Case Study. ecommerce dla TUI Poland

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Case Study. ecommerce dla TUI Poland"

Transkrypt

1 Case Study ecommerce dla TUI Poland

2 TUI Poland TUI Poland jest częścią największego koncernu turystycznego na świecie TUI Travel PLC, notowanego na London Stock Echange. TUI Poland posiada 63 własne biura. Oferta prezentowana jest kompleksowo stronie internetowej, w ramach której można dokonać rezerwacji online. Do dyspozycji klientów jest również call center. Na ofertę TUI składają się: wakacje czarterowe, rezerwacje hoteli, przeloty, wynajem samochodów i wiele innych.

3 Cele projektu Zwiększenie sprzedaży on- line. Uzyskanie większego zwrotu z każdej wydanej na markeqng złotówki. Uruchomienie nowych źródeł ruchu. Zwiększenie skuteczności kanału on- line. Uzyskanie mocniejszego zaangażowania klientów, wyższych konwersji. Wprowadzanie nowych usług i produktów do on- line. Strategia działania Uruchomienie nowych źródeł ruchu i optymalizacja istniejących Optymalizacja konwersji w serwisie WWW

4 Optymalizacja konwersji Badania i redesign serwisu WWW

5 Cele projektu Celem naszej pracy w tym etapie było przebudowanie strony biura podróży TUI w oparciu o wyniki badań użyteczności. Zaprojektowaliśmy i przeprowadziliśmy szereg testów, które pomogły nam w osiągnięciu tego celu. Metody Do badań użyteczności wybraliśmy narzędzia, które dostarczyły niezbędnych wskazówek do zaprojektowania nowego layoutu strony. 2a. Analiza statystyk 1. Analiza wymagań 2b. Audyt ekspercki 2c. Badania eyetrackingowe 3. Wnioski i rekomendacje 4. Makiety funkcjonalne 5. Projekt graficzny 2d. Konsultacje eksperckie

6 1. Analiza wymagań Projekt rozpoczęliśmy od zapoznania się z wymaganiami biznesowymi i ograniczeniami technicznymi. Spotkaliśmy się z osobami odpowiedzialnymi za produkt, komunikację i tworzenie ofert, obsługę klientów, technologię i rozwój. Poza tym na bieżąco prowadziliśmy rozeznanie w branży, czytaliśmy artykuły, raporty i spotykaliśmy się z niezależnymi ekspertami z branży turystycznej. Na podstawie zdobytej wiedzy przeszliśmy do analizowania obecnej strony.

7 2a. Analiza statystyk Analiza ruchu w oparciu o statystyki Google AnalyQcs pomogła nam wykryć problemy użyteczności i komunikacji na dużą skalę dzięki statystykom mieliśmy twarde ilościowe dane dotyczące poszczególnych elementów i stron. Poza tym wskazaliśmy, które elementy są dobre i nie wymagają większych zmian. Do pełnego obrazu potrzebowaliśmy kilku dodatkowych badań, które opisujemy na kolejnych slajdach. Niektóre landing pages, szczególnie promocje mają zbyt wysoki współczynnik odrzuceń. Serwis nie wykorzystuje potencjału opinii - ludzie korzystają z nich relatywnie rzadko. [ ] Ludzie trafiają do tej strony zbyt przypadkowo, nie planując wejścia w proces transakcyjny i szybko się wycofują.

8 2b. Audyt ekspercki Analiza przeprowadzona przez kilku niezależnych ekspertów pozwoliła na ocenę zgodności strony z wytycznymi usability. Poza wykryciem błędów i problemów związanych z użytecznością wzbogaciliśmy analizę o obszerne rekomendacje bazujące głównie na branży turystycznej. Przy okazji poznaliśmy dokładnie konkurencję i benchmarki ze świata.

9 2c. Badania eyetrackingowe Badanie eytrackingowe miało na celu wykrycie problemów związanych z użytecznością serwisu. Dzięki sprzętowi monitorującemu miejsca fiksacji mogliśmy zaobserwować co na stronie przyciąga wzrok, a co jest pomijane. Badanie miało charakter jakościowy. Wykorzystany eyetracker użyczony został przez Eyetracking.pl. Częstotliwość zbierania danych na poziomie 120 Hz i możliwość swobodnego poruszania głową pozwoliły na uzyskanie dokładnych danych, zebranych w warunkach zbliżonych do naturalnych.

10 2c. Badania eyetrackingowe Przykładowa mapa cieplna Strony Głównej dla pierwszej minuty przy zadaniu z wyszukaniem konkretnej wycieczki Przykładowa ścieżka wzroku. Kropki przedstawiają miejsca fiksacji (im większe kropki tym dłużej trwała fiksacja). Punkty łączące przedstawiają ruchy sakadyczne.

11 2d. Konsultacje eksperckie Poza badaniami, analizami i czytaniem niezliczonej ilości raportów i artykułów kierowaliśmy się wiedzą zaprzyjaźnionych ekspertów z branży turystycznej. To właśnie oni pomagali nam zrozumieć ten biznes i często wspierali nas w podejmowaniu decyzji projektowych.

12 3. Wnioski i rekomendacje. Po co tyle badań? Wnioski i rekomendacje z badań pozwoliły nam na opracowanie nowej koncepcji. Każde narzędzie służyło poznaniu fragmentu całości. Wnioski z badań eyetrackingowych potwierdzały wyniki analizy statystyk, a rekomendacje z analizy eksperckiej były źródłem pomysłów do projektowania.

13 4. Makiety funkcjonalne Po zebraniu wniosków i rekomendacji rozpoczęliśmy projektowanie, którego efektem były makiety funkcjonalne. Zrobiliśmy ponad 20 wersji prototypów i zaprojektowaliśmy ponad 30 widoków reprezentujących kluczowe strony. Strona główna Wyniki wyszukiwania Karta oferty

14 5. Projekt graficzny Po zakończonym projekcie makiet zabraliśmy się za tworzenie grafiki. Zależało nam na stworzeniu świeżego i nowoczesnego projektu o przejrzystym interfejsie. Strona główna Wyniki wyszukiwania Karta oferty

15 Najważniejsze zmiany: Wyszukiwarka jest najważniejsza Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wyszukiwarka była najistotniejszym elementem serwisu. To dzięki niej większość użytkowników dociera do konkretnej oferty. W starszej wersji strony wyszukiwarka okazała się nieco problematyczna, a jej główne problemy dotyczyły nieintuicyjnych opcji i samego sposobu działania. Poza tym wyszukiwarka była niedostatecznie wyróżniona.

16 Najważniejsze zmiany: Wyszukiwarka jest najważniejsza Zaprojektowaliśmy nieco zmieniony układ. Wyszukiwarka została rozszerzona i zajmuje dokładnie ½ szerokości strony. W drugiej połowie znajduje się przewijany dynamicznie banner sprzedażowy, którego głównym celem jest prezentowanie najświeższych ofert i ożywienie wizualne strony. Zgodnie z przeprowadzonymi analizami poprawiliśmy pola wyszukiwarki, aby były bardziej intuicyjne i efektywne.

17 Najważniejsze zmiany: Czy tu można zamawiać? Poprzednia wersja strony nie wskazywała, że możliwe jest zamówienie przez nią wycieczek. Zaprojektowaliśmy jasne w przekazie teksty sugerujące rezerwację oraz wzbogaciliśmy stronę główną o atrakcyjną część informacyjną.

18 Najważniejsze zmiany: Jak zmieścić tyle informacji na stronie głównej? Poprzednia wersja strony przedstawiała bardzo mało konkretnych ofert. Postanowiliśmy to zmienić projektując duży element w formie zakładek. Dzięki temu na jednej stronie mieści się ponad sto ofert w bardzo atrakcyjnej formie.

19 Najważniejsze zmiany: Megadropdown jest super, ale czy zawsze? Po obserwacji użytkowników i wielu dyskusjach wewnątrz zespołu postanowiliśmy usunąć megadropdown, który był we wcześniejszej wersji strony. Dzięki takiemu uproszczeniu użytkownicy o wiele łatwiej mogą poruszać się po stronie.

20 Najważniejsze zmiany: Użytkownicy lubią porównywać ułatwmy im to. Specyfika branży z niezliczoną ilością parametrów i standardów ich zapisu powoduje, że niezwykle trudno jest porównywać oferty. Z kolei użytkownicy często porównują i starają się wybrać najlepszą dla nich ofertę. Waga poszczególnych opcji wycieczek jest zwykle sprawą indywidualną, a użytkownicy często są skłonni dopłacić w zamian za pewne udogodnienia. Aby ułatwić użytkownikom możliwość porównywania zaprojektowaliśmy nowy widok listy ofert. Dynamiczne filtry, czytelne wyniki oraz nowe ikony udogodnień zwiększyły efektywność wyszukiwania i porównywania ofert.

21 Najważniejsze zmiany: Odmieniony proces zamawiania Dzięki zupełnie nowemu sposobowi rezerwacji użytkownicy mają możliwość określania interesujących ich opcji i na bieżąco widzą zmieniającą się cenę. Poza tym od razu po wejściu na kartę oferty widzą cenę całkowitą, co ułatwia podejmowanie decyzji i usprawnia cały proces zamówienia.

22 Najważniejsze zmiany: Rezerwacja w trzech krokach Trzy kroki rezerwacji, które były obecne na starej stronie okazały się niezwykle łatwe do przejścia. Postanowiliśmy wprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany wizualne i kilka drobnych zmian dla poprawy użyteczności.

23 Najważniejsze zmiany: Wdrożenie opinii społecznościowych Wdrożenie opinii opartych na mechanizmach Facebook. Zmniejszenie progu wejścia, ułatwienie dodawania opinii. Przyciąganie nowych użytkowników (publikacja opinii na ścianie użytkownika).

24 Rezultaty Wzrost zaangażowania użytkowników (przy wzroście odwiedzin) Wzrost średniej ilości stron na odwiedziny z 6,78 do 10,43 Wzrost średniego czasu spędzonego na witrynie z 4:12 do 4:56 Spadek wskaźnika odrzuceń z 27,55% do 22,54% Wskaźnik porzuceń stron ofertowych spadł z 9,45% do 6,4% Wskaźnik porzuceń z wyników wyszukiwarki spadł z 11,59% do 4,19% Konwersja (przy wzroście odwiedzin) Wzrost konwersji w serwisie o 150% Fragment opracowany przez: Tomek Tomalik, Agencja interaktywna Ideacto (część Grupy Divante)

25 Marketing Optymalizacja źródeł ruchu

26 Zaczynamy od audytu stanu obecnego Faktyczną sprzedaż generują jedynie kampanie brandowe. 70% odwiedzin pochodzących z CPC sa to odwiedziny jednorazowe tymczasem aż 16% opłaconych rezerwacji wymagało co najmniej 12 kontaktów!

27 Organizacja kampanii Rekomendacje skierowane są w większości na wzrost wyniku jakości (Quality Score). Wynik jakości : Wpływa na rzeczywiste koszty kliknięcia (CPC) słów kluczowych. Służy do szacowania stawek za pierwszą stronę podawanych na koncie. Określa, czy słowo kluczowe jest odpowiednie do udziału w aukcji reklam po wpisaniu przez użytkownika wyszukiwanego hasła. Wpływa na pozycję reklamy w rankingu. Praca nad wynikiem jakości w długim okresie obniża koszty reklam AdWords przy zachowaniu pozyskiwanej ilości ruchu i / lub pozwala zwiększyć ilość pozyskiwanego ruchu. Przykład: Egipt stworzyć osobne grupy reklam z hasłami ogólnymi (urlop, wypoczynek, wczasy), osobną dla last minute oraz osobną dla haseł związanych z hotelami. Przy takim podziale można stosować lepiej dopasowane teksty reklamowe, a także zróżnicowane landing page.

28 Słowa kluczowe Dopasowania - w grupach reklam stosowane jest często to same słowo w 3 dopasowaniach. Sugerowane działania to przygotowanie słów od ogólnych do bardziej szczegółowych i nadanie im różnych dopasowań (od ogólnego do ścisłego). Jednocześnie należy ciągle rozbudowywać listę wykluczających słów kluczowych, zwłaszcza w grupach, w których znajdują się słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym. Wykluczające słowa kluczowe Aktualnie w ramach kampanii i grup reklam zdefiniowana jest bardzo mała ilość wykluczających słów kluczowych. W połączeniu z ogólnymi słowami w dopasowaniu zbliżonym (np. Czechy, Chiny, Bali), reklamy pojawiają się i generują kliknięcia na hasła niezwiązane zupełnie z ofertą. Przykład: Przykłady fraz, które wygenerowały kliknięcia (złe dopasowanie): Oferty pracy hiszpański Węgiel czeski Czechy ceny telefonów komórkowych Leopold staff opis podróży do włoch drzwi madera sp Meksyk pogoda Domy z drewna (bali) Co znaczy imię kuba Centra hurtowe w pekinie Gry kubuś Współrzędne pekinu Praca elektryk zjednoczone emiraty arabskie

29 Przykładowe zalecenia Rozwój wykluczających słów kluczowych. Modyfikacja dopasowania dla istniejących Modyfikacje LP np. poprzez wykorzystanie filtrów, aby lepiej oddać to, czego użytkownik poszukiwał wpisując hasło (lepsze dopasowanie LP do wyszukiwane hasła) Retargetowanie jako metoda na wykorzystania CPC do sprzedaży Testowanie atrakcyjniejszych tekstów reklamowych jeśli reklama zawiera % to osiągany CTR jest ponad 3x lepszy - 9,72% vs. 2,92% słowa promocja, sprawdz, wejdz nie działa, słowa last, tani, tanio, taniej, rabat, all inclusive w treści reklamy juz tak

30 Stała optymalizacja kampanii Poszczególnych kanały, przez które dociera na witrynę użytkownik, należy analizować biorąc pod uwagę ich udział w procesie konwersji na każdym z etapów. Praca przy każdej z grup reklam z dopasowaniem do wyrażenia powinna wyglądać następująco: Dodanie nowego słowa kluczowego Po określonym czasie - analiza wyników reklamy dla słów kluczowych. Przy tej analizie należy zawsze dokonywać sprawdzenia listy wpisywanych przez internautów fraz, które doprowadziły do kliknięcia w reklamę. Przy słowach kluczowych z dopasowaniem do wyrażenia, często na jedno słowo skonfigurowane w kampanii przypada kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych wyszukiwanych fraz.

31 Podsumowanie Rezultaty

32 Rezultaty działań MarkeQng (kampania sprzedażowa) Wzrost CTRa reklam z 3,21% na 5,24% Obniżenie średniego CPC z 0,73 do 0,61 Znaczne zwiększenie ilości odwiedzin Wzrost zaangażowania użytkowników (przy wzroście odwiedzin) Wzrost średniej ilości stron na odwiedziny z ok 6,78 do 10,43 Wzrost średniego czasu spędzonego na witrynie z 4:12 do 4:56 Spadek wskaźnika odrzuceń z 27,55% do 22,54% Konwersja (przy wzroście odwiedzin) Wzrost konwersji o 150%

33 Co dalej? Nowe produkty

34 Bilety lotnicze - badania Nowa usługa sprzedaż biletów Poszukiwanie wyróżników jakie są potrzeby internautów w zakresie zakupów biletów lotnicznych online jak możemy im pomóc? Badania rynkowe z IMAS InternaQonal W badanej próbie znalazły się osoby, które w ostatnich 12 miesiącach zakupiły bilet lotniczy, łącznie wypełniono poprawnie n=306 ankiet internetowych.

35 Bilety lotnicze - badania KORZYSTANIE Z PORTALI INTERNETOWYCH, POPRZEZ KTÓRE MOŻNA KUPIĆ BILETY LOTNICZE Od 20 do 30 proc. osób którym znane są portale sprzedażowe deklaruje, że zakupiło tam bilety. Największą konwersję znajomości na sprzedaż notuje serwis esky.pl, natomiast najniższą - aero.pl (nie brany był pod uwagę serwis opodo.pl). 0% 20% 40% 60% 80% 100% esky.pl (n=161) lataj.pl (n=180) fru.pl (n=88) tui.pl/bilety- lotnicze (n=105) tanie- loty.com.pl (n=192) rezerwacja.pl (n=86) biletybilety.pl (n=71) eprzeloty.pl (n=79) airqckets.pl (n=51) aero.pl (n=96) opodo.pl (n=10) 50 0 znam go tylko z nazwy znam, ale nie korzystałem(am) z niego znam i skorzystałem(am) z niego (kupiłem(am) bilet) p3, różne podstawy Pytanie 3. Jak dobrze znasz ofertę tych portali? Czy możesz powiedzieć, że Podstawa: respondenci, którzy wskazali określony serwis w pytaniu 2 (znajomość wspomagana) 35

36 Bilety lotnicze - badania DECYDUJĄCE ELEMENTY PRZY ZAKUPIE BILETU PRZEZ INTERNET Najważniejszym elementem decydującym o zakupie biletu jest końcowa cena (wskazuje ją 73 proc. respondentów). Co ciekawe, osoby kupujące u przewoźników, wskazywały ten element częściej, niż kupujące na portalach (odpowiednio 78 i 63 proc.). Podobnie jest w przypadku czynnika dostępność połączenia, który jest drugim co do ważności elementem wyboru końcowa cena dostępność połączenia do miejsca docelowego wiarygodność serwisu szczegółowy opis opłat bezpieczeństwo transakcji opis oferty inne 1% 0% 2% 73% 63% 78% 57% 45% 62% 34% 37% 33% 32% 35% 32% 28% 34% 25% 13% 24% 8% p11, różne podstawy Ogółem (n=306) Portale internetowe (n=99) Strona przewoźnika (n=199) Pytanie 11. Które elementy okazały się kluczowe przy wyborze tej oferty? Podstawa: respondenci, którzy zakupili bilet w określonym serwisie 36

37 Bilety lotnicze - badania SŁOWA KLUCZOWE UŻYWANE W WYSZUKIWARCE ANALIZA KOSZYKOWA bilety lotnicze miasto docelowe tanie nazwa przewoźni ka loty miasto wylotu bilet lot do linie lotniczy online kraj docelowy przeloty bilety 81,9% 23,6% 16,7% 1,4% 2,8% 8,3% 0,0% 1,4% 1,4% 1,4% 0,0% 8,3% 0,0% 1,4% lotnicze 83,1% 22,5% 22,5% 1,4% 1,4% 7,0% 0,0% 0,0% 1,4% 15,5% 0,0% 5,6% 0,0% 1,4% miasto docelowe 27,0% 25,4% 19,0% 3,2% 22,2% 31,7% 14,3% 17,5% 15,9% 3,2% 6,3% 1,6% 1,6% 0,0% tanie 26,1% 34,8% 26,1% 0,0% 45,7% 6,5% 0,0% 2,2% 6,5% 19,6% 0,0% 0,0% 6,5% 8,7% nazwa przewoźnika 3,1% 3,1% 6,3% 0,0% 0,0% 3,1% 3,1% 0,0% 0,0% 0,0% 3,1% 0,0% 0,0% 0,0% loty 6,9% 3,4% 48,3% 72,4% 0,0% 10,3% 0,0% 3,4% 13,8% 0,0% 0,0% 0,0% 10,3% 3,4% miasto wylotu 30,0% 25,0% 100,0% 15,0% 5,0% 15,0% 10,0% 20,0% 5,0% 5,0% 5,0% 5,0% 0,0% 0,0% bilet 0,0% 0,0% 52,9% 0,0% 5,9% 0,0% 11,8% 0,0% 11,8% 0,0% 52,9% 0,0% 5,9% 0,0% lot 6,7% 0,0% 73,3% 6,7% 0,0% 6,7% 26,7% 0,0% 33,3% 0,0% 0,0% 0,0% 13,3% 0,0% do 8,3% 8,3% 83,3% 25,0% 0,0% 33,3% 8,3% 16,7% 41,7% 0,0% 8,3% 0,0% 16,7% 8,3% linie 9,1% 100,0% 18,2% 81,8% 0,0% 0,0% 9,1% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% lotniczy 0,0% 0,0% 44,4% 0,0% 11,1% 0,0% 11,1% 100,0% 0,0% 11,1% 0,0% 0,0% 11,1% 0,0% online 100,0% 66,7% 16,7% 0,0% 0,0% 0,0% 16,7% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% kraj docelowy 0,0% 0,0% 20,0% 60,0% 0,0% 60,0% 0,0% 20,0% 40,0% 40,0% 0,0% 20,0% 0,0% 20,0% przeloty 20,0% 20,0% 0,0% 80,0% 0,0% 20,0% 0,0% 0,0% 0,0% 20,0% 0,0% 0,0% 0,0% 20,0% 100,0% Powyżej przedstawiono analizę koszykową współwystępowania słów kluczowych. Przedstawione w tabeli wartości oznaczają procent fraz wpisywanych w polu wyszukiwania, w których obok wystąpiły te same słowa kluczowe. Dane interpretuje się w wierszach, na przykład: wraz ze słowem bilety, w 82 proc. fraz współwystępowało słowo lotnicze, w 24 proc. określenie miasta docelowego i w 17 proc. fraz dodatkowo pojawił się wyraz tanie. Ciemne zielona pola oznaczają najsilniejsze współwystępowanie wyrazów. Pytanie 14. Jakie słowa wpisałeś(aś) w pole wyszukiwarki w czasie tego ostatniego zakupu? Podstawa: respondenci, którzy dotarli do serwisu przez wynik wyszukiwania

38 Przykładowe wnioski z badań Szukając oferty respondenci spędzają przeciętnie w Internecie od 1 do 3 godzin przeglądając w tym czasie od 2 do 10 ofert. Po odnalezieniu interesującej oferty większość respondentów dokonuje weryfikacji serwisu (jeśli go jeszcze nie zna). Najczęściej szukają opinii w Internecie, dzwonią na infolinię lub wysyłają maila. Najczęściej wykorzystywaną formą płatności za bilet jest przelew bankowy. Jest to jednocześnie najbardziej preferowana forma płatności. Respondenci przyznają, że często wracają do tych serwisów, w których wcześniej kupowali. Kluczowymi czynnikami skłaniającymi do powrotu są (znów!) cena oraz to, że jest w ofercie szukane połączenie. Ważnym argumentem jest także wytworzone wcześniej zaufanie do serwisu.

39 Przykładowe wnioski z badań Sprzedaż biletów lotniczych przez Internet przez biura podróży znane jest 2/3 respondentów. Najbardziej znanymi zarówno spontanicznie, jak i z podpowiedzią biurami, które sprzedają bilety lotnicze przez Internet są TUI, następnie Orbis (!), Itaka i Triada. Co czwarty respondent kupił już kiedyś bilet lotniczy za pośrednictwem biura turystycznego. W porównaniu zarówno do ofert przewoźników, jak i portali internetowych, które zajmują się stricte sprzedażą biletów, oferta biur jest uznawana za gorszą. Większa część respondentów uważa, że w porównaniu do obu typów konkurentów oferta cenowa jest gorsza. Gdyby badani stanęli przed wyborem, gdzie skorzystać z IDENTYCZNEJ oferty na stronie biura, czy na stronie przewoźnika lub na stronie portalu sprzedażowego zdecydowaliby się na biuro rzadziej. Jednocześnie potrzeby respondentów są podobne wybierają to miejsce, gdzie uważają, że jest bezpiecznie, wygodnie i pojawi się niższa cena. Na koniec respondenci uważają w zdecydowanej większości, że biura podróży powinny zajmować się sprzedażą biletów przez Internet.

40 Projektowanie na podstawie badań i następnie wdrożenie.

41 Dodatkowe informacje Informacje o Divante

42 Jakość obsługi Zadowolenie ze współpracy z agencją 4.6 na 5-2 miejsce w Polsce Badanie przeprowadzone na wszystkich klientach Divante przez Media&MarkeQng Polska w 2011 roku. Zadowolenie z obsługi klienta 4.9 na 5 3 miejsce w Polsce Badanie przeprowadzone na wszystkich klientach Divante przez Media&MarkeQng Polska w 2011 roku. 100% klientów poleciłoby na znajomym. Badanie przeprowadzone na wszystkich klientach Divante przez Divante w 2010 roku Blisko 60% nowych zapytań jakie otrzymujemy pochodzi z referencji od naszych dotychczasowych klientów 10 punktów na 10 możliwych w kategorii terminowość oraz słowność. Badanie przeprowadzone na wszystkich klientach Divante przez niezależny podmiot w 2009 roku

43 Jakość pracy Nowy pomysł na usprawnieni działania firmy - Puls Biznesu w 2009 o produktach Divante Takie przykłady pokazują, że nasza gospodarka jest naprawdę innowacyjna i ma ogromny potencjał kapitału ludzkiego - SebasQan Christow, Ministerstwo Gospodarki Firma potrafi połączyć innowacyjność produktową z dbałością o najwyższą jakość obsługi Klienta. Dzięki temu Divante z sukcesami realizuje projekty dla klientów w Polsce i na świecie - Michał Żyliński, Microso Świetna komunikacja, otwartość na nowe rozwiązania i chęć podejmowania wyzwań to z całą pewnością silne strony tego zespołu - Izabela Dauksza, Koordynator Project Managerów, Gazeta.pl

44 Dziękujemy za uwagę Kontakt hƒp://divante.pl E- mail: Telefon:

Case studies 4 projektów: Wdrożenie e-commerce Optymalizacja działającego e-commerce E-marketing Kompleksowa obsługa

Case studies 4 projektów: Wdrożenie e-commerce Optymalizacja działającego e-commerce E-marketing Kompleksowa obsługa 1 Case studies 4 projektów: Wdrożenie e-commerce Optymalizacja działającego e-commerce E-marketing Kompleksowa obsługa kompleksowa realizacja e-commerce agencja interaktywna e-mail marketing system rekomendacji

Bardziej szczegółowo

Lejek sprzedażowy. Konwersje na stronie internetowej. Zasady performance marketing.

Lejek sprzedażowy. Konwersje na stronie internetowej. Zasady performance marketing. 2012 Lejek sprzedażowy. Konwersje na stronie internetowej. Zasady performance marketing. Tomasz Kryk Mierzenie skuteczności działań internetowych Szczecin, 06 listopada 2012 Agenda Lejek sprzedażowy i

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Kompleksowe wdrożenie e-commerce dla TIM SA 3. Kompleksowa optymalizacja e-commerce dla INTERSPORT Polska S.A. 17

Spis treści. Kompleksowe wdrożenie e-commerce dla TIM SA 3. Kompleksowa optymalizacja e-commerce dla INTERSPORT Polska S.A. 17 Spis treści Kompleksowe wdrożenie e-commerce dla TIM SA 3 Kompleksowa optymalizacja e-commerce dla INTERSPORT Polska S.A. 17 Rozwijanie sprzedaży e-commerce w modelu success fee dla In360.pl 25 Wsparcie

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 5 kwiecień 2011 ISSN 2082-3894 #5 PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords... 5 Wykorzystanie rabatów,

Bardziej szczegółowo

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa WSZYSTKO O e-biznesie SIERPIEŃ 2012 Foto: Materiały prasowe / holek.pl infoshare od kuchni Dzielić się wiedzą NICK SOHNEMANN życie w wymiarze MATRIX Krzysztof Hołowczyc Sztuka polegania na innych Michał

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Google Analytics

Przewodnik po Google Analytics Przewodnik po Google Analytics Spis treści Spis treści...2 Wstęp...4 1. Czym jest Google Analytics...5 1.1. Możliwości Google Analytics...5 1.1.1. ROI z reklam...5 1.1.2. Śledzenie multimedialne i wielokanałowe...5

Bardziej szczegółowo

Biuro podróży w wyszukiwarce

Biuro podróży w wyszukiwarce 2012 Biuro podróży w wyszukiwarce Pozycjonowanie krok po kroku zasady pozycjonowania stron turystycznycha elementy decydujące o wysokiej pozycjia prawidłowy sposób wyboru słów kluczowycha bezpłatne narzędzia

Bardziej szczegółowo

Opis strony www.mediasolutionsgroup.pl

Opis strony www.mediasolutionsgroup.pl Opis strony www.mediasolutionsgroup.pl 1 O NAS Misją Media Solutions Group są kompleksowe, skuteczne i przejrzyste rozwiązania reklamowe. Nie jesteśmy agencją sieciową dlatego pozwala nam to głęboko zaangażować

Bardziej szczegółowo

Case study 3 Nescafé Dolce Gusto. Kompleksowe wdrożenie e-commerce 13 dla TIM SA. Kompleksowa optymalizacja e-commerce 27 dla INTERSPORT Polska S.A.

Case study 3 Nescafé Dolce Gusto. Kompleksowe wdrożenie e-commerce 13 dla TIM SA. Kompleksowa optymalizacja e-commerce 27 dla INTERSPORT Polska S.A. 1 Spis treści Case study 3 Nescafé Dolce Gusto Kompleksowe wdrożenie e-commerce 13 dla TIM SA Kompleksowa optymalizacja e-commerce 27 dla INTERSPORT Polska S.A. Rozwijanie sprzedaży e-commerce 35 w modelu

Bardziej szczegółowo

Dobre praktyki w obszarze e-usług i technologii B2B. - działania 8.1 i 8.2 POIG

Dobre praktyki w obszarze e-usług i technologii B2B. - działania 8.1 i 8.2 POIG 2011 Dobre praktyki w obszarze e-usług i technologii B2B - działania 8.1 i 8.2 POIG Koncepcja publikacji: Leszek Czech, Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autorzy: Tomasz Karwatka Grupa Divante Ewa Bartnik,

Bardziej szczegółowo

UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE

UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT UŻYTECZNOŚĆ W INTERNECIE Partnerzy Wydawca

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH. www.semspecialist.pl Numer 7 czerwiec 2011 ISSN 2082-3894. OPINIE O PPC Relacja z SEARCH MARKETING DAY

MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH. www.semspecialist.pl Numer 7 czerwiec 2011 ISSN 2082-3894. OPINIE O PPC Relacja z SEARCH MARKETING DAY MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 7 czerwiec 2011 ISSN 2082-3894 #7 OPINIE O PPC Relacja z SEARCH MARKETING DAY WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna 18/25 15-771 Białystok

Bardziej szczegółowo

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

Rozwijaj firmę z AdWords. Wykorzystaj w pełni potencjał konta AdWords dzięki naszym wskazówkom

Rozwijaj firmę z AdWords. Wykorzystaj w pełni potencjał konta AdWords dzięki naszym wskazówkom Rozwijaj firmę z AdWords Wykorzystaj w pełni potencjał konta AdWords dzięki naszym wskazówkom Witamy w przewodniku Rozwijaj firmę z AdWords, który pomoże Ci zmaksymalizować wyniki Twojej firmy dzięki

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

WAKACJE PRZEZ INTERNET

WAKACJE PRZEZ INTERNET STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WAKACJE PRZEZ INTERNET www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Kurs Google AdWords. Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us

Kurs Google AdWords. Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us Kurs Google AdWords 1 Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 8 Podstawy i wprowadzenie... 12 Co to jest reklama Google AdWords?... 12 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords...

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA WYDZIAŁ INŻYNIERII METALI I INFORMATYKI PRZEMYSŁOWEJ PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Narzędzie do optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych dla wyszukiwarki

Bardziej szczegółowo

Marketing Automation. Definitywny i ostateczny przewodnik po Marketing Automation

Marketing Automation. Definitywny i ostateczny przewodnik po Marketing Automation Marketing Automation Definitywny i ostateczny przewodnik po Marketing Automation Co to jest Marketing Automation dlaczego świat zaczyna korzystać z systemów do automatyzacji Jak wykorzystywać system do

Bardziej szczegółowo

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 2 styczeń 2011 ISSN 2082-3894 SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

Efektywne i intuicyjne serwisy WWW

Efektywne i intuicyjne serwisy WWW Efektywne i intuicyjne serwisy WWW www.webusability.pl 1 Efektywne i intuicyjne serwisy WWW WERSJA ROZWOJOWA 1.2 Informacje o prawach autorskich: Autorem dokumentu oraz właścicielem praw autorskich jest

Bardziej szczegółowo

5 najczęstszych błędów

5 najczęstszych błędów 5 najczęstszych błędów popełnianych przy prowadzeniu kampanii AdWords Jak można zarobić znacznie więcej dzięki kampanii AdWords? Autor: Mariusz Pryszczewski właściciel agencji SEM od 15 lat zajmuje się

Bardziej szczegółowo

Rola User Experience w powodzeniu e-usług

Rola User Experience w powodzeniu e-usług Rola User Experience w powodzeniu e-usług Szymon Błaszczyk Krzysztof Urbański UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autorzy: Szymon Błaszczyk Krzysztof Urbański UBIK Business Consulting

Bardziej szczegółowo

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA RAPORT mgenerator.pl 2014 HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA AUTOR mgenerator.pl.. BADANIA praktycy.com PARTNER STRATEGICZNY Piotr Krawiec Prezes

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Autor: Bartosz Danowski, Micha³ Makaruk ISBN: 978-83-246-1936-8 Format: 158x235, stron: 432 Przewodnik po

Bardziej szczegółowo