Przysięgam w duchu, że nigdy więcej nie skorzystam z ich usług...

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Przysięgam w duchu, że nigdy więcej nie skorzystam z ich usług..."

Transkrypt

1 Przysięgam w duchu, że nigdy więcej nie skorzystam z ich usług... Raport z badania jakości obsługi Klienta w Internecie Polskie Badania Internetu przy współpracy z InteliWISE S.A. i Interactive Advertising Bureau Polska Warszawa, wrzesień 2008

2 1. Stabilizacja biznesu internetowego zapowiada walkę o klienta Inwestycje w reklamę w Internecie to codzienność, czas na obsługą klienta. W ubiegłym roku łączna wartość wszystkich transakcji zawartych przez polskich internautów wyniosła 8,1 mld zł. Obroty na tym rynku mogłyby być większe o kilkaset mln zł, gdyby zostały usprawnione procedury zawierania transakcji w sieci. Świadczy o tym choćby fakt, że w latach liczba internautów wzrosła o 347%. Tylko od stycznia do kwietnia 2007 roku przybyło ponad milion nowych użytkowników Internetu. Aktualnie z sieci korzysta 14 mln osób. Co roku ilość internatów wzrasta w Polsce o 15%. Wciąż zwiększa się odsetek internautów dokonujących zakupów w sieci liczba klientów sklepów i aukcji internetowych rośnie jeszcze szybciej niż liczba internautów w Polsce. respondent1: Ogólnie klient jest traktowany jako zło konieczne. Czytelność stron firm pozostawia wiele do życzenia. Według danych z badania Net Track pod koniec 2007 roku 45% internautów zadeklarowało, że dokonywało zakupów przez Internet, co w liczbach bezwzględnych daje 5,8 mln osób. W porównaniu z 2006 rokiem jest to wzrost o 2,5 mln. Tak imponujący wynik jest przede wszystkim korzystny dla firm generujących zyski z ruchu w sieci. Inwestycje w reklamę w Internecie są codziennością - w 2007 roku wartość rynku reklamy online w Polsce wyniosła 600 mln zł i po raz pierwszy przekroczyła wydatki na reklamę w rozgłośniach radiowych. Po okresie rozbudowy serwisów internetowych i wydatków na reklamę w sieci, kluczowym zagadnieniem decydującym o sukcesie prowadzonego biznesu będzie jakość obsługi klienta. Metody obsługi, jakość serwisu i szybkość reakcji stają się kluczowym czynnikiem wpływającym na lojalność i zadowolenie klienta, co przekłada się na możliwości poszerzania oferty i w dalszej perspektywie na przychody. Firmy, które zainwestują w automatyzację procesów obsługi klienta w Internecie będą mogły liczyć na wyraźny wzrost przychodów. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia w Europie Zachodniej i USA. Teraz przyszedł czas na Polskę.

3 2. Oczekiwania klientów a realia - obraz dnia dzisiejszego Co czwartej osobie, która miała problem i próbowała go zgłosić, mimo podjętej próby, w ogóle nie udało się nawiązać kontaktu z firmą. Lawinowy przyrost ilości transakcji dokonujących się w sieci oraz brak inwestycji w nowoczesne systemy wsparcia obsługi spowodowały, iż firmom oferującym usługi lub produkty coraz trudniej szybko reagować na problemy zgłaszane przez klientów. W efekcie odsetek internautów niezadowolonych z jakości obsługi online jest wysoki. Tradycyjnie sklepy internetowe inwestowały w najważniejszy dla klientów parametr oczekiwanej obsługi - bezpieczeństwo i poufność danych (45%). Ale większość dopiero dostrzega potrzeby związane z ergonomią klienci oczekują by informacje dało się łatwo wyszukać (35%) a witryna była łatwa respondent2: Często podawane są niepełne dane kontaktowe firm, szczególnie małych. Niektóre serwisy również nie uaktualniają swojej oferty, nie usuwając produktów sprzed kilku miesięcy bądź lat. w obsłudze(31%). Klienci którzy napotkali problem w obsłudze klienta korzystają z tradycyjnych metod. Najwięcej z nich decyduje się na (73%), a wielu na formularz na stronie www (40%). Nieco mniej popularne są tradycyjne telefony (telefon do firmy 54% lub na infolinię 37%), choć pozwalają na bezpośredni kontakt z firmą i nierzadko na szybkie rozwiązanie problemu. 15% twierdzi, że są niezadowoleni z jakości obsługi, a 55% wyraża sie jedynie że jest raczej zadowolonym. Głównymi przyczynami nierozwiązania problemu klienta było przekazywanie błędnych informacji (43%), oraz zła obsługa przez pracownika firmy (42%). Zadziwiające, że aż co czwartemu badanemu, mimo podjętej próby, w ogóle nie udało się nawiązać kontaktu z firmą.

4 Kluczowe z punktu widzenia firm jest zwrócenie uwagi na konkretne, wykorzystywane przez nie kanały kontaku: Firmy, ktore obsługują wykorzystując Call center (bezpośrednie numery do firmy bądź call center): 57% badanych denerwuje długi czas oczekiwania na połączenie, a w szczególności irytuje ich puszczana w tle muzyka; 70% badanych rezygnuje, gdy zamiast otrzymania tego, po co zadzwonili (np. rozwiązania problemu, uzyskania informacji czy pomocy), zaczyna krążyć między kolejnymi konsultantami; 23% zwraca uwagę na brak możliwości dodzwonienia sie do firmy. Podsumowując większość klientów rezygnuje, gdy nie uzyska szybko pomocy przy rozwiązaniu zaistniałego problemu. respondent3: Ostatnio wysłałam a z pytaniem tzw. POMOC... i czekam, czekam i się nie doczekam... Czasem czuję, że Obsługa robi klientom łaskę, że raczy odpowiadać na ich pytania. Firmy, które obsługują wykorzystując formularze internetowe i adres 29% klientów rezygnuje z zakupu z powodu długiego oczekiwania na odpowiedź; 45% zniechęciło się do zakupu i zrezygnowało z powodu skomplikowanego procesu zamówienia; standardowe procesy zamówenia są realizowane w oparciu o formularze; Aż ¼ respondentów twierdzi, iż napotkane problemy na stronach transakcyjnych są związane z wypełnieniem formularza.

5 3. Nieprofesjonalna obsługa klienta, to kosztowna antyreklama 65% źle obsłużonych klientów myśli o odwecie, 20% życzy bankructwa firmie. Jak pokazuje raport, internauci w zakupy w sieci, oprócz czasu i pieniędzy, angażują także swoje emocje. Ponad 60 % ankietowanych przyznało, że gdy czują się lekceważeni przez firmę są zdenerwowani. W 32% pytanych rodzi się wściekłość, a w 65% chęć odwetu. Choć tylko 2% doświadcza problemów jak ból głowy czy ucisk w klatce piersiowej to już 20% życzy firmie bankructwa. O ile jednak, konsumenci nie są zbyt chętni, by składać formalne skargi, to stają się bardzo aktywi w dzieleniu się swoimi doświadczeniami wśród innych osób (a są to potencjalni klienci). 86% respondentów dzieli się często lub nawet bardzo często swoimi negatywnymi odczuciami z rodziną i znajomymi. Czarny, szeptany respondent4: Internet to okienko firmowe. Za tym okienkiem, ktoś kompetentny winien być. Ja nie muszę go widzieć, ale chcę czuć, że on tam jest. marketing działa. Firma, której dotyczą opowieści niezadowolonych internautów traci kolejnych klientów. W efekcie jej straty systematycznie rosną. 4. Czy misją obsługi twojej firmy jest odsyłanie klientów do konkurencji? 90% klientów niezadowolonych z jakości obsługi sprawdza ofertę konkurencji. Dodatkowym problemem w dobie szybkiego rozwoju Internetu jest brak świadomości managementu na temat wymiernych strat jakie niesie ze sobą zła obsługa w sieci. Jeszcze do niedawna przyrost liczby klientów był na tyle duży, że nawet tracąc część z nich firmy nadal dynamicznie rozwijały swój biznes. Nasycenie rynku zmienia ten stan, a niewłaściwa obsługa generuje straty w 3 obszarach: wizerunku, lojalności i utracie klientów (churn ie).

6 Z badania wynika, że 9 na 10 klientów w momencie niezadowolenia z jakości obsługi zaczyna sprawdzać ofertę konkurencji. 42% całkowicie rezygnuje z usług firmy, co oznacza nic innego jak utratę klienta i przychodów (churn). Warto zwrócić uwagę, iż jedynie 5% puszcza problemy płazem - czuje się bardzo zawiedzionym, ale nadal korzysta z usług. Niska jakość obsługi klienta skutkuje dziś mniejszą liczbą zawieranych transakcji oraz odpływem klientów. Ponad 50% działów obsługi klienta, funkcjonujących w polskich firmach nie radzi sobie z problemami zgłaszanymi przez internautów zainteresowanych dokonaniem zakupu w sieci. Dla firm zajmujących się e-handlem oznacza to straty sięgają nawet setek mln zł rocznie. 5. Infolinia to narzędzie z lat 90, a świat idzie do przodu Nowoczesne rozwiązania do samoobsługi wspierają customer care. respondent5: Nie lubię kupować ani załatwiać spraw urzędowo - firmowych przez Internet - brakuje mi kontaktu z żywym człowiekiem, który doradzi,rozwieje moje wątpliwości. Co mogą zrobić właściciele sklepów internetowych (witryn), aby przyciągnąć klientów? Po pierwsze, skorzystać z nic nie kosztującej weryfikacji sposobów kontaktu z pracownikami oraz procedur obsługi. Należy uprościć proces składania zamówienia (odpowiedzialne za 46% rezygnacji), usunąć błędy na stronie (37% rezygnacji), zapewnić łatwe wyszukiwanie informacji (34% rezygnacji). A przede wszystkim sprawdzić, czy zawiedziony klient w ogóle może skontaktować się z firmą.

7 Po drugie, rozważyć wykorzystanie narzędzi które pomogłyby usprawnić proces kupowania w sieci czy też kontakt z obsługą klienta. Rozwiązania, które jeszcze przed kilkoma laty były zbyt kosztowne dla małych firm, aktualnie są w zasięgu ich możliwości finansowych. Dzieje się tak, gdyż technologie popularyzują się, a nowe sposoby sprzedaży (jak SaaS Software as a Service) umożliwiają uniknięcie kosztownych inwestycji w licencje i wdrożenia. Na rynku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie, pojawiły się propozycje rozwiązań usprawniających tzw. samo-obsługę (ang: web self service), automatyzujące procesy obsługi klienta i sprzedaży online. Najbardziej zaaansowaną propozycją są wirtualni asystenci obsługi - oprogramowanie, które umożliwia analizę języka naturalnego, czyli swobodnie zadanych pytań przez setki klientów jednocześnie. 38% ankietowanych przyznało, że pomoc takiego wirtualnego asystenta - postaci mówiącej naturalnym głosem, która pomagałaby w poruszaniu się na stronie, wyszukiwaniu informacji, wypełnianiu formularzy, itp. - byłaby przydatna i stanowiłaby ułatwienie. Tylko 9% pytanych uznało, ze nie jest ona konieczna. Wirtualny asystent zdaniem respondentów - byłby bardzo respondent6: Internet powinien być tak przejrzysty jak grafika i układ telefonu Sony Ericsson. Żadnych problemów... pomocny przy (szeroko rozumianym) rozwiązywaniu problemów (56%) oraz podczas składania zamówienia (32 %). Jeszcze wcześniej z potrzeby takiego usprawnienia obsługi klienta zdały sobie sprawy największe koncerny światowe. Przykłady najwyższej jakości serwisów internetowych znajdziemy m.in. pod adresami: ikea.co.uk, earthlink.net, tele2.se, lot.com.

8 Metodologia Celem badania było zbadanie różnych aspektów jakości obsługi klienta w Internecie. Wśród nich m.in. określenie głównych problemów na jakie napotykają klienci podczas transakcji i w kontaktach z firmami. Badanie zrealizowano w postaci ankiet online (web survey). Respondentów rekrutowano poprzez emisję zaproszeń (losowo wybranym użytkownikom) na portalach: onet.pl, wp.pl, interia.pl, Gazeta.pl (ich łączny zasięg, to ponad 90% ogółu użytkowników Internetu). Łącznie, w okresie sierpnia 2008 roku, zrealizowano 1038 pełnych wywiadów. W celu zapewnienia reprezentatywności danych dla ogółu polskich internautów, wykorzystano wagę analityczną dla płci i wieku (wg danych SMG/KRC NetTrack za okres V-VII 08). Twórcy badania koncepcja merytoryczna i realizacja Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. (PBI) - firma powołana przez czołowych wydawców internetowych w Polsce, będących właścicielami największych krajowych witryn internetowych - portali Gazeta.pl, INTERIA.PL, Onet.pl, Wirtualna Polska i Rzeczpospolita OnLine - w celu stworzenia standardu badań Internetu w Polsce. Misją PBI jest przyczynienie się do rozwoju polskiego Internetu, jako zbadanego i tym samym wiarygodnego medium dla reklamodawców, agencji reklamowych, inwestorów i firm, których działalność będzie lub jest związana z Internetem.

9 partner merytoryczny InteliWISE - jest liderem w zakresie rozwoju innowacyjnego oprogramowania opartego na algorytmach Sztucznej Inteligencji. Firma jest także twórcą w pełni multimedialnych Wirtualnych Asystentów (awatarów), które służą do wspierania transakcji i przyjaznej obsługi użytkowników online. W oparciu o inteligentne technologie InteliWISE ułatwia obsługę klientów na stronach WWW, wyszukiwanie informacji oraz e-marketing. Frima oferuje komleksowe rozwiązania obejmujące ciagły rozwój, wdrożenie i utrzymanie awatarów. - pierwszy serwis oferujący interaktywne wideo-awatary dla stron biznesowych. partner brażowy Interactive Advertising Bureau działa na polskim rynku interaktywnym, technologicznym i reklamowym od 2000 roku. Wśród członków stowarzyszenia znajdują się portale i wortale internetowe, sieci reklamowe, agencje interaktywne. Jednym z ważniejszych zadań stowarzyszenia jest szeroko pojęta edukacja rynku w zakresie metod wykorzystania Internetu. IAB ma za zadanie informować o jego potencjale reklamowym, pokazywać skuteczne rozwiązania, tworzyć i prezentować standardy jakościowe, uświadamiać klientom, czego powinni oczekiwać od tego medium i od rynku usług internetowych oraz jakie wymagania powinni stawiać agencjom, świadczącym te usługi. Raport i inne materiały można ściagnąc ze stron: i

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA

RAPORT mgenerator.pl HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE. mgenerator.pl. praktycy.com 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA RAPORT mgenerator.pl 2014 HANDEL MOBILNY W PRAKTYCE 2. EDYCJA RAPORTU NA TEMAT RYNKU M-COMMERCE W POLSCE, UE I USA AUTOR mgenerator.pl.. BADANIA praktycy.com PARTNER STRATEGICZNY Piotr Krawiec Prezes

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 MARKETING MOBILNY www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm.

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Alicja Mazur Dariusz Mazur MADAR Wydawnictwo: MADAR Sp.

Bardziej szczegółowo

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce?

Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? 2015-03-05 RAPORT E-commerce: Jak sprostać wyzwaniom dynamicznego Wstęp: Co trzeba zrobić, aby być gotowym na sukces w branży e-commerce? Od kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny rozwój handlu elektronicznego

Bardziej szczegółowo

do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska

do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska do sukcesu www.brief.pl INTERNET&MOBILE2003 raport strategiczny IAB Polska AUTORZY RAPORTU IAB Polska: Olgierd Cygan Prezes Zarządu

Bardziej szczegółowo

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ

STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 2014 STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ RAPORT E-MAIL MARKETING Partnerzy Wydawca Optymizm na rynku jest duży. Czy uzasadniony? Około 127 milionów

Bardziej szczegółowo

BADANIA W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

BADANIA W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty BADANIA W INTERNECIE STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów ISBN: 978-83-930264-0-1 Patronat merytoryczny: Patronat branżowy: Patronat medialny: 2 Wprowadzenie Wprowadzenie Raport e-handel Polska 2009 jest pracą

Bardziej szczegółowo

Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku

Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku Spis treści 3 Wstęp 4 Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach - Marcin Rzepka 11 Marketing i PR w czasach kryzysu - Adam Sanocki

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

reklamy online w Polsce

reklamy online w Polsce Raport Perspektywy rozwojowe reklamy online w Polsce Partner strategiczny Przedmowa Często słyszy się, że rynek online jest jak perpetuum mobile. Sporo w tym prawdy przedstawiciele branży zgodni są, że

Bardziej szczegółowo

Jesteś gotowy na sukces?

Jesteś gotowy na sukces? magazyn firmy nr 1[1]_2009 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Jesteś gotowy na sukces? Wykorzystaj potęgę Internetu w Twojej firmie Doradca numeru: w numerze również Estetyczna

Bardziej szczegółowo

Rozkręcimy. ekspert. Twój biznes w Internecie. Profesjonalne pozycjonowanie. Nowoczesny panel klienta. Statystyki internetowe

Rozkręcimy. ekspert. Twój biznes w Internecie. Profesjonalne pozycjonowanie. Nowoczesny panel klienta. Statystyki internetowe magazyn firmy nr 1[2]_2010 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Rozkręcimy Twój biznes w Internecie Doradca numeru: w numerze również Profesjonalne pozycjonowanie Nowoczesny panel

Bardziej szczegółowo

B2. E-biznes. B2.1. Rynek B2B

B2. E-biznes. B2.1. Rynek B2B B2. E-biznes B2.1. Rynek B2B W niniejszym rozdziale przedstawiono analizę wyników badań rynku B2B w Polsce przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Instytut Logistyki i Magazynowania. Główny

Bardziej szczegółowo

PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost

PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost PERSPEKTYWY E-COMMERCE 2013 by Paczkomaty InPost PROGNOZY ZMIAN NA RYNKU E-COMMERCE W 2013 KLUCZOWE TRENDY W NADCHODZĄCYM ROKU WPŁYW DUŻYCH GRACZY NA ZMIANY NA RYNKU POTENCJAŁ POLSKIEGO E-COMMERCE LISTA

Bardziej szczegółowo

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów

Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów Badanie polskich sklepów internetowych i konsumentów ISBN: 978-83-930264-1-8 Patronat merytoryczny: Patronat branżowy: Patronat medialny: 2 Wprowadzenie Wprowadzenie Raport e-handel Polska 2009 jest pracą

Bardziej szczegółowo

Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci

Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci 15 28 sierpnia 2014 r. 25 E-COMMERCE fot: fotolia Główne zasady bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci Płatności są nudne, po prostu mają się dziać. Ale pieniądze są ekscytujące i ciekawe większość z nas

Bardziej szczegółowo

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja

E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe. ekomercyjnie.pl. nr 16. Dzień Darmowej Dostawy. Promocja E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 16 Dzień Darmowej Dostawy LICZBY Promocja ANALIZY 4 Darmowa dostawa czyni cuda Krzysztof Bartnik 9 Statystyki oglądalności strony

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

Partnerzy. Sponsor. Wydawca

Partnerzy. Sponsor. Wydawca Partnerzy Sponsor Wydawca Zwykło się już mawiać: jeśli czegoś nie ma w Google, to nie istnieje. Sporo racji jest w tym sloganie. Niestety, nadal nie wszyscy mają tego świadomość. Problemu nie dostrzegają

Bardziej szczegółowo

PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK. PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK

PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK. PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK e-płatności PORADNIK Szanowni Państwo Zwracamy się do Was z zaproszeniem do wspólnego tworzenia i rozwijania polskiej branży e-commerce. Wierzymy, że mając podobne potrzeby w zakresie aktywności takich jak regulacje prawne,

Bardziej szczegółowo

Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe

Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe Badanie zapotrzebowania na działania wspierające rozwój usług świadczonych elektronicznie (e-usług) przez przedsiębiorstwa mikro i małe Realizowane dla: Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w

Bardziej szczegółowo

Słowem wstępu. Zapraszam do lektury! BEATA RATUSZNIAK REDAKTOR NACZELNA MEDIA2.PL

Słowem wstępu. Zapraszam do lektury! BEATA RATUSZNIAK REDAKTOR NACZELNA MEDIA2.PL 2 Słowem wstępu Rosnąca popularność Internetu zmusza marketerów do podejmowania nowych wyzwań. Jak możemy poznać potrzeby internautów, potrzeby grupy docelowej naszego biznesu? Temu właśnie służą badania

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego?

Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? 22 E- COMMERCE W POLSCE Jak rozwija się polski handel elektroniczny na tle rynku światowego? E-commerce to handel internetowy wykorzystujący do swego funkcjonowania środki i urządzenia elektroniczne. Według

Bardziej szczegółowo

Elektroniczne cięcie kosztów

Elektroniczne cięcie kosztów Mimo braków finansowych, przewoźnicy coraz chętniej informatyzują swoje firmy Elektroniczne cięcie kosztów W krajach Beneluksu ponad 90 proc. firm transportowych z flotą powyżej 100 pojazdów jest wyposażonych

Bardziej szczegółowo

Magazyny zintegrowane z e-sklepami. 5 11 grudnia 2014 r. RYNEK E-COMMERCE W POLSCE

Magazyny zintegrowane z e-sklepami. 5 11 grudnia 2014 r. RYNEK E-COMMERCE W POLSCE 22 RYNEK E-COMMERCE W POLSCE Magazyny zintegrowane z e-sklepami E-commerce to bardzo wymagający i konkurencyjny rynek, na którym z biznesowego punktu widzenia ważne są przede wszystkim dwa elementy: jak

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo