. POKOCHAJ SWOJE ZYCIE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download ". POKOCHAJ SWOJE ZYCIE"

Transkrypt

1 Sarah Maria m me d metoda 5KROKÓW POKOCHAJ SWOJE CIAŁO. POKOCHAJ SWOJE ZYCIE Odkryj swoje piękno Odkryj swoją chwałę Odkryj swoją witalność Odkryj swoją boskość Pamiętaj, że w swojej istocie Jesteś MIŁOŚCIĄ DLA KAŻDEJ KOBIETY, KTÓRA UWAŻA, ŻE JEST NIE DOŚĆ PIĘKNA. DLA KAŻDEGO MĘŻCZYZNY, KTÓRY UWAŻA, ŻE JEST NIE DOŚĆ SILNY.

2

3 Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie

4

5 Sarah Maria Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie Przełożyła Aldona Mordżyńska

6 Tytuł oryginału: Love Your Body, Love Your Life Copyright 2009 by Sarah Maria Published by arrangement with Adams Media, an F+W Media, Inc. Company, 57 Littlefield Street, Avon, MA 02322, USA Copyright for the Polish Edition 2011 G+J Gruner+Jahr Polska Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa Warszawa, ul. Marynarska 15 Dział handlowy: tel Sprzedaż wysyłkowa: tel Redakcja: Małgorzata Grudnik-Zwolińska Korekta: Jadwiga Piller Projekt okładki: Panna Cotta Zdjęcie na okładce: Fotolia Redakcja techniczna: Mariusz Teler Redaktor prowadząca: Agnieszka Koszałka ISBN: Skład i łamanie: IT WORKS, Warszawa Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych również częściowe tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.

7 Dla każdej kobiety, która uważa, że jest nie dość piękna. Dla każdego mężczyzny, który uważa, że jest nie dość silny. Odkryj swoje piękno Odkryj swoją chwałę Odkryj swoją witalność Odkryj swoją boskość Pamiętaj, że w swojej istocie Jesteś MIŁOŚCIĄ

8

9 Spis treści Podziękowania 9 Wstęp 11 Część I Rozpocznij podróż Rozdział pierwszy Nie jesteś sama: zwalczanie obsesji na temat własnego ciała 14 Rozdział drugi Jak to się stało? W jaki sposób uczymy się nienawidzić własnego ciała 25 Rozdział trzeci Życie bez NBO jest możliwe 37 Rozdział czwarty Czym są intencje? 44 Część II Pięć kroków ku wolności Rozdział piąty Krok 1: Ustal potężną intencję 56 Rozdział szósty Krok 2: Rozpoznaj NBO i odetnij się od nich 78

10 Rozdział siódmy Krok 3: Odkryj swoją prawdziwą naturę 100 Rozdział ósmy Krok 4: Zaprzyjaźnij się ze swoim ciałem 126 Rozdział dziewiąty Krok 5: Odnajdź cel życia 153 Część III Pielęgnowanie związków uczuciowych Rozdział dziesiąty Pokonywanie NBO w związkach uczuciowych 172 Rozdział jedenasty Pielęgnacja od wewnątrz 197 Zakończenie 205 Bibliografia 206 O Autorce 207

11 Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie 9 Podziękowania Pisząc ten fragment, chciałam wymyślić coś niebanalnego, coś innego niż Ta książka nie powstałaby bez pomocy wielu osób. Nie udało mi się. Bo ta książka naprawdę nie powstałaby bez pomocy wielu osób! Każdy, kto pojawił się w moim życiu, w jakiś sposób przyczynił się do powstania tej książki. Nawet ty, czytelniku. Dziękuję wszystkim, którzy krótko lub długo towarzyszyli mi w tej podróży. Dziękuję zwłaszcza: Deepakowi Choprze i Davidowi Simonowi. Deepak, twoje książki i wykłady do głębi mnie poruszyły i popchnęły na drogę, która na zawsze odmieniła moje życie. Na co dzień korzystam z twojej mądrości. Davidzie, twoja szczerość i piękna osobowość dały mi nadzieję, zdrowie i wizję, które odmieniły moje istnienie. Inspirujesz mnie swoją obecnością. Dziękuję Wayne owi Dyerowi za mądre nauki. Twoje dzieła niezwykle pomogły mi w życiu i w pisaniu tej książki. Dziękuję Jackowi Canfieldowi. Twoje zasady osiągania sukcesu podniosły moje poczucie wartości i dodały energii. Dziękuję Hoffmanowi Processowi i mojej nauczycielce Jane Biondi. Dziękuję wszystkim z Chopra Center. Dziękuję ci, Gabrielle Forleo, za ciepło i przyjaźń, za to, że byłaś mi promieniem słońca w mrocznych chwilach. Dziękuję ci, Davidji, za rekomendację i ciepło. Składam podziękowania również Jo Ann De Petro z Center for Family Solutions. Dziękuję Markowi Hornerowi. Ogromne podziękowania dla Erica Rudneya za niezachwianą przyjaźń.

12 10 Sarah Maria Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi przekształcić ideę w książkę. Dziękuję Annetcie Hanna za pomoc w realizacji pomysłu. Serdeczne podziękowania Johnowi Willigowi, mojemu agentowi dziękuję, że dałeś mi szansę. Andreo Norville, Lauro Daly i wszyscy z Adams Media dziękuję, że uwierzyliście we mnie i w mój projekt. Shunmugakailash twój research był nieoceniony. Dziękuję! Dziękuję Stephanii Beckstrom i Grantowi Dayzowi za przyjaźń i wsparcie. Andrei Lake za przyjaźń i wnikliwość. Krisie Clark bardzo dziękuję za wszystko! Za twój entuzjazm, wsparcie, słowa zachęty i przyjaźń. Dziękuję mojej rodzinie: Jasonowi, Keely, Tylerowi, Savannah, Lindzie, Allenowi, Cameron, Collette, Ronnie, Kimmy, Andrew i Amandzie za to, że są częścią mojego życia. Dziękuję Nanie i Pa, cioci Jil, wujowi George owi i Natalie Kate kocham was. Dziękuję moim rodzicom: Mamo, żadne słowa nie wyrażą ogromu mojej miłości i wdzięczności za wszystko, co mi dałaś. Trwałaś przy mnie, dawałaś mi otuchę i słowa zachęty. Dziękuję za niezachwianą wiarę we mnie. Tato, zawsze byłeś i jesteś moim bohaterem. Twoja mądrość i siła pokazały mi, że wszystko jest możliwe. Nauczyłeś mnie nie godzić się na przeciętność i zawsze dążyć do wielkości. Dziękuję za nieustanne wsparcie. I wreszcie Dziękuję ci, uniwersalne Źródło Za twoją pomoc Chcę przez całe życie Ci służyć Chcę promieniować miłością Odmieniać życie każdego, kogo spotkam Chcę ukoić ból całego świata.

13 Wstęp Wiem, co czujesz. Przeżywałam to samo. Nienawidziłam swojego ciała. Raz kochałam jedzenie, a innym razem z nim walczyłam. Ciągle byłam na diecie. Chudłam i znowu tyłam. Głodziłam się, a potem objadałam i wymiotowałam. Współczułam sobie, a potem nienawidziłam siebie za to współczucie. Miałam poczucie winy i wstydziłam się. Wierzyłam we wszystkie negatywne myśli, które pojawiały się w mojej głowie. Powtarzałam sobie, że jeśli tylko schudnę, stanę się szczęśliwsza. Że jeśli tylko zdobędę kontrolę nad swoją sylwetką, wszystko się ułoży. Myślałam, że tylko ja przeżywam takie męki. A jednak stał się cud moje życie się zmieniło. Wyszłam z piekła i znalazłam się w niebie. Ty też możesz tego dokonać. Naprawdę. Możesz zamienić cierpienie, gniew, niepokój i ból na energię, szczęście, miłość i piękno. Dzięki tej książce pozbędziesz się kompleksów i słabości, a zyskasz pewność siebie i siłę. Pokażę ci, jak odkryć w sobie piękno. Przez lata szukałam spokoju, szczęścia i sukcesów, usiłując kontrolować swoje ciało. Zaakceptowałam mit, że chude jest piękne. Jeśli stanę się piękna, stanę się również wartościowa i zacznę odnosić sukcesy. Uzależniłam swoje poczucie wartości od rzeczy zewnętrznych. Moje dobre samopoczucie zależało od tego, czy wszystko ułoży się po mojej myśli. Brzmi znajomo?

14 12 Sarah Maria W końcu zrozumiałam, że moja wartość nie ma żadnego związku z tym, co znajduje się na zewnątrz. Moje piękno nie zależy od rozmiaru, jaki noszę. Odkryłam, że moja wartość to nieodłączna część osoby, którą jestem. Jestem piękna tylko dlatego, że istnieję. Zasługuję na miłość tylko dlatego, że żyję. Tak samo ty. Niesamowite jest to, że kiedy bezwarunkowo pokochałam i zaakceptowałam samą siebie, wszystko w moim życiu zaczęło się zmieniać. Poprawił się mój stan zdrowia. Zaczęłam stale odczuwać radość, szczęście i miłość. Moje życie stało się przyjemne, ekscytujące i pełne pasji. Pokochałam swoje ciało i siebie. Nie musisz czekać na sukces, miłość i poczucie wartości. Doświadcz ich już teraz. Z natury swojej jesteś piękna, godna miłości i wartościowa. Kiedy to sobie uświadomisz, zacznie się zmieniać również twoje życie. Ta książka przeznaczona jest dla każdego, kto chce czerpać z życia pełnymi garściami, poprawić swoje zdrowie i kondycję, odnaleźć miłość i witalność. Jest dla każdego, kto czuje, że istnieje w nim wspaniała istota, która tylko czeka na to, by się narodzić. Dziękuję, że przyłączyłaś się do mojej podróży. To dla mnie największy zaszczyt towarzyszyć ci na drodze ku szczęściu i zdrowiu. Nie odkładaj tej książki na półkę. Nie kartkuj jej, by szybko o niej zapomnieć. Często do niej wracaj. Wykonuj opisane ćwiczenia, szukaj ich na szarych stronach, skorzystaj z bibliografii, a twoje życie się odmieni. Zaczniesz doświadczać więcej piękna, miłości, energii i witalności, niż kiedykolwiek mogłoby ci się wydawać. Cała staniesz się miłością i zaczniesz spełniać swoje najskrytsze marzenia. Pokochasz swoje ciało, pokochasz swoje życie.

15 Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie 13 I Rozpocznij podróż

16 Rozdział pierwszy Nie jesteś sama: zwalczanie obsesji na temat własnego ciała Czy przejrzałaś się kiedyś w lustrze i przeraziłaś się na widok cellulitu na udach albo zmarszczek wokół oczu? Czy kiedyś chciałaś kupić nowy kostium kąpielowy, ale ciarki cię przechodziły na myśl o oglądaniu swojego odbicia w lustrze przymierzalni? Czy kiedykolwiek chciałaś być wyższa, szczuplejsza, młodsza albo silniejsza? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to wiedz, że nie jesteś osamotniona. Należysz do osiemdziesięcio-, dziewięćdziesięcioprocentowej grupy kobiet i coraz liczniejszej grupy mężczyzn, którzy nie lubią swojego wyglądu i są niezadowoleni z własnego ciała. W naszej kulturze niechęć do własnego ciała przybrała rozmiary epidemii o niewyobrażalnych rozmiarach. Jak ta niechęć przejawia się w twoim życiu? Na o wiele więcej sposobów, niż może ci się wydawać. Urodę i zgrabną sylwetkę często kojarzy się z powodzeniem w życiu uczuciowym, zawodowym i w innych jego sferach. Jeśli masz wrażenie, że nie spełniasz standardów ideału piękna stworzonego przez społeczeństwo, czujesz się niedoskonała i ogarnia cię wstyd. Świadomie lub podświadomie cierpisz zupełnie niepotrzebnie, uważając, że jesteś nie dość piękna, szczupła lub wartościowa, by wieść wymarzone życie życie, na jakie zasługujesz. Godzisz się na mniej, o wiele mniej, niż pragniesz i potrzebujesz, bo źle się czujesz we własnym ciele i własnej skórze.

17 Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie 15 Prawda jest taka, że twoje poczucie niższości to złudzenie, a wręcz urojenie. Tak, tak właśnie jest. Wielu Amerykanów cierpi na tego rodzaju urojenia: nie jestem wystarczająco szczupły/wysoki/ zgrabny/piękny/młody, więc nie mogę żyć pełnią życia i zrealizować swoich marzeń. Zamiast pokochać swoje ciała, umysły i dusze, poddajemy się operacjom plastycznym, głodzimy się, za wszelką cenę próbując zbliżyć się do ideału. Wierzymy, że musimy się zmienić, by zasłużyć na miłość, zainteresowanie i uczucie. Czym są negatywne obsesje na temat własnego ciała? To zwodnicze poczucie niższości ma swoją nazwę: z angielskiego Negative Body Obsession, w skrócie NBO. Polega ono na niemal nieustannym krytycznym ocenianiu własnego wyglądu. Zaburzenie to jeszcze nie trafiło do biblii psychologów, czyli Leksykonu zaburzeń psychicznych, lecz we współczesnym społeczeństwie jest ono bardzo, bardzo powszechne śmiem twierdzić, że wszechobecne. Czy cierpisz na NBO? Jak możesz się dowiedzieć, czy to zaburzenie ciebie dotyczy? Nie wykażą tego żadne badania krwi to kwestia oceny twoich uczuć i reakcji w pewnych okolicznościach. Na przykład NBO przejawia się, gdy: Wzdychasz z rezygnacją na widok zmarszczek wokół swoich oczu. Krzywisz się, kiedy twoja najbliższa przyjaciółka powiększyła sobie biust, ale zastanawiasz się, czy powinnaś zrobić to samo. Masz poczucie porażki, kiedy okazuje się, że już się nie mieścisz w dżinsy, które nosiłaś w liceum. Wpadasz w panikę na myśl, że za dużo zjadłaś przy świątecznym stole. Prześladują cię myśli o tym, że musisz zachować szczupłą sylwetkę, by poznać mężczyznę albo dostać wymarzoną pracę.

18 16 Sarah Maria NBO to każda myśl, emocja i czynność, które sprawiają, że twoje poczucie wartości zależy od wyglądu. To myśl: Jeśli zeszczupleję, będę piękna. To mina, która mówi: Gdyby nie te zmarszczki, byłabym atrakcyjna. To głos: Jeśli schudnę, polubię samą siebie. To przekonanie, że gdybyś tylko była wyższa, szczuplejsza, młodsza albo silniejsza, stałabyś się bardziej atrakcyjna, wartościowa i lubiana niż teraz. Poprawianie swojego ciała z właściwych powodów Chciałabym od razu rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości. Problem z NBO polega nie na tym, że chcesz się zmienić. Nie ma nic złego w marzeniach o byciu silniejszym i zdrowszym, pięknym i pełnym energii. Prawdę mówiąc, to pragnienie zmiany na lepsze może posłużyć jako bodziec do intensywnego rozwoju. NBO pojawia się wtedy, gdy twoje pragnienia dokonania zmiany wynikają z dręczącego poczucia niższości, przekonania, że jesteś niedoskonała. Jeśli twoje marzenia biorą się z niskiego poczucia wartości, ich spełnienie wymaga ogromnego wysiłku lub jest wręcz niemożliwe. Jeżeli szczerze zaprzyjaźnisz się ze sobą, zaakceptujesz siebie i pokochasz, rozwój ten nastąpi z łatwością i bez żadnych przeszkód. Kiedy motywacją do rozwoju jest akceptacja samego siebie, potencjał staje się nieograniczony. Jeszcze wrócimy do tej kwestii. Z natury swojej jesteś piękna. Czy NBO to coś normalnego? NBO tak mocno wrosły we współczesną kulturę, że trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Wielu pracowitych, inteligentnych ludzi zgodziłoby się z tobą wielu z nich poznałam osobiście. Zrywając z własnymi NBO, w dwóch okresach życia miałam przyjemność

19 Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie 17 pracować z dwoma psychologami, których darzyłam ogromnym szacunkiem. Kiedy rozmawialiśmy o lękach i złości, jakie czuję do swojego ciała, obaj powiedzieli mi, że we współczesnym społeczeństwie wszystkie kobiety (i rosnąca liczba mężczyzn) do pewnego stopnia odczuwają niezadowolenie ze swojego ciała. Wcale mnie to nie zdziwiło. Wiele razy słyszałam, jak moi przyjaciele, członkowie rodziny i współpracownicy narzekają na swój wygląd. Rzeczywistość jest taka, że już teraz, niezależnie od wszystkiego, jesteś ideałem. Zaniepokoiło mnie to, że zgodnie z ich słowami NBO to po prostu naturalna część życia. Coś, z czym po prostu trzeba nauczyć się żyć. Mogłam dalej złościć się na swoje ciało albo wybrać łagodniejszą formę niezadowolenia. Tak czy inaczej, miłość do własnego ciała i całkowite uwolnienie się od niezadowolenia w ogóle nie zostały wspomniane jako inne wyjście. Wnikliwość i wiedza tych psychologów ogromnie mi pomogły, ale jakiś cichy głosik w mojej głowie domagał się czegoś więcej. Przeczuwałam, że nawet jeśli to niezadowolenie jest czymś normalnym, to niekoniecznie musi być naturalne. Nie ma nic naturalnego w: Zadręczaniu się niedoskonałościami swojego ciała. Pragnieniu dokonania zmiany, która sprawi, że poczujesz się piękniejsza, bardziej pociągająca i zaczniesz odnosić więcej sukcesów. Niezadowoleniu za każdym razem, kiedy przeglądasz się w lustrze. Przekonaniu, że twoje życie byłoby lepsze, gdybyś ważyła choć trochę mniej lub była choć trochę młodsza. Z kolei naturalne jest: Niezachwiane przekonanie o swoim wrodzonym pięknie, dobru i sile.

20 18 Sarah Maria Postrzeganie siebie jako istoty idealnej. Życie w zgodzie z samą sobą. Świadomość, że jesteś istotą zasługującą na miłość. Tak, NBO jest normalne i bardzo powszechne, ale nie ma w nim nic naturalnego. Koszty życia z NBO NBO zbierają obfite żniwo w wielu dziedzinach twojego życia. Koszty to między innymi problemy ze zdrowiem, trudności w utrzymaniu związków uczuciowych, niemożność rozwoju. NBO w lekkiej lub ciężkiej postaci nie pozwalają ci żyć pełnią życia. Skazują cię na przeciętność, choć mogłabyś żyć pełnią życia. Koszty fizyczne Jeżeli skupiasz się przede wszystkim na swojej wadze, twój skomplikowany stosunek do jedzenia może wywołać poważne problemy zdrowotne. NBO i chudnięcie Weźmy taki przykład: postanawiasz przejść na dietę odchudzającą. Scenariuszy może być kilka: 1. Chudniesz, ale dieta jest zbyt restrykcyjna, więc cały czas jesteś głodna i ciągle walczysz. W końcu przerywasz dietę i wracasz do poprzedniej wagi. (Badania statystyczne wykazują, że przydarza się to większości osób, które stosują diety odchudzające). Próbujesz innej diety i jeszcze kolejnej, ale nie osiągasz zaplanowanego rezultatu. Nie jesteś zadowolona ze swojego ciała i widzisz tylko dwa wyjścia: albo będziesz musiała go nienawidzić do końca życia, albo dalej kręcić się na dietetycznej karuzeli. Twoje ciało budzi w tobie niezadowolenie i niechęć.

21 Pokochaj swoje ciało, pokochaj swoje życie Tracisz rozsądną liczbę kilogramów, ale też tracisz kontrolę nad samą sobą. Początkowo czujesz się wspaniale: panujesz nad jedzeniem i swoim życiem. Czerpiesz wielką satysfakcję ze swoich osiągnięć i poczucia kontroli. Potem jednak zaczynasz nadmiernie chudnąć i niewinna dieta przemienia się w zaburzenie odżywiania. Ciągle odmawiasz sobie jedzenia lub miewasz napady wilczego głodu i wywołujesz wymioty. Z kolei jeśli osiągniesz i utrzymasz zdrową wagę, ciągle myślisz o jedzeniu i swoim ciele, czujesz niepokój i boisz się, że stracisz kontrolę nad sobą. 3. Nie potrafisz w zdrowy sposób ograniczać ilości spożywanego jedzenia. Wpadasz w bulimię, po jedzeniu prowokujesz wymioty. Możesz mieć niedowagę, normalną wagę lub nadwagę. W każdym z tych przypadków masz wrażenie braku kontroli nad tym, co jesz. Objadasz się (lub tak ci się wydaje), a potem wymiotujesz, by pozbyć się nadmiaru jedzenia. 4. Jedzenie jest dla ciebie pocieszeniem. Być może zmagasz się z depresją i lękiem, może w dzieciństwie byłaś molestowana. Masz wysoki poziom stresu i niski poziom energii. W każdym z tych przypadków odkrywasz, że jedzenie przynosi ci ulgę i wpadasz w nałóg kompulsywnego zajadania problemów. Przerabiasz wiele diet i chudniesz, ale potem odzyskujesz kilogramy. Cykl ten powtarzasz przez całe życie. Nigdy nie udało ci się stworzyć zdrowej, zrównoważonej, spokojnej relacji z pożywieniem i własnym ciałem. Często odczuwasz wstyd i denerwuje cię to, że nie możesz odnieść sukcesu. 5. Jesteś chronicznie zmęczona i przytłoczona. Życie wysysa z ciebie wszystkie siły. Nie potrafisz stawić czoła kolejnemu zadaniu, takiemu jak schudnięcie lub uprawianie sportu. Masz nadwagę i brakuje ci kondycji. Nie lubisz swojego ciała, często czujesz się nieprzystosowana lub zawstydzona, ale nie masz siły przejść na dietę. Przynajmniej jeden z tych scenariuszy brzmi znajomo, prawda? Wiele osób przerabia niektóre z nich, a nawet wszystkie, próbując schudnąć lub poprawić swój wygląd. Smutna prawda jest taka: NBO raz na zawsze uwiężą cię w tym cyklu. Czy schudłaś, czy utyłaś, czy

22 20 Sarah Maria twoja waga jest gdzieś pośrodku, nigdy nie znajdziesz spokoju i zadowolenia. Nęka cię obawa, że albo nie dasz rady już więcej schudnąć, albo odzyskać kilogramów. Niezależnie od tego, w którym miejscu na skali się znajdujesz, nie jesteś szczęśliwa. Przeżywasz jedynie ulotne chwile satysfakcji, które natychmiast ustępują miejsca lękom. NBO i wygląd zewnętrzny Oczywiście obsesja nie musi dotyczyć tylko wagi. Być może twoją obsesją jest jakaś konkretna część ciała. Na przykład nie lubisz swoich zmarszczek albo włosów. Jak na swój gust masz za duży nos, za małe piersi albo za płaskie stopy i cellulit na tylnej stronie ud. Twoja lista niedoskonałości może być długa lub krótka i zmienia się wraz z upływem czasu. Chcąc sobie z tym poradzić, zasłaniasz nielubiane części ciała. Ukrywasz je, starasz się je ignorować. Z powodu NBO nie czujesz się piękna, atrakcyjna i promienna. Wstydzisz się pewnych części ciała i czujesz wobec nich gniew, a nawet nienawiść. Ból emocjonalny Żyjąc z NBO, ponosisz koszty nie tylko fizyczne, lecz również emocjonalne, a nawet duchowe. By lepiej pojąć wpływ NBO na twoje życie, warto zrozumieć źródło własnych uczuć. Zdaniem dr Carol Ritberger, znanej autorki książek, istnieją tylko dwa rodzaje uczuć: strach i miłość. Z tych dwóch źródeł wypływa cała gama emocji, których doświadczamy. Na przykład strach jest przyczyną emocji negatywnych: fobii, ataków paniki, stresu pourazowego, nerwicy natręctw i oczywiście NBO. Strach buduje wokół ciebie mur mentalny, który ma ci dawać poczucie bezpieczeństwa. Zamiast tego mur ten chroni cię przed radością i miłością, wywołuje uczucie separacji i odizolowania, które prowadzą do bólu emocjonalnego i cierpienia. NBO opiera się na strachu Życie z NBO to życie w wiecznym strachu, który wypływa z przekonania, że nie jesteś dość wartościowa. Otaczają cię przyjaciele,

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

Możesz uzdrowić swoje życie

Możesz uzdrowić swoje życie Louise L. Hay Możesz uzdrowić swoje życie przekład: Teresa Kruszewska Paulina Remiszewska-Drążkiewicz Wydawnictwo MEDIUM Przedmowa Gdybym miał być zesłany na bezludną wyspę i mógł zabrać ze sobą tylko

Bardziej szczegółowo

Barbara Łukowiak & www.bestclass.pl Poznaj samego siebie i zacznij żyć pełnią życia. S t r o n a 1

Barbara Łukowiak & www.bestclass.pl Poznaj samego siebie i zacznij żyć pełnią życia. S t r o n a 1 S t r o n a 1 S t r o n a 2 Copyright for Polish edition by Barbara Łukowiak & Best Class. Data: 19.05.2010 Jest to tylko fragment poradnika!!! Pełną wersję ebooka: POZNAJ SAMEGO SIEBIE I ZACZNIJ ŻYĆ PEŁNIĄ

Bardziej szczegółowo

Psychoterapia po ludzku

Psychoterapia po ludzku 1 Praca zbiorowa Stowarzyszenie INTRO Wrocław 2011 2 Tytuł: Autorki: Anna Chanik, Marta Dudzińska, Joanna Krawczyk, Małgorzata Osipczuk, Katarzyna Paikert, Iwona Pawlikowska, Agnieszka Sitarz, Julia Soszyńska,

Bardziej szczegółowo

Na zdrowe życie! Mieć apetyt na życie. 2012 01 wiosna. Szczęście to stan pozytywnych emocji. W numerze: Holistyczny kwartalnik z apetytem na życie

Na zdrowe życie! Mieć apetyt na życie. 2012 01 wiosna. Szczęście to stan pozytywnych emocji. W numerze: Holistyczny kwartalnik z apetytem na życie Na zdrowe życie! 2012 01 wiosna Holistyczny kwartalnik z apetytem na życie W numerze: Mieć apetyt na życie Aktywność fi zyczna i jej wpływ na rozwój dziecka Wiosna nowa energia nowa ja Setki diet, a ja

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Wydawca: Agnieszka Zyśk, Ceranów 213, 08-322 Ceranów. Redaktor naczelna: Agnieszka Zyśk. Szef redakcji: Wojciech Wawrzak

SPIS TREŚCI. Wydawca: Agnieszka Zyśk, Ceranów 213, 08-322 Ceranów. Redaktor naczelna: Agnieszka Zyśk. Szef redakcji: Wojciech Wawrzak SPIS TREŚCI ROZWÓJ OSOBISTY Największa tajemnica zmiany: aktywne działanie 6 Jak znaleźć więcej czasu dla bliskich 8 Mały gest, który nakręca karuzelę 12 Mniej znaczy więcej: minimalizm dla początkujących

Bardziej szczegółowo

Daphne K. 12 kroków. z Jezusem. osobista historia uzdrowienia. tłumaczenie Ewa Sroczyńska

Daphne K. 12 kroków. z Jezusem. osobista historia uzdrowienia. tłumaczenie Ewa Sroczyńska Daphne K. 12 kroków z Jezusem osobista historia uzdrowienia tłumaczenie Ewa Sroczyńska S RAFIN Kraków 2012 Tytuł oryginału: wydania polskiego: Wydawnictwo Serafin, Kraków 2012 Redakcja Małgorzata Sękalska,

Bardziej szczegółowo

W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych

W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych W 2007 roku spędziłem miesiąc w tybetańskim klasztorze w Nepalu, żyjąc przez 30 dni według zasad mnichów zero rozmów, zero czytania i innych rozrywek, tylko medytacja (nawet do 14 16 godzin dziennie).

Bardziej szczegółowo

JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA

JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA Cesar Millan Melissa Jo Peltier JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA SPOSÓB CESARA, BY ODMIENIĆ SWOJEGO PSA I... WŁASNE ŻYCIE PRZEŁOŻYŁ: Maciej Lorenc TYTUŁ ORYGINAŁU: Be the pack leader:

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp. Odzyskaj prawidłową przemianę materii... 13 Czyli dlaczego hormony odgrywają tak istotną rolę

Spis treści. Wstęp. Odzyskaj prawidłową przemianę materii... 13 Czyli dlaczego hormony odgrywają tak istotną rolę 7 Spis treści Podziękowania... 9 Przedmowa... 11 dr n. med. Christine Darwin Wstęp. Odzyskaj prawidłową przemianę materii... 13 Czyli dlaczego hormony odgrywają tak istotną rolę Część I. Twoja przemiana

Bardziej szczegółowo

Psychologia osiągnięć

Psychologia osiągnięć Sebastian Schabowski Psychologia osiągnięć 40 listów, które odmienią Twoje życie 2008 Spis treści NA CZYM SKUPIAJĄ SWOJĄ UWAGĘ LUDZIE SUKCESU?... 3 CZY TWOJE PRZEKONANIA CI SŁUŻĄ?... 4 DWA NIEZWYKLE WAŻNE

Bardziej szczegółowo

darmowy e-book Wyznaczanie

darmowy e-book Wyznaczanie darmowy e-book BRIAN TRACY INTERNATIONAL Brian tracy Wyznaczanie Celów Osobisty przewodnik Ludzie mający jasne, sprecyzowane i zapisane cele mogą w o wiele krótszym czasie osiągnąć więcej, niż ludzie bez

Bardziej szczegółowo

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Mariusz Kapusta Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Jak zacząć działać i nie przestać. Spis treści Proaktywnie.pl

Bardziej szczegółowo

Jak skutecznie swoim czasem

Jak skutecznie swoim czasem Biuletyn maturalny Witold Kołodziejczyk Jak skutecznie zarządzać swoim czasem Centralna Komisja Egzaminacyjna publikacja współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny Autor broszury: Witold Kołodziejczyk

Bardziej szczegółowo

Rodzinne domy dziecka opieka, wychowanie, terapia. redakcja naukowa: Barbara Weigl, Leszek Drozdowski. redakcja i korekta: Weronika Girys-Czagowiec

Rodzinne domy dziecka opieka, wychowanie, terapia. redakcja naukowa: Barbara Weigl, Leszek Drozdowski. redakcja i korekta: Weronika Girys-Czagowiec PATRONAT HONOROWY Rodzinne domy dziecka opieka, wychowanie, terapia redakcja naukowa: Barbara Weigl, Leszek Drozdowski redakcja i korekta: Weronika Girys-Czagowiec projekt okładki: Wiesław Nadrowski Fundacja

Bardziej szczegółowo

George Eckes. jako trwały element kultury organizacji. www.mtbiznes.pl

George Eckes. jako trwały element kultury organizacji. www.mtbiznes.pl George Eckes jako trwały element kultury organizacji 1 JAKO TRWAŁY ELEMENT KULTURY ORGANIZACJI George Eckes JAKO TRWAŁY ELEMENT KULTURY ORGANIZACJI Przek ad: Konrad Paw owski Tytuł oryginału: MAKING SIX

Bardziej szczegółowo

TYTUŁ ORYGINAŁU: Nurturing Your Child s Inner Life. Help Your Child Find Peace, Harmony and Purpose

TYTUŁ ORYGINAŁU: Nurturing Your Child s Inner Life. Help Your Child Find Peace, Harmony and Purpose TYTUŁ ORYGINAŁU: Nurturing Your Child s Inner Life. Help Your Child Find Peace, Harmony and Purpose Przełożył: Marcin Barski Redakcja i korekta: Barbara Górska Projekt okładki: Krzysztof Kibart, www.designpartners.pl

Bardziej szczegółowo

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ PORADNIK DLA RODZICÓW Pracownia Wychowania i Profilaktyki Joanna Sakowska Anna Zajic Maria Talar Marta Witkowska Warszawa 2011 Spis treści: Wprowadzenie. 3 I. Jak określać dziecku

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Przepis na sukces

Wstęp. Przepis na sukces Wstęp Przepis na sukces Przeczytałem w życiu wiele książek na temat kreowania bogactwa i jeszcze więcej biografii oraz autobiografii ludzi sukcesu. Każda z nich oferuje przepis na sukces, opierający się

Bardziej szczegółowo

Jaka jest ich. tajemnica sukcesu? Ochrona prawna przed atakami internetowymi firmy MLM WYŻSZA KULTURA NETWORKINGU. czytaj na str.

Jaka jest ich. tajemnica sukcesu? Ochrona prawna przed atakami internetowymi firmy MLM WYŻSZA KULTURA NETWORKINGU. czytaj na str. WYŻSZA KULTURA NETWORKINGU Cena 19,90 PLN (w tym podatek VAT) Nr 7 / 2013 www.rankingmlm.pl Jaka jest ich tajemnica sukcesu? czytaj na str. 8 Raport branżowy Kompetencje lidera MLM Daniel Kubach, dr Adam

Bardziej szczegółowo

R A P O R T MNIEJSZOŚCI SEKSUALNE W POLSKICH PODRĘCZNIKACH SZKOLNYCH DO PRZEDMIOTU WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

R A P O R T MNIEJSZOŚCI SEKSUALNE W POLSKICH PODRĘCZNIKACH SZKOLNYCH DO PRZEDMIOTU WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE R A P O R T MNIEJSZOŚCI SEKSUALNE W POLSKICH PODRĘCZNIKACH SZKOLNYCH DO PRZEDMIOTU WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE STOWARZYSZENIE LAMBDA SZCZECIN R A P O R T MNIEJSZOŚCI SEKSUALNE W POLSKICH PODRĘCZNIKACH

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Czym jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak?

Rozdział 1. Czym jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak? Rozdział 1. Czym jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak? Pod koniec XIX wieku Zygmunt Freud tworzył podstawy nowoczesnej psychoterapii, poszukując sposobów znoszenia objawów zaburzeń psychicznych dostrzeganych

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Uwolnij swoje bogactwo" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli & Daniel Wilczek, rok

Bardziej szczegółowo

Przeczytałem w życiu wiele książek na temat. Wstęp. Przepis na sukces

Przeczytałem w życiu wiele książek na temat. Wstęp. Przepis na sukces Wstęp Przepis na sukces Przeczytałem w życiu wiele książek na temat kreowania bogactwa i jeszcze więcej biografii oraz autobiografii ludzi sukcesu. Każda z nich oferuje przepis na sukces, opierający się

Bardziej szczegółowo

Marketing Sieciowy Pro

Marketing Sieciowy Pro Marketing Sieciowy Pro Twój Przewodnik Do Sukcesu w Biznesie MLM! Paweł Grzech www.podstawybiznesu.pl Copyright 2014 GRZECHU Ltd pawelgrzech@gmail.com UWAGA: Nie masz praw do przedruku i odsprzedaży tego

Bardziej szczegółowo

BIULETYN SPCh CO W NUMERZE

BIULETYN SPCh CO W NUMERZE BIULETYN SPCh Światło w mroku jak pokonać depresję CO W NUMERZE Wstęp / 2 Zdążyć z pomocą wywiad z osobą, która przeszła depresję / 3 10 wskazówek terapeutycznych w leczeniu depresji / 6 Jeden z dwunastu,

Bardziej szczegółowo

Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl)

Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl) Niniejszy publikacja jest własnością prywatną. Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl) Niniejsza publikacja ani żadna jej część, nie może być kopiowana,

Bardziej szczegółowo

ALLEN CARR ŁATWY SPOSÓB NA RZUCENIE PALENIA O AUTORZE

ALLEN CARR ŁATWY SPOSÓB NA RZUCENIE PALENIA O AUTORZE ALLEN CARR ŁATWY SPOSÓB NA RZUCENIE PALENIA O AUTORZE W roku 1958 Allen Carr został księgowym. W swojej pracy odnosił wiele sukcesów, lecz sto papierosów wypalanych dziennie doprowadzało go do rozpaczy.

Bardziej szczegółowo

(...) zachęcam was, bracia, abyście, przez wzgląd na miłosierdzie Boże, traktowali swoje ciała jako ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako

(...) zachęcam was, bracia, abyście, przez wzgląd na miłosierdzie Boże, traktowali swoje ciała jako ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako (...) zachęcam was, bracia, abyście, przez wzgląd na miłosierdzie Boże, traktowali swoje ciała jako ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako oczywisty wyraz waszej służby [Chrystusowi]. Nie naśladujcie

Bardziej szczegółowo