Dokumentacja systemu. Architektura, wymagania infrastrukturalne, instrukcja instalacji i opis mechanizmów programistycznych Wersja 1.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dokumentacja systemu. Architektura, wymagania infrastrukturalne, instrukcja instalacji i opis mechanizmów programistycznych Wersja 1."

Transkrypt

1 Dokumentacja systemu y-box Architektura, wymagania infrastrukturalne, instrukcja instalacji i opis mechanizmów programistycznych Wersja 1.1

2 Spis treści 1. Wstęp Architektura rozwiązania Minimalne wymagania sprzętowe Profil kompetencyjny administratora systemu Instalacja systemu Certyfikat SSL Panel administracyjny Usługi i mechanizmy programistyczne Wstęp Instalator Użytkownicy serwisu Umiejętności Odznaki i nagrody Baza wiedzy Wydarzenia Hashtagi Sesje użytkowników Powiadomienia Projekt Przypomnienia Wyszukiwarka Zadania Tablica Czat Panel Administracyjny Zmiana domeny Y-box Konfiguracja aplikacji Wykorzystywane usługi lub mechanizmy obce Zmiana hasła Wysyłanie powiadomień Wysyłanie raportu Analiza i przyznawanie odznak Logi Cookie wykorzystywane przez system Schemat bazy danych

3 1. Wstęp Płyta instalacyjna (lub jej obraz) realizuje kompleksowo instalację i konfigurację środowiska niezbędnego do uruchomienia systemu Y-Box. Architekturę systemu zaprojektowano w oparciu o następujące założenia: do wykorzystania w małych i średnich przedsiębiorstwach, instalacja i konfiguracja zrealizowana w sposób intuicyjny i zrozumiały nawet dla osób z małym doświadczeniem we wdrażaniu narzędzi informatycznych, możliwość modyfikacji dostosowania do wymagań infrastrukturalnych konkretnej firmy przez bardziej zaawansowanych specjalistów, łatwy dostęp (przez przeglądarkę internetową) dla użytkowników końcowych, możliwość instalacji na serwerze fizycznym lub wirtualnym. System działa w architekturze klient - serwer, użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzia przez przeglądarkę internetową. Podczas instalacji (z płyty CD lub jej obrazu) użytkownik otrzymuje interfejs, który pozwala uruchomić na serwerze docelową wersję systemu operacyjnego, niezbędnych usług i aplikacji. Ponadto pozwala użytkownikowi kompletnie skonfigurować parametry systemowe oraz sieciowe, wskazać adres IP zewnętrznej usługi (jeśli serwer bazodanowy jest wydzielony) oraz niezbędne dane do autoryzacji. Oprogramowanie należy zainstalować na serwerze nie posiadającym systemu operacyjnego i działających usług. Przed przystąpieniem do instalacji należy przygotować serwer spełniający wymagania z rozdziału 3. Zarówno serwer, jak i komputery użytkowników systemu Y-Box muszą być podłączone do tej samej sieci lokalnej. Dobrą praktyką jest również utworzenie na lokalnym serwerze nazw (DNS) wpisu (rekord A) dla adresu IP serwera z aplikacją Y-Box (np. y-box.mojadomena.local lub y-box.mojadomena.pl).

4 2. Architektura rozwiązania System Y-Box działa w oparciu o typowy dla oprogramowania Open-Source zestaw oprogramowania stanowiący platformę serwerową: System operacyjny: o Linux CentOS w wersji 6.4 Moduł frontowy: o Serwer WWW (Apache) w wersji Moduł backendowy: o Serwer bazy danych (MySQL) w wersji 5.6 o Serwer poczty wewnętrznej (Postfix) w wersji Interpreter skryptowy: o PHP w wersji 5.3 Moduł autoryzacji: o Realizacja oparta o relacyjną bazę danych (MySQL+Aplikacja) Serwer posiada również zaporę ogniową w postaci wpisów IPTABLES. Natywnym komponentem jest planista w postaci Crontab wykonywanie cyklicznych, zadanych zadań w postaci np. skryptów perl/bash. Ponadto do poprawnego działania systemu niezbędny jest serwer poczty wychodzącej SMTP, który nie jest instalowany wraz z pozostałymi komponentami platformy (służy do wysyłania powiadomień mailowych i haseł użytkownikom systemu). Zalecane jest utworzenie odpowiedniego konta na serwerze pocztowym firmy i podanie go w czasie konfiguracji systemu.

5 3. Minimalne wymagania sprzętowe Serwer o Procesor: Xeon (2 Cores) 2.0Ghz o Architektura: x86_64 o Pamięć RAM: 4GB o Dysk: 100GB o Serwer SMTP poczty wychodzącej z autoryzacją (konieczne konto do wysyłania powiadomień i raportów na ) Komputer użytkownika o Procesor: Pentium 4 1.6Ghz o Pamięć RAM: 1GB o Przeglądarka internetowa z włączoną obsługą JS oraz cookie (zalecane Chrome od wersji 39 oraz Firefox od wersji 33) o Rozdzielczość ekranu minimum 1280x720px o Połączenie z serwerem (w sieci LAN lub poprzez Internet) o minimalnej szybkości 2Mb/s, zalecane 10Mb/s 4. Profil kompetencyjny administratora systemu Znajomość systemów operacyjnych z rodziny Unix, ze szczególnym naciskiem na otwarte systemy Linux. Znajomość obsługi i konfiguracji serwerów (WWW - Apache, SMTP, POP, itp.). Wiedza na temat zagadnień sieciowych. Podstawowa wiedza na temat narzędzi skryptowych (np. perl, bash) wspierających administrację systemami. Dobra orientacja w dostępnych programach i narzędziach opensource dla rodziny systemów Unix. Podstawowa znajomość relacyjnych baz danych i języka SQL (technologia MySQL).

6 5. Instalacja systemu 1. Uruchom serwer z bootowalnej płyty CD z systemem Y-Box. 2. W menu początkowym wybierz Zainstaluj lub zaktualizuj Y-Box tak, aby uruchomić instalator. 3. Po ujrzeniu ekranu powitalnego wciśnij Dalej. 4. Zatwierdź podaną licencję zaznaczając pole Rozumiem i akceptuję warunki licencyjne. Następnie wciśnij Dalej.

7 5. Skonfiguruj sieć oraz ustaw nazwę hosta. a. Ustaw nazwę hosta w głównym ekranie, a następnie kliknij Skonfiguruj sieć. Nazwa komputera powinna być taka sama, jak domena, pod którą ma pracować dana instancja. b. W następnym oknie wybierz swoją kartę sieciową i wciśnij Modyfikuj, aby skonfigurować sieć.

8 c. Jeśli używasz DHCP, wystarczy, że zaznaczysz Łączenie automatyczne. Jeżeli chcesz wybrać inną metodę połączenia, kliknij w pole Metoda. Następnie skonfiguruj odpowiednio adres IP. Przy wyborze innej metody połączenia, również wymagane jest zaznaczenie pola Łączenie automatyczne. 6. Ustaw hasło dla użytkownika root (administrator systemu z pełnymi uprawnieniami).

9 7. Skonfiguruj partycje jeśli zachodzi taka potrzeba w przeciwnym wypadku wybierz domyślne ustawienia. Szczegółów dotyczących partycjonowania należy zasięgnąć w instrukcji systemu Red Hat Enterprise Linux, na którym bazuje CentOS (https://access.redhat.com/site/documentation/en- US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Installation_Guide/s1-diskpartsetup-ppc.html). 8. Po zatwierdzeniu partycji instalator rozpocznie instalację. 9. Po ukończeniu instalacji należy wyjąć płytkę i ponownie uruchomić serwer, a w pasek adresu Twojej przeglądarki internetowej wpisać IP (lub domenę jeśli skonfigurowałeś DNS), by zainstalować aplikację Y-Box.

10 10. Dalsza część instalacji przebiega za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Pod wcześniej skonfigurowanym adresem serwera ukaże się pierwszy ekran konfiguracji należy kliknąć Kontynuuj. 11. W kroku 2 konfiguracji należy podać dane kontaktowe takie, jak nazwa firmy, wielkość (ilość pracowników), branża, adres oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za wdrożenie systemu w organizacji (nie musi to być osoba instalująca oprogramowanie). Obowiązkowe jest również zaakceptowanie postanowień regulaminu Y-Box, licencji jego dystrybucji oraz wyrażenie zgody na wykorzystanie danych firmy w celach statystycznych (branża, wielkość firmy) i automatyczne przesyłanie raportów na temat aktywności użytkowników systemu (są to dane anonimowe przesyłane raz w miesiącu do twórców oprogramowania. Są one konieczne do weryfikacji przydatności systemu przez instytucje finansującą, czyli Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości).

11 12. W kroku 3 konfiguracji należy wskazać dane bazy danych systemu, serwera poczty wychodzącej SMTP oraz pierwszego użytkownika. Jeśli chcesz wskazać własny serwer bazodanowy MySQL zaznacz tę opcję w nagłówku formularza powyżej. Pola dotyczące bazy danych będą wtedy możliwe do edycji. Jeśli nie chcesz konfigurować bazy danych samodzielnie, nic nie zaznaczaj i pomiń tę część formularza. System Y-Box sam zdefiniuje potrzebne dane i utworzy bazę danych. Przejdź do danych SMTP. Serwer pocztowy wykorzystany będzie m.in. do przesyłania powiadomień i haseł do pracowników. Powinien być to serwer zaufany, aby wiadomości z tego adresu nie były traktowane przez programy i serwer pocztowy pracowników jako SPAM. Dobrze, aby adres i nazwa w polu Od kojarzył się pracownikom z systemem i firmą np. Powiadomienia Y-Box Jeśli wskazany serwer używa zaszyfrowane połączenia, nie zapomnij zaznaczyć użyj TLS/SSL. System od razu sprawdzi czy konto istnieje i czy może połączyć się z serwerem pocztowym (jest to warunek poprawnej instalacji), dlatego adres musi być przygotowany odpowiednio wcześniej.

12 Na koniec podaj adres administratora technicznego systemu. System Y-Box założy dla Ciebie konto i prześle informacje do logowania na podany . To konto uzyska również najwyższe uprawnienia w systemie oraz możliwość dodania kolejnych użytkowników. Kliknij Kontynuuj aby zakończyć instalację. 13. Gratulacje! Dotarłeś do końca procesu instalacji. Na ekranie zobaczysz komunikat podsumowujący oraz dane do logowania adres i hasło jednorazowe. Podsumowanie zostało również przesłane na adres Twój podany w poprzednim kroku w polu Adres administratora. Kliknij lub skopiuj adres do logowania, aby po raz pierwszy zalogować się do systemu. 14. Aby sprawdzić czy instalacja przebiegła poprawnie i czy Twoje konto działa zaloguj się do systemu Y-Box. Na stronie logowania podaj i jednorazowe hasło, otrzymane po zakończeniu instalacji.

13 15. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie po zalogowaniu zobaczysz swój profil, ale jeszcze nieuzupełniony wszystkimi danymi. Kliknij ikonę ustawień w prawym górnym rogu i z menu wybierz opcję Administracja. 6. Certyfikat SSL System Y-Box wyposażony jest w protokół SSL (Secure Socket Layer) zapewniający poufność transmisji danych. Jest to najpopularniejszy typ zabezpieczeń internetowych (stosowany np. w internetowych bankach, sklepach, czy transakcjach kartą kredytową przez Internet). Protokół SSL zainstalowany jest w systemie na stałe. Po zainstalowaniu Y-Boxa w firmie, dobrze jest zgłosić firmową domenę Y-Boxa w światowej bazie stron wykorzystujących protokół SSL nadając jej specjalny certyfikat. Nie jest to proce konieczny dla prawidłowego funkcjonowania Y-Boxa i nie wpływa to na poziom bezpieczeństwa danych. Jedynym efektem jest to, że przeglądarki internetowe użytkowników rozpoznają stronę jako "zaufaną". 7. Panel administracyjny Za pomocą panelu administracyjnego możesz zarządzać całym systemem Y-Box, a w szczególności danymi użytkowników, uprawnieniami, bazą wiedzy, zasadami grywalizacji oraz strukturą organizacyjną firmy.

14 Aby edytować swoje dane, kliknij ikonę koła zębatego (znajdującego się w kolumnie Opcje) i wybierz opcję edytuj. W otwartym formularzu uzupełnij wszystkie swoje dane. Po zakończeniu kliknij Zapisz. Panel administracyjny pozwoli Ci również nadać dostęp kolejnym użytkownikom np.: osobie odpowiedzialnej za dane pracowników, strukturę organizacyjną czy ustalenie kategorii bazy wiedzy i zasad grywalizacji. Aby dodać do Y-Box kolejnego pracownika kliknij ikonę koła zębatego w nagłówku panelu pracownicy i wybierz opcję dodaj użytkownika. W trakcie wprowadzania danych nowego użytkownika pamiętaj, aby jego adres , był pisany małymi literami.

15 Jeśli dodany pracownik powinien mieć tak, jak Ty uprawnienia do panelu administracyjnego, kliknij ikonę koła zębatego przy jego danych i wybierz opcję Admin. Pracowników możesz również zaimportować hurtowo z pliku CSV. Aby tego dokonać musisz najpierw mieć odpowiednio przygotowaną listę. Wykonanie takiej listy jest bardzo proste. Kliknij w ikonkę koła zębatego umieszczoną w nagłówku panelu pracownicy. Z listy wybierz opcję Eksportuj do pliku CSV. Wówczas do wybranej lokalizacji pobierze się plik CSV. Plik należy otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym poprzez import z tekstu, z ustawieniem kodowania Unicode (UTF-8) i średnikiem jako ogranicznik. W rezultacie ukaże się tabelka z danymi dotychczas dodanych pracowników. Wprowadź dane kolejnych pracowników w odpowiednie kolumny. Pamiętaj:

16 jeżeli zmodyfikowałeś dane w arkuszu, przed zapisaniem warto sprawdzić, czy wszystkie kolumny są wprowadzone zgodnie pierwotną kolejnością. Po zakończeniu wprowadzania nowych użytkowników, plik należy zapisać w formacie CSV (rozdzielanym przecinkami). Po zapisaniu arkusz jest gotowy do importu do systemu Y-box. Aby zaimportować listę kliknij przycisk koła zębatego w panelu pracownicy. Następnie wybierz opcję Importuj z pliku CSV. Otworzy się wówczas okienko Import użytkowników. W nim należy wybrać Dodaj plik z dysku. Jeżeli plik został prawidłowo zaimportowany, wyświetli się okienko Log Importu użytkowników. Informuje ono o ilości zmodyfikowanych danych i o zmianach jakie spowoduje import listy użytkowników. Aby zatwierdzić wprowadzenie zmian w liście użytkowników, kliknij przycisk OK. Jeżeli dane pracowników ulegną zmianie, w prosty sposób możesz je edytować. Aby to zrobić kliknij na ikonkę koła zębatego przy danym użytkowniku. Po kliknięciu rozwinie się menu, w którym pierwszą opcją będzie Edytuj użytkownika. Kliknięcie na tę pozycję sprawi, że otworzy się okienko edycji ustawień użytkownika.

17 W okienku edycji ustawień możesz również zmienić jego hasło. Aby tego dokonać wpisz zmienione hasło w polu Nowe hasło następnie powtórz je w polu powtórz hasło. Wprowadzoną zmianę potwierdź przyciskiem zmień hasło. Jeżeli w trakcie tworzenia konta nowego pracownika nie zaznaczyłeś jego stanu, możesz łatwo to zmienić za pomocą ikonki koła zębatego przy pracowniku. Po kliknięciu z rozwijanej listy wybierz opcję aktywny. Stan pracownika zmieni się na aktywny.

18 System Y-box domyślnie zawiera pewną grupę kategorii znajdujących się w bazie wiedzy. Kategorie te są przedstawione w postaci drzewka, tak aby łatwo było się po nich poruszać. Możliwe jest, że domyślne kategorie lub ich struktura nie będą odpowiadały potrzebom Twojej firmy. W zakładce kategorie masz pełną możliwość zarządzania kategoriami. Możesz np. dodać nową kategorię. Aby to zrobić kliknij w ikonę koła zębatego, która znajduję się w nagłówku panelu okna kategorii i z rozwijanego menu wybierz opcję Dodaj kategorie. Po kliknięciu tej pozycji pojawi się okienko Dodaj kategorie, w którym można wprowadzić nazwę kategorii, jej opis, a także wybrać kategorię nadrzędną.

19 Jeżeli chciałbyś edytować jedną z już istniejących kategorii, kliknij w ikonę koła zębatego umieszczoną przy danej kategorii. Po kliknięciu otworzy się okienko edycji kategorii, w którym będzie można edytować wszystkie opcje związane z kategorią. System Y-box umożliwia także czyszczenie kategorii. Funkcja ta polega na usuwaniu wszystkich dokumentów z danej kategorii. Aby wyczyścić kategorię kliknij w ikonę koła zębatego przy danej kategorii. Z rozwijanego menu wybierz opcję Wyczyść. Po kliknięciu tej opcji na górze okna pojawi się komunikat potwierdzający skasowanie wszystkich dokumentów z danej kategorii.

20 Jeśli uznasz, że chcesz usunąć jedną z kategorii lub cała gałąź kliknij w ikonę koła zębatego i wybierz z rozwijanego menu opcję Usuń. W panelu administracyjnym systemu Y-box masz również możliwość zarządzania działami. Tak jak w przypadku pracowników, dane zostały przedstawione w postaci tabelki. I tak aby dodać dział, kliknij w ikonę koła zębatego, znajdującą się w nagłówku panelu zakładki Działy i wybierz pozycję Dodaj dział. Pojawi się wówczas okienko dodawania działów, w którym należy wpisać nazwę działu i zatwierdzić zmianę klikając przycisk Zapisz.

21 Możesz wpisać wiele działów za jednym razem - wówczas poszczególne oddziel od siebie średnikami. System wygeneruje komunikat Dodano [liczba] dział/działy/działów. Jeżeli chciałbyś wprowadzić zmiany w którymś z działów, kliknij na ikonę koła zębatego przyporządkowaną do konkretnego działu. Pojawi się wówczas pozycja Edytuj. Kliknięcie w nią otworzy okno, w którym wprowadź zmiany w nazwie działu. W celu potwierdzenia zmian, kliknij przycisk Zapisz. W systemie Y-box masz również możliwość zarządzania stanowiskami. W zakładce Stanowiska znajdziesz funkcje edycji, która pozwoli Ci dopasować stanowiska tak, aby były zgodne z nazewnictwem w Twojej firmie.

22 Aby dodać nowe stanowisko, kliknij w ikonkę koła zębatego umieszczoną w nagłówku panelu zakładki Stanowiska i z menu wybierz opcję Dodaj stanowisko. Pojawi się wówczas okienko dodawania działów, w które należy wpisać nazwę stanowiska i zatwierdzić zmianę klikając przycisk Zapisz. Możesz wpisać wiele stanowisk za jednym razem - wówczas poszczególne oddziel od siebie średnikami. Edycja stanowiska odbywa się z poziomu zakładki Stanowiska. Aby edytować stanowisko, kliknij w ikonkę koła zębatego przyporządkowaną do danego stanowiska. Wyświetli się wówczas pozycja Edytuj stanowisko. Po kliknięciu na tę pozycję pojawi się okienko, w którym będziesz mógł wprowadzić modyfikacje. Zmiany potwierdź przyciskając na Zapisz. System wygeneruje komunikat: Stanowisko zostało zapisane poprawnie.

23 8. Usługi i mechanizmy programistyczne Wstęp Serwis Y-box jest systemem organizacji pracy. W systemie została użyta idea grywalizacji w celu zwiększenia efektywności i zaangażowania pracowników. System pozwala tworzyć projekty, zadania z nimi związane, a także wydarzenia. Wszystko oparte jest o ideę sieci Web 2.0. Każdy użytkownik systemu może wchodzić w pełną interakcję z elementami, do których ma dostęp (np. może pomóc innym w rozwiązaniu zadań, może być odpowiedzialny za zadania w projekcie, może tworzyć własne projekty i wydarzenia oraz zapraszać do nich współpracowników, może również komentować zadania, projekty i pracę innych użytkowników). Instalator System posiada moduł umożliwiający zainstalowanie go na dowolnej maszynie (spełniającej wymagania). Moduł instalatora umożliwia podanie podstawowych danych o firmie, skonfigurowanie serwera bazy danych, a następnie zainstalowanie bazy, skonfigurowanie serwera SMTP oraz utworzenie konta Administratora. Element odpowiedzialny za moduł instalatora: InstallController w głównym module aplikacji. Użytkownicy serwisu Serwis posiada lokalną bazę użytkowników. Rejestracja i autoryzacja odbywa się po stronie serwisu. Hasła są przechowywane w bazie danych w postaci skrótu md5 string, który powstał z połączenia loginu i hasła w tabeli org_users (user_ / user_password). Alternatywnie aplikacja posiada możliwość logowania się za pomocą AcitiveDirectory. Odpowiada za to parametr loginmethod w pliku konfiguracyjnym. Moduł użytkowników ma mechanizmy służące do przypomnienia/zmiany hasła oraz do zapewnienia unikatowość loginów w obrębie systemu. Użytkownik może posiadać swój awatar, być przypisany do działu i stanowiska w firmie, może podać również komunikatory czyli różne sposoby komunikacji wraz z adresami i/lub numerami. Każdy użytkownik może określić o czym i w jaki sposób chce być powiadamiany. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Profile, People oraz kontrolery FilterController, IndexController, ObservedController oraz modele Department, User. Umiejętności Umiejętności mogą być zarządzane z poziomu panelu administratora, ale poszczególni użytkownicy mogą dodać daną umiejętność do systemu. Dzięki temu każdy użytkownik może posiadać pewne umiejętności lub je rozwijać. Umożliwia to znalezienie w firmie pracowników, którzy posiadają dane umiejętności (np. kluczowe w danym projekcie). Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Profile oraz kontrolery IndexController, SkillController oraz modele Skill, SkillVote. Odznaki i nagrody Użytkownikowi systemu są przyznawane odznaki oraz nagrody, które mogą być przyznawane przez innych użytkowników. Każda odznaka i każda nagroda posiada nazwę, opis oraz reprezentację graficzną. Jest to jeden z elementów grywalizacji oraz motywacji. Kryteria przyznawania odznak są związane z aktywnością użytkownika w systemie (im dłużej pracownik jest w firmie im jest aktywniejszy w systemie, tym więcej odznak i nagród może zdobyć). Odznakami można zarządzać z poziomu panelu administratora. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Profile oraz kontrolery IndexController, BadgesController oraz modele Badge, BadgeCriteria.

24 Baza wiedzy Serwis posiada również bazę wiedzy, która umożliwia wprowadzanie grafik, plików oraz tekstów w postaci ujednoliconych artykułów. Każdy element w bazie wiedzy może zawierać tagi oraz kategorie, które ułatwiają szybkie znalezienie artykułów o danym temacie. Artykuły w bazie wiedzy mogą być powiązane z projektem lub zadaniem, dzięki czemu można wyszukać również artykuły zawierające rozwiązanie jakiegoś problemu. Baza wiedzy ma zaimplementowane wersjonowanie artykułów. Artykuły w bazie wiedzy posiadają swoją tablicę i mogą być komentowane. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Knowledge oraz kontrolery IndexController, CategoryController, DocumentController oraz modele Article, Document, File, Hashtag, Tag. Wydarzenia Mechanizm umożliwia użytkownikom tworzenie wydarzeń związanych z projektami. Wydarzenia mogą być całodzienne, kilkugodzinne, kilkudniowe i cykliczne. Do wydarzeń mogą być zaproszeni uczestnicy projektu (wszyscy lub tylko część). W serwisie jest również zaimplementowany kalendarz, na którym możemy przejrzeć plan wydarzeń związanych z danym projektem czy z działalnością całej firmy. Wydarzenia posiadają nazwę, datę, opis i załączone pliki. Można również je komentować. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Calendar oraz kontrolery IndexController, EventController, CalendarController oraz modele Event, File, Filter, Hashtag, Reminder, Tag. Hashtagi Mechanizm umożliwiający dodawanie hash tagów do różnych elementów. Hashtagi mogą być linkami do projektu, wydarzenia, zadania, artykułu lub człowieka. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Model Hashtag. Sesje użytkowników Dane sesji są przechowywane w bazie danych serwisu w tabeli session. Do zarządzania sesją jest wykorzystywana klasa Zend: Zend_Session_SaveHandler_DbTable. Powiadomienia W serwisie został zaimplementowany mechanizm powiadomień, który ze względu na preferencje użytkowników, pozwala na wyświetlanie dwóch typów powiadomień. Jedne to powiadomienia bezpośrednio w serwisie (w postaci małych okienek z powiadomieniem), drugie to powiadomienia wysyłane na maila. Użytkownik może konfigurować powiadomienia w ramach przewidzianych przez serwis. Domyślnie użytkownik będzie powiadamiany o zdarzeniach związanych z jego kontem (np. otrzymał zaproszenie do wydarzenia lub projektu). Za obsługę powiadomień odpowiada Model Notification, kontroler IndexController w module Common, oraz skrypt cronmailing.php. Projekt Moduł projektów jest głównym modułem systemu, gdyż większość rzeczy dzieje się właśnie w ich obrębie. Użytkownik ma możliwość tworzenia projektów (w strukturze drzewiastej) oraz zapraszania do projektów innych użytkowników. Wydarzenia oraz zadania są związane z projektami i można je przejrzeć same w sobie lub w powiązaniu z danym projektem. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Tasks, Calendar oraz kontrolery IndexController, ProjectController, CalendarController oraz modele File, Filter, Hashtag, Project, Tag. Przypomnienia Moduł ten związany jest z innymi elementami systemu. Pozwala użytkownikom ustawiać przypomnienia związane z konkretnym wydarzeniem lub zadaniem. Przypomnienie pojawi się jako HTMLowy pop-up.

25 Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Modele Reminder. Wyszukiwarka Wyszukiwarka umożliwia znalezienie elementów systemu spełniających kryteria. Pozwala znaleźć elementy systemu tj. użytkowników, projekty, zadania, wydarzenia, pliki, dokumenty w bazie wiedzy, tagi, ludzi będących w danym dziale lub na określonym stanowisku. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Search oraz kontrolery IndexController oraz modele Article, Department, Document, Event, File, Hashtag, Project, Skill, Tag, Task, User. Zadania Moduł pozwala na przypisywanie zadań do projektów. Zadanie może zawierać pliki, posiadać opis, tytuł, status, datę startu i końca, a także wskaźnik postępu. Można je komentować. Użytkownicy mają pełną dowolność przy pracy z zadaniami: mogą sobie w nich pomagać na wzajem, komentować, załączać pliki i ustalać rozwiązania. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Tasks oraz kontrolery TaskController oraz modele File, Filter, Hashtag, Reminder, Tag, Task. Tablica Jest to moduł przenikający cały system, ponieważ moduł tablicy umożliwia dodawania komentarzy praktycznie do każdego elementu systemu. Każdy użytkownik posiada własną tablicę. Podobnie rzecz ma się z każdym projektem, zadaniem, dokumentem czy tagiem. Na tablicy może znaleźć się tekst, pliki oraz tagi, które są związane z tym konkretnym wpisem. System dodatkowo wspiera możliwość obserwacji, dzięki temu możemy obserwować innych użytkowników i zobaczyć elementy, wpisy, nagrody które oni otrzymują. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Common oraz modele File, Observed, Wall. Czat Aplikacja posiada moduł czatu opartego o protokół XMPP. O jego włączeniu decyduje parametr chatenabled w pliku konfiguracyjnym. Część frontowa czata jest zrealizowana w oparciu o klienta Converse.js (https://conversejs.org). Backend działa w oparciu o serwer ejabberd (https://www.ejabberd.im) z warstwą pośredniczącą PunJab (http://punjab.sourceforge.net/). Panel Administracyjny Panel administracyjny jest dostępny dla użytkownika o statusie administratora. O statusie decyduje flaga usr_role w tabeli org_users. W panelu są dostępne następujące funkcjonalności: edycja użytkowników systemu wraz z opcjami importu i eksportu w formacie CSV, edycja dostępnych urlopów wraz z opcjami importu i eksportu w formacie CSV, edycja kategorii bazy wiedzy, edycja umiejętności, edycja poziomów i przedziałów punktowych, edycja odznak, edycja działów, edycja stanowisk, edycja słownika miejsc (na potrzeby wydarzeń) Elementy odpowiedzialne za moduł administracyjny: moduł admin i modele odpowiadające odpowiednim funkcjonalnością.

26 Zmiana domeny Y-box Aby zmienić domenę na której działa Y-Box, poza zmianą wpisu w DNS-ie należy przekonfigurować ejabberd by działał nadal komunikator. W celu uproszczenia, został przygotowany odpowiedni skrypt: # y-box-ejabberd-configure set domain NOWA.DOMENA.PL 9. Konfiguracja aplikacji Konfiguracja aplikacji jest zdefiniowana w pliku configs/application.ini. Poniższa tabela zawiera listę wykorzystywanych parametrów: Nazwa phpsettings.display_startup_errors phpsettings.display_errors resources.frontcontroller.params.displayexceptions includepaths.library bootstrap.path bootstrap.class Appnamespace Opis Czy wyświetlać błędy PHP mogące powstać podczas inicjalizacji Czy wyświetlać błędy PHP Czy wyświetlać wyjątki aplikacji Ścieżka do katalogu z bibliotekami aplikacji Ścieżka głównego pliku bootstrap Klasa bootstrap Przestrzeń nazw aplikacji resources.frontcontroller.controllerdirectory.default Domyślna ścieżka kontrolerów resources.frontcontroller.moduledirectory resources.modules[] resources.layout.layoutpath resources.session.cookie_httponly resources.view[] autoloadernamespaces[] resources.locale.default resources.db.adapter resources.db.params.host resources.db.params.username resources.db.params.password resources.db.params.dbname resources.db.params.charset mailer.name mailer.mail mailer.smtp mailer.user mailer.pass mailer.vacation[] compressed.use compressed.csshash compressed.jshash static.domain static.avatars static.badges uploader.path uploader.tmp Domyślna ścieżka modułów Moduły inicjalizowane na starcie aplikacji Domyślna ścieżka plików layoutu Czy cookie sesyjne dostępne tylko przez http Domyślna konfiguracja dla widoku Przestrzenie nazw używane przez autoloader Zenda Domyślne locale aplikacji Adapter używany do dostępu do bazy danych Adres serwera bazy danych Nazwa użytkownika bazy danych Hasło do bazy danych Nazwa bazy danych Kodowanie znaków używane przy połączeniu z bazą danych Nazwa konta pocztowego używanego do wysyłania powiadomień Adres używany do powiadomień Adres serwera SMTP używanego do powiadomień Nazwa użytkownika SMTP używanego do powiadomień Hasło użytkownika SMTP używanego do powiadomień Adresy osób do których powinny trafiać powiadomienia związane z urlopami Czy używać skompresowanego kodu JS i CSS Nazwa skompresowanego pliku CSS Nazwa skompresowanego pliku JS Domena plików statycznych Ścieżka w której są przechowywane awatary użytkowników Ścieżka w której są przechowywane odznaki Ścieżka w której są przechowywane wgrywane pliki Tymczasowy katalog używany przy wgrywaniu plików

27 uploader.avatar uploader.badge uploader.editor uploader.staticeditorpath defaultpath loginmethod chatenabled ldapbasedn ldapaccsuffix ldapdomaincontroller boshuri boshaccsuffix ybox.report ybox.version company.name company.domain company.size company.trade company.pcode company.city company.address contact.name contact. contact.phone company.nip company.regon Tymczasowy katalog używany przy wgrywaniu awatarów Tymczasowy katalog używany przy wgrywaniu odznak Ścieżka dla plików wgrywanych z poziomu edytora WYSIWYG Ścieżka www dla plików wgrywanych z poziomu edytora WYSIWYG Domyślny adres na jaki jest przekierowywany użytkownik po zalogowaniu Metoda logowania (baza danych / AD) Czy czat jest włączony Podstawowa domena Active Directory Sufiks kont Active Directory Host Active Directory Adres serwera BOSH Sufiks kont serwera BOSH Adres na który wysyłane są statystyki Wersja aplikacji Nazwa firmy (używana podczas wysyłania statystyk) Domena w której działa aplikacja Liczba pracowników firmy (używana podczas wysyłania statystyk) Branża firmy (używana podczas wysyłania statystyk) Kod pocztowy firmy (używany podczas wysyłania statystyk) Miasto firmy (używane podczas wysyłania statystyk) Adres firmy (używany podczas wysyłania statystyk) Imię i nazwisko osoby kontaktowej (używane podczas wysyłania statystyk) Adres osoby kontaktowej (używany podczas wysyłania statystyk) Telefon osoby kontaktowej (używany podczas wysyłania statystyk) NIP firmy (używany podczas wysyłania statystyk REGON firmy (używany podczas wysyłania statystyk) 10. Wykorzystywane usługi lub mechanizmy obce Nazwa Adres WWW Licencja Zend Framework adldap HTMLPurifier GNU Lesser General Public License XMPP Prebind for PHP gldatepicker v2.0 MIT license jquery Autocomplete Plugin jquery.autogrow-textarea.js jquery resize event - v1.1 https://github.com/agarzola/jqueryautoco mpleteplugin https://github.com/candy-chat/xmppprebind-php https://github.com/candy-chat/xmpp-prebindphp/blob/master/license w-textarea.js i jquery Color jquery Cookie Plugin v1.3 https://github.com/carhartl/jquery-cookie Lub History.js jquery JSON plugin https://github.com/browserstate/history.js/

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika

BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika BackupExpert backup i synchronizacja w jednej aplikacji. Instrukcja użytkownika 14.02.2014 SPIS TREŚCI Spis treści... 2 Wstęp... 4 Symbole stosowane w instrukcji... 4 Czym jest backup danych?... 4 Aplikacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński

Podręcznik WebIssues. Wersja 1.1-beta1. Michał Męciński Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński : Wersja 1.1-beta1 Michał Męciński Copyright 2007-2013 Zespół WebIssues Udziela się zezwolenia na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację tego dokumentu zgodnie z zasadami

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 2 / 42 www.belisama4crm.pl. Strona Spis treści. Strona

Spis treści. 2 / 42 www.belisama4crm.pl. Strona Spis treści. Strona Spis treści. Strona Strona Spis treści 1. Instalacja 1.1 Wersja serwerowa 1.2. Wersja sieciowa 2. Informacje dodatkowe 3. Panel administracyjny 3.1. użytkownicy, grupy uprawnień, działy 3.2. dane firmy,

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G DATA Business 13.2 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo

CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM

CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM CRM instrukcja użytkownika 1/61 Lucid CRM instrukcja użytkownika 1 Założenia systemu 1.1 Słownik pojęć 2 Opis modułów 2.1 [Biuro] Projekty 2.1.1 Tworzenie nowego Projektu. 2.2 [Biuro] Zadania 2.2.1 Tworzenie

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 2 / 37 www.belisama4crm.pl. Strona Spis treści. Strona

Spis treści. 2 / 37 www.belisama4crm.pl. Strona Spis treści. Strona www.belisama4crm.pl Spis treści. Strona Strona Spis treści 1. Instalacja 1.1 Wersja serwerowa 1.2. Wersja sieciowa 2. Informacje dodatkowe 3. Panel administracyjny 3.1. użytkownicy, grupy uprawnień, działy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Automat 2 Wersja 1.7 Wrzesień 2013 Copyright TRX Dotyczy programu Automat 2 w wersji 2.2.x TRX ul. Garibaldiego

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

BITDEFENDER SMALL OFFICE SECURITY

BITDEFENDER SMALL OFFICE SECURITY BITDEFENDER SMALL OFFICE SECURITY Przewodnik Partnerski Bitdefender Small Office Security Przewodnik Partnerski Data publikacji 2015.01.08 Copyright 2015 Bitdefender Uwagi prawne Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI

INSTRUKCJA INSTALACJI INSTRUKCJA INSTALACJI Metryka dokumentu TEMAT PRZYGOTOWAŁ ZATWIERDZIŁ Instrukcja instalacji Vario.ONE DocuSoft DocuSoft WERSJA 3.3 Instrukcja Instalacji Vario.ONE 2 1 Wstęp...3 2 Instalacja Server Vario.ONE...4

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2 TRX Krzysztof Kryński Cyfrowe rejestratory rozmów seria KSRC PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA programu Konsola 2 Wersja 1.15 Maj 2015 Dotyczy programu Konsola 2 w wersji 2.7.7x TRX ul. Garibaldiego 4 04-078 Warszawa

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM

ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM ZARZĄDZANIE RELACJAMI Z KLIENTAMI WF-CRM WARSZAWA 2009 1 Spis Treści ROZDZIAŁ 1 WSTĘP... 6 O MARCE ASSECO WAPRO... 6 KRÓTKO O HISTORII SYSTEMÓW CRM... 6 PO CO NAM SYSTEM CRM?... 7 O PROGRAMIE WF-CRM...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Wersja 2.9.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Wersja 2.9.0 ZAWARTOŚĆ 1. ibard24 backup online... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 8 2.1.1. Jak pobrać

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7

1. PRODysk... 5. 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6. 2.1. Rejestracja nowego konta... 6. 2.1. Instalacja programu... 7 Wersja 1.0 ZAWARTOŚĆ 1. PRODysk... 5 2. Rozpoczęcie przygody to takie proste!... 6 2.1. Rejestracja nowego konta... 6 2.1. Instalacja programu... 7 2.1.1. Wymagania systemowe... 7 2.1.2. Przebieg instalacji...

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia...r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA

Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia...r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA Załącznik nr 2 do Uchwały Nr../2013 Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie z dnia....r. PRZEWODNIK DLA KLIENTA OFERTA DLA ŚREDNICH I DUŻYCH PRZEDSIĘBIORSTW Ciechanów, 2013 Strona 2 Spis treści

Bardziej szczegółowo

SANKOM Sp. z o.o. SAN Organizer WERSJA 1.0 SANKOM

SANKOM Sp. z o.o. SAN Organizer WERSJA 1.0 SANKOM SANKOM Sp. z o.o. SAN Organizer WERSJA 1.0 SANKOM 2012 SAN Organizer 1.0 Copyright by SANKOM Sp. z o.o. - Warszawa 2012 Wydawca SANKOM Sp. z o.o. ul. Płomyk a 28 02-490 Warszawa tel. (022) 863 14 95 fax

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU. Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski

INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU. Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski INSTRUKCJA WDROŻENIA I UŻYTKOWANIA SYSTEMU Opracowanie: Tomasz Ajzak Paweł Dymowski Marcin Rokoszewski SPIS TREŚCI PLATFORMA INTERNETOWA ABSOLWENT I. Serwis Absolwenta... 2 II. Przygotowanie środowiska

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8.1/8/7/Vista/XP x86 SP3/XP x64 SP2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 Copyright 2015

Bardziej szczegółowo

Backup expert for QNAP Backup i synchronizacja w jednej aplikacji

Backup expert for QNAP Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Backup expert for QNAP Backup i synchronizacja w jednej aplikacji Instrukcja aplikacji Data aktualizacji 19.09.2014r. Spis treści Aplikacja desktop...2 Wymagania...2 Proces instalacji...4 Logowanie do

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Firmao ver. 5.0

Instrukcja Firmao ver. 5.0 Instrukcja Firmao ver. 5.0 1 Spis treści 1. O Firmao... 3 2. Definicje podstawowych pojęć systemu... 5 3. Widoki Szczegółów... 9 4. Widoki List... 18 5. Filtry... 23 6. Raporty... 26 7. Uprawnienia...

Bardziej szczegółowo

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika

ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER. Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika ESET FILESECURITY DLA MICROSOFT WINDOWS SERVER Instrukcj a instalacj i i podręcznik użytkownika Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika wersja 1.01

Podręcznik użytkownika wersja 1.01 earchiwista Podręcznik użytkownika wersja 1.01 Metryka Projekt Wykonawca Produkt Opis Autorzy earchiwista SKG S.A. Podręcznik użytkownika Dokument zawiera instrukcję użytkowania programu earchiwista, służącego

Bardziej szczegółowo

(instrukcja użytkownika)

(instrukcja użytkownika) BANK SPÓŁDZIELCZY w Smętowie Granicznym Internet Banking dla Firm (instrukcja użytkownika) Wersja 008 http://www.bssmetowo.com.pl Spis treści 1. SŁOWNIK POJĘĆ... 4 2. BEZPIECZEŃSTWO... 5 2.1 CERTYFIKAT...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G Data Business Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo