PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI. Zostań podróŝnikiem. Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI. Zostań podróŝnikiem. Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku"

Transkrypt

1 PIOTR MACIEJ MAŁACHOWSKI Zostań podróŝnikiem Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku

2 Darmowy e-book dostarczony przez autora bloga: Podróż przez życie Tytuł: Zostań podróżnikiem Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku Wydanie I Rok 2009 ISBN Autor: Piotr Maciej Małachowski Zdjęcia: Eyleen Mendoza Carvallo Piotr Maciej Małachowski Utwór jest dostępny na licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach 2.5 Polska, co oznacza, że e-book ten wolno kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać, ale nie wolno go używać do celów komercyjnych. Wolno także tworzyć na jego podstawie utwory zależne, ale nie wolno ich używać do celów komercyjnych. Ponownie rozpowszechniany utwór (lub utwór zależny) musi być udostępniany na podstawie takiej samej licencji (CC-BY-NC-SA) i musi być oznaczony w sposób określony przez autora. Kontakt z autorem: Autor dołożył wszelkich starań, by informacje zawarte w publikacji były kompletne i rzetelne. Nie ponosi jednak odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z ich wykorzystania.

3 Spis treści Bajka zamiast wstępu Dlaczego Meksyk? Przygotowania Kraj dla wybranych Zostań ekspertem Buenos días, czyli uśmiech po polsku W drodze na szczyt Największa góra kupujemy bilety Najtaniej z Wysp Jutro będzie taniej lub drożej Toast na szczycie Powrót do planu Kartki z podróży Gdzie jest przywódca? Vademecum podróżnika Wizy i szczepienia Bagaż i ubezpieczenie Transport Noclegi Jedzenie Bezpieczeństwo Pieniądze Telefony Propozycja trasy Dzień 1: Cancun Dzień 2: Isla Mujeres Dzień 3: Tulum Dzień 4: Palenque Dzień 5: San Cristobal Dzień 6: Cañon del Sumidero Dzień 7: Puerto Escondido Dzień 8 i 9: Acapulco Dzień 10, 11 i 12: Ciudad de Mexico Dzień 13: Campeche...58

4 Zostań podróżnikiem strona Dzień 14: Chichén Itzá Dzień 15: Cancun...59 Koniec bajki...60 Napisz do mnie...61

5 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 5 Bajka zamiast wstępu Drogi Czytelniku, nie jest to e-book o tym, jak zarobić pieniądze. Jest o tym, jak je wydać. To konieczne wyjaśnienie, bo może już teraz przyszedł moment, abyśmy się rozstali. Nie znajdziesz tu także informacji, jak za darmo pojechać do Meksyku, bo nie jestem bajkopisarzem. Jestem realistą, więc potrafię wyobrazić sobie kogoś, kto spędza urlop nad Bałtykiem, albo nad innym europejskim morzem i wracając stamtąd do domu czuje niedosyt. Może nawet myśli, że cały rok ciężko pracował, by zasłużyć na wspaniały odpoczynek, a domu, ten e-book jest właśnie dla Ciebie. jednak nie wyszło tak, jak tego pragnął. Choć przecież wraca z zasłużonego wypoczynku. Potrafię wyobrazić sobie taką osobę. Jeśli to Ty nią jesteś, jeśli to Ty czujesz niedosyt wracając z wczasów do Chcę Ci w nim powiedzieć, że za cenę tradycyjnych wakacji w Europie, możesz zobaczyć Meksyk - kraj Azteków, Majów i najpiękniejszych plaż na świecie. Brzmi jak bajka? Bo to jest bajka. Jasne, przed chwilą stwierdziłem, że nie jestem bajkopisarzem. To prawda. Ale ufam, że dostrzeżesz różnicę. To nie jest bajka o Meksyku, ale o Tobie. O Twoich marzeniach i o tym, jak je zrealizować.

6 Zostań podróżnikiem strona 6 Pomoże Ci w tym ten e-book. Jest o tym, jak na własną rękę zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku. Co zrobić, by zostać podróżnikiem po tym pięknym kraju. Daję Ci tę wiedzę zupełnie za darmo, bo choć nie jestem bajkopisarzem, to w bajki wierzę. A zwłaszcza w to, że ludzie potrafią zamieniać je w rzeczywistość. Nie trzeba wytężać słuchu, by usłyszeć zewsząd, że wyprawa do Meksyku nie jest dobrym pomysłem. Bo kryzys, choroby, narkotyki, przestępczość... Wszystko, co tylko przyjdzie do głowy tym, którzy chcą, abyś myślał tak, jak oni. Nie musisz się temu poddawać. Ale możesz. Jeśli jednak dotarłeś do tego miejsca, proszę Cię o wysiłek. Pomyśl sam. Po prostu pomyśl. Właśnie teraz. Czego pragniesz? Co chcesz zrobić, by kolejnym razem, wracając z wczasów, na które ciężko pracowałeś, nie poczuć tego, na co kompletnie nie zasługujesz? Na ciągłą tęsknotę za czymś niemożliwym do zrealizowania. Nie zasługujesz też na rozczarowanie. Jeśli w tym, co wymyślisz, znajdzie się miejsce na Meksyk, przeczytaj ten e-book do końca. Wyjaśnię w nim, krok po kroku, jak znaleźć klucz do drzwi podróżniczych marzeń. Podpowiem też, jak je otworzyć. Ale tylko Ty możesz to zrobić. Tylko Ty swoje marzenia możesz zamienić w plany i je zrealizować. Pojedź do Meksyku na własną rękę. Bez pośrednictwa biura podróży. To łatwiejsze, niż myślisz. I tańsze, niż się spodziewasz. Przeczytaj, jak się do tego zabrać i jak bezpiecznie stamtąd wrócić.

7 1. Dlaczego Meksyk? Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu. Mark Twain Kiedy wróciłem ostatnio z tego kraju do Polski, była zima. Bialutko na całej trasie od Krakowa do Poznania. Na głowie miałem słomiany kapelusz, który nie zmieścił się w bagażu. W niczym nie przypominał sombrera, ale gdy wysiadałem z pociągu, kolejarz zagadnął: A pan to pewnie z Meksyku.... Kto myśli o Meksyku na dworcowym peronie, o pierwszej w nocy, przy dziesięciostopniowym mrozie? Być może każdy. O Meksyku myśli każdy, kto przynajmniej raz zastanawiał się poważnie nad swoimi podróżami marzeń. Kiedyś też się nad nimi zastanawiałem. I za każdym razem wszystko kończyło się tak samo. Czyli niczym. Bo na przeszkodzie zawsze stawały koszty. To nieprawdopodobne, jak reklama potrafi działać na człowieka. Piękne zdjęcia i kolorowe foldery z hasłem Meksyk na wyciągnięcie ręki pobudzały moją wyobraźnię. To takie łatwe, takie tanie i takie bliskie myślałem za każdym razem, gdy przeglądałem pobieżnie oferty biur podróży.

8 Zostań podróżnikiem strona 8 Ale po zagłębieniu się w szczegóły, wszystko jawiło się jak wyprawa na Marsa. Na lot w kosmos jakoś nigdy nie miałem i nie mam chęci. A zwłaszcza pieniędzy. Dlatego wybór był oczywisty tradycyjny urlop nad Bałtykiem. Życie to pasmo przypadków. Dla mnie był nim opis przygód pary Polaków w Ameryce Łacińskiej, który znalazłem w internecie. Właściwie to nie o opis chodziło, ale kwoty wydane przez nich podczas podróży. Niewyobrażalnie niskie. Ale uwierzyłem im. Uwierzyłem obcym ludziom, że wymarzone wakacje mogą być tanie. To był zupełny przypadek. A wkrótce miał miejsce kolejny gdy podjąłem decyzję o wyprawie do Meksyku na własną rękę. Bez pośrednictwa biura podróży. Z perspektywy czasu była to decyzja nierozważna. Chodziło przecież o mój pierwszy wyjazd poza Europę. Pierwszy wyjazd, w którym miałem być zdany tylko na własne siły. W Meksyku nie czekał na mnie żaden przewodnik. Nie znałem tam nikogo, u kogo mógłbym się zatrzymać, czy poprosić o pomoc. Nie znałem też języka hiszpańskiego, a na miejscu okazało się, że mój angielski był nieprzydatny. Z perspektywy czasu uczciwie jest powiedzieć, że była to decyzja nie tyle nierozważna, co szalona.

9 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 9 Nie miałem pojęcia, jak to wszystko będzie na miejscu wyglądać. Nie wiedziałem nawet, w którą stronę po wylądowaniu w Meksyku skieruję swoje pierwsze kroki. A mimo to, bez samochodu, pokonałem w tym kraju prawie cztery tysiące kilometrów, oglądając miejsca i przeżywając przygody, o których mówi się, że pochodzą ze snów. Ale ja nawet takich snów nie miałem. Miałem tylko realia. Kiedy cały i zdrowy wróciłem do domu, usiadłem w fotelu i patrząc na walizkę uśmiechnąłem się do siebie. Cała wyprawa nie była szalona. Była bardzo łatwa. I tania. Śmiałem się sam z siebie, bo znalazłem odpowiedź, dlaczego wybrałem się na nią tak późno. Ze strachu. To strach nie pozwalał mi wcześniej realizować marzeń.

10 Zostań podróżnikiem strona Przygotowania Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię. Johann Wolfgang Goethe 2.1. Kraj dla wybranych Kto może pojechać do Meksyku na własną rękę? Będę z Tobą szczery. Tylko osoby do tego predysponowane. Nie wynajmiesz hotelowego pokoju, w którym nie ma ciepłej wody? Śpisz spokojnie tylko wtedy, gdy wszystko dopięte jest na ostatni guzik? Denerwujesz się, gdy nie zdążysz przesiąść się do innego autobusu? Panikujesz w ciemnej uliczce? Jeśli choć jedna odpowiedź jest twierdząca, przykro mi, ale ten wyjazd nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak wędrowałeś kiedyś z plecakiem po górach, potrafisz znaleźć na mapie drogę z punktu A do punktu B i dowiedzieć się z niej, ile wynosi przybliżona odległość, a na dodatek nie boisz się wyzwań, Meksyk czeka właśnie na Ciebie. Najpierw musisz jednak odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Musisz wiedzieć, po co w ogóle chcesz tam pojechać?

11 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 11 Jeśli myślisz tylko o plażach i błogim odpoczynku nad błękitnym morzem, zapomnij o Meksyku. Szkoda czasu. Naprawdę szkoda Twojego czasu, który spędzisz w samolotach w drodze na drugą półkulę i z powrotem. Szkoda też Twojego zdrowia narażonego na komplikacje związane ze zmianą stref klimatycznych. Jeśli myślisz tylko o morskich i słonecznych kąpielach, wybierz się lepiej na Hel, albo do jakiegoś hiszpańskiego lub włoskiego miasteczka. Podkreślam to, bo znam ludzi, którzy za duże pieniądze wykupili wczasy pobytowe w Meksyku. Przez dwa tygodnie siedzieli w luksusowym hotelu, zamknięci niemal jak w więzieniu. Taplali się w basenie i morzu, nie mając zielonego pojęcia, co przeszło im koło nosa. A potem wrócili nieco rozczarowani tak, to dobre słowo, że było niemal tak samo, jak trzy lata temu na urlopie w Ustce. Nie warto gnać aż do Meksyku, by poczuć się tak samo, jak oni Zostań ekspertem Naprawdę musisz wiedzieć, po co chcesz pojechać do Meksyku. Jak się tego dowiedzieć? Pomoże Ci w tym książkowy przewodnik po tym kraju. Nie musi być nowy, dlatego popytaj znajomych, albo poszukaj na aukcjach internetowych. To nieprawdopodobne, że ludzie sprzedają bezcenną wiedzę niemal za grosze, tylko dlatego, że zapakowana jest w pogniecioną okładkę. Nie patrz na wygląd książki. Bardziej pofatygowana będzie nawet tańsza. Poza tym

12 Zostań podróżnikiem strona 12 zabierzesz ją w drogę, gdzie i tak ulegnie zniszczeniu. Tak samo jak samochodowa mapa Meksyku. Kup ją wraz z przewodnikiem. Przewodnik i mapa to konieczność. Po prostu musisz je mieć. Który przewodnik wybrać? Podaruj sobie kolorowe wydawnictwa. Są piękne, ale w ogóle nieprzydatne. Dlatego w grę nie wchodzą między innymi Podróże marzeń Gazety Wyborczej. Wybierz lepiej jeden z opasłych tomisk, na przykład Pascala. Zasada jest prosta - im mniej fotografii, tym lepiej. Najlepiej w ogóle bez zdjęć, bo wtedy jest więcej miejsca na użyteczne informacje. Nie ma co żałować obrazków. Fotki z Meksyku zrobisz sobie przecież sam. Dużo lepsze. Najpierw przewodnik przeczytaj. Od deski do deski, ale na luzie. Bez stresu, jakby od tego miała zależeć cała wyprawa. W ten sposób zaczniesz poznawać Meksyk, zanim tam wylądujesz. Podczas lektury przewodnika wynotuj miejsca, które wydają się warte zobaczenia. Jak je rozpoznać? Nie da się ich rozpoznać. Ale da się wyczuć. Podczas lektury przewodnika wystarczy słuchać siebie, a wtedy lista ciekawych miejsc na pewno powstanie. Nie przerażaj się, gdy będzie długa.

13 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 13 Potem obejrzyj filmy i programy o Meksyku. Bez problemu znajdziesz je w internecie. Obejrzyj o tym kraju wszystko, co tylko się da. Nawet, gdy już to wcześniej oglądałeś. Kiedy przygotowywałem się w ten sposób do wyjazdu, znajomi byli zaskoczeni moją wiedzą o Meksyku. Po co w ogóle chcesz tam jechać? Przecież wszystko już wiesz żartowali sobie nawet. Nie zwracałem na to uwagi, bo moje myśli krążyły wokół czegoś innego. Wokół chwili, w której Meksyk przyszedł do mnie, zanim ujrzałem go na oczy. Po prostu zakradł się i mną zawładnął. W Twoim przypadku nie musi być tak samo. Może być zupełnie inaczej, ale wiem, że pojawi się w tym wspólny mianownik. Wiedza. Zostań ekspertem na temat Meksyku. Zacznij nim żyć. Być może już wtedy w Twojej głowie punkty na mapie zamienią się w zarys wycieczki. Przenieś go na papier. Wyobrażaj sobie ten kraj. Tak, jakbyś już tam był. W ten sposób, nie mając jeszcze biletu, ani daty wylotu, będziesz miał wstępny plan podróży. Ale nie to będzie najważniejsze w tym poznawaniu Meksyku na sucho. Najważniejsze, że dowiesz się, po co chcesz tam pojechać.

14 Zostań podróżnikiem strona Buenos días, czyli uśmiech po polsku Pomny doświadczeń, zachęcam jednak, abyś nie jechał sam. Przecież naprawdę nie chodzi o szkołę przetrwania, lecz o przygodę ze szczęśliwym zakończeniem. Potrzebujesz minimum jednego towarzysza. Nie musi być to osoba o takich samych zaletach, co Ty. Nie musi wiedzieć tyle, co Ty. Na pierwszy rzut oka może się nawet wydawać, że w ogóle nie nadaje się do wyjazdu. Być może ma jednak coś, czego brakuje Tobie. Intuicję, większe poczucie humoru, bardziej przyjazne nastawienie do ludzi. Przekonasz się, jak może być to pomocne. Czasami bardziej, niż Twoje logiczne myślenie, logistyczne podejście, zdrowy rozsądek, albo nadmiar szaleństwa. Pojedźcie minimum w dwójkę, ale nie zabierajcie dzieci. Pod żadnym pozorem. Przed wyjazdem zaopatrzcie się w miniaturowe rozmówki polskohiszpańskie ze słowniczkiem i porządny brulion. Jeśli masz zacięcie, wykuj rozmówki na blachę. Ale kto ma do tego zacięcie? Wystarczy, że nauczysz się kilkunastu podstawowych zwrotów. To nie żart. Znajomość wyrazów, których używa się na powitanie, pożegnanie, podziękowanie i przeproszenie, w połączeniu z

15 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 15 uśmiechem na twarzy, to wystarczający zasób, by poradzić sobie w obcym kraju. Uśmiech nie jest tu dodatkiem. Jest bardzo ważnym elementem konwersacji, bo często zastępuje nieznane słowa. Oczywiście taka znajomość hiszpańskiego nie spowoduje, że nagle, w cudowny sposób, porozumiesz się z Meksykanami. Nie dogadasz się z nimi także po angielsku mało kto na Twojej trasie będzie znał ten język. Dlatego oprócz rozmówek, zabierz zeszyt. Będziesz w nim rysował wszystko, co chcesz powiedzieć, a czego powiedzieć nie umiesz lub czego nie ma w rozmówkach. Śmieszne, prawda? Też się z tego śmiałem. A teraz myślę, że ten brulion jest nawet ważniejszy od rozmówek. Cóż z tego, że nauczysz się ich na pamięć i na przykład wydukasz po hiszpańsku jak ja to robiłem pytanie o cenę, skoro nie zrozumiesz odpowiedzi? Namęczysz się, napocisz, by chwilę potem otworzyć gębę nie rozumiejąc odpowiedzi. Bo pech chciał, że akurat takiej odpowiedzi rozmówki nie przewidują. Ale zeszycik rozwiąże problem. Wystarczy z uśmiechem podsunąć go pod nos sprzedawcy, a ten z uśmiechem zapisze, albo narysuje o co mu chodzi.

16 Zostań podróżnikiem strona 16 Fakt, że rozmowy w języku zeszytowym zabierają mnóstwo czasu. Ale nie obawiaj się, że odbierzesz go Meksykanom. Oni nigdzie się nie spieszą. Wręcz przeciwnie. Meksykanie poświęcą Ci nawet więcej uwagi, gdy dowiedzą się, że jesteś z Polski. Z kraju, z którego pochodził szanowany i ceniony przez nich Juan Pablo II. Wykorzystaj to. Tak, pochwal się tym, nawet gdy nie podzielasz ich opinii o Karolu Wojtyle. Szybko przekonasz się, jak wiele drzwi otwiera przed nami, Polakami, nazwisko jednego z nas.

17 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona W drodze na szczyt Cierpliwość przekracza szczyty, ale upór - łamie skały. Władysław Grzeszczyk 3.1. Największa góra kupujemy bilety Wszystko wygląda pięknie, prawda? Ale przestanie takie być, gdy zaczniesz szukać biletów na samolot. Ich cena potrafi oziębić najgorętszy zapał. Bilety to najwyższe wzniesienie w drodze na meksykański szczyt. Będzie zniechęcać każdego dnia. Podsuwać myśli, że to wszystko nie ma sensu. Skutecznie odwracać uwagę od celu. Ale tę górę da się pokonać, pod warunkiem zmiany sposobu myślenia. W skrócie polega to na tym, że po raz pierwszy w życiu to nie Ty wybierzesz datę urlopu. To Meksyk powie Ci, kiedy chce Cię ugościć. Dlatego uzbrój się w cierpliwość. Szukanie tanich biletów może potrwać bardzo długo. Nawet kilkanaście tygodni. Co zrobić, gdy po takim czasie cena nie będzie Cię satysfakcjonować? Nie kupować. Po prostu nie kupować, tylko dalej czekać i szukać. Prawdziwa cierpliwość zawsze zostaje nagrodzona.

18 Zostań podróżnikiem strona 18 Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Meksyku. Najpierw trzeba udać się do któregoś z europejskich lotnisk. Ofert jest dużo. Na przykład Lufthansa lata do Meksyku przez Frankfurt nad Menem, KLM przez Amsterdam, British Airways z Londynu, a Iberia z Madrytu. Co jakiś duże, znane linie lotnicze wprowadzają promocje na wybranych trasach i w ściśle w określonych terminach. Dlatego warto często odwiedzać ich strony internetowe. Na bilety w dobrej cenie można także natrafić u mniej znanych firm: Jetairfly, Corsairfly, ArkeFly, Condor, Martinair, czy Airberlin, ale z reguły tańsze są loty amerykańskich linii: Delta, Continental Airlines lub American Airlines z przesiadką w Stanach Zjednoczonych. Opcja ta wiąże się jednak z koniecznością posiadania wizy wydawanej przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych. A co za tym idzie z dodatkowymi kosztami i stresem. Podczas przeglądania ofert w internecie warto zaglądać na strony pośredników, na przykład: Opodo, Expedia, czy edreams. Czasami niektóre bilety u nich bywają tańsze od tych oferowanych bezpośrednio u przewoźnika. W żaden sposób nie rozwiązuje to jednak podstawowego problemu: nadal nie jest tak tanio, jak by się chciało. Trzeba powiedzieć nawet wprost: jest taniej, ale nadal drogo.

19 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Najtaniej z Wysp Gdzie zatem kupić naprawdę tanio? W biurze podróży posiadającym flotę lotniczą. Tak, to nie pomyłka. Lecimy do Meksyku na własną rękę, ale aby się tam dostać, korzystamy z samolotu biura podróży. To jak najbardziej możliwe. Biura podróży sprzedają pakiety wczasy plus podróż, ale niektóre z nich oferują także bilety lotnicze. A to dlatego, że nigdy nie udaje im się pozbyć całego towaru. Dzielą go więc, bo lepiej sprzedać choćby miejsce w samolocie, który przecież i tak poleci. Najlepsze i najtańsze biura podróży latające do Meksyku własnymi samolotami mieszczą się w Wielkiej Brytanii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem w internecie ich ceny, pomyślałem, że to pomyłka lub nabieranie klientów. Stary trick najpierw atrakcyjna cena, a potem dodatkowe, ukryte na początku koszty. Dlatego podczas pobytu na Wyspach wybrałem się do tych biur. Przekonać się, jak to naprawdę wygląda. Na miejscu bilety okazały się droższe, ale tylko o koszty tradycyjnej obsługi. Zakup przez internet był tańszy. Opowiedziałem o tym znajomym, którzy szukali właśnie połączenia do Meksyku. Po kilku dniach usłyszałem od nich, że bilety lotnicze sprzedawane przez biura podróży wcale nie są tanie. Zdębiałem, ale szybko stwierdziłem, że mają rację. Bilety w dniu, w którym przeglądali strony internetowe na wybrany przez nich termin, rzeczywiście były drogie. Ale nazajutrz to oni przyznali mi

20 Zostań podróżnikiem strona 20 rację. Jak to możliwe? Bo następnego dnia kilka ofert spadło na niewyobrażalnie niski poziom. Tylko kilka dni zajęło mi, by odkryć, że biura podróży niemal codziennie zmieniają ceny. Windują je do granic absurdu lub obniżają w jego drugą stronę. Nie udało mi się odkryć od czego to zależy. Strony internetowe biur podróży odwiedzałem dzień w dzień przez trzy miesiące, ale nie wpadłem na żadne reguły, którymi się kierują. Na przykład jednego dnia bilet do Meksyku w okresie świątecznym był dużo droższy od tego w okresie poświątecznym - co jest zrozumiałe. Ale innego dnia na odwrót taniej było na święta, a drożej w tak zwanym martwym sezonie. Żadnych reguł, żadnej możliwości przewidzenia ceny. Oprócz jednego: im bliżej wylotu, ceny są zazwyczaj niższe. To bardzo ważne spostrzeżenie, bo zupełnie odmienne o reklamowanej powszechnie zasadzie o tanim, wcześniejszym kupowaniu.

21 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Jutro będzie taniej lub drożej U tradycyjnych przewoźników ceny biletów do Meksyku przekraczają tysiąc euro, choć czasami spadają do 800 euro. To jednak nadal dużo. Tak dużo, że dalsze pisanie i czytanie tego e-booka wydaje się być pozbawione sensu. Ale sens jest, gdy odwiedzi się strony biur podróży dysponującymi własną flotą lotniczą. W firmie Thomson bilet z Londynu do Cancun i z powrotem może kosztować w funtach równowartość około 300 euro. Niedawno za bilet na tą samą trasę zapłaciłem u First Choice 250 euro, ale przepłaciłem, bo kilka dni później był tańszy o prawie 50 euro. To końcowe kwoty, łącznie z podatkami i opłatami lotniskowymi. Podobne ceny ma też Thomas Cook. Kryzys gospodarczy na świecie niewiele zmienił. Ceny biletów do Meksyku nadal mogą być tanie i nadal trzeba cierpliwości i czasu, by na nie natrafić. Czym się kierować w poszukiwaniach? Wyczuciem i cierpliwością. Jeśli w wybranym przez terminie cena Ci nie odpowiada, zmień termin. Szukaj na kilka miesięcy naprzód i

22 Zostań podróżnikiem strona 22 na ostatnią chwilę. Ważne jest elastyczne podejście do tematu, systematyczność i determinacja. Jeśli dziś nie udało się znaleźć niczego ciekawego, wróć jutro. Być może jutro będzie jeszcze drożej, a może taniej. Jeśli dziś jest tanio, także wróć jutro. Może będzie jeszcze taniej, a może dużo drożej. Pamiętaj, nie ma sztywnych reguł, którymi kierują się sprzedawcy. Jeśli naprawdę chcesz polecieć tanio do Meksyku, odwiedzaj te strony codziennie. To może być emocjonujące. Jak mecz. Albo polowanie. Pamiętaj tylko, aby szukać w zakładce Flights. Po prostu szukasz tylko lotów, bez wczasów. Kiedy kupować? Wtedy, gdy termin i cena Ci odpowiada. Jak? Na stronie wybranego przez biura podróży. To bardzo łatwe. Wszystko odbywa się krok po kroku na przejrzystym formularzu w języku angielskim. Potwierdzenie zakupu otrzymasz w postaci elektronicznej i drogą pocztową. Istnieje też opcja odbioru biletu na lotnisku w dniu wylotu Toast na szczycie Masz już upatrzony bilet do Meksyku? Zadowolony? Trochę za wcześnie, bo to jeszcze nie koniec. Twój samolot nie wystartuje

23 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 23 przecież z najbliższego lotniska, tylko z któregoś w Wielkiej Brytanii. Najłatwiej dotrzeć tam samolotem tanich linii lotniczych. Dlatego podczas szukania biletu do Meksyku zerkaj równocześnie na oferty europejskich przewoźników. Wybierz te linie, które mają połączenia z lotniskami, z których odlatują samoloty do Meksyku. Najlepiej zsynchronizować te czynności. Ja najpierw wynajduję lot do Meksyku. W osobnym oknie przeglądarki internetowej otwieram stronę taniego przewoźnika lotniczego, na przykład: EasyJet, Wizz Air, czy Ryanair. Wyszukuję takiego połączenia z Polski, Niemiec lub Czech, by być na brytyjskim lotnisku na kilka godzin przed odlotem samolotu do Meksyku. Nigdy na ostatnią chwilę. Od razu szukam też powrotu, kierując się tą samą zasadą: lepiej poczekać na lotnisku kilka, a nawet kilkanaście godzin, niż liczyć na ekspresową odprawę. Oczywiście transfer na brytyjskie lotnisko kosztuje. Ale niewiele. Niedawno za przelot z Poznania do Londynu i z powrotem zapłaciłem niecałe 50 euro. Zdarzają się także promocje za połowę tej kwoty, a nawet taniej. Po prostu trzeba tego pilnować, czyli śledzić ruchy cenowe lotniczych przewoźników. Czasami bywa tak, że bilet do Wielkiej Brytanii jest bardzo tani, ale samolot taniej linii nie ląduje na tym samym

24 Zostań podróżnikiem strona 24 lotnisku, z którego odlatuje samolot do Meksyku. Warto to wszystko podliczyć, uwzględniając transfer z lotniska na lotnisko, a nawet koszty ewentualnego noclegu w Wielkiej Brytanii. Zakup takiego biletu może być w sumie opłacalny. Sytuacja jest dużo prostsza, gdy mamy kogoś znajomego na Wyspach. Czy przypadkiem nie mieszka tam Twój kuzyn, albo koleżanka? To całkiem możliwe, zważywszy na liczbę Polaków, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii. Wykorzystaj to. Może da się u kogoś przenocować, albo ktoś mógłby Cię podwieźć na lotnisko? Myślę o tym za każdym razem, gdy wybieram się poza Europę. Pod uwagę biorę każdą opcję. Porównuję ceny, by wybrać najtańszy zestaw biletów. Dzwonię do znajomych, którzy mieszkają blisko interesujących mnie lotnisk. Sprawdzam połączenia kolejowe i autobusowe, gdy takich znajomych nie mam, albo akurat nie mogą lub nie chcą mi pomóc. Bilety kupuję dopiero wtedy, gdy wszystko się zgadza. Wszystkie tego samego dnia, w odstępie kilku minut. Potem lampką ulubionego czerwonego wina wznoszę toast za udaną wyprawę. Ogarnia mnie wtedy nieopisana radość, bo dzięki uporowi pokonałem górę, która wydawała się nie do przebycia. Mam w ręku bilety do Meksyku nawet o 70 procent tańsze, niż wydawało się u jej podnóża.

25 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Powrót do planu By nakreślić kurs działania i zrealizować go do końca, potrzeba Ci odwagi żołnierza. Ralph Waldo Emerson 4.1. Kartki z podróży Gdy butelka jest pusta, czas zabrać się do dalszej pracy. Przecież w Meksyku nikt nie będzie na Was czekał. Musisz o wszystkim pomyśleć i wszystko zorganizować. Widzisz jakąś kolejną górę? Jasne, że tak. To pomyśl, że za chwilę będziesz na jej szczycie. Pomogę Ci wspiąć się tam. Po zakupie biletów najwyższa pora sprecyzować plan podróży. Przygotuj przewodnik i listę wypisanych wcześniej ciekawych miejsc, a na stole rozłóż mapę Meksyku. Gdzie wylądujecie? Cancun? Miasto Meksyk? Puerto Vallarta? To zupełnie nieistotne. Przecież nie będziecie w tych miastach spędzać całego urlopu. Rozejrzyj się po mapie. I pomyśl, co więcej można zobaczyć oprócz miasta, w którym wylądujecie? Dokładnie teraz zrozumiesz sens wcześniejszego czytania przewodnika. Śmiało, palcem na mapie, sięgaj daleko w głąb Meksyku. Nawet do dwóch tysięcy kilometrów od miasta, w którym wylądujecie. Spokojna głowa. Będziecie mieli tylko dwa tygodnie, ale zdążycie wrócić na powrotny lot do Europy. Zapomnijcie jednak o próbie zobaczenia w tym czasie całego Meksyku. To niemożliwe. Ten kraj

26 Zostań podróżnikiem strona 26 jest dużo większy, niż sądzisz. Nie da się go zobaczyć w dwa tygodnie. Ale można zobaczyć bardzo wiele, gdy ma się dobry plan. Nie ma od niego nic lepszego i bardziej koniecznego. Jak go opracować? Przygotuj duże kartki papieru. Każda z nich to jeden dzień, który spędzicie w Meksyku. Na pierwszej zacznij od dnia i godziny przylotu. Następnie wróć do dokładnej lektury przewodnika, ale tylko o tym miejscu, w którym będziecie przebywać konkretnego dnia. Wszystko, dokładnie wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy, przenieś na papier i podziel na pory dnia lub godziny. Na przykład według wzoru: lądowanie, formalności na lotnisku i transfer do hotelu, prysznic i krótki odpoczynek, kolacja i spacer po mieście, nocleg. Gdy skończysz planować jeden dzień, weź następną kartkę i zabierz się za kolejny. Pomoże Ci w tym wyobraźnia przestrzenna, zdolności w posługiwaniu się mapą, umiejętności logistyczne. Użyj tego wszystkiego. Krok po kroku, z przewodnikiem w ręku, stworzysz plan całej wycieczki. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej.

27 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona 27 W dalszej części tego e-booka znajdziesz przykładowy zarys wycieczki po Meksyku, ale nie sugeruj się wyłącznie nim. To tylko propozycja. Właściwie to zalecam coś innego stworzenie własnego planu. Zostań jego autorem. Już samo przygotowywanie planu to niesamowita przygoda Gdzie jest przywódca? Plan powinien być szczegółowy, w zaokrągleniu nawet do jednej godziny. Jednak zupełnie nieważne jest, czy zrealizujesz go w całości. Pewnie nie. Ale masz go po prostu mieć. Gdy będzie gotowy, przedstaw go towarzyszowi lub towarzyszom podróży. Być może też coś przygotowali, albo zdali się zupełnie na Ciebie. Wspólnie ustalcie ostateczną wersję. I cieszcie się nią, zwłaszcza gdy będzie efektem sporów, czy małych kłótni. Jesteście przecież drużyną, która potrzebuje przywódcy. Nie rozglądaj się wokół. To Ty nim jesteś.

28 Zostań podróżnikiem strona Vademecum podróżnika Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie, gdy będziemy gotowi przyjąć niespodzianki, jakie niesie nam los. Paolo Coelho 5.1. Wizy i szczepienia Od turystów Meksyk nie wymaga posiadania wiz, o ile opuszczą jego terytorium w ciągu 90 dni od przyjazdu. Nie dotyczą Cię zatem żadne formalności. Tylko przygotowanie paszportu. Przed wylotem obowiązkowo odwiedź jednak stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziesz tam aktualne i użyteczne informacje dotyczące podróży i pobytu w Meksyku. Nie ma tam konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy szczepić się przed wyjazdem? Zazwyczaj jest to zalecane przez urzędników, ale wybór należy do Ciebie. Jeśli masz obawy, zaszczep się. Będziesz spać spokojniej. Ale można wyspać się porządnie i bez tego. Meksyk naprawdę nie jest dzikim krajem.

29 Jak zorganizować i spędzić wakacje w Meksyku strona Bagaż i ubezpieczenie Ubezpieczenie od kosztów leczenia nie jest obowiązkowe. Jeśli się zdecydujesz, warto rozważyć skorzystanie z oferty biura podróży, u którego zakupisz bilety na samolot do Meksyku. Wychodzi taniej i szybciej, bo wszystko za jednym zamachem. W co się spakować? To, co zabierzecie, prawie cały czas będzie w Waszych rękach. Może więc lepiej wszystko przerzucić na plecy? Wygodny plecak jest najlepszy. Bez względu na to, co w nim będzie, pamiętajcie o limicie stosowanym przez przewoźników lotniczych z reguły jest to 20 kilogramów. Gdy go przekroczycie, dopłacicie na lotnisku, ale najbardziej będziecie żałowali tego dźwigając na plecach zbędne kilogramy. Co zabrać? To zależy od terminu i miejsc, w które traficie. Na meksykańskim wybrzeżu jest ciepło przez cały rok. W głębi kraju bywa chłodniej, a w górach jest zimno. Jednak nie ma co bawić się w zgadywankę. Przed pakowaniem po prostu sprawdźcie prognozę pogody w internecie. Warto tak skalkulować ilość zabranych rzeczy, aby wystarczyło na jedno porządne pranie. Nie będzie z tym problemu. Można to zrobić w miejscach zakwaterowania lub w pralniach na ulicach miast. Polecicie najprawdopodobniej wtedy, gdy w Polsce będzie naprawdę zimno. Ale grubych płaszczy, szalików, czapek i ciepłych butów nie musicie dźwigać po meksykańskich plażach. Za drobną

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

Porady dla podróżnych

Porady dla podróżnych 1. esky.pl 2. Guide_homepage Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 Porady dla podróżnych Loty Bagaż Ciąża a lot samolotem Dziecko w samolocie Zwierzęta Odprawa i obsługa pasażera Zdrowie i bezpieczeństwo Informacje

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec Jestem studentką kierunku Zarządzanie na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY PIERWSZAK

BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZNY PIERWSZAK BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał

Bardziej szczegółowo

Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych

Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych Loty Bagaż Ciąża a lot samolotem Odprawa i obsługa pasażera Dziecko w samolocie Zwierzęta Zdrowie i bezpieczeństwo Informacje celne

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Adam Adrianowski Wymiana w roku akademickim 2013/2014 (semestr letni) Civil Engineering Uczelnia Instituto Politécnico de Lisboa

Bardziej szczegółowo

Tytuł ogłoszenia ma znaczenie!

Tytuł ogłoszenia ma znaczenie! Tytuł ogłoszenia ma znaczenie! Dawałeś kiedyś ogłoszenie swojej firmy albo działalności? To nie popełniaj tego samego błędu co wszyscy! Przedstawię Tobie teraz sposób jak ustrzec się błędu który jest dość

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo

Universidade de Aveiro

Universidade de Aveiro Katarzyna Łojewska Universidade de Aveiro 1.Podróż: opcje. Aveiro położone jest około 60 km od Porto. W celu dostania się do Aveiro mamy dwie Opcja numer 1: - lot z Warszawy ( ewentualnie innego polskiego

Bardziej szczegółowo

Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych

Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych Loty Bagaż Ciąża a lot samolotem Odprawa i obsługa pasażera Dziecko w samolocie Zwierzęta Zdrowie i bezpieczeństwo Informacje celne

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Rysunek 3.13 Zakup płyty Audio CD w sklepie internetowym

Rysunek 3.13 Zakup płyty Audio CD w sklepie internetowym 64 Zakupy w sieci Trochę inaczej wygląda zakup towarów lub usług. Masz np. zamiar kupić książkę lub płytę CD z muzyką ulubionego zespołu. Wymienione produkty należą do często kupowanych przez Internet,

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych

Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych Loty Bagaż Ciąża a lot samolotem Odprawa i obsługa pasażera Dziecko w samolocie Zwierzęta Zdrowie i bezpieczeństwo Informacje celne

Bardziej szczegółowo

Pod hiszpańskim niebem

Pod hiszpańskim niebem Pod hiszpańskim niebem 7 dni z Erasmusem ciężko jest z całego pobytu na stypendium opisać tylko siedem dni moja erasmusowa przygoda trwała ich dokładnie sto dziewięćdziesiąt sześć i każdy z tych dni był

Bardziej szczegółowo

Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem

Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem Jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem www.badzsmart.pl Kierowco, czy zdarzyło Ci się rozmawiać przez telefon prowadząc samochód, pisać lub odczytywać SMS-y, czy używać nawigacji w

Bardziej szczegółowo

Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka

Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka Gdyby, to była mafia już bym nie żyła... Oto jak z koleżankami otrzymujemy kosmetyki, bawimy się wyśmienicie i jeszcze przy tym zarabiamy (oraz jak możesz do

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Jak szukać tanich lotów?

Jak szukać tanich lotów? Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 Jak szukać tanich lotów? Oto podstawowe zasady, którymi warto się kierować, aby kupić tani bilet lotniczy. Skorzystaj z wybranych Okazji esky Na esky znajdziesz przygotowane

Bardziej szczegółowo

Erotic Dreams. Gra nr-1 dla par S t r o n a 1

Erotic Dreams. Gra nr-1 dla par S t r o n a 1 Erotic Dreams. Gra nr-1 dla par S t r o n a 1 Erotic Dreams. Gra nr-1 dla par S t r o n a 2 Dariusz Rutkowski Erotic Dreams Gra nr-1 dla par Copyright by Dariusz Rutkowski & e-bookowo 2009 ISBN 978-83-61184-44-7

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz.

Oferta. Niezale ne wyjazdy. Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Oferta Niezale ne wyjazdy Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. 01 Korzyści 04 dla Ciebie Nasz zespół 02 Oferta 03 Referencje Nie marnuj czasu. Podró uj tak, jak chcesz. Chcesz podróżować niezależnie,

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Rozmowa ze sklepem przez telefon

Rozmowa ze sklepem przez telefon Rozmowa ze sklepem przez telefon - Proszę Pana, chciałam Panu zaproponować opłacalny interes. - Tak, słucham, o co chodzi? - Dzwonię w imieniu portalu internetowego AmigoBONUS. Pan ma sklep, prawda? Chciałam

Bardziej szczegółowo

Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi

Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi Trening INTEGRA Dodatkowe dialogi Pobieranie pieniędzy z banku Wersja 1 - Chciałbym/abym wypłacić pieniądze. - Ile dokładnie? - 100 Euro - Proszę o okazanie dokumentu tożsamości. - Mam ze sobą mój paszport

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie

Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie Wprowadzenie do konkursu Zbliża się upragniona przez wszystkich uczniów przerwa wakacyjna czas odpoczynku i zabawy. Jednak lipiec i sierpień to miesiące, kiedy niektóre

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Lekcja 1 WPROWADZENIE DO SKUTECZNEJ STRONY

Lekcja 1 WPROWADZENIE DO SKUTECZNEJ STRONY WPROWADZENIE DO SKUTECZNEJ STRONY Po dzisiejszej lekcji będziesz wiedział: Jak zacząć pracę nad swoją własną witryną Co ma wspólnego autobus ze stroną internetową Na jakie aspekty techniczne powinieneś

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

tekst łatwy do czytania Jak otrzymać pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu

tekst łatwy do czytania Jak otrzymać pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu tekst łatwy do czytania Jak otrzymać pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Jak otrzymać pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu pomaga osobom, które nie mają

Bardziej szczegółowo

"PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA"

PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA "PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA" Maciej Rak kl.4a 1 PEWNEGO DNIA W SZKOLE NA LEKCJI MATEMATYKI: PANI: Dzieci, proszę o ciszę!!! STAŚ: Słuchajcie pani, bo jak nie, to zgłoszę wychowawczyni żeby wpisała

Bardziej szczegółowo

Życzliwość na co dzień

Życzliwość na co dzień Życzliwość na co dzień Codziennie na swojej drodze mijamy setki ludzi - w pracy, szkole, na ulicach, w sklepach i w komunikacji miejskiej. Czy nie byłoby nam wszystkim milej i łatwiej, gdybyśmy byli dla

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Peka ułatwia życie w mieście

Peka ułatwia życie w mieście Peka ułatwia życie w mieście Właśnie kupiłam bilet przez Internet na www.peka.poznan.pl... zapoznaj się z innymi możliwościami systemu PEKA! Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego

Bardziej szczegółowo

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności 1. Chcesz zapisać się na kurs języka w Londynie. W rozmowie z pracownikiem szkoły językowej omów następujące kwestie: - twój poziom znajomości języka - koszty - prowadzący - zajęcia dodatkowe 2. Jesteś

Bardziej szczegółowo

Podróżnicy. i ścieżki zakupu. Wpływ marketingu efektywnościowego na inspiracje i wybór w branży turystycznej. tradedoubler.com

Podróżnicy. i ścieżki zakupu. Wpływ marketingu efektywnościowego na inspiracje i wybór w branży turystycznej. tradedoubler.com Podróżnicy i ścieżki zakupu Wpływ marketingu efektywnościowego na inspiracje i wybór w branży turystycznej tradedoubler.com Europejczycy chcą wybierać hotele, loty i oferty wakacyjne na swoich własnych

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 11. W ramach wymiany młodzieżowej gościsz u siebie kolegę / koleżankę z Danii. Chcesz go / ją lepiej poznać. Zapytaj o jego/jej: miejsce zamieszkania, rodzeństwo, zainteresowania. Po przyjeździe do Londynu

Bardziej szczegółowo

Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje:

Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje: Wydawanie pieniędzy Uczelni, czyli Jak rozliczać dokumenty księgowe? Podstawowe informacje: 1. Żeby wydać pieniądze Samorządu Studentów APS musisz mieć zgodę: a. Rady Studentów APS (zatwierdzony projekt

Bardziej szczegółowo

Nasz klient, nasz Pan?

Nasz klient, nasz Pan? przemyślane rozwiązania Nasz klient, nasz Pan? Nazwa przykładowego klienta Nie Propozycja ściemniaj! współpracy Co podać? 5 powodów dla których miałbym tu coś zamówić Mniejszy lub większy kryzys spotka

Bardziej szczegółowo

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować Masturbacja 7 kroków aby przestać się masturbować Jeśli robisz to codziennie kilka albo kilkanaście razy, to możesz zacząć zastanawiać czy to normalne. Robi tak wielu mężczyzn, ale i kobiet, ale efektem

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

3 rzeczy które musisz zrobić po 50-ce: 1. polecieć do Azji

3 rzeczy które musisz zrobić po 50-ce: 1. polecieć do Azji 3 rzeczy które musisz zrobić po 50-ce: 1. polecieć do Azji Na przełomie stycznia i lutego 2014 roku wraz z grupą 3 przyjaciółek i zrealizowałem planowaną od kilku miesięcy wyprawę na trasie Gdańsk > Kopenhaga

Bardziej szczegółowo

Pisanie projektu unijnego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Danuta Janakiewicz

Pisanie projektu unijnego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Danuta Janakiewicz 1 2 Pisanie projektu unijnego. Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Danuta Janakiewicz Wydanie pierwsze, Toruń 2009 ISBN: 978-83-61744-02-3 Wszelkie prawa zastrzeżone! Autor oraz Wydawnictwo dołożyli wszelkich

Bardziej szczegółowo

Spersonalizowany Plan Biznesowy

Spersonalizowany Plan Biznesowy Spersonalizowany Plan Biznesowy Zarabiaj pieniądze poprzez proste dzielenie się tym unikalnym pomysłem. DUPLIKOWANIE TWOJEGO BIZNESU EN101 W En101, usiłowaliśmy wyjąć zgadywanie z marketingu. Poniżej,

Bardziej szczegółowo

Nocleg na Bali: Bardzo różne ceny hoteli w zależności od standardu. Od 5 USD za pokój dwuosobowy do kilkuset USD. Całkiem sympatyczne od 10 USD.

Nocleg na Bali: Bardzo różne ceny hoteli w zależności od standardu. Od 5 USD za pokój dwuosobowy do kilkuset USD. Całkiem sympatyczne od 10 USD. Praktyczny przewodnik jak dojechać oraz koszty. Kolejne etapy w drodze do Labuan Bajo (przylot do Indonezji, nocleg na Bali, przelot do Labuan Bajo i z powrotem). Przy cenach podanych w Rupiah można przyjąc

Bardziej szczegółowo

Codziennie jestem bezpieczny

Codziennie jestem bezpieczny Codziennie jestem bezpieczny Europejski numer alarmowy i zasady bezpieczeństwa dla dzieci Drodzy uczniowie, wiedza o tym, jak prawidłowo zachować się w drodze do szkoły, w szkole, na placu zabaw czy w

Bardziej szczegółowo

Jak w 6 krokach zadbać by Twoje wymarzone wakacje nie zmieniły się w koszmar

Jak w 6 krokach zadbać by Twoje wymarzone wakacje nie zmieniły się w koszmar Jak w 6 krokach zadbać by Twoje wymarzone wakacje nie zmieniły się w koszmar Tylko w tym roku zbankrutowało kilkanaście biur podróży. Dla tysięcy osób spokojny wypoczynek zmienił się w męczarnie. To co

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita Degli Studi Di L'Aquila Agnieszka (studentka WF) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2. Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Andrzej Graca BEZ SPINY CZYLI NIE MA CZEGO SIĘ BAĆ Andrzej Graca: Bez spiny czyli nie ma czego się bać 3 Copyright by Andrzej Graca & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Andrzej Graca ISBN 978-83-7859-138-2

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły ZASADY PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły ZASADY PRZECHODZENIA PRZEZ JEZDNIĘ Bezpieczeństwo w drodze do szkoły Codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego,

Bardziej szczegółowo

Wspomnienia z praktyki

Wspomnienia z praktyki Wiktor Pytka EAIiE, Automatyka i Robotyka Wspomnienia z praktyki Dresden,Niemcy 2010 1. Przed wyjazdem... 2 1.1 Kontakt z komitetem LC Dresden... 2 1.2 Środek transportu... 2 2. Pierwsze dni w Dreznie...

Bardziej szczegółowo

Sprawdzony przepis na udane wakacje

Sprawdzony przepis na udane wakacje Sprawdzony przepis na udane wakacje Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych, wspaniałych przeżyć.

Bardziej szczegółowo

TaniePlanowanie.com Maciej Urbański tel. 606 371 673 Krzysztof Szymański tel. 793 003 810

TaniePlanowanie.com Maciej Urbański tel. 606 371 673 Krzysztof Szymański tel. 793 003 810 WYJAZDY ZAGRANICZNE DESTYNACJE Nasza bazowa oferta obejmuje wyjazdu do czterech atrakcyjnych stolic europejskich Pragi, Budapesztu, Bratysławy oraz Wiednia. Za tym wyborem przemawiają następujące czynniki:

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie

Bardziej szczegółowo

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do ciebie mówią zwłaszcza wtedy, kiedy się do nich modlisz. Ich subtelny głos, który dociera do nas w postaci intuicyjnych odczuć i myśli ciężko usłyszeć w

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów)

REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1. (wersja dla studentów) REKLAMA. TRYB ROZKAZUJĄCY AUDIO A2 / B1 (wersja dla studentów) Reklama jest obecna wszędzie w mediach, na ulicy, w miejscach, w których uczymy się, pracujemy i odpoczywamy. Czasem pomaga nam w codziennych

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 51 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH Szczegółową instrukcję znajdziesz tu: http://marciniwuc.com/ Miesiąc:. (np. Styczeń 2015) Punkt 1: Wyznacz Twoje 20 minut z finansami. Moje 20 minut na finanse to:

Bardziej szczegółowo

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia

Wyjazd na Erasmusa polecam każdemu. Moim zdaniem wynikają z niego same korzyści zaczynając od udowodnienia samemu sobie na ile nas stać, nauczenia Nazywam się Anna Janaszkiewicz moja przygoda z Erasmusem zaczęła się przez przypadek. Wyjazdem bardziej zainteresowani byli moi przyjaciele niż ja, po długich namowach zdecydowałam się na udział w programie.

Bardziej szczegółowo

Katarzyna Frątczak ANGIELSKI W PODRÓŻY

Katarzyna Frątczak ANGIELSKI W PODRÓŻY Katarzyna Frątczak ANGIELSKI W PODRÓŻY Redakcja językowa: Anna Buczko (rozdziały), Maria Szewczyk (Słowo od wydawcy) Redakcja techniczna: Karolina Jóźwiak Fotografie: CC0 ISBN 978-83-943137-8-4 Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych

Tekst łatwy do czytania. foto: Anna Olszak. Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Tekst łatwy do czytania foto: Anna Olszak Dofinansowanie zakupu sprzętu lub wykonania usług z zakresu likwidacji barier technicznych Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

TANIE ZAKUPY NA CAŁYM ŚWIECIE. PORADNIK SUPERKUPCA

TANIE ZAKUPY NA CAŁYM ŚWIECIE. PORADNIK SUPERKUPCA Przemysław Mielcarski: Tanie zakupy na całym świecie 2 Przemysław Mielcarski TANIE ZAKUPY NA CAŁYM ŚWIECIE. PORADNIK SUPERKUPCA Copyright by Przemysław Mielcarski & e-bookowo 2009 Grafika i projekt okładki:

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Michał (student turystyki i rekreacji) Anadolu University Tak były organizowane nie

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Wiemy, jak tego uniknąć. Nasz specjalista od makijażu przygotuje Cię do zdjęć.

Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Wiemy, jak tego uniknąć. Nasz specjalista od makijażu przygotuje Cię do zdjęć. Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Make-up biznesowy to ważna część każdej sesji fotograficznej. Na pewno wiesz, że makijaż biznesowy musi być stonowany, tak by żaden jego element nie odwracał uwagi

Bardziej szczegółowo

Damian Gastół. MAGIA 5zł. Tytuł: Magia 5zł. Autor: Damian Gastół. Wydawnictwo: Gastół Consulting. Miejsce wydania: Darłowo

Damian Gastół. MAGIA 5zł. Tytuł: Magia 5zł. Autor: Damian Gastół. Wydawnictwo: Gastół Consulting. Miejsce wydania: Darłowo Tytuł: Magia 5zł Autor: Wydawnictwo: Gastół Consulting Miejsce wydania: Darłowo Data wydania: 1 września 2011 roku Nr wydania: Wydanie II - poprawione Cena: publikacja bezpłatna Miejsce zakupu: ekademia.pl

Bardziej szczegółowo

ZESTAW NR 1. II. Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na dwa pytania zadane przez komisję. fot. S. Kwiatkowska

ZESTAW NR 1. II. Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na dwa pytania zadane przez komisję. fot. S. Kwiatkowska ZESTAW NR 1 I. W rozmowie z mamą korespondentki, u której mieszkasz podczas wakacji: poinformuj, że źle się czujesz, powiedz, co ci dolega, poproś, aby poszła z Tobą do lekarza. ZESTAW NR 2 I. W rozmowie

Bardziej szczegółowo

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl

Spis barier technicznych znajdziesz w Internecie. Wejdź na stronę www.mopr.poznan.pl 1 Bariery techniczne to wszystko, co przeszkadza ci sprawnie funkcjonować w twoim środowisku i wśród ludzi. Bariery techniczne to również to, co przeszkadza, by inni mogli sprawnie się tobą opiekować.

Bardziej szczegółowo

PRAWA PASAŻERA LINII LOTNICZYCH UNIJNY FORMULARZ SKARGI

PRAWA PASAŻERA LINII LOTNICZYCH UNIJNY FORMULARZ SKARGI PRAWA PASAŻERA LINII LOTNICZYCH UNIJNY FORMULARZ SKARGI NA NINIEJSZYM FORMULARZU MOŻNA ZŁOŻYĆ SKARGĘ DO PRZEWOŹNIKA LOTNICZEGO LUB DO KRAJOWEGO ORGANU WYKONAWCZEGO Prawa pasażera w przypadku odmowy przyjęcia

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

Bagaż: Wymiary i waga - TAM. Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych

Bagaż: Wymiary i waga - TAM. Ostatnia aktualizacja: esky.pl 2. Porady dla podróżnych Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych Loty Bagaż Jedzenie w bagażu podręcznym w samolocie Co można zabrać do samolotu? Jak spakować bagaż rejestrowany do lotu? Bagaż: Wymiary

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE Będąc szczęśliwym jesteś niemal jak słońce emanujesz wewnętrznym ciepłem i energią. Blask, który się z Ciebie emanuje ma moc oświetlenia wszystkich ścieżek, którymi chcesz pójść. Czasami jednak boisz się

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 53 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA ŚREDNIA KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej,

Bardziej szczegółowo

AUDIO A2/B1 IDZIEMY NA ZAKUPY! (wersja dla studenta)

AUDIO A2/B1 IDZIEMY NA ZAKUPY! (wersja dla studenta) AUDIO A2/B1 IDZIEMY NA ZAKUPY! (wersja dla studenta) 1. Przed przeczytaniem proszę pomyśleć nad pytaniami i napisać odpowiedzi: 1. Czy lubisz robić zakupy? Co najczęściej kupujesz? Gdzie? 2. Co myślisz

Bardziej szczegółowo

Bagaż: Wymiary i waga - Norwegian. Porady dla podróżnych. Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015. 1. esky.pl 2. Guide_homepage

Bagaż: Wymiary i waga - Norwegian. Porady dla podróżnych. Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015. 1. esky.pl 2. Guide_homepage 1. esky.pl 2. Guide_homepage Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 Porady dla podróżnych Loty Bagaż Co można zabrać do samolotu? Bagaż: Wymiary i waga Jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Jedzenie w bagażu

Bardziej szczegółowo

Bagaż: Wymiary i waga - TAM. Porady dla podróżnych. Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015. 1. esky.pl 2. Guide_homepage

Bagaż: Wymiary i waga - TAM. Porady dla podróżnych. Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015. 1. esky.pl 2. Guide_homepage 1. esky.pl 2. Guide_homepage Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 Porady dla podróżnych Loty Bagaż Bagaż: Wymiary i waga Co można zabrać do samolotu? Jakie dokumenty do samolotu trzeba zabrać? Jak dokupić

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Jak zarobić pieniądze Iwona Wendel

Jak zarobić pieniądze Iwona Wendel Copyright Iwona Wendel 2015 www.jakwyjsczdlugow.pl Wydanie: I Rok wydania: 2015 ISBN 978-83-63770-03-7 Nie przysypiaj, póki nie możesz sobie na to pozwolić. Autorka dołożyła wszelkich starań, by zawarte

Bardziej szczegółowo

OBIEKCJE I TRUDNE PYTANIA:

OBIEKCJE I TRUDNE PYTANIA: OBIEKCJE I TRUDNE PYTANIA: Gdybyście nie wypłacali tyle prowizji, to Alveo byłoby tańsze. A jaka wg Pana marża reklamowa byłaby właściwa? A jaka jest marża reklamowa w przypadku leków? A gdzie te marże

Bardziej szczegółowo

Ciągle nie mam czasu...

Ciągle nie mam czasu... Ciągle nie mam czasu... Wszyscy narzekamy na brak czasu, na nadmiar zajęć, na życie w stresie. Na pewno zgodzicie się z tymi stwierdzeniami: Czasem trzeba gospodarować rozsądnie i poświęcać go na naprawdę

Bardziej szczegółowo

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie ARKUSZ EWALUACJI UCZNIA Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012 Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie 1. Zawartość merytoryczną (naukową, poznawczą) programu

Bardziej szczegółowo

FlightExpress Zakładanie rezerwacji krótka instrukcja

FlightExpress Zakładanie rezerwacji krótka instrukcja FlightExpress Zakładanie rezerwacji krótka instrukcja W tym rozdziale uzyskają Państwo informacje, jak wprowadzić dane pasażerów, formy płatności i uwagi na koniec do każdej rezerwacji założonej we FlightExpress.

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2016 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2016 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu Układ graficzny CKE 2016 Nazwa kwalifikacji: Obsługa podróżnych w portach i terminalach Oznaczenie kwalifikacji: A.33 Numer zadania:

Bardziej szczegółowo

PROJEKT DOMKU DLA DZIECI "SKRZATEK"

PROJEKT DOMKU DLA DZIECI SKRZATEK Firma WWPROJEKT - Wojciech Wojtas oferuje: PROJEKT DOMKU DLA DZIECI "SKRZATEK" Krok po Kroku Uwaga!!! Jeśli chcesz kupić taniej o 20zł przeczytaj do końca. Mam dla Ciebie specjalną ofertę. DRODZY RODZICE,

Bardziej szczegółowo