Bariery rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce widziane z perspektywy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bariery rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce widziane z perspektywy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych"

Transkrypt

1 Bariery rozwoju Internetu szerokopasmowego w Polsce widziane z perspektywy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych Przygotowali Daniel Kulesza Michał Matuszewski Andrzej Banach

2 Historia czyli skąd się wzięliśmy Nasz lokalny ISP ma obecnie od 25 do 35 lat. Jego pasją są komputery sieci, serwery oraz wszystko to, co związane jest z komputerami. Swoją przygodę z siecią Internet rozpoczął od korzystania z dostępu poprzez modem w latach Szybko jednak okazało się, że rachunki rzędu zł miesięcznie za spędzenie kilku godzin w Internecie dziennie okazały się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Był to koniec lat 90 ubiegłego stulecia. Nie było innej możliwości jak tylko ograniczyć czas spędzony w necie. Początek nowego millenium przyniósł nadzieję. W ofercie Telekomunikacji Polskiej pojawił się pierwszy stały dostęp do Internetu (SDI) dla klienta końcowego. Opłata instalacyjna w wysokości 1 tys. zł. oraz abonament miesięczny w wysokości 160 zł był bardzo kuszącą ofertą. Niestety kryzys gospodarczy w tamtym czasie spowodował, że mimo tak korzystnych warunków ciężko było im sprostać. Jednak chęć dostępu do sieci była ponad wszystkie trudności. Nasz operator wpadł na pomysł. Położę kabel do kolegi, razem podłączymy się do sieci, a opłaty podzielimy na pół. Jak pomyślał, tak zrobił. Udał się do spółdzielni i zapytał o zgodę. Prezes nie widział problemów, a nawet cieszył się z inicjatywy młodego człowieka. Kabelki do kolegi zostały położone, łącze w świat odpalone i wreszcie nasz ISP uzyskał stały dostęp do Internetu. Szybko okazało się, że coraz więcej sąsiadów kupuje komputery i chce mieć tego Interneta. Najpierw pięć, później 10 w końcu 20 rodzin podłączyło się do sieci. Nasz operator uzmysłowił sobie, że jego sieć to już coś więcej niż Amatorska Sieć Komputerowa. Więcej osób spowodowało wzrost ilości problemów technicznych, które w dużej mierze wynikały z nikłej wiedzy użytkowników. Operator zdał sobie sprawę, że musi coraz więcej czasu poświęcać na swoją sieć i swoich użytkowników. Aby, żyć w zgodzie z prawem, postanowił założyć własną firmę. Był rok 2002 i przestały obowiązywać koncesje na tego typu działalność. Już jako właściciel firmy udał się ponownie do Prezesa Spółdzielni. Niestety ten nie był już tak przyjaźnie nastawiony do inicjatywy, jak poprzednio.

3 Wspomniał coś o lokalnej kablówce, która ma w planach uruchomienie u siebie Internetu. Dopiero po wielu prośbach i namowach, przy wsparciu wielu lokatorów udało się podpisać umowę. Po tych zabiegach nasz operator podłączył jeszcze kilka osób, po czym zakupił pierwsze łącze symetryczne POLPAK o zawrotnej prędkości 1Mb/s. Koszty miesięczne takiego łącza oscylowały w granicach zł. Tylko dzięki sporej ilości osób w sieci było go stać na tak drogi zakup. Już wtedy jego sieć pozwalała użytkownikom na komunikację z prędkościami dochodzącymi do 100Mb/s. Po 2003 roku coraz więcej firm zaczęło interesować się rynkiem dostępu do Internetu w Polsce. Wtedy zaczęły się problemy, z którymi nasz lokalny dostawca boryka się do dziś. W ten lub podobny sposób powstało setki lokalnych firm dostarczających Internet. Osoby w nich jako pierwsze zaczęły zwalczać wykluczenie cyfrowe. To one kształciły na masową skalę pierwszych internautów w Polsce. Główną misją właścicieli tych firm jest chęć tworzenia, wprowadzania i testowania nowinek technologicznych oraz kształtowanie społeczeństwa.

4 Teraźniejszość W Polsce działa obecnie ponad 1100 lokalnych firm dostarczających Internet. Część z nich dostarcza także inne usługi jak Telefonię VoiP lub TV. Szacuję się, że operatorzy lokalni obsługują ponad 1 mln 250 tysięcy łącz szerokopasmowych. To jest druga pod względem ilości klientów siła polskiego Internetu. Głów ni dostaw cy łącz szerokopasmow ych w tyś. Telekomunikacja Polska Lokalni ISP Netia UPC Multimedia Vectra Aster Dialog Niestety ta siła, jest zbyt rozdrobniona i zbyt rozproszona, aby skutecznie walczyć o swoje prawa. Bariery inwestycyjne, na jakie natrafiają lokalni operatorzy, dla wielu z nich są nie do przejścia. Ci, którzy walczą i odnoszą zwycięstwa, opłacają to zwiększonymi kosztami, wydłużonymi procedurami oraz stratą dużej ilości energii na z pozoru błahe sprawy. Nasz lokalny operator to tak naprawdę lokalny inwestor. Jako że głównym tematem tego opracowania są bariery inwestycyjne, będę używał terminu lokalny inwestor. Aby łatwiej było zrozumieć wszelkie bariery, z którymi spotyka się Nasz lokalny inwestor, postanowiłem pogrupować je i utożsamić. Stworzyłem 3 wirtualne osoby. Przypisałem im specyficzne problemy którym towarzyszą. Pokażę też przyczyny ich powstawania, jak i konkretne propozycje rozwiązań.

5 I. PREZES SPÓŁDZIELNI Pierwszą osobę na naszej liście nazwałem Prezes Spółdzielni. Jest on uosobieniem wszystkich zarządców budynków, którzy kierując się różnymi powódkami, blokują dostęp do nieruchomości. W większości wypadków wygląda to tak jak na rysunku poniżej. A gdzie koperta? Nasz inwestor po przeczytaniu Prawa Telekomunikacyjnego z zadowoleniem kieruje się do prezesa spółdzielni ze wzorem umowy. Jest pewny, że to tylko formalność, bo prawo jest po jego stronie. Rozmowa z prezesem to dla niego rozczarowanie. Pojawiają się pierwsze problemy. Okazało się, że prezes nie jest w ogóle zainteresowany podpisywaniem, jakiejkolwiek umowy. Co z tego, że nakazuje tego Prawo Telekomunikacyjne, jak są tam zapisy, które pomagają mu ominąć ten wymóg. Najczęściej pojawiające się argumenty przytaczane przez prezesa to: jest już operator w budynku; nie ma miejsca na położenie kabli; instalacja będzie nieestetycznie wyglądać; brak jest chętnych na usługi; nie można instalować anten, bo dach był remontowany; Przy tych wymówkach najczęściej podpierają się przepisem (PT) umożliwiającym im odmowy zawarcia umowy z powodu niemożliwości racjonalnego wykorzystania nieruchomości.

6 Inna taktyką prezesa jest pozorna zgoda na podpisanie umowy. PT umożliwia prezesowi postawienie wymagań technicznych. Najczęściej pojawiającymi się nierealnymi wymaganiami technicznymi są: wykorzystanie tylko istniejącej infrastruktury, która najczęściej należy do zewnętrznych firm prywatnych; wymaganie położenia okablowania pod tynkiem lub w zbyt małych korytkach; wykonanie przekopów pomiędzy budynkami na zbyt dużych głębokościach; W 90% przypadków wysuwane są także niczym nieuzasadnione żądania finansowe. Bardzo często w rozmowach padają żądania korupcyjne. Najczęściej nasz prezes żąda opłat za: udostępnienie klatki schodowej; udostępnienie ściany w piwnicy na montaż urządzeń; udostępnienie dachu na montaż zestawu antenowego; Te żądania są sprzeczne z prawem, ale nasz lokalny inwestor często jest przymuszony do podpisania niekorzystnej umowy, bo albo Pan płaci, albo zgody nie będzie. Przytoczę poniżej wypowiedzi właścicieli rożnych firm z Polski. Część z nich znajduje się na pismach załączonych do tego dokumentu oraz pochodzi z portalu Internetowego Przykład 1. Od roku bezskutecznie zabiegam o pozwolenie na instalacje masztu antenowego na dawnym wojskowym bloku mieszkalnym w którym część mieszkań tworzy Wspólnotę Mieszkaniową a większość niewykupionych należy do GTBS. Zainstalowałem antenę na stojącym porzuconym maszcie i przewodami na elewacji podłączyłem paru abonentów czekając na zgodę. W końcu otrzymałem uchwałę W.M. żądającej demontażu masztu do 15.XI.2008r, bez uzasadnienia. Proszę o prawną ocenę sytuacji.

7 Przykład 2. Na dużym osiedlu mamy sieć radiową z 600 abonentami. Chcemy zastąpić ją kanalizacją z światłowodem. Od 3-lat Zarząd Sp.M. nie chce jednak udzielić zgody na budowę kanalizacji. Podejrzewamy że działa na rzecz funkcjonującej na osiedlu Telewizji Kablowej. Ostatnio ustnie wysunął propozycję wpłaty kwoty 120tys zł za wyrażenie zgody i przygotowanie przez nas umowy. Prosimy o prawną ocenę sytuacji. Przykład 3. Opis Operator wnoszący na podstawie umowy opłatę 10zł od każdej klatki budynku, po bezskutecznej korespondencji z Zarządem Sp.M, zrezygnował z wnoszenia opłat. Gdy zaległość z tego tytułu osiągnęła kwotę kilku tysięcy złotych otrzymał nakaz likwidacji sieci. Po konsultacji z TelePrawem i z abonentem mającym mieszkanie własnościowe, wniesiono do Zarządu Sp.M. skargę w obronie praw konsumenta żądając anulowania wymówienia z uzasadnieniem prawnym wspartym opiniami UKE [1] i BRPO [2]. Skarga została odrzucona a dalsze postępowanie w tej sprawie mogło toczyć się w sądzie. Przykład 4. Witam, Temat jest taki, że rozbudowujemy sieć osiedlową. Budynki podłączane są na zasadzie przyłączy czyli jeden do drugiego itd..do tej pory budowaliśmy na terenach należących do Wspólnot oraz Miasta - teraz projektujemy rozbudowę sieci, która przebiegać ma po terenach Sp-ni Mieszkaniowej. I tu przeszkoda - stwierdzili, że ok wyrażają zgodę na położenie kabli w ich gruncie i podłączenia do budynków ale, że trzeba będzie im za to płacic jakiś haracz miesięcznie albo rocznie (na oko myslę, że jakieś kilkaset złotych rocznie) plus za poprowadzenie kabla do każdego lokalu jakies 5-6 zł miesięcznie/lokal. Przecież TPSA, Dialog i kablówka oraz inny dostawca neta (ale w innej części miasta tej samej Sp-ni) nie płacą za to, że przebiegają tam kable telefoniczne itp. - w zasadzie nie wiem tego na 100% ale chyba dałbym sobie rękę uciąć, że tak jest. W takim razie niech wprowadzą opłaty wszystkim bez wyjątków bo inaczej pachnie mi to dyskryminacją. Spotkaliście się z czymś takim? - no i jak teraz to ugryźć?płacenie haraczu mi się nie uśmiecha no i może to być mało opłacalny biznes biorąc pod uwagę poniesione inwestycje. Ostatecznie mogę ominąć Sp-nię ale dlaczego lokatorzy chętni do podłączenia mieliby na tym ucierpieć? W tych wszystkim problemach, bardzo dziwne i zastawiające jest to, że dotyczą tylko naszego lokalnego inwestora. Inne firmy w postaci kablówek, wielkich firm telekomunikacyjnych, zakładów energetycznych oraz ciepłowniczych nie płacą za wykorzystanie budynku ani złotówki. Ponadto bardzo często na koszt prezesa budowana jest infrastruktura, która zostaje tym firmom przekazana.

8 Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Z powodu braku konsekwencji oraz korzyści, jakie osiąga nasz prezes, ale o tym trochę później. W tym miejscu chciałbym wyjaśnić pojęcie lokalnego monopolu. Dla mnie firma, która jest lokalnym monopolem ma przewagę w jakiejś dziedzinie nad innymi firmami. Przewaga ta powstała w wyniku preferencyjnego traktowania i często z wykorzystaniem sprzecznych z prawem praktyk. Lokalny monopol może mieć zasięg ogólnokrajowy. Przykładami lokalnych monopoli to telewizje kablowe w takich miejscowościach jak Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Resko, Gryfice czy Nowogard. Lokalny monopol ma także Telekomunikacja Polska, w usługach łącz operatorskich. Na wielu obszarach kraju jest jedynym dostawcą tego typu usług. Preferencje dla TP wynikają z przeszłości i sposobu jej prywatyzacji. Natomiast preferencje telewizji kablowej wynikają z tego, że nasz prezes jest jej głównym udziałowcem lub właścicielem. Gdy Telewizja Kablowa nie miała internetu, nasz lokalny inwestor nie był dla niego konkurencją. Teraz to wróg nr 1 na drodze do wyższej premii. Sposób, w jaki prezes spółdzielni mieszkaniowej po latach współpracy z lokalnym inwestorem opisany jest w załączniku Sprawa BullsNET. W tym przypadku prezes spółdzielni po 5 latach działania lokalnego inwestora, zaczął stawiać wymagania, o których nie mówiła wcześniejsza umowa. Dziwnym zbiegiem okoliczności miesiąc po wypowiedzeniu umowy, kablówka należąca do prezesa zaczęła dostarczać Internet w spornych budynkach. Większość swojej wcześniejszej uwagi poświęcałem na problemy związane z dostępem do internetu. Po przyjrzeniu się bliżej działaniom prezesa zobaczyłem zjawisko, które jest naprawdę groźne. Nasz prezes jest głównym winowajcą w powstawaniu wykluczenia cyfrowego. Wykluczenie to nie dotyczy tylko dostępu do Internetu, ale ogólnie do różnych form komunikacji w tym TV.

9 Definicja Wykluczenie cyfrowe - to podział społeczeństwa na osoby z dostępem do sieci internetowej i nowoczesnych form komunikacji oraz na osoby bez takich możliwości. Działaniami, które nagminnie pojawiły się w ostatnich latach, są likwidacje wielu instalacji darmowych ogólnodostępnych anten tzw. AZART. Nasz prezes podpisuje z lokalną kablówką umowę na dostarczanie podstawowego pakietu programów, który ma zastąpić likwidowane instalacje. W nowych budynkach bardzo często jeszcze przed budową takie umowy są podpisywane i instalacje AZART nie są tworzone, a okablowanie, które powstaje, przekazywane jest kablówce. Lokatorzy są zmuszeni do korzystania z usług jedynej słusznej kablówki. Skorzystanie z innego operatora np. Cyfrowej Telewizji Satelitarnej lub zwykłej telewizji naziemnej staje się niemożliwe, bo prezes zabrania montażu anteny. Do 2012 roku w Polsce sygnał telewizji naziemnej ma trafiać do odbiorców w postaci cyfrowej. Pozwoli to na przesyłanie do odbiorców wielu darmowych programów. Niestety wiele milionów osób nie będą mogły z tej telewizji skorzystać, bo prezes nie pozwoli zamontować anteny. Już teraz dostęp do programów TV jest ograniczony, bo podstawowe pakiety w kablówkach mają tylko takie programy jak TVP1,TVP2,TVP INFO i program lokalnej kablówki. Brak jest dodatkowych programów, które można odbierać za darmo z anteny siatkowej takich jak Polsat i TVN. To jawne utrudnianie dostępu do informacji. Do tego za podstawowy pakiet użytkownicy często muszą płacić. Przykład:

10 O innych problemach, z jakimi boryka się nasz lokalny inwestor i jak się okazuje nie tylko on, mógłbym napisać książkę. Myślę jednak, że czas najwyższy skończyć z narzekaniem. Pomyślmy, co możemy z tym fantem zrobić? Propozycje Jakieś 2 lata temu wymyśliłem pewną koncepcję, którą w skali mikro udało mi się zrealizować. W miejscowości Karlino, w której mieszkam, po wydeptaniu ścieżki do Urzędu Miasta, udało mi się przekonać Burmistrza. Moja koncepcja została zrealizowana w nowo powstałych budynkach wznoszonych przez Karlińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) Koncepcja prosta w założeniach i wykonaniu polega na: KTBS w nowo powstałych budynkach położy okablowanie na własny koszt; okablowanie pozostanie własnością KTBS; okablowanie składać się będzie z kabli: telefonicznych, kabla koncentrycznego (TV) i skrętki UTP (Internet); kable zostaną poprowadzone od mieszkań lokatorów i zbiegać się będą w punktach dystrybucji (topologia gwiazdy); z okablowania może skorzystać każdy operator, który dostarczy sygnał do punktu dystrybucji; Wreszcie lokatorzy nie są uwiązani do jedynie słusznych operatorów. Klatki schodowe i piwnice są czyste i estetyczne. Operatorzy nie mają problemów z dotarciem do klienta. Wystarczy, że zrobią tylko przyłącze do budynku. Bez problemów może ich działać kilku. Poniżej przedstawiam zdjęcia z budynku gdzie działa 2 operatorów kablówki, 2 lokalnych operatorów internetu oraz TP.

11 Ilustracja 1: Punkt Dystybucji KTBS - Karlino Ilustracja 2: Piwnica KTBS Ilustracja 3: Klatka schodowa - KTBS Dla porównania zdjęcia z budynków gdzie działa tylko 1 operator kablowy i tylko 1 lokalny dostawca Internetu oraz TP. Ilustracja 4: Klatka schodowa - wspólnota Ilustracja 5: Piwnica wspólnota Jeżeli udało się w skali mikro to dlaczego nie miałoby się udać w skali makro? Moja propozycja rozwiązania problemów związanych z Panem prezesem jest dość radykalna, ale na pewno skuteczna. Wszyscy właściciele nieruchomości powinni dostać wymóg wyposażenia ich w okablowanie strukturalne. Okablowanie to powinno należeć do spółdzielni i zostać nieodpłatnie przekazane wszystkim chętnym operatorom. Operator ma zrealizować przyłącze do budynku. Jeśli jednak z jakichś względów Pan prezes nie chce na to

12 pozwolić, to musi wykonać to przyłącze na własny koszt. Ogólnie rzecz biorąc, należy zastosować to samo co w przypadku KTBS. Od razu można dodać wymóg instalacji zbiorczych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej oraz do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej. Państwo mogłoby wesprzeć takie inwestycje odpowiednimi dotacjami. Dopiero wtedy ludzie zyskaliby nieograniczony dostęp do nowoczesnych form komunikacji. Zaczęłaby działać realna konkurencja. Podsumowując Korzyści płynące z budowy okablowania strukturalnego w budynkach przez ich właścicieli. każdy operator dostarczający sygnał internetowy lub/i TV będzie miał dostęp do klienta; każdy lokator będzie miał dostęp do wielu operatorów dostarczających internet, usługi telefoniczne oraz programy TV w tym nadawców satelitarnych; znikną problemy z zarządcami budynków blokujących budowę nowego okablowania przez lokalnych ISP; znikną problemy lokatorów chcących zamontować zewnętrzne anteny do odbioru cyfrowej TV naziemnej, cyfrowej TV satelitarnej oraz radiowego dostępu do Internetu; poprawne wykonanie instalacji zlikwiduje problemy zakłóceń płynących z nadajników CDMA; znikną lokalne monopole na TV i Internet; poprawi się wygląd estetyczny na zewnątrz budynków, ponieważ zniknie niezliczona ilość rożnego rodzaju anten; poprawi się wygląd estetyczny klatek schodowych oraz pomieszczeń piwnicznych, gdyż zniknie niezliczona ilość korytek i kabli; Rozpoczęcie zmian nie musi być rewolucyjne. Można je zacząć od doprecyzowania przepisów, powołania organu odwoławczego, który nakładałby indywidualne kary na prezesów oraz skutecznie je egzekwował.

13 II.WSZECHMOGĄCY URZĘDNIK Drugą osobę na naszej liście nazwałem Wszechmogący urzędnik. Jest on uosobieniem niespójnych, nielogicznych i w wielu miejscach sprzecznych ze sobą przepisów. Pokazuje, że już na najniższym szczeblu urzędnik może zablokować każdą inwestycję. Wykazuje też brak organów odwoławczych sprawnie rozstrzygających spory (w sądach trwa to lata). Niestety ten maszt zbyt agresywnie wcina się w niebo Wracając do naszych opowieści z dawnych lat, nasz młody aktywny człowiek podłączywszy już wszystkich zainteresowanych w swym, jak i pewnie sąsiednich blokach postanowił rozszerzać swoje działania na kolejne budynki. Podbudowany tym, że chętnych przybywało oraz faktem uwolnienia pierwszych częstotliwości (zakres 2,4GHz) postanowił uruchomić nadajnik radiowy. Umożliwiał on podłączenie tych chętnych, do których podciągnięcie przewodu było niemożliwe lub bardzo trudne, czy też kosztowne.

14 Sprawa z masztami początkowo nie była skomplikowana, wystarczyło bowiem powiesić antenę na istniejącym maszcie należącym do Spółdzielni. Jednak powstający konflikt interesów z Prezesem Spółdzielni zmusił naszego przedsiębiorcę do zbudowania i zainstalowania własnego masztu. Tutaj niestety natrafia na pierwszą trudność. W swym piśmie o zgodę na zbudowanie masztu dostaje odpowiedź, że potrzebny jest projekt, opinia, decyzja o pozwoleniu na budowę. Gdyby w swych pierwszych krokach postanowił instalować maszt w wysokości do 3m, byłoby dużo łatwiej. Ponieważ jednak napisał o budowaniu, rozpocząć musiał całą długą procedurę. Szybko odnalazł projektanta, który skierował go do geodety i Ośrodka Kartografii, gdzie uzyskał wtórnik i mapę w skali 1:500. Złożył wniosek do Urzędu Gminy o podanie warunków zbudowania masztu o wysokości do 9m i choć słyszał i czytał, że maszty o wysokości do 10m wymagają tylko zgłoszenia, to w uzyskanych warunkach przeczytał o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Konsekwencje były bardzo poważne. Po pierwsze wróciły całą inwestycję do punktu wyjścia. Po drugie zwiększały koszty ponad czterokrotnie, co całą inwestycję czyniło nieopłacalną. Mógł jednak postąpić na dwa sposoby: postawić maszt nielegalnie lub poradzić sobie z masztem o wysokości do 3m. Gdyby wcześniej zapisał, że planuje zainstalować maszt wówczas nie zwiększałby wysokości budynku. Zachowana byłaby kubatura budynku i sama powierzchnia budynku. Oznaczałoby to, że nasz lokalny inwestor nie zamierza rozpocząć rozbudowy budynku czy też jego nadbudowy. Niestety czasu cofnąć się nie da, więc inwestycja zakończyła się budową masztu, o wysokości 3m. Po instalacji rozpoczęły się pierwsze podłączenia z użyciem technologi radiowej WiFi. Po kilku miesiącach, wrócił jednak do tematu swego masztu, o wysokości 9m. Pod naciskami dwóch sołtysów, oraz samych mieszkańców sołectw, do których planował dotrzeć, zaczęły się naciski na Gminę. Pierwsza wizyta w Gminie zakończyła się rozmową: buduj Pan i już, a jak się komuś nie spodoba, to będziemy papiery robić.

15 Nasz przedsiębiorca telekomunikacyjny postanowił jednak, czynić wszystko jak należy i dlatego udał się do nadzoru budowlanego z argumentami o tym, że maszt o wysokości do 10m nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Usłyszał jednak, że może i tak jest, ale my tak nie praktykujemy. Zniechęcony i poddany nie szukał dalej, ale po kilku tygodniach i kolejnych zainteresowanych podłączeniem sołectwach udał się z problemem do Burmistrza, gdzie usłyszał zapewnienia, że pomogą i zajmą się sprawą. W tym czasie podbudowany powiększył maszt o 2m i rozpoczął podłączenia pierwszej, leżącej najbliżej wsi. Szukając rozwiązania problemu, jakim niewątpliwie był zainstalowany maszt o sumarycznej wysokości 5m, znalazł opinie nr 22/15 Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Infrastruktury w sprawie kwalifikowania realizacji masztów antenowych na istniejących obiektach budowlanych jako ich nadbudowy lub rozbudowy dla Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, gdzie przeczytał, że należy zauważyć, że art. 29 ust. 2 pkt15 ustawy Prawo budowlane obejmuje zwolnienie od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę roboty budowlane polegające na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Przepis ten nie czynił rozróżnienia pomiędzy instalowaniem konstrukcji mocujących pod anteny, a instalowaniem masztów antenowych. Co więcej, zwolnienie obejmuje maszty antenowe nawet wówczas, gdyby zostały zakwalifikowane jako części budowlane urządzeń technicznych. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. w wyroku z dnia 13 grudnia 2005r. (VII SA/Wa 850/05, LEX nr ). Udawszy się z tymi słowami do nadzoru budowlanego, usłyszał znane sobie: ale my tak nie praktykujemy. Jednak nie to było głównym problemem, maszt istniał już dobre 2 lata i przepustowość i pojemność eteru dla uwolnionych częstotliwości zaczynała się kończyć. Aby sprostać rosnącej konkurencji i potrzebom klientów musiał podjąć decyzję: albo płatne radiolinie, albo światłowody.

16 Mimo nieudanych pierwszych kontaktów z Prawem budowlanym w wydaniu powiatowego nadzoru budowlanego postanowił pilotażowo wykonać pierwszy odcinek światłowodowej instalacji teleinformatycznej zakopanej głęboko w ziemi. Rozpoczął drugie starcie, które jak się później okaże zostanie zablokowane przez naszą trzecią osobę. Wnioski Jak widzimy nasz wszechmogący urzędnik może zablokować każdą lokalną inwestycję. Wynika to głównie z mentalności. Urzędnicy bardzo nie lubią petentów, przeciągają procedury i wykorzystują niejasności prawne. W takim traktowaniu pomagają niespójne i niejasne przepisy. Niektóre urzędy położenie kanalizacji pomiędzy dwoma budynkami traktują jako przyłącze, a inne jako budowę. Jedna i druga interpretacja tego samego powoduje kolosalne zmiany w warunkach inwestycji. Nasz lokalny urzędnik lubi czuć się najważniejszy. Wg własnego uznania decyduje co będziemy budować i w jaki sposób. Często zależy to od tego, którą nogą rano wstał z łóżka. Propozycje Należy zrobić to co w pierwszym przypadku. Doprecyzować prawo, tak, aby nasz urzędnik nie miał możliwości różnorodnej interpretacji przepisów. Skrócenie procedur oraz zmniejszenie ich liczby znacznie uprzyjemniło by proces inwestycyjny. Do tego wszystkiego byłby potrzebny odpowiedni organ do, którego nasz lokalny inwestor mógłby skutecznie i szybko się odwołać. W przypadku wykrycia nieprawidłowej decyzji urzędnika, należałoby go indywidualnie ukarać.

17 III. CHCIWY USTAWODAWCA Trzecią opisywana przeze mnie osobą, która przyczynia się do zahamowania rozwoju Internetu w Polsce, jest Chciwy ustawodawca. Tym mianem określę wszelkie osoby tworzące polskie przepisy, przyczyniające się w wielkim stopniu do wydzierania resztek funduszy inwestycyjnych naszego lokalnego operatora. A teraz podliczymy za te kabelki Nasz bohater na samym początku swej przygody w prowadzenie działalności gospodarczej nie zdawał sobie sprawy z istnienia powyższej osoby. Jego jedynym obowiązkiem wobec państwa było opłacanie składek ZUS i podatków. Pierwszą powinność wykonywał sumiennie i dokładnie. Z drugą długo nie miał problemów, ponieważ inwestował więcej niż zarabiał. Po kilku latach działania, gdy sieć przestała być studnią bez dna nasz lokalny inwestor wreszcie zaczął zarabiać. Szybko jednak jego radość przerodziła się w zdumienie. Im więcej miał zysku, tym więcej pieniędzy musiał oddawać ustawodawcy. Gdy nasz lokalny ISP postanowił zainwestować w tereny słabo rozwinięte i znacznie oddalone od jego siedziby nie wiedział, co jeszcze zgotował mu ustawodawca. Znaczne odległości pomiędzy miejscowościami wymusiły zakup kolejnego auta oraz zatrudnienia pracowników.

18 Po pewnym czasie nasz młody człowiek zauważył w rachunkach niezgodność. Mimo że ponosił stratę, która była zrozumiała, bo dużo inwestował, musiał płacić podatki. Po dociekliwej analizie doszedł do sedna problemu. Gdy on i jego pracownicy dużo jeżdżą, mają wielkie rachunki za paliwo. Niestety zgodnie z zapisami wymyślonymi przez chciwego ustawodawcę, rachunków tych nie można uwzględnić przy VAT. Zgodnie z przepisami tylko paliwo od samochodów ciężarowych można odliczyć. Nasz lokalny operator miał 2 możliwości: 1. kupić samochód ciężarowy, którego nie potrzebuje i który pali 2 razy więcej niż jego obecne auta 2. pogodzić się z zaistniała sytuacją i dalej płacić. Sytuacji, w których chciwy ustawodawca sięga do kieszeni naszego lokalnego inwestora, jest bez liku. Chcąc wybudować kanalizację teletechniczną, nasz inwestor naraził się na opłaty związane z: wnioskiem o wydanie decyzji celu publicznego Zakładem Uzgodnień Dokumentacji (ZUD) wnioskiem o budowę podatkami gruntowymi opłatami związanymi z tzw. Prawem drogi W momencie, gdy nasz bohater pogodził się już z powyższymi opłatami uznając je przy planowaniu inwestycji, nasz chciwy ustawodawca znów go zaskoczył. Po raz kolejny chciał wydusić grosz z naszego człowieka. Przedstawił nową interpretację przepisów, w myśl których nasz lokalny inwestor powinien zapłacić podatek gruntowy od kabelków luzem zakopanych w ziemi. Dotyczyło to tylko kilku odcinków, ale podatek miał być zapłacony wstecz. Takie przepisy mogły zrujnować finansowo jego firmę. Na szczęście pojawiła się pomoc w postaci wyroku sądu, które zahamował zapędy chciwego ustawodawcy.

19 Nasz lokalny inwestor już trochę zmęczony, ale nadal uparcie dążący do rozwoju firmy, postanowił uzyskać dotację z pieniędzy UE. Problem z dotacjami dla lokalnych firm telekomunikacyjnych. Nasz ISP słysząc ciągle szumne hasła typu wykluczenie cyfrowe, białe plamy itp. postanowił więc rozszerzyć swoją sieć na cały powiat, oferując dostęp do sieci Internet w każdej wiosce i w każdym mieście powiatu. Jako że cały projekt nie jest dla niego zbytnio opłacalny (w niektórych miejscach musi zakopać 3km światłowodu, by dotrzeć do kilkudziesięciu abonentów, czy w innym ustawić wieżę kratowniczą tylko dla ewentualnych kilkunastu klientów) to zaczął szukać jakiegoś wsparcia ze środków UE. Po przestudiowaniu wszelkich dostępnych programów pomocowych okazało się, że Unia Europejska, która wspiera sektor MŚP stworzyła program umożliwiający pozyskanie dotacji przez lokalnych ISP. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) odpowiednie środki zapewniono w działaniu 8.4, a więc zapewnienie dostępu do sieci Internet na etapie ostatniej mili (do abonenta końcowego). 70% zwrotu kwalifikowanych kosztów satysfakcjonowało naszego operatora, który po żmudnych wyliczeniach uznał, że po roku, może nie wiele, ale jednak zacznie zarabiać na tej inwestycji. Pojechał na szkolenia z działania 8.4 POIG organizowane przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie (WWPE). Wrócił z nich pełen zapału, nadziei i optymizmu. Projekt kierowany jest do małych ISP, w założeniach idealny dla jego firmy. Jedynym problemem, na który zwracały uwagę osoby udzielające wsparcia (szkolące), był warunek, że na terenie inwestycji musi być tzw. wykluczenie cyfrowe. Na pytanie, w jaki sposób można poznać, że na danym terenie występuje wykluczenie cyfrowe, nasz lokalny inwestor uzyskał informację, by zapytać o daną wieś drogą e mailową. Oni przekażą zapytanie do MSWiA i dostarczą odpowiedź.

20 Ale czym nasz ISP się martwi, przecież działa na terenach, gdzie jest największe zacofanie i przecież każdy program UE mówi, że ten teren jest najbiedniejszy. Przeprowadzając wstępne rozeznanie, polegające na odwiedzaniu kolejnych wiosek i pytaniu ludzi o dostęp do sieci Internet nasz operator potwierdza te powszechnie panującą opinię. Z jego obserwacji wynika, że na 47 wiosek i miasteczek swojego powiatu w 29 nie ma w ogóle możliwości uzyskania stałego dostępu do sieci Internet, a w kolejnych 12 oferowane prędkości z uwagi na niską jakość okablowania są niewystarczające. Tak więc nasz bohater nadal pełen nadziei, widząc, że robi coś bardzo pożytecznego, zaczął sklejać projekt w jedną całość, wysyłając jednocześnie (zgodnie z zaleceniami) wniosek o potwierdzenie, że tereny inwestycji nie należą do białych plam. Po odczekaniu kilku tygodni ma w końcu długo wyczekiwaną odpowiedź z WWPE cyt. wiec: W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji, z przykrością informuję, że do objęcia dofinansowaniem w ramach działania 8.4 POIG, nie kwalifikuje się żadna z wymienionych miejscowości. Nasz ISP dla pewności zapytał o wszystkie miejscowości i wsie swojego powiatu i okazało się, że żadna z 47 wiosek jego powiatu nie kwalifikuje się do skorzystania ze wsparcia, gdyż nie leży na obszarze tzw białych plam. W końcu jest problem wykluczenia cyfrowego czy go nie ma? Czy naprawdę w Polsce nie ma nigdzie wykluczenia cyfrowego (choć w prawie 40% wiosek, w których nasz operator chciał inwestować, działa z ledwo bieda GPRS, a o Neostradzie czy czymkolwiek innym to ludzie nawet nie słyszeli)? A może to wykluczenie jest, tylko projekt wyznaczenia białych plam, na który wydano, jak mniemam sporo pieniędzy (ITTI), został najzwyczajniej w świecie źle wykonany? Te pytania pozostały bez odpowiedzi. Faktem jest tylko to, że wiele projektów naszego inwestora nie zostanie zrealizowanych.

Nr 3, 2011 r. Publikacja finansowana ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Nr 3, 2011 r. Publikacja finansowana ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Biuletyn Rzeczników Konsumentów Nr 3, 2011 r. Publikacja finansowana ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Spis treści 1. Koleżanki i koledzy 3 2. Uszkodzenie układu pomiarowo-rozliczeniowego

Bardziej szczegółowo

Profesjonalnie działać, skutecznie zmieniać poradnik dla organizacji pozarządowych. Łódź 2010

Profesjonalnie działać, skutecznie zmieniać poradnik dla organizacji pozarządowych. Łódź 2010 2 Wydawca: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS Opracowanie: Zespół Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS Redakcja: Małgorzata Szewczyk Profesjonalnie działać, skutecznie

Bardziej szczegółowo

BIULETYN. Spis treści. Obowiązkowe ubezpieczenia OC dla rzeczników. Działalność Rzecznika Odbiorców Paliw i Energii

BIULETYN. Spis treści. Obowiązkowe ubezpieczenia OC dla rzeczników. Działalność Rzecznika Odbiorców Paliw i Energii BIULETYN Spis treści Nr 3 (32) WRZESIEŃ 2010 Wydawnictwo Stowarzyszenia Konsumentów Polskich Biuletyn wydaje Stowarzyszenie Konsumentów Polskich Ul. Gizów 6 01-249 Warszawa Prezes: Grażyna Rokicka g.rokicka@skp.pl

Bardziej szczegółowo

przedsiębiorca a konsument

przedsiębiorca a konsument przedsiębiorca a konsument Warszawa, czerwiec 2012 Spis treści By przedsiębiorca był syty i konsument cały... 3 Interes konsumenta nie zawsze pod szczególną ochroną... 4 Klauzule abuzywne w cyklu życia

Bardziej szczegółowo

Pytania radnych XIV sesja 28 kwietnia 2015 r.

Pytania radnych XIV sesja 28 kwietnia 2015 r. Pytania radnych XIV sesja 28 kwietnia 2015 r. Radny p. Mirosław Bukiewicz: 1. Czy mieszkańcom naszego miasta należą się porządne chodniki? Wiele ostatnio mówi się i robi w sprawie ścieżek rowerowych w

Bardziej szczegółowo

JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE

JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE JAK W PRAKTYCE ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE AUTOR OPRACOWANIA ANNA WELSYNG RADCA PRAWNY, DORADCA PODATKOWY I. Prawne wymogi związane z założeniem biura rachunkowego Wybór formy prawnej prowadzenia

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z BADANIA RYNKU USŁUG DOSTĘPU DO PŁATNEJ TELEWIZJI

RAPORT Z BADANIA RYNKU USŁUG DOSTĘPU DO PŁATNEJ TELEWIZJI RAPORT Z BADANIA RYNKU USŁUG DOSTĘPU DO PŁATNEJ TELEWIZJI Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Departament Analiz Rynku Sierpień 2011 2 Spis treści Wstęp... 5 Rozdział I. Metodologia badania rynku...

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie i realizacja projektów hybrydowych z sektora telekomunikacyjnego w perspektywie finansowej 2007-2013

Przygotowanie i realizacja projektów hybrydowych z sektora telekomunikacyjnego w perspektywie finansowej 2007-2013 Przygotowanie i realizacja projektów hybrydowych z sektora telekomunikacyjnego w perspektywie finansowej 2007-2013 Czerwiec 2015 Warunki korzystania z niniejszej publikacji Niniejsza publikacja została

Bardziej szczegółowo

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych. ul. Narutowicza 56a, 20-016 Lublin tel. 81 53 43 200, 81 53 43 203 www.sis-dotacje.pl, info@sis-dotacje.

Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych. ul. Narutowicza 56a, 20-016 Lublin tel. 81 53 43 200, 81 53 43 203 www.sis-dotacje.pl, info@sis-dotacje. Partner Społeczny SIS -17 Lat Dla Rozwoju SIS - Kształtujemy Relacje www.mamprawo.eu Realizator projektu: ul. Narutowicza 56a, 20-016 Lublin tel. 81 53 43 200, 81 53 43 203 www.sis-dotacje.pl, info@sis-dotacje.pl

Bardziej szczegółowo

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Warszawa, sierpień 2014

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Warszawa, sierpień 2014 + Raport pokrycia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną, zrealizowanymi w 2013 r. i planowanymi w 2014 r. inwestycjami oraz budynkami umożliwiającymi kolokację

Bardziej szczegółowo

Z A Ł O Ż E N I A P R O J E K T U U S T A W Y O ZMIANIE USTAWY PRAWO TELEKOMUNIKACYJNE I. WPROWADZENIE. 1. Aktualny stan stosunków społecznych

Z A Ł O Ż E N I A P R O J E K T U U S T A W Y O ZMIANIE USTAWY PRAWO TELEKOMUNIKACYJNE I. WPROWADZENIE. 1. Aktualny stan stosunków społecznych Z A Ł O Ż E N I A P R O J E K T U U S T A W Y O ZMIANIE USTAWY PRAWO TELEKOMUNIKACYJNE I. WPROWADZENIE 1. Aktualny stan stosunków społecznych W ostatnich latach, w stosunkach społecznych i gospodarczych,

Bardziej szczegółowo

ZAKŁADAMY SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ

ZAKŁADAMY SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ ZAKŁADAMY SPÓŁDZIELNIĘ SOCJALNĄ 1 Spis treści Wstęp........................................... 3 Informacje ogólne................................ 4 Procedury zakładania spółdzielni socjalnej..........

Bardziej szczegółowo

Zadanie finansowane jest przez Ministerstwo Gospodarki ze środków budżetu państwa.

Zadanie finansowane jest przez Ministerstwo Gospodarki ze środków budżetu państwa. 1 Autorzy: Mateusz Staszek dr Andrzej Ogonowski Koncepcja publikacji: Paweł Chaber Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa www.parp.gov.pl Wydanie I Publikacja

Bardziej szczegółowo

Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz perspektywy jego rozwoju do 2014 roku

Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz perspektywy jego rozwoju do 2014 roku Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce oraz perspektywy jego rozwoju do 2014 roku Warszawa Październik 2010 Spis treści: Wprowadzenie... 3 1. Podstawowe aspekty zjawiska nieregulowania zobowiązań...

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 3 2. MONITORING W UJĘCIU TECHNICZNYM 6

SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 3 2. MONITORING W UJĘCIU TECHNICZNYM 6 SPIS TREŚCI 1. WSTĘP 3 2. MONITORING W UJĘCIU TECHNICZNYM 6 2.1. DEFINICJA MONITORINGU PRZYJĘTA W RAPORCIE 6 2.2. TECHNOLOGIE STOSOWANE OBECNIE W MONITORINGU 9 2.3. MONITORING SYGNAŁÓW ALARMOWYCH Z OBIEKTÓW

Bardziej szczegółowo

Zakupy w sklepie (nie)łatwa sprawa. Najdroższe garnki w życiu, czyli pokazy i akwizycja. Konsument na rynku usług różnych

Zakupy w sklepie (nie)łatwa sprawa. Najdroższe garnki w życiu, czyli pokazy i akwizycja. Konsument na rynku usług różnych Spis treści 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. Zakupy w sklepie (nie)łatwa sprawa Najdroższe garnki w życiu, czyli pokazy i akwizycja Zakupy na odległość Konsument na rynku usług różnych Czy mam się obawiać

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA ORGANIZACYJNO- TECHNICZNA REALIZACJI PROJEKTU BUDOWA WIELKOPOLSKIEJ SIECI SZEROKOPASMOWEJ

KONCEPCJA ORGANIZACYJNO- TECHNICZNA REALIZACJI PROJEKTU BUDOWA WIELKOPOLSKIEJ SIECI SZEROKOPASMOWEJ KONCEPCJA ORGANIZACYJNO- TECHNICZNA REALIZACJI PROJEKTU BUDOWA WIELKOPOLSKIEJ SIECI SZEROKOPASMOWEJ Sierpień 2011 SPIS TREŚCI 1. GENEZA I UZASADNIENIE PROJEKTU... 3 1.1. WSTĘP... 3 1.2. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Bardziej szczegółowo

PrzeWodnik po usługach finansowych

PrzeWodnik po usługach finansowych PrzeWodnik po usługach finansowych Warszawa, 2012 r. Spis treści Wstęp... 5 Pytania i odpowiedzi... 7 1. Jakie są rodzaje kredytów?...7 2. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?...9 3. Czy w przypadku

Bardziej szczegółowo

P R O T O K Ó Ł Nr XXXV/13 sesji Rady Miejskiej w Nisku odbytej w dniu 27 maja 2013r w sali narad Urzędu Gminy i Miasta w Nisku

P R O T O K Ó Ł Nr XXXV/13 sesji Rady Miejskiej w Nisku odbytej w dniu 27 maja 2013r w sali narad Urzędu Gminy i Miasta w Nisku P R O T O K Ó Ł Nr XXXV/13 sesji Rady Miejskiej w Nisku odbytej w dniu 27 maja 2013r w sali narad Urzędu Gminy i Miasta w Nisku XXXV sesję Rady Miejskiej w Nisku otworzył Przewodniczący Waldemar Ślusarczyk

Bardziej szczegółowo

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podsumowanie dotychczasowego wykonania Strategii regulacyjnej Prezesa UKE. Warszawa, listopad 2014 r.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podsumowanie dotychczasowego wykonania Strategii regulacyjnej Prezesa UKE. Warszawa, listopad 2014 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Podsumowanie dotychczasowego wykonania Strategii regulacyjnej Prezesa UKE Warszawa, listopad 2014 r. 1 SPIS TREŚCI 1. WSTĘP... 3 2. SYNTETYCZNE PODSUMOWANIE REALIZACJI

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

BUDOWA SIECI SZEROKOPASMOWYCH

BUDOWA SIECI SZEROKOPASMOWYCH BUDOWA SIECI SZEROKOPASMOWYCH PROJEKT TECHNICZNY, BUDOWA I EKSPLOATACJA SIECI Poradnik dla samorządowców CZĘŚĆ II Eugeniusz W. Gaca, Krzysztof J. Heller, Paweł M. Marchelek Fundacja Wspomagania Wsi, Warszawa

Bardziej szczegółowo

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka

Autor: Urszula Małek. Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Autor: Urszula Małek Redakcja i korekta: Agnieszka Brzezińska, Katarzyna Sołtan, Iga Kazimierczyk, Daria Dziewięcka Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Stryjewska, Renata Czarnecka - Orlik Koordynator

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR URZĘDU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH. LUTY / MARZEC 2012 r.

INFORMATOR URZĘDU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH. LUTY / MARZEC 2012 r. INFORMATOR URZĘDU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH LUTY / MARZEC 2012 r. Przy wykorzystaniu zamieszczonych w Informatorze UZP informacji poprzez przedruk całego artykułu bądź jego fragmentów należy: podać autora oraz

Bardziej szczegółowo

Bancassurance Rekomendacja U szanse i zagrożenia

Bancassurance Rekomendacja U szanse i zagrożenia Bancassurance Rekomendacja U szanse i zagrożenia W dniu 21 maja 2014r. Fundacja Edukacji Ubezpieczeniowej działająca przy Rzeczniku Ubezpieczonych, zorganizowała konferencję pt. Bancassurance Rekomendacja

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA UŻYTKOWNIKÓW PUBLICZNIE DOSTĘPNYCH USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH

PORADNIK DLA UŻYTKOWNIKÓW PUBLICZNIE DOSTĘPNYCH USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH PORADNIK DLA UŻYTKOWNIKÓW PUBLICZNIE DOSTĘPNYCH USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH Warszawa, 11 czerwca 2010 r. Wprowadzenie... 4 1. Umowa, Regulamin i Cennik świadczenia publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych...

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Kacuga Damian Hamerla Tomasz Pietrek. Własna firma. szansą dla Ciebie

Krzysztof Kacuga Damian Hamerla Tomasz Pietrek. Własna firma. szansą dla Ciebie Krzysztof Kacuga Damian Hamerla Tomasz Pietrek Własna firma szansą dla Ciebie Autorzy: Damian Hamerla, Krzysztof Kacuga, Tomasz Pietrek Opracowanie graficzne skład oraz łamanie: Cyprian Malinowski Publikacja

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Zespół czasopisma Prawnik&Detektyw

WSTĘP. Zespół czasopisma Prawnik&Detektyw WSTĘP Szanowny Czytelniku, Wraz z drugim numerem Prawnik&Detektyw śpieszymy poinformować, że odbiór naszego pisma przerósł nasze najmilsze oczekiwania. Otrzymaliśmy sporo pozytywnych opinii oraz propozycji

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Organizacje pozarządowe w Płocku - diagnoza obecnej sytuacji oraz propozycje możliwych form wsparcia

RAPORT. Organizacje pozarządowe w Płocku - diagnoza obecnej sytuacji oraz propozycje możliwych form wsparcia RAPORT Organizacje pozarządowe w Płocku - diagnoza obecnej sytuacji oraz propozycje możliwych form wsparcia 31 sierpnia 2004 r. Raport sporządziła: Lidia Kuczmierowska Raport Organizacje pozarządowe w

Bardziej szczegółowo

RAPORT SYSTEM ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH A ROZWÓJ KONKURENCJI W GOSPODARCE

RAPORT SYSTEM ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH A ROZWÓJ KONKURENCJI W GOSPODARCE RAPORT SYSTEM ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH A ROZWÓJ KONKURENCJI W GOSPODARCE Warszawa, wrzesień 2013 r. Spis treści: Słownik najważniejszych pojęć i skrótów... 5 Wstęp... 7 Rozdział 1. Otoczenie regulacyjne systemu

Bardziej szczegółowo