Miejsce do zabawy dostępne dla wszystkich.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Miejsce do zabawy dostępne dla wszystkich."

Transkrypt

1 Miejsce do zabawy dostępne dla wszystkich.

2

3 Życie dziecka powinno być proste, wypełnione śmiechem i zabawą, a okres dzieciństwa powinien pozostawić po sobie miłe wspomnienia i przyjaciół na całe życie. Naszym marzeniem w firmie HAGS jest, aby każdy miał szansę doświadczyć takiej wyjścia dla naszej pracy jest Krąg zabawy HAGS, który wyraźnie pokazuje, że zabawa to coś więcej, niż tylko kilka ulotnych chwil rozrywki. Dowodzi, jak aktywność fizyczna rozwija inteligencję, empatię i siłę dziecka. W tej broszurze pokażemy, jak stworzyć plac zabaw dostępny dla wszystkich. przyjemności. Dlatego projektowane przez nas place zabaw i parki rozrywki są dostępne dla osób w każdym wieku o dowolnej sprawności fizycznej. Prawo dziecka do wypoczynku i rozrywki, a także do udziału w zabawie i zajęciach rekreacyjnych jest zagwarantowane w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka. Także dzieci psychicznie lub fizycznie niepełnosprawne mają prawo do aktywnego udziału w życiu społeczeństwa*. Projekty naszych produktów są drobiazgowo przemyślane i zaplanowane. Chcemy umożliwić zabawę i aktywność fizyczną bez względu na upośledzenie dziecka. Pragniemy, aby zabawa była wzbogacającym i niezatartym przeżyciem. Punktem * Wszystkie dzieci psychicznie lub fizycznie niepełnosprawne powinny mieć zapewnioną pełnię normalnego życia w warunkach gwarantujących im godność, ułatwiających aktywne uczestnictwo dziecka w życiu społeczeństwa. Dzieci mają prawo do wypoczynku i czasu wolnego, do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych. Artykuły 23 i 31 w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawach Dziecka.

4 Co rozumiemy przez zabawę dostępną dla wszystkich? Kiedy zapytamy dziecko, co dla niego oznacza zabawa, zazwyczaj odpowie bieganie, gonitwa, rower i gra w piłkę. Zabawa jest ściśle związana z aktywnością, przyjaciółmi i wyzwaniami. Usłyszymy tę samą odpowiedź od wszystkich dzieci, bez względu na ich poziom sprawności fizycznej. Dostępność ma różne znaczenie w różnych kontekstach i projekt placu zabaw powinien uwzględniać dzieci, które będą z niego korzystać. Dzieci upośledzone fizycznie potrafią i chcą się bawić dokładnie tak samo, jak inne. Czytając tę broszurę można poznać koncepcje i zasady planowania, stosowane przez firmę HAGS przy projektowaniu placów zabaw. Można również dowiedzieć się, jak pomagamy tworzyć place zabaw, na których wszyscy mogą się bawić. Niestety wiele współczesnych przyszkolnych i publicznych placów zabaw jest niedostępnych dla dzieci niepełnosprawnych. Podobnie jak dorośli, dzieci potrzebują niczym nieograniczonej swobody ruchu. W szkołach, gdzie dzieci mają wyraźnie określone upośledzenia, wymagane są daleko idące modyfikacje, które należy zaplanować na samym początku. Natomiast publiczne place zabaw w parkach mogą wymagać określonych zmian, które szybko i skutecznie uczynią plac bardziej dostępnym. Firma HAGS działa w branży wyposażenia placów zabaw od ponad 60 lat. W tym czasie zebraliśmy bogate doświadczenie i wiedzę, jak je projektować, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Od lat pogłębiamy naszą wiedzę na temat dostępności, współpracując z szeregiem różnych organizacji i ekspertów ds. kalec- twa. I oczywiście wsłuchujemy się w opinie i pomysły dzieci. Efektem naszych wspólnych starań są rozwiązania zapewniające wszystkim dzieciom wstęp do świata zabawy.

5 o czym należy pomyśleć przy planowaniu placu zabaw Plac zabaw dla wszystkich staje się naturalnym miejscem spotkań dzieci i rodziców. Planując go należy koniecznie uwzględnić następujące aspekty: Podobnie, jak urządzenia zabawowe, plac zabaw wymaga atrakcyjnego miejsca z ławkami i stołami, gdzie dorośli i dzieci, pełnoi niepełnosprawne, mogą usiąść i odpocząć. Najważniejsze są pojemniki na śmieci. Podłoże powinno być utwardzone, aby zapewnić pełny lub częściowy dostęp do placu zabaw dzieciom i dorosłym z upośledzeniem ruchu. Ścieżki do huśtawek i urządzeń zabawowych również powinny być utwardzone, co umożliwi dostęp i korzystanie z nich dzieciom i dorosłym na wózkach inwalidzkich lub w inny sposób upośledzonym ruchowo. W miejscach, gdzie stoją urządzenia zabawowe i huśtawki, dobrze jest zastosować płyty z miękkiego kauczuku lub wylewkę kauczukową, aby zapewnić mocne podłoże. Kontrastowe kolory, dźwięki i oświetlenie mogą ułatwić dzieciom poruszanie się po placu. Do oznaczenia poszczególnych obszarów można wykorzystać różnokolorowe ławki, urządzenia zabawowe i powierzchnie. Specjalnie przystosowane urządzenia zabawowe można łączyć ze standardowymi produktami, np. zwykłe huśtawki z huśtawkami przeznaczonymi dla dzieci niepełnosprawnych. Place zabaw dla osób w każdym wieku i o dowolnej sprawności powinny umożliwiać czerpanie przyjemności ze wspólnej zabawy. Dzieci na wózkach powinny mieć również możliwość wjazdu do jaskiń i domków na placu zabaw. Można je zaprojektować z dwoma wejściami bez podłóg i progów. Zapraszamy do konsultowania z firmą HAGS swoich oczekiwań i potrzeb, dotyczących specjalnie przystosowanych urządzeń zabawowych, takich jak oparcia w huśtawkach czy zabawkach na sprężynach. Z przyjemnością pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania dla Państwa placu zabaw. Zjeżdżalni nie trzeba ustawiać w układach zabawowych często równie dobrze sprawdzą się na stokach lub pagórkach. Jeśli plac zabaw znajduje się obok ruchliwej ulicy, można pomyśleć o ustawieniu bariery dźwiękowej. Cichy zakątek będzie docenianym elementem każdego placu zabaw. Zawsze znajdą się dzieci, które wolą bawić się w ciszy, w związku z czym dobrze jest odgrodzić część placu. Należy także pamiętać, że czasami pada deszcz lub panuje nieznośny upał w słońcu. Schronienia przed słońcem i deszczem to bardzo praktyczne cechy. Jako udogodnienie można ustawić dostępną dla wózków toaletę obok placu zabaw lub parku. Firma HAGS z przyjemnością pomoże zaprojektować efektywny i funkcjonalny plac zabaw. Wiemy, jak stworzyć środowisko, które umożliwi wszystkim spotykanie się i udział w zabawie. Choć nie produkujemy urządzeń, które spełniają absolutnie wszystkie potrzeby, potrafimy budować uniwersalne place zabaw, gdzie wszystkie dzieci mogą się wspólnie bawić.

6 Plac zabaw pełen ruchu Nie ma dwóch identycznych placów zabaw czy konfiguracji. Wszystkie wymagają innego rodzaju planowania i dostosowania. Firma HAGS zawsze z przyjemnością demonstruje, jak jej produkty potrafią ułatwić modyfikację placu zabaw i pomóc zaplanować jego dostępność. Utwardzone podłoże pozwala dzieciom wspólnie chodzić, biegać, skakać i raczkować po placu zabaw. Można zwiększyć atrakcyjność placu zabaw, dodając elementy, na których dzieci mogą skakać, wspinać się, koziołkować, zjeżdżać, kręcić się i biegać najlepiej jak potrafią. Przejścia, rampy, utwardzone podłoże i dobrze rozplanowane układy umożliwiają również dzieciom niepełnosprawnym udział w grach i zabawach. Wszyscy mogą bawić się razem w piaskownicy. Mamy wspaniałą ofertę zabawek z piaskiem i wodą, które zachęcają dzieci do wspólnej aktywności.

7 Można rozbudować posiadane urządzenia i zwiększyć dostępność, dodając przejścia, specjalne siedziska w huśtawkach, oparcia, rampy i stopnie. Dobrze sprawdzą się produkty zachęcające dzieci do patrzenia, słuchania i dotykania. Dzieci rozwijają swoje zdolności koordynacji i koncentracji podczas huśtania, balansowania i jazdy na rowerze. Zaplanowanie wielu siedzisk i stołów umożliwi dorosłym i dzieciom wspólny piknik.

8 Dostosowany nie musi oznaczać nudny Nicole to pogodna i pełna życia ośmiolatka, która wkrótce pójdzie do drugiej klasy. Podobnie do innych dzieci w jej wieku, jest dociekliwą duszą, która lubi bawić się na zewnątrz z przyjaciółmi. Jedyną rzeczą, jaka odróżnia Nicole od jej koleżanek i kolegów jest to, że siedzi na wózku inwalidzkim. Nicole cierpi na chorobę mięśni, która uniemożliwia jej chodzenie i sprawia, że jej ramiona są słabe. Nicole mieszka w dzielnicy Årsta w południowej części Sztokholmu razem z rodzicami Anneli i Mickem i siostrami Estelle i Celine. Rodzina uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu i jest ciągle w ruchu. Często odwiedzają place zabaw w pobliskich parkach. Teraz mają swój ulubiony plac zabaw innych i tak unikają. Fakt, że Nicole nie może uczestniczyć w grach i zabawach na tych placach zabaw sprawił, że zostały skreślone. Nie chodzi o to, że Nicole została wykluczona z zabawy przez inne dzieci. Rzecz w tym, że ona po prostu nie może do nich dołączyć tłumaczy Anneli. Wiele placów zabaw ma drewniane obrzeże wypełnione piaskiem. Nicole nie może nawet dosięgnąć urządzeń zabawowych. To dość przykry widok. Zwykły kawałek maty umożliwiłby jej wspólną rozrywkę i zabawę. Wykorzystanie naturalnych elementów otoczenia Anneli zasiada w zarządzie Szwedzkiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej (RBU) w Sztokholmie. Dzięki

9 temu mogła uczestniczyć w planowaniu wielu placów zabaw i brała udział w projektach Bygg Klokt, organizacji patronującej siedmiu stowarzyszeniom ds. osób niepełnosprawnych. Jedną z głównych wskazówek Anneli podczas planowania placu zabaw jest wykorzystanie naturalnych elementów otoczenia. Opowiadała nam o parku rozrywki na zachodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie nachylenie terenu umożliwia dzieciom dotarcie na każdy poziom urządzenia zabawowego. Anneli podkreśla, że To doskonała rzecz, która pozwala Nicole na zabawę na urządzeniu, jak wszystkim innym dzieciom. Nie wolno zakładać, że park rozrywki jest nudny tylko dlatego, że został przystosowany. Samorząd lokalny i Biuro Transportu Miejskiego udzielają rodzinie dużej pomocy i wspierają ją od lat. Jednak Anneli pragnie, aby takim rzeczom poświęcać więcej uwagi od samego początku. Jeśli huśtawka pozioma ma już oparcia, kiedy jest instalowana na placu zabaw, nie wymaga późniejszej modyfikacji. A kiedy przystosowanie jednego parku dobiegnie końca, dobrze jest wykorzystać te same pomysły w kolejnych, zamiast zaczynać wszystko od nowa. Anneli wskazuje, że nadal są rzeczy, których po prostu nie da się zmienić. Wspinaczka zawsze jest ciekawa i rzecz jasna nie można zlikwidować lin i urządzeń zabawowych. Nicole oczywiście chce, aby jej siostry i przyjaciele mogli wspinać się i zjeżdżać, ale pragnie również, aby mogli bawić się razem. Anneli mówi nam, że Nicole zwykle powtarza: Nie mogę pójść na zjeżdżalnię, ale mogę robić inne rzeczy, więc też dobrze się bawię. Zabawa to podstawa Wybieramy pobliski park rozrywki, a zabawa i gry zaczynają się jeszcze zanim zdążymy wyjść z domu. Nicole zjeżdża windą, a Estelle zbiega po schodach. To wyścig, który ma pokazać, kto pierwszy pokona trzy piętra. Obie znają drogę do parku i pędzą jak najszybciej się da Estelle na swoim rowerze, a Nicole na wózku. Nicole i inne dzieci uwielbiają huśtać się w Cumulusie, jednym z ich ulubionych urządzeń w parku. Równie dobrze bawią się przy stole do piasku. Anneli chce, aby zawsze były zabawki, którymi Nicole mogłaby bawić się w sklep, czy robić babki, grać kółko i krzyżyk lub w gry ruchowe z przyjaciółmi. Liczy się kreatywność. Place zabaw nie powinny stawać się nieciekawe i nudne po wprowadzeniu zmian. To ważne, aby zawsze oferowały rozrywkę wyjaśnia Anneli. Wyścig między schodami i windą tym razem wygrała Estelle. Choć tylko o kilka sekund, przyznaje siostra.

10 Prawdziwy plac zabaw W firmie HAGS zawsze skupiamy się na tym, aby zabawa była pełna wyzwań, ciekawa i pełna frajdy dla wszystkich dzieci, bez względu na ich poziom sprawności fizycznej. Mamy międzynarodowe doświadczenie w budowie placów zabaw, od planowania i projektu po montaż i uroczyste otwarcie. Bez wahania można się z nami kontaktować zawsze służymy pomocą. Razem możemy stworzyć plac zabaw, który będzie dostępny i ekscytujący dla każdego.

11 Na świecie jest mnóstwo wspaniałych placów zabaw, które warto odwiedzić, aby znaleźć inspirację i pomysły. Zdjęcia na tych stronach przedstawiają place zabaw w USA, Australii, Szwecji, Hiszpanii, Francji i Norwegii. Jeśli chcieliby Państwo odwiedzić jakieś place zabaw, prosimy o kontakt. Z przyjemnością pomożemy zmienić dowolny plac zabaw i uczynić go bardziej dostępnym w każdy możliwy sposób.

12

13

14

15 JA UMIEJĘTNOŚCI PERSONALNE Zabawa rozwija poczucie tożsamości, umożliwiając kształtowanie się osobowości dziecka, które uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach, obserwując zachowanie innych, marząc, planując i myśląc. MY UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE Poprzez wspólną zabawę dzieci rozwijają swoje umiejętności społeczne. Kiedy dzieci spotykają się na placu zabaw, niemal automatycznie zaczynają odgrywać scenki i pracować zespołowo. LICZBY UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNE Ucząc się wspinaczki, dzieci rozwijają swoją koordynację fizyczną i umysłową. Ponadto, uczą się liczyć. Zabawa stanowi także podstawę w uczeniu się rozwiązywania konkretnych, praktycznych i abstrakcyjnych problemów matematycznych. PRZESTRZEŃ UMIEJĘTNOŚCI WIZUALNE Dzieci rozwijają świadomość przestrzenną poprzez zabawę i aktywność fizyczną, obrazując i wyobrażając sobie rzeczy. Dodatkowo uczą się dostrzegać perspektywy i zależności między różnymi rozmiarami. CIAŁO KrąG ZABAWy HAGS SŁOWA JA MY LICZBY PRZESTRZEŃ NAUKA o NATURZE Zabawy na świeżym powietrzu pozwalają dzieciom zobaczyć i zrozumieć świat przyrody. Dzieci interesuje natura i czują się swobodnie na zewnątrz. Ponadto uczą się obserwować różne zjawiska i odkrywają nowe rzeczy. ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI EGZYSTENCJALNE Zabawa pomaga dzieciom zrozumieć, że wszyscy ludzie to jednostki mające prawo do wolności i wyboru. Odgrywanie scenek rozwija także znajomość życia u dziecka. MUZYKA ZMYSŁY ŻYCIE NATURA ZMYSŁY UMIEJĘTNOŚCI INTUICYJNE Dzieci rozwijają umiejętność swobodnego myślenia, wykorzystując w zabawie fantazyjne pomysły, sytuacje i historie. W zabawie w udawanie uczą się ufać swoim zdolnościom i instynktowi, jak również abstrakcyjnego myślenia. MUZYKA UMIEJĘTNOŚCI MUZYCZNE Muzyka w formie piosenek i rytmu często towarzyszy dzieciom podczas zabawy. Dzieci, które ćwiczą rytmy, takty i melodie, w późniejszym życiu łatwiej opanowują reguły językowe, gramatyczne i matematyczne. CIAŁO UMIEJĘTNOŚCI FIZYCZNE W okresie dorastania, dziecko poznaje swoje ciało i możliwości fizyczne, a także sposób wykorzystania jego poszczególnych części. Aktywność fizyczna zwiększa również inteligencję. SŁOWA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE W trakcie wspólnej zabawy dzieci rozwijają umiejętność myślenia, mówienia, używania słów i poznawania nowych języków. Umiejętności językowe są rozwijane przez całe dzieciństwo w kontaktach z dorosłymi i innymi dziećmi w różnych sytuacjach. Coś więcej niż zabawa i gry Firma HAGS stara się stwarzać możliwości do ruchu i nieograniczonej zabawy dzieciom na całym świecie. Jednak zabawa to nie tylko gry. To w zasadzie cała nauka. Zabawa to coś więcej, niż chwilowa przyjemność. To także niemal bezkonkurencyjne narzędzie edukacyjne, które uczy dzieci wielu wartościowych rzeczy i dostarcza wiedzę na całe życie. Stworzyliśmy Krąg zabawy HAGS, aby zilustrować umiejętności zdobywane przez dzieci poprzez zabawę. Wykorzystujemy ten model w trakcie opracowywania i prezentacji naszych produktów zabawowych. Istnieje wyraźny związek między Kręgiem zabawy HAGS i dostępnością. Aby móc się bawić, urządzenia zabawowe muszą być w równym stopniu dostępne dla wszystkich dzieci. Krąg zabawy HAGS składa się z dziesięciu części. Każda ilustruje, jak dzieci uczą się poprzez zabawę.

16 Budujmy z głową od początku Siedem organizacji tworzących Bygg Klokt (Buduj z Głową) zajmuje się potrzebami ludzi o ograniczeniach funkcjonalnych i połączyło swoje starania, aby poprawić dostępność i użyteczność dla osób z upośledzeniem wzroku, słuchu i ruchu. Firma HAGS wykorzystuje cenną pomoc i rady Bygg Klokt przy projektowaniu produktów, które umożliwiają zabawę każdemu. Praca organizacji jest zawsze zgodna z obowiązującym prawem budowlanym, długofalową polityką państwa dotyczącą osób niepełnosprawnych oraz jej własnym rozległym doświadczeniem w zakresie upośledzeń funkcjonalnych. Karin Månsson jest dyrektorem wykonawczym Bygg Klokt i architektem. Oto, co nam powiedziała: Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą HAGS, która omawia z nami swoje pomysły. Wymieniamy się wiedzą i doradzamy jej, co jest dobre, a co trzeba jeszcze dopracować. Udostępnianie urządzeń zabawowych nieco się różni od udostępniania innych rzeczy. Podsuwamy sposoby, jak można by projektować urządzenia, aby były bardziej dostępne. Coś dla każdego Bo Göransson jest menedżerem produktu w firmie HAGS i uczestniczy w inicjatywie współpracy z Bygg Klokt. Bygg Klokt uczy nas wielu rzeczy na temat sposobu myślenia przy projektowaniu urządzeń zabawowych. Bo wyjaśnia, że trudno jest znaleźć jedną odpowiedź na wszystkie pytania. Należy pamiętać o zastosowaniu kontrastowych kolorów, ponieważ to zwiększa dostępność dla dzieci z upośledzeniem wzroku. Żółty i niebieski stanowią dobry kontrastujący zestaw. Jednak dzieci z ADHD mają trudności z koncentracją, kiedy widzą żółty kolor. Aby ułatwić im zabawę, należy użyć spokojniejszych kolorów. To tylko przykład, jak trudno jest znaleźć jedno rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Naszym zdaniem lepiej będzie, kiedy samorządy lokalne wprowadzają zmiany na wszystkich swoich placach zabaw, bez względu na ich wielkość, zamiast inwestować wszystko w jeden olbrzymi plac. Byłoby nudno, gdyby każdy mógł robić wszystko, co zechce. Tak naprawdę każdy zawsze powinien móc znaleźć coś dla siebie na dowolnym placu zabaw. Przystosowane także dla dziadków Karin wyjaśnia, że nie tylko dzieci mają upośledzenia funkcjonalne. Rodzice, dziadkowie czy inni dorośli, którzy muszą być w stanie dostać się na plac zabaw, także mogą mieć ograniczoną sprawność fizyczną. Poprawę dostępności placu zabaw należy postrzegać jako możliwość rozwoju. W końcu w zabawie chodzi o to, aby była pełna wyzwań, ekscytująca i przekraczała granice mówi Karin. BEZPIECZNA I RZETELNA WSPÓŁPRACA Planując modyfikację istniejącego lub budowę nowego placu zabaw, zachęcamy do kontaktu z firmą HAGS. Po 60 latach działalności w branży budowy parków rozrywki, mamy wymagane doświadczenie, aby pomagać w profesjonalnym i solidnym przystosowaniu placu zabaw. Wspólnie omawiamy potrzeby i warunki lokalne, analizując teren, budżet, wiek i/lub upośledzenia funkcjonalne dzieci. Bygg Klokt (Buduj z Głową) to organizacja patronacka, zrzeszająca siedem następujących szwedzkich stowarzyszeń: Szwedzka Federacja Osób z Upośledzeniem Ruchowym (DHR) Szwedzkie Stowarzyszenie Osób Niedosłyszących (HRF) Szwedzkie Stowarzyszenie Osób Upośledzonych Neurologicznie (NHR) Szwedzkie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej (RBU) Szwedzkie Stowarzyszenie Reumatyczne Szwedzkie Stowarzyszenie Ofiar Wypadków Drogowych i Polio (RTP) Szwedzkie Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Niedowidzących (SRF)

17

18 Konserwacja placu zabaw

19 Dobrze konserwowany i zadbany plac zabaw będzie służyć znacznie dłużej. Firma HAGS stosuje najwyższej jakości materiały do produkcji swoich wyrobów. Oprócz odpowiedniej konserwacji placu zabaw, równie ważne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W razie pytań prosimy o kontakt z lokalnym dystrybutorem firmy HAGS. Zespół montażowy firmy HAGS podróżuje po świecie, składając jej urządzenia na placach zabaw. Nie ma dla nas rzeczy zbyt dużych ani zbyt małych, bez względu na rozmiary zamówionych przez klienta urządzeń. Montaż Nasze zespoły montażowe instalują wszystko, począwszy od parkowych mebli czy huśtawek, poprzez układy UniMini, po tory przeszkód, duże układy Agito i UniPlay. Największym montowanym przez nas standardowym produktem jest arena sportowa. Czasami wykonujemy duże instalacje, jeśli klient zamówi specjalnie zaprojektowany układ zabawowy. Montażyści firmy HAGS opracowali i wykonali specjalne narzędzia ułatwiające proces montażu. Dzięki temu praca składania placu zabaw jest prostsza i trwa krócej, co oznacza oszczędności finansowe dla klientów. Wszystkie nasze produkty są sprawdzane i certyfikowane przez TÜV. Montażyści z HAGS wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie instrukcji montażu i normy europejskiej SS-EN 1176, na której opiera się certyfikacja. Mają oni cztery główne cechy, które pozwalają im profesjonalnie i wydajnie pracować; precyzję, zręczność, lata praktyki i bardzo dużą wiedzę techniczną. Konserwacja To bardzo ważne, aby urządzenia zabawowe były instalowane zgodnie z instrukcją firmy HAGS, a także regularnie serwisowane, konserwowane i sprawdzane, w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników i prawidłowego działania. Sprzęt powinien być montowany przez wykwalifikowanych pracowników, zgodnie z zaleceniami producenta. Urządzenia muszą być serwisowane, konserwowane i sprawdzane przez wykwalifikowanych pracowników, mających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, zgodnie z zaleceniami producenta oraz w podanych odstępach czasu lub częściej. Terminy przeglądów kontrolnych są uzależnione od takich czynników, jak stopień użytkowania, wandalizm, bliskość morza, wiek urządzeń itp. Obsługa i odpowiedzialność właścicieli Właściciele lub osoby odpowiedzialne za działanie urządzeń zabawowych muszą zadbać o odpowiedni harmonogram i procedury serwisowania, konserwacji i przeglądów kontrolnych. Osoba odpowiedzialna za działanie urządzeń musi także zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie wykonywanych zadań, a także poinformować pracowników o ich obowiązkach. Osoba odpowiedzialna za działanie urządzeń musi zadbać o prowadzenie książki serwisowej, w której zapisywane będą szczegółowe informacje dotyczące serwisowania, konserwacji i przeglądów kontrolnych, jak również o prowadzenie, przechowywanie i udostępnianie związanej z nimi dokumentacji. Jeśli w urządzeniach zostaną stwierdzone wady, które grożą obrażeniami użytkowników, należy je wycofać z użytku do czasu usunięcia problemu.

20 HAGS UniMini UniMini to kompletna seria urządzeń zabawowych, przeznaczona dla młodszych dzieci. Ten wyjątkowy i uniwersalny system umożliwia łączenie poszczególnych części na wiele sposobów. Niewielki obszar można wypełnić mnóstwem elementów, stwarzając wyzwanie dla dzieci w każdym wieku na różnych etapach rozwoju. Dobrze jest zaplanować większą dostępność, instalując stoły do piasku, lady sklepowe, wagony na piasek i inne gry na zewnątrz układów zabawowych, na wysokości odpowiedniej dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Ścianki, balkony, wieże widokowe z peryskopami, które są częścią systemu UniMini, umożliwiają dzieciom odkrywanie i zabawę razem lub osobno. Przykładowe produkty UniMini zaprojektowane specjalnie z myślą o większej dostępności: Ściany do wspinaczki z kolorowymi uchwytami w kształcie owoców zachęcają dzieci do wyboru łatwiejszych i trudniejszych tras na szczyt. To także wspaniały sposób nauki kolorów i kształtów! Clav oferuje tunel do raczkowania, który wymaga równowagi i koordynacji. Omber posiada kładkę, na której dzieci ćwiczą równowagę. Bexy zawiera tubę, przez którą dzieci mogą ze sobą rozmawiać. Zjeżdżalnie zostały umieszczone nisko, aby zapewnić większą dostępność dla dzieci o słabych nogach. Zelles ma ladę sklepową i gry, które są łatwo dostępne z zewnątrz i dla dzieci na wózkach. Vindra oferuje zabawki z piaskiem i łopatki, które pomogą poprawić koordynację ruchu ramion. Dzieci na wózkach są w stanie dosięgnąć zabawek i urządzeń umieszczonych na zewnątrz innych układów. Winda do piasku Odtwarzanie scenek/ rozwój mięśni Ścianka z przejściem Raczkowanie/ wyzwanie Kuchenka Odtwarzanie scenek/ spotkania Stół do piasku Spotkania/ tworzenie Lada sklepowa Spotkania/ odtwarzanie scenek V i n dr a Powierzchnia 6,2 x 6,1 m Kładka Koordynacja/ równowaga Mostek do wspinaczki Wspinaczka/ równowaga Pary Koncentracja/ dotykanie Telefon tubowy Słuchanie/ mówienie Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

21 C l av Powierzchnia 6,2 x 4,9 m R D B e x y Powierzchnia 6,0 x 5,4 m R D Om b e r Powierzchnia 5,9 x 4,1 m O gr i p Powierzchnia 7,8 x 5,5 m Py r a l l i Powierzchnia 6,2 x 6,0 m R D+L A pi sta Powierzchnia 8,3 x 5,1 m A b by Powierzchnia 4,9 x 4,8 m R D Z e l l e s Powierzchnia 4,7 x 4,7 m R D Ba l l e ro Powierzchnia 4,7 x 4,3 m

22 HAGS UniPlay UniPlay zachęca dzieci do aktywności i zabawy. Urządzenia z tej serii można łatwo łączyć w ekscytujące układy zabawowe, które dzieci uwielbiają odkrywać. Co więcej, system można dostosować do określonego budżetu, lokalizacji i potrzeb dzieci! UniPlay potrafi niezwykle zainteresować kolorami i kształtami. Dostosowaliśmy głębokość stopni i dodaliśmy przejścia, aby umożliwić dzieciom o słabych nogach dostęp i poruszanie się po urządzeniu, chodząc lub zjeżdżając. Podłogę układu zabawowego na poziomie gruntu można usunąć, aby zwiększyć dostępność standardowego zestawu. Dobrze jest również umieścić gry i zabawki z piaskiem na zewnątrz ścianki. Przykładowe produkty UniPlay zaprojektowane specjalnie z myślą o większej dostępności: Wiele produktów posiada przejścia i/lub rampy, które mają ułatwić poruszanie się dzieciom na wózkach inwalidzkich. Urządzenie ma dużo miejsca na podłodze, a zabawki z piaskiem, samochodowa deska rozdzielcza i labirynt zapewnią wiele godzin wspólnej zabawy. Można je dosięgnąć od wewnątrz i od zewnątrz. Gry i układanki na zewnątrz urządzenia mają różnokolorowe postacie. W tunelu siatkowym dzieci mogą ćwiczyć siłę i koordynację, natomiast na siatce mogą odpoczywać lub bawić się. Sortowanie Liczenie/ logika Układanka Koncentracja/ logika Samochodowa deska rozdzielcza Odtwarzanie scenek/ spotkania Labirynt Koordynacja/ koncentracja Kuchenka Odtwarzanie scenek/ spotkania Przejście Łatwy dostęp Peryskop Patrzenie/ odtwarzanie scenek Dużo miejsca na podłodze Łatwy dostęp na wózku Tunel siatkowy Raczkowanie/ równowaga Rampa Łatwy dostęp Teleskop Patrzenie/ odtwarzanie scenek Z a pata Powierzchnia 11,1 x 10,1 m Zjeżdżalnia Zabawa/ równowaga Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

23 igm a Powierzchnia 13,7 x 11,4 m C u l l e r m a Powierzchnia 8,5 x 8,1 m O cc y Powierzchnia 13,5 x 8,2 m M u r k a l Powierzchnia 7,2 x 6,2 m

24 Or i e n k e Powierzchnia 8,5 x 7,0 m Gi z z o Powierzchnia 10,8 x 10,5 m E p t i x Powierzchnia 13,2 x 9,9 m P ot e Powierzchnia 9,1 x 7,1 m L eva n de r Powierzchnia 9,8 x 9,5 m

25 Bu r i d os Powierzchnia 19,5 x 17,5 m I ba x Powierzchnia 7,8 x 5,2 m Ta r r a l i Powierzchnia 6,9 x 5,2 m Pe c k Powierzchnia 6,5 x 6,2 m

26 HAGS Agito Seria Agito powstała z myślą o naturalnym układzie ruchu człowieka. System zachęca dzieci do poruszania się i zabawy, treningu ich umiejętności motorycznych i równowagi, a także siły mięśni i wytrzymałości. Zestaw Agito jest przeznaczony dla nieco starszych dzieci, pozwalając im ćwiczyć siłę, sprawność, koordynację i gimnastykę. System Agito stwarza wiele możliwości do ćwiczenia równowagi na takich urządzeniach, jak Hopper, Pirouette, Rodeo, Skater, Starter, Tournament i Tornado Równoważnia Wiggler jest elastyczna i lekko się kołysze, wymagając zachowania dużej koncentracji i równowagi. To kołysanie daje jeszcze więcej frajdy, kiedy na równoważni są dwie osoby. Sail i Cliffhanger pozwalają dzieciom na wspinaczkę w bok lub w górę, co wymaga koncentracji i koordynacji. Worek Punch znajduje się na wysokości, która umożliwia dzieciom trening ramion w pozycji siedzącej lub stojącej. Tornado Równowaga/ obroty Punch Rozwój mięśni/ koordynacja Web Wspinaczka/ rozwój mięśni Wiggler Koncentracja/ równowaga A z or Powierzchnia 13,1 x 10,8 m Hopper Skoki/ równowaga Pirouette Obroty/ rozwój mięśni Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

27 W ig gl e r Powierzchnia 5,3 x 3,6 m Pi rou e t t e Powierzchnia Średnica 0,34 m Hoppe r Powierzchnia Średnica 0,5 m

28 HAGS Solo Firma HAGS posiada bogatą ofertę oddzielnych produktów zabawowych. Produkty te występują pod wspólną nazwą Solo i obejmują przedszkolne urządzenia zabawowe, huśtawki i siedziska do huśtawek, zabawki na sprężynach, huśtawki poziome, karuzele i gry, zjeżdżalnie, tory sprawnościowe, równoważnie, nadziemne przejścia linowe, ścianki i siatki do wspinaczki. Te popularne produkty na deptaki i place zabaw doskonale sprawdzają się jako samodzielne elementy oraz uzupełnienie większych układów zabawowych. Wiele z nich zostało zaprojektowanych z myślą o większej dostępności i możliwościach zabawy dla wszystkich. Przykładowe produkty Solo zaprojektowane specjalnie z myślą o większej dostępności: Bobby ma oparcie, które zapewnia stabilną pozycję siedzącą dzieciom o słabych mięśniach. Dziecko wygodnie siedzi w huśtawce na niewielkiej wysokości. Bruno, Pandy, Milton i Rocky zostały tak zaprojektowane, aby wiele dzieci mogło cieszyć się uczuciem łagodnego kołysania w przód i w tył w rytmicznym i stałym ruchu. Siedzisko huśtawki Mirage pasuje do wszystkich zestawów huśtawek i jest odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Opcjonalnie można założyć pasy. Sandy oferuje wszystkim całe godziny zabawy przy stole do wody, stołach do babek z piasku i stołach do piasku. Stratus zawsze jest popularnym elementem z powodu dużego siedziska huśtawki, które pozwala na zabawę wielu dzieci jednocześnie. Zestaw można rozbudować o kolejne huśtawki. Dzieci nigdy nie są same, kiedy bawią się w pojeździe Willy i na bujanej łodzi Mayflower. Im więcej dzieci na pokładzie, tym większe bujanie. Basket Point doskonale nadaje się do zabawy z piłką na stojąco lub na siedząco. Jego wysokość można regulować Si e dz i sko h uśtaw k i M i r age Pa sy d o si e dz i sk a M i r age Przedstawiamy wybrane produkty z naszej oferty. Odwiedź witrynę hags.com, aby zobaczyć całą ofertę w katalogu produktów HAGS.

29 F igu r a d o z a baw y C a lv i n Powierzchnia 5,1 x 4,3 m F igu r a d o z a baw y H a r ry Powierzchnia 4,9 x 4,4 m Z a baw k a na SPr ę ż y n i e B ob by Powierzchnia 2,8 x 2,4 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a B ru no Powierzchnia 3,1 x 2,3 m Z a baw k a na spr ę ż y n i e B ob Powierzchnia 2,8 x 2,4 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a Ro c k y Powierzchnia 3,1 x 2,3 m Stó ł d o pi a sku Da n n y Powierzchnia 1,4 x 1,4 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a Pa n dy Powierzchnia 3,1 x 2,3 m Ko ły sz ąc a si ę z a baw k a M i lton Powierzchnia 3,1 x 2,3 m

PLACE ZABAW. Zapytaj o szczegóły naszej oferty. Nasi doradcy służą poradą. KONTAKT:

PLACE ZABAW. Zapytaj o szczegóły naszej oferty. Nasi doradcy służą poradą. KONTAKT: ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYMI PRODUKTAMI NA www.broposz-zz.pl LUB DO KONTAKTU Z KONSULTANTANTEM 606 100 350 Profesjonalna pomoc w doborze urządzeń Pewność prawidłowego montażu Gwarancja, certyfikaty

Bardziej szczegółowo

KARTY TECHNICZNE ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA PLACU ZABAW

KARTY TECHNICZNE ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA PLACU ZABAW KARTY TECHNICZNE ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA PLACU ZABAW Zestaw wieże. 1. Baszta 2x 2. Schody skośne 3. Pomost skośny 4. Slizg 2x 5. Kółko i krzyżyk 6. Liczydło 7. Podest 6x Widok (2) Zestaw wieże to nie lada

Bardziej szczegółowo

WYTYCZNE DO PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA TERENU PODLEŚNEJ POLANY

WYTYCZNE DO PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA TERENU PODLEŚNEJ POLANY WYTYCZNE DO PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA TERENU PODLEŚNEJ POLANY Z całość terenu wydzielono na 4 strefy z wyróżnionymi funkcjami i propozycjami zagospodarowania terenu: 1. STREFA REKREACYJNA- SPORTOWA przewiduje

Bardziej szczegółowo

Place zabaw bez barier

Place zabaw bez barier Place zabaw bez barier W polskich miastach brakuje miejsc przeznaczonych i przystosowanych do aktywności osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dzieci. Powinniśmy jednak pamiętać, że przyzwolenie na zabawę,

Bardziej szczegółowo

nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci.

nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci. Program Przyjaciele Zippiego to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Nasze zmysly Jakie to wszystko ciekawe tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia

Bardziej szczegółowo

maty edukacyjne Maty edukacyjne to bogate i efektywne

maty edukacyjne Maty edukacyjne to bogate i efektywne Maty edukacyjne to bogate i efektywne narzędzie do nauki dowolnego języka przy jednoczesnej stymulacji ogólnorozwojowej najmłodszych. Stanowią zintegrowaną pomoc dydaktyczną pozwalającą na optymalne łączenie

Bardziej szczegółowo

Wymagania techniczne elementów terenu rekreacyjno wypoczynkowego. Rozlokowanie wymienionych elementów zawarte jest w planie sytuacyjnym.

Wymagania techniczne elementów terenu rekreacyjno wypoczynkowego. Rozlokowanie wymienionych elementów zawarte jest w planie sytuacyjnym. Wymagania techniczne elementów terenu rekreacyjno wypoczynkowego. Rozlokowanie wymienionych elementów zawarte jest w planie sytuacyjnym. Ścianka wspinaczkowa: Przykładowa wizualizacja: Sporządzenie projektu

Bardziej szczegółowo

Witamy w rodzinie Vikinga!

Witamy w rodzinie Vikinga! 1 Historia Vikinga 2 Witamy w rodzinie Vikinga! Firma Viking Toys jest reprezentowana w ponad 50 krajach świata na wszystkich kontynentach. Międzynarodowa rodzina Vikinga to wciąż rozrastająca się grupa

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo! Pracownicy firmy Drewniane Place Zabaw

Szanowni Państwo! Pracownicy firmy Drewniane Place Zabaw Szanowni Państwo! Drewniane Place Zabaw to producent urządzeń zabawowych dla dzieci. Firma istnieje na rynku od 2001 roku tworząc bezpieczne, nowoczesne i kolorowe place zabaw. Naszym priorytetem jest

Bardziej szczegółowo

Poczuj inspirację, stwórz z nami swoje meble

Poczuj inspirację, stwórz z nami swoje meble Poczuj inspirację, stwórz z nami swoje meble Kolekcja 2012 Gravity Meble sypialniane o unikalnym kształcie oraz charakterystycznie zaokrąglonymi krawędziami, które nadają wizualnej swobody. Przedstawianą

Bardziej szczegółowo

Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki. Zespół Szkół w Rycerce Górnej

Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki. Zespół Szkół w Rycerce Górnej Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki Zespół Szkół w Rycerce Górnej CO TO JEST MOTYWACJA? Na słowo MOTYWACJA składają się dwa słówka: Motyw i Akcja. Czyli aby podjąć jakieś określone działanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 10. Pomoce dydaktyczne: plansza ze znakami ostrzegawczymi na kąpieliskach

Scenariusz nr 10. Pomoce dydaktyczne: plansza ze znakami ostrzegawczymi na kąpieliskach Scenariusz nr 10 Temat: Bezpieczna wakacje- przypomnienie zasad bezpieczeństwa Czas trwania: 20 minut Uczestnicy: uczniowie klasy II i III Cel zajęć: przypomnienie dzieciom wiedzy z zakresu zachowania

Bardziej szczegółowo

Ocena zdolności ruchowej dziecka z MPD Diagnostyka funkcjonalna Ocena poziomu zdolności ruchowej 1. Gross Motor Function Measure (GMFM) 2. Gross Motor Function Classification System (GMFCS) 2 Diagnostyka

Bardziej szczegółowo

URZĄDZENIA MAŁEGO PLACU ZABAW DLA DZIECI MŁODSZYCH NA SKWERZE REKREACYJNYM

URZĄDZENIA MAŁEGO PLACU ZABAW DLA DZIECI MŁODSZYCH NA SKWERZE REKREACYJNYM URZĄDZENIA MAŁEGO PLACU ZABAW DLA DZIECI MŁODSZYCH NA SKWERZE REKREACYJNYM Huśtawka na sprężynie Altus 1 Zabawka na elastycznym przegubie z jednym siedziskiem w kształcie kwiatka Dane techniczne Średnica

Bardziej szczegółowo

KOMISJA SPORTU, TURYSTYKI I KULTURY FIZYCZNEJ RADY MIASTA KRAKOWA SMOCZE SKWERY WIELOPOKOLENIOWE PLACE ZABAW MADE IN KRAKÓW

KOMISJA SPORTU, TURYSTYKI I KULTURY FIZYCZNEJ RADY MIASTA KRAKOWA SMOCZE SKWERY WIELOPOKOLENIOWE PLACE ZABAW MADE IN KRAKÓW KOMISJA SPORTU, TURYSTYKI I KULTURY FIZYCZNEJ RADY MIASTA KRAKOWA SMOCZE SKWERY WIELOPOKOLENIOWE PLACE ZABAW MADE IN KRAKÓW CZYM SĄ SMOCZE SKWERY? Dlaczego powinny być w każdej dzielnicy? UCHWAŁA NR LII/700/12

Bardziej szczegółowo

ANALITYK SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH

ANALITYK SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH ANALITYK SYSTEMÓW KOMPUTEROWYCH 1. Informacje ogólne Zadaniem analityka systemów komputerowych jest przeprowadzenie analizy systemów komputerowych oraz sprzętu komputerowego potrzebnego do konkretnych

Bardziej szczegółowo

RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE

RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA powinna być przede wszystkim przyjemnością. Z pewnością każdy człowiek znajdzie dla siebie dyscyplinę, której uprawianie będzie sprawiało

Bardziej szczegółowo

PRZYSZKOLNY PLAC ZABAW PROJEKT WYKONAWCZY

PRZYSZKOLNY PLAC ZABAW PROJEKT WYKONAWCZY ''4 Pory Roku'' Katarzyna Fidura - Tratkiewicz ul. Waligóry 34 A, 03-019 Warszawa T.: 0 504-245-401 F.: 022 811-34-69 biuro@4poryroku.waw.pl NIP 534-186-51-06 REGON 013 018 010 Temat: PRZYSZKOLNY PLAC

Bardziej szczegółowo

NAUCZANIE GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ W FORMIE ZABAW I GIER

NAUCZANIE GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ W FORMIE ZABAW I GIER WŁADYSŁAW SZYNGIERA NAUCZANIE GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ W FORMIE ZABAW I GIER KONFERENCJA SZKOLENIOWA AKADEMII PIŁKARSKIEJ GRASSROOTS KATOWICE, 23.11.2013 KATOWICE, 23.11.2013 Na samym początku trzeba sobie zadać

Bardziej szczegółowo

temat Plac zabaw i miejsce rekreacji "Ogródek Jordanowski 2016" adres Gdańsk / Dolne Miasto / ul. Toruńska, dz. nr 541 PROJEKT KONCEPCYJNY

temat Plac zabaw i miejsce rekreacji Ogródek Jordanowski 2016 adres Gdańsk / Dolne Miasto / ul. Toruńska, dz. nr 541 PROJEKT KONCEPCYJNY temat Plac zabaw i miejsce rekreacji "Ogródek Jordanowski 2016" adres Gdańsk / Dolne Miasto / ul. Toruńska, dz. nr 541 stadium PROJEKT KONCEPCYJNY zakres URBANISTYKA autor mgr inż. arch. Michał Zawer współpraca

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas? Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas? Cele operacyjne: Uczeń: pokonuje sztuczne przeszkody, posługuje się piłką: rzuca i chwyta, wskazuje, gdzie można bezpiecznie organizować

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Pyrzyńska - koordynator ds. planu daltońskiego w Przedszkolu nr 34 w Koszalinie KOLORY DNIA RYTM DNIA

Katarzyna Pyrzyńska - koordynator ds. planu daltońskiego w Przedszkolu nr 34 w Koszalinie KOLORY DNIA RYTM DNIA Katarzyna Pyrzyńska - koordynator ds. planu daltońskiego w Przedszkolu nr 34 w Koszalinie Helen Parkhurst oparła swój plan daltoński na trzech głównych zasadach: 1. Nauka wolności 2. Nauka samodzielności

Bardziej szczegółowo

REGAŁY MODUŁOWE ALUMINIOWO-POLIETYLENOWE

REGAŁY MODUŁOWE ALUMINIOWO-POLIETYLENOWE REGAŁY MODUŁOWE ALUMINIOWO-POLIETYLENOWE Modułowy system regałów aluminiowo-polietylenowych przeznaczony do chłodni, mroźni czy magazynów żywności, idealny do ustawienia w pomieszczeniach o wysokich wymogach

Bardziej szczegółowo

omnia.pl, ul. Kraszewskiego 62A, 37-500 Jarosław, tel. +48 16 621 58 10 www.omnia.pl kontakt@omnia.pl

omnia.pl, ul. Kraszewskiego 62A, 37-500 Jarosław, tel. +48 16 621 58 10 www.omnia.pl kontakt@omnia.pl .firma Dostarczamy profesjonalne usługi oparte o nowoczesne technologie internetowe Na wstępie Wszystko dla naszych Klientów Jesteśmy świadomi, że strona internetowa to niezastąpione źródło informacji,

Bardziej szczegółowo

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki, Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki, śpiewania, a nawet tworzenia łatwych melodii oraz w jakim

Bardziej szczegółowo

Podstawowe wymagania dla wagonów pasażerskich dla zapewnienia dostępności kolei dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych

Podstawowe wymagania dla wagonów pasażerskich dla zapewnienia dostępności kolei dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych Podstawowe wymagania dla wagonów pasażerskich dla zapewnienia dostępności kolei dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych Opracował: mgr inż. Marceli Lalik Zakład Pojazdów Szynowych CNTK 2008-01-30

Bardziej szczegółowo

ZABAWY RUCHOWE. plac zabaw przy zespole szkół w brzezinach. moduł na bazie plastra miodu

ZABAWY RUCHOWE. plac zabaw przy zespole szkół w brzezinach. moduł na bazie plastra miodu RUCHOWE Plac zabaw przy szkole zostanie przebudowany. Niektóre urządzenia muszą zostać usunięte, inne naprawione. Można również pomyśleć o dodaniu czegoś. Jakie urządzenia do zabaw ruchowych powinny się

Bardziej szczegółowo

WI.271.30.2015 Załącznik nr 1 do SIWZ. Rodzaj zabawki ILOŚĆ RYSUNEK poglądowy w zakresie funkcji urządzeń OPIS URZĄDZEŃ Bujak sprężynowiec Różne wzory

WI.271.30.2015 Załącznik nr 1 do SIWZ. Rodzaj zabawki ILOŚĆ RYSUNEK poglądowy w zakresie funkcji urządzeń OPIS URZĄDZEŃ Bujak sprężynowiec Różne wzory WI.271.30.2015 Załącznik nr 1 do SIWZ Przedszkole Miejskie nr 3 Bajkowy Świat w Markach Rodzaj zabawki ILOŚĆ RYSUNEK poglądowy w zakresie funkcji urządzeń OPIS URZĄDZEŃ Bujak sprężynowiec Różne wzory 4

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu Data: 11.03.2014 Grupa wiekowa: 3 i 4 latki Prowadzący: Monika Korzeniowska Temat kompleksowy: W zdrowym ciele zdrowy duch. Temat dnia: Sport to zdrowie.

Bardziej szczegółowo

Windy Schodowe katalog ofert

Windy Schodowe katalog ofert RAV-NET Rafał Kurzyna ul. Geodetów 6/143, 02-396 Warszawa tel. +48 692 44 94 74, e-mail: info@windy-schodowe.pl http:// NIP: 722-146-23-23, Regon: 140243228 mbank 62 1140 2004 0000 3402 6095 7666 Windy

Bardziej szczegółowo

PROJEKT BUDOWLANY NR 1

PROJEKT BUDOWLANY NR 1 INŻ. JAN SZELĄGOWSKI PROJEKTOWANIE, NADZORY TECHNICZNE 87-840 LUBIEŃ KUJ. UL.SZKOLNA 11 NIP 888-165-3863 TEL 054-2 843 030 UPR. PROJ-BUD. NR WBPP-AN 8386-5/16/80/Wk PROJEKT BUDOWLANY NR 1 OBIEKT: ROZBUDOWA

Bardziej szczegółowo

MUZYKA NAUKA PRZYGODA RADOŚĆ. Dźwiękoludki. Elementarne wychowanie muzyczne. Bawmy się muzyką

MUZYKA NAUKA PRZYGODA RADOŚĆ. Dźwiękoludki. Elementarne wychowanie muzyczne. Bawmy się muzyką MUZYKA NAUKA PRZYGODA RADOŚĆ Dźwiękoludki Elementarne wychowanie muzyczne Bawmy się muzyką Szukaj ludzi źli ludzie pieśni Inteligentny dzięki muzyce Badania naukowe wykazują, że dzieci, które bardzo wcześnie

Bardziej szczegółowo

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi?

Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi? Jak trenować z dzieckiem koncentracje uwagi? Umiejętność koncentracji można ćwiczyć, ale wymaga to wysiłku zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica wspierającego i motywującego je do tej pracy. Obranie

Bardziej szczegółowo

Poprawa akustyki. pomaga uczniom i nauczycielom

Poprawa akustyki. pomaga uczniom i nauczycielom Poprawa akustyki pomaga uczniom i nauczycielom Naturalne środowisko akustyczne ułatwia nauczanie i przyswajanie wiedzy Stwórz warunki takie jak na zewnątrz, stosując materiały dźwiękochłonne W ciągu tysięcy

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 3 wstępnej wersji produktu finalnego. Program zajęć szkoleniowych i superwizji dla Asystentów Osoby Niepełnosprawnej w CAS

Załącznik nr 3 wstępnej wersji produktu finalnego. Program zajęć szkoleniowych i superwizji dla Asystentów Osoby Niepełnosprawnej w CAS Załącznik nr 3 wstępnej wersji produktu finalnego Program zajęć szkoleniowych i superwizji dla Asystentów Osoby Niepełnosprawnej w CAS I. Założenia podstawowego modułu szkoleniowego dla AON 2 II. Warsztat

Bardziej szczegółowo

,,NOWOSĄDECKA ŚCIEŻKA ZDROWIA

,,NOWOSĄDECKA ŚCIEŻKA ZDROWIA ,,NOWOSĄDECKA ŚCIEŻKA ZDROWIA ,, NOWOSĄDECKA ŚCIEŻKA ZDROWIA To kompleks rekreacyjny, którego nie należy mylić z siłowniami na świeżym powietrzu. Urządzenia są zbudowane z grubych stalowych rur i zaprojektowane

Bardziej szczegółowo

Breezy 250. Mocny i wytrzymały... Nowy wygląd... Duży wybór opcji... Niezawodna obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna...

Breezy 250. Mocny i wytrzymały... Nowy wygląd... Duży wybór opcji... Niezawodna obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna... Breezy 250 Breezy 250 Mocny i wytrzymały... Nowy wygląd... Duży wybór opcji... Niezawodna obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna... Breezy 250 pokazany z niestandardowymi opcjami Mocny i wytrzymały Nowa konstrukcja

Bardziej szczegółowo

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1 Imię i nazwisko ucznia Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA Współdziałanie z rówieśnikami i osobami dorosłymi. Potrafi odróżnić co jest dobre, a co

Bardziej szczegółowo

Boiska Wielofunkcyjne

Boiska Wielofunkcyjne Boiska Wielofunkcyjne Jesteśmy wiodącym producentem wielofunkcyjnych boisk sportowych przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Naszymi głównymi odbiorcami są kraje skandynawskie. Fot. 1

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego klasy 4-6

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego klasy 4-6 klasy - Ocena Gramatyka i słownictwo uczeń swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi w rozkładzie z łatwością buduje spójne zdania proste i złożone, poprawne pod względem gramatycznym i logicznym

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do sportu! Co to jest klub sportowy (IL, idrettslag)?

Zapraszamy do sportu! Co to jest klub sportowy (IL, idrettslag)? Dołącz i ty! Chcemy, aby więcej dzieci, młodzieży i ich rodzin dołączyło do naszych klubów sportowych. W tej broszurze można przeczytać więcej o tym, co to są kluby sportowe, w czym możesz brać udział

Bardziej szczegółowo

Life T i Life RT PASUJE DO AKTYWNEGO ŻYCIA NASTOLATKÓW

Life T i Life RT PASUJE DO AKTYWNEGO ŻYCIA NASTOLATKÓW DANE TECHNICZNE LIFE T LIFE RT Max. waga użytkownika: 100 kg 100 kg Szerokość siedziska: 28 50 cm 28 48 cm Głębokość siedziska: 32 46 cm 32 46 cm Wysokość przednia siedziska: 40 53 cm 36 50 cm Wysokość

Bardziej szczegółowo

Kącik rekreacyjny w ogrodzie

Kącik rekreacyjny w ogrodzie Kącik rekreacyjny w ogrodzie Cztery zdjęcia ukazują montaż kącika rekreacyjnego na tarasie umiejscowionym na wzgórzu. Po pierwszym etapie, występujące na miejscu podłoże zostało wykopane w celu przygotowania

Bardziej szczegółowo

Polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku. Głogów nie jest wyjątkiem.

Polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku. Głogów nie jest wyjątkiem. Polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku. Głogów nie jest wyjątkiem. Problem dotyka wielu ludzi, zwłaszcza że pod pojęciem

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI Ocena celująca: uczeń swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi w rozkładzie materiału z łatwością buduje spójne zdania proste i

Bardziej szczegółowo

Oferta. Szanowni Państwo,

Oferta. Szanowni Państwo, PHU Schodowa -Winda Hanna Wieczorek ul. Smolna 20/24 00-375 Warszawa Tel.: 664 992 381 502 819 625 Email: www.schodowa-winda.pl info@schodowa-winda.pl Oferta Szanowni Państwo, Nasza firma zajmuje się sprzedażą

Bardziej szczegółowo

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr 11012 puzzle edukacyjne Mój dzień

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr 11012 puzzle edukacyjne Mój dzień Broszura informacyjna dla przedszkola i domu Art nr 11012 puzzle edukacyjne Mój dzień Nowe puzzle edukacyjne "Mój dzień" przedstawia dzieciom w obrazowy sposób przebieg całej doby na zegarze. Dzięki puzzle

Bardziej szczegółowo

IINWESTOR: Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi pl. Zygmunta Starego 9 26-800 Białobrzegi tel./fax: 48.613.2572, bialobrzegi@bialobrzegi.

IINWESTOR: Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi pl. Zygmunta Starego 9 26-800 Białobrzegi tel./fax: 48.613.2572, bialobrzegi@bialobrzegi. REWITALIZACJA PLACU ZABAW W STAREJ CZEŚCI MIASTA BIAŁOBRZEGI na działkach o nr ewid. 1026/4 i 1026/5 w Białobrzegach PROJEKT BUDOWLANO-WYKONAWCZY TOM II PROJEKT MAŁEJ ARCHITEKTURY IINWESTOR: Urząd Miasta

Bardziej szczegółowo

K A R T A T E C H N I C Z N A Zestaw zabawowy typu np. 'Bambino I'

K A R T A T E C H N I C Z N A Zestaw zabawowy typu np. 'Bambino I' Zestaw zabawowy typu np. 'Bambino I' Wymiary urządzenia: 4,41 x 3,72 x 2,69 m Wymiary strefy: 7,38 x 7,40 m WSU: 1,88 m Konstrukcja zestawu ze stali ocynk., płyt HDPE oraz lin Konstrukcja cynkowana metodą

Bardziej szczegółowo

The Lindab BuilderTM. Lindab Building Systems. Lindab Building Systems. Sieć profesjonalnych wykonawców. www.lindab-buildings.com

The Lindab BuilderTM. Lindab Building Systems. Lindab Building Systems. Sieć profesjonalnych wykonawców. www.lindab-buildings.com www.lindab-buildings.com Lindab building systems The Lindab Builder Sieć profesjonalnych wykonawców Sieć związanych z Lindabem wykonawców to niezależne, wysoko wykwalifikowane firmy, które umożliwiają

Bardziej szczegółowo

Narzędzia pracy socjalnej nr 9 Wywiad z rodziną osoby niepełnosprawnej Przeznaczenie narzędzia:

Narzędzia pracy socjalnej nr 9 Wywiad z rodziną osoby niepełnosprawnej Przeznaczenie narzędzia: Narzędzia pracy socjalnej nr 9 Wywiad z rodziną osoby niepełnosprawnej Przeznaczenie narzędzia: Etap I (1b) Ocena / Diagnoza (Pogłębienie wiedzy o sytuacji związanej z problemem osoby/ rodziny) Zastosowanie

Bardziej szczegółowo

Nowa jakość w terapii dzieci. www.dromnibus.com

Nowa jakość w terapii dzieci. www.dromnibus.com Nowa jakość w terapii dzieci www.dromnibus.com Problem Nieatrakycjne dla dzieci narzędzia. Brak rozwiązań wystarczająco efektywnych lub dających w prosty sposób zmierzyć swoją skuteczność. Rozwiązania

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego 7 87-800 Włocławek Tel.54 234-14-21 www.zs7wlc.

Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego 7 87-800 Włocławek Tel.54 234-14-21 www.zs7wlc. Zespół Szkół nr 7 Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku ul. Gniazdowskiego 7 87-800 Włocławek Tel.54 234-14-21 www.zs7wlc.pl Odział przedszkolny w ZS nr 7 oferuje: naukę poprzez

Bardziej szczegółowo

Wpisany przez Administrator poniedziałek, 18 października :15 - Poprawiony poniedziałek, 18 października :59

Wpisany przez Administrator poniedziałek, 18 października :15 - Poprawiony poniedziałek, 18 października :59 Wymagania wobec mebli szkolnych reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.

Bardziej szczegółowo

Normy dotyczące sal i placów zabaw oraz skateparków. Tomasz Boguszewski

Normy dotyczące sal i placów zabaw oraz skateparków. Tomasz Boguszewski Normy dotyczące sal i placów zabaw oraz skateparków Tomasz Boguszewski Surexpo 2007 Warszawa 18.10.2007 Plan prezentacji Place zabaw Polskie Normy Zakleszczenia Zmiażdżenia Upadki Skateparki Polskie Normy

Bardziej szczegółowo

CASE STUDY Kamil Międlar

CASE STUDY Kamil Międlar CASE STUDY Kamil Międlar Model freemium w branży budowlanej Kamil Międlar Zajmuje się outsourcingiem budowlanym oraz handlem materiałami wykończeniowymi. Prowadzi własne studio projektowe, w którym prowadzi

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM SCENARIUSZ KAŻDY PIERWSZAK CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM CELE: 1. Uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy rozwój i samopoczucie. 2. Zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI 6 PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI Zabawki jako pomoce dydaktyczne Proponowane ćwiczenia Budowanie MATEMATYKA: podstawowe pojęcia matematyczne odkrywanie podstawowych cech przedmiotów kolor rozpoznawanie liczby

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?...

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Spis treści Spis treści Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Koncentracja i spostrzeganie... Pamięć i wiedza... Myślenie... Kreatywność... Zadania, które pomogą

Bardziej szczegółowo

DOK Delft z dumą przedstawia. NOWA biblioteka

DOK Delft z dumą przedstawia. NOWA biblioteka DOK Delft z dumą przedstawia @ NOWA biblioteka Proud to be @ Nowa biblioteka Miasto Delft Miasto średniej wielkości 101 tys. mieszkańców Miasto historyczne / Uniwersytet Techniczny Badania & firmy technologiczne

Bardziej szczegółowo

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Broszura informacyjna dla rodziców W okresie nauki w szkole podstawowej dziecko będzie pisało standaryzowane sprawdziany umiejętności czytania

Bardziej szczegółowo

MAMO, TATO, POBAWMY SIĘ RAZEM! innowacja pedagogiczna

MAMO, TATO, POBAWMY SIĘ RAZEM! innowacja pedagogiczna MAMO, TATO, POBAWMY SIĘ RAZEM! innowacja pedagogiczna 1. Osoby wdrażające innowacje: mgr Justyna Witas, mgr Adriana Jachnicka, mgr Marta Jafernik 2. Termin wprowadzenia i czas trwania innowacji: Innowacja

Bardziej szczegółowo

oscar projekt: Stanisław Charaziak audytoria obiekty kultury

oscar projekt: Stanisław Charaziak audytoria obiekty kultury oscar projekt: Stanisław Charaziak audytoria obiekty kultury Sztuka w dobrej formie projekt: Stanisław Charaziak Jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI 11 PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI Zabawki jako pomoce dydaktyczne Proponowane ćwiczenia Cyfry MATEMATYKA: cyfry ĆWICZENIA PSYCHOMOTORYCZNE: znajomość cyfr we wczesnym wieku ŚRODEK WYRAZU: muzyka koordynacja

Bardziej szczegółowo

Wszystkie foteliki SPARCO dla dzieci posiadają certfyfikaty, będące znakiem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i jakości.

Wszystkie foteliki SPARCO dla dzieci posiadają certfyfikaty, będące znakiem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i jakości. FOTELIK SPARCO Firma Sparco to największy i najbardziej renomowany na świecie producent wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa do aut wyścigowych, rajdowych, szeroko znany w Formule 1, WRC, serii wyścigów

Bardziej szczegółowo

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy Jestem sprawny, wesoły i zdrowy Program z zakresu wychowania fizycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym w Publicznym Przedszkolu nr 21 im Ekoludek w Kaliszu Dorosłym się zdaje, że dzieci nie dbają o zdrowie

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘCIA INTEGRACYJNEGO

SCENARIUSZ ZAJĘCIA INTEGRACYJNEGO SCENARIUSZ ZAJĘCIA INTEGRACYJNEGO Ścieżka zdrowia przedszkolaka z wykorzystaniem zestawu pomocy dydaktycznych Autochodzik zorganizowana w ogrodzie przedszkolnym Prowadzące: Urszula Drzewiecka, Dorota Kubiak,

Bardziej szczegółowo

PUOLA. Zaangażuj się!

PUOLA. Zaangażuj się! PUOLA Zaangażuj się! Mannerheimin Lastensuojeluliiton Varsinais-Suomen piiri ry Perhetalo Heideken (dom rodzinny Heideken) Sepänkatu 3 20700 Turku Tel. +358 2 273 6000 info.varsinais-suomi@mll.fi varsinaissuomenpiiri.mll.fi

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK ZGŁOSZENIOWY PROPOZYCJI ZADANIA DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA 2016 ROK

WNIOSEK ZGŁOSZENIOWY PROPOZYCJI ZADANIA DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA 2016 ROK WNIOSEK ZGŁOSZENIOWY PROPOZYCJI ZADANIA DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NA 2016 ROK 1. TYTUŁ ZADANIA (powinien zawierać w treści konkretne odniesienie do przedmiotu zadania) Budowa nowoczesnego placu zabaw w

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka angielskiego dla klas VI szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka angielskiego dla klas VI szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka angielskiego dla klas VI szkoły podstawowej. 1. Skala ocen : GRAMATYKA I SŁOWNICTWO 6 Uczeń bardzo swobodnie operuje strukturami gramatycznymi określonymi

Bardziej szczegółowo

lp. Przedmiot opis przedmiotu zamówienia

lp. Przedmiot opis przedmiotu zamówienia lp. Przedmiot opis przedmiotu zamówienia 1 2 3 4 5 6 Zakup i montaż ławek 7 8 Opracowanie dokumentacji technicznej Zakup i montaż urządzeń - Tor przeszkód Zakup i montaż urządzeń- Most linowy Zakup i montaż

Bardziej szczegółowo

Budżet obywatelski we Wrzeszczu Dolnym Edycja 2012 OPIS PROJEKTU

Budżet obywatelski we Wrzeszczu Dolnym Edycja 2012 OPIS PROJEKTU 1. Podstawowe informacje a) Tytuł projektu: Budżet obywatelski we Wrzeszczu Dolnym Edycja 2012 OPIS PROJEKTU Remont placów zabaw w Parku Nad Strzyżą w Dolnym Wrzeszczu (projekt połączony) b) Pomysłodawca/y:

Bardziej szczegółowo

Wymagane jest aby drzwi wejściowe do łazienki dla osób niepełnosprawnych otwierały się na zewnątrz i miały szerokość min. 90 cm.

Wymagane jest aby drzwi wejściowe do łazienki dla osób niepełnosprawnych otwierały się na zewnątrz i miały szerokość min. 90 cm. Drzwi Wymagane jest aby drzwi wejściowe do łazienki dla osób niepełnosprawnych otwierały się na zewnątrz i miały szerokość min. 90 cm. Od wewnętrznej strony drzwi zaleca się montaż poręczy prostej o długości

Bardziej szczegółowo

Nowy cykl szkoleń w Instytucie Małego Dziecka im. Astrid Lindgren

Nowy cykl szkoleń w Instytucie Małego Dziecka im. Astrid Lindgren Nowy cykl szkoleń w Instytucie Małego Dziecka im. Astrid Lindgren 1. Warsztat Przestrzeń jako trzeci nauczyciel - aranżacja bezpiecznej i inspirującej przestrzeni w przedszkolu, 09.12. 10.12.2016., koszt:

Bardziej szczegółowo

OFERTA HANDLOWA OBOWIĄZUJE W DNIACH 01.03.2016 01.06.2016

OFERTA HANDLOWA OBOWIĄZUJE W DNIACH 01.03.2016 01.06.2016 OFERTA HANDLOWA OBOWIĄZUJE W DNIACH 01.03.2016 01.06.2016 CZYM JEST AUTILIUS WSPÓLNA UWAGA? Program Autilius Wspólna Uwaga to oprogramowanie komputerowe zawierające 6 gier terapeutycznych, przeznaczonych

Bardziej szczegółowo

Zostań ekspertem w dziedzinie systemów monitoringu IP

Zostań ekspertem w dziedzinie systemów monitoringu IP Szkolenia techniczne SPI/Starter Zostań ekspertem w dziedzinie systemów monitoringu IP Więcej wiedzy - gwarantowany sukces Stale rosnąca popularność systemów monitoringu IP to szansa na ekspansję Twojej

Bardziej szczegółowo

NAZWA/ZDJĘCIE 1. AQQUATIX DESKA FUN. DESKA DO PŁYWANIA HIPOPOTAM, FOKA OŚMIORNICA, PUFFER Materiał: pianka PVC. Wymiary: 35 x 25 x 3 cm

NAZWA/ZDJĘCIE 1. AQQUATIX DESKA FUN. DESKA DO PŁYWANIA HIPOPOTAM, FOKA OŚMIORNICA, PUFFER Materiał: pianka PVC. Wymiary: 35 x 25 x 3 cm NAZWA/ZDJĘCIE OPIS 1. AQQUATIX DESKA FUN DESKA DO PŁYWANIA HIPOPOTAM, FOKA OŚMIORNICA, PUFFER Materiał: pianka PVC Wymiary: 35 x 25 x 3 cm 2. AQQUATIX DESKA STANDARD Wykonanie: - pianka polietylenowa Wymiary:

Bardziej szczegółowo

Osiedle Nr 1 1. Osiedlowa Mini Siatkówka ,24 zł

Osiedle Nr 1 1. Osiedlowa Mini Siatkówka ,24 zł Osiedle Nr 1 1. Osiedlowa Mini Siatkówka 15 772,24 zł Budowa mini boiska do siatkówki miała na celu umożliwienie dzieciom, młodzieży, rodzicom oraz osobom starszym nabycie i doskonalenie umiejętności gry

Bardziej szczegółowo

DZIECKO ZA STEREM. Miejskie Przedszkole nr 7 w Częstochowie

DZIECKO ZA STEREM. Miejskie Przedszkole nr 7 w Częstochowie DZIECKO ZA STEREM Miejskie Przedszkole nr 7 w Częstochowie W organizacji codziennego życia przedszkola zgodnie z koncepcją daltońską w prosty i jednocześnie skuteczny sposób można: ułatwić dzieciom odnalezienie

Bardziej szczegółowo

OCENA POSIADANIA PRZEZ SZKOŁY CERTYFIKOWANYCH MEBLI I SPRZĘTU SPORTOWEGO

OCENA POSIADANIA PRZEZ SZKOŁY CERTYFIKOWANYCH MEBLI I SPRZĘTU SPORTOWEGO OCENA POSIADANIA PRZEZ SZKOŁY CERTYFIKOWANYCH MEBLI I SPRZĘTU SPORTOWEGO zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych

Bardziej szczegółowo

Grupa II: Zabawa w czasie wolnym:

Grupa II: Zabawa w czasie wolnym: Grupa I: Bezpieczne poruszanie się w środowisku: Piotr Muzyczuk - lider Anna Bakuła Martyna Kaczmarek Anna Janka Maria Borakiewicz Karolina Bogacz Marcin Gryszówka Kacper Ronaldowski Bartek Sokal Grupa

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK - CD. Meble, kocyki i tkaniny

PROJEKT EDUKACYJNY PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK - CD. Meble, kocyki i tkaniny PROJEKT EDUKACYJNY PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK - CD. Meble, kocyki i tkaniny PAPIER, KARTON, KREDKI Obserwacje: Dzieci bardzo entuzjastycznie zareagowały na zmianę sposobu zabawy, szczególnie podobała

Bardziej szczegółowo

1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera

1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera MIESIĄCE TEMATY 1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera - poznajemy zasady bezpiecznego użytkowania komputera - wiemy, jak należy postępować, aby zachować bezpieczeństwo swoje

Bardziej szczegółowo

DANE TECHNICZNE. Argon 2 // Wózek inwalidzki na ramie sztywnej

DANE TECHNICZNE. Argon 2 // Wózek inwalidzki na ramie sztywnej DANE TECHNICZNE Argon 2 // Wózek inwalidzki na ramie sztywnej Maks. waga użytkownika: 125 kg // 140 kg Nachylenie oparcia: -31 do + 15 ê Koła Proton lub adapter osi roweru z napędem ręcznym: 100 kg Środek

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYKORZYSTANIA CZASU WOLNEGO NA ZIELONEJ SZKOLE. KLASY III.

PROGRAM WYKORZYSTANIA CZASU WOLNEGO NA ZIELONEJ SZKOLE. KLASY III. PROGRAM WYKORZYSTANIA CZASU WOLNEGO NA ZIELONEJ SZKOLE. KLASY III. Charakterystyka programu. Głównym zadaniem,,zielonej Szkoły jest połączenie wypoczynku z nauką. Program nauczania jest wówczas realizowany

Bardziej szczegółowo

PLACE ZABAW. Zabawki bezpośrednio od producenta Bonita Group Service s.r.o. www.semag.pl

PLACE ZABAW. Zabawki bezpośrednio od producenta Bonita Group Service s.r.o. www.semag.pl PLACE ZABAW Zabawki bezpośrednio od producenta Bonita Group Service s.r.o. www.semag.pl Szanowni Klienci, Pozwalamy sobie zaprezentować Państwu katalog produktów firmy Bonita Group Service sp. z o.o.,

Bardziej szczegółowo

PIŁKI GIMNESTYCZNE Piłka gimanstyczna jest przyrządem o niezwykle szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się ją zarówno w treningach sportowców jak i do celów rehabilitacyjnych, dlatego może być stosowana

Bardziej szczegółowo

DZIECIĘCE ZABAWY Z KOMPUTEREM

DZIECIĘCE ZABAWY Z KOMPUTEREM DZIECIĘCE ZABAWY Z KOMPUTEREM Wiek przedszkolny jest odpowiedni do wprowadzania dziecka w pełnienie ról społecznych w rzeczywistości pełnej technologii informacyjnej. Wykorzystywanie komputera w edukacji

Bardziej szczegółowo

Rozwijanie zainteresowań dzieci

Rozwijanie zainteresowań dzieci Rozwijanie zainteresowań dzieci Zainteresowanie to dążenie do aktywnego poznawania świata Antonina Gurycka Rozwijanie zainteresowań dzieci Rozwijanie zainteresowań dziecka sprzyja przede wszystkim kształtowaniu

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ROZUMIEM SIEBIE POMAGAM INNYM

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ROZUMIEM SIEBIE POMAGAM INNYM SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI ROZUMIEM SIEBIE POMAGAM INNYM Rok szkolny: 2015/2016 PROMOWANIE ZDROWIA 1. ZDROWE ODŻYWIANIE Wymienia zasady zdrowego odżywiania i stosuje je w życiu codziennym; Wyróżnia zdrowe

Bardziej szczegółowo

WARSZTAT MODUŁOWY Carsataliete Przykładowy scenariusz zastosowań Carsatelite

WARSZTAT MODUŁOWY Carsataliete Przykładowy scenariusz zastosowań Carsatelite WARSZTAT MODUŁOWY Carsataliete jest modułową zmontowaną w całości konstrukcją warsztatu samochodowego, zawierającą wszystkie funkcje nowoczesnego stanowiska do obsługi i naprawy pojazdów wraz z profesjonalnym

Bardziej szczegółowo

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska Witamy Państwa Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska Wraz z Dyrekcją i nauczycielami oraz Samorządem Uczniowskim realizujemy projekt Narodowy Program

Bardziej szczegółowo

Mali Jogini. Program autorski. Zajęcia ruchowe. z elementami jogi. Koordynatorzy: Magdalena Adamczyk, Żaneta Piskorz

Mali Jogini. Program autorski. Zajęcia ruchowe. z elementami jogi. Koordynatorzy: Magdalena Adamczyk, Żaneta Piskorz Program autorski Mali Jogini Zajęcia ruchowe z elementami jogi Koordynatorzy: Magdalena Adamczyk, Żaneta Piskorz Miejsce realizacji: świetlica Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie Termin realizacji: 1 października

Bardziej szczegółowo

PLAN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 2 godz. 4 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 1 godz.

PLAN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV. godzin. 2 godz. 2 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 2 godz. 4 godz. 2 godz. 1 godz. 2 godz. 1 godz. PLAN Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLASY IV L.p. 1. Treści programo we Lekka atletyka Temat lekcji Gry i zabawy lekkoatletyczne Liczba godzin Wymagania programowe Podstawowe Ponadpodstawowe 2. L. A. Starty

Bardziej szczegółowo

WAŻNE!! Zatrzymać instrukcje na przyszłość

WAŻNE!! Zatrzymać instrukcje na przyszłość 60192 HUŚTAWKA LEW HYBRYDOWA NEW Instrukcja obsługi Gratulacje z okazji zakupu nowego produktu Bright Starts! Proszę o przeczytanie całej instrukcji przed montażem i używaniem huśtawki OSTRZEŻENIE Wskazówki

Bardziej szczegółowo

Platformy schodowe V64 z prostoliniowym torem jazdy V65 z krzywoliniowym torem jazdy

Platformy schodowe V64 z prostoliniowym torem jazdy V65 z krzywoliniowym torem jazdy A c c e s s i b i l i t y p o k o n a m y k a ż d ą b a r i e r ę Platformy schodowe V64 z prostoliniowym torem jazdy V65 z krzywoliniowym torem jazdy V64 Pełne bezpieczeństwo i łatwość dostępu do wszystkich

Bardziej szczegółowo

Cenne informacje dla rodziców

Cenne informacje dla rodziców Cenne informacje dla rodziców Rok szkolny 2014/2015 Co trzylatek umieć powinien -Posługuje się określeniami odnoszącymi się do kierunków w przestrzeni (na, pod, za, przed). -Klasyfikuje przedmioty ze względu

Bardziej szczegółowo

Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki"

Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki Plan pracy wychowawczo- dydaktycznej na miesiąc czerwiec 2016 w grupie dzieci 5- letnich,, Jagódki" Czerwiec tydzień pierwszy. Tematyka tygodnia: Dzieci z całego świata Nasza Ziemia Poznawanie świata nazywanie

Bardziej szczegółowo