO?

CZARNOGÓRA DLACZEGO WARTO? CZARNOGÓRA DLACZEGO WARTO? Chociaż Czarnogórę przemierzyć można wzdłuż i wszerz niemalże w ciągu jednego dnia, ileż tam dziwów! Wystarczy przejechać kilkadziesiąt kilometrów, by zmienić świat: posępne

Bardziej szczegółowo

Sieci ciepłownicze są systematycznie modernizowane i monitorowane

Sieci ciepłownicze są systematycznie modernizowane i monitorowane MAGAZYN CIEPŁA SYSTEMOWEGO N U M E R 2 ( 1 5 ) / 2 0 1 2 P R O D U K T I U S Ł U G I I P R O J E K T Y I R Y N E K TEMAT NUMERU KOMENTARZ Potrzeba nowych rozwiązań prawnych Wywiad z posłanką Mirosławą

Bardziej szczegółowo

REJS SKIPERÓW ODRA/ODER

REJS SKIPERÓW ODRA/ODER REJS SKIPERÓW ODRA/ODER N 2 3 Rejs skiperów Odra/Oder Polsko-niemiecki zespół i optymalna pogoda w takich idealnych warunkach w sierpniu 2012 roku odbył się czterodniowy rejs wodniaków po Odrze. Uczestniczyło

Bardziej szczegółowo

Chorwacja. Mały kraj na wielkie wakacje. gratis. www.chorwacja.hr. polski KATALOG WIZERUNKOWY

Chorwacja. Mały kraj na wielkie wakacje. gratis. www.chorwacja.hr. polski KATALOG WIZERUNKOWY Chorwacja Mały kraj na wielkie wakacje. www.chorwacja.hr gratis KATALOG WIZERUNKOWY polski Chorwacja J est to opowieść o kraju z tysiącem wysp, cudowną przyrodą, bogatym dziedzictwem kulturowym, ze wspaniałymi,

Bardziej szczegółowo

Budujące inwestycje CZAS ZMIAN

Budujące inwestycje CZAS ZMIAN Budujące inwestycje CZAS ZMIAN Dobre praktyki wykorzystania Funduszy Europejskich w latach 2007-2012 Budujące inwestycje Wkrótce będziemy dysponowali rozwiniętą siecią połączeń drogowych. Wystarczy wyruszyć

Bardziej szczegółowo

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza

Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Pakiety turystyczne Obszaru Zielonego Serca Pomorza Opracowanie zrealizowane na zlecenie Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi Przez Doradztwo i Szkolenia TREK Jacek Zdrojewski Gdańsk Krzynia 2012 r. 1.

Bardziej szczegółowo

LATO 2015 KOLONIE I OBOZY. zabawnie i bezpiecznie ;)

LATO 2015 KOLONIE I OBOZY. zabawnie i bezpiecznie ;) LATO 2015 KOLONIE I OBOZY zabawnie i bezpiecznie ;) Biuro Turystyczne Elin s.c 50-015 Wrocław, ul. Rejtana 9 +48 71/341 90 11, +48 71/342 06 20 www.elin.pl elin@elin.pl zabawnie i bezpiecznie ;) safe and

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku turystycznego Słowenii. Tomasz Gawędzki I SUM Grupa T1

Analiza rynku turystycznego Słowenii. Tomasz Gawędzki I SUM Grupa T1 Analiza rynku turystycznego Słowenii Tomasz Gawędzki I SUM Grupa T1 SPIS TREŚCI I. Informacje ogólne 1. Geografia Słowenii...3 2. Klimat Słowenii 5 3. Gospodarka...6 4. Historia kraju.7 5. Ustrój polityczny...8

Bardziej szczegółowo

Zawsze się ścigam. Urok miejsc opuszczonych. Niebo w gębie według Ewy Wachowicz. Elżbieta Dzikowska Szczecin miasto wielu epok

Zawsze się ścigam. Urok miejsc opuszczonych. Niebo w gębie według Ewy Wachowicz. Elżbieta Dzikowska Szczecin miasto wielu epok wpodrózy LISTOPAD 2012/63 magazyn pokładowy Zawsze się ścigam Rozmowa z Hanną sobotą pierwszą Polką, która przejechała rajd Silk Way Rally w Rosji, drugi pod względem trudności po Rajdzie Dakar str. 54

Bardziej szczegółowo