Sposoby komunikacji w Internecie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Sposoby komunikacji w Internecie"

Transkrypt

1 Wykład 2 Sposoby komunikacji w Internecie Komunikatory internetowe IRC czyli Internet Relay Chat Poczta elektroniczna Netykieta

2 Komunikatory internetowe Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger) - program pozwalający na przesyłanie natychmiastowe komunikatów (komunikacja natychmiastowa - ang. Instant Messanging) pomiędzy dwoma lub więcej komputerami. Od i różni się tym, że rozmowy prowadzone są w czasie rzeczywistym. Komunikator ICQ Strona polska ICQ Gadu- Gadu Tlen.pl Jabber WP Kontakt Miranda IM-PL

3 Komunikatory internetowe Komunikatory internetowe powalają: prowadzić pogawędki na żywo, wysyłać krótkie wiadomości, śledzić obecność rozmówców w sieci. Najnowsze komunikatory oferują wideokonferencje lub rozmowy głosowe (VoIP) Różne sieci IM (różne protokoły) mają w różny sposób rozwiązane kwestie nawiązywania połączeń czy przekazywania informacji o stanie. Użytkownicy w sieciach IM posiadają jednoznaczne identyfikatory, które pozwalają na precyzyjne określenie odbiorcy komunikatów. Aby uzyskać identyfikator poszukiwanego użytkownika, większość sieci IM oferuje katalogi, w których każdy z użytkowników może zamieścić informacje o sobie - imię, nazwisko, niekiedy adres, numer telefonu czy też inne informacje.

4 Komunikator ICQ ICQ - pierwszy komunikator internetowy wyprodukowany w listopadzie 1996 roku przez izraelską firmę Mirabilis. Możliwości: kontaktowanie się w sposób pisemny z drugą osobą mającą konto na ICQ, transfer plików na zasadzie P2P wysyłanie SMS-ów, czaty, wysyłanie e-kartek (Greetings Cards), granie w proste, flashowe gry, wiedeokonferencje Strona polska ICQ Gadu- Gadu Tlen.pl - jest częścią portalu o2.pl P2P (ang. peer-to-peer - równy z równym) - model komunikacji w sieci komputerowej, gwarantujący obydwu stronom równorzędne prawa (w przeciwieństwie do modelu klient-serwer). W sieciach P2P, każdy komputer może jednocześnie pełnić zarówno funkcję klienta, jak i serwera.

5 Jabber Jabber to otwarty, oparty na XML, protokół komunikacji w czasie rzeczywistym oraz powiadamiania o obecności. W Jabberze istnieje możliwość komunikacji z innymi protokołami: Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN Messenger itp. za pomocą transportów. Transport Jabbera - bramka działająca po stronie serwera umożliwiająca komunikację z innymi protokołami. Protokół pochodny od Jabbera wykorzystano w polskim komunikatorze Tlen.pl, natomiast WP kontakt jest w pełni zgodny z Jabberem. WP Kontakt Miranda IM-PL Miranda IM to komunikator internetowy (ang. instant messenger) dla Microsoft Windows oparty na licencji GNU GPL.

6 IRC IRC (ang. Internet Relay Chat) to usługa sieciowa umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach IRC jak również prywatną, z inną podłączoną aktualnie osobą. Rozmowy w sieci IRC odbywają się na tzw. kanałach, z których część funkcjonuje stale. Inne mogą być uruchamiane przez jednego użytkownika w celu porozmawiania choćby z jedną inną osobą. Uczestnicy nie używają zwykle w IRC swoich prawdziwych imion i nazwisk, lecz posługują się krótkimi pseudonimami. Pseudonimy te w gwarze IRC popularnie określa się jako nickname lub krócej nick. Opy, Boty, Splity Lagi Buźki Akronimy W Polsce obecnie cztery serwery sieci IRCNet: - warszawski (warszawa.irc.pl), - krakowski (krakow.irc.pl), - lubelski (lublin.irc.pl), - poznański (poznan.irc.pl). Są one spięte do hub.irc.pl - będącego wyjściem polskiej części IRCnet w świat.

7 lista dyskusyjna lista dystrybucyjna Usenet Poczta elektroniczna Poczta elektroniczna ( ) to jedna z usług internetowych, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych). Obecnie do przesyłania i używany jest protokół SMTP. Adres elektroniczny to oznaczenie systemu teleinformatycznego umożliwiające porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. termin prawniczy (ust. z dn o świadczeniu usług drogą elektroniczną) SMTP to względnie prosty, tekstowy protokół, w którym określa się co najmniej jednego odbiorcę wiadomości (w większości przypadków weryfikowane jest jego istnienie), a następnie przekazuje treść wiadomości.

8 Usenet Usenet News to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z wielu tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Ogólne nazwy 8 podstawowych gałęzi grup: sci - nauka, np. sci.physics soc - nauki i sprawy społeczne, np. soc.culture.polish rec - rekreacja i sport, np. grupa o rowerach: rec.bicycles comp - grupy związane z tematyką komputerową, np. comp.linux news - nowości na temat samego usenetu humanities - sprawy "ogólnoludzkie", np. humanities.family misc - tematy "uboczne", np. o szydełkowaniu lub hodowli kanarków alt - grupy "dzikie" nie pasujące do reszty hierarchii, np. alt.sex.binaries

9 FAQ i Netykieta FAQ (Frequently Asked Questions) - to zbiory "często zadawanych pytań" i odpowiedzi na nie, tworzone głównie po to aby uwolnić się od ciągłego odpowiadania na stale powtarzające się i nudne (dla odpowiadającego) pytania. Netykieta to zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci. Zasady każdej netykiety niezależnie od daty jej napisania są aktualne! To, że czasem coś gdzieś w sieci zauważyłeś, nie oznacza wcale, że to jest dobre i poprawne. Trzy główne zasady: myśl(!), nie działaj na czyjąś szkodę, nie nadużywaj.

10 Spam i Flood Spam to elektroniczne wiadomości masowo rozsyłane do osób, które ich nie oczekują. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Flood (ang. potop, powódź) w informatyce wielokrotne wysłanie tej samej wiadomości. Dotyczy wszystkich form komunikacji tekstowej w Internecie (chat, IRC, ICQ, Usenet). Zachowania postrzegane jako nieetyczne.

11 Netykieta 10 przykazań użytkownika komputera 1. Nie będziesz używał komputera aby szkodzić innym. 2. Nie zakłócaj pracy na komputerach innym. 3. Nie zaglądaj bez pozwolenia do cudzych plików. 4. Nie będziesz używał komputera aby kraść. 5. Nie będziesz używał komputera do dawania fałszywego świadectwa. 6. Nie będziesz używał ani kopiował programów, za które nie zapłaciłeś. 7. Nie będziesz używał zasobów cudzych komputerów bez zezwolenia (autoryzacji). 8. Nie będziesz przywłaszczał sobie wysiłku intelektualnego innych. 9. Będziesz myślał o społecznych konsekwencjach programu, który piszesz. 10. Będziesz używał komputera z rozwaga i ostrożnością.

12 Wykład 2a Jak szukać w Internecie? W Internecie istnieją trzy podstawowe drogi wyszukiwania dokumentów i stron WWW: 1. Wyszukiwarki np. Alta Vista, Google, 2. Multiwyszukiwarki np. Dogpile, Search.com 3. Katalogi tematyczne np. Yahoo, LookSmart Różnice pomiędzy poszczególnymi typami narzędzi wyszukiwania powoli się zacierają. Często działanie wyszukiwarek obejmuje także katalogi tematyczne. Powstają też katalogi tematyczne skojarzone z wyszukiwarkami.

13 Wyszukiwarki (1) Wyszukiwarki składają się z bazy danych oraz programu wyszukiwawczego. Pozwalają wyszukiwać przy użyciu słów kluczowych, odnoszących się do danego zagadnienia. Program komputerowy bot, pająk lub robot nieustannie przeszukuje sieć, a informacje o swoich znaleziskach przesyła do centralnej bazy danych. Zazwyczaj odszukany materiał jest prezentowany w postaci łączy prowadzących do zasobów. Wady Podają zbyt wiele materiału (łączy) na zadany temat. Odszukany materiał często nie jest posortowany Różne wyszukiwarki mają dostęp do różnych stron dlatego konieczne jest korzystanie z dwóch lub więcej takich narzędzi. Obecność płatnych ogłoszeń, które nie są odpowiednio oznaczone.

14 Wyszukiwarki (2) Większość wyszukiwarek korzysta z programów nazywanych robotami, aby zbierać informacje o indeksowanych stronach WWW. Programy te nie ograniczają się do "wylistowania" stron, potrafią podążać za linkami, co sprawia, że można o nich myśleć jak o inteligentnych agentach WWW. Mimo iż, wyszukiwarki i katalogi stanowią różne narzędzia do wyszukiwania w Internecie, to termin "wyszukiwarka" jest używany zamiennie, ponieważ funkcjonują one bardzo podobnie. Wyszukiwarki dostępne na stronie internetowej Cyfronetu Wyszukiwarki / Search Robots: Ze strony Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej (WFiIS) AGH

15 Wyszukiwarki (3) Wyszukiwarki dostępne na stronie internetowej Cyfronetu Wyszukiwarki Krajowe - Altavista archie.icm.edu.pl Archie - Poland on the Net Wyszukiwarki Zagraniczne Altavista - HotBot - Lycos - Netscape - Google webcrawler.com - WebCrawler - MetaCrawler Obejmuje Google, Yahoo! Search, MSNSearch, Ask Jeeves, About, MIVA, LookSmart Portale - Interia FM - Hoga - WOW! - Ahoj.i inne Katalogi oprogramowania - Shareware - Jumbo - ZD Net Software

16 Multiwyszukiwarki Multiwyszukiwarki posługują się zasobami wyszukiwarek i katalogów tematycznych. Nie posiadają żadnej wewnętrznej bazy danych. Specjalne oprogramowanie zatrudnia jednocześnie kilka wyszukiwarek i przeszukuje kilka katalogów tematycznych. Rezultaty wyszukiwania są kompilowane i prezentowane według nazw indeksów. Niektóre multiwyszukiwarki potrafią eliminować powtarzające się rekordy i strony WWW o podobnej tematyce i tych samych adresach. Postawowa zaleta nie trzeba samodzielnie uruchamiać kolejnych wyszukiwań przy użyciu innego narzędzia (np. kilku wyszukiwarek). Multiwyszukiwarki w procesie wyszukiwania korzystają z różnych wyszukiwarek, a więc z różnych kryteriów nie nadają się do formułowania bardzo złożonych i specjalistycznych zapytań.

17 Katalogi tematyczne (1) Katalogi tematyczne składają się z programu wyszukiwawczego oraz bazy danych, tworzonych głównie przez ludzi. Katalogi tematyczne są zarządzane przez zespoły ludzkie, decydujące o umieszczeniu określonych informacji w danej kategorii tematycznej. Tematyczny układ katalogów sprzyja znajdywaniu rzeczowej informacji na określony temat. Przykładowe Katalogi to: Yahoo, LookSmart Dzięki roli człowieka w gromadzeniu danych: rzadziej znajduje się nie istniejące strony, zakres sieci objętej katalogiem jest mniejszy, nowe strony trafiają nieco później.

18 Katalogi tematyczne (2) Katalogi mogą być: ogólne akademickie, płatne portalowe wortalowe Wortale lub pionowe portale to katalogi o określonej tematyce. Portale są to katalogi utworzone lub przejęte w celach zarobkowych, które przekonfigurowano tak, aby stały się bramami do sieci WWW. Portale zawierają łącza do popularnych, najróżniejszych kategorii tematycznych oraz oferują usługi dodatkowe: , zakładanie stron WWW, aktualności polityczne, finansowe itp. Jeśli szukasz sprawdzonych i wiarygodnych Informacji, sięgnij do źródeł bibliotecznych. Źródła te są stale uzupełniane przez specjalistów. Spora część zasobów jest niedostępna dla wyszukiwarek (ok.. 80%). Zasoby te tworzą niewidzialną lub głęboką sieć WWW. Widziane poprzez katalog

19 Jak szukać w sieci? (1) Wyszukiwarki, multiwyszukiwarki i katalogi są zasobami sieci, które śledzą informacje dostępne w Internecie. Aby nie dopuszczać do otrzymania tysięcy odpowiedzi należy formułować zapytania złożone. Każda wyszukiwarka obsługuje po swojemu (inaczej) operatory logiczne i bazujące na meta informacjach.

20 Jak szukać w sieci? (2) Podstawowe zasady dotyczące szukania to: Szukać informacji tam, gdzie ona się znajduje, np. polskie serwisy przeszukiwać za pomocą w polskich (lub europejskich) wyszukiwarek. Nie dopuszczać do otrzymania tysięcy odpowiedzi - formułować zapytania złożone. Nie szukać 'rzeczownika' tylko od razu 'rzeczownika', 'rzeczownika' i 'przymiotnika'. Korzystać z operatorów logicznych: w niektórych wyszukiwarkach AND, OR, NOT itp, w innych "+" i "-" itp. Bardzo cenne są operatory: url: link: site: title: itp. Do przeszukiwań wybierać hasła najbardziej reprezentatywne i najbardziej specyficzne dla danego tematu Nie podchodzić do wyników szukania bezkrytycznie - często dobrze jest dotrzeć do strony głównej znalezionego serwisu, by dowiedzieć się więcej.

21 Jak szukać w sieci? (3) Podstawowe wyszukiwanie polega na wpisaniu w oknie wyszukiwarki słów lub fraz określających temat poszukiwań. W tym przypadku nie są używane operatory logiczne. Wyszukiwanie zaawansowane wykorzystuje operatory logiczne. Nawet brak symbolu ma znaczenie - spacja między słowami jest traktowana jak operator OR lub AND. Operator AND wyszukuje dokumenty zawierające wszystkie słowa kluczowe z pola tekstowego zawęża zakres wyszukiwań. Operator OR wyszukuje dokumenty zawierające przynajmniej jedno słowo kluczowe rozszerza zakres wyszukiwań.

22 Jak szukać w sieci? (4) AND OR Przykład zapytania: uniwersytet AND politechnika Przykład zapytania: uniwersytet OR politechnika

23 Jak szukać w sieci? (5) Znaki plus (+) i minus (-) W wielu wyszukiwarkach znaki + oraz - mogą być używane wymiennie z operatorami logicznymi AND i NOT. Znak plus + jest równoznaczny operatorowi AND, znak - równoznaczny NOT lub AND NOT. Należy pamiętać o tym, że pomiędzy plusem lub minusem a szukanym słowem nie może być spacji. Uwaga: Wyszukiwarki GO oraz AltaVista's Simple Search wymagają używania znaków plus i minus zamiast AND i AND NOT. Wyszukiwarki te traktują brak operatorów w składni zapytania jako użycie operatora OR. Dla wyszukiwarki Google :

24 Jak szukać w sieci? (6) W wyszukiwarce Google domyślnie jest stosowany operator AND. Wiele wyszukiwarek, takich jak AltaVista, Excite, Infoseek czy MetaCrawler posiada predefiniowane (domyślne) ustawienie operatora jako OR. W języku angielskim istnieją wyrazy, które wyszukiwarki często ignorują w trakcie wyszukiwania, na przykład: a, about, an, and, at, be, by, from, how, in, is, to, i podobne W różnych przeglądarkach ten zestaw wygląda różnie. Operatorem jest też cudzysłów ( ), którym objęto frazę. Na przykład: "to be or not to be" Daje inne rezultaty niż : to be or not to be

25 Jak szukać w sieci? (7) Operatory wzajemnego powiązania (lub bliskości) NEAR, ADJ, SAME, FBY - spełniaja podobną funkcję jak operatory logiczne, lecz nie wszystkie przeglądarki je akceptują. Najczęściej jest akceptowany operator NEAR Operator NEAR pozwala szukać dwóch słów kluczowych lub fraz, które pojawiają się w niedalekiej odległości od siebie, w znalezionych dokumentach. Przykład użycia operatora: koty NEAR psy koty NEAR/3 psy Wyszukiwarki obsługujące operator NEAR: AOL Search (dowolna), AltaVista (do 10 słów pomiędzy szukanymi słowami), Lycos (do 25 słów), WebCrawler (do 2 słów) Nawiasy ( ) umożłiwiają budowę skomplikowanych zapytań. Przykład: alergia AND (psy OR koty)

26 Jak szukać w sieci? (8) Google: Poszukiwanie Synonimów Jeśli chcemy poszukiwać nie tylko określonego słowa lecz też jego synonimu, to należy wpisać znak tyldy ("~") bezpośrednio przed poszukiwanym wyrazem. (Advanced Search) przykład: ~food ~facts how to search for food facts and nutrition and cooking information: Wykorzystanie metainformacji (operatory specjalne) Z każdą stroną WWW skojarzone są metainformacje, takie jak: Tytuł strony (intitle: ) Nazwa domeny, w której znajduje się strona (site:, domaine:) Pełny adres URL, (allinurl: ) Lista stron, zawierająca łącza prowadzące do tej strony (link: ).

27 Katalogi tematyczne (1) Katalogi mogą być: ogólne akademickie, płatne portalowe wortalowe Wortale lub pionowe portale to katalogi o określonej tematyce. Portale zawierają łącza do popularnych, najróżniejszych kategorii tematycznych oraz oferują usługi dodatkowe: , zakładanie stron WWW, aktualności polityczne, finansowe itp. Katalogi krajowe Onet - Katalog OKO WP Interia Gazeta.pl Hoga Wow Jeśli szukasz sprawdzonych i wiarygodnych informacji, sięgnij do źródeł stale uzupełnianych przez specjalistów.

28 Katalogi tematyczne (2) Portal internetowy CORDIS the Community Research and Development Information Service jest interaktywną platformą informacyjną uzupełnianą na bieżąco o nowości, postępy i inicjatywy w zakresie europejskiej innowacyjności, badań i rozwoju. Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju Mini-przewodnik serwisu CORDIS. Aktualności Szósty Program Ramowy Serwis 6. PR Zakończone i bieżące projekty UE Przewodnik po funduszach krok po kroku Wsparcie lokalne Szczegółowe informacje o innowacjach Możliwości biznesowe i wyłaniające się technologie Współpraca międzynarodowa Ocena wniosków lub monitorowanie projektów Krajowe społeczności naukowe Interaktywny serwis powiadamiania przez Wyszukiwarki Promocja Twoich działań Europa: konkurencyjna gospodarka Ważne informacje dla prasy

29 Inne pożyteczne linki

Wyszukiwanie informacji

Wyszukiwanie informacji Wyszukiwanie informacji Informatyka Temat 1 Krotoszyn, wrzesień 2015 r. 1 Informatyka 1 Przeszukiwanie zasobów internetowych Krotoszyn, 2015 r. Spis treści prezentacji 1. Wprowadzenie 2. Gdzie szukać informacji?

Bardziej szczegółowo

Podstawy użytkowania systemu Linux

Podstawy użytkowania systemu Linux Podstawy użytkowania systemu Linux Wyjście na świat Instytut Fizyki Teoretycznej UWr 2 września 2005 Plan kursu Informacje podstawowe 1 Pierwsze kroki 2 Graficzne środowiska pracy 3 Wyjście na świat 4

Bardziej szczegółowo

Internet wyszukiwarki internetowe

Internet wyszukiwarki internetowe Internet wyszukiwarki internetowe 1. WYSZUKIWARKI INTERNETOWE to doskonały sposób na znalezienie potrzebnych informacji w Internecie. Najpopularniejsze wyszukiwarki to: http://www.google.pl/ http://www.netsprint.pl/

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE Sławomir Szaruga Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych ŁCDNiKP WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE II etap edukacji (klasa VI) Cele kształcenia Cele ogólne: kształtowanie umiejętności wyszukiwania

Bardziej szczegółowo

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2 Internet, jako ocean informacji Technologia Informacyjna Lekcja 2 Internet INTERNET jest rozległą siecią połączeń, między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Jest wszechstronnym

Bardziej szczegółowo

Internet. Podstawowe usługi internetowe. Wojciech Sobieski

Internet. Podstawowe usługi internetowe. Wojciech Sobieski Internet Podstawowe usługi internetowe Wojciech Sobieski Olsztyn 2005 Usługi: Poczta elektroniczna Komunikatory Grupy dyskusyjne VoIP WWW Sieci P&P FTP Inne Poczta elektroniczna: - przesyłanie wiadomości

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie TI do wymiany informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 7

Zastosowanie TI do wymiany informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 7 Zastosowanie TI do wymiany informacji Technologia Informacyjna Lekcja 7 Komunikacja międzyludzka 1) Jakie są możliwe sposoby komunikowania się między ludźmi? 2) W jaki sposób można komunikować się poprzez

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI. Autor: Maciej Lisak-Zbroński. 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów)

Scenariusz zajęć WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI. Autor: Maciej Lisak-Zbroński. 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów) 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów) 2. Zagadnienie: Internet jako ważne źródło informacji w pracy nauczyciela 3. Temat: Wyszukiwanie informacji w Internecie 4. Czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Bardziej szczegółowo

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność SPIS TREŚCI Drodzy Uczniowie!........................................... 5 Rozdział 1. Bezpieczne posługiwanie

Bardziej szczegółowo

Protokoły w komunikatorach

Protokoły w komunikatorach Protokoły w komunikatorach Wstęp Historia rozwoju komunikatorów (talk, IRC, ICQ) Kilka słów o GG Jabber Bartłomiej Grzelewski bartek@grzelewski.net Wstęp Komunikator internetowy to program który: pozwala

Bardziej szczegółowo

Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7

Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7 Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7 Informacje podstawowe 7 Internet Explorer 13 Mozilla Firefox 31 Rozdział 2. Surfowanie 57 Surfowanie przy pomocy paska adresowego 57 Odnośniki na stronach WWW 60 Nawigacja

Bardziej szczegółowo

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty. 6.1. Jak działa komunikator?

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty. 6.1. Jak działa komunikator? Rozdział 6 Komunikatory internetowe i czaty Komunikatory internetowe umożliwiają korzystającym z nich użytkownikom sieci m.in. prowadzenie pogawędek tekstowych czy przesyłanie plików. Większość programów

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych ROZDZIAŁ 2. INTERNET Lekcja 5. Przeglądanie stron internetowych.................21 Lekcja 6. Wyszukiwanie informacji w internecie...............24 Lekcja 7. Gry w internecie...........................26

Bardziej szczegółowo

Efektywne wyszukiwanie informacji w Internecie

Efektywne wyszukiwanie informacji w Internecie Efektywne wyszukiwanie informacji w Internecie Internet rozrasta się w takim tempie, że znalezienie w nim czegokolwiek jest bardzo trudne. Obecnie w Internecie jest już kilkadziesiąt miliardów stron Największa

Bardziej szczegółowo

Podstawy open source system SUSE Linux

Podstawy open source system SUSE Linux 4-93 4.7 Gaim IRC (Internet Relay Chat) jest jedną z najstarszych usług sieciowych, umożliwiających tzw. czatowanie ( od słowa chat), czyli bezpośrednią rozmowę za pośrednictwem sieci. Komunikacja natychmiastowa

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE I ICH WYKORZYSTANIE. Filip Makowiecki filip.makowiecki@ceo.org.pl

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE I ICH WYKORZYSTANIE. Filip Makowiecki filip.makowiecki@ceo.org.pl WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE I ICH WYKORZYSTANIE Filip Makowiecki filip.makowiecki@ceo.org.pl DO CZEGO WYKORZYSTUJEMY INTERNET? Aktywność Polaków w sieci (Oriaq, 2010) Własny ślad w internecie

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja programu Pidgin na przykładzie połączenia z czatem puczat.pl 1

Konfiguracja programu Pidgin na przykładzie połączenia z czatem puczat.pl 1 Konfiguracja programu Pidgin na przykładzie połączenia z czatem puczat.pl 1 autor: Sebah data ostatniej modyfikacji: 16.10.2016 korekta: japa wersja: v1.1 Historia zmian: Lp. Data Zmieniający Wersja Opis

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu. Wprowadzenie Multimedia Wyszukiwanie informacji Internecie Wyszukiwanie multimediów Internecie Podsumowanie.

Plan wykładu. Wprowadzenie Multimedia Wyszukiwanie informacji Internecie Wyszukiwanie multimediów Internecie Podsumowanie. Plan wykładu Wprowadzenie Multimedia Wyszukiwanie informacji Internecie Wyszukiwanie multimediów Internecie Podsumowanie 2 Wprowadzenie Po co ten wykład Definicja multimediów, czyli razem znaczy więcej

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie w Katalogu Bibliotek PW za pomocą multiwyszukiwarki Primo

Wyszukiwanie w Katalogu Bibliotek PW za pomocą multiwyszukiwarki Primo Wyszukiwanie w Katalogu Bibliotek PW za pomocą multiwyszukiwarki Primo Aby znaleźć potrzebne książki i czasopisma, skorzystaj ze wspólnego katalogu Biblioteki Głównej, jej filii oraz większości bibliotek

Bardziej szczegółowo

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać?

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać? Poradnik SEO Poradnik SEO Internet to najszybciej rozwijające się medium. W Polsce jest już 15 mln użytkowników, ponad 90% z nich używa wyszukiwarki Google. Dziennie użytkownicy zadają ponad 130 milionów

Bardziej szczegółowo

Copyright 2006 ROMAN ROŻEK

Copyright 2006 ROMAN ROŻEK Copyright 2006 ROMAN ROŻEK 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów) 2. Zagadnienie: Internet jako ważne źródło informacji w pracy nauczyciela 3. Temat: Wyszukiwanie informacji w Internecie 4.

Bardziej szczegółowo

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Zagadnienie tematyczne (blok tematyczny): Internet i sieci (Podr.cz. II, str.37-69) Podstawa programowa: Podstawowe zasady

Bardziej szczegółowo

KLIENT Z39.50. System SOWA-2/MARC21 (wersja plikowa lub klient/serwer) Instrukcja użytkowania. Poznań, kwiecień 2005 r.

KLIENT Z39.50. System SOWA-2/MARC21 (wersja plikowa lub klient/serwer) Instrukcja użytkowania. Poznań, kwiecień 2005 r. ul. Mołdawska 18, 61-614 Poznań tel. / fax. (-61) 656-44-10 adres do korespondencji: os. Stefana Batorego 13/27 60-969 POZNAŃ 60, skr. 40 System SOWA-2/MARC21 (wersja plikowa lub klient/serwer) KLIENT

Bardziej szczegółowo

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY Moduł 7 - Usługi w sieciach informatycznych - jest podzielony na dwie części. Pierwsza część - Informacja - wymaga od zdającego zrozumienia podstawowych zasad i terminów związanych z wykorzystaniem Internetu

Bardziej szczegółowo

Tomasz Boiński: 1. Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite

Tomasz Boiński: 1. Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite Tomasz Boiński: 1 Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite Pozycjonowanie stron Promocja strony odbywa się poprzez umiejscowienie jej jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Wyszukiwarki indeksują

Bardziej szczegółowo

Technologie cyfrowe. Artur Kalinowski. Zakład Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych Pasteura 5, pokój 4.15 Artur.Kalinowski@fuw.edu.

Technologie cyfrowe. Artur Kalinowski. Zakład Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych Pasteura 5, pokój 4.15 Artur.Kalinowski@fuw.edu. Technologie cyfrowe Artur Kalinowski Zakład Cząstek i Oddziaływań Fundamentalnych Pasteura 5, pokój 4.15 Artur.Kalinowski@fuw.edu.pl Semestr letni 2014/2015 Usługi internetowe usługa internetowa (ang.

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA KATEDRASYSTEMÓWOBLICZENIOWYCH TECHNOLOGIA INFORMACYJNA 1. Podstawy Zajęcia opierają się na wykorzystaniu dostępnych zasobów sprzętowych (serwery) oraz rozwiązań programowych (platforma uczelniana, systemy

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie informacji w Internecie

Wyszukiwanie informacji w Internecie Wyszukiwanie informacji w Internecie Definicje Wyszukiwanie informacji: proces odnajdywania informacji (dokumentów, wiadomości) w zbiorze informacyjnym Poszukiwanie informacji polega na pogłębianiu wiedzy

Bardziej szczegółowo

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie 1. Uczeń: Uczeń: 2. Rozmowy i dyskusje w Internecie a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna podstawowe zasady wymiany informacji w sieci Internet, zna portale internetowe oferujące usługę czatów, wie, w

Bardziej szczegółowo

subito biblioteczne usługi dostarczania zasobów 2001 Geschäftsstelle der subito-ag

subito biblioteczne usługi dostarczania zasobów 2001 Geschäftsstelle der subito-ag subito biblioteczne usługi dostarczania zasobów 2001 Geschäftsstelle der subito-ag 100 @ Użytkownicy grupy 1: Uczniowie, studenci, pracownicy wyższych uczelni, pracownicy instytutów badawczych finansowanych

Bardziej szczegółowo

Primo wyszukiwarka naukowa

Primo wyszukiwarka naukowa Primo wyszukiwarka naukowa Wyszukiwarka Primo to uniwersalne narzędzie do jednoczesnego przeszukiwania wszystkich zasobów bibliotecznych, zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych. Pozwala szybko dotrzeć

Bardziej szczegółowo

Sieci komputerowe. Wstęp

Sieci komputerowe. Wstęp Sieci komputerowe Wstęp Sieć komputerowa to grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów, na przykład: korzystania ze wspólnych urządzeń

Bardziej szczegółowo

Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7

Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7 Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7 Informacje podstawowe 7 Internet Explorer 13 Mozilla Firefox 29 Rozdział 2. Surfowanie 51 Surfowanie przy pomocy paska adresowego 51 Odnośniki na stronach WWW 54 Nawigacja

Bardziej szczegółowo

Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych za pomocą multiwyszukiwarki Primo

Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych za pomocą multiwyszukiwarki Primo Przeszukiwanie zasobów bibliotecznych za pomocą multiwyszukiwarki Primo Serwis zintegrowanego wyszukiwania, który umożliwia jednoczesne przeszukiwanie wielu zasobów informacyjnych, m.in. czasopism i książek

Bardziej szczegółowo

Wykład 3 / Wykład 4. Na podstawie CCNA Exploration Moduł 3 streszczenie Dr inż. Robert Banasiak

Wykład 3 / Wykład 4. Na podstawie CCNA Exploration Moduł 3 streszczenie Dr inż. Robert Banasiak Wykład 3 / Wykład 4 Na podstawie CCNA Exploration Moduł 3 streszczenie Dr inż. Robert Banasiak 1 Wprowadzenie do Modułu 3 CCNA-E Funkcje trzech wyższych warstw modelu OSI W jaki sposób ludzie wykorzystują

Bardziej szczegółowo

Plan prezentacji. Wprowadzenie Przesyłanie Informacji w Internecie Funkcjonowanie stron internetowych Działanie narzędzi internetowych.

Plan prezentacji. Wprowadzenie Przesyłanie Informacji w Internecie Funkcjonowanie stron internetowych Działanie narzędzi internetowych. Plan prezentacji Wprowadzenie Przesyłanie Informacji w Internecie Funkcjonowanie stron internetowych Działanie narzędzi internetowych Wyszukiwarki Poczta elektroniczna Komunikatory Podsumowanie 2 Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4 Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4 Dopuszczająca: Zna i rozumie przepisy obowiązujące w pracowni komputerowej. Przestrzega regulaminu pracowni. Rozróżnia podstawowe typy współczesnych komputerów.

Bardziej szczegółowo

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna Lekcja 8, 9 i 10 Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna Konspekt lekcji Poczta elektroniczna Temat: Poczta elektroniczna Czas: 3x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: Uczeń powinien posiadać

Bardziej szczegółowo

Zajęcia e-kompetencje

Zajęcia e-kompetencje Zajęcia e-kompetencje Internet. Nowe medium w komunikacji. Poczta e-mail Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek 1 o o o o o o o o Plan dzisiejszych zajęć podstawowe pojęcia: adres e-mail,

Bardziej szczegółowo

Jak przetrwać w "wieku informacji"? [sieciowej]

Jak przetrwać w wieku informacji? [sieciowej] II Forum Wiedzy Interdyscyplinarnej im. J. J. Śniadeckich Bydgoszcz - Żnin, 28-29.04.2004 Jak przetrwać w "wieku informacji"? [sieciowej] Żyć i działać we współczesnym świecie to znaczy korzystać z informacji

Bardziej szczegółowo

Kurs komputerowy, Program szkolenia poziom C Klik@j bez barier-profesjonalne kursy komputerowe w Wielkopolsce, nr RPWP.08.02.

Kurs komputerowy, Program szkolenia poziom C Klik@j bez barier-profesjonalne kursy komputerowe w Wielkopolsce, nr RPWP.08.02. Kurs komputerowy, Program szkolenia poziom C Klik@j bez barier-profesjonalne kursy komputerowe w Wielkopolsce, nr RPWP.08.02.00-30-0234/15 1. INFORMACJA: a. Pojęcia związane z Internetem i. podstawowe

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe Klasa 4. Temat z podstawy programowej. Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe Klasa 4. Temat z podstawy programowej. Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe Klasa 4 Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia 1. Zna i rozumie regulamin i przepisy obowiązujące w pracowni komputerowej oraz ich przestrzega. Temat

Bardziej szczegółowo

Usługi w sieciach informatycznych. Mariusz Stenchlik mariuszs@onet.eu www.marstenc.republika.pl www.ecdl.strefa.pl

Usługi w sieciach informatycznych. Mariusz Stenchlik mariuszs@onet.eu www.marstenc.republika.pl www.ecdl.strefa.pl Usługi w sieciach informatycznych Mariusz Stenchlik mariuszs@onet.eu www.marstenc.republika.pl www.ecdl.strefa.pl Rodzaje sieci LAN Lokalna Sieć Komputerowa MAN Metropolitalna Sieć Komputerowa WAN Rozległa

Bardziej szczegółowo

MODUŁ II INTERNET JAKO NARZĘDZIE DO KOMUNIKACJI ORAZ POSZUKIWANIA INFORMACJI

MODUŁ II INTERNET JAKO NARZĘDZIE DO KOMUNIKACJI ORAZ POSZUKIWANIA INFORMACJI MODUŁ II INTERNET JAKO NARZĘDZIE DO KOMUNIKACJI ORAZ POSZUKIWANIA INFORMACJI CELE OPERACYJNE: Uczestnicy: d. określają różnice pomiędzy przeglądarkami stron internetowych e. instalują tzw. dodatki ułatwiające

Bardziej szczegółowo

Instrukcja do panelu administracyjnego. do zarządzania kontem FTP WebAs. www.poczta.greenlemon.pl

Instrukcja do panelu administracyjnego. do zarządzania kontem FTP WebAs. www.poczta.greenlemon.pl Instrukcja do panelu administracyjnego do zarządzania kontem FTP WebAs www.poczta.greenlemon.pl Opracowanie: Agencja Mediów Interaktywnych GREEN LEMON Spis treści 1.Wstęp 2.Konfiguracja 3.Konto FTP 4.Domeny

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną,

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do informatyki i wykorzystanie internetu studia podyplomowe

Wprowadzenie do informatyki i wykorzystanie internetu studia podyplomowe Wprowadzenie do informatyki i wykorzystanie internetu studia podyplomowe Usługi i aplikacje Google część 1 Tomasz Xięski Instytut Informatyki, Uniwersytet Śląski GMAIL Funkcjonalność: Łączenie wiadomości

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe z pomysłem. Szkoła podstawowa. Klasa 4

Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe z pomysłem. Szkoła podstawowa. Klasa 4 Rozkład materiału nauczania. Zajęcia komputerowe z pomysłem. Szkoła podstawowa. Klasa 4 Nr tematu Nr lekcji Temat Dział Osiągnięcia ucznia Temat z podstawy programowej 1 1 Kodeks dla każdego Komputer bez

Bardziej szczegółowo

Cel wykładu. Literatura. WyŜsza Szkoła MenedŜerska w Legnicy. Wykład 1. Informatyka w zarządzaniu Zarządzanie, zaoczne, sem. 3

Cel wykładu. Literatura. WyŜsza Szkoła MenedŜerska w Legnicy. Wykład 1. Informatyka w zarządzaniu Zarządzanie, zaoczne, sem. 3 WyŜsza Szkoła MenedŜerska w Legnicy Informatyka w zarządzaniu Zarządzanie, zaoczne, sem. 3 Wykład 1 Komputer, oprogramowanie, sieć Grzegorz Bazydło Cel wykładu Celem wykładu jest omówienie podstawowych

Bardziej szczegółowo

Jeśli dane przenosimy między dwoma komputerami, które znajdują się stosunkowo blisko siebie, lepiej jest połączyć je odpowiednim kablem.

Jeśli dane przenosimy między dwoma komputerami, które znajdują się stosunkowo blisko siebie, lepiej jest połączyć je odpowiednim kablem. Jeśli dane przenosimy między dwoma komputerami, które znajdują się stosunkowo blisko siebie, lepiej jest połączyć je odpowiednim kablem. W ten sposób powstanie najprostsza sieć komputerowa. Taką sieć tworzą

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwarki stosują różne metody oceny stron i algorytmy oceniające za indeksowane strony różnią się w poszczególnych wyszukiwarkach, ale można

Wyszukiwarki stosują różne metody oceny stron i algorytmy oceniające za indeksowane strony różnią się w poszczególnych wyszukiwarkach, ale można Wyszukiwarki stosują różne metody oceny stron i algorytmy oceniające za indeksowane strony różnią się w poszczególnych wyszukiwarkach, ale można jednak wyróżnić 3 główne elementy, które brane są pod uwagę:

Bardziej szczegółowo

baton OR mars 282,000,000 241,000,000 baton OR mars 283,000,000 WYSZUKIWANIE BOOLOWSKIE

baton OR mars 282,000,000 241,000,000 baton OR mars 283,000,000 WYSZUKIWANIE BOOLOWSKIE WYSZUKIWANIE BOOLOWSKIE Wyszukiwanie boolowskie jest rozszerzeniem wyszukiwania prostego (opartego o słowa kluczowe) o operatory logiczne: AND, OR, NOT oraz ich kombinację. Większośd modeli wyszukiwania

Bardziej szczegółowo

Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci.

Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie między-sieć) ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Historia internetu Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń

Bardziej szczegółowo

OCENIANIE. Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne

OCENIANIE. Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne OCENIANIE Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne Ocenianie Zajęcia komputerowe z pomysłem 1. KOMPUTER BEZ TAJEMNIC Lekcja: Kodeks dla każdego Zna i rozumie przepisy obowiązujące w

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania z przedmiotu Informatyka

Kryteria oceniania z przedmiotu Informatyka Kryteria oceniania z przedmiotu Informatyka w klasie 6 Szkoły Podstawowej (2 godziny przedmiotu tygodniowo) Dział: Podstawy tworzenia stron i ich publikacja uczeń nie zna pojęć: domena, hosting, plik.

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwarki internetowe kilka praktycznych wskazówek dotyczących wykorzystania operatorów wyszukiwania zaawansowanego.

Wyszukiwarki internetowe kilka praktycznych wskazówek dotyczących wykorzystania operatorów wyszukiwania zaawansowanego. Wyszukiwarki internetowe kilka praktycznych wskazówek dotyczących wykorzystania operatorów wyszukiwania zaawansowanego. Poszukiwanie informacji w internecie za pomocą wyszukiwarek internetowych bywa frustrujące

Bardziej szczegółowo

Czytelnik w bibliotece cyfrowej

Czytelnik w bibliotece cyfrowej Czytelnik w bibliotece cyfrowej Adam Dudczak Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe IV Warsztaty Biblioteki Cyfrowe Poznań, 2007 Do czego służy Aplikacja Czytelnika? Udostępnianie zasobów cyfrowych

Bardziej szczegółowo

A) Operacyjne cele instrumentalne.

A) Operacyjne cele instrumentalne. Anna Marmur amar11@poczta.onet.pl Nauczycielka Technologii Informacyjnej III LO w Zamościu SCENARIUSZ LEKCJI Dział: Usługi spotykane w Internecie Temat poprzedni: Poczta e-mail. Temat następny: Włączanie

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Przedmiotowy system oceniania z informatyki Przedmiotowy system oceniania z informatyki Przedmiotowy system oceniania został skonstruowany w oparciu o następujące dokumenty: Rozporządzenie MEN z dnia 7 września 2004 roku w sprawie zasad oceniania,

Bardziej szczegółowo

Temat: Czym zajmuje się TI?

Temat: Czym zajmuje się TI? Temat: Czym zajmuje się TI? II. Punkt wyjścia: Wyjaśnienie podstawowych pojęć i zależności stosowanych w technologii informacyjnej. III. Cele zajęć: 1. Wyjaśnienie podstawowych pojęć stosowanych w technologii

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwarka i usługi Google

Wyszukiwarka i usługi Google Wyszukiwarka i usługi Google Funkcjonalność: Łączenie wiadomości w wątki, Ochrona przed spamem, Filtry i zaawansowana kategoryzacja poczty, Pojemność 15 GB (współdzielona z Google Drive i Zdjęcia Google+),

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH (SEO)

POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH (SEO) POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH (SEO) Nasza oferta różni się od ofert innych firm pozycjonujących. W Polsce firmy pozycjonujące strony przygotowują zestaw słów kluczowych pod które przygotowują pozycjonowanie.

Bardziej szczegółowo

Podstawowe narzędzia służące do przeszukiwania zasobów Internetu to:

Podstawowe narzędzia służące do przeszukiwania zasobów Internetu to: 1 Internet jest zbiorem zawierającym ogromne ilości informacji na przeróżne tematy. Aby ułatwid sobie wyszukiwanie warto skorzystad z narzędzi, które pomogą nam odnaleźd interesujące nas strony. Przy wyszukiwaniu

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie TI do wymiany informacji USENET. Technologia Informacyjna Lekcja 9

Zastosowanie TI do wymiany informacji USENET. Technologia Informacyjna Lekcja 9 Zastosowanie TI do wymiany informacji USENET Technologia Informacyjna Lekcja 9 USENET Usenet czyli system grup dyskusyjnych, powstał jeszcze przed powstaniem www, jest bardzo popularną usługą. Grupy dyskusyjne

Bardziej szczegółowo

Logowanie, wyszukiwanie i zamawianie książek poprzez multiwyszukiwarkę PRIMO w Bibliotece Głównej WAT

Logowanie, wyszukiwanie i zamawianie książek poprzez multiwyszukiwarkę PRIMO w Bibliotece Głównej WAT Logowanie, wyszukiwanie i zamawianie książek poprzez multiwyszukiwarkę PRIMO w Bibliotece Głównej WAT Ośrodek Informacji Naukowej BG WAT e-mail: oin@wat.edu.pl tel.: 261 839 396 Multiwyszukiwarka Primo

Bardziej szczegółowo

INTERNET - NOWOCZESNY MARKETING

INTERNET - NOWOCZESNY MARKETING STRONA INTERNETOWA TO JUŻ ZBYT MAŁO! INTERNET ROZWIJA SIĘ Z KAŻDYM DNIEM MÓWIMY JUŻ O: SEM Search Engine Marketing, czyli wszystko co wiąże się z marketingiem internetowym w wyszukiwarkach. SEM jest słowem

Bardziej szczegółowo

System operacyjny UNIX Internet. mgr Michał Popławski, WFAiIS

System operacyjny UNIX Internet. mgr Michał Popławski, WFAiIS System operacyjny UNIX Internet Protokół TCP/IP Został stworzony w latach 70-tych XX wieku w DARPA w celu bezpiecznego przesyłania danych. Podstawowym jego założeniem jest rozdzielenie komunikacji sieciowej

Bardziej szczegółowo

Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie

Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie Lidia Derfert-Wolf Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy e-mail: lidka@utp.edu.pl III seminarium z cyklu INFOBROKER:

Bardziej szczegółowo

Indeksowanie full text search w chmurze

Indeksowanie full text search w chmurze Prezentacja przygotowana dla: 5. Konferencja MIC w Poznaniu, 16.06.20111 Lucene.NET Indeksowanie full text search w chmurze K2 i Windows Azure dlaczego dla nas to możliwe? 1. Mamy unikalne połącznie kompetencji

Bardziej szczegółowo

Bydgoskie Centrum Archiwizacji Cyfrowej sp. z o.o.

Bydgoskie Centrum Archiwizacji Cyfrowej sp. z o.o. STRONA GŁÓWNA ` Usługa earchiwizacja.pl przeznaczona jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm. Wykorzystuje zasadę przetwarzania danych w chmurze. Pozwala to na dostęp do własnej bazy dokumentów

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika. Użytkownik niezalogowany

Podręcznik użytkownika. Użytkownik niezalogowany Podręcznik użytkownika Użytkownik niezalogowany 2011 1 2 Zawartość 1. Kategorie... 5 1.1. Wstęp... 5 2. Artykuły... 6 2.1. Widok artykułu... 6 3. Zamówienia publiczne... 9 3.1. Przeglądanie zamówieo publicznych...

Bardziej szczegółowo

Serwery. Autorzy: Karol Czosnowski Mateusz Kaźmierczak

Serwery. Autorzy: Karol Czosnowski Mateusz Kaźmierczak Serwery Autorzy: Karol Czosnowski Mateusz Kaźmierczak Czym jest XMPP? XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol), zbiór otwartych technologii do komunikacji, czatu wieloosobowego, rozmów wideo i

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTACJA TECHNICZNA SMS API MT

DOKUMENTACJA TECHNICZNA SMS API MT DOKUMENTACJA TECHNICZNA SMS API MT Mobitex Telecom Sp.j., ul. Warszawska 10b, 05-119 Legionowo Strona 1 z 5 Ten dokument zawiera szczegółowe informacje odnośnie sposobu przesyłania requestów do serwerów

Bardziej szczegółowo

REJESTRACJA W KATALOGACH Zbuduj markę swojej firmy w Internecie...

REJESTRACJA W KATALOGACH Zbuduj markę swojej firmy w Internecie... REJESTRACJA W KATALOGACH Zbuduj markę swojej firmy w Internecie... Podstawą odnalezienia strony w Internecie bez znajomości jej adresu jest poprawna rejestracja w wyszukiwarkach i katalogach na słowa kluczowe.

Bardziej szczegółowo

Internet. Æwiczenia praktyczne. Wydanie III

Internet. Æwiczenia praktyczne. Wydanie III IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Koœciuszki 1c 44-100 Gliwice tel. 032 230 98 63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Usługi dostępne w Internecie

Usługi dostępne w Internecie Usługi dostępne w Internecie WWW - jest to najpopularniejsza usługa dostępna w Internecie, polegająca na publikowaniu informacji w postaci stron internetowych oraz dołączanych do nich obrazów, multimediów,

Bardziej szczegółowo

FTP przesył plików w sieci

FTP przesył plików w sieci FTP przesył plików w sieci 7.5 FTP przesył plików w sieci Podstawowe pojęcia FTP (File Transfer Protocol) jest usługą sieciową pozwalającą na wymianę plików w sieci Internet. Osoby chcące wymienić między

Bardziej szczegółowo

Drodzy Czytelnicy, w POMOCY znajdziecie informacje i podpowiedzi jak poruszać się po platformie IBUK Libra i korzystać z dostępnych narzędzi

Drodzy Czytelnicy, w POMOCY znajdziecie informacje i podpowiedzi jak poruszać się po platformie IBUK Libra i korzystać z dostępnych narzędzi Strona pomocy: widok po wejściu na stronę: prosty; przejrzysty; przyciski/buttony do danych tematów/zagadnień. Po wybraniu przycisku/buttonu przeniesienie do danej sekcji tematycznej. Drodzy Czytelnicy,

Bardziej szczegółowo

System komputerowy. Sprzęt. System komputerowy. Oprogramowanie

System komputerowy. Sprzęt. System komputerowy. Oprogramowanie System komputerowy System komputerowy (ang. computer system) to układ współdziałaniadwóch składowych: sprzętu komputerowegooraz oprogramowania, działających coraz częściej również w ramach sieci komputerowej.

Bardziej szczegółowo

Regulamin usług świadczonych drogą elektroniczną dla strony www.tauron-pe.pl

Regulamin usług świadczonych drogą elektroniczną dla strony www.tauron-pe.pl Regulamin usług świadczonych drogą elektroniczną dla strony www.tauron-pe.pl 2012-05-22 TAURON Obsługa Klienta Strona 2 z 10 Rozdział 1 Postanowienia ogólne 1 1. Niniejszy regulamin (dalej zwany Regulaminem)

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKACJA. Listy i grupy dyskusyjne

KOMUNIKACJA. Listy i grupy dyskusyjne KOMUNIKACJA Listy i grupy dyskusyjne Do czego służą? Do wymiany opinii na dany temat. Do dzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami z danej dziedziny. Do nawiązywania kontaktów z specjalistami w określonym

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytet

Bardziej szczegółowo

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

Odkrywanie niewidzialnych zasobów sieci

Odkrywanie niewidzialnych zasobów sieci Odkrywanie niewidzialnych zasobów sieci Lidia Derfert-Wolf Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy II seminarium z cyklu INFOBROKER: Wyszukiwanie i przetwarzanie cyfrowych

Bardziej szczegółowo

Zintegrowane Systemy Zarządzania Biblioteką SOWA1 i SOWA2 ZAMAWIANIE I REZERWOWANIE

Zintegrowane Systemy Zarządzania Biblioteką SOWA1 i SOWA2 ZAMAWIANIE I REZERWOWANIE Zintegrowane Systemy Zarządzania Biblioteką SOWA1 i SOWA2 ZAMAWIANIE I REZERWOWANIE Poznań 2011 Spis treści 1. Zamawianie i rezerwowanie definicja pojęć...3 2. Zasada działania systemu...4 3. Zamawianie

Bardziej szczegółowo

EBSCO Discovery Service - przewodnik

EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka... 1 O multiwyszukiwarce... 2 Przeszukiwane źródła... 2 Jak rozpocząć korzystanie?... 2 Wyszukiwanie zaawansowane... 3 Zawężanie

Bardziej szczegółowo

Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Katedra Telekomunikacji

Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Katedra Telekomunikacji Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Katedra Telekomunikacji Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych Laboratorium 5 Temat: Polityki bezpieczeństwa FortiGate. Spis treści 2. Cel ćwiczenia...

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo dzieci w internecie: 4 rzeczy, które może zrobić rodzic MODUŁ 6 B

Bezpieczeństwo dzieci w internecie: 4 rzeczy, które może zrobić rodzic MODUŁ 6 B Bezpieczeństwo dzieci w internecie: 4 rzeczy, które może zrobić rodzic MODUŁ 6 B PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, KWIECIEŃ 2014 Przygotowano na podstawie informacji zawartych w serwisie Centrum Bezpieczeństwa Microsoft

Bardziej szczegółowo

Kurs: ECDL Usługi w sieciach informatycznych poziom podstawowy

Kurs: ECDL Usługi w sieciach informatycznych poziom podstawowy Kurs: ECDL Usługi w sieciach informatycznych poziom podstawowy Opis: W tym module uczestnicy szkolenia poznają podstawowe pojęcia związanie z Internetem, programy służące do przeglądania zasobów sieci

Bardziej szczegółowo

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web (www.login.eramail.pl) INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Internetowy serwis Era mail dostępny przez komputer z podłączeniem do Internetu (aplikacja sieci Web)

Bardziej szczegółowo

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka EDS daje możliwość przeszukania większości baz udostępnianych przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Odnajdziesz publikacje na potrzebny Ci temat szybko, łatwo i

Bardziej szczegółowo

MASKI SIECIOWE W IPv4

MASKI SIECIOWE W IPv4 MASKI SIECIOWE W IPv4 Maska podsieci wykorzystuje ten sam format i sposób reprezentacji jak adresy IP. Różnica polega na tym, że maska podsieci posiada bity ustawione na 1 dla części określającej adres

Bardziej szczegółowo

Pozdrawiam Andrzej Wegner, Consensus. Firma Usługowa.

Pozdrawiam Andrzej Wegner, Consensus. Firma Usługowa. Witam! Polecam Pani/Panu swoją usługę, zajmuję się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych jestem włascicielem domeny grudz.pl" zarejestrowanej na potrzeby lokalnego rynku grudziądzkiego, serwerów

Bardziej szczegółowo

Wstęp do poradnika metodycznego 5. 2. Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Wstęp do poradnika metodycznego 5. 2. Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:... Spis treści Wstęp do poradnika metodycznego 5. Oprogramowanie wykorzystywane w podręczniku 7 Środowisko... 7 Narzędzia... 8. Przykładowy rozkład materiału 3 I rok nauczania...3 II rok nauczania...3 Rozkład

Bardziej szczegółowo

156.17.4.13. Adres IP

156.17.4.13. Adres IP Adres IP 156.17.4.13. Adres komputera w sieci Internet. Każdy komputer przyłączony do sieci ma inny adres IP. Adres ten jest liczbą, która w postaci binarnej zajmuje 4 bajty, czyli 32 bity. W postaci dziesiętnej

Bardziej szczegółowo

#1 Wartościowa treść. #2 Słowa kluczowe. #3 Adresy URL

#1 Wartościowa treść. #2 Słowa kluczowe. #3 Adresy URL #1 Wartościowa treść Treść artykułu powinna być unikatowa (algorytm wyszukiwarki nisko ocenia skopiowaną zawartość, a na strony zawierające powtórzoną treść może zostać nałożony filtr, co skutkuje spadkiem

Bardziej szczegółowo

Internet. Kurs. Wydanie II

Internet. Kurs. Wydanie II IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA SPIS TREœCI KATALOG KSI EK KATALOG ONLINE Internet. Kurs. Wydanie II Autor: Maria Sokó³ ISBN: 83-246-0797-8 Format: B5, stron: 312 ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG TWÓJ KOSZYK CENNIK

Bardziej szczegółowo

Oferta KEO dla Biznesu

Oferta KEO dla Biznesu Oferta KEO dla Biznesu Tworzenie stron internetowych Mottem przewodnim naszej pracy są estetyczne i miłe dla oka strony. Tworzone przez nas witryny są oparte na najnowszych technologiach i odpowiednio

Bardziej szczegółowo

ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu www.wp.pl

ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu www.wp.pl ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu www.wp.pl Pocztę możesz odbierać na trzy sposoby: 1. przez program pocztowy na Twoim komputerze (np. Outlook, Thunderbird, The Bat itp.) 2. przez

Bardziej szczegółowo