Comodo Internet Security 4 PL Opis i konfiguracja

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Comodo Internet Security 4 PL Opis i konfiguracja"

Transkrypt

1 Comodo Internet Security 4 PL Opis i konfiguracja andgird

2 Spis treści Instalacja CIS 4 Wygląd okien "PODSUMOWANIE" "ANTYWIRUS" "FIREWALL" "DEFENSE+" "POZOSTAŁE" Konfiguracja Wstępna Konfiguracja Firewalla Konfiguracja "Defense+" Ustawienia "Defense+" "Ustawienia kontroli wykonywania obrazów" Inne ustawienia "Zasady bezpieczeństwa sieci" "Reguły aplikacji" "Reguły globalne" "Moje strefy sieciowe" Dodajemy strefę i adres "Moje zestawy portów" Ustawienia: okno "Kontrola dostępu aplikacji do sieci" "Firewall": "Moje blokowane strefy sieciowe" Blokujemy "Antivirus": "Ustawienia skanera" "Antywirus" : "Wykonaj skanowanie" "Antywirus": "Prześlij podejrzane pliki" "Antywirus": "Zaplanowane zadania" "Defense+":"Piaskownica" "Program w Piaskownicy" "Uruchom program w Piaskownicy" "Ustawienia Piaskownicy" "Defense+": "Moje własne, bezpieczne pliki" "Defense+": "Moje chronione klucze rejestru" Dodawanie kluczy: sposób pierwszy Dodawanie kluczy: sposób drugi "Defense+": "Moje chronione interfejsy COM" Dodawanie interfejsu COM: sposób pierwszy Dodawanie komponentów COM: sposób drugi Dziennik zdarzeń

3 Instalacja CIS 4 W tym wydaniu Comodo Internet Security instalator jest instalatorem sieciowym, czyli my pobieramy plik o wadze 2,7 MB, który po uruchomieniu dociąga sobie resztę plików z serwerów firmy Comodo. Jednym przypadnie on do gustu, innym nie (mi nie przypadł). Szczególnie ewentualne obciążenie serwerów będzie widoczne w czasie ściągania bazy wirusów, która w tym wydaniu na starcie ma wielkość 88 MB. W tej wersji mamy też dostęp do płatnej pomocy LivePCSupport z każdego okna programu. Dawniej linki na dole okien prowadziły do plików.hlp. Kolejność okien Instalator sieciowy: Do wyboru mamy angielski, rosyjski i chiński:

4 "HopSurf" zbędny - wyrzucamy. "TrustConnect" też na spokojnie możemy pominąć: W tym miejscu sobie troszkę poczekamy. Im szybsze mamy łącze i mniejsze obciążenie serwerów Comodo, tym krócej będziemy czekać na ściągnięcie plików:

5 Możemy też ściągnąć paczkę bez jej instalacji. Wystarczy, że zaznaczymy poniższą opcję: Instalator dyskowy:

6 Tutaj możemy przystąpić do społeczności "Threatcast" lub zrezygnować z tej opcji (domyślnie włączony). Jeżeli zdecydujemy się na ten krok w alertach pojawić się będzie zakładka o tej nazwie z informacjami jak postąpili inni użytkownicy względem pliku, którego dotyczy alert. Nasza decyzja także dołączy do tej informacji: A tu wybieramy czy chcemy używać serwerów DNS Comodo, czy nie (domyślnie wyłączony):

7 Obie opcje zbędne - odhaczamy: Klikamy na "Install":

8 Czekamy: Na koniec dwa razy "Finish"...

9 ... i "Yes":

10 A po restarcie jeszcze poniższe okno z wykrytą siecią. Jeżeli mamy komputery połączone w sieć, to możemy zaznaczyć "I would like to be fully accesible to the other PCs in this network". Jeżeli nie mamy sieci lub nie chcemy, to stanowczo pomijamy tę opcję. Zawsze możemy zmienić naszą decyzję w "Kreatorze ustawiania portów" (pierwsza opcja). Na koniec ustawimy polski język w poniższym oknie i uruchamiamy program ponownie:

11 W tym celu najeżdżamy kursorem na ikonę programu i z menu wywołanym prawym przyciskiem myszy klikamy na "Exit". Następnie z pulpitu lub z menu Start uruchamiamy program ponownie i cieszymy oczy naszym rodzimym językiem.

12 Wygląd okien "PODSUMOWANIE" Jak widzimy doszło płatne wsparcie firmy Comodo - "LivePCSupport". Czerwony napis na dole okna będzie tak długo, dopóki nie przeskanujemy komputera.

13 "ANTYWIRUS" "FIREWALL"

14 "DEFENSE+"

15

16 "POZOSTAŁE"

17 Konfiguracja Wstępna Konfiguracja Firewalla Ze względu na zmiany w CIS4, program nie dopytuje się już tak zawzięcie, jak poprzednie wersje. Jednak, jeżeli brakuje nam zapytań programu to powinniśmy zacząć od "POZOSTAŁE" - "Zarządzaj konfiguracjami" i uaktywnić poniższą konfigurację: Konfigurację zaczynamy od okna "Kreator ukrywania portów". Mamy w nim trzy opcje, a samo okno wagląda tak:

18 Zaznaczamy opcję drugą, czyli "Ukrywaj porty na podstawie decyzji użytkownika": Wszystkie zmiany zapisywane są w opcji "Zasady bezpieczeństwa sieci" znajdującej się w zakładce "Zaawansowane". W oknie tym otwieramy zakładkę "Reguły globalne":

19 Mamy w niej pięć zablokowanych opcji. Jeżeli zaznaczyliśmy lub zdefiniowaliśmy sieć zaufaną (np: własną sieć domową), to wygląd będzie następujący: Przechodzimy do "Reguły aplikacji" i na dole mamy "All applications". Robimy małą korektę reguł:

20 Poniżej zdjęcia z ustawieniami: Reguła pytająca

21 Reguła blokująca Jeżeli zastosowalibyśmy regułę blokującą bez poprzedzającej ją reguły pytającej, to nie wyświetliłby się alert z zapytaniem o dopuszczenie do sieci. Chociaż można dać tylko regułę blokującą, ale wcześniej musimy do zakładki "Reguły aplikacji" dodać programy, które mają mieć dostęp do sieci. Regułę dla "System" też możemy zablokować w obie strony. Natomiast "svchost.exe" - ideałem byłoby, stworzenie reguł do połączeń z serwerami aktualizacji Microsoftu i wybranym serwerem czasu ntp (port 123). Jeżeli jednak nie chcemy się "bawić" w reguły to ustawiamy "Outgoing Only" ("Tylko wychodzące"). Oczywiście zapominamy, że reguła "Trusted Application" ("Zaufana aplikacja") w ogóle istnieje - dla nas jej nie ma. W oknie kreatora mamy jeszcze dwie opcje. "Zdefiniuj nową zaufaną sieć i ukryj moje porty dla innych" używamy, jeżeli mamy własną sieć i chcemy, żeby komputery mogły widzieć się i wymieniać danymi bez przeszkód. Do zakładki "Reguły globalne" dodawane są dwa wpisy: Opcja "Zablokuj wszystkie przychodzące połączenia i ukryj moje porty dla wszystkich" wygląda w regułach następująco:

22 Oczywiście nikt nie broni nam tworzyć własnych reguł. "Ustawienia zachowań firewalla" W tym oknie mamy trzy zakładki: "Ustawienia ogólne" - wybieramy "Tryb własnych zasad" i zaznaczamy opcję "Utwórzy reguły dla bezpiecznych aplikacji"; "Ustawienia alertów" - w tym miejscu możemy podejść bardzo restrykcyjnie do sprawy i wybrać poziom "Najwyższa";

23 "Zaawansowane" - w tej zakładce znalazły się opcje, które wcześniej były dostępne w oknie "Ustawienia wykrywania ataków". Wybieramy wszystkie opcje jakie widzimy.

24 Konfiguracja "Defense+" Ustawienia "Defense+" W oknie tym mamy następujące zakładki: "Ustawienia ogólne" - w sekcji "Poziom ochrony Defense+" możemy ustawić czułość modułu "Defense+". Domyślnie jest to "Tryb uczenia", ale powinniśmy go podwyższyć przynajmniej o stopień, czyli do "Trybu czystego PC". W trybie tym i przy zaznaczeniu opcji "Ufaj aplikacjom podpisanym cyfrowo przez zaufanych dostawców oprogramowania" program będzie sprawdzał listę z opcji "Moi zaufani dostawcy oprogramowania" ("Defense+" - "Podstawowe zadania"). Zostaniemy zapytani dopiero wtedy, kiedy okaże się, że dostawcy programu nie ma na tej liście. Najlepiej jest jednak ustawić poziom na conajmniej "Tryb bezpieczny". "Tryb paranoiczny" jest maksymalnym poziomem ustawień dla "Defense+". Żeby reguły były zapamiętywane zaznaczamy "Utwórz reguły dla bezpiecznych aplikacji". "Ustawienia monitorowania" - w tej zakładce wybieramy czego alerty "Defense+" mają dotyczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie wszystkich opcji.

25 Ustawienie wszystkich opcji na włączone w zakładce "Ustawienia monitorowania" oraz wybranie "Trybu paranoicznego" spowoduje, że będziemy pytani dosłownie o wszystko. "Ustawienia kontroli wykonywania obrazów" Okno składa się z dwóch zakładek: "Ogólne" - ustawiamy poziom kontroli programów/procesów do pamięci komputera. Poziom "Normalny" jest wystarczający, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie użyć jednak poziomu "Agresywnego" Powinniśmy mieć też zaznaczoną opcję "Wykrywaj wstawianie kodu (np. przepełnienie bufora)".

26 "Pliki do sprawdzenia" - dodajemy/usuwamy pliki lub rozszerzenia plików, które mają być poddane kontroli.

27 Inne ustawienia "Zasady bezpieczeństwa sieci" W tej wersji programu mamy cztery zakładki zamiast dwóch. Do "Reguł aplikacji" i "Reguł globalnych" doszły "Moje strefy sieciowe" oraz "Moje zestawy portów". "Reguły aplikacji" W tym oknie będą programy, którym stworzyliśmy reguły. Mamy tutaj sześć przycisków, z których cztery są najważniejsze: "Dodaj..." - otwiera okno "Kontrola dostępu aplikacji do sieci", w którym dzięki menu ukrytemu pod przyciskiem "Wybierz", możemy dodać interesujący nas program do listy zapory; "Edytuj..." - bedziemy mogli zaznaczoną regułę zmienić; "Usuń" - usuwa zaznaczony wpis z listy; "Oczyść" - czyści listę z fizycznie usuniętych/odinstalowanych programów. Po skonczeniu skanowania wystarczy potwierdzić lub nie usunięcie wpisów;

28 "Reguły globalne" Wygląd zakładki: Działanie przycisków jest takie same jak w zakładce "Reguły aplikacji". Jedynie przycisk "Dodaj" wywołuje okno "Zasada kontroli sieci" zamiast "Kontrola dostępu aplikacji do sieci".

29 Ustawienia: okno "Kontrola dostępu aplikacji do sieci" Wygląd okna: Na samej górze mamy "Ścieżka aplikacji", gdzie wpisujemy, jak sama nazwa wskazuje, ścieżkę do pliku, który chcemy dodać. Możemy też użyć przycisku "Wybierz" i z jego pomocą wybrać z: "Grupa plików" - wyświetli się lista, z któryj wybierzemy typ plików do dodania; "Uruchomione procesy" - otworzy się okno "Wybierz proces"; "Przeglądaj..." - otworzy okno "Wybierz aplikację". Poniżej mamy sekcję "Reguły dostępu do sieci", w której możemy wybrać "Użyj predefiniowanch zasad", żeby wykorzystać wbudowane do programu zasady lub sami je stworzyć używając opcji "Użyj własnej zasady". W tym drugim przypadku możemy skopiować zasadę z już istniejących reguł wybierając z menu "Kopiuj z" reguł predefiniowanych lub konkretnego programu, który wybierzemy z listy.możemy też dodać regułę używając przycisku "Dodaj..." otwierający okno "Zasada kontroli sieci". Ustawienia: okno "Zasada kontroli sieci" Wygląd poszczególnych zakładek okna "Zasad kontroli sieci":

30 TCP/ UDP/ TCP lub UDP Adres źródłowy/ docelowy Port źródłowy/ docelowy TCP/ UDP/ TCP lub UDP

31 Zakładka i menu ICMP Zakładka i menu IP W sekcji "Ogólne" w opcji "Działanie" wybieramy zachowanie reguły z pomiędzy "Zezwól", "Zablokuj" i "Pytaj". Ta ostatnia opcja jest niedostępna, jeżeli okno wywołane jest z zakładki "Reguły globalne". Poniżej, tak jak wskazują nazwy opcji, wybieramy protokół reguły i jej kierunek działania. Możemy naszą regułę dodać do dziennika zdarzeń, jeżeli zaznaczymy opcję "Zapisz zadziałanie reguły do dziennika". Jeżeli chcemy, możemy też naszą regułę nazwać wpisując jej nazwę do "Opis:".

32 Poniżej mamy zakładki, w których ustawiamy naszą regułę. Dla przykładu możemy w "regułach globalnych" zablokować port 2500 UDP (port tylko do celów przykładowych). Aby to zrobić wystarczy w "Regułach globalnych" otworzyć okno "Zasada kontroli sieci" i ustawić tak jak na zdjęciu: W regułach globalnych będziemy mieli: Jeżeli zaznaczyliśmy opcję "Zapisz zadziałanie reguły do dziennika" będziemy mogli ją śledzić

33 w dzienniku zdarzeń firewall'a. Jeżeli do tego ustawiliśmy "Wyklucz (odwrócenie wyboru)", to reguła będzie blokować wszystko oprócz portu 2500 UDP. Wybierając opcję "Zakres IP" wpisujemy początkowy i końcowy adres IP, których ma dotyczyć reguła. W opcji "Strefa", żeby zadziałała, w zakładce "Moje strefy sieciowe" musi być wpis danej karty sieciowej. Wtedy z listy wybieramy nazwę sieci, dla której chcemy stworzyć regułę. Do opcji "Nazwa hosta" możemy wpisać na przykład adres strony internetowej, którą chcemy zablokować. razem z nałożeniem hasła na program, może nam to posłużyć jako prosta kontrola rodzicielska. hasło na program wpisujemy w zakładce "Ochrona hasłem" w "Pozostałe" - "Ustawienia". Nałożenie hasła uniemożliwi także, jeżeli zaznaczymy opcję "Nie pokazuj alertów antywirusa/firewalla/defense+, jeśli włączona jest ochrona hasłem" wyświetlanie alertów z zapytaniem "co zrobić", więc wcześniej powinniśmy mieć utworzone reguły do najczęściej używanych programów (dotyczy to "Defense+" oraz "Połączeń z siecią") i antywirusa. "Moje strefy sieciowe" Wygląd okna "Moje strefy sieciowe": Klikając na "Dodaj" otworzymy menu, w którym będziemy mogli nadać nazwę nowej strefie sieciowej ("Nowa strefa sieciowa...") lub dodać kolejny adres do już istniejącej strefy ("Nowy adres...").

34 Dodajemy strefę i adres Wywołujemy powyższe okno klikając na "Nowa strefa sieciowa" i po nadaniu nazwy klikamy na "Zastosuj". Potem najeżdżamy myszką na poszarzały napis "(tutaj dodaj adres)" i prawoklikiem wywołujemy menu, gdzie mamy: "Dodaj..." "Edytuj..." "Usuń" W naszym przypadku wybieramy "Dodaj..." i po otwarciu się kolejnego okna możemy przystąpić do wybrania adresu/zakresu adresów do dodania: Możemy wybierać tutaj pomiędzy kilkoma opcjami: "Dowolny"; "Pojedynczy adres IP"; "Zakres adresów IP"; "Maska adresu IP" - przydatne kiedy dodajemy na przykład własną sieć; "Nazwa hosta" - możemy wpisać tutaj adres internetowej domeny (bardziej przydatne w opcji "Moje blokowane strefy sieciowe"); "Adres MAC" - wpisujemy tutaj adres karty sieciowej. W naszym przykładzie jest to sieć lokalna, który nie została wykryta (co zdarza się czasem), więc wybieramy "Maska adresu IP" i wpisujemy tam adres sieciowy karty (np: " ") oraz maskę sieci i klikamy na "Zastosuj", żeby potwierdzić nasz wpis. Po wykonaniu powyższych czynności w oknie "Moje strefy sieciowe" ukaże się nasz nowy wpis z wpisanym adresem naszej nowej strefy:

35 "Moje zestawy portów" W tym oknie dodajemy zestawy portów, które będziemy mogli wykorzystać na przykład do blokowania portów wykorzystywanych przez wirusy. Reguły oparte o nie stworzymy w oknie "Zasady bezpieczeństwa sieci". Po kliknięciu na "Dodaj" z menu wybierzemy:

36 "Nowy zestaw portów..." - jeżeli chcemy nadać nazwę nowemu zestawowi lub; "Nowy port..." - jeżeli mamy zamiar dodać port do już istniejącego zestawu. Nadajemy nazwę zestawowi i klikamy na "Zastosuj": Teraz przechodzimy do nowego zestawu, zaznaczamy go prawoklikiem i z menu wybieramy "Dodaj...": Dodajemy nowy "Pojedynczy port"...:... lub "Zakres portów": Potwierdzamy przez "Zastosuj", po czym operację dodawania portów powtarzamy tyle razy, ile potrzebujemy. Po dodaniu wszystkich otrzymujemy coś takiego:

37 Powyższe porty są tylko przykładowe. Zagrożone (wykorzystywane) porty znajdziemy na przykład na stronie ARAKIS. Z blokowaniem portów trzeba jednak uważać, bo przez przypadek możemy pozbyć się dostępu do serwisów internetowych (port 80, a czasem 8080), poczty (25, 110, 143 itd) albo dostępu do bezpiecznych stron przez https (443). "Firewall": "Moje blokowane strefy sieciowe" Blokujemy Zaczniemy od blokady strefy sieciowej. Jest to wyjątkowo proste, ponieważ wystarczy wybrać z "Dodaj" - "Strefy sieciowe" sieć, którą chcemy zablokować i to wszystko. W naszym przykładzie będzie to sieć o nazwie "nowa".

38 Teraz przejdziemy do opcji "Nowy blokowany adres...". Po kliknięciu pojawi się nam dobrze znane okno "Dodaj nowy adres": Teraz przechodzimy do blokowania. Na początek wybierzemy do zablokowania stronę/domenę. W tym celu wybieramy opcję "Nazwa hosta" i w pole wpisujemy adres strony, której nie chcemy już oglądać (w naszym przykładzie jest to "adresstrony.com"): Jeżeli znamy adres MAC karty sieciowej, możemy zablokować także i ją:

39 Możemy też mieć łączność tylko z tą konkretną kartą sieciową. Wystarczy, że zaptaszkujemy opcję "Wyklucz". Teraz dodamy adres, z którym chcemy się jedynie łączyć. Wybieramy opcję "Pojedynczy adres" i wpisujemy go do pola obok oraz zaznaczamy opcję "Wyklucz": W sumie osiągnęliśmy poniższe wpisy do okna "Moje blokowane strefy sieciowe":

40

41 "Antivirus": "Ustawienia skanera" Mamy tutaj cztery zakładki: "Skanowanie rzeczywiste" - suwak możemy zostawić tak jak jest, za to zwiększymy rozmiar pliku do 50MB; "Skanowanie manualne" - tutaj rozmiar pliku ustawiamy na jaki chcemy, czyli np: 2000 MB (albo nawet i 5000 MB)

42 ; "Skanowanie zaplanowane" - rozmiar pliku też ustawiamy według uznania (np: 500MB);

43 "Wykluczenia" - W tym miejscu przyciskiem "Dodaj", które zawiera menu z opcjami "Przeglądaj pliki..." i "Przeglądaj uruchomione procesy", dodajemy ścieżki do plików, które mają być pomijane w czasie skanowania.

44

45 "Antywirus" : "Wykonaj skanowanie" ("Profile skanowania") W oknie widzimy listę profilami skanowania i trzema przyciskami: Jeżeli chcemy odrazu przeskanować system, możemy wybrać jeden z domyślnych profili (na zdjęciu powyżej) i kliknąć "Przeskanuj". Otworzy się okno skanowania: Po skończonym skanowaniu klikamy na przycisk "Zamknij". Natomiast, jeżeli mamy chęć przeskanować wybrane foldery wówczas klikamy na "Nowe" lub wybieramy opcję "Profile skanowania". Otworzymy w ten sposób poniższe okno:

46 W części "Nazwa" nadamy nazwę profilowi, a przez "Dodaj..." dodamy odpowiednie foldery i pliki do profilu skanowania: Klikamy na "Zastosuj", żeby potwierdzić decyzję o stworzeniu nowego profilu. Otrzymujemy poniższe wpisy w oknie "Wykonaj skanowanie":

47 ... a tak w oknie "Profile skanowania: W powyższym oknie mamy jeszcze opcję "Edytuj...", którą dany profil możemy edytować po wcześniejszym jego zaznaczeniu.

48 "Antywirus": "Prześlij podejrzane pliki" Wygląd okna: Z lewej strony wybieramy folder lub plik do wysłania i strzałkami po środku przerzucamy go do prawej części okna. Jeżeli jest to folder z podfolderami, możemy zaznaczyć opcję "Włącz także pliki w podfolderach": Następnie przyciskiem "Prześlij jako" możemy przesłać do Comodo plik jako fałszywy alarm

49 (zazwyczaj) lub jako podejrzany (dużo żadziej): Na koniec mamy wyniki przesłania pliku:

50 "Antywirus": "Zaplanowane zadania" Poniżej przedstawiam okno tej opcji: Po kliknięciu na "Dodaj..." otwiera się okno "Zaplanuj skanowanie", gdzie wybieramy profil do skanowania, termin skanowania oraz nadajemy nazwę skanowania: Zamykamy klikając na "Zastosuj" i w głównym oknie mamy już nowe zaplanowane zadanie skanowania:

51

52 "Defense+":"Piaskownica" "Program w Piaskownicy" Mamy w nim cztery przyciski: "Dodaj" - otworzy się poniższe okno: Na tej zakładce ustawiamy jakie uprawnienia programowi należą się, a na drugiej ile pamięci, czasu oraz dostępu do systemu ma mieć program:

53 "Edytuj" - jeżeli mamy już jakiś program dodany to możemy zmienić jego ustawienia po wybraniu go z listy i kliknięciu na tym przycisku (ewentualnie podwójnym kliknięciu na wybranym programie); "Usuń" - usuwamy zaznaczony wpis z listy; "Oczyść" - jeżeli usuwaliśmy jakieś programy z systemu, a wpisy prowadzące do nich możemy mieć na tej liście, to tym przyciskiem je usunie "Uruchom program w Piaskownicy"

54 "Ustawienia Piaskownicy" Są tu dwie zakładki:

55 Powyższe ustawienia powinny wystarczyć, jednak czasem może blokować używane przez nas programy na tyle skutecznie, że będzie trzeba wyłączyć Piaskownicę na czas uruchomienia i dodania do bezpiecznych programów. I na przykład w systemie MS Vista nie ma sensu zwalać winę na UAC. Poprostu "Piaskownica" źle działa (dotyczy głównie systemów x64). Konkurencyjne programy tego typu problemów nie mają.

56 "Defense": "Moje własne, bezpieczne pliki" Jest to opcja szczególnie ważna przy używaniu Piaskownicy. Jeżeli zaufany program nie działa prawidłowo przy włączonej "Piaskownicy", to tutaj musimy go dodać. Czasem bywa tak, że by móc korzystać z danego programu musimy wyłączyć "Piaskownicę", dodać go do zaufanych plików (czasem włącznie z plikami.dll) i spowrotem włączyć "Piaskownicę". Przyciskiem "Dodaj" otwieramy menu z dwoma opcjami: "Przeglądaj pliki..." - Opcja ta otwiera poniższe okno (tutaj już z dodanym katalogiem "Steam"):

57 "Przeglądaj uruchomione procesy"- ta opcja otwiera okno "Wybierz proces": Przyciskiem "Przenieś do" otwieramy menu, w którym wybrane pliki możemy przerzucić do "Moje blokowane plik" lub "Moje niezweryfikowane pliki".

58 "Defense+": "Moje chronione klucze rejestru" Dodawanie kluczy: sposób pierwszy W pierwszym sposobie dodajemy klucze bezpośrednio z poniższego okna. Ten sposób nadaje się do dodawania pojedynczych kluczy. Klikamy na "Dodaj" i z menu wybieramy "Wpisy rejestru...": Otworzy nam się poniższe okno, w którym wybierzemy odpowiednie klucze do ochrony. Jeżeli

59 znamy wpis danego klucza możemy go wpisać bezpośrednio w "Dodaj nowy element", a potem kliknąć w przycisk z plusem. Wpisany klucz pojawi się w sekcji "Wybrane elementy". Możemy też wyszukać w liście, którą mamy po lewej stronie okna w sekcji "Istniejące elementy". Przyciski między sekcjami służą do "przerzucania" wybranych elementów: Zaznaczamy odpowiedni wpis rejestru i klikamy na przycisk ze "Strzałką w prawo" aby dodać ten wpis do okna "Wybrane elementy". Jeżeli chcemy zrezygnować z ochrony danego wpisu, to zaznaczymy go w "Wybranych elementach" i wyrzucamy klikając na przycisk ze "Strzałką w lewo". Potem klikamy na "Zastosuj": Teraz możemy sprawdzić nasz wpis:

60 Klikamy na koniec "Zastosuj". Dodawanie kluczy: sposób drugi W tym sposobie użyjemy przycisku "Grupa...". Sposobu tego użyjemy do dodania kilku wpisów rejestru, które będą widniały pod jedną nazwą. Klikamy na przycisk "Grupa...". Otworzy nam się okno "Moje grupy rejestru": Klikamy na przycisk "Dodaj" a z menu wybieramy "Nowa grupa...". Otworzy nam się poniższe okno, gdzie wpiszemy nazwę naszej grupy (w tym przypadku "element"):

61 Klikamy "Zastosuj" i idziemy na koniec listy. Klikamy prawym przyciskiem myszy na "(tutaj dodaj elementy z rejestru)" i z menu wybieramy "Dodaj...": Teraz wybieramy wpis, który chcemy chronić. Powtarzamy operację tak długo aż dodamy wszystkie klucze, które chcemy chronić. Po wszystkim klikamy na "Zastosuj":

62 Możemy jeszcze sprawdzić czy dodaliśmy wszystkie wpisy lub dodać kolejną grupę chronionych wpisów rejestru. Jeżeli to wszystko to klikamy na "Zastosuj": Teraz dodamy naszą nową grupę. Robimy to przez kliknięcie na "Dodaj" i wybraniu "Grupy rejestru". W otwartym podmenu klikniemy na naszej nowej grupie dodając ją w ten sposób do ochrony:

63 Po wszystkim klikamy na "Zastosuj".

64 "Defense+": "Moje chronione interfejsy COM" Dodawanie interfejsu COM: sposób pierwszy Klikamy na opcję "Moje chronione interfejsy COM" otwierając okno o tej samej nazwie: Klikamy na przycisk :Dodaj i wybieramy "Komponenty COM...": Otworzy nam się okno "Przeciągnij elementy do pola "Wybrane elementy"". W Sekcji

65 "Istniejące elementy" zaznaczamy komponenty do ochrony i przerzucamy do sekcji "Wybrane elementy": Na koniec klikamy na "Zastosuj". Jeżeli skończyliśmy w głównym oknie opcji też klikamy na "Zastosuj". Dodawanie komponentów COM: sposób drugi Klikamy na przycisk "Grupy..." i otwieramy poniższe okno:

66 Klikamy na "Nowa grupa..." i nadajemy nazwę: Klikamy "Zastosuj" i na nowej grupie klikamy prawym przyciskiem myszy. wybieramy "Dodaj...": W sekcji "Istniejące elementy" wybieramy komponent do ochrony i klikamy na "Strzałkę w prawo". Powtarzamy tę operację tyle razy ile trzeba:

67 Klikamy "Zastosuj". Możemy sprawdzić nowe wpisy. Klikamy znowu "Zastosuj": Klikamy na "Dodaj" i z menu wybieramy "Grupy COM" a z podmenu naszą nową grupę:

68 I mamy dodaną nową grupę do ochrony. Na koniec klikamy na "Zastosuj".

69 Dziennik zdarzeń Dziennik zdarzeń wywołujemy opcją "Pokaż zdarzenia antywirusa/firewall/defense+" i klikając na przycisk "Więcej...": Dziennik zdarzeń w tej wersji jest niezwykle rozbudowany (jedna z zakładek): Klikając podwójnie lewym przyciskiem myszy wywołujemy okno zdarzenia:

70 Strzałkami z prawej strony okna odczytujemy wcześniejsze (późniejsze) wpisy dziennika. Copyright andgird

Spis treści. www.agnitum.com Instrukcja użytkownika Prawa autorskie ( ) 2012 Agnitum Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Spis treści. www.agnitum.com Instrukcja użytkownika Prawa autorskie ( ) 2012 Agnitum Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. www.agnitum.com Instrukcja użytkownika Prawa autorskie ( ) 2012 Agnitum Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szczegółowa dokumentacja dotycząca działania programu Outpost Firewall Pro. Aby uzyskać pomoc w

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA. Spis treści

INSTRUKCJA. Spis treści INSTRUKCJA Spis treści Wstęp...3 Wymagania...3 Instalacja...4 Uruchamianie...6 Usuwanie Programu...6 Praca z programem mks_vir 2k7...7 Program...8 Sekcja Status...8 Sekcja Licencja...8 Sekcja Opcje...9

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2.

Instrukcja obsługi Client_Mozy. Wersja 2.2. Instrukcja obsługi Client_Mozy Wersja 2.2. Spis treści Wstęp... 1 1. Program Clinet_Mozy informacje ogólne... 2 2. Co nowego?... 3 3. Instalowanie programu Client_Mozy... 5 I. Pobieranie klienta Client_Mozy...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika BitDefender Business Client Podręcznik użytkownika Publication date 2011.09.01 Copyright 2011 BitDefender Uwagi Prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 4.2 lub nowszej) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 Spis treści 1. ESET Smart Security 4...4 1.1 Nowości... 4 1.2 Wymagania systemowe...

Bardziej szczegółowo

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika

G Data Security 2015. Podręcznik użytkownika G Data Security 2015 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika wersja 8.00

Podręcznik użytkownika wersja 8.00 wersja 8.00 Antivirus Antispam Intrusion Guard Personal Firewall Parental Control Privacy Tools Ograniczona gwarancja Norman gwarantuje, że załączona płyta CD-ROM lub DVD oraz dokumentacja nie zawierają

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT SECURITY

ESET ENDPOINT SECURITY ESET ENDPOINT SECURITY Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / 2003 / 2008 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT SECURITY Copyright

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X

ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition dla Mac OS X Instrukcja instalacji i Podręcznik użytkownika Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję niniejszego dokumentu ESET NOD32 Antivirus 4 Copyright 2011

Bardziej szczegółowo

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA Bitdefender Internet Security 2015 Podręcznik użytkownika Data publikacji 10/21/2014 Copyright 2014 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji

Bardziej szczegółowo

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003 Wersja dokumentu 1.0 Autor Revision dokumentu Dystrybucja COMARCH S.A. SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

NETASQ UTM wersja 9 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o.

NETASQ UTM wersja 9 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA. NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o. PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA NETASQ wersja 9 ostatnia aktualizacja: 2013-03-14 00:27 opracowanie: DAGMA sp. z o.o. 1 SPIS TREŚCI 1. Informacje wstępne 3 2. Instalacja urządzenia NETASQ UTM 7 3. Pierwsze podłączenie

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe Power Point

Materiały szkoleniowe Power Point Materiały szkoleniowe Power Point Przygotowane przez: WROcomp Spis treści: 1. UŻYWANIE APLIKACJI... 5 1.1 PRACA Z PREZENTACJAMI... 5 1.1.1 Otwieranie, zamykanie programu do tworzenia aplikacji. Otwieranie,

Bardziej szczegółowo

ESET MAILSECURITY DLA OPROGRAMOWANIA MICROSOFT EXCHANGESERVER

ESET MAILSECURITY DLA OPROGRAMOWANIA MICROSOFT EXCHANGESERVER ESET MAILSECURITY DLA OPROGRAMOWANIA MICROSOFT EXCHANGESERVER Instrukcja instalacji i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2000 / 2003 / 2008 / 2008 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu

Instrukcja obsługi programu Instrukcja obsługi programu ArcaVir 2010 Copyright 2004-2010 by ArcaBit Sp. z o.o. Zarówno program, jak i instrukcja korzystają z pełnej ochrony określonej przepisami prawa autorskiego. Wszystkie aktualne

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8 / 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / NT4 (SP6) Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS Copyright

Bardziej szczegółowo

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Podręcznik użytkownika (dotyczy programu w wersji 8.0 lub nowszej) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Firma 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Netia Spot instrukcja obsługi panelu konfiguracyjnego

Netia Spot instrukcja obsługi panelu konfiguracyjnego Netia Spot instrukcja obsługi panelu konfiguracyjnego Spis treści 1. Dostęp do konsoli zarządzania... 6 2. Strona główna panelu konfiguracyjnego... 8 2.1 Przegląd urządzenia... 8 2.1.1. Podłączenie do

Bardziej szczegółowo

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4. Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.8 1 SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 4 O firmie ALWIL Software a.s.... 4 Dalsza pomoc... 4 Zagrożenia dla komputera... 5 Czym

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe do obsługi programu LeftHand Pełna Księgowość dla firm i biur rachunkowych

Materiały szkoleniowe do obsługi programu LeftHand Pełna Księgowość dla firm i biur rachunkowych Materiały szkoleniowe do obsługi programu LeftHand Pełna Księgowość dla firm i biur rachunkowych 1 Spis treści I) Instrukcja instalacji programu LeftHand na Windows...6 II) Instrukcja rejestracji programu

Bardziej szczegółowo