KONGRES PR, Rzeszów 2007 MEDIA RELATIONS 2.0? Sebastian Łuczak ŁUCZAK PR

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KONGRES PR, Rzeszów 2007 MEDIA RELATIONS 2.0? Sebastian Łuczak ŁUCZAK PR"

Transkrypt

1 KONGRES PR, Rzeszów 2007 MEDIA RELATIONS 2.0? Sebastian Łuczak ŁUCZAK PR

2 zmiana = zmiana Czy inne, nowe media oznaczają inne, nowe media relations? Trzy obszary: Media tradycyjne Media nowe i media pogranicza Własne media

3 media tradycyjne (1) I.1 Konwergencja przenikanie się mediów

4 automatyzacja I.1 Konwergencja przenikanie się mediów Nie ma odległych deadlinów. Nie ma czasu. Redakcje pracują 24h. PRowcy mają więcej bieżących zapytań, produkują coraz więcej informacji. Ryzyko niższej jakości materiałów spowodowanej pośpiechem i kreowania newsów w ramach pogoni za wycinkami. Koniecznie trzeba wprowadzać rozwiązania automatyzujące kontakty i odciążające ludzi.

5 automatyzacja XML

6 automatyzacja RSS (Really Simple Syndication) przyjazna forma dostępu do informacji

7 automatyzacja

8 media tradycyjne (2) I.2 Internet główne źródło reserchu

9 mnogość obszarów I.2 Internet główne źródło reserchu Każda informacja czy opinia może zaważyć na kształcie publikacji Żadna organizacja nie ma szans na bycie jedynym źródłem informacji na swój temat. Konieczny jest ciągły monitoring bardzo wielu miejsc w Internecie. PRowiec musi dostarczać dane nie tylko dziennikarzowi ale także jego otoczeniu (pozycjonowanie, dywersyfikacja kanałów internetowych: www, fora, listy dyskusyjne itd.)

10 media tradycyjne (3) I.3 Globalna wymiana informacji

11 błyskawiczne reakcje I.3 Globalna wymiana informacji Wszystkie media uczestniczą w globalnej wymianie informacji. Wielkie są kopalnią informacji dla małych, małe są źródłem inspiracji dla wielkich. Granice i odległości nie mają znaczenia. Nie ma już low profile i high profile. Dosłownie każdy człowiek może opublikować informacje, która stanie się źródłem twojego kryzysu. PRowiec musi reagować natychmiast.

12 nowe media (1) II.1 Nowe media jakie zwyczaje? Dziennikarze mają swoje zwyczaje, media mają swoje reguły. Blogerzy, dziennikarze obywatelscy, komentujący internauci mają często inne..

13 jakie zwyczaje?

14 nowe media (2) II.2 Jakie prawa? Jakie obowiązki? Prawo nie nadąża za szybkimi zmianami rzeczywistości. Nowe media to szara strefa prawa prasowego. W wielu przypadkach nie wiadomo czy, jak i które przepisy stosować.

15 bezprawie

16 bezprawie

17 bezprawie II.2 Jakie prawa? Jakie obowiązki? Prawo nie nadąża za szybkimi zmianami rzeczywistości. Nowe media to szara strefa prawa prasowego. W wielu przypadkach nie wiadomo czy, jak i które przepisy stosować. PRowcy mają bardzo małą siłę w ewentualnym sporze. Droga sądowa wobec mediów tradycyjnych to oczywiście ostateczność, ale wobec nowych mediów nawet nie ma takiej szansy.

18 Rzeczpospolita przeprasza snowboardzistkę [ PAP] Na trzeciej stronie sobotniego wydania dziennik Rzeczpospolita przeprosił snowboardzistkę Jagnę Marczułajtis za kłamstwa na jej temat, które znalazły się w artykule opublikowanym w gazecie w 2005 roku. - Wydawca dziennika 'Rzeczpospolita' przeprasza panią Jagnę Kolasińską- Marczułajtis za nieprawdziwe i naruszające jej dobre imię informacje zawarte w artykule "Skok na bankomat", opublikowanym w numerze dziennika "Rzeczpospolita" z 29 kwietnia 2005 roku, dotyczące rzekomego przesłuchania pani Jagny Kolasińskiej-Marczułajtis w sprawie zabójstwa "Pershinga" oraz przestawiające ją jako bliską znajomą Ryszarda Niemczyka czytamy w przeprosinach. Przeprosiny to efekt przegranego przez wydawcę Rzeczpospolitej procesu o zniesławienie, która wytoczyła dziennikowi Marczułajtis. Cała sprawa zaczęła się, gdy 29 kwietnia 2005 roku w Rzeczpospolitej ukazał się tekst pt. Skok na bank w którym zawarte było stwierdzenie, że Jagna Maruczłajtis należy do grona bliskich znajomych gangstera Ryszarda Niemczyka. Ponadto dziennik napisał, że snowboardzistka pomogła Niemczykowi w ucieczce z wadowickiego więzienia w 2000 roku. Marczułajtis od razu zaprzeczyła tym doniesieniom, potwierdzając jedynie, że gdy miała 21 lat, nawiązała przypadkowy kontakt z Niemczykiem, ale tylko na zasadzie "jak turysta z turystą".

19 Tajemnica dziennikarska blogerów, przegrana Apple [ by VaGla] Sąd Apelacyjny Stanu Kalifornia odrzucił argumenty firmy Apple, domagającej się od blogerów ujawnienia źródeł opublikowanych informacji stanowiących jej tajemnicę handlową. Zdaniem sądu domaganie się przez przedsiębiorcę ujawnienia takich źródeł narusza zarówno prawo federalne jak i stanowe gwarancje wolności prasy. Wiemy już, że w USA blogerów obejmuje ochrona tajemnicy dziennikarskiej. Chodziło o opublikowane w internecie w listopadzie 2004 roku informacje na temat projektowanego wówczas nowego interfejsu do GarageBand, nazwanego kodowo "Asteroid" lub "Q7", które znalazły się m.in w serwisach (blogach) Powerpage.org (który prowadzi Jason D. O'Grady) czy AppleInsider. Roszczenia usunięcia informacji ze stron pozwanych są sprzeczne z zasadami przewidzianymi w konstytucji stanu California, chroniącymi pracę dziennikarzy - reporter s shield (Cal. Const., art. I, 2, subd (b); Evid. Code, 1070). Podobnym ograniczeniom podlega dochodzenie ujawnienia źródeł informacji.

20 List otwarty to nie pomówienie Wymierzenie przez polski sąd 20 tys. zł kary obywatelowi, który napisał w liście otwartym, że kandydat w wyborach samorządowych źle wypełnia obowiązki, i zarzucił mu kłamstwo, narusza wolność słowa - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Przed wyborami samorządowymi w 1998 r. Leszek Kwiecień z Dzierżoniowa napisał list otwarty, w którym zarzucił szefowi urzędu rejonowego w tym mieście, kandydującemu do rady powiatu, że źle pracuje. Chodziło m.in. o to, że urząd wydał Kwietniowi decyzję zakazującą budowy (później uchyloną). W liście, który otrzymało wiele instytucji i osób, autor skrytykował tryb załatwiania spraw w urzędzie, a jego szefowi zarzucił kłamstwo. Wezwał go do rezygnacji z kandydowania. Szef urzędu skierował sprawę do sądu. Sąd Wojewódzki w Wałbrzychu uznał w 1998 r., że list zawiera nieprawdziwe informacje, wobec czego nakazał Kwietniowi przeproszenie urzędnika w gazecie, zapłatę 10 tys. zł pomówionemu i tyle samo na cele charytatywne. Jego apelacja została oddalona. Trybunał w Strasburgu uznał, że list otwarty został napisany w interesie społeczności lokalnej. W takiej sprawie ograniczenia wolności prasy należy pojmować wąsko. List był skierowany do przedstawicieli władz lokalnych, a nie do osoby prywatnej, dlatego granice dopuszczalnej krytyki były szersze. A polski sąd, uznając go za pomówienie, nie wziął pod uwagę, że doszło do konfliktu wartości: wolności słowa oraz ochrony dobrego imienia. W ocenie Trybunału kara nałożona na Kwietnia była wygórowana; przysądził mu więc 8650 euro zadośćuczynienia. Ireneusz Walencik, Rzeczpospolita

21 nowe media (3) I. Nowe media nowe pokusy Złudna anonimowość Internetu to pokusa. Łatwo jest o pomysły są tego liczne przykłady oparte o nie ujawnianie nadawcy czy prawdziwych intencji.

22 hiperprzejrzystość I. Nowe media nowe pokusy Złudna anonimowość Internetu to pokusa. Łatwo jest o pomysły są tego liczne przykłady oparte o nie ujawnianie nadawcy czy prawdziwych intencji. Prowcy muszą być szczególnie wyczuleni na kwestie przejrzystości i wręcz hiperpoprawności etycznej. Kiedy odbiorcy uznają jakieś działanie za próbę oszustwa, przekupstwa, manipulacji bardzo trudno będzie ich przekonać, że tak nie jest (nawet jeśli naprawdę nie jest)

23 nowe media (4) II.4 Stare narzędzia do lamusa? Fora, listy, komentarze internautów brak wpływu właścicieli tych mediów na treści, brak moderacji. W konsekwencji narzędzia tak popularne jak patronat medialny czy sponsoring muszą być przedefiniowane.

24 nowe media (4) II.4 Stare narzędzia do lamusa? Fora, listy, komentarze internautów brak wpływu właścicieli tych mediów na treści, brak moderacji. W konsekwencji narzędzia tak popularne jak patronat medialny czy sponsoring muszą być przedefiniowane, Umowa z właścicielem medium nie da PRowcom dotychczasowego komfortu i możliwości odhaczenia kolejnej akcji promocyjnej. Wręcz przeciwnie możemy nawet sprowokować wrogie reakcje użytkowników

25 własne media (1) III.1 Szansa i zagrożenie Natłok informacji i szum medialny sprawia, że odbiorcy szukają przede wszystkim wiarygodności. PRowcy stoją przed szansą stworzenia własnych kanałów i mediów docierających do odbiorców. Ludzie będą im wierzyć ale wiarygodność i uczciwość jest kluczowa. Własne media (vortale, blogi, wiki, web casty etc) to szansa, ale nie będzie łatwo z niej skorzystać. Ludzie muszą im uwierzyć - i to mimo świadomości ich marketingowego rodowodu PRowcy nie mogą dać się skusić i popaść w pułapkę podejmowania prób manipulacji i marketingowej perswazji. Własne media bez wiarygodności nie mają żadnego sensu!

26 wiarygodność III.1 Szansa i zagrożenie Oprócz informacji (wiarygodności) PRowiec jest jeszcze rozrywka, emocje, aktualność, regularność... Ale zawsze kluczowa jest uczciwość, unikanie ściemy ludzie są uczuleni na marketingowe wciskanie kitu!

27 własne media (2) III.2 Szansa i zagrożenie Odbiorcy mają wystarczająco dużo a nawet aż nadto informacji. To, czego im brakuje, to czas na ich analizowanie. Gra toczy się nie o podawanie informacji, ale o wyjaśnianie ich znaczenia. Bardziej od informacji liczy się interpretacja

28 nowe media relations Ułatwianie pracy dziennikarzom Udostępnianie materiałów Szybkość Dialog Dbałość o wszystkie grupy odbiorców Uczciwość Przejrzystość Wiarygodność Po media prostu relations media 2.0? relations!

29

30 KONGRES PR, Rzeszów 2007 Dziękuje! Sebastian Łuczak

31 Prawda czy fałsz? Zasięg internetu jest ograniczony. Internauta Web 2.0 to aktywny twórca cyberprzestrzeni. Reklama w internecie jest nieskuteczna. Internet umożliwia dotarcie jedynie do ludzi młodych.

32 Zasięg internetu jest ograniczony

33 FAŁSZ Liczba internautów w Polsce wyniosła we wrześniu 2006 r i wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 30 proc. Wzrost dostępu do internetu w domach wpływa na ekstensywne wykorzystanie tego medium w czasie wolnym. Najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu wśród internautów jest surfowanie po internecie (66%), lektura książek i prasy (65%), a na trzecim miejscu - oglądanie telewizji (61%).

34 Źródło: Eurostat, I III 2006

35 Odsetek gospodarstw domowych z szerokopasmowym dostępem do internetu wśród gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu - trendy 70% 60% EU25 Polska 62% 61% 53% 50% 48% 40% 30% 33% 31% 20% 10% 0% I-III 2006 Źródło: Eurostat

36 Źródło: SMG/ KRC NetTrack

37 W jaki sposób internauci spędzają czas wolny? Najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu wśród internautów jest surfowanie po internecie (66%) oraz lektura książek i prasy (65%), a dalej - oglądanie telewizji (61%). Co ciekawe, spotkania ze znajomymi (45%) czy też rozmowy z nimi (41%) cieszą się popularnością porównywalną z porządkami, gotowaniem i pieczeniem (41%). Zdecydowanie najbardziej niecodziennym hobby są: gra na instrumencie (4%) oraz odręczne pisanie pamiętnika (6%), które okazują się być bardziej ekstremalne niż same sporty ekstremalne (7%). Sztandarowy przykład hobby kolekcjonerstwo dziś pozostaje zajęciem dla największych zapaleńców (9%) i w zakresie popularności plasuje się gdzieś między kinem (13%) a teatrem (8%). Źródło: Gemius SA, Ogólnopolskie badanie radości, kwiecień 2007 r.

38 Średni czas na użytkownika na stronach internetowych od stycznia 2006 do stycznia 2007 r. 32:00:00 31:00:00 30:57:18 30:00:00 29:00:00 28:00:00 27:00:00 26:00:00 25:00:00 26:04:41 27:22:31 24:48:34 25:12:53 27:17:35 27:50:02 28:23:04 24:00:00 24:32:15 23:28:04 24:24:28 23:00:00 23:38:53 22:00:00 21:00:00 21:43:28 20:00:00 19:00:00 18:00:00 sty-06 lut-06 mar-06 kwi-06 maj-06 cze-06 lip-06 sie-06 wrz-06 paź-06 lis-06 gru-06 sty-07 Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, styczeń 2006 styczeń 2007

39 Korzystanie z mediów tradycyjnych w internecie porównanie października 2004 i listopada % 70% 70% X 2004 XI % 62% 59% 50% 49% 40% 30% 35% 35% 31% 29% 33% 20% 18% 10% 0% słuchanie radia czytanie dzienników czytanie tygodników/dwutygodników czytanie miesięczników oglądanie telewizji Źródło: Gemius SA, Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów, listopad-grudzień 2006 r.

40 Internauta Web 2.0 to aktywny twórca cyberprzestrzeni

41 FAŁSZ Pierwsze półrocze 2006 roku minęło pod znakiem dynamicznego rozwoju serwisów zgodnych z ideą Web 2.0. Chociaż strony utrzymane w konwencji Web 2.0 są popularne, zdecydowana większość użytkowników to tzw. bierni odbiorcy.

42 Zasięg witryn z klipami audio-wideo od stycznia do sierpnia 2006 r. 50% 42,33% 39,01% 40% 30% 29,85% 32,89% 36,13% 28,95% 20% 18,70% 20,96% 10% 0% styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, styczeń sierpień 2006 r.

43 Średnia liczba odsłon i średni czas na użytkownika na witrynach z klipami audio-wideo w sierpniu 2006 r. - rozkład według wieku 80 02:00:00 71, :51:01 64,57 01:45:00 01:30: :26:30 47,51 40,09 38,62 36,62 01:15:00 01:00: :52:31 00:44:27 00:45:44 00:42:46 00:45:00 00:30: :15: :00:00 średnia liczba odsłon na użytkownika średni czas na użytkownika [godz:min:s] Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, sierpień 2006

44 Oglądanie a umieszczanie materiałów na stronach z klipami audio-wideo przez internautów w wieku od 15 do 25 lat Czy odwiedzając tego typu strony tylko oglądasz (słuchasz) zamieszczone tam materiały, czy również umieszczasz swoje komentarze, filmy, zdjęcia? 90% 80% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 20% 10% 0% Zarówno oglądam / słucham, jak i zamieszczam swoje materiały Tylko oglądam / słucham Źródło: Gemius SA, Korzystanie z narzędzi Web 2.0 oraz charakterystyka jego użytkowników, sierpień 2006 r. N=1 741 respondenci, którzy deklarują oglądanie na stronach internetowych telewizji/klipów audio i wideo.

45 Zasięg blogów w lipcu 2005 i w lipcu 2006 r. O polskiej blogosferze w pigułce 40% 35% 30% 25% 20% 15% 10% 5% 0% 22,99% 33,97% Lipiec 2005 Lipiec 2006 W lipcu 2006 r. ponad 1/3 internautów odwiedziła przynajmniej jeden z uwzględnionych w badaniu Megapanel PBI/Gemius blogów. Typowy internauta spędził na stronach blogów w tym miesiącu średnio 1 godz. 4 min. i 24 s, dokonując przy tym przeciętnie 54,66 odsłon. Blogi są nieznacznie częściej odwiedzane przez kobiety. One także spędzają na lekturze internetowych pamiętników średnio więcej czasu niż mężczyźni (odpowiednio 1 godz. 29 min. i 37 s kobiety, 37 min. i 54 s - mężczyźni). Jak pokazują wyniki badania Megapanel PBI/Gemius, blogi są domeną osób młodych. Prawie 60 proc. odwiedzających je internautów nie przekroczyło jeszcze 25 roku życia. Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, lipiec 2005 i lipiec 2006 r.

46 Komentowanie czytanych blogów w grupie internautów w wieku od 15 do 25 lat Jak często zdarza Ci się komentować czytane blogi? 35% 30% 29% 25% 24% 20% 18% 16% 15% 10% 8% 5% 5% 0% Nie wiem / trudno powiedzieć Nigdy Bardzo rzadko Rzadko Często Bardzo często Źródło: Gemius SA, Korzystanie z narzędzi Web 2.0 oraz charakterystyka jego użytkowników, sierpień 2006 r. N=1 300 respondenci, którzy czytają blogi.

47 Konsekwencje

48

49 Czy uważa Pan(i) reklamę zawierającą sekwencję wideo za atrakcyjną formę prezentacji produktów/usług? Zdecydowanie nie 15,3% Trudno powiedzieć 7,7% Zdecydowanie tak 19,5% Raczej nie 16,1% Raczej tak 41,3% Źródło: Wrzuta.pl Źródło: IIBR / Gemius SA, Marketing interaktywny 2006, czerwiec 2006 r.

50 Reklama w internecie jest nieskuteczna

51 FAŁSZ W ocenie polskich internautów reklamy w internecie są przede wszystkim irytujące (69 proc.) oraz nudne (54 proc.). Mimo raczej negatywnego stosunku polskich użytkowników do reklam emitowanych w internecie, co trzeci internauta uważa, że są one skuteczne, a 14 proc. przyznaje, że reklamy przekonują ich do zakupu reklamowanego produktu lub usługi.

52 Czy Twoim zdaniem reklama w internecie jest skuteczna? Skuteczność reklamy w internecie opinie internautów z wybranych państw Nie wiem/trudno powiedzieć 16,1% Bardzo skuteczna 3,2% Bardzo nieskuteczna 8,2% Raczej skuteczna 30,9% Raczej nieskuteczna 20,8% Ani skuteczna, ani nieskuteczna 20,7% Źródło: Gemius SA, Postawy internautów wobec reklam internetowych, maj 2006 r.

53 Czy szukasz dodatkowych informacji na temat reklamowanego produktu/reklamowanej usługi na stronach internetowych? Czy podoba Ci się możliwość zakupienia produktu od razu po kliknięciu na reklamę internetową i przekierowaniu na stronę sklepu internetowego? Nie wiem/trudno powiedzieć 3,1% Zawsze 5,0% Często 7,1% Nie wiem/trudno powiedzieć 10,4% Zdecydowanie tak 7,1% Nigdy 32,3% Od czasu do czasu 22,1% Zdecydowanie nie 17,8% Raczej tak 27,2% Rzadko 30,3% Raczej nie 18,8% Ani tak, ani nie 18,8% Źródło: Gemius SA, Postawy internautów wobec reklam internetowych, maj 2006 r.

54 Jak często strony, które otwierają się po kliknięciu na linki sponsorowane, ocenia Pan(i) jako przydatne? Na to pytanie odpowiadały osoby, które klikają na linki sponsorowane. Czy chciał(a)by Pan(i) otrzymywać w przyszłości reklamy pocztą elektroniczną? Rzadko 33,3% Trudno powiedzieć 6,1% Zdecydowanie tak 6,6% Czasami 46,6% Raczej tak 26,8% Nigdy 9,3% Zawsze 3,2% Często 7,6% Zdecydowanie nie 39,3% Raczej nie 21,2% Źródło: Gemius SA, Prezentacja wyników wyszukiwania preferencje internautów i opinie klientów, luty 2006 r. Źródło: IIBR / Gemius SA, Marketing interaktywny 2006, czerwiec 2006 r.

55 Konsekwencje

56 Które z wymienionych niżej określeń pasują do firm, które reklamują się w internecie? Nowoczesne 41,5% Dynamiczne 25,8% Zaawansowane technicznie 22,4% Dla wąskiej grupy klientów 21,6% Innowacyjne 21,3% Pieniądze, które przeznaczają na reklamę internetową marnują się 15,1% Bogate 14,3% Mają niewielki budżet na reklamę 13,9% Lekkomyślne 11,2% Nieprofesjonalne 9,4% Godne zaufania 5,8% Źródło: Gemius SA, Postawy internautów wobec reklam internetowych, maj 2006 r.

57 Internet umożliwia dotarcie jedynie do ludzi młodych

58 FAŁSZ W strukturze użytkowników internetu dominują osoby młode - 45 proc. internautów ma mniej niż 25 lat. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat udział tej grupy wiekowej zmalał z 40,49 proc. (XII 2004) do 33,47 proc. (XII 2006). W tym samym czasie odsetek inernautów w wieku 55+ podwoił się. I wszystko wskazuje na to, że będzie rósł dalej

59 Struktura wieku internautów 40% 35% 33,47% 30% 25% 22,10% 20% 15% 10% 11,52% 14,84% 12,06% 6,01% 5% 0% Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, grudzień 2006 r.

60 Odsetek osób w wieku lata i 55+ w populacji internautów w XII 2004, XII 2005 i w XII % 40% 40,49% 37,41% % 33,47% 30% 25% 20% 15% 10% 5% 2,76% 4,26% 6,01% 0% Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, grudzień 2004, grudzień 2005 i grudzień 2006 r.

61 Porównanie udziału czasu w kategoriach tematycznych w dwóch grupach wiekowych: i % 40% 38,1% 35% wiek 55+ wiek % 25% 26,0% 27,9% 25,5% 20% 15% 10% 5% 0% 10,7% 1,8% 2,4% 0,4% 2,4% 6,4% 6,6% 3,6% 3,0% 6,5% 4,9% 1,7% 0,9% 9,4% 6,3% 5,9% 3,9% 4,0% 1,4% 0,5% Biznes, finanse, prawo Budownictwo i nieruchomości Edukacja Informacje, publicystyka, media Kultura i rozrywka Motoryzacja Nowe technologie Praca Społeczności Sport Styl życia Turystyka Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, październik 2006 r.

62 TOP 20 witryn o najwyższym udziale osób w wieku 55 lat i więcej w strukturze użytkowników W październiku 2006 r. osoby w wieku 55 lat i więcej stanowiły 5,90 proc. ogółu polskich internautów. Źródło: Megapanel PBI/Gemius, październik 2006 r.

63 Reklamy jakiego rodzaju produktów/usług otrzymał(a) Pan(i) za pośrednictwem poczty elektronicznej? 80% 70% 60% Wszyscy ogółem 50% 40% 30% 20% 10% 0% Turystyka Internet Telefonia komórkowa Bankowość Kosmetyki Sprzęt RTV/AGD Ubezpieczenia Motoryzacja Badania społeczne, rynku Telefonia stacjonarna Artykuły spożywcze Inne Nie wiem, nie pamiętam Źródło: IIBR / Gemius SA, Marketing interaktywny 2006, czerwiec 2006 r.

64 Konsekwencje

65

66 KONGRES PR, Rzeszów 2007 Dziękuję! Sylwia Szmalec

PRAWDA O POLSKIM INTERNECIE CZYLI OBALAMY MITY

PRAWDA O POLSKIM INTERNECIE CZYLI OBALAMY MITY KONGRES PR, Rzeszów 2007 PRAWDA O POLSKIM INTERNECIE CZYLI OBALAMY MITY Sylwia Szmalec Prawda czy fałsz? Zasięg internetu jest ograniczony. Internauta Web 2.0 to aktywny twórca cyberprzestrzeni. Reklama

Bardziej szczegółowo

PR i Internet. Dzień pod patronatem. Kuba Antoszewski PR Manager, MillwardBrown SMG/KRC. Badania wśród członków społeczności InternetPR

PR i Internet. Dzień pod patronatem. Kuba Antoszewski PR Manager, MillwardBrown SMG/KRC. Badania wśród członków społeczności InternetPR KONGRES PR, Rzeszów 2007 Badania wśród członków społeczności InternetPR Kuba Antoszewski PR Manager, MillwardBrown SMG/KRC Dzień pod patronatem Wprowadzenie 1. Cel badań: opinie o roli Internetu w działaniach

Bardziej szczegółowo

RAPORT POLSKI INTERNET 2009/2010. ul. Wołoska 7, budynek Mars, klatka D, II piętro 02-675 Warszawa, tel. (0 22) 874 41 00, fax (0 22) 874 41 01

RAPORT POLSKI INTERNET 2009/2010. ul. Wołoska 7, budynek Mars, klatka D, II piętro 02-675 Warszawa, tel. (0 22) 874 41 00, fax (0 22) 874 41 01 1 1 RAPORT POLSKI INTERNET 2009/2010 2 2 O raporcie Raport prezentuje kondycję rynku internetowego w Polsce w minionym roku 2009. Wzbogacony o dodatkowe analizy i komentarze, łączy rezultaty i jest wyborem

Bardziej szczegółowo

Internet -medium dla seniorów. Małgorzata Wołejko. Warszawa, 9 marca 2007

Internet -medium dla seniorów. Małgorzata Wołejko. Warszawa, 9 marca 2007 Internet -medium dla seniorów Małgorzata Wołejko Warszawa, 9 marca 2007 Listy uczestników panelu badawczego (1) " Szanowni Państwo! Chętnie wypełnię ankietę i zainstaluję program, ale dopiero za kilka

Bardziej szczegółowo

Aktywność dzieci w Internecie. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu

Aktywność dzieci w Internecie. Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Aktywność dzieci w Internecie Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Profil użytkownika internetu 7-15 ekid Profil użytkownika internetu 7-15 Internauci 9% 1 746 556 4% 666 805 DZIECI W WIEKU 7-12

Bardziej szczegółowo

Dzieci aktywne online. Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane

Dzieci aktywne online. Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane Dzieci aktywne online Urodzeni z myszką w ręku Często online, rzadziej offline Treści poszukiwane październik 2007 Raport Dzieci aktywne online został opracowany na potrzeby I Międzynarodowej Konferencji

Bardziej szczegółowo

Aktywność dzieci w Internecie. S I E R P I E Ń 2 0 1 1 r.

Aktywność dzieci w Internecie. S I E R P I E Ń 2 0 1 1 r. Aktywność dzieci w Internecie S I E R P I E Ń 2 0 1 1 r. Spis treści Wprowadzenie 3 Notka metodologiczna 4 Profil użytkownika internetu 7-15 lat 5 Najczęściej poszukiwana tematyka w Internecie 9 Najpopularniejsze

Bardziej szczegółowo

POSTAWY INTERNAUTÓW WOBEC REKLAM INTERNETOWYCH

POSTAWY INTERNAUTÓW WOBEC REKLAM INTERNETOWYCH POSTAWY INTERNAUTÓW WOBEC REKLAM INTERNETOWYCH gemiusadhoc Polska 2006 SPIS TREŚCI Metodologia badania... Ogólne podsumowanie (executive summary)... Podsumowanie wyników...... Ogólne postawy wobec reklam

Bardziej szczegółowo

Megapanel PBI/Gemius

Megapanel PBI/Gemius Internet w polskich firmach w świetle badań Megapanel Megapanel PBI/Gemius Witryny korporacyjne SOCIAL MEDIA Megapanel PBI/Gemius 10 najpopularniejszych kategorii tematycznych NAZWA UŻYTKOWNICY (REAL USERS)

Bardziej szczegółowo

ZASIĘG BLOGOSFERY W POLSCE

ZASIĘG BLOGOSFERY W POLSCE ZASIĘG BLOGOSFERY W POLSCE ANDrzEj GArAPICH Polskie Badania Internetu Social Media Social Media BLOGI (ORAZ MIKRO- I MINIBLOGI) NALEŻĄ DO SZEROKIEJ KATEGORII SERWISÓW I APLIKACJI ZWANYCH SOCIAL MEDIA Blog

Bardziej szczegółowo

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 7-12 13-15 +16 1 822 113 8,4% 4,2% 917 995 18 950 637 87,4%

Bardziej szczegółowo

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 Oferta artur.banach@netsprint.eu 2 Sieć kontekstowo-behawioralna Adkontekst największa polska sieć reklamy kontekstowej umożliwiająca emisję reklam

Bardziej szczegółowo

Internet 2006 Grudzień 2006

Internet 2006 Grudzień 2006 Internet 2006 Grudzień 2006 Drogi Internauto, z przyjemnością oddajemy w Twoje ręce raport prezentujący wybrane wyniki badań zrealizowanych przez firmę Gemius SA w minionym 2006 roku. Celem opracowania

Bardziej szczegółowo

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 Gdzie jesteśmy Polska (Adkontekst.pl & 6 innych sieci) Ukraina (Adpower.com.ua) Dania (Openadex.com) Litwa, Łotwa (Textads) Norwegia (Adpower) Bułgaria,

Bardziej szczegółowo

Czy wiesz że. Przeciętny polski ośmiolatek zanim ukończy studia:

Czy wiesz że. Przeciętny polski ośmiolatek zanim ukończy studia: Czy wiesz że. Przeciętny polski ośmiolatek zanim ukończy studia: - Spędzi 10 tys. godzin grając w gry komputerowe - Wyśle 200 tys. emaili i sms - Przesiedzi przed TV 10 tys. godzin oglądając ok. pół milina

Bardziej szczegółowo

Media Regionalne na Podkarpaciu. Data opracowania: lipiec 2012 Autor: Dział Badań i Analiz Media Regionalne Sp. z o.o

Media Regionalne na Podkarpaciu. Data opracowania: lipiec 2012 Autor: Dział Badań i Analiz Media Regionalne Sp. z o.o Media Regionalne na Podkarpaciu Data opracowania: lipiec 2012 Autor: Dział Badań i Analiz Media Regionalne Sp. z o.o NOWINY LIDEREM na podkarpackim rynku dzienników Numer 1 pod względem czytelnictwa* -

Bardziej szczegółowo

Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl

Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl Szanowni Państwo, Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl Portal budnet.pl jest tematycznym serwisem informacyjnym, skierowanym

Bardziej szczegółowo

Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress

Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress Dziennikarze technologiczni pod lupą ComPress Agencja Public Relations ComPress zrealizowała badanie mające na celu poznanie opinii dziennikarzy zajmujących się nowymi technologiami na temat preferowanych

Bardziej szczegółowo

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR

Media społecznościowe: wykorzystanie w PR : O badaniu Cel Deklarowany zakres wykorzystania mediów społecznościowych w komunikacji public relations i marketingowej Opinie pracowników branży PR & marketing na temat ich oczekiwań związanych z tego

Bardziej szczegółowo

D L A L I S T O P A D 2 0 1 4

D L A L I S T O P A D 2 0 1 4 R A P O R T Z B A D A N I A I L O Ś C I O W E G O D L A L I S T O P A D 2 0 1 4 Badanie przeprowadzone zostało dla firmy SMEbusiness.pl przez instytut MillwardBrown w listopadzie 2014r. Badanie ilościowe

Bardziej szczegółowo

Telefony, akcesoria, doładowania

Telefony, akcesoria, doładowania Telefony, akcesoria, doładowania Listopad 2014 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Na czym polega marketing w internecie? dr Marcin Szplit Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach 24 paździenika 2012 r. Marketing: proces wymiany dóbr i wartości w celu

Bardziej szczegółowo

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Prezentacja usług Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Twórcy firmy 7 lat doświadczenia w zakresie e-commerce Zarządzanie i tworzenie sukcesów największej polskiej apteki internetowej Domzdrowia.pl

Bardziej szczegółowo

365 dni z prezentacją 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu.

365 dni z prezentacją 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Idea Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom w turystyce, zauważyliśmy konieczność uzupełnienia stacjonarnych wydarzeń targowych o nowoczesną formułę prezentacji w internecie. Bogate doświadczenie przy realizacji

Bardziej szczegółowo

DZIECI W SIECI KIM SĄ, CZYM SIĘ INTERESUJĄ, GDZIE ZAGLĄDAJĄ? ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU

DZIECI W SIECI KIM SĄ, CZYM SIĘ INTERESUJĄ, GDZIE ZAGLĄDAJĄ? ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU DZIECI W SIECI KIM SĄ, CZYM SIĘ INTERESUJĄ, GDZIE ZAGLĄDAJĄ? ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU KONFERENCJA ZAGROŻENIA W SIECI PROFILAKTYKA, REAGOWANIE KRAKÓW, WRZESIEŃ 2014 PROFIL UŻYTKOWNIKA

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Kwiecień 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Patroni medialni SPONSOR RAPORTU

Patroni medialni SPONSOR RAPORTU Monika Mikowska N Patroni medialni Partner social media SPONSOR RAPORTU Diagnoza stanu obecnego polskiego mobile commerce. Polscy dostawcy oprogramowania m commerce. Polskie case studies. Wskazówki dla

Bardziej szczegółowo

Usługi finansowe i ubezpieczenia

Usługi finansowe i ubezpieczenia Usługi finansowe i ubezpieczenia Luty 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, jakim jest internet. Bierzemy pod lupę

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Wrzesień 2014 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING E-MARKETING Skuteczny marketing = skuteczna sprzedaż. Nasi klienci coraz więcej czasu spędzają w internecie i to tu szukają produktów i usług. Siła oddziaływania informacji umieszczonej w sieci jest ogromna.

Bardziej szczegółowo

RAPORT: KUPUJĘ W INTERNECIE 2014. e-izba - IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ 1

RAPORT: KUPUJĘ W INTERNECIE 2014. e-izba - IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ 1 RAPORT: KUPUJĘ W INTERNECIE 2014 e-izba - IZBA GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ 1 Internauci w Polsce 21,6 mln internautów (64% populacji) 17 mln (78% internautów) odwiedza serwisy ecommerce 12,7 mln (59% internautów)

Bardziej szczegółowo

Wizerunek organizacji pozarządowych. najważniejsze fakty 16% 24% 13% 37% Wizerunek organizacji pozarządowych 1

Wizerunek organizacji pozarządowych. najważniejsze fakty 16% 24% 13% 37% Wizerunek organizacji pozarządowych 1 Wizerunek organizacji pozarządowych najważniejsze fakty 24% 16% 13% 37% Wizerunek organizacji pozarządowych 1 Kiedy Polacy słyszą organizacja pozarządowa to myślą 79% 77% zajmują się głównie pomaganiem

Bardziej szczegółowo

E - PUBLIC RELATIONS POJĘCIE I ZASTOSOWANIE

E - PUBLIC RELATIONS POJĘCIE I ZASTOSOWANIE Łukasz Żabski E - PUBLIC RELATIONS POJĘCIE I ZASTOSOWANIE Public relations (PR) w Internecie fachowo określane jako e-pr, polega na budowaniu i utrzymaniu dobrych relacji ze wspólnotami mogącymi mieć znaczący

Bardziej szczegółowo

Prezentacja wyników wyszukiwania preferencje internautów i opinie klientów

Prezentacja wyników wyszukiwania preferencje internautów i opinie klientów Prezentacja wyników wyszukiwania preferencje internautów i opinie klientów Case study gemiusadhoc luty 2006 Spis treści Cel i metodologia badania... Wyniki wyszukiwania linki sponsorowane... Wyniki wyszukiwania...

Bardziej szczegółowo

Internet PR w praktyce Urszula Kandefer Łukasz Zawadowski Internet + PR = Internet PR Znaczenie Internetu do kreowania wizerunku Internet podstawowe źródło informacji Wzrost znaczenia internetu rozwój

Bardziej szczegółowo

Produkty wyposażenia domu (meble, dodatki)

Produkty wyposażenia domu (meble, dodatki) Produkty wyposażenia domu (meble, dodatki) Styczeń 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, jakim jest internet. Bierzemy

Bardziej szczegółowo

Cube Group. Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online

Cube Group. Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online Cube Group Reklama offline jako wstęp do poszukiwań online Resume Sytuacja Badawcza: Widziałeś ciekawą reklamę w telewizji, prasie, outdoorze lub słyszałeś w radiu. Przedstawiona w niej oferta zaciekawiła

Bardziej szczegółowo

Płatne treści w Internecie

Płatne treści w Internecie Warszawa, 8/11/2012 Press release Płatne treści w Internecie Polscy internauci często kupują w Internecie chętnie płacą za dodatki do telefonów komórkowych czy gry online. Uważają jednak, że skoro dostęp

Bardziej szczegółowo

Raciborski Portal Internetowy Reklama w portalu raciborz.com.pl cennik i specyfikacja techniczna

Raciborski Portal Internetowy Reklama w portalu raciborz.com.pl cennik i specyfikacja techniczna Raciborski Portal Internetowy Reklama w portalu raciborz.com.pl cennik i specyfikacja techniczna Obowiązuje od maja 2007 r. Wydawnictwo Raciborski Portal Internetowy, działające w oparciu o witrynę Internetową

Bardziej szczegółowo

Jan M. Zając (UW / SmartNet) Zespół: Dominik Batorski, Paweł Kucharski

Jan M. Zając (UW / SmartNet) Zespół: Dominik Batorski, Paweł Kucharski www.snrs.pl Tak naprawdę jest zupełnie inaczej, czyli 5 najczęściej powtarzanych bzdur o społecznościach internetowych Jan M. Zając (UW / SmartNet) Zespół: Dominik Batorski, Paweł Kucharski Nie wierzcie

Bardziej szczegółowo

Kochana telewizja, kochane radio Media offline vs media online w kontekście strategii marketingowych. Warszawa 9 grudnia 2010

Kochana telewizja, kochane radio Media offline vs media online w kontekście strategii marketingowych. Warszawa 9 grudnia 2010 Kochana telewizja, kochane radio Media offline vs media online w kontekście strategii marketingowych Warszawa 9 grudnia 2010 Konsumpcja mediów była taka prosta Niewątpliwie Internet ma wpływ na nasze życie

Bardziej szczegółowo

Czy Twoja biblioteka?

Czy Twoja biblioteka? Czy Twoja biblioteka? Stworzyła internetową społeczność użytkowników? Gdy wprowadza jakąś usługę, to czy systematycznie ocenią ją i usprawnia? Bierze pod uwagę opinie użytkowników? Zna potrzeby swoich

Bardziej szczegółowo

Appki.com.pl strona 1

Appki.com.pl strona 1 Appki.com.pl strona 1 Serwis Appki.com.pl powstała w marcu 2013 roku jako odpowiedź na zwiększone zainteresowanie światem mobilnym. Jest źródem informacji dla wszystkich użytkowników smartfonów, tabletów

Bardziej szczegółowo

Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu

Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Zarządzanie prywatnością i wizerunkiem przez dorosłych w przestrzeni social media Popularność witryn wśród dzieci 7-14 Andrzej Garapich Polskie Badania Internetu Dwa projekty badawcze PBI Internauci 18-54

Bardziej szczegółowo

Onet najchętniej wybieranym medium online - statystyki odwiedzin

Onet najchętniej wybieranym medium online - statystyki odwiedzin Onet najchętniej wybieranym medium online - statystyki odwiedzin Grupa Onet RASP wg najnowszego badania Megapanel PBI/Gemius, jest niezmiennie najsilniejszym medium online w Polsce Onet w marcu był najchętniej

Bardziej szczegółowo

Wykorzystywane formy prasy cyfrowej

Wykorzystywane formy prasy cyfrowej Wykorzystywane formy prasy cyfrowej Czytam prasę Czytelnictwo prasy w wersji cyfrowej w ciągu ostatniego miesiąca =

Bardziej szczegółowo

I. Wykaz wszystkich informacji opublikowanych przez Emitenta w trybie raportu bieżącego w okresie objętym raportem

I. Wykaz wszystkich informacji opublikowanych przez Emitenta w trybie raportu bieżącego w okresie objętym raportem Raport miesięczny za kwiecień 2012 roku Zgodnie z punktem 16 Załącznika Nr 1 do Uchwały Nr 795/2008 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 31 października 2008 roku "Dobre Praktyki

Bardziej szczegółowo

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Mikołaj Janicki Pro Duct By Business Friends sp. z o.o. 14 czerwca 2012

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Mikołaj Janicki Pro Duct By Business Friends sp. z o.o. 14 czerwca 2012 Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania Mikołaj Janicki Pro Duct By Business Friends sp. z o.o. 14 czerwca 2012 Marketing Bezpośredni Mikołaj Janicki SMB Wtorek, 31 maja 2011 Plan prezentacji:

Bardziej szczegółowo

KONSUMENT POLSKI A ZAKUPY W INTERNECIE. Wrzesień 2012

KONSUMENT POLSKI A ZAKUPY W INTERNECIE. Wrzesień 2012 KONSUMENT POLSKI A ZAKUPY W INTERNECIE Wrzesień 2012 POLACY CORAZ CHĘTNIEJ KUPUJĄ ONLINE Wyrastające jak grzyby po deszczu sklepy internetowe trafiły na dobry moment Polacy coraz chętniej kupują online,

Bardziej szczegółowo

E-oborniki.pl. Portal powiatu obornickiego. Aktualności, kultura i rozrywka, sport, technika i nauka, galerie zdjęć, informacje o powiecie.

E-oborniki.pl. Portal powiatu obornickiego. Aktualności, kultura i rozrywka, sport, technika i nauka, galerie zdjęć, informacje o powiecie. E-oborniki.pl Portal powiatu obornickiego. Aktualności, kultura i rozrywka, sport, technika i nauka, galerie zdjęć, informacje o powiecie. ecentrum.pl Regionalny Portal Wielkopolski Południowej - informacje

Bardziej szczegółowo

Informacja handlowa. dotycząca serwisu smyki.pl

Informacja handlowa. dotycząca serwisu smyki.pl Informacja handlowa dotycząca serwisu smyki.pl Spis treści 1. Serwis internetowy smyki.pl...str. 2 2. Usługi reklamowe w internecie 2.1. Badania opinii publicznej...str. 3 2.2. Atuty serwisu smyki.pl...str.

Bardziej szczegółowo

Dwutygodnik Kurier Kolejowy

Dwutygodnik Kurier Kolejowy tak jak lubisz Dwutygodnik Kurier Kolejowy jedyny w Polsce dwutygodnik branży transportu szynowego magazyn opinii, który przedstawia najważniejsze obszary rynku tematyczne wydania specjalne TEMATYKA: Na

Bardziej szczegółowo

e-promocja agroturystyki. Szanse, praktyczne możliwości, problemy

e-promocja agroturystyki. Szanse, praktyczne możliwości, problemy e-promocja agroturystyki. Szanse, praktyczne możliwości, problemy Krzysztof Stepaniuk Katedra Turystyki i Rekreacji 17.03.2010 Plan wystąpienia Istota e-promocji; Rola sieci WWW w promowaniu działalności

Bardziej szczegółowo

CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ INTERNET I KOMPUTERY W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH BS/50/2004 KOMUNIKAT Z BADAŃ WARSZAWA, MARZEC 2004

CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ INTERNET I KOMPUTERY W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH BS/50/2004 KOMUNIKAT Z BADAŃ WARSZAWA, MARZEC 2004 CBOS CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ SEKRETARIAT OŚRODEK INFORMACJI 629-35 - 69, 628-37 - 04 693-46 - 92, 625-76 - 23 UL. ŻURAWIA 4A, SKR. PT.24 00-503 W A R S Z A W A TELEFAX 629-40 - 89 INTERNET http://www.cbos.pl

Bardziej szczegółowo

www.uniwersytetdzieci.pl Czy komputer jest oknem na świat?

www.uniwersytetdzieci.pl Czy komputer jest oknem na świat? www.uniwersytetdzieci.pl Czy komputer jest oknem na świat? Internauci w Polsce Wszyscy internauci- 2008 15,8 mln Ilośd w mln 1,1 1,9 2,4 3,7 4,7 1,7 Internet w największym zakresie dociera do ludzi młodych

Bardziej szczegółowo

Grupę Medialną WTK tworzą dwie firmy: Wielkopolska Telewizja Kablowa Sp. z o.o. i Agencja Reklamowo Promocyjna Sp. z o.o.

Grupę Medialną WTK tworzą dwie firmy: Wielkopolska Telewizja Kablowa Sp. z o.o. i Agencja Reklamowo Promocyjna Sp. z o.o. Grupę Medialną WTK tworzą dwie firmy: Wielkopolska Telewizja Kablowa Sp. z o.o. i Agencja Reklamowo Promocyjna Sp. z o.o. Media Grupy WTK najlepsza lokalna telewizja informacyjna w Polsce najbardziej popularny

Bardziej szczegółowo

Czy warto przygotować kampanię wyborczą w mediach społecznościowych i jak to zrobić?

Czy warto przygotować kampanię wyborczą w mediach społecznościowych i jak to zrobić? Czy warto przygotować kampanię wyborczą w mediach społecznościowych i jak to zrobić? Warsztat, Kongres Kobiet 9.05.2014 Czy social media są potrzebne w kampanii? Z internetu korzysta 61,4% Polaków (18,51

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Podstawowe informacje na temat pozycjonowania Według badań Search Engine Watch 81% internautów

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Październik 2014 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, którym jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca Bydgoszcz, dnia..2014 r. SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE Usługodawca Talem Technologies Sp. z o.o. ul. Cieszkowskiego 22/1; 85-052 Bydgoszcz Tel. 52 366 70 73; Infolinia: 801 080 238 NIP: 967-12-41-356;

Bardziej szczegółowo

Informacja w społecznościowym Internecie

Informacja w społecznościowym Internecie Informacja w społecznościowym Internecie NARZĘDZIA, ŹRÓDŁA, TWÓRCY Agnieszka Koszowska Biblioteka Śląska w Katowicach Informacja w świecie cyfrowym, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, 3 marca

Bardziej szczegółowo

Komunikacja i współpraca z mediami. Samorząd kobiet II

Komunikacja i współpraca z mediami. Samorząd kobiet II Komunikacja i współpraca z mediami Samorząd kobiet II Systematyka i terminologia REKLAMOWAĆ? PROMOWAĆ? KREOWAĆ? Systematyka i terminologia KOMUNIKOWAĆ Systematyka i terminologia MARKETING 4P (w podstawowym

Bardziej szczegółowo

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia

Kochamy gotować czy kochamy kupować. Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Kochamy gotować czy kochamy kupować Monika Hasslinger-Pawlak, Michał Maksymiec, Anna Przeczka GfK Polonia Wiele sprzecznych informacji Co drugi Polak deklaruje, że lubi gotować 1/3 Polaków nie lubi gotować

Bardziej szczegółowo

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje Nie chcemy, żeby ludzie Cię zobaczyli. Chcemy, żeby Cię zapamiętali. Jak zbudujemy Twój wizerunek w Internecie? Kompleksowa oferta działań interactive obejmuje

Bardziej szczegółowo

W erze masowej konsumpcji prawdziwy sukces odnosi prosumpcyjny sposób myślenia, który przeciwstawia się dotychczasowej pasywnej roli konsumentów.

W erze masowej konsumpcji prawdziwy sukces odnosi prosumpcyjny sposób myślenia, który przeciwstawia się dotychczasowej pasywnej roli konsumentów. Prosumenci w polskim internecie na podstawie badania gemiusreport Warszawa, styczeń 2008 r. W erze masowej konsumpcji prawdziwy sukces odnosi prosumpcyjny sposób myślenia, który przeciwstawia się dotychczasowej

Bardziej szczegółowo

Smartfony coraz popularniejsze wśród internautów

Smartfony coraz popularniejsze wśród internautów Warszawa, 12/03/2012 Press release Smartfony coraz popularniejsze wśród internautów Coraz częściej używamy smartfonów nie tylko do wysyłania sms-ów i robienia zdjęć, ale też do przeglądania internetu.

Bardziej szczegółowo

Innowacje rynkowe Wykład 2 dr Grzegorz Mazurek Dyfuzja innowacji Dyfuzja innowacji Dyfuzja innowacji to rozprzestrzenianie się innowacji w ramach danego systemu społecznego Dyfuzja a adaptacja Czas prywatny

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. Drogi czytelniku!

Wprowadzenie. Drogi czytelniku! Marzec 2015 Wprowadzenie Drogi czytelniku! Jednym z celów statutowych IAB Polska jest dostarczanie wiedzy na temat medium XXI wieku, jakim jest internet. Bierzemy pod lupę różne aspekty z nim związane,

Bardziej szczegółowo

Produkty i usługi kulturalne. Odbiorcy, promocja i rozwój

Produkty i usługi kulturalne. Odbiorcy, promocja i rozwój Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk Produkty i usługi kulturalne. Odbiorcy, promocja i rozwój Szkolenie dla przedstawicieli instytucji i organizacji kultury z małych miejscowości z terenu Stowarzyszenia

Bardziej szczegółowo

SZCZEPIENIA. W y n i k i b a d a n i a C A T I b u s d l a

SZCZEPIENIA. W y n i k i b a d a n i a C A T I b u s d l a SZCZEPIENIA W y n i k i b a d a n i a C A T I b u s d l a Październik 2015 WNIOSKI Z BADANIA WNIOSKI Z BADANIA Polacy mają bardzo wysoką świadomość skuteczności szczepień jako narzędzia do zwalczania chorób

Bardziej szczegółowo

Jak usługi mobilne zmieniają i kreują nowe media. Piotr Długiewicz

Jak usługi mobilne zmieniają i kreują nowe media. Piotr Długiewicz Jak usługi mobilne zmieniają i kreują nowe media Piotr Długiewicz Ewolucja praktyki marketingowej Mass Marketing Segment Marketing Customer Marketing Real-Time Marketing Brak segmentacji Wynik mierzony

Bardziej szczegółowo

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa Międzynarodowe badanie ING na temat wiedzy finansowej konsumentów w Polsce i na świecie Wybrane wyniki badania przeprowadzonego dla Grupy ING przez TNS NIPO Maj

Bardziej szczegółowo

Ranking grup i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego

Ranking grup i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego Informacja prasowa 22 lipca 2011 Wyniki Megapanel PBI/Gemius za maj 2011 Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. (PBI) i firma badawcza Gemius SA, współpracujące w zakresie realizacji badania Megapanel PBI/Gemius

Bardziej szczegółowo

Młodzi internauci - od paradygmatu ryzyka do paradygmatu szans. prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Młodzi internauci - od paradygmatu ryzyka do paradygmatu szans. prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu Młodzi internauci - od paradygmatu ryzyka do paradygmatu szans prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu Paradygmat ryzyka Właściwie od początku badań internetu (por. Kraut)

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa nakanapie.pl

Oferta reklamowa nakanapie.pl Oferta reklamowa nakanapie.pl O nakanapie.pl Jedna z największych w kraju społeczności Czytelników i Bibliofilii Unikatowa, wyspecjalizowana w książkach, porównywarka cen książek oraz dostępności w sprzedaży

Bardziej szczegółowo

Centrum Informacyjne FEM Fundusze Europejskie w Małopolsce

Centrum Informacyjne FEM Fundusze Europejskie w Małopolsce Fundusze Europejskie w Małopolsce Departament Funduszy Europejskich Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Kraków, ul. Wielicka 72, p. 400 tel. (012) 29 90 778, (012) 29 90 627, (012) 29 90 777

Bardziej szczegółowo

Ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego

Ranking grup witryn i witryn niezgrupowanych według zasięgu miesięcznego Informacja prasowa 21 października 2011 Wyniki Megapanel PBI/Gemius za sierpień 2011 Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. (PBI) i firma badawcza Gemius SA, współpracujące w zakresie realizacji badania

Bardziej szczegółowo

Media Regionalne na Podkarpaciu. Data opracowania: listopad 2012 Autor: Dział Badań i Analiz Media Regionalne Sp. z o.o

Media Regionalne na Podkarpaciu. Data opracowania: listopad 2012 Autor: Dział Badań i Analiz Media Regionalne Sp. z o.o Media Regionalne na Podkarpaciu Data opracowania: listopad 2012 Autor: Dział Badań i Analiz Media Regionalne Sp. z o.o NOWINY LIDEREM na podkarpackim rynku dzienników Numer 1 pod względem czytelnictwa*

Bardziej szczegółowo

Wyniki badania na temat czytania dzieciom

Wyniki badania na temat czytania dzieciom Wyniki badania na temat czytania dzieciom Maj 2007 O badaniu Badanie przeprowadzone zostało w drugiej połowie marca 2007 roku metodą ankiety internetowej Ankieta podzielona była na kilka części pytania

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa w wydawnictwie własnym i stronach internetowych

Oferta reklamowa w wydawnictwie własnym i stronach internetowych Oferta reklamowa w wydawnictwie własnym i stronach internetowych Reklama w Naszym Kolporterze NASZ KOLPORTER Jest to bezpłatny miesięcznik dla Kontrahentów i Wydawców współpracujących z firmą Kolporter

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing internetowy Dr Leszek Gracz Uniwersytet Szczeciński 25 marca 2015 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL O czym dzisiaj będziemy mówić

Bardziej szczegółowo

Sieć reklamowa Google

Sieć reklamowa Google Sieć owa Google. Reklama display - bannerowa. www.marketing-it.pl Program. Dlaczego warto ować się online? jest sieć owa Goggle? Proces kupowania Jakie są zalety sieci owej Google? Wybieranie odpowiednich

Bardziej szczegółowo

BInAR. Badanie Internetowego Audytorium Radia. lato 2010

BInAR. Badanie Internetowego Audytorium Radia. lato 2010 BInAR Badanie Internetowego Audytorium Radia lato 2010 Badanie Internetowego Audytorium Radia Cel: poznanie zwyczajów i postaw związanych z korzystaniem z radia w Internecie Czas: 7-18 maja 2010 Sposób:

Bardziej szczegółowo

PR w cieniu katastrofy

PR w cieniu katastrofy Raport wizerunkowy o branŝy PR kwiecień 2010 PR w cieniu katastrofy Na podstawie analizy publikacji portal PRoto przygotował raport o wizerunku branŝy PR mediach w kwietniu 2010 roku. SpostrzeŜenia: W

Bardziej szczegółowo

Dotarcie do atrakcyjnej grupy adresatów, posiadających realną siłę nabywczą. Oferta dedykowana i formaty dopasowane do potrzeb

Dotarcie do atrakcyjnej grupy adresatów, posiadających realną siłę nabywczą. Oferta dedykowana i formaty dopasowane do potrzeb Dotarcie do atrakcyjnej grupy adresatów, posiadających realną siłę nabywczą Oferta dedykowana i formaty dopasowane do potrzeb Efekt synergii nasze pozycjonowanie, m.in. obecność w Google News i serwisie

Bardziej szczegółowo

Dziennikarstwo obywatelskie. Czym jest?

Dziennikarstwo obywatelskie. Czym jest? Dziennikarstwo obywatelskie Czym jest? Dziennikarze obywatelscy Kim są? Dziennikarstwo obywatelskie......to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w interesie społecznym.

Bardziej szczegółowo

SPORTS_GOL Piłkarska Oferta Specjalna + EURO2012

SPORTS_GOL Piłkarska Oferta Specjalna + EURO2012 + EURO2012 Marketing Sportowy Sport był, jest i będzie najbardziej uniwersalną platformą sponsoringową, pozwala na masowe dotarcie do konsumentów. Marketing Sportowy w Internecie Internet to doskonałe

Bardziej szczegółowo

nieograniczona możliwość dodawania filmów z 1,5 miliona unikalnych użytkowników dlastudenta miesięcznie integracja profilu z

nieograniczona możliwość dodawania filmów z 1,5 miliona unikalnych użytkowników dlastudenta miesięcznie integracja profilu z nieograniczona możliwość dodawania filmów z 1,5 miliona unikalnych użytkowników dlastudenta miesięcznie integracja profilu z Informator Miejski to swoista interaktywna mapa drogowa. Pomaga odwiedzającym

Bardziej szczegółowo

Inbound Marketing w promocji miast czyli marketing trafiający wprost do odbiorcy.

Inbound Marketing w promocji miast czyli marketing trafiający wprost do odbiorcy. Wojciech Szymański Inbound Marketing w promocji miast czyli marketing trafiający wprost do odbiorcy. Idea Inbound Marketingu Możliwości efektywnej promocji miast Miasto Gdańsk jako lider promocji w sieci

Bardziej szczegółowo

Udział poszczególnych mediów w wydatkach reklamowych firm motoryzacyjnych w 2015 roku

Udział poszczególnych mediów w wydatkach reklamowych firm motoryzacyjnych w 2015 roku MOTORYZACJA Udział poszczególnych mediów w wydatkach reklamowych firm motoryzacyjnych w 2015 roku W 2015 roku firmy z branży motoryzacyjnej wydały na reklamę cennikowo blisko 1,8 mld zł. Z tego 33 proc.

Bardziej szczegółowo

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Warszawa, 14 września 2010 r. Informacja prasowa IAB Polska Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Wyniki badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazują, że internauci aktywnie interesują

Bardziej szczegółowo

z nami dotrzesz do milionów

z nami dotrzesz do milionów Wspólna akcja edukacyjno-promocyjna prowadzona przez: Śląskie Centrum Chorób Serca Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie kardiologii Śląski Urząd Wojewódzki Katowicką Redakcję Gazety Wyborczej 1 EDUKACJA

Bardziej szczegółowo

Podróżnicy. i ścieżki zakupu. Wpływ marketingu efektywnościowego na inspiracje i wybór w branży turystycznej. tradedoubler.com

Podróżnicy. i ścieżki zakupu. Wpływ marketingu efektywnościowego na inspiracje i wybór w branży turystycznej. tradedoubler.com Podróżnicy i ścieżki zakupu Wpływ marketingu efektywnościowego na inspiracje i wybór w branży turystycznej tradedoubler.com Europejczycy chcą wybierać hotele, loty i oferty wakacyjne na swoich własnych

Bardziej szczegółowo

Co jest celem Twojego projektu - podsumuj jego założenia jednym zdaniem.

Co jest celem Twojego projektu - podsumuj jego założenia jednym zdaniem. INFORMACJE O PROJEKCIE Wypisz podstawowe informacje na temat Twojego projektu - dzięki nim łatwiej będzie Ci decydować o tym, jaki charakter powinna mieć Twoja strona i jakie informacje powinny mieć na

Bardziej szczegółowo

Docieramy do: 26% mieszkańców regionu

Docieramy do: 26% mieszkańców regionu ZASIĘG WYDAWNICZY 17 Oddziałów 6 mutacji terenowych 8 stałych dodatków Docieramy do: 26% mieszkańców regionu Badanie: Polskie Badanie Czytelnictwa, mar 2013 lut 2014, woj..kujawsko-pomorskie; CCS, N=2345

Bardziej szczegółowo

NAJWIĘKSZA SIEĆ MEDIÓW MIEJSKICH W POLSCE

NAJWIĘKSZA SIEĆ MEDIÓW MIEJSKICH W POLSCE NAJWIĘKSZA SIEĆ MEDIÓW MIEJSKICH W POLSCE 2 SPIS TREŚCI 3 4 5 6 10 18 19 Nasi Partnerzy Nasz zasięg Dlaczego warto reklamować się w mediach lokalnych? Reklama w TELEWIZJI Skuteczne dotarcie wysoka oglądalność

Bardziej szczegółowo

DLACZEGO NETPR.PL. Systemy Biur Prasowych Wspomagające Komunikację z Mediami. Marek Woźniak m.wozniak@netpr.pl

DLACZEGO NETPR.PL. Systemy Biur Prasowych Wspomagające Komunikację z Mediami. Marek Woźniak m.wozniak@netpr.pl DLACZEGO NETPR.PL Systemy Biur Prasowych Wspomagające Komunikację z Mediami Marek Woźniak m.wozniak@netpr.pl O netpr.pl od 2001 roku na rynku ponad 400 komunikujących się z mediami firm specjalistyczna

Bardziej szczegółowo

Raport statystyczny SCENA POLITYCZNA

Raport statystyczny SCENA POLITYCZNA Raport statystyczny SCENA POLITYCZNA październik 2014 Spis treści Wstęp... 3 Komentarz... 4 Rozdział I - Podsumowanie... 6 Rozdział II - Partie polityczne... 9 Rozdział III - Liderzy partii politycznych...

Bardziej szczegółowo

Badania panelowe internautów, jako wsparcie. Andrzej Garapich, Sławek Pliszka Polskie Badania Internetu

Badania panelowe internautów, jako wsparcie. Andrzej Garapich, Sławek Pliszka Polskie Badania Internetu Badania panelowe internautów, jako wsparcie rynku i biznesu Andrzej Garapich, Sławek Pliszka Polskie Badania Internetu [ A g e n d a ] Internet jako medium Jak badać internet? Praktyczne wykorzystanie

Bardziej szczegółowo