KONGRES PR, Rzeszów 2007 MEDIA RELATIONS 2.0? Sebastian Łuczak ŁUCZAK PR

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KONGRES PR, Rzeszów 2007 MEDIA RELATIONS 2.0? Sebastian Łuczak ŁUCZAK PR"

Transkrypt

1 KONGRES PR, Rzeszów 2007 MEDIA RELATIONS 2.0? Sebastian Łuczak ŁUCZAK PR

2 zmiana = zmiana Czy inne, nowe media oznaczają inne, nowe media relations? Trzy obszary: Media tradycyjne Media nowe i media pogranicza Własne media

3 media tradycyjne (1) I.1 Konwergencja przenikanie się mediów

4 automatyzacja I.1 Konwergencja przenikanie się mediów Nie ma odległych deadlinów. Nie ma czasu. Redakcje pracują 24h. PRowcy mają więcej bieżących zapytań, produkują coraz więcej informacji. Ryzyko niższej jakości materiałów spowodowanej pośpiechem i kreowania newsów w ramach pogoni za wycinkami. Koniecznie trzeba wprowadzać rozwiązania automatyzujące kontakty i odciążające ludzi.

5 automatyzacja XML

6 automatyzacja RSS (Really Simple Syndication) przyjazna forma dostępu do informacji

7 automatyzacja

8 media tradycyjne (2) I.2 Internet główne źródło reserchu

9 mnogość obszarów I.2 Internet główne źródło reserchu Każda informacja czy opinia może zaważyć na kształcie publikacji Żadna organizacja nie ma szans na bycie jedynym źródłem informacji na swój temat. Konieczny jest ciągły monitoring bardzo wielu miejsc w Internecie. PRowiec musi dostarczać dane nie tylko dziennikarzowi ale także jego otoczeniu (pozycjonowanie, dywersyfikacja kanałów internetowych: www, fora, listy dyskusyjne itd.)

10 media tradycyjne (3) I.3 Globalna wymiana informacji

11 błyskawiczne reakcje I.3 Globalna wymiana informacji Wszystkie media uczestniczą w globalnej wymianie informacji. Wielkie są kopalnią informacji dla małych, małe są źródłem inspiracji dla wielkich. Granice i odległości nie mają znaczenia. Nie ma już low profile i high profile. Dosłownie każdy człowiek może opublikować informacje, która stanie się źródłem twojego kryzysu. PRowiec musi reagować natychmiast.

12 nowe media (1) II.1 Nowe media jakie zwyczaje? Dziennikarze mają swoje zwyczaje, media mają swoje reguły. Blogerzy, dziennikarze obywatelscy, komentujący internauci mają często inne..

13 jakie zwyczaje?

14 nowe media (2) II.2 Jakie prawa? Jakie obowiązki? Prawo nie nadąża za szybkimi zmianami rzeczywistości. Nowe media to szara strefa prawa prasowego. W wielu przypadkach nie wiadomo czy, jak i które przepisy stosować.

15 bezprawie

16 bezprawie

17 bezprawie II.2 Jakie prawa? Jakie obowiązki? Prawo nie nadąża za szybkimi zmianami rzeczywistości. Nowe media to szara strefa prawa prasowego. W wielu przypadkach nie wiadomo czy, jak i które przepisy stosować. PRowcy mają bardzo małą siłę w ewentualnym sporze. Droga sądowa wobec mediów tradycyjnych to oczywiście ostateczność, ale wobec nowych mediów nawet nie ma takiej szansy.

18 Rzeczpospolita przeprasza snowboardzistkę [ PAP] Na trzeciej stronie sobotniego wydania dziennik Rzeczpospolita przeprosił snowboardzistkę Jagnę Marczułajtis za kłamstwa na jej temat, które znalazły się w artykule opublikowanym w gazecie w 2005 roku. - Wydawca dziennika 'Rzeczpospolita' przeprasza panią Jagnę Kolasińską- Marczułajtis za nieprawdziwe i naruszające jej dobre imię informacje zawarte w artykule "Skok na bankomat", opublikowanym w numerze dziennika "Rzeczpospolita" z 29 kwietnia 2005 roku, dotyczące rzekomego przesłuchania pani Jagny Kolasińskiej-Marczułajtis w sprawie zabójstwa "Pershinga" oraz przestawiające ją jako bliską znajomą Ryszarda Niemczyka czytamy w przeprosinach. Przeprosiny to efekt przegranego przez wydawcę Rzeczpospolitej procesu o zniesławienie, która wytoczyła dziennikowi Marczułajtis. Cała sprawa zaczęła się, gdy 29 kwietnia 2005 roku w Rzeczpospolitej ukazał się tekst pt. Skok na bank w którym zawarte było stwierdzenie, że Jagna Maruczłajtis należy do grona bliskich znajomych gangstera Ryszarda Niemczyka. Ponadto dziennik napisał, że snowboardzistka pomogła Niemczykowi w ucieczce z wadowickiego więzienia w 2000 roku. Marczułajtis od razu zaprzeczyła tym doniesieniom, potwierdzając jedynie, że gdy miała 21 lat, nawiązała przypadkowy kontakt z Niemczykiem, ale tylko na zasadzie "jak turysta z turystą".

19 Tajemnica dziennikarska blogerów, przegrana Apple [ by VaGla] Sąd Apelacyjny Stanu Kalifornia odrzucił argumenty firmy Apple, domagającej się od blogerów ujawnienia źródeł opublikowanych informacji stanowiących jej tajemnicę handlową. Zdaniem sądu domaganie się przez przedsiębiorcę ujawnienia takich źródeł narusza zarówno prawo federalne jak i stanowe gwarancje wolności prasy. Wiemy już, że w USA blogerów obejmuje ochrona tajemnicy dziennikarskiej. Chodziło o opublikowane w internecie w listopadzie 2004 roku informacje na temat projektowanego wówczas nowego interfejsu do GarageBand, nazwanego kodowo "Asteroid" lub "Q7", które znalazły się m.in w serwisach (blogach) Powerpage.org (który prowadzi Jason D. O'Grady) czy AppleInsider. Roszczenia usunięcia informacji ze stron pozwanych są sprzeczne z zasadami przewidzianymi w konstytucji stanu California, chroniącymi pracę dziennikarzy - reporter s shield (Cal. Const., art. I, 2, subd (b); Evid. Code, 1070). Podobnym ograniczeniom podlega dochodzenie ujawnienia źródeł informacji.

20 List otwarty to nie pomówienie Wymierzenie przez polski sąd 20 tys. zł kary obywatelowi, który napisał w liście otwartym, że kandydat w wyborach samorządowych źle wypełnia obowiązki, i zarzucił mu kłamstwo, narusza wolność słowa - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Przed wyborami samorządowymi w 1998 r. Leszek Kwiecień z Dzierżoniowa napisał list otwarty, w którym zarzucił szefowi urzędu rejonowego w tym mieście, kandydującemu do rady powiatu, że źle pracuje. Chodziło m.in. o to, że urząd wydał Kwietniowi decyzję zakazującą budowy (później uchyloną). W liście, który otrzymało wiele instytucji i osób, autor skrytykował tryb załatwiania spraw w urzędzie, a jego szefowi zarzucił kłamstwo. Wezwał go do rezygnacji z kandydowania. Szef urzędu skierował sprawę do sądu. Sąd Wojewódzki w Wałbrzychu uznał w 1998 r., że list zawiera nieprawdziwe informacje, wobec czego nakazał Kwietniowi przeproszenie urzędnika w gazecie, zapłatę 10 tys. zł pomówionemu i tyle samo na cele charytatywne. Jego apelacja została oddalona. Trybunał w Strasburgu uznał, że list otwarty został napisany w interesie społeczności lokalnej. W takiej sprawie ograniczenia wolności prasy należy pojmować wąsko. List był skierowany do przedstawicieli władz lokalnych, a nie do osoby prywatnej, dlatego granice dopuszczalnej krytyki były szersze. A polski sąd, uznając go za pomówienie, nie wziął pod uwagę, że doszło do konfliktu wartości: wolności słowa oraz ochrony dobrego imienia. W ocenie Trybunału kara nałożona na Kwietnia była wygórowana; przysądził mu więc 8650 euro zadośćuczynienia. Ireneusz Walencik, Rzeczpospolita

21 nowe media (3) I. Nowe media nowe pokusy Złudna anonimowość Internetu to pokusa. Łatwo jest o pomysły są tego liczne przykłady oparte o nie ujawnianie nadawcy czy prawdziwych intencji.

22 hiperprzejrzystość I. Nowe media nowe pokusy Złudna anonimowość Internetu to pokusa. Łatwo jest o pomysły są tego liczne przykłady oparte o nie ujawnianie nadawcy czy prawdziwych intencji. Prowcy muszą być szczególnie wyczuleni na kwestie przejrzystości i wręcz hiperpoprawności etycznej. Kiedy odbiorcy uznają jakieś działanie za próbę oszustwa, przekupstwa, manipulacji bardzo trudno będzie ich przekonać, że tak nie jest (nawet jeśli naprawdę nie jest)

23 nowe media (4) II.4 Stare narzędzia do lamusa? Fora, listy, komentarze internautów brak wpływu właścicieli tych mediów na treści, brak moderacji. W konsekwencji narzędzia tak popularne jak patronat medialny czy sponsoring muszą być przedefiniowane.

24 nowe media (4) II.4 Stare narzędzia do lamusa? Fora, listy, komentarze internautów brak wpływu właścicieli tych mediów na treści, brak moderacji. W konsekwencji narzędzia tak popularne jak patronat medialny czy sponsoring muszą być przedefiniowane, Umowa z właścicielem medium nie da PRowcom dotychczasowego komfortu i możliwości odhaczenia kolejnej akcji promocyjnej. Wręcz przeciwnie możemy nawet sprowokować wrogie reakcje użytkowników

25 własne media (1) III.1 Szansa i zagrożenie Natłok informacji i szum medialny sprawia, że odbiorcy szukają przede wszystkim wiarygodności. PRowcy stoją przed szansą stworzenia własnych kanałów i mediów docierających do odbiorców. Ludzie będą im wierzyć ale wiarygodność i uczciwość jest kluczowa. Własne media (vortale, blogi, wiki, web casty etc) to szansa, ale nie będzie łatwo z niej skorzystać. Ludzie muszą im uwierzyć - i to mimo świadomości ich marketingowego rodowodu PRowcy nie mogą dać się skusić i popaść w pułapkę podejmowania prób manipulacji i marketingowej perswazji. Własne media bez wiarygodności nie mają żadnego sensu!

26 wiarygodność III.1 Szansa i zagrożenie Oprócz informacji (wiarygodności) PRowiec jest jeszcze rozrywka, emocje, aktualność, regularność... Ale zawsze kluczowa jest uczciwość, unikanie ściemy ludzie są uczuleni na marketingowe wciskanie kitu!

27 własne media (2) III.2 Szansa i zagrożenie Odbiorcy mają wystarczająco dużo a nawet aż nadto informacji. To, czego im brakuje, to czas na ich analizowanie. Gra toczy się nie o podawanie informacji, ale o wyjaśnianie ich znaczenia. Bardziej od informacji liczy się interpretacja

28 nowe media relations Ułatwianie pracy dziennikarzom Udostępnianie materiałów Szybkość Dialog Dbałość o wszystkie grupy odbiorców Uczciwość Przejrzystość Wiarygodność Po media prostu relations media 2.0? relations!

29

30 KONGRES PR, Rzeszów 2007 Dziękuje! Sebastian Łuczak

31 Prawda czy fałsz? Zasięg internetu jest ograniczony. Internauta Web 2.0 to aktywny twórca cyberprzestrzeni. Reklama w internecie jest nieskuteczna. Internet umożliwia dotarcie jedynie do ludzi młodych.

32 Zasięg internetu jest ograniczony

33 FAŁSZ Liczba internautów w Polsce wyniosła we wrześniu 2006 r i wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 30 proc. Wzrost dostępu do internetu w domach wpływa na ekstensywne wykorzystanie tego medium w czasie wolnym. Najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu wśród internautów jest surfowanie po internecie (66%), lektura książek i prasy (65%), a na trzecim miejscu - oglądanie telewizji (61%).

34 Źródło: Eurostat, I III 2006

35 Odsetek gospodarstw domowych z szerokopasmowym dostępem do internetu wśród gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu - trendy 70% 60% EU25 Polska 62% 61% 53% 50% 48% 40% 30% 33% 31% 20% 10% 0% I-III 2006 Źródło: Eurostat

36 Źródło: SMG/ KRC NetTrack

37 W jaki sposób internauci spędzają czas wolny? Najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu wśród internautów jest surfowanie po internecie (66%) oraz lektura książek i prasy (65%), a dalej - oglądanie telewizji (61%). Co ciekawe, spotkania ze znajomymi (45%) czy też rozmowy z nimi (41%) cieszą się popularnością porównywalną z porządkami, gotowaniem i pieczeniem (41%). Zdecydowanie najbardziej niecodziennym hobby są: gra na instrumencie (4%) oraz odręczne pisanie pamiętnika (6%), które okazują się być bardziej ekstremalne niż same sporty ekstremalne (7%). Sztandarowy przykład hobby kolekcjonerstwo dziś pozostaje zajęciem dla największych zapaleńców (9%) i w zakresie popularności plasuje się gdzieś między kinem (13%) a teatrem (8%). Źródło: Gemius SA, Ogólnopolskie badanie radości, kwiecień 2007 r.

38 Średni czas na użytkownika na stronach internetowych od stycznia 2006 do stycznia 2007 r. 32:00:00 31:00:00 30:57:18 30:00:00 29:00:00 28:00:00 27:00:00 26:00:00 25:00:00 26:04:41 27:22:31 24:48:34 25:12:53 27:17:35 27:50:02 28:23:04 24:00:00 24:32:15 23:28:04 24:24:28 23:00:00 23:38:53 22:00:00 21:00:00 21:43:28 20:00:00 19:00:00 18:00:00 sty-06 lut-06 mar-06 kwi-06 maj-06 cze-06 lip-06 sie-06 wrz-06 paź-06 lis-06 gru-06 sty-07 Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, styczeń 2006 styczeń 2007

39 Korzystanie z mediów tradycyjnych w internecie porównanie października 2004 i listopada % 70% 70% X 2004 XI % 62% 59% 50% 49% 40% 30% 35% 35% 31% 29% 33% 20% 18% 10% 0% słuchanie radia czytanie dzienników czytanie tygodników/dwutygodników czytanie miesięczników oglądanie telewizji Źródło: Gemius SA, Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów, listopad-grudzień 2006 r.

40 Internauta Web 2.0 to aktywny twórca cyberprzestrzeni

41 FAŁSZ Pierwsze półrocze 2006 roku minęło pod znakiem dynamicznego rozwoju serwisów zgodnych z ideą Web 2.0. Chociaż strony utrzymane w konwencji Web 2.0 są popularne, zdecydowana większość użytkowników to tzw. bierni odbiorcy.

42 Zasięg witryn z klipami audio-wideo od stycznia do sierpnia 2006 r. 50% 42,33% 39,01% 40% 30% 29,85% 32,89% 36,13% 28,95% 20% 18,70% 20,96% 10% 0% styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, styczeń sierpień 2006 r.

43 Średnia liczba odsłon i średni czas na użytkownika na witrynach z klipami audio-wideo w sierpniu 2006 r. - rozkład według wieku 80 02:00:00 71, :51:01 64,57 01:45:00 01:30: :26:30 47,51 40,09 38,62 36,62 01:15:00 01:00: :52:31 00:44:27 00:45:44 00:42:46 00:45:00 00:30: :15: :00:00 średnia liczba odsłon na użytkownika średni czas na użytkownika [godz:min:s] Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, sierpień 2006

44 Oglądanie a umieszczanie materiałów na stronach z klipami audio-wideo przez internautów w wieku od 15 do 25 lat Czy odwiedzając tego typu strony tylko oglądasz (słuchasz) zamieszczone tam materiały, czy również umieszczasz swoje komentarze, filmy, zdjęcia? 90% 80% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 20% 10% 0% Zarówno oglądam / słucham, jak i zamieszczam swoje materiały Tylko oglądam / słucham Źródło: Gemius SA, Korzystanie z narzędzi Web 2.0 oraz charakterystyka jego użytkowników, sierpień 2006 r. N=1 741 respondenci, którzy deklarują oglądanie na stronach internetowych telewizji/klipów audio i wideo.

45 Zasięg blogów w lipcu 2005 i w lipcu 2006 r. O polskiej blogosferze w pigułce 40% 35% 30% 25% 20% 15% 10% 5% 0% 22,99% 33,97% Lipiec 2005 Lipiec 2006 W lipcu 2006 r. ponad 1/3 internautów odwiedziła przynajmniej jeden z uwzględnionych w badaniu Megapanel PBI/Gemius blogów. Typowy internauta spędził na stronach blogów w tym miesiącu średnio 1 godz. 4 min. i 24 s, dokonując przy tym przeciętnie 54,66 odsłon. Blogi są nieznacznie częściej odwiedzane przez kobiety. One także spędzają na lekturze internetowych pamiętników średnio więcej czasu niż mężczyźni (odpowiednio 1 godz. 29 min. i 37 s kobiety, 37 min. i 54 s - mężczyźni). Jak pokazują wyniki badania Megapanel PBI/Gemius, blogi są domeną osób młodych. Prawie 60 proc. odwiedzających je internautów nie przekroczyło jeszcze 25 roku życia. Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, lipiec 2005 i lipiec 2006 r.

46 Komentowanie czytanych blogów w grupie internautów w wieku od 15 do 25 lat Jak często zdarza Ci się komentować czytane blogi? 35% 30% 29% 25% 24% 20% 18% 16% 15% 10% 8% 5% 5% 0% Nie wiem / trudno powiedzieć Nigdy Bardzo rzadko Rzadko Często Bardzo często Źródło: Gemius SA, Korzystanie z narzędzi Web 2.0 oraz charakterystyka jego użytkowników, sierpień 2006 r. N=1 300 respondenci, którzy czytają blogi.

47 Konsekwencje

48

49 Czy uważa Pan(i) reklamę zawierającą sekwencję wideo za atrakcyjną formę prezentacji produktów/usług? Zdecydowanie nie 15,3% Trudno powiedzieć 7,7% Zdecydowanie tak 19,5% Raczej nie 16,1% Raczej tak 41,3% Źródło: Wrzuta.pl Źródło: IIBR / Gemius SA, Marketing interaktywny 2006, czerwiec 2006 r.

50 Reklama w internecie jest nieskuteczna

51 FAŁSZ W ocenie polskich internautów reklamy w internecie są przede wszystkim irytujące (69 proc.) oraz nudne (54 proc.). Mimo raczej negatywnego stosunku polskich użytkowników do reklam emitowanych w internecie, co trzeci internauta uważa, że są one skuteczne, a 14 proc. przyznaje, że reklamy przekonują ich do zakupu reklamowanego produktu lub usługi.

52 Czy Twoim zdaniem reklama w internecie jest skuteczna? Skuteczność reklamy w internecie opinie internautów z wybranych państw Nie wiem/trudno powiedzieć 16,1% Bardzo skuteczna 3,2% Bardzo nieskuteczna 8,2% Raczej skuteczna 30,9% Raczej nieskuteczna 20,8% Ani skuteczna, ani nieskuteczna 20,7% Źródło: Gemius SA, Postawy internautów wobec reklam internetowych, maj 2006 r.

53 Czy szukasz dodatkowych informacji na temat reklamowanego produktu/reklamowanej usługi na stronach internetowych? Czy podoba Ci się możliwość zakupienia produktu od razu po kliknięciu na reklamę internetową i przekierowaniu na stronę sklepu internetowego? Nie wiem/trudno powiedzieć 3,1% Zawsze 5,0% Często 7,1% Nie wiem/trudno powiedzieć 10,4% Zdecydowanie tak 7,1% Nigdy 32,3% Od czasu do czasu 22,1% Zdecydowanie nie 17,8% Raczej tak 27,2% Rzadko 30,3% Raczej nie 18,8% Ani tak, ani nie 18,8% Źródło: Gemius SA, Postawy internautów wobec reklam internetowych, maj 2006 r.

54 Jak często strony, które otwierają się po kliknięciu na linki sponsorowane, ocenia Pan(i) jako przydatne? Na to pytanie odpowiadały osoby, które klikają na linki sponsorowane. Czy chciał(a)by Pan(i) otrzymywać w przyszłości reklamy pocztą elektroniczną? Rzadko 33,3% Trudno powiedzieć 6,1% Zdecydowanie tak 6,6% Czasami 46,6% Raczej tak 26,8% Nigdy 9,3% Zawsze 3,2% Często 7,6% Zdecydowanie nie 39,3% Raczej nie 21,2% Źródło: Gemius SA, Prezentacja wyników wyszukiwania preferencje internautów i opinie klientów, luty 2006 r. Źródło: IIBR / Gemius SA, Marketing interaktywny 2006, czerwiec 2006 r.

55 Konsekwencje

56 Które z wymienionych niżej określeń pasują do firm, które reklamują się w internecie? Nowoczesne 41,5% Dynamiczne 25,8% Zaawansowane technicznie 22,4% Dla wąskiej grupy klientów 21,6% Innowacyjne 21,3% Pieniądze, które przeznaczają na reklamę internetową marnują się 15,1% Bogate 14,3% Mają niewielki budżet na reklamę 13,9% Lekkomyślne 11,2% Nieprofesjonalne 9,4% Godne zaufania 5,8% Źródło: Gemius SA, Postawy internautów wobec reklam internetowych, maj 2006 r.

57 Internet umożliwia dotarcie jedynie do ludzi młodych

58 FAŁSZ W strukturze użytkowników internetu dominują osoby młode - 45 proc. internautów ma mniej niż 25 lat. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat udział tej grupy wiekowej zmalał z 40,49 proc. (XII 2004) do 33,47 proc. (XII 2006). W tym samym czasie odsetek inernautów w wieku 55+ podwoił się. I wszystko wskazuje na to, że będzie rósł dalej

59 Struktura wieku internautów 40% 35% 33,47% 30% 25% 22,10% 20% 15% 10% 11,52% 14,84% 12,06% 6,01% 5% 0% Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, grudzień 2006 r.

60 Odsetek osób w wieku lata i 55+ w populacji internautów w XII 2004, XII 2005 i w XII % 40% 40,49% 37,41% % 33,47% 30% 25% 20% 15% 10% 5% 2,76% 4,26% 6,01% 0% Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, grudzień 2004, grudzień 2005 i grudzień 2006 r.

61 Porównanie udziału czasu w kategoriach tematycznych w dwóch grupach wiekowych: i % 40% 38,1% 35% wiek 55+ wiek % 25% 26,0% 27,9% 25,5% 20% 15% 10% 5% 0% 10,7% 1,8% 2,4% 0,4% 2,4% 6,4% 6,6% 3,6% 3,0% 6,5% 4,9% 1,7% 0,9% 9,4% 6,3% 5,9% 3,9% 4,0% 1,4% 0,5% Biznes, finanse, prawo Budownictwo i nieruchomości Edukacja Informacje, publicystyka, media Kultura i rozrywka Motoryzacja Nowe technologie Praca Społeczności Sport Styl życia Turystyka Źródło: Gemius SA, Megapanel PBI/Gemius, październik 2006 r.

62 TOP 20 witryn o najwyższym udziale osób w wieku 55 lat i więcej w strukturze użytkowników W październiku 2006 r. osoby w wieku 55 lat i więcej stanowiły 5,90 proc. ogółu polskich internautów. Źródło: Megapanel PBI/Gemius, październik 2006 r.

63 Reklamy jakiego rodzaju produktów/usług otrzymał(a) Pan(i) za pośrednictwem poczty elektronicznej? 80% 70% 60% Wszyscy ogółem 50% 40% 30% 20% 10% 0% Turystyka Internet Telefonia komórkowa Bankowość Kosmetyki Sprzęt RTV/AGD Ubezpieczenia Motoryzacja Badania społeczne, rynku Telefonia stacjonarna Artykuły spożywcze Inne Nie wiem, nie pamiętam Źródło: IIBR / Gemius SA, Marketing interaktywny 2006, czerwiec 2006 r.

64 Konsekwencje

65

66 KONGRES PR, Rzeszów 2007 Dziękuję! Sylwia Szmalec

Internet 2006 Grudzień 2006

Internet 2006 Grudzień 2006 Internet 2006 Grudzień 2006 Drogi Internauto, z przyjemnością oddajemy w Twoje ręce raport prezentujący wybrane wyniki badań zrealizowanych przez firmę Gemius SA w minionym 2006 roku. Celem opracowania

Bardziej szczegółowo

Internet nieodkryte wyzwanie polityki Wydanie elektroniczne

Internet nieodkryte wyzwanie polityki Wydanie elektroniczne Aneta Uzarska Internet nieodkryte wyzwanie polityki Wydanie elektroniczne Chaos, anonimowość i interakcja to natura Internetu. W konsekwencji panuje tam absolutny brak kultu wodza i doskonała samoorganizacja.

Bardziej szczegółowo

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE

Raport. Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Raport Wpływ internetu na gospodarkę w POLSCE Przedmowa Internet. To słowo zadomowiło się w języku na dobre. Sieć stała się częścią naszego życia, naszej codzienności. Coraz częściej jako użytkownicy

Bardziej szczegółowo

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy

raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy raport marketing szeptany Sponsor Partnerzy sierpień 2010 spis treści 5 Szeptanie jest w cenie W informacje znalezione w sieci wierzy niemal trzy czwarte Polaków. Jedynym europejskim narodem, który wyprzedza

Bardziej szczegółowo

Efektywna komunikacja w internecie

Efektywna komunikacja w internecie Efektywna komunikacja w internecie Cztery najważniejsze obszary skutecznej e-komunikacji: WWW media społecznościowe monitoring mediów mobile Nowe standardy komunikacji W szkole uczono nas tego, jak przebiega

Bardziej szczegółowo

Strategia kampanii wyborczej

Strategia kampanii wyborczej Od autora Mój podręcznik, pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o marketingu politycznym w Internecie, ma dostarczyć czytelnikowi użytecznych informacji i pomóc w wykształceniu praktycznych umiejętności

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie 3 Polscy internauci Narzędzia internauty Znaczące miejsca w sieci Web 2.0 Internet a inne media Finanse internautów E-commerce

Wprowadzenie 3 Polscy internauci Narzędzia internauty Znaczące miejsca w sieci Web 2.0 Internet a inne media Finanse internautów E-commerce Warszawa, luty 2009 Spis treści Wprowadzenie 3 Polscy internauci 4 Narzędzia internauty 15 Znaczące miejsca w sieci 21 Web 2.0 28 Internet a inne media 41 Finanse internautów 51 E-commerce 59 2 2 Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

raport media online Sponsor Partnerzy

raport media online Sponsor Partnerzy raport media online Sponsor Partnerzy wrzesień 2010 1 spis treści 3 Najmłodsze medium połyka konkurencję Internet na rynku mediów rozpycha się łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło

Bardziej szczegółowo

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług IAB Polska Październik 2013 2 E-konsumenci: Consumer Journey Online Podsumowanie Szanowni Państwo, Zapraszamy serdecznie do lektury raportu, który przybliża perspektywę internautów na sieć jako źródło

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

WERSJA PRE-PRINT. Anna Kęsicka. Kondycja polskiego prosumenta

WERSJA PRE-PRINT. Anna Kęsicka. Kondycja polskiego prosumenta WERSJA PRE-PRINT Anna Kęsicka Kondycja polskiego prosumenta Celem tej publikacji jest przyjrzenie się trendom, które wpływają na kształtowanie zjawiska prosumeryzmu w Polsce. Z jednej strony współczesny

Bardziej szczegółowo

Rozwój Internetu a segmentacja nabywców i pozycjonowanie oferty przedsiębiorstwa

Rozwój Internetu a segmentacja nabywców i pozycjonowanie oferty przedsiębiorstwa Lidia Danik Instytut Międzynarodowego Zarządzania i Marketingu Rozwój Internetu a segmentacja nabywców i pozycjonowanie oferty przedsiębiorstwa Wprowadzenie Segmentacja i pozycjonowanie uznawane są za

Bardziej szczegółowo

BADANIA W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

BADANIA W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty BADANIA W INTERNECIE STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku

Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach w 2013 roku Spis treści 3 Wstęp 4 Plany wydatków na PR w polskich przedsiębiorstwach - Marcin Rzepka 11 Marketing i PR w czasach kryzysu - Adam Sanocki

Bardziej szczegółowo

2015 Mobile Institute dla PSBV. flickr

2015 Mobile Institute dla PSBV. flickr 2015 Mobile Institute dla PSBV flickr komentarz wypowiedź ekspercka eksperta Natalia Hatalska Wiceprezes Zarządu Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów autorka bloga http://hatalska.com natalia.hatalska@psbv.pl

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie. Kraków, 31.10.2012

Marketing i reklama w Internecie. Kraków, 31.10.2012 2012 Marketing i reklama w Internecie Kraków, 31.10.2012 PRELEGENT Tomasz Gutkowski Wprowadzenie do marketingu i reklamy w Internecie Internet jako medium działań marketingowych Zasięg Internetu w Polsce:

Bardziej szczegółowo

E-REKLAMY A DECYZJE ZAKUPOWE KONSUMENTÓW. Grażyna Kuś

E-REKLAMY A DECYZJE ZAKUPOWE KONSUMENTÓW. Grażyna Kuś Zeszyty Naukowe Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania Współczesne Problemy Zarządzania Nr 1/2010 E-REKLAMY A DECYZJE ZAKUPOWE KONSUMENTÓW Grażyna

Bardziej szczegółowo

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować Sklep internetowy sukces trzeba zaplanować Copyright by Paweł Meyer Projekt okładki Jakub Piesik ISBN 978-83-272-3809-2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji

Bardziej szczegółowo

Słowem wstępu. Zapraszam do lektury! BEATA RATUSZNIAK REDAKTOR NACZELNA MEDIA2.PL

Słowem wstępu. Zapraszam do lektury! BEATA RATUSZNIAK REDAKTOR NACZELNA MEDIA2.PL 2 Słowem wstępu Rosnąca popularność Internetu zmusza marketerów do podejmowania nowych wyzwań. Jak możemy poznać potrzeby internautów, potrzeby grupy docelowej naszego biznesu? Temu właśnie służą badania

Bardziej szczegółowo

Grzegorz Krawczyk, wydawca Serwisów Informacyjnych Onetu. 03 Social media gdzie musisz zaistnieć, by zostać dostrzeżonym

Grzegorz Krawczyk, wydawca Serwisów Informacyjnych Onetu. 03 Social media gdzie musisz zaistnieć, by zostać dostrzeżonym Spis treści 01 Pisać, by zostać znalezionym Piotr Stasiak, szef online Newsweek.pl 02 Najlepsze teksty dziennikarstwa internetowego ostatniego roku Grzegorz Krawczyk, wydawca Serwisów Informacyjnych Onetu

Bardziej szczegółowo

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE NA PRZYKŁADZIE FIRMY TURYSTYCZNEJ TRAVELER

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE NA PRZYKŁADZIE FIRMY TURYSTYCZNEJ TRAVELER Uniwersytet Gdański Wydział Ekonomiczny Ewa Wrona Numer indeksu: 156256 KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU PRZEDSIĘBIORSTWA W INTERNECIE NA PRZYKŁADZIE FIRMY TURYSTYCZNEJ TRAVELER Praca licencjacka napisana w Zakładzie

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE Dariusz GADECKI DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA NA RYNKU USŁUG INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE IDM WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ WSPÓŁCZESNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA Open Access MINIB, 2014, Vol. 12, Issue 2 INBOUND MARKETING JAKO INTEGRALNY ELEMENT STRATEGII MARKETINGOWEJ

Bardziej szczegółowo

dr Monika Kaczmarek-Śliwińska INTERNET PUBLIC RELATIONS W SPORCIE

dr Monika Kaczmarek-Śliwińska INTERNET PUBLIC RELATIONS W SPORCIE dr Monika Kaczmarek-Śliwińska INTERNET PUBLIC RELATIONS W SPORCIE 1. ZASADY REALIZACJI DZIAŁAŃ PUBLIC RELATIONS W INTERNECIE Funkcjonowanie organizacji sportowych i znanych sportowców w dobie rozwoju gospodarki

Bardziej szczegółowo

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady

Marketing w sieci. podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie Marketing w sieci podstawowe zagadnienia, inspiracje i przykłady Kraków 2011

Bardziej szczegółowo

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international

Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych. biznes 2.0 contium divante imas international Co działa w polskim e-commerce Raport z badania sklepów internetowych biznes 2.0 contium divante imas international wrzesień 2009 Dodaj form p atnoêci dla Twoich Klientów LUKAS Raty dla Twojego Sklepu

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY RAPORT

MARKETING MOBILNY RAPORT Styczeń 2012 Luty 2012 Marzec 2012 Kwiecień 2012 Maj 2012 Czerwiec 2012 Lipiec 2012 Sierpień 2012 Wrzesień 2012 Październik 2012 Listopad 2012 Grudzień 2012 RAPORT MARKETING MOBILNY Partnerzy Wydawca WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Jak odnieść sukces w spowolnieniu gospodarczym?

Jak odnieść sukces w spowolnieniu gospodarczym? Jak odnieść sukces w spowolnieniu gospodarczym? Spis treści Wprowadzenie 1 Znaczenie internetu w życiu codziennym polskich konsumentów wciąż rośnie 2 Internet coraz bardziej wpływa na nasze życie 4 Dowiedz

Bardziej szczegółowo

WIDEO W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

WIDEO W INTERNECIE. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 WIDEO W INTERNECIE www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty

MARKETING MOBILNY. www.interaktywnie.com/biznes/raporty STYCZEŃ 2013 LUTY 2013 MARZEC 2013 KWIECIEŃ 2013 MAJ 2013 CZERWIEC 2013 LIPIEC 2013 SIERPIEŃ 2013 WRZESIEŃ 2013 PAŹDZIERNIK 2013 LISTOPAD 2013 GRUDZIEŃ 2013 MARKETING MOBILNY www.interaktywnie.com/biznes/raporty

Bardziej szczegółowo