SZKOLENIE DLA STUDENTÓW/PRAKTYKANTÓW. z zakresu zapobiegania zakażeniom szpitalnym, BHP, ochrony radiologicznej i ochrony środowiska

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SZKOLENIE DLA STUDENTÓW/PRAKTYKANTÓW. z zakresu zapobiegania zakażeniom szpitalnym, BHP, ochrony radiologicznej i ochrony środowiska"

Transkrypt

1 SZKOLENIE DLA STUDENTÓW/PRAKTYKANTÓW z zakresu zapobiegania zakażeniom szpitalnym, BHP, wydanie I Kraków, 29 sierpnia 2014 r.

2 Strona: 2 z 26 Spis treści Wstęp str. 3 P-H-20 Przygotowanie do pracy personelu medycznego i pomocniczego str. 4 P-H-01 Higieniczne mycie rąk str. 5 P-H-02 Higieniczna dezynfekcja rąk str. 6 P-H-08/09 5 momentów higieny rąk (wersja w jęz. polskim) str. 8 5 momentów higieny rąk (wersja w jęz. angielskim) str. 9 Zasady stosowania rękawic medycznych przygotowane w oparciu o Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej - Higiena rąk to bezpieczna opieka Zakładanie rękawic medycznych niesterylnych jednorazowego użycia i bezpieczne zdejmowanie rękawic medycznych str. 10 str. 11 P-H-19 Postępowanie ze środkami ochrony indywidualnej str. 12 P-Z-01 Postępowanie w przypadku izolacji pacjenta str. 14 P-Z-07 Postępowanie po ekspozycji zawodowej na krew lub inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny P-M-11 Zgłaszanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych str. 21 P-A-BPC-02 Ewakuacja (wyciąg z procedury) str. 22 P-A-09 Postępowanie z odpadami medycznymi, niebezpiecznymi i innymi niż niebezpieczne oraz komunalnymi (wyciąg z procedury) str.18 str. 24 Podstawy ochrony radiologicznej str. 25 Data obowiązywania: 1 września 2014r. Dokument podlega aktualizacji Opracował: Stanowisko Imię i Nazwisko Data Podpis Kierownik Działu Profilaktyki Zakażeń lek. med. Jarosław Szpitalnych i Kontroli Jakości Usług Surowiec Kierownik Działu BHP i ppoż Z-ca Koordynatora Działu Utrzymania i Obsługi Infrastruktury Specjalista w dziedzinie epidemiologii Pełnomocnik Dyrektora ds. systemu zarządzania jakością mgr Monika Dusza Dorota Janicka mgr Jolanta Janik dr n. med. Barbara Sobiecka Sprawdził: Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa dr n. med. Stefan Bednarz Zatwierdził: Dyrektor dr hab. Andrzej Kulig

3 Strona: 3 z 26 Szanowni Państwo, W związku z funkcjonującym w Szpitalu Uniwersyteckim Zintegrowanym System Zarządzania Jakością, Środowiskiem, BHP, Bezpieczeństwem Żywności oraz wdrożonymi standardami akredytacyjnymi, przekazujemy do zapoznania niniejszy dokument, w którym przedstawiono wymagania dotyczące przestrzegania podstawowych zasad mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich osób znajdujących się na terenie Szpitala. Studenci/praktykanci podpisując formularz Oświadczenia zobowiązują się do przestrzegania procedur i zasad obowiązujących w Szpitalu Uniwersyteckim, opisanych w materiałach szkoleniowych. Wszelkie wątpliwości w zakresie treści niniejszego dokumentu wyjaśnia opiekun grupy. Opiekun grupy jednocześnie zobowiązany jest do sprawdzenia umiejętności praktycznych podległych studentów w zakresie: higienicznego mycia rąk, higienicznej dezynfekcji rąk, zakładania rękawic medycznych niesterylnych jednorazowego użycia oraz bezpiecznego zdejmowania rękawic medycznych. W ramach odbywanego szkolenia praktycznego Szpital zastrzega sobie prawo wybiórczej weryfikacji przez właściwe osoby nadzorujące oraz specjalistów ds. epidemiologii znajomości zasad postępowania opisanych w niniejszym dokumencie. Dokumentacja z kontroli przekazywana jest Dyrekcji Szpitala i Dziekanom/Rektorom Uczelni.

4 Strona: 4 z 26 P-H-20 Przygotowanie do pracy personelu medycznego i pomocniczego 1. Cel procedury Celem procedury jest prawidłowe przygotowanie do pracy personelu medycznego i pomocniczego. 2. Definicja i terminologia Ręce personelu są głównym wektorem przenoszenia zakażeń w szpitalu. Mycie i dezynfekcja rąk to podstawowy, bardzo skuteczny sposób ograniczenia zakażeń. Biologiczna czystość rąk jest obowiązkiem personelu medycznego i pomocniczego. Odzież robocza to odzież zabezpieczająca przed bezpośrednim kontaktem z pacjentem i jego najbliższym otoczeniem (bielizną, łóżkiem, sprzętem medycznym i higienicznym). Każdy z personelu, który ma bezpośredni kontakt z pacjentem, jego najbliższym otoczeniem oraz materiałem biologicznym jest zobowiązany do zmiany odzieży z prywatnej na roboczą. 3. Opis postępowania 3.1. Po przyjściu do pracy/na zajęcia należy założyć czystą odzież roboczą i obuwie Odzież robocza powinna mieć krótki rękaw. Długi rękaw podwinąć do 2/3 przed przystąpieniem do pracy/zajęć Personel ma obowiązek założyć identyfikator Długie włosy muszą być upięte Podczas wykonywania pracy/zajęć nie wolno siadać na łóżku pacjenta W przypadku zabrudzenia odzieży roboczej materiałem biologicznym należy ją zmienić na czystą Przygotowanie rąk do pracy/zajęć Zabrania się noszenia sztucznych paznokci i tipsów. Zabrania się noszenia pomalowanych lakierem paznokci. Paznokcie nie mogą wystawać poza opuszkę palca. Zdjąć biżuterię (obrączkę, pierścionki, bransolety). Zegarek umieścić ponad nadgarstkiem tak mocno, aby nie zsunął się na dłoń, w przeciwnym razie należy go zdjąć (na blokach operacyjnych zdjąć zegarek). Skaleczenia i otarcia skóry rąk muszą być zaopatrzone wodoodpornym opatrunkiem. Po przyjściu do pracy/na zajęcia należy wykonać higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H-02.

5 Strona: 5 z 26 P-H-01 Higieniczne mycie rąk 1. Cel procedury Celem procedury jest prawidłowe wykonanie higienicznego mycia rąk, zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń. 2. Definicje i terminologia Higieniczne mycie rąk w znacznym stopniu usuwa drobnoustroje należące do flory przejściowej i gwarantuje oczyszczenie rąk z widocznych zabrudzeń. 3. Opis postępowania 3.1. Kiedy należy wykonać higieniczne mycie rąk: po przyjściu do pracy/na zajęcia, kiedy ręce są zabrudzone w sposób widoczny, przed spożywaniem posiłku, przed kontaktem z żywnością, po wyjściu z toalety, przed aseptyczną procedurą, (np. procedura zakładania cewników centralnych), po kontakcie z krwią i płynami ustrojowymi, po kontakcie z pacjentem i jego otoczeniem w przypadku Clostridium difficile, Clostridium perfringens, przed wyjściem z pracy/zajęć. Krem nawilżający do rąk powinien być stosowany regularnie w celu ochrony skóry przed wysuszeniem spowodowanym częstym myciem i dezynfekcją rąk podczas pracy/zajęć Algorytm postępowania /zgodnie z PN EN 1499/ Mycie - 60 sekund: zwilżyć ręce letnią bieżącą wodą;; ułożyć dłoń na kształt kubka, uruchomić dozownik na mydło płynne, pobrać z dozownika 3-5 ml mydła płynnego;; myć ręce zgodnie z techniką higienicznego mycia i dezynfekcji rąk wg Ayliffe tak, aby zapewnić całkowite pokrycie rąk środkiem myjącym;; myć dłonie i nadgarstki 5 razy (wykonując wszystkie etapy mycia od 1 do 6) Płukanie - 15 sekund: dokładnie opłukać ręce pod bieżącą letnią wodą;; zakręć kurek przy użyciu suchego ręcznika jednorazowego użycia Suszenie: dokładnie osuszyć ręce ręcznikami papierowymi jednorazowego użycia;; zużyte ręczniki umieścić w worku niebieskim na odpady medyczne.

6 Strona: 6 z 26 P-H-02 Higieniczna dezynfekcja rąk 1. Cel procedury Celem procedury jest prawidłowe wykonanie higienicznej dezynfekcji rąk, zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń. 2. Definicje i terminologia Higieniczna dezynfekcja rąk eliminuje drobnoustroje należące do flory przejściowej redukując jednocześnie florę stałą. Higieniczna dezynfekcja rąk nie usuwa zabrudzeń. 3. Opis postępowania 3.1. Kiedy należy wykonać higieniczną dezynfekcję rąk: po przyjściu do pracy/na zajęcia, przed i po kontakcie z pacjentem, po kontakcie z otoczeniem pacjenta, przed założeniem i po zdjęciu rękawic medycznych, przed pracą ze sterylnym sprzętem, po kontakcie z krwią i płynami ustrojowymi, przed wejściem i po wyjściu z izolatki, przed wykonaniem i po zakończeniu procedury (medycznej, pielęgnacyjnej) u pacjenta, przed pakowaniem wyrobów medycznych do sterylizacji, przed wyjściem z pracy/zajęć Algorytm postępowania /zgodnie z PN EN 1500/ Dezynfekcja 30 sekund preparat dezynfekcyjny wcierać tylko w suche dłonie;; uruchomić dozownik na preparat do dezynfekcji rąk;; ułożyć dłoń na kształt kubka, pobrać z dozownika około 3-5 ml preparatu do higienicznej dezynfekcji rąk;; wcierać preparat w skórę dłoni i nadgarstków przez 30 sekund, zgodnie z techniką higienicznej dezynfekcji rąk wg Ayliffe tak, aby zapewnić całkowite pokrycie rąk środkiem dezynfekcyjnym;; dezynfekować obie ręce przez 5 krotne wcieranie preparatu dezynfekcyjnego (wykonując wszystkie etapy dezynfekcji od 1 do 6), łączny czas wcierania musi trwać 30 s;; zwrócić szczególną uwagę na czubki palców, kciuki i przestrzenie między palcami;; wcierać preparat dezynfekcyjny w dłonie do całkowitego wysuszenia.

7 Strona: 7 z 26 Technika higienicznego mycia i higienicznej dezynfekcji rąk wg Ayliffe Etap 1 Pocieraj wewnętrzne części dłoni (jedną dłonią o drugą dłoń). Etap 2 Pocieraj prawą wewnętrzną częścią dłoni o lewą grzbietową część dłoni, a następnie lewą wewnętrzną częścią dłoni o prawą grzbietową część dłoni (dokładnie umyj przestrzenie między palcami od strony grzbietowej u obu rąk). Etap 3 Pocieraj wewnętrzne części dłoni z przeplecionymi palcami (dokładnie umyj przestrzenie między palcami od strony dłoniowej). Etap 4 Pocieraj grzbietowe części złączonych palców jednej dłoni o wewnętrzną część drugiej dłoni i odwrotnie. Etap 5 Pocieraj ruchami obrotowymi kciuk prawej dłoni o wewnętrzną część zaciśniętej na nim lewej dłoni a następnie odwrotnie. Etap 6 Pocieraj ruchami obrotowymi opuszki palców prawej ręki w zagłębieniu dłoni lewej a następnie odwrotnie.

8 Strona: 8 z 26

9 Strona: 9 z 26

10 Strona: 10 z 26 Zasady stosowania rękawic medycznych przygotowane w oparciu o Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej - Higiena rąk to bezpieczna opieka 1. Zawsze zakładać rękawice medyczne jeżeli wymaga tego procedura medyczna, pielęgnacyjna, procedura izolacji. 2. Zawsze zakładać rękawice medyczne, gdy można racjonalnie oczekiwać, że dojdzie do kontaktu z krwią lub innym potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym, błoną śluzową lub naruszoną powłoką skóry. 3. Po zakończeniu czynności/procedury bezpiecznie zdjąć rękawice medyczne i umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne. 4. Zabrania się używania tych samych rękawic do czynności/procedur przy kolejnym pacjencie. 5. Używając rękawice medyczne przy pacjencie należy je zmienić przez bezpiecznie zdjęcie i założenie nowych, jeżeli podczas wykonywania czynności/procedur przy tym pacjencie przechodzi się od zakażonych powierzchni ciała do innych części/miejsc ciała, w tym naruszonej powierzchni skóry, błon śluzowych. 6. Po użyciu rękawic medycznych przy pacjencie należy je bezpiecznie zdjąć i wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk. 7. Stosowanie rękawic medycznych nie zastępuje higieny rąk prowadzonej z zastosowaniem preparatów do higienicznej dezynfekcji rąk.

11 Strona: 11 z 26 P-H-08/P-H-09 Zakładanie rękawic medycznych niesterylnych jednorazowego użycia i bezpieczne zdejmowanie rękawic medycznych 1. Cel Celem procedur jest prawidłowe zakładanie rękawic medycznych niesterylnych jednorazowego użycia oraz bezpieczne zdejmowanie rękawic medycznych, zapobieganie zakażeniom, ochrona przed niebezpiecznymi czynnikami biologicznymi, chemicznymi. 2. Definicje i terminologia Rękawice medyczne jednorazowego użycia to środki ochrony indywidualnej, przeznaczone do stosowania w ochronie zdrowia, w celu ochrony pacjenta, personelu medycznego i pomocniczego przed wzajemnym zakażeniem. Chronią także personel przed czynnikami chemicznymi (np.: preparaty dezynfekcyjne, leki, cytostatyki). 3. Opis postępowania 3.1. Zakładanie rękawic medycznych niesterylnych jednorazowego użycia Wykonać higieniczną dezynfekcję rąk P-H Pobrać pierwszą rękawicę z opakowania tak, aby ograniczyć do minimum kontakt dłoni z powierzchnią zewnętrzną rękawicy Wywinąć mankiet pierwszej rękawicy od strony wewnętrznej Prawą ręką przytrzymać wywinięty mankiet rękawicy, włożyć lewą rękę do rękawicy Pobrać drugą rękawicę z opakowania ręką z założoną już rękawicą Wywinąć mankiet drugiej rękawicy od strony zewnętrznej Lewą ręką przytrzymać wywinięty mankiet drugiej rękawicy, włożyć prawą rękę do rękawicy Lewą ręką wywinąć do wyprostowania i naciągnąć mankiet prawej rękawicy Prawą ręką wywinąć do wyprostowania i naciągnąć mankiet lewej rękawicy W przypadku przekłucia, pęknięcia, rozdarcia należy natychmiast zmienić rękawice Bezpieczne zdejmowanie rękawic medycznych (wg J.W. Brown i H. Blackwell) Kciukiem i palcem wskazującym jednej dłoni chwyć rękawicę na drugiej dłoni poniżej nadgarstka Zdjąć powoli rękawicę odwracając ją na drugą stronę Ręką w rękawicy zgnieść rękawicę zdjętą z drugiej dłoni Palec wskazujący dłoni bez rękawicy wsunąć od strony wewnętrznej rękawicy na drugiej ręce (należy pamiętać, że zewnętrzna strona rękawic jest zanieczyszczona/skażona) Zdjąć rękawicę z drugiej dłoni wywracając ją w taki sposób, aby wewnętrzna strona znajdowała się na zewnątrz, a zwinięta zewnętrzna strona rękawicy pozostała w środku Umieścić rękawice w worku czerwonym na odpady medyczne Wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H-02.

12 Strona: 12 z 26 P-H-19 Postępowanie ze środkami ochrony indywidualnej 1. Cel Celem procedury jest prawidłowe stosowanie środków ochrony indywidualnej, ograniczenie szerzenia się zakażeń. 2. Definicja i terminologia Środki ochrony indywidualnej to urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania przez personel w celu ochrony przed jednym zagrożeniem lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie lub bezpieczeństwo pracy. Czepki służą do zabezpieczenia włosów personelu przed zanieczyszczeniami materiałem biologicznym pochodzącym od pacjenta oraz stanowią ochronę przed spadnięciem włosów do sterylnego pola operacyjnego, na sterylne obłożenie pola zabiegowego, na narzędzia, materiały i sprzęt przygotowywany do sterylizacji, do przygotowania i podawania posiłków pacjentom. Okulary ochronne, gogle, przyłbice służą do ochrony oczu przed kontaktem z materiałem biologicznym i środkami chemicznymi. Maski ochronne jednorazowego użycia stosuje się w celu zmniejszenia bezpośredniej transmisji zakażeń pomiędzy personelem a pacjentem oraz ochrony przed czynnikami chemicznymi np.: przygotowywanie roztworów roboczych preparatów dezynfekcyjnych, leków cytostatycznych, itp. Fartuchy ochronne jednorazowego użycia (foliowe lub flizelinowe) służą do ochrony personelu i jego ubrania roboczego przed kontaktem z materiałem biologicznym i środkami chemicznymi. Rękawice medyczne jednorazowego użycia to środki ochrony indywidualnej, przeznaczone do stosowania w ochronie zdrowia, w celu ochrony pacjenta i personelu przed wzajemnym zakażeniem. Chronią też personel przed czynnikami chemicznymi (np.: preparaty dezynfekcyjne, leki, cytostatyki, itp.). 3. Opis postępowania 3.1. Przed założeniem i po zdjęciu środków ochrony indywidualnej należy wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Czepki Czyste czepki: a) nakładać czepek tak, aby wszystkie włosy były zakryte, b) jeżeli czepek nie jest zabrudzony materiałem biologicznym, można nosić go przez cały dyżur Brudne czepki: a) w przypadku zabrudzenia czepka materiałem biologicznym, a także po każdym zabiegu inwazyjnym brudny czepek należy zdjąć i umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne, b) czepki zabrudzone materiałem biologicznym należy zdejmować w założonych rękawicach medycznych niesterylnych jednorazowego użycia, c) zabronione jest powtórne założenie tego samego czepka, d) zabronione jest noszenie używanego czepka w kieszeniach ubrania roboczego Okulary ochronne, gogle oraz przyłbice Należy zakładać do każdej czynności, która może stwarzać zagrożenie kontaktu oczu z materiałem biologicznym lub chemicznym.

13 Strona: 13 z Po zakończeniu czynności zdjąć okulary/gogle/przyłbice W przypadku okularów/gogli/przyłbic jednorazowego użycia, po użyciu umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne, a w przypadku okularów/gogli/przyłbic wielokrotnego użycia przekazać do dezynfekcji Zabronione jest noszenie okularów ochronnych w kieszeniach ubrania roboczego Maski ochronne Zakładanie maski: a) wyjąć maskę jednorazowego użycia z opakowania i przyłożyć do twarzy zwracając uwagę, aby usztywnienie maski znajdowało się w górnej części, b) uformować,,nosek w połowie szerokości maski, na jej górnej części, c) mocując i modelując maskę należy zapewnić dobre przyleganie do twarzy i pod brodą, d) stabilnie umocować maskę przy pomocy troczków lub gumek Zdejmowanie maski: a) zdjąć maskę bez dotykania części zakrywającej twarz, rozwiązując troczki lub zdejmując gumki, b) bezpośrednio po zdjęciu, zużytą maskę należy umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne Maskę wymienić po każdym użyciu oraz zawsze, kiedy maska w wyniku oddychania będzie wilgotna lub ulegnie kontaminacji materiałem biologicznym Zabronione jest powtórne założenie tej samej maski Zabronione jest noszenie czystych i używanych masek w kieszeniach ubrania roboczego lub pod brodą Fartuchy ochronne jednorazowego użycia (flizelinowe, foliowe) Fartuch należy zakładać bezpośrednio przed kontaktem z pacjentem, materiałem biologicznym, chemicznym Założony fartuch powinien być zawiązany troczkami/zaklejony rzepami na plecach Po wykonanej czynności, po kontakcie z pacjentem izolowanym, materiałem biologicznym lub chemicznym fartuch zdjąć i umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne Po kontakcie z cytostatykami fartuch umieścić w worku żółtym na odpady medyczne W przypadku izolacji ochronnej, po użyciu fartuch umieścić w worku niebieskim.

14 Strona: 14 z 26 P-Z-01 Postępowanie w przypadku izolacji pacjenta 1. Cel procedury Celem procedury jest prawidłowe postępowanie w przypadku izolacji pacjenta, zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń. 2. Definicje i terminologia Izolacja odosobnienie osoby lub grupy osób z zakażeniem, chorobą zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby. Izolacja standardowa - obejmuje rutynowe środki ostrożności stosowane wobec każdego pacjenta, niezależnie od jego stanu zdrowia. Izolacja kontaktowa stosowana u pacjentów w celu zapobiegania przenoszenia drobnoustrojów od zakażonego lub skolonizowanego pacjenta drogą kontaktu bezpośredniego np. przez dotyk lub kontaktu pośredniego np. otoczenie pacjenta, środowisko szpitalne. Wskazania do zastosowania izolacji kontaktowej: Zakażenia paciorkowcowe (Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae, Streptococcus pneumoniae), Staphylococcus aureus MRSA, zakażenia wywołane przez meningokoki (Neisseria meningitidis), wankomycynooporne enterokoki VRE, Clostridium difficile, Clostridium perfringens, zakażenia jelit wywołane przez Salmonella, Shigella, rotawirusy. Izolacja powietrzno-kropelkowa - zapobiega transmisji drobnoustrojów przez cząstki aerozolu o średnicy powyżej 5 µm powstające w trakcie mówienia, kaszlu, kichania oraz zabiegów wykonywanych w obrębie dróg oddechowych zakażonego pacjenta, np.: (bronchoskopia, odsysanie, intubacja, fizykoterapia). Cząstki te, z powodu dużych rozmiarów nie pozostają długo zawieszone w powietrzu;; mogą być przeniesione na odległość do 1-2m. Wskazania do zastosowania izolacji powietrzno-kropelkowej: zakażenia bakteryjne wywołane przez Haemophilus influenzae typu b, zakażenia wywołane przez meningokoki (Neisseria meningitidis), penicylinooporne pneumokoki Pseudomonas aeruginosa, paciorkowce ropotwórcze odpowiedzialne za zapalenie gardła, grypa, gruźlica płuc. Izolacja powietrzno-pyłowa - zapobiega transmisji drobnoustrojów przez jądra kondensacji lub skażone cząsteczki kurzu o średnicy mniejszej niż 5 µm. Cząstki są przenoszone przez prądy powietrza na znaczne odległości i mogą utrzymywać się w powietrzu przez dłuższy czas. Wskazania do zastosowania izolacji powietrzno-pyłowej: gruźlica płuc, odra, ospa wietrzna.

15 Strona: 15 z 26 Izolacja ochronna - stosowana u pacjentów z ciężkim upośledzeniem odporności, którzy są bardzo wrażliwi na zakażenia (np. pacjenci po przeszczepach). 3. Opis postępowania 5.1. Izolacja standardowa Wykonać higieniczną dezynfekcję rąk P-H W zależności od zagrożenia stosować środki ochrony indywidualnej (rękawice medyczne, fartuch ochronny, maskę ochronną) P-H Odpady medyczne segregować w miejscu powstania Bieliznę pościelową zmieniać według potrzeb Izolacja kontaktowa Wydzielić salę chorych z odrębną toaletą W przypadku braku możliwości wydzielenia sali jednoosobowej wyodrębnić miejsce izolacji przestrzeń izolacji na sali chorych Ograniczyć do minimum liczbę osób przebywających w strefie izolacji Decyzję o ograniczeniu odwiedzin podejmuje lekarz Drzwi do sali nie muszą być zamknięte Przed kontaktem z pacjentem i przed wykonaniem czystej/aseptycznej procedury wykonać: higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H-02, założyć rękawice medyczne, założyć inne środki ochrony indywidualnej P-H-19 stosowanie do zagrożenia biologicznego Środki ochrony indywidualnej po zdjęciu umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne Po kontakcie z pacjentem, jego otoczeniem wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Po kontakcie z materiałem biologicznym wykonać higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Sprzęt medyczny jednorazowego użycia po zastosowaniu musi być umieszczony w worku czerwonym na odpady medyczne lub w pojemniku twardościennym Wydzielić sprzęt medyczny wielorazowego użycia, który jest stosowany tylko u tego pacjenta Sprzęt medyczny wielorazowy (także wydzielony), po użyciu musi być poddany dekontaminacji stosownie do zagrożenia biologicznego Za poprawność dekontaminacji sprzętu medycznego odpowiada personel używający tego sprzętu Zmianę bielizny osobistej i pościelowej oraz toaletę ciała pacjenta wykonać codziennie i w razie potrzeby W uzasadnionych przypadkach stosować bieliznę pościelową jednorazowego użycia Brudną bawełnianą bieliznę osobistą i pościelową pacjenta traktować jako zakaźną, spakować do czarnego worka w miejscu izolacji, opisać jako zakaźną i przekazać do prania Materiał do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych pobierać w miejscu izolacji W uzasadnionych przypadkach do posiłków stosować naczynia i sztućce jednorazowego użycia Odpady segregować w miejscu izolacji Transport pacjenta ograniczyć do niezbędnego minimum, w czasie transportu przestrzegać

16 Strona: 16 z 26 zasad izolacji kontaktowej Izolacja powietrzno-kropelkowa Pacjenta umieścić w jednoosobowej sali (izolatce) z wydzielonym węzłem sanitarnym W miarę możliwości wydzielić personel medyczny do leczenia i opieki nad pacjentem Ograniczyć do minimum liczbę osób przebywających w strefie izolacji Drzwi do sali (izolatki) powinny być zamknięte Przed wejściem do sali (izolatki) założyć maskę ochronną Przed kontaktem z pacjentem, przed wykonaniem czystej/aseptycznej procedury wykonać: higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H-02, założyć środki ochrony indywidualnej P-H-19 stosowanie do zagrożenia biologicznego, założyć rękawice medyczne Środki ochrony indywidualnej po zdjęciu umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne Po kontakcie z pacjentem, jego otoczeniem wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Po kontakcie z materiałem biologicznym wykonać higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Odpady segregować w miejscu izolacji Sprzęt medyczny jednorazowego użycia po zastosowaniu musi być umieszczony w worku czerwonym na odpady medyczne lub w pojemniku twardościennym Wydzielić sprzęt wielorazowego użycia, który jest używany tylko u tego pacjenta Sprzęt medyczny wielorazowy (także wydzielony) po użyciu musi być poddany dekontaminacji stosownie do zagrożenia biologicznego Za poprawność dekontaminacji sprzętu medycznego odpowiada personel używający tego sprzętu Zmianę bielizny osobistej i pościelowej oraz toaletę ciała pacjenta wykonać codziennie i w razie potrzeby Brudną bieliznę osobistą i pościelową pacjenta spakować do czarnego worka w miejscu izolacji i opisać jako zakaźną Materiał do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych pobierać w miejscu izolacji Transport pacjenta ograniczyć do niezbędnego minimum, w czasie transportu przestrzegać zasad izolacji powietrzno-kropelkowej Pacjent po opuszczeniu sali (izolatki) oraz w trakcie transportu musi mieć założoną maskę ochronną Izolacja powietrzno pyłowa Pacjenta umieścić w jednoosobowej sali (izolatce) z wydzielonym węzłem sanitarnym Drzwi do sali (izolatki) muszą być zamknięte W miarę możliwości wydzielić personel medyczny do leczenia i opieki nad pacjentem Przed wejściem do sali (izolatki) założyć maskę ochronną Przed kontaktem z pacjentem, przed wykonaniem czystej/aseptycznej procedury wykonać: higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H-02, założyć środki ochrony indywidualnej P-H-19 stosowanie do zagrożenia biologicznego. założyć rękawice medyczne.

17 Strona: 17 z Środki ochrony indywidualnej po zdjęciu umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne Po kontakcie z pacjentem, jego otoczeniem wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Po kontakcie z materiałem biologicznym wykonać higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Sprzęt medyczny jednorazowego użycia po zastosowaniu umieścić w worku czerwonym na odpady medyczne lub w pojemniku twardościennym Wydzielić sprzęt wielorazowego użycia, który jest stosowany tylko u tego pacjenta Sprzęt medyczny wielorazowy (także wydzielony) po użyciu poddać dekontaminacji stosownie do zagrożenia biologicznego Za poprawność dekontaminacji sprzętu medycznego odpowiada personel używający tego sprzętu Zmianę bielizny osobistej i pościelowej oraz toaletę ciała pacjenta wykonać codziennie i w razie potrzeby Brudną bieliznę osobistą i pościelową pacjenta spakować do worka czarnego w miejscu izolacji, worek związać i opisać jako zakaźną Materiał do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych pobierać w miejscu izolacji Odpady segregować w miejscu izolacji do worka czerwonego na odpady medyczne oraz do pojemnika twardościennego Pacjent po opuszczeniu sali (izolatki) oraz w trakcie transportu musi mieć założoną maskę ochronną Izolacja ochronna Pacjenta izolować w jednoosobowej sali z wydzielonym węzłem sanitarnym Drzwi do sali zawsze muszą być zamknięte Przed wejściem i po wyjściu z sali wykonać higieniczną dezynfekcję rąk lub higieniczne mycie i higieniczną dezynfekcję rąk P-H-01, P-H Przed wejściem do sali założyć środki ochrony indywidualnej (fartuch ochronny, maska ochronna) P-H Na sali chorych założyć rękawice medyczne Sprzęt medyczny wielorazowy (także wydzielony) po użyciu poddać dekontaminacji stosownie do zagrożenia biologicznego Za poprawność dekontaminacji sprzętu medycznego odpowiada personel używający tego sprzętu Badania i zabiegi wykonać w sali pacjenta Badania lub zabiegi poza miejscem izolacji zorganizować tak, by pacjent nie czekał i nie kontaktował się z innymi pacjentami Zmianę bielizny osobistej i pościelowej oraz toaletę całego ciała pacjenta wykonać codziennie i w razie potrzeby Odpady segregować w miejscu izolacji, usuwać nie rzadziej niż dwa razy dziennie Ograniczyć liczbę osób mających kontakt z pacjentem Każda osoba wchodząca do sali pacjenta powinna być zdrowa, wolna od infekcji i zakażeń Transport pacjenta należy ograniczyć do niezbędnego minimum, w czasie transportu przestrzegać zasad izolacji ochronnej.

18 Strona: 18 z 26 P-Z-07 Postępowanie po ekspozycji zawodowej na krew lub inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny 1. Cel Celem procedury jest prawidłowe postępowanie po ekspozycji zawodowej na krew lub inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny, zapobieganie zakażeniom personelu medycznego i pomocniczego oraz profilaktyka po ekspozycji. 2. Definicje i terminologia Ekspozycja zawodowa to narażenie na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi, na skutek kontaktu z materiałem biologicznym, w trakcie wykonywania pracy zawodowej. Do zakażenia może dojść poprzez: naruszenie ciągłości skóry przez zakłucie, zadrapanie, skaleczenie narzędziem zabrudzonym materiałem biologicznym, kontakt uszkodzonej skóry z materiałem biologicznym, zachlapanie błon śluzowych, spojówek materiałem biologicznym. Materiał biologiczny zakaźny to: krew, wydaliny i wydzieliny zawierające widoczne domieszki krwi (mocz, kał, ślina, plwocina, wymiociny, wydzielina z nosa, pot, łzy), inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny: płyny: mózgowo-rdzeniowy, opłucnowy, otrzewnowy, osierdziowy, owodniowy;; maź stawowa;; mleko kobiece;; wydzielina pochwowa;; nasienie;; hodowle tkankowe lub mikrobiologiczne. 3. Opis postępowania 3.1. Postępowanie miejscowe po ekspozycji zawodowej pracownika: a) Ekspozycja skóry nieuszkodzonej - natychmiast po ekspozycji należy: przemyć skórę dużą ilością zimnej, bieżącej wody i mydłem w płynie, wykonać dezynfekcję eksponowanej skóry. Dalszej profilaktyki poekspozycyjnej nie stosuje się po ekspozycji na skórę nieuszkodzoną. b) Ekspozycja skóry - zakłucie, skaleczenie, skóra uszkodzona - natychmiast po ekspozycji należy: przemyć skórę dużą ilością zimnej, bieżącej wody i mydłem w płynie, nie tamować krwawienia, nie wyciskać rany, nie używać środków dezynfekcyjnych, zaopatrzyć zranienie jałowym opatrunkiem wodoszczelnym. c) Ekspozycja spojówek i błon śluzowych - natychmiast po ekspozycji należy: spojówki przepłukać kilkakrotnie wodą lub roztworem 0,9% NaCl (przy otwartych powiekach), przed przystąpieniem do płukania spojówek zdjąć soczewki kontaktowe, nie przecierać spojówek oczu gazikami, śluzówki jamy ustnej i nosa przepłukać wielokrotnie zimną wodą, albo roztworem 0,9% NaCl, nie używać środków dezynfekcyjnych. Zgłosić ekspozycję opiekunowi/personelowi medycznemu oddziału/jednostki.

19 Strona: 19 z Postępowanie medyczne po ekspozycji zawodowej na krew: Osoba eksponowana: a) Zaraz po zaopatrzeniu miejsca ekspozycji należy pobrać 5 ml krwi (2 probówki na EDTA na morfologię ) od osoby eksponowanej i przesłać do badania serologicznego (Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego) wraz z wypełnionym Zleceniem badań molekularnych i serologicznych (z dopisaną adnotacją Ekspozycja - student/praktykant ). Zlecenie podpisuje lekarz dyżurny oddziału lub lekarz w poradni, w której doszło do ekspozycji. Celem badania jest ustalenie statusu serologicznego osoby eksponowanej w momencie ekspozycji. b) Jeżeli osoba eksponowana nie wyrazi zgody na pobranie krwi należy to odnotować w Karcie Ekspozycji Zawodowej ZAŁ 01-P-Z-07. W takim przypadku nie pobierać krwi. c) Krew od osoby eksponowanej jest pobierana w celu oznaczenia anty-hiv/p24, anty-hcv, anty-hbc Total oraz HBsAg, a u osób szczepionych przeciw wzw typu B także anty-hbs. d) Na Zleceniu w punkcie Uwagi należy dopisać nazwisko i imię oraz PESEL pacjenta będącego potencjalnym źródłem ekspozycji (po podpisaniu przez pacjenta wyrażam zgodę świadomie na Oświadczeniu o Zgodzie ZAŁ 02-P-Z-07). e) Zakład Mikrobiologii przesyła wyniki badań serologicznych osoby eksponowanej i pacjenta będącego potencjalnym źródłem ekspozycji do Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych do lekarza prowadzącego profilaktykę poekspozycyjną. Zamknięta koperta z nazwiskiem osoby eksponowanej jest zaopatrzona dopiskiem Ekspozycja zawodowa. f) Osoba eksponowana powinna jak najszybciej (nie później niż 48 godzin po ekspozycji) zgłosić się do lekarza OK Chorób Zakaźnych, który po ocenie ryzyka podejmie decyzję o włączeniu profilaktyki poekspozycyjnej lub jej zaniechaniu. g) Profilaktyka zakażeń po ekspozycji jest skuteczniejsza, gdy zastosuje się ją wcześnie. Nie należy opóźniać profilaktyki poekspozycyjnej oczekując na wyniki zleconych badań. Decyzja o podjęciu profilaktyki powinna wynikać z klinicznej oceny ryzyka zakażenia Osoba będąca potencjalnym źródłem ekspozycji: a) Za zgodą ( Oświadczenie o Zgodzie ZAŁ 02-P-Z-07) osoby będącej potencjalnym źródłem ekspozycji należy pobrać od niej 5 ml krwi (2 probówki na EDTA na morfologię ) i przesłać do badania serologicznego (Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego) w celu ustalenia statusu serologicznego w momencie ekspozycji. Na Zleceniu badań molekularnych i serologicznych w Uwagach należy dopisać Ekspozycja zawodowa student/praktykant - źródło. Zlecenie podpisuje lekarz dyżurny oddziału lub lekarz w poradni/przychodni, w której doszło do ekspozycji. b) Jeżeli osoba będąca potencjalnym źródłem ekspozycji nie wyrazi zgody na wykonanie badań serologicznych krwi (we wskazanych przypadkach także badań molekularnych) należy to odnotować w Oświadczeniu o Zgodzie ZAŁ 02-P-Z-07 i Karcie Ekspozycji Zawodowej ZAŁ 01-P-Z-07. W takim przypadku nie pobierać krwi. c) Krew od osoby będącej potencjalnym źródłem ekspozycji jest pobierana i za jej zgodą oznaczane są anty-hiv/p24, anty-hcv, anty-hbc Total oraz HBsAg. d) Jeżeli osoba będąca źródłem ekspozycji jest zakażona HIV należy pobrać 2,6 ml krwi (probówka na EDTA na morfologię ) w celu oznaczenia poziomu wiremii HIV-RNA (Zakład Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego), aby stwierdzić w jakim stadium choroby się

20 Strona: 20 z 26 znajduje. Badanie jest wykonywane za zgodą pacjenta, po wcześniejszym dopisaniu na Oświadczeniu o Zgodzie ZAŁ 02-P-Z-07. Na Zleceniu badań molekularnych i serologicznych należy zaznaczyć to badanie. e) Oświadczenie o Zgodzie ZAŁ 02-P-Z-07 oraz wyniki badań serologicznych i molekularnych pacjenta będącego potencjalnym źródłem ekspozycji zostają umieszczone w dokumentacji tego pacjenta (Historia Choroby/Karta Ambulatoryjna) Przez całą dobę, także w dni wolne od pracy Szpital Uniwersytecki umożliwia dostęp do lekarza, który wdroży odpowiednie postępowanie po ekspozycji: Poradnia Nabytych Niedoborów Odporności, OK. Chorób Zakaźnych, ul. Śniadeckich 16 - w dni robocze od godziny ;; telefon wewnętrzny 73 56, OK. Chorób Zakaźnych, ul. Śniadeckich 5 (czynny 24 godziny) - Lekarz dyżurny, w godzinach popołudniowych i nocnych oraz w dni wolne (soboty, niedziele, święta);; telefon wewnętrzny Postępowanie po ekspozycji na inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny: a) W przypadku ekspozycji na inny potencjalnie zakaźny materiał biologiczny (płyny: mózgowordzeniowy, opłucnowy, otrzewnowy, osierdziowy, owodniowy;; maź stawowa;; mleko kobiece;; wydzielina pochwowa;; nasienie;; hodowle tkankowe lub mikrobiologiczne;;) należy w uzasadnionych przypadkach pobrać próbkę tego materiału do badania mikrobiologicznego i przesłać do Zakładu Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego z dopiskiem Ekspozycja zawodowa student/praktykant - źródło. Na Zleceniu badań mikrobiologicznych w punkcie Uwagi należy dopisać nazwisko i imię osoby eksponowanej. b) Zakład Mikrobiologii przesyła wynik do osoby eksponowanej (do oddziału klinicznego/poradni). Zamknięta koperta z nazwiskiem osoby eksponowanej jest zaopatrzona dopiskiem Ekspozycja zawodowa. c) Po otrzymaniu dodatniego wyniku badania mikrobiologicznego osoba eksponowana powinna zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych w celu podjęcia postępowania poekspozycyjnego. 3. Karta Ekspozycji Zawodowej: a) Osoba eksponowana wypełnia Kartę Ekspozycji Zawodowej ZAŁ 01-P-Z-07. b) Druki Karty Ekspozycji Zawodowej ZAŁ 01-P-Z-07 oraz Oświadczenia o Zgodzie ZAŁ 02-P-Z-0 znajdują się w miejscu wskazanym przez przełożonego lub w miejscu przechowywania druków zleceń na badania. c) W przypadku, gdy w czasie odbywania zajęć w Szpitalu Uniwersyteckim student/praktykant ulegnie ekspozycji zawodowej podlega postępowaniu poekspozycyjnemu. wypełniona Karta Ekspozycji Zawodowej musi być przekazana bezpośredniemu przełożonemu (ordynator, pielęgniarka oddziałowa) bez zbędnej zwłoki. przełożony przekazuje oryginał Karty Ekspozycji Zawodowej do Działu BHP Szpitala Uniwersyteckiego, a kserokopię pozostawia w wydzielonym do tego celu segregatorze (Ekspozycja zawodowa). Dział BHP przekazuje informację o ekspozycjach zawodowych w formie raportów do Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych 1 raz na kwartał (do 15 kwietnia, lipca, października, stycznia).

Wybrane procedury zapewniające bezpieczeństwo studentów podczas praktycznej nauki zawodu

Wybrane procedury zapewniające bezpieczeństwo studentów podczas praktycznej nauki zawodu Wybrane procedury zapewniające bezpieczeństwo studentów podczas praktycznej nauki zawodu Barbara Prażmowska Wydział Nauk o Zdrowiu CM-UJ Zagadnienia Regulacje prawne dotyczące ochrony zdrowia pracowników

Bardziej szczegółowo

II. Narażenie występuje podczas wykonywania następujących czynności: realizacja zadań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy

II. Narażenie występuje podczas wykonywania następujących czynności: realizacja zadań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy Załącznik nr 5 Ramowa procedura postępowania poekspozycyjnego dotycząca potencjalnego narażenia na kontakt z materiałem biologicznie niebezpiecznym (wirus HIV, HBV, HCV) - dla ratowników ksrg I. Materiał

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA POSTĘPOWANIA POEKSPOZYCYJNEGO W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NARAŻENIA ZAWODOWEGO NA MATERIAŁ ZAKAŹNY

PROCEDURA POSTĘPOWANIA POEKSPOZYCYJNEGO W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NARAŻENIA ZAWODOWEGO NA MATERIAŁ ZAKAŹNY PROCEDURA POSTĘPOWANIA POEKSPOZYCYJNEGO W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA NARAŻENIA ZAWODOWEGO NA MATERIAŁ ZAKAŹNY 1. CEL Celem procedury jest określenie zasad postępowania w przypadku wystąpienia u pracownika ekspozycji

Bardziej szczegółowo

zarządza się co następuje:

zarządza się co następuje: Zarządzenie nr 44 Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy z dnia 5 lutego 2009 roku w sprawie: wprowadzenia procedury klinicznej zarządza się co następuje: 1 Z dniem 5 lutego 2009

Bardziej szczegółowo

U M O W A Nr. 3. Czynności medyczne będą zlecane na podstawie pisemnego zlecenia Zleceniodawcy.

U M O W A Nr. 3. Czynności medyczne będą zlecane na podstawie pisemnego zlecenia Zleceniodawcy. U M O W A Nr zawarta w dniu r. w Warszawie pomiędzy: NIP., REGON. zwanym w treści umowy Zleceniodawcą, którego reprezentuje: a Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zakaźny

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA POSTĘPOWANIA PO EKSPOZYCJI NA POTENCJALNIE ZAKAŹNY MATERIAŁ BIOLOGICZNY SPIS TREŚCI. mgr inż. Monika Wierzbicka Józefa Wątorek Piotr Cholewa

PROCEDURA POSTĘPOWANIA PO EKSPOZYCJI NA POTENCJALNIE ZAKAŹNY MATERIAŁ BIOLOGICZNY SPIS TREŚCI. mgr inż. Monika Wierzbicka Józefa Wątorek Piotr Cholewa Strona 1 z 6 SPIS TREŚCI 1. Cel procedury 2. Przedmiot procedury 3. Zakres stosowania 4. Dokumenty bazowe 5. Definicje 6. Odpowiedzialność i uprawnienia 7. Sposób postępowania po ekspozycji 8. Załączniki

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 112/14 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2014 roku

Zarządzenie Nr 112/14 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2014 roku Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu DOP-242/14 Zarządzenie Nr 112/14 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2014 roku w sprawie ustalenia

Bardziej szczegółowo

WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA. Procedura 21. Postępowanie w przypadku ekspozycji na materiał zakaźny

WYDZIAŁOWA KSIĘGA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA. Procedura 21. Postępowanie w przypadku ekspozycji na materiał zakaźny Procedura 21 Postępowa w przypadku ekspozycji na materiał zakaźny 1 1. ZAKRES PROCEDURY Procedura dotyczy wszystkich studentów w trakcie praktycznej nauki zawodu. 2. TERMINOLOGIA Ekspozycja - naraże na

Bardziej szczegółowo

HIGIENA RĄK PROCEDURA (WZÓR) 1. CEL Celem procedury jest opisanie wytycznych dotyczących zasad higieny rąk dla pracowników medycznych.

HIGIENA RĄK PROCEDURA (WZÓR) 1. CEL Celem procedury jest opisanie wytycznych dotyczących zasad higieny rąk dla pracowników medycznych. HIGIENA RĄK PROCEDURA (WZÓR) 1. CEL Celem procedury jest opisanie wytycznych dotyczących zasad higieny rąk dla pracowników medycznych. 2. ZAKRES Procedura dotyczy sposobu mycia i dezynfekcji rąk przez

Bardziej szczegółowo

SHL.org.pl SHL.org.pl

SHL.org.pl SHL.org.pl Czy bezpieczny sprzęt to tylko sprawa personelu a może to także kwestia bezpieczeństwa pacjenta? Dr med. Paweł Grzesiowski STOWARZYSZENIE HIGIENY LECZNICTWA SZPITAL SPECJALISTYCZNY ŻELAZNA FUNDACJA INSTYTUT

Bardziej szczegółowo

Instrukcja postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi

Instrukcja postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi Instrukcja postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi Instrukcja postępowania z materiałem skażonym szkodliwymi czynnikami biologicznymi UWAGI OGÓLNE Materiały skażone szkodliwymi

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 93 Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy z dnia 19 kwietnia 2012 roku PROCEDURA EPIDEMIOLOGICZNA WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY TEMAT:

Bardziej szczegółowo

Dr n. med. Lidia Sierpińska. Ochrona pacjenta przed zakażeniem jako wymiar jakości opieki. Konferencja EpiMilitaris Ryn, 18 20 września 2012 r

Dr n. med. Lidia Sierpińska. Ochrona pacjenta przed zakażeniem jako wymiar jakości opieki. Konferencja EpiMilitaris Ryn, 18 20 września 2012 r Dr n. med. Lidia Sierpińska Ochrona pacjenta przed zakażeniem jako wymiar jakości opieki Konferencja EpiMilitaris Ryn, 18 20 września 2012 r Na jakość świadczeń medycznych składa się: zapewnienie wysokiego

Bardziej szczegółowo

Ryzyko zakażenia HIV. dr med. Anna Kalinowska-Nowak Klinika Chorób Zakaźnych CMUJ w Krakowie

Ryzyko zakażenia HIV. dr med. Anna Kalinowska-Nowak Klinika Chorób Zakaźnych CMUJ w Krakowie Ryzyko zakażenia HIV profilaktyka przed i poekspozycyjna dr med. Anna Kalinowska-Nowak Klinika Chorób Zakaźnych CMUJ w Krakowie Ekspozycja zawodowa Sytuacja w miejscu pracy, w której dochodzi do narażenia

Bardziej szczegółowo

... PROCEDURA : POSTĘPOWANIE PO EKSPOZYCJI ZAWODOWEJ NA KREW I INNY POTENCJALNIE INFEKCYJNY MATERIAŁ BIOLOGICZNY

... PROCEDURA : POSTĘPOWANIE PO EKSPOZYCJI ZAWODOWEJ NA KREW I INNY POTENCJALNIE INFEKCYJNY MATERIAŁ BIOLOGICZNY ... opracował......... pieczątka zakładu data aktualizacji P-06 PROCEDURA : POSTĘPOWANIE PO EKSPOZYCJI ZAWODOWEJ NA KREW I INNY POTENCJALNIE INFEKCYJNY MATERIAŁ BIOLOGICZNY Przedmiotem procedury jest opis

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ WSPRiTS MEDITRANS SP ZOZ w Warszawie ISO 9001:2008 PROCEDURA DEZYNFEKCJI I MYCIA AMBULANSU

PROCEDURA SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ WSPRiTS MEDITRANS SP ZOZ w Warszawie ISO 9001:2008 PROCEDURA DEZYNFEKCJI I MYCIA AMBULANSU ISO 9001:008 Nr wersji - Nr egz. 1 1 z 6 DATA PODPIS Główny Specjalista ds. OPRACOWAŁ Pielęgniarstwa oraz Średniego i Niższego Personelu Medycznego 0.04.009r. Ewa Ślązak Ewa Ślązak ZATWIERDZIŁ Dyrektor

Bardziej szczegółowo

Pierwsza pomoc przedmedyczna c.d. -zagrożenia dla ratownika INFORMACJE INSPEKTORATU BHP

Pierwsza pomoc przedmedyczna c.d. -zagrożenia dla ratownika INFORMACJE INSPEKTORATU BHP Pierwsza pomoc przedmedyczna c.d. -zagrożenia dla ratownika INFORMACJE INSPEKTORATU BHP Zagrożenia dla ratownika Podczas udzielania pierwszej pomocy może dojść do zakażenia patogenami przenoszonymi przez

Bardziej szczegółowo

Zakażenia w chirurgii.

Zakażenia w chirurgii. Zakażenia w chirurgii. Rola personelu pielęgniarskiego. 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ Cacałowska Dorota Zakażenia Zakażenia w chirurgii stanowią istotny problem współczesnej medycyny,

Bardziej szczegółowo

RYZYKO ZAWODOWE ZWIĄZANE EKSPOZYCJĄ NA CZYNNIKI BIOLOGICZNE W SŁUŻBIE ZDROWIA

RYZYKO ZAWODOWE ZWIĄZANE EKSPOZYCJĄ NA CZYNNIKI BIOLOGICZNE W SŁUŻBIE ZDROWIA RYZYKO ZAWODOWE ZWIĄZANE EKSPOZYCJĄ NA CZYNNIKI BIOLOGICZNE W SŁUŻBIE ZDROWIA Katarzyna Zielińska-Jankiewicz Anna Kozajda Irena Szadkowska-Stańczyk NARAŻENIE NA CZYNNIKI BIOLOGICZNE W SŁUŻBIE ZDROWIA GRUPY

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpiecznego postępowania w domu i szpitalu.

Zasady bezpiecznego postępowania w domu i szpitalu. Zasady bezpiecznego postępowania w domu i szpitalu. Bożena Pustułka Warszawa 2015-09-12 Co to jest zakażenie szpitalne? Każde zakażenie nabyte w szpitalu, rozpoznane klinicznie i potwierdzone laboratoryjnie,

Bardziej szczegółowo

7.1. Zasady ogólne: Strona 1 z 5

7.1. Zasady ogólne: Strona 1 z 5 7. Wymogi sanitarne dotyczące miejsc oraz zasad przeprowadzania kwarantanny ze wskazaniem osób, sprzętu i wyposażenia pomieszczeń wymagających systematycznej lub tylko końcowej dekontaminacji. 7.1. Zasady

Bardziej szczegółowo

Procedura SZJ. Opracował Sprawdził Zatwierdził

Procedura SZJ. Opracował Sprawdził Zatwierdził Opracował Sprawdził Zatwierdził Pielęgniarka Pełnomocnik ds. SZJ Naczelna Krystyna Sprawka Barbara Grabowska Asystent ds san.-epidem. Joanna Adamczyk Dyrektor Szpitala Edward Lewczuk ORYGINAŁ * Obowiązuje

Bardziej szczegółowo

Wybrane standardy bezpieczeństwa personelu medycznego w świetle aktualnego prawa

Wybrane standardy bezpieczeństwa personelu medycznego w świetle aktualnego prawa Wybrane standardy bezpieczeństwa personelu medycznego w świetle aktualnego prawa 1 Fakty KaŜdy pacjent to potencjalny nosiciel czynnika zakaźnego. KaŜdy kontakt z jego krwią, wydalinami i wydzielinami

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZENIE NR 93/2012. Dyrektora Szpitala Miejskiego Nr 4 z Przychodnią SPZOZ w Gliwicach z dnia 11.12.2012r.

ZARZĄDZENIE NR 93/2012. Dyrektora Szpitala Miejskiego Nr 4 z Przychodnią SPZOZ w Gliwicach z dnia 11.12.2012r. Gliwice, dnia 11.12.2012r. WYCIĄG ZARZĄDZENIE NR 93/2012 Dyrektora Szpitala Miejskiego Nr 4 z Przychodnią SPZOZ w Gliwicach z dnia 11.12.2012r. Pkt.1 Sprawy mające wpływ na organizację i zakres działania

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI POWIERZCHNI PO DZIECKU ZAKAŻNYM W PRACOWNIACH DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ

INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI POWIERZCHNI PO DZIECKU ZAKAŻNYM W PRACOWNIACH DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ INSTRUKCJA DEZYNFEKCJI POWIERZCHNI PO DZIECKU ZAKAŻNYM W PRACOWNIACH DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ 1.Cel :ustalenie jednolitych zasad postępowania w procesie mycia i dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach RTG,USG

Bardziej szczegółowo

ZAKAŻENIA SZPITALNE. Michał Pytkowski Zdrowie Publiczne III rok

ZAKAŻENIA SZPITALNE. Michał Pytkowski Zdrowie Publiczne III rok ZAKAŻENIA SZPITALNE Michał Pytkowski Zdrowie Publiczne III rok REGULACJE PRAWNE WHO Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Rozporządzenie Ministra

Bardziej szczegółowo

Zalecenia rekomendowane przez Ministra Zdrowia. KPC - ang: Klebsiella pneumoniae carbapenemase

Zalecenia rekomendowane przez Ministra Zdrowia. KPC - ang: Klebsiella pneumoniae carbapenemase Zalecenia dotyczące postępowania w przypadku identyfikacji w zakładach opieki zdrowotnej szczepów bakteryjnych Enterobacteriaceae wytwarzających karbapenemazy typu KPC * * KPC - ang: Klebsiella pneumoniae

Bardziej szczegółowo

ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA W LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNYM

ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA W LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNYM ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA W LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNYM Powinny być stosowane w celu: 1. Redukcji lub eliminacji narażenia pracowników laboratoryjnych, innych osób i środowiska zewnętrznego na potencjalne

Bardziej szczegółowo

Wdrażanie procedur zapobiegających zakażeniom szpitalnym znaczenie nadzoru, kontroli, szkoleń personelu

Wdrażanie procedur zapobiegających zakażeniom szpitalnym znaczenie nadzoru, kontroli, szkoleń personelu Wdrażanie procedur zapobiegających zakażeniom szpitalnym znaczenie nadzoru, kontroli, szkoleń personelu Małgorzata Czerniawska Ankiersztejn 18 20 września 2012 r. Zakażenia szpitalne są jedną z przyczyn

Bardziej szczegółowo

ACADEMY MEDICAL TRAINING AND CONSULTING. Quiz Higiena Rąk proszę postawić znak przy prawidłowej odpowiedzi

ACADEMY MEDICAL TRAINING AND CONSULTING. Quiz Higiena Rąk proszę postawić znak przy prawidłowej odpowiedzi ACADEMY MEDICAL TRAINING AND CONSULTING Quiz Higiena Rąk proszę postawić znak przy prawidłowej odpowiedzi Prawidłowe odpowiedzi i komentarz zaznaczono na zielono 1. Kiedy nie powinieneś użyć alkoholowego

Bardziej szczegółowo

Podstawowe Procedury zapobiegania zakażeniom w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej

Podstawowe Procedury zapobiegania zakażeniom w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej ..... opracował....... pieczątka zakładu data aktualizacji Podstawowe Procedury zapobiegania zakażeniom w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej OPRACOWANIE NA PODSTAWIE PODSTAWY PRAWNE:

Bardziej szczegółowo

PAKIET F. oraz dezynfekcja zgodnie z wymaganiami zawartymi w Pakiecie.

PAKIET F. oraz dezynfekcja zgodnie z wymaganiami zawartymi w Pakiecie. PAKIET F Załącznik nr 15 Usługi opiekuńczo pielęgnacyjne i higieniczne świadczone dla oddziałów przez całą dobę oraz dezynfekcja zgodnie z wymaganiami zawartymi w Pakiecie. Usługi opiekuńczo - pielęgnacyjne

Bardziej szczegółowo

SZCZEGOŁOWY REGULAMIN Zakładu Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu

SZCZEGOŁOWY REGULAMIN Zakładu Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu Załącznik Nr 3.1 SZCZEGOŁOWY REGULAMIN Zakładu Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu 1 Pracą Zakładu kieruje kierownik, któremu podlega cały personel.

Bardziej szczegółowo

Uwaga! Uprzejmie proszę o przesłanie wypełnionych Załączników do Działu Bhp i Ppoż:

Uwaga! Uprzejmie proszę o przesłanie wypełnionych Załączników do Działu Bhp i Ppoż: Uwaga! Uprzejmie proszę o przesłanie wypełnionych Załączników do Działu Bhp i Ppoż: Kampus Banacha e-mail: Kampus Baza Pozostała e-mail: Oznaczenia: AV - wirusy GRZ - grzyby BA - bakterie ZOO - zoonozy

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA. Pozostawić środek na 10 minut

INSTRUKCJA. Pozostawić środek na 10 minut Przed rozpoczęciem czyszczenia usunąć produkty spożywcze Temperatura urządzenia powinna wynosić ok. 50ºC Rozprowadzić równomiernie środek czyszczący MERIDA GRILL (250 ml/250 ml wody) Pozostawić środek

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 14/2016 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie z dnia 16 marca 2016 r.

Zarządzenie Nr 14/2016 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie z dnia 16 marca 2016 r. Zarządzenie Nr 14/2016 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie z dnia 16 marca 2016 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu porządkowego w pracowni umiejętności pielęgniarskich w Zakładzie

Bardziej szczegółowo

Chirurgiczne mycie rąk Przygotowanie pacjenta do implantacji i reimplantacji. dr Marcin Gułaj

Chirurgiczne mycie rąk Przygotowanie pacjenta do implantacji i reimplantacji. dr Marcin Gułaj Chirurgiczne mycie rąk Przygotowanie pacjenta do implantacji i reimplantacji. dr Marcin Gułaj ODDZIAŁ KARDIOLOGII ZOZ MSW W BIAŁYMSTOKU Wszystko jest w rękach człowieka. Dlatego należy myd je często. S.J.

Bardziej szczegółowo

Ogólna procedura higieniczno-sanitarna dla personelu

Ogólna procedura higieniczno-sanitarna dla personelu PH BB 01.00 Wydanie 1 rev. 0 Strona 1 z 8 02.06.2014 Egzemplarz nadzorowany w wersji elektronicznej, wydruk nie podlega aktualizacji Ogólna procedura higieniczno-sanitarna dla personelu Rozdzielnik: A

Bardziej szczegółowo

Procedury związane z żywieniem pozajelitowym w warunkach domowych. Magdalena Sumlet Monika Kupiec

Procedury związane z żywieniem pozajelitowym w warunkach domowych. Magdalena Sumlet Monika Kupiec Procedury związane z żywieniem pozajelitowym w warunkach domowych Magdalena Sumlet Monika Kupiec Procedury związane z żywieniem pozajelitowym w warunkach domowych Higieniczne mycie rąk; Zmiana opatrunku

Bardziej szczegółowo

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS HIV to ludzki wirus upośledzenia (niedoboru) odporności. Może wywołać zespół nabytego upośledzenia odporności AIDS. Ze względu na skalę zakażeń i tempo rozprzestrzeniania

Bardziej szczegółowo

W hali produkcyjnej zakładów przetwórstwa rybnego

W hali produkcyjnej zakładów przetwórstwa rybnego W hali produkcyjnej zakładów przetwórstwa rybnego 46 C-52 C 115 F-125 F 00:00:20 Każdy, kto wchodzi na teren hali produkcyjnej zakładu przetwórstwa rybnego musi być ubrany w czyste ubranie robocze i powinien

Bardziej szczegółowo

SHL.org.pl SHL.org.pl

SHL.org.pl SHL.org.pl Najważniejsze zagrożenia epidemiczne w oddziałach dziecięcych w Polsce Dr med. Paweł Grzesiowski STOWARZYSZENIE HIGIENY LECZNICTWA SZPITAL SPECJALISTYCZNY ŚW. ZOFII W WARSZAWIE FUNDACJA INSTYTUT PROFILAKTYKI

Bardziej szczegółowo

Aspekty prawne w kontekście zagrożenia funkcjonariuszy i pracowników SW ekspozycją na wirusa HIV

Aspekty prawne w kontekście zagrożenia funkcjonariuszy i pracowników SW ekspozycją na wirusa HIV Aspekty prawne w kontekście zagrożenia funkcjonariuszy i pracowników SW ekspozycją na wirusa HIV Zespół Służby Medycyny Pracy i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Centralny Zarząd Służby Więziennej Ustawa

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA INFORMACJE OGÓLNE

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA INFORMACJE OGÓLNE Strona 1 z 6 Załącznik nr 8 do SIWZ 04/04/01/2013/N/GDAŃSK INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Nazwa: Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku Sp. z o.o. Adres siedziby (dyrekcji): ul. Smoluchowskiego

Bardziej szczegółowo

Prawo a choroby zakaźne dr n. med. Marta Rorat

Prawo a choroby zakaźne dr n. med. Marta Rorat Prawo a choroby zakaźne dr n. med. Marta Rorat Katedra i Zakład Medycyny Sądowej, Zakład Prawa Medycznego UM we Wrocławiu Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób

Bardziej szczegółowo

Kraków, dnia. Kierownicy Podmiotów Leczniczych woj. małopolskiego - wszyscy

Kraków, dnia. Kierownicy Podmiotów Leczniczych woj. małopolskiego - wszyscy MAŁOPOLSKI PAŃSTWOWY WOJEWÓDZKI INSPEKTOR SANITARNY NE.967.27.9.2014 Kraków, dnia Kierownicy Podmiotów Leczniczych woj. małopolskiego - wszyscy Dotyczy: Informacja w sprawie postępowania w przypadku podejrzenia

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Strona 1 z 5 Załącznik nr 9 do SIWZ nr 245/2014/N/Lubliniec INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Zamawiający: Nazwa: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu Adres siedziby (dyrekcji): 42-700 Lubliniec,

Bardziej szczegółowo

Ramowy plan dezynfekcji sprzętu używanego podczas działań ratowniczych po kontakcie z materiałem potencjalnie infekcyjnym.

Ramowy plan dezynfekcji sprzętu używanego podczas działań ratowniczych po kontakcie z materiałem potencjalnie infekcyjnym. Załącznik nr 6 Ramowy plan dezynfekcji sprzętu używanego podczas działań ratowniczych po kontakcie z materiałem potencjalnie infekcyjnym. Zasady dezynfekcji Wszelkie czynności dezynfekcyjne muszą być realizowane

Bardziej szczegółowo

SHL.org.pl SHL.org.pl

SHL.org.pl SHL.org.pl Krystyna Paszko Monitorowanie patogenów alarmowych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku nowe przepisy i ich konsekwencje dla monitorowania patogenów alarmowych XII Konferencja naukowo-szkoleniowa SHL Stare

Bardziej szczegółowo

Polskie Stowarzyszenie Farmaceutów Onkologicznych. Ul. Mikołajczyka 12 lok.72. 03-984 Warszawa. Pani. Małgorzata Szelachowska. Zastępca Dyrektora

Polskie Stowarzyszenie Farmaceutów Onkologicznych. Ul. Mikołajczyka 12 lok.72. 03-984 Warszawa. Pani. Małgorzata Szelachowska. Zastępca Dyrektora Warszawa 14.08.2014r. Polskie Stowarzyszenie Farmaceutów Onkologicznych Ul. Mikołajczyka 12 lok.72 03-984 Warszawa Pani Małgorzata Szelachowska Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji

Bardziej szczegółowo

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV. Zakażenia i zachorowania etiologii HCV - epidemiologia i profilaktyka

Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV. Zakażenia i zachorowania etiologii HCV - epidemiologia i profilaktyka Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń HCV Zakażenia i zachorowania etiologii HCV - epidemiologia i profilaktyka Rozpowszechnienie zakażeń HCV Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zakażeni HCV stanowią

Bardziej szczegółowo

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydział Farmaceutyczny Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu REGULAMIN I PROGRAM STUDENCKICH PRAKTYK WAKACYJNYCH dla studentów IV roku Wydziału Farmaceutycznego kierunek farmacja W

Bardziej szczegółowo

STANDARDY AKREDYTACYJNE A BEZPIECZEŃSTWO EPIDEMIOLOGICZNE mgr Katarzyna Konrad Paprotnia, 26 maja 2011 r. Idea akredytacji placówek służby zdrowia powstała w USA w 1898 roku, jako odpowiedź na niską jakość

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 19 czerwca 2013 r. Poz. 696 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 6 czerwca 2013 r.

Warszawa, dnia 19 czerwca 2013 r. Poz. 696 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 6 czerwca 2013 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 19 czerwca 2013 r. Poz. 696 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu Załącznik Nr 1.5 SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu 1 1. Pracą oddziału kieruje Ordynator, któremu podlega cały personel.

Bardziej szczegółowo

Przydatne strony www: www.pis.msw.gov.pl, www.gis.gov.pl

Przydatne strony www: www.pis.msw.gov.pl, www.gis.gov.pl Sanepid - obowiązujące przepisy: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia Zakładu

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA Z MATERIAŁAMI SZKODLIWYMI I NIEBEZPIECZNYMI PRZY PRACACH CZYSZCZĄCYCH I DEZYNFEKCYJNYCH

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA Z MATERIAŁAMI SZKODLIWYMI I NIEBEZPIECZNYMI PRZY PRACACH CZYSZCZĄCYCH I DEZYNFEKCYJNYCH Halina Wojciechowska-Piskorska INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA Z MATERIAŁAMI SZKODLIWYMI I NIEBEZPIECZNYMI PRZY PRACACH CZYSZCZĄCYCH I DEZYNFEKCYJNYCH (opracowanie dla służb medycznych i służb utrzymania porządku

Bardziej szczegółowo

Postępowania z odpadami medycznymi

Postępowania z odpadami medycznymi Strona: 1 z 11 Cel: Wprowadzenie racjonalnych zasad postępowania z odpadami medycznymi. Przedmiot: Prawidłowe monitorowanie i nadzorowanie gospodarki odpadami medycznymi. Zakres stosowania: oddziały szpitalne,

Bardziej szczegółowo

SHL.org.pl SHL.org.pl

SHL.org.pl SHL.org.pl Postępowanie poekspozycyjne z punktu widzenia lekarza medycyny pracy procedura, problemy praktyczne lekarza profilaktyka lek. Marek Lorenc Przedstawiona procedura postępowania poekspozycyjnego dotyczy

Bardziej szczegółowo

Zapobieganie zranieniom w świetle nowej ustawy Rzeszów 2014

Zapobieganie zranieniom w świetle nowej ustawy Rzeszów 2014 Zapobieganie zranieniom w świetle nowej ustawy Rzeszów 2014 Dorota Kudzia-Karwowska Kierownik CS SPSK-M ŚUM w Katowicach Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu

Bardziej szczegółowo

Rodzaj materiału. Uwagi dla pacjenta. krew, płyny z jam ciała, PMR, punktaty lub inne materiały w podłożach do aparatu BactAlert ------- do 10 dni

Rodzaj materiału. Uwagi dla pacjenta. krew, płyny z jam ciała, PMR, punktaty lub inne materiały w podłożach do aparatu BactAlert ------- do 10 dni Rodzaj materiału Godziny przyjmowa nia materiału Min. czas oczekiwania na wynik Uwagi dla pacjenta krew, płyny z jam ciała, PMR, punktaty lub inne materiały w podłożach do aparatu BactAlert do 10 dni i

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR DLA PACJENTÓW

INFORMATOR DLA PACJENTÓW INFORMATOR DLA PACJENTÓW Witamy Państwa w Beskidzkim Centrum Onkologii Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej (BCO-SM). Nasz Szpital usytuowany jest w trzech różnych lokalizacjach na terenie

Bardziej szczegółowo

Projekt Zapobieganie zakażeniom HCV

Projekt Zapobieganie zakażeniom HCV Projekt Zapobieganie zakażeniom HCV Zasadniczym celem projektu jest stworzenie podstaw do zaplanowania długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania wzw C w Polsce oraz opracowanie

Bardziej szczegółowo

Dekontaminacja pomieszczeń gospodarczych oraz środków transportu

Dekontaminacja pomieszczeń gospodarczych oraz środków transportu PROCEDURA EPIDEMIOLOGICZNA PE - 01 Dekontaminacja pomieszczeń gospodarczych oraz środków transportu Wydanie III z dnia 12.06.2013 r. Strona: 1 z 5 Cel: 1. Zapobieganie zakażeniom szpitalnym. Przedmiot:

Bardziej szczegółowo

Poniższe wytyczne dotyczą wszystkich rodzajów materiału klinicznego.

Poniższe wytyczne dotyczą wszystkich rodzajów materiału klinicznego. Strona 1 z 5 Wytyczne dotyczące zlecania, pobierania, oznakowania, przechowywania, transportowania i rejestrowania próbek materiału klinicznego do badań w Pracowni PCR Niżej przedstawione wytyczne dotyczące

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA Police Serwis Spółka z o.o. dotycząca wymagań minimalnych dla wykonawców w zakresie BHP, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej

INSTRUKCJA Police Serwis Spółka z o.o. dotycząca wymagań minimalnych dla wykonawców w zakresie BHP, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej INSTRUKCJA Police Serwis Spółka z o.o. dotycząca wymagań minimalnych dla wykonawców w zakresie BHP, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej I. Zakres i przedmiot instrukcji Wymagania dotyczące

Bardziej szczegółowo

Polish Patients with MRSA. Informacja dla pacjentów cierpiących na MRSA

Polish Patients with MRSA. Informacja dla pacjentów cierpiących na MRSA Polish Patients with MRSA Informacja dla pacjentów cierpiących na MRSA Wersja 1 Sierpień 2008 Co to jest MRSA? Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) to często spotykana bakteria. Około 30% zdrowych

Bardziej szczegółowo

Zapobieganie zakaŝeniom i chorobom zakaźnym w zakładach kosmetycznych

Zapobieganie zakaŝeniom i chorobom zakaźnym w zakładach kosmetycznych Zapobieganie zakaŝeniom i chorobom zakaźnym w zakładach kosmetycznych W zakładach kosmetycznych często wykonywane są czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich. Podczas

Bardziej szczegółowo

Wytyczne dotyczące bezpiecznego wykonywania prac przez podwykonawców Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wytyczne dotyczące bezpiecznego wykonywania prac przez podwykonawców Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego I. Cel dokumentu Wytyczne określają rozwiązania organizacyjne w zakresie zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do Podwykonawców pracujących w imieniu lub na terenie

Bardziej szczegółowo

Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia wpływające na. potęgowanie i umacnianie zdrowia

Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia wpływające na. potęgowanie i umacnianie zdrowia Zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia wpływające na potęgowanie i umacnianie zdrowia 1. Odpowiedni ubiór Dzieci i młodzież powinny ubierać się odpowiednio do pogody, tak by organizm nie przegrzewał

Bardziej szczegółowo

Temat : Zasady postępowania z ciałem zmarłego pacjenta. Grupa opieki: osoby zmarłe w trakcie hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

Temat : Zasady postępowania z ciałem zmarłego pacjenta. Grupa opieki: osoby zmarłe w trakcie hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy Procedura Postępowania z ciałem zmarłego pacjenta. Temat : Zasady postępowania z ciałem zmarłego pacjenta. Grupa opieki: osoby zmarłe w trakcie hospitalizacji

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Strona 1 z 6 Załącznik nr 7 do SIWZ Nr 298/2014/N/Jarocin INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Zamawiający: Nazwa: Szpital Powiatowy w Jarocinie Sp. z o.o. Adres siedziby: ul. Szpitalna 1, 63-200 Jarocin Adresy

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA

INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Strona 1 z 7 Załącznik nr 9 do SIWZ Nr 82/02/04/2013/N/Kraków INFORMACJE DO OCENY RYZYKA Zamawiający: Nazwa: Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii w Krakowie Adres siedziby (dyrekcji): al. Modrzewiowa

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE PRACOWNIKÓW NARAśONYCH NA SZKODLIWE CZYNNIKI BIOLOGICZNE. Szkolenia bhp w firmie szkolenie pracowników naraŝonych na czynniki szkodliwe 1

SZKOLENIE PRACOWNIKÓW NARAśONYCH NA SZKODLIWE CZYNNIKI BIOLOGICZNE. Szkolenia bhp w firmie szkolenie pracowników naraŝonych na czynniki szkodliwe 1 SZKOLENIE PRACOWNIKÓW NARAśONYCH NA SZKODLIWE CZYNNIKI BIOLOGICZNE Szkolenia bhp w firmie szkolenie pracowników naraŝonych na czynniki szkodliwe 1 Co zaliczamy do szkodliwych czynników biologicznych? Szkodliwe

Bardziej szczegółowo

CHIRURGICZNE I HIGIENICZNE MYCIE RĄK

CHIRURGICZNE I HIGIENICZNE MYCIE RĄK mgr Grażyna Rojek CHIRURGICZNE I HIGIENICZNE MYCIE RĄK Wszystko jest w rękach człowieka. Dlatego należy myć je często. S.J. Lec Historia chirurgii odnotowała wiele niepowodzeń związanych z zakażeniem ran

Bardziej szczegółowo

WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY

WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY PROCEDURA EPIDEMIOLOGICZNA WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY W LEGNICY TEMAT: IZOLACJA CHORYCH CEL PROCEDURY : Zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń w warunkach szpitalnych poprzez: a) odizolowanie

Bardziej szczegółowo

Gorączka krwotoczna Ebola informacja dla podróżnych 21 października 2014 r. Wersja 3

Gorączka krwotoczna Ebola informacja dla podróżnych 21 października 2014 r. Wersja 3 KOMISJA EUROPEJSKA DYREKCJA GENERALNA ds. ZDROWIA IKONSUMENTÓW Dyrekcja ds. zdrowia publicznego Wydział zagrożeń dla zdrowia Sekretariat Komitetu Bezpieczeństwa Zdrowia Gorączka krwotoczna Ebola informacja

Bardziej szczegółowo

Procedury związane z Ŝywieniem pozajelitowym w warunkach domowych. Magdalena Sumlet Monika Kupiec

Procedury związane z Ŝywieniem pozajelitowym w warunkach domowych. Magdalena Sumlet Monika Kupiec Procedury związane z Ŝywieniem pozajelitowym w warunkach domowych Magdalena Sumlet Monika Kupiec Procedury związane z opieką nad chorym Ŝywionym w domu: Higieniczne mycie rąk; Pobieranie krwi Ŝylnej do

Bardziej szczegółowo

KARTA CHARAKTERYSTYKI PREPARATU

KARTA CHARAKTERYSTYKI PREPARATU PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWE AS TOMASZ SŁODOWNIK 05-402 OTWOCK, UL POGODNA 38 NIP 532 102 23 96 22 788 21 73 KARTA CHARAKTERYSTYKI PREPARATU Producent : P.P.H. AS Tomasz Słodownik Adres: ul. Pogodna

Bardziej szczegółowo

Kontrola Zakażeń. Porady dla osób odwiedzających. Informator pacjenta. Razem możemy zwalczyć infekcje. Co możecie Państwo zrobić?

Kontrola Zakażeń. Porady dla osób odwiedzających. Informator pacjenta. Razem możemy zwalczyć infekcje. Co możecie Państwo zrobić? Informator pacjenta Kontrola Zakażeń Porady dla osób odwiedzających Razem możemy zwalczyć infekcje Pacjenci i osoby odwiedzające mogą być przyczyną pojawiania się infekcji i ich rozprzestrzeniania. W niniejszej

Bardziej szczegółowo

ZALECENIE POBIERANIE, TRANSPORT I PRZECHOWYWANIE PRÓBKI KRWI DO BADANIA WIRUSOLOGICZNEGO/ BAKTERIOLOGICZNEGO

ZALECENIE POBIERANIE, TRANSPORT I PRZECHOWYWANIE PRÓBKI KRWI DO BADANIA WIRUSOLOGICZNEGO/ BAKTERIOLOGICZNEGO PRÓBKI KRWI / BAKTERIOLOGICZNEGO 1. Do jałowej probówki pobrać jałowo krew NA SKRZEP 3 4 ml krwi żylnej. Uwaga: W trakcie pobierania krwi nie trzeba być na czczo 5. Próbkę krwi dostarczyć do badania w

Bardziej szczegółowo

1. Rodzaj materiału klinicznego w zależności od kierunku i metodyki badań

1. Rodzaj materiału klinicznego w zależności od kierunku i metodyki badań Zalecenia dotyczące pobierania, przechowywania i transportu materiałów klinicznych przeznaczonych do badań diagnostycznych w Pracowni Diagnostycznej Laboratorium Zakładu Badania Wirusów Grypy (obowiązuje

Bardziej szczegółowo

Aspekty prawne regulujące funkcjonowanie zakład. adów w fryzjersko- kosmetycznych

Aspekty prawne regulujące funkcjonowanie zakład. adów w fryzjersko- kosmetycznych Aspekty prawne regulujące funkcjonowanie zakład adów w fryzjersko- kosmetycznych Arkadiusz Chełstowski Oddział Nadzoru Higieny Komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie Potencjalne

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo i higiena -Junior na Politechnice Warszawskiej

Bezpieczeństwo i higiena -Junior na Politechnice Warszawskiej Bezpieczeństwo i higiena -Junior na Politechnice Warszawskiej Zasady poruszania się po terenie i obiektach Politechniki Warszawskiej Gdy nie możesz odnaleźć właściwego miejsca Poszukaj planu rozmieszczenia

Bardziej szczegółowo

2. Obsługa maceratorów we wszystkich oddziałach. Pracownicy firmy winni być przeszkoleni w zakresie obsługi

2. Obsługa maceratorów we wszystkich oddziałach. Pracownicy firmy winni być przeszkoleni w zakresie obsługi Załącznik nr 15 Usługi opiekuńczo pielęgnacyjne świadczone dla oddziałów przez całą dobę oraz dezynfekcja zgodnie z wymaganiami zawartymi w Pakiecie. Usługi opiekuńczo pielęgnacyjne i higieniczne świadczone

Bardziej szczegółowo

Skrypt Podstawowy: Reprocesowanie Wyrobów Medycznych (M D)

Skrypt Podstawowy: Reprocesowanie Wyrobów Medycznych (M D) Skrypt Podstawowy: Reprocesowanie Wyrobów Medycznych (M D) Część I: Zasady Higieny (Buchrieser, Miorini) 1 Zasady higieny 1.1 Higiena osobista 2 Higiena rąk 2.1 Podstawy 2.2 Środki wspomagające higienę

Bardziej szczegółowo

Hodowla zwierząt w rolnictwie

Hodowla zwierząt w rolnictwie Hodowla zwierząt w rolnictwie Proste porady na temat środowiska pracy i bezpieczeństwa żywności Opracowanie: JTI Institutet för jordbruks- och miljöteknik na zlecenie Skogs- och Lantarbetsgivareförbundet

Bardziej szczegółowo

Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola

Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola (EVD) 15.09.2014 dr n. med. Weronika

Bardziej szczegółowo

Program Zintegrowanego Systemu Zarządzania 2009

Program Zintegrowanego Systemu Zarządzania 2009 Program Zintegrowanego Systemu Zarządzania 2009 Deklaracja w Polityce ZSZ Cel Zadania Termin realizacji Osoby odpowiedzialne zapobieganie zanieczyszczeniom, poprzez racjonalną gospodarkę zasobami oraz

Bardziej szczegółowo

Zakładowy Plan Postępowania Awaryjnego. dla Pracowni Obrazowania Medycznego

Zakładowy Plan Postępowania Awaryjnego. dla Pracowni Obrazowania Medycznego Zakładowy Plan Postępowania Awaryjnego dla Pracowni Obrazowania Medycznego Spis treści 1 Dane podstawowe:...2 1.1 Jednostka organizacyjna...2 1.2 Kierownictwo jednostki organizacyjnej...2 1.3 Rodzaj prowadzonej

Bardziej szczegółowo

Żel dezynfekujący do higienicznego i chirurgicznego odkażania rąk

Żel dezynfekujący do higienicznego i chirurgicznego odkażania rąk Żel dezynfekujący do higienicznego i chirurgicznego odkażania rąk Testowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi i ekspertyzami Preparat o trwałym działaniu Niezwykle krótki czas ekspozycji Środek bakteriobójczy,

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJE - PRACE PORZĄDKOWE ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY Z PREPARATAMI CHEMICZNYMI UŻYWANYMI PRZY PRACACH PORZĄDKOWYCH

INSTRUKCJE - PRACE PORZĄDKOWE ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY Z PREPARATAMI CHEMICZNYMI UŻYWANYMI PRZY PRACACH PORZĄDKOWYCH INSTRUKCJE - PRACE PORZĄDKOWE ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY Z PREPARATAMI CHEMICZNYMI UŻYWANYMI PRZY PRACACH PORZĄDKOWYCH CZĘŚĆ I ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY Poniższe zasady dotyczą wszystkich pracowników, zatrudnionych

Bardziej szczegółowo

1. Rozporządzenie określa szczegółowy sposób postępowania z odpadami medycznymi polegający na:

1. Rozporządzenie określa szczegółowy sposób postępowania z odpadami medycznymi polegający na: Dz.U.07.162.1153 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 23 sierpnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz. U. z dnia 8 września 2007 r.) Na podstawie art. 7 ust.

Bardziej szczegółowo

Ognisko zatrucia pokarmowego

Ognisko zatrucia pokarmowego Ognisko zatrucia pokarmowego Ognisko zatrucia/zakażenia pokarmowego wg Dyrektywy 2003/99/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. to wystąpienie, w określonych warunkach, dwóch lub

Bardziej szczegółowo

Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli

Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli Procedura podawania leków dzieciom przez nauczycieli 1. Każdy nauczyciel/pracownik szkoły zobligowany jest do doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. 2. W przypadku

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AFRYKI ZACHODNIEJ. Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria

INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AFRYKI ZACHODNIEJ. Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria INFORMACJA DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z REGIONU AFRYKI ZACHODNIEJ Gwinea, Liberia, Sierra Leone, Nigeria Od lutego 1014r. wystepują zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola w państawach Afryki Zachodniej.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Pracowni Obrazowania Medycznego

Instrukcja postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Pracowni Obrazowania Medycznego Instrukcja postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Pracowni Obrazowania Medycznego Spis treści 1 Cel instrukcji i miejsce stosowania...2 2 Osoby odpowiedzialne...2 3 Zaliczanie do odpadów promieniotwórczych...2

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA ZAPEWNIENIA WŁAŚCIWEGO STANU HIGIENY POPRZEZ PROWADZENIE

PROCEDURA ZAPEWNIENIA WŁAŚCIWEGO STANU HIGIENY POPRZEZ PROWADZENIE STRONA/STRON: 1/8 Spis treści: 1. Przedmiot procedury 2. Zakres stosowania procedury 3. Definicje 4. Odpowiedzialność 5. Opis postępowania 5.1 Sposób przeprowadzania zabiegów mycia i dezynfekcji 5.2 Zasady

Bardziej szczegółowo

Czyszczenie, smarowanie i przygotowanie do sterylizacji końcówek stomatologicznych

Czyszczenie, smarowanie i przygotowanie do sterylizacji końcówek stomatologicznych Czyszczenie, smarowanie i przygotowanie do sterylizacji końcówek stomatologicznych SPIS TREŚCI 1. Wstęp 2. Proces dekontaminacji narzędzi stomatologicznych w punktach 3. Zdjęcie końcówek stomatologicznych

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ORGANIZACYJNY DLA PACJENTÓW ODDZIAŁU CHIRURGII SZPITALA WIELOSPECJALISTYCZNEGO CKR SP. Z O.O.

REGULAMIN ORGANIZACYJNY DLA PACJENTÓW ODDZIAŁU CHIRURGII SZPITALA WIELOSPECJALISTYCZNEGO CKR SP. Z O.O. I. Pacjent ma prawo do: 1. pełnej informacji o możliwościach przeprowadzania zabiegu operacyjnego w Oddziale Chirurgii CKR Sp. z o.o.; 2. pełnej informacji o niezbędnych wymogach formalnych wynikających

Bardziej szczegółowo