Bajkowy Efekt Domina. O tym, co można odkryć w bajkach z różnych stron świata

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Bajkowy Efekt Domina. O tym, co można odkryć w bajkach z różnych stron świata"

Transkrypt

1 1 Bajkowy Efekt Domina. O tym, co można odkryć w bajkach z różnych stron świata Bajki są opowieściami, których bohaterami są nie tylko ludzie, przeżywający niezwykłe przygody. Są też narracjami o obdarzonych ludzkimi cechami zwierzętach, roślinach, czasami przedmiotach. Sposób prezentacji postaci (cechy wyglądu, opis cech charakteru), prowadzenia narracji, relacjonowania poczynań bohaterów, służy wyeksponowaniu kontrastów. Pozwala unaocznić to, co w danej wspólnocie uznaje się za wartościowe, godne pochwały i to, co uważa się za niewłaściwe i co należy napiętnować. Kontrast uzyskuje się zazwyczaj przez zderzenie ze sobą dwóch sposobów osiągania celu, odmiennych sposobów działania: skutecznego i nieskutecznego. Działanie skuteczne podejmowane jest z pobudek społecznie pożądanych i akceptowanych, w oparciu o refleksję, mądrość, życzliwość dla innych, czasem dobrze pojęty spryt. Zawsze wymaga wysiłku, umiejętności pokonania przeszkód natury wewnętrznej (np. strach, słabość) i zewnętrznej (np. piętrzące się góry, smoki, czarownice). Z kolei działanie nieskuteczne inicjowane jest z niewłaściwych pobudek np. żeby komuś zaszkodzić, samemu się wzbogacić. Realizowane jest przy wykorzystaniu moralnie niewłaściwych sposobów osiągania celu (np. kłamstwa, oszustwa, wyłudzenia). W scenie finałowej ma miejsce rozliczenie z podjętych działańbohatera pozytywnego spotyka nagroda, zaś negatywny zostaje ukarany. Pouczenie, zawarte w bajce formułowane jest w dwojaki sposób: bezpośrednio- podane wprost jako zwerbalizowany morał, lub pośrednio, za pomocą metafory, która trzeba właściwe zinterpretować. Słuchając bajek, dzieci mają możliwość identyfikowania się z pozytywnymi bohaterami takimi, którzy uosabiają wartościowe cechy, aspiracje i dążenia. Poznają też bohaterów negatywnych. Na przykładzie ich losów mogą dostrzec i zrozumieć negatywne konsekwencje niewłaściwych motywów i działań. Nierzadko żeby zrozumieć, jakie cechy i zachowania są w społeczeństwie uznawane za wartościowe, młodsi odbiorcy bajek potrzebują osoby dorosłej- przewodnika po ich niezwykłym świecie i po świecie wartości w nich zawartych. Dzieci potrzebują dorosłego, który nie tylko czyta bajkę, ale też wspólnie z nimi przeżywa ich historie, zastanawia się nad jej treścią i przesłaniem, jakie niesie. Dorosły pomaga młodym odbiorcom zrozumieć i wyjaśnić dlaczego pewne zachowania są nagrodzone a za inne bohaterowie zostają ukarani. Co zatem kryje się w treści proponowanych bajek?

2 2 Bajka o Piotrusiu, jest opowieścią o chłopcu, który swoim zachowaniem i zainteresowaniami nie wpisuje się w powszechnie przyjęty model pilnego ucznia, samodzielnego, zaradnego syna, obiecującego sportowca. Nie jest taki, jak chcieliby go widzieć dorośli, ciągle coś robi nie tak. Jest jednak wrażliwy, mądry, kocha swoją mamę i martwi się jej smutkami, dla niej chciałby się zmienić. Jednak wszelkie próby dokonania zmiany okazują się nieskuteczne. Chłopiec przyjaźni się ze zwierzętami, które za dobre serce odpłacają mu miłością i wiernością. Piotruś lepiej czuje się w ich towarzystwie, niż w gronie innych dzieci. Bajka o Piotrusiu to bajka nie tylko dla dzieci, zachęca zapędzonych dorosłych do refleksji nad sensem dzieciństwa. Skłania do sformułowania pytania: czy dzieciństwo jest czasem realizacji cudzych aspiracji, czy raczej powinno być czasem odkrywania świata i doświadczania siebie w tym świecie? Przypomina o tym, że każdy ma prawo być takim jaki jest ( a przecież nikt nie jest doskonały). Ważne jest raczej to, by pielęgnować i rozwijać swoje pasje, zainteresowania, podejmować trud samodoskonalenia (nawet, jeżeli początkowo coś się nie udaje). Równie istotna jest wrażliwość, która pozwala dostrzec potrzeby innych ludzi i podjąć działanie dla ich dobra. W filipińskiej bajce Słońce i księżyc na jednym z głównych planów można dostrzec wewnętrzny konflikt bohaterki księżniczki Bułan. Dziewczyna, czując ciężar odpowiedzialności za nieszczęście zarówno ludu znajdującego się pod panowaniem krótkowzrocznego króla, jak i coraz bardziej tracącego moc Słońca Arau, staje przed dylematem pozwolić na klęskę wielu, czy zranić jednego człowieka - własnego ojca. Dotykamy w tej baśni problemu wyboru, który jest wyborem tragicznym, bowiem, ze względu na wyższą wartość, jaką jest przetrwanie ludu, także karmiących ten lud zwierząt, roślin, postąpić można tylko w jeden sposób. Ten właśnie sposób wybiera mądra Bułan pomimo wewnętrznych rozterek sprzeciwia się woli ojca i oddaje się słońcu Arau. W bajce potępiona zostaje zazdrość, zwycięża mądrość, troska, dobroć a przede wszystkim życie. Troska o życie jest tu wartością nadrzędną. Gwiazda polarna jest bajką o egoistycznej miłości pięknej Gayomy obdarzonej nadprzyrodzoną mocą i przystojnego Tolau. Urok Gayomy odbiera Tolau pamięć. Zapomina on o swojej żonie i synku by podążyć za piękną i tajemniczą Gwiazdą w stronę rozgwieżdżonego nieba. Tymczasem porzucona żona martwi się, szuka męża, rozpytuje o niego, nie traci nadziei na jego powrót. Mąż jednak nie wraca W końcu napomniana przez

3 3 słońce i księżyc Gayoma dostrzega swój błąd, odkrywa, że w miłości nie można kierować się egoistycznymi pobudkami, gdyż troska wyłącznie o dobro własne wiedzie do unieszczęśliwienia innych osób. Gwiazda postanawia oddać rodzinie męża i ojca. Bajka skłania do ważnej, uniwersalnej w swojej wymowie refleksji, iż nie można budować własnego szczęścia na nieszczęściu innych. Jesteśmy prawdziwie szczęśliwi tylko wówczas, gdy ludzie wokół nas i dzięki nam mają poczucie szczęścia. Madagaskarski Król ptaków ukazuje takie wartości jak: miłość do rodziny, troska o najbliższych, mądrość, roztropność, które w baśni przypisane zostają postaci białego kruka, który właśnie ze względu na te cechy, nie stawił się na zgromadzeniu wszystkich ptaków. Ze względu na fakt, iż poprzedniego dnia jego ukochana żona złożyła jajka w gnieździe i biały kruk nie chciał na tak długo zostawić jej samej z ciężkim sercem postanowił, że nie weźmie udziału w zebraniu, tym bardziej, że nie spodziewał się, że ptaki mogą go zaproponować jako kandydata na króla. Okazuje się, że nieobecność ta zostaje przez innych odebrana jako zniewaga, pomimo, iż dla kruka czuwanie przy potrzebującej go rodzinie jest oczywistą powinnością. Ptaki osądziły go błyskawicznie orzekając chórem: zlekceważył nas wszystkich i powinien ponieść za to zasłużoną karę. Odtąd nie powinien mieć prawa udziału w naszych zgromadzeniach, a każdy ptak, który się do niego odezwie, powinien opuścić wyspę. Bajka niesie bardzo ważne przesłanie, że życie jest sztuką wyboru, którego dokonuje każdy z nas. Zanim więc kogoś osądzimy warto przyjrzeć się jego motywacjom i spróbować je zrozumieć. Bajka zatytułowana Czterej bracia to kolejna historia o niełatwych relacjach rodzinnych, chciwości i wykluczeniu. Bohaterem jest nieakceptowany najmłodszy syn zamożnego mieszkańca madagaskarskiej wsi. Isilaka jest inny, jego twarz przypomina korę baobabu, nie pasuje więc do wzorca zamożnego dziedzica. Ojciec wstydzi się jego odmienności i postanawia go wydziedziczyć i wygnać. Tymczasem w nieatrakcyjnym ciele ukrywa się mądry i odważny człowiek, który podejmuje działania kierując się rozumem. Isilaka wierzy, że odwaga i spryt oraz lojalność wobec braci pomogą mu odzyskać względy ojca i powrócić z wygnania. Pomaga im więc wykonać niebezpieczne i trudne zadania powierzone przez ojca. Bracia korzystają z wiedzy Isilaki, ale nie zamierzają podzielić się z nim majątkiem odziedziczonym po ojcu. Dobro i prawda jednak zwyciężają. Ojciec dowiaduje się kto zdobył białego kruka, rój pszczół i kota z domu złych czarownic. Isilaka wraz z matką wracają z wygania, a bracia zostają na zawsze oszpeceni, ich twarze przypominają odtąd korę baobabu.

4 4 Podróżując po Kambodży wraz ze Sprawiedliwym królikiem obserwujemy znany element nierówności społecznych pomiędzy dziewczyną a chłopakiem. Osoba o niższym statusie społecznym wystawiona zostaje na próbę, by zasłużyć na małżeństwo z osobą z wyższego stanu. W tym przypadku próbie zostaje poddany ukochany. Ojciec wybranki postawił mu zaledwie jeden warunek Będziesz przez trzy dni i trzy noce stał po pas w wodach Mekongu. Nie wolno ci się poruszać, nie możesz niczego jeść, pić, ani rozgrzewać się w żaden inny sposób. Ojciec Acharii nie zamierzał jednak zgodzić się na małżeństwo, więc uciekł się do podłego podstępu, który miał uniemożliwić chłopakowi poślubienie ukochanej. W bajce następuje jednak zwrot wieści o nieszczęściu młodych docierają do uszu jednego z najważniejszych sędziów w mieście. Ten zaprosiwszy ojca Acharii rozkazał swoim kucharzom, żeby przyrządzili zupę zupełnie bez soli, a sól postawili osobno w solniczce. Gdy ojciec Acharii zaczął skarżyć się na niesłony smak zupy sprawiedliwy królik rzekł Jak to, przecież sól stoi na stole wystarczy na nią popatrzeć i zupa będzie przyprawiona jak należy. Zawstydzony ojciec Acharii zrozumiał, że postąpił niewłaściwie i zgodził się na ślub. Morał jest bardzo przejrzysty tryumfuje sprawiedliwość. Wytrwały i refleksyjny odbiorca ma jednak szansę na dostrzeżenie metafory - Heng i Acharia wybaczają doświadczone zło swemu ojcu, zostawiają je za sobą i dzięki temu wykorzystują daną im szansę na zbudowanie szczęśliwej rodziny. Bajka O tym, skąd się wzięły tygrysy eksponuje motyw współdziałania. Narracja zmierza do puenty mówiącej o tym, że sukces można osiągnąć tylko wespół z innymi. Zatroskany o losy swoich poddanych król udaje się wraz z ukochaną żona i najwierniejszymi doradcami po naukę do indyjskich mędrców. Tam uczą się medytować, dowiadują się, w jaki sposób używać leczniczych ziół, jak bronić się przed napastnikami. Mistrz Malasuri, u którego pobierają nauki przekazuje im na koniec ich pobytu jedną niezwykłą tajemnicę, którą można wcielić w życie wyłącznie wspólną siłą woli. Ta nauka okazuje się przydatna w sytuacji trudnej. Wracającym do domu podróżnikom skończyły się zapasy żywności i groziła im śmierć głodowa. Wówczas przypomnieli sobie słowa mędrca i postanowili je urzeczywistnić poprzez wspólne działanie. Podstawą tego działania stał się właściwy (wykorzystujący ich indywidualne zasoby) podział ról, między uczestników podróży. Przeistoczyli się w niezwykłe zwierzę tygrysa. Kłótliwe sąsiadki z Gruzji wprowadzają niepokój w całej wsi, nas współczesnych - jednak nie dziwią. Spory bohaterek nie mają najmniejszego sensu i zdaje się, że sam

5 5 konflikt jest treścią ich życia. Stawiamy sobie pytanie czy to na pewno bajka, czy czasem nie prawdziwa, znana tak dobrze z życia sytuacja? Racjonalne argumenty dobrej, pracowitej wnuczki nie były w stanie przemówić do rozsądku zwaśnionych kobiet. Sytuacja ulega zmianie dopiero, gdy jedna z sąsiadek powodowana bezpodstawną złością wpada do wody, traci grunt pod nogami i oddala się coraz bardziej od brzegu. Na szczęście wnuczka w porę podbiega i podaje jej rękę. Z ust uratowanej pada proste, a tak często obce wielu ludziom słowo - dziękuję. Słowo w tym przypadku magiczne, bowiem tuż po jego wypowiedzeniu kłótliwa sąsiadka deklaruje z przekonaniem: nie będę więcej dokuczała twojej babci, powinnyśmy sobie pomagać, zamiast kłócić się całymi dniami. Nic dodać, nic ująć, można jedynie pomyśleć nad tym, czy aby żyć zgodnie naprawdę potrzebna jest magia?... czy nie wystarczą zaledwie magiczne słowa wypowiadane ze zrozumieniem? Kijaruna to gruzińska wersja Kopciuszka, pięknej, dobrej dziewczyny która po śmierci mamy mieszka ze swoim ojcem, macochą i jej córką Lejlą. Mamy tu klasyczny motyw zazdrości macochy o piękną i dobrą pasierbicę. Macocha faworyzuje swoją córkę, Kijarunę zmuszając do ciężkiej pracy. Pojawia się też staruszka- uosobienie dobrej wróżki, za której przyczyną dobro, pracowitość, skromność i życzliwość dla ludzi i zwierząt zostaje nagrodzone a zło, lenistwo i pogarda dla ludzi spotyka zasłużona kara. Zła, głupia macocha i jej leniwa, zarozumiała córka nie tylko sprowadzają niedostatek na rodzinę, gdyż wypędzają z domu krowę- żywicielką, w finale zostają ostatecznie ukarane- Lejla nie zostanie żoną księcia, gdyż pantofelek nijak nie pasował na jej stopę, która była nie dość zgrabna i zdecydowanie za duża. Magiczny pantofelek pasuje na stopę tylko jednej osoby, dziewczyny która jest nie tylko bardzo piękna, ale też skromna, dobra i mądra, taka osoba otrzymuje nagrodę. W Nikaragui w Bajce o króliku i krabie spotykamy się z przebiegłym królikiem i mądrym krabem. Bajka budzi naszą ciekawość już w momencie, gdy dowiadujemy się o chytrych sztuczkach i oszustwach niezwykle pewnego siebie królika Czytelnik zastanawia się, czy znajdzie godnego przeciwnika? Czy dostanie nauczkę? Kicając któregoś razu w zaroślach nieopodal plaży królik zobaczył wielkiego kraba. Od razu spodobało mu się to niezwykłe stworzenie i pomyślał, że takiego dziwaka z pewnością łatwo będzie nabrać. Pozory okazały się złudne, niepozorny krab okazał się sprytniejszy niż pewny siebie i nieuczciwy królik. Dziwaczny, niepozorny, ślamazarny krab

6 6 staje się metaforą nie ważna jest ilość, lecz jakość, a chytrość można pokonać sprytem. Proponuje więc królikowi konkurs, w którym z pozoru wydaje się całkiem bez szans na wygraną, nie pokona przecież królika w wyścigu, jest zbyt wolny. Dzięki krabowi i jego mądrości odkrywamy ponownie kolejną prawdę pozory myślą Na myśl przychodzi nam ponadto nie bądźmy zbyt pewni swego; nie lekceważmy przeciwnika. Walorem bajki jest jej prostota i ponadczasowe przesłanie, które trafia zarówno do najmłodszych odbiorców, jak i do towarzyszących im dorosłych opiekunów. Kolejna ponadczasowa opowieść zatytułowana Rodrigo i kolba kukurydzy podejmuje wątek głodu i marnowania żywności, uczy szacunku dla pożywienia. Temat ten jest tylko pozornie odległy od naszych codziennych doświadczeń. Żyjemy przecież w rzeczywistości nadmiaru żywności i nieustannej konsumpcji. Kupujemy, pochłaniamy, wyrzucamy. Wsłuchanie się w tekst bajki pozwala jednak na refleksję nad tym, że nie każdemu jest dane spożywanie ulubionych produktów, wybieranie ich spośród innych znajdujących się na półkach pełnych sklepowych. Podczas, gdy my wyrzucamy to, czego nie zjemy, innym tego jedzenia brakuje. Tak przecież jest i dzisiaj. Historia Rodriga uwrażliwia na kwestię głodu i zachęca do dzielenia się tym, czego sami nie wykorzystujemy, a co może służyć innym ludziom. Może być też inspiracją do oszczędności i dzielenia się z innymi. W bajce O dzielnej myszce Namudu z Ugandy już w pierwszych słowach dostrzegamy pracowitość i wytrwałość bohaterek- matki i córki, które mimo przeciwności losu mają w sobie tyle siły i empatii, żeby owocami pracy własnych rąk dzielić się z najbardziej potrzebującymi. Wydaje się, że za tę determinację spotka je nagroda, tym czasem ich ogród zostaje zniszczony przez olbrzymiego słonia. Warto dodać, że Mutesi to dziewczynka, która nie dość, że wraz z mamą uprawia ogród, chodzi także do szkoły. Bohaterka nie narzeka, nie poddaje się i nie użala nad niesprawiedliwością losu, lecz widząc kolejne zniszczenia, konsekwentnie podejmuje próby odbudowy. W końcu jednak traci nadzieję, a kobiety zdają sobie sprawę z własnej bezsilności. Mutesi wychodząc rano do szkoły zauważa siedzącą na progu małą myszkę kiwu, która postanawia pomóc dziewczynce i jej mamie. I rzeczywiście, jej pomoc okazuje się bezcenna. W tej krótkiej historii wyeksponowano takie zalety, jak: wytrwałość i pracowitość, ale zaznacza się też odwaga małej myszki która widząc nieszczęście pragnie jemu zaradzić, chce pomóc innym w potrzebie. Przy okazji dowiadujemy się (w żartobliwy sposób), że siła mięśni słonia jest znacznie słabsza niż wiara w cud małej myszki.

7 7 W bajcie O tym, jak afrykańskie żurawie zdobyły swoje korony podjęty został temat braku wody, którego nie dostrzega i nie doświadcza wielu mieszkańców naszej planety (bo przecież wystarczy odkręcić kran i leci woda), jednocześnie dla wielu mieszkańców globu jej dostarczenie oznacza możliwość przeżycia. Wody brakuje w tylu rejonach świata Braku wody doświadczają również zwierzęta. Historia o żurawiach jest właśnie taką opowieścią o zwierzętach, które próbują zaradzić długotrwałej suszy. Znajdują przy tym niezwykłe rozwiązanie. To rozwiązanie jest jakby wyjęte z dziecięcej filozofii na temat świata i formułowanych przez nie pytań skąd się bierze deszcz?, jak uwolnić deszcz chmury? Wystarczy poprosić ptaki, by dziobami przebiły chmury Jak dobrze, że mamy opowieści Gdyby ich nie było, nie znalibyśmy swoich korzeni, nie moglibyśmy marzyć, wyobrażać sobie skąd się biorą gwiazdy, księżyc, deszcz Tak też jest w bajce pochodzącej z Togo, O tym, jak Anansi obdarzył ludzkość opowieściami w której Anansi to wielki bohater tamtych czasów, pół człowiek, pół pająk - dzięki ludzkiemu sprytowi i pajęczej zręczności obdarza ludzkość opowieściami. Rozpocznijmy jednak od tego, że Bóg Yame, władający opowieściami wysuwa żądania przekraczające czyjekolwiek możliwości. Anansi nie poddaje się jednak i najpierw podstępem zdobywa pytona, następnie poluje na panterę, chwyta niebezpieczne szerszenie, a na koniec dzięki sprytnej sztuczce zdobywa krasnoludka. Bajka kończy się tak, jak każdy z nas by pragnął: bóg Yame jest wprawdzie zaskoczony, że Anansi wykonał tak trudne zadanie, jednak konsekwentnie spełnia daną mu wcześniej obietnicę. A co bardzo istotne z punktu widzenia najmłodszego odbiorcy opowiadania - pozwala Anansiemu wypuścić schwytane istoty pytona, szerszenie, panterę i poczciwego krasnoludka. Najmądrzejsze stworzenie na ziemi to opowieść o mądrości, która nie wykorzystywana staje się zbędnym balastem. Jej bohaterem jest żółw Ilapa, który postanowił zostać najmądrzejszym stworzeniem na ziemi. Gromadził więc mądre słowa, legendy, baśnie żarty do wielkiej tykwy, którą postanowił ukryć przed innymi zwierzętami w koronie wysokiego baobabu, gdyż uważał, że wyłącznie jemu przysługuje prawo posiadania mądrości Iliapa miał wiedzę, nie potrafił jednak jej wykorzystać, gdy pojawiła się taka potrzeba. Zebrana mądrość stała się przeszkodą na drodze do osiągnięcia celu. Bohater przekonał się, że mądrość nie jest zbiorem zapisków, lecz myślą, refleksją popartą doświadczeniem, która powinna służyć innym, sprzyjać rozwiązywaniu problemów i pokonywaniu sytuacji trudnych. Nie może spoczywać zamknięta w tykwie

8 8 Dawno, dawno temu w Bagdadzie grasował tajemniczy Ali z pozoru rozbójnik, lecz przez biednych i uciśnionych postrzegany jako prawdziwy zbawca O sprytnym sułtanie i jeszcze sprytniejszym Alim to bajka z archetypem dobrego zbója, który rabuje najbogatszych ze szlachetnych pobudek. W tej jednak opowieści zagniewany łamaniem prawa Sułtan nie jest złym, pozbawionym rozsądku i serca człowiekiem odbierającym biednemu ludowi jego bohatera. Sułtan staje się postacią pierwszoplanową, jest bowiem mądrym władcą - zdaje sobie sprawę z tego, że rozwiązaniem problemu nie jest zamknięcie rozbójnika w lochu, tym bardziej, że pomimo łamania prawa, Ali ma dobre serce i jest mądrym człowiekiem. Władca dostrzega, że spryt, a raczej inteligencja rozbójnika może okazać się potężnym orężem w walce z trudnościami jakie przeżywa lud. W bajce tej spełnia się jedno z najpiękniejszych marzeń wielu pokoleń niezależnie od zamieszkiwanego regionu świata, czy momentu w historii ludzkości, władca rzecze słowa, które każdy z nas pragnąłby usłyszeć: doceniam twoją inteligencję, a ponieważ słusznie zauważyłeś, że moi ludzie żyją w biedzie, mianuję cię moim doradcą do spraw pomagania ubogim. Czynię tak po to, żeby wszyscy mieszkańcy Bagdadu wiedzieli, że nie trzeba okradać bogatych, żeby pomagać biednym. Jest tu zatem akt łaski, przebaczenia, ale też i stworzenia nowej szansy. I to nieoczekiwane i niestandardowe zakończenie pozwala na bardziej podmiotowe potraktowanie tego, co potocznie nazywamy władzą. Zaczarowane bociany to piękna historia o magii słów, odpowiedzialności i zaufaniu. Bohaterem jest kalif Bagdadu, który stał się posiadaczem niezwykłej złotej tabakiery zawierającej zwój pergaminu z tajemniczym tekstem: Metanoei. Słowo zapisane na zwoju pergaminu było niezwykłym zaklęciem pozwalającym zamienić się wypowiadającemu w dowolne zwierzę. Jak to jednak z zaklęciami bywa, ich użycie wymaga odpowiedzialności za wypowiedziany słowa. Moc zaklęcia bywa ogromna Tak jest i w tym przypadku Słowa rzucone na wiatr, lekko potraktowane sprawiają, że ten kto używa zaklęcia na zawsze pozostaje w ciele wybranego przez siebie zwierzęcia. Taki właśnie los spotkał kalifa Bagdadu i jego wezyra. W świecie bajek można jednak odmienić swój los przy udziale innych ludzi lub sił nadprzyrodzonych. Właściwe zaklęcie pomaga bohaterom wypowiedzieć tajemnicza sowaksiężniczka zaklęta przez złego czarownika. Prosi jednak Wezyra, by i on pomógł jej wrócić do swojej ludzkiej postaci. Obdarza go zaufaniem, nie ma jednak pewności, czy odczarowany sułtan zechce poprosić ją o rękę Jak to w bajce zazwyczaj bywa w końcu tryumfuje mądrość, sprawiedliwość i miłość.

9 9 Bajki urzekaj swoim magicznym klimatem, ale też zachęcają do namysłu nad życiem i ludzkim, nierzadko niełatwym losem. Najmłodszym pomagają zrozumieć prawdy rządzące światem, odkryć i zrozumieć uniwersalne wartości, które pozostają niezmienne niezależnie od szerokości geograficznej. Ich wspólne czytanie (słuchanie) z dorosłym (opiekunem) może być doskonałą okazją do wspólnego odkrywania pięknych historii i wartościowych rozmów. Zapraszamy do wysłuchania bajek i zanurzenia się w ich niezwykły świat. prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak dr Katarzyna Sadowska Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Poznaj siebie i swój związek

Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek Poznaj siebie i swój związek poradnik psychologiczny dla kobiet Jak się uwolnić z krzywdzącego związku Wa r s z a w a 2 0 0 6 Centrum Praw Kobiet ul. Wilcza 60/ 19 00 679 Warszawa

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ JAK WSPÓŁPRACOWAĆ Z ŁASKĄ?

ROZWÓJ JAK WSPÓŁPRACOWAĆ Z ŁASKĄ? ROZWÓJ JAK WSPÓŁPRACOWAĆ Z ŁASKĄ? Monika i Marcin Gajdowie ROZWÓJ Jak współpracować z łaską? Na okładce: Motyw z posadzki katedry pw. Najświętszej Marii Panny w Chartres (Francja) labirynt symbolizujący

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

Daphne K. 12 kroków. z Jezusem. osobista historia uzdrowienia. tłumaczenie Ewa Sroczyńska

Daphne K. 12 kroków. z Jezusem. osobista historia uzdrowienia. tłumaczenie Ewa Sroczyńska Daphne K. 12 kroków z Jezusem osobista historia uzdrowienia tłumaczenie Ewa Sroczyńska S RAFIN Kraków 2012 Tytuł oryginału: wydania polskiego: Wydawnictwo Serafin, Kraków 2012 Redakcja Małgorzata Sękalska,

Bardziej szczegółowo

Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc

Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc Marcin Braun, Maria Mach Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc Dość powszechne jest przekonanie, że zdolne dziecko to skarb i sama radość. Jeśli ktoś tej opinii nie podziela,

Bardziej szczegółowo

MOC ZIEMI RYTUAŁY I ZAKLĘCIA W MAGII NATURALNEJ. Spis treści SCOTT CUNNINGHAM

MOC ZIEMI RYTUAŁY I ZAKLĘCIA W MAGII NATURALNEJ. Spis treści SCOTT CUNNINGHAM SCOTT CUNNINGHAM MOC ZIEMI RYTUAŁY I ZAKLĘCIA W MAGII NATURALNEJ Spis treści Przedmowa.............................................................. 2 Wstęp..................................................................

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI

PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI Załącznik nr 1 PODRĘCZNIK ŚWIAT DOBREJ PRZYSZŁOŚCI INNOWACYJNA METODA I NARZĘDZIA PRACY WYCHOWAWCZEJ PROWADZENIE ROZMÓW Spis treści WPROWADZENIE DO COACHINGU... 3 Geneza powstania metody... 3 Cele coachingu...

Bardziej szczegółowo

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz ROZWÓD I JEGO SKUTKI DLA RODZINY Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny. Zajmuje drugie miejsce, po śmierci

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM Wallace Wattles Niniejsza książka jest darmowa (wygasły na nią prawa autorskie) i powinna dotrzeć do jak największej ilości osób. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłaby zainteresować

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM Wallace Wattles Niniejsza książka jest darmowa (wygasły na nią prawa autorskie) i powinna dotrzeć do jak największej ilości osób. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłaby zainteresować

Bardziej szczegółowo

KIM JEST NASZ NIEPRZYJACIEL I JAK ON DZIAŁA? ZARYS KATOLICKIEJ DEMONOLOGII Ks. dr Marian Piątkowski

KIM JEST NASZ NIEPRZYJACIEL I JAK ON DZIAŁA? ZARYS KATOLICKIEJ DEMONOLOGII Ks. dr Marian Piątkowski KIM JEST NASZ NIEPRZYJACIEL I JAK ON DZIAŁA? ZARYS KATOLICKIEJ DEMONOLOGII Ks. dr Marian Piątkowski (wykład podczas konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania, Jasna Góra 11.7.2005) I.

Bardziej szczegółowo

Popękane lustra Widzenia punkt inny

Popękane lustra Widzenia punkt inny Popękane lustra Widzenia punkt inny Kolegium Redakcyjne: Anna M., Christina, K., Kasia Kaśka Katarzyna, Kicia351, Lilianna M., Luna, meg, Michael oraz Agnieszka Czechowska i Magdalena Orczykowska Oprawa

Bardziej szczegółowo

Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy?

Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy? Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy? Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem. - Emily Potter Praca napisana w ramach próby harcmistrzowskiej

Bardziej szczegółowo

Post. Cz. I - Moc ze słabości

Post. Cz. I - Moc ze słabości Post Cz. I - Moc ze słabości Potrzeba wyrzeczeń i oddzielenia życia dla Jezusa Duch tego świata potrafi manifestować się w subtelny i wyrafinowany sposób. Przekonuje wszystkich do swoich racji i wspaniałych

Bardziej szczegółowo

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem!

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! WOLONTARIAT TO MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA POSIADANEGO DOŚWIADCZENIA. TO TAKŻE WYJŚCIE Z OSAMOTNIENIA, WYPEŁNIENIE WOLNEGO CZASU I ZADOWOLENIE Z BYCIA POTRZEBNYM

Bardziej szczegółowo

Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat.

Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. Obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy codziennie walczą o lepszy byt dla siebie i rodziny, i o lepszy świat. Spis treści 1. Wstęp..................................... 9 2. Przedsiębiorczość co to

Bardziej szczegółowo

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Mariusz Kapusta Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Jak zacząć działać i nie przestać. Spis treści Proaktywnie.pl

Bardziej szczegółowo

Jezus głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił!

Jezus głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił! Mk 1,14 20 PONIEDZIAŁEK Jezus głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił! Czas się wypełnił to są pierwsze słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangelii św. Marka. Spróbujmy je skomentować. Również w naszym

Bardziej szczegółowo

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego Damian Hamerla Krzysztof Kacuga Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego FUNDACJA EDUKACJA DLA DEMOKRACJI Warszawa 2005 Opracowanie graficzne skład oraz łamanie: Cyprian Malinowski Publikacja

Bardziej szczegółowo

Pomoc w samorozwoju osobowo±ci

Pomoc w samorozwoju osobowo±ci UNIWERSYTET WARSZAWSKI Wydział Fizyki Jadwiga Krajewska Pomoc w samorozwoju osobowo±ci skrypt dla studentów Nauczycielskiego Kolegium Fizyki Wydanie II WARSZAWA 2002 r. 2 Spis treści Wstęp 5 1 Chcę wzrastać

Bardziej szczegółowo

Jezu, zburz wszystkie mury

Jezu, zburz wszystkie mury Jezu, zburz wszystkie mury 7 DNIOWE MODLITEWNE OBLĘŻENIE JERYCHA Ks. Kamil Spolankiewicz (POLECANA, SKUTECZNA PRAKTYKA DUCHOWA DLA WSZYSTKICH INTENCJI) I. Przeczytać z listu św. Pawła do Efezjan z rozdziału

Bardziej szczegółowo

System Uniwersalnego Klucza (The Master Key System)

System Uniwersalnego Klucza (The Master Key System) System Uniwersalnego Klucza (The Master Key System) Charles Haanel, tłumaczenie: Wojciech Luciejewski System Uniwersalnego Klucza był fenomenem swego czasu, wznosząc autora Charlesa F. Haanela tak do wielkiej

Bardziej szczegółowo

JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA

JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA Cesar Millan Melissa Jo Peltier JAK ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ STADA SPOSÓB CESARA, BY ODMIENIĆ SWOJEGO PSA I... WŁASNE ŻYCIE PRZEŁOŻYŁ: Maciej Lorenc TYTUŁ ORYGINAŁU: Be the pack leader:

Bardziej szczegółowo

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek

MOC BOŻEGO SŁOWA. od redakcji. duchowość komunii. świadkowie. doświadcrenia. nowe horyronty. słownik. dodatek MOC BOŻEGO SŁOWA od redakcji duchowość komunii Carlos Garcia Andrade CMF: KU TEOLOGII SŁOWA 3 świadkowie Camillo Bianchin OFM: DO ZOBACZENIA, PADRE NOVO! 12 doświadcrenia Róża Wilczek: PANIE, DO KOGÓŻ

Bardziej szczegółowo

Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Zbuduj swój wizerunek Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj

Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Zbuduj swój wizerunek Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj Niniejszy darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Zbuduj swój wizerunek Aby przeczytać informacje o pełnej wersji, kliknij tutaj Darmowa publikacja dostarczona przez HOLON - wszechswiat

Bardziej szczegółowo

Albo służycie Bogu, albo ulegniecie niefrasobliwości człowieka. Odłóżcie swój pancerz, bo zostanie on pokruszony na kawałki

Albo służycie Bogu, albo ulegniecie niefrasobliwości człowieka. Odłóżcie swój pancerz, bo zostanie on pokruszony na kawałki Albo służycie Bogu, albo ulegniecie niefrasobliwości człowieka Odłóżcie swój pancerz, bo zostanie on pokruszony na kawałki Niebawem staniecie się świadkami globalnego szczepienia, o którym wam mówiłem

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ

CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ Centralna Komisja Egzaminacyjna Warszawa 2014 2 Opracowanie zadań i dodatkowego materiału dla nauczycieli:

Bardziej szczegółowo

POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ

POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ Ewa Czemierowska-Koruba Hubert Czemierowski POMOC OFIERZE PRZEMOCY I AGRESJI SZKOLNEJ PROGRAM SPOŁECZNY SZKOŁA BEZ PRZEMOCY V EDYCJA WARSZTATY MAKROREGIONALNE AGRESJA I PRZEMOC Agresję definiuje się najczęściej

Bardziej szczegółowo