Miejsce do zabawy dostępne dla wszystkich.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Miejsce do zabawy dostępne dla wszystkich."

Transkrypt

1 Miejsce do zabawy dostępne dla wszystkich.

2

3 Życie dziecka powinno być proste, wypełnione śmiechem i zabawą, a okres dzieciństwa powinien pozostawić po sobie miłe wspomnienia i przyjaciół na całe życie. Naszym marzeniem w firmie HAGS jest, aby każdy miał szansę doświadczyć takiej wyjścia dla naszej pracy jest Krąg zabawy HAGS, który wyraźnie pokazuje, że zabawa to coś więcej, niż tylko kilka ulotnych chwil rozrywki. Dowodzi, jak aktywność fizyczna rozwija inteligencję, empatię i siłę dziecka. W tej broszurze pokażemy, jak stworzyć plac zabaw dostępny dla wszystkich. przyjemności. Dlatego projektowane przez nas place zabaw i parki rozrywki są dostępne dla osób w każdym wieku o dowolnej sprawności fizycznej. Prawo dziecka do wypoczynku i rozrywki, a także do udziału w zabawie i zajęciach rekreacyjnych jest zagwarantowane w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka. Także dzieci psychicznie lub fizycznie niepełnosprawne mają prawo do aktywnego udziału w życiu społeczeństwa*. Projekty naszych produktów są drobiazgowo przemyślane i zaplanowane. Chcemy umożliwić zabawę i aktywność fizyczną bez względu na upośledzenie dziecka. Pragniemy, aby zabawa była wzbogacającym i niezatartym przeżyciem. Punktem * Wszystkie dzieci psychicznie lub fizycznie niepełnosprawne powinny mieć zapewnioną pełnię normalnego życia w warunkach gwarantujących im godność, ułatwiających aktywne uczestnictwo dziecka w życiu społeczeństwa. Dzieci mają prawo do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych. Artykuły 23 i 31 w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka.

4 Co rozumiemy przez zabawę dostępną dla wszystkich? Kiedy zapytamy dziecko, co dla niego oznacza zabawa, zazwyczaj odpowie bieganie, gonitwa, rower i gra w piłkę. Zabawa jest ściśle związana z aktywnością, przyjaciółmi i wyzwaniami. Usłyszymy tę samą odpowiedź od wszystkich dzieci, bez względu na ich poziom sprawności fizycznej. Dostępność ma różne znaczenie w różnych kontekstach i projekt placu zabaw powinien uwzględniać dzieci, które będą z niego korzystać. Dzieci upośledzone fizycznie potrafią i chcą się bawić dokładnie tak samo, jak inne. Czytając tę broszurę można poznać koncepcje i zasady planowania, stosowane przez firmę HAGS przy projektowaniu placów zabaw. Można również dowiedzieć się, jak pomagamy tworzyć place zabaw, na których wszyscy mogą się bawić. Niestety wiele współczesnych przyszkolnych i publicznych placów zabaw jest niedostępnych dla dzieci niepełnosprawnych. Podobnie jak dorośli, dzieci potrzebują niczym nieograniczonej swobody ruchu. W szkołach, gdzie dzieci mają wyraźnie określone upośledzenia, wymagane są daleko idące modyfikacje, które należy zaplanować na samym początku. Natomiast publiczne place zabaw w parkach mogą wymagać określonych zmian, które szybko i skutecznie uczynią plac bardziej dostępnym. Firma HAGS działa w branży wyposażenia placów zabaw od ponad 60 lat. W tym czasie zebraliśmy bogate doświadczenie i wiedzę, jak je projektować, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Od lat pogłębiamy naszą wiedzę na temat dostępności, współpracując z szeregiem różnych organizacji i ekspertów ds. kalec- twa. I oczywiście wsłuchujemy się w opinie i pomysły dzieci. Efektem naszych wspólnych starań są rozwiązania zapewniające wszystkim dzieciom wstęp do świata zabawy.

5 o czym należy pomyśleć przy planowaniu placu zabaw Plac zabaw dla wszystkich staje się naturalnym miejscem spotkań dzieci i rodziców. Planując go należy koniecznie uwzględnić następujące aspekty: Podobnie, jak urządzenia zabawowe, plac zabaw wymaga atrakcyjnego miejsca z ławkami i stołami, gdzie dorośli i dzieci, pełnoi niepełnosprawne, mogą usiąść i odpocząć. Najważniejsze są pojemniki na śmieci. Podłoże powinno być utwardzone, aby zapewnić pełny lub częściowy dostęp do placu zabaw dzieciom i dorosłym z upośledzeniem ruchu. Ścieżki do huśtawek i urządzeń zabawowych również powinny być utwardzone, co umożliwi dostęp i korzystanie z nich dzieciom i dorosłym na wózkach inwalidzkich lub w inny sposób upośledzonym ruchowo. W miejscach, gdzie stoją urządzenia zabawowe i huśtawki, dobrze jest zastosować płyty z miękkiego kauczuku lub wylewkę kauczukową, aby zapewnić mocne podłoże. Kontrastowe kolory, dźwięki i oświetlenie mogą ułatwić dzieciom poruszanie się po placu. Do oznaczenia poszczególnych obszarów można wykorzystać różnokolorowe ławki, urządzenia zabawowe i powierzchnie. Specjalnie przystosowane urządzenia zabawowe można łączyć ze standardowymi produktami, np. zwykłe huśtawki z huśtawkami przeznaczonymi dla dzieci niepełnosprawnych. Place zabaw dla osób w każdym wieku i o dowolnej sprawności powinny umożliwiać czerpanie przyjemności ze wspólnej zabawy. Dzieci na wózkach powinny mieć również możliwość wjazdu do jaskiń i domków na placu zabaw. Można je zaprojektować z dwoma wejściami bez podłóg i progów. Zapraszamy do konsultowania z firmą HAGS swoich oczekiwań i potrzeb, dotyczących specjalnie przystosowanych urządzeń zabawowych, takich jak oparcia w huśtawkach czy zabawkach na sprężynach. Z przyjemnością pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania dla Państwa placu zabaw. Zjeżdżalni nie trzeba ustawiać w układach zabawowych często równie dobrze sprawdzą się na stokach lub pagórkach. Jeśli plac zabaw znajduje się obok ruchliwej ulicy, można pomyśleć o ustawieniu bariery dźwiękowej. Cichy zakątek będzie docenianym elementem każdego placu zabaw. Zawsze znajdą się dzieci, które wolą bawić się w ciszy, w związku z czym dobrze jest odgrodzić część placu. Należy także pamiętać, że czasami pada deszcz lub panuje nieznośny upał w słońcu. Schronienia przed słońcem i deszczem to bardzo praktyczne cechy. Jako udogodnienie można ustawić dostępną dla wózków toaletę obok placu zabaw lub parku. Firma HAGS z przyjemnością pomoże zaprojektować efektywny i funkcjonalny plac zabaw. Wiemy, jak stworzyć środowisko, które umożliwi wszystkim spotykanie się i udział w zabawie. Choć nie produkujemy urządzeń, które spełniają absolutnie wszystkie potrzeby, potrafimy budować uniwersalne place zabaw, gdzie wszystkie dzieci mogą się wspólnie bawić.

6 Plac zabaw pełen ruchu Nie ma dwóch identycznych placów zabaw czy konfiguracji. Wszystkie wymagają innego rodzaju planowania i dostosowania. Firma HAGS zawsze z przyjemnością demonstruje, jak jej produkty potrafią ułatwić modyfikację placu zabaw i pomóc zaplanować jego dostępność. Utwardzone podłoże pozwala dzieciom wspólnie chodzić, biegać, skakać i raczkować po placu zabaw. Można zwiększyć atrakcyjność placu zabaw, dodając elementy, na których dzieci mogą skakać, wspinać się, koziołkować, zjeżdżać, kręcić się i biegać najlepiej jak potrafią. Przejścia, rampy, utwardzone podłoże i dobrze rozplanowane układy umożliwiają również dzieciom niepełnosprawnym udział w grach i zabawach. Wszyscy mogą bawić się razem w piaskownicy. Mamy wspaniałą ofertę zabawek z piaskiem i wodą, które zachęcają dzieci do wspólnej aktywności.

7 Można rozbudować posiadane urządzenia i zwiększyć dostępność, dodając przejścia, specjalne siedziska w huśtawkach, oparcia, rampy i stopnie. Dobrze sprawdzą się produkty zachęcające dzieci do patrzenia, słuchania i dotykania. Dzieci rozwijają swoje zdolności koordynacji i koncentracji podczas huśtania, balansowania i jazdy na rowerze. Zaplanowanie wielu siedzisk i stołów umożliwi dorosłym i dzieciom wspólny piknik.

8 Dostosowany nie musi oznaczać nudny Nicole to pogodna i pełna życia ośmiolatka, która wkrótce pójdzie do drugiej klasy. Podobnie do innych dzieci w jej wieku, jest dociekliwą duszą, która lubi bawić się na zewnątrz z przyjaciółmi. Jedyną rzeczą, jaka odróżnia Nicole od jej koleżanek i kolegów jest to, że siedzi na wózku inwalidzkim. Nicole cierpi na chorobę mięśni, która uniemożliwia jej chodzenie i sprawia, że jej ramiona są słabe. Nicole mieszka w dzielnicy Årsta w południowej części Sztokholmu razem z rodzicami Anneli i Mickem i siostrami Estelle i Celine. Rodzina uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu i jest ciągle w ruchu. Często odwiedzają place zabaw w pobliskich parkach. Teraz mają swój ulubiony plac zabaw innych i tak unikają. Fakt, że Nicole nie może uczestniczyć w grach i zabawach na tych placach zabaw sprawił, że zostały skreślone. Nie chodzi o to, że Nicole została wykluczona z zabawy przez inne dzieci. Rzecz w tym, że ona po prostu nie może do nich dołączyć tłumaczy Anneli. Wiele placów zabaw ma drewniane obrzeże wypełnione piaskiem. Nicole nie może nawet dosięgnąć urządzeń zabawowych. To dość przykry widok. Zwykły kawałek maty umożliwiłby jej wspólną rozrywkę i zabawę. Wykorzystanie naturalnych elementów otoczenia Anneli zasiada w zarządzie Szwedzkiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej (RBU) w Sztokholmie. Dzięki

9 temu mogła uczestniczyć w planowaniu wielu placów zabaw i brała udział w projektach Bygg Klokt, organizacji patronującej siedmiu stowarzyszeniom ds. osób niepełnosprawnych. Jedną z głównych wskazówek Anneli podczas planowania placu zabaw jest wykorzystanie naturalnych elementów otoczenia. Opowiadała nam o parku rozrywki na zachodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie nachylenie terenu umożliwia dzieciom dotarcie na każdy poziom urządzenia zabawowego. Anneli podkreśla, że To doskonała rzecz, która pozwala Nicole na zabawę na urządzeniu, jak wszystkim innym dzieciom. Nie wolno zakładać, że park rozrywki jest nudny tylko dlatego, że został przystosowany. Samorząd lokalny i Biuro Transportu Miejskiego udzielają rodzinie dużej pomocy i wspierają ją od lat. Jednak Anneli pragnie, aby takim rzeczom poświęcać więcej uwagi od samego początku. Jeśli huśtawka pozioma ma już oparcia, kiedy jest instalowana na placu zabaw, nie wymaga późniejszej modyfikacji. A kiedy przystosowanie jednego parku dobiegnie końca, dobrze jest wykorzystać te same pomysły w kolejnych, zamiast zaczynać wszystko od nowa. Anneli wskazuje, że nadal są rzeczy, których po prostu nie da się zmienić. Wspinaczka zawsze jest ciekawa i rzecz jasna nie można zlikwidować lin i urządzeń zabawowych. Nicole oczywiście chce, aby jej siostry i przyjaciele mogli wspinać się i zjeżdżać, ale pragnie również, aby mogli bawić się razem. Anneli mówi nam, że Nicole zwykle powtarza: Nie mogę pójść na zjeżdżalnię, ale mogę robić inne rzeczy, więc też dobrze się bawię. Zabawa to podstawa Wybieramy pobliski park rozrywki, a zabawa i gry zaczynają się jeszcze zanim zdążymy wyjść z domu. Nicole zjeżdża windą, a Estelle zbiega po schodach. To wyścig, który ma pokazać, kto pierwszy pokona trzy piętra. Obie znają drogę do parku i pędzą jak najszybciej się da Estelle na swoim rowerze, a Nicole na wózku. Nicole i inne dzieci uwielbiają huśtać się w Cumulusie, jednym z ich ulubionych urządzeń w parku. Równie dobrze bawią się przy stole do piasku. Anneli chce, aby zawsze były zabawki, którymi Nicole mogłaby bawić się w sklep, czy robić babki, grać kółko i krzyżyk lub w gry ruchowe z przyjaciółmi. Liczy się kreatywność. Place zabaw nie powinny stawać się nieciekawe i nudne po wprowadzeniu zmian. To ważne, aby zawsze oferowały rozrywkę wyjaśnia Anneli. Wyścig między schodami i windą tym razem wygrała Estelle. Choć tylko o kilka sekund, przyznaje siostra.

10 Prawdziwy plac zabaw W firmie HAGS zawsze skupiamy się na tym, aby zabawa była pełna wyzwań, ciekawa i pełna frajdy dla wszystkich dzieci, bez względu na ich poziom sprawności fizycznej. Mamy międzynarodowe doświadczenie w budowie placów zabaw, od planowania i projektu po montaż i uroczyste otwarcie. Bez wahania można się z nami kontaktować zawsze służymy pomocą. Razem możemy stworzyć plac zabaw, który będzie dostępny i ekscytujący dla każdego.

11 Na świecie jest mnóstwo wspaniałych placów zabaw, które warto odwiedzić, aby znaleźć inspirację i pomysły. Zdjęcia na tych stronach przedstawiają place zabaw w USA, Australii, Szwecji, Hiszpanii, Francji i Norwegii. Jeśli chcieliby Państwo odwiedzić jakieś place zabaw, prosimy o kontakt. Z przyjemnością pomożemy zmienić dowolny plac zabaw i uczynić go bardziej dostępnym w każdy możliwy sposób.

12

13

14

15 JA UMIEJĘTNOŚCI PERSONALNE Zabawa rozwija poczucie tożsamości, umożliwiając kształtowanie się osobowości dziecka, które uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach, obserwując zachowanie innych, marząc, planując i myśląc. MY UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE Poprzez wspólną zabawę dzieci rozwijają swoje umiejętności społeczne. Kiedy dzieci spotykają się na placu zabaw, niemal automatycznie zaczynają odgrywać scenki i pracować zespołowo. LICZBY UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNE Ucząc się wspinaczki, dzieci rozwijają swoją koordynację fizyczną i umysłową. Ponadto, uczą się liczyć. Zabawa stanowi także podstawę w uczeniu się rozwiązywania konkretnych, praktycznych i abstrakcyjnych problemów matematycznych. PRZESTRZEŃ UMIEJĘTNOŚCI WIZUALNE Dzieci rozwijają świadomość przestrzenną poprzez zabawę i aktywność fizyczną, obrazując i wyobrażając sobie rzeczy. Dodatkowo uczą się dostrzegać perspektywy i zależności między różnymi rozmiarami. CIAŁO KrąG ZABAWy HAGS SŁOWA JA MY LICZBY PRZESTRZEŃ NAUKA o NATURZE Zabawy na świeżym powietrzu pozwalają dzieciom zobaczyć i zrozumieć świat przyrody. Dzieci interesuje natura i czują się swobodnie na zewnątrz. Ponadto uczą się obserwować różne zjawiska i odkrywają nowe rzeczy. ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI EGZYSTENCJALNE Zabawa pomaga dzieciom zrozumieć, że wszyscy ludzie to jednostki mające prawo do wolności i wyboru. Odgrywanie scenek rozwija także znajomość życia u dziecka. MUZYKA ZMYSŁY ŻYCIE NATURA ZMYSŁY UMIEJĘTNOŚCI INTUICYJNE Dzieci rozwijają umiejętność swobodnego myślenia, wykorzystując w zabawie fantazyjne pomysły, sytuacje i historie. W zabawie w udawanie uczą się ufać swoim zdolnościom i instynktowi, jak również abstrakcyjnego myślenia. MUZYKA UMIEJĘTNOŚCI MUZYCZNE Muzyka w formie piosenek i rytmu często towarzyszy dzieciom podczas zabawy. Dzieci, które ćwiczą rytmy, takty i melodie, w późniejszym życiu łatwiej opanowują reguły językowe, gramatyczne i matematyczne. CIAŁO UMIEJĘTNOŚCI FIZYCZNE W okresie dorastania, dziecko poznaje swoje ciało i możliwości fizyczne, a także sposób wykorzystania jego poszczególnych części. Aktywność fizyczna zwiększa również inteligencję. SŁOWA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE W trakcie wspólnej zabawy dzieci rozwijają umiejętność myślenia, mówienia, używania słów i poznawania nowych języków. Umiejętności językowe są rozwijane przez całe dzieciństwo w kontaktach z dorosłymi i innymi dziećmi w różnych sytuacjach. Coś więcej niż zabawa i gry Firma HAGS stara się stwarzać możliwości do ruchu i nieograniczonej zabawy dzieciom na całym świecie. Jednak zabawa to nie tylko gry. To w zasadzie cała nauka. Zabawa to coś więcej, niż chwilowa przyjemność. To także niemal bezkonkurencyjne narzędzie edukacyjne, które uczy dzieci wielu wartościowych rzeczy i dostarcza wiedzę na całe życie. Stworzyliśmy Krąg zabawy HAGS, aby zilustrować umiejętności zdobywane przez dzieci poprzez zabawę. Wykorzystujemy ten model w trakcie opracowywania i prezentacji naszych produktów zabawowych. Istnieje wyraźny związek między Kręgiem zabawy HAGS i dostępnością. Aby móc się bawić, urządzenia zabawowe muszą być w równym stopniu dostępne dla wszystkich dzieci. Krąg zabawy HAGS składa się z dziesięciu części. Każda ilustruje, jak dzieci uczą się poprzez zabawę.

16 Budujmy z głową od początku Siedem organizacji tworzących Bygg Klokt (Buduj z Głową) zajmuje się potrzebami ludzi o ograniczeniach funkcjonalnych i połączyło swoje starania, aby poprawić dostępność i użyteczność dla osób z upośledzeniem wzroku, słuchu i ruchu. Firma HAGS wykorzystuje cenną pomoc i rady Bygg Klokt przy projektowaniu produktów, które umożliwiają zabawę każdemu. Praca organizacji jest zawsze zgodna z obowiązującym prawem budowlanym, długofalową polityką państwa dotyczącą osób niepełnosprawnych oraz jej własnym rozległym doświadczeniem w zakresie upośledzeń funkcjonalnych. Karin Månsson jest dyrektorem wykonawczym Bygg Klokt i architektem. Oto, co nam powiedziała: Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą HAGS, która omawia z nami swoje pomysły. Wymieniamy się wiedzą i doradzamy jej, co jest dobre, a co trzeba jeszcze dopracować. Udostępnianie urządzeń zabawowych nieco się różni od udostępniania innych rzeczy. Podsuwamy sposoby, jak można by projektować urządzenia, aby były bardziej dostępne. Coś dla każdego Bo Göransson jest menedżerem produktu w firmie HAGS i uczestniczy w inicjatywie współpracy z Bygg Klokt. Bygg Klokt uczy nas wielu rzeczy na temat sposobu myślenia przy projektowaniu urządzeń zabawowych. Bo wyjaśnia, że trudno jest znaleźć jedną odpowiedź na wszystkie pytania. Należy pamiętać o zastosowaniu kontrastowych kolorów, ponieważ to zwiększa dostępność dla dzieci z upośledzeniem wzroku. Żółty i niebieski stanowią dobry kontrastujący zestaw. Jednak dzieci z ADHD mają trudności z koncentracją, kiedy widzą żółty kolor. Aby ułatwić im zabawę, należy użyć spokojniejszych kolorów. To tylko przykład, jak trudno jest znaleźć jedno rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Naszym zdaniem lepiej będzie, kiedy samorządy lokalne wprowadzają zmiany na wszystkich swoich placach zabaw, bez względu na ich wielkość, zamiast inwestować wszystko w jeden olbrzymi plac. Byłoby nudno, gdyby każdy mógł robić wszystko, co zechce. Tak naprawdę każdy zawsze powinien móc znaleźć coś dla siebie na dowolnym placu zabaw. Przystosowane także dla dziadków Karin wyjaśnia, że nie tylko dzieci mają upośledzenia funkcjonalne. Rodzice, dziadkowie czy inni dorośli, którzy muszą być w stanie dostać się na plac zabaw, także mogą mieć ograniczoną sprawność fizyczną. Poprawę dostępności placu zabaw należy postrzegać jako możliwość rozwoju. W końcu w zabawie chodzi o to, aby była pełna wyzwań, ekscytująca i przekraczała granice mówi Karin. BEZPIECZNA I RZETELNA WSPÓŁPRACA Planując modyfikację istniejącego lub budowę nowego placu zabaw, zachęcamy do kontaktu z firmą HAGS. Po 60 latach działalności w branży budowy parków rozrywki, mamy wymagane doświadczenie, aby pomagać w profesjonalnym i solidnym przystosowaniu placu zabaw. Wspólnie omawiamy potrzeby i warunki lokalne, analizując teren, budżet, wiek i/lub upośledzenia funkcjonalne dzieci. Bygg Klokt (Buduj z Głową) to organizacja patronacka, zrzeszająca siedem następujących szwedzkich stowarzyszeń: Szwedzka Federacja Osób z Upośledzeniem Ruchowym (DHR) Szwedzkie Stowarzyszenie Osób Niedosłyszących (HRF) Szwedzkie Stowarzyszenie Osób Upośledzonych Neurologicznie (NHR) Szwedzkie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej (RBU) Szwedzkie Stowarzyszenie Reumatyczne Szwedzkie Stowarzyszenie Ofiar Wypadków Drogowych i Polio (RTP) Szwedzkie Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Niedowidzących (SRF)

17

18 Konserwacja placu zabaw

19 Dobrze konserwowany i zadbany plac zabaw będzie służyć znacznie dłużej. Firma HAGS stosuje najwyższej jakości materiały do produkcji swoich wyrobów. Oprócz odpowiedniej konserwacji placu zabaw, równie ważne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W razie pytań prosimy o kontakt z lokalnym dystrybutorem firmy HAGS. Zespół montażowy firmy HAGS podróżuje po świecie, składając jej urządzenia na placach zabaw. Nie ma dla nas rzeczy zbyt dużych ani zbyt małych, bez względu na rozmiary zamówionych przez klienta urządzeń. Montaż Nasze zespoły montażowe instalują wszystko, począwszy od parkowych mebli czy huśtawek, poprzez układy UniMini, po tory przeszkód, duże układy Agito i UniPlay. Największym montowanym przez nas standardowym produktem jest arena sportowa. Czasami wykonujemy duże instalacje, jeśli klient zamówi specjalnie zaprojektowany układ zabawowy. Montażyści firmy HAGS opracowali i wykonali specjalne narzędzia ułatwiające proces montażu. Dzięki temu praca składania placu zabaw jest prostsza i trwa krócej, co oznacza oszczędności finansowe dla klientów. Wszystkie nasze produkty są sprawdzane i certyfikowane przez TÜV. Montażyści z HAGS wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie instrukcji montażu i normy europejskiej SS-EN 1176, na której opiera się certyfikacja. Mają oni cztery główne cechy, które pozwalają im profesjonalnie i wydajnie pracować; precyzję, zręczność, lata praktyki i bardzo dużą wiedzę techniczną. Konserwacja To bardzo ważne, aby urządzenia zabawowe były instalowane zgodnie z instrukcją firmy HAGS, a także regularnie serwisowane, konserwowane i sprawdzane, w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników i prawidłowego działania. Sprzęt powinien być montowany przez wykwalifikowanych pracowników, zgodnie z zaleceniami producenta. Urządzenia muszą być serwisowane, konserwowane i sprawdzane przez wykwalifikowanych pracowników, mających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, zgodnie z zaleceniami producenta oraz w podanych odstępach czasu lub częściej. Terminy przeglądów kontrolnych są uzależnione od takich czynników, jak stopień użytkowania, wandalizm, bliskość morza, wiek urządzeń itp. Obsługa i odpowiedzialność właścicieli Właściciele lub osoby odpowiedzialne za działanie urządzeń zabawowych muszą zadbać o odpowiedni harmonogram i procedury serwisowania, konserwacji i przeglądów kontrolnych. Osoba odpowiedzialna za działanie urządzeń musi także zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie wykonywanych zadań, a także poinformować pracowników o ich obowiązkach. Osoba odpowiedzialna za działanie urządzeń musi zadbać o prowadzenie książki serwisowej, w której zapisywane będą szczegółowe informacje dotyczące serwisowania, konserwacji i przeglądów kontrolnych, jak również o prowadzenie, przechowywanie i udostępnianie związanej z nimi dokumentacji. Jeśli w urządzeniach zostaną stwierdzone wady, które grożą obrażeniami użytkowników, należy je wycofać z użytku do czasu usunięcia problemu.

20 HAGS UniMini UniMini to kompletna seria urządzeń zabawowych, przeznaczona dla młodszych dzieci. Ten wyjątkowy i uniwersalny system umożliwia łączenie poszczególnych części na wiele sposobów. Niewielki obszar można wypełnić mnóstwem elementów, stwarzając wyzwanie dla dzieci w każdym wieku na różnych etapach rozwoju. Dobrze jest zaplanować większą dostępność, instalując stoły do piasku, lady sklepowe, wagony na piasek i inne gry na zewnątrz układów zabawowych, na wysokości odpowiedniej dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Ścianki, balkony, wieże widokowe z peryskopami, które są częścią systemu UniMini, umożliwiają dzieciom odkrywanie i zabawę razem lub osobno. Przykładowe produkty UniMini zaprojektowane specjalnie z myślą o większej dostępności: Ściany do wspinaczki z kolorowymi uchwytami w kształcie owoców zachęcają dzieci do wyboru łatwiejszych i trudniejszych tras na szczyt. To także wspaniały sposób nauki kolorów i kształtów! Clav oferuje tunel do raczkowania, który wymaga równowagi i koordynacji. Omber posiada kładkę, na której dzieci ćwiczą równowagę. Bexy zawiera tubę, przez którą dzieci mogą ze sobą rozmawiać. Zjeżdżalnie zostały umieszczone nisko, aby zapewnić większą dostępność dla dzieci o słabych nogach. Zelles ma ladę sklepową i gry, które są łatwo dostępne z zewnątrz i dla dzieci na wózkach. Vindra oferuje zabawki z piaskiem i łopatki, które pomogą poprawić koordynację ruchu ramion. Dzieci na wózkach są w stanie dosięgnąć zabawek i urządzeń umieszczonych na zewnątrz innych układów. Winda do piasku Odtwarzanie scenek/ rozwój mięśni Ścianka z przejściem Raczkowanie/ wyzwanie Kuchenka Odtwarzanie scenek/ spotkania Stół do piasku Spotkania/ tworzenie Lada sklepowa Spotkania/ odtwarzanie scenek V i n dr a Powierzchnia 6,2 x 6,1 m Kładka Koordynacja/ równowaga Mostek do wspinaczki Wspinaczka/ równowaga Pary Koncentracja/ dotykanie Telefon tubowy Słuchanie/ mówienie Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

21 C l av Powierzchnia 6,2 x 4,9 m R D B e x y Powierzchnia 6,0 x 5,4 m R D Om b e r Powierzchnia 5,9 x 4,1 m O gr i p Powierzchnia 7,8 x 5,5 m Py r a l l i Powierzchnia 6,2 x 6,0 m R D+L A pi sta Powierzchnia 8,3 x 5,1 m A b by Powierzchnia 4,9 x 4,8 m R D Z e l l e s Powierzchnia 4,7 x 4,7 m R D Ba l l e ro Powierzchnia 4,7 x 4,3 m

22 HAGS UniPlay UniPlay zachęca dzieci do aktywności i zabawy. Urządzenia z tej serii można łatwo łączyć w ekscytujące układy zabawowe, które dzieci uwielbiają odkrywać. Co więcej, system można dostosować do określonego budżetu, lokalizacji i potrzeb dzieci! UniPlay potrafi niezwykle zainteresować kolorami i kształtami. Dostosowaliśmy głębokość stopni i dodaliśmy przejścia, aby umożliwić dzieciom o słabych nogach dostęp i poruszanie się po urządzeniu, chodząc lub zjeżdżając. Podłogę układu zabawowego na poziomie gruntu można usunąć, aby zwiększyć dostępność standardowego zestawu. Dobrze jest również umieścić gry i zabawki z piaskiem na zewnątrz ścianki. Przykładowe produkty UniPlay zaprojektowane specjalnie z myślą o większej dostępności: Wiele produktów posiada przejścia i/lub rampy, które mają ułatwić poruszanie się dzieciom na wózkach inwalidzkich. Urządzenie ma dużo miejsca na podłodze, a zabawki z piaskiem, samochodowa deska rozdzielcza i labirynt zapewnią wiele godzin wspólnej zabawy. Można je dosięgnąć od wewnątrz i od zewnątrz. Gry i układanki na zewnątrz urządzenia mają różnokolorowe postacie. W tunelu siatkowym dzieci mogą ćwiczyć siłę i koordynację, natomiast na siatce mogą odpoczywać lub bawić się. Sortowanie Liczenie/ logika Układanka Koncentracja/ logika Samochodowa deska rozdzielcza Odtwarzanie scenek/ spotkania Labirynt Koordynacja/ koncentracja Kuchenka Odtwarzanie scenek/ spotkania Przejście Łatwy dostęp Peryskop Patrzenie/ odtwarzanie scenek Dużo miejsca na podłodze Łatwy dostęp na wózku Tunel siatkowy Raczkowanie/ równowaga Rampa Łatwy dostęp Teleskop Patrzenie/ odtwarzanie scenek Z a pata Powierzchnia 11,1 x 10,1 m Zjeżdżalnia Zabawa/ równowaga Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

23 igm a Powierzchnia 13,7 x 11,4 m C u l l e r m a Powierzchnia 8,5 x 8,1 m O cc y Powierzchnia 13,5 x 8,2 m M u r k a l Powierzchnia 7,2 x 6,2 m

24 Or i e n k e Powierzchnia 8,5 x 7,0 m Gi z z o Powierzchnia 10,8 x 10,5 m E p t i x Powierzchnia 13,2 x 9,9 m P ot e Powierzchnia 9,1 x 7,1 m L eva n de r Powierzchnia 9,8 x 9,5 m

25 Bu r i d os Powierzchnia 19,5 x 17,5 m I ba x Powierzchnia 7,8 x 5,2 m Ta r r a l i Powierzchnia 6,9 x 5,2 m Pe c k Powierzchnia 6,5 x 6,2 m

26 HAGS Agito Seria Agito powstała z myślą o naturalnym układzie ruchu człowieka. System zachęca dzieci do poruszania się i zabawy, treningu ich umiejętności motorycznych i równowagi, a także siły mięśni i wytrzymałości. Zestaw Agito jest przeznaczony dla nieco starszych dzieci, pozwalając im ćwiczyć siłę, sprawność, koordynację i gimnastykę. System Agito stwarza wiele możliwości do ćwiczenia równowagi na takich urządzeniach, jak Hopper, Pirouette, Rodeo, Skater, Starter, Tournament i Tornado Równoważnia Wiggler jest elastyczna i lekko się kołysze, wymagając zachowania dużej koncentracji i równowagi. To kołysanie daje jeszcze więcej frajdy, kiedy na równoważni są dwie osoby. Sail i Cliffhanger pozwalają dzieciom na wspinaczkę w bok lub w górę, co wymaga koncentracji i koordynacji. Worek Punch znajduje się na wysokości, która umożliwia dzieciom trening ramion w pozycji siedzącej lub stojącej. Tornado Równowaga/ obroty Punch Rozwój mięśni/ koordynacja Web Wspinaczka/ rozwój mięśni Wiggler Koncentracja/ równowaga A z or Powierzchnia 13,1 x 10,8 m Hopper Skoki/ równowaga Pirouette Obroty/ rozwój mięśni Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

27 W ig gl e r Powierzchnia 5,3 x 3,6 m Pi rou e t t e Powierzchnia Średnica 0,34 m Hoppe r Powierzchnia Średnica 0,5 m

28 HAGS Solo Firma HAGS posiada bogatą ofertę oddzielnych produktów zabawowych. Produkty te występują pod wspólną nazwą Solo i obejmują przedszkolne urządzenia zabawowe, huśtawki i siedziska do huśtawek, zabawki na sprężynach, huśtawki poziome, karuzele i gry, zjeżdżalnie, tory sprawnościowe, równoważnie, nadziemne przejścia linowe, ścianki i siatki do wspinaczki. Te popularne produkty na deptaki i place zabaw doskonale sprawdzają się jako samodzielne elementy oraz uzupełnienie większych układów zabawowych. Wiele z nich zostało zaprojektowanych z myślą o większej dostępności i możliwościach zabawy dla wszystkich. Przykładowe produkty Solo zaprojektowane specjalnie z myślą o większej dostępności: Bobby ma oparcie, które zapewnia stabilną pozycję siedzącą dzieciom o słabych mięśniach. Dziecko wygodnie siedzi w huśtawce na niewielkiej wysokości. Bruno, Pandy, Milton i Rocky zostały tak zaprojektowane, aby wiele dzieci mogło cieszyć się uczuciem łagodnego kołysania w przód i w tył w rytmicznym i stałym ruchu. Siedzisko huśtawki Mirage pasuje do wszystkich zestawów huśtawek i jest odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Opcjonalnie można założyć pasy. Sandy oferuje wszystkim całe godziny zabawy przy stole do wody, stołach do babek z piasku i stołach do piasku. Stratus zawsze jest popularnym elementem z powodu dużego siedziska huśtawki, które pozwala na zabawę wielu dzieci jednocześnie. Zestaw można rozbudować o kolejne huśtawki. Dzieci nigdy nie są same, kiedy bawią się w pojeździe Willy i na bujanej łodzi Mayflower. Im więcej dzieci na pokładzie, tym większe bujanie. Basket Point doskonale nadaje się do zabawy z piłką na stojąco lub na siedząco. Jego wysokość można regulować Si e dz i sko h uśtaw k i M i r age Pa sy d o si e dz i sk a M i r age Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

29 F igu r a d o z a baw y C a lv i n Powierzchnia 5,1 x 4,3 m F igu r a d o z a baw y H a r ry Powierzchnia 4,9 x 4,4 m Z a baw k a na SPr ę ż y n i e B ob by Powierzchnia 2,8 x 2,4 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a B ru no Powierzchnia 3,1 x 2,3 m Z a baw k a na spr ę ż y n i e B ob Powierzchnia 2,8 x 2,4 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a Ro c k y Powierzchnia 3,1 x 2,3 m Stó ł d o pi a sku Da n n y Powierzchnia 1,4 x 1,4 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a Pa n dy Powierzchnia 3,1 x 2,3 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a M i lton Powierzchnia 3,1 x 2,3 m

Program Nauczania Początkowego IBM KidSmart

Program Nauczania Początkowego IBM KidSmart Program Nauczania Początkowego IBM KidSmart Wpływ działań realizowanych w ramach Programu KidSmart na rozwój dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na przykładzie doświadczeń z 15 krajów brozura_kidsmart_148x210_pol_1.indd

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1 Równowaga Dbałość o siebie, innych i otoczenie Dziecko Świata lata 3-6+

Rozdział 1 Równowaga Dbałość o siebie, innych i otoczenie Dziecko Świata lata 3-6+ Rozdział 1 Równowaga Dbałość o siebie, innych i otoczenie Dziecko Świata lata 3-6+ Dziecko może rozwijać się jedynie poprzez doświadczenie w swoim otoczeniu. Takie doświadczenie nazywamy pracą. - Dr Maria

Bardziej szczegółowo

Bezpieczny plac zabaw. poradnik dla administratorów i właścicieli

Bezpieczny plac zabaw. poradnik dla administratorów i właścicieli Bezpieczny plac zabaw poradnik dla administratorów i właścicieli Bezpieczny plac zabaw poradnik dla administratorów i właścicieli Warszawa 2008 Pomysł: David Yearley Królewskie Towarzystwo Zapobiegania

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

MAŁE DZIECKO W SZKOLE SPECJALNEJ

MAŁE DZIECKO W SZKOLE SPECJALNEJ MAŁE DZIECKO W SZKOLE SPECJALNEJ Inspiruj, edukuj, motywuj i dziel się dobrymi praktykami Poradnik metodyczny Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Kulka, Elżbiety Wolniewicz Autorzy: Katarzyna Bochenek,

Bardziej szczegółowo

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3

ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ZAŁĄCZNIK NR 3 ZAŁĄCZNIK NR 3 ETAP III: DZIAŁANIE ZESTAW NARZĘDZI WSPIERAJĄCY PROCES WDRAŻANIA ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SPIS TREŚCI WYTYCZNE DO ETAPU DZIAŁANIA... 3 SESJE

Bardziej szczegółowo

Mariusz Berczyński. WYCHOWANIE FIZYCZNE W SZKOLE Poradnik dla nauczyciela

Mariusz Berczyński. WYCHOWANIE FIZYCZNE W SZKOLE Poradnik dla nauczyciela Mariusz Berczyński WYCHOWANIE FIZYCZNE W SZKOLE Poradnik dla nauczyciela Mariusz Berczyński wychowanie fizyczne W SZKOLE Poradnik dla nauczyciela Warszawa 2012 Wydawca: Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie

Bardziej szczegółowo

Przedszkole Przyszłości

Przedszkole Przyszłości Program powstał jako praca zespołowa. Autorzy: Katarzyna Bury, Alicja Kosowska, Agnieszka Pieluszyńska, Przemysław Adamski, pod kierunkiem dr Bogny Bartosz Przedszkole Przyszłości Innowacyjny program edukacji

Bardziej szczegółowo

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA CZASOPISMO S O DLA NA UC ZY CIE LI Nr 6 CZERWIEC 2014 758 (LXIX) indeks 38514X CENA 19,50 ZŁ (w tym 5% VAT) Montessori w szkole Prezenty dla Taty 3 plakaty Savoir-vivre dla najmłodszych

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

Dobry start przedszkolaka

Dobry start przedszkolaka Monika Rościszewska-Woźniak Dobry start przedszkolaka Program wychowania przedszkolnego Wstęp Każde dziecko w wieku 3-5 lat powinno mieć dostęp do edukacji przedszkolnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku

Bardziej szczegółowo

GRUDZIEŃ 2014 NUMER 4

GRUDZIEŃ 2014 NUMER 4 GRUDZIEŃ 2014 NUMER 4 2 W NUM ERZE W NUM ERZE REKLAMA 33 4 Słowo wstępne 6 Z implantem na stoku 75 Ubezpieczenie procesora Bezpieczna jesieńdźwięku z Nucleus 6 8 Przyjemność z kąpieli wodnych przez cały

Bardziej szczegółowo

RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech

RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech RADOSNE DZIECKO Niezbędnik Montessori od Narodzenia do Lat Trzech 2008, SUSAN MAYCLIN STEPHENSON Każde dziecko przychodzące na świat jest znakiem, że Bóg jeszcze nie zwątpił w ludzkość. - Rabindranath

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ: Efekty

RAPORT Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ: Efekty Nadzór pedagogiczny System Ewaluacji Oświaty RAPORT Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ: Efekty Prywatne Przedszkole Językowe Montessori Tęcza Swarzędz Wielkopolski Kurator Oświaty Kuratorium Oświaty w Poznaniu Przebieg

Bardziej szczegółowo

Promuj aktywność z trenerem pracy!

Promuj aktywność z trenerem pracy! Promuj aktywność z trenerem pracy! Publikacja powstała w ramach projektu Promuj aktywność z trenerem pracy!, projekt realizowany w ramach zadania publicznego pod nazwą: Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych

Bardziej szczegółowo

Wierzę, że ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy

Wierzę, że ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy Numer 01 czerwiec 2012 O s o b o w o ś c i m a r k i Wierzę, że ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy Tomas Johansson Dyrektor Generalny Dahl, Szwecja Proces tworzenia tinos paros Głos rodziny

Bardziej szczegółowo

Standardy jakości opieki i wspierania rozwoju dzieci do lat 3

Standardy jakości opieki i wspierania rozwoju dzieci do lat 3 Standardy jakości opieki i wspierania rozwoju dzieci do lat 3 Żłobek Standardy jakości opieki i wspierania rozwoju dzieci do lat 3 Żłobek pod redakcją Moniki Rościszewskiej-Woźniak Fundacja Rozwoju Dzieci

Bardziej szczegółowo

JAK ZORGANIZOWAĆ I POPROWADZIĆ SZKOLENIE

JAK ZORGANIZOWAĆ I POPROWADZIĆ SZKOLENIE PROGRAM WSPIERANIA BIZNESU II PHARE PROJEKT SME-FIT JAK ZORGANIZOWAĆ I POPROWADZIĆ SZKOLENIE OPRACOWANIE: Katarzyna Wawer-Dziedziak ZWIĄZEK RZEMIOSŁA POLSKIEGO 2004 SPIS TREŚCI Wstęp... 3 Na czym polega

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna AKADEMIK-MŁODYPRZEDSIĘBIORCA Magaz yn projektu nr 06/2009 (8) listopad - grudzień Komunikacja niewerbalna 4 Jak zdobyć sukces na dłuższą metę 8 Finanse na dobry początek 10 12 CITTRFUŚ Wywiady Robert Okulski

Bardziej szczegółowo

Jak rozwijać swoje zdolności: inteligencje wielorakie,myślenie twórcze i osobowość twórczą?

Jak rozwijać swoje zdolności: inteligencje wielorakie,myślenie twórcze i osobowość twórczą? Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dorota Gębuś Beata Pawlica Edyta Widawska Zbigniew Wieczorek Ewa Wysocka Jak rozwijać swoje zdolności:

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program

Bardziej szczegółowo

Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Przewodnik www.efs.men.gov.pl www.efs.men.gov.pl Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna

Bardziej szczegółowo

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych

ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych ICT-Go-Girls! Nowe technologie jako narzędzie promowania przedsiębiorczości wśród uczennic szkół ponadpodstawowych MarÍa J. RodrÍguez Malmierca Bozica Ilijic Carmen FernÁndez Morante Beatriz Cebreiro LÓpez

Bardziej szczegółowo

Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska. Odkryjmy. Montessori. raz jeszcze...

Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska. Odkryjmy. Montessori. raz jeszcze... Renata Czekalska, Aleksandra Gaj, Barbara Lauba, Joanna Matczak, Anna Piecusiak, Joanna Sosnowska Odkryjmy Montessori raz jeszcze... Program wychowania przedszkolnego opracowany na podstawie założeń pedagogiki

Bardziej szczegółowo

Rola User Experience w powodzeniu e-usług

Rola User Experience w powodzeniu e-usług Rola User Experience w powodzeniu e-usług Szymon Błaszczyk Krzysztof Urbański UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autorzy: Szymon Błaszczyk Krzysztof Urbański UBIK Business Consulting

Bardziej szczegółowo

Moje dziecko i dysleksja

Moje dziecko i dysleksja Moje dziecko i dysleksja Poradnik dla polskich rodziców mieszkających w Wielkiej Brytanii Magdalena Ziemnicka www.dyslang.eu Moje dziecko i dysleksja Poradnik dla polskich rodziców mieszkających w Wielkiej

Bardziej szczegółowo

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników

Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników Agata Dragan Szkolenia i rozwój kompetencji pracowników WSTĘP Kapitał ludzki jest zasobem każdego przedsiębiorstwa, który w znacznym stopniu wpływa na jego konkurencyjność, ale jednocześnie wymaga szczególnych

Bardziej szczegółowo