Goldbach Audience Services Sp. z o.o. ul. Altowa Warszawa NIP KRS REGON

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Goldbach Audience Services Sp. z o.o. ul. Altowa 2 02-386 Warszawa NIP 701-031-19-69 KRS 0000394118 REGON 142992885"

Transkrypt

1 Trendy w reklamie online Jaki jest największy trend w reklamie online? Sam reklama online. Odpowiedź, która na pierwszy rzut oka wydaje się być mało satysfakcjonująca, nabiera wyrazu w zestawieniu z raportem Starlink. Według niego w 2012 roku wzrostową dynamikę przychodów utrzymały tylko (!) internet i reklama kinowa. Prognozy ekspertów na ten rok wskazują, że wydatki na reklamę internetową będą rosnąć, i na koniec roku mogą przekroczyć 2 miliardy złotych. Czy to już powód do niepohamowanej radości? Raczej zapowiedź ostrej walki o każdą spośród ponad złotówek. Można się spodziewać, że podmioty z branży reklamy online w rywalizacji o klienta, wytoczą w najbliższym czasie najcięższe działa. RTB czyli Real Time Battle W zeszłym roku coraz to nowe podmioty testowały RTB, chcąc sprawdzić jak w praktyce wygląda aukcyjny system sprzedaży i zakupu mediów. W tym roku nie ma miejsca na bojaźliwość i prowadzenie nieśmiałych działań. Na rynku będzie się pojawiać coraz więcej podmiotów chcących zaistnieć w ekosystemie RTB i zagarnąć dla siebie jak najwięcej z budżetowego tortu. Ci, którzy działają na tym rynku już od pewnego czasu z pewnością zaprezentują szereg nowych funkcjonalności. Spekulując w jakim tempie będzie rozwijał się rynek RTB w Polsce sięga się najczęściej po prognozy dotyczące krajów zachodnioeuropejskich. Według szacunków twórców raportu IDC udział RTB w rynku reklamy display w 2015 roku będzie wynosił odpowiednio: w najbardziej zaawansowanej pod tym względem Wielkiej Brytanii - 25%, we Francji - 21%, natomiast w Niemczech - 20%. Dla porównania udział odsłon sprzedawanych w modelu RTB w Polsce w Q wyniósł 1%, podczas gdy we Francji 5%. Rok 2012 był pod względem rozwoju segmentów reklamy display zdecydowanie rokiem RTB. Zaczęły pojawiać się platformy adexchange owe, na polski rynek weszły zagraniczne DSP i SSP, a nasze rodzime formaty reklam (niestandardowe dla innych krajów europejskich) zostały uwzględnione w zagranicznych SSP. W tym roku na pewno nadal postępować będzie integracja polskich podmiotów platform adexchange owych, sieci reklamowych czy portali z DSP i SSP, działalność rozpoczną także platformy DMP. Konsekwencją spodziewanej coraz większej alokacji budżetów w tym kanale będzie stopniowe nasycenie powierzchni RTB. W tym kanale sprzedażowym rynek rządził się będzie głównie prawem popytu i podaży, a na znaczeniu stracą ustalenia i negocjacje.

2 Z drugiej strony reklamodawcy będą musieli płacić coraz więcej za pożądaną kategorię użytkowników. Koniecznością będzie więc zmiana podejścia do zakupu i sprzedaży mediów. W tym wypadku to nie podpisane zlecenie decydować będzie o rzeczywistej stawce za konkretny wolumen odsłon, ale zainteresowanie reklamodawców konkretną grupą użytkowników. Kolejnym trendem, który na razie kiełkuje, ale z pewnością będzie się rozwijał, jest zakup konkretnego wolumenu odsłon w określonej cenie, odbywający się w ramach RTB. Będzie to ekskluzywny kanał sprzedaży dostępny dla dużych graczy pozwalający realizować automatycznie zakup dużych pakietów powierzchni reklamowej. Mobile kolejne starcie Czy to już?, Czy to teraz? to dwa najczęściej zadawane pytania w kontekście Mobile. Branża reklamy online od kilku sezonów z niecierpliwością czeka na przełom, który uczyni ten kanał znaczącym. Rok 2012 przyniósł dużo istotnych zmian, które otworzyły nowe drogi dla rozwoju Mobile w Polsce. Korzystniejsze pakiety na transmisję danych oferowane przez operatorów komórkowych częściowo sprawiają, że wyraźnie wzrasta liczba użytkowników internetu mobilnego. Jeśli w 2013 roku uda się w pełni wykorzystać potencjał technologii LTE, a szybka transmisja danych będzie powszechnie wykorzystywana, otworzy to przed reklamodawcami szerokie perspektywy. Wreszcie będzie można realizować kampanie rich mediowe zawierające niestandardowe formaty czy nagrania wideo. Lista sukcesów Mobile jest długa: coraz większe zainteresowanie kampaniami mobilnymi z wykorzystaniem kreacji rich mediowych, wzrastająca liczba pobranych aplikacji mobilnych, rozwój płatności mobilnych, wzrost wartości inwestycji, itd. Coraz liczniejsze badania dowodzą, że użytkownicy korzystają z wielu urządzeń jednocześnie telewizja, tablet, smartfon, mamy je pod ręką i nie wahamy się ich używać. Firma badawcza Nielsen opublikowała w 2011 r. analizy, z których wynika, że 40% użytkowników smartfonów i tabletów w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje je w trakcie oglądania telewizji. Równoczesna konsumpcja trzech nośników, to trend, który rozwija się również w Polsce. Upowszechnienie urządzeń mobilnych i korzystanie przez użytkowników z wielu kanałów przekazu jednocześnie będzie wymuszać na reklamodawcach realizowanie kampanii crossmediowych.

3 Wciąż jeszcze większość z tego typu kampanii, opiera się na powielaniu przekazów, a nie budowaniu prawdziwie zintegrowanych komunikatów. Takich, które poprzez emisje w różnych mediach będą zyskiwać na wartości chociażby przez miarowe i zaplanowane budowanie emocji oraz zaangażowania. Krok po kroku prowadząc do zaplanowanego efektu, bez odkrywania kart już w pierwszej odsłonie kampanii na wszystkich nośnikach. Namierzanie audience Chociaż o kryzysie jest mowa nieprzerwanie od 5 lat dopiero ten rok ma przynieść załamanie w wielu sektorach gospodarki. Respondenci, biorący udział w badaniu zwyczajów zakupowych Polaków, przeprowadzonym w styczniu 2013 przez OMD, deklarowali ograniczenie wydatków na alkohol, papierosy, wymianę samochodu, słodycze, przekąski czy płatną telewizję cyfrową... Polacy widzą silną potrzebę oszczędzania. Jest to wyraźny sygnał dla branży. Strategie marketingowe realizowane w 2013 r. muszą być po prostu skuteczne. Nie ma miejsca na straty mediowe wywołane emisją niedopasowanych przekazów, korzystaniem z nieodpowiednich kanałów i powierzchni, a w końcu krzyczeniem w próżnię do użytkowników niezainteresowanych komunikatem. Nastawienie na maksymalizację efektów zrodziło potrzebę stworzenia zupełnie nowego rozwiązania. Audience buying zrewolucjonizował dotychczasowe podejście. Reklamodawcy mogą kupować nie tylko miejsce na witrynie, ale konkretnych odbiorców. Mogłoby się wydawać, że trafianie z przekazem tylko do zainteresowanych odbiorców jest pomysłem niezbyt innowacyjnym. A jednak. Na polskim rynku reklamowym tylko nieliczne podmioty otwarcie mówią o potrzebie zmiany orientacji ofertowej. Z proponowania kampanii zasięgowych na witrynach o słabym kontencie na zapewnianie dotarcia do wyselekcjonowanych odbiorców, których przyciągać będą serwisy o dobrych jakościowo treściach. Idea kupowania publiczności, a nie tylko samej powierzchni do tej pory pozostawała w sferze pragnień marketingowców. Obecnie, dzięki zaawansowanym technologiom możemy pozyskiwać i obłaskawiać dane, a także odkrywać nowe zależności, które je łączą. Dopiero stosunkowo od niedawna branża reklamowa jest w posiadaniu narzędzi, mogących urzeczywistnić wspomniane marzenia.

4 Big Data na froncie Swego czasu niezwykłą popularność zyskała grafika psa obsługującego komputer, przekonującego jednocześnie innego psa: On the Internet nobody knows you're a dog. Obecnie ów pies raczej musiałby odszczekać swoje słowa. Według Erica Schmidta, Google CEO, ludzkość co dwa dni produkuje 5 ekstrabajtów danych. Nie ma lepszego dowodu na to, że poruszamy się w świecie Big Data. Środowisku zdominowanym przez dane, które otrzymujemy i sami wytwarzamy. Gromadzenie, segregacja i odpowiednie wykorzystanie danych będzie wyzwaniem dla świata reklamy nie tylko w 2013, ale również w przyszłości. Rozwiązaniami dobrze wykorzystującymi data mining są RTB, reklama behawioralna czy stosunkowo młody remarketing spersonalizowany. System rekomendacji zakupowych wyświetlający internautom skomponowane specjalnie dla nich kreacje na podstawie akcji, które wykonali na stronie internetowej. Remarketing spersonalizowany operuje danymi zebranymi z różnych źródeł: ze strony www klienta, raportów z poprzednich kampanii reklamowych, danych behawioralnych (informacje dotyczące zainteresowań i wskaźników socjodemograficznych), z innych stron internetowych, które wskazują na intencje zakupowe internauty, z analizy słów wpisywanych przez użytkownika do wyszukiwarki. Użycie całego spektrum danych pozyskanych z wielu miejsc, umożliwia dotarcie do internautów z przekazem reklamowym maksymalnie dopasowanym do ich oczekiwań. Remarketing spersonalizowany bazuje na założeniu, że każdy użytkownik odwiedzający sklep internetowy lub stronę ma inne intencje zakupowe. W związku z tym przekazy kierowane do konkretnych internautów powinny się od siebie różnić. I tak działa ten model emisji reklamy. System serwuje różne kreacje różnym internautom na podstawie uprzednio przygotowanych scenariuszy. Co więcej sam jest w stanie przygotowywać setki różnych kreacji, składających się z elementów stałych (np. ramka, logo) oraz dynamicznych (np. cena, nazwa, zdjęcie) i automatycznie optymalizować grafiki, które najlepiej konwertują. Zmiany, które zachodzą w obrębie technologii emisji reklam są z jednej strony wymuszone przez działania konkurencyjnych podmiotów, z drugiej przez oczekiwania reklamodawców. Znamiennym jest to, jak wiele rozwiązań, które obecnie są przejmowane przez branżę reklamy online, uprzednio było stosowanych w innych kanałach przekazu.

5 Łączenie sił Do tej pory telewizja i internet istniały razem jedynie na mediaplanach i w realizacjach wysokobudżetowych kampanii. Uważa się, że każdy z tych kanałów ma swoją specyfikę. A jednak, telewizja i internet mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Te podobieństwa będą się coraz częściej ujawniać w 2013 roku. Nie chodzi wyłącznie o profity płynące z połączenia działań we wspomnianych nośnikach, o której mowa w raporcie IAB o znamiennym tytule TV + www razem lepiej. Według niego: Widoczna jest również wyraźna synergia telewizji i internetu w postaci wyższych wskaźników zaangażowania wśród osób, które spotkały się z kampanią w obydwu mediach średni efekt synergii w badanych wymiarach zaangażowania wyniósł 10%. Marketingowcy operujący w obszarze online będą korzystać z dorobku telewizji nie tylko po to, aby budować zasięg swoich kampanii czy zaangażowanie odbiorców. Będą sięgać także po metody pomiaru używane w mediach tradycyjnych. Dla przykładu GRP (ang. Gross Rating Point), wartość procentowa używana w badaniach oglądalności emisji reklamy, głównie w telewizji, radiu i prasie, została zauważona i podchwycona przez marketingowców działających w online. Wciąż bardzo powszechnie posługujemy się danymi o liczbie wyświetlonych odsłon, nie wiedząc nic o jakości wspomnianego wyświetlenia. Nowym dla online u narzędziem służącym mierzeniu widoczności display owych kampanii reklamowych jest tzw. advisibility. Dzięki temu narzędziu reklamodawca może sprawdzić czy dana reklama została faktycznie wyświetlona w widocznym dla użytkownika miejscu na stronie www. Advisibility pozwala określić też czas widoczności całej kreacji lub jej części. Wspomniane narzędzie ma nie tylko wartość podczas raportowania umożliwia stworzenie listy stron www, na których placementy były i są najdłużej widoczne dla użytkownika. Podobny kierunek obiera reklama wideo online, na którą, według prognoz ekspertów, wydatki w 2013 r. w naszym kraju wyniosą ok. 78,5 mln złotych. Mimo pozycji, jaką wypracował sobie ten kanał, dopiero w tym roku zostanie ustanowiony standard pomiaru oglądalności materiałów audio i wideo w polskim internecie. W tym roku, mimo dalszego prymatu rozliczenia CPM, znaczenia będą nabierać rozliczenia za efekt. Szczególnie te, które będą związane z opłatą za rzeczywisty kontakt użytkownika z reklamą. A zatem za jej widoczność i intencjonalny kontakt internauty z nagraniem.

RTB. Poradnik. Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła

RTB. Poradnik. Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła Poradnik RTB Fot. Corbis/FotoChannels Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła IAB Polska PORADNIK RTB dodatek do Media

Bardziej szczegółowo

Poradnik. RTB Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła

Poradnik. RTB Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła Poradnik RTB Fot. Corbis/FotoChannels Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej RTB IAB Polska. Zespół redakcyjny: Anna Listopad-Nowocin, Anna Wątła rozdział 1 CO TO JEST RTB? 48 Rozdział 1

Bardziej szczegółowo

reklamy online w Polsce

reklamy online w Polsce Raport Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce Partner strategiczny Przedmowa Często słyszy się, że rynek online jest jak perpetuum mobile. Sporo w tym prawdy przedstawiciele branży zgodni są, że

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Poradnik mobile Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska.

Poradnik mobile Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska. Poradnik mobile Fot. Corbis/FotoChannels Poradnik jest pracą zbiorową członków grupy roboczej Mobile IAB Polska. Zespół redakcyjny: Agnieszka Ferenc, Natalia Malec, Anna Wątła. IAB Polska Poradnik mobile

Bardziej szczegółowo

Dla kogo jest ten poradnik?

Dla kogo jest ten poradnik? Partnerzy Wydawca Dla kogo jest ten poradnik? Chcesz tanio, a przede wszystkim skutecznie, zareklamować swoją firmę, produkt, usługę, markę? Wiesz mało na temat reklamy w internecie, bo jeszcze nie miałeś

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ LUTY RAPORT MARZEC SIECI AFILIACYJNE KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ. Wydawca. ArtemSam - Fotolia

STYCZEŃ LUTY RAPORT MARZEC SIECI AFILIACYJNE KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ. Wydawca. ArtemSam - Fotolia 2015 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ RAPORT SIECI AFILIACYJNE WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ Partner złoty Partnerzy Wydawca ArtemSam - Fotolia Potencjał na rynku wciąż

Bardziej szczegółowo

Główne kierunki rozwoju e-commerce w perspektywie minionego roku

Główne kierunki rozwoju e-commerce w perspektywie minionego roku 73 E-commerce Główne kierunki rozwoju e-commerce w perspektywie minionego roku Prognozy na rok 2015 wskazują na ciągły wzrost polskiego rynku e-commerce. Szacuje się, że rynek będzie wart nawet 33 mld

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE

RAPORT. Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE RAPORT Perspektywy rozwojowe MOBILE ONLINE W POLSCE Przedmowa Rewolucja. W tym jednym słowie zawarte jest wszystko to, czego jesteśmy świadkami w obszarze internetu. To przede wszystkim zasługa wszechobecnego

Bardziej szczegółowo

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA RAPORT mgenerator.pl 2014 HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA AUTOR mgenerator.pl.. BADANIA praktycy.com PARTNER STRATEGICZNY Piotr Krawiec Prezes

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY RAPORT

MARKETING MOBILNY RAPORT Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT MARKETING MOBILNY Partnerzy Wydawca WSTĘP

Bardziej szczegółowo

BADANIA W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

BADANIA W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty BADANIA W INTERNECIE STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU spis treści FACEBOOK DLA BIZNESU 4 6 Mobile first, mobile best Dlaczego Mark Zuckerberg wyprasza ze swojego pokoju zespoły projektowe? Jaki cel przyświeca Facebookowi

Bardziej szczegółowo

WIDEO W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

WIDEO W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WIDEO W INTERNECIE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska

do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska AUTORZY RAPORTU IAB Polska: Olgierd Cygan Prezes Zarządu

Bardziej szczegółowo

raport media online Sponsor Partnerzy

raport media online Sponsor Partnerzy raport media online Sponsor Partnerzy wrzesień 2010 1 spis treści 3 Najmłodsze medium połyka konkurencję Internet na rynku mediów rozpycha się łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 2014 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT E-MAIL MARKETING Partnerzy Wydawca Optymizm na rynku jest duży. Czy uzasadniony? Około 127 milionów

Bardziej szczegółowo

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego?

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? 22 E- COMMERCE W POLSCE Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? E-commerce to handel internetowy wykorzystujący do swego funkcjonowania środki i urządzenia elektroniczne. Według

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 MARKETING MOBILNY www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie kluczowych trendów na rynku online w roku 2012

Podsumowanie kluczowych trendów na rynku online w roku 2012 Podsumowanie kluczowych trendów na rynku online w roku 2012 Oczami Grup Roboczych IAB Polska Luty 2013 Wprowadzenie tort reklamowy Świat Polska 2 Wprowadzenie reklama online w Polsce IAB/PwC AdEx 2012

Bardziej szczegółowo

Prognozy dla świata mediów tradycyjnych i cyfrowych na rok 2015

Prognozy dla świata mediów tradycyjnych i cyfrowych na rok 2015 Prognozy dla świata mediów tradycyjnych i cyfrowych na rok 2015 Od roku 2009 eksperci firmy Millward Brown z całego świata formułują doroczne prognozy na nadchodzący rok, przewidując najbardziej aktualne

Bardziej szczegółowo

Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI. Jak wzmacniać swój biznes?

Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI. Jak wzmacniać swój biznes? Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI Jak wzmacniać swój biznes? Wsparcie medialne Marketing ofert nieruchomości 2 Łukasz Kruszewski MARKETING OFERT NIERUCHOMOŚCI Jak wzmacniać swój biznes? www.lukaszkruszewski.pl

Bardziej szczegółowo

MARKETING W WYSZUKIWARKACH

MARKETING W WYSZUKIWARKACH Grudzień 2011 RAPORT MARKETING W WYSZUKIWARKACH Sponsor Partnerzy Wydawca Nie nachalnie, lecz skutecznie Klikamy w nie czasem nawet nie zdając sobie sprawy, że to linki sponsorowane. Nie ma to jednak dla

Bardziej szczegółowo

PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost

PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost PROGNOZY ZMIAN NA RYNKU E-COMMERCE W 2013 KLUCZOWE TRENDY W NADCHODZĄCYM ROKU WPŁYW DUŻYCH GRACZY NA ZMIANY NA RYNKU POTENCJAŁ POLSKIEGO E-COMMERCE LISTA

Bardziej szczegółowo

RAPORT WIDEO W INTERNECIE

RAPORT WIDEO W INTERNECIE 2015 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT WIDEO W INTERNECIE Partner złoty Partnerzy Wydawca everythingpossible - Fotolia Wideo w polskiej

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług IAB Polska Październik 2013 2 E-konsumenci: Consumer Journey Online Podsumowanie Szanowni Państwo, Zapraszamy serdecznie do lektury raportu, który przybliża perspektywę internautów na sieć jako źródło

Bardziej szczegółowo

Bankowość mobilna dla klientów indywidualnych TRENDY 2015-2016 RAPORT SPECJALNY 01 / 2015

Bankowość mobilna dla klientów indywidualnych TRENDY 2015-2016 RAPORT SPECJALNY 01 / 2015 Bankowość mobilna dla klientów indywidualnych TRENDY 2015-2016 RAPORT SPECJALNY 01 / 2015 PATRON MEDIALNY: RAPORT PRZYGOTOWANY EKSKLUZYWNIE NA KONFERENCJĘ: WSPÓŁPRACA: MIŁOSZ BRAKONIECKI Obserwatorium.biz

Bardziej szczegółowo

APLIKACJE MOBILNE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

APLIKACJE MOBILNE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 APLIKACJE MOBILNE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Więcej niż kanał marketingowy: Dyrektorzy marketingu o mobilności

Więcej niż kanał marketingowy: Dyrektorzy marketingu o mobilności Więcej niż kanał marketingowy: Dyrektorzy marketingu o mobilności A TNS 2012 2 www.tnsglobal.pl Spis treści 1 Podziękowania 5 2 Wstęp: Przymus mobilności 6 3 Nowe zasady gry 10 4 Zmieniające się oblicze

Bardziej szczegółowo