Uzależnienie od hazardu w Europie Środkowej i Wschodniej

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Uzależnienie od hazardu w Europie Środkowej i Wschodniej"

Transkrypt

1 Uzależnienie od hazardu w Europie Środkowej i Wschodniej IZABELA RAMONA TODIRIŢĂ*, VIOREL LUPU** *Psycholog kliniczny, Psychoterapeuta, Logopeda, Doktorantka Uniwersytecie Babeş Bolyai, Szkoła Iuliu Haţieganu ** Profesor nadzwyczajny Wydziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Doktor medycyny, Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Medycznego Iuliu Haţieganu Cluj-Napoca Rumunia Warszawa Polska 2011

2 Wprowadzenie Hazard staje się coraz popularniejszą rozrywką w większości krajów europejskich. Zjawisko to zazwyczaj napływa do krajów Europy Środkowej i Wschodniej z Zachodu. Popularność gier hazardowych na zachodzie Europy pozwala prognozować, że staną się one popularne także w Europie Środkowej i Wschodniej. Niektóre kraje Europy Środkowej i Wschodniej uważają, że problem hazardu stanowi ważną dziedzinę badań.

3 Badanie problemu hazardu i uzależnienia od hazardu o różnej częstotliwości występowania, jakości i nasileniu POZIOM KRAJOWY NIEMCY SZWAJCARIA

4 Badanie problemu hazardu i uzależnienia od hazardu o różnej częstotliwości występowania, jakości i nasileniu POZIOM REGIONALNY I/LUB LOKALNY Austria Chorwacja Węgry Rumunia Rosja Słowacja Słowenia

5 Kraje, na temat których do 2009 r. nie było niemal żadnych danych empirycznych: Bułgaria Czechy Grecja Luksemburg Polska

6 Problem Gambling in Europe (Uzależnienie od hazardu w Europie), Springer, NY, 2009

7 NIEMCY (I) 2009 Mayer i Hayer częstotliwość występowania 2008 Buth i Stover losowo wybranych osób komputerowa ankieta telefoniczna (odsetek udzielonych odpowiedzi: 55,8%) oraz ankieta internetowa (odsetek udzielonych odpowiedzi: 58%) ankieta zawierająca 19 pytań (Stinchfield, 2002) Respondenci z wynikiem powyżej 5, uprawiający hazard raz w tygodniu i/lub przeznaczający na gry ponad 50 euro miesięcznie byli proszeni o udzielanie odpowiedzi na kryteria diagnostyczne DSM-IV (klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) 39% uprawiało hazard co najmniej raz, 13% uprawia go raz w tygodniu, 0,55% to gracze patologiczni, a 0,64% uzależnieni od hazardu. Najpopularniejsze wśród respondentów były loterie i zdrapki. Rodzaje hazardu najczęściej powiązane z uzależnieniem: automaty do gry (9%), zakłady wyścigów konnych (7%), gra w kasynie (5%) oraz zakłady sportowe. (4%).

8 NIEMCY (II) 2007 Bühringer z zespołem Badanie Epidemiologiczne Dotyczące Nadużywania Substancji Odurzających (które rozpoczęto w 1980 r.) w roku 2006 ankieta została uzupełniona o pytania badające podejście do hazardu. N=7.817 ankietowanych w wieku od 18 do 64 lat (odsetek odpowiedzi: 48%); DSM-IV-TR. Granica: 5 lub więcej punktów lub wydatki na hazard rzędu 50 euro miesięcznie. Najpopularniejsze rodzaje hazardu loterie (60%), loterie telewizyjne i seryjne (14%), zakłady sportowe (5%), gry w kasynie (4%) Przeważający profil graczy: mężczyźni w średnim wieku, żonaci, dobrze zarabiający i dobrze wykształceni. Odsetek graczy patologicznych 0,2%, uzależnionych od hazardu 1,5%

9 NIEMCY (III) 2003 Hurrelmann, Schmidt i Kahnert Problem hazardu wśród młodzieży DSM-IV-MR-J (Fischer, 1999) z 9 symptomami uzależnienia od hazardu N=5000 w wieku lat z Nadrenii Północnej-Westfalii 62% uczniów grało w gry hazardowe na pieniądze. Popularne były zdrapki i prywatnie organizowane gry w karty. Najpopularniejszą grą hazardową wśród młodzieży był Oddset grało w nią niemal 2/5 respondentów. Odsetek osób uzależnionych wynosił 3% Hurrelmann i in. (2003) więcej chłopców niż dziewcząt miało problemy z uzależnieniem od hazardu. Młodzi ludzie uzależnieni od hazardu mieli za sobą znacznie więcej stresujących wydarzeń niż ich nieuzależnieni rówieśnicy, częściej przyjmowali substancje psychoaktywne i byli niezadowoleni ze swojej sytuacji życiowej. Badanie wykazało również, że uzależnione nastolatki nie potrafiły radzić sobie z problemami dnia codziennego.

10 SZWAJCARIA (I) 2009 Halefi niewiele danych empirycznych Szwajcarskie ośrodki pomocy dla uzależnionych udzielają pacjentom porad. W Szwajcarii działają dwa specjalistyczne ośrodki pomocy dla osób uzależnionych od hazardu (w Bazylei i Lozannie), lecz nie ma krajowego telefonu zaufania. Działają tam także grupy samopomocy Kunzi, Fritschi and Egger Dane dotyczące dorosłych obywateli zebrane na podstawie szwajcarskiego okresowego badania na temat zdrowia przeprowadzonego w 2002 r. 56% regularnie brało udział w loteriach krajowych, z czego 15% grało raz w tygodniu, 12% raz w miesiącu, a 29% rzadziej niż raz w miesiącu; niewielka grupa badanych (7%) brała udział w loteriach zagranicznych. Badanie wykazało ponadto, że ponad 2/5 (43%) respondentów było w kasynie przynajmniej raz w życiu. Prawie wszyscy grali w loteriach. Liczbę potrzebujących pomocy oszacowano w 2003 r. na osób.

11 SZWAJCARIA (II) Osoby często uprawiające hazard wykazywały następujące cechy: Wiek i płeć: 57% mężczyzn, w wieku ponad 50 lat w przypadku loterii i zakładów konnych, młodsi w przypadku automatów do gry i kasyn (40% poniżej 35 roku życia) Narodowość : Szwajcarzy stanowili 3/4 graczy w przypadku zakładów konnych i loterii oraz 2/3 graczy w przypadku automatów do gry i kasyn. Wykształcenie i dochody: wszystkie warstwy społeczne Dodatkowe zachowania patologiczne: konsumpcja alkoholu, palenie papierosów Kondycja psychiczna: brak różnicy między ogółem społeczeństwa a osobami stawiającymi zakłady w wyścigach konnych i uczestniczącymi w loteriach; gorsza w przypadku grających w kasynach i na automatach do gry (Kunzi, Fritschi & Egger, 2004).

12 SZWAJCARIA (III) Dane dotyczące popularności hazardu ankieta telefoniczna przeprowadzona wśród przypadkowych dorosłych osób SOGS 1999 Osiek, Bondolfi & Ferrero N=2.526, 2006 Osiek & Bondolfi N=2.803 Wyniki wykazały, że 97% (w 1999 r.) / 96,7% (w 2006 r.) respondentów nie uprawiało hazardu/uprawiało go okazjonalnie, 2,2% (zarówno w 1999 r., jak i w 2006 r.) było uzależnionych, a 0,8% (w 1999 r.) / 1,1% (w 2006 r.) było prawdopodobnie graczami patologicznymi. Badania wykazały także częste współwystępowanie uzależnienia od hazardu i alkoholizmu. Znaczenie miała także dostępność danych gier (szczególnie automatów do gry znajdujących się na zewnątrz kasyn). Häfeli i Schneider (2003) brakowało spójnej strategii na szczeblu państwowym, która zapewniłaby systematyczną i skoordynowaną pomoc osobom uzależnionym od hazardu.

13 AUSTRIA (I) 2009 Horodecki brak badań dotyczących częstotliwości występowania uzależnienia od hazardu. Organizacja Spielsuchthilfe, Wiedeń: Leczenie osób uzależnionych od hazardu i opieka nad ich rodzinami. Oszacowano, że wśród dorosłych odsetek patologicznych graczy wynosił 1,5%, a graczy uzależnionych 3%. W 1991 r. zbadano 449 osób (233 uzależnionych i 216 osób z ich otoczenia). W 2007 r. zbadano 888 osób (585 uzależnionych i 303 osób z ich otoczenia): 84% z nich stanowili mężczyźni, 56% było żonatych, 52% odbywało praktyki zawodowe, 64% miało pracę; najczęstsze konsekwencje: długi 84%, problemy w związku 48%, utrata pracy 22%, przestępstwa popełnione w celu zdobycia środków na finansowanie uzależnienia 16%, wyroki skazujące 8%, myśli/próby samobójcze 16%, zmiany osobowości 30%, problemy psychosomatyczne 21%.

14 AUSTRIA (II) Diagnoza pierwotna: 86% gracze patologiczni (ICD-10 i DSM-IV), 14% uzależnieni od hazardu (mają zastosowanie niektóre kryteria ICD-10 i DSM-IV). Liczne problemy zdrowotne: nadużywanie leków (29%), zaburzenia afektywne (19%), 6% nerwice i inne choroby o podłożu psychicznym (6%), zaburzenia osobowości (5%), schizofrenia (2%). 1/3 było spokrewnionych z osobami, które były wcześniej uzależnione od hazardu lub narkotyków (32%), a 8% było spokrewnionych z osobami, które w danym czasie były uzależnione od hazardu lub narkotyków. 40% rozpoczęło granie w gry hazardowe przed 18 rokiem życia, większość (53%) między 19 a 40 rokiem życia. Najpopularniejszym rodzajem gier hazardowych wśród osób uzależnionych (z pewnym odchyleniem) były automaty do gry zlokalizowane poza kasynami (84%).

15 CHORWACJA 2010 Ricijas i Dodig: Główny obszar badań jest przeprowadzany i ma zostać ukończony w 2011 r. Wydział Edukacji i Rehabilitacji, Departament Zaburzeń Behawioralnych, wspomagany finansowo przez Loterię Chorwacką i organizacyjnie przez Chorwacką Agencję Edukacji i Szkolenia Nauczycieli; planowana próba N=2.000 uczniów z 4 głównych obszarów miejskich z wszystkich regionów Chorwacji, wiek: lat. Wstępne dane Wiedeń 2010; badanie pilotażowe marzec 2010 r. próba N=261 uczniów w wieku licealnym z Zagrzebia Najczęstsze gry hazardowe: zakłady sportowe, zdrapki, loterie, bilard i/lub flipper (na pieniądze) 132 hazard społecznościowy, 54 uzależnienie od hazardu (25,71%), 24 hazard patologiczny (11,42%) (na 210 uczniów)

16 WĘGRY (I) 1996 r. Németh i in. dane z dwóch klinik psychiatrycznych z okresu dwóch lat ( ): u 12 pacjentów stwierdzono potrzebę leczenia uzależnienia od hazardu. Wszyscy z nich byli mężczyznami, nieżonatymi, między 21 a 50 rokiem życia (średni wiek 31 lat). W siedmiu przypadkach badacze zdiagnozowali zaburzenia psychiatryczne wśród osób spokrewnionych z graczami (w dwóch przypadkach krewni byli graczami patologicznymi). Najpopularniejszymi rodzajami hazardu były ruletka i automaty do gry. Zważywszy na niewielką liczbę osób uzależnionych od hazardu, trudno wyciągnąć ogólniejsze na temat ogółu węgierskiego społeczeństwa r. Paksi i Elekes badanie epidemiologiczne dotyczące spożywania alkoholu i narkotyków na reprezentatywnej próbie odzwierciedlającej węgierskie społeczeństwo. Ankieta zwierała pytania dotyczące hazardu, lecz nie są one wystarczające do stworzenia ogólnych statystyk.

17 WĘGRY (II) 2006 r. Marián z zespołem podzielili graczy na cztery typy, zależnie od sumy pieniędzy wydawanej na hazard: osoby nieuprawiające hazardu (45%), osoby okazjonalnie uprawiające hazard (13%), osoby regularnie uprawiające hazard (35%) i osoby nagminnie uprawiające hazard (7%). Badanie brało pod uwagę produkty tylko jednej firmy SZRT r. Demetrovics Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie, oraz Wydział ds. Badań nad Uzależnieniami Uniwersytetu Eötvös Loránd Dorośli w wieku lat ( osób) Próbka: osoby pochodzące z losowo wybranych regionów, miast o różnej wielkości i w różnym wieku N= ,1% Metoda: twarzą w twarz oraz kwestionariusze samooceniające Zastosowane kryteria SOGS wersja węgierska Wyniki: 1,9% osoby uzależnione od hazardu, 1,4% gracze patologiczni Czynniki ryzyka: mężczyzna, w młodym wieku, popadający w ciągi alkoholowe, palący marihuanę, o niższym wykształceniu

18 ROSJA (I) Bardzo mało danych 1998 Kassinove, Tsytsarev i Davidson badanie empiryczne dotyczące nastawienia do hazardu 150 dorosłych Sankt Petersburg. Loterie, kasyna, zakłady konne. HAZARD Dostępność Potencjalne wygrane Wzmocnienie

19 ROSJA (II) Nastawienie: mężczyźni skłaniali się ku uprawianiu hazardu chętniej niż kobiety; ci, którzy wcześniej uprawiali hazard, bardziej się ku niemu skłaniali 2009 r. Tsytsarev i Gilinsky okazje do grania pozytywne podejście trudności z określeniem częstotliwości występowania brak badań epidemiologicznych 2000 r. Nezmuydinov: wysoki wskaźnik współwystępowania między patologicznym hazardem a nerwicą. 1. trauma psychologiczna nerwica hazard 2. nerwica uzależnienie 3. Zachowania uzależniające + nerwica JAKO patologiczny mechanizm obronny

20 SŁOWACJA (I) 2009 r. Zivny i Okruhlica: przegląd badań empirycznych dotyczących graczy i nałogowych hazardzistów, nie istnieją praktycznie żadne statystyki dotyczące uzależnienia od hazardu, nie istnieją żadne aktualne i wiarygodne dane dotyczące występowania uzależnienia od hazardu. Najpopularniejsze rodzaje hazardu: automaty do gry liczba automatów wzrosła dwukrotnie w okresie od 1997 r. do 2006 r. (8,846 16,129) (Dane statystyczne Ministerstwa Finansów, 2007) Egzekwowanie środków prawnych dotyczących hazardu (liczba wydawanych licencji, lokale, kwoty pieniędzy)

21 SŁOWACJA (II) 1998 r. Zivny stworzył listę cech charakterystycznych dla osób uzależnionych od hazardu w ramach pracy Centrum Leczenia Uzależnień od Narkotyków w Bratysławie r. Nábelek, Gromová i Vongrej 149 graczy hospitalizowanych oddział psychiatryczny Szpitala F.D. Roosevelta w Bańskiej Bystrzycy w latach spośród 1,142 ankietowanych: 12% dzieci w wieku wczesnoszkolnym uprawiało hazard raz 1,5% przyznało się do regularnego uprawiania hazardu. 15,5% młodzieży w wieku licealnym grało przynajmniej raz 1,6% grało regularnie.

22 SŁOWENIA (I) 2009 r. Macur, Makarovi i Roncevic przegląd literatury dotyczącej hazardu i uzależnienia od niego: cel gry w kasynie zachodnia Słowenia 2004 r. Bole i Jere rynek automatów do gry ignorowanie społecznych skutków uprawiania hazardu 2005 r. Prasnikar, Pahor i Knezevic wpływ uprawiania hazardu na dewiacje i rozpad rodziny ankiety społeczne i badania jakościowe 2006 r. Jaklic, Zagorsek, Pahor i Knezevic-Cvelbar zastosowali metodologię Amerykańskiego Państwowego Centrum Badania Opinii Publicznej (NORC) w celu zbadania społecznych skutków uprawiania hazardu 2005 r. Prasnikar i in. 3-4% mieszkańców miasta Nova Gorica może być uzależnionych od hazardu.

23 SŁOWENIA (II) 2007 r. Zagorsek, Jaklic i Zoric pro-hazardowe nastawienie z perspektywy ekonomicznej (mniej niż 1% społeczeństwa jest uzależniona od hazardu) i anty-hazardowe nastawienie z perspektywy psychiatrycznej Niewłaściwe zastosowanie definicji hazardu (granie raz w tygodniu osoba niemająca problemu z hazardem, dwa razy w tygodniu hazardzista wg Jaklica i in. w 2006 r.) i kryteriów badawczych (niestosowanie SOGS lub DSM-IV). Roncevic i in. polityka hazardowa wdrożona przez odpowiednich interesariuszy ma główny wpływ na społecznie odpowiedzialne uprawianie hazardu r. Macur, Makarovi i Roncevic Rosnące zainteresowanie społecznym wpływem hazardu. Potrzeba przeprowadzenia krajowej ankiety dotyczącej uprawiania hazardu.

24 RUMUNIA Kluż Napoka

25 Postkomunistyczne perspektywy w zakresie uprawiania hazardu w Rumunii 1989 r. liberalizacja działalności 900 firm posiadających autoryzowane urządzenia hazardowe, 36,000 urządzeń w kraju; w Bukareszcie działa 10 aktywnych kasyn; kolejnych 10 istnieje w większych miastach na terenie całego kraju: w Klużu, Timiszoarze, Jassach, Bacău i Konstancy r. Bucur N=1,241 osób hazard jako szansa na poprawę standardu życia. 63% przyznało, że brało udział lub wygrało w różnych grach losowych. 86% wierzyło, że osoby, które wygrywają mają szczęście Najpopularniejsze gry tele-eurobingo, gra Bingo Liberty organizowana przez telewizję państwową

26 RUMUNIA Okazje do uprawiania hazardu 2006 r. Coroama = w 1996 r. Soccer we współpracy z inwestorami z Cypru i Wielkiej Brytanii otworzył kilka agencji na terenie kraju, jednak nie odniosły one sukcesu. Ruletka jest najpopularniejszą grą w rumuńskich kasynach. Będąca piramidą finansową gra Caritas była niezwykle popularna w Rumunii w latach Ludzie wpłacali ogromne kwoty w agencjach Caritas z siedzibą główną w Kluż-Napoce, licząc na to, że wartość zainwestowanych środków wzrośnie siedmio- lub nawet ośmiokrotnie.

27 RUMUNIA - (Patologiczny) hazard: Dowody wśród młodzieży 2002 r. Lupu i in. Występowanie problemu patologicznego hazardu w Rumunii w grupie 500 uczniów w wieku licealnym w trzech okręgach (Kluż, Sălaj i Bacău) młodzież w wieku lat 20 Pytań dla Anonimowych Hazardzistów 6,8% patologiczne uprawianie hazardu Najpopularniejsze formy: bilard (55,88%), poker (35,29%), bingo (32,35%) 2001 r. Lupu i in. analiza czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia problemu patologicznego hazardu w Rumunii osoby w wieku lat z okręgów: Kluż, Satu-Mare i Agres. Najistotniejsze czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia problemu patologicznego hazardu: rozwód/separacja rodziców, występowanie poważnych chorób u któregoś z członków rodziny, śmierć członka rodziny, rozpad rodziny, zaburzenia psychiczne u któregoś z członków rodziny oraz udział w poważnym wypadku.

28

29 RUMUNIA Profil niepełnoletniego gracza i konsekwencje uprawiania hazardu 1) młodzież w wieku lat, pochodząca z dysfunkcyjnych rodzin/środowisk społecznych, w których musi radzić sobie z doznawanym stresem i traumami, takimi jak zaniedbanie, wykorzystywanie seksualne lub przemoc fizyczna. W takich przypadkach uzależnienie od hazardu można interpretować jako sposób radzenia sobie z chronicznym stresem. 2) 2) młodzież w wieku lat, pochodząca z dobrych rodzin ze średnimi lub wysokimi dochodami, w których najczęstszym powodem zaniedbania dzieci był niezwykle napięty grafik rodziców. W takich przypadkach hazard może stanowić sposób na spędzanie wolnego czasu i/lub na zwrócenie na siebie uwagi rodziców. Konsekwencje patologicznego hazardu: pogorszenie się relacji rodzic-dziecko częstsze nieobecności w szkole

30 RUMUNIA Terapia 1. Selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (Fluwoksamina, Klomipramina, Prozac); 2. Leki psychotropowe (Karbamazepina); 3. Kognitywno-behawioralne terapie indywidualne i grupowe (w tym behawioralna terapia racjonalno-emotywna); 4. Porady dla rodziny osoby uzależnionej; 5. Terapia rodzinna; 6. Porady psychologiczne. W terapii mogą uczestniczyć zarówno osoby hospitalizowane, jak i nieprzebywające w szpitalu. Znacząca większość pacjentów woli być leczona pozaszpitalnie, w prywatnych ośrodkach. Niestety, w Rumunii nie istnieją jeszcze grupy samopomocy (typu Gamblers Anonymous ).

31 RUMUNIA Terapia Biorąc pod uwagę fakt, że etiologia patologicznego hazardu ma charakter wieloczynnikowy, by zapobiec częstszemu występowaniu tego problemu w Rumunii należy stworzyć skuteczne programy profilaktyki pierwotnej, wtórnej i III fazy. Programy te muszą obejmować w szczególności grupy społeczne wysokiego ryzyka: mężczyzn, nastolatków / młodych dorosłych, osoby nadużywające alkoholu i narkotyków, osoby należące do destruktywnych grup rówieśniczych oraz tych, którzy mieli w rodzinie osoby uprawiające hazard lub wykazujące skłonności do uzależnień.

32 RUMUNIA Profilaktyka W celu zapewnienia skuteczności, pogram profilaktyki uzależnienia od hazardu musi koncentrować się na podniesieniu świadomości społecznej w sferze skutków uprawiania hazardu oraz dostępności programów leczenia dla nałogowych hazardzistów. Kolejnym czynnikiem niezbędnym dla sukcesu programu jest zapewnienie należytego wsparcia finansowego poprzez przeznaczanie na ten cel środków pozyskanych z podatków płaconych przez przemysł hazardowy. Można by zastosować rozwiązanie analogicznie do tzw. podatku od towarów luksusowych obowiązującego w Rumunii, w ramach którego zysk z podatku płaconego przez każdego nabywcę alkoholu czy papierosów zasila konta programów ratowania zdrowia obejmujących całe społeczeństwo. Całość środków pozyskanych w ten sposób mogłaby zostać spożytkowana na utworzenie infrastruktury niezbędnej dla rozwoju edukacji, terapii i badań dotyczących patologicznego hazardu w Rumunii. Idealnym rozwiązaniem byłoby utworzenie spójnego programu obejmującego poszczególne stadia profilaktyki uzależnienia od hazardu.

33 Aktualne dane 2010 r r. Izabela Ramona Todiriţă i Viorel Lupu Kluż- Napoka Dostosowanie i weryfikacja: 20GA SOGS-RA MAGS DSM-IV-J Program profilaktyki Amazing Chateau opracowany przez Derevenskiego i in. Dzieci w wieku lat badane w trzech rodzajach warunków eksperymentalnych: 1. Grupa poddana edukacji według zasad behawioralnej terapii racjonalnoemotywnej 2. Informacje dotyczące hazardu przekazane za pomocą aplikacji komputerowych 3. Grupa kontroli

34 RUMUNIA Należy także sformułować wnioski dotyczące pozytywnych i negatywnych aspektów działań podjętych przez organizacje państwowe. Zapewniają one pomoc i ułatwiają koordynowanie działań w ramach poszczególnych stadiów profilaktyki uzależnienia od hazardu w Rumunii. Główny mankament, który trzeba jak najszybciej naprawić, to brak spójnej specjalistycznej strategii w zakresie kontrolowania tego problemu na szczeblu krajowym. Brakuje także dostatecznych danych epidemiologicznych dotyczących patologicznego hazardu, szczególnie wśród osób dorosłych. Aby te działania okazały się skuteczne, należy uzyskać odpowiednie źródła finansowania, które mogłyby pochodzić z podatków płaconych przez przemysł hazardowy w Rumunii. Poza uwrażliwieniem społeczeństwa, działania profilaktyczne muszą być ściśle zintegrowane z ustawodawstwem i pracą specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego.

35 RUMUNIA od 2010 roku Nowe regulacje dotyczące hazardu w Rumunii zgodnie z Art. 10 Rozporządzenia Nadzwyczajnego Rządu nr 77/2009 Poprzednia licencja na gry hazardowe zostaje zastąpiona nową licencją dla organizacji hazardowych (przyznawaną na okres pięciu lat) oraz uprawnieniem do korzystania z gier hazardowych (przyznawanym na rok).

36 Za hazard uważa się: 1. Loterie 2. Zakłady wzajemne i o stałych stawkach 3. Gra w kasynie 4. Automaty do gry 5. Bingo w salonach gier 6. Bingo organizowane przez stacje telewizyjne

37 Za hazard nie uważa się: 1. Tomboli loterii organizowana w szkołach, przedszkolach i innych ośrodkach, mających charakter rozrywkowy i nie przynoszących dochodów organizatorowi; 2. Rozrywki z wykorzystaniem automatów, pojazdów i innych urządzeń, których celem nie jest osiągnięcie dochodów na zasadzie losowej, a mierzące siłę, inteligencję i zręczność graczy; 3. Akcji organizowanych przez podmioty gospodarcze, które zgodnie z prawem mają na celu podniesienie sprzedaży i które nie wymagają od uczestników uiszczenia opłaty za udział, żadnego innego rodzaju płatności ani składki, oraz nie skutkują podniesieniem ceny w porównaniu z ceną obowiązującą przed rozpoczęciem akcji promocyjnej.

38 Wyniki badań, 2010 r. (Lupu i Todiriţă) Uzależnienie od hazardu wśród rumuńskich nastolatków nastolatków z regionu Kluż-Napoki i Harghiti wypełniło kwestionariusz składający się z 40 pytań, w tym skali GA-20. Próbka obejmowała nastolatków pomiędzy 11 a 19 rokiem życia, z których 65,57% stanowili chłopcy, a 34,43% dziewczęta. Respondentów podzielono na trzy grupy. Średni wiek patologicznych graczy wyniósł 16,52±1,82 lat, przy czym dwójka najmłodszych hazardzistów miała 11 lat.

39 Opis próbki Poziom 1 Poziom 2 Poziom 3 Dziewczęta (%) Liczba Odsetek ,96% Chłopcy (%) ,03% Suma (%) ,96% Liczba Odsetek 43 17,69% ,30% ,54% SUMA Liczba Odsetek 3 8,33% 33 91,66% 36 3,48% Legenda: Poziom nie gra/ gra dla rozrywki/gra sporadycznie Poziom uzależniony od hazardu Poziom 3-7 gracz patologiczny

40 Najpopularniejsze gry hazardowe Co tydzień Liczba/ Odsetek 1. Zakłady sportowe / 13 36,11% automaty do gry 2. Lotto/Kasyna 9 25% internetowe / Totalizatory 3. Ruletka/Black Jack 8 4. Gra w karty na pieniądze 5. Akcje 5 6.Zakłady konne / Gra w kości na pieniądze 22,22% 6 16,66% 13,88% 4 11,11% Czasami 1. Gra w karty na pieniądze 15 41,66% 2.Zakłady sportowe / Zdrapki / Lotto Odsetek 13 36,11% 3.Bilard 11 30,55% 4. Kasyno internetowe 10 27,77% 5.Automaty do gry 9 25% 6. Ruletka/Black Jack 6 16,66 7. Gra w kości na 5 13,88% pieniądze 8. Akcje 4 11,11% 9. Zakłady konne 2 5,55% 10. Poker 2 5,55%

41 Związek pomiędzy uprawianiem hazardu a spożywaniem substancji psychoaktywnych Alkohol Narkotyki nielegalne Narkotyki legalne Palenie (66,66%) (13,88%) (19,44%) (16,66%)

42 Porównanie wyników badań na temat uzależnienia od hazardu pośród rumuńskich nastolatków za pomocą 20-GA przeprowadzonych w roku 2002 i 2010

43 Próbka Rok Gracze patologiczni Preferowane gry hazardowe Maksymalna postawiona kwota 500 nastolatków między 14 a 19 rokiem życia okręgi: Kluż, Sălaj 43,40% chłopców 56,60% dziewcząt 34 6,8% 82,36% chłopców, 17,64% dziewcząt Stosunek płci K:M 1:4,6 1. Bilard - 55,88% 2. Poker - 35,29% 3. Bingo - 32,25% 4. Zakłady podczas meczów koszykówki - 5,88% 5. Ruletka i craps (gra w kości) - 2,94% 0,5-5 EUR - 32,35% 5-10 EUR - 32,35% EUR - 20,58% EUR - 14,70% 1032 nastolatków między 11 a 19 rokiem życia okręgi: Kluż, Harghita 65,57% chłopców 34,43% dziewcząt 36 3,48% 91,66% chłopców i 8,33 % dziewcząt Stosunek płci K :M 1:11 1. Zakłady sportowe/automaty do gry - 36,11% 2. Lotto/Kasyno internetowe/totalizatory - 25% 3. Ruletka/Black Jack - 22,22% 4. Gra w karty na pieniądze - 16,66% 5. Akcje - 13,88% 6. Wyścigi konne/gra w kości na pieniądze - 11,11% 0,5-5 EUR - 38,88% 5-10 EUR - 13,88% EUR - 44,44% EUR - 2,77%

44 Rok Osiągnięcia w szkole Zadowalające 47,06% Średnie 52,94% Frekwencja Regularna obecność 35,30% Nieregularna obecność 64,70% Dochody rodziny Niskie 41,77% Średnie i wysokie 58,83% Postrzegany stopień kontrolowania gry Wierzą, że są w stanie kontrolować grę 76,47% Przypadek nie ma żadnego wpływu na wygraną 26,47% Zadowalające 69,44% Średnie 30,55% Regularna obecność 61,11% Nieregularna obecność 38,88% Niskie 52,77% Średnie i wysokie 47,22% Wierzą, że są w stanie kontrolować grę 50% Przypadek nie ma żadnego wpływu na wygraną 50% Średni wiek rozpoczęcia uprawiania hazardu Hazard grupowy /indywidualny 13,25±1,51 14,94±2,30 Indywidualny 17,64% Grupowy 82,36% Indywidualny 22,22% Grupowy 72,22% Indywidualny i grupowy 5,55%

45 Wnioski 1) Odsetek osób uzależnionych od hazardu pośród rumuńskich nastolatków szacuje się na 23,54% (17,69% dziewcząt i 82,30% chłopców), a odsetek patologicznych graczy szacuje się na 3,48% (8,33% dziewcząt i 91,66% chłopców), co oznacza spadek w porównaniu z rokiem 2002 (6,8%). 2) Średnia wieku wśród patologicznych graczy wynosi 16,52±1,82 lat, przy czym najmłodsi hazardziści mieli jedynie 11 lat. Średni wiek rozpoczęcia uprawiania hazardu wynosi 14,94±2,30 lat. 3) Większość nastolatków woli grać w grupach (72,22%); preferują następujące rodzaje aktywności hazardowej: zakłady sportowe/automaty do gry; lotto/kasyno internetowe /totalizatory; ruletka/black Jack; gra w karty na pieniądze; akcje; zakłady konne/gra w kości na pieniądze.

46 Wnioski 4) W przypadku 44% patologicznych graczy najwyższa postawiona kwota wyniosła między 10 a 100 euro. 5) 50% patologicznych graczy uważa, że jest w stanie kontrolować grę, a 50% uważa, że przypadek nie ma żadnego wpływu na wygraną. 6) 1/3 graczy ma problemy w szkole: niską frekwencję i słabe wyniki.

47 Wnioski 7) Patologiczny hazard jest powiązany z nadużywaniem środków odurzających: alkoholu 66,66%, nielegalnych narkotyków 13,88%, legalnych narkotyków 19,44%, a 16,66% graczy to palacze. 8) Dochody rodzin graczy nie mają wpływu na pociąg do hazardu: gracze pochodzą zarówno z zamożnych, jak i średniozamożnych i biednych rodzin. 9) W 2009 r. w Rumunii wprowadzono zmiany mające na celu lepsze zdefiniowanie pojęcia hazardu. 10)W lipcu 2010 r. Kasyno Chios w Kluż-Napoce zostało ponownie otwarte i oferuje graczom o wiele więcej wyzwań niż poprzednio.

48 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!

Hazard i uzależnienia behawioralne w opinii społecznej

Hazard i uzależnienia behawioralne w opinii społecznej Krajowe Biuro ds. Przeciwdziała nia Narkomanii Hazard i uzależnienia behawioralne w opinii społecznej Projekt badawczy zrealizowany przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej, współfinansowany ze

Bardziej szczegółowo

PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM W POLSCE

PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM W POLSCE PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM BEHAWIORALNYM W POLSCE realizacja Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych Wrocław, 25 listopada 2016 Regulacje Prawne - Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych Ustawa

Bardziej szczegółowo

ZACHOWANIA DZIECI I MŁODZIEŻY

ZACHOWANIA DZIECI I MŁODZIEŻY ZACHOWANIA DZIECI I MŁODZIEŻY ZWIĄZANE Z HAZARDEM - PROFILAKTYKA I TERAPIA. Agnieszka Duda HAZARD to: ryzykowane przedsięwzięcie, którego wynik zależy wyłącznie od przypadku; HAZARDZISTA to: osoba, która

Bardziej szczegółowo

Warszawa, maj 2011 BS/64/2011 POLAK W SZPONACH HAZARDU

Warszawa, maj 2011 BS/64/2011 POLAK W SZPONACH HAZARDU Warszawa, maj 2011 BS/64/2011 POLAK W SZPONACH HAZARDU Znak jakości przyznany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku 13 stycznia 2011 roku Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej ul. Żurawia

Bardziej szczegółowo

Uzależnienie dzieci i młodzieży od hazardu jako nowe wyzwanie wychowawcze

Uzależnienie dzieci i młodzieży od hazardu jako nowe wyzwanie wychowawcze Izba Celna w Rzepinie Uzależnienie dzieci i młodzieży od hazardu jako nowe wyzwanie wychowawcze Drezdenko, dnia 25 marca 2015 r. ul. Dworcowa 5 69-110 Rzepin tel.: +48 95 750 93 00 www.icrzepin.asi.pl

Bardziej szczegółowo

KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII

KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII KRAJOWE BIURO DS. PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII Przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym w Polsce w kontekście ustawy o grach hazardowych. Warszawa, 25-26 listopada 2014 r. Regulacje Prawne - Fundusz

Bardziej szczegółowo

Młodzież Miasta Rzeszowa wobec problematyki przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych

Młodzież Miasta Rzeszowa wobec problematyki przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych Młodzież Miasta Rzeszowa wobec problematyki przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych Narkotyki, alkohol, papierosy dopalacze, przemoc czy problem istnieje w naszej

Bardziej szczegółowo

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń Załącznik nr 7 Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń L.p. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

Oferta szkoleń. Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi

Oferta szkoleń. Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 9+ lat na rynku 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 6000+ godzin przeprowadzonych szkoleń oraz warsztatów Oferta szkoleń Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 150+ Instytucji skorzystało

Bardziej szczegółowo

Janusz Sierosławski UŻYWANIE SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH PRZEZ MŁODZIEŻ W 2015 r.

Janusz Sierosławski UŻYWANIE SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH PRZEZ MŁODZIEŻ W 2015 r. Janusz Sierosławski UŻYWANIE SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH PRZEZ MŁODZIEŻ W 215 r. EUROPEJSKI PROGRAM BADAŃ ANKIETOWYCH W SZKOŁACH NA TEMAT UŻYWANIA ALKOHOLU I NARKOTYKÓW ESPAD Badanie zostało wykonane przez

Bardziej szczegółowo

Depresja a uzależnienia. Maciej Plichtowski Specjalista psychiatra Specjalista psychoterapii uzależnień

Depresja a uzależnienia. Maciej Plichtowski Specjalista psychiatra Specjalista psychoterapii uzależnień Depresja a uzależnienia Maciej Plichtowski Specjalista psychiatra Specjalista psychoterapii uzależnień Alkoholizm w chorobach afektywnych Badania NIMH* (1990) (uzależnienie + nadużywanie) Badania II Kliniki

Bardziej szczegółowo

HAZARD w szczególności od przypadku

HAZARD w szczególności od przypadku HAZARD Rynek gier hazardowych rozwija się w Polsce od zaledwie kilku lat. Jest jednak nieprawdopodobnie dynamiczny. Ilość gier wzrasta tak szybko, że czasem sami jesteśmy zaskoczeni swoją niewiedzą: czy

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr XLVI / 242 /2014 Rady Miasta w Brzezinach z dnia 24 stycznia 2014 r.

Uchwała Nr XLVI / 242 /2014 Rady Miasta w Brzezinach z dnia 24 stycznia 2014 r. Uchwała Nr XLVI / 242 /2014 Rady Miasta w Brzezinach z dnia 24 stycznia 2014 r. w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2014 Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy

Bardziej szczegółowo

Warszawa, czerwiec 2015 ISSN 2353-5822 NR 76/2015 PRACOHOLICY, SIECIOHOLICY, HAZARDZIŚCI UZALEŻNIENIA OD ZACHOWAŃ

Warszawa, czerwiec 2015 ISSN 2353-5822 NR 76/2015 PRACOHOLICY, SIECIOHOLICY, HAZARDZIŚCI UZALEŻNIENIA OD ZACHOWAŃ Warszawa, czerwiec 2015 ISSN 2353-5822 NR 76/2015 PRACOHOLICY, SIECIOHOLICY, HAZARDZIŚCI UZALEŻNIENIA OD ZACHOWAŃ Znak jakości przyznany CBOS przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku 9 stycznia 2015

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE BODZECHÓW NA ROK 2013

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE BODZECHÓW NA ROK 2013 Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXXI/86/2012 Rady Gminy Bodzechów z dnia 13 grudnia 2012 roku GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE BODZECHÓW NA ROK 2013 1. Wstęp Gminny Program Przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

PROGRAM ZDROWOTNY Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16 17 lat

PROGRAM ZDROWOTNY Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16 17 lat PROGRAM ZDROWOTNY Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16 17 lat zrealizowany w 2013 roku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, koordynowany przez Fundację

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH DZIENNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH DZIENNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Projekt z dnia 28.11.2014 r. Załącznik nr 4 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH DZIENNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp. Profil lub rodzaj komórki organizacyjnej

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH. w sprawie: przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2016-2020"

UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH. w sprawie: przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2016-2020 Projekt z dnia 18 listopada 2015 r. złożony przez Burmistrza Miasta Pyskowice UCHWAŁA NR... RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH z dnia 26 listopada 2015 r. w sprawie: przyjęcia "Gminnego Programu Przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

,,BĄDŹ CZUJNY, NIE ULEGAJ NAŁOGOM

,,BĄDŹ CZUJNY, NIE ULEGAJ NAŁOGOM ,,BĄDŹ CZUJNY, NIE ULEGAJ NAŁOGOM UZALEŻNIENIE UZALEŻNIENIE TO NABYTA SILNA POTRZEBA WYKONYWANIA JAKIEJŚ CZYNNOŚCI LUB ZAŻYWANIA JAKIEJŚ SUBSTANCJI. WSPÓŁCZESNA PSYCHOLOGIA TRAKTUJE POJĘCIE UZALEŻNIENIA

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka uzależnień?

Profilaktyka uzależnień? Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Krzysztof Ostaszewski Profilaktyka uzależnień? Co to jest profilaktyka? Profilaktyka to zapobieganie problemom zanim one wystąpią Dlatego, profilaktyka ma

Bardziej szczegółowo

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h S t r o n a 1 Studiium Psychoterapiiii Uzalleżniień Harmonogram szkolleniia edycjja 2013/2014 II SEMESTR Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny

Bardziej szczegółowo

Janusz Sierosławski. Instytut Psychiatrii i Neurologii. ODZIEŻ W 2011 r.

Janusz Sierosławski. Instytut Psychiatrii i Neurologii. ODZIEŻ W 2011 r. Janusz Sierosławski Instytut Psychiatrii i Neurologii UŻYWANIE SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH PRZEZ MŁODZIEM ODZIEŻ W 11 r. EUROPEJSKI PROGRAM BADAŃ ANKIETOWYCH W SZKOŁACH NA TEMAT UŻYWANIA ALKOHOLU I NARKOTYKÓW

Bardziej szczegółowo

Publikacje: 2013 2012

Publikacje: 2013 2012 Publikacje: 2013 1. Lelonek-Kuleta, B. (2013). Wiara w szczęśliwy los drogą do cierpienia? Patologiczny hazard w podejściu poznawczym. Horyzonty Psychologii, nr 3. 2. Lelonek-Kuleta, B. (2013). Terapia

Bardziej szczegółowo

przez kolejne 20 lat, stając się dla rumuńskiej arystokracji najpopularniejszym miejscem spędzania wolnego czasu. Początek nowej ery Po przewrocie w

przez kolejne 20 lat, stając się dla rumuńskiej arystokracji najpopularniejszym miejscem spędzania wolnego czasu. Początek nowej ery Po przewrocie w Rumunia Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak długą i ciekawą historię ma hazard w Rumunii. Na przełomie wieków IX i XX na obszarze obecnej Rumunii funkcjonowało pięć kasyn. Wszystkie urządzone były

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ Załącznik nr 3 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Projekt z dnia 28.11.2014 r. WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załącznik nr 7 Lp. Profil lub rodzaj komórki organizacyjnej

Bardziej szczegółowo

Przeprowadzenie diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych na terenie Gminy Nidzica

Przeprowadzenie diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych na terenie Gminy Nidzica (data, podpis upoważnionej ) Załącznik Nr 1 do Zapytania Ofertowego SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przeprowadzenie diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych na terenie Gminy Nidzica Cel badania Głównym

Bardziej szczegółowo

WARUNKI WOBEC ŚWIADCZENIODAWCÓW

WARUNKI WOBEC ŚWIADCZENIODAWCÓW YJNEJ 1 2 świadczenia w oddziale psychiatrycznym świadczenia w oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży 4700 4701 4703 4705 oddział psychiatryczny oddział psychiatryczny dla dzieci, oddział psychiatryczny

Bardziej szczegółowo

Budujmy społeczeństwo dla wszystkich Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Warszawa, 26 lutego 2010 roku

Budujmy społeczeństwo dla wszystkich Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Warszawa, 26 lutego 2010 roku Budujmy społeczeństwo dla wszystkich Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Warszawa, 26 lutego 2010 roku Badania problemu biedy prowadzone są wyłącznie z perspektywy osób dorosłych. Dzieci

Bardziej szczegółowo

w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Dąbrowa na 2011 rok

w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Dąbrowa na 2011 rok Uchwała Nr VI/32/11 Rady Gminy Dąbrowa z dnia 17 marca 2011 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Dąbrowa na 2011 rok Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy

Bardziej szczegółowo

Warszawa, Maj 2014 PŁEĆ A PODEJMOWANIE DECYZJI INWESTYCYJNYCH

Warszawa, Maj 2014 PŁEĆ A PODEJMOWANIE DECYZJI INWESTYCYJNYCH Warszawa, Maj 2014 PŁEĆ A PODEJMOWANIE DECYZJI INWESTYCYJNYCH Informacja o badaniu Badanie na temat preferencji Polaków dotyczących płci osób odpowiedzialnych za zarządzanie finansami oraz ryzyka inwestycyjnego

Bardziej szczegółowo

ANKIETA METRYCZKA. Czy jest Pani/Pan mieszkańcem Gminy Miękinia. tak, od kiedy... nie. Wiek: 18-30 31-40 41-50 51- i więcej

ANKIETA METRYCZKA. Czy jest Pani/Pan mieszkańcem Gminy Miękinia. tak, od kiedy... nie. Wiek: 18-30 31-40 41-50 51- i więcej ANKIETA W związku z rozpoczęciem prac nad projektem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Miękinia uprzejmie prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania, które będą bardzo pomocne

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XVIII/258/2013 RADY MIEJSKIEJ W KRAPKOWICACH. z dnia 13 lutego 2013 r.

UCHWAŁA NR XVIII/258/2013 RADY MIEJSKIEJ W KRAPKOWICACH. z dnia 13 lutego 2013 r. UCHWAŁA NR XVIII/258/2013 RADY MIEJSKIEJ W KRAPKOWICACH z dnia 13 lutego 2013 r. w sprawie przyjęcia gminnego programu przeciwdziałania narkomanii na 2013 r. stanowiącego część składową strategii rozwiązywania

Bardziej szczegółowo

Ankieta dotycząca Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Gminy Urzędów

Ankieta dotycząca Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Gminy Urzędów Ankieta dotycząca Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Gminy Urzędów ANKIETA Prosimy o wypełnienie poniższej ankiety. Jest ona skierowana do mieszkańców Gminy Urzędów i ma na celu właściwe

Bardziej szczegółowo

266 milionów dorosłych Europejczyków pije średnio dziennie alkohol w ilości nieprzekraczającej 20g (kobiety) lub 40g (mężczyźni), Ponad 58 milionów

266 milionów dorosłych Europejczyków pije średnio dziennie alkohol w ilości nieprzekraczającej 20g (kobiety) lub 40g (mężczyźni), Ponad 58 milionów 266 milionów dorosłych Europejczyków pije średnio dziennie alkohol w ilości nieprzekraczającej 20g (kobiety) lub 40g (mężczyźni), Ponad 58 milionów dorosłych (15 %) przekracza ten poziom; 20 milionów (6

Bardziej szczegółowo

Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych w grupie dzieci i młodzieży Dzielnica Bielany Miasta St. Warszawy

Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych w grupie dzieci i młodzieży Dzielnica Bielany Miasta St. Warszawy Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych w grupie dzieci i młodzieży Dzielnica Bielany Miasta St. Warszawy Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa 4 OBSZARY BADANIA STRES UŻYWKI PRZEMOC W SZKOLE

Bardziej szczegółowo

Żeby wygrać, trzeba grać?

Żeby wygrać, trzeba grać? Informacja o badaniu Czy Polacy grają w gry pieniężne? Które z nich są najbardziej popularne? Ilu Polaków choć raz grało w kasynie? Czy polscy gracze wierzą w swoje szczęście? Poniższy raport odpowiada

Bardziej szczegółowo

Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu Wzmocnienie konsultacji społecznych w powiecie oleckim. grudzień 2014

Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu Wzmocnienie konsultacji społecznych w powiecie oleckim. grudzień 2014 Znajomość problemów związanych z używaniem alkoholu, środków psychoaktywnych i infoholizmu wśród dzieci i młodzieży oraz potrzeb pogłębienia wiedzy przez osoby dorosłe w tym zakresie Raport z badań przeprowadzonych

Bardziej szczegółowo

UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ

UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ Janusz Sierosławski email: sierosla@ipin.edu.pl Zakład Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniamii tel.: 22 642 75 01 Instytut Psychiatrii i Neurologii Warszawa UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ

Bardziej szczegółowo

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h

Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h. Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny 58 h S t r o n a 1 Studiium Psychoterapiiii Uzalleżniień Harmonogram szkolleniia edycjja 2010/2011 II SEMESTR Zjazd I sesja wyjazdowa trening interpersonalny 57 h Zjazd II sesja wyjazdowa trening intrapsychiczny

Bardziej szczegółowo

Akademia Pozytywnej Profilaktyki. Szkolenia dla Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 2015/2016

Akademia Pozytywnej Profilaktyki. Szkolenia dla Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 2015/2016 Szkolenia dla Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 2015/2016 Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - zadania i zakres działań 1. Alkohol etylowy jako: substancja psychoaktywna substancja

Bardziej szczegółowo

Badania Rynku i Opinii Publicznej... 2... 3... 3... 4... 5... 6... 7... 8

Badania Rynku i Opinii Publicznej... 2... 3... 3... 4... 5... 6... 7... 8 ... 2... 3... 3... 4... 5... 6... 7... 8 Ocena stopnia fizycznej dostępności (łatwości zakupu) papierosów, alkoholu i narkotyków; Oszacowanie poziomu psychologicznej dostępności czyli subiektywne przekonanie

Bardziej szczegółowo

1. Metodologiczne podstawy badań wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Miasta Rzeszowa

1. Metodologiczne podstawy badań wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Miasta Rzeszowa 9 1. Metodologiczne podstawy badań wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Miasta Rzeszowa 1.1. Wprowadzenie do badań, metoda i materiał badawczy Badania zrealizowane zostały w maju i czerwcu

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII. NA 2014r.

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII. NA 2014r. Załącznik nr 2 do uchwały nr XLIV/243/2014 Rady Gminy Kowala z dnia 31 marca 2014r. GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA 2014r. Kowala 2014 1 Spis treści Wstęp... 3 I. Cele, zadania, sposób realizacji

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA Nr XII/67/2015 RADY MIEJSKIEJ W RAKONIEWICACH. z dnia 19 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr XII/67/2015 RADY MIEJSKIEJ W RAKONIEWICACH. z dnia 19 listopada 2015 r. UCHWAŁA Nr XII/67/2015 RADY MIEJSKIEJ W RAKONIEWICACH z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie: gminnego programu przeciwdziałania narkomanii na 2016 rok Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8

Bardziej szczegółowo

Zachowania młodzieży w Sieci i ich wpływ na społeczne funkcjonowanie w klasie

Zachowania młodzieży w Sieci i ich wpływ na społeczne funkcjonowanie w klasie Zachowania młodzieży w Sieci i ich wpływ na społeczne funkcjonowanie w klasie dr Ewa Krzyżak-Szymańska Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach Pytania postawione w badaniach: Jakie zachowania dzieci

Bardziej szczegółowo

Wybrane programy profilaktyczne

Wybrane programy profilaktyczne Wybrane programy profilaktyczne Program UNPLUGGED Ogólne informacje na temat programu Program Przeciwdziałania Przyjmowaniu Substancji Uzależniających przez Uczniów Unplugged opracowany został w ramach

Bardziej szczegółowo

Dzieci aktywne online. Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane

Dzieci aktywne online. Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane Dzieci aktywne online Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane październik 2007 Raport Dzieci aktywne online został opracowany na potrzeby I Międzynarodowej Konferencji

Bardziej szczegółowo

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa Międzynarodowe badanie ING na temat wiedzy finansowej konsumentów w Polsce i na świecie Wybrane wyniki badania przeprowadzonego dla Grupy ING przez TNS NIPO Maj

Bardziej szczegółowo

Problem uzaleŝnień w województwie zachodniopomorskim

Problem uzaleŝnień w województwie zachodniopomorskim Problem uzaleŝnień w województwie zachodniopomorskim Dźwirzyno 11-12 grudnia 2014 Monitorowanie definicja Systematyczna, zazwyczaj naukowa, ale zawsze kontynuowana obserwacja wybranych aspektów rzeczywistości,

Bardziej szczegółowo

Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2014 rok

Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2014 rok Załącznik do uchwały RG Nr.. dnia Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2014 rok WSTĘP Narkomania jest zjawiskiem ogólnoświatowym. Powstaje na podłożu przeobrażeń zachodzących we współczesnym cywilizowanym

Bardziej szczegółowo

Ankieta diagnostyczna dla potrzeb opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Miasta Sokołów Podlaski

Ankieta diagnostyczna dla potrzeb opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Miasta Sokołów Podlaski Ankieta diagnostyczna dla potrzeb opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Miasta Sokołów Podlaski Prosimy o wypełnienie poniższej ankiety. Jest ona skierowana do mieszkańców

Bardziej szczegółowo

ANKIETA Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Dynów

ANKIETA Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Dynów ANKIETA W związku z rozpoczęciem prac nad projektem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Dynów uprzejmie prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Będą one pomocne przy opracowaniu

Bardziej szczegółowo

ŚLĄSKIE CENTRUM ZDROWIA PUBLICZNEGO Ośrodek Analiz i Statystyki Medycznej Dział Chorobowości Hospitalizowanej APETYT NA ŻYCIE

ŚLĄSKIE CENTRUM ZDROWIA PUBLICZNEGO Ośrodek Analiz i Statystyki Medycznej Dział Chorobowości Hospitalizowanej APETYT NA ŻYCIE ŚLĄSKIE CENTRUM ZDROWIA PUBLICZNEGO Ośrodek Analiz i Statystyki Medycznej Dział Chorobowości Hospitalizowanej APETYT NA ŻYCIE Katowice 2007 Śl.C.Z.P Dział Chorobowości Hospitalizowanej 23 luty Ogólnopolski

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE KURZĘTNIK NA ROK 2008

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE KURZĘTNIK NA ROK 2008 Załącznik do Uchwały Rady Gminy w Kurzętniku z dnia GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE KURZĘTNIK NA ROK 2008 I. Wstęp. Przeciwdziałanie narkomanii jest jednym z podstawowych i najbardziej

Bardziej szczegółowo

Oferta szkoleń. Rady Pedagogiczne. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi godzin przeprowadzonych szkoleń oraz warsztatów

Oferta szkoleń. Rady Pedagogiczne. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi godzin przeprowadzonych szkoleń oraz warsztatów 9+ lat na rynku 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 6000+ godzin przeprowadzonych szkoleń oraz warsztatów Oferta szkoleń Rady Pedagogiczne 150+ Instytucji skorzystało z naszych usług 2 Dla kogo

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR VI/39/15 RADY GMINY BIAŁOWIEŻA. z dnia 30 marca 2015 r.

UCHWAŁA NR VI/39/15 RADY GMINY BIAŁOWIEŻA. z dnia 30 marca 2015 r. UCHWAŁA NR VI/39/15 RADY GMINY BIAŁOWIEŻA z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2015 r." Na

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia..(poz. ) WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załącznik nr 1 Lp. Nazwa

Bardziej szczegółowo

AD/HD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi

AD/HD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi AD/HD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder) Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi GENETYCZNIE UWARUNKOWANA, NEUROLOGICZNA DYSFUNKCJA, CHARAKTERYZUJĄCA SIĘ NIEADEKWATNYMI

Bardziej szczegółowo

Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI okres 2011-2014

Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI okres 2011-2014 Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI okres 2011-2014 Spis treści WPROWADZENIE... 3 1. Podstawa prawna do działań profilaktycznych szkole.... 3 2. Adresaci

Bardziej szczegółowo

Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2012 r.

Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2012 r. Materiał na konferencję prasową w dniu 29 maja 2013 r. GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych i Warunków Życia Notatka informacyjna WYNIKI BADAŃ GUS Uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z DIAGNOZY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD MIESZKAŃCÓW GMINY TUSZÓW NARODOWY

RAPORT Z DIAGNOZY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD MIESZKAŃCÓW GMINY TUSZÓW NARODOWY RAPORT Z DIAGNOZY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD MIESZKAŃCÓW GMINY TUSZÓW NARODOWY Badaniu zostali poddani mieszkańcy gminy Tuszów Narodowy. Wzięło w nim udział 78 osób. 54 osoby z pośród badanych to kobiety, natomiast

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM REALIZACJI

HARMONOGRAM REALIZACJI Załącznik Nr 2 do GPPU na 2015 r. HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2015 Lp. Zamierzenia (zadania) Sposoby

Bardziej szczegółowo

Kategoria zaburzeń Przykład Kod ICD-10. zaburzenia nastroju (afektywne) Depresja F30-F39

Kategoria zaburzeń Przykład Kod ICD-10. zaburzenia nastroju (afektywne) Depresja F30-F39 Wioleta Kitowska Kategoria zaburzeń Przykład Kod ICD-10 zaburzenia psychiczne organiczne, włącznie z zespołami objawowymi Zespół czołowy F00-F09 zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem

Bardziej szczegółowo

LECZNICTWO PSYCHIATRYCZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM

LECZNICTWO PSYCHIATRYCZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM LECZNICTWO PSYCHIATRYCZNE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM Ramowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Lubuskiego na lata 2011 2015 Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego Departament Ochrony Zdrowia

Bardziej szczegółowo

MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH MIEJSKI PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII. na 2014 rok

MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH MIEJSKI PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII. na 2014 rok Załącznik do Zarządzenia Nr 56/ON/2013 Burmistrza Miasta Rejowiec Fabryczny z dnia 5 listopada 2013 r. Projekt MIEJSKI PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH i MIEJSKI PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA

Bardziej szczegółowo

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce na tle państw Unii Europejskiej

Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce na tle państw Unii Europejskiej 2011 Paulina Zadura-Lichota, p.o. dyrektora Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności PARP Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce na tle państw Unii Europejskiej Warszawa, 1 lutego

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr XIV /120 / 2011 Rady Miasta Brzeziny z dnia 29 listopada 2011 r.

Uchwała Nr XIV /120 / 2011 Rady Miasta Brzeziny z dnia 29 listopada 2011 r. Uchwała Nr XIV /120 / 2011 Rady Miasta Brzeziny z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Brzeziny na lata 2011 2015 Na podstawie art. 2 ust.4 pkt

Bardziej szczegółowo

STATUT ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ Na Wzgórzu w Głownie. Rozdział I Postanowienia ogólne

STATUT ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ Na Wzgórzu w Głownie. Rozdział I Postanowienia ogólne STATUT ZAKŁADU OPIEKI ZDROWOTNEJ Na Wzgórzu w Głownie Rozdział I Postanowienia ogólne 1 1. Zakład Opieki Zdrowotnej Na Wzgórzu, zwany dalej zakładem jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków

Bardziej szczegółowo

Oferta wywiadówek profilaktycznych oraz warsztatów. Rodzice. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi

Oferta wywiadówek profilaktycznych oraz warsztatów. Rodzice. lat na rynku. 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 9+ lat na rynku 100% pytanych Klientów poleca nasze usługi 6000+ godzin przeprowadzonych szkoleń oraz warsztatów Oferta wywiadówek profilaktycznych oraz warsztatów 150+ Instytucji skorzystało z naszych

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM REALIZACJI

HARMONOGRAM REALIZACJI Załącznik Nr 2 do GPPU na 2016 r. HARMONOGRAM REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2016 Nazwa zadania Lp. zgodnie z art.

Bardziej szczegółowo

Wyniki ankiety wrzesień 2010 Profil osoby bezdomnej mieszkańca Domu Brata Alberta w Gorzowie Wlkp.

Wyniki ankiety wrzesień 2010 Profil osoby bezdomnej mieszkańca Domu Brata Alberta w Gorzowie Wlkp. Wyniki ankiety wrzesień 2010 Profil osoby bezdomnej mieszkańca Domu Brata Alberta w Gorzowie Wlkp. Przeprowadzone badanie ankietowe miało na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Jacy są mieszkańcy Domu

Bardziej szczegółowo

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Bestwina na 2009r.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Bestwina na 2009r. Załącznik Nr 1 do Uchwały Rady Gminy nr XXIII/199/ 2008 z dnia 11 grudnia 2008r Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Bestwina na 2009r. ROZDZIAŁ I Postanowienia

Bardziej szczegółowo

Wyzwania polityki ludnościowej wobec prognoz demograficznych dla Polski i Europy

Wyzwania polityki ludnościowej wobec prognoz demograficznych dla Polski i Europy Wyzwania polityki ludnościowej wobec prognoz demograficznych dla Polski i Europy Grażyna Marciniak Główny Urząd Statystyczny IV. Posiedzenie Regionalnego Forum Terytorialnego, Wrocław 8 grudnia 215 r.

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE GOCZAŁKOWICE ZDRÓJ NA LATA 2011 2016 WSTĘP

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE GOCZAŁKOWICE ZDRÓJ NA LATA 2011 2016 WSTĘP Załącznik do Uchwały Nr X/44/2011 Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój z dnia 09 sierpnia 2011 GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII W GMINIE GOCZAŁKOWICE ZDRÓJ NA LATA 2011 2016 WSTĘP Narkomania patologiczne

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ZDROWIA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (NA PODSTAWIE WYNIKÓW BADAŃ HBSC) Joanna Mazur Instytut Matki i Dziecka

SPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ZDROWIA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (NA PODSTAWIE WYNIKÓW BADAŃ HBSC) Joanna Mazur Instytut Matki i Dziecka SPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ZDROWIA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ (NA PODSTAWIE WYNIKÓW BADAŃ HBSC) Joanna Mazur Instytut Matki i Dziecka Informacje o badaniach HBSC 213/14 44 kraje członkowskie sieci HBSC (Health Behaviour

Bardziej szczegółowo

Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w 2009 i 2012 roku Przedstawione poniżej wyniki badań opracowano na podstawie: Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży. Ekspertyza oparta na wynikach ogólnopolskich badań

Bardziej szczegółowo

Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w 2009 i 2012 roku

Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w 2009 i 2012 roku Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w 2009 i 2012 roku Przedstawione poniżej wyniki badań opracowano na podstawie: Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży. Ekspertyza oparta na wynikach ogólnopolskich badań

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII

GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII ZAŁĄCZNIK NR 2 DO UCHWAŁY NR III/13/14 RADY MIEJSKIEJ W LEŚNICY z dnia 30 grudnia 2014 roku Urząd Miejski w Leśnicy GMINNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII 2015 rok SPIS TREŚCI: STRONA I. WPROWADZENIE

Bardziej szczegółowo

Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2010 r.

Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2010 r. Materiał na konferencję prasową w dniu 30 sierpnia 2011 r. GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych i Warunków Życia Notatka informacyjna WYNIKI BADAŃ GUS Ochrona zdrowia w gospodarstwach

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności Punktu Pomocy Kryzysowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciance za rok 2013 976 porad 283 osoby

Sprawozdanie z działalności Punktu Pomocy Kryzysowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciance za rok 2013 976 porad 283 osoby Sprawozdanie z działalności Punktu Pomocy Kryzysowej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzciance za rok 2013 Specjaliści terapii uzależnień i współuzależnienia zatrudnieni w Punkcie Pomocy

Bardziej szczegółowo

REALIZACJA ZADAŃ W RAMACH GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII DLA MIASTA LUBLIN. Lublin, dnia 6 kwietnia 2016 r.

REALIZACJA ZADAŃ W RAMACH GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII DLA MIASTA LUBLIN. Lublin, dnia 6 kwietnia 2016 r. REALIZACJA ZADAŃ W RAMACH GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII DLA MIASTA LUBLIN Lublin, dnia 6 kwietnia 2016 r. Podstawę działań Miasta Lublin w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii stanowi

Bardziej szczegółowo

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2015/2016 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY

PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2015/2016 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I ROK AKADEMICKI 2015/2016 PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY 1. NAZWA PRZEDMIOTU : Psychiatria w pytaniach i odpowiedziach. 2. NAZWA JEDNOSTKI (jednostek

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr 125/XIII/2011 Rady Miasta i Gminy Szczekociny z dnia 20.10.2011.

Uchwała Nr 125/XIII/2011 Rady Miasta i Gminy Szczekociny z dnia 20.10.2011. Uchwała Nr 125/XIII/2011 Rady Miasta i Gminy Szczekociny z dnia 20.10.2011. w sprawie: przyjęcia Programu Promocji Zdrowia Psychicznego dla Gminy Szczekociny na lata Na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy

Bardziej szczegółowo

1/ PROFILAKTYKA I ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

1/ PROFILAKTYKA I ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH Zał. Nr.1 do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2015 r. HARMONOGRAM REALIZACJI ZADAŃ GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Bardziej szczegółowo

Competence analysis of trainers and educators and confirmation of Strategic Management Virtual Game topics. Polish version

Competence analysis of trainers and educators and confirmation of Strategic Management Virtual Game topics. Polish version Competence analysis of trainers and educators and confirmation of Strategic Management Virtual Game topics Polish version Wyniki badań ankietowych Opis próby badawczej Analizując możliwości rozwoju gier

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XI/276/2015 RADY MIASTA GLIWICE. z dnia 19 listopada 2015 r.

UCHWAŁA NR XI/276/2015 RADY MIASTA GLIWICE. z dnia 19 listopada 2015 r. UCHWAŁA NR XI/276/2015 RADY MIASTA GLIWICE z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Gliwice na lata 2016-2020 Na podstawie art. 18 ust

Bardziej szczegółowo

ANKIETA do badań społecznych

ANKIETA do badań społecznych ANKIETA do badań społecznych 1. Jakie problemy społeczne uważa Pan/Pani za najważniejsze na terenie Państwa gminy? (prosimy zaznaczyć maksymalnie 3 odpowiedzi) Ubóstwo, niewydolność materialna rodziny

Bardziej szczegółowo

PROJEKT SOCJALNY UZALEŻNIENIOM. Realizatorzy: Anna Osiewicz Aleksandra Zaborska Joanna Krzemińska Alicja Kowalska Joanna Trytek

PROJEKT SOCJALNY UZALEŻNIENIOM. Realizatorzy: Anna Osiewicz Aleksandra Zaborska Joanna Krzemińska Alicja Kowalska Joanna Trytek PROJEKT SOCJALNY UZALEŻNIENIOM Realizatorzy: Anna Osiewicz Aleksandra Zaborska Joanna Krzemińska Alicja Kowalska Joanna Trytek 1. Opis problemu Rodzina winna zaspokajać potrzeby fizjologiczne jak i psychologiczne

Bardziej szczegółowo

Uchwała Nr XLIII/360/2009 Rady Miejskiej w Krobi z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2010 rok

Uchwała Nr XLIII/360/2009 Rady Miejskiej w Krobi z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2010 rok Uchwała Nr XLIII/360/2009 Rady Miejskiej w Krobi z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2010 rok Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca

Bardziej szczegółowo

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 7-12 13-15 +16 1 822 113 8,4% 4,2% 917 995 18 950 637 87,4%

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA ROK 2012 GMINA WIELICZKI

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA ROK 2012 GMINA WIELICZKI Załącznik do Uchwały Nr XIV/75/11 Rady Gminy Wieliczki z dnia 29 grudnia 2011r GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH NA ROK 2012 GMINA WIELICZKI Cele strategiczne programu:

Bardziej szczegółowo

JELENIA GÓRA, PAŹDZIERNIK 2006 R.

JELENIA GÓRA, PAŹDZIERNIK 2006 R. STRATEGIE DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH I INTERWENCYJNYCH WOBEC DZIECI I MŁODZIEŻY Z GIMNAZJUM NR 4 W JELENIEJ GÓRZE ZAGROŻONYCH UZALEŻNIENIEM Uchwała Nr24/06 Rady Pedagogicznej Gimnazjum Nr 4 w Jeleniej Górze

Bardziej szczegółowo

Ostre zatrucie spowodowane użyciem alkoholu. świadczeniu gwarantowanemu (ICD 10) nasennych (F13.3); (F10.4); lekarz specjalista w dziedzinie chorób

Ostre zatrucie spowodowane użyciem alkoholu. świadczeniu gwarantowanemu (ICD 10) nasennych (F13.3); (F10.4); lekarz specjalista w dziedzinie chorób Dziennik Ustaw 22 Poz. 1386 Załącznik nr 2 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załącznik nr 2 Lp. Nazwa świadczenia gwarantowanego Warunki realizacji świadczenia

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XI.63.2015 RADY GMINY KOMPRACHCICE

UCHWAŁA NR XI.63.2015 RADY GMINY KOMPRACHCICE UCHWAŁA NR XI.63.2015 RADY GMINY KOMPRACHCICE z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016 Na podstawie

Bardziej szczegółowo

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW W GMINIE FIRLEJ NA ROK 2014

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW W GMINIE FIRLEJ NA ROK 2014 1 Załącznik do Uchwały Nr XXX/147 /13 Rady Gminy Firlej z dnia 10 grudnia 2013r. GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW UZALEŻNIEŃ OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW W GMINIE FIRLEJ NA ROK 2014 Firlej

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR IV/20/2015 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE. z dnia 23 stycznia 2015 r.

UCHWAŁA NR IV/20/2015 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE. z dnia 23 stycznia 2015 r. UCHWAŁA NR IV/20/2015 RADY MIEJSKIEJ W ŻAROWIE z dnia 23 stycznia 2015 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Żarów na 2015 rok Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15

Bardziej szczegółowo

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach stacjonarnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń

Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach stacjonarnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń Załącznik nr 2 Wykaz świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach stacjonarnych leczenia uzależnień oraz warunki realizacji tych świadczeń L.p. Nazwa świadczenia gwarantowanego i, Warunki realizacji

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2014 r. (poz. ) Załącznik nr 1 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp.

Bardziej szczegółowo