Blok tematyczny nr II System CMS

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Blok tematyczny nr II System CMS"

Transkrypt

1 Blok tematyczny nr II System CMS WSHE Włocławek Maciej Gracjan Jabłoński

2 Temat 1 Wstęp do systemu CMS CEL: Zapoznanie z systemem CMS Joomla PROWADZĄCY: Stanisław Wszelak Maciej Gracjan Jabłoński FORMA: Ćwiczenia z elementami wykładu WYMAGANIA UCZESTNIKÓW: Rozszerzona znajomość Windows oraz ogólna wiedza na temat Internetu WYMAGANIA SPRZĘTOWE I PROGRAMOWE: Komputer, minimum Pentium II 500MHz/128MB z SO Windows (98, 2000, XP, Vista),Przeglądarka internetowa: Mozilla Firefox 3 1. Systemy CMS dostępne na rynku CMS to system zarządzający treścią (ang. Content Management System). Umożliwia szybką budowę i edycję stron internetowych przez osoby zupełnie nie znające składni języka HTML. Pytanie co to daje?. - zamawiający stronę może sam, bez udziału firmy zewnętrznej, dowolnie modyfikować i rozbudowywać swój serwis internetowy. Daje to ogromną oszczędność czasu, minimalizuje koszty i nieograniczone możliwości realizacji własnych pomysłów. Każda projektowana witryna w systemie CMS poprzedzona jest przygotowaniem odpowiedniego szablonu graficznego, który tak naprawdę zostanie oddzielony od danych i informacji zamieszczonych na stronie. System oparty na szablonach umożliwia w prosty sposób szybko i łatwo manipulować wyglądem całego serwisu internetowego, poprzez zmianę szablonu. Nie występuje tu proces tworzenia każdej podstrony indywidualnie (edytowania kolejnych plików *.html kodem źródłowym). Możemy w czasie jednego popołudnia zmienić cała szatę strony, co wzbudzi miłe zaskoczenie kierownictwa firmy lub naszych kontrahentów. A jak wygląda sama edycja strony opartej na systemie zarządzania treścią? Systemy CMS najnowszych generacji umożliwiają edycję strony, tak jak ją widzi zwykły użytkownik w oknie swojej przeglądarki. Wygląd strony w trakcie edycji odzwierciedla w niemalże 100% to, co zobaczy odwiedzający nasz serwis. Możemy, więc przerabiać każdy fragment strony (sekcję, moduł) wg własnego uznania i wizji. Co więcej, nie musimy znać języka HTML - wszystkie operacje wykonujemy za pomocą edytora (w formie aplikacji internetowej) podobnego do MS Word czy Writer z systemu OpenOffice. Możemy w nim pogrubiać tekst, podkreślać, pisać kursywą, różnymi kolorami, wstawiać tabelki, obrazki i wiele więcej. Wszystkie zmiany możemy oczywiście podejrzeć i w razie potrzeby wrócić do stanu sprzed zmianami. Większość zaawansowanych systemów CMS oferuję również opcje zarządzania użytkownikami - każdy z pracowników może odpowiadać za swoją część serwisu WWW. Administrator nadaje uprawnienia tak, że pracownicy mają dostęp tylko do przydzielonych im sekcji witryny. Każda zmiana dokonana w treści serwisu jest najpierw zachowywana w wersji roboczej dokumentu, którą przed ostateczną publikacją można zweryfikować.

3 Prawa do redagowania i ostatecznego publikowania można rozdzielić. Redaktor przygotowuje treść, a dyrektor zatwierdza i publikuje. Wiele z CMSów oferuje również możliwość dodawania informacji na długo przed jej publikacją. Wprowadzamy przykładowo życzenia świąteczne, które automatycznie pojawią się na stronie w zaplanowanym dniu. Dzięki temu żadne istotne wydarzenie nie zostanie przeoczone. Do popularnych modułów CMS należą: moduł aktualności - za jego pomocą możemy szybko i łatwo wprowadzić na stronę najświeższe informacje związane z firma, wydarzeniami w kraju czy na świecie, które można później przeglądać w archiwum, czy znajdować po konkretnych słowach występujących w treści. moduł "powiadom znajomych" - podoba Ci się serwis, który oglądasz?, powiadom o nim swoich znajomych, wypełniając prosty formularz. księga gości - zostaw po sobie ślad na stronie, pochwal autorów lub zgań ich poczynania sondy i sondaże - małe głosowanie, np. co należy zmienić na stronie. Nic nie szkodzi też na przeszkodzie, aby dodać do systemu kolejne moduły - wszystko zależy wyłącznie od inwencji projektanta. Systemy CMS są tworzone na tyle elastycznie, aby ich rozbudowa była prosta i szybka. Systemy możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy - pierwsza, to produkt sprzedawany "z pudełka", drugi - indywidualnie wdrażany dla klienta. Który jest lepszy?, trudno ocenić, jednak naszym zdaniem metoda druga jest lepsza, gdyż dopasowuje witrynę, czyli szyje stronę na miarę. Co jest niezbędne aby wdrożyć na stronie system CMS: Serwera www z obsługa php i bazą danych serwer z obsługa baz danych; - postgres sql, mysql, mssql lub Oracle, - system zarządzający treścią CMS. Rozróżniamy CMS y komercyjne i wolne. Nazwy darmowych platform jak i komercyjnych przedstawiono w tabeli 2.1. Komercyjne CMS y EasyWeb RedDot Web Kameleon Setia CMS WebBOX Smart CMS Venti CMS. Tabela 2.1. Zestawienie CMS Darmowe CMS y PHP Nuke - Jportal - Joomla

4 2. Joomla Joomla! jest to system, który umożliwia tworzenie witryn w sposób obiektowy. Narodził się latem 2005 roku. Historia jest dłuższa, a początki sięgają roku Było Mambo - projekt udostępniony w 2002 roku na SourceForge na warunkach licencji GNU GPL przez australijską firmę Miro. W 2005 roku Miro podjęło jednak kroki, które zmierzały do ograniczenia wolności prac na Mambo i korzystania z Mambo. W przeciągu zaledwie kilku tygodni program został wzbogacony o nowe możliwości, zgodne z oczekiwaniami klientów. Wokół projektu skupiła się ogromna rzesza pasjonatów z całego świata, przede wszystkim programistów i zwykłych użytkowników, którzy w zamiarze dążyli do stworzenia platformy pozwalającej projektować strony w technice obiektowej a nie w kodzie linijka po linijce. Wszyscy uczestnicy projektu włączali się w prace nad rozwojem programu. W ciągu dwu lat ze stosunkowo prymitywnego rozwiązania w wyniku zbiorowego wysiłku wszystkich zaangażowanych osób, projektantów z centrum rozwoju, i projektantów rozszerzeń, Mambo stał się jednym z najlepszych projektów wolnego oprogramowania, z przeznaczeniem do tworzenia stron WWW. 1 września 2005 roku ogłoszono narodziny Joomla! Lider projektu, Andrew Eddie zapowiedział pierwsze wydanie Joomla! w nowym kształcie i pod nową marką. Niemal równocześnie z udostępnioną podczas otwarcia oficjalną stroną projektu: pojawiły się dziesiątki przemianowanych lub nowych serwisów narodowych. Wszystkim prowadzącym dotychczas serwisy Mambo zapewniono możliwość zmiany istniejących nazw domen. Już 7 września ogłoszono konkurs na logo nowego projektu. Projekty przedstawiano na oficjalnym forum Joomla. Wyboru dokonała społeczność użytkowników. Głosowanie zakończyło się o północy z 19 na 20 września. Uznanie zyskał projekt Alana Urquharta.16 września opublikowano pierwsze wydanie Joomla! oznaczone numerem Było to poprawione wydanie Mambo z przerobionym kodem i łatkami bezpieczeństwa. W efekcie powstały dwa odrębne projekty: Mambo i Joomla! wyrosłe ze wspólnego korzenia. Podobieństwa i różnice Oba projekty wydawane są na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej. Oba projekty oparte są na tych samych podstawowych założeniach. Liderzy obu projektów podkreślają swe przywiązanie do idei wolnego oprogramowania. Ale są to już dwa różne, odrębne programy, rozwijane niezależnie od siebie. Każdy ma swoje niezależne centrum rozwoju, swoje cele i plany. Trudno przewidywać, jak dalece rozejdą się drogi obu projektów, jak duże będą między nimi różnice, w jakim tempie będą rozwijane. Po pierwszym roku różnice są niewielkie, ale już na tyle znaczące, że niektóre komponenty i moduły działają tylko w jednym z tych programów. Możliwa jest migracja zarówno z Mambo w wersji x do Joomla, jak i z Joomla 1.0.x do Mambo.

5 Ćwiczenie 1 Założyć katalog w dogodnym miejscu na stacji roboczej i pobrać plik instalacyjny systemu Joomla. Metoda: wejść na stronę : następnie wybrać z zakładki zasoby odpowiednią wersję: Pobieramy plik instalacyjny Joomla + wybrana wersja kodowania znaków Joomla :: J!IE-utf Joomla :: JAL-iso i zapisujemy do katalogu Pakiet instalacyjny Joomla jest skompresowanym plikiem zip zawierający katalogi (szkielet) systemu CMS Joomla. Należy użyć programu do dekompresji i rozpakować pozyskany plik w tym samym katalogu.

6 Rys 2.1. Struktura katalogów systemu CMS Joomla Katalogi: Administrator jest to katalog zawierający silnik zaplecza systemu CMS w raz z podkatalogami zawierającymi komponenty, moduły oraz szablony zaplecza. Components w tym katalogu znajdują się standardowe komponenty naszego systemu CMS jak i będzie to miejsce dla przyszłych komponentów, które będziemy instalowali niebawem. Images tutaj znajdują się zdjęcia, grafiki, banery, ikonka portalu, czyli cała grafika dla naszej treści, nie mylić z grafiką szablonu strony. Includes tutaj znajduje się główny silnik systemu CMS Joomla Instalation ten katalog służy do instalacji systemu, musi zostać usunięty po zakończeniu instalacji Language pliki językowe systemu CMS Joomla Mambots - tutaj mieszczą się rozszerzenia Joomla (dodatki, wtyczki etc.). Modules w tym katalogu znajdują się standardowe moduły naszego systemu CMS jak i będzie to miejsce dla przyszłych modułów, które będziemy instalowali niebawem. Templates szablony naszego portalu, dodając nowy szablon możemy zmienić całkowicie wygląd naszego portalu nie naruszając przy tym treści. W dalszej części kursu będziemy tworzyć własny szablon witryny. Jak już wcześniej wspomniano, wymagane jest środowisko serwera, gdyż do tworzenia strony nie wystarcza przeglądarka internetowa, tak jak to było w środowisku HTML. Za środowisko w tym przypadku wybrano platformę XAMPP, zawierający serwer Apache, skompilowanego z obsługą PHP i MySQL, oraz Webowego instalatora, wchodzącego w skład samego systemu CMS Joomla. Wymagania serwera: - Apache w wersji lub nowszej, - PHP 4.2.x lub nowszy, - MySQL w wersji 3.23.x lub nowszej. Do użycia webowego instalatora i późniejszego zarządzania serwisem korzystamy w zasadzie z dowolnej graficznej przeglądarki WWW. Ćwiczenie 2 Przygotowanie środowiska Aby zainstalować środowisko dla wybranego systemu CMS (Joomla) potrzebujemy najnowszą wersję środowiska xampp, w tym celu uruchamiamy stronę: i nastepnie pozyskujemy odpowiednią wersję programu do założonego katalogu c:/serwer. Tutaj wybieramy już miejsce docelowe, pomijając katalogi przejściowe: uruchamiamy wykonywalny plik xampp-win installer.exe instalujemy w katalogu c:/serwer/xampp

7 konfigurujemy serwer, uruchamiając panel kontrolny programu xampp, serwer Apache oraz MySQL plikiem: C:/serwer/xampp/xampp-control.exe (rys.2.2). Rys Panel kontrolny programu xampp. w pasku adresowym przeglądarki wpisujemy adres serwera lokalnego: pojawi się webowy panel konfiguracyjny (rys. 2.3).

8 Rys Webowy panel konfiguracyjny systemu xampp Ćwiczenie 3 Konfiguracja systemu XAMPP 1. Zabezpieczenie serwera i danych Zainstalowana platforma jest właściwie niezabezpieczona, wszystko jest pootwierane (rys. 2.4), informacje o stanie zawarte są w zakładce Security XAMPP. Rys Informacje ogólne o stanie bezpieczeństwa Aby zabezpieczyć dostęp niepożądanych osób do zasobów serwera musimy uruchomić skrypt zabezpieczający: Zabezpieczamy hasłem dostęp do MySQL Zabezpieczamy dostęp do katalogu naszego serwera

9 Rys Konsola zabezpieczająca system xampp 2. Przygotowanie bazy danych Dla systemu CMS niezbędna jest nowa baza danych, toteż należy ją utworzyć: - z menu XAMPP (rys. 2.3.) uruchamiamy pozycję phpmyadmin - logujemy się do systemu - tworzymy nową bazę danych Przy tworzeniu nowej bazy danych pamiętać o wyborze kodowania znaków. Przypuśćmy, że chcemy stworzyć portal wielojęzykowy. Powstaje pytanie, jakiego kodowania użyć?. Nie ma, jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli stawiamy na wydajność powinniśmy wybrać utf8_general_ci

10 Rys Tworzenie nowej bazy danych Ćwiczenie 4 Instalacja systemu CMS Rozpakowaną zawartość wcześniej pozyskanej Joomla y kopiujemy do katalogu przechowującego naszą stronę internetową: c:/serwer/xampp/htdocs/nazwa_mojej_strony. Jeśli piszemy stronę pod domenę włocławek.pl, to dobrym zwyczajem jest utworzyć taki folder w : c:/serwer/xampp/htdocs/włocławek.pl i tam należy wrzucić platformę CMS. W pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres: po czym postępować według wskazówek autorów platformy: Krok 1 Wybieramy język, w jakim obsługiwany będzie nasz portal. W przypadku, gdy pola zaznaczone są na czerwono, dokonujemy konfiguracji serwera w celu skorygowania błędu. Rys Sprawdzanie ustawień

11 Ustawienia zalecane W tabeli umieszczonej poniżej pierwszego zestawienia instalator przedstawi wynik przeglądu ustawień zalecanych. Poniższa ilustracja pokazuje przykładowe dane: Instalator Joomli! ustawienia zalecane. To, że niektóre ustawienia nie odpowiadają wymaganiom Joomli!, nie przesądza jeszcze o braku możliwości zainstalowania i poprawnego korzystania z programu. Zgodność z ustawieniami zalecanymi zapewnia jedynie optymalne środowisko pracy dla Joomli!. Ewentualnych zmian możemy dokonać już po zainstalowaniu systemu obsługi treści. Przydatna będzie w takim wypadku znajomość zasad edycji pliku.htaccess. Podstawowe informacje przedstawione zostały w poniższej: htaccess.txt Plik.htaccess umożliwia samodzielne skonfigurowanie niektórych ustawień serwera. Działa on w obrębie katalogu, w którym został umieszczony, oraz w jego podkatalogach. Innymi słowy, ustawienia zdefiniowane w pliku.htaccess są dziedziczone przez wszystkie podkatalogi, dopóki nie pojawi się w nich kolejny plik.htaccess. W takim wypadku decydujące znaczenie mają ustawienia określone w tym nowym pliku. W pakiecie dystrybucyjnym Joomli! umieszczony jest plik htacces.txt. Zawiera on dyrektywy (RewriteEngine On) umożliwiające skorzystanie z tak zwanych przyjaznych adresów URL. Aby uaktywnić plik, trzeba zmienić jego nazwę na.htaccess. Jako że jest to plik tekstowy, można go edytować w dowolnym, zachowującym format pliku edytorze, na przykład w Notatniku.Umieszczając w treści pliku.htaccess odpowiednie dyrektywy, możemy na przykład określić uprawnienia dostępu do danego folderu dla grupy użytkowników czy wybranego adresu IP. Oczywiście nie wszystkie parametry funkcjonowania serwera można w ten sposób skonfigurować. Pamiętajmy, że użycie niedozwolonych wyrażeń spowoduje wystąpienie mniej lub bardziej uciążliwych błędów. Dla administratorów Joomli! najważniejsze jest jednak to, że w pliku.htaccess można poprawnie zdefiniować większość z zalecanych w procesie instalacji ustawień serwera.

12 Uprawnienia dostępu do plików i katalogów W kolejnej, części strony testowej instalator przedstawi wynik testu praw dostępu do plików i katalogów, w których Joomla! przechowuje swoje pliki: Tabela ustawień dostępu. W trakcie instalacji systemu do żadnego z tych katalogów nie są zapisywane dane. Nawet w wypadku wystąpienia błędów w ustawieniach instalacja przebiegnie, więc pomyślnie. Niemniej po instalacji prawa dostępu do tych katalogów muszą być skorygowane. Prawa dostępu to prawa użytkowników plików i katalogów. Użytkownikami mogą być: właściciel (owner), grupa (group) wszyscy użytkownicy z grup, którym administrator nadał uprawnienia związane z plikiem lub katalogiem, oraz świat inni (world other), czyli wszyscy inni użytkownicy. W tej ostatniej grupie mieszczą się także goście odwiedzający serwis. Możliwe do ustawienia prawa dostępu to: czytaj (read): prawo do odczytu pliku lub przeglądania katalogu, zapisz (write): prawo do zapisu w pliku lub zmieniania zawartości katalogu, wykonaj (execute): prawo wykonywania skryptów lub otwarcia katalogu. W wypadku katalogów prawo do wykonywania pozwala tylko na wejście do katalogu. Aby zobaczyć, co znajduje się w środku, potrzebne jest prawo do odczytu. W wypadku plików prawo wykonywania oznacza, że można dany plik uruchomić jako program. W systemach uniksowych prawa dostępu do plików i katalogów prezentowane są jako trzy sekwencje znaków r (read), w (write), x (execute) oraz myślnika (-) wskazującego na brak danego uprawnienia. Innym spotykanym zapisem jest także grupa trzech cyfr, z których pierwsza oznacza prawa właściciela pliku lub katalogu, druga prawa grupy, a trzecia prawa wszystkich innych użytkowników. Całkowita wartość jest więc sumą liczb odpowiadających poszczególnym prawom dostępu (r=4, w=2, x=1), wymienionym w kolejności grup. I tak na przykład wartość 754 oznacza, że właściciel ma prawo odczytu, zapisu i wykonywania, grupa

13 ma prawo odczytu i wykonywania, nie ma jednak praw zapisu, a z kolei inni użytkownicy mają tylko prawa odczytu. Jeśli chcemy, aby nasza witryna była dobrze chroniona, następujące katalogi powinny mieć ustawione prawa dostępu na 755: /administrator, /cache, /components, /editor, /help, /images, /includes, /language, /mambots, /media, /modules, /templates. Następujące pliki w katalogu głównym powinny mieć także prawa dostępu ustawione na 644: configuration.php, globals.php, htaccess.txt, index.php, index2.php, mainbody.php, offline.php, offlinebar.php, pathway.php, robots.txt. Szczególnie ważny jest w tym wykazie plik configuration.php, zawierający globalne ustawienia serwisu. Plik ten tworzony jest podczas instalacji. Ponieważ niekiedy konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach globalnych, w oknie konfiguracyjnym panelu administracyjnego dostępna jest opcja umożliwiająca chwilową zmianę praw dostępu do tego pliku. Pamiętajmy jednak, aby zawsze, gdy dokonujemy zmian bezpośrednio w pliku configuration.php, po jego zapisaniu zmienić prawa dostępu. Twoje zasoby będą bezpieczniejsze, jeśli i pozostałym plikom w katalogu głównym ustalisz prawa dostępu na 644 właściciel prawa odczytu i zapisu, grupa i inni tylko prawo odczytu: CHANGELOG.php, CHANGELOG_PL.php, configuration.php-dist, COPYRIGHT.php, INSTALL.php, LICENSE.php.

14 Prawa dostępu zmieniamy przy użyciu klienta FTP, po zalogowaniu się na serwer, wybierając z menu opcję Zmień atrybuty lub Właściwości. Gdy już wszystkie ustawienia są poprawne, klikamy dalej akceptując warunki licencji. Następnie wpisujemy w wymagane pola, kolejno: Nazwę serwera, na którym pracujemy; Nazwę użytkownika bazy danych; Hasło użytkownika bazy danych, jakie wcześniej ustanowiliśmy w celu zabezpieczenia naszej bazy danych; Nazwę naszej bazy danych; Zaznaczamy opcję wczytaj przykładowe dane, w następnej instalacji zostawimy to pole puste. Rys Okno kroku 1 Krok 2 Nazwa witryny wyświetlana jest na pasku tytułowym przeglądarki, w komunikatach ekranowych oraz wykorzystywana jest w poczcie rozsyłanej z witryny. Wpisz, więc nazwę, która będzie kojarzyła się z Twoją witryną (rys. 2.9.).

15 Rys Okno kroku 2 Krok 3 W trzecim kroku konfigurowane są podstawowe ustawienia witryny: adres witryny i ścieżka absolutna - jeśli wyglądają poprawnie, nie podlegają zmianie. Wartości ustalone przez instalatora gwarantują zwykle właściwe działanie Joomla!. W razie problemów, skontaktuj się z administratorem serwera. twój - wpisać adres poczty elektronicznej głównego administratora - na ten adres będzie przekazywana będzie poczta przychodząca do witryny. prawa do katalogów i plików, będą stosowane podczas instalacji rozszerzeń oraz w Bibliotece mediów. Jeśli projektant nie ma pewności co do ustawień, nie zmienia ich, pozostawia wartości domyślne. Zawsze będzie je można zmienić w konfiguracji globalnej witryny. Rys Konfiguracja witryny

16 Krok 4 Przed uruchomieniem witryny skasować katalog instalacyjny twojego systemu CMS, w naszym przypadku znajduje się on w: c:/serwer/xampp/htdocs/nazwa_mojej_strony Mamy teraz możliwość wyboru uruchomiania zaplecza naszego portalu oraz stronę frontową naszego portalu. Zaplecze - Strona Frontowa - Podsumowanie Oczywiście instalacja to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Dlatego w kolejnej części kursu zajmiemy się omówieniem podstawowych funkcji administracyjnych systemu Joomla! Przyjrzyj się stronie we własnym tempie, kliknij po kolei różne opcje i postaraj się poznać interfejs. Przykładowa strona zawiera wiele opcji Joomla.

17 3. Struktury systemu CMS na przykładzie Joomla Strona frontowa - Wygląd strony jest określany przez szablon (ang. Template). Szablony można zmieniać i modyfikować oznacza to, że tę samą zawartość można przedstawić na różne sposoby.. Przyjrzymy się teraz przykładowemu wyglądowi strony. Rys Strona frontowa

18 1. Zawartość Zawartość jest przedstawiana na pierwszej stronie internetowej, oznaczona na rysunku nr Zawartość jest charakteryzowana przez autora, datę, nagłówek, haczyk oraz rysunek. Haczyk ma na celu zachęcenie użytkownika do przeczytania całej wiadomości, która znajduję się pod odnośnikiem czytaj całość 2. Menu główne Menu główne (ang. Main menu) jest centralnym obszarem nawigacyjnym strony internetowej. Zawsze powinien znajdować się tam odnośnik do pierwszej strony. Menu główne powinno znajdować się zawsze w tym samym miejscu, na wszystkich podstronach, ponieważ jest ono ważnym punktem odniesienia dla odwiedzających. Menu dodatkowe, może pojawiać się w dowolnym miejscu. W zależności od zawartości i kontekstu strony może okazać się, że warto zapewnić dodatkowe opcje menu. 3. Moduły Jak już wspomniano nasz strona składa się z obiektów, tymi obiektami są poszczególne moduły do których zaliczamy: Najnowsze wiadomości, najczęściej odwiedzane wiadomości, reklam (obszar przeznaczony na reklamy), obszar logowania, ankiety, kto jest dostępny, kanały rss, pole szukaj i inne. Zaplecze administratora - Zaloguj się do panelu administratora Zarządzanie stroną internetową odbywa się na zapleczu, za pośrednictwem Joomla Administration. Jest to interfejs z menu, ikonkami i zakładkami. W środowisku pracy należy chronić ścieżkę dostępu oraz katalog administratora poprzez plik.htaccess, ze względu na popularność Joomla należy liczyć się z atakami hakerów na panel administracyjny. O tym w dalszej części kursu.

19 Rys Zaplecze (ang. Back end) 1. Obszar roboczy. 2. Menu górne, tutaj zawarta jest cała konfiguracja serwisu. W następnej części kursu zainstalujemy system CMS Joomla na serwerze zdalnym oraz przystąpimy do konfiguracji strony internetowej.

INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU. Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski

INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU. Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski SPIS TREŚCI PLATFORMA INTERNETOWA ABSOLWENT I. Serwis Absolwenta... 2 II. Przygotowanie środowiska

Bardziej szczegółowo

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA!

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! Praca magisterska studia dzienne kierunek studiów: specjalność: promotor:!"#$%&%'

Bardziej szczegółowo

Animacje zjawisk i procesów fizycznych katalog stron w Internecie

Animacje zjawisk i procesów fizycznych katalog stron w Internecie Wydział Podstawowych Problemów Techniki Animacje zjawisk i procesów fizycznych katalog stron w Internecie Praca dyplomowa inŝynierska Marcin Nowicki, Paweł Zakrzewski Promotor: dr hab. inŝ. Włodzimierz

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński : Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński Copyright 2007-2013 Zespół WebIssues Udziela się zezwolenia na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację tego dokumentu zgodnie z zasadami

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja/Instrukcja. @ School CMS

Dokumentacja/Instrukcja. @ School CMS Dokumentacja/Instrukcja @ School CMS Wstęp... 4 1. Instalacja... 5 1.1. Wstępne przygotowanie.... 5 1.2. Instalacja... 5 1.3. Czynności po instalacyjne.... 6 2. Panel Administracyjny... 7 2.1 Menu Główne...

Bardziej szczegółowo

PROJEKTOWANIE I REALIZACJA STRON WWW. Wykład 2 system CMS na przykładzie Joomla. Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013

PROJEKTOWANIE I REALIZACJA STRON WWW. Wykład 2 system CMS na przykładzie Joomla. Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013 PROJEKTOWANIE I REALIZACJA STRON WWW Wykład 2 system CMS na przykładzie Joomla Informatyka i Technologia Informacyjna Suwałki - 2013 Kontakt Telefon: 504 495 217 E-mail: gabriel.rogowski@gmail.com Internet:

Bardziej szczegółowo

BasicCMS Podręcznik użytkownika

BasicCMS Podręcznik użytkownika BasicCMS Podręcznik użytkownika Strona 1 z 29 Spis treści Słowo wstępne 1. Opis techniczny 1.1 Wymagania minimalne 1.2 Zgodność generowanych stron 1.3 Przeglądarka 2. Konfiguracja 2.1 Wprowadzenie 2.2

Bardziej szczegółowo

Joomla! 1.5 Instrukcja Instalacji

Joomla! 1.5 Instrukcja Instalacji Joomla! 1.5 Instrukcja Instalacji Autor: Andy Wallace Tłumaczenie: Tomasz Dobrzyński Joomla! User Documentation Team Wersja 0.5 30 Październik 2007 Podziękowania i Licencja Podziękowania Chciałbym złożyć

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Ostatnia aktualizacja: 21 października 2013 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Strony WWW dla bibliotek WordPress dla początkujących Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Po co bibliotece strona internetowa? Zanim zaczniesz W XXI wieku, w dobie Internetu, to pytanie wydaje się trywialne

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. Tytuł oryginału: The Official Joomla! Book Tłumaczenie: Piotr Pilch ISBN: 978-83-246-3608-2 Authorized translation from the English language edition, entitled: The Official Joomla! Book, ISBN: 0321704215,

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii. Dominik Mirosław Piotrowski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Nauk Historycznych Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Dominik Mirosław Piotrowski 199145 Praca magisterska Wdrażanie Open Source owych Systemów

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM WARSZAWA 2009 1 Spis Treści ROZDZIAŁ 1 WSTĘP... 6 O MARCE ASSECO WAPRO... 6 KRÓTKO O HISTORII SYSTEMÓW CRM... 6 PO CO NAM SYSTEM CRM?... 7 O PROGRAMIE WF-CRM...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Firma 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Firma 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi programu Asystent Hotline

Instrukcja obsługi programu Asystent Hotline SoftVig Systemy Informatyczne Sp. z o.o. Instrukcja obsługi programu Asystent Hotline Ver. 3.5 2012-07-06 2 Instrukcja obsługi programu Asystent Hotline Zawartość 1 INSTALACJA PROGRAMU 3 1.1 WARUNKI KONIECZNE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

MODUŁ ZESTAWIENIA INSTRUKCJA OBSŁUGI

MODUŁ ZESTAWIENIA INSTRUKCJA OBSŁUGI MODUŁ ZESTAWIENIA INSTRUKCJA OBSŁUGI SOFTECH SP. Z O.O. COPYRIGHT 2007 2 Wstęp Wstęp SPIS TREŚCI I. Wstęp...5 II. Struktura programu...6 III. Zasady działania...8 IV. Instalacja i konfiguracja...9 IV.1.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego shopgold instrukcja obsługi panelu zarządzania Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego Najbardziej aktualną wersję instrukcji możecie Państwo wygenerować

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM Warszawa 2008 Rozdział 1 Wstęp Spis treści ROZDZIAŁ 1. WSTĘP... 6 1.1. Krótko o historii CRM... 6 1.2. Po co nam CRM?... 6 1.3. O programie WF-CRM... 7 1.3.1. Główne

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

INFORMATYCZNY KURS BLOGOWANIA. mgr Jarosław Kępa

INFORMATYCZNY KURS BLOGOWANIA. mgr Jarosław Kępa INFORMATYCZNY KURS BLOGOWANIA mgr Jarosław Kępa Łódź 2013 Spis treści 1 Wprowadzenie...4 2 Instalacja i konfiguracja Xampp czyli pakietu w skład którego wchodzą serwer www moduł Php oraz baza danych MySql...4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Joomla! System zarz¹dzania treœci¹

Joomla! System zarz¹dzania treœci¹ IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Koœciuszki 1c 44-100 Gliwice tel. 032 230 98 63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo