Dokumentacja systemu. Architektura, wymagania infrastrukturalne, instrukcja instalacji i opis mechanizmów programistycznych Wersja 1.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dokumentacja systemu. Architektura, wymagania infrastrukturalne, instrukcja instalacji i opis mechanizmów programistycznych Wersja 1."

Transkrypt

1 Dokumentacja systemu y-box Architektura, wymagania infrastrukturalne, instrukcja instalacji i opis mechanizmów programistycznych Wersja 1.1

2 Spis treści 1. Wstęp Architektura rozwiązania Minimalne wymagania sprzętowe Profil kompetencyjny administratora systemu Instalacja systemu Certyfikat SSL Panel administracyjny Usługi i mechanizmy programistyczne Wstęp Instalator Użytkownicy serwisu Umiejętności Odznaki i nagrody Baza wiedzy Wydarzenia Hashtagi Sesje użytkowników Powiadomienia Projekt Przypomnienia Wyszukiwarka Zadania Tablica Czat Panel Administracyjny Zmiana domeny Y-box Konfiguracja aplikacji Wykorzystywane usługi lub mechanizmy obce Zmiana hasła Wysyłanie powiadomień Wysyłanie raportu Analiza i przyznawanie odznak Logi Cookie wykorzystywane przez system Schemat bazy danych

3 1. Wstęp Płyta instalacyjna (lub jej obraz) realizuje kompleksowo instalację i konfigurację środowiska niezbędnego do uruchomienia systemu Y-Box. Architekturę systemu zaprojektowano w oparciu o następujące założenia: do wykorzystania w małych i średnich przedsiębiorstwach, instalacja i konfiguracja zrealizowana w sposób intuicyjny i zrozumiały nawet dla osób z małym doświadczeniem we wdrażaniu narzędzi informatycznych, możliwość modyfikacji dostosowania do wymagań infrastrukturalnych konkretnej firmy przez bardziej zaawansowanych specjalistów, łatwy dostęp (przez przeglądarkę internetową) dla użytkowników końcowych, możliwość instalacji na serwerze fizycznym lub wirtualnym. System działa w architekturze klient - serwer, użytkownicy otrzymują dostęp do narzędzia przez przeglądarkę internetową. Podczas instalacji (z płyty CD lub jej obrazu) użytkownik otrzymuje interfejs, który pozwala uruchomić na serwerze docelową wersję systemu operacyjnego, niezbędnych usług i aplikacji. Ponadto pozwala użytkownikowi kompletnie skonfigurować parametry systemowe oraz sieciowe, wskazać adres IP zewnętrznej usługi (jeśli serwer bazodanowy jest wydzielony) oraz niezbędne dane do autoryzacji. Oprogramowanie należy zainstalować na serwerze nie posiadającym systemu operacyjnego i działających usług. Przed przystąpieniem do instalacji należy przygotować serwer spełniający wymagania z rozdziału 3. Zarówno serwer, jak i komputery użytkowników systemu Y-Box muszą być podłączone do tej samej sieci lokalnej. Dobrą praktyką jest również utworzenie na lokalnym serwerze nazw (DNS) wpisu (rekord A) dla adresu IP serwera z aplikacją Y-Box (np. y-box.mojadomena.local lub y-box.mojadomena.pl).

4 2. Architektura rozwiązania System Y-Box działa w oparciu o typowy dla oprogramowania Open-Source zestaw oprogramowania stanowiący platformę serwerową: System operacyjny: o Linux CentOS w wersji 6.4 Moduł frontowy: o Serwer WWW (Apache) w wersji Moduł backendowy: o Serwer bazy danych (MySQL) w wersji 5.6 o Serwer poczty wewnętrznej (Postfix) w wersji Interpreter skryptowy: o PHP w wersji 5.3 Moduł autoryzacji: o Realizacja oparta o relacyjną bazę danych (MySQL+Aplikacja) Serwer posiada również zaporę ogniową w postaci wpisów IPTABLES. Natywnym komponentem jest planista w postaci Crontab wykonywanie cyklicznych, zadanych zadań w postaci np. skryptów perl/bash. Ponadto do poprawnego działania systemu niezbędny jest serwer poczty wychodzącej SMTP, który nie jest instalowany wraz z pozostałymi komponentami platformy (służy do wysyłania powiadomień mailowych i haseł użytkownikom systemu). Zalecane jest utworzenie odpowiedniego konta na serwerze pocztowym firmy i podanie go w czasie konfiguracji systemu.

5 3. Minimalne wymagania sprzętowe Serwer o Procesor: Xeon (2 Cores) 2.0Ghz o Architektura: x86_64 o Pamięć RAM: 4GB o Dysk: 100GB o Serwer SMTP poczty wychodzącej z autoryzacją (konieczne konto do wysyłania powiadomień i raportów na ) Komputer użytkownika o Procesor: Pentium 4 1.6Ghz o Pamięć RAM: 1GB o Przeglądarka internetowa z włączoną obsługą JS oraz cookie (zalecane Chrome od wersji 39 oraz Firefox od wersji 33) o Rozdzielczość ekranu minimum 1280x720px o Połączenie z serwerem (w sieci LAN lub poprzez Internet) o minimalnej szybkości 2Mb/s, zalecane 10Mb/s 4. Profil kompetencyjny administratora systemu Znajomość systemów operacyjnych z rodziny Unix, ze szczególnym naciskiem na otwarte systemy Linux. Znajomość obsługi i konfiguracji serwerów (WWW - Apache, SMTP, POP, itp.). Wiedza na temat zagadnień sieciowych. Podstawowa wiedza na temat narzędzi skryptowych (np. perl, bash) wspierających administrację systemami. Dobra orientacja w dostępnych programach i narzędziach opensource dla rodziny systemów Unix. Podstawowa znajomość relacyjnych baz danych i języka SQL (technologia MySQL).

6 5. Instalacja systemu 1. Uruchom serwer z bootowalnej płyty CD z systemem Y-Box. 2. W menu początkowym wybierz Zainstaluj lub zaktualizuj Y-Box tak, aby uruchomić instalator. 3. Po ujrzeniu ekranu powitalnego wciśnij Dalej. 4. Zatwierdź podaną licencję zaznaczając pole Rozumiem i akceptuję warunki licencyjne. Następnie wciśnij Dalej.

7 5. Skonfiguruj sieć oraz ustaw nazwę hosta. a. Ustaw nazwę hosta w głównym ekranie, a następnie kliknij Skonfiguruj sieć. Nazwa komputera powinna być taka sama, jak domena, pod którą ma pracować dana instancja. b. W następnym oknie wybierz swoją kartę sieciową i wciśnij Modyfikuj, aby skonfigurować sieć.

8 c. Jeśli używasz DHCP, wystarczy, że zaznaczysz Łączenie automatyczne. Jeżeli chcesz wybrać inną metodę połączenia, kliknij w pole Metoda. Następnie skonfiguruj odpowiednio adres IP. Przy wyborze innej metody połączenia, również wymagane jest zaznaczenie pola Łączenie automatyczne. 6. Ustaw hasło dla użytkownika root (administrator systemu z pełnymi uprawnieniami).

9 7. Skonfiguruj partycje jeśli zachodzi taka potrzeba w przeciwnym wypadku wybierz domyślne ustawienia. Szczegółów dotyczących partycjonowania należy zasięgnąć w instrukcji systemu Red Hat Enterprise Linux, na którym bazuje CentOS (https://access.redhat.com/site/documentation/en- US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Installation_Guide/s1-diskpartsetup-ppc.html). 8. Po zatwierdzeniu partycji instalator rozpocznie instalację. 9. Po ukończeniu instalacji należy wyjąć płytkę i ponownie uruchomić serwer, a w pasek adresu Twojej przeglądarki internetowej wpisać IP (lub domenę jeśli skonfigurowałeś DNS), by zainstalować aplikację Y-Box.

10 10. Dalsza część instalacji przebiega za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Pod wcześniej skonfigurowanym adresem serwera ukaże się pierwszy ekran konfiguracji należy kliknąć Kontynuuj. 11. W kroku 2 konfiguracji należy podać dane kontaktowe takie, jak nazwa firmy, wielkość (ilość pracowników), branża, adres oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za wdrożenie systemu w organizacji (nie musi to być osoba instalująca oprogramowanie). Obowiązkowe jest również zaakceptowanie postanowień regulaminu Y-Box, licencji jego dystrybucji oraz wyrażenie zgody na wykorzystanie danych firmy w celach statystycznych (branża, wielkość firmy) i automatyczne przesyłanie raportów na temat aktywności użytkowników systemu (są to dane anonimowe przesyłane raz w miesiącu do twórców oprogramowania. Są one konieczne do weryfikacji przydatności systemu przez instytucje finansującą, czyli Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości).

11 12. W kroku 3 konfiguracji należy wskazać dane bazy danych systemu, serwera poczty wychodzącej SMTP oraz pierwszego użytkownika. Jeśli chcesz wskazać własny serwer bazodanowy MySQL zaznacz tę opcję w nagłówku formularza powyżej. Pola dotyczące bazy danych będą wtedy możliwe do edycji. Jeśli nie chcesz konfigurować bazy danych samodzielnie, nic nie zaznaczaj i pomiń tę część formularza. System Y-Box sam zdefiniuje potrzebne dane i utworzy bazę danych. Przejdź do danych SMTP. Serwer pocztowy wykorzystany będzie m.in. do przesyłania powiadomień i haseł do pracowników. Powinien być to serwer zaufany, aby wiadomości z tego adresu nie były traktowane przez programy i serwer pocztowy pracowników jako SPAM. Dobrze, aby adres i nazwa w polu Od kojarzył się pracownikom z systemem i firmą np. Powiadomienia Y-Box Jeśli wskazany serwer używa zaszyfrowane połączenia, nie zapomnij zaznaczyć użyj TLS/SSL. System od razu sprawdzi czy konto istnieje i czy może połączyć się z serwerem pocztowym (jest to warunek poprawnej instalacji), dlatego adres musi być przygotowany odpowiednio wcześniej.

12 Na koniec podaj adres administratora technicznego systemu. System Y-Box założy dla Ciebie konto i prześle informacje do logowania na podany . To konto uzyska również najwyższe uprawnienia w systemie oraz możliwość dodania kolejnych użytkowników. Kliknij Kontynuuj aby zakończyć instalację. 13. Gratulacje! Dotarłeś do końca procesu instalacji. Na ekranie zobaczysz komunikat podsumowujący oraz dane do logowania adres i hasło jednorazowe. Podsumowanie zostało również przesłane na adres Twój podany w poprzednim kroku w polu Adres administratora. Kliknij lub skopiuj adres do logowania, aby po raz pierwszy zalogować się do systemu. 14. Aby sprawdzić czy instalacja przebiegła poprawnie i czy Twoje konto działa zaloguj się do systemu Y-Box. Na stronie logowania podaj i jednorazowe hasło, otrzymane po zakończeniu instalacji.

13 15. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie po zalogowaniu zobaczysz swój profil, ale jeszcze nieuzupełniony wszystkimi danymi. Kliknij ikonę ustawień w prawym górnym rogu i z menu wybierz opcję Administracja. 6. Certyfikat SSL System Y-Box wyposażony jest w protokół SSL (Secure Socket Layer) zapewniający poufność transmisji danych. Jest to najpopularniejszy typ zabezpieczeń internetowych (stosowany np. w internetowych bankach, sklepach, czy transakcjach kartą kredytową przez Internet). Protokół SSL zainstalowany jest w systemie na stałe. Po zainstalowaniu Y-Boxa w firmie, dobrze jest zgłosić firmową domenę Y-Boxa w światowej bazie stron wykorzystujących protokół SSL nadając jej specjalny certyfikat. Nie jest to proce konieczny dla prawidłowego funkcjonowania Y-Boxa i nie wpływa to na poziom bezpieczeństwa danych. Jedynym efektem jest to, że przeglądarki internetowe użytkowników rozpoznają stronę jako "zaufaną". 7. Panel administracyjny Za pomocą panelu administracyjnego możesz zarządzać całym systemem Y-Box, a w szczególności danymi użytkowników, uprawnieniami, bazą wiedzy, zasadami grywalizacji oraz strukturą organizacyjną firmy.

14 Aby edytować swoje dane, kliknij ikonę koła zębatego (znajdującego się w kolumnie Opcje) i wybierz opcję edytuj. W otwartym formularzu uzupełnij wszystkie swoje dane. Po zakończeniu kliknij Zapisz. Panel administracyjny pozwoli Ci również nadać dostęp kolejnym użytkownikom np.: osobie odpowiedzialnej za dane pracowników, strukturę organizacyjną czy ustalenie kategorii bazy wiedzy i zasad grywalizacji. Aby dodać do Y-Box kolejnego pracownika kliknij ikonę koła zębatego w nagłówku panelu pracownicy i wybierz opcję dodaj użytkownika. W trakcie wprowadzania danych nowego użytkownika pamiętaj, aby jego adres , był pisany małymi literami.

15 Jeśli dodany pracownik powinien mieć tak, jak Ty uprawnienia do panelu administracyjnego, kliknij ikonę koła zębatego przy jego danych i wybierz opcję Admin. Pracowników możesz również zaimportować hurtowo z pliku CSV. Aby tego dokonać musisz najpierw mieć odpowiednio przygotowaną listę. Wykonanie takiej listy jest bardzo proste. Kliknij w ikonkę koła zębatego umieszczoną w nagłówku panelu pracownicy. Z listy wybierz opcję Eksportuj do pliku CSV. Wówczas do wybranej lokalizacji pobierze się plik CSV. Plik należy otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym poprzez import z tekstu, z ustawieniem kodowania Unicode (UTF-8) i średnikiem jako ogranicznik. W rezultacie ukaże się tabelka z danymi dotychczas dodanych pracowników. Wprowadź dane kolejnych pracowników w odpowiednie kolumny. Pamiętaj:

16 jeżeli zmodyfikowałeś dane w arkuszu, przed zapisaniem warto sprawdzić, czy wszystkie kolumny są wprowadzone zgodnie pierwotną kolejnością. Po zakończeniu wprowadzania nowych użytkowników, plik należy zapisać w formacie CSV (rozdzielanym przecinkami). Po zapisaniu arkusz jest gotowy do importu do systemu Y-box. Aby zaimportować listę kliknij przycisk koła zębatego w panelu pracownicy. Następnie wybierz opcję Importuj z pliku CSV. Otworzy się wówczas okienko Import użytkowników. W nim należy wybrać Dodaj plik z dysku. Jeżeli plik został prawidłowo zaimportowany, wyświetli się okienko Log Importu użytkowników. Informuje ono o ilości zmodyfikowanych danych i o zmianach jakie spowoduje import listy użytkowników. Aby zatwierdzić wprowadzenie zmian w liście użytkowników, kliknij przycisk OK. Jeżeli dane pracowników ulegną zmianie, w prosty sposób możesz je edytować. Aby to zrobić kliknij na ikonkę koła zębatego przy danym użytkowniku. Po kliknięciu rozwinie się menu, w którym pierwszą opcją będzie Edytuj użytkownika. Kliknięcie na tę pozycję sprawi, że otworzy się okienko edycji ustawień użytkownika.

17 W okienku edycji ustawień możesz również zmienić jego hasło. Aby tego dokonać wpisz zmienione hasło w polu Nowe hasło następnie powtórz je w polu powtórz hasło. Wprowadzoną zmianę potwierdź przyciskiem zmień hasło. Jeżeli w trakcie tworzenia konta nowego pracownika nie zaznaczyłeś jego stanu, możesz łatwo to zmienić za pomocą ikonki koła zębatego przy pracowniku. Po kliknięciu z rozwijanej listy wybierz opcję aktywny. Stan pracownika zmieni się na aktywny.

18 System Y-box domyślnie zawiera pewną grupę kategorii znajdujących się w bazie wiedzy. Kategorie te są przedstawione w postaci drzewka, tak aby łatwo było się po nich poruszać. Możliwe jest, że domyślne kategorie lub ich struktura nie będą odpowiadały potrzebom Twojej firmy. W zakładce kategorie masz pełną możliwość zarządzania kategoriami. Możesz np. dodać nową kategorię. Aby to zrobić kliknij w ikonę koła zębatego, która znajduję się w nagłówku panelu okna kategorii i z rozwijanego menu wybierz opcję Dodaj kategorie. Po kliknięciu tej pozycji pojawi się okienko Dodaj kategorie, w którym można wprowadzić nazwę kategorii, jej opis, a także wybrać kategorię nadrzędną.

19 Jeżeli chciałbyś edytować jedną z już istniejących kategorii, kliknij w ikonę koła zębatego umieszczoną przy danej kategorii. Po kliknięciu otworzy się okienko edycji kategorii, w którym będzie można edytować wszystkie opcje związane z kategorią. System Y-box umożliwia także czyszczenie kategorii. Funkcja ta polega na usuwaniu wszystkich dokumentów z danej kategorii. Aby wyczyścić kategorię kliknij w ikonę koła zębatego przy danej kategorii. Z rozwijanego menu wybierz opcję Wyczyść. Po kliknięciu tej opcji na górze okna pojawi się komunikat potwierdzający skasowanie wszystkich dokumentów z danej kategorii.

20 Jeśli uznasz, że chcesz usunąć jedną z kategorii lub cała gałąź kliknij w ikonę koła zębatego i wybierz z rozwijanego menu opcję Usuń. W panelu administracyjnym systemu Y-box masz również możliwość zarządzania działami. Tak jak w przypadku pracowników, dane zostały przedstawione w postaci tabelki. I tak aby dodać dział, kliknij w ikonę koła zębatego, znajdującą się w nagłówku panelu zakładki Działy i wybierz pozycję Dodaj dział. Pojawi się wówczas okienko dodawania działów, w którym należy wpisać nazwę działu i zatwierdzić zmianę klikając przycisk Zapisz.

21 Możesz wpisać wiele działów za jednym razem - wówczas poszczególne oddziel od siebie średnikami. System wygeneruje komunikat Dodano [liczba] dział/działy/działów. Jeżeli chciałbyś wprowadzić zmiany w którymś z działów, kliknij na ikonę koła zębatego przyporządkowaną do konkretnego działu. Pojawi się wówczas pozycja Edytuj. Kliknięcie w nią otworzy okno, w którym wprowadź zmiany w nazwie działu. W celu potwierdzenia zmian, kliknij przycisk Zapisz. W systemie Y-box masz również możliwość zarządzania stanowiskami. W zakładce Stanowiska znajdziesz funkcje edycji, która pozwoli Ci dopasować stanowiska tak, aby były zgodne z nazewnictwem w Twojej firmie.

22 Aby dodać nowe stanowisko, kliknij w ikonkę koła zębatego umieszczoną w nagłówku panelu zakładki Stanowiska i z menu wybierz opcję Dodaj stanowisko. Pojawi się wówczas okienko dodawania działów, w które należy wpisać nazwę stanowiska i zatwierdzić zmianę klikając przycisk Zapisz. Możesz wpisać wiele stanowisk za jednym razem - wówczas poszczególne oddziel od siebie średnikami. Edycja stanowiska odbywa się z poziomu zakładki Stanowiska. Aby edytować stanowisko, kliknij w ikonkę koła zębatego przyporządkowaną do danego stanowiska. Wyświetli się wówczas pozycja Edytuj stanowisko. Po kliknięciu na tę pozycję pojawi się okienko, w którym będziesz mógł wprowadzić modyfikacje. Zmiany potwierdź przyciskając na Zapisz. System wygeneruje komunikat: Stanowisko zostało zapisane poprawnie.

23 8. Usługi i mechanizmy programistyczne Wstęp Serwis Y-box jest systemem organizacji pracy. W systemie została użyta idea grywalizacji w celu zwiększenia efektywności i zaangażowania pracowników. System pozwala tworzyć projekty, zadania z nimi związane, a także wydarzenia. Wszystko oparte jest o ideę sieci Web 2.0. Każdy użytkownik systemu może wchodzić w pełną interakcję z elementami, do których ma dostęp (np. może pomóc innym w rozwiązaniu zadań, może być odpowiedzialny za zadania w projekcie, może tworzyć własne projekty i wydarzenia oraz zapraszać do nich współpracowników, może również komentować zadania, projekty i pracę innych użytkowników). Instalator System posiada moduł umożliwiający zainstalowanie go na dowolnej maszynie (spełniającej wymagania). Moduł instalatora umożliwia podanie podstawowych danych o firmie, skonfigurowanie serwera bazy danych, a następnie zainstalowanie bazy, skonfigurowanie serwera SMTP oraz utworzenie konta Administratora. Element odpowiedzialny za moduł instalatora: InstallController w głównym module aplikacji. Użytkownicy serwisu Serwis posiada lokalną bazę użytkowników. Rejestracja i autoryzacja odbywa się po stronie serwisu. Hasła są przechowywane w bazie danych w postaci skrótu md5 string, który powstał z połączenia loginu i hasła w tabeli org_users (user_ / user_password). Alternatywnie aplikacja posiada możliwość logowania się za pomocą AcitiveDirectory. Odpowiada za to parametr loginmethod w pliku konfiguracyjnym. Moduł użytkowników ma mechanizmy służące do przypomnienia/zmiany hasła oraz do zapewnienia unikatowość loginów w obrębie systemu. Użytkownik może posiadać swój awatar, być przypisany do działu i stanowiska w firmie, może podać również komunikatory czyli różne sposoby komunikacji wraz z adresami i/lub numerami. Każdy użytkownik może określić o czym i w jaki sposób chce być powiadamiany. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Profile, People oraz kontrolery FilterController, IndexController, ObservedController oraz modele Department, User. Umiejętności Umiejętności mogą być zarządzane z poziomu panelu administratora, ale poszczególni użytkownicy mogą dodać daną umiejętność do systemu. Dzięki temu każdy użytkownik może posiadać pewne umiejętności lub je rozwijać. Umożliwia to znalezienie w firmie pracowników, którzy posiadają dane umiejętności (np. kluczowe w danym projekcie). Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Profile oraz kontrolery IndexController, SkillController oraz modele Skill, SkillVote. Odznaki i nagrody Użytkownikowi systemu są przyznawane odznaki oraz nagrody, które mogą być przyznawane przez innych użytkowników. Każda odznaka i każda nagroda posiada nazwę, opis oraz reprezentację graficzną. Jest to jeden z elementów grywalizacji oraz motywacji. Kryteria przyznawania odznak są związane z aktywnością użytkownika w systemie (im dłużej pracownik jest w firmie im jest aktywniejszy w systemie, tym więcej odznak i nagród może zdobyć). Odznakami można zarządzać z poziomu panelu administratora. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Profile oraz kontrolery IndexController, BadgesController oraz modele Badge, BadgeCriteria.

24 Baza wiedzy Serwis posiada również bazę wiedzy, która umożliwia wprowadzanie grafik, plików oraz tekstów w postaci ujednoliconych artykułów. Każdy element w bazie wiedzy może zawierać tagi oraz kategorie, które ułatwiają szybkie znalezienie artykułów o danym temacie. Artykuły w bazie wiedzy mogą być powiązane z projektem lub zadaniem, dzięki czemu można wyszukać również artykuły zawierające rozwiązanie jakiegoś problemu. Baza wiedzy ma zaimplementowane wersjonowanie artykułów. Artykuły w bazie wiedzy posiadają swoją tablicę i mogą być komentowane. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Knowledge oraz kontrolery IndexController, CategoryController, DocumentController oraz modele Article, Document, File, Hashtag, Tag. Wydarzenia Mechanizm umożliwia użytkownikom tworzenie wydarzeń związanych z projektami. Wydarzenia mogą być całodzienne, kilkugodzinne, kilkudniowe i cykliczne. Do wydarzeń mogą być zaproszeni uczestnicy projektu (wszyscy lub tylko część). W serwisie jest również zaimplementowany kalendarz, na którym możemy przejrzeć plan wydarzeń związanych z danym projektem czy z działalnością całej firmy. Wydarzenia posiadają nazwę, datę, opis i załączone pliki. Można również je komentować. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Calendar oraz kontrolery IndexController, EventController, CalendarController oraz modele Event, File, Filter, Hashtag, Reminder, Tag. Hashtagi Mechanizm umożliwiający dodawanie hash tagów do różnych elementów. Hashtagi mogą być linkami do projektu, wydarzenia, zadania, artykułu lub człowieka. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Model Hashtag. Sesje użytkowników Dane sesji są przechowywane w bazie danych serwisu w tabeli session. Do zarządzania sesją jest wykorzystywana klasa Zend: Zend_Session_SaveHandler_DbTable. Powiadomienia W serwisie został zaimplementowany mechanizm powiadomień, który ze względu na preferencje użytkowników, pozwala na wyświetlanie dwóch typów powiadomień. Jedne to powiadomienia bezpośrednio w serwisie (w postaci małych okienek z powiadomieniem), drugie to powiadomienia wysyłane na maila. Użytkownik może konfigurować powiadomienia w ramach przewidzianych przez serwis. Domyślnie użytkownik będzie powiadamiany o zdarzeniach związanych z jego kontem (np. otrzymał zaproszenie do wydarzenia lub projektu). Za obsługę powiadomień odpowiada Model Notification, kontroler IndexController w module Common, oraz skrypt cronmailing.php. Projekt Moduł projektów jest głównym modułem systemu, gdyż większość rzeczy dzieje się właśnie w ich obrębie. Użytkownik ma możliwość tworzenia projektów (w strukturze drzewiastej) oraz zapraszania do projektów innych użytkowników. Wydarzenia oraz zadania są związane z projektami i można je przejrzeć same w sobie lub w powiązaniu z danym projektem. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Tasks, Calendar oraz kontrolery IndexController, ProjectController, CalendarController oraz modele File, Filter, Hashtag, Project, Tag. Przypomnienia Moduł ten związany jest z innymi elementami systemu. Pozwala użytkownikom ustawiać przypomnienia związane z konkretnym wydarzeniem lub zadaniem. Przypomnienie pojawi się jako HTMLowy pop-up.

25 Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Modele Reminder. Wyszukiwarka Wyszukiwarka umożliwia znalezienie elementów systemu spełniających kryteria. Pozwala znaleźć elementy systemu tj. użytkowników, projekty, zadania, wydarzenia, pliki, dokumenty w bazie wiedzy, tagi, ludzi będących w danym dziale lub na określonym stanowisku. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Search oraz kontrolery IndexController oraz modele Article, Department, Document, Event, File, Hashtag, Project, Skill, Tag, Task, User. Zadania Moduł pozwala na przypisywanie zadań do projektów. Zadanie może zawierać pliki, posiadać opis, tytuł, status, datę startu i końca, a także wskaźnik postępu. Można je komentować. Użytkownicy mają pełną dowolność przy pracy z zadaniami: mogą sobie w nich pomagać na wzajem, komentować, załączać pliki i ustalać rozwiązania. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Tasks oraz kontrolery TaskController oraz modele File, Filter, Hashtag, Reminder, Tag, Task. Tablica Jest to moduł przenikający cały system, ponieważ moduł tablicy umożliwia dodawania komentarzy praktycznie do każdego elementu systemu. Każdy użytkownik posiada własną tablicę. Podobnie rzecz ma się z każdym projektem, zadaniem, dokumentem czy tagiem. Na tablicy może znaleźć się tekst, pliki oraz tagi, które są związane z tym konkretnym wpisem. System dodatkowo wspiera możliwość obserwacji, dzięki temu możemy obserwować innych użytkowników i zobaczyć elementy, wpisy, nagrody które oni otrzymują. Elementy odpowiedzialne za moduł instalatora: Moduł Common oraz modele File, Observed, Wall. Czat Aplikacja posiada moduł czatu opartego o protokół XMPP. O jego włączeniu decyduje parametr chatenabled w pliku konfiguracyjnym. Część frontowa czata jest zrealizowana w oparciu o klienta Converse.js (https://conversejs.org). Backend działa w oparciu o serwer ejabberd (https://www.ejabberd.im) z warstwą pośredniczącą PunJab (http://punjab.sourceforge.net/). Panel Administracyjny Panel administracyjny jest dostępny dla użytkownika o statusie administratora. O statusie decyduje flaga usr_role w tabeli org_users. W panelu są dostępne następujące funkcjonalności: edycja użytkowników systemu wraz z opcjami importu i eksportu w formacie CSV, edycja dostępnych urlopów wraz z opcjami importu i eksportu w formacie CSV, edycja kategorii bazy wiedzy, edycja umiejętności, edycja poziomów i przedziałów punktowych, edycja odznak, edycja działów, edycja stanowisk, edycja słownika miejsc (na potrzeby wydarzeń) Elementy odpowiedzialne za moduł administracyjny: moduł admin i modele odpowiadające odpowiednim funkcjonalnością.

26 Zmiana domeny Y-box Aby zmienić domenę na której działa Y-Box, poza zmianą wpisu w DNS-ie należy przekonfigurować ejabberd by działał nadal komunikator. W celu uproszczenia, został przygotowany odpowiedni skrypt: # y-box-ejabberd-configure set domain NOWA.DOMENA.PL 9. Konfiguracja aplikacji Konfiguracja aplikacji jest zdefiniowana w pliku configs/application.ini. Poniższa tabela zawiera listę wykorzystywanych parametrów: Nazwa phpsettings.display_startup_errors phpsettings.display_errors resources.frontcontroller.params.displayexceptions includepaths.library bootstrap.path bootstrap.class Appnamespace Opis Czy wyświetlać błędy PHP mogące powstać podczas inicjalizacji Czy wyświetlać błędy PHP Czy wyświetlać wyjątki aplikacji Ścieżka do katalogu z bibliotekami aplikacji Ścieżka głównego pliku bootstrap Klasa bootstrap Przestrzeń nazw aplikacji resources.frontcontroller.controllerdirectory.default Domyślna ścieżka kontrolerów resources.frontcontroller.moduledirectory resources.modules[] resources.layout.layoutpath resources.session.cookie_httponly resources.view[] autoloadernamespaces[] resources.locale.default resources.db.adapter resources.db.params.host resources.db.params.username resources.db.params.password resources.db.params.dbname resources.db.params.charset mailer.name mailer.mail mailer.smtp mailer.user mailer.pass mailer.vacation[] compressed.use compressed.csshash compressed.jshash static.domain static.avatars static.badges uploader.path uploader.tmp Domyślna ścieżka modułów Moduły inicjalizowane na starcie aplikacji Domyślna ścieżka plików layoutu Czy cookie sesyjne dostępne tylko przez http Domyślna konfiguracja dla widoku Przestrzenie nazw używane przez autoloader Zenda Domyślne locale aplikacji Adapter używany do dostępu do bazy danych Adres serwera bazy danych Nazwa użytkownika bazy danych Hasło do bazy danych Nazwa bazy danych Kodowanie znaków używane przy połączeniu z bazą danych Nazwa konta pocztowego używanego do wysyłania powiadomień Adres używany do powiadomień Adres serwera SMTP używanego do powiadomień Nazwa użytkownika SMTP używanego do powiadomień Hasło użytkownika SMTP używanego do powiadomień Adresy osób do których powinny trafiać powiadomienia związane z urlopami Czy używać skompresowanego kodu JS i CSS Nazwa skompresowanego pliku CSS Nazwa skompresowanego pliku JS Domena plików statycznych Ścieżka w której są przechowywane awatary użytkowników Ścieżka w której są przechowywane odznaki Ścieżka w której są przechowywane wgrywane pliki Tymczasowy katalog używany przy wgrywaniu plików

27 uploader.avatar uploader.badge uploader.editor uploader.staticeditorpath defaultpath loginmethod chatenabled ldapbasedn ldapaccsuffix ldapdomaincontroller boshuri boshaccsuffix ybox.report ybox.version company.name company.domain company.size company.trade company.pcode company.city company.address contact.name contact. contact.phone company.nip company.regon Tymczasowy katalog używany przy wgrywaniu awatarów Tymczasowy katalog używany przy wgrywaniu odznak Ścieżka dla plików wgrywanych z poziomu edytora WYSIWYG Ścieżka www dla plików wgrywanych z poziomu edytora WYSIWYG Domyślny adres na jaki jest przekierowywany użytkownik po zalogowaniu Metoda logowania (baza danych / AD) Czy czat jest włączony Podstawowa domena Active Directory Sufiks kont Active Directory Host Active Directory Adres serwera BOSH Sufiks kont serwera BOSH Adres na który wysyłane są statystyki Wersja aplikacji Nazwa firmy (używana podczas wysyłania statystyk) Domena w której działa aplikacja Liczba pracowników firmy (używana podczas wysyłania statystyk) Branża firmy (używana podczas wysyłania statystyk) Kod pocztowy firmy (używany podczas wysyłania statystyk) Miasto firmy (używane podczas wysyłania statystyk) Adres firmy (używany podczas wysyłania statystyk) Imię i nazwisko osoby kontaktowej (używane podczas wysyłania statystyk) Adres osoby kontaktowej (używany podczas wysyłania statystyk) Telefon osoby kontaktowej (używany podczas wysyłania statystyk) NIP firmy (używany podczas wysyłania statystyk REGON firmy (używany podczas wysyłania statystyk) 10. Wykorzystywane usługi lub mechanizmy obce Nazwa Adres WWW Licencja Zend Framework adldap HTMLPurifier GNU Lesser General Public License XMPP Prebind for PHP gldatepicker v2.0 MIT license jquery Autocomplete Plugin jquery.autogrow-textarea.js jquery resize event - v1.1 https://github.com/agarzola/jqueryautoco mpleteplugin https://github.com/candy-chat/xmppprebind-php https://github.com/candy-chat/xmpp-prebindphp/blob/master/license w-textarea.js i jquery Color jquery Cookie Plugin v1.3 https://github.com/carhartl/jquery-cookie Lub History.js jquery JSON plugin https://github.com/browserstate/history.js/

Jak się zalogować do Pocztowy24 Biznes

Jak się zalogować do Pocztowy24 Biznes Jak się zalogować do Pocztowy24 Biznes Wejdź na stronę Banku Pocztowego www.pocztowy.pl. W prawym górnym rogu, na czerwonej belce znajdziesz przycisk Zaloguj się, wybierz go, a następnie wybierz przycisk

Bardziej szczegółowo

Program dla praktyki lekarskiej. Instalacja programu dreryk

Program dla praktyki lekarskiej. Instalacja programu dreryk Program dla praktyki lekarskiej Instalacja programu dreryk Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 2008 Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 1 Spis treści 1. Wymagania Systemowe 2. Pobranie instalatora systemu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED

KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED KOMPUTEROWY SYSTEM WSPOMAGANIA OBSŁUGI JEDNOSTEK SŁUŻBY ZDROWIA KS-SOMED Podręcznik użytkownika Katowice 2010 Producent programu: KAMSOFT S.A. ul. 1 Maja 133 40-235 Katowice Telefon: (0-32) 209-07-05 Fax:

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji 1 Instalacja aplikacji SERTUM... 2 1.1 Pobranie programu z Internetu... 2 1.2 Instalacja programu... 2 1.3 Logowanie... 3 2 Instalacja aplikacji RaportNet... 4 2.1 Pobranie programu z Internetu... 4 2.2

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird

Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird Sygnity SA 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki firmowe oraz towarowe użyte w opracowaniu są prawną własnością ich właścicieli. Autor dokumentacji: Magdalena

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA FIRM SZKOLENIOWYCH JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU FIRMY SZKOLENIOWEJ narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie kształcenie zawodowe Wielkopolski

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja Administratora portalu. aplikacji. Wirtualna szkoła

Dokumentacja Administratora portalu. aplikacji. Wirtualna szkoła Dokumentacja Administratora portalu aplikacji Wirtualna szkoła aktualna na dzień 20.12.2012 Wykonawca: Young Digital Planet SA 2012 Strona 2 z 15 Spis Treści Wirtualna szkoła SYSTEM ZARZĄDZANIA NAUCZANIEM...

Bardziej szczegółowo

System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji

System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji System kontroli dostępu ACCO NET Instrukcja instalacji acco_net_i_pl 12/14 SATEL sp. z o.o. ul. Budowlanych 66 80-298 Gdańsk POLSKA tel. 58 320 94 00 serwis 58 320 94 30 dz. techn. 58 320 94 20; 604 166

Bardziej szczegółowo

Certyfikat Certum Basic ID. Instrukcja dla użytkowników Windows Vista. wersja 1.3 UNIZETO TECHNOLOGIES SA

Certyfikat Certum Basic ID. Instrukcja dla użytkowników Windows Vista. wersja 1.3 UNIZETO TECHNOLOGIES SA Certyfikat Certum Basic ID Instrukcja dla użytkowników Windows Vista wersja 1.3 Spis treści 1. INSTALACJA CERTYFIKATU... 3 1.1. KLUCZ ZAPISANY BEZPOŚREDNIO DO PRZEGLĄDARKI (NA TYM KOMPUTERZE),... 3 1.2.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja dla użytkowników Windows Vista Certyfikat Certum Basic ID

Instrukcja dla użytkowników Windows Vista Certyfikat Certum Basic ID Instrukcja dla użytkowników Windows Vista Certyfikat Certum Basic ID wersja 1.3 Spis treści 1. INSTALACJA CERTYFIKATU... 3 1.1. KLUCZ ZAPISANY BEZPOŚREDNIO DO PRZEGLĄDARKI (NA TYM KOMPUTERZE),... 3 1.2.

Bardziej szczegółowo

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze?

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? Poradnik zetula.pl Jak założyć konto na zetula.pl i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? 1.Wejdź na stronę www.zetula.pl 2.Kliknij na odnośniku Utwórz nowe konto 3.Wypełnij formularz rejestracyjny. Pola

Bardziej szczegółowo

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla

Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS): Joomla Na stronie http://www.cba.pl/ zarejestruj nowe konto klikając na przycisk:, następnie wybierz nazwę domeny (Rys. 1a) oraz wypełnij obowiązkowe pola

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web (www.login.eramail.pl) INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Internetowy serwis Era mail dostępny przez komputer z podłączeniem do Internetu (aplikacja sieci Web)

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wgrywania Certyfikatu Klienta do przeglądarki Mozilla Firefox. System Bankowości Internetowej KIRI BS 2012

Instrukcja wgrywania Certyfikatu Klienta do przeglądarki Mozilla Firefox. System Bankowości Internetowej KIRI BS 2012 Instrukcja wgrywania Certyfikatu Klienta do przeglądarki Mozilla Firefox System Bankowości Internetowej KIRI BS 2012 1) Wstęp Do prawidłowego działania systemu Bankowości Internetowej KIRI BS wymagany

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3

Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 COMPUTER SERVICE CENTER 43-300 Bielsko-Biała ul. Cieszyńska 52 tel. +48 (33) 819 35 86, 819 35 87, 601 550 625 Instrukcja instalacji i obsługi programu Szpieg 3 wersja 0.0.2 123 SERWIS Sp. z o. o. ul.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET OTWARCIE RACHUNKU ROR PRZEZ INTERNET Aby otworzyć rachunek ROR przez Internet należy, uruchomić portal Alior Banku i przejść do sekcji Klienci Indywidualni/Konta

Bardziej szczegółowo

Serwis jest dostępny w internecie pod adresem www.solidnyserwis.pl. Rysunek 1: Strona startowa solidnego serwisu

Serwis jest dostępny w internecie pod adresem www.solidnyserwis.pl. Rysunek 1: Strona startowa solidnego serwisu Spis treści 1. Zgłoszenia serwisowe wstęp... 2 2. Obsługa konta w solidnym serwisie... 2 Rejestracja w serwisie...3 Logowanie się do serwisu...4 Zmiana danych...5 3. Zakładanie i podgląd zgłoszenia...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA UCZNIÓW JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU UCZNIA narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie kształcenie zawodowe Wielkopolski system doradztwa

Bardziej szczegółowo

Pakiet informacyjny dla nowych użytkowników usługi Multimedia Internet świadczonej przez Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni

Pakiet informacyjny dla nowych użytkowników usługi Multimedia Internet świadczonej przez Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni Pakiet informacyjny dla nowych użytkowników usługi Multimedia Internet świadczonej przez Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni Rozdział I Konfiguracja komputera do pracy w sieci Multimedia w systemie

Bardziej szczegółowo

Krótka instrukcja instalacji

Krótka instrukcja instalacji Krótka instrukcja instalacji Spis treści Krok 1 Pobieranie plików instalacyjnych Krok 2 Ekran powitalny Krok 3 Umowa licencyjna Krok 4 Wybór miejsca instalacji Krok 5 Informacje rejestracyjne Krok 6 Rozpoczęcie

Bardziej szczegółowo

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum.

Płace Optivum. 1. Zainstalować serwer SQL (Microsoft SQL Server 2008 R2) oraz program Płace Optivum. Płace Optivum Jak przenieść dane programu Płace Optivum na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Płace Optivum na nowym komputerze, należy na starym komputerze wykonać kopię zapasową bazy danych

Bardziej szczegółowo

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Instrukcja użytkownika Podystem bezpieczeństwa wersja 1.2 wersja 1.0. 1. WPROWADZENIE... 3 1.1. CEL DOKUMENTU... 3 1.2. SŁOWNIK POJĘĆ... 3 1.3. SPIS

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania WorkCentre M123/M128 WorkCentre Pro 123/128 701P42171_PL 2004. Wszystkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie bez zezwolenia przedstawionych materiałów i informacji

Bardziej szczegółowo

www.kwp.edu.pl Instrukcja obsługi/instalacji platformy Krok w Przedsiębiorczość Administrator platformy

www.kwp.edu.pl Instrukcja obsługi/instalacji platformy Krok w Przedsiębiorczość Administrator platformy www.kwp.edu.pl Instrukcja obsługi/instalacji platformy Krok w Przedsiębiorczość Administrator platformy Wersja: 4_23/07/2012 1 Spis treści 1. Wymagania... 3 2. Konfiguracja serwera... 3 3. Parametry konfiguracyjne

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku

Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku Instrukcja instalacji nośników USB w systemie internetowym Alior Banku Nośnik USB służy do przechowywania klucza elektronicznego, używanego do logowania i autoryzacji transakcji. Opcja dostępna jest wyłącznie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI I PIERWSZEGO URUCHOMIENIA APLIKACJI Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy

INSTRUKCJA INSTALACJI I PIERWSZEGO URUCHOMIENIA APLIKACJI Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy INSTRUKCJA INSTALACJI I PIERWSZEGO URUCHOMIENIA APLIKACJI Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy Instalacja systemu Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia i Umowy System Rodzajowa Ewidencja

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja serwisu internetowego Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu.

Dokumentacja serwisu internetowego Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu. Dokumentacja serwisu internetowego Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu. Wykonanie: Radom Maj 2008 1 Serwis WWW szkoły w Internecie to obecnie najszybszy i najtańszy sposób dotarcia do największego kręgu

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA Spis treści 1. Wstęp...3 1.1 Zanim zaczniesz konfiguracja przeglądarki internetowej...3 1.2 Zanim zaczniesz niezbędne kroki do wykonywania transakcji

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA DLA DORADCY ZAWODOWEGO JAK KORZYSTAĆ Z MODUŁU DORADCY ZAWODOWEGO narzędzia informatycznego opracowanego w ramach projektu Czas zawodowców wielkopolskie kształcenie zawodowe Wielkopolski

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer?

Kadry Optivum, Płace Optivum. Jak przenieść dane na nowy komputer? Kadry Optivum, Płace Optivum Jak przenieść dane na nowy komputer? Aby kontynuować pracę z programem Kadry Optivum lub Płace Optivum (lub z obydwoma programami pracującymi na wspólnej bazie danych) na nowym

Bardziej szczegółowo

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo.

I. Informacje ogólne. Jednym z takich systemów jest Mambo. MAMBO (CMS) I. Informacje ogólne CMS, Content Management System ("system zarządzania treścią") jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU 1. PODPISANIE UMOWY Klienci Alior Banku mają możliwość otwarcia rachunku Alior Trader przez System Bankowości Internetowej. Aby to zrobić,

Bardziej szczegółowo

Program dla praktyki lekarskiej. Instrukcja wdrożenia dla POZ i AOS

Program dla praktyki lekarskiej. Instrukcja wdrożenia dla POZ i AOS Program dla praktyki lekarskiej Instrukcja wdrożenia dla POZ i AOS Copyright Ericpol Telecom sp. z o.o. 2011 1 Spis treści 1. Wymagania systemowe... 3 2. Pobranie instalatora systemu oraz instalacja systemu....

Bardziej szczegółowo

PANEL ADMINISTRACYJNY SPRZEDAWCY SZYBKI START

PANEL ADMINISTRACYJNY SPRZEDAWCY SZYBKI START Biuro Obsługi Klienta Dotpay ul. Wielicka 72, 30-552 Kraków tel. +48 12 688 26 00 e-mail: bok@dotpay.pl PANEL ADMINISTRACYJNY SPRZEDAWCY SZYBKI START Wersja 1.29.6.1 SPIS TREŚCI Strona 2 / 15 WSTĘP...

Bardziej szczegółowo

Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika

Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika Szpieg 2.0 Instrukcja użytkownika Spis treści: Wstęp: 1. Informacje o programie 2. Wymagania techniczne Ustawienia: 3. Połączenie z bazą danych 4. Konfiguracja email 5. Administracja Funkcje programu:

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA Panel administracyjny

INSTRUKCJA Panel administracyjny INSTRUKCJA Panel administracyjny Konto nauczyciela Spis treści Instrukcje...2 Rejestracja w systemie:...2 Logowanie do systemu:...2 Przypomnienie hasła:...2 Przypomnienie hasła:...2 Przesłanie zgłoszenia

Bardziej szczegółowo

11. Autoryzacja użytkowników

11. Autoryzacja użytkowników 11. Autoryzacja użytkowników Rozwiązanie NETASQ UTM pozwala na wykorzystanie trzech typów baz użytkowników: Zewnętrzna baza zgodna z LDAP OpenLDAP, Novell edirectory; Microsoft Active Direcotry; Wewnętrzna

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA

PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA SPIS TREŚCI 1. Wstęp...3 1.1 Zanim zaczniesz konfiguracja przeglądarki internetowej...3 2. Rejestracja i logowanie w portalu kartowym...3 2.1 Rejestracja

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika Publikujący aplikacji Wykaz2

Podręcznik użytkownika Publikujący aplikacji Wykaz2 Podręcznik użytkownika Publikujący aplikacji Wykaz2 TiMSI Sp z o o ul Czapli 63, 02-781 Warszawa tel : +48 22 644 86 76, fax: +48 22 644 78 52 NIP: 951-19-39-800 Sąd Rejonowy dla mst Warszawy w Warszawie,

Bardziej szczegółowo

Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS

Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS Przewodnik instalacji i rejestracji ASN RadioOS Niniejszy dokument przeprowadzi krok po kroku użytkowników oprogramowania RadioOS przez proces instalacji i rejestracji systemu. Kolejne kroki do wykonania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Outlook Web App i konfiguracji Thunderbird

Instrukcja obsługi Outlook Web App i konfiguracji Thunderbird i konfiguracji Thunderbird Spis treści 1 Wstęp... 3 2 Outlook Web App... 4 2.1 Logowanie do poczty poprzez przeglądarkę... 4 2.2 Korzystanie z OWA... 7 2.2.1 Tworzenie nowej wiadomości... 7 2.2.2 Dodanie

Bardziej szczegółowo

epuap Zakładanie konta organizacji

epuap Zakładanie konta organizacji epuap Zakładanie konta organizacji Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Jak założyć konto? Proces zakładania

Bardziej szczegółowo

ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu www.wp.pl

ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu www.wp.pl ZAKŁADANIE POCZTY ELEKTRONICZNEJ - na przykładzie serwisu www.wp.pl Pocztę możesz odbierać na trzy sposoby: 1. przez program pocztowy na Twoim komputerze (np. Outlook, Thunderbird, The Bat itp.) 2. przez

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Modułu Payu dla Moodle 2.x

Instrukcja obsługi Modułu Payu dla Moodle 2.x Instrukcja obsługi Modułu Payu dla Moodle 2.x Wersja z 10 lutego 2015r. Spis treści 1. Wymagania............................................ 1 2. Instalacja.............................................

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Systemu MEWA 2.0 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dla wnioskodawców/beneficjentów 1. Wstęp System MEWA 2.0 jest narzędziem przeznaczonym

Bardziej szczegółowo

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8.

WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. WINDOWS Instalacja serwera WWW na systemie Windows XP, 7, 8. Gdy już posiadamy serwer i zainstalowany na nim system Windows XP, 7 lub 8 postawienie na nim serwera stron WWW jest bardzo proste. Wystarczy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji nos niko w USB w bankowos ci Alior Banku

Instrukcja instalacji nos niko w USB w bankowos ci Alior Banku Instrukcja instalacji nos niko w USB w bankowos ci Alior Banku Nośnik USB służy do przechowywania klucza elektronicznego, używanego do logowania i autoryzacji transakcji. Opcja dostępna jest wyłącznie

Bardziej szczegółowo

Do wersji 7.91.0 Warszawa, 09-21-2013

Do wersji 7.91.0 Warszawa, 09-21-2013 Moduł Zarządzania Biurem instrukcja użytkownika Do wersji 7.91.0 Warszawa, 09-21-2013 Spis treści 1. Instalacja oprogramowania... 3 2. Rejestracja klienta w Portalu dla Biur Rachunkowych... 4 3. Pierwsze

Bardziej szczegółowo

Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Al. Politechniki 37 Windows Serwer 2003 Instalacja

Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 17 im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Al. Politechniki 37 Windows Serwer 2003 Instalacja 7 Windows Serwer 2003 Instalacja Łódź, styczeń 2012r. SPIS TREŚCI Strona Wstęp... 3 INSTALOWANIE SYSTEMU WINDOWS SERWER 2003 Przygotowanie instalacji serwera..4 1.1. Minimalne wymagania sprzętowe......4

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi platformy B2B ARA Pneumatik

Instrukcja obsługi platformy B2B ARA Pneumatik Instrukcja obsługi platformy B2B ARA Pneumatik Spis treści 1. DOSTĘP DO SERWISU... 2 1.1 REJESTRACJA... 2 1.2 LOGOWANIE... 4 1.3 RESETOWANIE HASŁA... 4 2. SKŁADANIE ZAMÓWIENIA... 5 2.1 WYBÓR GRUPY PRODUKTÓW...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wczytywania i przekazywania zbiorów centralnych w Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) przez użytkowników podobszaru PS

Instrukcja wczytywania i przekazywania zbiorów centralnych w Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) przez użytkowników podobszaru PS Instrukcja wczytywania i przekazywania zbiorów centralnych w Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) przez użytkowników podobszaru PS Uwaga! Opisane w niniejszej instrukcji funkcje Centralnej Aplikacji

Bardziej szczegółowo

ADMINISTRATOR SZKOŁY. Instrukcja użytkownika portalu www.eduscience.pl

ADMINISTRATOR SZKOŁY. Instrukcja użytkownika portalu www.eduscience.pl Instrukcja użytkownika portalu www.eduscience.pl ADMINISTRATOR SZKOŁY Spis treści 1. Logowanie...4 1.1. Przypomnienie hasła...5 1.2. Rejestracja...6 2. Strona główna...7 3. Panel użytkownika...8 3.1.

Bardziej szczegółowo

4. Podstawowa konfiguracja

4. Podstawowa konfiguracja 4. Podstawowa konfiguracja Po pierwszym zalogowaniu się do urządzenia należy zweryfikować poprawność licencji. Można to zrobić na jednym z widżetów panelu kontrolnego. Wstępną konfigurację można podzielić

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu STATISTICA

Instrukcja instalacji programu STATISTICA Instrukcja instalacji programu STATISTICA UWAGA: Program STATISTICA wymaga zarejestrowania licencji, które należy przeprowadzić on-line. Dlatego też przed rozpoczęciem instalacji należy upewnić się, że

Bardziej szczegółowo

edistro.pl Spis treści

edistro.pl Spis treści Spis treści 1 Spis treści 1 Spis treści... 2 2 Obsługa systemu... 3 2.1 Wymagania... 3 2.2 Uzyskiwanie dostępu do edistro... 3 2.3 Sprawdzenie czy mam włączony JavaScript... 4 2.3.1 Internet Explorer...

Bardziej szczegółowo

REJESTRACJA, LOGOWANIE I USTAWIENIA PROFILU

REJESTRACJA, LOGOWANIE I USTAWIENIA PROFILU ZUS PRZEZ INTERNET KROK PO KROKU REJESTRACJA, LOGOWANIE I USTAWIENIA PROFILU REJESTRACJA I LOGOWANIE DLA ŚWIADCZENIOBIORCÓW DLA UBEZPIECZONYCH DLA PŁATNIKÓW SKŁADEK REJESTRACJA Rejestracja na Platformie

Bardziej szczegółowo

Certyfikat niekwalifikowany zaufany Certum Silver. Instalacja i użytkowanie pod Windows Vista. wersja 1.0 UNIZETO TECHNOLOGIES SA

Certyfikat niekwalifikowany zaufany Certum Silver. Instalacja i użytkowanie pod Windows Vista. wersja 1.0 UNIZETO TECHNOLOGIES SA Certyfikat niekwalifikowany zaufany Certum Silver Instalacja i użytkowanie pod Windows Vista wersja 1.0 Spis treści 1. POBRANIE CERTYFIKATU SILVER... 3 2. IMPORT CERTYFIKATU DO PROGRAMU POCZTA SYSTEMU

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Instrukcja konfiguracji i obsługi modułu e-rejestracja

Instrukcja użytkownika. Instrukcja konfiguracji i obsługi modułu e-rejestracja Instrukcja użytkownika Instrukcja konfiguracji i obsługi modułu e-rejestracja Spis treści 1. Wprowadzenie... 3 1.1. Do czego służy moduł e-rejestracji?... 3 1.2. Schemat działania systemu e-rejestracja...

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA ADMINISTRATORA KLIENTA

INSTRUKCJA ADMINISTRATORA KLIENTA INSTRUKCJA ADMINISTRATORA KLIENTA Logowanie do aplikacji... 2 Moje konto... 2 Pracownicy... 2 Grupy (podzakładka Pracownicy)... 5 Oferta dla Ciebie... 7 Kupione książki... 9 Oferta strony głównej (podzakładka

Bardziej szczegółowo

LeftHand Sp. z o. o.

LeftHand Sp. z o. o. LeftHand Sp. z o. o. Producent oprogramowania finansowo-księgowe, handlowego i magazynowego na Windows i Linux Instrukcja rejestracji wersji testowej programu LeftHand Ten dokument ma na celu przeprowadzić

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Budowanie listy Odbiorców

Przewodnik... Budowanie listy Odbiorców Przewodnik... Budowanie listy Odbiorców W tym przewodniku dowiesz się jak Skutecznie budować listę Odbiorców, korzystając z narzędzi dostępnych w Twoim koncie oraz zarządzać ustawieniami subskrypcji. Każda

Bardziej szczegółowo

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC Kancelaria Prawna.WEB - POMOC I Kancelaria Prawna.WEB Spis treści Część I Wprowadzenie 1 Część II Wymagania systemowe 1 Część III Instalacja KP.WEB 9 1 Konfiguracja... dostępu do dokumentów 11 Część IV

Bardziej szczegółowo

Uwaga!!! Autentykacja LDAP/AD zaimplementowana w Vigor wspiera tylko proste uwierzytelnianie (hasło przesyłane jest jawnym tekstem).

Uwaga!!! Autentykacja LDAP/AD zaimplementowana w Vigor wspiera tylko proste uwierzytelnianie (hasło przesyłane jest jawnym tekstem). 1. Konfiguracja serwera VPN 1.1. LDAP/AD 1.2. Ustawienia ogólne 1.3. Konto SSL 2. Konfiguracja klienta VPN 3. Status połączenia 3.1. Klient VPN 3.2. Serwer VPN Procedura konfiguracji została oparta na

Bardziej szczegółowo

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1

Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1 Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1 Szybki start instalacji SUSE Linux Enterprise Server 11 SP1 SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI NOVELL Aby zainstalować nową wersję produktu SUSE Linux

Bardziej szczegółowo

Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie. Prezentacja. Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików

Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie. Prezentacja. Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików Synchronizacja i współdzielenie plików w Internecie Prezentacja Instrukcja obsługi aplikacji WEB Manager plików 1 Cel instrukcji 1. Zapoznajesz się z instrukcją obsługi aplikacji internetowej File Nebula

Bardziej szczegółowo

Exchange 2013. Konfiguracja protokołu SSL/TLS w serwerze pocztowym Exchange 2013. wersja 1.0

Exchange 2013. Konfiguracja protokołu SSL/TLS w serwerze pocztowym Exchange 2013. wersja 1.0 Exchange 2013 Konfiguracja protokołu SSL/TLS w serwerze pocztowym Exchange 2013 wersja 1.0 Spis treści 1. GENEROWANIE ŻĄDANIA WYSTAWIENIA CERTYFIKATU (NA PRZYKŁADZIE CERTYFIKATU TYPU WILDCARD I DOMENY

Bardziej szczegółowo

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Elektroniczna Skrzynka Podawcza Elektroniczna Skrzynka Podawcza Instrukcja dla administratora Wersja 1.6.0 Przewodnik przeznaczony jest dla użytkowników, którzy administrują kontem urzędu w systemie Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA GENERATORA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DLA WNIOSKODAWCÓW Historia zmian dokumentu Nr wersji Data wersji Komentarz/Uwagi/Zakres zmian 1.0 2015-11-19 Utworzenie dokumentu 1 Spis treści

Bardziej szczegółowo

Budowanie listy Odbiorców

Budowanie listy Odbiorców Budowanie listy Odbiorców W tym przewodniku dowiesz się jak Skutecznie budować listę Odbiorców, korzystając z narzędzi dostępnych w Twoim koncie oraz zarządzać ustawieniami subskrypcji. Budowanie listy

Bardziej szczegółowo

WYPOŻYCZALNIA BY CTI INSTRUKCJA

WYPOŻYCZALNIA BY CTI INSTRUKCJA WYPOŻYCZALNIA BY CTI INSTRUKCJA 1 Spis treści 1. Opis programu...3 2. Pierwsze uruchomienie...4 3. Konfiguracja...5 3.1. Licencja...5 3.2. Ogólne...5 3.2.1. Połączenia z bazami danych...5 3.2.2. Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja systemu NTP rekrut. Autor: Sławomir Miller

Dokumentacja systemu NTP rekrut. Autor: Sławomir Miller Dokumentacja systemu NTP rekrut Autor: Sławomir Miller 1 Spis treści: 1. Wstęp 1.1 Wprowadzenie 1.2 Zakres dokumentu 2. Instalacja 2.1 Wymagania systemowe 2.2 Początek 2.3 Prawa dostępu 2.4 Etapy instalacji

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Aplikacja Smart Paczka DPD

Instrukcja użytkownika. Aplikacja Smart Paczka DPD Instrukcja użytkownika Aplikacja Smart Paczka DPD Instrukcja użytkownika Aplikacja Smart Paczka DPD Wersja 2.0 Warszawa, Wrzesień 2015 Strona 2 z 9 Instrukcja użytkownika Aplikacja Smart Paczka DPD Spis

Bardziej szczegółowo

Instrukcja pobierania i weryfikacji zaświadczeń elektronicznych w portalu internetowym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Instrukcja pobierania i weryfikacji zaświadczeń elektronicznych w portalu internetowym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Instrukcja pobierania i weryfikacji zaświadczeń elektronicznych w portalu internetowym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa W dokumencie opisano sposób pobierania i weryfikowania zaświadczeń elektronicznych

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK OBSŁUGI BUSINESSNET

PODRĘCZNIK OBSŁUGI BUSINESSNET PODRĘCZNIK OBSŁUGI BUSINESSNET. LOGOWANIE. AUTORYZACJA ZLECENIA. NOWY KLUCZ. PRZELEWY 5. ZLECENIA STAŁE 6. MODUŁ PRAWNY 7. DOSTĘP DO DEALINGNET 8. CERTYFIKAT KWALIFIKOWANY JAK ZALOGOWAĆ SIĘ DO BUSINESSNET

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PO PORTALU KARTOWYM KARTOSFERA 1. Wstęp...3 1.1. Zanim zaczniesz konfiguracja przeglądarki internetowej...3 1.2. Zanim zaczniesz niezbędne kroki do wykonywania transakcji internetowych...3

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Integracja z istore. Wersja z 07/02/2015. Copyright Zakupteraz.pl

Instrukcja Integracja z istore. Wersja z 07/02/2015. Copyright Zakupteraz.pl Instrukcja Integracja z istore Wersja z 07/02/2015 Copyright Zakupteraz.pl 1. SPIS TREŚCI 1. SPIS TREŚCI... 2 2. WSTĘP... 3 3. OPIS PROCEDURY INTEGRACJI... 4 1.1. LOGOWANIE... 4 1.2. PANEL KLIENTA INTEGRACJA

Bardziej szczegółowo

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA CYFROWY URZĄD Województwa Warmińsko Mazurskiego Część użytkownika

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA CYFROWY URZĄD Województwa Warmińsko Mazurskiego Część użytkownika ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA CYFROWY URZĄD Województwa Warmińsko Mazurskiego Część użytkownika WERSJA 1.0 Twórca oprogramowania: Województwo Warmińsko Mazurskie Olsztyn, 28 lipca 2011r. Spis treści

Bardziej szczegółowo

1. Montaż i podłączenie do sieci Konfiguracja przez stronę 8

1. Montaż i podłączenie do sieci Konfiguracja przez stronę  8 Wersja: 1.1 PL 2016 1. Montaż i podłączenie do sieci... 3 1.1 Instrukcja montażu... 3 1.1.1 Biurko... 3 1.1.2 Montaż naścienny... 4 1.2 Klawiatura telefonu... 7 1.3 Sprawdzenie adresu IP... 7 1.4 Dostęp

Bardziej szczegółowo

Instrukcja zarządzania kontem przedsiębiorstwa w serwisie internetowym www.esiop.legionowo.pl

Instrukcja zarządzania kontem przedsiębiorstwa w serwisie internetowym www.esiop.legionowo.pl Instrukcja zarządzania kontem przedsiębiorstwa w serwisie internetowym www.esiop.legionowo.pl Rejestracja w serwisie: Aby utworzyć konto w serwisie, należy otworzyć w przeglądarce internetowej stronę www.esiop.legionowo.pl,

Bardziej szczegółowo

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja

DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja DHL CAS ORACLE Wymagania oraz instalacja Opis: Niniejszy dokument opisuje wymagania niezbędne do instalacji bazy danych DHL CAS ORACLE. Przedstawia również sam proces instalacji. Przeznaczony jest dla

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu SPSS Statistics 21

Instrukcja instalacji programu SPSS Statistics 21 Instrukcja instalacji programu SPSS Statistics 21 UWAGA: DO POPRAWNEGO, PEŁNEGO ZAINSTALOWANIA (AKTYWACJI) PROGRAMU SPSS Statistics 21 NIEZBĘDNE JEST AKTYWNE POŁĄCZENIE Z INTERNETEM PODCZAS INSTALACJI

Bardziej szczegółowo

KORZYSTANIE Z BAZY DANYCH UpToDate

KORZYSTANIE Z BAZY DANYCH UpToDate KORZYSTANIE Z BAZY DANYCH UpToDate 1 KORZYSTANIE Z BAZY DANYCH UpToDate 1. Wejdź na stronę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: http://www.biblioteka.umlub.pl 2. W ZASOBY kliknij na Zdalny

Bardziej szczegółowo

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Instrukcja użytkownika Instrukcja korzystania z certyfikatu wersja 7.6 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa

Bardziej szczegółowo

Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji. Wersja dokumentu: 1.3

Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji. Wersja dokumentu: 1.3 Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji Wersja dokumentu: 1.3 Currenda EPO Instrukcja Konfiguracji - wersja dokumentu 1.3-19.08.2014 Spis treści 1 Wstęp... 4 1.1 Cel dokumentu... 4 1.2 Powiązane dokumenty...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika Centrum rozliczeniowe UPS 2015 United Parcel Service of America, Inc. Nazwa UPS, marka UPS i kolor brązowy są znakami towarowymi firmy United Parcel Service of America, Inc. Wszelkie

Bardziej szczegółowo

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu. ibok. Internetowe Biuro Obsługi Klienta. Instrukcja obsługi

Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu. ibok. Internetowe Biuro Obsługi Klienta. Instrukcja obsługi Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. w Grudziądzu ibok Internetowe Biuro Obsługi Klienta Instrukcja obsługi SPIS TREŚCI 1. AUTORYZACJA UŻYTKOWNIKA W SYSTEMIE IBOK... 3 1.1 Logowanie... 3 1.2 Przywracanie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU

INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU INSTRUKCJA INSTALACJI SYSTEMU NA SERWERZE KROK PO KROKU 1 / 10 Co jest potrzebne do instalacji aplikacji wraz z bazą danych: serwer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, posiadający min. 4 GB

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PROGRAMU VAT2011 VER 1.0

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PROGRAMU VAT2011 VER 1.0 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA PROGRAMU VAT2011 VER 1.0 1 Spis treści 1. Opis programu...3 2. Wymagania...3 3. Rejestracja programu...3 4. Instalacja programu...3 5. Rozpoczęcie pracy z programem...4 6. Zmiana

Bardziej szczegółowo

PlantVisor_1.90PL Instrukcja instalacji, konfiguracji oraz obsługi

PlantVisor_1.90PL Instrukcja instalacji, konfiguracji oraz obsługi PlantVisor_1.90PL Instrukcja instalacji, konfiguracji oraz obsługi 1/27 Wymagania sprzętowe dla komputera PC Processor: Pentium 4 2.0 GHz Ram: 512MB Twardy dysk: 20GB (200MB dla instalacji oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013

Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji. Wersja 2013 Symfonia Produkcja Instrukcja instalacji Wersja 2013 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy

Bardziej szczegółowo

Moduł: System Rezerwacji Sal

Moduł: System Rezerwacji Sal Kraków, 2015 Spis treści I. Rezerwacja sal... 3 1. Szablony... 3 2. Uniwersalne akcje i przyciski... 3 a. Wersja językowe... 3 b. Tworzenie wpisów... 3 c. Edycja... 4 d. Kasowanie... 4 II. Moduły... 5

Bardziej szczegółowo

Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym IP na potrzeby konkursu nr 1/1.1.2/2015

Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym IP na potrzeby konkursu nr 1/1.1.2/2015 Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie w systemie informatycznym IP na potrzeby konkursu nr 1/1.1.2/2015 Informacje ogólne Wnioski o dofinansowanie projektu w ramach konkursu nr 1/1.1.2/2015 mogą

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9 1. Instalacja certyfkatu na OS X 10.9 2. Konfguracja Maila na OS X 10.9 3. Podpisywanie na OS X 10.9 4. Instalacja certyfkatu na IOS 7 5. Konfguracja Maila na IOS 7 6. Podpisywanie na IOS7 7. Konfguracja

Bardziej szczegółowo

Instrukcjainstalacji KS-CRM

Instrukcjainstalacji KS-CRM System Zarządzania Relacjami z Klientami Instrukcjainstalacji KS-CRM Katowice 2010 2213PI01.00 Nazwa dokumentu: Instrukcja instalacji systemu KS-CRM Wersja dokumentu: 2011.00.0.0 Data aktualizacji: 25.06.2010

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 Notowania BRE Statica 3 instalacja programu, funkcje dedykowane. Notowania BRE Statica 3 to wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób

Bardziej szczegółowo

2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego

2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego 2014 Electronics For Imaging. Informacje zawarte w niniejszej publikacji podlegają postanowieniom opisanym w dokumencie Uwagi prawne dotyczącym tego produktu. 23 czerwca 2014 Spis treści 3 Spis treści...5

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi aplikacji Karty Pojazdów dla Dealerów Samochodowych

Instrukcja obsługi aplikacji Karty Pojazdów dla Dealerów Samochodowych Instrukcja obsługi aplikacji Karty Pojazdów dla Dealerów Samochodowych ver. 0.6 1 Instalacja 1. Proces instalacji należy rozpocząć od sprawdzenia, czy w systemie MS Windows jest zainstalowana aplikacja

Bardziej szczegółowo