Schematy instalacji solarnych proponowanych dla inwestycji w prywatnych budynkach mieszkalnych na terenie powiatu suskiego

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Schematy instalacji solarnych proponowanych dla inwestycji w prywatnych budynkach mieszkalnych na terenie powiatu suskiego"

Transkrypt

1 Schematy instalacji solarnych proponowanych dla inwestycji w prywatnych budynkach mieszkalnych na terenie powiatu suskiego Wstęp Po przeanalizowaniu sporej ilości gospodarstw domowych, a w szczególności ich instalacji grzewczych pozwoliliśmy sobie wyszczególnić kilka możliwych wariantów sposobu adaptacji instalacji solarnej w budynkach. Znaczna część istniejących instalacji grzewczych opiera się o kotły opalane paliwem stałym (drewno, węgiel). Instalacje te są w większości obsługiwane ręcznie lub za pośrednictwem prostej automatyki towarzyszącej kotłom z automatycznym podajnikiem. Dlatego adaptacja ta częstokroć nie jest sprawą prostą i będzie wymagała podjęcia pewnych decyzji ze strony mieszkańców co do późniejszego sposobu użytkowania. Staramy się kłaść duży nacisk na wyeliminowanie w tym przypadku nie tylko kosztów związanych z oszczędzaniem paliwa, ale i robocizny która nieodzownie stanowi duży wkład w proces grzewczy obiektów wyposażonych w kotły na paliwo stałe. Poniższe, bardzo uproszczone schematy blokowe przedstawiają tylko ideę działania, dlatego prosimy nie doszukiwać się w nich braków pewnych elementów hydraulicznych, czy też automatycznych. Liczymy iż pomogą one Państwu i nam jako projektantom na podjęcie słusznej decyzji odnośnie dopasowania instalacji kolektorów słonecznych do Państwa sytuacji.

2 Schemat 1 Układ ten jest zalecany, gdy użytkownik do ogrzewania ciepłej wody używa kotła c.o. (może być węglowy z/bez regulacji temperatury). Na obiekcie nie ma zbiornika c.w.u., lub istniejący zbiornik jest w złym stanie technicznym i musi zostać wymieniony. Funkcja ogrzewania realizowana będzie w tym przypadku w jednym, dwuwężownicowym zbiorniku. Woda w projektowanym zasobniku będzie podgrzewana przez instalację solarną (dolna wężownica) oraz dogrzewana przez kocioł c.o. (górna wężownica). Dodatkowo do układu można zamontować grzałkę elektryczną z termostatem. Gdy podczas mniej słonecznej pogody użytkownik nie będzie chciał włączać kotła c.o. będzie mógł dogrzewać wodę w zasobniku za pomocą grzałki elektrycznej. Kwestia wyboru opcji z grzałką/bez grzałki pozostaje po stronie użytkownika. LATO: do ogrzewania wody w zasobniku będzie używana instalacja solarna, a w wypadku gdyby to było niewystarczające można będzie dogrzewać wodę grzałką elektryczną lub kotłem c.o. ZIMA: do ogrzewania wody w zasobniku będzie używany głównie kocioł c.o., natomiast kolektory będą wstępnie podgrzewać wodę kiedy to będzie możliwe. Zalety: jest to najtańszy układ solarny, zajmujący mało miejsca w pomieszczeniu technicznym gdyż nie trzeba montować drugiego zasobnika, mniejsze straty ciepła w porównaniu do wariantu z dwoma zasobnikami Wady: wyższy koszt zasobnika z dwoma wężownicami, użytkownik sam musi decydować o dogrzewaniu kotłem c.o. lub grzałką elektryczną.

3 Schemat 2 Układ ten jest zalecany, gdy użytkownik do ogrzewania ciepłej wody używa kotła c.o. z regulacją. W układzie wykorzystywany jest istniejący zbiornik cwu, w którym woda ogrzewana jest przez kocioł. Do układu włączamy dodatkowy zasobnik solarny, który będzie służył jako podgrzewacz wstępny ciepłej wody. Zimna woda trafia najpierw do zasobnika solarnego tam zostanie wstępnie/ostatecznie podgrzana przez kolektory słoneczne a następnie przepływa do zasobnika istniejącego gdzie będzie ewentualnie dogrzewana przez istniejący kocioł. Dodatkowo poprzez zastosowanie pompy podmieszania istnieje możliwość ładowania zasobnika solarnego przez kocioł c.o. i odwrotnie istniejącego zbiornika przez układ solarny. LATO: do ogrzewania wody w zasobnikach będzie używana instalacja solarna, a w wypadku gdyby to było niewystarczające można będzie ją dogrzewać kotłem c.o. ZIMA: do ogrzewania wody w istniejącym zasobniku będzie używany kocioł c.o. a ewentualne uzyski ciepła z kolektorów słonecznych będą dostarczane do zasobnika solarnego co ograniczy zużycie paliwa. Zalety: poprzez wykorzystanie istniejącego zbiornika mamy możliwość montażu mniejszego zasobnika solarnego z pojedynczą wężownicą co ograniczy ilość zajętego miejsca. Zwiększamy pojemność łącznego zładu c.w.u. co powoduje iż również kocioł rzadziej podgrzewa c.w.u. Wady: nieco większe straty energetyczne poprzez zastosowanie dwóch zbiorników c.w.u.

4 Schemat 3 Układ ten jest zalecany, gdy użytkownik do ogrzewania ciepłej wody używa kotła c.o. węglowego bez regulacji temperatury ciepłej wody. W budynku znajduje się istniejący zbiornik cwu, w którym woda ogrzewana jest przez kocioł c.o.. Do istniejącego zasobnika dołączamy nowy zasobnik solarny w sposób pokazany powyżej. Ciepłą woda będzie ogrzewana w nowym zasobniku z kolektorów słonecznych lub w istniejącym z pieca centralnego ogrzewania. Użytkownik sam decyduje z którego zasobnika pobiera ciepłą wodę odpowiednio ustawiając zawory na zimnej wodzie. W okresach dużego nasłonecznienia kolektory słoneczne ogrzeją wystarczająco ciepłą wodę na cele użytkowe i nie będzie potrzeby rozpalać w kotle. Jeżeli temperatura w zbiorniku solarnym będzie za mała na potrzeby użytkownika, można ją dogrzać poprzez grzałkę elektryczną montowaną na życzenie właściciela lub przełączyć układ na istniejący zasobnik i dogrzewać wodę przy pomocy kotła centralnego ogrzewania. W okresie kiedy nasłonecznienie będzie małe można będzie zupełnie odciąć układ solarny i ogrzewać wodę w dotychczasowym zasobniku. LATO: do ogrzewania wody w zasobniku będzie używana instalacja solarna, a w wypadku gdyby to było niewystarczające można będzie ją dogrzewać grzałką elektryczną WIOSNA/JESIEŃ: do ogrzewania wody w zasobniku będzie używana instalacja solarna z ewentualnym wspomaganiem grzałką elektryczną, lub jeżeli energii uzyskanej z kolektorów słonecznych będzie zbyt mało użytkownik będzie mógł przełączyć na ogrzewanie cwu w istniejącym zasobniku za pomocą kotła c.o. ZIMA: do ogrzewania wody w istniejącym zasobniku będzie używany kocioł c.o. W przypadku dużego nasłonecznienia, będzie można chwilowo wykorzystywać wodę zbuforowaną w zbiorniku solarnym Zalety: najprostsze rozwiązanie dla kotłów, które nie posiadają możliwości kontroli temperatury c.o., w związku z brakiem rozbudowanej automatyki nie ma dodatkowych nakładów finansowych

5 Wady: dodatkowy duży zasobnik który musimy zamontować w budynku (zajmuje miejsce), konieczność ręcznego przełączania układów, większe straty energetyczne poprzez zastosowanie dwóch zbiorników c.w.u.. Uwaga: Układ należy poddawać okresowym przegrzewom. Schemat 4 Układ ten jest zalecany, gdy użytkownik do ogrzewania ciepłej wody używa kotła c.o. węglowego bez regulacji temperatury ciepłej wody. W budynku znajduje się istniejący zbiornik cwu, w którym woda ogrzewana jest przez kocioł c.o.. Do istniejącego zasobnika dołączamy nowy zasobnik solarny w sposób pokazany powyżej. Poprzez zamontowanie dodatkowego zaworu trójdrogowego, układ automatyki samodzielnie steruje z którego zasobnika pobiera ciepłą wodę na obiekt (właściciel nie musi tego robić własnoręcznie). Układ bada temperaturę w obu zasobnikach, i odpowiednio przełącza zawór trójdrogowy w zależności od sytuacji. Jeżeli woda jest cieplejsza w zasobniku solarnym zawór puszcza tą wodę bezpośrednio do odbiorcy. Natomiast kiedy woda w zasobniku istniejącym ma wyższą temperaturę, zawór przełącza się tak aby woda wstępnie podgrzana w zasobniku solarnym przechodziła do zasobnika istniejącego. Tam nastąpi dogrzanie wody i dopiero później trafia ona do odbiorcy. Możliwe jest również zamontowanie w zasobniku solarnym grzałki, która może dogrzewać wodę bez potrzeby rozpalania w piecu. LATO: do ogrzewania wody w zasobniku będzie używana instalacja kolektorów słonecznych, ciepła woda będzie pobierana bezpośrednio z zasobnika solarnego. Jeżeli temperatura uzyskana z kolektorów będzie niewystarczająca, można ją będzie podgrzać przy pomocy kotła c.o.. Automatyka wykryje wysoką temperaturę na zasobniku istniejącym i przełączy się na pobór wody z zasobnika istniejącego. Woda podgrzana w zasobniku solarnym będzie wtedy trafiała do zasobnika istniejącego zamiast zimnej wody. ZIMA: woda będzie pobierana z zasobnika istniejącego gdzie zostanie podgrzana przez piec c.o.. Natomiast woda podgrzana w zasobniku solarnym będzie trafiała do zasobnika istniejącego zamiast zimnej wody.

6 Zalety: układ nie wymaga ręcznego przełączania zbiornika z którego pobieramy ciepłą wodę, pozwala na wspólne działanie pieca węglowego i układu solarnego Wady: dodatkowy duży zasobnik który musimy zamontować w budynku (zajmuje miejsce), większe straty energetyczne poprzez zastosowanie dwóch zbiorników c.w.u., obecność dodatkowej automatyki która podnosi koszt instalacji. (szacunkowo koszty w stosunku do układu 3 wzrosną o zł) Uwaga: Układ należy poddawać okresowym przegrzewom. Schemat 5 Układ ten jest stosowany, gdy użytkownik do ogrzewania ciepłej wody używa kotła c.o. węglowego bez regulacji temperatury ciepłej wody. W budynku znajduje się istniejący zbiornik cwu, w którym woda ogrzewana jest przez kocioł c.o.. Do istniejącego zasobnika dołączamy nowy zasobnik solarny w sposób pokazany powyżej. W tym układzie rozbudowany została automatyka działania systemu solarnego. Oprócz dodatkowego zaworu trójdrogowego, zamontowano również pompę podmieszania. Układ jest w stanie samodzielnie sterować, z którego zasobnika pobiera ciepłą wodę na obiekt (właściciel nie musi tego robić własnoręcznie, układ automatyki wybiera zasobnik z wyższą temperaturą tak jak w układzie 4). Natomiast pompa podmieszania pozwala gromadzić ciepło uzyskane z kolektorów w obydwu zbiornikach. Możliwe jest również zamontowanie w zasobniku solarnym grzałki, która może dogrzewać wodę bez potrzeby rozpalania w piecu. LATO: do ogrzewania wody w zasobniku będzie używana instalacja kolektorów słonecznych, ciepła woda będzie pobierana bezpośrednio z zasobnika solarnego. Jeżeli temperatura uzyskana z kolektorów będzie niewystarczająca, można ją będzie podgrzać przy pomocy kotła c.o.. Automatyka wykryje wysoką temperaturę na zasobniku istniejącym i przełączy się na pobór wody z zasobnika istniejącego. Woda podgrzana w zasobniku solarnym będzie wtedy trafiała do zasobnika istniejącego zamiast zimnej wody. Jeżeli w zasobniku solarnym woda osiągnie wysoką temperaturę pompa podmieszania przetransportuje tą wodę do zasobnika istniejącego

7 ZIMA: woda będzie pobierana z zasobnika istniejącego gdzie zostanie podgrzana przez piec c.o.. Natomiast woda podgrzana w zasobniku solarnym będzie trafiała do zasobnika istniejącego zamiast zimnej wody. Zalety: układ nie wymaga ręcznego przełączania zbiornika z którego pobieramy ciepłą wodę, pozwala na wspólne działanie pieca węglowego i układu solarnego, pompa podmieszania pozwoli na większa zmagazynowanie ciepła w okresie letnim Wady: dodatkowy duży zasobnik który musimy zamontować w budynku (zajmuje miejsce), większe straty energetyczne poprzez zastosowanie dwóch zbiorników c.w.u., obecność dodatkowej automatyki i urządzeń która podnosi koszt instalacji. (szacunkowo koszty w stosunku do układu 3 wzrosną o zł) Uwaga: Układ należy poddawać okresowym przegrzewom.

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć.

PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. PORADNIK. Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć. AUTORZY PORADNIKA Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Sławomir Pasierb Jerzy Wojtulewicz Wydawca: Fundacja

Bardziej szczegółowo

SOLARsystem. Systemy solarne z zastosowaniem kolektorów próżniowych VTK550, kolektorów płaskich VFK 900

SOLARsystem. Systemy solarne z zastosowaniem kolektorów próżniowych VTK550, kolektorów płaskich VFK 900 SOLARsystem Systemy solarne z zastosowaniem kolektorów próżniowych VTK550, kolektorów płaskich VFK 900 System solarny Słońce jest jedynym niewyczerpanym źródłem energii, jakie ludzkość ma do swojej dyspozycji.

Bardziej szczegółowo

Ogrzewanie i ciepła woda ze słońca

Ogrzewanie i ciepła woda ze słońca Zestaw solarny do wspomagania ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej Ogrzewanie i ciepła woda ze słońca Solarset TOP DANE TECHNICZNE ver. 02.2013 Ulrich Podziękowania Dziękujemy i gratulujemy zakupu

Bardziej szczegółowo

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia

Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Pompy ciepła Danfoss Nowoczesna technologia zapewniająca oszczędności każdego dnia Ponad 20 lat oszczędności w zużyciu energii. Pompy ciepła Danfoss zapewniają komfort ciepła i najwyższą efektywność każdego

Bardziej szczegółowo

Projektowanie systemów solarnych

Projektowanie systemów solarnych Projektowanie systemów solarnych Solarne przygotowywanie ciepłej wody Solarne wspomaganie ogrzewania Solarne ogrzewanie basenów kąpielowych Kolektory rurowe VTK Kolektory płaskie VFK Solarne podgrzewacze

Bardziej szczegółowo

z energetyką energia w gospodarstwie rolnym przyjazną środowisku za pan brat INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU

z energetyką energia w gospodarstwie rolnym przyjazną środowisku za pan brat INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU przy współpracy INSTYTUTU ENERGII ODNAWIALNEJ z energetyką przyjazną środowisku za pan brat energia w gospodarstwie rolnym Wydawca: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju ul.

Bardziej szczegółowo

Wszystkie kotły są objęte serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Wszystkie kotły są objęte serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Firma P.H.U.P MIRMAOL Beata Woźna 63-300 Pleszew ul. Mieszka I 7 / 24 jest bezpośrednim producentem najbardziej znanych i cenionych pleszewskich ekologicznych kotłów C.O. Jesteśmy firmą pokoleniową. Kontynuujemy

Bardziej szczegółowo

atmovit exclusiv Gazowy, stojący, żeliwny dwustopniowy kocioł grzewczy VK exclusiv

atmovit exclusiv Gazowy, stojący, żeliwny dwustopniowy kocioł grzewczy VK exclusiv atmovit exclusiv Gazowy, stojący, żeliwny dwustopniowy kocioł grzewczy VK exclusiv Nieustanne dążenie do doskonałości Vaillant to tworzenie doskonałości. Technologie grzewcze, które kształtują teraźniejszość

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PODGRZEWACZ C.W.U. Z POMPĄ CIEPŁA PWPC-3,8H-A 2-W300 PODGRZEWACZ C.W.U. Z POMPĄ CIEPŁA PWPC-3,8H-A 3-W300

INSTRUKCJA OBSŁUGI PODGRZEWACZ C.W.U. Z POMPĄ CIEPŁA PWPC-3,8H-A 2-W300 PODGRZEWACZ C.W.U. Z POMPĄ CIEPŁA PWPC-3,8H-A 3-W300 INSTRUKCJA OBSŁUGI PODGRZEWACZ C.W.U. Z POMPĄ CIEPŁA PWPC-3,8H-A 2-W300 PODGRZEWACZ C.W.U. Z POMPĄ CIEPŁA PWPC-3,8H-A 3-W300 06.2012 Spis treści Str. 1. Ważne informacje 1 2. Podstawowe informacje. 3

Bardziej szczegółowo

PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI POPRZEZ DOFINANSOWANIE ZMIANY SYSTEMU OGRZEWANIA

PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI POPRZEZ DOFINANSOWANIE ZMIANY SYSTEMU OGRZEWANIA Załącznik do Uchwały Nr XXIII/494/08 Rady Miasta Mysłowice z dnia 27 marca 2008 r. URZĄD MIASTA MYSŁOWICE UL. POWSTAŃCÓW 1 41-400 MYSŁOWICE PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI POPRZEZ DOFINANSOWANIE ZMIANY

Bardziej szczegółowo

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną?

Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Jak zorganizować przegląd energetyczny szkoły i pomóc zespołowi ds. energii poznać jej sytuację energetyczną? Poradnik dla szkolnych woźnych i/lub administratorów technicznych budynku Niniejszy poradnik

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii

PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii WIELKOPOLSKA AGENCJA ZARZĄDZANIA ENERGIĄ SP. Z O.O. PRZEWODNIK po wydajności energetycznej do wykorzystania podczas kursów szkoleniowych dla miejskich/gminnych zarządców energii Autorzy: Kinga Świtalska,

Bardziej szczegółowo

Woda ogrzewana ciepłem sieciowym

Woda ogrzewana ciepłem sieciowym Woda ogrzewana ciepłem sieciowym Program kompleksowego wykorzystania ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej Kraków, sierpień 2013 Pod Patronatem: Partnerzy Programu: www.cieplodlakrakowa.pl Spis treści

Bardziej szczegółowo

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Efektywne wykorzystanie w budynkach. i finansowanie przedsięwzięć

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Efektywne wykorzystanie w budynkach. i finansowanie przedsięwzięć ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII Efektywne wykorzystanie w budynkach i finansowanie przedsięwzięć Poradnik Autorzy: Sławomir Pasierb Mariusz Bogacki Arkadiusz Osicki Jerzy Wojtulewicz 1. WPROWADZENIE Drogi Czytelniku

Bardziej szczegółowo

Materiały techniczno-projektowe Logatherm WPS.. K-1, WPS.. -1 i WPS.. Ciepło jest naszym żywiołem. Zakres mocy od 6 kw do 60 kw

Materiały techniczno-projektowe Logatherm WPS.. K-1, WPS.. -1 i WPS.. Ciepło jest naszym żywiołem. Zakres mocy od 6 kw do 60 kw Pompy ciepła glikol-woda Wydanie 0/07 Materiały techniczno-projektowe Logatherm WPS.. K-, WPS.. - i WPS.. Zakres mocy od 6 kw do 60 kw Ciepło jest naszym żywiołem Spis treści Spis treści Podstawy................................

Bardziej szczegółowo

Poradnik. dobrych praktyk gospodarowania energią. w mikroprzedsiębiorstwie

Poradnik. dobrych praktyk gospodarowania energią. w mikroprzedsiębiorstwie Poradnik dobrych praktyk gospodarowania energią w mikroprzedsiębiorstwie Publikacja przygotowana w ramach projektu badawczego rozwojowego Uwarunkowania i mechanizmy i racjonalizacji gospodarowania energią

Bardziej szczegółowo

instalacje powietrzną Ogrzewanie pompą ciepła i wyposażenie Czy warto?

instalacje powietrzną Ogrzewanie pompą ciepła i wyposażenie Czy warto? instalacje i wyposażenie rys. VIESSMANN Liczba pomp ciepła ogrzewających domy jednorodzinne rośnie szybko, więc jest też coraz więcej doświadczonych instalatorów potrafiących zaprojektować i wykonać działające

Bardziej szczegółowo

DOBRE PRAKTYKI. Przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich

DOBRE PRAKTYKI. Przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich DOBRE PRAKTYKI Przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich Fot. istockphoto.com Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary

Bardziej szczegółowo

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie Zmniejszenie zapotrzebowania na energię poprzez wzrost efektywości energetycznej budynku i działania prosumenckie 44 Janina Kopietz-Unger, prof. UZ, kierownik Zakładu Architektury i Urbanistyki Wydziału

Bardziej szczegółowo

NISKOTEMPERATUROWY- SPECJALNY KOCIOŁ GAZOWY. TrioBloc TE 16-62 C. Instrukcja obsługi. www.broetje.com.pl

NISKOTEMPERATUROWY- SPECJALNY KOCIOŁ GAZOWY. TrioBloc TE 16-62 C. Instrukcja obsługi. www.broetje.com.pl NISKOTEMPERATUROWY- SPECJALNY KOCIOŁ GAZOWY TrioBloc TE 16-62 C Instrukcja obsługi www.broetje.com.pl Spis treści 1. Uwagi dotyczące niniejszej instrukcji obsługi.......3 1.1 Treść niniejszej instrukcji

Bardziej szczegółowo

Gazowe kotły kondensacyjne. Dlaczego Vaillant? Bo cenisz sobie prestiż i innowacje. VKK ecovit/4 exclusiv. wybiega w przyszłość.

Gazowe kotły kondensacyjne. Dlaczego Vaillant? Bo cenisz sobie prestiż i innowacje. VKK ecovit/4 exclusiv. wybiega w przyszłość. Gazowe kotły kondensacyjne Dlaczego Vaillant? Bo cenisz sobie prestiż i innowacje. VKK ecovit/4 exclusiv Ponieważ wybiega w przyszłość. Dlaczego ecovit/4 exclusiv? Ponieważ moc i oszczędność nie wykluczają

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną

Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną Bezpieczeństwo poprzez efektywność energetyczną Autor: Marcin Łapa 1. Wprowadzenie Początek XXI wieku niesie ze sobą poważne zmiany dotyczące wytwarzania energii. Ludzkość powoli uświadamia sobie, że bazujemy

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja techniczno-ruchowa. kotłów zasypowych serii: KSW, KSW Plus, KSW Alfa, KSW Alfa Plus, KSW Prima, KSW Master, KSX, KSD

Dokumentacja techniczno-ruchowa. kotłów zasypowych serii: KSW, KSW Plus, KSW Alfa, KSW Alfa Plus, KSW Prima, KSW Master, KSX, KSD Dokumentacja techniczno-ruchowa kotłów zasypowych serii: KSW, KSW Plus, KSW Alfa, KSW Alfa Plus, KSW Prima, KSW Master, KSX, KSD Dziękujemy Państwu za wybór kotła marki PEREKO. Niniejsza dokumentacja dotyczy

Bardziej szczegółowo

Laddomat 21 Moduł ładujący

Laddomat 21 Moduł ładujący Laddomat 21 Moduł ładujący Art. nr. 11 23 72 1 Instrukcja obsługi i instalacji UWAGA! Rysunki zawarte w tej broszurze pokazują jedynie zasady wykonania podłączenia. Każda instalacja musi być zwymiarowana

Bardziej szczegółowo

Poradnik wypełniania ankiety. Poniżej widać pierwszą stronę ankiety

Poradnik wypełniania ankiety. Poniżej widać pierwszą stronę ankiety Poradnik wypełniania ankiety Poniżej widać pierwszą stronę ankiety Pierwsze puste pole przeznaczone jest na szkic pomieszczenia kotłowni. Szkic powinien zawierać: -kontury pomieszczenia wraz ze zmierzonymi

Bardziej szczegółowo

WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 WINDSOR - 50

WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 WINDSOR - 50 IO-350-Windsor-25-30-50-PL.doc / 4.0.200 IO-350:2009 str.0 DWUFUNKCYJNE WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 JEDNOFUNKCYJNE WINDSOR - 25 WINDSOR - 30 WINDSOR - 50 IO-350-Windsor-25-30-50-PL.doc / 4.0.200 IO-350:2009

Bardziej szczegółowo

Wielosystemowy sterownik solarny SR-618C1. z obsługą dodatkowych urządzeń, wielu pól kolektorów, wspomagania ogrzewania i cyrkulacją pompy c.w.u.

Wielosystemowy sterownik solarny SR-618C1. z obsługą dodatkowych urządzeń, wielu pól kolektorów, wspomagania ogrzewania i cyrkulacją pompy c.w.u. Wielosystemowy sterownik solarny SR-618C1 z obsługą dodatkowych urządzeń, wielu pól kolektorów, wspomagania ogrzewania i cyrkulacją pompy c.w.u. PRODUKT POSIADA ZNAK I ZOSTAŁ WYPRODUKOWANY ZGODNIE Z NORMĄ

Bardziej szczegółowo

RAPORT: Stan energetyczny budynków w Polsce. Raport. Stan energetyczny budynków w Polsce

RAPORT: Stan energetyczny budynków w Polsce. Raport. Stan energetyczny budynków w Polsce RAPORT: Stan energetyczny budynków w Polsce Raport Stan energetyczny budynków w Polsce Słowo wstępne Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dziś znane każdemu, kto buduje, projektuje lub modernizuje

Bardziej szczegółowo

IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna OSOBY POSZKODOWANE

IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna OSOBY POSZKODOWANE P R O D U K T P R O G R A M R Y N E K IV kwartał 2010 nr 008 Bezpieczna jesień i zima Ciepło to miła atmosfera w domu, szczególnie wtedy, gdy za oknem pada deszcz lub panują minusowe temperatury. Gdy jest

Bardziej szczegółowo

Skrócony opis instalacji: Możliwości instalacji: SYSTEM nr 3 Kocioł kondensacyjny, ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe i zasobnik ciepłej wody

Skrócony opis instalacji: Możliwości instalacji: SYSTEM nr 3 Kocioł kondensacyjny, ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe i zasobnik ciepłej wody Skrócony opis instalacji: Instalacja składa się z kotła kondensacyjnego VKS ecovit plus z wbudowanymi zestawami pompowymi do zasilania instalacji grzejnikowej i podłogowej. Kocioł zasila również zasobnik

Bardziej szczegółowo