Produkty z certyfi katem FSC z SCA

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Produkty z certyfi katem FSC z SCA"

Transkrypt

1 Produkty z certyfi katem FSC z SCA SCA FOREST PRODUCTS

2 SCA jest światowym liderem w zakresie dostaw produktów certyfikowanych przez FSC Drukarnie i wydawcy poszukują wiarygodnych informacji pozwalających dokonać właściwego wyboru przy zakupie papieru i produktów papierniczych. SCA jest jednym z pierwszych na świecie producentów papieru oferujących papier graficzny z certyfikatem FSC na dużą skalę. Zarządzanie szwedzkimi lasach SCA odbywa się zgodnie z bardzo restrykcyjnym szwedzkim standardem FSC. Papiernie w Ortviken i Laakirchen a także celulozownia w Östrand posiadają certyfikat Chain of Custody potwierdzający, że surowce drzewne stosowane do produkcji certyfikowanej celulozy i papieru pochodzą z lasów posiadających certyfikat FSC. Papier z certyfikatem FSC spotkał się z przychylnym przyjęciem na rynku. Wielu z naszych klientów ukończyło proces certyfikacji w ramach Chain of Custody wymagający udokumentowania całego łańcucha produkcyjnego począwszy od zarządzania zasobami leśnymi, poprzez zakłady papiernicze i drukarnie aż po gotowe magazyny i katalogi. Certyfikat FSC jest tylko jednym z etapów naszej pracy w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Do produkcji papieru graficznego SCA stosuje wyłącznie całkowicie bezchlorową masę celulozową (TCF). Statki SCA do transportu papieru zużywają tylko paliwo niskosiarkowe oraz dopalacze katalityczne do oczyszczania spalin. Działalność SCA Forest Products w zakresie gospodarowania zasobami leśnymi jak również celulozownia i wszystkie papiernie posiadają certyfikaty zgodne z normą ISO lub są zarejestrowane w EMAS, co gwarantuje systematyczną redukcję negatywnego oddziaływania na stan środowiska naturalnego. Zajmując się ochroną środowiska staramy się abyście Państwo czuli się pewnie wybierając celulozę lub papier graficzny z SCA. Chcielibyśmy, aby nasze produkty były niezawodne. Celuloza z certyfi katem FSC Celuloza bezchlorowa (TCF) o wysokiej czystości przeznaczona do produkcji papieru bezdrzewnego i bibułki. Celuloza bezchlorowa (TCF)o podwyższonej wytrzymałości na przedarcie, doskonała jako masa wzmacniająca. Stosowana do produkcji drzewnego papieru graficznego. Celuloza bezchlorowa (TCF) o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie. Stosowana do produkcji papieru toaletowego i ręczników kuchennych. CTMP Star jest dostępna w trzech odmianach: CTMP Star charakteryzuje się wysoką pulchnością i niską zawartością drzazg. Wykorzystuje się ją do produkcji bibułki i tektury. CTMP Star Fluff posiada doskonałą chłonność, odpowiednią do wyrobów higienicznych. CTMP Star Birch jest nowo opracowaną masą celulozową o unikalnej pulchności i własnościach wytrzymałościowych. Wysoka białość umożliwia jej różnorodne zastosowanie: do produkcji kartonu, bibułki, papieru graficznego i papieru do pisania. Opatentowana przez SCA technologia produkcji wysokotemperaturowej (HT) oferuje wiele unikalnych zalet.

3 Forest Stewardship Council nadzorowanie lasów pod kątem odpowiedzialnej gospodarki leśnej Forest Stewardship Council (FSC) jest niezależną, międzynarodową organizacją, promującą zarządzanie światowymi zasobami leśnymi w sposób zgodny z potrzebami środowiska, społecznie korzystny i finansowo rozsądny. FSC ustaliło 10 fundamentalnych zasad i 56 kryteriów odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Wzywają one między innymi do ochrony i zachowania różnorodności biologicznej zasobów naturalnych, lecz także do wspierania ekonomicznie rozsądnych działań w lesie, przyczyniających się do rozwoju lokalnej społeczności. Krajowe grupy robocze obejmujące specjalistów w zakresie finansów i ekologii oraz przedstawicieli społeczeństwa, opracowują ogólne zasady ustalania standardów krajowych z konkretnymi wskaźnikami, które można monitorować i nadzorować. Forest Stewardship Council wprowadziło system etykietowania produktów powstałych w oparciu o odpowiedzialną gospodarkę leśną, gwarantujący przestrzeganie standardów FSC i będący podstawą przyznawania certyfikatów. W marcu 2005 roku 50,1 mln hektarów terenów leśnych w ponad 75 krajach na całym świecie uzyskało certyfikaty FSC. Forest Stewardship Council posiada wsparcie największych organizacji zajmujących się ochroną środowiska na wszystkich kontynentach. W wielu krajach firmy kupujące drewno i produkty papiernicze we współpracy z WWF i innymi organizacjami ekologicznymi stworzyły sieci handlowe. Zwiększa to udział produktów posiadających certyfikat FSC i umacnia FSC jako wiarygodną koncepcję oznaczania wyrobów ekologicznych adresowaną do szerokich grup konsumentów. Organizacją patronacką tych sieci jest Global Forest and Trade Network. Dodatkowe informacje na stronie internetowej FSC: Papier powlekany z certyfikatem FSC Papier LWC o wysokiej białości dostępny w wyższych gramaturach i przeznaczony do zadruku w technice HSWO. Nieprzezroczysty papier LWC o wysokiej pulchności dostępny w niższych gramaturach do zadruku w technice HSWO. Ułatwiający czytanie matowy papier graficzny do druku w technice HSWO.

4 Uzyskanie certyfikatu FSC wymaga kontroli źródła pochodzenia surowców SCA Skog Forestry Uzyskanie certyfikatu FSC wymaga od producenta udokumentowania, że zastosowane surowce drzewne posiadają certyfikat a więc pochodzą z lasów, zarządzanych zgodnie ze standardem FSC. Weryfikacji dokonuje się poprzez ścisłą kontrolę źródła pochodzenia surowców w ramach Chain of Custody. Podczas certyfikacji wymagane jest udokumentowanie całego procesu produkcyjnego począwszy od standardów gospodarowania zasobami leśnymi aż po produkt finalny. Certyfikat wystawiany jest dla każdego ogniwa w łańcuchu: od lasu do zakładu papierniczego, od papierni do drukarni, od drukarni do gotowych wydrukowanych magazynów. Certyfikację kontroli źródła pochodzenia przeprowadzają te same organizacje, które posiadają akredytację FSC do certyfikowania operacji w lesie. Chain of Custody <<< Chain of Custody Chain of Custody << >> Chain of Custody End-users Papier SC z certyfikatem FSC Biały papier SC (o białości porównywalnej do papieru powlekanego) o doskonałym połysku i pulchności, do zadruku w technice HSWO, także z zastosowanie farb drukarskich o wysokiej lepkości. Ulepszony papier SC o bardzo wysokiej białości przeznaczony do druku rotograwiurowego. Oferuje unikalną kombinację znakomitej drukowności i dobrej zadrukowalności i jest alternatywą dla standardowego papieru powlekanego o niskiej gramaturze. Standardowy papier SC o dobrym połysku i doskonałej drukowności do druku rotograwiurowego. Uszlachetniony papier SC o wysokiej białości i nieprzezroczystości do druku rotograwiurowego. Standardowy papier SC o doskonałym połysku i bardzo dobrej drukowności do druku w technice HSWO.

5 Nowy standard FSC usprawnia dostawy produktów posiadajacych certyfikat FSC Po dogłębnej analizie Zarząd FSC International zatwierdził w 2004 roku nowy standard CoC (Chain of Custody). Stary standard był słabo dostosowany do przemysłowego łańcucha dostaw stając się główną przyczyną sytuacji, w której ogromne ilości tarcicy z certifikatem FSC nigdy nie stawały się produktami posiadającymi analogiczny certyfikat. Nie zachęcało to właścicieli lasów do ubiegania się o certyfikat FSC i pozbawiało konsumentów możliwości wyboru certyfikowanych produktów. Nowy standard CoC łączy wprowadzenie certyfikowanych surowców z wyprowadzeniem produktów finalnych uzyskujących certyfikat w określonym procesie produkcyjnym. Producent rejestruje ilość dostarczonego drewna z certyfikatem FSC, której odpowiada określony procent certyfikowanego produktu finalnego. Wymagany jest minimalny poziom 10 procent ceryfikowanych surowców aby uzyskać certyfikat FSC w ramach CoC. Te tak zwane kredyty ilościowe FSC muszą zostać wykorzystane do wytworzenia certyfikowanych produktów w ciągu 12 miesięcy, później przepadają. Nowy standard CoC wymaga także dokładnej kontroli surowca niecertyfikowanego. Całość zastosowanego surowca musi pochodzić z kontrolowanych źródeł. Niedopuszczalne jest stosowanie surowca ze źródeł kontrowersyjnych. Oznacza to, że propagowana przez FSC odpowiedzialna gospodarka leśna obejmuje także lasy, które nie posiadają jeszcze certyfikatu. CoC a także kontrola niecertyfikowanych surowców podlega nadzorowi audytora działającego pod egidą FSC. Stary standard CoC będzie stopniowo wychodzić z użycia a nowy zostanie w pełni wprowadzony w życie do końca 2007 roku. Wraz z nowym standardem CoC wprowadza się nowe etykiety FSC: FSC Pure, gdzie 100 procent surowca posiada certyfikat FSC. FSC Mixed, gdzie zastosowane zostały surowce mieszane : posiadające certyfikat FSC oraz niecertyfikowane ale pochodzące z kontrolowanych źródeł dostaw. Dopuszcza się także stosowanie surowca wtórnego. FSC Recycled, gdzie 100 procent surowca stanowią włókna z recyklingu. Celuloza i papier graficzny SCA posiadają certyfikat FSC Mixed. Papier gazetowy z certyfikatem FSC Pulchny, wyjątkowo biały niepowlekany papier offsetowy przeznaczony dla wymagającego druku czterokolorowego. Zaprojektowany do zadruku zarówno w technice HSWO jak i CSWO. Wyjątkowo biały niepowlekany papier offsetowy o wysokiej pulchności. Idealny do druku materiałów reklamowych i czasopism w technikach HSWO i CSWO. Papier gazetowy o wysokiej jakości i dobrej zadrukowalności. Głównie na gazety, dodatki i materiały reklamowe drukowane w technice CSWO. Wyjątkowo biały niepowlekany papier offsetowy o wysokiej pulchności. Idealny do druku dodatków i materiałów reklamowych w technikach HSWO i CSWO.

6 Makulatura jako podstawa certyfikacji FSC Nowością w zmienionym standardzie FSC CoC jest to, że stosowanie makulatury może być podstawą ubiegania się o certyfikat. Zarząd FSC International doszedł do wniosku, że mądre zarządzanie zasobami, jakim jest pozyskiwanie makulatury, jest blisko związane z odpowiedzialną gospodarką leśną. Papier poużytkowy może być więc podstawą do ubiegania się o certyfikat FSC Mixed. W przypadku produktów całkowicie opartych na makulaturze, umieszcza się oddzielnie oznaczenie FSC Recycled. Papiernia w Laakirchen do produkcji papieru SC zużywa w znacznej mierze makulaturę z kontrolowanych źródeł. Zgodnie ze standardem FSC Mixed stanowi to podstawę certyfikacji produktów z Laakirchen przez FSC.

7 SCA to znacznie więcej niż celuloza i papier SCA jest największym w Europie prywatnym właścicielem lasów. Administrujemy 2,6 mln hektarów lasów, bagien, jezior i terenów górskich w północnej Szwecji. Jest to obszar w przybliżeniu stanowiący połowę Holandii. Corocznie pozyskujemy 4,5 mln m3 drewna. W naszych fabrykach drzewa zamieniane są w drewno tartaczne, papier, opakowania i środki higieniczne. Nasi klienci oczekują dobrej jakości za odpowiednią cenę. Niemniej jednak, produkty te muszą spełniać ich surowe wymagania w zakresie ochrony środowiska. Cel, jaki sobie postawiliśmy jest prosty, lecz trudny do realizacji wszystkie gatunki zwierząt i roślin, jakie obecnie znajdują się w naszych lasach, powinny móc żyć tam także w przyszłości. Dzisiejsze ekologiczne zarządzanie lasami łączy nasiloną eksploatację cennych surowców leśnych z aktywną działalnością na rzecz ochrony przyrody. Jest to podejście do gospodarki leśnej, które uwzględnia ochronę i odnawianie naturalnych siedlisk wszystkich gatunków żyjących w naszych lasach. Dzisiejsza przyjazna dla środowiska gospodarka leśna daleko odeszła od niezrównoważonego skoncentrowanego na produkcji podejścia z poprzednich dekad. Jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy i chcemy pokazać swoim klientom, że jesteśmy warci ich nieustannego zaufania. Etykieta FSC Mixed Sources Cert no. XXX-XXX-000 Tak oznaczona grupa produktów FSC zawiera mieszaninę surowców z certyfikatem FSC i (lub) surowców z recyklingu i (lub) z kontrolowanych źródeł pochodzenia. Produkty z etykietą Mixed Sources wspomagają odpowiedzialną gospodarkę leśną. Numery certyfikatów SCA są następujące : papiernia Ortviken - FSC Credit Material SA-COC-1207, SCA Graphic Laakirchen - SGS-COC-2071 i celulozownia w Ostrand - SA-COC-1208.

8 My w BBC Magazines wierzymy, że schemat certyfikacji FSC będzie najbardziej wiarygodnym spośród dostępnych systemów, pozostając prawdziwie niezależnym od jakichkolwiek wpływów lobby produkcyjnych czy rządowych a także jedynym posiadającym wsparcie głównych grup ekologicznych takich jak WWF. Peter Phippen Dyrektor Zarządzający BBC Magazines (i aktualny Prezes PPA Environmental Committee) GREAT BRITAIN Jednym z elementów usług oferowanych przez Arvato Group jest dialog z naszymi klientami obejmujący informacje o odpowiedzialnej gospodarce leśnej. Aktywnie przyczyniamy się do postępu w tym zakresie ściśle współpracując z naszymi dostawcami. Cieszymy się z masowego wzrostu zużycia papieru certyfikowanego przez FSC przez nasze drukarnie w ostatnich latach oraz ze wzrostu certyfikacji w branżach papierniczej i drukarskiej ogólnie. Hartmut Ostrowski CEO Arvato AG GERMANY SCA FOREST PRODUCTS produkuje papier grafi czny - gazetowy, SC i LWC a także celulozę, wyroby z drewna litego i paliwo z surowca drzewnego. SCA Forest Products zarządza także rozległymi holdingami leśnymi SCA, zaopatrując szwedzkie zakłady SCA w surowce drzewne i oferując jednostkom SCA opłacalny transport. SCA FOREST PRODUCTS obejmuje SCA Graphic Sundsvall papiernię Ortviken (papier gazetowy i LWC) oraz zakład celulozowy Östrand (bezchlorowa masa celulozowa siarczanowa i chemotermomechaniczna) - SCA Graphic Laakirchen, Austria (papier SC), Aylesford Newsprint (50%), Wielka Brytania (papier gazetowy), SCA Transforest (usługi transportowe), SCA Graphic Research (badania strategiczne), SCA Skog (przetwórstwo drewna, biopaliwa) i SCA Timber (wyroby z drewna litego). Roczna sprzedaż netto w 2004 roku wyniosła około 10 mld euro, przy zatrudnionych. Elanders Tofters, Uppsala 2005

Produkcja papieru. Dział Techniczny SCA Publication Paper

Produkcja papieru. Dział Techniczny SCA Publication Paper Produkcja papieru Dział Techniczny SCA Publication Paper Surowiec Wstęp Zadaniem niniejszej publikacji jest przybliżenie czytelnikowi wiedzy dotyczącej surowców jak i procesów stosowanych we współczesnej

Bardziej szczegółowo

Papier do wyrobu tektury falistej

Papier do wyrobu tektury falistej Containerboard Papier do wyrobu tektury falistej Globalne, niezawodne i wszechstronne rozwiązania, zapewniające oszczędność surowców. ROZWIĄZANIA. TWÓJ SUKCES. Nasze zaangażowanie Nasze zaangażowanie na

Bardziej szczegółowo

PROSPEKT EMISYJNY. Oferta Publiczna 10.850.000 akcji zwykłych na okaziciela serii B i serii C

PROSPEKT EMISYJNY. Oferta Publiczna 10.850.000 akcji zwykłych na okaziciela serii B i serii C PROSPEKT EMISYJNY Arctic Paper S.A. (spółka prawa handlowego z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą w Polsce, zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000306944) Oferta Publiczna 10.850.000

Bardziej szczegółowo

FoodContact. Wytyczne branżowe. materiałów i wyrobów z papieru i tektury przeznaczonych do kontaktu z żywnością. dotyczące zgodności

FoodContact. Wytyczne branżowe. materiałów i wyrobów z papieru i tektury przeznaczonych do kontaktu z żywnością. dotyczące zgodności FoodContact Wytyczne branżowe dotyczące zgodności materiałów i wyrobów z papieru i tektury przeznaczonych do kontaktu z żywnością Wydanie z 2 września 2012 r. Wytyczne branżowe dotyczące zgodności materiałów

Bardziej szczegółowo

Systemy certyfikacji zrównoważonego rozwoju

Systemy certyfikacji zrównoważonego rozwoju Systemy certyfikacji zrównoważonego rozwoju 29 listopada 2013 Michał Cierpiałowski Profil Bureau Veritas Założona w 1828 roku, Grupa Bureau Veritas jest światowym liderem branży TIC (Testing, Inspection

Bardziej szczegółowo

WYNIKI DZIĘKI SZKOLENIOM. WIEDZA ZAPEWNIAJĄCA

WYNIKI DZIĘKI SZKOLENIOM. WIEDZA ZAPEWNIAJĄCA SAFER, SMARTER, GREENER DNV GL - Business Assurance assurance.dnvgl.com business.assurance@dnvgl.com DNV GL Kierując się swoją misją ochrony życia, mienia i środowiska, DNV GL umożliwia organizacjom podniesienie

Bardziej szczegółowo

Wysoki poziom iluzji umożliwiło zastosowanie

Wysoki poziom iluzji umożliwiło zastosowanie W pogoni za trzecim wymiarem Próby odwzorowania trzeciego wymiaru na płaszczyźnie towarzyszą sztuce od jej początków. Wysoki poziom iluzji umożliwiło zastosowanie zasad perspektywy, która przybierała dość

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE DO BSI. Czym się zajmujemy. Kim jesteśmy.

WPROWADZENIE DO BSI. Czym się zajmujemy. Kim jesteśmy. WPROWADZENIE DO BSI Kim jesteśmy. Podobno jednym z najpopularniejszych słów na świecie jest OK. Ale nie w BSI. Uważamy, że nie powinno się poprzestawać na byciu zaledwie OK. Stawiamy na więcej. Znacznie

Bardziej szczegółowo

Szkolenie 4. 4 6.07.2008 Chałupy

Szkolenie 4. 4 6.07.2008 Chałupy Szkolenie 4 4 6.07.2008 Chałupy Rozwój zrównoważony w sektorze rybołówstwa morskiego integracja korzyści ekonomicznych, społecznych i przyrodniczych. Racjonalna gospodarka i poprawa efektywności sektora

Bardziej szczegółowo

Podejście Lean.Green.Seen w odniesieniu do druku arkuszowego i opakowaniowego Program seminarium

Podejście Lean.Green.Seen w odniesieniu do druku arkuszowego i opakowaniowego Program seminarium 1 Podejście Lean.Green.Seen w odniesieniu do druku arkuszowego i opakowaniowego Program seminarium 9:30 Rejestracja uczestników 10:00 Korzyści i technologie Value Added Printing PrintCity 10:20 Sesja LEAN

Bardziej szczegółowo

Wyniki dzięki szkoleniom. Wiedza zapewniająca wzrost.

Wyniki dzięki szkoleniom. Wiedza zapewniająca wzrost. Wyniki dzięki szkoleniom. Wiedza zapewniająca wzrost. Katalog szkoleń 2014 Spis Treści JAKOŚĆ...6 Audytor wewnętrzny ISO 9001:2008...7 Audytor wiodący systemu zarządzania jakością wg ISO 9001:2008 (rejestrowane

Bardziej szczegółowo

Strategia Społecznej Odpowiedzialności. Imperial Tobacco Polska S.A. Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A.

Strategia Społecznej Odpowiedzialności. Imperial Tobacco Polska S.A. Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. Strategia Społecznej Odpowiedzialności Imperial Tobacco Polska S.A. i Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. Strategia Społecznej Odpowiedzialności Imperial Tobacco Polska i Imperial Tobacco Polska

Bardziej szczegółowo

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/30/WE

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/30/WE L 140/88 PL Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 5.6.2009 DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/30/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. zmieniająca dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do specyfikacji benzyny

Bardziej szczegółowo

The Reverse Logistics Times

The Reverse Logistics Times Wydanie specjalne na Targi POLEKO 2014 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY The Reverse Logistics Times Poznań 14-17 września 2014 r. Serdecznie zapraszamy 15 października 2014 r. do uczestnictwa w Salonie Logistyki Odzysku.

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) Podręcznik do samooceny dla przedsiębiorstw

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) Podręcznik do samooceny dla przedsiębiorstw Zwiększenie przejrzystości i wiarygodności praktyk w zakresie CSR poprzez ustanowienie oceny realizacji CSR oraz wdrożenie systemów monitorowania w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej Społeczna

Bardziej szczegółowo

epograf ul. Juliusza Ordona 3 01-237 Warszawa Nakład 2 000 szt. Ekozarządzanie w Przedsiębiorstwie - podręcznik

epograf ul. Juliusza Ordona 3 01-237 Warszawa Nakład 2 000 szt. Ekozarządzanie w Przedsiębiorstwie - podręcznik Ekozarządzanie w Przedsiębiorstwie - podręcznik Wydawca: Centrum Informacji o Środowisku ul. Wawelska 52/54 00-922 Warszawa Opracowany przez Zespół w składzie: dr inż. Andrzej Marcinkowski, mgr inż. Bożena

Bardziej szczegółowo

Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (EMAS)

Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (EMAS) Spis treści 1 Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu () PORADNIK DLA ORGANIZACJI Listopad 2005 2 Poradnik dla organizacji Wydanie: Listopad 2005 r. ISBN 83-921140-5-1 Autorzy: Robert Pochyluk Małgorzata

Bardziej szczegółowo

ZASADY ZAKUPÓW MICHELIN

ZASADY ZAKUPÓW MICHELIN DOKUMENT REFERENCYJNY DYREKCJA ZAKUPÓW GRUPY ZASADY ZAKUPÓW MICHELIN WYDANIE 2015 SPIS TREŚCI WSTĘP 04 ZASADY I WARTOŚCI GRUPY MICHELIN 06 ZASADY ZAKUPÓW MICHELIN 08 Misja Zasady deontologii i etyki w

Bardziej szczegółowo

Innowacje. Sztuczna inteligencja. Business Intelligence. Przy wigilijnym stole. Czasopismo dla Klientów Raben Group

Innowacje. Sztuczna inteligencja. Business Intelligence. Przy wigilijnym stole. Czasopismo dla Klientów Raben Group autoportret Czasopismo dla Klientów Raben Group grudzień / 2014 www.raben-group.com / www.freshlogistics.com.pl Innowacje Różne oblicza rozwiązań zmieniających świat Sztuczna inteligencja na dłoni 8 13

Bardziej szczegółowo

qualityaustria-polska Katalog usług 2015

qualityaustria-polska Katalog usług 2015 qualityaustria-polska Katalog usług 2015 www.qualityaustria.com.pl Akredytacja BMWFJ Spis treści Wprowadzenie Zintegrowane systemy zarządzania Jakość Środowisko Strona 7 Strona 20 Strona 26 Strona 37 Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie roku. Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road. Podsumowanie roku. Podsumowanie roku

Podsumowanie roku. Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road. Podsumowanie roku. Podsumowanie roku Podsumowanie roku Podsumowanie roku Podsumowanie roku Piotr W. Krawiecki Prezes Zarządu DSV Road To był kolejny rok wyzwań dla transportu drogowego. Naszej polskiej spółce DSV Road udało się utrzymać trend

Bardziej szczegółowo

Raport Społeczny 2010 Ringier Axel Springer Polska

Raport Społeczny 2010 Ringier Axel Springer Polska Raport Społeczny 2010 Ringier Axel Springer Polska Wskaźniki według standardu Global Reporting Initiatives (GRI) Poziom aplikacji A+ Raport zweryfikowany przez firmę PwC Raport Społeczny (CSR) 2010 Ringier

Bardziej szczegółowo

Spis treści. I. Pieniądze rosną na drzewach. Wstęp 6. II. Dlaczego twarde aktywa? 17. 1. Ewolucja w kierunku tradycyjnej klasy aktywów 23

Spis treści. I. Pieniądze rosną na drzewach. Wstęp 6. II. Dlaczego twarde aktywa? 17. 1. Ewolucja w kierunku tradycyjnej klasy aktywów 23 Opracowanie Spis treści I. Pieniądze rosną na drzewach Wstęp 6 II. Dlaczego twarde aktywa? 17 1. Ewolucja w kierunku tradycyjnej klasy aktywów 23 2. Atrakcyjna oferta inwestycyjna 25 3. Szeroki wachlarz

Bardziej szczegółowo

Papier barometr gospodarki str. 14. Robotyka wchodzi w kolejne branże. Symbioza historii z nowoczesnością. Ekstremalny test wytrzymałości

Papier barometr gospodarki str. 14. Robotyka wchodzi w kolejne branże. Symbioza historii z nowoczesnością. Ekstremalny test wytrzymałości >>> Raport: ABB dla przemysłu papierniczego Robotyka wchodzi w kolejne branże str. 6 Symbioza historii z nowoczesnością str. 8 Ekstremalny test wytrzymałości str. 20 Papier barometr gospodarki str. 14

Bardziej szczegółowo

Polityka energetyczna Polski do roku 2030

Polityka energetyczna Polski do roku 2030 AKTUALIZACJA PROJEKTU ZAŁOŻEŃ DO PLANU ZAOPATRZENIA W CIEPŁO, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I PALIWA GAZOWE DLA GMINY STRZELCE OPOLSKIE Część 02 Polityka energetyczna Polski do roku 2030 W-869.02 2/20 SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Metodyka organizacji Zielonych Wydarzeo z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania Jednostek Samorządu Terytorialnego. Joanna Mieszkowicz

Metodyka organizacji Zielonych Wydarzeo z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania Jednostek Samorządu Terytorialnego. Joanna Mieszkowicz Metodyka organizacji Zielonych Wydarzeo z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania Jednostek Samorządu Terytorialnego Joanna Mieszkowicz O autorce Twórczyni pierwszego w Polsce Kalkulatora CO 2 pozwalającego

Bardziej szczegółowo

Ocena Strategii rozwoju energetyki odnawialnej

Ocena Strategii rozwoju energetyki odnawialnej Barbara Kozłowska Ocena Strategii rozwoju energetyki odnawialnej oraz kierunki rozwoju energetycznego wykorzystania biomasy uzyskiwanej z odpadów wraz z propozycją działań Wykonano na zamówienie Ministra

Bardziej szczegółowo

Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo BIOSTRATEG

Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo BIOSTRATEG NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU Strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo BIOSTRATEG Listopad 2013 Strategiczny program badań naukowych i prac

Bardziej szczegółowo

Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (EMAS)

Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (EMAS) Spis treści 1 Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu () PORADNIK DLA ADMINISTRACJI Listopad 2005 2 Poradnik dla administracji Wydanie: Listopad 2005 r. ISBN 83-921140-6-X Autorzy: Robert Pochyluk Małgorzata

Bardziej szczegółowo

Etyka w zarządzaniu: rozszerzanie granic odpowiedzialności. ETYCZNY BIZNES skuteczne praktyki HR

Etyka w zarządzaniu: rozszerzanie granic odpowiedzialności. ETYCZNY BIZNES skuteczne praktyki HR ETYCZNY BIZNES skuteczne praktyki HR Etyka w zarządzaniu: rozszerzanie granic odpowiedzialności Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Etyka w

Bardziej szczegółowo