Bariery rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce widziane z perspektywy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bariery rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce widziane z perspektywy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych"

Transkrypt

1 Bariery rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce widziane z perspektywy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych Przygotowali Daniel Kulesza Michał Matuszewski Andrzej Banach

2 Historia czyli skąd się wzięliśmy Nasz lokalny ISP ma obecnie od 25 do 35 lat. Jego pasją są komputery sieci, serwery oraz wszystko to, co związane jest z komputerami. Swoją przygodę z siecią Internet rozpoczął od korzystania z dostępu poprzez modem w latach Szybko jednak okazało się, że rachunki rzędu zł miesięcznie za spędzenie kilku godzin w Internecie dziennie okazały się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Był to koniec lat 90 ubiegłego stulecia. Nie było innej możliwości jak tylko ograniczyć czas spędzony w necie. Początek nowego millenium przyniósł nadzieję. W ofercie Telekomunikacji Polskiej pojawił się pierwszy stały dostęp do Internetu (SDI) dla klienta końcowego. Opłata instalacyjna w wysokości 1 tys. zł. oraz abonament miesięczny w wysokości 160 zł był bardzo kuszącą ofertą. Niestety kryzys gospodarczy w tamtym czasie spowodował, że mimo tak korzystnych warunków ciężko było im sprostać. Jednak chęć dostępu do sieci była ponad wszystkie trudności. Nasz operator wpadł na pomysł. Położę kabel do kolegi, razem podłączymy się do sieci, a opłaty podzielimy na pół. Jak pomyślał, tak zrobił. Udał się do spółdzielni i zapytał o zgodę. Prezes nie widział problemów, a nawet cieszył się z inicjatywy młodego człowieka. Kabelki do kolegi zostały położone, łącze w świat odpalone i wreszcie nasz ISP uzyskał stały dostęp do Internetu. Szybko okazało się, że coraz więcej sąsiadów kupuje komputery i chce mieć tego Interneta. Najpierw pięć, później 10 w końcu 20 rodzin podłączyło się do sieci. Nasz operator uzmysłowił sobie, że jego sieć to już coś więcej niż Amatorska Sieć Komputerowa. Więcej osób spowodowało wzrost ilości problemów technicznych, które w dużej mierze wynikały z nikłej wiedzy użytkowników. Operator zdał sobie sprawę, że musi coraz więcej czasu poświęcać na swoją sieć i swoich użytkowników. Aby, żyć w zgodzie z prawem, postanowił założyć własną firmę. Był rok 2002 i przestały obowiązywać koncesje na tego typu działalność. Już jako właściciel firmy udał się ponownie do Prezesa Spółdzielni. Niestety ten nie był już tak przyjaźnie nastawiony do inicjatywy, jak poprzednio.

3 Wspomniał coś o lokalnej kablówce, która ma w planach uruchomienie u siebie Internetu. Dopiero po wielu prośbach i namowach, przy wsparciu wielu lokatorów udało się podpisać umowę. Po tych zabiegach nasz operator podłączył jeszcze kilka osób, po czym zakupił pierwsze łącze symetryczne POLPAK o zawrotnej prędkości 1Mb/s. Koszty miesięczne takiego łącza oscylowały w granicach zł. Tylko dzięki sporej ilości osób w sieci było go stać na tak drogi zakup. Już wtedy jego sieć pozwalała użytkownikom na komunikację z prędkościami dochodzącymi do 100Mb/s. Po 2003 roku coraz więcej firm zaczęło interesować się rynkiem dostępu do Internetu w Polsce. Wtedy zaczęły się problemy, z którymi nasz lokalny dostawca boryka się do dziś. W ten lub podobny sposób powstało setki lokalnych firm dostarczających Internet. Osoby w nich jako pierwsze zaczęły zwalczać wykluczenie cyfrowe. To one kształciły na masową skalę pierwszych internautów w Polsce. Główną misją właścicieli tych firm jest chęć tworzenia, wprowadzania i testowania nowinek technologicznych oraz kształtowanie społeczeństwa.

4 Teraźniejszość W Polsce działa obecnie ponad 1100 lokalnych firm dostarczających Internet. Część z nich dostarcza także inne usługi jak Telefonię VoiP lub TV. Szacuję się, że operatorzy lokalni obsługują ponad 1 mln 250 tysięcy łącz szerokopasmowych. To jest druga pod względem ilości klientów siła polskiego Internetu. Głów ni dostaw cy łącz szerokopasmow ych w tyś. Telekomunikacja Polska Lokalni ISP Netia UPC Multimedia Vectra Aster Dialog Niestety ta siła, jest zbyt rozdrobniona i zbyt rozproszona, aby skutecznie walczyć o swoje prawa. Bariery inwestycyjne, na jakie natrafiają lokalni operatorzy, dla wielu z nich są nie do przejścia. Ci, którzy walczą i odnoszą zwycięstwa, opłacają to zwiększonymi kosztami, wydłużonymi procedurami oraz stratą dużej ilości energii na z pozoru błahe sprawy. Nasz lokalny operator to tak naprawdę lokalny inwestor. Jako że głównym tematem tego opracowania są bariery inwestycyjne, będę używał terminu lokalny inwestor. Aby łatwiej było zrozumieć wszelkie bariery, z którymi spotyka się Nasz lokalny inwestor, postanowiłem pogrupować je i utożsamić. Stworzyłem 3 wirtualne osoby. Przypisałem im specyficzne problemy którym towarzyszą. Pokażę też przyczyny ich powstawania, jak i konkretne propozycje rozwiązań.

5 I. PREZES SPÓŁDZIELNI Pierwszą osobę na naszej liście nazwałem Prezes Spółdzielni. Jest on uosobieniem wszystkich zarządców budynków, którzy kierując się różnymi powódkami, blokują dostęp do nieruchomości. W większości wypadków wygląda to tak jak na rysunku poniżej. A gdzie koperta? Nasz inwestor po przeczytaniu Prawa Telekomunikacyjnego z zadowoleniem kieruje się do prezesa spółdzielni ze wzorem umowy. Jest pewny, że to tylko formalność, bo prawo jest po jego stronie. Rozmowa z prezesem to dla niego rozczarowanie. Pojawiają się pierwsze problemy. Okazało się, że prezes nie jest w ogóle zainteresowany podpisywaniem, jakiejkolwiek umowy. Co z tego, że nakazuje tego Prawo Telekomunikacyjne, jak są tam zapisy, które pomagają mu ominąć ten wymóg. Najczęściej pojawiające się argumenty przytaczane przez prezesa to: jest już operator w budynku; nie ma miejsca na położenie kabli; instalacja będzie nieestetycznie wyglądać; brak jest chętnych na usługi; nie można instalować anten, bo dach był remontowany; Przy tych wymówkach najczęściej podpierają się przepisem (PT) umożliwiającym im odmowy zawarcia umowy z powodu niemożliwości racjonalnego wykorzystania nieruchomości.

6 Inna taktyką prezesa jest pozorna zgoda na podpisanie umowy. PT umożliwia prezesowi postawienie wymagań technicznych. Najczęściej pojawiającymi się nierealnymi wymaganiami technicznymi są: wykorzystanie tylko istniejącej infrastruktury, która najczęściej należy do zewnętrznych firm prywatnych; wymaganie położenia okablowania pod tynkiem lub w zbyt małych korytkach; wykonanie przekopów pomiędzy budynkami na zbyt dużych głębokościach; W 90% przypadków wysuwane są także niczym nieuzasadnione żądania finansowe. Bardzo często w rozmowach padają żądania korupcyjne. Najczęściej nasz prezes żąda opłat za: udostępnienie klatki schodowej; udostępnienie ściany w piwnicy na montaż urządzeń; udostępnienie dachu na montaż zestawu antenowego; Te żądania są sprzeczne z prawem, ale nasz lokalny inwestor często jest przymuszony do podpisania niekorzystnej umowy, bo albo Pan płaci, albo zgody nie będzie. Przytoczę poniżej wypowiedzi właścicieli rożnych firm z Polski. Część z nich znajduje się na pismach załączonych do tego dokumentu oraz pochodzi z portalu Internetowego Przykład 1. Od roku bezskutecznie zabiegam o pozwolenie na instalacje masztu antenowego na dawnym wojskowym bloku mieszkalnym w którym część mieszkań tworzy Wspólnotę Mieszkaniową a większość niewykupionych należy do GTBS. Zainstalowałem antenę na stojącym porzuconym maszcie i przewodami na elewacji podłączyłem paru abonentów czekając na zgodę. W końcu otrzymałem uchwałę W.M. żądającej demontażu masztu do 15.XI.2008r, bez uzasadnienia. Proszę o prawną ocenę sytuacji.

7 Przykład 2. Na dużym osiedlu mamy sieć radiową z 600 abonentami. Chcemy zastąpić ją kanalizacją z światłowodem. Od 3-lat Zarząd Sp.M. nie chce jednak udzielić zgody na budowę kanalizacji. Podejrzewamy że działa na rzecz funkcjonującej na osiedlu Telewizji Kablowej. Ostatnio ustnie wysunął propozycję wpłaty kwoty 120tys zł za wyrażenie zgody i przygotowanie przez nas umowy. Prosimy o prawną ocenę sytuacji. Przykład 3. Opis Operator wnoszący na podstawie umowy opłatę 10zł od każdej klatki budynku, po bezskutecznej korespondencji z Zarządem Sp.M, zrezygnował z wnoszenia opłat. Gdy zaległość z tego tytułu osiągnęła kwotę kilku tysięcy złotych otrzymał nakaz likwidacji sieci. Po konsultacji z TelePrawem i z abonentem mającym mieszkanie własnościowe, wniesiono do Zarządu Sp.M. skargę w obronie praw konsumenta żądając anulowania wymówienia z uzasadnieniem prawnym wspartym opiniami UKE [1] i BRPO [2]. Skarga została odrzucona a dalsze postępowanie w tej sprawie mogło toczyć się w sądzie. Przykład 4. Witam, Temat jest taki, że rozbudowujemy sieć osiedlową. Budynki podłączane są na zasadzie przyłączy czyli jeden do drugiego itd..do tej pory budowaliśmy na terenach należących do Wspólnot oraz Miasta - teraz projektujemy rozbudowę sieci, która przebiegać ma po terenach Sp-ni Mieszkaniowej. I tu przeszkoda - stwierdzili, że ok wyrażają zgodę na położenie kabli w ich gruncie i podłączenia do budynków ale, że trzeba będzie im za to płacic jakiś haracz miesięcznie albo rocznie (na oko myslę, że jakieś kilkaset złotych rocznie) plus za poprowadzenie kabla do każdego lokalu jakies 5-6 zł miesięcznie/lokal. Przecież TPSA, Dialog i kablówka oraz inny dostawca neta (ale w innej części miasta tej samej Sp-ni) nie płacą za to, że przebiegają tam kable telefoniczne itp. - w zasadzie nie wiem tego na 100% ale chyba dałbym sobie rękę uciąć, że tak jest. W takim razie niech wprowadzą opłaty wszystkim bez wyjątków bo inaczej pachnie mi to dyskryminacją. Spotkaliście się z czymś takim? - no i jak teraz to ugryźć?płacenie haraczu mi się nie uśmiecha no i może to być mało opłacalny biznes biorąc pod uwagę poniesione inwestycje. Ostatecznie mogę ominąć Sp-nię ale dlaczego lokatorzy chętni do podłączenia mieliby na tym ucierpieć? W tych wszystkim problemach, bardzo dziwne i zastawiające jest to, że dotyczą tylko naszego lokalnego inwestora. Inne firmy w postaci kablówek, wielkich firm telekomunikacyjnych, zakładów energetycznych oraz ciepłowniczych nie płacą za wykorzystanie budynku ani złotówki. Ponadto bardzo często na koszt prezesa budowana jest infrastruktura, która zostaje tym firmom przekazana.

8 Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Z powodu braku konsekwencji oraz korzyści, jakie osiąga nasz prezes, ale o tym trochę później. W tym miejscu chciałbym wyjaśnić pojęcie lokalnego monopolu. Dla mnie firma, która jest lokalnym monopolem ma przewagę w jakiejś dziedzinie nad innymi firmami. Przewaga ta powstała w wyniku preferencyjnego traktowania i często z wykorzystaniem sprzecznych z prawem praktyk. Lokalny monopol może mieć zasięg ogólnokrajowy. Przykładami lokalnych monopoli to telewizje kablowe w takich miejscowościach jak Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Resko, Gryfice czy Nowogard. Lokalny monopol ma także Telekomunikacja Polska, w usługach łącz operatorskich. Na wielu obszarach kraju jest jedynym dostawcą tego typu usług. Preferencje dla TP wynikają z przeszłości i sposobu jej prywatyzacji. Natomiast preferencje telewizji kablowej wynikają z tego, że nasz prezes jest jej głównym udziałowcem lub właścicielem. Gdy Telewizja Kablowa nie miała internetu, nasz lokalny inwestor nie był dla niego konkurencją. Teraz to wróg nr 1 na drodze do wyższej premii. Sposób, w jaki prezes spółdzielni mieszkaniowej po latach współpracy z lokalnym inwestorem opisany jest w załączniku Sprawa BullsNET. W tym przypadku prezes spółdzielni po 5 latach działania lokalnego inwestora, zaczął stawiać wymagania, o których nie mówiła wcześniejsza umowa. Dziwnym zbiegiem okoliczności miesiąc po wypowiedzeniu umowy, kablówka należąca do prezesa zaczęła dostarczać Internet w spornych budynkach. Większość swojej wcześniejszej uwagi poświęcałem na problemy związane z dostępem do internetu. Po przyjrzeniu się bliżej działaniom prezesa zobaczyłem zjawisko, które jest naprawdę groźne. Nasz prezes jest głównym winowajcą w powstawaniu wykluczenia cyfrowego. Wykluczenie to nie dotyczy tylko dostępu do Internetu, ale ogólnie do różnych form komunikacji w tym TV.

9 Definicja Wykluczenie cyfrowe - to podział społeczeństwa na osoby z dostępem do sieci internetowej i nowoczesnych form komunikacji oraz na osoby bez takich możliwości. Działaniami, które nagminnie pojawiły się w ostatnich latach, są likwidacje wielu instalacji darmowych ogólnodostępnych anten tzw. AZART. Nasz prezes podpisuje z lokalną kablówką umowę na dostarczanie podstawowego pakietu programów, który ma zastąpić likwidowane instalacje. W nowych budynkach bardzo często jeszcze przed budową takie umowy są podpisywane i instalacje AZART nie są tworzone, a okablowanie, które powstaje, przekazywane jest kablówce. Lokatorzy są zmuszeni do korzystania z usług jedynej słusznej kablówki. Skorzystanie z innego operatora np. Cyfrowej Telewizji Satelitarnej lub zwykłej telewizji naziemnej staje się niemożliwe, bo prezes zabrania montażu anteny. Do 2012 roku w Polsce sygnał telewizji naziemnej ma trafiać do odbiorców w postaci cyfrowej. Pozwoli to na przesyłanie do odbiorców wielu darmowych programów. Niestety wiele milionów osób nie będą mogły z tej telewizji skorzystać, bo prezes nie pozwoli zamontować anteny. Już teraz dostęp do programów TV jest ograniczony, bo podstawowe pakiety w kablówkach mają tylko takie programy jak TVP1,TVP2,TVP INFO i program lokalnej kablówki. Brak jest dodatkowych programów, które można odbierać za darmo z anteny siatkowej takich jak Polsat i TVN. To jawne utrudnianie dostępu do informacji. Do tego za podstawowy pakiet użytkownicy często muszą płacić. Przykład:

10 O innych problemach, z jakimi boryka się nasz lokalny inwestor i jak się okazuje nie tylko on, mógłbym napisać książkę. Myślę jednak, że czas najwyższy skończyć z narzekaniem. Pomyślmy, co możemy z tym fantem zrobić? Propozycje Jakieś 2 lata temu wymyśliłem pewną koncepcję, którą w skali mikro udało mi się zrealizować. W miejscowości Karlino, w której mieszkam, po wydeptaniu ścieżki do Urzędu Miasta, udało mi się przekonać Burmistrza. Moja koncepcja została zrealizowana w nowo powstałych budynkach wznoszonych przez Karlińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) Koncepcja prosta w założeniach i wykonaniu polega na: KTBS w nowo powstałych budynkach położy okablowanie na własny koszt; okablowanie pozostanie własnością KTBS; okablowanie składać się będzie z kabli: telefonicznych, kabla koncentrycznego (TV) i skrętki UTP (Internet); kable zostaną poprowadzone od mieszkań lokatorów i zbiegać się będą w punktach dystrybucji (topologia gwiazdy); z okablowania może skorzystać każdy operator, który dostarczy sygnał do punktu dystrybucji; Wreszcie lokatorzy nie są uwiązani do jedynie słusznych operatorów. Klatki schodowe i piwnice są czyste i estetyczne. Operatorzy nie mają problemów z dotarciem do klienta. Wystarczy, że zrobią tylko przyłącze do budynku. Bez problemów może ich działać kilku. Poniżej przedstawiam zdjęcia z budynku gdzie działa 2 operatorów kablówki, 2 lokalnych operatorów internetu oraz TP.

11 Ilustracja 1: Punkt Dystybucji KTBS - Karlino Ilustracja 2: Piwnica KTBS Ilustracja 3: Klatka schodowa - KTBS Dla porównania zdjęcia z budynków gdzie działa tylko 1 operator kablowy i tylko 1 lokalny dostawca Internetu oraz TP. Ilustracja 4: Klatka schodowa - wspólnota Ilustracja 5: Piwnica wspólnota Jeżeli udało się w skali mikro to dlaczego nie miałoby się udać w skali makro? Moja propozycja rozwiązania problemów związanych z Panem prezesem jest dość radykalna, ale na pewno skuteczna. Wszyscy właściciele nieruchomości powinni dostać wymóg wyposażenia ich w okablowanie strukturalne. Okablowanie to powinno należeć do spółdzielni i zostać nieodpłatnie przekazane wszystkim chętnym operatorom. Operator ma zrealizować przyłącze do budynku. Jeśli jednak z jakichś względów Pan prezes nie chce na to

12 pozwolić, to musi wykonać to przyłącze na własny koszt. Ogólnie rzecz biorąc, należy zastosować to samo co w przypadku KTBS. Od razu można dodać wymóg instalacji zbiorczych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej oraz do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej. Państwo mogłoby wesprzeć takie inwestycje odpowiednimi dotacjami. Dopiero wtedy ludzie zyskaliby nieograniczony dostęp do nowoczesnych form komunikacji. Zaczęłaby działać realna konkurencja. Podsumowując Korzyści płynące z budowy okablowania strukturalnego w budynkach przez ich właścicieli. każdy operator dostarczający sygnał internetowy lub/i TV będzie miał dostęp do klienta; każdy lokator będzie miał dostęp do wielu operatorów dostarczających internet, usługi telefoniczne oraz programy TV w tym nadawców satelitarnych; znikną problemy z zarządcami budynków blokujących budowę nowego okablowania przez lokalnych ISP; znikną problemy lokatorów chcących zamontować zewnętrzne anteny do odbioru cyfrowej TV naziemnej, cyfrowej TV satelitarnej oraz radiowego dostępu do Internetu; poprawne wykonanie instalacji zlikwiduje problemy zakłóceń płynących z nadajników CDMA; znikną lokalne monopole na TV i Internet; poprawi się wygląd estetyczny na zewnątrz budynków, ponieważ zniknie niezliczona ilość rożnego rodzaju anten; poprawi się wygląd estetyczny klatek schodowych oraz pomieszczeń piwnicznych, gdyż zniknie niezliczona ilość korytek i kabli; Rozpoczęcie zmian nie musi być rewolucyjne. Można je zacząć od doprecyzowania przepisów, powołania organu odwoławczego, który nakładałby indywidualne kary na prezesów oraz skutecznie je egzekwował.

13 II.WSZECHMOGĄCY URZĘDNIK Drugą osobę na naszej liście nazwałem Wszechmogący urzędnik. Jest on uosobieniem niespójnych, nielogicznych i w wielu miejscach sprzecznych ze sobą przepisów. Pokazuje, że już na najniższym szczeblu urzędnik może zablokować każdą inwestycję. Wykazuje też brak organów odwoławczych sprawnie rozstrzygających spory (w sądach trwa to lata). Niestety ten maszt zbyt agresywnie wcina się w niebo Wracając do naszych opowieści z dawnych lat, nasz młody aktywny człowiek podłączywszy już wszystkich zainteresowanych w swym, jak i pewnie sąsiednich blokach postanowił rozszerzać swoje działania na kolejne budynki. Podbudowany tym, że chętnych przybywało oraz faktem uwolnienia pierwszych częstotliwości (zakres 2,4GHz) postanowił uruchomić nadajnik radiowy. Umożliwiał on podłączenie tych chętnych, do których podciągnięcie przewodu było niemożliwe lub bardzo trudne, czy też kosztowne.

14 Sprawa z masztami początkowo nie była skomplikowana, wystarczyło bowiem powiesić antenę na istniejącym maszcie należącym do Spółdzielni. Jednak powstający konflikt interesów z Prezesem Spółdzielni zmusił naszego przedsiębiorcę do zbudowania i zainstalowania własnego masztu. Tutaj niestety natrafia na pierwszą trudność. W swym piśmie o zgodę na zbudowanie masztu dostaje odpowiedź, że potrzebny jest projekt, opinia, decyzja o pozwoleniu na budowę. Gdyby w swych pierwszych krokach postanowił instalować maszt w wysokości do 3m, byłoby dużo łatwiej. Ponieważ jednak napisał o budowaniu, rozpocząć musiał całą długą procedurę. Szybko odnalazł projektanta, który skierował go do geodety i Ośrodka Kartografii, gdzie uzyskał wtórnik i mapę w skali 1:500. Złożył wniosek do Urzędu Gminy o podanie warunków zbudowania masztu o wysokości do 9m i choć słyszał i czytał, że maszty o wysokości do 10m wymagają tylko zgłoszenia, to w uzyskanych warunkach przeczytał o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Konsekwencje były bardzo poważne. Po pierwsze wróciły całą inwestycję do punktu wyjścia. Po drugie zwiększały koszty ponad czterokrotnie, co całą inwestycję czyniło nieopłacalną. Mógł jednak postąpić na dwa sposoby: postawić maszt nielegalnie lub poradzić sobie z masztem o wysokości do 3m. Gdyby wcześniej zapisał, że planuje zainstalować maszt wówczas nie zwiększałby wysokości budynku. Zachowana byłaby kubatura budynku i sama powierzchnia budynku. Oznaczałoby to, że nasz lokalny inwestor nie zamierza rozpocząć rozbudowy budynku czy też jego nadbudowy. Niestety czasu cofnąć się nie da, więc inwestycja zakończyła się budową masztu, o wysokości 3m. Po instalacji rozpoczęły się pierwsze podłączenia z użyciem technologi radiowej WiFi. Po kilku miesiącach, wrócił jednak do tematu swego masztu, o wysokości 9m. Pod naciskami dwóch sołtysów, oraz samych mieszkańców sołectw, do których planował dotrzeć, zaczęły się naciski na Gminę. Pierwsza wizyta w Gminie zakończyła się rozmową: buduj Pan i już, a jak się komuś nie spodoba, to będziemy papiery robić.

15 Nasz przedsiębiorca telekomunikacyjny postanowił jednak, czynić wszystko jak należy i dlatego udał się do nadzoru budowlanego z argumentami o tym, że maszt o wysokości do 10m nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Usłyszał jednak, że może i tak jest, ale my tak nie praktykujemy. Zniechęcony i poddany nie szukał dalej, ale po kilku tygodniach i kolejnych zainteresowanych podłączeniem sołectwach udał się z problemem do Burmistrza, gdzie usłyszał zapewnienia, że pomogą i zajmą się sprawą. W tym czasie podbudowany powiększył maszt o 2m i rozpoczął podłączenia pierwszej, leżącej najbliżej wsi. Szukając rozwiązania problemu, jakim niewątpliwie był zainstalowany maszt o sumarycznej wysokości 5m, znalazł opinie nr 22/15 Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Infrastruktury w sprawie kwalifikowania realizacji masztów antenowych na istniejących obiektach budowlanych jako ich nadbudowy lub rozbudowy dla Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, gdzie przeczytał, że należy zauważyć, że art. 29 ust. 2 pkt15 ustawy Prawo budowlane obejmuje zwolnienie od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę roboty budowlane polegające na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Przepis ten nie czynił rozróżnienia pomiędzy instalowaniem konstrukcji mocujących pod anteny, a instalowaniem masztów antenowych. Co więcej, zwolnienie obejmuje maszty antenowe nawet wówczas, gdyby zostały zakwalifikowane jako części budowlane urządzeń technicznych. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. w wyroku z dnia 13 grudnia 2005r. (VII SA/Wa 850/05, LEX nr ). Udawszy się z tymi słowami do nadzoru budowlanego, usłyszał znane sobie: ale my tak nie praktykujemy. Jednak nie to było głównym problemem, maszt istniał już dobre 2 lata i przepustowość i pojemność eteru dla uwolnionych częstotliwości zaczynała się kończyć. Aby sprostać rosnącej konkurencji i potrzebom klientów musiał podjąć decyzję: albo płatne radiolinie, albo światłowody.

16 Mimo nieudanych pierwszych kontaktów z Prawem budowlanym w wydaniu powiatowego nadzoru budowlanego postanowił pilotażowo wykonać pierwszy odcinek światłowodowej instalacji teleinformatycznej zakopanej głęboko w ziemi. Rozpoczął drugie starcie, które jak się później okaże zostanie zablokowane przez naszą trzecią osobę. Wnioski Jak widzimy nasz wszechmogący urzędnik może zablokować każdą lokalną inwestycję. Wynika to głównie z mentalności. Urzędnicy bardzo nie lubią petentów, przeciągają procedury i wykorzystują niejasności prawne. W takim traktowaniu pomagają niespójne i niejasne przepisy. Niektóre urzędy położenie kanalizacji pomiędzy dwoma budynkami traktują jako przyłącze, a inne jako budowę. Jedna i druga interpretacja tego samego powoduje kolosalne zmiany w warunkach inwestycji. Nasz lokalny urzędnik lubi czuć się najważniejszy. Wg własnego uznania decyduje co będziemy budować i w jaki sposób. Często zależy to od tego, którą nogą rano wstał z łóżka. Propozycje Należy zrobić to co w pierwszym przypadku. Doprecyzować prawo, tak, aby nasz urzędnik nie miał możliwości różnorodnej interpretacji przepisów. Skrócenie procedur oraz zmniejszenie ich liczby znacznie uprzyjemniło by proces inwestycyjny. Do tego wszystkiego byłby potrzebny odpowiedni organ do, którego nasz lokalny inwestor mógłby skutecznie i szybko się odwołać. W przypadku wykrycia nieprawidłowej decyzji urzędnika, należałoby go indywidualnie ukarać.

17 III. CHCIWY USTAWODAWCA Trzecią opisywana przeze mnie osobą, która przyczynia się do zahamowania rozwoju Internetu w Polsce, jest Chciwy ustawodawca. Tym mianem określę wszelkie osoby tworzące polskie przepisy, przyczyniające się w wielkim stopniu do wydzierania resztek funduszy inwestycyjnych naszego lokalnego operatora. A teraz podliczymy za te kabelki Nasz bohater na samym początku swej przygody w prowadzenie działalności gospodarczej nie zdawał sobie sprawy z istnienia powyższej osoby. Jego jedynym obowiązkiem wobec państwa było opłacanie składek ZUS i podatków. Pierwszą powinność wykonywał sumiennie i dokładnie. Z drugą długo nie miał problemów, ponieważ inwestował więcej niż zarabiał. Po kilku latach działania, gdy sieć przestała być studnią bez dna nasz lokalny inwestor wreszcie zaczął zarabiać. Szybko jednak jego radość przerodziła się w zdumienie. Im więcej miał zysku, tym więcej pieniędzy musiał oddawać ustawodawcy. Gdy nasz lokalny ISP postanowił zainwestować w tereny słabo rozwinięte i znacznie oddalone od jego siedziby nie wiedział, co jeszcze zgotował mu ustawodawca. Znaczne odległości pomiędzy miejscowościami wymusiły zakup kolejnego auta oraz zatrudnienia pracowników.

18 Po pewnym czasie nasz młody człowiek zauważył w rachunkach niezgodność. Mimo że ponosił stratę, która była zrozumiała, bo dużo inwestował, musiał płacić podatki. Po dociekliwej analizie doszedł do sedna problemu. Gdy on i jego pracownicy dużo jeżdżą, mają wielkie rachunki za paliwo. Niestety zgodnie z zapisami wymyślonymi przez chciwego ustawodawcę, rachunków tych nie można uwzględnić przy VAT. Zgodnie z przepisami tylko paliwo od samochodów ciężarowych można odliczyć. Nasz lokalny operator miał 2 możliwości: 1. kupić samochód ciężarowy, którego nie potrzebuje i który pali 2 razy więcej niż jego obecne auta 2. pogodzić się z zaistniała sytuacją i dalej płacić. Sytuacji, w których chciwy ustawodawca sięga do kieszeni naszego lokalnego inwestora, jest bez liku. Chcąc wybudować kanalizację teletechniczną, nasz inwestor naraził się na opłaty związane z: wnioskiem o wydanie decyzji celu publicznego Zakładem Uzgodnień Dokumentacji (ZUD) wnioskiem o budowę podatkami gruntowymi opłatami związanymi z tzw. Prawem drogi W momencie, gdy nasz bohater pogodził się już z powyższymi opłatami uznając je przy planowaniu inwestycji, nasz chciwy ustawodawca znów go zaskoczył. Po raz kolejny chciał wydusić grosz z naszego człowieka. Przedstawił nową interpretację przepisów, w myśl których nasz lokalny inwestor powinien zapłacić podatek gruntowy od kabelków luzem zakopanych w ziemi. Dotyczyło to tylko kilku odcinków, ale podatek miał być zapłacony wstecz. Takie przepisy mogły zrujnować finansowo jego firmę. Na szczęście pojawiła się pomoc w postaci wyroku sądu, które zahamował zapędy chciwego ustawodawcy.

19 Nasz lokalny inwestor już trochę zmęczony, ale nadal uparcie dążący do rozwoju firmy, postanowił uzyskać dotację z pieniędzy UE. Problem z dotacjami dla lokalnych firm telekomunikacyjnych. Nasz ISP słysząc ciągle szumne hasła typu wykluczenie cyfrowe, białe plamy itp. postanowił więc rozszerzyć swoją sieć na cały powiat, oferując dostęp do sieci Internet w każdej wiosce i w każdym mieście powiatu. Jako że cały projekt nie jest dla niego zbytnio opłacalny (w niektórych miejscach musi zakopać 3km światłowodu, by dotrzeć do kilkudziesięciu abonentów, czy w innym ustawić wieżę kratowniczą tylko dla ewentualnych kilkunastu klientów) to zaczął szukać jakiegoś wsparcia ze środków UE. Po przestudiowaniu wszelkich dostępnych programów pomocowych okazało się, że Unia Europejska, która wspiera sektor MŚP stworzyła program umożliwiający pozyskanie dotacji przez lokalnych ISP. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) odpowiednie środki zapewniono w działaniu 8.4, a więc zapewnienie dostępu do sieci Internet na etapie ostatniej mili (do abonenta końcowego). 70% zwrotu kwalifikowanych kosztów satysfakcjonowało naszego operatora, który po żmudnych wyliczeniach uznał, że po roku, może nie wiele, ale jednak zacznie zarabiać na tej inwestycji. Pojechał na szkolenia z działania 8.4 POIG organizowane przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie (WWPE). Wrócił z nich pełen zapału, nadziei i optymizmu. Projekt kierowany jest do małych ISP, w założeniach idealny dla jego firmy. Jedynym problemem, na który zwracały uwagę osoby udzielające wsparcia (szkolące), był warunek, że na terenie inwestycji musi być tzw. wykluczenie cyfrowe. Na pytanie, w jaki sposób można poznać, że na danym terenie występuje wykluczenie cyfrowe, nasz lokalny inwestor uzyskał informację, by zapytać o daną wieś drogą e mailową. Oni przekażą zapytanie do MSWiA i dostarczą odpowiedź.

20 Ale czym nasz ISP się martwi, przecież działa na terenach, gdzie jest największe zacofanie i przecież każdy program UE mówi, że ten teren jest najbiedniejszy. Przeprowadzając wstępne rozeznanie, polegające na odwiedzaniu kolejnych wiosek i pytaniu ludzi o dostęp do sieci Internet nasz operator potwierdza te powszechnie panującą opinię. Z jego obserwacji wynika, że na 47 wiosek i miasteczek swojego powiatu w 29 nie ma w ogóle możliwości uzyskania stałego dostępu do sieci Internet, a w kolejnych 12 oferowane prędkości z uwagi na niską jakość okablowania są niewystarczające. Tak więc nasz bohater nadal pełen nadziei, widząc, że robi coś bardzo pożytecznego, zaczął sklejać projekt w jedną całość, wysyłając jednocześnie (zgodnie z zaleceniami) wniosek o potwierdzenie, że tereny inwestycji nie należą do białych plam. Po odczekaniu kilku tygodni ma w końcu długo wyczekiwaną odpowiedź z WWPE cyt. wiec: W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji, z przykrością informuję, że do objęcia dofinansowaniem w ramach działania 8.4 POIG, nie kwalifikuje się żadna z wymienionych miejscowości. Nasz ISP dla pewności zapytał o wszystkie miejscowości i wsie swojego powiatu i okazało się, że żadna z 47 wiosek jego powiatu nie kwalifikuje się do skorzystania ze wsparcia, gdyż nie leży na obszarze tzw białych plam. W końcu jest problem wykluczenia cyfrowego czy go nie ma? Czy naprawdę w Polsce nie ma nigdzie wykluczenia cyfrowego (choć w prawie 40% wiosek, w których nasz operator chciał inwestować, działa z ledwo bieda GPRS, a o Neostradzie czy czymkolwiek innym to ludzie nawet nie słyszeli)? A może to wykluczenie jest, tylko projekt wyznaczenia białych plam, na który wydano, jak mniemam sporo pieniędzy (ITTI), został najzwyczajniej w świecie źle wykonany? Te pytania pozostały bez odpowiedzi. Faktem jest tylko to, że wiele projektów naszego inwestora nie zostanie zrealizowanych.

- o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

- o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. KLUB POSELSKI RUCH PALIKOTA ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa Warszawa, dnia 20 stycznia 2012 r. Grupa Posłów na Sejm RP Klubu Poselskiego Ruch Palikota Szanowna Pani Ewa Kopacz Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej

Bardziej szczegółowo

i jej praktyczne zastosowanie

i jej praktyczne zastosowanie Megaustawa i jej praktyczne zastosowanie 19 maja 2010 r. przyjęto Europejską agendę cyfrową, która jest pierwszą z 7 flagowych inicjatyw Strategii UE 2020. Określa ona siedem priorytetowych obszarów działania:

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 15 listopada 2012 r. Poz. 1256 USTAWA. z dnia 12 października 2012 r.

Warszawa, dnia 15 listopada 2012 r. Poz. 1256 USTAWA. z dnia 12 października 2012 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 15 listopada 2012 r. Poz. 1256 USTAWA z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz

Bardziej szczegółowo

POSTANOWIENIE NR RBG -18/2015

POSTANOWIENIE NR RBG -18/2015 PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW DELEGATURA W BYDGOSZCZY ul. Długa 47,85-034 Bydgoszcz Tel. 52 345-56-44, Fax 52 345-56-17 E-mail: bydgoszcz@uokik.gov.pl Bydgoszcz, dnia 4 stycznia 2015

Bardziej szczegółowo

DRO-III-510-67-7-501 wmp/07 Pan Dr Janusz Kochanowski Rzecznik Praw Obywatelskich Al. Solidarności 77 00-090 Warszawa

DRO-III-510-67-7-501 wmp/07 Pan Dr Janusz Kochanowski Rzecznik Praw Obywatelskich Al. Solidarności 77 00-090 Warszawa MINISTER GOSPODARKI Warszawa, 27.03.2007 r. DRO-III-510-67-7-501 wmp/07 Pan Dr Janusz Kochanowski Rzecznik Praw Obywatelskich Al. Solidarności 77 00-090 Warszawa Szanowny Panie Doktorze W związku z Pana

Bardziej szczegółowo

Rozmowa ze sklepem przez telefon

Rozmowa ze sklepem przez telefon Rozmowa ze sklepem przez telefon - Proszę Pana, chciałam Panu zaproponować opłacalny interes. - Tak, słucham, o co chodzi? - Dzwonię w imieniu portalu internetowego AmigoBONUS. Pan ma sklep, prawda? Chciałam

Bardziej szczegółowo

MEGAUSTAWA W PRAKTYCE - działalność w zakresie telekomunikacji Jednostek Samorządu Terytorialnego

MEGAUSTAWA W PRAKTYCE - działalność w zakresie telekomunikacji Jednostek Samorządu Terytorialnego STOWARZYSZENIE BUDOWNICZYCH TELEKOMUNIKACJI MEGAUSTAWA W PRAKTYCE - działalność w zakresie telekomunikacji Jednostek Samorządu Terytorialnego Piotr Zychowicz Konferencja Gminne Sieci Szerokopasmowe od

Bardziej szczegółowo

Roczne sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2007 rok.

Roczne sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2007 rok. Załącznik do uchwały Nr XIV/130/2008 Rady Powiatu w Hrubieszowie z dnia 28lutego 2008 r. Roczne sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2007 rok. Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Bardziej szczegółowo

Potrzeba legalizacji (pozyskania tytułu prawnego decyzji Prezesa UKE- po wybudowaniu sieci) następuje najczęściej w trzech stanach faktycznych:

Potrzeba legalizacji (pozyskania tytułu prawnego decyzji Prezesa UKE- po wybudowaniu sieci) następuje najczęściej w trzech stanach faktycznych: Katowice, dnia 27 stycznia 2016 roku Sz. P. Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa DP-WL.0211.9.2015 Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC 38 ID GRAP-29/16 Szanowna

Bardziej szczegółowo

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW CEZARY BANASIŃSKI

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW CEZARY BANASIŃSKI PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW CEZARY BANASIŃSKI DOK2-073-66/06/MKK Warszawa, dnia grudnia 2006 r. Pani Anna Streżyńska Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej W związku z prowadzonym

Bardziej szczegółowo

25 luty 2009 r. Wyniki inwentaryzacji sieci szerokopasmowych w województwie śląskim

25 luty 2009 r. Wyniki inwentaryzacji sieci szerokopasmowych w województwie śląskim Śląskie mocne informacją II Forum podsumowujące prace nad Strategią Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Śląskiego do roku 2015 konsultacja społeczna projektu dokumentu 25 luty 2009 r. Wyniki

Bardziej szczegółowo

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW CEZARY BANASIŃSKI

PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW CEZARY BANASIŃSKI PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW CEZARY BANASIŃSKI DDK- 61- /07/JK Warszawa, dn. lutego 2007 r. POSTANOWIENIE I. Na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji

Bardziej szczegółowo

Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem danych telekomunikacyjnych. Warszawa, maj 2012 r.

Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem danych telekomunikacyjnych. Warszawa, maj 2012 r. Projekt z dnia 28 maja 2012 r. Założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem danych telekomunikacyjnych. Warszawa, maj 2012 r. 1. Cel projektowanej

Bardziej szczegółowo

Jak się spierać z operatorem

Jak się spierać z operatorem Jak się spierać z operatorem Dariusz Prymon aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg Gdy dostawca nienależycie świadczy usługi telekomunikacyjne lub nieprawidłowo obliczył należności z tytułu

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XV/150/2015 RADY MIEJSKIEJ W DREZDENKU. z dnia 9 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA NR XV/150/2015 RADY MIEJSKIEJ W DREZDENKU. z dnia 9 grudnia 2015 r. UCHWAŁA NR XV/150/2015 RADY MIEJSKIEJ W DREZDENKU z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków Na podstawie podstawie art. 403 ust. 4,

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIA PFRN. Kontakt z PFRN: 22 654 58 69 (71); e-mail: federacja@pfrn.pl; http://www.pfrn.pl

SZKOLENIA PFRN. Kontakt z PFRN: 22 654 58 69 (71); e-mail: federacja@pfrn.pl; http://www.pfrn.pl SZKOLENIA PFRN UMOWY POŚREDNICTWA ZAWIERANE Z DEWELOPEREM zagadnienia prawne, wzajemne relacje deweloper pośrednik, właściwa treść umowy pośrednictwa i załączników do umowy a odpowiedzialność pośrednika

Bardziej szczegółowo

Opinia w sprawie 30/DOR/2012

Opinia w sprawie 30/DOR/2012 Warszawa, 9 listopada 2012 r. dr Maksymilian Cherka Katedra Prawa i Postępowania Administracyjnego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski Opinia w sprawie 30/DOR/2012 Podmiot zadający pytanie:

Bardziej szczegółowo

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej Telekomunikacyjna REWOLUCJ@ w budynkach wielorodzinnych Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Bardziej szczegółowo

GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH dr Wojciech R. Wiewiórowski Warszawa, dnia 2 stycznia 2012 r. DOLiS/DEC-820/10 dot. DOLiS-440-820/10/OS/I D E C Y Z J A Na podstawie art. 104 1 ustawy z dnia

Bardziej szczegółowo

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej

Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej z możliwością współużytkowania. Uwagi i wnioski PIRC do art. 139 Pt Obecna sytuacja - pierwszy operator telekomunikacyjny na budynku

Bardziej szczegółowo

NET-KONT@KT S.C. M. Pawlak P. Janicki ul. 1 Maja 18 27-300 Lipsko

NET-KONT@KT S.C. M. Pawlak P. Janicki ul. 1 Maja 18 27-300 Lipsko Regulamin promocji TrioPack HD 1. Organizatorem promocji jest NET-KONT@KT S.C. z siedzibą w Lipsku przy ulicy 1 Maja 18, zwany dalej operatorem. 2. Promocja trwa od 01.02.2015 do 30.04.2015. Operator zastrzega

Bardziej szczegółowo

Podstawy prawne zaangażowania samorządów lokalnych w zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili. Wiesława Kwiatkowska.

Podstawy prawne zaangażowania samorządów lokalnych w zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili. Wiesława Kwiatkowska. Podstawy prawne zaangażowania samorządów lokalnych w zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili ROLA GMINNYCH SAMORZĄDÓW I BIZNESU W ZAPEWNIANIU SZEROKOPASMOWEGO DOSTĘPU DO INTERNETU DEBATA

Bardziej szczegółowo

Raciąż, 20.11.2015r. II. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. Część II

Raciąż, 20.11.2015r. II. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. Część II Gmina Raciąż 09-140 Raciąż, ul. Kilińskiego 2 NIP 567-17-85-545 REGON 130378048 Likwidacja barier wykluczenia cyfrowego na obszarze Gminy Raciąż Raciąż, 20.11.2015r. Dotyczy projektu: Likwidacja barier

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe Warunki Promocji Abonamenty Voice Net

Szczegółowe Warunki Promocji Abonamenty Voice Net Szczegółowe Warunki Promocji y Voice Net (obowiązuje od 8.02.2016 roku) 1. Ogólne warunki Promocji 1.Niniejszy Regulamin Szczegółowe Warunki Promocji y Voice Net zwany dalej Regulaminem promocji określa

Bardziej szczegółowo

Szczegółowe Warunki Promocji Abonamenty Voice Net dla klienta INDYWIDUALNEGO

Szczegółowe Warunki Promocji Abonamenty Voice Net dla klienta INDYWIDUALNEGO Szczegółowe Warunki Promocji y Voice Net dla klienta INDYWIDUALNEGO 1. Ogólne warunki Promocji 1.Niniejszy Regulamin Szczegółowe Warunki Promocji y Voice Net dla klienta indywidualnego zwany dalej Regulaminem

Bardziej szczegółowo

WYKUP GRUNTU Z 98% BONIFIKATĄ w Spółdzielni Mieszkaniowej WIDOK. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykupu gruntu.

WYKUP GRUNTU Z 98% BONIFIKATĄ w Spółdzielni Mieszkaniowej WIDOK. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykupu gruntu. WYKUP GRUNTU Z 98% BONIFIKATĄ w Spółdzielni Mieszkaniowej WIDOK Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykupu gruntu. INFORMACJE PODSTAWOWE Kraków, 20. 10. 2014r. 1) Pyt.: Kogo dotyczy wykup

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE UTWORZENIA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ W MIEJSCE SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE UTWORZENIA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ W MIEJSCE SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE UTWORZENIA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ W MIEJSCE SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ 31 lipca 2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach

Bardziej szczegółowo

Szybki Internet dla Małopolski. Kraków, maj 2012 r.

Szybki Internet dla Małopolski. Kraków, maj 2012 r. Szybki Internet dla Małopolski Kraków, maj 2012 r. Małopolska - stan aktualny co dziesiąte gospodarstwo domowe nie ma możliwości dostępu do Internetu na poziomie podstawowym (2 Mb/s) co drugie gospodarstwo

Bardziej szczegółowo

WYKUP GRUNTU Z 98% BONIFIKATĄ w Spółdzielni Mieszkaniowej WIDOK. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykupu gruntu.

WYKUP GRUNTU Z 98% BONIFIKATĄ w Spółdzielni Mieszkaniowej WIDOK. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykupu gruntu. WYKUP GRUNTU Z 98% BONIFIKATĄ w Spółdzielni Mieszkaniowej WIDOK Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykupu gruntu. INFORMACJE PODSTAWOWE 1) Pyt.: Kogo dotyczy wykup Odp.: Sprzedaż nieruchomości

Bardziej szczegółowo

Gryfino, dnia 24 kwietnia 2013 r. SEO.271.6.5.2013

Gryfino, dnia 24 kwietnia 2013 r. SEO.271.6.5.2013 Gryfino, dnia 24 kwietnia 2013 r. SEO.271.6.5.2013 Dotyczy: zamówienia publicznego udzielonego w trybie przetargu nieograniczonego na: Zakup energii elektrycznej dla punktów poboru Gminy Gryfino i jej

Bardziej szczegółowo

1 Prawidłowe podłączenie instalacji.

1 Prawidłowe podłączenie instalacji. FAQ 1 Prawidłowe podłączenie instalacji. Wewnątrz Państwa domu zamontowany jest zasilacz służący do zasilania urządzenia odbiorczego znajdującego się na zewnątrz. Zasilacz ma dwa opisane gniazda: POE oraz

Bardziej szczegółowo

Informacja o wyniku kontroli doraźnej w zakresie legalności wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki

Informacja o wyniku kontroli doraźnej w zakresie legalności wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki Warszawa, 2015 r. UZP/DKD/WKZ/421/34( KNZ/16/15 )/15/GK Informacja o wyniku kontroli doraźnej w zakresie legalności wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki Określenie postępowania o udzielenie zamówienia

Bardziej szczegółowo

Nowoczesna sieć FTTH, czyli światłowód w każdym domu

Nowoczesna sieć FTTH, czyli światłowód w każdym domu Nowoczesna sieć FTTH, czyli światłowód w każdym domu PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO INNOWACYJNA GOSPODARKA 2007-2013.

Bardziej szczegółowo

Opłaty miesięczne przy korzystaniu z Promocji (umowa na czas określony 24 m-ce)

Opłaty miesięczne przy korzystaniu z Promocji (umowa na czas określony 24 m-ce) Warszawa, luty 2008r. Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej Osiedla Lewandów Warszawa Telekomunikacja Polska, Region Centrum Sprzedaży do Rynku Masowego przestawia ofertę dostarczenia usług telekomunikacyjnych

Bardziej szczegółowo

Zestaw pytań egzaminacyjnych z 2014 r. Zakres 2

Zestaw pytań egzaminacyjnych z 2014 r. Zakres 2 Zestaw pytań egzaminacyjnych z 2014 r. Zakres 2 1. Proszę podać w jakich przypadkach, w jakim trybie i na jakich zasadach, może być dokonany podział nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. 2. Proszę

Bardziej szczegółowo

UMOWA nr. zwarta w Nowej Rudzie w dniu.. roku pomiędzy:

UMOWA nr. zwarta w Nowej Rudzie w dniu.. roku pomiędzy: UMOWA nr zwarta w Nowej Rudzie w dniu.. roku pomiędzy: Gminą Miejską Nowa Ruda w imieniu której działają: Tomasz Kiliński Burmistrza Miasta Nowa Ruda Jan Szeląg Skarbnik Miasta Nowa Ruda zwanym dalej Zamawiającym

Bardziej szczegółowo

Zamierzenia UKE w ramach Międzyresortowego Zespołu Polska Cyfrowa w zakresie rozwoju dostępu do usług szerokopasmowych. Warszawa, 12 Maja 2009

Zamierzenia UKE w ramach Międzyresortowego Zespołu Polska Cyfrowa w zakresie rozwoju dostępu do usług szerokopasmowych. Warszawa, 12 Maja 2009 Zamierzenia UKE w ramach Międzyresortowego Zespołu Polska Cyfrowa w zakresie rozwoju dostępu do usług szerokopasmowych Warszawa, 12 Maja 2009 Główny cel Prezesa UKE na lata 2008 2010 Wzrost dostępności

Bardziej szczegółowo

Gazeta Prawna 239/2008z dnia (str. 14) PRAWA KONSUMENTA Niedozwolone klauzule w umowach. Zmiana umowy bez poinformowania klienta

Gazeta Prawna 239/2008z dnia (str. 14) PRAWA KONSUMENTA Niedozwolone klauzule w umowach. Zmiana umowy bez poinformowania klienta Gazeta Prawna 29/2008z dnia 08.12.2008 (str. 14) PRAWA KONSUMENTA Niedozwolone klauzule w umowach Zmiana umowy bez poinformowania klienta UMOWA O DOSTARCZANIE INTERNETU Umowa o świadczenie usługi dostępu

Bardziej szczegółowo

Budowa sieci szerokopasmowej w technologii mikrokanalizacji case study

Budowa sieci szerokopasmowej w technologii mikrokanalizacji case study Budowa sieci szerokopasmowej w technologii mikrokanalizacji case study Agenda: Problem białych plam Warianty działań samorządu Rozwiązania techniczne Case study Gmina Nowosolna Podsumowanie i pytania Przygotował:

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK. (wzór) Siedziba i adres wnioskodawcy (województwo, powiat, gmina, kod pocztowy, poczta, miejscowość, ulica, numer domu, numer lokalu):

WNIOSEK. (wzór) Siedziba i adres wnioskodawcy (województwo, powiat, gmina, kod pocztowy, poczta, miejscowość, ulica, numer domu, numer lokalu): WNIOSEK jednostki samorządu terytorialnego o uzyskanie zgody Prezesa UKE na świadczenie usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa (art. 7 ust. 1 Ustawy)

Bardziej szczegółowo

Internet Prosto z Nieba Szybki Internet Satelitarny

Internet Prosto z Nieba Szybki Internet Satelitarny Internet Prosto z Nieba Szybki Internet Satelitarny Plan Prezentacji - Wprowadzenie - Kim jesteśmy - Technika Satelitarna - Zestaw Satelitarny - PROW Infratel Operator Infrastrukturalny - Powstanie spółki

Bardziej szczegółowo

Regulamin promocji Jubileuszowy Internet za złotówkę

Regulamin promocji Jubileuszowy Internet za złotówkę Regulamin promocji Jubileuszowy Internet za złotówkę 1 Organizator Organizatorem promocji Jubileuszowy Internet za złotówkę, zwanej w dalszej części Regulaminu Promocją", jest Spółdzielnia Mieszkaniowa

Bardziej szczegółowo

Uchwała z dnia 29 października 2004 r., III CZP 58/04

Uchwała z dnia 29 października 2004 r., III CZP 58/04 Uchwała z dnia 29 października 2004 r., III CZP 58/04 Sędzia SN Józef Frąckowiak (przewodniczący, sprawozdawca) Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski Sędzia SN Zbigniew Strus Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku

Bardziej szczegółowo

DECYZJA. odmawiam uwzględnienia wniosku. Uzasadnienie

DECYZJA. odmawiam uwzględnienia wniosku. Uzasadnienie GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH Michał Serzycki. DECYZJA Na podstawie art. 104 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze

Bardziej szczegółowo

OFERTA NA USŁUGI TELEKOMUNIKACYJNE

OFERTA NA USŁUGI TELEKOMUNIKACYJNE OFERTA NA USŁUGI TELEKOMUNIKACYJNE DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA SREBRNA OSTOJA 17 lutego 2015 r. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody TelKonekt jest zabronione. KIM JESTEŚMY? TelKonekt jest operatorem świadczącym

Bardziej szczegółowo

CallShop. Usługi. Oferta dla firm PostPaid. tel. (12) 350 63 70

CallShop. Usługi. Oferta dla firm PostPaid. tel. (12) 350 63 70 PostPaid Uruchom z nami swój własny Usługa Call-Shop, dająca możliwość korzystania z telefonii internetowej w miejscach publicznych, staje się coraz bardziej popularna. Call-Shop nie jest nowym pomysłem,

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XII/152/2015 RADY GMINY BARTOSZYCE. z dnia 30 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA NR XII/152/2015 RADY GMINY BARTOSZYCE. z dnia 30 grudnia 2015 r. UCHWAŁA NR XII/152/2015 RADY GMINY BARTOSZYCE w sprawie określenia zasad udzielania oraz rozliczania dotacji celowych z budżetu Gminy Bartoszyce na dofinansowanie realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Bardziej szczegółowo

OPINIA PRAWNA. Toruń, dnia 11 kwietnia 2013 r. Dr Paweł Nowicki. Katedra Prawa Europejskiego. Wydział Prawa i Administracji

OPINIA PRAWNA. Toruń, dnia 11 kwietnia 2013 r. Dr Paweł Nowicki. Katedra Prawa Europejskiego. Wydział Prawa i Administracji Toruń, dnia 11 kwietnia 2013 r. Dr Paweł Nowicki Katedra Prawa Europejskiego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Grupa Ekspertów Zainteresowanych Stron ds. Zamówień Publicznych

Bardziej szczegółowo

Skutki nieprzedłużenia terminu związania ofertą

Skutki nieprzedłużenia terminu związania ofertą Skutki nieprzedłużenia terminu związania ofertą Marcin Radecki Adwokat z Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności w których

Bardziej szczegółowo

Regulamin. zasad funkcjonowania telewizji kablowej spółdzielni mieszkaniowej w ciechocinku. Tekst jednolity.

Regulamin. zasad funkcjonowania telewizji kablowej spółdzielni mieszkaniowej w ciechocinku. Tekst jednolity. Regulamin zasad funkcjonowania telewizji kablowej spółdzielni mieszkaniowej w ciechocinku. POSTANOWIENIA OGÓLNE : Tekst jednolity. 1. Telewizja Kablowa świadczy usługi na podstawie 4 ust. 2 pkt. 9 Statutu

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR VI / 23 / 2011 RADY GMINY KĘTRZYN z dnia 23 lutego 2011 r.

UCHWAŁA NR VI / 23 / 2011 RADY GMINY KĘTRZYN z dnia 23 lutego 2011 r. UCHWAŁA NR VI / 23 / 2011 RADY GMINY KĘTRZYN z dnia 23 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia zasad udzielania dofinansowania ze środków budżetu Gminy Kętrzyn pochodzących z wpływów z tytułu opłat i kar za

Bardziej szczegółowo

A. Dane identyfikacyjne Wnioskodawcy:

A. Dane identyfikacyjne Wnioskodawcy: Załącznik nr 1 do Regulaminu WNIOSEK o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Gniezna na likwidację źródeł niskiej emisji na terenie miasta Gniezna przez zmianę systemu ogrzewania opartego

Bardziej szczegółowo

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl 1 Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować w twoim środowisku i wśród ludzi. Bariery techniczne to również to, co przeszkadza, by inni mogli sprawnie się tobą opiekować.

Bardziej szczegółowo

DECYZJA Nr RPZ 4/2016. w imieniu Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;

DECYZJA Nr RPZ 4/2016. w imieniu Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; PREZES URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW DELEGATURA UOKiK W POZNANIU ul. Zielona 8, 61-851 Poznań tel. (61) 852-15-17, 852-77-50, fax (61) 851-86-44 e-mail: poznan@uokik.gov.pl RPZ 61 10/15/IK Poznań,

Bardziej szczegółowo

ezpłatny dostęp do Internetu na terenie miasta Wrocławia Telekomunikacja Internetowa Sp. z o.o.

ezpłatny dostęp do Internetu na terenie miasta Wrocławia Telekomunikacja Internetowa Sp. z o.o. ezpłatny dostęp do Internetu na terenie miasta Wrocławia Telekomunikacja Internetowa Sp. z o.o. WROCŁAW 293 kilometry kwadratowe powierzchni około 630 tys. mieszkańców 2150 mieszkańców / kilometr kwadratowy

Bardziej szczegółowo

ODSTĘPSTWA OD PRZEPISÓW TECHNICZNO-BUDOWLANYCH DEPARTAMENT DRÓG I AUTOSTRAD MGR INŻ. GRZEGORZ KUCZAJ STANOWISKO DS. TECHNICZNYCH

ODSTĘPSTWA OD PRZEPISÓW TECHNICZNO-BUDOWLANYCH DEPARTAMENT DRÓG I AUTOSTRAD MGR INŻ. GRZEGORZ KUCZAJ STANOWISKO DS. TECHNICZNYCH ODSTĘPSTWA OD PRZEPISÓW TECHNICZNO-BUDOWLANYCH DEPARTAMENT DRÓG I AUTOSTRAD MGR INŻ. GRZEGORZ KUCZAJ STANOWISKO DS. TECHNICZNYCH KANAŁ TECHNOLOGICZNY art. 4 pkt 15a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach

Bardziej szczegółowo

WSPIERANIE INWESTYCJI SZEROKOPASMOWYCH

WSPIERANIE INWESTYCJI SZEROKOPASMOWYCH WSPIERANIE INWESTYCJI SZEROKOPASMOWYCH Józef Chwast Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej 17 czerwca 2015 r. Kraków Inwestycje telekomunikacyjne 1/2 Lokalni przedsiębiorcy inwestują przede wszystkim na

Bardziej szczegółowo

DNI ZAMKNIĘTE DLA INTERESANTÓW: WTOREK I CZWARTEK

DNI ZAMKNIĘTE DLA INTERESANTÓW: WTOREK I CZWARTEK Wydział Architektury i Budownictwa p.o. Naczelnik Aleksandra Marczak pokój: 118 a telefon: 58 773 12 27, 58 683 54 09, fax. 58 683 48 99 e-mail: budownictwo@powiat-gdanski.pl DNI ZAMKNIĘTE DLA INTERESANTÓW:

Bardziej szczegółowo

Zwolnienia infrastruktury kolejowej z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatku od nieruchomości

Zwolnienia infrastruktury kolejowej z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatku od nieruchomości Strona znajduje się w archiwum. Data publikacji : 14.05.2014 Zwolnienia infrastruktury kolejowej z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste oraz podatku od nieruchomości W związku z zapytaniami napływającymi

Bardziej szczegółowo

Realizacja sieci szerokopasmowych przy wykorzystaniu środków unijnych Konferencja Katowice 11 stycznia 2012 r.

Realizacja sieci szerokopasmowych przy wykorzystaniu środków unijnych Konferencja Katowice 11 stycznia 2012 r. Realizacja sieci szerokopasmowych przy wykorzystaniu środków unijnych Konferencja Katowice 11 stycznia 2012 r. Grzegorz Doros Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Siemianowicach Śląskich Internet

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR IV/16/2015 RADY MIEJSKIEJ W STARACHOWICACH. z dnia 24 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA NR IV/16/2015 RADY MIEJSKIEJ W STARACHOWICACH. z dnia 24 kwietnia 2015 r. UCHWAŁA NR IV/16/2015 RADY MIEJSKIEJ W STARACHOWICACH z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej z budżetu Miasta Starachowice na dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania,

Bardziej szczegółowo

Projekt: POIG /09 1 / 6. ul. M. Kasprzaka 18/20, Warszawa tel. (+48 22) fax (+48 22)

Projekt: POIG /09 1 / 6. ul. M. Kasprzaka 18/20, Warszawa tel. (+48 22) fax (+48 22) 1. Tytuł ulotki: Inwentaryzacja infrastruktury telekomunikacyjnej w ramach projektu SIPS 2. Treść ulotki: Czym jest Projekt SIPS? Projekt SIPS to realizowane przez trzech Partnerów (Instytut Łączności

Bardziej szczegółowo

NOWA TECHNOLOGIA SZYBKOŚCI

NOWA TECHNOLOGIA SZYBKOŚCI NOWA TECHNOLOGIA SZYBKOŚCI Przewodnik po Internecie LTE Testuj z nami najnowocześniejszy Internet LTE! Bądź pierwszy i testuj Internet LTE! Witamy w akcji Zapisz się na Internet LTE Dziękujemy za zainteresowanie

Bardziej szczegółowo

Dostęp do internetu dla 201 gospodarstw domowych z terenu Gminy Nawojowa

Dostęp do internetu dla 201 gospodarstw domowych z terenu Gminy Nawojowa Znak sprawy: OR.042.22.66.2013 Nawojowa, 27.08.2015r. Z A P Y T A N I E O F E R T O W E na realizację zadania pn. Dostęp do internetu dla 201 gospodarstw domowych z terenu Gminy Nawojowa Zapytanie w ramach

Bardziej szczegółowo

Cennik (ceny brutto) A. CENNIK PROMOCYJNY UMOWY NA CZAS OKREŚLONY. I. Dostęp do Internetu.

Cennik (ceny brutto) A. CENNIK PROMOCYJNY UMOWY NA CZAS OKREŚLONY. I. Dostęp do Internetu. Cennik (ceny brutto) A. CENNIK PROMOCYJNY UMOWY NA CZAS OKREŚLONY I. Dostęp do Internetu. Tabela 1. "BLOKI 12" - ŁĄCZE KABLOWE (okres korzystania min. 12 miesięcy) L.p. Rodzaj usługi cena brutto [zł] 1.

Bardziej szczegółowo

znak: WAG-Z-2/2012 Gdańsk, dnia 4 maja 2012 r.

znak: WAG-Z-2/2012 Gdańsk, dnia 4 maja 2012 r. znak: WAG-Z-2/2012 Gdańsk, dnia 4 maja 2012 r. Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na Dostawę energii elektrycznej. Do Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu

Bardziej szczegółowo

Usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu

Usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu Usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu Strona 1 Agenda Usługa jednokierunkowego dostępu do Internetu ASTRA2Connect: nowa usługa triple play Strona 2 Szerokopasmowy dostęp do Internetu (1-way) Cechy

Bardziej szczegółowo

Do Zamawiającego wpłynęły pytania do przetargu PN-09-2014 na "Sprzedaż energii elektrycznej" na które udziela odpowiedzi zgodnie z art.38 Ustawy Pzp.

Do Zamawiającego wpłynęły pytania do przetargu PN-09-2014 na Sprzedaż energii elektrycznej na które udziela odpowiedzi zgodnie z art.38 Ustawy Pzp. Do Zamawiającego wpłynęły pytania do przetargu PN-09-2014 na "Sprzedaż energii elektrycznej" na które udziela odpowiedzi zgodnie z art.38 Ustawy Pzp. 1. Wnosimy o określenie liczby punktów poboru energii

Bardziej szczegółowo

- przepustowość do abonenta min. 1024 kb/s (128 kb/s) bez limitu ściągnięcia danych

- przepustowość do abonenta min. 1024 kb/s (128 kb/s) bez limitu ściągnięcia danych Kowala d. 10.05.2011 r. Do zamawiającego wpłynęły następujące pytania: 1. SIWZ pkt III ppkt 2 - przepustowość do abonenta min. 1024 kb/s (128 kb/s) bez limitu ściągnięcia danych - przepustowość od abonenta

Bardziej szczegółowo

Opinia. dotycząca Poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk sejmowy nr 2209)

Opinia. dotycząca Poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk sejmowy nr 2209) Warszawa, 7 września 2009 r. Opinia dotycząca Poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk sejmowy nr 2209) 1. Streszczenie 1) Projektowana ustawa zawiera przepisy mające

Bardziej szczegółowo

II. DANE OSOBY REPREZENTUJĘCEJ WNIOSKODAWCĘ /PEŁNOMOCNIKA WNIOSKODAWCY 8. Nazwisko, imię osoby reprezentującej. Telefon/mail/fax...

II. DANE OSOBY REPREZENTUJĘCEJ WNIOSKODAWCĘ /PEŁNOMOCNIKA WNIOSKODAWCY 8. Nazwisko, imię osoby reprezentującej. Telefon/mail/fax... WNIOSEK DLA BENEFICJENTÓW NIEBĘDĄCYCH PRZEDSIĘBIORCĄ O UDZIELENIE w 2015 roku dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Krakowa w celu wykonania zadania inwestycyjnego z zakresu ochrony środowiska obejmującego

Bardziej szczegółowo

MEGAUSTAWA, CZYLI USTAWA O WSPIERANIU ROZWOJU USŁUG I SIECI TELEKOMUNIKACYJNYCH

MEGAUSTAWA, CZYLI USTAWA O WSPIERANIU ROZWOJU USŁUG I SIECI TELEKOMUNIKACYJNYCH MEGAUSTAWA, CZYLI USTAWA O WSPIERANIU ROZWOJU USŁUG I SIECI TELEKOMUNIKACYJNYCH Katowice, 17 czerwca 2011 r. DZIAŁALNOŚĆ JST W ZAKRESIE TELEKOMUNIKACJI Ustawa to zbiór czytelnych, jasnych zasad prowadzenia

Bardziej szczegółowo

GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH GENERALNY INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH dr Wojciech R. Wiewiórowski Warszawa, dnia 6 lutego 2013 r. r. DOLiS/DEC-103/13 dot.dolis-[.] DECYZJA Na podstawie art. 104 1, art. 105 1 ustawy z dnia 14 czerwca

Bardziej szczegółowo

Reklamacja usług telekomunikacyjnych

Reklamacja usług telekomunikacyjnych Reklamacja usług telekomunikacyjnych Jak i gdzie złożyć reklamację? Reklamacja może być złożona pisemnie, telefonicznie lub ustnie do protokołu, a nawet e-mailem, jeśli operator daje taką możliwość. Ze

Bardziej szczegółowo

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IX KADENCJA. Warszawa, dnia 14 kwietnia 2016 r. Druk nr 152

SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IX KADENCJA. Warszawa, dnia 14 kwietnia 2016 r. Druk nr 152 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IX KADENCJA Warszawa, dnia 14 kwietnia 2016 r. Druk nr 152 KOMISJA PRAW CZŁOWIEKA, PRAWORZĄDNOŚCI I PETYCJI Pan Stanisław KARCZEWSKI MARSZAŁEK SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Bardziej szczegółowo

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Porządek prezentacji Wykonawcy Studium Wykonalności Główne założenia projektu w skrócie

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA Nr XXXV/245//2014 Rady Gminy Sieroszewice z dnia 11 marca 2014 r.

UCHWAŁA Nr XXXV/245//2014 Rady Gminy Sieroszewice z dnia 11 marca 2014 r. UCHWAŁA Nr XXXV/245//2014 Rady Gminy Sieroszewice z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie określenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowej na dofinansowanie realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr 366/V/2010 Rady Miasta Józefowa z dnia 21 października 2010r.

Uchwała Nr 366/V/2010 Rady Miasta Józefowa z dnia 21 października 2010r. Uchwała Nr 366/V/2010 Rady Miasta Józefowa z dnia 21 października 2010r. w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonych w Józefowie w kwartale ulic: Kard. Wyszyńskiego, Parkowej, Sosnowej

Bardziej szczegółowo

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować

Bardziej szczegółowo

Megaustawa Inwestycje jst w infrastrukturę sieci szerokopasmowych NARZĘDZIE ROZWOJU INFRASTRUKTURY TELEKOMUNIKACYJNEJ W POLSCE

Megaustawa Inwestycje jst w infrastrukturę sieci szerokopasmowych NARZĘDZIE ROZWOJU INFRASTRUKTURY TELEKOMUNIKACYJNEJ W POLSCE Megaustawa Inwestycje jst w infrastrukturę sieci szerokopasmowych NARZĘDZIE ROZWOJU INFRASTRUKTURY TELEKOMUNIKACYJNEJ W POLSCE Aktywna rola Prezesa UKE Legislacja: przygotowywanie projektów ustaw i rozporządzeń

Bardziej szczegółowo

Budowa sieci Internet na terenach białych plam z perspektywy dostawcy Internetu operatorskiego

Budowa sieci Internet na terenach białych plam z perspektywy dostawcy Internetu operatorskiego Budowa sieci Internet na terenach białych plam z perspektywy dostawcy Internetu operatorskiego Joanna Stefańczyk Kielce, 6 listopad 2009 Agenda Co umożliwia działanie 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna

Bardziej szczegółowo

SŁUŻEBNOŚD PRZESYŁU PRZEPISY PRAWA-USTAWA

SŁUŻEBNOŚD PRZESYŁU PRZEPISY PRAWA-USTAWA PRZEPISY PRAWA-USTAWA Od 3 sierpnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do służebności przesyłu. W ramach działu III tytułu III księgi drugiej poświęconego służebnościom, oprócz

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XIII/78/15 RADY MIEJSKIEJ ŚMIGLA. z dnia 26 października 2015 r.

UCHWAŁA NR XIII/78/15 RADY MIEJSKIEJ ŚMIGLA. z dnia 26 października 2015 r. UCHWAŁA NR XIII/78/15 RADY MIEJSKIEJ ŚMIGLA w sprawie uchwalenia zasad udzielania i rozliczania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy na realizację przedsięwzięć polegających na budowie przydomowych

Bardziej szczegółowo

Actus-Info. Oferta dla Spółdzielni i Wspólnot

Actus-Info. Oferta dla Spółdzielni i Wspólnot Actus-Info Oferta dla Spółdzielni i Wspólnot Wstęp Szanowni Państwo! Z myślą o mieszkańcach budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych oraz zarządzających nieruchomościami, wychodzimy z propozycją instalacji

Bardziej szczegółowo

Umowa o świadczenie usług nr

Umowa o świadczenie usług nr Umowa o świadczenie usług nr Zawarta w dniu. w Poznaniu pomiędzy: Firmą AirCity, Krzysztof Arkadiusz Janukowicz, wpisaną do Ewidencji Działalności Gospodarczej w Poznaniu pod nr ewid. 44326/2004/S z siedzibą

Bardziej szczegółowo

UMOWA ABONENCKA Nr... o świadczenie usług dostępu do internetu za pomocą sieci multimedialnej Białogardzkiej Telewizji Kablowej

UMOWA ABONENCKA Nr... o świadczenie usług dostępu do internetu za pomocą sieci multimedialnej Białogardzkiej Telewizji Kablowej UMOWA ABONENCKA Nr... o świadczenie usług dostępu do internetu za pomocą sieci multimedialnej Białogardzkiej Telewizji Kablowej zawarta w dniu...r. w Białogardzie pomiędzy: Białogardzką Spółdzielnią Mieszkaniową

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N rozliczeń za gaz w Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. (tekst jednolity)

R E G U L A M I N rozliczeń za gaz w Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. (tekst jednolity) Załącznik 2 do Uchwały Rady Nadzorczej SSM nr 21/2010 z dnia 29.11.2010r Uwaga! Regulamin rozliczeń za gaz w Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zatwierdzony został uchwałą Rady Nadzorczej nr 11/05 w

Bardziej szczegółowo

Szczegółowa informacja na temat opłat adiacenckich naliczanych w Gminie Miejskiej Kościan

Szczegółowa informacja na temat opłat adiacenckich naliczanych w Gminie Miejskiej Kościan Szczegółowa informacja na temat opłat adiacenckich naliczanych w Gminie Miejskiej Kościan 1. Opłata adiacencka Opłata adiacencka jest to opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości powstałego w wyniku

Bardziej szczegółowo

Kilka kwestii tytułem wstępu T O M ASZ K U L ISIEWICZ

Kilka kwestii tytułem wstępu T O M ASZ K U L ISIEWICZ Kilka kwestii tytułem wstępu T O M ASZ K U L ISIEWICZ Głównym użytkownikami dostępu w Polsce jest ponad 14,7 mln Internautów: dostęp ma ok. 50 gospodarstw domowych, ponad 90% firm, do 70% mających dostęp

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA Nr XIX/150/12 Rady Gminy Kłodawa z dnia 22 sierpnia 2012 r.

UCHWAŁA Nr XIX/150/12 Rady Gminy Kłodawa z dnia 22 sierpnia 2012 r. UCHWAŁA Nr XIX/150/12 Rady Gminy Kłodawa z dnia 22 sierpnia 2012 r. w sprawie: regulaminu udzielania dotacji celowych na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Kłodawa. Na podstawie

Bardziej szczegółowo

Pan Senator Jan Wyrowiński. Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Senat RP. Szanowny Panie Senatorze, Warszawa, dnia 2010.08.

Pan Senator Jan Wyrowiński. Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Senat RP. Szanowny Panie Senatorze, Warszawa, dnia 2010.08. Warszawa, dnia 2010.08.05 PIIT/814/10 Pan Senator Jan Wyrowiński Przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Senat RP Szanowny Panie Senatorze, W odpowiedzi na pismo dotyczące zagrożeń wdrażania ustawy

Bardziej szczegółowo

Mecenas Mirosława Szakun

Mecenas Mirosława Szakun OCENA FUNKCJONOWANIA REGULACJI DOTYCZĄCYCH KLAUZUL ABUZYWNYCH I REKOMENDACJE ICH ZMIAN Mecenas Mirosława Szakun Doradca Prawny Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce IX Kongres Consumer Finance

Bardziej szczegółowo

Efektywność ekonomiczna inwestycji jako warunek konieczny realizacji celów NPS. Piotr Marciniak (KIKE) Warszawa, 3 luty 2014 r.

Efektywność ekonomiczna inwestycji jako warunek konieczny realizacji celów NPS. Piotr Marciniak (KIKE) Warszawa, 3 luty 2014 r. Efektywność ekonomiczna inwestycji jako warunek konieczny realizacji celów NPS Piotr Marciniak (KIKE) Warszawa, 3 luty 2014 r. Ramy czasowe i formalne inwestycji w ramach projektów dofinansowywanych: 1.

Bardziej szczegółowo

POSTANOWIENIE. SSN Jerzy Kwaśniewski

POSTANOWIENIE. SSN Jerzy Kwaśniewski Sygn. akt III SK 7/11 POSTANOWIENIE Sąd Najwyższy w składzie : Dnia 24 maja 2011 r. SSN Jerzy Kwaśniewski w sprawie z powództwa H. L. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeciwko Prezesowi Urzędu

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ROZLICZANIA ZUŻYCIA WODY W ZASOBACH JSM

REGULAMIN ROZLICZANIA ZUŻYCIA WODY W ZASOBACH JSM REGULAMIN ROZLICZANIA ZUŻYCIA WODY W ZASOBACH JSM Załącznik do Uchwały RN JSM nr 2/2007 z dnia 1 lutego 2007 r. I. POSTANOWIENIA OGÓLNE: 1 Woda zimna jest dostarczana do budynków mieszkalnych dla potrzeb

Bardziej szczegółowo

Spotkanie prasowe Warszawa 16 lutego 2010

Spotkanie prasowe Warszawa 16 lutego 2010 Spotkanie prasowe Warszawa 16 lutego 2010 Strategia rozwoju usług telekomunikacyjnych dla firm Agenda Skąd przychodzimy? Kim Jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skąd przychodzimy? Trochę historii ASTER 1994 początek

Bardziej szczegółowo

Czy z budżetu gminy wolno sfinansować okablowanie takich linii, znajdujących się w pasie drogowym gminnej drogi publicznej?

Czy z budżetu gminy wolno sfinansować okablowanie takich linii, znajdujących się w pasie drogowym gminnej drogi publicznej? Czy z budżetu gminy wolno sfinansować okablowanie takich linii, znajdujących się w pasie drogowym gminnej drogi publicznej? Pytanie W naszej gminie planowane są inwestycje w zakresie przebudowy dróg gminnych

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 23 lutego 2015 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska Warszawa STANOWISKO

Warszawa, 23 lutego 2015 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska Warszawa STANOWISKO Warszawa, 23 lutego 2015 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ul. Królewska 27 00-060 Warszawa STANOWISKO ZWIĄZKU PRACODAWCÓW BRANŻY INTERNETOWEJ INTERNET ADVERTISING BUREAU (IAB POLSKA) W/S PROJEKTU

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY GRYFÓW ŚLĄSKI NR XXVIII/204/09

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY GRYFÓW ŚLĄSKI NR XXVIII/204/09 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY GRYFÓW ŚLĄSKI NR XXVIII/204/09 z dnia 22 kwietnia 2009 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy i Miasta Gryfów Śląski na lata

Bardziej szczegółowo

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na DOSTAWĘ SYMETRYCZNEGO ŁĄCZA INTERNETOWEGO W TECHNOLOGII ŚWIATŁOWODOWEJ.

Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na DOSTAWĘ SYMETRYCZNEGO ŁĄCZA INTERNETOWEGO W TECHNOLOGII ŚWIATŁOWODOWEJ. Warszawa, dnia 5.09.2012 r. Filmoteka Narodowa ul. Puławska 61 00-975 Warszawa Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na DOSTAWĘ SYMETRYCZNEGO ŁĄCZA INTERNETOWEGO W TECHNOLOGII

Bardziej szczegółowo