WBiHZ ZUT w Szczecinie ARKUSZ KALKULACYJNY. Skrypt do zajęć z przedmiotu Informatyka

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WBiHZ ZUT w Szczecinie ARKUSZ KALKULACYJNY. Skrypt do zajęć z przedmiotu Informatyka"

Transkrypt

1 WBiHZ ZUT w Szczecinie ARKUSZ KALKULACYJNY Skrypt do zajęć z przedmiotu Informatyka 2013

2 Spis treści 1. Wprowadzenie Czym jest OpenOffice Calc? Tworzenie tabel Nawigacja w arkuszu Calc Zaznaczanie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie Szybkie wypełnianie i edycja komórek Formatowanie zawartości - tekstu, liczb Tworzymy wykresy Tworzymy formuły Funkcje arkusza Calc Funkcje matematyczne Funkcje logiczne Sortowanie danych Eksport danych Zadania Funkcje baz danych Źródła... 58

3 Strona 3 z Wprowadzenie Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób. Popularny program stosowany w księgowości oraz w biurze. Najważniejszym narzędziem arkusza kalkulacyjnego są funkcje (matematyczne, statystyczne, daty i czasu, finansowe, bazodanowe, logiczne), za pomocą których wprowadzone do arkusza dane są automatycznie przetwarzane. Możliwe jest także tworzenie różnego rodzaju symulacji. Za pomocą arkusza kalkulacyjnego można także wizualizować dane, prezentując je w postaci wykresów (kolumnowych, słupkowych, kołowych, liniowych, warstwowych itd.), które pozwalają łatwiej zorientować się we wzajemnych zależnościach i tendencjach. W zaawansowanych arkuszach kalkulacyjnych dostępne są również języki makropoleceń i języki programowania, przetwarzanie danych. Popularnym narzędziem są tabele przestawne pozwalające tworzyć rozmaite układy danych w oparciu o tabelę podstawową i wyświetlać te same dane co w tabeli podstawowej, ale odmiennie układając zakres i położenie wierszy i kolumn, co uwypukla zależności niewidoczne w pierwotnym układzie. W środowisku Windows najbardziej znanym arkuszem kalkulacyjnym jest Microsoft Excel z pakietu Microsoft Office. Do najbardziej zaawansowanych produktów tej kategorii można także zaliczyć arkusze w pakietach biurowych WordPerfect Office (Quattro Pro) i OpenOffice.org (OpenOffice.org Calc). Gnumeric - arkusz kalkulacyjny dla środowiska GNOME KSpread - nieco mniej zaawansowany program dla KDE pakiet biurowy

4 Strona 4 z Czym jest OpenOffice Calc? OpenOffice Calc pozwala na masowe, szybkie obliczenia, gdy chcemy stworzyć swego rodzaju tabelkę, do której będziemy wstawiać dane, liczby i wszystko się samo podliczy. Przykładowo kontrolujemy nasze roczne wydatki za prąd, gaz, wodę i chcemy wyliczyć ile w sumie wydajemy na opłaty. Dzięki arkuszowi kalkulacyjnemu Calc możemy w szybki sposób wyliczyć zużycie np. gazu a ponadto zrobić wykres uniezależniając go od zmiany cen jednostki gazu w ciągu roku. Dane możemy drukować i analizować na różne sposoby. Arkusz kalkulacyjny jest swego rodzaju bardzo rozbudowanym kalkulatorem i przydaje się przede wszystkim gdy mamy: bardzo dużo pozycji do przeliczenia często wykonujemy obliczenia na tym samym wzorze, zmieniamy tylko ilości np. jednostek prądu, jednak formuła do wyliczenia zostaje ta sama gdy potrzebna jest wizualizacja danych - wykresy - sortowanie danych rosnącą lub malejąco według jakiegokolwiek kryterium w tabeli możemy nawet z OpenOffice Base i Calc zrobić program do drukowania faktur.

5 Strona 5 z Tworzenie tabel Kurs zaczniemy od stworzenia prostej tabelki informującej o ilości sprzedanego towaru w tygodniu. Załóżmy, że prowadzimy sklep i wpisujemy w tabelkę ilości sprzedanych towarów. Tabelka będzie wyglądać w następujący sposób: Jeśli wpiszemy tekst, który będzie za długi i nie zmieści się w komórce, zostanie on przysłonięty. Aby uniknąć tego możemy zwiększyć szerokość komórek. Wystarczy umieścić kursor myszki na przestrzeni pomiędzy A i B i gdy pojawi się kursor z dwoma strzałkami przeciągnąć szerokość kolumny na taką aby nam odpowiadała. W analogiczny sposób zmieniamy szerokości kolumn wszędzie tam gdzie jest to potrzebne.

6 Strona 6 z Nawigacja w arkuszu Calc Po skoroszycie poruszamy się za pomocą: strzałki w lewo, w prawo, góra i dół. Przechodzimy wówczas o jedno pole w odpowiednią stronę. klawisz home - jego naciśnięcie powoduje, że kursor przechodzi na początek wiersza klawisz end - przechodzimy na koniec wiersza Page up - przechodzimy jeden ekran w górę Page down - przechodzimy jeden ekran w dół ctrl+home - przechodzimy na początek całego dokumentu ctrl+end - przechodzimy na koniec całego dokumentu Wiele arkuszy w jednym pliku Jeśli zadanie, które chcemy rozwiązać wymaga kilku niezależnych tabelek, warto skorzystać z kilku arkuszy. W jednym pliku możemy utworzyć ich wiele. Przechodzenie między arkuszami jest proste wystarczy kliknąć na napisie Arkusz1, Arkusz2, Arkusz3 itd. Po kliknięciu otrzymujemy nowy, czysty arkusz, w który możemy wpisywać nowe dane. Zmiana nazwy Arkusza Oczywiście warto jest zmienić opis np. z Arkusz1 na Zestawienie finansowe 2008, aby w przyszłości od razu wiedzieć co w danym arkuszu jest. By to uczynić wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na napisie Arkusz1 i wybrać "zmień nazwę". Teraz zostaje już tylko wpisać jak ma się nazywać dany arkusz. Gdy za mało arkuszy? Jeśli potrzebujemy więcej arkuszy niż jest standardowo należy kliknąć na puste pole za ostatnim arkuszem (w naszym przypadku za Arkusz3), lub wybrać z menu Wstaw->Arkusz. W otwartym okienku możemy zmienić nazwę i po zatwierdzeniu otrzymujemy nowy arkusz na nasze potrzeby. Będąc w tabelce stworzonej w poprzednim linku, możemy przetestować sposób nawigacji, jaki mamy dostępny w systemie Calc.

7 Strona 7 z Zaznaczanie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie Zaznaczanie kolumn, lub wierszy Gdy chcemy wykonać jakąś operację na arkuszu najczęściej musimy zaznaczyć dany obszar na którym będziemy działać. Sposoby zaznaczania: Całe kolumny/wiersze możemy zaznaczyć poprzez kliknięcie na samej górze nad daną kolumną/wierszem na literkę/cyfrę, która ją reprezentuje, czyli np. na literkę B. Kolumny/wiersze możemy też zaznaczać klikając myszką na pierwszy element tej kolumny/wiersza, następnie trzymając przyciśnięty lewy klawisz myszy możemy przesunąć w dół kursorem myszy, co spowoduje zaznaczenie całego tekstu w dół możemy też za pomocą klawiatury - strzałkami najechać np. na pierwszy element wiersza i przytrzymać klawisz shift. Następnie możemy również strzałkami kierować kursor w dół i zaznaczane będą kolejne komórki. Oczywiście możemy również użyć tu klawiszy "page down" lub "page up" do zaznaczania całego ekranu w dół bądź w górę.

8 Strona 8 z 58 Wiersze zaznaczamy analogicznie do kolumn. Zaznaczanie pojedynczych komórek Pojedyncze komórki możemy zaznaczyć: poprzez przytrzymanie klawisza shift i poruszanie się strzałkami po skoroszycie i już mamy zaznaczone komórki w formie "prostokąta" klikając na pierwszy element do zaznaczenia przytrzymać shift a następnie na ostatni w danym wierszu lub kolumnie. Zostaną zaznaczone wszystkie elementy pomiędzy pierwszym a ostatnim elementem. możemy dodatkowo przytrzymać klawisz ctrl i zaznaczać przypadkowe komórki arkusza - wówczas bez wpływu na inne zaznaczone elementy to, w co klikniemy będzie zaznaczone, a klikając ponownie zostanie odznaczone. Kopiowanie Po zaznaczeniu obszaru możemy skopiować dany obszar do bufora a następnie wkleić go gdzie tylko chcemy. Aby skopiować obszar należy użyć skrótu ctrl+c, lub z menu Edycja->Kopiuj Pamiętajmy jednak, że nie można skopiować obszarów złożonych z kilku zaznaczeń, kopiowane będą jedynie te, które są zaznaczone jednym ciągiem. Wklejanie Następnie wchodzimy na początek obszaru gdzie ma być wklejona zawartość i dajemy ctrl+v, lub Edycja->Wklej. Cała zawartość zaznaczonego i skopiowanego fragmentu powinna znaleźć się w miejscu które wyznaczyliśmy.

9 Strona 9 z Szybkie wypełnianie i edycja komórek Szybkie wypełnianie Tabelkę możemy wypełnić ręcznie komórka po komórce, jednak wszędzie gdzie się da należy korzystać z zasady upraszczania i automatyzowania wszystkiego co tylko się da. Zyskujemy wówczas na czasie. Inwestujemy jednorazowo w naukę, która daje nam wielokrotnie zysk czasowy później za każdym razem, gdy tylko wykonujemy tę czynność, którą udało się nam zautomatyzować. Po to z resztą powstał komputer - żeby nam ułatwić życie, a nie utrudnić! 1) Automatyczne wstawianie dni tygodnia Zatem gdy wpisujemy dni tygodnia to możemy napisać jednynie słowo poniedziałek, następnie złapać za czarny kwadrat w prawym dolnym rogu komórki i przeciągnąć w stronę dalszej części komórek. Zobaczymy wówczas, że w miarę jak przeciągamy na kolejne komórki zaznaczenie pojawiają się kolejne dni tygodnia w okienku podpowiedzi. Po puszczeniu prawego klawisza myszy komórki zostaną wypełnione dniami tygodnia. W analogiczny sposób możemy skorzystać z dni miesiąca wpisując styczeń a następnie przeciągając uzyskamy wszystkie miesiące. 2) Szybkie wpisywanie dat Nie tylko miesiące i dni tygodnia, również data podlega takiej automatyzacji. Przykładowo potrzebujemy szybko uzyskać wszystkie dni miesiąca - nie ma sprawy wystarczy: wpisać pierwszy dzień miesiąca resztę uzyskamy przeciągając w dół z pomocą kwadratu w dolnym rogu komórki. Nie musimy się martwić ile dni ma dany miesiąc - OpenOffice Calc sam o to zadba. Jeśli przeciągniemy za dużo, to zostanie wstawiony 1 luty itd. Tak więc w szybki sposób możemy wypełnić tak nawet cały rok, a nawet lata.

10 Strona 10 z 58 A co gdy potrzebujemy uzyskać np. daty 10 dnia każdego miesiąca w roku, którego mamy zapłacić ZUS? Po prostu: wpisujemy daty dziesiątego stycznia niżej dziesiątego lutego zaznaczamy obie komórki i dopiero teraz przeciągamy za kwadrat w dolnym, prawym rogu w dół. Jaki będzie efekt? W kolumnie mamy wszystkie dni w roku, w których mija termin zapłaty za ZUS. 3) Automatyczna numeracja typu 1, 2, 3, W podobny sposób możemy skorzystać z automatu w celu ponumerowania - poindeksowania kolejnych komórek tekstu.

11 Strona 11 z 58 Wpisujemy cyfrę 1 w pierwszą komórkę, łapiemy za kwadrat w prawym dolnym rogu i przeciągamy na tyle komórek ile nam trzeba. Efekt będzie taki, że cała kolumna (lub wiersz) będzie wypełniona po kolei liczbami 1, 2, 3,... itd. dokąd tylko przeciągniemy zaznaczenie 4) Automatyczna numeracja typu: co 10, itp. W bardzo prosty sposób możemy mnożyć przykłady np. chcemy mieć liczby co 2, lub co dziesięć. Co zrobić? Wystarczy: w pierwszej komórce napisać liczbę 10, w drugiej 20, zaznaczyć obydwie i przeciągnąć kwadrat w prawym dolnym rogu w dół Reasumując jeśli chcemy np. aby numeracja zmieniała się o 8, to wystarczy wpisać 8 w następnej komórce 16 zaznaczyć obydwie i przeciągnąć w dół łapiąc za kwadrat w prawym dolnym rogu 5) Wypełnianie tą samą wartością całej kolumny Aby wypełnić cały wiersz lub kolumnę jedną wartością należy:

12 Strona 12 z 58 wpisać liczbę, lub tekst zaznaczyć go i klikając w znany już kwadrat przeciągnąć w dół - dokąd dociągniemy zaznaczenie to po puszczeniu klawisza pojawi się tam nasza wartość. 6) Możemy również skorzystać z ciekawej kombinacji automatycznego numerowania liczb występujących w tekście Mianowicie jeśli potrzebujemy zrobić np. spis zeszytów, które są ponumerowane 1,2, 3 itd. to możemy skorzystać z następującej opcji: w pierwszą komórkę wpisujemy tekst "Zeszyt 1" i będąc na tej komórce przeciągamy w dół zaznaczenie łapiąc za dolny kwadrat Uzyskamy wówczas efekt numeracji z kopiowaniem. Słowo Zeszyt zostanie skopiowane w dół bez zmian, natomiast cyfry/liczby będą się zmieniać. Oczywiście wszystkie metody możemy "mieszać", czyli możemy liczyć zeszyty co 10 itd. 7) Automatyczne numerowanie z odstępem Jeśli zechcemy numerować automatycznie z tym, że potrzebujemy zachować odstępy np. 2 wierszy to należy: wpisać np. 1 w pierwszą komórkę zaznaczyć tą komórkę i dwie następne

13 Strona 13 z 58 mając zaznaczone te wszystkie komórki złapać za kwadrat w prawym dolnym rogu i przeciągnąć go w dół W ten sposób otrzymamy numerowanie, ale zrealizowane w odstępach. Efekt pokazany na obrazku niżej:

14 Strona 14 z Formatowanie zawartości - tekstu, liczb Dodajemy krawędzie do tabelki Tabelkę, którą utworzyliśmy możemy teraz wydrukować, no ale raczej nie będzie ona wyglądała imponująco. Dlatego powinniśmy choćby dla przejrzystości dodać krawędzie w tabelce i ją nieco sformatować. Zaznaczamy zatem całą tabelkę - tam gdzie jest tekst, a następnie klikamy na ikonkę "Krawędzie" z paska narzędzi. Tam w okienku, które się pojawi wybieramy opcję, która nam odpowiada, powiedzmy dodajemy pełną kratkę. Po tej operacji Otrzymamy tabelkę z krawędziami. Zarządzamy kolorami tabelki Teraz popracujemy nad kolorami naszej tabelki. Powiedzmy, że chcemy ją trochę pokolorować. Niestety za bardzo nie poszalejemy, gdyż dostępnych mamy niewiele kolorów. By to uczynić zaznaczamy pierwszy rząd, czyli nagłówek tabeli i wybieramy opcję ikonkę pojemniczka z farbą i wybieramy odpowiedni kolor. Pamiętajmy, że jeżeli wybierzemy kolor bardzo ciemny to musimy ustawić czcionkę na kolor biały lub jasny, by była widoczna. Kolor czcionki wybieramy za pomocą drugiej ikonki z literką "A". Analogicznie wybieramy kolejne wiersze i kolumny i ustawiamy kolor tła i czcionki jaki nam odpowiada.

15 Strona 15 z 58 Formatowanie tekstu tabelki Na koniec zostanie nam sformatowanie tekstu tabelki a mianowicie wielkości czcionki, wyjustowania itd. Jak zwykle musimy zaznaczyć to co chcemy zmienić, czyli zaznaczamy górny wiersz i zwiększamy czcionkę na 12 i pogrubiamy. Na końcu poddajemy procesowi justowania - wyrównania do środka Natomiast komórki w których występują liczby zaznaczamy i dajemy wyrównanie do środka. Oczywiście do zmiany czcionki, wielkości czcionki, pogrubiana (literka B) i wyśrodkowania wykorzystujemy powyższe menu.

16 Strona 16 z 58 Efekt końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak jak na rysunku poniżej. Przykładowo sobotę chcemy wyróżnić jako dzień wolny od pracy i możemy ją zaznaczyć na szaro. Możliwości jest wiele trzeba tylko dopasować je dla siebie.

17 Strona 17 z Tworzymy wykresy Nic tak nie odzwierciedla suchych danych jak dobry wykres. Zarówno Excel jak i arkusz Calc znakomicie nadają się do tworzenia różnych wykresów. Zamiast ręcznie nanosić na kartce kolejne punkty, możemy skorzystać z imponujących możliwości tych pakietów. Bardzo często produkt ten jest wykorzystywany w elektronice, fizyce, matematyce, finansach i wielu innych dziedzinach życia, które nie w sposób tutaj wymienić. Przykładowo mamy tabelkę pomiarów z czujnika zmieniającego się ciśnienia w skali miesiąca. Te dane aż się proszą o zobrazowanie ich na wykresie. Wystarczy tylko zaznaczyć komórki i wybrać rodzaj wykresu i gotowe. Na wykresie jak na dłoni widzimy różne wahania ciśnienia w ciągu miesiąca. Inny przykład to wykres sprzedaży w danym dniu różnego rodzaju towaru. Jest to przykład naszej tabelki, którą wpisaliśmy w poprzednich podstronach. Tworzenie wykresu z tabelki Zaznaczamy cały wykres i klikamy na ikonce: Po naciśnięciu na powyższej ikonce, kursor myszy zmieni się nam na "celownik z miniaturką wykresu". Wystarczy teraz kliknąć lewym klawiszem myszy tam gdzie ma się zaczynać wykres i przeciągnąć go w dół i w prawo tworząc zaznaczenie a tym samym wyznaczając wielkość tego wykresu. Innymi słowy wykres będzie tak duży jak zaznaczenie które teraz zrobiliśmy. Gdy puścimy klawisz myszy pojawi się nowe okienko - kreator wykresów. Dajemy dalej i w następnym kroku wybieramy rodzaj wykresu jaki chcemy uzyskać. Może to być wykres słupkowy, kołowy, powierzchniowy, punktowy, przestrzenny itd. Po prawej stronie okna mamy do wyboru różne rodzaje wykresów, możemy paskiem zjechać w dół i wybrać wykresy przestrzenne.

18 Strona 18 z 58 Zauważmy również bardzo ważną opcję: Seria danych w: "wierszach" lub "kolumnach". Tą opcją możemy zamieniać miejscami kolumny i wiersze na wykresie. Wybierzmy wiersze i dajemy dalej. W tym kroku wybieramy rodzaj prezentowania danych na danym wykresie, w naszym przypadku słupkowym. Dajemy dalej. Możemy zaznaczyć opcje "Pokaż elementy tekstu w podglądzie". Wówczas na miniaturce wykresu będziemy mieli podgląd jak dokładnie wygląda nasz wykres.

19 Strona 19 z 58 W miejsce "Tytuł główny" możemy zmienić lub wyłączyć nazwę, która będzie wyświetlana u góry wykresu, możemy również wyłączyć legendę, oraz włączyć opisy osi X i Y. Na koniec dajemy opcję Utwórz. I już mamy gotowy wykres. Powinien wyglądać mniej więcej tak jak obok na rysunku. Możemy oczywiście zmieniać jego wielkość poprzez przytrzymania lewego klawisza myszy nad którymkolwiek kwadratem znajdującym się na rogu, lub na krawędzi wykresu i przeciągnąć dowolnie myszą. Gdy wypuścimy lewy klawisz myszy wykres dostosuje się do nowej wielkości. Możemy też go dowolnie przesuwać po całym skoroszycie łapiąc go myszą i przesuwając.

20 Strona 20 z 58 Modyfikacja istniejących wykresów Na tym etapie możemy również zmieniać praktycznie wszystkie opcje wykresu. Wystarczy kliknąć dwukrotnie w niego a przejdzie w tryb edycji. Możemy kliknąć na legendzie, opisie górnym i np. go usunąć klawiszem delete. Jeśli klikniemy dwukrotnie na elemencie tekstowym "tekst główny" to zmieni się on do edycji i będziemy mogli wpisać nowy tekst. Dwukrotne kliknięcie na legendzie spowoduje otwarcie nowego okienka, w którym będziemy mogli wybrać wiele opcji, np. zmienić kolor tła, grubość i typ linii. Zauważmy też, że po dwukrotnym kliknięciu na wykresie zmienia się nam górny pasek narzędziowy i pojawiają się opcje dotyczące wykresów. Kolejne ikony od lewej pozwalają włączyć/wyłączyć: tytuł wykresu, legendę trzecia ikona tytuły osi X i Y opisy osi dwie kolejne włączają lub wyłączają siatkę osi. Ikonka z wykresem kołowym pozwala zmienić typ wykresu, np. na trójwymiarowy. Kolejna ikonka otwiera znane nam już okno kreatora wykresów. Ważne są też kolejne dwie ikonki, które pozwalają na zamianę osi X z osią Y. Zmiana kolorów słupków, tła, czcionki wykresu Jeśli nie podobają się nam kolory np. poszczególnych słupków w wykresie, możemy bez większych problemów zmienić je na inny kolor. By to uzyskać klikamy na wybranym słupku dotąd aż pojawią się na nich kwadraty i otworzy się okno, które tą zmianę nam umożliwi. Pamiętajmy jednak, by kwadraty były na wszystkich słupkach, bo jeśli zaznaczony będzie tylko jeden słupek, to zmiany będą wykonane tylko na nim. Teraz wybieramy odpowiedni dla nas kolor klikamy ok i wszystkie słupki zaznaczone słupki zmienią swój kolor.

21 Strona 21 z 58 Ciekawe efekty można otrzymać stosując przezroczystość, lub gradienty, możemy zmienić czcionkę jej kolor.

22 Strona 22 z 58 Podobne efekty można uzyskać dla tła wykresu. Wystarczy dwukrotnie kliknąć na pustym obszarze koło legendy wykresu i pojawi się znajome już okno, w którym możemy wybrać kolor, a następnie np. gradient. Zmiana typu wykresu Wykres możemy też przerobić na trójwymiarowy, lub inny. Aby dokonać takiej zmiany wystarczy dwukrotnie kliknąć na wykresie i gdy górny pasek narzędzi zmieni się należy wybrać ikonkę z wykresem kołowym. Pojawi się wówczas okienko umożliwiające zmianę typu wykresu. Tu wybieramy u góry opcję 3D i wybieramy słupkowy wykres trójwymiarowy. Na samym dole zmienią się nam warianty, powiedzmy, że chcemy wybrać okrągłe słupki.

23 Efekt końcowy będzie wyglądał następująco. Strona 23 z 58

24 Strona 24 z Tworzymy formuły Podstawowe operacje Potęga arkusza kalkulacyjnego ukazuje się dopiero, gdy przeprowadzamy za jego pomocą obliczenia, gdzie wiele liczb trzeba dodać pomnożyć, wykonać skomplikowane lub proste operacje matematyczne, ale najlepiej masowe. Jest to jeden z najważniejszych rozdziałów tego kursu. Każdą formułę zaczynamy od znaku równa się. Operacje arytmetyczne możemy wykonywać tylko na liczbach. Generalnie przy tworzeniu formuł możemy używać standardowych operatorów: + - dodawanie - - odejmowanie * - mnożenie / - dzielenie ( ) - nawiasy - pamiętajmy, że D7+D12*10 to nie to samo co (D7+D12)*10 skorzystać funkcji sumy skorzystać z ogromnej liczby funkcji wbudowanych w arkusz kalkulacyjny - ikonka f(x) Arkusz kalkulacyjny możemy wykorzystać jako kalkulator, tyle że na większą skalę i o wiele większych możliwościach. Dokonajmy zatem kilka prostych operacji, które pokażą na przykładach jak korzystać z podstawowych operatorów. Gdy chcemy wykonać jakiekolwiek działanie musimy na początku w komórce wpisać znak "=". Formuły tworzymy nie na liczbach, ale korzystając z adresów, czyli np. B4+C4. Po stworzeniu takiej formuły możemy zmieniać liczby zawarte w tych komórkach, czyli w B4 i w C4 a wynik zawsze będzie wykonany dla aktualnych liczb.

25 Strona 25 z 58 Sumujemy dwie komórki Formułę wpisujemy w następujący sposób: przechodzimy w naszym przypadku na komórkę D4 wstawiamy znak = teraz kursor zaznaczający komórkę stanie się czerwony i jak przechodzimy w lewo czy w prawo to za znakiem "=" pojawia się adres komórki na którą najedziemy. W naszym przykładzie chcemy dostać adres B4, więc tam się udajemy i naciskamy Enter wpisujemy operator + i znów za pomocą czerwonego kursora przechodzimy tym razem na C4 (sytuacja przedstawiona na powyższym obrazku) po naciśnięciu Enter otrzymamy wynik powinno wyjść 9. Teraz spróbujmy zmieniać liczby w komórkach B4 lub C4. Wynik natychmiast po zatwierdzeniu zmiany w którejkolwiek z komórek B4 lub C4 zostanie obliczony. Zauważmy, że formuła działa niezależnie od danych, czyli raz tworzymy formułę a procentuje ona cały czas. Może w tak banalnym przykładzie jest to mało istotne, ale w przypadku skomplikowanych obliczeń mamy możliwość szybkiej analizy wyniku gdy zmienimy liczby na wejściu. Wyliczanie sum Powiedzmy, że chcemy zsumować ilość sprzedanych towarów. Wpisujemy więc pod tabelką napis suma, następnie w kolumnie pod poniedziałkiem sumujemy wynik z całego poniedziałku. By zsumować należy kliknąć na ikonkę sumy obok znaku równości. Po kliknięciu na ikonkę sumy pojawi się nam sytuacja ze zdjęcia obok. W polu, w którym sumujemy pojawi się napis suma, natomiast nad tą komórką pojawi się niebieskie zaznaczenie. Teraz wystarczy złapać za prawy dolny róg tego zaznaczenia i przeciągnąć go w górę obejmując nim wszystkie komórki, które mają być sumowane.

26 Strona 26 z 58 Po naciśnięciu klawisza Enter otrzymamy wynik sumy w komórce. Teraz chcemy aby wszędzie, pod każdym dniem tygodnia była suma ilości sprzedanych sztuk towarów. Wystarczy tylko wejść na komórkę z formułą sumy złapać za kwadrat w prawym dolnym rogu i przeciągnąć go w prawo aż do soboty. Teraz mamy skopiowaną sumę dla wszystkich dni. Nie musimy dla każdego dnia robić sumy od nowa. Gdy wejdziemy na np. sumę w środę - tak jak jest to pokazane obok zobaczymy w polu formuł następującą formułę =SUMA(D4:D6), oznacza to, że sumowane są komórki w kolumnie od D4 do D6, czyli system automatycznie domyślił się, że mają być sumowane dane ze środy. Teraz zrobimy sumę całkowitą poprzez zsumowanie wszystkich sum. Mianowicie Wpisujemy tekst suma całkowita, natomiast pod poniedziałkiem klikamy znów na naszej ikonce sumy i zaznaczamy obszar, który ma być zsumowany, czyli wszystkie sumy.

27 Strona 27 z 58 Szybkie oszacowanie sumy, bez formuły Jeśli chcemy tylko szybko sprawdzić ile wynosi suma liczb w zaznaczonym obszarze możemy skorzystać z pewnego triku. Otóż zaznaczamy dany obszar z którego chcemy wyliczyć sumę i spoglądamy na prawo dolnego paska informacyjnego. Jest tam napis Suma=55. Czyli zgadza się. Uprzednio wyliczona suma całkowita wynosi 55 i suma zaznaczonego obszaru też wynosi tyle samo.

28 Strona 28 z 58 Kliknijmy teraz prawym klawiszem na napisie Suma=55. Teraz możemy wybrać sobie co chcemy aby w dolnym pasku się pojawiało. Może to być np. średnia, lub minimalna liczba zaznaczonego obszaru.

29 Strona 29 z Funkcje arkusza Calc Arkusz kalkulacyjny zarówno OpenOffice Calc jak i Microsoft Excel obfitują w wielkie zbiory funkcji ułatwiające wykonanie nam zamierzonego zadania. Między innymi funkcje podzielone są na funkcje: Baz danych Daty i godziny Finansowe Informacji Logiczne Matematyczne do pracy na macierzach statystyczne do arkusza kalkulacyjnego do obsługi tekstu oraz dodatkowe, np. konwersja liczb na inne systemy liczbowe 1) Funkcje bazy danych Funkcje daty i godziny to zbiór funkcji usprawniający nasze zarządzanie datami i godzinami, na przykład mamy do dyspozycji funkcję, która liczy ilość dni między datami, wyznacza liczbę lat między datami, sprawdza czy dany rok jest przestępny, wyznacza bieżącą godzinę, liczbę tygodni w zadanym okresie i wiele innych przydatnych funkcji. 2) Funkcje finansowe Funkcje te pozwalają na obliczenie na przykład procentu składanego, gdzie liczenie "na kartce" jest bardzo uciążliwe, ułatwiają podejmowanie decyzji finansowych, gdyż liczą na przykład zwrot z inwestycji za wiele lat z uwzględnieniem inflacji. 3) Funkcje informacji Są to funkcje ułatwiające pracę nad arkuszem kalkulacyjnym, przekazując nam informację, czy w komórce jest liczba, tekst, czy jest pusta itd. 4) Funkcje logiczne Jest to zestaw logicznych funkcji. 5) Funkcje matematyczne Pogrupowane są tutaj funkcje umożliwiające szybkie liczenie np. największego wspólnego dzielnika, czy liczba jest parzysta, czy nie, zamienia stopnie na radiany, podaje resztę

30 Strona 30 z 58 z dzielenia, zaokrągla liczbę w dół, czy w górę, podaje sinus, cosinus, tg i ctg z podanej liczby i wiele innych. 6) Macierze Funkcje te pozwalają na podstawowe działania na macierzach, np. obliczenie macierzy odwrotnej, mnoży macierze itp. 7) Funkcje statystyczne Pozwala na obliczenia zadań statystycznych, mnóstwo funkcji dla tych, którzy potrzebują i wykorzystują tę dziedzinę matematyki do swej pracy. 8) Pozostałe trzy to funkcje arkusza kalkulacyjnego - usprawniają obsługę zdarzeń, do obsługi tekstu - np. zamiana z małych liter na duże itp. oraz funkcje dodatkowe, np. konwersja liczb na inne systemy liczbowe. Wszystkie funkcje są dość dobrze opisane w pomocy programu, oraz gdy wejdziemy na konkretną funkcję, to pojawia się jej opis oraz sposób użycia.

31 Strona 31 z Funkcje matematyczne Powiedzmy mamy kilka zadań wymagających dużo liczenia polegających na jednym rozwiązaniu, ale różnią się tylko danymi. Rozwiązujemy go na kartce - udało nam się w końcu przejść do końca. Ok, teraz zabieramy się za drugi i trzecie itd. Ale to przecież tyle liczenia a zadanie różni się tylko kilkoma danymi... Czy nie da się tego jakoś uprościć? Oczywiście, można rozwiązać całość w arkuszu kalkulacyjnym a później tylko podstawiać dowolne dane a reszta zadania się sama wykona. Może powiecie, że rzadko się tak zdarza, może, ale w fizyce, czy w jakiejkolwiek nauce badawczej często zachodzi taka potrzeba aby zasymulować co się stanie, gdy dane wejściowe się zmienią. Wtedy możemy skorzystać z udogodnienia arkusza kalkulacyjnego, jakim jest tworzenie formuł. Po co liczyć na piechotę, skoro można stworzyć formułę, a później zmieniać tylko dane i cieszyć się natychmiastowym wynikiem. 1) Funkcja PIERWIASTEK funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria matematyczne), zwraca dodatni pierwiastek kwadratowy z liczby dodatniej (funkcja nie obsługuje liczb urojonych ani zespolonych). Składnia funkcji Przykład =PIERWIASTEK(liczba) =PIERWIASTEK(4) zwraca 2 =PIERWIASTEK(-4) zwraca błąd:502 czyli komunikat o błędnym parametrze 2) Funkcja POTĘGA funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria matematyczne), zwraca potęgę danej liczby. Składnia funkcji =POTĘGA(podstawa;potęga) W przypadku mniej zaawansowanych obliczeń prowadzonych w programie Calc, oczywiście możliwy jest prostszy i bardziej naturalny zapis podstawa^potęga. Przykład 25 podnieść do potęgi 3: =POTĘGA(25;3) zwraca =25^3 zwraca 15625

32 Strona 32 z 58 Twierdzenie pitagorasa Obliczmy zatem ile długości musi mieć krawędź "c" w trójkącie, aby trójkąt był prostokątny, czyli aby zawierał w sobie kąt prosty. Skorzystamy zatem z funkcji pitagorasa. Powiedzmy, że bok a=3cm, bok b=4cm, zatem szukamy boku c. c 2 =a 2 +b 2 czyli c=pierwiastek z (a 2 +b 2 ) Wpisujemy te wartości do arkusza Calc w postaci: Następnie w komórce D4 chcemy by powstał wynik, czyli musimy wklepać tam wzór, który obliczy długość boku c ze wzoru pitagorasa. Wchodzimy na ikonkę f(x) i wybieramy kategorię "matematyczne" jak na rysunku powyżej

33 Strona 33 z 58 Następnie szukamy funkcji pierwiastek i klikamy dwukrotnie. Zauważmy, że na dole pojawi się napis =PIERWIASTEK(). Teraz musimy zrobić sumę kwadratów boków a i b. Zatem szukamy funkcji potęga i również klikamy dwukrotnie na niej. Teraz na dole pojawi się napis =PIERWIASTEK(POTĘGA()). Musimy zatem ustalić z czego ma być potęga i jakiego stopnia. Klikamy więc na pole Podstawa i będąc tam kursorem, przechodzimy myszką na pole B4, natomiast w polu potęga wpisujemy 2, bo przecież ma to być kwadrat z tej liczby.

34 Strona 34 z 58 Na dole w miejscu, gdzie jest formuła wpisujemy plus. Następnie znów dajemy funkcję potęga i w miejsce podstawa dajemy C4, natomiast w polu potęga wpisujemy 2. Po zatwierdzeniu dajemy ok i otrzymujemy wynik w komórce D4. Na górze jest cała formuła, która oblicza nam nasze zadanie.

35 Strona 35 z 58 Teraz możemy podstawiać dowolne dane a formuła obliczy nam ile wyniesie krawędź c, by trójkąt był prostokątny. Niestety przy zadanych krawędziach a i b nie zawsze krawędź c wyjdzie liczbą całkowitą. ZADANIE 1. Napisz skróconą formę formuły wykorzystującej Twierdzenie Pitagorasa przy użyciu operatorów matematycznych. Domyślnie mamy zaokrąglanie do 2 miejsc po przecinku. Jeśli jest potrzebna nam większa dokładność możemy skorzystać z ikonki zaznaczonej obok na rysunku, z czego jedna zwiększa dokładność o jedno miejsce dziesiętne, druga zaś zmniejsza. 3) Funkcja LICZ.JEŻELI funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria matematyczne), zwraca liczbę elementów, które w podanym zakresie komórek spełniają określone kryterium.

36 Strona 36 z 58 Składnia funkcji =LICZ.JEŻELI(zakres; kryterium) zakres zakres komórek w których zliczamy; kryterium kryteria przeszukiwania zakresu, ma postać liczby, wyrażenia lub adresu komórki. Kryteria funkcji: X liczy komórki zawierające X A1 liczy komórki mające tą samą wartość co A1 ">=liczba" liczy komórki większe lub równe liczbie "<=liczba" liczy komórki mniejsze lub równe liczbie ">liczba" liczy komórki większe od liczby "<liczba" liczy komórki mniejsze od liczby ">="&A1 liczy komórki większe lub równe liczby z A1 "<="&A1 liczy komórki mniejsze lub równe liczby z A1 ">"&A1 liczy komórki większe od liczby z A1 "<"&A1 liczy komórki mniejsze od liczby z A1 "d*" zaczynające się na literę d 4) Funkcja SUMA.JEŻELI (ang. SUMIF) funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria matematyczne), zwraca wynik sumy wszystkich elementów w podanym zakresie spełniających podane kryterium. Składnia funkcji =SUMA.JEŻELI(zakres; kryterium; zakres_sumy) zakres podaje zakres komórek objętych kryterium kryterium w której znajdują się kryteria wyszukiwania lub samymi kryteriami w postaci wartości zakres_sumy zakres sumowanych komórek w przypadku pominięcia sumowane są komórki z pola "zakres" Kryteria funkcji patrz wyżej 5) Funkcja LICZ.PUSTE - funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria matematyczne), zwraca liczbę pustych komórek z podanego zakresu. Składnia funkcji =LICZ.PUSTE(zakres)

37 Strona 37 z 58 ZADANIE 2. Zaprojektuj tabliczkę mnożenia. Wyśrodkuj zawartość kolumn. Zmień nazwę arkusza. ZADANIE 3. W sklepie obuwniczym w ramach promocji ustalono cenę 250 zł na buty męskie. buty różnią się rozmiarem i kolorem. Wprowadź do arkusza poniższą tabelę i wykonaj stosowne obliczenia. Buty Cena w zł: 250

38 Strona 38 z 58 ZADANIE 4. Z arkusza do zadania 4 skopiuj dane do nowego pliku. Wyszczególnij nagłówki kolumn. Wyśrodkuj zawartość komórek. Ustal jednakową szerokość kolumn zawierających parametry mleka. Poniżej stwórz dodatkowe wiersze, w których wpiszesz formuły podające wartości średnie, minimalne i maksymalne parametrów oraz medianę i modę ZADANIE 5. Z arkusza do zadania 5 skopiuj dane do nowego pliku. Wyszczególnij nagłówki kolumn. Wyśrodkuj zawartość komórek. Dostosuj szerokość kolumn do ich zawartości. Uzupełnij komórki i za pomocą określonych formuł wylicz sumy, średnie, MIN i MAX. ZADANIE 6. Z arkusza do zadania 6 skopiuj dane do nowego pliku. Wyszczególnij nagłówki kolumn. Wyśrodkuj zawartość komórek. Dostosuj szerokość kolumn do ich zawartości. Uzupełnij rubrykę dotyczącą kosztów zakupu paliwa i za pomocą określonych formuł wylicz sumy, średnie, MIN i MAX.

39 Strona 39 z Funkcje logiczne 1) Funkcja JEŻELI funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria logiczne). Przedstawia jedną wartość, jeśli warunek zawarty w funkcji jest spełniony (PRAWDA), lub wartość drugą, jeśli warunek nie jest spełniony (FAŁSZ). Składnia funkcji =JEŻELI(warunek;wartość_jeśli_PRAWDA;Wartość_jeśli_FAŁSZ) A B C D 1-2 =JEŻELI(A1>0;"PEŁNA";"PUSTA") PUSTA "=JEŻELI(A1>0;"Większa niż zero";jeżeli(a1<0;"mniejsza od zera";jeżeli(a1=0;"równa zero";""))) =JEŻELI((A2<=3,1)I(A3<150);"jeden";"niejeden")&JEŻELI((A 2>3,1)I(A2<=3,4)I(A3<150);"dwa";"niedwa") "Mniejsza od zera" jedenniedwa Przykład 1 Jeżeli w komórce A1 jest jakikolwiek wpis, to w komórce, gdzie jest wpisana formuła (np. B1), zostanie wpisany tekst "PEŁNA". Jeżeli ten warunek nie jest spełniony (A1 jest pusta), to zostanie wpisany tekst "PUSTA". =JEŻELI(A1>0;"PEŁNA";"PUSTA") Przykład 2 Funkcję JEŻELI można łączyć ze sobą, uzyskując możliwość spełnienia więcej niż jednego warunku. =JEŻELI(A1>0;"Większa niż zero";jeżeli(a1<0;"mniejsza od zera";jeżeli(a1=0;"równa zero";""))) Przykład 3 Jeśli zamierzasz użyć w jednym wierszu wiele razy osobnej funkcji JEŻELI, należy po każdej wpisać znak &. =JEŻELI((A2<=3,1)I(A3<150);"jeden";"niejeden")&JEŻELI((A2>3,1)I(A2<=3,4)I(A3<150) ;"dwa";"niedwa") 2) Funkcja LUB funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria logiczne), zwraca wartość logiczną PRAWDĘ pod warunkiem, że co najmniej jeden

40 Strona 40 z 58 argument to PRAWDA. Funkcja zwraca FAŁSZ tylko w momencie, gdy wszystkie warunki mają wartość FAŁSZ. Funkcja obsługuje do 30 argumentów wartości logicznych. Składnia funkcji Przykład =LUB(warunek; warunek2) =LUB(9<5;13<4;5>=4) zwraca PRAWDA =LUB(9<5;13<4;5=4) zwraca FAŁSZ =LUB(FAŁSZ;PRAWDA) zwraca PRAWDA 3) Funkcja NIE funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria logiczne), działa jak operator negacji, czyli odwraca wartość logiczną. Składnia funkcji Przykład =NIE(wartość) = NIE(PRAWDA) zwraca FAŁSZ = NIE(FAŁSZ) zwraca PRAWDA 4) Funkcja FAŁSZ funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria logiczne), zwraca wartość logiczną FAŁSZ. Nie jest konieczne podanie argumentów funkcji. Składnia funkcji =FAŁSZ()

41 Strona 41 z 58 Przykład = FAŁSZ() zwraca FAŁSZ = NIE(FAŁSZ()) zwraca PRAWDA 5) Funkcja PRAWDA funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria logiczne), zwraca wartość logiczną PRAWDA. Nie jest konieczne podanie argumentów funkcji. Składnia funkcji Przykład =PRAWDA() = PRAWDA() zwraca PRAWDA = NIE(PRAWDA()) zwraca FAŁSZ 6) Funkcja I funkcja wbudowana w arkusz kalkulacyjny OpenOffice Calc (kategoria logiczne), zwraca wartość logiczną FAŁSZ pod warunkiem, że co najmniej jeden argument to FAŁSZ. Funkcja zwraca PRAWDĘ tylko w momencie, gdy wszystkie warunki mają wartość PRAWDA są spełnione. Funkcja obsługuje do 30 argumentów wartości logicznych. Składnia funkcji Przykład =I(warunek; warunek2) =I(9<5; 13<4; 5>=4) zwraca FAŁSZ =I(9<5; 13<4; 5=4) zwraca FAŁSZ =I(9>5; 13>4; 5=5) zwraca PRAWDA = I(FAŁSZ;PRAWDA) zwraca FAŁSZ

42 Strona 42 z Sortowanie danych Bardzo przydatną i ważną funkcją w każdym arkuszu kalkulacyjnym jest opcja sortowania. Często potrzebujemy mieć dane posortowane według np. ceny, ilości sprzedanych sztuk, alfabetycznie itd. Aby prawidłowo korzystać z opcji sortowania pokażemy różne sposoby na przykładzie. Skorzystamy z naszej już dobrze znanej tabelki i spróbujemy posortować według ilości sztuk dla piątku. Jeśli wejdziemy na piątek i zaznaczymy tą kolumnę (oczywiście bez napisu piątek) i damy sortowanie za pomocą ikonki sortuj, zaznaczonej na czerwono na obrazku obok, to posortowane zostaną dane tylko dla piątku, ale zaraz zaraz... przecież pomiesza to nam całkowicie i sfałszuje tabelkę, bo liczby się przemieszczą, natomiast wpisy Książki, Zeszyty i Akcesoria biurowe zostaną tam gdzie były. Zatem ten sposób nadaje się tylko do tabelek, gdzie mamy jedną kolumnę i chcemy ją posortować. W naszym przypadku skorzystamy z innej możliwości, która pozwoli nam na uniknięcia fałszowania danych. Zaznaczamy zatem dane, które mają być posortowane (bez nazw tygodni i sum) i dajemy Dane->Sortuj. Ponieważ chcemy sortować według piątku w okienku, które się otworzy wybieramy kolumnę F i zaznaczamy rosnąco. Jeśli chcemy aby Calc w następnej kolejności sortował według innej kolumny to możemy niżej wybrać takie opcje.

43 Strona 43 z 58 Zatwierdzamy Ok i zauważmy, że wszystko zostanie teraz posortowane prawidłowo według dnia piątek z utrzymaniem danych tam gdzie powinny być. Miejscami zamienione zostały Zeszyty i Akcesoria biurowe, ale wszystkie dane w wierszach powędrowały za nimi, nie dokonując żadnych przemieszeń i o to nam chodziło.

44 Strona 44 z Eksport danych Bez większych problemów możemy nasze dane wyeksportować do Excela, lub też do odpowiedniej bazy danych. Jeśli na przykład potrzebujemy informacje zawarte w naszym skoroszycie przenieść do naszego serwisu internetowego możemy skorzystać z formatu np. CVS. Format ten jest zapisem, który umożliwia zapisanie całej zawartości arkusza w postaci pliku tekstowego w specjalny sposób zorganizowanego. W wierszach takiego pliku będą się znajdowały analogiczne wiersze arkusza, pola zaś są oddzielone znakiem np. średnikami, wiersze zaś innym znakiem. Dzięki takiem podziałowi baza danych może odczytać taką zawartość pliku. Aby skorzystać z tej opcji dajemy zapisz jako, w miejscu zapisz jako typ: wybieramy Tekst CSV(.csv) i dajemy zapisz. Jeśli pojawi się okienko informujące nas o usunięciu formatowania to dajemy ok bo w pliku CSV i tak nie ma formatowania. W kolejnym oknie wybieramy najpierw zestaw znaków, dla polskiej czcionki to będzie Europa Środkowa (Windows-1250/ WinLatin2). Według potrzeby programu do którego będziemy eksportować wybieramy separator pola i separator tekstu i dajemy OK.

45 Strona 45 z 58 Przykładowe podglądy takich plików przez notatnik będą wyglądały mniej więcej tak jak obok. Pierwszy to z ustawieniami jak na okienku wyżej, drugi to gdy wybierzemy separator pola jako tabulator. Eksportować możemy również do formatu: pdf, korzystając z funkcji plik- eksportuj jako PDF, lub klikając na ikonkę PDF z paska narzędziowego. Excel, xml, html, formatu StarCalc. dbf Wszystko to jest dostępne przez zapisz jako i wybieramy typ pliku do jakiego chcemy zapisać dane.

Przewodnik dla każdego po: Dla każdego coś miłego Microsoft Excel 2010

Przewodnik dla każdego po: Dla każdego coś miłego Microsoft Excel 2010 Przewodnik dla każdego po: Dla każdego coś miłego Microsoft Excel 2010 Czym jest Excel 2010 Excel jest programem umożliwiającym tworzenie tabel, a także obliczanie i analizowanie danych. Należy do typu

Bardziej szczegółowo

Co to jest arkusz kalkulacyjny?

Co to jest arkusz kalkulacyjny? Co to jest arkusz kalkulacyjny? Arkusz kalkulacyjny jest programem służącym do wykonywania obliczeń matematycznych. Za jego pomocą możemy również w czytelny sposób, wykonane obliczenia przedstawić w postaci

Bardziej szczegółowo

Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1

Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1 Praktyczne wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego w pracy nauczyciela część 1 Katarzyna Nawrot Spis treści: 1. Podstawowe pojęcia a. Arkusz kalkulacyjny b. Komórka c. Zakres komórek d. Formuła e. Pasek formuły

Bardziej szczegółowo

MS Excel. Podstawowe wiadomości

MS Excel. Podstawowe wiadomości MS Excel Podstawowe wiadomości Do czego służy arkusz kalkulacyjny? Arkusz kalkulacyjny wykorzystywany jest tam gdzie wykonywana jest olbrzymia ilość żmudnych, powtarzających się według określonego schematu

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny EXCEL

Arkusz kalkulacyjny EXCEL ARKUSZ KALKULACYJNY EXCEL 1 Arkusz kalkulacyjny EXCEL Aby obrysować tabelę krawędziami należy: 1. Zaznaczyć komórki, które chcemy obrysować. 2. Kursor myszy ustawić na menu FORMAT i raz kliknąć lewym klawiszem

Bardziej szczegółowo

Kolumna Zeszyt Komórka Wiersz Tabela arkusza Zakładki arkuszy

Kolumna Zeszyt Komórka Wiersz Tabela arkusza Zakładki arkuszy 1 Podstawowym przeznaczeniem arkusza kalkulacyjnego jest najczęściej opracowanie danych liczbowych i prezentowanie ich formie graficznej. Ale formuła arkusza kalkulacyjnego jest na tyle elastyczna, że

Bardziej szczegółowo

4.Arkusz kalkulacyjny Calc

4.Arkusz kalkulacyjny Calc 4.Arkusz kalkulacyjny Calc 4.1. Okno programu Calc Arkusz kalkulacyjny Calc jest zawarty w bezpłatnym pakiecie OpenOffice.org 2.4. Można go uruchomić, podobnie jak inne aplikacje tego środowiska, wybierając

Bardziej szczegółowo

WyŜsza Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy MS EXCEL CZ.2

WyŜsza Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy MS EXCEL CZ.2 - 1 - MS EXCEL CZ.2 FUNKCJE Program Excel zawiera ok. 200 funkcji, będących predefiniowanymi formułami, słuŝącymi do wykonywania określonych obliczeń. KaŜda funkcja składa się z nazwy funkcji, która określa

Bardziej szczegółowo

PODSTAWY OBSŁUGI ARKUSZA KALKULACYJNEGO

PODSTAWY OBSŁUGI ARKUSZA KALKULACYJNEGO PODSTAWY OBSŁUGI ARKUSZA KALKULACYJNEGO 1. Wstęp Arkusz kalkulacyjny jest programem służącym do wykonywania wszelkiego rodzaju obliczeń matematycznych, statystycznych, finansowych, tworzenia zestawień,

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny MS Excel

Arkusz kalkulacyjny MS Excel Arkusz kalkulacyjny MS Excel I. Wprowadzenie do arkusza kalkulacyjnego Program Excel służy do tworzenia elektronicznego arkusza kalkulacyjnego, który umożliwia dokumentowanie i analizę danych numerycznych.

Bardziej szczegółowo

Temat: Arkusze kalkulacyjne. Program Microsoft Office Excel. Podstawy

Temat: Arkusze kalkulacyjne. Program Microsoft Office Excel. Podstawy Temat: Arkusze kalkulacyjne. Program Microsoft Office Excel. Podstawy Arkusz kalkulacyjny to program przeznaczony do wykonywania różnego rodzaju obliczeń oraz prezentowania i analizowania ich wyników.

Bardziej szczegółowo

MS Excel 2007 Kurs zaawansowany Obsługa baz danych. prowadzi: Dr inż. Tomasz Bartuś. Kraków: 2008 04 25

MS Excel 2007 Kurs zaawansowany Obsługa baz danych. prowadzi: Dr inż. Tomasz Bartuś. Kraków: 2008 04 25 MS Excel 2007 Kurs zaawansowany Obsługa baz danych prowadzi: Dr inż. Tomasz Bartuś Kraków: 2008 04 25 Bazy danych Microsoft Excel 2007 udostępnia szereg funkcji i mechanizmów obsługi baz danych (zwanych

Bardziej szczegółowo

EXCEL wprowadzenie Ćwiczenia

EXCEL wprowadzenie Ćwiczenia EXCEL wprowadzenie Ćwiczenia 1. Nadaj nazwę arkuszowi Ćwiczenie 1 W lewej, dolnej części okna programu znajdują się nazwy otwartych arkuszy programu (Arkusz 1..). Zmiana nazwy, w tym celu należy kliknąć

Bardziej szczegółowo

najlepszych trików Excelu

najlepszych trików Excelu 70 najlepszych trików W Excelu 70 najlepszych trików w Excelu Spis treści Formatowanie czytelne i przejrzyste zestawienia...3 Wyświetlanie tylko wartości dodatnich...3 Szybkie dopasowanie szerokości kolumny...3

Bardziej szczegółowo

dolar tylko przed numerem wiersza, a następnie tylko przed literą kolumny.

dolar tylko przed numerem wiersza, a następnie tylko przed literą kolumny. Wskazówki do wykonania Ćwiczenia 0, przypomnienie (Excel 2007) Autor: dr Mariusz Giero 1. Pobieramy plik z linku przypomnienie. Należy obliczyć wartości w komórkach zaznaczonych żółtym kolorem. 2. Obliczenie

Bardziej szczegółowo

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL

Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Lekcja 1. Strona 1 z 13 Struktura dokumentu w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL Zeszyt Nowy plik programu Excel nazywany zeszytem lub skoroszytem składa się na ogół z trzech arkuszy. Przykładowe okno z otwartym

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do formuł i funkcji

Wprowadzenie do formuł i funkcji Wprowadzenie do formuł i funkcji Wykonywanie obliczeń, niezależnie od tego, czy są one proste czy złożone, może być nużące i czasochłonne. Przy użyciu funkcji i formuł programu Excel można z łatwością

Bardziej szczegółowo

Narzędzie informatyczne wspomagające dokonywanie ocen pracowniczych w służbie cywilnej

Narzędzie informatyczne wspomagające dokonywanie ocen pracowniczych w służbie cywilnej Narzędzie informatyczne wspomagające dokonywanie ocen pracowniczych w służbie cywilnej elektroniczne formularze arkuszy ocen okresowych i pierwszej oceny Instrukcja użytkownika Wersja 1.0 DSC KPRM 2015

Bardziej szczegółowo

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich.

Sposób tworzenia tabeli przestawnej pokażę na przykładzie listy krajów z podstawowymi informacjami o nich. Tabele przestawne Tabela przestawna to narzędzie służące do tworzenia dynamicznych podsumowań list utworzonych w Excelu lub pobranych z zewnętrznych baz danych. Raporty tabeli przestawnej pozwalają na

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz kalkulacyjny

Bardziej szczegółowo

Trik 1 Formatowanie przenoszone z wykresu na wykres

Trik 1 Formatowanie przenoszone z wykresu na wykres :: Trik 1. Formatowanie przenoszone z wykresu na wykres :: Trik 2. Dostosowanie kolejności danych w tabeli przestawnej :: Trik 3. Wyznaczanie najmniejszej wartości z pominięciem liczb ujemnych :: Trik

Bardziej szczegółowo

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Podstawowe informacje o skoroszycie Excel jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia skoroszytów. Skoroszyt jest zbiorem informacji, które są przechowywane w

Bardziej szczegółowo

inż. Konrad Postawa Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza

inż. Konrad Postawa Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza inż. Konrad Postawa Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza W ramach programu: Organizator: Wrocław 2012 Arkusz kalkulacyjny MS Excel Wstęp ARKUSZ KALKULACYJN - MS EXCEL Po zapoznaniu się z podstawami

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy OpenOffice to darmowy zaawansowany pakiet biurowy, w skład którego wchodzą następujące programy: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia

Bardziej szczegółowo

MS EXCEL- wprowadzanie danych.

MS EXCEL- wprowadzanie danych. MS EXCEL- wprowadzanie danych. Ćwiczenie 1. Zapoznaj się z elementami okna początkowego programu. Uruchom program Microsoft Excel i wskaż następujące elementy: pasek menu; paski narzędzi; pasek formuły;

Bardziej szczegółowo

Po naciśnięciu przycisku Dalej pojawi się okienko jak poniżej,

Po naciśnięciu przycisku Dalej pojawi się okienko jak poniżej, Tworzenie wykresu do danych z tabeli zawierającej analizę rozwoju wyników sportowych w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 100 m, zarejestrowanych podczas Igrzysk Olimpijskich na przestrzeni lat 1896-2012.

Bardziej szczegółowo

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9

Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Wstęp 7 Rozdział 1. OpenOffice.ux.pl Writer środowisko pracy 9 Uruchamianie edytora OpenOffice.ux.pl Writer 9 Dostosowywanie środowiska pracy 11 Menu Widok 14 Ustawienia dokumentu 16 Rozdział 2. OpenOffice

Bardziej szczegółowo

Operacje na Wielu Arkuszach

Operacje na Wielu Arkuszach Operacje na Wielu Arkuszach 1. Operacje na wielu arkuszach na raz. 2. Przenoszenie i kopiowanie arkuszy pomiędzy plikami. 3. Ukrywanie arkuszy. Przykład 1. Operacje na wielu arkuszach na raz. Często pracując

Bardziej szczegółowo

Rozpoczynamy import Kreator uruchamiamy przyciskiem Z tekstu, znajdującym się na karcie Dane, w grupie Dane zewnętrzne.

Rozpoczynamy import Kreator uruchamiamy przyciskiem Z tekstu, znajdującym się na karcie Dane, w grupie Dane zewnętrzne. 2. Zadania praktyczne rozwiązywane z użyciem komputera 91 2. Zadania praktyczne rozwiązywane z użyciem komputera Wczytywanie danych Dane do zadań rozwiązywanych na komputerze zapisane są w plikach tekstowych.

Bardziej szczegółowo

FORMUŁY AUTOSUMOWANIE SUMA

FORMUŁY AUTOSUMOWANIE SUMA Wskazówki do wykonania Ćwiczenia 1, ocena sprawdzianu (Excel 2007) Autor: dr Mariusz Giero 1. Pobierz plik do pracy. W pracy należy wykonać obliczenia we wszystkich żółtych polach oraz utworzyć wykresy

Bardziej szczegółowo

TABELE I WYKRESY W EXCELU I ACCESSIE

TABELE I WYKRESY W EXCELU I ACCESSIE TABELE I WYKRESY W EXCELU I ACCESSIE 1. Tabele wykonane w Excelu na pierwszych ćwiczeniach Wielkość prób samce samice wiosna/lato 12 6 jesień 6 7 zima 10 9 Średni ciężar osobnika SD ciężaru osobnika samce

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia nr 4. Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych

Ćwiczenia nr 4. Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych Ćwiczenia nr 4 Arkusz kalkulacyjny i programy do obliczeń statystycznych Arkusz kalkulacyjny składa się z komórek powstałych z przecięcia wierszy, oznaczających zwykle przypadki, z kolumnami, oznaczającymi

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Dział Zagadnienia Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel i OpenOffice) Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Tabele Przestawne Podstawy

Tabele Przestawne Podstawy Tabele Przestawne Podstawy Przykłady opisane w tej lekcji dostępne są w arkuszu Excela: Tabele Przestawne Podstawy.xls, tylko ich samodzielne przerobienie daje gwarancję zapamiętania tej lekcji. Podstawy

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów 1. Uruchamianie edytora tekstu MS Word 2003 Edytor tekstu uruchamiamy jak każdy program w systemie Windows. Można to zrobić

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie 3. Wprowadź do odpowiednich komórek następujące dane: Ćwiczenie 4. Wprowadź do odpowiednich komórek następujące dane: - 1 -

Ćwiczenie 3. Wprowadź do odpowiednich komórek następujące dane: Ćwiczenie 4. Wprowadź do odpowiednich komórek następujące dane: - 1 - Ćwiczenie 1. Uruchom MS Excel i zmień domyślną liczbę arkuszy dodając trzy nowe, po czym: a) usuń jeden z nowo dodanych arkuszy, b) zmień nazwę obu nowo dodanych arkuszy na: Nowy1 i Nowy2, c) za pomocą

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJE DO ARKUSZA KALKULACYJNEGO Excel 2003

INSTRUKCJE DO ARKUSZA KALKULACYJNEGO Excel 2003 INSTRUKCJE DO ARKUSZA KALKULACYJNEGO Excel 2003 Formatowanie arkusza: Ćwiczenie 1 Przygotujmy tabelkę w arkuszu kalkulacyjnym (jak na rysunku). 1. Nazwę Arkusza1 zmieniamy na nazwę Ćw1 Naciskamy prawym

Bardziej szczegółowo

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Dlaczego stosujemy edytory tekstu? Edytor tekstu Edytor tekstu program komputerowy służący do tworzenia, edycji i formatowania dokumentów tekstowych za pomocą komputera. Dlaczego stosujemy edytory tekstu? możemy poprawiać tekst możemy uzupełniać

Bardziej szczegółowo

Wykład III. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl. Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych

Wykład III. dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl. Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych Wydział Nauczycielski, Kierunek Pedagogika Wprowadzenie do baz danych dr Artur Bartoszewski www.bartoszewski.pr.radom.pl Wykład III W prezentacji wykorzystano fragmenty i przykłady z książki: Joe Habraken;

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL 2010

Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL 2010 Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL 2010 podstawy Materiały dla osób prowadzących zajęcia komputerowe w bibliotekach Poradnik powstał w ramach projektu Informacja dla obywateli cybernawigatorzy w bibliotekach,

Bardziej szczegółowo

Technologia Informacyjna. Arkusz kalkulacyjny

Technologia Informacyjna. Arkusz kalkulacyjny Technologia Informacyjna Arkusz kalkulacyjny Arkusz kalkulacyjny Arkusz kalkulacyjny - program komputerowy służący do wykonywania obliczeń i wizualizacji otrzymanych wyników. Microsoft Excel Quattro Pro

Bardziej szczegółowo

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu.

Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Klub Seniora - Podstawy obsługi komputera oraz korzystania z Internetu Str. 1 Dokument zawiera podstawowe informacje o użytkowaniu komputera oraz korzystaniu z Internetu. Część 3 Opis programu MS Office

Bardziej szczegółowo

Microsoft Excel. Materiały pomocnicze

Microsoft Excel. Materiały pomocnicze Microsoft Excel Materiały pomocnicze 1 Spis treści: 1. WSTĘP...3 2. URUCHOMIENIE PROGRAMU...4 3. WYGLĄD OKNA PROGRAMU...5 4. WPROWADZANIE DANYCH DO KOMÓREK...6 5. WPROWADZANIE PODPISÓW...7 6. WYKONYWANIE

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Cz. 5. Tabulatory i inne funkcje edytora OpenOffice Writer Tabulatory umożliwiają wyrównanie tekstu do lewej, do prawej, do środka, do znaku dziesiętnego lub do

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz. 1 Slajd 1 Excel Slajd 2 Ogólne informacje Arkusz kalkulacyjny podstawowe narzędzie pracy menadżera Arkusz

Bardziej szczegółowo

Jak korzystać z Excela?

Jak korzystać z Excela? 1 Jak korzystać z Excela? 1. Dane liczbowe, wprowadzone (zaimportowane) do arkusza kalkulacyjnego w Excelu mogą przyjmować różne kategorie, np. ogólne, liczbowe, walutowe, księgowe, naukowe, itd. Jeśli

Bardziej szczegółowo

LABORATORIUM 6: ARKUSZ MS EXCEL JAKO BAZA DANYCH

LABORATORIUM 6: ARKUSZ MS EXCEL JAKO BAZA DANYCH UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI INSTYTUT INFORMATYKI I ELEKTROTECHNIKI ZAKŁAD INŻYNIERII KOMPUTEROWEJ Przygotował: dr inż. Janusz Jabłoński LABORATORIUM 6: ARKUSZ MS EXCEL JAKO BAZA DANYCH Jeżeli nie jest potrzebna

Bardziej szczegółowo

Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word.

Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word. Temat 10 : Poznajemy zasady pracy w edytorze tekstu Word. 1. Edytor tekstu WORD to program (edytor) do tworzenia dokumentów tekstowych (rozszerzenia:.doc (97-2003),.docx nowszy). 2. Budowa okna edytora

Bardziej szczegółowo

Formularz oceny okresowej arkusz B w służbie cywilnej Instrukcja użytkownika

Formularz oceny okresowej arkusz B w służbie cywilnej Instrukcja użytkownika Narzędzie informatyczne wspomagające dokonywanie ocen okresowych w służbie cywilnej przygotowane w ramach projektu pn. Strategia zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej współfinansowanego przez

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia Skopiować do swojego folderu plik cwiczenia-kl.ii.xls, a następnie zmienić jego nazwę na imię i nazwisko ucznia

Ćwiczenia Skopiować do swojego folderu plik cwiczenia-kl.ii.xls, a następnie zmienić jego nazwę na imię i nazwisko ucznia Temat 23 : Poznajemy podstawy pracy w programie Excel. 1. Arkusz kalkulacyjny to: program przeznaczony do wykonywania różnego rodzaju obliczeń oraz prezentowania i analizowania ich wyników, utworzony (w

Bardziej szczegółowo

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy.

BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. BAZA_1 Temat: Tworzenie i modyfikowanie formularzy. Do wprowadzania danych do tabel słuŝą formularze. Dlatego zanim przystąpimy do wypełniania danymi nowo utworzonych tabel, najpierw przygotujemy odpowiednie

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl

edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl edycja szablonu za pomocą serwisu allegro.pl 2 Do obsługi Twojego szablonu nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie - jedyne czego potrzebujesz to aktywne konto w serwisie allegro.pl. Dokładne

Bardziej szczegółowo

Excel formuły i funkcje

Excel formuły i funkcje Excel formuły i funkcje Tworzenie prostych formuł w Excelu Aby przeprowadzić obliczenia w Excelu, tworzymy formuły. Każda formuła rozpoczyna się znakiem równości =, a w formułach zwykle używamy odwołania

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Excel

Podstawowe czynnos ci w programie Excel Podstawowe czynnos ci w programie Excel Program Excel to zaawansowana aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych i analizy danych, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw poznać

Bardziej szczegółowo

Pobierz plik z przykładem http://www.excelwpraktyce.pl/eletter_przyklady/eletter146/1_szacowanie_formuly.zip

Pobierz plik z przykładem http://www.excelwpraktyce.pl/eletter_przyklady/eletter146/1_szacowanie_formuly.zip :: Trik 1. Analiza działania formuły krok po kroku :: Trik 2. Przejrzysty harmonogram zadań :: Trik 3. Dane w kolejności losowej :: Trik 4. Najszybszy sposób utworzenia kopii arkusza :: Trik 5. Szybka

Bardziej szczegółowo

Excel 2007 PL. Pierwsza pomoc

Excel 2007 PL. Pierwsza pomoc . Pierwsza pomoc Autor: Bartosz Gajda ISBN: 978-83-246-1095-2 Format: A5, stron: 92 Kto w dzisiejszych zwariowanych czasach chcia³by traciæ cenne godziny na robienie papierowych sprawozdañ i zestawieñ?

Bardziej szczegółowo

DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY

DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY DODAJEMY TREŚĆ DO STRONY SPIS TREŚCI Pasek narzędzi i wyszukiwarka aplikacji... 2 Dodawanie portletów... 3 Widok zawartości stron... 4 Zawartość portletu... 5 Ikonki wybierz oraz dodaj zawartość stron...

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz.3

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz.3 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz.3 Slajd 1 Excel Slajd 2 Adresy względne i bezwzględne Jedną z najważniejszych spraw jest tzw. adresacja. Mówiliśmy

Bardziej szczegółowo

Tabele przestawne tabelą przestawną. Sprzedawcy, Kwartały, Wartości. Dane/Raport tabeli przestawnej i wykresu przestawnego.

Tabele przestawne tabelą przestawną. Sprzedawcy, Kwartały, Wartości. Dane/Raport tabeli przestawnej i wykresu przestawnego. Tabele przestawne Niekiedy istnieje potrzeba dokonania podsumowania zawartości bazy danych w formie dodatkowej tabeli. Tabelę taką, podsumowującą wybrane pola bazy danych, nazywamy tabelą przestawną. Zasady

Bardziej szczegółowo

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3

Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Edytor tekstów Word 2010 dla WINDOWS cz.3 Slajd 1 Slajd 2 Numerowanie i punktowanie Automatyczne ponumerowanie lub wypunktowanie zaznaczonych akapitów w

Bardziej szczegółowo

Formularze w programie Word

Formularze w programie Word Formularze w programie Word Formularz to dokument o określonej strukturze, zawierający puste pola do wypełnienia, czyli pola formularza, w których wprowadza się informacje. Uzyskane informacje można następnie

Bardziej szczegółowo

Dowiedz się, jak używać programu Microsoft Excel jako kalkulatora. Rozpocznij od poznania sposobów wprowadzania prostych formuł w arkuszach.

Dowiedz się, jak używać programu Microsoft Excel jako kalkulatora. Rozpocznij od poznania sposobów wprowadzania prostych formuł w arkuszach. Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek

Bardziej szczegółowo

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT

BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT BIBLIOTEKA LOKALNE CENTRUM WIEDZY PRAKTYCZNEJ PRZEWODNIK PO NARZĘDZIACH WARSZTAT NR 1: ARKUSZE KALKULACYJNE - MINI SKRYPT 1. Wprowadzenie Arkusze kalkulacyjne Google umożliwiają łatwe tworzenie, udostępnianie

Bardziej szczegółowo

TP1 - TABELE PRZESTAWNE od A do Z

TP1 - TABELE PRZESTAWNE od A do Z TP1 - TABELE PRZESTAWNE od A do Z Program szkolenia 1. Tabele programu Excel 1.1. Wstawianie tabeli 1.2. Style tabeli 1.3. Właściwości tabeli 1.4. Narzędzia tabel 1.4.1. Usuń duplikaty 1.4.2. Konwertuj

Bardziej szczegółowo

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe

Nawigacja po długim dokumencie może być męcząca, dlatego warto poznać następujące skróty klawiszowe Zestawienie wydatków rok 2015 1 Wstaw numerację stron. Aby to zrobić przejdź na zakładkę Wstawianie i w grupie Nagłówek i stopka wybierz Numer strony. Następnie określ pozycję numeru na stronie (na przykład

Bardziej szczegółowo

Rys. 1. Zestawienie rocznych kosztów ogrzewania domów

Rys. 1. Zestawienie rocznych kosztów ogrzewania domów :: Trik 1. Wykres, w którym oś pozioma jest skalą wartości :: Trik 2. Automatyczne uzupełnianie pominiętych komórek :: Trik 3. Niestandardowe sortowanie wg 2 kluczy :: Trik 4. Przeliczanie miar za pomocą

Bardziej szczegółowo

Jak wykorzystać program MS Excel w tworzeniu prostej bazy danych dzieci

Jak wykorzystać program MS Excel w tworzeniu prostej bazy danych dzieci Organizacja żywienia i HACCP I Dariusz Kwiecień Jak wykorzystać program MS Excel w tworzeniu prostej bazy danych dzieci Spis treści 1. Wstęp... 2 2. Tworzenie bazy danych... 2 3. Formatowanie arkusza jako

Bardziej szczegółowo

2 Arkusz kalkulacyjny

2 Arkusz kalkulacyjny 2 Arkusz kalkulacyjny Excel 2007 2.1. Tworzenie skoroszytów Tworzenie, budowa oraz zapisywanie skoroszytów w programie Excel 2007 nie uległy zasadniczym różnicom w stosunku do programu Excel 2003, dlatego

Bardziej szczegółowo

Ćw. IV. Tabele przestawne

Ćw. IV. Tabele przestawne Ćw. IV. Tabele przestawne Przykład 1. Dysponujemy raportem w formacie tabeli (Arkusz: Tabele Przestawne ) o trzech kolumnach zawierających: nazwę produktu, kategorie, do której produkt ten należy, oraz

Bardziej szczegółowo

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku

Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku Praca z tekstem: WORD Listy numerowane, wstawianie grafiki do pliku W swoim folderze utwórz folder o nazwie 29_10_2009, wszystkie dzisiejsze zadania wykonuj w tym folderze. Na dzisiejszych zajęciach nauczymy

Bardziej szczegółowo

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych. Moduł 3 Przetwarzanie tekstów 1. Uruchamianie edytora tekstu MS Word 2007 Edytor tekstu uruchamiamy jak każdy program w systemie Windows. Można to zrobić

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Cz. 1. Tworzenie slajdów MS PowerPoint 2010 to najnowsza wersja popularnego programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wygląd programu w

Bardziej szczegółowo

Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami operacji na danych i komórkach z wykorzystaniem Excel 2010

Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami operacji na danych i komórkach z wykorzystaniem Excel 2010 Zadaniem tego laboratorium będzie zaznajomienie się z podstawowymi możliwościami operacji na danych i komórkach z wykorzystaniem Excel 2010 Ms Excel jest przykładem arkusza kalkulacyjnego, grupy oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki

Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5. Moduły i bloki Poradnik obsługi systemu zarządzania treścią (CMS) Concrete5 Moduły i bloki 1 Spis treści 1. Dodawanie bloków... 3 2. Treść i Dodaj odstęp... 3 3. Galeria obrazów Amiant... 5 4. Lista stron... 8 5. Aktualności...

Bardziej szczegółowo

Wstęp... 7 Fenomen Excela... 8 Twoje korzyści... 8

Wstęp... 7 Fenomen Excela... 8 Twoje korzyści... 8 Wstęp... 7 Fenomen Excela... 8 Twoje korzyści... 8 1 Arkusz kalkulacyjny... 11 Za co lubimy arkusze kalkulacyjne... 13 Excel 2003... 14 2 Uruchamianie programu... 17 3 Okno programu... 21 Komórka aktywna...

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy

Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy Edytor tekstu MS Word 2003 - podstawy Cz. 4. Rysunki i tabele w dokumencie Obiekt WordArt Jeżeli chcemy zamieścić w naszym dokumencie jakiś efektowny napis, na przykład hasło reklamowe, możemy wykorzystać

Bardziej szczegółowo

Podstawowe czynnos ci w programie Word

Podstawowe czynnos ci w programie Word Podstawowe czynnos ci w programie Word Program Word to zaawansowana aplikacja umożliwiająca edytowanie tekstu i stosowanie różnych układów, jednak aby w pełni wykorzystać jej możliwości, należy najpierw

Bardziej szczegółowo

Bazy danych w arkuszu kalkulacyjnym

Bazy danych w arkuszu kalkulacyjnym Bazy danych w arkuszu kalkulacyjnym Arkusz kalkulacyjny może służyć do tworzenia prostych baz danych, składających się z pojedynczej tabeli, gdzie kolumny określane są jako Pola, natomiast wiersze jako

Bardziej szczegółowo

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS

Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Excel Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel 2010 dla WINDOWS cz.4 Slajd 1 Slajd 2 Najlepszym sposobem prezentacji danych jest prezentacja graficzna. Z pomocą wykresu

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny Excel

Arkusz kalkulacyjny Excel Arkusz kalkulacyjny Excel Ćwiczenie 1. Sumy pośrednie (częściowe). POMOC DO ĆWICZENIA Dzięki funkcji sum pośrednich (częściowych) nie jest konieczne ręczne wprowadzanie odpowiednich formuł. Dzięki nim

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Access 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zmienianie rozmiaru ekranu lub

Bardziej szczegółowo

Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL ĆWICZENIA 4

Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL ĆWICZENIA 4 Arkusz kalkulacyjny MS EXCEL ĆWICZENIA 4 Uwaga! Każde ćwiczenie rozpoczynamy od stworzenia w katalogu Moje dokumenty swojego własnego katalogu roboczego, w którym będziecie Państwo zapisywać swoje pliki.

Bardziej szczegółowo

Formularz pierwszej oceny w służbie cywilnej

Formularz pierwszej oceny w służbie cywilnej Narzędzie informatyczne wspomagające dokonywanie pierwszej oceny w służbie cywilnej przygotowane w ramach projektu pn. Strategia zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej współfinansowanego przez

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word)

Ćwiczenia nr 2. Edycja tekstu (Microsoft Word) Dostosowywanie paska zadań Ćwiczenia nr 2 Edycja tekstu (Microsoft Word) Domyślnie program Word proponuje paski narzędzi Standardowy oraz Formatowanie z zestawem opcji widocznym poniżej: Można jednak zmodyfikować

Bardziej szczegółowo

MS Excel poziom podstawowy MATERIAŁY SZKOLENIOWE

MS Excel poziom podstawowy MATERIAŁY SZKOLENIOWE MS Excel poziom podstawowy MATERIAŁY SZKOLENIOWE 1 Spis treści Skrypt 1. Środowi ko pracy użytkownika... 3 2. Dane w arkuszu... 10 3. Formatowanie komórek...11 4. Proste formaty warunkowe...17 5. Budowanie

Bardziej szczegółowo

BUDOSERWIS Z.U.H Sp. z o.o. ul. Kościuszki 31, Chorzów Agencja Reklamy, Promocji i Szkoleń

BUDOSERWIS Z.U.H Sp. z o.o. ul. Kościuszki 31, Chorzów Agencja Reklamy, Promocji i Szkoleń BUDOSERWIS Z.U.H Sp. z o.o. ul. Kościuszki 31, 41-500 Chorzów Agencja Reklamy, Promocji i Szkoleń PROGRAM SZKOLENIA TEMAT SZKOLENIA MS Excel poziom podstawowy FORMA KSZTAŁCENIA Zgodnie z 3 pkt. 5 Rozporządzenia

Bardziej szczegółowo

TECHNIKI INFORMACJI I KOMUNIKACJI. Arkusz Kalkulacyjny EXCEL praca z bazą danych

TECHNIKI INFORMACJI I KOMUNIKACJI. Arkusz Kalkulacyjny EXCEL praca z bazą danych Arkusz Kalkulacyjny EXCEL praca z bazą danych Otwórz skoroszyt TIK Lista płac. W Arkuszu 1 wprowadź następujące dane: - w komórce A1 tekst: Uproszczona lista płac - w komórce B30 tekst: Podatek - w komórce

Bardziej szczegółowo

BAZY DANYCH Formularze i raporty

BAZY DANYCH Formularze i raporty BAZY DANYCH Formularze i raporty Za pomocą tabel można wprowadzać nowe dane, przeglądać i modyfikować dane już istniejące. Jednak dla typowego użytkownika systemu baz danych, przygotowuje się specjalne

Bardziej szczegółowo

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy. Elżbieta Kołodziej e-mail: efreet@pf.pl matematyka, informatyka Gimnazjum Nr 5 37-450 Stalowa Wola ul. Poniatowskiego 55 SCENARIUSZ LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE III TEMAT : Przykłady innych funkcji

Bardziej szczegółowo

2. Tworzenie tabeli przestawnej. W pierwszym oknie dialogowym kreatora określamy źródło danych, które mamy zamiar analizować.

2. Tworzenie tabeli przestawnej. W pierwszym oknie dialogowym kreatora określamy źródło danych, które mamy zamiar analizować. 1. Tabele przestawne Tabele przestawne pozwalają zestawiać dane zawarte w bazach danych przechowywanych w skoroszytach lub plikach zewnętrznych. Tabela przestawna jest dynamicznym zestawieniem danych zawartych

Bardziej szczegółowo

Zasady wypełniania formularza sprawozdań za 2014 w Excelu

Zasady wypełniania formularza sprawozdań za 2014 w Excelu Zasady wypełniania formularza sprawozdań za 2014 w Excelu Informacje podstawowe 1. Skoroszyt sprawozdania zawiera 9 arkuszy zatytułowanych kolejno: 1. Liczba bibliotek 2. Księgozbiory 3. Udostępnianie

Bardziej szczegółowo

Trik 1 Edycja wykresu bezpośrednio w dokumencie Worda

Trik 1 Edycja wykresu bezpośrednio w dokumencie Worda :: Trik 1. Edycja wykresu bezpośrednio w dokumencie Worda :: Trik 2. Automatyczne usuwanie nadanych nazw zakresów :: Trik 3. Warunki przy określaniu jednostek miary :: Trik 4. Najszybszy sposób podświetlenia

Bardziej szczegółowo

Samouczek do korzystania z dokumentów Google

Samouczek do korzystania z dokumentów Google Samouczek do korzystania z dokumentów Google dr Paweł Cieśla dr Małgorzata Nodzyńska Uniwersytet Pedagogiczny, im. Komisji Edukacji Narodowej, Kraków1 Samouczek do korzystania z dokumentów Google: Dokumenty

Bardziej szczegółowo

4.3 Arkusze kalkulacyjne

4.3 Arkusze kalkulacyjne 4-49 4.3 Arkusze kalkulacyjne Arkuszem kalkulacyjnym nazywamy obszerną tabelę, do której można wprowadzać różnego rodzaju dane, takie jak tekst, liczby, ceny, czy jakiekolwiek inne przetwarzane przez komputer

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY

MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY MATERIAŁY SZKOLENIOWE WORD PODSTAWOWY 2013 Klawiatura narzędzie do wpisywania tekstu. 1. Wielkie litery piszemy z wciśniętym klawiszem SHIFT albo z włączonym klawiszem CAPSLOCK. 2. Litery typowe dla języka

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Tworzenie Landing Page

Przewodnik... Tworzenie Landing Page Przewodnik... Tworzenie Landing Page Spis treści Kreator strony landing page Stwórz stronę Zarządzaj stronami 2 Kreator strony landing page Kreator pozwala stworzyć własną stronę internetową z unikalnym

Bardziej szczegółowo

Mateusz Bednarczyk, Dawid Chałaj. Microsoft Word Kolumny, tabulatory, tabele i sortowanie

Mateusz Bednarczyk, Dawid Chałaj. Microsoft Word Kolumny, tabulatory, tabele i sortowanie Mateusz Bednarczyk, Dawid Chałaj Microsoft Word Kolumny, tabulatory, tabele i sortowanie 1. Kolumny Office Word umożliwia nam dzielenie tekstu na kolumny. Zaznaczony tekst dzieli się na wskazaną liczbę

Bardziej szczegółowo

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów.

Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów. Stosowanie, tworzenie i modyfikowanie stylów. We wstążce Narzędzia główne umieszczone są style, dzięki którym w prosty sposób możemy zmieniać tekst i hurtowo modyfikować. Klikając kwadrat ze strzałką w

Bardziej szczegółowo

4.5 OpenOffice Impress tworzenie prezentacji

4.5 OpenOffice Impress tworzenie prezentacji 4-67 45 OpenOffice Impress tworzenie prezentacji Prezentacje multimedialne tworzy się zwykle za pomocą specjalnych programów do tworzenia prezentacji Gotowe prezentacje mogą być odtwarzane na ekranie komputera

Bardziej szczegółowo