PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI. Zostań podróŝnikiem. Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI. Zostań podróŝnikiem. Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku"

Transkrypt

1 PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI Zostań podróŝnikiem Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku

2 Darmowy e-book dostarczony przez autora bloga: Podróż przez życie Tytuł: Zostań podróżnikiem Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku Wydanie I Rok 2009 ISBN Autor: Piotr Maciej Małachowski Zdjęcia: Eyleen Mendoza Carvallo Piotr Maciej Małachowski Utwór jest dostępny na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach 2.5 Polska, co oznacza, że e-book ten wolno kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać, ale nie wolno go używać do celów komercyjnych. Wolno także tworzyć na jego podstawie utwory zależne, ale nie wolno ich używać do celów komercyjnych. Ponownie rozpowszechniany utwór (lub utwór zależny) musi być udostępniany na podstawie takiej samej licencji (CC-BY-NC-SA) i musi być oznaczony w sposób określony przez autora. Kontakt z autorem: Autor dołożył wszelkich starań, by informacje zawarte w publikacji były kompletne i rzetelne. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z ich wykorzystania.

3 Spis treści Bajka zamiast wstępu Dlaczego Meksyk? Przygotowania Kraj dla wybranych Zostań ekspertem Buenos días, czyli uśmiech po polsku W drodze na szczyt Największa góra kupujemy bilety Najtaniej z Wysp Jutro będzie taniej lub drożej Toast na szczycie Powrót do planu Kartki z podróży Gdzie jest przywódca? Vademecum podróżnika Wizy i szczepienia Bagaż i ubezpieczenie Transport Noclegi Jedzenie Bezpieczeństwo Pieniądze Telefony Propozycja trasy Dzień 1: Cancun Dzień 2: Isla Mujeres Dzień 3: Tulum Dzień 4: Palenque Dzień 5: San Cristobal Dzień 6: Cañon del Sumidero Dzień 7: Puerto Escondido Dzień 8 i 9: Acapulco Dzień 10, 11 i 12: Ciudad de Mexico Dzień 13: Campeche...58

4 Zostań podróżnikiem strona Dzień 14: Chichén Itzá Dzień 15: Cancun...59 Koniec bajki...60 Napisz do mnie...61

5 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 5 Bajka zamiast wstępu Drogi Czytelniku, nie jest to e-book o tym, jak zarobić pieniądze. Jest o tym, jak je wydać. To konieczne wyjaśnienie, bo może już teraz przyszedł moment, abyśmy się rozstali. Nie znajdziesz tu także informacji, jak za darmo pojechać do Meksyku, bo nie jestem bajkopisarzem. Jestem realistą, więc potrafię wyobrazić sobie kogoś, kto spędza urlop nad Bałtykiem, albo nad innym europejskim morzem i wracając stamtąd do domu czuje niedosyt. Może nawet myśli, że cały rok ciężko pracował, by zasłużyć na wspaniały odpoczynek, a domu, ten e-book jest właśnie dla Ciebie. jednak nie wyszło tak, jak tego pragnął. Choć przecież wraca z zasłużonego wypoczynku. Potrafię wyobrazić sobie taką osobę. Jeśli to Ty nią jesteś, jeśli to Ty czujesz niedosyt wracając z wczasów do Chcę Ci w nim powiedzieć, że za cenę tradycyjnych wakacji w Europie, możesz zobaczyć Meksyk - kraj Azteków, Majów i najpiękniejszych plaż na świecie. Brzmi jak bajka? Bo to jest bajka. Jasne, przed chwilą stwierdziłem, że nie jestem bajkopisarzem. To prawda. Ale ufam, że dostrzeżesz różnicę. To nie jest bajka o Meksyku, ale o Tobie. O Twoich marzeniach i o tym, jak je zrealizować.

6 Zostań podróżnikiem strona 6 Pomoże Ci w tym ten e-book. Jest o tym, jak na własną rękę zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku. Co zrobić, by zostać podróżnikiem po tym pięknym kraju. Daję Ci tę wiedzę zupełnie za darmo, bo choć nie jestem bajkopisarzem, to w bajki wierzę. A zwłaszcza w to, że ludzie potrafią zamieniać je w rzeczywistość. Nie trzeba wytężać słuchu, by usłyszeć zewsząd, że wyprawa do Meksyku nie jest dobrym pomysłem. Bo kryzys, choroby, narkotyki, przestępczość... Wszystko, co tylko przyjdzie do głowy tym, którzy chcą, abyś myślał tak, jak oni. Nie musisz się temu poddawać. Ale możesz. Jeśli jednak dotarłeś do tego miejsca, proszę Cię o wysiłek. Pomyśl sam. Po prostu pomyśl. Właśnie teraz. Czego pragniesz? Co chcesz zrobić, by kolejnym razem, wracając z wczasów, na które ciężko pracowałeś, nie poczuć tego, na co kompletnie nie zasługujesz? Na ciągłą tęsknotę za czymś niemożliwym do zrealizowania. Nie zasługujesz też na rozczarowanie. Jeśli w tym, co wymyślisz, znajdzie się miejsce na Meksyk, przeczytaj ten e-book do końca. Wyjaśnię w nim, krok po kroku, jak znaleźć klucz do drzwi podróżniczych marzeń. Podpowiem też, jak je otworzyć. Ale tylko Ty możesz to zrobić. Tylko Ty swoje marzenia możesz zamienić w plany i je zrealizować. Pojedź do Meksyku na własną rękę. Bez pośrednictwa biura podróży. To łatwiejsze, niż myślisz. I tańsze, niż się spodziewasz. Przeczytaj, jak się do tego zabrać i jak bezpiecznie stamtąd wrócić.

7 1. Dlaczego Meksyk? Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu. Mark Twain Kiedy wróciłem ostatnio z tego kraju do Polski, była zima. Bialutko na całej trasie od Krakowa do Poznania. Na głowie miałem słomiany kapelusz, który nie zmieścił się w bagażu. W niczym nie przypominał sombrera, ale gdy wysiadałem z pociągu, kolejarz zagadnął: A pan to pewnie z Meksyku.... Kto myśli o Meksyku na dworcowym peronie, o pierwszej w nocy, przy dziesięciostopniowym mrozie? Być może każdy. O Meksyku myśli każdy, kto przynajmniej raz zastanawiał się poważnie nad swoimi podróżami marzeń. Kiedyś też się nad nimi zastanawiałem. I za każdym razem wszystko kończyło się tak samo. Czyli niczym. Bo na przeszkodzie zawsze stawały koszty. To nieprawdopodobne, jak reklama potrafi działać na człowieka. Piękne zdjęcia i kolorowe foldery z hasłem Meksyk na wyciągnięcie ręki pobudzały moją wyobraźnię. To takie łatwe, takie tanie i takie bliskie myślałem za każdym razem, gdy przeglądałem pobieżnie oferty biur podróży.

8 Zostań podróżnikiem strona 8 Ale po zagłębieniu się w szczegóły, wszystko jawiło się jak wyprawa na Marsa. Na lot w kosmos jakoś nigdy nie miałem i nie mam chęci. A zwłaszcza pieniędzy. Dlatego wybór był oczywisty tradycyjny urlop nad Bałtykiem. Życie to pasmo przypadków. Dla mnie był nim opis przygód pary Polaków w Ameryce Łacińskiej, który znalazłem w internecie. Właściwie to nie o opis chodziło, ale kwoty wydane przez nich podczas podróży. Niewyobrażalnie niskie. Ale uwierzyłem im. Uwierzyłem obcym ludziom, że wymarzone wakacje mogą być tanie. To był zupełny przypadek. A wkrótce miał miejsce kolejny gdy podjąłem decyzję o wyprawie do Meksyku na własną rękę. Bez pośrednictwa biura podróży. Z perspektywy czasu była to decyzja nierozważna. Chodziło przecież o mój pierwszy wyjazd poza Europę. Pierwszy wyjazd, w którym miałem być zdany tylko na własne siły. W Meksyku nie czekał na mnie żaden przewodnik. Nie znałem tam nikogo, u kogo mógłbym się zatrzymać, czy poprosić o pomoc. Nie znałem też języka hiszpańskiego, a na miejscu okazało się, że mój angielski był nieprzydatny. Z perspektywy czasu uczciwie jest powiedzieć, że była to decyzja nie tyle nierozważna, co szalona.

9 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 9 Nie miałem pojęcia, jak to wszystko będzie na miejscu wyglądać. Nie wiedziałem nawet, w którą stronę po wylądowaniu w Meksyku skieruję swoje pierwsze kroki. A mimo to, bez samochodu, pokonałem w tym kraju prawie cztery tysiące kilometrów, oglądając miejsca i przeżywając przygody, o których mówi się, że pochodzą ze snów. Ale ja nawet takich snów nie miałem. Miałem tylko realia. Kiedy cały i zdrowy wróciłem do domu, usiadłem w fotelu i patrząc na walizkę uśmiechnąłem się do siebie. Cała wyprawa nie była szalona. Była bardzo łatwa. I tania. Śmiałem się sam z siebie, bo znalazłem odpowiedź, dlaczego wybrałem się na nią tak późno. Ze strachu. To strach nie pozwalał mi wcześniej realizować marzeń.

10 Zostań podróżnikiem strona Przygotowania Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię. Johann Wolfgang Goethe 2.1. Kraj dla wybranych Kto może pojechać do Meksyku na własną rękę? Będę z Tobą szczery. Tylko osoby do tego predysponowane. Nie wynajmiesz hotelowego pokoju, w którym nie ma ciepłej wody? Śpisz spokojnie tylko wtedy, gdy wszystko dopięte jest na ostatni guzik? Denerwujesz się, gdy nie zdążysz przesiąść się do innego autobusu? Panikujesz w ciemnej uliczce? Jeśli choć jedna odpowiedź jest twierdząca, przykro mi, ale ten wyjazd nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak wędrowałeś kiedyś z plecakiem po górach, potrafisz znaleźć na mapie drogę z punktu A do punktu B i dowiedzieć się z niej, ile wynosi przybliżona odległość, a na dodatek nie boisz się wyzwań, Meksyk czeka właśnie na Ciebie. Najpierw musisz jednak odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Musisz wiedzieć, po co w ogóle chcesz tam pojechać?

11 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 11 Jeśli myślisz tylko o plażach i błogim odpoczynku nad błękitnym morzem, zapomnij o Meksyku. Szkoda czasu. Naprawdę szkoda Twojego czasu, który spędzisz w samolotach w drodze na drugą półkulę i z powrotem. Szkoda też Twojego zdrowia narażonego na komplikacje związane ze zmianą stref klimatycznych. Jeśli myślisz tylko o morskich i słonecznych kąpielach, wybierz się lepiej na Hel, albo do jakiegoś hiszpańskiego lub włoskiego miasteczka. Podkreślam to, bo znam ludzi, którzy za duże pieniądze wykupili wczasy pobytowe w Meksyku. Przez dwa tygodnie siedzieli w luksusowym hotelu, zamknięci niemal jak w więzieniu. Taplali się w basenie i morzu, nie mając zielonego pojęcia, co przeszło im koło nosa. A potem wrócili nieco rozczarowani tak, to dobre słowo, że było niemal tak samo, jak trzy lata temu na urlopie w Ustce. Nie warto gnać aż do Meksyku, by poczuć się tak samo, jak oni Zostań ekspertem Naprawdę musisz wiedzieć, po co chcesz pojechać do Meksyku. Jak się tego dowiedzieć? Pomoże Ci w tym książkowy przewodnik po tym kraju. Nie musi być nowy, dlatego popytaj znajomych, albo poszukaj na aukcjach internetowych. To nieprawdopodobne, że ludzie sprzedają bezcenną wiedzę niemal za grosze, tylko dlatego, że zapakowana jest w pogniecioną okładkę. Nie patrz na wygląd książki. Bardziej pofatygowana będzie nawet tańsza. Poza tym

12 Zostań podróżnikiem strona 12 zabierzesz ją w drogę, gdzie i tak ulegnie zniszczeniu. Tak samo jak samochodowa mapa Meksyku. Kup ją wraz z przewodnikiem. Przewodnik i mapa to konieczność. Po prostu musisz je mieć. Który przewodnik wybrać? Podaruj sobie kolorowe wydawnictwa. Są piękne, ale w ogóle nieprzydatne. Dlatego w grę nie wchodzą między innymi Podróże marzeń Gazety Wyborczej. Wybierz lepiej jeden z opasłych tomisk, na przykład Pascala. Zasada jest prosta - im mniej fotografii, tym lepiej. Najlepiej w ogóle bez zdjęć, bo wtedy jest więcej miejsca na użyteczne informacje. Nie ma co żałować obrazków. Fotki z Meksyku zrobisz sobie przecież sam. Dużo lepsze. Najpierw przewodnik przeczytaj. Od deski do deski, ale na luzie. Bez stresu, jakby od tego miała zależeć cała wyprawa. W ten sposób zaczniesz poznawać Meksyk, zanim tam wylądujesz. Podczas lektury przewodnika wynotuj miejsca, które wydają się warte zobaczenia. Jak je rozpoznać? Nie da się ich rozpoznać. Ale da się wyczuć. Podczas lektury przewodnika wystarczy słuchać siebie, a wtedy lista ciekawych miejsc na pewno powstanie. Nie przerażaj się, gdy będzie długa.

13 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 13 Potem obejrzyj filmy i programy o Meksyku. Bez problemu znajdziesz je w internecie. Obejrzyj o tym kraju wszystko, co tylko się da. Nawet, gdy już to wcześniej oglądałeś. Kiedy przygotowywałem się w ten sposób do wyjazdu, znajomi byli zaskoczeni moją wiedzą o Meksyku. Po co w ogóle chcesz tam jechać? Przecież wszystko już wiesz żartowali sobie nawet. Nie zwracałem na to uwagi, bo moje myśli krążyły wokół czegoś innego. Wokół chwili, w której Meksyk przyszedł do mnie, zanim ujrzałem go na oczy. Po prostu zakradł się i mną zawładnął. W Twoim przypadku nie musi być tak samo. Może być zupełnie inaczej, ale wiem, że pojawi się w tym wspólny mianownik. Wiedza. Zostań ekspertem na temat Meksyku. Zacznij nim żyć. Być może już wtedy w Twojej głowie punkty na mapie zamienią się w zarys wycieczki. Przenieś go na papier. Wyobrażaj sobie ten kraj. Tak, jakbyś już tam był. W ten sposób, nie mając jeszcze biletu, ani daty wylotu, będziesz miał wstępny plan podróży. Ale nie to będzie najważniejsze w tym poznawaniu Meksyku na sucho. Najważniejsze, że dowiesz się, po co chcesz tam pojechać.

14 Zostań podróżnikiem strona Buenos días, czyli uśmiech po polsku Pomny doświadczeń, zachęcam jednak, abyś nie jechał sam. Przecież naprawdę nie chodzi o szkołę przetrwania, lecz o przygodę ze szczęśliwym zakończeniem. Potrzebujesz minimum jednego towarzysza. Nie musi być to osoba o takich samych zaletach, co Ty. Nie musi wiedzieć tyle, co Ty. Na pierwszy rzut oka może się nawet wydawać, że w ogóle nie nadaje się do wyjazdu. Być może ma jednak coś, czego brakuje Tobie. Intuicję, większe poczucie humoru, bardziej przyjazne nastawienie do ludzi. Przekonasz się, jak może być to pomocne. Czasami bardziej, niż Twoje logiczne myślenie, logistyczne podejście, zdrowy rozsądek, albo nadmiar szaleństwa. Pojedźcie minimum w dwójkę, ale nie zabierajcie dzieci. Pod żadnym pozorem. Przed wyjazdem zaopatrzcie się w miniaturowe rozmówki polskohiszpańskie ze słowniczkiem i porządny brulion. Jeśli masz zacięcie, wykuj rozmówki na blachę. Ale kto ma do tego zacięcie? Wystarczy, że nauczysz się kilkunastu podstawowych zwrotów. To nie żart. Znajomość wyrazów, których używa się na powitanie, pożegnanie, podziękowanie i przeproszenie, w połączeniu z

15 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 15 uśmiechem na twarzy, to wystarczający zasób, by poradzić sobie w obcym kraju. Uśmiech nie jest tu dodatkiem. Jest bardzo ważnym elementem konwersacji, bo często zastępuje nieznane słowa. Oczywiście taka znajomość hiszpańskiego nie spowoduje, że nagle, w cudowny sposób, porozumiesz się z Meksykanami. Nie dogadasz się z nimi także po angielsku mało kto na Twojej trasie będzie znał ten język. Dlatego oprócz rozmówek, zabierz zeszyt. Będziesz w nim rysował wszystko, co chcesz powiedzieć, a czego powiedzieć nie umiesz lub czego nie ma w rozmówkach. Śmieszne, prawda? Też się z tego śmiałem. A teraz myślę, że ten brulion jest nawet ważniejszy od rozmówek. Cóż z tego, że nauczysz się ich na pamięć i na przykład wydukasz po hiszpańsku jak ja to robiłem pytanie o cenę, skoro nie zrozumiesz odpowiedzi? Namęczysz się, napocisz, by chwilę potem otworzyć gębę nie rozumiejąc odpowiedzi. Bo pech chciał, że akurat takiej odpowiedzi rozmówki nie przewidują. Ale zeszycik rozwiąże problem. Wystarczy z uśmiechem podsunąć go pod nos sprzedawcy, a ten z uśmiechem zapisze, albo narysuje o co mu chodzi.

16 Zostań podróżnikiem strona 16 Fakt, że rozmowy w języku zeszytowym zabierają mnóstwo czasu. Ale nie obawiaj się, że odbierzesz go Meksykanom. Oni nigdzie się nie spieszą. Wręcz przeciwnie. Meksykanie poświęcą Ci nawet więcej uwagi, gdy dowiedzą się, że jesteś z Polski. Z kraju, z którego pochodził szanowany i ceniony przez nich Juan Pablo II. Wykorzystaj to. Tak, pochwal się tym, nawet gdy nie podzielasz ich opinii o Karolu Wojtyle. Szybko przekonasz się, jak wiele drzwi otwiera przed nami, Polakami, nazwisko jednego z nas.

17 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona W drodze na szczyt Cierpliwość przekracza szczyty, ale upór - łamie skały. Władysław Grzeszczyk 3.1. Największa góra kupujemy bilety Wszystko wygląda pięknie, prawda? Ale przestanie takie być, gdy zaczniesz szukać biletów na samolot. Ich cena potrafi oziębić najgorętszy zapał. Bilety to najwyższe wzniesienie w drodze na meksykański szczyt. Będzie zniechęcać każdego dnia. Podsuwać myśli, że to wszystko nie ma sensu. Skutecznie odwracać uwagę od celu. Ale tę górę da się pokonać, pod warunkiem zmiany sposobu myślenia. W skrócie polega to na tym, że po raz pierwszy w życiu to nie Ty wybierzesz datę urlopu. To Meksyk powie Ci, kiedy chce Cię ugościć. Dlatego uzbrój się w cierpliwość. Szukanie tanich biletów może potrwać bardzo długo. Nawet kilkanaście tygodni. Co zrobić, gdy po takim czasie cena nie będzie Cię satysfakcjonować? Nie kupować. Po prostu nie kupować, tylko dalej czekać i szukać. Prawdziwa cierpliwość zawsze zostaje nagrodzona.

18 Zostań podróżnikiem strona 18 Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Meksyku. Najpierw trzeba udać się do któregoś z europejskich lotnisk. Ofert jest dużo. Na przykład Lufthansa lata do Meksyku przez Frankfurt nad Menem, KLM przez Amsterdam, British Airways z Londynu, a Iberia z Madrytu. Co jakiś duże, znane linie lotnicze wprowadzają promocje na wybranych trasach i w ściśle w określonych terminach. Dlatego warto często odwiedzać ich strony internetowe. Na bilety w dobrej cenie można także natrafić u mniej znanych firm: Jetairfly, Corsairfly, ArkeFly, Condor, Martinair, czy Airberlin, ale z reguły tańsze są loty amerykańskich linii: Delta, Continental Airlines lub American Airlines z przesiadką w Stanach Zjednoczonych. Opcja ta wiąże się jednak z koniecznością posiadania wizy wydawanej przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych. A co za tym idzie z dodatkowymi kosztami i stresem. Podczas przeglądania ofert w internecie warto zaglądać na strony pośredników, na przykład: Opodo, Expedia, czy edreams. Czasami niektóre bilety u nich bywają tańsze od tych oferowanych bezpośrednio u przewoźnika. W żaden sposób nie rozwiązuje to jednak podstawowego problemu: nadal nie jest tak tanio, jak by się chciało. Trzeba powiedzieć nawet wprost: jest taniej, ale nadal drogo.

19 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Najtaniej z Wysp Gdzie zatem kupić naprawdę tanio? W biurze podróży posiadającym flotę lotniczą. Tak, to nie pomyłka. Lecimy do Meksyku na własną rękę, ale aby się tam dostać, korzystamy z samolotu biura podróży. To jak najbardziej możliwe. Biura podróży sprzedają pakiety wczasy plus podróż, ale niektóre z nich oferują także bilety lotnicze. A to dlatego, że nigdy nie udaje im się pozbyć całego towaru. Dzielą go więc, bo lepiej sprzedać choćby miejsce w samolocie, który przecież i tak poleci. Najlepsze i najtańsze biura podróży latające do Meksyku własnymi samolotami mieszczą się w Wielkiej Brytanii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem w internecie ich ceny, pomyślałem, że to pomyłka lub nabieranie klientów. Stary trick najpierw atrakcyjna cena, a potem dodatkowe, ukryte na początku koszty. Dlatego podczas pobytu na Wyspach wybrałem się do tych biur. Przekonać się, jak to naprawdę wygląda. Na miejscu bilety okazały się droższe, ale tylko o koszty tradycyjnej obsługi. Zakup przez internet był tańszy. Opowiedziałem o tym znajomym, którzy szukali właśnie połączenia do Meksyku. Po kilku dniach usłyszałem od nich, że bilety lotnicze sprzedawane przez biura podróży wcale nie są tanie. Zdębiałem, ale szybko stwierdziłem, że mają rację. Bilety w dniu, w którym przeglądali strony internetowe na wybrany przez nich termin, rzeczywiście były drogie. Ale nazajutrz to oni przyznali mi

20 Zostań podróżnikiem strona 20 rację. Jak to możliwe? Bo następnego dnia kilka ofert spadło na niewyobrażalnie niski poziom. Tylko kilka dni zajęło mi, by odkryć, że biura podróży niemal codziennie zmieniają ceny. Windują je do granic absurdu lub obniżają w jego drugą stronę. Nie udało mi się odkryć od czego to zależy. Strony internetowe biur podróży odwiedzałem dzień w dzień przez trzy miesiące, ale nie wpadłem na żadne reguły, którymi się kierują. Na przykład jednego dnia bilet do Meksyku w okresie świątecznym był dużo droższy od tego w okresie poświątecznym - co jest zrozumiałe. Ale innego dnia na odwrót taniej było na święta, a drożej w tak zwanym martwym sezonie. Żadnych reguł, żadnej możliwości przewidzenia ceny. Oprócz jednego: im bliżej wylotu, ceny są zazwyczaj niższe. To bardzo ważne spostrzeżenie, bo zupełnie odmienne o reklamowanej powszechnie zasadzie o tanim, wcześniejszym kupowaniu.

21 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Jutro będzie taniej lub drożej U tradycyjnych przewoźników ceny biletów do Meksyku przekraczają tysiąc euro, choć czasami spadają do 800 euro. To jednak nadal dużo. Tak dużo, że dalsze pisanie i czytanie tego e-booka wydaje się być pozbawione sensu. Ale sens jest, gdy odwiedzi się strony biur podróży dysponującymi własną flotą lotniczą. W firmie Thomson bilet z Londynu do Cancun i z powrotem może kosztować w funtach równowartość około 300 euro. Niedawno za bilet na tą samą trasę zapłaciłem u First Choice 250 euro, ale przepłaciłem, bo kilka dni później był tańszy o prawie 50 euro. To końcowe kwoty, łącznie z podatkami i opłatami lotniskowymi. Podobne ceny ma też Thomas Cook. Kryzys gospodarczy na świecie niewiele zmienił. Ceny biletów do Meksyku nadal mogą być tanie i nadal trzeba cierpliwości i czasu, by na nie natrafić. Czym się kierować w poszukiwaniach? Wyczuciem i cierpliwością. Jeśli w wybranym przez terminie cena Ci nie odpowiada, zmień termin. Szukaj na kilka miesięcy naprzód i

22 Zostań podróżnikiem strona 22 na ostatnią chwilę. Ważne jest elastyczne podejście do tematu, systematyczność i determinacja. Jeśli dziś nie udało się znaleźć niczego ciekawego, wróć jutro. Być może jutro będzie jeszcze drożej, a może taniej. Jeśli dziś jest tanio, także wróć jutro. Może będzie jeszcze taniej, a może dużo drożej. Pamiętaj, nie ma sztywnych reguł, którymi kierują się sprzedawcy. Jeśli naprawdę chcesz polecieć tanio do Meksyku, odwiedzaj te strony codziennie. To może być emocjonujące. Jak mecz. Albo polowanie. Pamiętaj tylko, aby szukać w zakładce Flights. Po prostu szukasz tylko lotów, bez wczasów. Kiedy kupować? Wtedy, gdy termin i cena Ci odpowiada. Jak? Na stronie wybranego przez biura podróży. To bardzo łatwe. Wszystko odbywa się krok po kroku na przejrzystym formularzu w języku angielskim. Potwierdzenie zakupu otrzymasz w postaci elektronicznej i drogą pocztową. Istnieje też opcja odbioru biletu na lotnisku w dniu wylotu Toast na szczycie Masz już upatrzony bilet do Meksyku? Zadowolony? Trochę za wcześnie, bo to jeszcze nie koniec. Twój samolot nie wystartuje

23 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 23 przecież z najbliższego lotniska, tylko z któregoś w Wielkiej Brytanii. Najłatwiej dotrzeć tam samolotem tanich linii lotniczych. Dlatego podczas szukania biletu do Meksyku zerkaj równocześnie na oferty europejskich przewoźników. Wybierz te linie, które mają połączenia z lotniskami, z których odlatują samoloty do Meksyku. Najlepiej zsynchronizować te czynności. Ja najpierw wynajduję lot do Meksyku. W osobnym oknie przeglądarki internetowej otwieram stronę taniego przewoźnika lotniczego, na przykład: EasyJet, Wizz Air, czy Ryanair. Wyszukuję takiego połączenia z Polski, Niemiec lub Czech, by być na brytyjskim lotnisku na kilka godzin przed odlotem samolotu do Meksyku. Nigdy na ostatnią chwilę. Od razu szukam też powrotu, kierując się tą samą zasadą: lepiej poczekać na lotnisku kilka, a nawet kilkanaście godzin, niż liczyć na ekspresową odprawę. Oczywiście transfer na brytyjskie lotnisko kosztuje. Ale niewiele. Niedawno za przelot z Poznania do Londynu i z powrotem zapłaciłem niecałe 50 euro. Zdarzają się także promocje za połowę tej kwoty, a nawet taniej. Po prostu trzeba tego pilnować, czyli śledzić ruchy cenowe lotniczych przewoźników. Czasami bywa tak, że bilet do Wielkiej Brytanii jest bardzo tani, ale samolot taniej linii nie ląduje na tym samym

24 Zostań podróżnikiem strona 24 lotnisku, z którego odlatuje samolot do Meksyku. Warto to wszystko podliczyć, uwzględniając transfer z lotniska na lotnisko, a nawet koszty ewentualnego noclegu w Wielkiej Brytanii. Zakup takiego biletu może być w sumie opłacalny. Sytuacja jest dużo prostsza, gdy mamy kogoś znajomego na Wyspach. Czy przypadkiem nie mieszka tam Twój kuzyn, albo koleżanka? To całkiem możliwe, zważywszy na liczbę Polaków, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii. Wykorzystaj to. Może da się u kogoś przenocować, albo ktoś mógłby Cię podwieźć na lotnisko? Myślę o tym za każdym razem, gdy wybieram się poza Europę. Pod uwagę biorę każdą opcję. Porównuję ceny, by wybrać najtańszy zestaw biletów. Dzwonię do znajomych, którzy mieszkają blisko interesujących mnie lotnisk. Sprawdzam połączenia kolejowe i autobusowe, gdy takich znajomych nie mam, albo akurat nie mogą lub nie chcą mi pomóc. Bilety kupuję dopiero wtedy, gdy wszystko się zgadza. Wszystkie tego samego dnia, w odstępie kilku minut. Potem lampką ulubionego czerwonego wina wznoszę toast za udaną wyprawę. Ogarnia mnie wtedy nieopisana radość, bo dzięki uporowi pokonałem górę, która wydawała się nie do przebycia. Mam w ręku bilety do Meksyku nawet o 70 procent tańsze, niż wydawało się u jej podnóża.

25 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Powrót do planu By nakreślić kurs działania i zrealizować go do końca, potrzeba Ci odwagi żołnierza. Ralph Waldo Emerson 4.1. Kartki z podróży Gdy butelka jest pusta, czas zabrać się do dalszej pracy. Przecież w Meksyku nikt nie będzie na Was czekał. Musisz o wszystkim pomyśleć i wszystko zorganizować. Widzisz jakąś kolejną górę? Jasne, że tak. To pomyśl, że za chwilę będziesz na jej szczycie. Pomogę Ci wspiąć się tam. Po zakupie biletów najwyższa pora sprecyzować plan podróży. Przygotuj przewodnik i listę wypisanych wcześniej ciekawych miejsc, a na stole rozłóż mapę Meksyku. Gdzie wylądujecie? Cancun? Miasto Meksyk? Puerto Vallarta? To zupełnie nieistotne. Przecież nie będziecie w tych miastach spędzać całego urlopu. Rozejrzyj się po mapie. I pomyśl, co więcej można zobaczyć oprócz miasta, w którym wylądujecie? Dokładnie teraz zrozumiesz sens wcześniejszego czytania przewodnika. Śmiało, palcem na mapie, sięgaj daleko w głąb Meksyku. Nawet do dwóch tysięcy kilometrów od miasta, w którym wylądujecie. Spokojna głowa. Będziecie mieli tylko dwa tygodnie, ale zdążycie wrócić na powrotny lot do Europy. Zapomnijcie jednak o próbie zobaczenia w tym czasie całego Meksyku. To niemożliwe. Ten kraj

26 Zostań podróżnikiem strona 26 jest dużo większy, niż sądzisz. Nie da się go zobaczyć w dwa tygodnie. Ale można zobaczyć bardzo wiele, gdy ma się dobry plan. Nie ma od niego nic lepszego i bardziej koniecznego. Jak go opracować? Przygotuj duże kartki papieru. Każda z nich to jeden dzień, który spędzicie w Meksyku. Na pierwszej zacznij od dnia i godziny przylotu. Następnie wróć do dokładnej lektury przewodnika, ale tylko o tym miejscu, w którym będziecie przebywać konkretnego dnia. Wszystko, dokładnie wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy, przenieś na papier i podziel na pory dnia lub godziny. Na przykład według wzoru: lądowanie, formalności na lotnisku i transfer do hotelu, prysznic i krótki odpoczynek, kolacja i spacer po mieście, nocleg. Gdy skończysz planować jeden dzień, weź następną kartkę i zabierz się za kolejny. Pomoże Ci w tym wyobraźnia przestrzenna, zdolności w posługiwaniu się mapą, umiejętności logistyczne. Użyj tego wszystkiego. Krok po kroku, z przewodnikiem w ręku, stworzysz plan całej wycieczki. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej.

27 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 27 W dalszej części tego e-booka znajdziesz przykładowy zarys wycieczki po Meksyku, ale nie sugeruj się wyłącznie nim. To tylko propozycja. Właściwie to zalecam coś innego stworzenie własnego planu. Zostań jego autorem. Już samo przygotowywanie planu to niesamowita przygoda Gdzie jest przywódca? Plan powinien być szczegółowy, w zaokrągleniu nawet do jednej godziny. Jednak zupełnie nieważne jest, czy zrealizujesz go w całości. Pewnie nie. Ale masz go po prostu mieć. Gdy będzie gotowy, przedstaw go towarzyszowi lub towarzyszom podróży. Być może też coś przygotowali, albo zdali się zupełnie na Ciebie. Wspólnie ustalcie ostateczną wersję. I cieszcie się nią, zwłaszcza gdy będzie efektem sporów, czy małych kłótni. Jesteście przecież drużyną, która potrzebuje przywódcy. Nie rozglądaj się wokół. To Ty nim jesteś.

28 Zostań podróżnikiem strona Vademecum podróżnika Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie, gdy będziemy gotowi przyjąć niespodzianki, jakie niesie nam los. Paolo Coelho 5.1. Wizy i szczepienia Od turystów Meksyk nie wymaga posiadania wiz, o ile opuszczą jego terytorium w ciągu 90 dni od przyjazdu. Nie dotyczą Cię zatem żadne formalności. Tylko przygotowanie paszportu. Przed wylotem obowiązkowo odwiedź jednak stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam aktualne i użyteczne informacje dotyczące podróży i pobytu w Meksyku. Nie ma tam konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy szczepić się przed wyjazdem? Zazwyczaj jest to zalecane przez urzędników, ale wybór należy do Ciebie. Jeśli masz obawy, zaszczep się. Będziesz spać spokojniej. Ale można wyspać się porządnie i bez tego. Meksyk naprawdę nie jest dzikim krajem.

29 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Bagaż i ubezpieczenie Ubezpieczenie od kosztów leczenia nie jest obowiązkowe. Jeśli się zdecydujesz, warto rozważyć skorzystanie z oferty biura podróży, u którego zakupisz bilety na samolot do Meksyku. Wychodzi taniej i szybciej, bo wszystko za jednym zamachem. W co się spakować? To, co zabierzecie, prawie cały czas będzie w Waszych rękach. Może więc lepiej wszystko przerzucić na plecy? Wygodny plecak jest najlepszy. Bez względu na to, co w nim będzie, pamiętajcie o limicie stosowanym przez przewoźników lotniczych z reguły jest to 20 kilogramów. Gdy go przekroczycie, dopłacicie na lotnisku, ale najbardziej będziecie żałowali tego dźwigając na plecach zbędne kilogramy. Co zabrać? To zależy od terminu i miejsc, w które traficie. Na meksykańskim wybrzeżu jest ciepło przez cały rok. W głębi kraju bywa chłodniej, a w górach jest zimno. Jednak nie ma co bawić się w zgadywankę. Przed pakowaniem po prostu sprawdźcie prognozę pogody w internecie. Warto tak skalkulować ilość zabranych rzeczy, aby wystarczyło na jedno porządne pranie. Nie będzie z tym problemu. Można to zrobić w miejscach zakwaterowania lub w pralniach na ulicach miast. Polecicie najprawdopodobniej wtedy, gdy w Polsce będzie naprawdę zimno. Ale grubych płaszczy, szalików, czapek i ciepłych butów nie musicie dźwigać po meksykańskich plażach. Za drobną

WNOP odcinek 013. Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim - część 2

WNOP odcinek 013. Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim - część 2 WNOP odcinek 013 Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim - część 2 Opis odcinka: /013 To jest podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - odcinek trzynasty. Cześć, dzień dobry. Witam Cię w trzynastym

Bardziej szczegółowo

Mój pierwszy raz... Londyn. 4-6.12.2013r ( ver. 1.0)

Mój pierwszy raz... Londyn. 4-6.12.2013r ( ver. 1.0) Treści umieszczane na blogu http://wypaddo.pl/ są całkowicie darmowe i nie musisz za nie nic płacić. Jeśli jednak uznasz, że ich wartość jest dla Ciebie wartościowa i zechcesz się odwdzięczyć wystarczy,że

Bardziej szczegółowo

Pierwszy dołek. podróży. w planowaniu. kolejowy. pierwsze kroki na polu golfowym. Transport TYFLO{WIAT. Przydatność Internetu

Pierwszy dołek. podróży. w planowaniu. kolejowy. pierwsze kroki na polu golfowym. Transport TYFLO{WIAT. Przydatność Internetu www.tyfloswiat.pl Kwartalnik, nr 2 (19) 2013, bezpłatny, ISSN: 1689-8362 TYFLO{WIAT Transport kolejowy Przydatność Internetu w planowaniu podróży Pierwszy dołek pierwsze kroki na polu golfowym www.tyfloswiat.pl

Bardziej szczegółowo

Copyright by Złote Myśli & Arkadiusz Śmigielski, rok 2009. Autor: Arkadiusz Śmigielski Tytuł: Podążaj za marzeniami

Copyright by Złote Myśli & Arkadiusz Śmigielski, rok 2009. Autor: Arkadiusz Śmigielski Tytuł: Podążaj za marzeniami Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Copyright by Złote Myśli & Arkadiusz Śmigielski, rok 2009 Autor: Arkadiusz Śmigielski Tytuł: Podążaj za marzeniami Nr zamówienia: 1246686-20120922 Nr Klienta: 1127656 Data

Bardziej szczegółowo

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie.

ABC pewności siebie. 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez. www.pewnoscsiebie. ABC pewności siebie 2010 Jakub Drzewiecki Wszystkie prawa zastrzeżone. Ebook udostępniony dla Ciebie przez www.pewnoscsiebie.info Zachęcam do rozpowszechniania tego ebooka na Twojej stronie lub wysyłania

Bardziej szczegółowo

Autor: Marcin Polak. Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka. Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk

Autor: Marcin Polak. Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka. Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk Autor: Marcin Polak Redakcja i korekta: Urszula Małek, Daria Dziewięcka Koordynator projektu: Iga Kazimierczyk Opracowanie graficzne i skład: Anna Fijałkowska-Oleksiak Ilustracje: Anna Fijałkowska-Oleksiak

Bardziej szczegółowo

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported.

Mariusz Kapusta. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Mariusz Kapusta Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych 3.0 Unported. Jak zacząć działać i nie przestać. Spis treści Proaktywnie.pl

Bardziej szczegółowo

MILCZENIE JEST ZŁOTEM PRAWDA O HANDLU LUDŹMI

MILCZENIE JEST ZŁOTEM PRAWDA O HANDLU LUDŹMI Daniela Sikora MILCZENIE JEST ZŁOTEM PRAWDA O HANDLU LUDŹMI Zawsze wiedziałam, że prędzej czy później, podobna historia musi mi się przydarzyć Jacek przekonał mnie, żebym zabrała się razem z nim planował

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE...

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE... i NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZYGOTUJ SIĘ DO WYJAZDU Podstawowe informacje dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę Warszawa 2012 SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK

Bardziej szczegółowo

Biblia Taniego Latania

Biblia Taniego Latania Biblia Taniego Latania W S TĘP Nie wolno zgadzać się na pełzanie, gdy czujemy potrzebę latania. Helen Adams Keller Książka, którą trzymasz, Drogi naszemu sercu Czytelniku, jest efektem wielu miesięcy pracy

Bardziej szczegółowo

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl

Błędy i przyzwyczajenia które kradną czas - Hubert Oleszczuk. CzasRozwoju.pl 1 Spis treści: 1. Wstęp 2. Rzeczy które powinniśmy umieć 3. Odkładanie rzeczy na później 4. Brak planu dnia 5. Brak pomocników 6. Multitasking 7. Robienie rzeczy w nieodpowiedniej kolejności 8. Zdrowie

Bardziej szczegółowo

przedsiębiorczych kobiet.

przedsiębiorczych kobiet. Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy - transkrypt ae WNOP odcinek 045-23 lutego 2015 r. Wenusjanki, czyli krzyżowy ogień pytań przedsiębiorczych kobiet Opis odcinka: /045 To jest podcast Więcej niż

Bardziej szczegółowo

To dla Was chcę się zmieniać na lepsze :)

To dla Was chcę się zmieniać na lepsze :) dla mojej ukochanej Gabi, wspaniałego Szymona i przecudownej Idalii z podziękowaniami za Waszą wiarę w moje możliwości, a także cierpliwość, wyrozumiałość i miłość, którymi mnie nieustannie obdarzacie.

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja, dostarczona przez

Darmowa publikacja, dostarczona przez Copyright for Polish edition by Katarzyna Gajkowska & ZloteMysli.pl Data: 1.10.2008 Tytuł: Moje początki w programie partnerskim Autor: Katarzyna Gajkowska Wydanie III (uzupełnione) Korekta: Sylwia Fortuna,

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Zarabianie PRAWDZIWYCH pieniędzy" Darmowa publikacja dostarczona przez ZloteMysli.pl Copyright by Złote Myśli & Bartosz Nosiadek,

Bardziej szczegółowo

Andrzej Kozdęba Jak założyć firmę? Andrzej Kozdęba. Jak założyć firmę? Praktyczny przewodnik. www.jamowie.to

Andrzej Kozdęba Jak założyć firmę? Andrzej Kozdęba. Jak założyć firmę? Praktyczny przewodnik. www.jamowie.to Andrzej Kozdęba Jak założyć firmę? Praktyczny przewodnik www.jamowie.to Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując proszę podać nazwisko autora i adres bloga. 2 Spis Treści: Słowem wstępu:... 4 Jak zacząć?...

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp do trzeciego wydania 11 Wstęp do czwartego wydania 13 1. Wstęp i pierwsze kroki 15. 2. Marketing, sprzedaż i reklama 37

Spis treści. Wstęp do trzeciego wydania 11 Wstęp do czwartego wydania 13 1. Wstęp i pierwsze kroki 15. 2. Marketing, sprzedaż i reklama 37 Spis treści Wstęp do trzeciego wydania 11 Wstęp do czwartego wydania 13 1. Wstęp i pierwsze kroki 15 1.1. Cel tego rozdziału 15 1.2. Jak to jest prowadzić małą firmę? 15 1.3. Wymagania wobec Ciebie i innych

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków

Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Mistrzologia" Darmowa publikacja dostarczona przez PatBank.pl - bank banków Copyright by Złote Myśli & Arkadiusz Podlaski,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego.

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Gdy urządzenie pomimo Twoich wszelkich starań nie działa, sięgnij po instrukcję obsługi Tak widzę świat marketingu. Ten biznes jest robiony w większości

Bardziej szczegółowo

Psychologia osiągnięć

Psychologia osiągnięć Sebastian Schabowski Psychologia osiągnięć 40 listów, które odmienią Twoje życie 2008 Spis treści NA CZYM SKUPIAJĄ SWOJĄ UWAGĘ LUDZIE SUKCESU?... 3 CZY TWOJE PRZEKONANIA CI SŁUŻĄ?... 4 DWA NIEZWYKLE WAŻNE

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012)

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU. z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BYTOMIU Sprawozdanie z miesięcznej praktyki w Grenadzie Hiszpania (07.10.2012 03.11.2012) DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE NA EUROPEJSKIM RYNKU PRACY W SEKTORZE IT

Bardziej szczegółowo

Ten darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Mistrzologia

Ten darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Mistrzologia Ten darmowy ebook zawiera fragment pełnej wersji pod tytułem: Mistrzologia Niniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Wydawcę. Zabronione

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy www.uniwersytet-dzieciecy.pl. Organizatorzy lokalni:

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy www.uniwersytet-dzieciecy.pl. Organizatorzy lokalni: Organizator: Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy www.uniwersytet-dzieciecy.pl Organizatorzy lokalni: Partner strategiczny: Wstępniak Filip, zaczekaj! krzyknęła Aśka, próbując dogonić kolegę w drodze do szkoły.

Bardziej szczegółowo

MARKETING 4 GENERACJI

MARKETING 4 GENERACJI MARKETING 4 GENERACJI poleca: Daniel Kubach MARKETING czwartej generacji Klient jest coraz bardziej wymagający i oczekuje nie tylko dobrego produktu, wzorowej obsługi, ale również czegoś więcej bonusu,

Bardziej szczegółowo

Tomek Tomczyk Bloger

Tomek Tomczyk Bloger Bloger Tomek Tomczyk Bloger Copyright by Tomek Tomczyk Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części niniejszej publikacji jest zabronione bez pisemnej zgody autora. Zabrania

Bardziej szczegółowo

Podstawowa lektura dla tych, którzy chcą zachować kontrolę nad swoimi finansami

Podstawowa lektura dla tych, którzy chcą zachować kontrolę nad swoimi finansami Moneymanual Pomyśl o pieniądzach To doskonały przewodnik, który pozwoli czytelnikom uzyskać kontrolę nad ich finansami, pełen rozsądnych porad i przydatnych wskazówek. Credit Action zasługuje na gratulacje

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH REDYSTRYBUCJI TEGO OPRACOWANIA ZNAJDZIESZ NA www.receptanasukces.pl/a/book-reseller.html

INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH REDYSTRYBUCJI TEGO OPRACOWANIA ZNAJDZIESZ NA www.receptanasukces.pl/a/book-reseller.html NOTA PRAWNA UWAGA! ZARÓWNO AUTOR NINIEJSZEJ PUBLIKACJI, ANI OSOBA DYSTRYBUUJĄCA NINIEJSZY PODRĘCZNIK (W SPOSÓB BEZPOŚREDNI, LUB POŚREDNI) NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA REZULTATY WYKORZYSTANIA

Bardziej szczegółowo

Nagrania dokonano w 1989 r. Fragmenty wypowiedzi dr Day a i komentarze dr Dunegan a:

Nagrania dokonano w 1989 r. Fragmenty wypowiedzi dr Day a i komentarze dr Dunegan a: Wszystko zaczyna się sprawdzać. Oto co niektórzy mieli przywilej usłyszeć z ust jednego z oświeconych w 1969 roku 40 lat temu, pozwolę sobie zamieścić całość tłumaczenia dla być może przestrogi, być może

Bardziej szczegółowo

Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl)

Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl) Niniejszy publikacja jest własnością prywatną. Wszedłeś w jej posiadanie dzięki uprzejmości Księgarni Internetowej MAKLERSKA (www.maklerska.pl) Niniejsza publikacja ani żadna jej część, nie może być kopiowana,

Bardziej szczegółowo

Praktyka IAESTE w firmie Omron i inne opowiadania 23 lipca - 26 września 2005 Japonia

Praktyka IAESTE w firmie Omron i inne opowiadania 23 lipca - 26 września 2005 Japonia Praktyka IAESTE w firmie Omron i inne opowiadania 23 lipca - 26 września 2005 Japonia Michał Budzowski budzow(małpa)grad.org 11 listopada 2005 1 Spis treści 1 Fakty 3 2 Początki ocean formalności i podróż

Bardziej szczegółowo