EDYCJA MARZEC 2008 SYSTEMY SOLARNE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "EDYCJA MARZEC 2008 SYSTEMY SOLARNE"

Transkrypt

1 EDYCJA MARZEC 2008 SYSTEMY SOLARNE

2 Dlaczego nie kąpać się w promieniach słońca? Darmowa energia na lata Pogodzenie wygodnego życia i domowego komfortu z czystszym środowiskiem naturalnym: to może wydawać się teraz modnym trendem ale wkrótce zmieni się w naturalne działanie, którego nie można będzie ignorować. Ariston światowy lider w dostarczaniu urządzeń grzewczych domowego użytku, korzysta z energii słonecznej do wytwarzania ciepła już od dwudziestu lat. Dzięki doświadczeniu w tym sektorze, Ariston może zaprezentować nowe zestawy solarne: gama zróżnicowanych komponentów i rozwiązań, które doskonale nadają się do integracji z już istniejącymi rozwiązaniami, a także są łatwe w instalacji. Ariston sprawił, że energia, którą będziemy używać w przyszłości jest dostępna dla każdego już dzisiaj.

3 Odnawialny i wygodny zasób Prawdziwy lider trwałości i technologii Ogrzewanie solarne jest w tej chwili dojrzałą technologia oferującą wspaniałe zalety przy stosunkowo nie dużym zaangażowaniu środków. Można to przedstawić na przykładzie zestawu solarnego, który może zaspokoić do 70% domowego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Zwrot inwestycji to z reguły od trzech do ośmiu lat, po tym czasie wszystko jest za darmo! Ariston stale szuka możliwości ulepszania swoich produktów oraz gwarantuje ich maksymalną trwałość. Nowa generacja systemów solarnych osiągnęła doskonały poziom wydajności energetycznej. Technologiczne i projektowe innowacje, umożliwiają prostszą instalację i wymagają rzadszych przeglądów. Szyte na miarę rozwiązania i serwis Wybór systemów solarnych Ariston jest szybki i łatwy ponieważ możesz zaufać profesjonalizmowi wykwalifikowanych ekspertów. Ariston oferuje również szeroką sieć autoryzowanych instalatorów.

4 Systemy solarne Ariston Zalety są jasne jak słońce. Oszczędna i czysta energia Dojrzały wybór Energia słoneczna nie jest dobra tylko dla portfela. Jest to czysta energia bez szkodliwych emisji i nie ma wpływu na środowisko. To najlepszy sposób wzięcia udziału w walce o obniżenie emisji gazów powodujących efekt cieplarniany, wytwarzanych przy spalaniu tradycyjnych zasobów. W praktyce oznacza to, że za zainstalowane przez was dzisiaj panele słoneczne będą wam wdzięczne jutro wasze dzieci, a w dalszej przyszłości podziękują wam również i wasze wnuki. Ariston powziął już decyzję, a ty?

5 Obieg naturalny Obieg wymuszony Głównymi elementami wchodzącymi w skład kompletnego systemu solarnego do produkcji ciepłej wody użytkowej są: kolektory (panele) solarne zasobnik centralka sterująca. Istnieją dwa podstawowe systemy działania instalacji solarnej do produkcji ciepłej wody użytkowej: obieg wymuszony, obieg naturalny. Instalacja z obiegiem wymuszonym składa się miedzy innymi z pompy cyrkulacyjnej, której pracę musi regulować specjalna centralka elektroniczna. Dzięki zastosowaniu dwóch sond centralka zbiera nieustannie dane dotyczące temperatur panujących zarówno w panelach słonecznych jak i zasobniku, dając sygnał startu pompy jedynie wtedy, gdy ciecz wewnątrz paneli jest cieplejsza od wody w zasobniku. Ze względów klimatycznych na rynek Polski firma Ariston oferuje jedynie urządzenia w układzie pompowym. CO PRZEMAWIA ZA? Brak ograniczeń przy montowaniu: zasobnik może być zainstalowany w jakimkolwiek miejscu w domu, a panele tam, gdzie występuje największe nasłonecznienie. Instalacja z obiegiem naturalnym, opiera się na podstawowym prawie fizyki: otóż, jeśli ciecz zostanie podgrzana, staje się lżejsza i dąży do unoszenia się ku górze. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, ciecz nie może samoistnie (grawitacyjnie) przepływać do wymiennika ciepła w zasobniku. Ze względów klimatycznych na rynek Polski firma Ariston nie oferuje urządzeń do budowy instalacji z obiegiem naturalnym lecz z obiegiem wymuszonym. Łatwość instalacji Wybór systemu solarnego Ariston nie prowadzi do jakichkolwiek trudności montażowych, wręcz przeciwnie, zestawy są tak zaprojektowane aby wszystkie elementy pasowały do siebie bez względu na to czy została wybrany montaż naziemny czy też na dachu. Aluminiowe szyny prowadzące usytuowane na dole i górze kolektora ułatwiają dopasowanie do stelaża. Każdy zestaw zawiera wszystko czego potrzebujesz, tak, abyś nie musiał kupować żadnych innych akcesorii. Wszystkie elementy do właściwego podłączenia i uruchomienia są zawarte w pakiecie, od zestawów hydraulicznych do naczyń wzbiorczych, aż po elektroniczne centralki sterownicze.

6 Technologia, która umożliwia zgromadzenie większej energii 1 Zewnętrza obudowa z aluminium 4 Płyta absorbera wykonana z miedzi 2 Izolacja termiczna 5 Specjalne szkło solarne, hartowane 3 Rurki przez które przepływa płyn z czynnikiem antyzamrożeniowym pryzmatyczne (antyodblaskowe) Jakość gwarantowana w każdej części produktów Ariston Kolektor (panel) solarny Kolektor jest sercem systemu solarnego. Ciecz przepływająca przez system rurek jest podgrzewana przez energię słoneczną, ciepło zakumulowane w tym procesie jest następnie wykorzystywane do ogrzania wody w zasobniku.

7 Antyrefleksyjna, hartowana warstwa szklana Fundamentalne znaczenia dla efektywności systemu solarnego i osiągnięcia maksymalnego poziomu wydajności ma zastosowane w kolektorach Ariston specjalne szkło które w minimalny sposób odbija promienie słoneczne, a co za tym idzie powoduje minimalną dyspersję energii. Zaabsorbowane promienie słoneczne są niejako uwięzione w kolektorze, dzięki specjalnej budowie pryzmatycznej szklanej tafli. Elektroniczna centralka sterownicza Dzięki dwóm sondom temperatury centralka ta zbiera nieustannie dane dotyczące temperatury zarówno paneli słonecznych, jak i zasobnika, dając sygnał startu pompy jedynie wtedy, gdy ciecz wewnątrz paneli jest cieplejsza od wody w zasobniku. Zasobnik Służy do gromadzenia ogrzanej przez kolektor ciepłej wody użytkowej. Zbiornik podgrzewacza zabezpieczony jest wysokiej jakości emalią, dodatkowym zabezpieczeniem przed korozją jest ochronna anoda magnezowa znacznych rozmiarów.

8 O sole mio : każdy, znajdzie swój system Eksperci w dopasowywaniu twojego komfortu Dlaczego nie wykorzystywać w pełni zasobu naturalnego, który jest zawsze dostępny? Wymagania co do domowego komfortu ciepłej wody jest uzależnione od rodzaju budynku w którym mieszkamy, a także od ilości osób zamieszkujących. Aby odpowiedzieć na różne wymagania, Ariston oferuje pomoc w doborze właściwego systemu odpowiedniego do konkretnego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

9 Dane dotyczące nasłonecznienia W zależności od warunków nasłonecznienia (które są porównywalne na całym terytorium Polski) i rodzaju wspomagającego źródła energii (prąd, olej lub gaz) zwrot kosztów inwestycji wynosi od 3 do 8 lat. Średnia roczna wartość w kwh/m 2 /rok Instalacja właściwie dobranego systemu solarnego może zredukować koszty wytwarzania ciepłej wody użytkowej o około 70% rocznie. + 70% oszczędność energii

10 Podnieść wydajność, obniżyć zużycie: rozwiązanie to Ariston Wybór dla osiągów Na podstawie dyrektyw z Kyoto dotyczących ochrony środowiska podjęto zobowiązanie do zwiększenia w ciągu kilku lat powierzchni zainstalowanych paneli słonecznych. Program przewiduje także zachęty ekonomiczne, które zostaną przyznane osobom wykorzystującym w obiektach energię odnawialną w tym pochodzącą z ogrzewania słonecznego. Zasięgnijcie informacji u waszego instalatora albo bezpośrednio w siedzibach władz regionalnych (fundusze z UE). W regionach, gdzie taki program już działa, ogrzewanie przy pomocy energii słonecznej może was kosztować jeszcze mniej.

11 Ktokolwiek wybierze energię solarną dzisiaj, za kilka lat będzie się kąpał za darmo! Uruchomienie systemu solarnego to nie tylko wybór ze względu na ochronę środowiska ale przede wszystkim sprawdzone źródło oszczędności. Jeśli weźmiemy rodzinę czteroosobową w typowym domu z dwoma łazienkami (pralka) i kuchnią, średni koszt wytwarzania ciepłej wody dla domu może się wahać między 1100 a 1800 PLN, w zależności od typu wykorzystywanych urządzeń. Jeżeli użytkownik zainstaluje system solarny Ariston, składający się z dwóch kolektorów i 300 litrowego zasobnika, centralki sterowniczej, możliwe jest pokrycie blisko 70% domowego zapotrzebowania na c.w.u. Dlatego inwestycja w system solarny może się zwrócić już po 8 latach. Zwrot kosztów inwestycji PLN , , , , ,00 0, Lat Certyfikowana sprawność energetyczna Systemy solarne Ariston mają maksymalny poziom sprawności we wszystkich warunkach. Certyfikat został przyznany po przeprowadzeniu dokładnych testów przez centrum badawcze ENEA.

12 Systemy z obiegiem wymuszonym Zalety Brak ograniczeń przy montowaniu: zasobnik może być zainstalowany w jakimkolwiek miejscu w domu, a panele tam, gdzie występuje największe nasłonecznienie. Instalacja z obiegiem wymuszonym, składa się miedzy innymi z pompy cyrkulacyjnej, której pracę musi regulować specjalna centralka elektroniczna. Dzięki zastosowaniu dwóch sond centralka zbiera nieustannie dane dotyczące temperatur panujących zarówno w panelach słonecznych jak i zasobniku, dając sygnał startu pompy jedynie wtedy, gdy ciecz wewnątrz paneli jest cieplejsza od wody w zasobniku.

13 Jaki jest Twój model? Zalecane dla 2-3 osób średnie zapotrzebowanie 150 litrów Pakiet Solar Eco PAKIET SOLAR ECO SKŁADA SIĘ Z: KOLEKTOR TOP (800201) + zestaw przyłączeniowy (800210) + Zestaw montażowy na dach 1 kolektora (800229) + Centralka sterownicza ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy bazowy ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy zasilający ( ) Zalecane dla 2-3 osób średnie zapotrzebowanie 150 litrów Pakiet SOLAR EASY PAKIET SOLAR EASY SKŁADA SIĘ Z: KOLEKTOR TOP (800201) wymiennik płaszczowy SG 120R HT PL ( ) + zestaw przyłączeniowy (800210) + Zestaw montażowy na dach 1 kolektora (800229) + Centralka sterownicza ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy bazowy ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy zasilający ( ) Zalecane dla 4-5 osób średnie zapotrzebowanie 200 litrów Pakiet TOP + BS 2S PAKIET SOLAR TOP + BS 2S SKŁADA SIĘ Z: 2 x KOLEKTOR TOP (800201) zasobnika BS 2S - POJ. 280 lt. (467415) + zestaw przyłączeniowy (800210) + Zestaw przyłączeniowy dla 2 kolektorów (800211) + Zestaw montażowy na dach 2 kolektorów (800230) + Centralka sterownicza ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy bazowy ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy zasilający ( ) Zalecane dla 5-6 osób średnie zapotrzebowanie 250 litrów Pakiet SOLAR PREMIUM + BS 2S PAKIET SOLAR PREMIUM + BS 2S SKŁADA SIĘ Z: 2 x KOLEKTOR TOP (800201) KONDENSACYJNY KOCIOŁ GAZOWY GENUS PREMIUM SYSTEM 24 ( ) zasobnika BS 2S - POJ. 280 lt. (467415) + zestaw przyłączeniowy ( ) + zestaw przyłączeniowy (800210) + Zestaw przyłączeniowy dla 2 kolektorów (800211) + Zestaw montażowy na dach 2 kolektorów (800230) + Centralka sterownicza ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy bazowy ( ) + MODUŁ HYDRAULICZNy zasilający ( )

14 Ariston oferuje swoim klientom całkowitą satysfakcję Produkty najwyższej jakości, Doskonały serwis Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszej strony internetowej, z której oprócz aktualności i informacji technicznych możecie Państwo pobrać dokumentację do wszystkich naszych produktów

15 Ariston stworzył sieć zlokalizowanych w całym kraju Autoryzowanych Partnerów Serwisowych w celu zapewnienia szybkiej pomocy w nagłych wypadkach oraz dla rutynowych czynności konserwacyjnych. Ośrodki te zapewniają skuteczną i wysoce profesjonalną obsługę. Pracujemy nad stałym uaktualnianiem procesów, co wiąże się z wdrażaniem nowych produktów i technologii. Ariston od lat oferuje najdłuższe okresy gwarancyjne, zapewnia jednocześnie profesjonalny serwis, nagrodzony w tym roku prestiżową statuetką Złotego Instalatora. Aktualna lista Autoryzowanych Partnerów Serwisowych znajduje się na Łatwy dostęp do serwisu by spełnić wszystkie wymagania klientów

16 Ariston należy do MTS Group, światowego lidera w produkcji i dostarczaniu kompletnej gamy urządzeń grzewczych i podgrzewaczy oraz usług. Merloni TermoSanitari Polska Sp. z o.o. ul. Pocieszka Kraków Tel. (012) Fax (012) Merloni TermoSanitari SpA Viale Aristide Merloni Fabriano (AN) Tel Tel./fax Ciągle ulepszając nasze produkty zastrzegamy sobie prawo do zmian charakterystyk technicznych oraz wizerunku przedstawianych produktów, w każdym momencie i bez uprzedzenia. Niniejsza dokumentacja stanowi jedynie materiał informacyjny.

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Pompy ciepła Danfoss Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Ponad 20 lat oszczędności w zużyciu energii. Pompy ciepła Danfoss zapewniają komfort ciepła i najwyższą efektywność każdego

Bardziej szczegółowo

SOLARsystem. Systemy solarne z zastosowaniem kolektorów próżniowych VTK550, kolektorów płaskich VFK 900

SOLARsystem. Systemy solarne z zastosowaniem kolektorów próżniowych VTK550, kolektorów płaskich VFK 900 SOLARsystem Systemy solarne z zastosowaniem kolektorów próżniowych VTK550, kolektorów płaskich VFK 900 System solarny Słońce jest jedynym niewyczerpanym źródłem energii, jakie ludzkość ma do swojej dyspozycji.

Bardziej szczegółowo

pompy ciepła powietrze-woda SeRii aquarea // SySTemy ogrzewania i KLimaTyZacJi 2011

pompy ciepła powietrze-woda SeRii aquarea // SySTemy ogrzewania i KLimaTyZacJi 2011 pompy ciepła POWIETRZE-WODA SERII Aquarea // SYSTEMY OGRZEWANIA I KLIMATYZACJI 2011 KAŻDY dom MA ZNACZENIE Ekologiczny styl życia według firmy Panasonic na całym świecie promujemy rozwiązania z praktycznie

Bardziej szczegółowo

atmovit exclusiv Gazowy, stojący, żeliwny dwustopniowy kocioł grzewczy VK exclusiv

atmovit exclusiv Gazowy, stojący, żeliwny dwustopniowy kocioł grzewczy VK exclusiv atmovit exclusiv Gazowy, stojący, żeliwny dwustopniowy kocioł grzewczy VK exclusiv Nieustanne dążenie do doskonałości Vaillant to tworzenie doskonałości. Technologie grzewcze, które kształtują teraźniejszość

Bardziej szczegółowo

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną?

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Poradnik dla szkolnych woźnych i/lub administratorów technicznych budynku Niniejszy poradnik

Bardziej szczegółowo

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć.

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. AUTORZY PORADNIKA Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Sławomir Pasierb Jerzy Wojtulewicz Wydawca: Fundacja

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja techniczna rozwiązania BOŚ EKOsystem

Specyfikacja techniczna rozwiązania BOŚ EKOsystem Specyfikacja techniczna rozwiązania BOŚ EKOsystem www.bosekosystem.com 2 www.bosekosystem.com Specyfikacja techniczna rozwiązania BOŚ EKOsystem 1 MODUŁ SOLARNY Zespół kolektorów słonecznych przetwarzających

Bardziej szczegółowo

Nateo. Genesis. Sprzedaż produktów NATEO odbywa się obecnie dwoma kanałami:

Nateo. Genesis. Sprzedaż produktów NATEO odbywa się obecnie dwoma kanałami: 1 2 Nateo Genesis 3 Firma NATEO Sp. z o.o. w 2012 roku rozpoczęła dwudziesty pierwszy rok działalności, jest więc jednym z dwóch najstarszych, polskich przedsiębiorstw produkujących pompy ciepła. Obecnie

Bardziej szczegółowo

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie 44 Janina Kopietz-Unger, prof. UZ, kierownik Zakładu Architektury i Urbanistyki Wydziału

Bardziej szczegółowo

Podstawa zdrowego domu Rekuperacja Danfoss Air

Podstawa zdrowego domu Rekuperacja Danfoss Air MAKING MODERN LIVING POSSIBLE Podstawa zdrowego domu Rekuperacja Danfoss Air Prosty montaż + Bezobsługowość + Inteligentne sterowanie + Doskonały komfort = Pomysł na wentylację! Rekuperacja Danfoss Air

Bardziej szczegółowo

Wyniki testów komfortu, kompatybilności z różnymi źródłami ciepła i efektywności energetycznej

Wyniki testów komfortu, kompatybilności z różnymi źródłami ciepła i efektywności energetycznej Wyniki testów komfortu, kompatybilności z różnymi źródłami ciepła i efektywności energetycznej Dr Norbert Adam Prof. Michael Graf Mgr Markus Hörtner Prof. Richard Krotil Impressum 2010 Rettig Austria GmbH

Bardziej szczegółowo

Powiew świeżego powietrza w Twoim domu. Enervent Centrale wentylacyjne

Powiew świeżego powietrza w Twoim domu. Enervent Centrale wentylacyjne Powiew świeżego powietrza w Twoim domu Enervent Centrale wentylacyjne 2 Enervent Powiew świeżego powietrza w Twoim domu 3 Ensto w skrócie Nasze produkty są projektowane z myślą o redukcji emisji dwutlenku

Bardziej szczegółowo

Energia słońca aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Krzysztof Mientus

Energia słońca aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Krzysztof Mientus Energia słońca aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Krzysztof Mientus Opole, 18.03.2011 Spis treści Energia słoneczna... 3 Ogniwa fotowoltaiczne... 6 Zasady

Bardziej szczegółowo

MODUŁ WEWNĘTRZNY HYDROBOX. Seria EHSC Seria EHPX Seria ERSC. Seria EHST20 Seria EHPT20 INSTRUKCJA OBSŁUGI. Polski (PL)

MODUŁ WEWNĘTRZNY HYDROBOX. Seria EHSC Seria EHPX Seria ERSC. Seria EHST20 Seria EHPT20 INSTRUKCJA OBSŁUGI. Polski (PL) MODUŁ WEWNĘTRZNY Seria EHST20 Seria EHPT20 HYDROBOX Seria EHSC Seria EHPX Seria ERSC INSTRUKCJA OBSŁUGI INSTRUKCJA PRZEZNACZONA DLA UŻYTKOWNIKA W celu zapewnienia bezpiecznego i prawidłowego użytkowania

Bardziej szczegółowo

Projektowanie systemów solarnych

Projektowanie systemów solarnych Projektowanie systemów solarnych Solarne przygotowywanie ciepłej wody Solarne wspomaganie ogrzewania Solarne ogrzewanie basenów kąpielowych Kolektory rurowe VTK Kolektory płaskie VFK Solarne podgrzewacze

Bardziej szczegółowo

Seria fachowa Fotowoltaika

Seria fachowa Fotowoltaika Seria fachowa Fotowoltaika Spis treści 2/3 Spis treści 1 1.1 1.2 1.3 Wstęp Prąd od Słońca Solarne dane ramowe Prąd solarny ma przyszłość strona 04 2 2.1 2.2 Sposób działania ogniwa solarnego Budowa ogniwa

Bardziej szczegółowo

instalacje powietrzną Ogrzewanie pompą ciepła i wyposażenie Czy warto?

instalacje powietrzną Ogrzewanie pompą ciepła i wyposażenie Czy warto? instalacje i wyposażenie rys. VIESSMANN Liczba pomp ciepła ogrzewających domy jednorodzinne rośnie szybko, więc jest też coraz więcej doświadczonych instalatorów potrafiących zaprojektować i wykonać działające

Bardziej szczegółowo

Materiały techniczno-projektowe Logatherm WPS.. K-1, WPS.. -1 i WPS.. Ciepło jest naszym żywiołem. Zakres mocy od 6 kw do 60 kw

Materiały techniczno-projektowe Logatherm WPS.. K-1, WPS.. -1 i WPS.. Ciepło jest naszym żywiołem. Zakres mocy od 6 kw do 60 kw Pompy ciepła glikol-woda Wydanie 0/07 Materiały techniczno-projektowe Logatherm WPS.. K-, WPS.. - i WPS.. Zakres mocy od 6 kw do 60 kw Ciepło jest naszym żywiołem Spis treści Spis treści Podstawy................................

Bardziej szczegółowo

Gazowe kotły kondensacyjne. Dlaczego Vaillant? Bo cenisz sobie prestiż i innowacje. VKK ecovit/4 exclusiv. wybiega w przyszłość.

Gazowe kotły kondensacyjne. Dlaczego Vaillant? Bo cenisz sobie prestiż i innowacje. VKK ecovit/4 exclusiv. wybiega w przyszłość. Gazowe kotły kondensacyjne Dlaczego Vaillant? Bo cenisz sobie prestiż i innowacje. VKK ecovit/4 exclusiv Ponieważ wybiega w przyszłość. Dlaczego ecovit/4 exclusiv? Ponieważ moc i oszczędność nie wykluczają

Bardziej szczegółowo

Termomodernizacja budynków i potencjalne źródła finansowania

Termomodernizacja budynków i potencjalne źródła finansowania WIELKOPOLSKA AGENCJA ZARZĄDZANIA ENERGIĄ SP. Z O.O. Termomodernizacja budynków i potencjalne źródła finansowania Autorzy: Jadwiga Twardowska, Justyna Turek-Plewa, Maciej Kołowski 2011-01-17 Projekt współfinansowany

Bardziej szczegółowo

ECONCEPT 15-25 A Kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny

ECONCEPT 15-25 A Kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny Kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA, INSTALOWANIA I KONSERWACJI 2 ! Uważnie przeczytać ostrzeżenia znajdujące się w niniejszej instrukcji, ponieważ dostarczają one ważnych

Bardziej szczegółowo

KATALOG 2009. www.ekoenergiaopolszczyzny.pl EKOENERGIA OPOLSZCZYZNY INICJATYWA KLASTROWA FUNDACJI PROMOCJI INNOWACJI GOSPODARCZYCH

KATALOG 2009. www.ekoenergiaopolszczyzny.pl EKOENERGIA OPOLSZCZYZNY INICJATYWA KLASTROWA FUNDACJI PROMOCJI INNOWACJI GOSPODARCZYCH KATALOG 2009 www.ekoenergiaopolszczyzny.pl EKOENERGIA OPOLSZCZYZNY INICJATYWA KLASTROWA FUNDACJI PROMOCJI INNOWACJI GOSPODARCZYCH Spis treści Na dobry początek czym jest Ekoenergia Opolszczyzny? 5 Stawiamy

Bardziej szczegółowo

CZY OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE MA SENS?

CZY OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE MA SENS? Odpowiedni dobór ogrzewania elektrycznego to przede wszystkim odpowiedni wybór urządzenia. Jakość i charakter wytworzonego ciepła, zdolność przystosowania się do wszelkiego rodzaju aranżacji oraz stylu

Bardziej szczegółowo

IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna OSOBY POSZKODOWANE

IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna OSOBY POSZKODOWANE P R O D U K T P R O G R A M R Y N E K IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna jesień i zima Ciepło to miła atmosfera w domu, szczególnie wtedy, gdy za oknem pada deszcz lub panują minusowe temperatury. Gdy jest

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Dobrych Praktyk Przykłady działań regionów EnercitEE w zakresie efektywności energetycznej

Przewodnik Dobrych Praktyk Przykłady działań regionów EnercitEE w zakresie efektywności energetycznej Wydane przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław www.umwd.dolnyslask.pl We wspólpracy z partnerami EnercitEE: Saksońskim Urzędem Krajowym ds. Środowiska,

Bardziej szczegółowo

Rys. 8.9. Model numeryczny systemu wirującego turbogeneratora podpartego w łożyskach aerostatycznych Ź r ó d ł o: [12].

Rys. 8.9. Model numeryczny systemu wirującego turbogeneratora podpartego w łożyskach aerostatycznych Ź r ó d ł o: [12]. Rys. 8.8. Model turbogeneratora ORC (Instytut Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej) Ź r ó d ł o: Z. K o z a n e c k i, Instytut Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej, opracowanie wewnętrzne.

Bardziej szczegółowo

z energetyką energia w gospodarstwie rolnym przyjazną środowisku za pan brat INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU

z energetyką energia w gospodarstwie rolnym przyjazną środowisku za pan brat INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU przy współpracy INSTYTUTU ENERGII ODNAWIALNEJ z energetyką przyjazną środowisku za pan brat energia w gospodarstwie rolnym Wydawca: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju ul.

Bardziej szczegółowo

19-22.01. BUDOWNICTWO PASYWNE wymysł czy konieczność BUDSHOW 2010. ŻYCIE MIĘDZY BUDYNKAMI czyli Dzień Architektury na Budmie

19-22.01. BUDOWNICTWO PASYWNE wymysł czy konieczność BUDSHOW 2010. ŻYCIE MIĘDZY BUDYNKAMI czyli Dzień Architektury na Budmie FORUM B2B BRANŻY BUDOWLANEJ (01) STYCZEŃ 2010 19-22.01. 2010 POZNAŃSKI MAGAZYN TARGOWY WYDANIE SPECJALNE ISSN 1230-8994 BUDOWNICTWO PASYWNE wymysł czy konieczność BUDSHOW 2010 ŻYCIE MIĘDZY BUDYNKAMI czyli

Bardziej szczegółowo

większa wartość - niższe koszty

większa wartość - niższe koszty EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA większa wartość - niższe koszty EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA W BUDOWNICTWIE oraz przy TERMOMODERNIZACJI www.rehau.pl Budownictwo Motoryzacja Przemysł przyszłość zaczyna się już dziś

Bardziej szczegółowo

NISKOTEMPERATUROWY- SPECJALNY KOCIOŁ GAZOWY. TrioBloc TE 16-62 C. Instrukcja obsługi. www.broetje.com.pl

NISKOTEMPERATUROWY- SPECJALNY KOCIOŁ GAZOWY. TrioBloc TE 16-62 C. Instrukcja obsługi. www.broetje.com.pl NISKOTEMPERATUROWY- SPECJALNY KOCIOŁ GAZOWY TrioBloc TE 16-62 C Instrukcja obsługi www.broetje.com.pl Spis treści 1. Uwagi dotyczące niniejszej instrukcji obsługi.......3 1.1 Treść niniejszej instrukcji

Bardziej szczegółowo