Scenariusz zajęć. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:
|
|
- Natalia Markiewicz
- 8 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny. Temat: Ocalić od zapomnienia. Cele operacyjne: Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Poznaje wybrane elementy regionalnego stroju ludowego. Posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych. Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach oraz zabawach ruchowych. Poznaje tradycje regionu poprzez uczestnictwo w spotkaniu z zespołem ludowym. Wie, jak należy się zachować podczas uroczystości. Kształtuje umiejętność komunikowania się z otoczeniem, podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu regionalnego stroju ludowego; poszerza słownictwo o nowe pojęcia (zapaska, krosno). Rozwija sprawność manualną. Podejmuje próby nazywania wybranych elementów regionalnego stroju ludowego. Rozpoznaje oraz nazywa wybrane elementy regionalnego stroju ludowego. Kształtuje twórczą postawę w działaniach plastycznych. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne. Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach, grach w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w sali gimnastycznej.
2 Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską). Przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami, dziełami sztuki, a także tradycjami, obrzędami ludowymi ze swojego regionu. Wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie. Umie wypowiadać się wykorzystując różne techniki plastyczne oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania. Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach. Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu; rozwijanie sprawności manualnej; znajomość nazw wybranych elementów regionalnego stroju ludowego, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, określanie cech charakterystycznych; budzenie świadomości narodowej poprzez poznawanie folkloru (regionalne stroje ludowe); bezpośrednie poznawanie wyglądu regionalnego stroju ludowego; określanie cech charakterystycznych dla regionalnego stroju ludowego (zapaski w paski, chusty w kwiaty, męskie nakrycie głowy itp.), a także elementów dekoracyjnych (czerwone korale, cekiny zdobiące kamizelkę); podejmowanie prób naśladowania w twórczości plastycznej zdobienia elementów stroju regionalnego (kamizelki); uczestniczenie w spotkaniu z udziałem regionalistów..
3 Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne 3-latki/uwagi Przebieg zajęć 4-latki/uwagi 5-latki/uwagi 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. W kąciku zabawek znajdują się zabawki nawiązujące do dawnych lat: lalki w strojach regionalnych, drewniane kołyski, wózeczki, motylki itp. 2.Wspólne tworzenie tablicy tematycznej: Dawne stroje ludowe w oparciu o zagadki tematyczne.. Nauczyciel (N) przygotowuje ilustracje przedstawiające elementy regionalnych strojów ludowych. Dzieci oglądają je, swobodnie wypowiadają się na ich temat. N zaprasza dzieci do wspólnego tworzenia tablicy poprzez rozwiązywanie zagadek, które zadaje N. Po podaniu przez dzieci prawidłowej odpowiedzi, jedno z nich odnajduje wśród ilustracji tę prawidłową, stanowiącą rozwiązanie i zawiesza ją na tablicy. 3. Miotlarz: zabawa ruchowa; scenariusz znajduje się w: Kalendarz muzyczny w przedszkolu, U. Smoczyńska - Nachtman, Warszawa 1988, s II. Zajęcia dydaktyczne Przygotowanie do śniadania. 1.Krótkie wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć. N informuje dzieci o przybyciu zaproszonych gości, którzy przybliżą im pewne ciekawostki o dawnych strojach ludowych. 2. Stroje ludowe naszego regionu: udział dzieci w spotkaniu z członkami zespołu regionalnego. Podczas spotkania dzieci mają okazję bezpośredniego poznania elementów strojów ludowych. Zaproszeni goście odpowiadają na pytania stawiane przez dzieci, prezentują stroje posługując się prawidłowym nazewnictwem. Ponadto dzieci dowiadują się, w jaki sposób powstawały ubrania (członkinie kapeli prezentują tkanie na krosnach). Chętne dzieci mają okazję spróbować przeplatania wełny przez krosna). 3. Tkamy stroje: zabawa ruchowa. Na sali w niewielkiej odległości od siebie rozłożonych jest 6 szeregów szarf, w każdym znajduje się po 5 szarf. Dzieci ustawione są w rzędzie (jedno za drugim). Zabawa polega na przebiegnięciu między szeregami (naśladowanie tkania stroju) i powrocie na koniec rzędu. 4. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w dalszej części zajęć. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Spódnica Marysi: Chętne 3-latki: zabawa plastyczna. Kolorowanie spódnicy na czerwono, Kamizelka Marysi: zabawa plastyczna. Dzieci kolorują kamizelkę na czerwono lub czarno. Zaznaczone brzegi rysują po śladzie czerwonym flamastrem. Ozdabiają kamizelkę naklejając na nią cekiny i wstążki.
4 III. Zajęcia popołudniowe naklejanie 2 ozdobnych czerwonych tasiemek. Chusta Marysi: 4-latki: zabawa plastyczna. Wzór chusty (z narysowanymi kwiatami), który N drukuje na żółtych, zielonych i czerwonych kartkach-wybór koloru kartki należy do dzieci. Ozdabianie chusty polega na wypełnianiu konturów kwiatów za pomocą naklejania wcześniej przygotowanych małych bibułkowych kulek. 5. Ludowe improwizacje dziecięce: zabawa parateatralna do melodii ludowej Na kieleckim polu. Przygotowanie do obiadu. 1.Zabawy ruchowe na placu zabaw lub w ogrodzie przedszkolnym w oparciu o Metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne: Chusta niewidka, Wywoływanie osób (I), Chmura gradowa, Kopuła, Deszczowa chmura, Szukaj koloru. Scenariusze zabaw znajdują się w książce Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, autor: Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik, Wyd. Harmonia, Gdańsk, 2006, s. 84, 85, 90, 91. Chętne dzieci włączają się do zabawy, pozostałe bawią się na placu zabaw (wybór należy do dziecka). 2. Stroje ludowe: wspólne utworzenie galerii prac dziecięcych. Dzieci pomagają N umieszczać na parawanie wykonane podczas zajęć prace plastyczne. Wystawione na korytarz parawany stanowią dekorację. 3. Aktywność własna dzieci zabawy swobodne. 3.Puzzle w wersji stolikowej lub multimedialnej: Kwiatowa chusta Marysi; Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
5 Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku. Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje. Percepcyjne: obserwacja, pokaz, przykład dorosłych. Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: Lalki w strojach regionalnych, drewniane kołyski, wózki, motylki (zabawki z dawnych lat), ilustracje elementów regionalnych strojów ludowych, książka: Kalendarz muzyczny w przedszkolu U. Smoczyńska- Nachtman, Warszawa, 1988; 24 szarfy, czerwone kredki, czerwone tasiemki odpowiedniej długości, klej, żółte, zielone i czerwone kartki do wydruku, kolorowe bibułkowe kulki, czarne kredki, czerwone flamastry, cekiny, czerwone wąskie wstążki, odtwarzacz płyt CD, książka: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd. Harmonia, Gdańsk, 2006; parawan, szpilki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Materiał do wydrukowania Spódnica Marysi; 2. Materiał do wydrukowania Chusta Marysi; 3. Materiał do wydrukowania Kamizelka Marysi; 4. Zagadki tematyczne; 5. Puzzle 8-elementowe: Kwiatowa chusta; 6. Wzór do puzzli- materiał do wydrukowania; 7. Kolorowanka multimedialna Chusta Marysi; 8. Multimedialne puzzle 6,12 - elementowe Kwiatowa chusta; 9. Zagadki multimedialne Wskaż, co należy do Marysi ; 10. Plik muzyczny - popularna melodia ludowa,,na kieleckim polu.
Scenariusz zajęć dla 3-latków
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 4-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne Grupa wiekowa: 4 latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)
Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki) Autorka: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem. Grupa zróżnicowana wiekowo:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 4-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 3-latków
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie
Bardziej szczegółowo3-latek 4-latek 5-latek
Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa zróżnicowana wiekowo (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Jestem
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Współpracuje z innymi dziećmi przy tworzeniu plakatu. Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi
Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej: 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Szanuję rośliny
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Autor: Jolanta Heller
Scenariusz zajęć Autor: Jolanta Heller Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:
Scenariusz zajęć Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autorka: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem Grupa wiekowa 4-latki Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 3-latki Temat: Już wakacje. Jedziemy pociągiem. Scenariusz zajęć Cele operacyjne: Dziecko: uczestniczy w zabawach
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Jolanta Heller Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:
Scenariusz zajęć Autor: Marta Jaszczuk Obszar podstawy programowej: 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Szanuję rośliny
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Jolanta Heller Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Autor: Paulina Szmagier Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Autorka: Katarzyna Walasek Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem Grupa wiekowa: 4-latki Obszar/blok tematyczny: Jestem twórcą teatru,
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Dbamy o swoje
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 5-latki Temat: Już wakacje. Wakacje nad morzem. Scenariusz zajęć Cele operacyjne: Dziecko: nazywa i rozpoznaje charakterystyczne
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 3-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo
Bardziej szczegółowo3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje owoce na bazie wielozmysłowych doświadczeń, wymienia nazwy tych, które rozpoznaje i ich cechy charakterystyczne;
Autorka: Anna Koźba Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki,
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Miś muzykant. Instrumenty perkusyjne. Cele operacyjne: Dziecko: na podstawie wyglądu
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa 4-latki Obszar/blok tematyczny: Dbamy
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa: 4-latki Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Autor: Karina Jedynak Grupa wiekowa: 3 - latki Temat: Budowle. Wieża. Scenariusz zajęć Cele operacyjne: ćwiczy
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania. Grupa wiekowa: 4 latki Blok tematyczny: Świat książek Temat:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej: 8. Wychowanie przez sztukę muzyka i śpiew, pląsy i taniec. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 3-latki Temat: Na wiejskim podwórku pies i kot. Scenariusz zajęć Cele operacyjne: Dziecko: uczestniczy w zabawach parateatralnych;
Bardziej szczegółowoWykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek
Scenariusz zajęć Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej: 8. Wychowanie przez sztukę muzyka i śpiew, pląsy i taniec. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Odkrywam
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 3-latki Temat: Muzykalny zając. Instrumenty perkusyjne. Cele operacyjne: Dziecko: rozpoznaje instrumenty
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 3-latków
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej: 9. Wychowanie przez sztukę różne formy plastyczne. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny : Odkrywam świat nie tylko pędzlem
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Autorka: Katarzyna Walasek Scenariusz zajęć dla 5-latków Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem Grupa wiekowa 5-latki Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.
Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach. Scenariusz zajęć Cele operacyjne: Dziecko: określa strony, z której dochodzi
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)
Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki) Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej: 10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych. Grupa wiekowa:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Scenariusz zajęć dla 5-latków Obszar podstawy programowej: 9. Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Odkrywam świat nie
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa: 5-latki Obszar/blok tematyczny: Dbam
Bardziej szczegółowoPROGRAM WYCHOWAWCZY. Gminnego Przedszkola w Grębkowie Na rok szkolny 2016/20167
PROGRAM WYCHOWAWCZY Gminnego Przedszkola w Grębkowie Na rok szkolny 2016/20167 Podstawę prawną Programu Wychowawczego stanowią: 1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku 2.Ustawa o systemie
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 5-latki Temat: Na wiejskim podwórku koń, krowa, koza. Cele operacyjne: Dziecko: nazywa zwierzęta
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Autorka: Katarzyna Walasek Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem Grupa wiekowa 4-latki Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Autor: Karina Jedynak Grupa wiekowa: 5 - latki Temat: Zwierzęta na wsi. Byczek. Scenariusz zajęć
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem i aktorem. Grupa wiekowa:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5- latków
Scenariusz zajęć dla 5- latków Autor: Maria Greń Obszar podstawy programowej: 11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń. Grupa wiekowa: 5- latki Blok tematyczny:
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 3-latków
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Monika Zatorska Obszar podstawy programowej: 14. Kształtowanie gotowości do nauki pisania i czytania. Grupa wiekowa: 4-latki Blok tematyczny: Świat książek Temat: Zaczarowany
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Próbuje odgrywać role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem.
Scenariusz zajęć Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej: 7. Wychowanie przez sztukę dziecko widzem i aktorem. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Jestem
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Monika Zatorska Obszar podstawy programowej: 14. Kształtowanie gotowości do nauki pisania i czytania. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Świat książek Temat: Zaczarowany
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 5-latki Temat: Rozpoznajemy dźwięki instrumentów muzycznych. Cele operacyjne: Dziecko: rozpoznaje osoby
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Piszczek Obszar podstawy programowej: 9. Wychowanie przez sztukę różne formy plastyczne. Grupa wiekowa: 5-latki Blok tematyczny: Odkrywam Świat nie tylko pędzlem
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Piszczek Obszar podstawy programowej: 9. Wychowanie przez sztukę różne formy plastyczne. Grupa wiekowa 4-latki Obszar/blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa wiekowa 5-latki Obszar/blok tematyczny: Dbamy
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Scenariusz zajęć Autor: Urszula Bączek Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Obszar/blok
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Scenariusz zajęć dla 5-latków Obszar podstawy programowej: 4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego
Bardziej szczegółowoPlanowanie sytuacji edukacyjnych w oddziale III - Krasnoludki na miesiąc czerwiec 2017 dla dzieci 3 4- letnich.
Planowanie sytuacji edukacyjnych w oddziale III - Krasnoludki na miesiąc czerwiec 2017 dla dzieci 3 4- letnich. I Tematy tygodniowy: Świat dzikich zwierząt 2) potrafi uważnie postrzegać (organizuje pole
Bardziej szczegółowoWYMAGANIA EDUKACYJNE DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 4-LATKÓW
WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 4-LATKÓW OBSZAR EDUKACYJNY WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie
Bardziej szczegółowo1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Wakacyjne plany. To już lato tygodniowy Temat dnia Wakacyjne rady. Rady na wakacyjne wypady. Zagadnienia
Bardziej szczegółoworozwija się emocjonalnie i społecznie, współpracuje z dziećmi i nauczycielem, rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość,
Nasze przedszkole! Pięciolatek w grupie rówieśniczej ma szansę wcześniej wykorzystać swój naturalny zapał do poznawania świata. Szybciej stanie się samodzielny i odpowiedzialny. Bezstresowo zaakceptuje
Bardziej szczegółowoPlanowanie sytuacji edukacyjnych w oddziale III - Krasnoludki na miesiąc listopad 2016 dla dzieci 2,5-3 - letnich.
Planowanie sytuacji edukacyjnych w oddziale III - Krasnoludki na miesiąc listopad 2016 dla dzieci 2,5-3 - letnich. I Tematy tygodniowy: Jesienna szaruga 31.10 04.11.2016 Obszar 1. Kształtowanie umiejętności
Bardziej szczegółowoObszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć
Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Autor: Karina Jedynak Grupa wiekowa: 5-latki Temat: Pogoda. Ziemek i wiosenna pogoda. Scenariusz zajęć Cele operacyjne:
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Z Nowym Rokiem Witamy Nowy Rok tygodniowy Temat dnia Witamy Nowy Rok Nowy Rok w różnych krajach
Bardziej szczegółowoPODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Opracowanie: Hanna Kubicka, Patrycja Augustyniak
PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO Opracowanie: Hanna Kubicka, Patrycja Augustyniak Podstawa programowa to w polskim prawie oświatowym obowiązkowy na danym etapie edukacyjnym zestaw treści nauczania
Bardziej szczegółowoPubliczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni
ARKUSZ ANALIZY STOPNIA OPANOWANIA UMIEJĘTNOŚCI WYNIKAJĄCYCH Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ w roku szkolnym.. półrocze.. Oddział przedszkolny:... liczebność grupy.. Umiejętności społeczne dzieci: porozumiewanie
Bardziej szczegółowoRAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r.
RAMOWY ROZKŁAD DNIA Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r. 7 00 8 45 8 45 9 30 Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze (w zależności od godzin pracy oddziału - w grupach łączonych).
Bardziej szczegółowoPROGRAM WYCHOWAWCZY DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2013/ Dzierążnia, roku
PROGRAM WYCHOWAWCZY DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2013/ 2014 Opracowanie Anna Bajur Dzierążnia, 19.08.2013 roku CEL PROGRAMU,,Wychowanie dziecka w atmosferze wzajemnego szacunku, akceptacji
Bardziej szczegółowoRAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r.
RAMOWY ROZKŁAD DNIA Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r. 7 00 8 45 8 45 9 30 Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze (w zależności od godzin pracy oddziału - w grupach łączonych).
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 4-latków
Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Scenariusz zajęć dla 4-latków Obszar podstawy programowej: 4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć dla 5-latków
Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Scenariusz zajęć dla 5-latków Obszar podstawy programowej: 4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego
Bardziej szczegółowoWYMAGANIA EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO DZIECKO: 1. - obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu,
Bardziej szczegółowoCzerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:
Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE: Dzień dziecka Zwierzęta duże i małe Lato Wakacje Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne: Uświadomienie dzieciom ich prawa do zabawy, nauki i rozwoju. Kształtowanie
Bardziej szczegółowoNowa podstawa programowa. I Kompetencje przyrodniczo zdrowotne
Nowa podstawa programowa I Kompetencje przyrodniczo zdrowotne 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. 1) dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
Bardziej szczegółowoScenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.
Scenariusz zajęć klasa I wrzesień - blok 3 - dzień 2 - Strona1 Klasa I wrzesień blok 3 dzień 2 Scenariusz zajęć Blok tygodniowy: Ulubione zabawki Temat dnia: Mój pierwszy album. Cele zajęć: Uczeń: -zna
Bardziej szczegółowoCelem wychowania przedszkolnego jest:
Podstawa programowa Podstawa programowa wychowania przedszkolnego opisuje proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach
Bardziej szczegółowoSCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Lubimy zimę. Zimo, baw się z nami! tygodniowy Temat dnia Bezpieczne zabawy zimowe Bezpieczni zimą.
Bardziej szczegółowoMali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...
Mali czytelnicy. " Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować... Według rozporządzenia MENiS z dn. 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego głównym celem
Bardziej szczegółowoKlasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Temat tygodniowy Temat dnia Zagadnienia z podstawy programowej Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Świat wokół nas Świat wokół nas Mówimy
Bardziej szczegółowoPLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI
PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI Tematyka: 1. Chciałbym być matematykiem 2. Chciałbym być muzykiem Luty tydzień pierwszy. Tematyka tygodnia: Chciałbym
Bardziej szczegółowoPODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
Bardziej szczegółowoArkusz obserwacji dziecka (Diagnoza gotowości szkolnej)
Arkusz obserwacji dziecka (Diagnoza gotowości szkolnej) Imię i nazwisko Data urodzenia Data obserwacji I II Lateralizacja Dodatkowe informacje Podczas oceny zdobytych umiejętności nauczyciel posługuje
Bardziej szczegółowoPODSTAWA PROGRAMOWA 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. 1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych,
Bardziej szczegółowoI TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka
I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI Treści programowe Dzień tygodnia/ temat dnia Aktywność i działalność dziecka Cele ogólne Cele operacyjne Numery obszarów z podstawy programowej
Bardziej szczegółowoWitamy serdecznie!!!
Witamy serdecznie!!! Pragniemy Państwu przedstawić naszą ofertę cotygodniowych dodatkowych zajęć z ROBOTYKI, na których przedszkolaki będą miały niepowtarzalną okazję budowania zawsze ekscytujących modeli
Bardziej szczegółowoMARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;
MARZEC Tematy kompleksowe: 1. Muzyka jest wszędzie. 2. Poznajemy pracę krawcowej. 3. Wiosna tuż tuż. 4. Wiosna idzie przez świat. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: 1. Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia:
Bardziej szczegółowoBANK DOBRYCH PRAKTYK
BANK DOBRYCH PRAKTYK Joanna Idzikowska Aneta Stefanek Scenariusz zajęć z zakresu wychowania komunikacyjnego we współpracy z WORD w Częstochowie MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 29 W CZĘSTOCHOWIE JOANNA IDZIKOWSKA,
Bardziej szczegółowoWIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANIA. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
WYMAGANIA EDUKACYJNE dla oddziałów przedszkolnych: 5-latków i 6-latków OBSZAR EDUKACYJNY WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANIA 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi
Bardziej szczegółowoII TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.
II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI Treści programowe Dzień tygodnia/ temat dnia Aktywność i działalność dziecka Cele ogólne Cele operacyjne Numery obszarów z podstawy programowej
Bardziej szczegółowoORGANIZACJA PROCESU WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEGO
ORGANIZACJA PROCESU WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEGO Organizacja procesu wychowawczo dydaktycznego opiera się na realizacji założeń "Podstawy programowej wychowania przedszkolnego" zatwierdzonej przez MEN. Realizacja
Bardziej szczegółowoRamowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach
Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach (podstawa programowa realizowana jest w godz. 8:00 13:00) Dzieci starsze ( 5 i 6 letnie ) 6:00-8:00 Schodzenie się dzieci Zabawy dowolne w kącikach
Bardziej szczegółowoOBSZAR EDUKACYJNY WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI - WYMAGANIA. PODSTAWA PROGRAMOWA z dnia 23 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 4, poz. 7 z 2009 r.
PODSTAWA PROGRAMOWA z dnia 23 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 4, poz. 7 z 2009 r.) OBSZAR EDUKACYJNY WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI - WYMAGANIA 1. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego
Bardziej szczegółowoWYMAGANIA EDUKACYJNE ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
WYMAGANIA EDUKACYJNE ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 1.W zakresie kształtowania umiejętności społecznych dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej: 1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych,
Bardziej szczegółowoNowa jakość w polskiej edukacji przedszkolnej
Nowa jakość w polskiej edukacji przedszkolnej 1 Nie ma szczęśliwych społeczeństw bez szczęśliwych dzieci Narodowy plan działań na rzecz dzieci w latach 2004 2012 POLSKA DLA DZIECI Jednym z zadań jest:
Bardziej szczegółowoNOWA PODSTAWA PROGRAMOWA z dnia 23 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 4, poz. 7 z 2009 r.) WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WYMAGANIA
NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA z dnia 23 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 4, poz. 7 z 2009 r.) (obowiązuje od 1 września 2009 r.) OBSZAR EDUKACYJNY 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie
Bardziej szczegółowo2) budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe;
PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Bardziej szczegółowoPLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII r. Grupy3,4-5,5,6 latki. Tematyka kompleksowa:
PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA CZAS FERII-13.02-24.02.2017r. Grupy3,4-5,5,6 latki Tematyka kompleksowa: FERIE ZIMOWE -BEZPIECZNE, ZDROWE I SPORTOWE" Temat zajęć 13.02.2017 (poniedziałek) Bezpieczne
Bardziej szczegółowoRok szkolny 2015/2016
Raport z ewaluacji wewnętrznej Przedszkola nr 1 w Świerklanach Rok szkolny 2015/2016 Zespół ds. ewaluacji Mirosława Frydecka Elżbieta Bednorz Magdalena Mięsok Wymagania wobec przedszkoli załącznik do rozporządzenia
Bardziej szczegółowo