Funkcjonowanie pośrednictwa na polskim rynku nieruchomości. Raport KRN.pl:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Funkcjonowanie pośrednictwa na polskim rynku nieruchomości. Raport KRN.pl:"

Transkrypt

1 Niniejszy raport został przygotowany przez specjalistów portalu nieruchomości KRN.pl. Raport KRN.pl: Funkcjonowanie pośrednictwa na polskim rynku nieruchomości Niniejszy raport został przygotowany przez specjalistów portalu nieruchomości KRN.pl.

2 Wprowadzenie KRN Media nieprzerwanie od 1994 r. monitoruje rynek nieruchomości, będąc jednocześnie wydawcą największego i najbardziej liczącego się w Małopolsce periodyku branżowego Krakowski Rynek Nieruchomości. KRN Media jest również właścicielem czołowego ogólnopolskiego branżowego portalu nieruchomościowego KRN.pl Rynek nieruchomości w ostatnich latach rozwijał się w Polsce niezwykle dynamicznie. Niedawny gwałtownie rosnący popyt na mieszkania wśród klientów indywidualnych oraz wzrost zainteresowania inwestowaniem na rynku spowodował zwiększenie zapotrzebowania na usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W latach wzrosła liczba wydanych licencji dla pośredników i powstało dużo podmiotów tego typu, jak również wiele firm działających na rynku nieruchomości poszerzyło swoją działalność o pośrednictwo. Zawód pośrednika nieruchomości stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny na rynku. Zwiększająca się liczba pośredników powoduje, że muszą oni korzystać z rożnych form promocji i reklamy w celu wyróżnienia się na tym trudnym rynku. Schematy działań biura pośrednictwa na rynku zaczynają się krystalizować na tyle, że jest możliwy ich opis i analiza. Dlatego też portal KRN.pl przeprowadził ankietę wśród małopolskich pośredników, pytając o metody działania i charakter pracy biura nieruchomości. Pytaliśmy przede wszystkim o metody pozyskiwania nowych klientów i sposób budowania bazy ofert sprzedaży, kupna oraz wynajmu. Interesowało nas także, jakimi motywami kierują się klienci korzystający z usługi pośrednictwa oraz jakimi kanałami najczęściej klienci trafiają do biura nieruchomości. W ankiecie znalazły się pytania dotyczące bezpośrednio wielkości ankietowanych biur nieruchomości ze względu na liczbę prowadzonych oddziałów i zatrudnianych pracowników. Przeprowadzona analiza stała się bardzo ważnym materiałem umożliwiającym zobrazowanie metod działania pośredników, a także postrzegania przez nich zarówno własnej branży, jak i całego rynku. Zapraszamy do zapoznania się z raportem. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia prosimy kierować pod adres: KRN Media Sp. z o.o. udziela zgody na publikowanie całego raportu lub jego części, z zastrzeżeniem, że zawsze będzie podany tytuł raportu i źródło ( portal KRN.pl ) lub informacja, że dane pochodzą z raportu portalu KRN.pl.

3 Informacja na rynku nieruchomości Pozyskiwanie ofert nieruchomości jest dla każdego pośrednika najistotniejszym i stałym elementem jego codziennej pracy. Wiąże się to z przeszukiwaniem branżowej prasy, Internetu, korzystaniem z wcześniej zbudowanej bazy kontaktów, wyszukiwaniem określonej oferty dla konkretnego klienta. Każdy pośrednik nieruchomości ma swój styl pracy, stąd też metody pozyskiwania informacji są często różne. Pierwsze z zadanych przez nas pytań dotyczyło kanałów, jakimi najczęściej pośrednicy posługują się podczas pozyskiwania nieruchomości do sprzedaży i wynajmu, przy czym można było zaznaczać więcej niż jedną odpowiedź. I tak, zdecydowana większość ankietowanych (ponad 3/4) odpowiedziała, że klienci sami zgłaszają się do ich biura nieruchomości. Nie oznacza to, oczywiście, że 3/4 bazy ofert zdobywane jest w ten sposób. Nadal większość ofert pośrednicy gromadzą poprzez aktywne poszukiwania. Należy również pamiętać o generalnej zasadzie czym bardziej znane i renomowane jest biuro pośrednictwa, tym więcej ofert jest przez nie pozyskiwane od sprzedających czy wynajmujących bez pośrednictwa mediów, programów i osób. Blisko połowa respondentów (44 proc.) wskazała na samodzielne przeglądanie ogłoszeń w Internecie. Głównym problemem dla takich poszukiwań jest to, że obecnie bardzo duża część ogłoszeń dotyczących jednej i tej samej nieruchomości powtarza się w różnych, a czasem tych samych mediach. Przy tym wszystkim, de facto to samo ogłoszenie pojawia się w różnych formach i z różną treścią. W tej sytuacji rosnącą popularność zdobywają programy selekcjonujące ogłoszenia, które codziennie aktualizują się o nowe ogłoszenia prywatne. Ten sposób zdobywania potencjalnych klientów z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny i prawdopodobnie w najbliższym czasie rozwinie się jeszcze bardziej, częściowo wypierając inne metody. Program selekcjonujący narzędzie multimedialne, służące do przeglądania nowych ofert nieruchomości wystawianych przez osoby prywatne. Program tego typu aktualizuje się automatycznie, pobierając nowe oferty prywatne z kilku do kilkudziesięciu źródeł internetowych i drukowanych. Ogłoszenia są selekcjonowane ze względu na miejsce pochodzenia, rodzaj nieruchomości oraz dodatkowe cechy, co usprawnia ich przeszukiwanie. Często programy selekcjonujące współpracują z programami do obsługi biur nieruchomości, w których katalogowane są oferty.

4 4 Najbardziej popularnym programem selekcjonującym używanym przez małopolskich pośredników jest POP (Przegląd Ofert Prywatnych) firmy KRN Media. Jest on podstawą działania aż 33 proc. biur nieruchomości. Około 30 proc. biur wykorzystuje program Elaborat, a 12 proc. przegląda oferty prywatne przy pomocy QS Advert. Wielu pośredników nieruchomości (prawie 1/3) poszukuje ofert w terenie. Związane jest to z dużą konkurencją na rynku, a także tym, że ciągle jest pewna pula ofert, które nie trafiają w szerszy obieg informacji i można je wychwycić tylko poprzez bezpośredni kontakt z osobami oferującymi lub takimi, które wiedzą, że w ich sąsiedztwie znajduje się nieruchomość do wynajęcia lub sprzedaży. Obecnie już tylko 28 proc. pośredników szuka samodzielnie ogłoszeń w tradycyjnych, tzn. papierowych, gazetach. Jest to i tak wciąż bardzo dużo, szczególnie jeżeli uwzględnimy rosnącą z roku na rok konkurencję mediów internetowych oraz programów selekcjonujących. Z jakich źródeł korzystają Państwo przy pozyskiwaniu nieruchomości do sprzedaży i wynajmu? klienci sami się zgłaszają 77% samodzielne przeglądanie ofert w internecie 44% program selekcjonujący POP 33% poszukiwanie aktywne w terenie program selekcjonujący Elaborat samodzielne przeglądanie ofert w gazetach program selekcjonujący QS Advert 12% 0% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% Zapytaliśmy również pośredników, w jaki sposób pozyskują klientów nabywców nieruchomości. Zdecydowana większość (79 proc.) czeka aż klienci zgłoszą się w odpowiedzi na zamieszczone w mediach oferty. Wygrywa więc forma nieaktywna, pośrednik po pozyskaniu do bazy oferty prywatnej sprzedaje ją dalej jako własną, starając się, aby jej reklama była widoczna i atrakcyjna na rynku. 30% 30% 28% Zdecydowanie rzadziej pośrednicy decydują się na aktywne poszukiwanie klienta poprzez kontakt telefoniczny. Mimo to prawie połowa ankietowanych deklaruje, że w ten sposób pracuje. Jeszcze mniej respondentów jest skłonna do współpracy z innymi biurami na podstawie specjalnych umów pośrednictwa, gdzie zazwyczaj prowizja jest podzielona pomiędzy pośredników wymieniających się kontaktami klientów. Najmniej pośredników pozyskuje oferty do kupna i najmu poprzez kontakt mailowy. Z pomocy pośrednicy korzystają bardzo często, ale zazwyczaj już po nawiązaniu pierwszego kontaktu z klientem, przesyłając kompleksowo przygotowane oferty z załączonymi zdjęciami i wizualizacjami.

5 5 W jaki sposób pozyskują Państwo klientów do kupna i najmu? oczekiwania na klienta z ogłoszonej oferty 79% aktywne poszukiwanie poprzez kontakt telefoniczny aktywne poszukiwanie poprzez inne współpracujące biura aktywne poszukiwanie poprzez kontakt mailowy 42% 40% 49% 0% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% Kolejnym analizowanym przez nas zagadnieniem był rodzaj ofert pozyskiwanych poprzez bezpośredni kontakt z biurem nieruchomości. Wykluczone tutaj zostały możliwości kontaktu, jakie daje Internet, prasa, program selekcjonujący. Bezpośredni kontakt, w naszym ujęciu, polega tym samym na osobistej wizycie klienta w biurze nieruchomości. Uzyskane odpowiedzi wskazują na wyraźną tendencję klient wybiera się bezpośrednio do biura w chwili, gdy chce przede wszystkim sprzedać lub kupić działkę (aż 53 proc. pośredników tak twierdzi). W odniesieniu do mieszkań podstawowym kryterium jest wartość transakcji. Mieszkania w średnim lub wysokim standardzie dużo częściej trafiają wprost do pośredników, niż mieszkania w standardzie niskim. Dalej znajdują się oferty inwestycyjne prawie 1/3 pośredników pozyskuje takie nieruchomości do bazy poprzez bezpośredni kontakt z klientem odwiedzającym biuro. Na dalszych miejscach znajdują się domy w standardzie średnim oraz wysokim, na samym końcu zestawienia są mieszkania w standardzie niskim (tylko 9 proc. pośredników wskazało tą pozycję). Nasza obserwacja potwierdza dość znaną zależność osoby oferujące do sprzedaży nieruchomości o niższym standardzie rzadziej udają się bezpośrednio do biur nieruchomości. Z tego wniosek, że łatwiej kupić taką nieruchomość wprost od sprzedającego. Jakiego rodzaju oferty są pozyskiwane przez Państwo poprzez bezpośredni kontakt z biurem? (bez pośrednictwa Internetu, prasy, programu selekcjonującego) działki 53% mieszkania (średni standard) mieszkania (wysoki standard) 33% 35% oferty inwestycyjne (np. kamienice do remontu itp.) 30% domy (średni standard) domy (wysoki standard) oferty komercyjne (lokale do wynajmu i sprzedaży) 26% 26% 23% domy (niski standard) 16% mieszkania (niski standard) 9% 0% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60%

6 Motywy korzystania z usług pośrednika Osoby korzystające z usług biura nieruchomości to przede wszystkim te, które nie mają czasu na poszukiwanie odpowiedniego dla niech kontrahenta. Aż 72 proc. z ankietowanych pośredników właśnie w tym widzi główny motyw działania klientów korzystających z usług biura. Ponad połowa uznaje, że motywem korzystania z usług pośrednictwa jest znajomość konkretnej agencji nieruchomości. Zdecydowanie najmniejsza grupa (44 proc.) uważa, że klienci zwracają się do biura nieruchomości ze względu na brak fachowej wiedzy o rynku. Z odpowiedzi na to pytanie ankiety wyłania się obraz, który pokazuje jaki charakter mają relacje na linii pośrednik osoba kupującą/najemca. Pośrednicy widzą się przede wszystkim w roli faktycznych pośredników handlowych, a nie w roli specjalistów doradzających przy transakcjach na rynku nieruchomości. Niemal 3/4 głosów mówi o tym, że głównym motywem klientów korzystających z usług pośrednictwa jest brak czasu. Jakie są motywy klientów, którzy korzystają z usług biura nieruchomości? brak czasu na indywidualne poszukiwanie kontrahenta 72% znajomość konkretnej agencji nieruchomości 53% brak odpowiedniej wiedzy o rynku nieruchomości 44% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% Biuro pośrednictwa jako firma dwa trzy Ankietowane przez nas biura nieruchomości to 5% w większości 2% firmy zatrudniające mniej niż 5 osób (aż 75 proc.) i posiadające tylko jeden oddział w Krakowie. Prawie 1/4 zatrudnia od 5 do 10 osób, ale już tylko 3 proc. zatrudnia powyżej 10 osób. Żaden z ankietowanych pośredników nie odpowiedział, że zatrudnia więcej niż 15 osób. więcej niż trzy - 0% Dwa oddziały posiada 5 proc. z ankietowanych firm. Trzema oddziałami może się pochwalić 2 proc. Żaden z ankietowanych pośredników nieruchomości nie posiadał więcej niż trzy oddziały. Ile oddziałów posiada Państwa firma w Krakowie? dwa trzy 5% 2% Ile pracowników zatrudnia Państwa biuro? od 5 do 10 osób od 10 do 15 osób 22% 3% jeden 93% więcej niż trzy - 0% powyżej 15 osób - 0% jeden 93% mniej niż 5 osób 75% od 5 do 10 osób od 10 do 15 osób 22% 3% powyżej 15 osób - 0%

7 Opracowanie merytoryczne: Filip Jurczak analityk portalu KRN.pl Bartłomiej Burejza redaktor portalu KRN.pl Opracowanie graficzne: Tomasz Rupik

Analiza rynku usług księgowych on-line. Rynek: Księgowość internetowa Obszar: Cała Polska

Analiza rynku usług księgowych on-line. Rynek: Księgowość internetowa Obszar: Cała Polska Analiza rynku usług księgowych on-line Rynek: Księgowość internetowa Obszar: Cała Polska 2012 1. Struktura rynku usług księgowych w Polsce 2. Trendy rynkowe 3. Struktura cenowa usług 4. Możliwe kierunki

Bardziej szczegółowo

RAPORT USŁUGI KSIĘGOWE W POLSCE EDYCJA 2013

RAPORT USŁUGI KSIĘGOWE W POLSCE EDYCJA 2013 RAPORT USŁUGI KSIĘGOWE W POLSCE EDYCJA 2013 1. Wpływ kryzysu na nastroje i kondycję przedsiębiorców 2. Struktura rynku usług księgowych w Polsce 3. Otoczenie konkurencyjne i trendy rozwoju 4. Zestawienie

Bardziej szczegółowo

Informatyka - ocena efektywności

Informatyka - ocena efektywności Polskie Towarzystwo Informatyczne Informatyka - ocena efektywności Redakcja naukowa: Helena Dudycz Mirosław Dyczkowski ' v; 1 : Jerzy S. Nowak Informatyka - ocena efektywności s : : # v B i ; r n t ; '

Bardziej szczegółowo

MARKETING NA RYNKU MIESZKANIOWYM

MARKETING NA RYNKU MIESZKANIOWYM Smart Investments MARKETING NA RYNKU MIESZKANIOWYM Luty 2008 CEE Property Group Sp. z o.o. Al. Niepodległości 69 02-626 Warszawa POLSKA Tel. +48 22 322 75 50 Fax +48 22 322 76 11 E-mail: biuro@ceeproperty.pl

Bardziej szczegółowo

Public Relations w polskiej gospodarce

Public Relations w polskiej gospodarce Public Relations w polskiej gospodarce Raport przygotowany na zlecenie Związku Firm Public Relations Warszawa Grudzień 2004 Spis treści: Wprowadzenie 3 1. Działalność branży PR w Polsce ujęcie teoretyczne

Bardziej szczegółowo

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 16 Dzień Darmowej Dostawy LICZBY Promocja ANALIZY 4 Darmowa dostawa czyni cuda Krzysztof Bartnik 9 Statystyki oglądalności strony

Bardziej szczegółowo

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA RAPORT mgenerator.pl 2014 HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA AUTOR mgenerator.pl.. BADANIA praktycy.com PARTNER STRATEGICZNY Piotr Krawiec Prezes

Bardziej szczegółowo

Marketing internetowy w polskich spółkach giełdowych

Marketing internetowy w polskich spółkach giełdowych Marketing internetowy w polskich spółkach giełdowych Marketing internetowy Raport badawczy w polskich spółkach giełdowych Raport badawczy Autor: dr Grzegorz Mazurek Katedra Marketingu WSPiZ im. L.Koźmińskiego

Bardziej szczegółowo

POTENCJALNY I REALNY WPŁYW INTERNETU NA MARKETING W FIRMIE

POTENCJALNY I REALNY WPŁYW INTERNETU NA MARKETING W FIRMIE Ewa Frąckiewicz Katedra Marketingu Uniwersytet Szczeciński POTENCJALNY I REALNY WPŁYW INTERNETU NA MARKETING W FIRMIE Internet jako nowe medium Historia Internetu rozpoczęła się pod koniec lat 50., kiedy

Bardziej szczegółowo

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm.

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Alicja Mazur Dariusz Mazur MADAR Wydawnictwo: MADAR Sp.

Bardziej szczegółowo

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów ISBN: 978-83-930264-1-8 Patronat merytoryczny: Patronat branżowy: Patronat medialny: 2 Wprowadzenie Wprowadzenie Raport e-handel Polska 2009 jest pracą

Bardziej szczegółowo

WYKORZYSTANIE INTERNETU W KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ PRZEDSIĘBIORSTW W OPINII MENEDŻERÓW

WYKORZYSTANIE INTERNETU W KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ PRZEDSIĘBIORSTW W OPINII MENEDŻERÓW Kwartalnik Internetowy Komunikacja Społeczna 2012, nr 4 WYKORZYSTANIE INTERNETU W KOMUNIKACJI MARKETINGOWEJ PRZEDSIĘBIORSTW W OPINII MENEDŻERÓW Małgorzata Budzanowska-Drzewiecka 1 Aneta Lipińska 2 Streszczenie

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci

Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci 15 28 sierpnia 2014 r. 25 E-COMMERCE fot: fotolia Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci Płatności są nudne, po prostu mają się dziać. Ale pieniądze są ekscytujące i ciekawe większość z nas

Bardziej szczegółowo

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług IAB Polska Październik 2013 2 E-konsumenci: Consumer Journey Online Podsumowanie Szanowni Państwo, Zapraszamy serdecznie do lektury raportu, który przybliża perspektywę internautów na sieć jako źródło

Bardziej szczegółowo

Optymalizacja funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendacje innowacyjnego programu szkoleniowego.

Optymalizacja funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendacje innowacyjnego programu szkoleniowego. Łukasz Hajduk Optymalizacja funkcjonowania trzeciego sektora w powiecie nowosądeckim poprzez rekomendacje innowacyjnego programu szkoleniowego. Badania prowadzone w ramach projektu Wiedza, Praktyka, Kadry

Bardziej szczegółowo

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów ISBN: 978-83-930264-0-1 Patronat merytoryczny: Patronat branżowy: Patronat medialny: 2 Wprowadzenie Wprowadzenie Raport e-handel Polska 2009 jest pracą

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE Dariusz GADECKI DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA NA RYNKU USŁUG INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE IDM WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

Bardziej szczegółowo

Blisko 60% ankietowanych właścicieli planuje w tym roku przygotować specjalne oferty świąteczne dla klientów.

Blisko 60% ankietowanych właścicieli planuje w tym roku przygotować specjalne oferty świąteczne dla klientów. Raport z badania przeprowadzonego wśród właścicieli sklepów internetowych e-commerce pod szczęśliwą gwiazdką Edycja III Informacje o badaniu: Badanie zostało przeprowadzone w dniach 08.11.2012-27.11.2012

Bardziej szczegółowo

ANALIZA ATRAKCYJNOŚCI

ANALIZA ATRAKCYJNOŚCI ANALIZA ATRAKCYJNOŚCI INWESTYCJI SERWIS RABATOWY Gliwice, maj 2011 r. Opracował:, Gliwice ul. Kopernika 99/6 2 SPIS TREŚCI I EXECUTIVE SUMMARY... 4 II ANALIZA STRATEGICZNA... 5 II.1 ANALIZA SWOT...5 II.2

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA INSTYTUT ZARZĄDZANIA I MARKETINGU KATEDRA INFORMATYKI I LOGISTYKI

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA INSTYTUT ZARZĄDZANIA I MARKETINGU KATEDRA INFORMATYKI I LOGISTYKI POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA INSTYTUT ZARZĄDZANIA I MARKETINGU KATEDRA INFORMATYKI I LOGISTYKI Arkadiusz Gawryluk Nr albumu 34072 REKLAMA INTERNETOWA Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. zw. dr

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

Ogólnopolskie Badanie. analizy wnioski komentarze

Ogólnopolskie Badanie. analizy wnioski komentarze Ogólnopolskie Badanie Rynku 2012 Outsourcingu analizy wnioski komentarze Randstad Payroll Solutions Rozliczanie wynagrodzeń Prowadzenie teczek osobowych Specjaliści o wysokich kwalifikacjach Randstad Payroll

Bardziej szczegółowo

WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji

WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji WYSOKIE STANDARDY W CENIE Czynniki brane pod uwagę przez analityków przy tworzeniu rekomendacji 2 3 WYSOKIE STANDARDY W CENIE 36 analityków z 13 domów maklerskich odpowiadając na 35 pytań opisało najważniejsze

Bardziej szczegółowo

RAPORT POKONKURSOWY BEZPIECZNY ESKLEP 2013. Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań, 2013r.

RAPORT POKONKURSOWY BEZPIECZNY ESKLEP 2013. Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań, 2013r. RAPORT POKONKURSOWY BEZPIECZNY ESKLEP 2013 Instytut Logistyki i Magazynowania Poznań, 2013r. SPIS TREŚCI 5 7 13 25 29 41 45 51 57 61 65 71 75 81 87 WPROWADZENIE GDZIE UKRYWA SIĘ E-HANDEL BEZPIECZNY ESKLEP

Bardziej szczegółowo

Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość

Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość Praca powinna byc cytowana jako: Lenkiewicz, P., 2011. Wytwarzanie kompleksowego zintegrowanego oprogramowania wspomagającego nauczanie na odległość. Rozprawa doktorska. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI

RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI RAPORT SZYBKO.PL I EXPANDERA ANALIZA WTÓRNEGO RYNKU NIERUCHOMOŚ CI WARSZAWA, KRAKÓW, GDAŃ SK, POZNAŃ, WROCŁ AW, KATOWICE, II KWARTAŁ 2007 RAPORT WWW.SZYBKO.PL I EXPANDERA 2 RAPORT WWW.SZYBKO.PL SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

raport media online Sponsor Partnerzy

raport media online Sponsor Partnerzy raport media online Sponsor Partnerzy wrzesień 2010 1 spis treści 3 Najmłodsze medium połyka konkurencję Internet na rynku mediów rozpycha się łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło

Bardziej szczegółowo

Unified Communications

Unified Communications Unified Communications 1 Spis treści Komunikaty zintegrowane Robert Jesionek Polski rynek otwarty na rozwiązania zunifikowanej komunikacji Barbara Mejssner Na czym polega koncepcja Unified Communications?

Bardziej szczegółowo