Blok tematyczny nr II System CMS

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Blok tematyczny nr II System CMS"

Transkrypt

1 Blok tematyczny nr II System CMS WSHE Włocławek Maciej Gracjan Jabłoński

2 Temat 1 Wstęp do systemu CMS CEL: Zapoznanie z systemem CMS Joomla PROWADZĄCY: Stanisław Wszelak Maciej Gracjan Jabłoński FORMA: Ćwiczenia z elementami wykładu WYMAGANIA UCZESTNIKÓW: Rozszerzona znajomość Windows oraz ogólna wiedza na temat Internetu WYMAGANIA SPRZĘTOWE I PROGRAMOWE: Komputer, minimum Pentium II 500MHz/128MB z SO Windows (98, 2000, XP, Vista),Przeglądarka internetowa: Mozilla Firefox 3 1. Systemy CMS dostępne na rynku CMS to system zarządzający treścią (ang. Content Management System). Umożliwia szybką budowę i edycję stron internetowych przez osoby zupełnie nie znające składni języka HTML. Pytanie co to daje?. - zamawiający stronę może sam, bez udziału firmy zewnętrznej, dowolnie modyfikować i rozbudowywać swój serwis internetowy. Daje to ogromną oszczędność czasu, minimalizuje koszty i nieograniczone możliwości realizacji własnych pomysłów. Każda projektowana witryna w systemie CMS poprzedzona jest przygotowaniem odpowiedniego szablonu graficznego, który tak naprawdę zostanie oddzielony od danych i informacji zamieszczonych na stronie. System oparty na szablonach umożliwia w prosty sposób szybko i łatwo manipulować wyglądem całego serwisu internetowego, poprzez zmianę szablonu. Nie występuje tu proces tworzenia każdej podstrony indywidualnie (edytowania kolejnych plików *.html kodem źródłowym). Możemy w czasie jednego popołudnia zmienić cała szatę strony, co wzbudzi miłe zaskoczenie kierownictwa firmy lub naszych kontrahentów. A jak wygląda sama edycja strony opartej na systemie zarządzania treścią? Systemy CMS najnowszych generacji umożliwiają edycję strony, tak jak ją widzi zwykły użytkownik w oknie swojej przeglądarki. Wygląd strony w trakcie edycji odzwierciedla w niemalże 100% to, co zobaczy odwiedzający nasz serwis. Możemy, więc przerabiać każdy fragment strony (sekcję, moduł) wg własnego uznania i wizji. Co więcej, nie musimy znać języka HTML - wszystkie operacje wykonujemy za pomocą edytora (w formie aplikacji internetowej) podobnego do MS Word czy Writer z systemu OpenOffice. Możemy w nim pogrubiać tekst, podkreślać, pisać kursywą, różnymi kolorami, wstawiać tabelki, obrazki i wiele więcej. Wszystkie zmiany możemy oczywiście podejrzeć i w razie potrzeby wrócić do stanu sprzed zmianami. Większość zaawansowanych systemów CMS oferuję również opcje zarządzania użytkownikami - każdy z pracowników może odpowiadać za swoją część serwisu WWW. Administrator nadaje uprawnienia tak, że pracownicy mają dostęp tylko do przydzielonych im sekcji witryny. Każda zmiana dokonana w treści serwisu jest najpierw zachowywana w wersji roboczej dokumentu, którą przed ostateczną publikacją można zweryfikować.

3 Prawa do redagowania i ostatecznego publikowania można rozdzielić. Redaktor przygotowuje treść, a dyrektor zatwierdza i publikuje. Wiele z CMSów oferuje również możliwość dodawania informacji na długo przed jej publikacją. Wprowadzamy przykładowo życzenia świąteczne, które automatycznie pojawią się na stronie w zaplanowanym dniu. Dzięki temu żadne istotne wydarzenie nie zostanie przeoczone. Do popularnych modułów CMS należą: moduł aktualności - za jego pomocą możemy szybko i łatwo wprowadzić na stronę najświeższe informacje związane z firma, wydarzeniami w kraju czy na świecie, które można później przeglądać w archiwum, czy znajdować po konkretnych słowach występujących w treści. moduł "powiadom znajomych" - podoba Ci się serwis, który oglądasz?, powiadom o nim swoich znajomych, wypełniając prosty formularz. księga gości - zostaw po sobie ślad na stronie, pochwal autorów lub zgań ich poczynania sondy i sondaże - małe głosowanie, np. co należy zmienić na stronie. Nic nie szkodzi też na przeszkodzie, aby dodać do systemu kolejne moduły - wszystko zależy wyłącznie od inwencji projektanta. Systemy CMS są tworzone na tyle elastycznie, aby ich rozbudowa była prosta i szybka. Systemy możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy - pierwsza, to produkt sprzedawany "z pudełka", drugi - indywidualnie wdrażany dla klienta. Który jest lepszy?, trudno ocenić, jednak naszym zdaniem metoda druga jest lepsza, gdyż dopasowuje witrynę, czyli szyje stronę na miarę. Co jest niezbędne aby wdrożyć na stronie system CMS: Serwera www z obsługa php i bazą danych serwer z obsługa baz danych; - postgres sql, mysql, mssql lub Oracle, - system zarządzający treścią CMS. Rozróżniamy CMS y komercyjne i wolne. Nazwy darmowych platform jak i komercyjnych przedstawiono w tabeli 2.1. Komercyjne CMS y EasyWeb RedDot Web Kameleon Setia CMS WebBOX Smart CMS Venti CMS. Tabela 2.1. Zestawienie CMS Darmowe CMS y PHP Nuke - Jportal - Joomla

4 2. Joomla Joomla! jest to system, który umożliwia tworzenie witryn w sposób obiektowy. Narodził się latem 2005 roku. Historia jest dłuższa, a początki sięgają roku Było Mambo - projekt udostępniony w 2002 roku na SourceForge na warunkach licencji GNU GPL przez australijską firmę Miro. W 2005 roku Miro podjęło jednak kroki, które zmierzały do ograniczenia wolności prac na Mambo i korzystania z Mambo. W przeciągu zaledwie kilku tygodni program został wzbogacony o nowe możliwości, zgodne z oczekiwaniami klientów. Wokół projektu skupiła się ogromna rzesza pasjonatów z całego świata, przede wszystkim programistów i zwykłych użytkowników, którzy w zamiarze dążyli do stworzenia platformy pozwalającej projektować strony w technice obiektowej a nie w kodzie linijka po linijce. Wszyscy uczestnicy projektu włączali się w prace nad rozwojem programu. W ciągu dwu lat ze stosunkowo prymitywnego rozwiązania w wyniku zbiorowego wysiłku wszystkich zaangażowanych osób, projektantów z centrum rozwoju, i projektantów rozszerzeń, Mambo stał się jednym z najlepszych projektów wolnego oprogramowania, z przeznaczeniem do tworzenia stron WWW. 1 września 2005 roku ogłoszono narodziny Joomla! Lider projektu, Andrew Eddie zapowiedział pierwsze wydanie Joomla! w nowym kształcie i pod nową marką. Niemal równocześnie z udostępnioną podczas otwarcia oficjalną stroną projektu: pojawiły się dziesiątki przemianowanych lub nowych serwisów narodowych. Wszystkim prowadzącym dotychczas serwisy Mambo zapewniono możliwość zmiany istniejących nazw domen. Już 7 września ogłoszono konkurs na logo nowego projektu. Projekty przedstawiano na oficjalnym forum Joomla. Wyboru dokonała społeczność użytkowników. Głosowanie zakończyło się o północy z 19 na 20 września. Uznanie zyskał projekt Alana Urquharta.16 września opublikowano pierwsze wydanie Joomla! oznaczone numerem Było to poprawione wydanie Mambo z przerobionym kodem i łatkami bezpieczeństwa. W efekcie powstały dwa odrębne projekty: Mambo i Joomla! wyrosłe ze wspólnego korzenia. Podobieństwa i różnice Oba projekty wydawane są na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej. Oba projekty oparte są na tych samych podstawowych założeniach. Liderzy obu projektów podkreślają swe przywiązanie do idei wolnego oprogramowania. Ale są to już dwa różne, odrębne programy, rozwijane niezależnie od siebie. Każdy ma swoje niezależne centrum rozwoju, swoje cele i plany. Trudno przewidywać, jak dalece rozejdą się drogi obu projektów, jak duże będą między nimi różnice, w jakim tempie będą rozwijane. Po pierwszym roku różnice są niewielkie, ale już na tyle znaczące, że niektóre komponenty i moduły działają tylko w jednym z tych programów. Możliwa jest migracja zarówno z Mambo w wersji x do Joomla, jak i z Joomla 1.0.x do Mambo.

5 Ćwiczenie 1 Założyć katalog w dogodnym miejscu na stacji roboczej i pobrać plik instalacyjny systemu Joomla. Metoda: wejść na stronę : następnie wybrać z zakładki zasoby odpowiednią wersję: Pobieramy plik instalacyjny Joomla + wybrana wersja kodowania znaków Joomla :: J!IE-utf Joomla :: JAL-iso i zapisujemy do katalogu Pakiet instalacyjny Joomla jest skompresowanym plikiem zip zawierający katalogi (szkielet) systemu CMS Joomla. Należy użyć programu do dekompresji i rozpakować pozyskany plik w tym samym katalogu.

6 Rys 2.1. Struktura katalogów systemu CMS Joomla Katalogi: Administrator jest to katalog zawierający silnik zaplecza systemu CMS w raz z podkatalogami zawierającymi komponenty, moduły oraz szablony zaplecza. Components w tym katalogu znajdują się standardowe komponenty naszego systemu CMS jak i będzie to miejsce dla przyszłych komponentów, które będziemy instalowali niebawem. Images tutaj znajdują się zdjęcia, grafiki, banery, ikonka portalu, czyli cała grafika dla naszej treści, nie mylić z grafiką szablonu strony. Includes tutaj znajduje się główny silnik systemu CMS Joomla Instalation ten katalog służy do instalacji systemu, musi zostać usunięty po zakończeniu instalacji Language pliki językowe systemu CMS Joomla Mambots - tutaj mieszczą się rozszerzenia Joomla (dodatki, wtyczki etc.). Modules w tym katalogu znajdują się standardowe moduły naszego systemu CMS jak i będzie to miejsce dla przyszłych modułów, które będziemy instalowali niebawem. Templates szablony naszego portalu, dodając nowy szablon możemy zmienić całkowicie wygląd naszego portalu nie naruszając przy tym treści. W dalszej części kursu będziemy tworzyć własny szablon witryny. Jak już wcześniej wspomniano, wymagane jest środowisko serwera, gdyż do tworzenia strony nie wystarcza przeglądarka internetowa, tak jak to było w środowisku HTML. Za środowisko w tym przypadku wybrano platformę XAMPP, zawierający serwer Apache, skompilowanego z obsługą PHP i MySQL, oraz Webowego instalatora, wchodzącego w skład samego systemu CMS Joomla. Wymagania serwera: - Apache w wersji lub nowszej, - PHP 4.2.x lub nowszy, - MySQL w wersji 3.23.x lub nowszej. Do użycia webowego instalatora i późniejszego zarządzania serwisem korzystamy w zasadzie z dowolnej graficznej przeglądarki WWW. Ćwiczenie 2 Przygotowanie środowiska Aby zainstalować środowisko dla wybranego systemu CMS (Joomla) potrzebujemy najnowszą wersję środowiska xampp, w tym celu uruchamiamy stronę: i nastepnie pozyskujemy odpowiednią wersję programu do założonego katalogu c:/serwer. Tutaj wybieramy już miejsce docelowe, pomijając katalogi przejściowe: uruchamiamy wykonywalny plik xampp-win installer.exe instalujemy w katalogu c:/serwer/xampp

7 konfigurujemy serwer, uruchamiając panel kontrolny programu xampp, serwer Apache oraz MySQL plikiem: C:/serwer/xampp/xampp-control.exe (rys.2.2). Rys Panel kontrolny programu xampp. w pasku adresowym przeglądarki wpisujemy adres serwera lokalnego: pojawi się webowy panel konfiguracyjny (rys. 2.3).

8 Rys Webowy panel konfiguracyjny systemu xampp Ćwiczenie 3 Konfiguracja systemu XAMPP 1. Zabezpieczenie serwera i danych Zainstalowana platforma jest właściwie niezabezpieczona, wszystko jest pootwierane (rys. 2.4), informacje o stanie zawarte są w zakładce Security XAMPP. Rys Informacje ogólne o stanie bezpieczeństwa Aby zabezpieczyć dostęp niepożądanych osób do zasobów serwera musimy uruchomić skrypt zabezpieczający: Zabezpieczamy hasłem dostęp do MySQL Zabezpieczamy dostęp do katalogu naszego serwera

9 Rys Konsola zabezpieczająca system xampp 2. Przygotowanie bazy danych Dla systemu CMS niezbędna jest nowa baza danych, toteż należy ją utworzyć: - z menu XAMPP (rys. 2.3.) uruchamiamy pozycję phpmyadmin - logujemy się do systemu - tworzymy nową bazę danych Przy tworzeniu nowej bazy danych pamiętać o wyborze kodowania znaków. Przypuśćmy, że chcemy stworzyć portal wielojęzykowy. Powstaje pytanie, jakiego kodowania użyć?. Nie ma, jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli stawiamy na wydajność powinniśmy wybrać utf8_general_ci

10 Rys Tworzenie nowej bazy danych Ćwiczenie 4 Instalacja systemu CMS Rozpakowaną zawartość wcześniej pozyskanej Joomla y kopiujemy do katalogu przechowującego naszą stronę internetową: c:/serwer/xampp/htdocs/nazwa_mojej_strony. Jeśli piszemy stronę pod domenę włocławek.pl, to dobrym zwyczajem jest utworzyć taki folder w : c:/serwer/xampp/htdocs/włocławek.pl i tam należy wrzucić platformę CMS. W pasku adresu przeglądarki wpisujemy adres: po czym postępować według wskazówek autorów platformy: Krok 1 Wybieramy język, w jakim obsługiwany będzie nasz portal. W przypadku, gdy pola zaznaczone są na czerwono, dokonujemy konfiguracji serwera w celu skorygowania błędu. Rys Sprawdzanie ustawień

11 Ustawienia zalecane W tabeli umieszczonej poniżej pierwszego zestawienia instalator przedstawi wynik przeglądu ustawień zalecanych. Poniższa ilustracja pokazuje przykładowe dane: Instalator Joomli! ustawienia zalecane. To, że niektóre ustawienia nie odpowiadają wymaganiom Joomli!, nie przesądza jeszcze o braku możliwości zainstalowania i poprawnego korzystania z programu. Zgodność z ustawieniami zalecanymi zapewnia jedynie optymalne środowisko pracy dla Joomli!. Ewentualnych zmian możemy dokonać już po zainstalowaniu systemu obsługi treści. Przydatna będzie w takim wypadku znajomość zasad edycji pliku.htaccess. Podstawowe informacje przedstawione zostały w poniższej: htaccess.txt Plik.htaccess umożliwia samodzielne skonfigurowanie niektórych ustawień serwera. Działa on w obrębie katalogu, w którym został umieszczony, oraz w jego podkatalogach. Innymi słowy, ustawienia zdefiniowane w pliku.htaccess są dziedziczone przez wszystkie podkatalogi, dopóki nie pojawi się w nich kolejny plik.htaccess. W takim wypadku decydujące znaczenie mają ustawienia określone w tym nowym pliku. W pakiecie dystrybucyjnym Joomli! umieszczony jest plik htacces.txt. Zawiera on dyrektywy (RewriteEngine On) umożliwiające skorzystanie z tak zwanych przyjaznych adresów URL. Aby uaktywnić plik, trzeba zmienić jego nazwę na.htaccess. Jako że jest to plik tekstowy, można go edytować w dowolnym, zachowującym format pliku edytorze, na przykład w Notatniku.Umieszczając w treści pliku.htaccess odpowiednie dyrektywy, możemy na przykład określić uprawnienia dostępu do danego folderu dla grupy użytkowników czy wybranego adresu IP. Oczywiście nie wszystkie parametry funkcjonowania serwera można w ten sposób skonfigurować. Pamiętajmy, że użycie niedozwolonych wyrażeń spowoduje wystąpienie mniej lub bardziej uciążliwych błędów. Dla administratorów Joomli! najważniejsze jest jednak to, że w pliku.htaccess można poprawnie zdefiniować większość z zalecanych w procesie instalacji ustawień serwera.

12 Uprawnienia dostępu do plików i katalogów W kolejnej, części strony testowej instalator przedstawi wynik testu praw dostępu do plików i katalogów, w których Joomla! przechowuje swoje pliki: Tabela ustawień dostępu. W trakcie instalacji systemu do żadnego z tych katalogów nie są zapisywane dane. Nawet w wypadku wystąpienia błędów w ustawieniach instalacja przebiegnie, więc pomyślnie. Niemniej po instalacji prawa dostępu do tych katalogów muszą być skorygowane. Prawa dostępu to prawa użytkowników plików i katalogów. Użytkownikami mogą być: właściciel (owner), grupa (group) wszyscy użytkownicy z grup, którym administrator nadał uprawnienia związane z plikiem lub katalogiem, oraz świat inni (world other), czyli wszyscy inni użytkownicy. W tej ostatniej grupie mieszczą się także goście odwiedzający serwis. Możliwe do ustawienia prawa dostępu to: czytaj (read): prawo do odczytu pliku lub przeglądania katalogu, zapisz (write): prawo do zapisu w pliku lub zmieniania zawartości katalogu, wykonaj (execute): prawo wykonywania skryptów lub otwarcia katalogu. W wypadku katalogów prawo do wykonywania pozwala tylko na wejście do katalogu. Aby zobaczyć, co znajduje się w środku, potrzebne jest prawo do odczytu. W wypadku plików prawo wykonywania oznacza, że można dany plik uruchomić jako program. W systemach uniksowych prawa dostępu do plików i katalogów prezentowane są jako trzy sekwencje znaków r (read), w (write), x (execute) oraz myślnika (-) wskazującego na brak danego uprawnienia. Innym spotykanym zapisem jest także grupa trzech cyfr, z których pierwsza oznacza prawa właściciela pliku lub katalogu, druga prawa grupy, a trzecia prawa wszystkich innych użytkowników. Całkowita wartość jest więc sumą liczb odpowiadających poszczególnym prawom dostępu (r=4, w=2, x=1), wymienionym w kolejności grup. I tak na przykład wartość 754 oznacza, że właściciel ma prawo odczytu, zapisu i wykonywania, grupa

13 ma prawo odczytu i wykonywania, nie ma jednak praw zapisu, a z kolei inni użytkownicy mają tylko prawa odczytu. Jeśli chcemy, aby nasza witryna była dobrze chroniona, następujące katalogi powinny mieć ustawione prawa dostępu na 755: /administrator, /cache, /components, /editor, /help, /images, /includes, /language, /mambots, /media, /modules, /templates. Następujące pliki w katalogu głównym powinny mieć także prawa dostępu ustawione na 644: configuration.php, globals.php, htaccess.txt, index.php, index2.php, mainbody.php, offline.php, offlinebar.php, pathway.php, robots.txt. Szczególnie ważny jest w tym wykazie plik configuration.php, zawierający globalne ustawienia serwisu. Plik ten tworzony jest podczas instalacji. Ponieważ niekiedy konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach globalnych, w oknie konfiguracyjnym panelu administracyjnego dostępna jest opcja umożliwiająca chwilową zmianę praw dostępu do tego pliku. Pamiętajmy jednak, aby zawsze, gdy dokonujemy zmian bezpośrednio w pliku configuration.php, po jego zapisaniu zmienić prawa dostępu. Twoje zasoby będą bezpieczniejsze, jeśli i pozostałym plikom w katalogu głównym ustalisz prawa dostępu na 644 właściciel prawa odczytu i zapisu, grupa i inni tylko prawo odczytu: CHANGELOG.php, CHANGELOG_PL.php, configuration.php-dist, COPYRIGHT.php, INSTALL.php, LICENSE.php.

14 Prawa dostępu zmieniamy przy użyciu klienta FTP, po zalogowaniu się na serwer, wybierając z menu opcję Zmień atrybuty lub Właściwości. Gdy już wszystkie ustawienia są poprawne, klikamy dalej akceptując warunki licencji. Następnie wpisujemy w wymagane pola, kolejno: Nazwę serwera, na którym pracujemy; Nazwę użytkownika bazy danych; Hasło użytkownika bazy danych, jakie wcześniej ustanowiliśmy w celu zabezpieczenia naszej bazy danych; Nazwę naszej bazy danych; Zaznaczamy opcję wczytaj przykładowe dane, w następnej instalacji zostawimy to pole puste. Rys Okno kroku 1 Krok 2 Nazwa witryny wyświetlana jest na pasku tytułowym przeglądarki, w komunikatach ekranowych oraz wykorzystywana jest w poczcie rozsyłanej z witryny. Wpisz, więc nazwę, która będzie kojarzyła się z Twoją witryną (rys. 2.9.).

15 Rys Okno kroku 2 Krok 3 W trzecim kroku konfigurowane są podstawowe ustawienia witryny: adres witryny i ścieżka absolutna - jeśli wyglądają poprawnie, nie podlegają zmianie. Wartości ustalone przez instalatora gwarantują zwykle właściwe działanie Joomla!. W razie problemów, skontaktuj się z administratorem serwera. twój - wpisać adres poczty elektronicznej głównego administratora - na ten adres będzie przekazywana będzie poczta przychodząca do witryny. prawa do katalogów i plików, będą stosowane podczas instalacji rozszerzeń oraz w Bibliotece mediów. Jeśli projektant nie ma pewności co do ustawień, nie zmienia ich, pozostawia wartości domyślne. Zawsze będzie je można zmienić w konfiguracji globalnej witryny. Rys Konfiguracja witryny

16 Krok 4 Przed uruchomieniem witryny skasować katalog instalacyjny twojego systemu CMS, w naszym przypadku znajduje się on w: c:/serwer/xampp/htdocs/nazwa_mojej_strony Mamy teraz możliwość wyboru uruchomiania zaplecza naszego portalu oraz stronę frontową naszego portalu. Zaplecze - Strona Frontowa - Podsumowanie Oczywiście instalacja to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Dlatego w kolejnej części kursu zajmiemy się omówieniem podstawowych funkcji administracyjnych systemu Joomla! Przyjrzyj się stronie we własnym tempie, kliknij po kolei różne opcje i postaraj się poznać interfejs. Przykładowa strona zawiera wiele opcji Joomla.

17 3. Struktury systemu CMS na przykładzie Joomla Strona frontowa - Wygląd strony jest określany przez szablon (ang. Template). Szablony można zmieniać i modyfikować oznacza to, że tę samą zawartość można przedstawić na różne sposoby.. Przyjrzymy się teraz przykładowemu wyglądowi strony. Rys Strona frontowa

18 1. Zawartość Zawartość jest przedstawiana na pierwszej stronie internetowej, oznaczona na rysunku nr Zawartość jest charakteryzowana przez autora, datę, nagłówek, haczyk oraz rysunek. Haczyk ma na celu zachęcenie użytkownika do przeczytania całej wiadomości, która znajduję się pod odnośnikiem czytaj całość 2. Menu główne Menu główne (ang. Main menu) jest centralnym obszarem nawigacyjnym strony internetowej. Zawsze powinien znajdować się tam odnośnik do pierwszej strony. Menu główne powinno znajdować się zawsze w tym samym miejscu, na wszystkich podstronach, ponieważ jest ono ważnym punktem odniesienia dla odwiedzających. Menu dodatkowe, może pojawiać się w dowolnym miejscu. W zależności od zawartości i kontekstu strony może okazać się, że warto zapewnić dodatkowe opcje menu. 3. Moduły Jak już wspomniano nasz strona składa się z obiektów, tymi obiektami są poszczególne moduły do których zaliczamy: Najnowsze wiadomości, najczęściej odwiedzane wiadomości, reklam (obszar przeznaczony na reklamy), obszar logowania, ankiety, kto jest dostępny, kanały rss, pole szukaj i inne. Zaplecze administratora - Zaloguj się do panelu administratora Zarządzanie stroną internetową odbywa się na zapleczu, za pośrednictwem Joomla Administration. Jest to interfejs z menu, ikonkami i zakładkami. W środowisku pracy należy chronić ścieżkę dostępu oraz katalog administratora poprzez plik.htaccess, ze względu na popularność Joomla należy liczyć się z atakami hakerów na panel administracyjny. O tym w dalszej części kursu.

19 Rys Zaplecze (ang. Back end) 1. Obszar roboczy. 2. Menu górne, tutaj zawarta jest cała konfiguracja serwisu. W następnej części kursu zainstalujemy system CMS Joomla na serwerze zdalnym oraz przystąpimy do konfiguracji strony internetowej.

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo.

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo. MAMBO (CMS) I. Informacje ogólne CMS, Content Management System ("system zarządzania treścią") jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację

Bardziej szczegółowo

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Na stronie http://www.cba.pl/ zarejestruj nowe konto klikając na przycisk:, następnie wybierz nazwę domeny (Rys. 1a) oraz wypełnij obowiązkowe pola

Bardziej szczegółowo

Joomla! Instalacja. Pobierz pakiet instalacyjny. instalacji XAMPP

Joomla! Instalacja. Pobierz pakiet instalacyjny. instalacji XAMPP Joomla! Instalacja Pobierz pakiet instalacyjny 1. Wejdź na witrynę http://www.apachefriends.org 2. Następnie przejdź do sekcji XAMPP for Windows 3. W sekcji XAMPP for Windows przejdź do działu Download

Bardziej szczegółowo

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8.

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. Gdy już posiadamy serwer i zainstalowany na nim system Windows XP, 7 lub 8 postawienie na nim serwera stron WWW jest bardzo proste. Wystarczy

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 5 Rozdział 1. Joomla! i inne systemy zarządzania treścią 9. Rozdział 2. Przygotuj swój warsztat 25

Spis treści. Wstęp 5 Rozdział 1. Joomla! i inne systemy zarządzania treścią 9. Rozdział 2. Przygotuj swój warsztat 25 Spis treści Wstęp 5 Rozdział 1. Joomla! i inne systemy zarządzania treścią 9 Co to jest CMS? 9 Budowa CMS 10 Jakie są cechy charakterystyczne CMS? 11 Kiedy przejawia się efektywność CMS? 15 Co oznacza

Bardziej szczegółowo

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC Kancelaria Prawna.WEB - POMOC I Kancelaria Prawna.WEB Spis treści Część I Wprowadzenie 1 Część II Wymagania systemowe 1 Część III Instalacja KP.WEB 9 1 Konfiguracja... dostępu do dokumentów 11 Część IV

Bardziej szczegółowo

e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda

e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda e-wsparcie Barbara Muszko Aktualizacja Twojej witryny internetowej tak prosta, jak obsługa Worda Logowanie do panelu administracyjnego Aby móc zarządzać stroną, należy zalogować się do panelu administracyjnego.

Bardziej szczegółowo

INSTALACJA SYSTEMU CMS JOOMLA!

INSTALACJA SYSTEMU CMS JOOMLA! Mgr inż. Marcin Dąbrowski INSTALACJA SYSTEMU CMS JOOMLA! Wydział Organizacji i Zarządzania Politechnika Śląska w Gliwicach Zabrze 2009 1. Instalacja Systemu CMS Joomla! Kliknij na ikonę pliku instalacyjnego

Bardziej szczegółowo

Każde menu jest połączone z modułem, którym zarządza się w menedżerze modułów. Cztery dostępne menu widać na pasku Menu (rysunek 4.38).

Każde menu jest połączone z modułem, którym zarządza się w menedżerze modułów. Cztery dostępne menu widać na pasku Menu (rysunek 4.38). 2. Projektant menu Każde menu jest połączone z modułem, którym zarządza się w menedżerze modułów. Cztery dostępne menu widać na pasku Menu (rysunek 4.38). Rys. 2.1. Menu/mainmenu Dostęp do istniejących

Bardziej szczegółowo

Własna strona WWW w oparciu o CMS

Własna strona WWW w oparciu o CMS Własna strona WWW w oparciu o CMS 1. Uruchomienie własnej strony WWW w oparciu o CMS Do uruchomienia własnej strony WWW, służy Aplikacja do zarządzania kontem w Uczelnianej Sieci Komputerowej ZUT, dostępna

Bardziej szczegółowo

Jak stworzyć stronę WWW drużyny harcerskiej. dh Paweł Wnuk

Jak stworzyć stronę WWW drużyny harcerskiej. dh Paweł Wnuk Jak stworzyć stronę WWW drużyny harcerskiej. dh Paweł Wnuk Za pomocą czego zrobimy stronę WWW W moim poradniku będziemy korzystać za pomocą darmowego serwera Joomla, jest to bardzo fajny i miły w obsłudze

Bardziej szczegółowo

INSTALACJA SERWERA LOKALNEGO TYPU WAMP NA PRZYKŁADZIE PAKIETU KRASNAL SERV 2.7

INSTALACJA SERWERA LOKALNEGO TYPU WAMP NA PRZYKŁADZIE PAKIETU KRASNAL SERV 2.7 Mgr inż. Marcin Dąbrowski INSTALACJA SERWERA LOKALNEGO TYPU WAMP NA PRZYKŁADZIE PAKIETU KRASNAL SERV 2.7 Wydział Organizacji i Zarządzania Politechnika Śląska w Gliwicach Zabrze 2009 1. Instalacja lokalnego

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji 1 Instalacja aplikacji SERTUM... 2 1.1 Pobranie programu z Internetu... 2 1.2 Instalacja programu... 2 1.3 Logowanie... 3 2 Instalacja aplikacji RaportNet... 4 2.1 Pobranie programu z Internetu... 4 2.2

Bardziej szczegółowo

CMS- kontakty (mapa)

CMS- kontakty (mapa) CMS- kontakty (mapa) Rozpatrzy inny rodzaj kontaktu mapa sytuacyjna. W naszej kategorii kontaktów dodamy teraz multimedialną mapę dojazdową. W tym celu potrzebny nam będzie moduł HTML 1.0. Będziemy mogli

Bardziej szczegółowo

Zmiana logo. Dziękujemy za wybór naszych rozwiązań. apjoo od Apláuz. Wspólnie przebrniemy przez proces konfiguracji strony www i wstawiania treści.

Zmiana logo. Dziękujemy za wybór naszych rozwiązań. apjoo od Apláuz. Wspólnie przebrniemy przez proces konfiguracji strony www i wstawiania treści. Użytkownicy i hasła Dostęp do zaplecza umożliwia rozbudowany system zarządzania użytkownikami. 1. Konta użytkowników tworzy się wybierając z menu Użytkownicy > Menedżer użytkowników na stronie głownej

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo...

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo... Instalacja serwera Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 3 Instalacja nazwa.pl... 3 Instalacja Home.pl... 8 Edycja grafiki strony... 17 logo... 17 Wstęp Najnowszy sklep internetowy spod znaku sellsmart,

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja systemu NTP rekrut. Autor: Sławomir Miller

Dokumentacja systemu NTP rekrut. Autor: Sławomir Miller Dokumentacja systemu NTP rekrut Autor: Sławomir Miller 1 Spis treści: 1. Wstęp 1.1 Wprowadzenie 1.2 Zakres dokumentu 2. Instalacja 2.1 Wymagania systemowe 2.2 Początek 2.3 Prawa dostępu 2.4 Etapy instalacji

Bardziej szczegółowo

Microsoft Office 365

Microsoft Office 365 44-330 Jastrzębie-Zdrój, ul. Armii Krajowej 56 Tel. 32 476 2345, Fax: 32 476 1185 e-mail: firma@advicom.pl Instrukcja instalacji w domu UWAGA! Microsoft Office 365 Uprzejmie informujemy, że prawo do korzystania

Bardziej szczegółowo

Program Płatnik 10.01.001. Instrukcja instalacji

Program Płatnik 10.01.001. Instrukcja instalacji Program Płatnik 10.01.001 Instrukcja instalacji S P I S T R E Ś C I 1. Wymagania sprzętowe programu Płatnik... 3 2. Wymagania systemowe programu... 3 3. Instalacja programu - bez serwera SQL... 4 4. Instalacja

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Warto zapamiętać...2. Podstawy...3

Spis treści. Warto zapamiętać...2. Podstawy...3 Spis treści Warto zapamiętać...2 Podstawy...3 Moduły:...12 Aktualności...12 Fotogaleria i galeria wideo...13 Download...15 Przekierowanie...16 Formularz...17 Katalog produktów...18 Komponenty...18 Pokaz

Bardziej szczegółowo

Opis instalacji oparto na przykładzie serwera SUPERHOST z obsługą PHP i MySQL.

Opis instalacji oparto na przykładzie serwera SUPERHOST z obsługą PHP i MySQL. Instalacja Joomla Opis instalacji oparto na przykładzie serwera SUPERHOST z obsługą PHP i MySQL. Przygotowanie bazy danych: Nie będę się tu rozwodzić nad instalacją i konfiguracją serwera MySQL, zakładając

Bardziej szczegółowo

9.1.2. Ustawienia personalne

9.1.2. Ustawienia personalne 9.1.2. Ustawienia personalne 9.1. Konfigurowanie systemu Windows Systemy z rodziny Windows umożliwiają tzw. personalizację ustawień interfejsu graficznego poprzez dostosowanie wyglądu pulpitu, menu Start

Bardziej szczegółowo

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej adres naszej strony: www.zs3.wroc.pl logo liceum 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika

Bardziej szczegółowo

Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania

Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania Kraków 2010 Przeznaczenie programu. Program BKP_SQL powstał z myślą ułatwienia procesy archiwizacji baz danych MSSQL. Program umożliwia seryjne wykonanie

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

7 Business Ship Control dla Wf-Mag Prestiż i Prestiż Plus

7 Business Ship Control dla Wf-Mag Prestiż i Prestiż Plus 7 Business Ship Control dla Wf-Mag Prestiż i Prestiż Plus Instrukcja instalacji aplikacji wersja 2012.1 Twoje potrzeby. Nasze rozwiązania. www.siodemka.com Spis treści 1. Instalacja aplikacji 7 Business

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum.

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum. Płace Optivum Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Płace Optivum na nowym komputerze, należy na starym komputerze wykonać kopię zapasową bazy danych

Bardziej szczegółowo

Pomoc dla systemu WordPress

Pomoc dla systemu WordPress Pomoc dla systemu WordPress Ten plik pomocy przeznaczony jest dla pluginu stat24 w wersji 0.2. W tym pluginie porzucono wsparcie dla starszych wersji WordPress (niższych niż 1.5) oraz zrezygnowano z opcji

Bardziej szczegółowo

Wdrożenie modułu płatności eservice. dla systemu Magento 1.4 1.9

Wdrożenie modułu płatności eservice. dla systemu Magento 1.4 1.9 Wdrożenie modułu płatności eservice dla systemu Magento 1.4 1.9 - dokumentacja techniczna Wer. 01 Warszawa, styczeń 2014 1 Spis treści: 1 Wstęp... 3 1.1 Przeznaczenie dokumentu... 3 1.2 Przygotowanie do

Bardziej szczegółowo

Instalacja Active Directory w Windows Server 2003

Instalacja Active Directory w Windows Server 2003 Instalacja Active Directory w Windows Server 2003 Usługa Active Directory w serwerach z rodziny Microsoft odpowiedzialna jest za autentykacje użytkowników i komputerów w domenie, zarządzanie i wdrażanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji PHP-Hypercachera Refresher Standard oraz PHP-Hypercachera Refresher GZIP na Twojej witrynie

Instrukcja instalacji PHP-Hypercachera Refresher Standard oraz PHP-Hypercachera Refresher GZIP na Twojej witrynie Instrukcja instalacji PHP-Hypercachera Refresher Standard oraz PHP-Hypercachera Refresher GZIP na Twojej witrynie 1. Instalacja w zwykłym skrypcie PHP Instalacja PHP Hypercachera Refresher Standard i PHP

Bardziej szczegółowo

Jak skonfigurować klienta Mozilla Thunderbird?

Jak skonfigurować klienta Mozilla Thunderbird? Jak skonfigurować klienta Mozilla Thunderbird? Mozilla Thunderbird (czyt. tanderberd) to bardzo dobry, darmowy program do obsługi poczty, grup dyskusyjnych i RSS, brat przeglądarki internetowej Firefox.

Bardziej szczegółowo

Laboratorium Systemów Operacyjnych

Laboratorium Systemów Operacyjnych Laboratorium Systemów Operacyjnych Użytkownicy, Grupy, Prawa Tworzenie kont użytkowników Lokalne konto pozwala użytkownikowi na uzyskanie dostępu do zasobów lokalnego komputera. Konto domenowe pozwala

Bardziej szczegółowo

Instalacja (GM) AMXBans #1.5.1/ #1.6.1 na serwerze gry/stronie WWW. Wymagania

Instalacja (GM) AMXBans #1.5.1/ #1.6.1 na serwerze gry/stronie WWW. Wymagania Instalacja (GM) AMXBans #1.5.1/ #1.6.1 na serwerze gry/stronie WWW Wymagania Aby poprawnie zainstalować (GM) AMXBans # 1.5.1/ # 1.6.1, potrzebujemy; * Najnowsze wydanie MetaModa * Najnowsza wersja AMXMod

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ (CMS) STRONY INTERNETOWEJ SZKOŁY PRZEWODNIK

SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ (CMS) STRONY INTERNETOWEJ SZKOŁY PRZEWODNIK SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ (CMS) STRONY INTERNETOWEJ SZKOŁY PRZEWODNIK Daniel M. [dm.o12.pl] 2012 I. Ogólna charakterystyka systemu 1) System nie wymaga bazy danych oparty jest o pliki tekstowe. 2) Aktualna

Bardziej szczegółowo

MasterEdytor. Podprogram pomocniczy do programu mpfotoalbum 1.2 INSTRUKCJA

MasterEdytor. Podprogram pomocniczy do programu mpfotoalbum 1.2 INSTRUKCJA MasterEdytor Podprogram pomocniczy do programu mpfotoalbum 1.2 INSTRUKCJA 1. Przeznaczenie Program MasterEdytor przeznaczony jest do skonfigurowania wszystkich parametrów pracy programu mpfotoalbum. 2.

Bardziej szczegółowo

Produkcja by CTI. Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja

Produkcja by CTI. Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja Produkcja by CTI Proces instalacji, ważne informacje oraz konfiguracja Spis treści 1. Ważne informacje przed instalacją...3 2. Instalacja programu...4 3. Nawiązanie połączenia z serwerem SQL oraz z programem

Bardziej szczegółowo

Skrócona instrukcja korzystania z Platformy Zdalnej Edukacji w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości

Skrócona instrukcja korzystania z Platformy Zdalnej Edukacji w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości Skrócona instrukcja korzystania z Platformy Zdalnej Edukacji w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości Wstęp Platforma Zdalnej Edukacji Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości (dalej nazywana

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 COMPUTER SERVICE CENTER 43-300 Bielsko-Biała ul. Cieszyńska 52 tel. +48 (33) 819 35 86, 819 35 87, 601 550 625 Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 wersja 0.0.2 123 SERWIS Sp. z o. o. ul.

Bardziej szczegółowo

Strona wizytówka od 400 zł

Strona wizytówka od 400 zł Strona wizytówka od 400 zł Oferta z dnia 21.01.2010 Prosta strona zawierająca podstawowe informacje o firmie oraz jej ofercie. Pozwala ona klientom na odnalezienie firmy w sieci, zapoznanie się z jej ofertą,

Bardziej szczegółowo

Wdrożenie modułu płatności eservice. dla systemu Zen Cart 1.3.9 1.5

Wdrożenie modułu płatności eservice. dla systemu Zen Cart 1.3.9 1.5 Wdrożenie modułu płatności eservice dla systemu Zen Cart 1.3.9 1.5 - dokumentacja techniczna Wer. 01 Warszawa, styczeń 2014 1 Spis treści: 1 Wstęp... 3 1.1 Przeznaczenie dokumentu... 3 1.2 Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA

Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA NR ART/SBS/07/01 Pracownia internetowa w szkole ZASTOSOWANIA Artykuły - serwery SBS i ich wykorzystanie Instalacja i Konfiguracja oprogramowania MOL Optiva na szkolnym serwerze (SBS2000) Artykuł opisuje

Bardziej szczegółowo

I. WYSIWYG What You See Is What You Get Widzisz to co otrzymujesz

I. WYSIWYG What You See Is What You Get Widzisz to co otrzymujesz CMS, WYSIWYG SYSTEM ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ I. WYSIWYG What You See Is What You Get Widzisz to co otrzymujesz Pozwala uzyskać dokument tekstowy lub graficzny podobny do obrazu tworzonego na ekranie. Użytkownik

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy

Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy Instrukcja obsługi Zaplecza epk w zakresie zarządzania tłumaczeniami opisów procedur, publikacji oraz poradników przedsiębiorcy Spis treści: 1 WSTĘP... 3 2 DOSTĘP DO SYSTEMU... 3 3 OPIS OGÓLNY SEKCJI TŁUMACZENIA...

Bardziej szczegółowo

KONFIGURACJA KONTA POCZTOWEGO DO POBRANIA WIADOMOŚCI Z OBECNEGO SERWERA POCZTOWEGO. Zespół Systemów Sieciowych

KONFIGURACJA KONTA POCZTOWEGO DO POBRANIA WIADOMOŚCI Z OBECNEGO SERWERA POCZTOWEGO. Zespół Systemów Sieciowych KONFIGURACJA KONTA POCZTOWEGO DO POBRANIA WIADOMOŚCI Z OBECNEGO SERWERA POCZTOWEGO Zespół Systemów Sieciowych Spis treści 1. Konfiguracja klienta pocztowego Outlook Express 3 2. Konfiguracja klienta pocztowego

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2010 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014

Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014 Instrukcja instalacji serwera bazy danych Microsoft SQL Server Express 2014 Instrukcja jest przeznaczona dla użytkowników systemu Bibliotekarz.NET Web Platform. Instrukcja została przygotowana 26.07.2016.

Bardziej szczegółowo

Kurs obsługi systemu CMS. Prawie wszystkie treści wyświetlające się na stronie są zlokalizowane w dziale artykuły.

Kurs obsługi systemu CMS. Prawie wszystkie treści wyświetlające się na stronie są zlokalizowane w dziale artykuły. Kurs obsługi systemu CMS Zaczynając przygodę z systemem zarządzania treścią Joomla 2.5 należy przedstawić główny panel administratora. Całość zaprojektowana jest w kombinacji dwóch systemów nawigacyjnych.

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Nowy szablon stron pracowników ZUT

Nowy szablon stron pracowników ZUT Nowy szablon stron pracowników ZUT Uczelniane Centrum Informatyki ZUT przygotowało nowy szablon stron pracowników, zunifikowany z obecnymi stronami ZUT. Serdecznie zachęcamy Państwa do migracji na nowy

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/05_03/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 Ręczne zakładanie kont użytkowników (D1) Jak ręcznie założyć konto w systemie

Bardziej szczegółowo

Ewidencja Wyposażenia PL+

Ewidencja Wyposażenia PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Jak poprawnie skonfigurować uprawnienia systemowe Spis treści: 1. Wstęp 2. Systemy: Windows Vista,, 8, 8.1, 10... 2.1. Folder z bazą danych... 2.2. Folder z konfiguracją programu...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu e STOMis wraz z pakietem Microsoft SQL Server 2005 Express Edition. e STOMis

Instrukcja instalacji programu e STOMis wraz z pakietem Microsoft SQL Server 2005 Express Edition. e STOMis Instrukcja instalacji programu e STOMis wraz z pakietem Microsoft SQL Server 2005 Express Edition e STOMis Strona:1 z 10 I. Wymagania sprzętowe i wymagania w zakresie programowania systemowego. Wymagania

Bardziej szczegółowo

Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP

Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP Jak używać funkcji prostego udostępniania plików do udostępniania plików w systemie Windows XP System Windows XP umożliwia udostępnianie plików i dokumentów innym użytkownikom komputera oraz innym użytkownikom

Bardziej szczegółowo

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Instrukcja użytkownika Instrukcja korzystania z certyfikatu wersja 7.6 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa

Bardziej szczegółowo

VinCent Administrator

VinCent Administrator VinCent Administrator Moduł Zarządzania podatnikami Krótka instrukcja obsługi ver. 1.01 Zielona Góra, grudzień 2005 1. Przeznaczenie programu Program VinCent Administrator przeznaczony jest dla administratorów

Bardziej szczegółowo

MySource Matrix CMS. Prosty Interfejs Użytkownika INSTRUKCJA wersja 1.3 POLAND AUSTRALIA UNITED KINGDOM NEW ZEALAND UNITED STATES

MySource Matrix CMS. Prosty Interfejs Użytkownika INSTRUKCJA wersja 1.3 POLAND AUSTRALIA UNITED KINGDOM NEW ZEALAND UNITED STATES MySource Matrix CMS Prosty Interfejs Użytkownika INSTRUKCJA wersja 1.3 POLAND AUSTRALIA UNITED KINGDOM NEW ZEALAND UNITED STATES Spis Treści Informacje Ogólne 3 Środowisko pracy 3 Logowanie do Prostego

Bardziej szczegółowo

Jak zainstalować szablon allegro?

Jak zainstalować szablon allegro? Jak zainstalować szablon allegro? W mailu z zakupionym szablonem otrzymali państwo plik zip z numerem szablonu w nazwie. Należy najpierw go rozpakować. W paczce znajduję się pliki: 1. index[nrszablonu].txt

Bardziej szczegółowo

Windows Server 2008 Standard Str. 1 Ćwiczenia. Opr. JK. I. Instalowanie serwera FTP w Windows Server 2008 (zrzuty ekranowe z maszyny wirtualnej)

Windows Server 2008 Standard Str. 1 Ćwiczenia. Opr. JK. I. Instalowanie serwera FTP w Windows Server 2008 (zrzuty ekranowe z maszyny wirtualnej) Windows Server 2008 Standard Str. 1 Ćwiczenia. Opr. JK I. Instalowanie serwera FTP w Windows Server 2008 (zrzuty ekranowe z maszyny wirtualnej) Uruchom maszynę wirtualną Server 2008 Zaloguj się do konta

Bardziej szczegółowo

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja SZARP http://www.szarp.org Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja Wersja pliku: $Id: ssc.sgml 4420 2007-09-18 11:19:02Z schylek$ > 1. Witamy w programie SSC Synchronizator plików (SZARP Sync Client,

Bardziej szczegółowo

Nagrywamy podcasty program Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity Pobieranie i instalacja Program Audacity jest darmowym zaawansowanym i wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft

Bardziej szczegółowo

UNIFON podręcznik użytkownika

UNIFON podręcznik użytkownika UNIFON podręcznik użytkownika Spis treści: Instrukcja obsługi programu Unifon...2 Instalacja aplikacji Unifon...3 Korzystanie z aplikacji Unifon...6 Test zakończony sukcesem...9 Test zakończony niepowodzeniem...14

Bardziej szczegółowo

WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI

WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI WORDPRESS INSTRUKCJA OBSŁUGI Zapraszamy do zapoznania się z Instrukcją obsługi panelu CMS Wordpress, która w krótkim czasie i bez większego kłopotu pozwoli na edycję treści i zawartości strony, w tym:

Bardziej szczegółowo

Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress.

Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress. Podstawowa instrukcja obsługi STRON stron internetowych serwisu www.smpn.pl zrealizowanych w systemie zarządzania treścią Wordpress. Założenia użytkownik posiada założone konto w systemie z prawami Redaktora.

Bardziej szczegółowo

Portal Wymiany Wiedzy Przewodnik dla nowych użytkowników

Portal Wymiany Wiedzy Przewodnik dla nowych użytkowników Portal Wymiany Wiedzy Przewodnik dla nowych użytkowników Spis treści 1. Wstęp... 2. Dostęp do Portalu Wymiany Wiedzy... 2.1. Główna strona projektu... 2.2. Główna strona portalu... 3. Rejestracja na Portalu

Bardziej szczegółowo

1. INSTALACJA I URUCHOMIENIE KOMUNIKATORA

1. INSTALACJA I URUCHOMIENIE KOMUNIKATORA 1. INSTALACJA I URUCHOMIENIE KOMUNIKATORA Instalacja oprogramowania do szkoleń przez Internet odbywa się wyłącznie przy pomocy przeglądarki internetowej Internet Explorer. Aby rozpocząć proces instalacji

Bardziej szczegółowo

PROBLEMY TECHNICZNE. Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS

PROBLEMY TECHNICZNE. Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS PROBLEMY TECHNICZNE Co zrobić, gdy natrafię na problemy związane z użytkowaniem programu DYSONANS Jeżeli stwierdziłeś występowanie błędów lub problemów podczas pracy z programem DYSONANS możesz skorzystać

Bardziej szczegółowo

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013 Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji Wersja 2013 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

Z Małej Szkoły w Wielki Świat

Z Małej Szkoły w Wielki Świat Pierwsze kroki na witrynie edukacyjnej projektu Z Małej Szkoły w Wielki Świat Spis treści Witryna edukacyjna projektu Z Małej Szkoły w Wielki Świat...2 Pierwsze logowanie... 3 Uzupełnienie profilu użytkownika...3

Bardziej szczegółowo

Symfonia e-dokumenty. Instalacja programu. Wersja 2014

Symfonia e-dokumenty. Instalacja programu. Wersja 2014 Symfonia e-dokumenty Instalacja programu Wersja 2014 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

KONFIGURACJA SERWERA USŁUG INTERNETOWYCH

KONFIGURACJA SERWERA USŁUG INTERNETOWYCH Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach Pracownia Systemów Komputerowych Ćwiczenie Nr 23 KONFIGURACJA SERWERA USŁUG INTERNETOWYCH Opracował Sławomir Zieliński Suwałki 2013 Cel ćwiczenia Nabycie praktycznych

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja serwisu internetowego Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu.

Dokumentacja serwisu internetowego Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu. Dokumentacja serwisu internetowego Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu. Wykonanie: Radom Maj 2008 1 Serwis WWW szkoły w Internecie to obecnie najszybszy i najtańszy sposób dotarcia do największego kręgu

Bardziej szczegółowo

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze?

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? Poradnik zetula.pl Jak założyć konto na zetula.pl i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? 1.Wejdź na stronę www.zetula.pl 2.Kliknij na odnośniku Utwórz nowe konto 3.Wypełnij formularz rejestracyjny. Pola

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oraz obsługi czytników i kart procesorowych dla Klientów SBI Banku BPH S.A.

Instrukcja instalacji oraz obsługi czytników i kart procesorowych dla Klientów SBI Banku BPH S.A. Instrukcja instalacji oraz obsługi czytników i kart procesorowych dla Klientów SBI Sez@m Banku BPH S.A. Warszawa 2006 Pakiet instalacyjny 1. Elementy niezbędne do obsługi kluczy zapisanych na kartach procesorowych

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią dwajeden.pl

Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią dwajeden.pl Instrukcja obsługi systemu zarządzania treścią dwajeden.pl Tworzenie i edycja danych na stronie www 1. Rozpoczęcie pracy. Logowanie się do systemu zarządzania treścią dwajeden.pl ropocząć należy od podania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji Asystenta Hotline

Instrukcja instalacji Asystenta Hotline SoftVig Systemy Informatyczne Sp. z o.o. Instrukcja instalacji Asystenta Hotline Ver. 3.5 2012-06-19 2 Instrukcja obsługi programu Asystent Hotline Zawartość 1 INSTALACJA PROGRAMU 3 1.1 WARUNKI KONIECZNE

Bardziej szczegółowo

LeftHand Sp. z o. o.

LeftHand Sp. z o. o. LeftHand Sp. z o. o. Producent oprogramowania finansowo-księgowe, handlowego i magazynowego na Windows i Linux Instrukcja rejestracji wersji testowej programu LeftHand Ten dokument ma na celu przeprowadzić

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. programu NFZMonit

Instrukcja użytkownika. programu NFZMonit Instrukcja użytkownika programu NFZMonit INFOKLINIKA S.A., ul. Wyczółki 71, 02-820 Warszawa, tel.: +48 22 548 91 70, fax: +48 22 548 91 72, www.infoklinika.pl Sąd Rejonowy M.St. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy

Bardziej szczegółowo

5. Praca z klasą. Dodawanie materiałów i plików. Etykieta tematu. Rozdział 5 Praca z klasą

5. Praca z klasą. Dodawanie materiałów i plików. Etykieta tematu. Rozdział 5 Praca z klasą 5. Praca z klasą Jako prowadzący i nauczyciel mamy bardzo duże możliwości, jeżeli chodzi o zamieszczanie i korzystanie z materiałów na platformie e-learningowej. Wykładowca w pierwszej kolejności musi

Bardziej szczegółowo

www.kwp.edu.pl Instrukcja obsługi/instalacji platformy Krok w Przedsiębiorczość Administrator platformy

www.kwp.edu.pl Instrukcja obsługi/instalacji platformy Krok w Przedsiębiorczość Administrator platformy www.kwp.edu.pl Instrukcja obsługi/instalacji platformy Krok w Przedsiębiorczość Administrator platformy Wersja: 4_23/07/2012 1 Spis treści 1. Wymagania... 3 2. Konfiguracja serwera... 3 3. Parametry konfiguracyjne

Bardziej szczegółowo

Dodanie strony aplikacji SAC do strefy intranetowej

Dodanie strony aplikacji SAC do strefy intranetowej Opis konfiguracji ustawień sieci i przeglądarki dla potrzeb Statystycznej Aplikacji Centralnej (SAC) Aby móc poprawnie pracować w Statystycznej Aplikacji Centralnej musimy odpowiednio skonfigurować ustawienia

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie środowiska Java do prawidłowej obsługi podpisu elektronicznego w epuap

Przygotowanie środowiska Java do prawidłowej obsługi podpisu elektronicznego w epuap Przygotowanie środowiska Java do prawidłowej obsługi podpisu elektronicznego w epuap Platforma epuap współpracuje z Internet Exploratorem oraz Mozilla Firefox. Doświadczenie użytkowników wskazuje, że najlepiej

Bardziej szczegółowo

Instalacja Webroot SecureAnywhere przy użyciu GPO w Active Directory

Instalacja Webroot SecureAnywhere przy użyciu GPO w Active Directory Instalacja Webroot SecureAnywhere przy użyciu GPO w Active Directory Poniższa instrukcja opisuje sposób zdalnej instalacji oprogramowania Webroot SecureAnywhere w środowiskach wykorzystujących usługę Active

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express

Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express Instrukcja instalacji programu ARPunktor wraz z serwerem SQL 2005 Express 1. Przygotowanie do instalacji W celu zainstalowania aplikacji należy ze strony internetowej pobrać następujący plik: http://in.take.pl/arpunktor/instalacja.zip.

Bardziej szczegółowo

Szkolenie z użytkowania platformy ONLINE.WSNS

Szkolenie z użytkowania platformy ONLINE.WSNS WYŻSZA SZKOŁA NAUK SPOŁECZNYCH z siedzibą w Lublinie PLATFORMA E-LEARNING Szkolenie z użytkowania platformy ONLINE.WSNS Lublin, 2011 admin@wsns.pl 2011 Wyższa Szkoła Nauk Społecznych http://www.wsns.pl

Bardziej szczegółowo

Wdrożenie modułu płatności eservice. dla systemu oscommerce 2.3.x

Wdrożenie modułu płatności eservice. dla systemu oscommerce 2.3.x Wdrożenie modułu płatności eservice dla systemu oscommerce 2.3.x - dokumentacja techniczna Wer. 01 Warszawa, styczeń 2014 1 Spis treści: 1 Wstęp... 3 1.1 Przeznaczenie dokumentu... 3 1.2 Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Wykaz zmian w aplikacji USCWIN wersja 2.1 z dnia 11.04.2013

Wykaz zmian w aplikacji USCWIN wersja 2.1 z dnia 11.04.2013 Warszawa, 12.04.2013 r. Wykaz zmian w aplikacji USCWIN wersja 2.1 z dnia 11.04.2013 Poprawiono obsługę aktów zgonu dla przypadków z data zgonu lub znalezieniem zwłok. Na wydruku będzie drukowane to co

Bardziej szczegółowo

Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera.

Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera. Zanim zaczniesz. Warto ustawić kartę sieciową naszego serwera. Wchodzimy w Centrum sieci -> Połączenia sieciowe -> następnie do właściwości naszej karty sieciowej. Następnie przechodzimy do Protokół internetowy

Bardziej szczegółowo

Migracja z programu Symfonia Kadry i Płace wer 3.x do Kadr i Płac Forte

Migracja z programu Symfonia Kadry i Płace wer 3.x do Kadr i Płac Forte Migracja z programu Symfonia Kadry i Płace wer 3.x do Kadr i Płac Forte Proces migracji można podzielić na kilka etapów: Konwersja bazy firmy do właściwej wersji programu Aktualną bazę firmy w formacie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU 1 / 10 Co jest potrzebne do instalacji aplikacji wraz z bazą danych: serwer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, posiadający min. 4 GB

Bardziej szczegółowo

Instalacja portalu Internetowego Mambo

Instalacja portalu Internetowego Mambo Instrukcja numer SPD4/17_04/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja jesień 2005) Opiekun pracowni internetowej cz. 4 Instalacja portalu Internetowego Mambo (SPD1.2) Wstęp Budowa szkolnej strony

Bardziej szczegółowo

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Instrukcja użytkownika Instrukcja korzystania z certyfikatu wersja 7.5 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa

Bardziej szczegółowo

Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy. dla DataPage+ 2012

Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy. dla DataPage+ 2012 Przewodnik instalacji i rozpoczynania pracy dla DataPage+ 2012 Pomoc aktualizowano ostatnio: 29 sierpnia 2012 Spis treści Instalowanie wymaganych wstępnie komponentów... 1 Przegląd... 1 Krok 1: Uruchamianie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku Nośnik USB służy do przechowywania klucza elektronicznego, używanego do logowania i autoryzacji transakcji. Opcja dostępna jest wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM

Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM SYSTEmEG Sp. z o.o. Siedziba: ul. Wojrow icka 10a/14 PL 54-434 Wrocław + 48 (71) 354 47 76 Biuro: ul. Chociebuska 11 PL 54-433 Wrocław fax. + 48 (71) 358 04 99 Bank:

Bardziej szczegółowo

ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W TWORZENIU PRZESTRZENI INFORMACYJNO-EDUKACYJNEJ W INTERNECIE

ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W TWORZENIU PRZESTRZENI INFORMACYJNO-EDUKACYJNEJ W INTERNECIE ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W TWORZENIU PRZESTRZENI INFORMACYJNO-EDUKACYJNEJ W INTERNECIE Uniwersytet Śląski ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W TWORZENIU PRZESTRZENI INFORMACYJNO-EDUKACYJNEJ W INTERNECIE Redakcja

Bardziej szczegółowo